Významný pokrok ve vývoji bojových laserů
- 16. 5. 2012
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Další krok ve vývoji plnohodnotných bojových laserů udělal v posledních týdnech a měsících americký gigant Northrop Grumman. V první květnový den oznámil úspěšně zkoušky svého nejnovějšího bojového "deskového" laseru řady FIRESTRIKE. Laser pro svůj chod využívá pevné prostředí a je dostatečně kompaktní, stabilní a výkonný, aby se dalo uvažovat o jeho nasazení na opravdovém bojišti.
Laser v soukolí dějin
Vojenští stratégové pochopili potenciál laseru již v době jeho objevení, tedy v roce 1960. Avšak následujících 40-50 let nebyly na trhu dostupné technologie, řešící závažné problémy v konstrukci výkonných laserových zbraní.
V prvé řadě se jednalo o konstrukční potíže s vývojem dostatečně výkonného (kompaktního) zdroje energie pro samotný laser, dále potíže s odvodem odpadního tepla, atmosférickým rušením (kouř, mlha, atmosféra - snižují účinek laserového paprsku) nebo s křehkostí, složitostí a s rozměry laseru.
Laser (akronym z anglického Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, tj. 'zesilování světla stimulovanou emisí záření') je optický zdroj elektromagnetického záření tj. světla v širším smyslu. Světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého svazku; na rozdíl od světla přirozených zdrojů je koherentní a monochromatické, z toho vyplývá, že laser je optický zdroj emitující fotony v koherentní paprsek. Princip laseru využívá zákony kvantové mechaniky a termodynamiky. Wikipedia
Neznamená to však, že inženýři v průběhu 20. století usnuli na vavřínech a nesnažili se použitelné bojové lasery sestrojit. Připomeňme například Sovětské experimenty s "laserovými" tanky, nebo americké snahy v sestrojení laserů pro potřeby protiraketové obrany (Reaganová vize "hvězdných válek"). Američané své snahy také nakonec zhmotnili do obřího a mediálně známého vzdušného laseru ABL (Airborne Laser), umístěného v obřím letounu Boeing 747.
Video: Na videu vidíme test laseru Avanger (Boeing) o výkonu pouze 1kW, který ničí různé druhy munice simulující IED / YouTube
Bohužel vždy se jednalo o drahé, rozměrné, křehké a logisticky náročné prototypy. Nikdy tak nedošlo ke skutečnému a plnohodnotnému zavedení bojových laserů do výzbroje, i když vlastně s jednou výjimkou. Koaliční IED týmy v Afghánistánu a Iráku začaly používat lasery k odpálení nastražených IED náloží.
FIRESTRIKE- skutečný bojový laser?
V čem je řada laserů FIRESTRIKE od firmy Northrop Grumman tak výjimečná? V prvé řadě v sobě kombinuje velký výkon a kompaktní rozměry. FIRESTRIKE je laser, kde se samotný laserový paprsek tvoří v pevném prostředí – ve skleněných nebo křišťálových "deskách", o velikosti mikroskopového sklíčka, obohacené o exotické materiály, jako je neodym nebo běžnější chrom.
Foto: SAPI plát neprůstřelné vesty? Mýšleno samozřejmě s nadsázkou... / Northrop Grumman
Samotný laser vzniká v tzv. "sklíčkách" osvícené výkonným zdrojem světla, jako je např. záblesková lampa. Po osvícení se ve skleněných destičkách uvolňují kaskádovitým způsobem fotony, které postupují jedním směrem a tvoří koherentní a monochromatický laserový paprsek.
Záblesková lampa je elektrická oblouková lampa určená k vyvolání stejného, nesouvislého (nekorehentní), celo-spektrálního bílého světla pro velmi krátkou dobu. Zábleskové lampy jsou tvořeny trubicí s elektrodami na konci a naplněné plynem. Při spuštění se plyn ionizuje a vyvolá velké napětí pro vytvoření intenzivního světla. Zábleskové lampy se používají především pro fotografické účely, ale také v lékařství, vědeckých a průmyslových aplikacích. Wikipedia.
Poslední test se uskutečnil v laboratořích Redeno Bech, kde Northrop Grumman vyzkoušel svůj nejnovější laser řady FIRESTRIKE o výkonu 13,3 kW. Laserové dělo nazvané Gama ukázalo během testů svou mimořádnou stabilitu, když dokázalo 1,5 h nepřerušené bombardovat cíl silným a stabilním laserovým paprskem.
Gama dosahuje výší nebo stejný výkon jako starší modely "deskových" laserů. Skutečný pokrok je však ve zmenšení rozměrů, stabilizaci a kvalitě laserového paprsku. Testovaný Gama laser vážil pouze 227 kg a rozměrově odpovídal dvě mikrovlnným troubám.
