Armáda ČR: Význam rezervistů roste

Aktivní záloha
Člen Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu (AZ 72. mpr). / Archív autora

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i přímo v České republice. Důvodů pro vznik rezervních jednotek je několik, státy dnes potřebují v důsledku zhoršené bezpečnostní situace navýšit počty vojáků a schopnosti svých armád, nemohou si ale dovolit investovat pouze do vojáků z povolání a tak vytváří rezervní jednotky, které jsou v činnosti jen část roku a zbytek roku je armáda neplatí.

Díky tomu jsou rezervní jednotky mnohem levnější a tím pádem přijatelnější alternativou navyšování počtu armády než pouze vojáky z povolání. Příkladem dobře zvládnutého propojení pravidelné armády a rezervních jednotek je Britská Territorial Army (TA).

V České republice se jedná o Aktivní zálohu Armády České republiky . Jsou to občané České republiky, kteří dobrovolně přijali brannou povinnost, pravidelně se účastní vojenských výcviků a jsou připravení na nasazení v krizových situacích. Jde tedy vlastně o vojáky i civilisty zároveň.

Vojáci v Aktivní záloze stráví v prvním roce 6 týdnů na základním výcviku ve Vojenské akademii Vyškov, a v dalších letech 28 dní v roce na vojenském cvičení, po zbytek roku se věnují svému civilnímu zaměstnání/podnikání.

Druhy jednotek Aktivních záloh

V Aktivní záloze AČR máme dva druhy jednotek, jedná se o jednotky působící pod Krajským vojenským velitelstvím (KVV) a jednotky přidružené k profesionálním útvarům armády. Úkolem jednotek KVV, tzv. Krajských rot, je hlavně ochrana objektů důležitých pro obranu státu (ODOS), posilování policie v případě potřeby a pomoc při následcích živelných katastrof.

Úkolem jednotek Aktivních záloh, které jsou součástí pravidelných útvarů armády, je doplňování útvaru a vykonávání činností, které má útvar v popisu práce. Většinou se jedná o mechanizované, průzkumné, výsadkové, či speciální jednotky.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu

Mezi jednotky Aktivních záloh patří mechanizovaná četa (od léta 2016 mechanizovaná rota), která je součástí 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. Tato četa zde vznikla v roce 2007 a již od jejího vzniku je jejím velitelem por. Mgr. Ivo Heinz.

Četa od počátku byla organickou součástí mechanizovaného praporu a její příslušníci se cvičili v činnostech, které vykonávají profesionální příslušníci praporu. Četa stejně, jako celý 72. mechanizovaný prapor používá BVP-2, neboli Bojové vozidlo pěchoty 2.

Během roku 2011 došlo k důležitému posunu v rámci čety. Čtyři vojáci, zařazení v četě AZ 72.mpr na relevantních organických funkcích, získali na odborném kurzu VeV-VA Vyškov kvalifikační osvědčení střelců operátorů (SO), opravňující k samostatné střelbě z BVP-2.

V roce 2012 četa Aktivních záloh u 72.mpr. nabyla jako dosud jediná jednotka AZ plného personálního obsazení , které udržuje na maximálních stavech doposud.

Příslušníci mechanizované čety každý rok vyčerpají plnou dotaci možných výcvikových dní a náplní jejich výcviku jsou například níže uvedené činnosti.

Aktivní záloha

AZ 72. mpr / Archiv autora

Střelecká příprava

Příslušníci čety střílí z útočných pušek, pistolí, kulometů, pancéřovek a lafetovaných zbraní. Používají nově zavedené armádní zbraně CZ 805 BREN a CZ 75 SP-01 Phantom. Výcvik probíhá dle aktuálních postupů a poznatků pod vedením střeleckých instruktorů, kteří mají zkušenosti ze zahraničních misí.

Hod ostrým granátem

Většina příslušníků opakovaně absolvovala teoretické školení, praktický nácvik i samotné házení ostrého obranného granátu RG-F1 i granátu URG-86.

