Vzestup ukrajinských raketových technologií

Ukrajinská ze země vypouštěná střela s plochou dráhou letu Neptun / Archív autora 

Na konci ledna letošního roku Ukrajina provedla první úspěšný odpal nové řízené střely Neptun. Zkouška se zaměřovala na výkon motoru a činnost odpalovacího zařízení. Projekt Neptun zpracovává kyjevská konstrukční kancelář Luč, která se také věnuje vývoji raketometu Vilha (v anglickém jazyce známém jako MLRS Vilkha). Ukrajinská společnost Pivdenne se navíc do roku 2020 chystá dokončit nový systém balistických střel krátkého doletu SRBM (short-range ballistic missile) Hrim-2.

Až do roku 2014 se Kyjev vývoji raketových systémů věnoval jen okrajově, ačkoliv konstrukční kanceláře a zbrojní společnosti opakovaně přicházely s návrhy nových zařízení. Situace se změnila v souvislosti s krymskou krizí a s propuknutím ozbrojeného konfliktu na východní Ukrajině. Raketové systémy se následně staly jednou z prioritních oblastí posilování ukrajinských obranných schopností.  

 

 

Řízená střela Neptun

Neptun, která je údajně odvozená od sovětské Ch-35, je projekt podzvukové řízené střely s dosahem 300 km. Jeho součástí mohou být rozličné senzory pro vyhledání cílů – základem má být inerciální navádění a v konečné fází navádění pomocí palubního radiolokátoru.

 

Počítá se s pozemní, námořní a leteckou variantou rakety. Výroba pravděpodobně začne v následujících třech letech.

 

Střely Neptun podle článku Igora Fedyka pro nadaci Jamestown posílí především pobřežní jednotky, kterým chybějí účinné protilodní zbraně.    

 

Projekt má pro Ukrajinu velký význam, protože ukrajinské ozbrojené síly mají poprvé od získání nezávislosti šanci získat efektivní prostředek k odstrašení nepřítele. Schopnost zasáhnout protivníkovy cíle na vzdálenost stovek kilometrů je z pohledu omezených finančních prostředků Kyjeva atraktivním řešením podle kritéria poměru ceny a výkonu.

 

Test podzvukové střely Neptun.

 

Raketomet Vilha

Ukrajinská Vilha představuje vylepšenou verzi sovětského raketometu Smerč. Vlastnosti systému zůstávají prozatím neveřejné, ale obvykle se uvádí dosah 120 km. Pozoruhodnou součástí Vilhy má být naváděcí systém s možností korekce letové dráhy střely v průběhu samotného letu. Každá z hromadně odpálených dvanácti střel je proto schopná zasáhnout rozdílný cíl.  
 

Testování Vilhy Ukrajina dokončila v loňském roce. Během prosincových zkoušek zasáhly všechny čtyři odpálené střely svůj cíl, což podle Igora Fedyka prokázalo vysokou účinnost naváděcího systému, nového tuhého paliva i raketové konstrukce. K zařazení Vilhy do aktivní služby ukrajinských ozbrojených sil pravděpodobně dojde v roce 2019.  

 

SRBM Hrim-2

Konstrukční kancelář Pivdenne uskutečnila v polovině ledna letošního roku sérii testů nového SRBM Hrim-2 (Hrom-2), především pak jeho odpalovacího zařízení a raketových motorů. Projekt Hrim-2 Pivdenne uskutečňuje ve spolupráci se zahraničním investorem, kterým je (jak uvedla ukrajinská informační agentura Unian) Saúdská Arábie. Exportní regulace ukládají výrobci omezit dosah SRBM na 280 km. U případné verze pro ukrajinskou armádu se může zvýšit na 450–500 km.  

 

Výroba systému Hrim-2 pro Saúdskou Arábii pravděpodobně začne okolo roku 2020. Po úspěšném dokončení všech testů a dodavatelského cyklu pro zahraničního investora bude možná následovat modernizace systému podle ukrajinských představ. Vzhledem k výraznému zapojení domácího průmyslu by navíc nemusela představovat výraznou finanční zátěž pro státní rozpočet.

 

Ukrajinské ozbrojené síly s ohledem na složitou bezpečnostní situaci na východě země nové SRBM potřebují. V současnosti patří k jejich nejefektivnějším taktickým balistickým střelám sovětské Točky s dosahem 120 km a malou přesností. Systém Hrim-2 s dosahem 450–500 km po budoucím vylepšení dokáže zasáhnout protivníka přesněji a na třikrát větší vzdálenost.  

 

Vývoj a výroba těchto tří raketových systémů má pro Ukrajinu značnou prioritu. Úspěšné zakončení uvedených projektů celkově posílí obranné schopnosti státu za příznivého poměru ceny a výkonu. Důležitou roli hraje i psychologický faktor. Neptun, Vilha a Hrim-2 mohou sloužit nejen jako nástroj k odstrašení, ale i jako důkaz vyspělosti a samostatnosti ukrajinského zbrojního průmyslu.

