Výzvy a problémy ruského vojenského průmyslu

Výzvy a problémy ruského vojenského průmyslu
Tank ruské armády T-90A / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a člen Veřejné rady ruského ministerstva obrany, popsal hlavní výzvy a problémy, kterým čelí ruský vojensko-průmyslový komplex (VPK). Ruský VPK sice patří mezi nejúspěšnější odvětví ruského průmyslu, ale i tak se musí vyrovnávat zejména s velmi špatnou finanční situací.

Ruský vojenský průmysl jen vloni uzavřel zakázky za 19 miliard dolarů ‒ nejvýznamnější byl prodej pěti baterií kompletu S-400 za 5,43 miliardy dolarů do Indie. Podle stockholmského institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) bylo Rusko v letech 2014 až 2018 druhým největším vývozcem zbraní, když obsadilo 21 % trhu. Prvním Spojeným státům patřilo 36 % trhu.

Ruský VPK přímo zaměstnává tři miliony lidí, ale druhotně zaměstnává (např. v rámci služeb) nebo živí další miliony Rusů. Často jsou přitom celá města závislá na fungování konkrétního vojenského podniku.

Podle Puchova ruský VPK čelí dvěma hlavním výzvám a jednomu zásadnímu problému:

První výzvou je nahrazování importu vojenského vybavení, zejména z Ukrajiny, částečně pak ze Západu. Na Ukrajině se vyráběly zejména velké plynové turbíny pro lodě, velké proudové motory (D-18T pro An-124 Ruslan a An-225 Mrija) nebo vrtulníkové motory.

Ruskému průmyslu se již podařilo vyvinout nové moderní lodní plynové turbíny a vrtulníkové motory. Postupně také dochází k nahrazování high-tech vojenských systémů, které se až do roku 2014 dovážely z Francie (například termokamery pro tanky T-90) a z dalších evropských zemí, včetně Izraele.

Druhou výzvou je zvýšení podílu civilní výroby VPK. V posledních letech Kreml omezuje nákupy nových zbraní od VPK, ať už kvůli finanční situaci nebo kvůli tomu, že armádní jednotky již moderní zbraně jednoduše mají. Ruský vojenský průmysl sice vyváží do zahraničí, ale největší podíl objednávek je od státu. Proto kvůli dlouhodobé perspektivě musí podniky VPK začít vyrábět i civilní produkty.

„Jedná se však o velmi složitý proces, který vyžaduje po podnicích obranného průmyslu a státu velké investice a obrovské organizační a marketingové úsilí,“ říká Puchov. 

Cíle jsou zde ambiciózní ‒ dosáhnout 30 % civilní produkce do roku 2025 a 50 % do roku 2030. V loňském roce podíl civilních výrobků VPK dosahoval 20,8 %. V oblasti výroby letadel, vrtulníků a lodí je přechod na civilní produkci snazší, ale například pro výrobce raketové techniky je transformace mnohem obtížnější.

„Na MAKS-2019 však například Korporace Taktické raketové zbraně předvedla řadu zajímavých civilních výrobků ‒ zdravotnické vybavení, simulátory a hutní výrobky,“ uvádí Puchov. 

Největším problémem podle Puchova, o čemž jsme ostatně mnohokrát informovali na Armádních novinách, je monstrózní zadluženost VPK ve výši dva biliony rublů (726 miliard Kč). Téměř veškerý roční zisk VPK, tedy 135 miliard rublů, jde pouze na splácení úroků z dluhů. Zároveň samotný dluh VPK není schopno splácet a k vyřešení dluhového problému jsou nutné „zvláštní opatření“ (tedy zásah státu).


Ruský vojenský průmysl

Podle Puchova kořeny finančních problémů leží v roce 2012, kdy padlo rozhodnutí využít komerční půjčky (státem garantované) od ruských bank k financování Státního zbrojního programu na období 2012 až 2020. Už tehdy údajně panovaly názory, že na tomto rozhodnutí nejvíce vydělají banky, nikoliv VPK nebo stát. „Ale s ohledem na skutečnost, že přezbrojení muselo být spuštěno co nejrychleji, obecně bylo takové rozhodnutí odůvodněné,“ myslí si Puchov. 

Druhým důvodem je příliš vysoká cena peněz v ruské ekonomice. Dokonce i nyní si podniky půjčují peníze od ruských bank s úrokem osm až deset procent. Jen pro názornost, v České republice si dobré firmy s dobrým ratingem mohou půjčit peníze s úrokem pod 3 %.

Dalším důvodem finančních problémů je nízká ziskovost VPK, která je v nejlepším případě čtyři až pět procent a často kolísá kolem nuly. Přitom podle zákona musí být ziskovost (pokud se jedná o zbrojní dodávky pro stát) aspoň 20 %. Podle nedávných informací například Novosibirský letecký závod V. P. Čkalova, kde se vyrábí bombardéry Su-34, má ziskovost jen tři až pět procent.

