Armáda ČR: Význam rezervistů roste

Aktivní záloha
Člen Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu (AZ 72. mpr). / Archív autora

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i přímo v České republice. Důvodů pro vznik rezervních jednotek je několik, státy dnes potřebují v důsledku zhoršené bezpečnostní situace navýšit počty vojáků a schopnosti svých armád, nemohou si ale dovolit investovat pouze do vojáků z povolání a tak vytváří rezervní jednotky, které jsou v činnosti jen část roku a zbytek roku je armáda neplatí.

Díky tomu jsou rezervní jednotky mnohem levnější a tím pádem přijatelnější alternativou navyšování počtu armády než pouze vojáky z povolání. Příkladem dobře zvládnutého propojení pravidelné armády a rezervních jednotek je Britská Territorial Army (TA).

V České republice se jedná o Aktivní zálohu Armády České republiky . Jsou to občané České republiky, kteří dobrovolně přijali brannou povinnost, pravidelně se účastní vojenských výcviků a jsou připravení na nasazení v krizových situacích. Jde tedy vlastně o vojáky i civilisty zároveň.

Vojáci v Aktivní záloze stráví v prvním roce 6 týdnů na základním výcviku ve Vojenské akademii Vyškov, a v dalších letech 28 dní v roce na vojenském cvičení, po zbytek roku se věnují svému civilnímu zaměstnání/podnikání.

Druhy jednotek Aktivních záloh

V Aktivní záloze AČR máme dva druhy jednotek, jedná se o jednotky působící pod Krajským vojenským velitelstvím (KVV) a jednotky přidružené k profesionálním útvarům armády. Úkolem jednotek KVV, tzv. Krajských rot, je hlavně ochrana objektů důležitých pro obranu státu (ODOS), posilování policie v případě potřeby a pomoc při následcích živelných katastrof.

Úkolem jednotek Aktivních záloh, které jsou součástí pravidelných útvarů armády, je doplňování útvaru a vykonávání činností, které má útvar v popisu práce. Většinou se jedná o mechanizované, průzkumné, výsadkové, či speciální jednotky.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu

Mezi jednotky Aktivních záloh patří mechanizovaná četa (od léta 2016 mechanizovaná rota), která je součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. Tato četa zde vznikla v roce 2007 a již od jejího vzniku je jejím velitelem por. Mgr. Ivo Heinz.

Četa od počátku byla organickou součástí mechanizovaného praporu a její příslušníci se cvičili v činnostech, které vykonávají profesionální příslušníci praporu. Četa stejně, jako celý 72. mechanizovaný prapor používá BVP-2, neboli Bojové vozidlo pěchoty 2.

Během roku 2011 došlo k důležitému posunu v rámci čety. Čtyři vojáci, zařazení v četě AZ 72.mpr na relevantních organických funkcích, získali na odborném kurzu VeV-VA Vyškov kvalifikační osvědčení střelců operátorů (SO), opravňující k samostatné střelbě z BVP-2.

V roce 2012 četa Aktivních záloh u 72.mpr. nabyla jako dosud jediná jednotka AZ plného personálního obsazení , které udržuje na maximálních stavech doposud.

Příslušníci mechanizované čety každý rok vyčerpají plnou dotaci možných výcvikových dní a náplní jejich výcviku jsou například níže uvedené činnosti.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Střelecká příprava

Příslušníci čety střílí z útočných pušek, pistolí, kulometů, pancéřovek a lafetovaných zbraní. Používají nově zavedené armádní zbraně CZ 805 BREN a CZ 75 SP-01 Phantom. Výcvik probíhá dle aktuálních postupů a poznatků pod vedením střeleckých instruktorů, kteří mají zkušenosti ze zahraničních misí.

Hod ostrým granátem

Většina příslušníků opakovaně absolvovala teoretické školení, praktický nácvik i samotné házení ostrého obranného granátu RG-F1 i granátu URG-86.

