Vzestup Číny na Středním východě: Jak Peking přebírá otěže nad regionem
- 25. 9. 2024
- 0 komentářů
- Stanislav Vítek
Peking na Středním východě v posledních letech získával jedno politické vítězství za druhým, a to nejen rozšiřováním své ekonomické přítomnosti, ale i zprostředkováním diplomatických kontaktů a mírových dohod, facilitací summitů, a dokonce i společným vojenským cvičením s jedním z nejdůležitějších spojenců USA v regionu. Přestože relativní posuny v moci a vlivu jsou často patrné až po jejich uskutečnění, historie by se jednoho dne mohla ohlédnout za začátek dvacátých let, kdy Čína začala na Středním východě přebírat otěže. Následující článek navazuje na text z minulého týdne a načrtne vztahy Pekingu s nejdůležitějšími zeměmi v regionu.
Podkopávání role USA
Mnohé z prvních strategických úspěchů Číny na Středním východě se týkaly států tradičně nepřátelských vůči Spojeným státům. V roce 2021 Čína uzavřela 25 letou dohodu zahrnující politickou, hospodářskou a vojenskou spolupráci s Íránem. To samozřejmě komplikuje politiku USA v regionu.
V poslední době se však Peking stále úspěšněji zaměřuje na dlouhodobé spojence USA. Krátce po společném vojenském cvičení v roce 2023 Spojené arabské emiráty (SAE) oznámily připojení k bloku BRICS, který je de facto pod čínským patronátem. Členství na základě pozvánky do klubu z loňského summitu také zvažuje Saúdská Arábie.[1]
Tradiční regionální spojenci USA si užšími ekonomickými vazbami s Čínou snaží zajistit jakousi rovnováhu k bezpečnostnímu patronátu USA, na kterých se cítí být nebezpečně závislé. Např katarský premiér Mohammed bin Abdulrahman al-Thani poznamenal: „Ve stejném roce, kdy jsme byli designování jako spojenec USA, který není členem NATO, jsme také podepsali tři nové energetické dohody s Čínou.“[2] Pokud však mezi oběma supervelmocemi vypukne konflikt kvůli Tchaj-wanu, dostanou se tyto státy do nezáviděníhodného dilematu.
Peking se na Středním východě snaží prezentovat jako „zodpovědná alternativa k avanturistickému Washingtonu”, a snaží se zpochybňovat dlouhodobý závazek USA vůči regionu nebo vzbuzovat odpor vůči americkým požadavkům – např. Emiráťané opustili námořní koalici vedenou USA, která chrání námořní trasy klíčové pro jejich ekonomiku, a to přesně v době, kdy Washington požadoval, aby jeho partneři omezily své vazby na Rusko a Čínu.[3]
Související články
PREMIUM Rusko-čínská vojenská spolupráce je stále symbolická
Rusko a Čína směřovaly k užší vojenské spolupráci po celou postsovětskou éru, od roku 2014 se však ...
- 07.07.2023
- 3 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Rusko-Čína: Euroasijská pevnost nebo ruský otrok pod čínským pánem?
Když média rekapitulují výsledky návštěv mezi ruskými a čínskými lídry, komentáře z velké většiny ...
- 31.05.2024
- 7 komentářů
- Stanislav Vítek
PREMIUM Bělorusko-čínské vojenské cvičení: Lukašenkovu režimu zbývá k Rusku jediná alternativa
Jedenáctidenní společné manévry běloruských a čínských jednotek začaly v předvečer summitu NATO ...
- 15.07.2024
- 0 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Nový hráč na starém bojišti: Jak Čína mění pravidla hry na Středním východě
Zatímco se Spojené státy snaží omezit svou stopu na Středním východě, Čína aktivně posiluje svou ...
- 20.09.2024
- 3 komentářů
- Stanislav Vítek
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.