 

Dodejme, že ukrajinské zbraňové technologie, včetně raketových, jsou velmi zajímavé pro Spojené státy. Na Ukrajině na oficiální úrovní působí například americká agentura pro pokročilé vojenské technologie DARPA. Bývalý šéf DARPA Tony Tether se dokonce před pár týdny stal členem dozorčí rady největšího ukrajinského státního zbrojního podniku Ukroboronprom. 
 

Zdroje: Jamestown, Luč, Unian

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spěje situace na východní Ukrajině k „zamrznutí”?

Dlouhá frontová linie na východní Ukrajině se po uzavření Druhé minské dohody stabilizovala a Kyjev ...

Washington schválil vývoz smrtících zbraní na Ukrajinu

Administrativa Donalda Trumpa vůbec poprvé oficiálně a veřejně schválila vývoz amerických smrtících ...

Nový ukrajinský taktický raketový systém Hrom-2

Ukrajinská média zveřejnila fotografie nového ukrajinského mobilního raketového systému Hrom-2, ...

Budoucnost městského boje podle ukrajinských zkušeností

Ukrajinská armáda v minulých letech získala značné bojové zkušenosti na východě země. Tyto ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Miloš Kadlec
  21:22 19.07.2018

  raziel87: Svůj "citátL od Bismarcka si strčte za klobouk, je to ruský výmysl.

  raziel87: Svůj "citátL od Bismarcka si strčte za klobouk, je to ruský výmysl.

 • Dual
  14:27 06.03.2018

  Státní konstrukční kancelář "Jih" společně se Státní kosmickou agenturou Ukrajiny vyvíjí novou hypersonickou řízenou střelu (hypersonic cruise missile). Rychlost letu se odhaduje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Státní konstrukční kancelář "Jih" společně se Státní kosmickou agenturou Ukrajiny vyvíjí novou hypersonickou řízenou střelu (hypersonic cruise missile). Rychlost letu se odhaduje na 1,7 km/s a dolet až 1750 km v letové hladině 30-40 km.
  Zdroj:
  http://defence-blog.com/news/u...
  Video:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:31 05.03.2018

  2 Logik

  já k Rusku ŹÁDNÉ sympatie nechovám, napsal jsem to tady na AN za ty 3 roky snad 10x! Když slyšim na ulici ruštinu, otvírá se mi kudla v kapse. Nepotřebuju průpravu o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Logik

  já k Rusku ŹÁDNÉ sympatie nechovám, napsal jsem to tady na AN za ty 3 roky snad 10x! Když slyšim na ulici ruštinu, otvírá se mi kudla v kapse. Nepotřebuju průpravu o gulagách, špatné, nefunkční propagandě, o likvidaci ruské elity, opožděnost při vývoji elektroniky a vojenských technologií....... ani o tom, že znásilnili Květu Fialovou (jako několik dalších desetitisíců Ukrajinek, Slovenek, Češek a Němek).....

  Nezlob se ne mě, tvůj příspěvek mi přijde jak "zloděj křičí, chyťte zloděje!" Vyčítáš mi, že často prezentuji výroky, které jsou vůči západním kulturám nelichotivé, na druhou stranu jsem si nikdy nebral servítky vůči ostatním kulturám - "kdo jest bez viny ať první hodí kamenem"

  U tebe však několik let pozoruji, že popíšeš půl stránky, uděláš si ke každému diskutovanému tématu analýzu a zcela vždy ti vyjde, že "američani jsou hodní a rusové zlí". A je jedno jestli se mluví o politických krocích, či vojenských jednotkách....rusové vždycky všechno poserou a američani vždycky všechno zachraňujou.

  Tenhle tvůj zcela odevzdanej a nekritickej pohled mě vždycky vytočí do běla - vždycky si řeknu "boha jeho, to je ovce", čím ho televize nakrmí, to v diskuzi vyzvrací - vždy protiruský příspěvek, kterej si však mezi řádky hraje na snahu najít "pravdu" - kdy je Logik vlastně hrozně nad věcí, jen vždy mezi řečí umyje prdel všemu ruskému.

  Napsal jsi:

  "Píšeš, že mi někdo něco vyvrátil o studené válce? Kdo a co konkrétně - a jakými ZROJI to ten člověk (asi myslíš Fenriho?) potvrdil? Myslíš tu debatu, kdy Fenri tvrdil, že RSFSR není totéž, co RF, ač je to republika s právní kontinuitou po celou dobu od 1918 až podnes? "

  tak to máš hodně krátkou paměť, nebavím se o pár týdnech starých diskuzích. Teď mi třeba vyvstanulo na mysl debata asi na 30 stranách, kdy jsme ti v deseti lidech vysvětlovali taktiku nasazení Migu-25, TU-128 Fiddler, Hustlery, Aadvarky atd.......mlel si páté přes deváté, až tě krotili i diskutující, kteří jsou jinak s tvými výroky za jedno
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:24 05.03.2018

  raziel: Ale to je právě to - ono dost z toho, co ruská propaganda tvrdí, vypadá "samozřejmě", že to člověk dejmetomu se sympatiemi k Rusku (nebo, z mé zkušenosti daleko spíše než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: Ale to je právě to - ono dost z toho, co ruská propaganda tvrdí, vypadá "samozřejmě", že to člověk dejmetomu se sympatiemi k Rusku (nebo, z mé zkušenosti daleko spíše než se sympatiemi k Rusku člověk s antipatiemi - dost často pochopitelnými - k západní civilizaci, ten příklon či tolerance toho, co Rusko dělá je zpravidla hnán potřebou mít nějakou protiváhu k této civilizaci) ani neprověřuje - a přitom je to více či méně překroucená realita, která když to člověk bere bez "rezervy", tak člověku dává odlišný pohled na realitu.

