Jak číst ztrátu Avdijivky? Rozhodne, zda dříve dojde západní vůle nebo ruští vojáci

Jak číst ztrátu Avdijivky? Rozhodne, zda dříve dojde západní vůle nebo ruští vojáci
Ukrajinský voják v Avdijivce (prosinec 2023) / National Police of Ukraine (Zvětšit)

Po dvou letech otevřené války se ruským silám konečně za cenu nasazení a ztráty značných sil a prostředků podařilo dobýt Avdijivku. Ve městě před válkou žilo přibližně 32 000 obyvatel. Před jeho pádem v něm přežívalo maximálně 1000 civilistů.

Avdijivka, nyní vlastně její ruiny, se nachází v průmyslovém regionu Donbasu, přibližně 15 kilometrů severně od centra města Doněcku. V minulosti šlo o hospodářsky cennou aglomeraci. Před válkou patřila tamní koksovna pocházející ještě ze sovětské éry k předním evropským výrobcům.  Společnost Avdijivská koksovna a chemička (AKHZ) patřila mezi pět největších výrobců koksu v Evropě a byla největším výrobcem koksu na Ukrajině.

Už v letech 2014 až 2015 se město stalo jedním z epicenter Rusy vyprovokovaného ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. Ruským proxy silám se v roce 2014 podařilo Avdijivku na čas obsadit. Nakonec ale ukrajinské ozbrojené složky ruské bojůvky vytlačily, město osvobodily a v průběhu let důkladně opevnily. Po uzavření Minských dohod probíhaly často mezi znepřátelenými stranami přestřelky, často s obětí na straně civilistů.

Po začátku otevřené ruské invaze se v létě 2022 pokusily Avdijivku několikrát dobýt ozbrojené síly z takzvaných „lidových republik“. Neuspěly a utrpěly velké ztráty, které přispěly k tomu, že separatisté jako politický faktor v konfliktu přestali hrát významnější roli. I v roce 2023 se Rusko několikrát snažilo Avdijivku obsadit. Ruští činitelé popisovali Avdijivku jako pevnost s betonovými bunkry, kde se obránci ukryli ve věžových domech a využívají místní koksovnu jako základnu a skladiště zbraní. Poslední ofenzíva, nakonec pro Moskvu úspěšná, začala v říjnu minulého roku.

Pád Avdijivky není překvapující. Jako o pravděpodobném vyústění se o něm diskutovalo v médiích od prosince 2023. O důsledcích pádu tohoto ukrajinského opěrného bodu probíhá nyní bohatá mediální debata. Často se o něm hovoří jako o strategický klíčovém místě. Některé komentáře dokonce naznačují pád Avdijivky jako začátek zhroucení ukrajinské obrany. Minimálně se v tomto duchu vyjadřují některé ruské telegramové kanály (Adekvat Z). V čem tedy spočívá její význam?

Avdijivka byla po podpisu Minských dohod opevněna a sloužila jako významný opěrný bod ukrajinských vojsk na Donbase. Z vojenského úhlu pohledu je Avdijivka vstupní bránu do Doněcku. Její držení ukrajinskými silami vytvářelo hrozbu pro ruské síly, bránilo jejich dalšímu postupu do hloubi Ukrajiny a krylo další ukrajinské pozice v regionu. Z Avdijivky a jejího okolí je možné pokrýt palbou silnici H-20 vedoucí na sever směrem na Konstjantinivku a mezinárodní silnici M-50 západním směrem na Komyšivku a Pokrovsk. Z Avdijivky je to do Konstjantinivky přibližně 45 kilometrů a přibližně stejně tak do Pokrovsku. Poltava je potom vzdálená 285 kilometrů a Kyjev přibližně 575 kilometrů severozápadním směrem. Z Avdijivky mělo ukrajinské dělostřelectvo pod palebnou kontrolou důležitý železniční uzel Jasynuvata, vzdálený ani ne deset kilometrů východním směrem.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 1.

Tato třídílná série se zaměří na percepci ukrajinské ofenzívy českými experty a její kritickou ...

Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 2.

Dnešní druhý díl třídílné série se znovu zaměří na percepci ukrajinské ofenzívy českými experty a ...

PREMIUM Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 3.

V dnešním posledním díle třídílné série se o hodnocení ukrajinské ofenzívy pokusí autor tohoto ...

PREMIUM Valerij Zalužnyj zná recept na porážku Rusů. Potřebuje ale pomoc Západu

Článek generála Valerije Zalužného, vrchního velitele Ozbrojených sil Ukrajiny, v týdeníku The ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.