Činnost s obrněným vozidlem pěchoty BVP-2

Četa má vyškolené vlastní řidiče i střelce – operátory, v ovládání BVP-2 je tudíž plně samostatná. Střeleb z lafetovaných zbraní se účastní společně s profesionálními vojáky AČR. Úkoly plní s BVP jak samostatně, tak v sestavách větších jednotek až o velikosti roty.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Taktická příprava

Totožně jako vojáci z povolání nacvičují reakce na množství situací, v nichž se může prapor ocitnout: přesuny, předbojové a bojové sestavy, bojové drily, C-IED, KPM, průzkum, obrana, útok a mnoho dalšího. Výcvik probíhá pod dohledem zkušených instruktorů praporu.

Tělesná příprava

Kromě aktivní fyzické zátěže během celého výcviku absolvují příslušníci čety zaměstnání zaměřená přímo na zvyšování fyzické kondice. Vojáci v Aktivní záloze jsou pravidelně přezkušování dle standardních tabulek fyzické zdatnosti vojáků z povolání.

Zdravotní příprava

Četa je pravidelně seznamována s nejnovějšími trendy poskytování předlékařské pomoci v bojových podmínkách kvalifikovanými lidmi se zkušenostmi ze zahraničních misí.

Příslušníci čety mají možnost se zdokonalovat v poskytování první pomoci nejen během běžného výcviku, ale také vysláním na zdravotnické kurzy. Zdravotní příprava poskytuje příslušníkům lepší znalosti a schopnosti pomáhat i ve svém civilním životě.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Topografická příprava

Plánovací proces před vydáváním bojového rozkazu, orientace v terénu, navigace – to všechno probíhá za použití souřadnicového systému dle standardu NATO. Znalosti jsou často prověřovány různými tématickými cvičeními zaměřenými na topografii a orientaci v terénu.

Spojovací příprava

Četa pracuje se spojovacími prostředky jednotlivce RF-13, resp. RF-1301, a radiostanicí R-123, integrovanou v BVP-2.

Ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN)

Příslušníci čety znají prostředky individuální ochrany OM-10M, OM-90 a JP-75. Absolvovali zaměstnání zaměřené na práci s odmořovací soupravou BVP-2.

Vojenské lezení a plavání

Na lezeckém trenažéru „Jakub“ cvičí bezpečnostní návyky, jištění, slaňování, překonávání roklin, dále lezení po umělé stěně a výstup na simulátoru patrové budovy. Řidiči BVP prochází přezkušováním z vojenského plavání.

Aktivní záloha AZ 72. mpr / Archiv autora

Aeromobilní příprava

Několikrát měli příslušníci příležitost nacvičovat navádění vrtulníku Mil Mi-171Š na přistání, dále zajištění přistávací plochy, korektní sesedání a nasedání, opouštění vrtulníku z pozice ve „visu“ několik m nad zemí a plnění úkolu tématického výcviku za použití vrtulníku, jako dopravního prostředku.

Prováděním všech těchto činností se snaží příslušníci Aktivních záloh 72. mpr. Přáslavice zajistit si dostatečnou úroveň znalostí a schopností, aby mohli v případě potřeby okamžitě posílit své profesionální kolegy.

Jak již bylo zmíněno na samém začátku, díky změnám a plánovanému rozvoji Aktivních záloh, se bude tato četa rozšiřovat na rotu a bude tedy určitě hledat nové lidi do svých řad.

Popřemýšlejte nad tím, zda nechcete dělat něco navíc, pokud už někde nesloužíte.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ústecká jednotka Aktivní zálohy pomáhá na výjimečném cvičení

Desítky příslušníků Aktivní zálohy se během povodní zapojily dobrovolnicky, vláda však poprvé ...

Výcvik aktivní zálohy a vojáků 102. průzkumného praporu

Ve dnech 15.10. – 24.10. 2014 proběhlo společné vojenské cvičení Aktivní zálohy (AZ) a vojáků 102. ...

