Vzduch je naše (robotické) moře, aneb o dronovém Sokolu

Vzduch je naše (robotické) moře, aneb o dronovém Sokolu
Prvorepubliková stíhačka Letov Š-4 / Wikipedia, Volné dílo (Zvětšit)

Dostalo se mi z jednoho kanálu ujištění, že Armáda ČR sleduje současný vývoj na Ukrajině velmi bedlivě a že expanzi dronového válčení nepodceňuje. Šéf GŠ generál Řehka je prý člověk na svém místě a ví, co dělá. To jsem upřímně rád, protože o řadě civilních politiků se takové věci říci nedají. Nicméně přesto píšu tento otevřený dopis našemu armádnímu velení, protože mám za to, že uvažovat jen v intencích “kolik dronových specialistů potřebujeme na každém útvaru” v dnešní situaci nestačí. Podle mě potřebujeme pro dostatečné zvládnutí této zbraně něco navíc, a pojmenoval bych to něco “dronový Sokol”. Jsem zvědav, jestli se tento text dostane k některému z oněch vysokých generálů, a co si o něm případně bude myslet.

Malý historický úvod, jak je na těchto stránkách zvykem. I ve středověku se totiž lze poučit. Oni ti lidé sice neměli po kapsách iPhony, ale hloupí taky nebyli, a často řešili podobné problémy jako my.

Anglie byla za vrcholného středověku jakžtakž dobře spravovaná a ne úplně chudá země. Jedním z nedostatků, kterým trpěla, byl ovšem nedostatek lidí. (Situace nikoliv nepodobná dnešní ČR, aspoň ve vztahu k našemu mocenskému okolí, že?) Dnes jsme zvyklí na to, že Británie a Francie mají zhruba stejný počet obyvatel, ale to tehdy rozhodně neplatilo; Anglie (bez Skotska, které bylo samostatným a často znepřáteleným státem) měla roku 1400 zhruba 2 miliony obyvatel, kdežto na území dnešní Francie žilo tou dobou skoro 17 milionů lidí a v Nizozemsku zhruba milion, tj. asi polovina co v Anglii samotné (dnes je poměr mezi UK a Nizozemskem přibližně 4:1).

Samozřejmě, ty středověké státy byly plošně menší než dnes, ale i tak měli Angličané v jakémkoliv konfliktu početní nevýhodu. V předmoderní době byla Anglie bažinatá, mokrá, neúrodná, až do 19. století tam běžně řádila malárie, a tudíž se tamní populace nemohla rozmnožovat ani zdaleka tak rychle, jako třeba v podstatně přívětivějším Středomoří. A anglický panovník tím pádem také rozhodně nemohl vést do boje tolik obrněných rytířů, jako jeho francouzský kolega. Na jednoho rytíře muselo vždy pracovat určité množství poddaných, a ti poddaní prostě nebyli, respektive bylo jich málo.

Angličtí králové na toto reagovali určitou demokratizací armády, kdy už roku 1285 nařídil král Eduard I. zřídit v každém městě terče pro nácvik střelby z dlouhého luku (Statute of Winchester). Jeho potomek Eduard III. pak roku 1363 vysloveně nařídil všem anglickým mužům, aby se o neděli věnovali cvičné lukostřelbě, čímž si vytvořil poměrně velkou rezervu lučištníků pro účely stoleté války, která tehdy zrovna zuřila. A protože domácí materiál na luky začal brzy docházet (Anglie má málo lesů a ještě méně tisů, stromů nejvhodnějších pro výrobu dlouhých luků), dostaly lodi připlouvající do anglických přístavů povinnost dovézt čtyři lučiště na každou tunu zboží.

Víceméně každý, kdo dával v dějepise pozor, asi tuší, jak zle Angličané zatápěli za stoleté války daleko větší a (papírově) silnější Francii; toto byl jeden z důvodů, proč se tak dělo. Silná orientace na lučištnictví měla i svoje nevýhody, hlavně daleko později v 16. století, kdy už kontinent dávno přešel na palné zbraně a Anglie, se svojí pečlivě vybudovanou lukostřeleckou infrastrukturou, váhala ten krok udělat také.