„Problém je v tom, že s takovým ziskem je rozvoj high-tech průmyslu nemožný. Na nákup nového vybavení, výstavbu nových moderních průmyslových areálů, školení zaměstnanců a rekvalifikaci nebude dostatek finančních prostředků. To znamená, že tak nízká ziskovost pro státní obranné zakázky odsouvá obranný průmysl ke stagnaci a k zaostávání za konkurenty,“ uvádí Puchov.

Podle Puchova jedinou cestou je zvýšení ziskovosti při dodávkách zbraní pro stát, protože ruská armáda dostává zbraně světové úrovně za neuvěřitelně nízké ceny. Například obdobné západní zbraně jsou dražší o desítky procent, či dokonce několikanásobně dražší. Takový stav byl výhodný pro ruskou armádu, ale nevýhodný pro VPK.

„K zázrakům však nedochází a tento stav nemůže trvat donekonečna. Aby se udržela vysoká konkurenceschopnost ruských zbraní a vojenského vybavení, musí obranný průmysl více investovat. Ale nyní si průmysl stěžuje, že díky ministerstvu obrany obranný průmysl hladoví,“ myslí si Puchov.

Podle Puchova je také problém v tom, že v Rusku existuje jen velmi slabá součástková základna v oblasti radioelektroniky. Tento problém přetrvává z dob Sovětského svazu a zatím se jej nepodařilo vyřešit.

Na závěr článku Puchov zmínil západní sankce. Na jedné straně je sice ruský průmysl odříznut od špičkových západních technologií (což je bolestivé), na druhé straně to ale vyvíjí tlak na domácí vývoj.  „Výhodou sankcí může být toto: pokud se jim přizpůsobíte rychleji, než jsou zavedeny, nebudou vás ochromovat. Všechno, co vás nezabije, vás posílí,“ uvádí na konci článku Puchov.

Zdroj: AIF.ru

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Puchov: Prozápadní Putin je ideální vůdce Rusů

Americký magazín Defense News ve specializovaném vydání Outlook 2019 prezentoval názory světových ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • SofF
  19:27 12.10.2019

  ono se lehko kritizuje, ale je třeba vzít v potaz že ztráta Ukrajiny opravdu zabolela, zvlášť po posledním převratu, přecijen tam byly strategické podniky. Zatím v historii není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ono se lehko kritizuje, ale je třeba vzít v potaz že ztráta Ukrajiny opravdu zabolela, zvlášť po posledním převratu, přecijen tam byly strategické podniky. Zatím v historii není precedent aby nějaký superstát přišel o tak významnou část území se zdroji i lidmi (cca čtvrtina!). Možná by se to dalo přirovnat jako když by Spojené státy naráz přišly o Kalifornii s Texasem. Takovou ránu vydýchat a přitom zůstat velmocí vyžaduje neobvyklá řešení ke kterým ruská vláda musela sáhnout.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   20:40 12.10.2019

   Úplně normální dekolonizace.

   Úplně normální dekolonizace.

   • SofF
    22:01 12.10.2019

    nehodnotím politické aspekty ale čistě technické. My po rozpadu federace to nějak nepocítili protože Slovensko pro nás nebylo tolik hospodářsky důležité, takže se jelo celkem v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nehodnotím politické aspekty ale čistě technické. My po rozpadu federace to nějak nepocítili protože Slovensko pro nás nebylo tolik hospodářsky důležité, takže se jelo celkem v klidu dál. Ovšem když by se naráz za hranicí ocitlo Plzeňsko s Ostravskem tak by to sakra zabolelo. To jen pro ilustraci jakým potížím musela čelit nově vzniklá ruská ekonomika kdy se významná vědecká a výrobní centra přes noc ocitla v zahraničí.
    Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:29 12.10.2019
   Oblíbený příspěvek

   Ale za "ztrátu Ukrajiny" si můžou sami svojí politikou. Kdyby na ni nezaútočili, tak Ukrajina dodnes pro Rusko vyrábí....

   Ale za "ztrátu Ukrajiny" si můžou sami svojí politikou. Kdyby na ni nezaútočili, tak Ukrajina dodnes pro Rusko vyrábí....

   • SofF
    22:05 12.10.2019

    nejde o politiku, jen jsem tim chtěl říci že to brutální naboření podnikové sítě dodavatelů a subdodavatelů se dodnes nepřekonalo. I jiné věci. Třeba takový jinak bezvýznamný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nejde o politiku, jen jsem tim chtěl říci že to brutální naboření podnikové sítě dodavatelů a subdodavatelů se dodnes nepřekonalo. I jiné věci. Třeba takový jinak bezvýznamný Kazachstán poskytoval pouštní polygony kde se mohla testovat technika v tropických a pouštních podmínkách, i to má dnes důsledky.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     23:29 12.10.2019
     Oblíbený příspěvek

     A máš pocit, že před anexí Krymu na tom byl Ruský průmysl o tolik lépe????

     Ztráta ukrajiny to samozřejmě trochu zhoršila, ale není to rozhodně ani náhodou hlavní problém Ruské ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A máš pocit, že před anexí Krymu na tom byl Ruský průmysl o tolik lépe????