Budoucnost Aktivní zálohy (nejen) u 43. vpr

Téma tohoto zamyšlení jsem nosil v hlavě od chvíle, kdy po zasedání Branného a bezpečnostního výboru ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kazd
  13:51 10.02.2016

  Z hlediska psychologického profilu je zcela standardní, že podobné organizace (ve kterých je vidět uniforma, zbrań, síla rozkazu atd..) apriori přitahují ne zcela vyrovanané ...Zobrazit celý příspěvek

  Z hlediska psychologického profilu je zcela standardní, že podobné organizace (ve kterých je vidět uniforma, zbrań, síla rozkazu atd..) apriori přitahují ne zcela vyrovanané jedince (kromě těch "normálních").

  Když jsem viděl při návštěvách některé jedince, kteří se přidali k subjektů co se starají o prvorepublikové opěvnění na severu a jihu, tak to byly opravdu diagnózy.

  Je tedy extrémně důležité nepodlehnout módnosti AZ z hledika kvality náboru.
  S ohledem na důraz ohledně technického vybavení si o nějakém přísném sítu na úrovni psychologie nedělám iluze.
  Proto jsem dlouhodobě extrémně skeptický k reálnému bojovému nasazení AZ v moderním konfliktu.
  Naopak v případě živelných katastrof, chránění hranic atd pod velením profesionálních jednotek a bez jakékoli osobní "moci" snad nějaké využití najdou.Skrýt celý příspěvek

 • IvoHeinz
  13:50 10.02.2016

  To premyslcz: celkem mě pobavil ten odkaz na nedostatek toaletního papíru, promiňte, ale tohle opravdu nepovažuji za problém. Co se týče odmítání nestandartních součástek výstroje, ...Zobrazit celý příspěvek

  To premyslcz: celkem mě pobavil ten odkaz na nedostatek toaletního papíru, promiňte, ale tohle opravdu nepovažuji za problém. Co se týče odmítání nestandartních součástek výstroje, je třeba rozlišovat určité úrovně. Pokud se příslušníci AZ pohybují v ubytovacím prostoru, v kasárnách nebo někde, kde by měli reprezentovat armádu, pak je zcela namístě vyžadovat od nich plnou ustrojenost. V takovém případě jako velitel opravdu odmítám tolerovat cokoli, co není plném souladu s Výstrojním předpisem. Při výcviku v terénu je důležité, aby výstroj byla funkční, nevyvářela možnosti nějakého zranění, byla kompatibilní s dalšími součástmi výstroje, nedemaskovala. Jestli je nebo není přesně podle předpisu neřeším. Nesetkal jsem se s vojákem z povolání na bojovém útvaru, který by tohle považoval za problém a zakazoval nestandartní součástky ( pokud splňují výše uvedené). Tím netvrdím, že nikdo takový není.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  13:48 10.02.2016

  Ok díky. V té době kdy jsem se o AZ zajímal jsem narazil na tento blog. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ok díky.
  V té době kdy jsem se o AZ zajímal jsem narazil na tento blog.
  http://postapo.cz/nutne-k-prez... Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  13:41 10.02.2016

  premyslcz: Určitě se změnilo mnohé, rád bych Vás poprosil o ten článek s toaletním papírem a s tou výstrojí, toto mě opravdu zajímá (neberte jako nedůvěru, spíš mě zajímá odkud je ...Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: Určitě se změnilo mnohé, rád bych Vás poprosil o ten článek s toaletním papírem a s tou výstrojí, toto mě opravdu zajímá (neberte jako nedůvěru, spíš mě zajímá odkud je tato informace).
  Jinak víc informací o četě AZ u 72.mpr (bod 1.7.mechanizované rotě ) najdete zdehttps://www.facebook.com/AZ72m...
  V přípúadě konkrétních dotazů Vám rádi odpovíme i zde :)Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  13:40 10.02.2016

  Premysl: Myslím, že na Vaši otázku jsme reagovali již níže.

  Premysl: Myslím, že na Vaši otázku jsme reagovali již níže.