  Píšeš, že mi někdo něco vyvrátil o studené válce? Kdo a co konkrétně - a jakými ZROJI to ten člověk (asi myslíš Fenriho?) potvrdil? Myslíš tu debatu, kdy Fenri tvrdil, že RSFSR není totéž, co RF, ač je to republika s právní kontinuitou po celou dobu od 1918 až podnes?

  Obávám se, že je to podobná situace, jako s tím Bismarkem - prostě daný člověk tvrdil něco, co Ti do Tvého vidění světa zapadlo - a tak jsi to automaticky bral jako pravdu, místo toho, co by sis šel zjistit, jak to bylo ve skutečnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  12:58 04.03.2018

  tvl ntmnpsrzd...logik na akych serioznejsich weboch? na tych co referovali o vyhadzovani kuvajtskych babetok z inkubatorov a o ZHN v Iraku?? tvl ntmnpsrzd

  tvl ntmnpsrzd...logik na akych serioznejsich weboch? na tych co referovali o vyhadzovani kuvajtskych babetok z inkubatorov a o ZHN v Iraku?? tvl ntmnpsrzd

 • raziel87
  10:36 04.03.2018

  2 logik

  uznávám, ale zrovna ty, co tu mnohokrát zabředl do desítek debat, kdy mu tu x lidí popisuje základní fakta o studené válce a použité letecké technice a Logik si přesto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 logik

  uznávám, ale zrovna ty, co tu mnohokrát zabředl do desítek debat, kdy mu tu x lidí popisuje základní fakta o studené válce a použité letecké technice a Logik si přesto jede svoje alternativní pojetí nasazení a maluje vzdušné zámky, no co....máme se rádi :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:26 04.03.2018

  To teda :oops:. Tak jsem začal pátrat, protože mě ani nenapadlo ten e-mai s citátem (kterej mi přišel někdy před 4 lety) ověřovat.....dost korespondoval s děním na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To teda :oops:. Tak jsem začal pátrat, protože mě ani nenapadlo ten e-mai s citátem (kterej mi přišel někdy před 4 lety) ověřovat.....dost korespondoval s děním na Ukrajině.

  Zadal jsem vyhledat: Od roku 1990 do 1.1.2014 se ten citát objevil jen na jednom cz webu - 22.5.2012 na necenzurovane.net (což bylo ještě před Majdanem) Jinak se to začalo hromadně vyskytovat až někdy od června 2014 + článek na blisty.cz v srpnu 2014, který ten citát dementoval a upravil výrok na příbližné:


  "Ani nejpříznivější výsledek války nikdy nepovede k rozpadu Ruska, které stojí na milionech věřících Rusů řeckého vyznání. Posledně jmenovaní, i kdyby v důsledku mezinárodních smluv byli rozděleni, se stejně rychle znova navzájem sjednotí, tak jako k sobě nacházejí cestu oddělené kapky rtuti. Je to nezničitelný stát ruského národa, silný svým klimatem, svými prostory a svou nenáročností, stejně jako setrvalým povědomím o potřebě chránit své hranice. Tento stát se dokonce i po úplné porážce bude stavět na odpor našim potomkům, bude usilovat o revanš vůči protivníkům..."
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  01:13 04.03.2018

  PavolR: +1
  raziel - Fakt si ty své proruské argumenty ověřuj i na nějakejch serióznějších webech...

  PavolR: +1
  raziel - Fakt si ty své proruské argumenty ověřuj i na nějakejch serióznějších webech...

 • Starlight
  20:07 03.03.2018

  @ Larry

  Ta diskuze o L-410 tu naposledy byla na přelomu roku: http://www.armadninoviny.cz/ce... Byl jsi v ní byl taky, takže tě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ Larry

  Ta diskuze o L-410 tu naposledy byla na přelomu roku: http://www.armadninoviny.cz/ce... Byl jsi v ní byl taky, takže tě tvoje paměť moc neomlouvá. Opravdu netuším, proč to dáváš do diskuzi o ukrajinských řízených střelách.

  Už tehdy se publikovalo, že před vánocemi získal letoun L-410NG evropskou typovou certifikaci EASA. Včetně toho podstatného detailu, že letoun nesmí být zatím registrován u žádného provozovatele v EU, protože nemá EASA schválené všechny operační dokumenty.

  Jádrem sporu tehdejší vášnivé diskuze, ale bylo, že česká firma Aircraft Industries, která je ve 100% ruském vlastnictví, je velmi téměř jednostranně orientovaná na ruský trh. A hlavně, že největším ruským zákazníkem je Ruské ministerstvo obrany, které kupuje verzi L410-UVP-E20 přes ruskou firmu UZGA, kde probíhá dokončení letounu a také tam probíhá vývoj řady vylepšení včetně ruské vojenské avioniky.