     Ztráta ukrajiny to samozřejmě trochu zhoršila, ale není to rozhodně ani náhodou hlavní problém Ruské ekonomiky. Koneckonců - ty průšvihové půjčky byly podepsány před napadením Ukrajiny. A nedodržování termínů ve zbrojních zakázkách a dumpingové ceny pro ruský stát také není nic nového, co by předtím v Rusku nebylo.
     Skrýt celý příspěvek

 • Econ
  01:51 12.10.2019
  Oblíbený příspěvek

  "Výhodou sankcí může být ... pokud se jim přizpůsobíte ... Všechno, co vás nezabije, vás posílí."

  Sankce mají dopad v tom, že vás izolují. Ztrácíte komparativní výhody z možného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Výhodou sankcí může být ... pokud se jim přizpůsobíte ... Všechno, co vás nezabije, vás posílí."

  Sankce mají dopad v tom, že vás izolují. Ztrácíte komparativní výhody z možného obchodu. A to vede krátkodobě k ekonomické ztrátě, dlouhodobě k zaostávání. Jasně, když nemohou dovézt výrobní linku, tak si ji sami postaví. Ale bude mít horší parametry a bude dražší, než ve světě. A to vede k horší konkurenceschopnosti, nižším ziskům, nižším investicím do vývoje a obnovy technologií a k dalšímu zaostávání.
  Otázkou je, zda se sankce skutečně striktně dodržují. Jak k nim přistupuje třeba Čína?
  Skrýt celý příspěvek

 • Econ
  00:47 12.10.2019
  Oblíbený příspěvek

  Celkový zisk vojenského průmyslu Ruska je tedy před úroky a zdaněním cca 49 miliard korun. To je velmi málo. Pro srovnání, jedna zbrojovka z USA - Raytheon - zisk cca 60 miliard. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celkový zisk vojenského průmyslu Ruska je tedy před úroky a zdaněním cca 49 miliard korun. To je velmi málo. Pro srovnání, jedna zbrojovka z USA - Raytheon - zisk cca 60 miliard. Nebo u nás, jeden podnik - Škoda Auto - cca 43 miliard.

  Velmi malý zisk napříč celým odvětvím většinou ukazuje na technologické zaostávání ve výrobě a nízkou produktivitu. Tady je to jasné: Raytheon zaměstnává 67 tisíc zaměstnanců - ruský obranný průmysl 2,5 - 3 miliony. Tržby má Raytheon cca 500 miliard korun, ruský vojenský průmysl 729 miliard.
  Suma sumárum, mají v Rusku evidentně mnoho ruční práce a přezaměstnanost.
  Tvrzení, že prodávají levně, je výmluva. Do zahraničí prodávají za ceny, které jsou kupci ochotni zaplatit.
  V souhrnu, mají velký problém. Osobně ta míra problému překvapuje, když to má být státní priorita a strategie. Pro soukromé společnosti by bylo téměř nemožné se z toho dostat a za normálních okolností na volném trhu by řada z těchto společností skončila. V Rusku mají možnost pomoci státu, otázkou je, zda to bude v tom bordelu a korupci , co tam mají, stačit.
  Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   18:17 12.10.2019

   Americké zbrojovky výborně dojí stát a proto maji takové zisky. A stát je nejvíc zadlužen z celeho světa.
   Jednou to.praskne.

   Americké zbrojovky výborně dojí stát a proto maji takové zisky. A stát je nejvíc zadlužen z celeho světa.
   Jednou to.praskne.

   • technik
    07:35 13.10.2019

    S tou druhou částí by se dalo souhlasit ale americké zbrojovky se úplně jinak chovají k armádě než kdekoliv jinde. Je běžné že při strategických zakázkách US Arny vyčlení ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S tou druhou částí by se dalo souhlasit ale americké zbrojovky se úplně jinak chovají k armádě než kdekoliv jinde. Je běžné že při strategických zakázkách US Arny vyčlení specialistů přidělenec který je přítomen přímo ve fabrice a kontroluje kvalitu výroby. Je naprosto běžné že dodavatel automaticky vydává modernizační balíčky aniž by si na armádě nárokoval nějaké peníze, to nemluvím o vstřícnosti fabrikovych mechanikům k vojákům v případě oprav a podobně. Takže tady o dojení nelze vůbec mluvit, jednak fabrika si armády jako zákazníka neobyčejně váží, za druhé americký patriotusmus, kolikrát lidí z fabriky brečí když slavnostně předávají jimi vyrobenou techniku US Arny, nezajijes neuvěříš.
    Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     16:33 13.10.2019

     Nejen při strategických zakázkách US army. I MO ČR má své "přidělence" ve firmách které mají zbrojní výrobu. Podmínkou je, že jim dokonce taková firma musí poskytnout kancelář a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nejen při strategických zakázkách US army. I MO ČR má své "přidělence" ve firmách které mají zbrojní výrobu. Podmínkou je, že jim dokonce taková firma musí poskytnout kancelář a telefon.
     např. Eldis, Retia a T-CZ má na starosti osoba přidělená MO pro obor elektroniky aby se zabýval kvalitou zakázek .
     Další takový má na starosti vývoj a výrobu munice v Explosii, CSG, SVOS ......
     Oni vlastně dávají "meče" na výrobky. Tak to bylo i v minulosti za bolševika.
     Technická podpora, servis a modernizační balíčky se kupují u výrobce.
     Zbrojařské firmy nejsou charita a musí také z něčeho žít. Vývoj a výroba se musí zaplatit.
     Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    14:16 13.10.2019