Činnost s obrněným vozidlem pěchoty BVP-2

Četa má vyškolené vlastní řidiče i střelce – operátory, v ovládání BVP-2 je tudíž plně samostatná. Střeleb z lafetovaných zbraní se účastní společně s profesionálními vojáky AČR. Úkoly plní s BVP jak samostatně, tak v sestavách větších jednotek až o velikosti roty.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Taktická příprava

Totožně jako vojáci z povolání nacvičují reakce na množství situací, v nichž se může prapor ocitnout: přesuny, předbojové a bojové sestavy, bojové drily, C-IED, KPM, průzkum, obrana, útok a mnoho dalšího. Výcvik probíhá pod dohledem zkušených instruktorů praporu.

Tělesná příprava

Kromě aktivní fyzické zátěže během celého výcviku absolvují příslušníci čety zaměstnání zaměřená přímo na zvyšování fyzické kondice. Vojáci v Aktivní záloze jsou pravidelně přezkušování dle standardních tabulek fyzické zdatnosti vojáků z povolání.

Zdravotní příprava

Četa je pravidelně seznamována s nejnovějšími trendy poskytování předlékařské pomoci v bojových podmínkách kvalifikovanými lidmi se zkušenostmi ze zahraničních misí.

Příslušníci čety mají možnost se zdokonalovat v poskytování první pomoci nejen během běžného výcviku, ale také vysláním na zdravotnické kurzy. Zdravotní příprava poskytuje příslušníkům lepší znalosti a schopnosti pomáhat i ve svém civilním životě.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Topografická příprava

Plánovací proces před vydáváním bojového rozkazu, orientace v terénu, navigace – to všechno probíhá za použití souřadnicového systému dle standardu NATO. Znalosti jsou často prověřovány různými tématickými cvičeními zaměřenými na topografii a orientaci v terénu.

Spojovací příprava

Četa pracuje se spojovacími prostředky jednotlivce RF-13, resp. RF-1301, a radiostanicí R-123, integrovanou v BVP-2.

Ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN)

Příslušníci čety znají prostředky individuální ochrany OM-10M, OM-90 a JP-75. Absolvovali zaměstnání zaměřené na práci s odmořovací soupravou BVP-2.

Vojenské lezení a plavání

Na lezeckém trenažéru „Jakub“ cvičí bezpečnostní návyky, jištění, slaňování, překonávání roklin, dále lezení po umělé stěně a výstup na simulátoru patrové budovy. Řidiči BVP prochází přezkušováním z vojenského plavání.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Aeromobilní příprava

Několikrát měli příslušníci příležitost nacvičovat navádění vrtulníku Mil Mi-171Š na přistání, dále zajištění přistávací plochy, korektní sesedání a nasedání, opouštění vrtulníku z pozice ve „visu“ několik m nad zemí a plnění úkolu tématického výcviku za použití vrtulníku, jako dopravního prostředku.

Prováděním všech těchto činností se snaží příslušníci Aktivních záloh 72. mpr. Přáslavice zajistit si dostatečnou úroveň znalostí a schopností, aby mohli v případě potřeby okamžitě posílit své profesionální kolegy.

Jak již bylo zmíněno na samém začátku, díky změnám a plánovanému rozvoji Aktivních záloh, se bude tato četa rozšiřovat na rotu a bude tedy určitě hledat nové lidi do svých řad.

Popřemýšlejte nad tím, zda nechcete dělat něco navíc, pokud už někde nesloužíte.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ústecká jednotka Aktivní zálohy pomáhá na výjimečném cvičení

Desítky příslušníků Aktivní zálohy se během povodní zapojily dobrovolnicky, vláda však poprvé ...

Výcvik aktivní zálohy a vojáků 102. průzkumného praporu

Ve dnech 15.10. – 24.10. 2014 proběhlo společné vojenské cvičení Aktivní zálohy (AZ) a vojáků 102. ...

Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr

Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • IvoHeinz
    12:27 11.02.2016

    kazd: nebudu se vyjadřovat k hodnocení výcviku letectva. AZ nikdy nebyly myšleny jako další profesionální armáda. Problém s vaším uvažováním je ten, že neberete v úvahu možné ...Zobrazit celý příspěvek

    kazd: nebudu se vyjadřovat k hodnocení výcviku letectva. AZ nikdy nebyly myšleny jako další profesionální armáda. Problém s vaším uvažováním je ten, že neberete v úvahu možné ztráty. Každá armáda má při nasazení ztráty a musí je nahradit. Samozřejmě natolik rychle, aby to vůbec mělo smysl. Pokud byste chtěl nahrazovat ztráty z civilu, pohybuje se doba náhrady minimálně v měsících, spíše v horizontu 1-2 let ( pokud tedy nechcete jen produkovat živé terče pro nepřítele). Pokud máte zálohu částečně vycvičenou, dobu zkrátíte. V případě nutnosti také ihned je nutné mít k dispozici více vojáků, které v míru v takovém počtu nepotřebujete mít v pohotovosti. Pak je nutné mít nějaké lidi, kteří jsou částečně vycvičeni a mohou hned plnit některé méně náročné úkoly. Armáda bez záloh je na jedno použití. Domníváte-li se, že střelba z BVP není využitelná v současném konfliktu, pak byste to měl jít vysvětlit třeba na Ukrajinu nebo do Sýrie, že dělají něco, co nemá smysl a že ta BVP, co používají, nejsou k ničemu.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    10:17 11.02.2016

    K paušálnímu hodnocení - já prostě nevěřím rovnici profesionální voják (každý den na place pod drilem(má být)) = AZ ročně pár týdnů na cvičení. To co se u AZ neprojeví se u ...Zobrazit celý příspěvek

    K paušálnímu hodnocení - já prostě nevěřím rovnici profesionální voják (každý den na place pod drilem(má být)) = AZ ročně pár týdnů na cvičení. To co se u AZ neprojeví se u profesionála projeví.
    Proto si myslím, že AZ nemohou být na úrovni profesionálního vojáka a bojím se, že to MO na stejnou úrověń směřuje.
    Radši obětuji 5 členů AZ a zaplatím jednoho profíka a jeho skutečný výcvik.
    Dovolím si delší komentář.
    AČR chybí výcvik - skutečný výcvik. To že se za fin. prostředky naučí AZ střílet z BVP je pro obranu v 21 století k ničemu - klidně mě kamenujte.
    Konkrétní příklad:
    Kritizoval jsem zde účast našich 3 vrtulníků na největším cvičení NATO za 15 let co bylo ve Španělsku. Toto je podle mě přesně ta platforma na uplatnění maxima profesionální techniky a personálu, protože je to zkušenost v česku nezískatelná. Zajímalo mě co tak důlěžitého má na práci ta zbylá část, když jsou oficiálně členy V4 jednotky a nejedou na takové cvičení. A neberu, že armáda na to nemá peníze.
    Jak to dopadlo víme. Nikdo z AČR a MO oficiálně nedementoval zprávu , že vrtulník zničen, škoda 100 mln CZK, pilot uzemněn, šetří vojenská policie.
    Jediné čeho jsme se dočkali byl klasické prohlášení Stropnického, který netuší o čem mluví, že to by zkušený pilot co měl nalítáno x tisíc hodin.
    Ví ten ministr vůbec jak probíhá výcvik posádek a jak by správně měl probíhat?
    např. ve Kbelích odstartuje při západu slunce Mi17 , 700 m za ním letí sokol a lítají dvě hodiny malé, stále stejné kolečko na kraji Prahy nad hustě obydlenou, zastavěnou a osvětlenou krajinou (asi nejvíc v ČR). Do výkazu pilota se napíše 2 hodiny v noci. Nepochybně to splňuje všechny předpisy AČR. Jaký přínos to má pro schopnosti pilota? Nulový.
    Jak bude vypadat nasazení takového pilota až nastane black out, bude naprostá tma a on bude mít po ČR rozvážet specialisty? Naprosto stejně jako toho ve Španělsku. Prostě mu nebyl umožněn kvalitní výcvik, protože je třeba živit MO, civilní zaměstnance, zbytečnou obsluhu, státní podniky, výzkumné a technické ústavy. Napsat, že je to chyba pilota je blbost. Stajně jako nebyla chyba pilota pád AF u Brazílie - ten pilot vůbec v tom letadle neměl být. Je jasné, že občas něco spadne, britové nám tu taky nechali ohořený Lynx, ale o to víc se má cvičit cvičit cvičit.
    Naprosto stejná logika je AZ. Uděláme PR, zaměstnáme MO, vyčerpáme rozpočet atd.
    Správně měli jít peníze na profesionální jednotky - kdo chce ať vstoupí a náročný výcvik. Pak tu můžem mít AZ v podobě příslušníků, kteří budou umět střílet, komunikovat, organizovat se atd..
    Není potřeba navyšovat počty na 25, 27, 30 tisíc mužů jak tvrdí MO. Je třeba modernizovat techniku a mít perfektně vycvičené profesionální jednotky, které nebudou dělat strážní službu, lepit díry, vozi pacienty do nemocnic, převážet doktory po republice, udržovat vojenské letiště uprostřed průmylové zóny (Přerov) a podobné blbosti co můžou dělat AZ resp. civilní sektor.Skrýt celý příspěvek