Ale v pozdním středověku byla právě tato “demokratizace” anglické armády zásadním krokem pro to, že se z ní stal evropsky důležitý hráč. Skoro každá ztráta, kterou anglické lučištnické oddíly v boji utrpěly, se dala snadno nahradit z početných civilních rezerv. Nic podobného se o železných pánech říci nedalo, ať už bojovali pod jakoukoliv zástavou. Vypiplat rytíře trvalo dlouho, nemohl se věnovat výcviku jen v neděli, a středověká ekonomika jich unesla jen extrémně omezené množství.

Podívám-li se nyní na rok 2023 a konkrétně české poměry, dávalo by smysl ustanovit něco jako “dronový Sokol”, případně “dronový Svazarm”. Nikoliv povinně, nejsme ve středověku, ale jako zájmovou aktivitu. Postavenou velmi analogicky k tomu, co zavedli angličtí králové.

Zkrátka: celoplošná, státem podporovaná organizace, kde se děcka a jejich tátové (možná i některé dobrodružné maminky) ve volném čase učí létat s drony, opravovat drony, upravovat drony, pořádají soutěže v létání s drony za každého počasí atd. Polabáci by si občas mohli s odborným doprovodem vyjet třeba do Jeseníků, aby zjistili, jak jinak se dron chová v horském počasí a horských větrech, a naopak. Možná i k nějakému spřátelenému moři by se dalo jezdit, po dohodě s Poláky, Litevci, Finy atd.; ti by si výměnou rádi vyzkoušeli to naše horské prostředí.

O tuhle síť klubů by pečovalo pár set vojenských specialistů, včetně veteránů (toto je docela dobrá práce pro veterána, který už třeba kvůli zraněním nebo věku nemůže podávat plný výkon, a přitom by rád dál pomáhal zajistit obranyschopnost vlasti). Ti by zajišťovali nezbytnou odbornou úroveň a kontakty. Významnou část nákladů by si přitom pokryli samotní “koníčkáři”, protože jak jednou lidi nadchnete pro určitou aktivitu, začnou se překonávat: vodákům a kytaristům taky stát nemusí platit jejich rafty a kytary. A, co bychom si povídali, létat s drony je celkem sranda a hodně lidí už tak činí teď, ve svém soukromém čase. Ty by stačilo podchytit a nalákat je třeba na zajímavější drony, větší komunitu a různorodější zážitky.

Nu, a v momentě, kdy by šlo do tuhého, by tento stát měl k dispozici velmi početnou zálohu lidí, kteří umějí přesně to, co je potřeba, a navíc celou na to navázanou logistickou infrastrukturu (know-how, náhradní díly, dodavatelské firmy, opraváře, designéry atd.) Nemuselo by nutně jít jen o válečnou krizi, drony se koneckonců dají použít i v případě přírodních katastrof.

Co na to říkáte, generálové? Toto se dá technicky i prakticky udělat, a snad by to ani nezabíhalo do nějakých mnohamiliardových částek. Samozřejmě není možné vycvičit 10 000 tankistů a mít pro ně v záloze tanky. Na to dnes nemáme kapacity. Ale deset tisíc dronařů – nadšenců, na které máte v případě nouze telefonní číslo, to by se během několika let nasbírat dalo.

A tahle civilní rezerva by se jednoho dne mohla proklatě hodit, podobně jako se kdysi anglickým králům hodili ti jejich lučištníci.

Nejjednodušším způsobem, jak můžete blog Mariana Kechlibara, milí čtenáři, podpořit, je koupit si knihy od jeho autora. Poslední publikace, která vyšla, jsou Zapomenuté příběhy 6.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhyZapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3Zapomenuté příběhy 4Zapomenuté příběhy 5 a sbírku textů “To nejlepší z blogu 2015-2020” pro sebe nebo pro někoho jiného. Nebo knihu dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Inspirace Rakouskem-Uherskem: Obrana České republiky bez Aktivní zálohy nemá smysl

Když se v naší zemi řešilo, že by obrana byla založena na profesionální armádě a členství v NATO, ...