    Ako to prosim Ta praskne? Vysvetli nám to. Bez toho aby sa zrutil celosvetový ekonomický systém a vrátilo nás to do stredoveku to asi nepojde :) Pozri si štruktúru US dlhu a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ako to prosim Ta praskne? Vysvetli nám to. Bez toho aby sa zrutil celosvetový ekonomický systém a vrátilo nás to do stredoveku to asi nepojde :) Pozri si štruktúru US dlhu a vysvetli co sa musí udial aby to podla Teba prasklo.

    32,5 percent z celkového súčasného dlhu patrí investorom;
    11,2 percenta patrí Federálnej rezerve;
    27 percent dlhu patrí samotnej vláde USA
    a až 29,3 percenta prislúcha zahraničným investorom. Celková výška ich majetku v dlhu USA tak dosahuje 6,21 bilióna USD.
    ten zahraničný dlh:
    Z týchto 29,3 percenta dlhu prevažnú časť vlastnia investori z Číny (5,6% z celkového dlhu) a Japonska (4,9%). Nasleduje ich Brazília, Írsko, Spojené Kráľovstvo, Švajčiarsko, Luxembursko, Kajmanské ostrovy a Hong Kong.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:13 14.10.2019

     Hlavně je potřeba si ten dluh porovnat z vklady na spořících účtech v USA.
     Nula od nuly pojde.

     Hlavně je potřeba si ten dluh porovnat z vklady na spořících účtech v USA.
     Nula od nuly pojde.

 • jozo
  12:50 11.10.2019

  Už som to tu raz napísal a napíšem znova. Ruský obranný priemysel je pre ruský ľud sociálny podnik, pre oligarchov dojná krava, pre Putina mocenský nástroj interne aj medzinárodne. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už som to tu raz napísal a napíšem znova. Ruský obranný priemysel je pre ruský ľud sociálny podnik, pre oligarchov dojná krava, pre Putina mocenský nástroj interne aj medzinárodne. Nie je to dosť? Ešte by mal aj zbrane vyrábať? Ale nie bez srandy. Ešte aj Čina pochopila že bez tvrdého kapitalizmu skutočný priemysel mať nebude. Rusy sa na priemysel len hrajú. Najprv by museli opustiť ten svoj neofeudalizmus či čo to je. V každej inej krajine by boli problémy ktoré v tom článku menuje skôr podnikateľské príležitosti. Základná otázka teda je, že čím to je že v Rusku sú to problémy.
  Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   20:08 11.10.2019

   Kdo sne snaží něco vyrobit a prodat , ne jen kšeftovat, tak na to přijde celkem rychle. Rusko se potýká se špatně fungující a nekonkurenční subdodavatelskou sítí. Někdy se tomu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kdo sne snaží něco vyrobit a prodat , ne jen kšeftovat, tak na to přijde celkem rychle. Rusko se potýká se špatně fungující a nekonkurenční subdodavatelskou sítí. Někdy se tomu říká malý a střední podnikatelský průmyslový sektor. Komunistický průmysl byl postavený na obrovským průmyslových komplexech, kde se z jedné strany sypaly suroviny a z druhé padaly hotové výrobky. Takový systém je zkostnatělý, neřiditelný a fakticky požírající sám sebe.
   V USA třeba , když chcete vyrábět nějaký výrobek, nejdříve ho vymyslíte a pak sednete k internetu a začnete vybírat subdodavatele , protože je samozřejmě nemožné vyrábět seriově ,kvalitně a za rozumnou cenu. Přece si nebudu kupovat vstřikolis , když vám ,že bych ho využil třeba jen z 30%, raději si zadám jen výrobu formy a oslovím několik lisoven plastických hmot a té nejvhodnější to zadám. Tohle všechno v Rusku ještě prakticky nefunguje. Proto třeba nejsou schopni vyrábět vlastní auta, elektroniku, ledničky atd... Putin hodně tlačí velké firmy do civilní výroby, protože jen tak je možné některé jejich části rozdrobit na menší firmy, které budou mnohem flexibilnější, budou si konkurovat a hledat výrobní program, který lze vyplnit díry na trhu.
   Skrýt celý příspěvek

 • technik
  19:53 10.10.2019

  Jestli se jim podaří vyvinout poradny soustruh a CNC tak jsme v prdeli a nemáme si o čem psát :)))

  Jestli se jim podaří vyvinout poradny soustruh a CNC tak jsme v prdeli a nemáme si o čem psát :)))

