War on the Rocks: Ukrajinci musí k vítězství změnit svou mentalitu

War on the Rocks: Ukrajinci musí k vítězství změnit svou mentalitu
Ukrajinský voják; ilustrační foto / depositphotos.com (Zvětšit)

O statečnosti ukrajinských ozbrojených sil není pochyb. Chybí jim však mimo jiné smysl pro jednotný a důsledný výcvik. To se odráží jak na kvalitě velení, tak i na nízké spolupráci mezi jednotkami a nedostatečné údržbě techniky. Řešení těchto problémů vyžaduje jiné přerozdělení zdrojů a úplně opuštění sovětského / ruského myšlení.

Internetové stránky War on the Rocks samy sebe charakterizují jako prostor pro analýzy a debaty o strategii, obraně a zahraničních záležitostech. Od webů s podobným zaměřením se odlišují přispěvovateli se zkušenostmi z ozbrojených konfliktů nebo se o konflikty dlouhodobě zajímají. Tento měsíc War on the Rocks zveřejnily článek o ukrajinských ozbrojených silách. Jeho autoři, američtí veteráni Erik Kramer a Paul Schneider, devět měsíců cvičili ukrajinské ozbrojené síly a učinili několik poznatků.

Jako první otevírají ve svém textu problematiku velení v ukrajinské armádě. Na základě vlastních zkušeností poukazují na mizivou podporu osobní iniciativy a nízkou vzájemnou důvěru. U některých Ukrajinců převládá stará sovětská mentalita, jež vyhrazuje rozhodování lidem na seniorních pozicích. V každém kroku plánování nebo operace padala ze strany Ukrajinců otázka: „Kdo smí učinit toto rozhodnutí?“ U velících důstojníků na úrovni brigády je navíc patrný strach dělat chyby. Během výcviku se často ptali, jaký trest následuje špatné rozhodnutí nebo selhání během mise.

K velení patří plánovací proces. Ukrajinské ozbrojené síly dnes vyžadují samostatné rozkazy pro každou fázi operace. Například prapor v obraně nemůže provést protiútok. Chybí záložní a nacvičené plány (třeba k provedení protiútoku), jež se spustí v případě neočekávané příležitosti na bojišti. Namísto toho se čeká na rozkazy, které vydává velitel mimo bojiště. Nižší důstojníci z nastupující generace si tento nedostatek uvědomují, ale stále narážejí na odpor vyšších důstojníků zaklínajících se sovětskou doktrínou a centralizovaným plánováním.

Kramer a Schneider také zaznamenali absenci zkušeného poddůstojnického sboru. Během výcviku běžně viděli pobíhat důstojníky počítajíce cvičence a koordinující stravování. Ve Spojených státech takové činnosti přísluší poddůstojníkům. Jen výcvik nižšího poddůstojníka tam trvá roky, zatímco třeba četaři mají nejméně desetiletou praxi. Ti k tomu odpovídají za organizaci výcviku mužstva, nikoliv velitelé. Bez zkušených poddůstojníků pokládají američtí veteráni velení útvarům od velikosti roty a níže za téměř nemožné.

Druhá část článku se zabývá současným zastaralým ukrajinským výcvikem. Autoři textu během několika cvičení viděli, jak na ně velitelé rot dohlíželi zpovzdálí a jen občas zasahovali do dění. Působili spíše jako pozorovatelé než jako přímí účastníci. Dalším kritickým faktorem je způsob výcviku a nastavení výcvikových středisek pro vojáky. V ukrajinských ozbrojených silách má každá služba své vlastní prostory, akademie a cvičební osnovy. Málokdy si vyměňují instruktory nebo sdílejí cvičiště. Kramer a Schneider uvedli jeden příklad z praxe, kdy chtěli přivézt několik vojáků Sil teritoriální obrany na cvičení na základně Národní gardy. Ze strany Ukrajinců dostali zamítavou odpověď, protože zmínění jedinci nepatřili k Národní gardě. Tento systém je neefektivní, plýtvá se zdroji a vyúsťuje ve velmi rozdílné úrovně kompetencí jednotlivých útvarů. Ukrajinské ozbrojené síly také neprovádějí plánování a výcvik podle stejné doktríny, taktiky, techniky a postupů. Při vedení společných operací proto velmi často dochází k nedorozuměním, nedůvěře a špatné komunikaci.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...

Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády

Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky ...

PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo

Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...

PREMIUM Ukrajinské dělostřelectvo potřebuje každý den tisíc tun munice

Na Ukrajině se vede dělostřelecká válka. Ukrajinské dělostřelectvo během nejintenzivnějších bojových ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.