Washington schválil potenciální prodej F-35A a F/A-18E/F do Švýcarska

-
2. 10. 2020
-
132 komentářů
-
Jan Grohmann
Jen několik dní po souhlasném švýcarském referendu ohledně nákupu 35 až 40 nových bojových letadel, americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej bojových letadel F-35A Lightning II a F/A-18E/F Super Hornet do Švýcarska. Současně DSCA schválila Švýcarsku potenciální prodej raketových systémů protivzdušné obrany (PVO) Patriot PAC-3+.
Minulý týden švýcarští občané těsnou většinou 50,1 % schválili nákup nových víceúčelových taktických nadzvukových letadel. Švýcarská vláda tak může utratit až šest miliard švýcarských franků (150 miliard Kč, 6,49 miliardy dolarů) za nová bojová letadla. Příznivců nákupu letadel bylo přitom jen o 8670 více než odpůrců.
Podle portálu swissinfo.ch k těsnému výsledku přispěla vysoká míra účasti městských voličů, kteří jsou obecně k švýcarské armádě kritičtější. Původní odhady přitom mluvily o 56 až 58% podpoře.
Skupina pro Švýcarsko bez armády GSoA (Group for a Switzerland without an Army), která vedla opoziční kampaň, ale hodlá zahájit lidovou iniciativu zpochybňující volbu vlády. Švýcarská ministryně obrany Viola Amherd naopak zdůraznila, že to nezvrátí plány na uzavření smlouvy v první polovině roku 2021. GSoA vznikla již v roce 1982 a od té doby vede boj za zrušení armády. Podle vlastních stránek má nyní 20 000 aktivních podporovatelů.
Švýcarsko hledá nové bojové letouny od roku 2008 a hlavním kandidátem byl na začátku švédský Gripen. V roce 2014 ale 53 % Švýcarů odmítlo koupit 22 švédských stíhaček JAS-39C/D Gripen za tři miliardy švýcarských franků (75 miliard Kč podle dnešních cen).
Komentovaná prohlídka švýcarské F/A-18C
Faktem je, že Švýcarsko již několik staletí nevede žádné války. Díky unikátní poloze a geografii Švýcarsku nehrozí žádný ozbrojený útok. Všechna případná vojenská rizika Švýcarska totiž „vstřebávají“ okolní země. „Kdo chce zaútočit na Švýcarsko?" zeptal se politik strany zelených Fabian Fivaz, odpůrce nákupu letadel. Kritici také uvádějí, že ochranu vzdušného prostoru lze provádět mnohem levnějšími letadly a nějaké složitější letecké operace, nebo ostré nasazení PVO, je u Švýcarska iluzorní.
Švýcarské vládě již nezbývá příliš času, protože do roku 2030 musí vyměnit starnoucí flotilu lehkých cvičně-bojových stíhaček F-5E/F a víceúčelových stíhaček F/A-18C/D Hornet. Původně Švýcarsko v 90. letech nakoupilo 26 F/A-18C a osm dvoumístných F/A-18D. Po nehodách ale v inventáři zbývá švýcarského letectva zbývá 25 F/A-18C a pětice F/A-18D. Z původně 35 letadel F-5E a 12 dvoumístných F-5F je aktivních jen 15 letounů verze „E“ a čtyři verze „F“.
Švýcarská vláda nyní zváží čtyři kandidáty ‒ Lockheed-Martin F-35A Lightning II, Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale a Airbus Eurofighter Typhoon. Naopak JAS-39E/F Gripen vloni vypadl, protože neplní švýcarská kritéria. V minulém roce ve Švýcarsku probíhaly letové testy výše jmenovaných kandidátů. Švédové se ale testů nezúčastnili, protože Švýcaři požadovali jen operačně provozované letouny, což Gripen E zatím není.
Celá modernizace švýcarského letectva a PVO se děje v rámci programu Air 2030. Program počítá s nákupem jak uvedených stíhacích letadel, tak nové raketové PVO.
Švýcarské letectvo si nechalo vyrobit plnorozměrový model F/A-18C pro účely školení, výcviku, prezentací, propagace nebo nácviku kritických situací.
Americká DSCA tedy po kladném referendu nabídla Švýcarsku následující:
Potenciální prodej až pěti baterií raketového kompletu PVO Patriot PAC-3+ za 2,2 miliardy dolarů (50,5 miliardy Kč). Každá baterie má vlastní víceúčelový radiolokátor AN/MPQ-65 a místo velení a řízení palby AN/MSQ-132. Švýcarsko dále může nakoupit až 17 odpalovacích vozidel a 70 střel GEM-T (Guidance Enhanced Missile Tactical).