  • fotr
   20:17 10.10.2019

   Rusové nic vyvinout nemusí, oni vše okopčí jako Čína, DD
   Vážně si myslíš že by země která staví kosmické lodě nedokázala vyvinout pokročilé obráběcí stroje, nebo že je nemají? V ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusové nic vyvinout nemusí, oni vše okopčí jako Čína, DD
   Vážně si myslíš že by země která staví kosmické lodě nedokázala vyvinout pokročilé obráběcí stroje, nebo že je nemají? V tom asi problém nebude, horší je sestavit ucelené výrobní technologie a najít lidi kteří je budou obsluhovat a také to vše platit. Každá země má prostě nějakou kapacitu a Rusko chce prostě více než na co ta jejich stačí, to se pak odráží v kvalitě i dalších parametrech.
   Skrýt celý příspěvek

   • technik
    21:06 10.10.2019
    • (11)

    No ono není ani tak důležitý co si myslím já ale někteří zdejší pisatele. Možná rus nemá poradny CNC vlastní výroby, v čr zase nemáme kilometr silnice který by stál za to :)) ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No ono není ani tak důležitý co si myslím já ale někteří zdejší pisatele. Možná rus nemá poradny CNC vlastní výroby, v čr zase nemáme kilometr silnice který by stál za to :)) Myslím ze stanice MIR by dostatečně velký celek, jejich plovoucí jaderný reaktor taky a další a další ale dělají ty věci tak trochu po jejich. Nehledě na to že s dvojkou v žíle se blbe svářejí armatury takže můžeme zase čekat co se kde pokaka. :)
    Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    23:31 10.10.2019
    • (1)
    Oblíbený příspěvek

    ...ale oni ty stroje mají, akorát ty opravdu pokročilé jsou z prohnilého západu, Japonska atd... :)

    ...ale oni ty stroje mají, akorát ty opravdu pokročilé jsou z prohnilého západu, Japonska atd... :)

   • Miroslav
    07:54 11.10.2019

    Veď o tom hovoril aj sám Putin pri prednáške o stave krajiny, že im chybaju výrobné technológie a ,,preceda" by predsa neklamal! Že nie? Konieckoncov o tom je presne aj tento ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Veď o tom hovoril aj sám Putin pri prednáške o stave krajiny, že im chybaju výrobné technológie a ,,preceda" by predsa neklamal! Že nie? Konieckoncov o tom je presne aj tento článok, že VPK dokáže postaviť rakety, tanky či jadrové ponorky ale dodnes nevyrobili vlastné rodinné auto. Nekúpil by som v živote ani originálny Renault a nie to ešte jeho ruskú kópiu. Každý má doma televízor z Kórei, telefón z USA alebo Kórei, auto z Nemecka, Francúzska, Japonska, JK alebo Talianska. Pozrime sa do CZ / SK kuchyne. Poznáš niekoho kto v nej má ruskú chladničku, mikrovlnku, varnú dosku alebo umývačku riadu?

    A presne tak to je aj s tými obrabacími strojmi. Prečo 95% CNC majú riadiaci systém Heidenhain alebo Fanuc a nie napríklad RS Kotenočkin? Veď keď je to také jednoduché vyrobiť špičkový obrabací stroj tak prečo si každá krajina nevyrába vlastné?

    Odpoviem si sám... No lebo vyrobiť špičkový stroj nie je jednoduché. Naopak, je to priam nemožné. Špičkové firmy ktoré také stroje vyrábajú napríklad používajú keramické lineárne vedenia. Ako chceš také niečo vyrobiť v zodpovedajúcej kvalite ak to konkurencia robí desaťročia? Západné firmy s obrabacími strojmi mali/majú prístup na oveľa väčší trh kde sú ďalší špičkoví dodávatelia, špičkový výskum materiálov, väčší kapitál a tým pádom majú aj väčší Feedback ktorý umožňuje ešte rýchlejšie zlepšovanie. Myslíš, že toto niekedy Rusko dobehne?
    Skrýt celý příspěvek

    • technik
     09:01 11.10.2019

     Opět není důležitý co si myslím já. Ale pokud chces znát můj názor,myslím si že jejich úsilí a finance jsou směřovány jinam než je vývoj CNC. Po pádu komunismu si mohli koupit co ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Opět není důležitý co si myslím já. Ale pokud chces znát můj názor,myslím si že jejich úsilí a finance jsou směřovány jinam než je vývoj CNC. Po pádu komunismu si mohli koupit co chtěli a kdy chtěli, neměli potřebu něco vyvijet,otázkou je na kolik je omezují "sankce". Myslím že černý trh je natolik velký že i přes sankce se dostanou k masinam které potřebují ale určitě ne ve velkým rozsahu. Každopádně tendence na vývoj tam asi budou ale přesně jak píšeš,složitost systému je velká a oni bez zahraničních dodavatelů si ani nestrejchnou.
     Ale jsem velmi rád že soustruhy jsou žhavé téma :))
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:38 11.10.2019