  Ovšem tehdejší diskuze nebyla nic ve srovnání s tím, co publikovala ČT v pořadu Reportéři ČT v roce 2016. Zejména výčet financí, který český stát v posledních letech napumpoval do této firmy stojí za pozornost (viz. část 2):

  Část 1 - https://www.youtube.com/watch?...
  Část 2 - https://www.youtube.com/watch?...
  Část 3 - https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:40 03.03.2018

  raziel87:
  Nechali ste sa nachytať na jeden zo série primitívnych fakov s vymyslenými výrokmi osobností. :-D

  Bismarck bol tvrdým zástancom rusko-nemeckého spojenectva ako záruky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  Nechali ste sa nachytať na jeden zo série primitívnych fakov s vymyslenými výrokmi osobností. :-D

  Bismarck bol tvrdým zástancom rusko-nemeckého spojenectva ako záruky pred francúzskym revizionizmom, presadil v prospech Ruska revíziu výsledkov Krymskej vojny, snažil sa udržiavať pri živote spolok troch cisárov napriek rozporom na Balkáne a aj potom ešte podpísal s Ruskom spojeneckú zmluvu a udržiaval ju až do svojho prepustenia z úradu.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:57 03.03.2018

  "Mohutnost Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny.

  Je třeba Ukrajinu nejenom oddělit, ale především postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Mohutnost Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny.

  Je třeba Ukrajinu nejenom oddělit, ale především postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bude bratr vraždit bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí změnit uvažování jedné části velikého národa až do toho stadia, kdy bude nenávidět vše ruské. Vše ostatní je jenom otázka času".  Otto von Bismarck německý kancléř v letech 1862-1890.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  14:50 03.03.2018

  Jak je to dlouho co zde na AN byla diskuze ohledně LETu kunovoce (Aircraft Industries) a Aero Vodochody??
  ---------------
  Agumenty že to rusové stejně nemají kam prodat a nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak je to dlouho co zde na AN byla diskuze ohledně LETu kunovoce (Aircraft Industries) a Aero Vodochody??
  ---------------
  Agumenty že to rusové stejně nemají kam prodat a nemají pro L-410 evropskou certfikaci.
  A dnes??
  https://www.novinky.cz/ekonomi...

  Již v době. kdy se tady planě žvanilo a někteří rádoby experti naprosto přesně věděli,
  probíhalo certifikační řízení (ono to není záležitost jednoho večera a u žranice přemluvit nějakého pupíka který "kulaté razítko")

  Holdt jsou stále ještě firmy, které nic neprozradí, mlčí a pracují................
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:14 03.03.2018

  Ukrajinci by prodali i vlastní matku. Peníze Jidášům nesmrdí.....
  Taková maličkost. proč Rusko modernizovalo Su-27 do verze SM3???
  Ačkoliv to nebyla zastaralá technika, tak po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinci by prodali i vlastní matku. Peníze Jidášům nesmrdí.....
  Taková maličkost. proč Rusko modernizovalo Su-27 do verze SM3???
  Ačkoliv to nebyla zastaralá technika, tak po rozpadu SSSR se USA enormě zajímali o TTD a možnosti a schopnosti Su-27.
  To jim umožnila Ukrajina. Vše zpřístupnila a předala. Z Moldávie získali USA MiG-29.
  To je také velice zajímalo.
  Proto dnes jsou MiG 29 ukrajinského letectva, polského nebo ruského letectva značně odlišné v operačních schopnostech a možnostech.
  Z Polska a z Ruska informace nezískáte. Navíc Rusko nabízí modernizace zahraničním zákazníkům (Srbsko atd...) nicméně nikdy nedosáhnou operačních schopností MiGů-29 VVS RF. Tak to je u všech systémů.
  Skrýt celý příspěvek

 • baraka1974
  01:20 03.03.2018

  Teraz som si práve v ATM prečítal , že to je pravdepodobne kópia ale aj určité rozvinutie sovietskeho/ruského 3M24 Uran. Že plány ostali po rozpade CCCP v Charkove...
  Ale najviac ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teraz som si práve v ATM prečítal , že to je pravdepodobne kópia ale aj určité rozvinutie sovietskeho/ruského 3M24 Uran. Že plány ostali po rozpade CCCP v Charkove...
  Ale najviac ma pobavilo ... Vraj severokórejský Kumsong-3 z roku 2014 je vzhľadovo zhodný. Že ukrajincy nepredali plány len na motor do ICBM Hwasong-15 ale aj toto a možno hocičo iné. Ako svojho času údajne nikdy neplavbyschopný Varjag/Lianonig na kasíno do Číny + prototyp palubného SU-27 aby mali rusi radosť (aj američania keď si teraz Čína vie vyrobiť palubnú stíhačku).
  Takže podľa môjho názoru okrem výpredaju technológii Saudom a opať Číne (Mrija) predajú hocikomu a hocičo. Myslím, že je celkom fajn , že nemajú tie nukleárne hlavice.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:59 02.03.2018

  Logik: "Jestli tam mají nějaké naučené specifické vzorce chování, tak ty vzorce chování nebudou příliš odlišné od ostatních zemí sovětského bloku."