  • Dusanh
    10:16 11.02.2016

    Míst v jednotkách AZ bude od července víc než dost ;-) Co se týče časové náročnosti nebo "dobrovolnosti" aj. námitky, které se někdy objevují v souvislosti s "jednoduše ...Zobrazit celý příspěvek

    Míst v jednotkách AZ bude od července víc než dost ;-)

    Co se týče časové náročnosti nebo "dobrovolnosti" aj. námitky, které se někdy objevují v souvislosti s "jednoduše definovanými jednotkami":
    monopol na "násilí" má stát. A nelze připustit, aby se ho zmocnily nějaké, byť v dobrém(!) bojůvky. Samozřejmě i dění v armádě se může vymknout kontrole, ale to snad nebude případ ČR. Jakékoliv takové jednotky musí být ne jen pod kontrolou, ale v přímé podřízenosti armády. A v tom okamžiku už jsme u toho, že se to celé stává komplikovanější.

    Sám jsem zvědavý na koncept "dobrovolných cvičení". Úplně přesně nevím, co si pod tím mám představit, ale třeba to bude právě ten prvek, jak si nerozhodnuté zájemce přitáhnout a "dát jim čuchnout". Možná se pak někteří z nich rozhodnou pro službu v AZ (příp. rovnou pro dráhu VZP).Skrýt celý příspěvek

  • JerryBrno
    21:58 10.02.2016

    Jsem opravdu rád, že se najdou opravdu AKTIVNÍ záložáci, kteří se nejen problematice věnují a vyznají se v ní, ale ještě to dokážou srozumitelně vysvětlit a poradit. Kéž by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem opravdu rád, že se najdou opravdu AKTIVNÍ záložáci, kteří se nejen problematice věnují a vyznají se v ní, ale ještě to dokážou srozumitelně vysvětlit a poradit. Kéž by to obdobně bylo například na KVV... ;)Skrýt celý příspěvek