STRATOM a GOLEM: Česká republika jako kosmická velmoc

Český premiér Andrej Babiš ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! se mimo jiné věnuje velmi ...

FPV drony: Revoluce ve válčení

Válka na Ukrajině bezpochyby a absolutně ukázala význam malých bezpilotních systémů SUAS (Small ...

Tomáš Soóky: Přál bych si, abychom byli mezi zeměmi NATO absolutní špičkou ve využívání 3D tisku

Logistika je jednou z priorit každé armády, bez její modernizace to nepůjde. Pro armádní logistiku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  19:03 08.12.2023

  Pan generál Řehka mluví pěkně, ale ten politický moloch nepřepere. Politici jsou dlouhodobou slabinou bezpečnosti ČR. Jen samé kličky a vytáčky a mlácení prázdné slámy.

  Pan generál Řehka mluví pěkně, ale ten politický moloch nepřepere. Politici jsou dlouhodobou slabinou bezpečnosti ČR. Jen samé kličky a vytáčky a mlácení prázdné slámy.

 • Scotty
  13:40 08.12.2023

  K čemu potřebujete armádu nebo generály? Sokol nebyl nikdy armádní organizace, ale čistě občanská. Takže pane Kechlibar můžete začít.

  K čemu potřebujete armádu nebo generály? Sokol nebyl nikdy armádní organizace, ale čistě občanská. Takže pane Kechlibar můžete začít.

  • Kanaďan
   15:14 08.12.2023

   "Bez Legií by nebylo československa, bez Sokola by nebylo Legií." proto.

   "Bez Legií by nebylo československa, bez Sokola by nebylo Legií." proto.

   • Scotty
    16:24 08.12.2023

    Bez Tirsche by nebylo Sokola.

    Bez Tirsche by nebylo Sokola.

  • Marian Kechlibar
   18:10 08.12.2023

   To mi nepřejete moc hezký osud, pane Scotty. Tento druh aktivity je natolik bezpečnostně citlivý, že kdo s tím začne proti vůli státu, zadělá si na značné problémy.

   To mi nepřejete moc hezký osud, pane Scotty. Tento druh aktivity je natolik bezpečnostně citlivý, že kdo s tím začne proti vůli státu, zadělá si na značné problémy.

   • Scotty
    18:22 08.12.2023

    Jako lítat s modýlkem/dronem? Tak to už je to tu bezpečnostně nahnuté nějakou dobu.

    Jako lítat s modýlkem/dronem? Tak to už je to tu bezpečnostně nahnuté nějakou dobu.

   • pjaro77
    14:16 09.12.2023

    Stačilo by trénovať na vyhranených miestach alebo v krytých halách.
    Veď aj pre tréning streľby sú strelnice.

    Stačilo by trénovať na vyhranených miestach alebo v krytých halách.
    Veď aj pre tréning streľby sú strelnice.

  • flanker.jirka
   19:04 08.12.2023

   Scotty Máte pravdu, armádu s bezpáteřním velením poklonkujícím politikům opravdu ČR nepotřebuje. Stálo by za to zkusit armádu vystavět znovu. Je to moloch, který se brání změnám ...Zobrazit celý příspěvek

   Scotty
   Máte pravdu, armádu s bezpáteřním velením poklonkujícím politikům opravdu ČR nepotřebuje. Stálo by za to zkusit armádu vystavět znovu. Je to moloch, který se brání změnám takovým způsobem, že sotva dokáže akceptovat změnu data v kalendáři. Příkladem mohou být pobaltské státy, kde všechny vysoké důstojníky bývalé sovětské armády odstavili a začali od nuly. Neměli sice nějakou dobu ani generály, ale měli jistotu, že armáda bude fungovat.Skrýt celý příspěvek