  Estonsko bylo také v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: "Jestli tam mají nějaké naučené specifické vzorce chování, tak ty vzorce chování nebudou příliš odlišné od ostatních zemí sovětského bloku."

  Estonsko bylo také v sovětském bloku a je to dnes extrémně skandinávská země bez jakchkoliv sovětských vzorců chování. Po rozdělení si prostě každá země šla svým směrem. Ukrajinská cilvilizace bohužel asi opravdu neexistuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:13 02.03.2018

  Larry: A v rusku také v drtivé většině používají modernizované systémy sovětské éry. A často jsou to špičkové zbraně.... Je krásné, jak podle toho, jde-li o Ukrajinskou nebo Ruskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry: A v rusku také v drtivé většině používají modernizované systémy sovětské éry. A často jsou to špičkové zbraně.... Je krásné, jak podle toho, jde-li o Ukrajinskou nebo Ruskou zbraň, tak původ v SSSR vadí či nevadí...

  JirkaM: Sorry, ale něco jako "Ukrajinská civilizace" neexistuje. Jestli tam mají nějaké naučené specifické vzorce chování, tak ty vzorce chování nebudou příliš odlišné od ostatních zemí sovětského bloku. Společnost totiž po dlouhá desetiletí fungovala ve všech státech SSSR +- stejně a kdo se odlišoval, šel do gulagu....
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  18:03 02.03.2018

  Schopní Ukrajinci už vesměs mají podle práci buď na západě, nebo v Rusku a o peníze investorů se postará korupce.

  Jako jednotlivci jsou Ukrajinci často velmi schopní lidé, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Schopní Ukrajinci už vesměs mají podle práci buď na západě, nebo v Rusku a o peníze investorů se postará korupce.

  Jako jednotlivci jsou Ukrajinci často velmi schopní lidé, ale jako civilizace jsou naprosto nefunkční. Rádi by vládli ostatním, ale zatím nezvládají vládnout ani sami sobě.

  Stejně je to zajímavé, že v tyhle ukrajinské zbraně vlkádají největší naděje lidé, kteří ruské zbraně, často vycházející ze stejného základu, zuřivě pomlouvají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  17:26 02.03.2018

  Topic je z kategorie PR. osobně mám pracovní zkušenost z vývoje pro uvedenou firmu
  http://www.luch.kiev.ua/en/pro...

  S odstupem let mohu potvdit, že jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Topic je z kategorie PR. osobně mám pracovní zkušenost z vývoje pro uvedenou firmu
  http://www.luch.kiev.ua/en/pro...

  S odstupem let mohu potvdit, že jsem pracoval na vývoji letového motoru PTŘS.
  Vývoj ačkoliv byl dokončený, firma nikdy nezaplatila a projekt skončil.
  Nakonec na východě Ukrajiny používají importované systémy, západní provenience.
  Výrobní program Luch Kiev vychází z modernizovaných systémů sovětské éry, 30let po rozpadu SSSR!!! I proto u moderních systémů Rusové mají požadavek na schopnost překonávání zbraňových systémů vyvinutých v bývalém SSSR. Modernizační potenciál a možnosti modernizovaných zbraní ex SSSR se dá dobře odhadnout .
  Pro PVO to znamená schopnost překonávat "vlastní PVO"
  Jmenování činovníka DARPA do dozorčí rady, má svůj "účel"
  http://ukroboronprom.com.ua/uk...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:12 02.03.2018

  logik:
  Hodilo Vás to pod iný článok ;-)

  Argonaut.CZ:
  Oni by si radi vyriešili vzťahy s Rusmi, len na obnovu kontroly nad celým svojim územím ešte nemajú dosť síl.

  logik:
  Hodilo Vás to pod iný článok ;-)

  Argonaut.CZ:
  Oni by si radi vyriešili vzťahy s Rusmi, len na obnovu kontroly nad celým svojim územím ešte nemajú dosť síl.

 • logik
  16:23 02.03.2018

  jura99: pokud ta nástavba nese většinu váhy a je působištěm drtivé (při střelbě) většiny ze sil, co na to auto působí, tak (pro účely porovnání vlastností auta) je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jura99: pokud ta nástavba nese většinu váhy a je působištěm drtivé (při střelbě) většiny ze sil, co na to auto působí, tak (pro účely porovnání vlastností auta) je to totéž.

  Jinak jako mě se tomášův nápad také graficky líbí, ale je natolik "na ráně", že je podle mne skoro stoprocentní jistota, že byl zvažován a právě pro nevhodné rozložení hmotnosti zamítnut. Např. těch 18cm je opravdu podstatný rozdíl v tom, jak se to auto bude chovat jak na silnici, tak při střelbě.

  Je pravda, že jiné houfnice zvládly montáž nad nápravy a ne mimo ně, a to i s automatem - ale co jsem se koukal "po konkurenci", tak zpravidla nemají pancéřování nabíjecího automatu.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  16:19 02.03.2018

  Také bych tu viděl příležitost ke spolupráci s ukrajinským průmyslem při obnově ztracených schopností AČR jak s Vilhou tak s Hromem.
  Až to Ukrajina dokončí, bude mít zabezpečené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také bych tu viděl příležitost ke spolupráci s ukrajinským průmyslem při obnově ztracených schopností AČR jak s Vilhou tak s Hromem.
  Až to Ukrajina dokončí, bude mít zabezpečené pobřeží, může zničit ruské dělostřelectvo a systémy PVO na okupovaném území a omezit dodávky zbraní a rekreantů na Donbas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  15:29 02.03.2018

  Je to smutné. Po rozpadu SSSR byla startovní pozice Ukrajiny skvělá. Byl tam technologický průmysl - výkvět tehdejšího SSSR v mnoha oblastech, hlavně motorů.