 • premyslcz
  13:36 10.02.2016

  Předem se omlouvám pokud to není k věci. Moje základní vojenská služba byla o tom že jsem dostal jednu uniformu vzor 90, v době přestrojení 80 a 90 velikosti nějak nebyli. ...Zobrazit celý příspěvek

  Předem se omlouvám pokud to není k věci.
  Moje základní vojenská služba byla o tom že jsem dostal jednu uniformu vzor 90, v době přestrojení 80 a 90 velikosti nějak nebyli. Vycházkově boty se po 2 měsících rozlepily. Vystřelil jsem si 10 ostrých a hodil 1 ostrý granát, navíc nebyli dle slov peníze. Dnes když vidím kolik se toho vozí do Iráku a Jordánska a kolik se toho rozprodalo tak je mě smutno.
  V Boleticích jsem mrznul v pseudo spacáku a měl na sobě banán, švestky a uniformu abych neumrznul a přes stan vz. 60 pršelo.
  Nedávno jsem četl článek že v AZ je nedostatkový toaletní papír a velící důstojníci odmítají nestandardní výstroj.
  Protože jsem vlastenec a chtěl bych vstoupit do AZ a peníze neřeším. Změnilo se od té doby něco ?Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  13:29 10.02.2016

  Jura 99: To je upravený plecháč... přilba vz. 52 + úhlová bruska + řemení a výstelka z přilby MICH... Bylo by lží tvrdit že se v AZ nevyskytují zvláštní jedinci, ale osobně mám ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99: To je upravený plecháč... přilba vz. 52 + úhlová bruska + řemení a výstelka z přilby MICH...

  Bylo by lží tvrdit že se v AZ nevyskytují zvláštní jedinci, ale osobně mám za těch 8 let v AZ pocit, že jich je méně a méně... Tohle je hodně o veliteli jednotky a nadřízeném stupni. U čety AZ u 72. mpr to v tomhle směru funguje dost dobře.Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  13:08 10.02.2016

  Sulli :D Musíme si to rozdělit, zbytečný odpovídat 2x na jeden dotaz :D

  Sulli :D Musíme si to rozdělit, zbytečný odpovídat 2x na jeden dotaz :D

 • Míša
  13:08 10.02.2016

  Vám níže, pak asi změna k lepšímu nastala a jsem upřímně rád, že je tomu tak. Pokud je to patriotismus(nepřehnaný) k vlastnímu obyvatelstvu a osobní zájem se k tomu propůjčit, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Vám níže, pak asi změna k lepšímu nastala a jsem upřímně rád, že je tomu tak. Pokud je to patriotismus(nepřehnaný) k vlastnímu obyvatelstvu a osobní zájem se k tomu propůjčit, je vše ok. Tak nějak jsem si to před více lety sám představoval, škoda, že tehdejší zkušenost nebyla nejlepší.Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  13:07 10.02.2016

  4 Mattea: Snad Vám odpovím na vše: - Kvalita a množství fasovaného materiálu: bohužel nijak závratně nestoupla, ale toho je kámen úrazu u celé Ačr. Ale i s tím materiálem co ...Zobrazit celý příspěvek

  4 Mattea: Snad Vám odpovím na vše:
  - Kvalita a množství fasovaného materiálu: bohužel nijak závratně nestoupla, ale toho je kámen úrazu u celé Ačr. Ale i s tím materiálem co dostanete, se dá funguvat, ostatní je o komfortu.
  - Finanční ohodnocení: Dříve dostával voják v Az refundaci ušlé mzdy (myslím že 60% pokud nevyživoval dítě až k nějakým 90% při 2 dětěch - fakt netuším přesně ), poté služné (dle hodnosti za odcvičené dny ) a poté jednou za rok odměnu 6000 kč za uzavřenou smlouvu.
  Od 1.7.2016 se tato situace mění, voják v AZ bude placen dle tabulkového místa VZP (příklad - 5 denní cvičení, jsem na funkci četař - plat četaře VZP je bez vyrovnávacího základu a osobního třeba 20000 kč já bych měl dostat 4000 kč) dále bude dostávat jednou za rok odměnu 18000 kč (podmíněno odcvičit minimálně jedno cvičení) a k tomu zaměstnavatel bude za Vaší absenci dostávat v případě plánovaného cvičení 70% mzdy a v případě mimořádného cvičení 100% mzdy.
  - Zdravotní vyhláška (klasifikace) prošla úpravou (někde byli snížené požadavky apod)a bude platná od 1.7.2016. Bude platit pro AZ a i pro VZP a bude možno do armády na některé funkce i s klasifikací jinou než A. Ale podrobnosti nevím, vyhláška je v bezpečnostním režimu. Pokud by jste potřeboval více informací, pokusím se odpovědět :)Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  13:07 10.02.2016