   • Jaroslav Dolejška
    20:45 08.12.2023

    Vy v armádě sloužíte nebo máte dojem? Ne, že by bylo všechno růžové a nikdo to taky nelakuje na růžovo, ale sloužím s pár, krátkými přestávkami, včetně ZVS od 5. 1. 1993, DS, VZP, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy v armádě sloužíte nebo máte dojem? Ne, že by bylo všechno růžové a nikdo to taky nelakuje na růžovo, ale sloužím s pár, krátkými přestávkami, včetně ZVS od 5. 1. 1993, DS, VZP, misí, AZ, i u elitních jednotek a zažil jsem horší i lepší doby, ale tahle armáda a většina vojáků/vojákyň ušla sakra tvrdou cestu a jsem pořád na ní stejně pyšný. Kdybych na to v životě měl, tak víc rád, bych byl jen v SAS nebo Delta Force, ale, třeba bude někdy jiný život. Zažil jsem mizerné i vynikající generály a velitele s s některými i současnými sloužil a sloužím, zažil věci, které jsou možné vidět i jen ve filmu, a šel bych s nimi i do pekla a zpět. Takže, mám zcela jiný názor. A pro tuhle dobu, tam máme dost těch, kteří jsou na tam správném místě a dozráli pro to.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     01:11 09.12.2023

     Pokud jste přišel do styku s elitními složkami a speciálními silami, tak chápu Váš názor. Ale to se bavíme o složkách armády, které tradičně mají prioritu, dostanou prakticky na ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud jste přišel do styku s elitními složkami a speciálními silami, tak chápu Váš názor. Ale to se bavíme o složkách armády, které tradičně mají prioritu, dostanou prakticky na vše co si vzpomenou. Asi se shodneme i na tom, že můžeme být pyšní na vojáky, ale mám naprosto odlišný názor na prakticky všechny ministry obrany a jejich podržtašky, jak z řad úředníků, tak z řad oportunistických důstojníků, kteří pro osobní karieru fungovali jako cyklisti (nad sebe se hrbili a dolů šlapali). Zkuste se zamyslet nad tím v jakém stavu je po 24 letech budování sil a prostředků v NATO.
     AZ mají dodnes ve výzbroji odlišný typ hlavní zbraně jednotlivce na odlišný typ munice než zbytek armády. Armáda si prakticky po celou dobu nasazení v Afghanistánu v rámci každé rotace musela něco půjčovat, pronajímat nebo spoléhat i na dary z USA místo, aby měla svou vlastní výbavu. Jistě jste se musel setkat i s tím, že si vojáci raději pořizovali a pořizují vlastní výstrojní součástky, včetně tak důležitých věcí jako je balistická ochrana. Za 24 let v NATO nemá armáda dělo ráže NATO, přestože se měl nákup realizovat v době pořízení dělostřeleckých radarů Arthur, tedy cca před 20 lety! Za těch 20 let se ani nerealizovala modernizace stávajících houfnic, nepořídil se žádný systém řízení palby, spektrum munice zůstalo prakticky beze změn. Armáda nemá zcela postavenou ani jednu brigádu, přestože se nákup vozidel Pandur podepsal v červnu 2006! Výsledkem je stav, že první vozidla jsou zralé na generálku a modernizaci aniž se brigáda na těchto vozidlech postavila. Pomalu jedna generace vojáků tak slouží na vozidlech bez toho, aby to dávalo hlavu a patu v BÚU. O těžké brigádě ani nemluvě, kompletně vyzbrojená z toho co ještě nakoupili komunisti. U taktického letectva se provozuje od roku 2005 14 kusů Gripenů, aby byl tento letoun efektivní potřebuje řízené střely. BVR střel AIM 120 se pořídilo 24 kusů, to není ani jedno obložení pro 14 letadel (každé unese až 4 střely AIM 120) střely krátkého dosahu AIM 9 pouze zastaralých verzí, z části darované USA. Z projektu L 159 je pouze sociální projekt jak udržet Aero nad vodou. Pýchou je činnost vrtulníkářů s Mi 171 a dříve i Mi 35, které se do armády pořídily jen a pouze díky dohodě o deblokaci dluhů z bývalého SSSR. Když si vzpomenete na 90. léta, tehdy AČR provozovala velké množství tater 815 unifikované konstrukční řady. Dnes jsou ve službě sice stále tatry 815 s označením řady 7, ale prakticky co akvizice to jiná konfigurace, bez vlastního zázemí se závislostí na předraženém servisu v podobě outsourcingu "pouhého" nákladního vozidla. Když pamatujete 90. léta, tak si možná vzpomenete i na to, že vozový park dokázali udržet při životě i vojáci základní služby. Prakticky co akvizice, to jiná konfigurace vozidel. To je logistické peklo i v době míru. Zkuste se podívat jak dlouho například trval armádě nákup některých základních věcí, jako pušky Bren nebo přileb. Místo koncepce si "někdo" usmyslí, že chce výsadkový pluk, pěkný, jen s malinkatým problémem. Máme výsadkový pluk, opravdu jej potřebujete, jak a čím jej opravdu dokážete zabezpečit v boji co by výsadkovou jednotku? Na to nemáte dostatek techniky u letectva a logistiky, které se musí starat i o zbytek armády a nejen o výsadkáře. Chce po nás NATO výsadkový pluk nebo BÚU? Skoro deset let se vede diskuse o tom, že armáda chce samohybné minomety, kolik jich mají? Armádě chybí PVO schopná zabezpečit pozemní vojsko na přesunu od doby vyřazení systému OSA AKM a S 10, kdy nabude tuto základní ztracenou schopnost?
     Když to shrnu, začíná se nakupovat technika, ale je ostudné jak dlouho vše trvá, v jakých počtech a kvalitě se k útvarům dostává. Politici podrazil armádě nohy a prakticky veškeré akvizice se musely osekat na technických parametrech z důvodu financí nebo politických rozhotnutí o tom jaký shit pořídit. Můžeme se pyšnit například i tím, že máme nejdražší kulomety minimi na světě.Skrýt celý příspěvek