  Přesto je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to smutné. Po rozpadu SSSR byla startovní pozice Ukrajiny skvělá. Byl tam technologický průmysl - výkvět tehdejšího SSSR v mnoha oblastech, hlavně motorů.

  Přesto je obdivuhodné, co s tím vše ještě dokážou, byť často v mizerné kvalitě.

  A jestli počítají, že jim USA, nebo nějaký stát z EU pomůže, tak se z naivity ještě nevyléčili. Stačí se podívat, jak dopadlo Aero nebo Tatra.

  Jestli jim někdo pomůže, musí to být oni sami a vyřešit si vztahy s Rusi. Nic jiného jim nepomůže.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:09 02.03.2018

  infi: A jak myslší, že to vypadá v jiných částech bývalého SSSR? A to i na území Ruska? Třeba v takové Čečně?

  ==

  Jinak, jak byste se dívali na nákup Vilhy do AČR? Mohl by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi: A jak myslší, že to vypadá v jiných částech bývalého SSSR? A to i na území Ruska? Třeba v takové Čečně?

  ==

  Jinak, jak byste se dívali na nákup Vilhy do AČR? Mohl by to být způsob, jak dostat zpět schopnosti, které bychom jinak za rozumné peníze neměli šanci dostat.... Samozřejmě, otázka je cena a kvalita - takže mluvit o tom je trochu vařit z vody, ale....
  Skrýt celý příspěvek

 • Dual
  14:46 02.03.2018

  Vláda USA dosáhla dohody o dodávce jednoho MBT Oplot s ukrajinskou státní agenturou pro vývoz zbraní
  Podle zástupce ukrajinského zbrojního průmyslu v rozhovoru pro ukrajinskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vláda USA dosáhla dohody o dodávce jednoho MBT Oplot s ukrajinskou státní agenturou pro vývoz zbraní
  Podle zástupce ukrajinského zbrojního průmyslu v rozhovoru pro ukrajinskou informační agenturu (opk.com.ua) bude dodávku provádět státní společnost „SpecTechnoExport“. Američané chtějí otestovat ukrajinské technologie (např. ERA Duplet, APS Varta, automatické nabíjení), v budoucnu by to mohlo vést k spolupráci mezi Ukrajinou a USA v oblasti těžkých zbraní.
  Link:
  http://defence-blog.com/army/u...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:54 02.03.2018

  Přes špatnou výchozí situaci začínají na ukrajině něco dělat a možná ještě stihnou zachránit něco z toho know how, které tam za sovětů určitě bylo. Pro někoho je vše z této země k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přes špatnou výchozí situaci začínají na ukrajině něco dělat a možná ještě stihnou zachránit něco z toho know how, které tam za sovětů určitě bylo. Pro někoho je vše z této země k smíchu, ale já si naopak myslím, že pokud to někdo zafinancuje tak můžou vzniknout zajímavé produkty s dobrým poměrem cena/výkon.
  Ostatně si myslím, že je to šance i pro český průmysl, nalézt životaschopný projekt a investovat tam do něho s tím, že získá např. právě raketové technologie. Zrovna tak pokud se ukáže např. L39NG jako dobrý produkt tak ve spolupráci s ukrajinou by mohla vzniknout nějaká východní verze atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:41 02.03.2018

  Host - Se na to pak více kliká :)

  Host - Se na to pak více kliká :)

 • Host
  12:42 02.03.2018

  nečinnosť admina je niekedy usmevná :)

  nečinnosť admina je niekedy usmevná :)

 • Míša
  12:31 02.03.2018

  Rád přečtu, dík za odkaz.

  K těm níže názorům, já nikde neuvedl, jak by jaderný konflikt dopadl(nejspíš špatně pro obě strany a proto by nejpíš nebyl ukraden Krym a ani válka na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád přečtu, dík za odkaz.

  K těm níže názorům, já nikde neuvedl, jak by jaderný konflikt dopadl(nejspíš špatně pro obě strany a proto by nejpíš nebyl ukraden Krym a ani válka na východě a to by se UA vyplatilo nejen finačně!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:30 02.03.2018

  infi: "vojáci nemají boty do zimy", to bývávalo. Dnes je UA armáda silnější než většina evropských armád a při střetu s rovnocenným soupeřem (ruský mužik převlečený do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi: "vojáci nemají boty do zimy", to bývávalo. Dnes je UA armáda silnější než většina evropských armád a při střetu s rovnocenným soupeřem (ruský mužik převlečený do volnočasového) neutrpěla nijak strašný debakl. Do roku 2014 nebyla UA armáda v zájmu státu nijak vysoko, nikdo z UA nepočítal s napadením a nikdo z UA nechtěl nikoho napadnout.
  Ta mafie vrostlá do státu je specialitou většiny zemí východně od řeky Moravy, Rusko nevyjímaje. Jinak to tam neumí, mafie nahrazuje státní správu.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:23 02.03.2018

  Miša tu je rozhovor s chlapikom čo pri tych raketach sedel:
  https://branik.blog.sme.sk/c/3...