Dále DSCA nabízí Švýcarsku 40 letadel F-35A za 6,58 miliardy dolarů. Součástí ceny je 46 motorů Pratt & Whitney F135, 40 střel vzduch-vzduch Sidewinder AIM-9X Block II+, 18 pum JDAM (Joint Direct Attack Munition) a 12 pum GBU-53/B, včetně výcvikové munice vzduch-vzduch a vzduch-země. Muncie vzduch-země je tedy očividně určená jen k certifikaci a výcviku švýcarských pilotů.
DSCA nabízí Švýcarsku 36 F/A-18E a čtyři F/A-18F za 7,452 miliardy dolarů. Součástí ceny je 80 motorů F414-GE-400, plus 16 náhradních motorů. Dále je k letadlům nabízeno 25 průzkumných pouzder AN/ASQ-228 ATFLIR nebo 55 komplexů elektronického boje AN/ALR-67(V)3. Co se týče zbraní, nabídka je podobná jako u F-35A. U F-35A i F/A-18E/F pochopitelně platí, že součástí nabídky je také komplexní provozní, logistické, servisní a výcvikové zázemí / služby.
Připomeňme, že schválení DSCA je spíše byrokratický a symbolický krok, také uvedené částky jsou maximální ‒ přesná suma vyvstane až po přesném specifikování švýcarských požadavků a po oboustranném jednání.
V případě F-35A je ale nutné počítat s komplexním výcvikem pilotů jen ve Spojených státech. Není totiž jisté (zatím to nebylo oznámeno), zda v Evropě skutečně vznikne plnohodnotné výcvikové středisko pro komplexní výcvik pilotů F-35 ‒ veškerý výcvik pilotů F-35 zatím probíhá ve Spojených státech. Jen velmi drahé 3D simulátory F-35 a dostatečný počet zkušených instruktorů jsou obrovská investice.
Proto evropští provozovatelé F-35 (Holandsko, Belgie, Norsko, Dánsko atd.) své piloty nechávají kompletně od začátku cvičit v USA na cvičených strojích T-6 a T-38. Ostatně neexistence dvoumístné F-35 stála za požadavkem amerického letectva na opravdu velmi vysoké letové výkony (nebo schopnost doplňování paliva z tankeru s plovoucím ráhnem) cvičných T-7 Red Hawk. Zřejmě ani pokročilý italský výcvikový stroj M-346 nedokáže plně připravit piloty F-35.
Výcvik na F-35A je tedy zcela jiná dimenze než výcvik například na českých JAS-39 Gripen. V prostředí České republiky potřebují piloti jen tři měsíce a cca 15 letů k přeškolení na Gripen. To je v případě F-35A zcela nereálné.
Zdroj: DSCA, swissinfo.ch, Defense News
Související články
Potvrzeno! Švýcarsko nakupuje stíhačky JAS 39 Gripen
Švédský vojenský průmysl může slavit další úspěch. Po České republice, Maďarsku, Jihoafrické ...
-
30.08.2012
-
26 komentářů
-
Jan Grohmann
Druhé kolo: Švýcarsko hledá náhradu za stíhačky F-5
Švýcarsko v roce 2017 spustí nové výběrové řízení na nákup stíhacích letadel. Předchozí akvizici ...
-
24.04.2015
-
40 komentářů
-
Jan Grohmann
Nové stíhací letouny a PVO pro švýcarské letectvo
Švýcarská federální rada 8. listopadu pověřila Ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu výběrem ...
-
14.11.2017
-
23 komentářů
-
Michael Myklín
Nejnovější obrněná vozidla Eagle V od GDELS dostanou jednotky německé a švýcarské armády
Začátkem března tohoto roku německý parlament schválil finanční prostředky na pořízení desítek ...
-
19.03.2020
-
1 komentářů
-
Redakce AN
Komentáře
Ohledně "Gripen by stačil", není Švýcarsko profilem krajiny právě vhodnější pro výkonnější stroje?
Ohledně "Gripen by stačil", není Švýcarsko profilem krajiny právě vhodnější pro výkonnější stroje?
jakože musí být schopen přelítnout kopec...?
:)jakože musí být schopen přelítnout kopec...?