  Mattea: Za poslední dobu se toho změnilo hodně, hlavně díky novelám branných zákonů. Kvalita vystrojení je bohužel stále nedostačující, ale je třeba se na to dívat z pohledu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mattea: Za poslední dobu se toho změnilo hodně, hlavně díky novelám branných zákonů.

  Kvalita vystrojení je bohužel stále nedostačující, ale je třeba se na to dívat z pohledu, že není ani dost kvalitního vybavení pro profesionální vojáky. Kdo tedy chce sloužit, musí počítat s vlastní vstupní investicí.

  Plat se díky novele o hodně zlepšil. Od 1.7.2016 budou vojáci AZ na výcviku ohodnoceni dle tarifu vojáka z povolání na jejich funkci a hodnosti. Dále roční jednorázová odměna 6 000 Kč se zvyšuje na 18 000 Kč a studenti v prvním roce dostávají ještě 6 000 Kč navíc. Cestovné je a bylo vždy propláceno.

  Zdravotní podmínky zůstávají stejné, jako pro vojáky z povolání, ale i jim se nyní snižují. Pokud jste před lety neprošel, doporučuji zkusit to znovu.Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  12:54 10.02.2016

  Nepochybuji o tom, že mnohé jednotky AZ jsou vysoce motivované; co mám na svém imaginárním seznamu záporů stran vstupu do AZ jsou(byli - zjišťoval jsem si podmínky cca před 2-3 ...Zobrazit celý příspěvek

  Nepochybuji o tom, že mnohé jednotky AZ jsou vysoce motivované; co mám na svém imaginárním seznamu záporů stran vstupu do AZ jsou(byli - zjišťoval jsem si podmínky cca před 2-3 lety)
  :
  - kvalita fasovaného vybavení a vystrojení. I když to v tomto bodě šlo nahoru a snad se to brzy ustálí na nějaké rozumné míře, nemám nikoho "uvnitř", kdo by to potvrdil a já získal jistotu.

  - plat: pokud musím dojíždět na cvičení, kupovat si spoustu věcí ze svého (opět k ověření), tak byl plat zcela nedostatečný. To se také měnilo k lepšímu, ale stál bych o zhodnocení současnými příslušníky AZ (Rošťák, John Sullivan, nebo další :) )

  - zdravotní podmínky pro přijetí: chápu, že kondičku musí mít všichni a že jsou vlastně částečně placení za to, že si udržují kondici a některé vojenské schopnosti. Nechápu ale, že člověk může pohořet na stopovém množství nějakého sajrajtu v těle (mluvím o lidech, kteří nekouří, mají kondičku, dobře vidí, neberou a nikdy nebrali drogy a tahle kolonka jim stejně neumožní vstup). Změnilo se tohle, nebo mají AZ pořád stejné zdravotní nároky jako profíci?Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  12:34 10.02.2016

  Míša: Pro dokreslení našich činností asi dobře poslouží ukázka z připravovaného seriálu o Aktivních zálohách. https://youtu.be/BCmRagO-_7M?l...

  Míša: Pro dokreslení našich činností asi dobře poslouží ukázka z připravovaného seriálu o Aktivních zálohách. https://youtu.be/BCmRagO-_7M?l...