     • Mbelda
      19:34 09.12.2023

      Tady dlouho nebyl záměr AČR komplexně a racionálně vyzbrojovat a vystrojovat. Šlo jenom a to, jak vyvést ze státu peníze a zlegalizovat to. Třeba u vést NPP 07 stačilo vzít rozum ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady dlouho nebyl záměr AČR komplexně a racionálně vyzbrojovat a vystrojovat. Šlo jenom a to, jak vyvést ze státu peníze a zlegalizovat to. Třeba u vést NPP 07 stačilo vzít rozum do hrsti a našít fasttex spony na stranu a ne na záda. Taková stupidita, se kterou si armáda nedokázala poradit. Bren je kapitola sama o sobě. Jednička neumí shodit závěr po přebití do přední polohy bez ztracení úchopu a manipulací natahovací pákou, která se při střelbě hýbe. Ok dvojka je na tom lépe, ale tohle všechno zvládla M16 v osmdesátých letech. Ok je tam rozdíl mezi gasblockem a pístem, ale to je jedno. A řemeny na zbraně jsou kapitola sama o sobě. Pouzdra taky.
      Ok, člověk si to chce udělat hezký, tak jak bylo zmíněno, a zainvestuje si do své výstroje. Pak stačí narazit byrokracii, že když si třeba vymknete kotník a máte svou obuv. Samozřejmě vojenskou dejme tomu třeba Lowe nebo Salamon, tak vám pojišťovna nechce dát ani korunu, protože nemáte schválenou výstroj. Tohle je stupidita... Ale musím přiznat, že za poslední roky se to hýbe nějakým směrem, tak uvidíme...Skrýt celý příspěvek

 • pjaro77
  09:47 08.12.2023

  Ako dlho trvá výcvik ? https://www.politico.eu/articl... Basic training for a drone pilot takes five days. Learning how to pilot ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako dlho trvá výcvik ?
  https://www.politico.eu/articl...
  Basic training for a drone pilot takes five days. Learning how to pilot a kamikaze drone takes more than 20 days, Tsybenko said.

  Takže nato armády budú potrebovať hodiť sebou už teraz a nie až bude ruská armáda útočiť.Skrýt celý příspěvek

 • Marlow
  09:03 08.12.2023

  Mozna by pomohla i hra na mobily/tablety s realistickou fyzikou, spatnym signalem u zeme atp.

  Mozna by pomohla i hra na mobily/tablety s realistickou fyzikou, spatnym signalem u zeme atp.