:)když i starší Gripeny verze C pustili do Alp, tak v tom asi problém nebude :-D Samozřejmě, že oproti dvoumotorovým letadlům mají trochu horší poměr tahu k hmotnosti, ale i tak je ...Zobrazit celý příspěvek
když i starší Gripeny verze C pustili do Alp, tak v tom asi problém nebude :-D
Samozřejmě, že oproti dvoumotorovým letadlům mají trochu horší poměr tahu k hmotnosti, ale i tak je to silné dost.
Přitom co reálně budou s těmi letadly provádět by jim stačil i starý Gripen C/D.
Stejně jsou na tom tak, že drží hotovost jen v pracovní době a odpoledne to zabalí a jdou domů.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekTak jestli chtěj jen ai policing, tak by jim stačila T-50. Evidentně chtěj něco víc...
Tak jestli chtěj jen ai policing, tak by jim stačila T-50. Evidentně chtěj něco víc...
Už mají slušně vybavené Hornety a na co je používají? :-) ...dopoledne air policing a tím to končí. Je to neutrální stát, který se nehrne do žádných zahraničních operací a za ...Zobrazit celý příspěvek
Už mají slušně vybavené Hornety a na co je používají? :-)
...dopoledne air policing a tím to končí. Je to neutrální stát, který se nehrne do žádných zahraničních operací a za sousedy má jen státy EU a NATO.Skrýt celý příspěvekNa co? Na to, aby kdyby se v Evropě zhoršila bezpečnostní situace, tak nebudovali letectvo od nuly. Tedy přesně k tomu, k čemu je armáda v míru každému suverénímu státu. To, jak ...Zobrazit celý příspěvek
Na co? Na to, aby kdyby se v Evropě zhoršila bezpečnostní situace, tak nebudovali letectvo od nuly. Tedy přesně k tomu, k čemu je armáda v míru každému suverénímu státu.
To, jak se může z roku na rok klima v Evropě změnit jsme viděli mezi válkami: ještě na začátku třicátých let nikdo nečekal, co přijde a jak rychle.Skrýt celý příspěvekJirosi
Omyl, používají je pouze v pracovní dny v běžné pracovní době. Výcvik probíhá, ale samotnou hotovost 24/7 nedrží.
Co z věcí, které budou potřebovat Gripen neumí?Jirosi
Omyl, používají je pouze v pracovní dny v běžné pracovní době. Výcvik probíhá, ale samotnou hotovost 24/7 nedrží.
Co z věcí, které budou potřebovat Gripen neumí?Např. - efektivně bojovat proti 5. gen stíhačům (protože je prostě neuvidí na radaru?) - nést větší množství AtG munice na delší vzdálenost (kterážto schopnost bude v nějakém ...Zobrazit celý příspěvek
Např.
- efektivně bojovat proti 5. gen stíhačům (protože je prostě neuvidí na radaru?)
- nést větší množství AtG munice na delší vzdálenost (kterážto schopnost bude v nějakém globálnějším konfliktu klíčová, letiště u fronty budou nadranc)
- Cčkovej gripen pak má velmi omezenej modernizační potenciál, a Ečko je ještě nezavedenj stroj se všema nevýhodama (včetně neznámé skutečné ceny) co to s sebou neseSkrýt celý příspěveka ještě bych dodal - menší uživatelská základna a z toho plynoucí větší riziko že nebudou modernizace či že budou drahé PS: Jinak tím nechci tvrdit, že Gripen pro nějakou zemi ...Zobrazit celý příspěvek
a ještě bych dodal
- menší uživatelská základna a z toho plynoucí větší riziko že nebudou modernizace či že budou drahé
PS: Jinak tím nechci tvrdit, že Gripen pro nějakou zemi nemůže být dobré řešení. Záleží na tom, za kolik bude. Jen prostě že má své problémy, které je třeba si uvědomit a zohlednit v tom, jaká cena za něj je ještě rozumné zaplatit.Skrýt celý příspěvekJeště by u nich dávalo smysl pořízení EA-18G. Jak ukázalo cvičení, tak za příhodných podmínek i 4+ letoun, který sází na rušení dokáže sestřelit nic netušící F-22. A že reliéf ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě by u nich dávalo smysl pořízení EA-18G. Jak ukázalo cvičení, tak za příhodných podmínek i 4+ letoun, který sází na rušení dokáže sestřelit nic netušící F-22. A že reliéf Švýcarska ty podmínky sám nabízí.Skrýt celý příspěvek
logik na kolik by Gripen přišel se už nedozví, když jej vyřadili. Zase na druhou stranu, asi vědí své z dřívějších testů, kterých se účastnil i Gripen. (u nás je to jiné, celou ...Zobrazit celý příspěvek
logik
na kolik by Gripen přišel se už nedozví, když jej vyřadili. Zase na druhou stranu, asi vědí své z dřívějších testů, kterých se účastnil i Gripen.