  • IvoHeinz
    18:50 10.02.2016

    Rase: Dvě základní úrovně jsou překombinované a složité? Co se týče naplnění - v současnosti je na 100% jen jediná - mechanizovaná četa AZ 72.mpr Přáslavice, všude jinde místo je. ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: Dvě základní úrovně jsou překombinované a složité? Co se týče naplnění - v současnosti je na 100% jen jediná - mechanizovaná četa AZ 72.mpr Přáslavice, všude jinde místo je. Od 1.7.2016 se i tahle rozšiřuje, takže místa budou všude. Pěší roty AZ jsou definované jako jednotky určené k obraně teritoria kraje, důležitých objektů na území kraje, podpoře Policie a záchranným operacím na území ČR - nemyslím, že by šlo budovat něco jednoduššího, respektive, nevím, k čemu by to bylo. Pěší roty mají od příštího roku cvičit o víkendech a občas i během delšího týdenního cvičení. Časová náročnost je daná tím, co je třeba zvládnout, v zahraničí se považuje za neredukovatelné minimum 48 hodin výcviku ročně - 48 hodin čistého výcviku po odečtení dopravy na místo, jídla, odpočinku, teoretické a velitelské přípravy. Když tohle přidáte, jste na cca 10-12 dnech. Ale to je jen naprostý základ bez výcviku v součinnosti byť jen družstva. Naučit se střílet a maskovat se v lese není ani ten základ. Pokud chcete jen něco zkusit , jděte na dobrovolný výcvik, který od příštího roku bude armáda pořádat. Nicméně nečekejte, že to bude dvakrát dva dny. To by nemělo žádný praktický význam.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    18:21 10.02.2016

    IvoHeinz: mě teda složité věci nevadí, ale tohle je poněkud překombinované. V tomhle rozdělení se vyznají jen lidé, kteří tam slouží, ale pro propagování a navnadění lidí (o co se ...Zobrazit celý příspěvek

    IvoHeinz: mě teda složité věci nevadí, ale tohle je poněkud překombinované. V tomhle rozdělení se vyznají jen lidé, kteří tam slouží, ale pro propagování a navnadění lidí (o co se snaží), je to nepoužitelný koncept. Navíc jak psal Rošťák, nekteré jsou už naplněné a zájemce neberou.
    Nějaká jednoduše definovaná jednotka, fungující po víkendech, bez náhrad, združující lidi se zájmem o "domobranu", na krajské, nebo lokální úrovni, třeba s názvem "Ostrostřelci". By přilákala víc lidí, než složitý systém různých úrovní AZ.
    Ne že bych osobně nemohl jít do klasické AZ, ale většinu lidí odrazuje časová náročnost (při práci).Skrýt celý příspěvek

  • IvoHeinz
    17:17 10.02.2016

    Jura99: Aktivní zálohy mají několik úrovní. Aktivní zálohy u bojových útvarů, které mají obecně vyšší nároky na fyzickou zdatnost a nasazení ( byť i tam slouží padesátníci a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Aktivní zálohy mají několik úrovní. Aktivní zálohy u bojových útvarů, které mají obecně vyšší nároky na fyzickou zdatnost a nasazení ( byť i tam slouží padesátníci a úspěšně ), pak pěší roty u KVV, kde vzhledem k jejich úkolům není nasazení tak velké a je tam spousta lidí, kteří jsou tzv. "v letech". Pak ještě AZ u Vojenské policie a u Posádkového velitelství Hl.m.Praha, které mají některé zvláštnosti. Analogie mezi tím, co si většina představuje pod pojmem Národní garda a pěšími rotami je velká.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    16:59 10.02.2016

    Rase: přesně. Mám pocit, že je chuť AZ pojmout jako klasické armádní jednotky se vším všudy, rozdílem budou nízké mzdové náklady, kvůli malému "úvazku". Nároky na kondici a ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: přesně. Mám pocit, že je chuť AZ pojmout jako klasické armádní jednotky se vším všudy, rozdílem budou nízké mzdové náklady, kvůli malému "úvazku". Nároky na kondici a organizace zůstanou podobné jako u profesionálního vojska. Takže nějaká národní garda, kde by si mohli hrát na vojáky i pánové v letech, kteří ale ještě pár kilometrů ujdou a pušku v ruce udrží by se zamlouvala i mě.Skrýt celý příspěvek

  • IvoHeinz
    16:42 10.02.2016

    juhelák: nejsou povoleny, tohle nikde nenajdete. Jsou tolerovány.

    juhelák: nejsou povoleny, tohle nikde nenajdete. Jsou tolerovány.