Foto: Jednotky Gama lze škálovat do libovolně výkonných laserů / Northrop Grumman
Někoho napadne, že výkon 13,3 kW není žádný zázrak, zde ale leží genialita a revolučnost celého řešení. Jednotlivé Gama jednotky lze propojovat a vytvořit prakticky "libovolně" výkonný laser. Například laser o výkonu 100 kW by vážil zhruba 1500 kilogramů (možnost přepravovat na vozidle Humvee) a byl velký jako větší lednice. Není také problém poskládat laser o výkonu až v řádech megawatt, což už dovolí krájet opravdu silné materiály.
FIRESTRIKE pro válečné lodě
Ač se zdá být hmotnost 1,5 tuny přeci jen poněkud velká, pro obrněné transportéry nebo válečné lodě je to hmotnost zanedbatelná. Právě pro námořnictvo jsou lasery řady FIRESTRIKE opravdu zajímavé.
Lodě nejen, že nemají absolutně řádný problém s poněkud větší hmotností zbraně, ale lodní elektrické generátory mohou bez problému dodávat dostatek energie pro pohon laseru. K tomu se váže vlastně i poslední prohlášení z prostředí US Navy:
„Jsme přesvědčení, že je čas pokročit s polovodičovými lasery a přesunout pozornost z omezených demonstrací k vývoji skutečného zbraňového prototypu a související technologie“ Peter Morrison, důstojník programu Solid-State Laser Technology Maturation
Bojové lasery na válečných lodích mají mnoho zastánců, neboť jsou ideální zbraní proti protilodním střelám, bezpilotním letadlům nebo rychlým bojovým člunům. Právě na rychlé bojové čluny se spoléhá například íránské námořnictvo, které uplatňuje taktiku „roje“ při útoku na velké a silnější plavidla. Laserová děla na palubách amerických lodí mohou být ideálním prostředkem v boji proti nim.
Zdroje: DefenseTech, Gizmag, Northrop Grumman
Související články
Laserové zbraně nastupují k námořnictvu
Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...
- 11.09.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
GLEF - obranný zelený laser chrání životy
Dnes si povíme o zbraňovém systému, který sice již nějaký ten pátek operuje v bojových zónách, ale ...
- 22.11.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku
Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...
- 24.11.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Hybridní pohon pro novou generaci obrněných vozidel GCV
Ve Spojených státech amerických běží několik vojenských programů, které mají za cíl vyměnit současné ...
- 04.03.2012
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Petr P: Dosah ani účinek nelze predikovat jednoznačně, záleží na stavu atmosféry a na charakteru cíle. Laser působí na cíl tepelným účinkem, takže zásah na lesklý pancéřový plát ...Zobrazit celý příspěvek
Petr P: Dosah ani účinek nelze predikovat jednoznačně, záleží na stavu atmosféry a na charakteru cíle. Laser působí na cíl tepelným účinkem, takže zásah na lesklý pancéřový plát přenese jen málo energie která plát jen lehce zahřeje, zatímco zásah na tmavou plochu pod kterou je palivová nádrž bude pro letadlo zničující.
Cena výstřelu je obrovskou výhodou laserů o kterých je zde řeč, nic kromě energie není potřeba dodávat nic.Skrýt celý příspěvekNo, dosah je teoreticky neomezený, a v praxi záleží na atmosféře. Tedy ve vesmíru, či ve vakuu to poletí neslutečně daleko, protože je to v podstatě světlo, a v městském prostředí, ...Zobrazit celý příspěvek
No, dosah je teoreticky neomezený, a v praxi záleží na atmosféře. Tedy ve vesmíru, či ve vakuu to poletí neslutečně daleko, protože je to v podstatě světlo, a v městském prostředí, kde je smog, zvířený prach a spoustu jiných věcí ve vzduchu, který ten paprsek rozptylují, nebo odebírají jeho energii na ohřev sebe sama, se dosah výrazně snižuje. Abych to vysvětlil příkladem, sluneční světlo sem letí z obrovský vzdálenosti, ale stačí tři kilometry tlustej mrak, a jeho intenzita se výrazně sníží. Pro zajímavost, v některých zadýmovacích granátech pouřívaných na tancích, BVP a OT je šložka která pohlcuje/odráží laserový paprsek. Slouží to jako ochrana před ozářením laserového paprsku pro navádění řiditelné munice (třba PTŘS Hellfire) Systém ochrany tanku po detekci laserového paprsku automaticky odpálí zadýmovací granáty do směru ozáření, a skryje tank v oblaku dýmu. Ovšem zaměřovací lasery mají řádově menší výkon....Skrýt celý příspěvek
Mohu se zeptat , jak je to s parametry v boji-myšleno dosah (km) a zda by dokázalo sestřelit letadlo třeba stíhačku.Přeci jenom nahradit rakety laserem neni špatný nápad,otázka ale ...Zobrazit celý příspěvek
Mohu se zeptat , jak je to s parametry v boji-myšleno dosah (km) a zda by dokázalo sestřelit letadlo třeba stíhačku.Přeci jenom nahradit rakety laserem neni špatný nápad,otázka ale je, nastal už ten čas?
A ještě otázka na závěr ,kolik výde cenově jeden výstřel? A doplnuje se ještě něco po výstřelu kromě energie?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...