(u nás je to jiné, celou dobu koukali vojáci na Pumu a nakonec, chtěli větší kapacitu osob a jinou věž, nez má)Skrýt celý příspěveklogik efektivně bojovat proti stíhačům 5. generace. Jak asi vypadá AA výcvik mezi samotnými F 35 a F22??? (nejspíše se dostanou k sobě na vzájem na detekci systémem DAS a AIM 120 ...Zobrazit celý příspěvek
logik
efektivně bojovat proti stíhačům 5. generace. Jak asi vypadá AA výcvik mezi samotnými F 35 a F22???
(nejspíše se dostanou k sobě na vzájem na detekci systémem DAS a AIM 120 mohou nechat na zemi)Skrýt celý příspěvekGen 5. stíhače se vidí radarem řádově na desítky kilometrů, DAS/IRST za ideálních podmínek vidí ještě o kus dál (říká se, že až do stovky km). To jsou furt vzdálenosti, kde Ti VWR ...Zobrazit celý příspěvek
Gen 5. stíhače se vidí radarem řádově na desítky kilometrů, DAS/IRST za ideálních podmínek vidí ještě o kus dál (říká se, že až do stovky km). To jsou furt vzdálenosti, kde Ti VWR rakety nestačej.Skrýt celý příspěvek
flanker.jirka doplnim logika, radar F-35 sa vie posilniť sieťovaním s viacerými F-35.. Taktiež F-35 dokázala vďaka REB schovať F-16 pred F-22/PVO.. Takže áno F-35 má senzory na ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
doplnim logika, radar F-35 sa vie posilniť sieťovaním s viacerými F-35..
Taktiež F-35 dokázala vďaka REB schovať F-16 pred F-22/PVO..
Takže áno F-35 má senzory na svojej strane, ale to neznamená, že by F-22 za určitých podmienok nevyhral..
všetko záleží na akom bojišti by sa ocitli obe..Skrýt celý příspěvek
Nieco mi uniklo? Nemali byt F-35 len pre spojencov, ktori sa podielali na vyvoji? Alebo som to zle pochopil? Svajciari sa podielali? A ked nie, preco sme ich nemohli (nedostali ...Zobrazit celý příspěvek
Nieco mi uniklo? Nemali byt F-35 len pre spojencov, ktori sa podielali na vyvoji? Alebo som to zle pochopil? Svajciari sa podielali? A ked nie, preco sme ich nemohli (nedostali ponuku) mat my? Ved sme aspon spojenci z NATO...Skrýt celý příspěvek
/Nemali byt F-35 len pre spojencov, ktori sa podielali na vyvoji?/ Rozhodně ne. F-35 byla stavěná od začátku jako letadlo se které bude možné prodávat i mimo státy které se ...Zobrazit celý příspěvek
/Nemali byt F-35 len pre spojencov, ktori sa podielali na vyvoji?/
Rozhodně ne. F-35 byla stavěná od začátku jako letadlo se které bude možné prodávat i mimo státy které se podílely na jeho vývoji a výrobě.Skrýt celý příspěvekVšak nám F35 nabízejí. Psalo se o tom i v AR:
https://www.armadninoviny.cz/a...Však nám F35 nabízejí. Psalo se o tom i v AR:
https://www.armadninoviny.cz/a...Conquer: otázku si kladeš dobrou. Stejně jsem se ptal už když jste smlouvu podepisovali. Podle všeho platíte za 1ks F-16C cenu okolo 72mil. USD a F-35A stojí jen o málo více a ...Zobrazit celý příspěvek
Conquer: otázku si kladeš dobrou. Stejně jsem se ptal už když jste smlouvu podepisovali. Podle všeho platíte za 1ks F-16C cenu okolo 72mil. USD a F-35A stojí jen o málo více a bojová hodnota je přitom násobná. Člověk na rozhodovací pozici nemusel být moc chytrý, aby se mu rozsvítila červená žárovka, že F-16C Block70/72 už nikdo ze spojenců nově nezavádí a že západní spojenci, kteří létají na starších verzích F-16 tyto nemodernizují, ale nakupují F-35A. Informace, že cena F-35A klesne pod 80mil., byla veřejně dostupná už tehdy. Poučení by z toho mělo vyplynout hlavně pro ČR, doufám, že nikoho nenapadne vyměnit Gripen za F-16.Skrýt celý příspěvek
Ty si riadny demagóg, v zmluve sa píše, že holá stíačka F-16 Block 70 stojí 53,3 mil USD a motor 5,8 mil USD a aj napriek tomu sa tu stále oháňaš cenou 72 mil USD.