  • juhelak
    15:49 10.02.2016

    aha tak :) no nevadi. hlavní je že takovéhle investice do vlastní vybavy jsou povoleny.

    aha tak :) no nevadi. hlavní je že takovéhle investice do vlastní vybavy jsou povoleny.

  • Rošťák
    15:32 10.02.2016

    juhelák: TAk zmírnění zdravotních požadavků by mělo být pokud se nepletu právě po 1.7.2016 a jen aby nedošlo k omylu ty helmy jsou vlastní investicí příslušníků čety ;)

    juhelák: TAk zmírnění zdravotních požadavků by mělo být pokud se nepletu právě po 1.7.2016 a jen aby nedošlo k omylu ty helmy jsou vlastní investicí příslušníků čety ;)

  • juhelak
    15:28 10.02.2016

    díky obema za info. S tím rozhodováním asi počkám po tom co absolvuju testy ve Vojenské nemocnici..ono co sem se ptal tak nikdo moc nevi co zdravotne projde a co uz ne..navic se to ...Zobrazit celý příspěvek

    díky obema za info. S tím rozhodováním asi počkám po tom co absolvuju testy ve Vojenské nemocnici..ono co sem se ptal tak nikdo moc nevi co zdravotne projde a co uz ne..navic se to právě má zmírnovat, ale opet nikdo neví od kdy :)
    Zdravotně se cítím dobre, alergie nemam, ekzemy taky ne, lehke vychyleni patere o kterým vlastne nevim..proste zdravotne se na to dá pripravit..na psychologicke testy ne..nevim co tam resi a jelikoz to nijak neovlivním tak si proste pockam az jak to dopadne abych se netesil zbytecne..

    Rošťák: vidíte tak to sem ani nevěděl že tyhle helmy už jsou i u záloh..to by usetrilo penize :)Skrýt celý příspěvek

  • Rošťák
    15:15 10.02.2016

    juhelák: Jednotky u bojových útvarů existují již nyní, ale jsou beznadějně zaplněné :) od 1.7.2016 by měli být tyto útvary: 1) Tanková rota AZ u 73.tp 2) mechanizovaná rota AZ ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelák: Jednotky u bojových útvarů existují již nyní, ale jsou beznadějně zaplněné :)
    od 1.7.2016 by měli být tyto útvary:
    1) Tanková rota AZ u 73.tp
    2) mechanizovaná rota AZ u 72.mpr¨
    3) mechanizovaná rota AZ u 41. mpr
    4) průzkumná rota AZ u 102. pp
    5) výsadková rota u 43.vp
    6) Rota Z u 601.skss
    A plno další jednotek, bohužel ted nemám při ruce seznam. Některé útvary mají svoje přijímací řízení (rota Z útvary u 43 a 102 ). Někde stačí zkontaktovat jednotku a pokud je místo a projdete pohovorem tak se zažádá o přijetí. V případě, že by Vám tato odpověd nestačila, klidně se můžete obrátit na náš FB https://www.facebook.com/AZ72m... kde Vám bude určitě předáno více informací (nejed o naší jednotce), popřípadně budete nasměrován na člověka z daného útvaru. V případě dotazu na výstorj :) Budete se muset smířit s tím, že KZP budete muset odsloužit v tom co dostanete , či Vám povolí tam, zbytek služby u Vaší jednotky, bude záležet na tom, co jde tam. V tomto Vám doporučuji se pro nějaký útvar rozhodnout dřív a informace si obstarat. Třeba u nás na četě převládá helma typu MICH 2000 / ACH :)Skrýt celý příspěvek

  • JohnSullivan
    15:14 10.02.2016

    Juhelak: Např. naše jednotka, která je organickou součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice hledá další příslušníky. Více na www.facebook.com/AZ72mpr...

    Juhelak: Např. naše jednotka, která je organickou součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice hledá další příslušníky. Více na www.facebook.com/AZ72mpr...