      Veď téma je ok. Mňa vždy fascinovala vojenská a ťažká technika. Môj otec vždy razil takú teóriu, že keď budem chcieť do armády alebo na Technickú univerzitu tak musím najprv mať v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Veď téma je ok. Mňa vždy fascinovala vojenská a ťažká technika. Môj otec vždy razil takú teóriu, že keď budem chcieť do armády alebo na Technickú univerzitu tak musím najprv mať v ruke nejaké remeslo. Tak som sa vyučil za mechanika - opravára obrabacích strojov takže mne blízka téma. Kto nezačínal pri SV18 ako keby ani nebol strojár :-)
      Skrýt celý příspěvek

    • danny
     11:43 11.10.2019

     Miroslav: no, možná by ses divil. Třeba Beko vyrábí ledničky a pračky v Rusku. Z Ruska se hodně dováží produkty ze dřeva, od pelet a dřevěných briket přes OSB desky, až po produkty ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav: no, možná by ses divil. Třeba Beko vyrábí ledničky a pračky v Rusku. Z Ruska se hodně dováží produkty ze dřeva, od pelet a dřevěných briket přes OSB desky, až po produkty pro nábytkářský průmysl, značná část v Čechách prodávaných kuchyní atd... pochází z Polska a obsahuje ruskou dřevotřísku. Bosh má v Rusku výrobu elektrického ručního nářadí a pak jsem k mému překvapení viděl dost elektroinstalačního materiálu se stejnou zemí původu. A pak tví známí a přátelé asi létají na dovolenou Boeingy a jejich titanové součástky se, shodou okolností, taky vyrábějí v Rusku. Takže by tě pohled do života a do kuchyní lidí v tvém okolí možná překvapil:-)
     Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      12:25 11.10.2019
      Oblíbený příspěvek

      Zase jenom suroviny nic hotového. Ano Bosch má továrnu v rusku, protože pokud by tam prodávali výrobky za evropské ceny tak jim to nikdo nekoupí.
      Proto se hrozím toho, abychom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zase jenom suroviny nic hotového. Ano Bosch má továrnu v rusku, protože pokud by tam prodávali výrobky za evropské ceny tak jim to nikdo nekoupí.
      Proto se hrozím toho, abychom vystoupili z EU a obrátili se zase k východu proč by občané EU kupovali Škodovky se clem, když mužou mít Volkswagen o třetinu levněji.
      Byli bycho na tom stejně jako dnes Bělorusko, Ukraina a další stejné socky jako za socializmu.
      Skrýt celý příspěvek

     • danny
      15:57 11.10.2019

      Badysak: uváděl jsem příklady finálních výrobků, které nekončí na domácím trhu, ale dají se koupit ve východní Evropě, tedy i na Slovensku a u nás.
      Obavy o vystupování z EU jsou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Badysak: uváděl jsem příklady finálních výrobků, které nekončí na domácím trhu, ale dají se koupit ve východní Evropě, tedy i na Slovensku a u nás.
      Obavy o vystupování z EU jsou zbytečné. Spíš bych se bál, že se to nějak rozsype samo, event. se tvrdé jádro rozhodně rozčlenit Evropu na dvourychlostní. Ale žádné zavádění cel.
      Skrýt celý příspěvek

     • Econ
      01:18 12.10.2019

      Rusko je velká země a vyrábí tam spoustu věcí. Tak jako třeba Mexiko, nebo Turecko, nebo třeba Pákistán. Potíž pro Rusko je v tom, že je toho na tak velkou zemi málo.

      Rusko je velká země a vyrábí tam spoustu věcí. Tak jako třeba Mexiko, nebo Turecko, nebo třeba Pákistán. Potíž pro Rusko je v tom, že je toho na tak velkou zemi málo.

     • RiMr71
      01:28 12.10.2019
      Oblíbený příspěvek

      ...a to je známka čeho jako? Jak bycho jenom.... kolik ruských značek vyrábí své výrobky v německých fabrikách?

      ...a to je známka čeho jako? Jak bycho jenom.... kolik ruských značek vyrábí své výrobky v německých fabrikách?

     • Poly
      01:43 13.10.2019

      Beko tam ty fabriky taky postavil a vybavil (západním stroji). Rusa potřebuje jako levnou pracovní sílu. Montovat lednice dohromady, to není nic moc složitého. Výroba pelet, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Beko tam ty fabriky taky postavil a vybavil (západním stroji). Rusa potřebuje jako levnou pracovní sílu. Montovat lednice dohromady, to není nic moc složitého. Výroba pelet, laminátů a dřeva je práce s minimální přidanou hodnotou. Sorry jako, ale fabriku na pelety u nás rozjeli strejcové z ničeho a lis je neuvěřitelně jednoduché zařízení, část si toho vyrobil v dílně sám a zásobí peletama celý okres.
      No alespoň že ten Bosch. Jenže ten taky postavil a vybavil Bosch a rusáci tam pouze makají. Naopak to oni mají jako superhyperivan velmoc stavět fabriky po světě.
      Vyrábět součástky a subdodávky je vždycky pro stát horší, než prodávat celky s vyšší užitnou hodnotou. V případě Ruska je to až tristní, že oni vlastně mají dokonalé surovinové zázemí, hromadu obyvatel a tak mají možnosti vyrobit doma všechno od suroviny až po kompletaci. Jenže stále si nějak neuvědomili že trh je neúprosný bývalý sovětský satelit si dnes může vybrat, co si koupí a že má na výběr.
      Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  18:31 10.10.2019

