Vznikne ruská „Arktická flotila“?

Vznikne ruská „Arktická flotila“?
Lodě ruské severní flotily. V popředí fregata Admiral Gorškov (417); ilustrační fotka / Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 (Zvětšit)

V ruských médiích se v posledních dnech objevují informace o možnosti vytvoření nové arktické flotily. Rusko se netají svým enormním zájmem o Arktidu, kde již několik let obnovuje staré sovětské základny a celkově posiluje svou přítomnost. Zprávy o vzniku arktické flotily některé zdroje popírají, nicméně zřejmě jde o nepochopení situace a její následné mediální zveličení.

Zpráva dánské rozvědky z roku 2020 hodnotí ruskou aktivitu v arktické oblasti jako narůstající. Podle dánských zpravodajců nahlíží Rusko na tuto oblast jako na strategickou z hlediska obrany severní hranice a ekonomického využití.

Z pohledu obrany ruské severní hranice je Arktida klíčovou oblastí. Rusko se obává, že přes Severní pól mohou Spojené státy a další země zaútočit. V oblasti se také pohybují plavidla (ponorky) ruské Severní flotily disponující schopnostmi pro odvetný jaderný úder na Spojené státy a jejich spojence. Rusko pokračuje v obnově starých sovětských základen a budování zbrusu nových. Dánská rozvědka zmiňuje například základnu Nagurskoje – nejsevernější předsunutou základu umístěnou v Zemi Františka Josefa. Právě tato základna zahájila v dubnu 2020 operační činnost.

Podle dánské rozvědky mohou letouny startující ze základny Nagurskoje narušit činnost spojeneckých sil a v případě krize představovat hrozbu pro celé Grónsko včetně letecké základny Thule. Ruské ozbrojené síly plánují rozšířit také základnu na ostrově Kotělnyj a dalších místech. Kromě vojenského posilování arktické oblasti pomocí rozmisťování nových plavidel pobřežní stráže, radarových stanic nebo systémů protivzdušné obrany se Rusko soustředí také na civilní infrastrukturu. Ruské loděnice pracují na vytvoření mohutné flotily ledoborců a ruské ropné a plynárenské společnosti budují infrastrukturu pro těžbu a přepravu ropy a zemního plynu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin!
Chci PREMIUM účet

Související články

Ruská vojenská přítomnost v Arktidě je na historickém maximu

Dodávky zboží na ruské vojenské základny za polárním kruhem se ztrojnásobily. Ruské válečné lodě ...

Čína chce "chránit" Arktidu

Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je dnes již stará zpráva, teď přitahují ...

Americká pásová vozidla pro Arktidu

Američané, stejně jako Rusové, se začínají znovu připravovat na vojenské operace v Arktidě. V lednu ...

Bomber Task Force: Bombardéry B-2 Spirit poprvé na Islandu

Americké letectvo (USAF) v rámci misí Bomber Task Force (BTF) vůbec poprvé poslalo tři stealth ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.