  • Rase
    15:02 10.02.2016

    Přijde mi, že armády chybí nějaká obdoba Národní Gardy (nebo obdobné polovojenské jednotky). Přeci jen AZ jsou součástí klasické armády, tomu odpovídají nároky a i v případě ...Zobrazit celý příspěvek

    Přijde mi, že armády chybí nějaká obdoba Národní Gardy (nebo obdobné polovojenské jednotky). Přeci jen AZ jsou součástí klasické armády, tomu odpovídají nároky a i v případě konfliktu by byli nasazeni spolu s kmenovou jednotkou. Tedy se jimi doplní početní stav (skoro ani ne ztráty).
    Oproti některým státům nám chybí "kanonfutr" - lehce vycvičená pěchota (co alespoň ví jak držet zbraň a má ve skříni maskáče), jakýsi předstupeň před odvedeneckým kanonfutrem (ke kterému bych patřil já :D)Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    14:59 10.02.2016

    Zdravím. já o vstupu uvazuju dobře rok a pul. nejdriv sem se na to necitil..pak mi zaměstnavatel naznačil že to nepujde..ted mi bude koncit smlouva a rozhodl jsem se ze ji nebudu ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravím. já o vstupu uvazuju dobře rok a pul. nejdriv sem se na to necitil..pak mi zaměstnavatel naznačil že to nepujde..ted mi bude koncit smlouva a rozhodl jsem se ze ji nebudu nejak extra prodluzovat..takze sem to již podepsal..trochu me zklamalo ze musim cekat 3 mesice na zdravotní a psychologické testy a pak teprve zkouset do jakeho terminu se vejdu..takze se to cele muze protahnout i na 3/4 roku..blahove sem si myslel ze v breznu skoncim v praci..a v dubnu uz na to vlítnu :)

    otazky k tématum: víte od kdy se zacnou zrizovat AZ u bojovych utvarů ( nejdu k zaloham abych delal ridice atd) a pripadne jak to bude fungovat...ze po splnení kurzů si jednotlive utvary prijdou vybrat mezi absolventy?

    otazka druha: vubec mi nevadi si nekteré vybaveni koupit za sve, kdyz mi neco erarniho nebude sedet ci vyhovovat.. jen by me asi nastvalo pokud si treba koupim vlastní helmu cirka za 8-10 tis nebo chranice kolen, tak ze by mi nekdo nepovolil to nosit a v ramci jednotnosti bych nafasoval 50 let starou helmu.. :)Skrýt celý příspěvek

  • IvoHeinz
    14:48 10.02.2016

    To kazd: Stírání rozdílu mezi vojáky z povolání a rezervisty v průběhu delšího konfliktu je historicky ověřený fakt. Nevyplývá z něj pro současný výcvik v podstatě nic. Každý nově ...Zobrazit celý příspěvek

    To kazd: Stírání rozdílu mezi vojáky z povolání a rezervisty v průběhu delšího konfliktu je historicky ověřený fakt. Nevyplývá z něj pro současný výcvik v podstatě nic. Každý nově nastupující absolvuje 6 týdnů základního výcviku a ten není nijak papírový, je dost náročný na to, aby jím pokaždé několik ( už předem prověřených ) lidí neprošlo. Další výcvik je v délce do 21 ( od 1.7.2016 pak do 28 ) dnů a konkrétní počet záleží na útvaru nebo KVV, jsou takové, kde se počet dnů vyčerpá a takové, kde ne. Náplň také závisí na útvaru nebo KVV. Obecně AZ u bojových útvarů cvičí společně s profesionálními jednotkami, popřípadě přímo do těchto jednotek zařazené, cvičí se stejnou technikou jako profesionálové a se stejnými zbraněmi. Úroveň jejich výcviku tomu odpovídá. Za ostatní jednotky AZ nemluvím, nesloužím tam, jejich ochotu a schopnosti tím nijak nezpochybňuji. Z hlediska psychologického nemohu hodnotit každého adepta na službu, od toho jsou psychotesty při vstupu, nicméně by mě opravdu zajímalo, jak jste došel ke svému paušálnímu tvrzení, tedy abych byl konkrétní, zajímalo by mě na základě jakých údajů. Děkuji předem za odpověďSkrýt celý příspěvek