  ,,ruská armáda dostává zbraně světové úrovně za neuvěřitelně nízké ceny,,


  No a to je půlka jejich problému protože tím si svůj zbrojní průmysl pomalu likvidují. Druhá půlka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ,,ruská armáda dostává zbraně světové úrovně za neuvěřitelně nízké ceny,,


  No a to je půlka jejich problému protože tím si svůj zbrojní průmysl pomalu likvidují. Druhá půlka problému je že na všem skutečně vydělávají hlavně banky a zisky pak odcházejí často mimo Rusko protože jejich majitelé (oligarchové sdružení kolem vládních špiček) dnes žijí a investují hlavně v zahraničí. Několik nejbohatších si mastí kapsy a Ruský stát utře hubu.

  Nejpikantnější na celé věci je ale to že stále spousta Rusů věří že za stav země můžou ti zlí kapitalisté z ,,volstrýtu,, proti kterým se musí bránit a zbrojit a vůbec jim nedochází že je ožebračuje vlastní vláda a na ní navázaní oligarchové.
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   19:35 10.10.2019

   Kde koncia zisky po zdaneni je vecou majitelov. Zahranicnym majitelom patria nielen zdanene zisky ceskych a slovenskych bank ale aj tie banky. Takze vi Cesi aj my Slovaci mame ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kde koncia zisky po zdaneni je vecou majitelov. Zahranicnym majitelom patria nielen zdanene zisky ceskych a slovenskych bank ale aj tie banky. Takze vi Cesi aj my Slovaci mame este mizernejsie armady a zbrojny priemysel nez Rusi.
   Skrýt celý příspěvek

   • Pauli
    19:40 10.10.2019

    A ještě to máme parádně předražený :D :D

    A ještě to máme parádně předražený :D :D

   • fotr
    19:44 10.10.2019

    To máš sice pravdu ale nezaráží tě těch 10% za které si státní podnik půjčuje peníze? Kdopak to asi vyjednal a komu z toho jde nejvíce do kapsy?
    No a korupci a klientelismus tu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To máš sice pravdu ale nezaráží tě těch 10% za které si státní podnik půjčuje peníze? Kdopak to asi vyjednal a komu z toho jde nejvíce do kapsy?
    No a korupci a klientelismus tu máme my i vy ale s tím co je v Rusku se to nedá srovnat ani náhodou, to je úplně jiná liga.
    Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     20:43 10.10.2019

     V Rusku su tak vysoke uroky. Neviem si predstavit kapitalizmus s nejakymi spacialnymi urokmi pre statne podniky. Politika ruskej centralnej banky je celkom rozumna a vlastne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V Rusku su tak vysoke uroky. Neviem si predstavit kapitalizmus s nejakymi spacialnymi urokmi pre statne podniky. Politika ruskej centralnej banky je celkom rozumna a vlastne zabranila kolapsu po vyhlaseni sankcii a dramatickej devalvacii.
     Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      20:55 10.10.2019

      To je síce pravda .... makroekonomiku to naozaj stabilizovalo.

      Ale za cenu paralizovania podnikovej sféry, ktorej to škrtí poskytovanie "normálnych" úverov ....

      To je síce pravda .... makroekonomiku to naozaj stabilizovalo.

      Ale za cenu paralizovania podnikovej sféry, ktorej to škrtí poskytovanie "normálnych" úverov ....

     • GlobeElement
      08:28 11.10.2019

      Státní podnik, je-li skutečně státní, je nespolehlivější možný zákazník. Na rozdíl od soukromé firmy nemůže zkrachovat. Proto jsou půjčky takovému zákazníkovi s minimálním či ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Státní podnik, je-li skutečně státní, je nespolehlivější možný zákazník. Na rozdíl od soukromé firmy nemůže zkrachovat. Proto jsou půjčky takovému zákazníkovi s minimálním či nulovým rizikem a proto jsou úroky nejnižší možné.
      Pokud jsou úroky státnímu podniku v Rusku tak vysoké, znamená to, že bu´dto banka nevěří ani tomu státu, nebo je to tunel.
      Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
     22:09 10.10.2019

     Presne tak. A porad ty jejich smele petilete plany ve smyslu do roku 2030 chceme civilni vyrobu zavodu dostat na 50 procent. :-))) Faktem je, ze dnesni rusko je zemi kde vladne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Presne tak. A porad ty jejich smele petilete plany ve smyslu do roku 2030 chceme civilni vyrobu zavodu dostat na 50 procent. :-))) Faktem je, ze dnesni rusko je zemi kde vladne divocina, zmar, lzi, korupce, mafie a cim dale se od nej budeme drzet, tim lepe.
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      07:53 11.10.2019