 • Kolemjdoucí
  22:04 07.12.2023

  Musím říci, že pan Kechlibar je jedním z mých nepočetných oblíbenců, sice se s ním neshodnu v názoru na pořízení F-35, ale tahle myšlenka mi zdaleka nepřijde špatná. Peněz by na to ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím říci, že pan Kechlibar je jedním z mých nepočetných oblíbenců, sice se s ním neshodnu v názoru na pořízení F-35, ale tahle myšlenka mi zdaleka nepřijde špatná. Peněz by na to stát nemusel dát zdaleka hodně a svůj efekt by to o mohlo mít. A paralela se středověkou Anglií je také vtipná. Jen se bojím, že tohle by muselo protéci přes naše politiky a ti mají do kvalit Eduarda I. asi hodně daleko... A to říkám jako člověk, který o onom králi ví prd a půjde to dohnat na wiki, až tohle dopíše :)Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   00:42 08.12.2023

   Eduard I zvaný Longshanks a tiež Kladivo na Škótov (angl. Hammer of the Scots) .
   Ako postava vystupoval vo filme Bravehearth.

   Eduard I zvaný Longshanks a tiež Kladivo na Škótov (angl. Hammer of the Scots) .
   Ako postava vystupoval vo filme Bravehearth.

 • Jaroslav Dolejška
  21:16 07.12.2023

  Tak pro začátek drony co má naše armáda mají být a plnit úkoly u brigád a pluků, ne až na výjimky u 533. praporu v Přerově. Ten má mít jiné drony, vyšší kategorie, jako Bayraktar, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak pro začátek drony co má naše armáda mají být a plnit úkoly u brigád a pluků, ne až na výjimky u 533. praporu v Přerově. Ten má mít jiné drony, vyšší kategorie, jako Bayraktar, Heron, apod. pro úkoly v jiné úrovni (uvidíme co tady bude všechno vyrábět ELBIT) a 533. už vůbec nemá být potom pod pozemními silami, ale pod letectvem. Drony jsou, jak dnes vidíme ve válkách i v jiných armádách, běžný prostředek pro každou jednotku velikosti družstva, včetně a nahoru, navíc v kombinaci s EFP drony, to často může být i ,,levný a dostupný" nosič různé munice a senzorů pro jednotky, když budou v oblasti boje, kde navíc nebude k dispozici vzdušná podpora nebo dělostřelecká podpora. Prostě ,,za pár korun" zničí tank, PTŘS zrovna moc nemáme. To znamená nějakých zhruba 1 000 vojáků vycvičených v současné mírově armádě i se záložními jednotkami, jako začátek. Pro válečné účely, do max. 3 let, při uvážení, kdy má přijít nová technika (nemluvím o počtech u dělostřelectva) i kvůli ztrátám a střídání mít rezervoár aspoň 30 000 připravených specialistů. Sice nedávná a z rozumných důvodů zavedená legislativa co se týká dronů, negativně ovlivnila počet lidí co se tím zabývají, ale v rámci potřeb země a armády, by se to pro zájemce/zájemkyně o tenhle výcvik ve spojení civilním sektorem dalo určitě z naléhavého důvodu upravit. A kromě potřebnosti by o to mohl být i zájem.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   00:47 08.12.2023

   Súhasím, v družstvách majú byť fpv drony a drobné prieskumné bežná súčasť ako dnes rpg -čko. Je to dnes spotrebný materál ako munícia. Ovládať základy takého dronu by mal vedieť ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhasím, v družstvách majú byť fpv drony a drobné prieskumné bežná súčasť ako dnes rpg -čko. Je to dnes spotrebný materál ako munícia.
   Ovládať základy takého dronu by mal vedieť každý vojak.Skrýt celý příspěvek

   • Mbelda
    14:36 08.12.2023

    Přesně... vždy nejzákladnější je mít vybavenou pěchotu a jakkákoliv výzbroj či výstroj je důležitá, protože pěchota je každý!!! A v tom jsou ty drony nebezpečné, je to zbraň pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně... vždy nejzákladnější je mít vybavenou pěchotu a jakkákoliv výzbroj či výstroj je důležitá, protože pěchota je každý!!! A v tom jsou ty drony nebezpečné, je to zbraň pro "každého".Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...