  Miša tu je rozhovor s chlapikom čo pri tych raketach sedel:
  https://branik.blog.sme.sk/c/3...

 • infi
  12:17 02.03.2018

  @PavolR
  asi by se nasla ctvrta, pata i sesta...Kazdopadne atomova valka UA s RF je sci-fi. RF by bylo nejspise schopne vetsinu techto zbrani znicit jeste pred dorucenim.. O ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @PavolR
  asi by se nasla ctvrta, pata i sesta...Kazdopadne atomova valka UA s RF je sci-fi. RF by bylo nejspise schopne vetsinu techto zbrani znicit jeste pred dorucenim.. O atomovych zbranich je zde dost zajimavych clanku, hlavne o jeji ucinnosti, ktera je mozna tak trosku prehodnocena. Par kusu by nic neresilo. Otazkou je kolik by byla schopna UA toho provozovat ve smyslu poctu hlavic, nosicu atd...ve finale by to byla pro zemi dalsi zbytecna financni zatez. Navic pouziti AZ proti podobne mocnosti by byla jista zahuba. A je dobre ze si toho uvedomujou jiz destiky let jak Rusove, tak i Americane.

  Rovnez je velke stesti ze po rozpadu SSSR se nedostaly do nespravnych rukou. A souhlasim, ze by je nemel mit kde kdo. Ono uz predstava. ze si Trump meri tlacitko s Kimem je dost desiva a to se da rict, ze je to zeme, kde jsou v "nejlepsich rukou".
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:36 02.03.2018

  ... a štvrtá vec je odvážiť sa atómovky použiť a niesť za to následky ...
  Ruská okupácia bola vedená takým spôsobom, že Rusko počas celého priebehu operácie popieralo, že s tým má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... a štvrtá vec je odvážiť sa atómovky použiť a niesť za to následky ...
  Ruská okupácia bola vedená takým spôsobom, že Rusko počas celého priebehu operácie popieralo, že s tým má niečo spoločné, a na základe akéhokoľvek množstva nepriamych dôkazov atómovky nikto nepoužije.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  11:23 02.03.2018

  Jeste kdyz jsem byl v Kyjeve roku 96, tak aby jste molh mit obchod, kde prodavate legalne potraviny, musite platit jednim banditum (kteri tam sedeli), aby za vami nechodili pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste kdyz jsem byl v Kyjeve roku 96, tak aby jste molh mit obchod, kde prodavate legalne potraviny, musite platit jednim banditum (kteri tam sedeli), aby za vami nechodili pro vypalne jini banditi. To bylo zcela normallni. Tohle se delo 20 let zpatky v hlavnim meste kousek od centra..Venkov pak byl jina kapitola. Bohuzel zadna revoluce to dodnes nezmenila, zeme naopak jenom upadla do "DarkAge".a misto toho aby resila tak zakladni problemy, kvuli kterym ma Ukrajina obrovskou migraci lidi, kteri umi aspon neco, tak se vedeni zeme zameruje na raketovy vyvoj, ktery je asi tak potrebny, jako vlastni vesmirna stanice pro CR.

  Jaderne zbrane by v pripade ukrajiny nic nezmenili...jedna vec je mit, druha vec jsou nosice a treti vec je schopnost "dorucit zasilku".
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:18 02.03.2018

  @palo satko

  Nechci si hrát na odborníka Jaderných zbraní, ale iniciační mechanizmus a to i ICBM střel by nejspíš brzy UA zvládla, jde pouze o "řídící jednotku", která se musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @palo satko

  Nechci si hrát na odborníka Jaderných zbraní, ale iniciační mechanizmus a to i ICBM střel by nejspíš brzy UA zvládla, jde pouze o "řídící jednotku", která se musí obměnit(jak zdlouhavé, nebo složité nechci hádat)
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  11:13 02.03.2018

  @Míša
  Jasně chápu...nevím co napsat, tak zaútočím na úplný offtopic o kterém jsem se ani nezmínil, nicmene jste si ho svou mozkou kapacitou automaticky vydedukoval a prezentujete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Míša
  Jasně chápu...nevím co napsat, tak zaútočím na úplný offtopic o kterém jsem se ani nezmínil, nicmene jste si ho svou mozkou kapacitou automaticky vydedukoval a prezentujete jako jisty fakt...Jsem rad za 89, jsem rad ze zde neni totalita ani ji nechci. Taky vas tady neobvinuju treba z toho ze jste teplous, nebo ze obtezujete deti na piskovistich ackoli k te dedukci muzu dojit stejnou metodou jakou jste dosel vy k tomu, ze jsem nejaky komous z totality.