  • JohnSullivan
    14:38 10.02.2016

    Kazd: Je jasné, že vojáci v Aktivní záloze nebudou nikdy 100% umět to, co by měli zvládat příslušníci pravidelné armády. Snahou je ale, aby se tomu co nejvíce přiblížili. ...Zobrazit celý příspěvek

    Kazd: Je jasné, že vojáci v Aktivní záloze nebudou nikdy 100% umět to, co by měli zvládat příslušníci pravidelné armády. Snahou je ale, aby se tomu co nejvíce přiblížili.

    Myslím, že nemáte úplně jasno v pojmech, dnes je možnost projít jen Základním kurzem po dobu 6 týdnů ve Voj. akademii ve Vyškově a pak nic, to ale nejsou Aktivní zálohy. Aktivní zálohy projdou tímto základním kurzem a pak každý rok odcviční 28 dní u své jednotky (KVV, nebo u bojového útvaru). Dovolím si tvrdit, že po několika letech této služby nebude snadné pro úplného civilistu tohoto příslušníka AZ dohnat.

    Co se týká odstříleného počtu munice, tak se bohužel už i stalo, že jsme nějaký rok měli k dispozici více možností, než měli vojáci z povolání, takže to také nelze brát jako dogma.

    Se zapojením do případného konfliktu společně s našimi profesionálními kolegy z útvaru počítáme.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    14:22 10.02.2016

    1. v případě delšího konfliktu/ zhoršení situace se velmi rychle setře rozdíl mezi AZ a ne AZ (důkaz je každý aktuálně probíhající konflikt), Stejně se setře rozdíl mezi ...Zobrazit celý příspěvek

    1. v případě delšího konfliktu/ zhoršení situace se velmi rychle setře rozdíl mezi AZ a ne AZ (důkaz je každý aktuálně probíhající konflikt), Stejně se setře rozdíl mezi profesionálním a neprofesionálním hasičem atd. Důsledek bude jen pocit AZ, že jsou víc. Papírově cvičení 6 týdnů je fajn, ale reálně je to něco jiného. Kolik z těch AZ někdy odpálilo PTŘS, jaká výcvik mají ti lidé co odpalují jednu za druhou v Sýrii , AFG, Iráku, Jemenu?
    2. Kvalitu AZ podpoří kvalitní technika. Dokud se tam bude dávat to vyřazené tak tlak na kvalitu personálu bude nízký. Až se někdo bude muset podepsat pod x miliónů bude to o něčem jiném.
    3. Pokud nenastane situace 1 ale rychlý konflikt, pak v případě velkých ztrát profesionálních jednotek k žádnému reálnému zapojení AZ nedojde.

    Výše uvedené platí pro ozbrojené konflikty typu Ukrajina, Jemen.
    Naopak hlídání vrbětic, ostraha objektů pokud se zvýší riziko ter. útoku atd..je o něčem jiném.Skrýt celý příspěvek

  • Rošťák
    14:03 10.02.2016

    premyslcz: Aha, tento článek je o průběhu KZP (kurz základní přípravy )u VA-VV Vyškov, kde neni tolerovaná "nadstandartní výstroj", problém s toaletním papírem bych nějak moc ...Zobrazit celý příspěvek

    premyslcz: Aha, tento článek je o průběhu KZP (kurz základní přípravy )u VA-VV Vyškov, kde neni tolerovaná "nadstandartní výstroj", problém s toaletním papírem bych nějak moc neřešil a popravdě je to poprvé co jsem o tom slyšel z tohoto článku, jinak stejně se jako voják naučíte že bez vlhčených ubrousků prostě sloužit nejde :D

    Kazd: Každý příšlušník AZ prochází stejným psychologickým vyšetřením jako VZP a velice podobným / stejným kurzem základní přípravy.
    Mpohu vědět z jakých podmětů vznikla Vaše extrémní skepse k bojovému nasazení?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4