      Bol som v dnešnom Rusku. Fakt je ten, že taxik rano o 4,00 zo stanice Kyjevskaja na stanicu Leningradska VW Caravella pre štyroch nas stal dohromady preratane na eura 12 eur. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Bol som v dnešnom Rusku. Fakt je ten, že taxik rano o 4,00 zo stanice Kyjevskaja na stanicu Leningradska VW Caravella pre štyroch nas stal dohromady preratane na eura 12 eur. taxikar mal taxamete napojeny na GPS a cenu na display nahodil pogram v centrale. že nechcel ani rubel naviac. V milovej Stovežatej ale v Krasavici na Dunaji, by ma ojeb.... taxikari ako cudzinca o 120 eur.
      Takže v Rusku sice kradnu oligarchovia, ale u nas kradne každy, kto môže.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:30 11.10.2019

      To je sice fakt, že u nás krade i premiér, ale jelikož nemáme ambice být světovládnou supervelmocí, dopad na naše schopnosti prosazovat zájmy na celé planetě není moc viditelný.

      To je sice fakt, že u nás krade i premiér, ale jelikož nemáme ambice být světovládnou supervelmocí, dopad na naše schopnosti prosazovat zájmy na celé planetě není moc viditelný.

     • palo satko
      11:33 11.10.2019

      Karel IV. bol Nemec tomu by boli tvoje slova ukradnute, ale Janek z Trocnova, by ta s palcatom po gebuly pretiahol za tu typicku malost "smradeček ale teploučko"! :)

      Karel IV. bol Nemec tomu by boli tvoje slova ukradnute, ale Janek z Trocnova, by ta s palcatom po gebuly pretiahol za tu typicku malost "smradeček ale teploučko"! :)

     • Miroslav
      11:37 11.10.2019

      Palo: A kto tento národ takto vyformoval, že kradnú skoro všetci a skoro všetko? Vo všetkých európskych štatistikách korupcie a rozkrádania verejných financií sme na špičke. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Palo: A kto tento národ takto vyformoval, že kradnú skoro všetci a skoro všetko? Vo všetkých európskych štatistikách korupcie a rozkrádania verejných financií sme na špičke. Dokonca aj balkánske krajiny vrátane Albánska nám len ticho závidia ako sa u nás kradne. Veď tie finančné skupiny ktoré u nás vládnu, to sú všetko ľudia ktorí kedysi ochraňovali a budovali šťastný socialistický štát pod dohľadom Moskvy. Tak prečo práve títo ľudia najviac kradnú?
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      13:48 11.10.2019

      Miroslav vieš čo je najlepšie? Ty iste nekradneš a nikdy si nedal uplatok! Ani tvoj otec a ani tvoj dedo a ani pradedo za Masaryka. Proste ked sa robi prieskum, lebo to pišeš je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav vieš čo je najlepšie? Ty iste nekradneš a nikdy si nedal uplatok! Ani tvoj otec a ani tvoj dedo a ani pradedo za Masaryka. Proste ked sa robi prieskum, lebo to pišeš je vysledok prieskumu ako ludia chapu korupciu, tak Slovak odpovie, že on nič on muzikant, ale ti druhi su zlodeji a korupčnici a iste preto že nas to naučili komunisti a doučili politici.
      Takže, kedže som za vodou. Môžem sa priznat. Jedenu danovu uradničku som zobral na obed po skončeni danovej kontroly, kde nam utabačila nie moc velku pokutu. Druhej danovačke som, ked som predal firmu, na rozlučku dal 3,5 dcl flašticku slamoveho vina. dvom chirurgom čo mi robili bypassy dve male bronzove sošky Davida a jednemu chirurgovi čo operoval syna darčekove dve flaše od Matyšaka. To je taky sumar "uplatkov" za 50 rokov aktivneho problemy riešiaceho života, detstvo neratam. Ja na nejaku velku korupciu velmi neverím.
      Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      01:26 12.10.2019
      Oblíbený příspěvek

      "Bol som v dnešnom Rusku."

      ...já jen nechápu Palo, proč v tom ráji na zemi nezůstaneš... vše, by se ulevilo... i když my bychom přišli o vzácný exponát.. :)

      "Bol som v dnešnom Rusku."

      ...já jen nechápu Palo, proč v tom ráji na zemi nezůstaneš... vše, by se ulevilo... i když my bychom přišli o vzácný exponát.. :)

   • Econ
    01:32 12.10.2019

    Pointa je v tom, že když nevyděláváte, tak nemáte na modernizaci a časem vás to dožene. To je ten problém. Český zbrojní průmysl nepotřebuje zachraňovat státem. Je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pointa je v tom, že když nevyděláváte, tak nemáte na modernizaci a časem vás to dožene. To je ten problém. Český zbrojní průmysl nepotřebuje zachraňovat státem. Je konkurenceschopný. Takže ne, není "este mizernejsie".
    To, že máme menší objem zbrojního průmyslu není chyba. Vyrábíme tu také jiné věci. Pravda, do armády u nás nepumpujem tolik peněz jako Rusko, ale zase máme štěstí, že jsme v NATO. Tak v rámci bloku to také není tak zlé.
    Skrýt celý příspěvek