  Co ma s tim spolecneho Stalin a Satan opravdu nevim, na vase prispevky opravdu nema cenu odpovidat.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:12 02.03.2018

  infi:
  - Toto nie sú žiadne superzbrane, iba doťahovenie sa na svetový štandard.
  - Hitlerovský príklad sadne skôr na včerajší Putinov teleshopping. :-D
  - Okupácia Krymu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi:
  - Toto nie sú žiadne superzbrane, iba doťahovenie sa na svetový štandard.
  - Hitlerovský príklad sadne skôr na včerajší Putinov teleshopping. :-D
  - Okupácia Krymu je následok nevyprovokovanej ozbrojenej agresie Ruska, ničoho iného.
  - Súhlasím však s tým, že čím menej krajín má nukleárne zbrane (a to bez ohľadu na mieru ich vnútornej stability), tým lepšie.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:11 02.03.2018

  Míša,
  Ukrajinci nemohli s tymi balistickymi strelami nič robit. Žiadna hrozba, žiadne odpalenie. "kluče od miešačky" boli v Moskve a Ukrajinci ich nikdy nevlastnili a podla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša,
  Ukrajinci nemohli s tymi balistickymi strelami nič robit. Žiadna hrozba, žiadne odpalenie. "kluče od miešačky" boli v Moskve a Ukrajinci ich nikdy nevlastnili a podla dohody, pri rozpade ZSSR im ich Rusi ani neboli povinni vydat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:02 02.03.2018

  @infi

  Blázen, který ví, že jaderné zbraně nepoužil ani největší sadista Stalin, který byl schopný všeho, proto jsem si jist, že by Rusko ze strachu z jaderek Krym nezabralo a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @infi

  Blázen, který ví, že jaderné zbraně nepoužil ani největší sadista Stalin, který byl schopný všeho, proto jsem si jist, že by Rusko ze strachu z jaderek Krym nezabralo a naopak by "Satani" zůstaly v silech.

  Věřím, že lidem jako vy se nelíbí ani zdejší revoluce 89", ale tento svět musím vytrpět i s příznivci totality, jako jste vy.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  10:53 02.03.2018

  Míša, pokud si myslíte, že by bylo dobré aby země jako Ukrajina měly jaderné zbraně, tak jste s prominutím blázen - nestabilní země, kde nic nefunguje, kde fungujou vlastni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša, pokud si myslíte, že by bylo dobré aby země jako Ukrajina měly jaderné zbraně, tak jste s prominutím blázen - nestabilní země, kde nic nefunguje, kde fungujou vlastni armady/bataliony, ktere se neridi zakony, kde v komunitnich volbach se hlasuje pod vyhruzkami smrti atd atd...To je jakoby by je mely nejake kmeny v byvale Libyi.

  "Ukradeny Krym" je to co se zapadu zatim ani jednou nepovedlo. Zmenit rezim, dle prani vetsiny obyvatel (a samozrejme i ke svemu prospechu), bez zadne strelby, mrtvol, anarchie, znicenych skol, nemocnic a patovych situaci. Chapu, ze je Ukrajina tim dotcena, ale je treba si pripusitit ze to co se tam ted deje je nasledek jejich slavne "revoluce", ktera posunula Ukrajinu o 30 let zpet. ne Putina, ani RF. Pro zemi by bylo prospesne, kdyby resili vnitrni problemy ..ale jak je to vsude ve svete zvykem, pokud jsem neuspesny a neco neumim, tak musim najit vinika ktery za to muze.

  Ten jejich "raketovy" vyvoj je z pohledu potrebnosti naprosto smesny, vzhledem k tomu, ze vojaci na fronte nemaji ani poradne boty do zimy. Ale samozrejme chapu, ze PR je potreba...Hitler taky mluvil porad o superzbranich, mezitim co jeho armada umrzla k smrti.
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  10:25 02.03.2018

  Rozumím snahám Ukrajiny chránit se před Ruskem. Zdá se, že se jim vývoj daří. Jednou z mnoha ironií by v případném konfliktu bylo, že by proti sobě bojovaly v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozumím snahám Ukrajiny chránit se před Ruskem. Zdá se, že se jim vývoj daří. Jednou z mnoha ironií by v případném konfliktu bylo, že by proti sobě bojovaly v podstatě konstrukčně/filosfií stejné zbraně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:20 02.03.2018

  Samozřejmě je již pozdě, nechci tvrdit, že Rusko přetává být nebezpečím, ale díky sankcím si na další dovolenkový polygon nechá zajít chuť. Tato věc se jim mohla hodit před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě je již pozdě, nechci tvrdit, že Rusko přetává být nebezpečím, ale díky sankcím si na další dovolenkový polygon nechá zajít chuť. Tato věc se jim mohla hodit před několika lety, nelze však říct, jestli by se s přihlédnutím k obětem a prorusky orientovaným obyvatelům Krymu válečný stav + prostředek skutečně vyplatil.
  Pravdou zůstává, že na Rusko, podobně, jako na opilého primitiva platí jediné, svaly a chuť se bránit, čili částečně popírám výše psané, hodí se i dnes.

  Proto jsem určitě a to jen kvůli Rusku pro jaderné zbraně v Evropě a myslím, že Ukrajinci svého odzbrojení musí litovat, s nimi by žádný ukradený Krym nejspíš nebyl.
  Skrýt celý příspěvek