 • Rošťák
  12:34 10.02.2016

  4 Míša: Sloužil jsem u jedné krajské roty AZ, momentálně jsem u výše zmíněné čety AZ u 72.mpr (několikátým rokem) a můžu Vám říct že obě jednotky byli a AZ 72 jsou morálně na výši, ...Zobrazit celý příspěvek

  4 Míša: Sloužil jsem u jedné krajské roty AZ, momentálně jsem u výše zmíněné čety AZ u 72.mpr (několikátým rokem) a můžu Vám říct že obě jednotky byli a AZ 72 jsou morálně na výši, minimálně co se týká naší čety a věřte tomu že by příslušníci čety mezi sebou takového člověka nesnesla. Organizační bordel jsem nezahlédl nikde, rota u KVV cvičila dle nařízeného 3 letého výcvikového plánu. U AZ 72.mpr se cvičí to, co cvičí ostatní příslušníci praporu a necvičí se to nějak separátně, ale jako další (4) četa dané roty.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  12:24 10.02.2016

  Honzíkovi: Nelze zde jmenovat, samozřejmě by to bylo popřeno a já bych byl obviněn z pomluvy. Samozřejmě chápu okolnosti, vždy se najdou černé ovce. Ale ten chaos a rozpaky nad ...Zobrazit celý příspěvek

  Honzíkovi: Nelze zde jmenovat, samozřejmě by to bylo popřeno a já bych byl obviněn z pomluvy. Samozřejmě chápu okolnosti, vždy se najdou černé ovce. Ale ten chaos a rozpaky nad fungováním a pohledu na AZ mi tehdy přišlo jako služba v běžné ZS. Snad po více letech to vypadá jinak a byl bych tomu rád. Ač tu osobu jsem nedávno viděl v ilustračních záběrech ČT. Takže tu morálku mužstva vnímám dost jinak.Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  11:50 10.02.2016

  Míša: Nemohu mluvit za všechny jednotky Aktivních záloh, ale ta u 72.mpr je organizována a cvičena přímo praporem a jako bordel to rozhodně nevnímám. "Vychytávky" jsou u nás ...Zobrazit celý příspěvek

  Míša: Nemohu mluvit za všechny jednotky Aktivních záloh, ale ta u 72.mpr je organizována a cvičena přímo praporem a jako bordel to rozhodně nevnímám. "Vychytávky" jsou u nás hodnoceny velitelem jednotky a schválení/neschválení rozhodně nepodléhá "předposranosti". Co se týká morálních vlastností vojáků, tak se musím ohradit, jelikož jsme i naší činností mimo vojenská cvičení hodnoceni morálně na výši. Samozřejmě jednotek AZ je více a mohl jste se setkat s kdejakým jedincem...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:39 10.02.2016

  Míša: nekritická rusofilie je v naší republice bohužel rozšířená nemoc, jako kdybychom neznali svoji historii.

  Míša: nekritická rusofilie je v naší republice bohužel rozšířená nemoc, jako kdybychom neznali svoji historii.

 • Jura99
  11:37 10.02.2016

  copak je to za helmu na poslední fotce, ta bez potahu ? Jinak nezamýšlel se někdo nad samotným názvem "Aktivní záloha" ? Přijde mi trochu krkolomný. Co tak "Národní garda" ? Už za ...Zobrazit celý příspěvek

  copak je to za helmu na poslední fotce, ta bez potahu ?
  Jinak nezamýšlel se někdo nad samotným názvem "Aktivní záloha" ? Přijde mi trochu krkolomný. Co tak "Národní garda" ? Už za 1. republiky existovala, i když jako polovojenská organizace, která nekopírovala armádní strukturu.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:33 10.02.2016

  Ne-že bych sám byl profíkem, ale zkušenost s AZ mám. Je to spíš organizovaný bordel, kde jakákoliv vychytávka(příslušenství z vlastních zdrojů) se z předposranosti potírá. Tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne-že bych sám byl profíkem, ale zkušenost s AZ mám. Je to spíš organizovaný bordel, kde jakákoliv vychytávka(příslušenství z vlastních zdrojů) se z předposranosti potírá. Tím nemyslím znaky ss a jiné 3,14viny, bohužel spousta lidí k tomuto pro mě nepochopitelně tíhla. Navíc další část zase obdivovala Ruské šílenosti, z toho usuzuji, že se jedná o jednotky s minimálními morálními vlastnostmi vojáků a tak je bojeschopnost pochybná.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4