Ty si riadny demagóg, v zmluve sa píše, že holá stíačka F-16 Block 70 stojí 53,3 mil USD a motor 5,8 mil USD a aj napriek tomu sa tu stále oháňaš cenou 72 mil USD.
a to pujde do vzduchu bez radaru, bez radia, bez odpovidace a bez dalsiho ? ;-). Ty nezbytne soucasti k letuschopnemu stroji delaji zbytek sumy do 72mil. To uz klidne nemusis ...Zobrazit celý příspěvek
a to pujde do vzduchu bez radaru, bez radia, bez odpovidace a bez dalsiho ? ;-). Ty nezbytne soucasti k letuschopnemu stroji delaji zbytek sumy do 72mil. To uz klidne nemusis zapocitavat ani motor, kdyz si chces namlouvat co nejnizsi cenu.Skrýt celý příspěvek
A ty si naivne myslíš, že akurát u F-35 urobili výnimku a tá cena je komplet balík so všetkým? :D Buďme objektívni a porovnávajme porovnateľné, ak chceš porovnať bojaschopnú F-16 ...Zobrazit celý příspěvek
A ty si naivne myslíš, že akurát u F-35 urobili výnimku a tá cena je komplet balík so všetkým? :D
Buďme objektívni a porovnávajme porovnateľné, ak chceš porovnať bojaschopnú F-16 s bojaschopnou F-35, tak cena F-35 sa bude šplhať k 100 mil USD.Skrýt celý příspěvekstaci ze pripoustis, ze za letuschopnou F-16 zaplatite min. 72mil. USD, zbytek jsou spekulace, protoze si nechces priznat, ze ten obchod byl nevyhodny.
staci ze pripoustis, ze za letuschopnou F-16 zaplatite min. 72mil. USD, zbytek jsou spekulace, protoze si nechces priznat, ze ten obchod byl nevyhodny.
Jura99 ty si exemplárny prípad, s ktorým sa nedá viesť konštruktívna vecná debata na základe faktov, pretože ty si schopný poprieť úplne všetko a len tvoj názor je jediný a ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 ty si exemplárny prípad, s ktorým sa nedá viesť konštruktívna vecná debata na základe faktov, pretože ty si schopný poprieť úplne všetko a len tvoj názor je jediný a správny. Mimochodom, ak sa mieniš doťahovať na slovíčkach, tak mi prosím ukáž, kde som súhlasil s tvojimi 72 mil USD za stíhačku. Jediné, čo som pripustil bol fakt, že koncová cena bude určite viac ako 59,1 mil USD za F-16 Block 70, lenže obdobným spôsobom bude cena narastať aj u F-35, ak začneš s konfigurovaním elektroniky, avioniky, radaru...
Teraz to nemyslím ironicky, ale fakt by som bol veľmi rád, ak by ste si kúpili F-35-ky a potom by sme sa mohli porozprávať a porovnať vynaložené finančné prostriedky F-16 vs F-35, ale vzhľadom na posledné akvizície AČR, ktoré boli povedzme si úprimne low cost, tak nákup F-35 nevyzerá optimisticky, skôr predpokladám z vašej strany predĺženie leasingu Gripenov, nákup Gripenov respektíve nákup F-16 Block 70/72.Skrýt celý příspěveknemyslim, ze vseobecne uvadena cena za F-35A kolem 80mil. je myslena pouze za drak bez motoru, radaru, elektroniky a bez dalsiho. Proti tomu cenu F16 nikdo nikde nepise, a pokud se ...Zobrazit celý příspěvek
nemyslim, ze vseobecne uvadena cena za F-35A kolem 80mil. je myslena pouze za drak bez motoru, radaru, elektroniky a bez dalsiho. Proti tomu cenu F16 nikdo nikde nepise, a pokud se sestavi z polozek podle vasi smlouvy, vychazi na 72mil.Skrýt celý příspěvek
pre Jura99 14:18 03.10.2020 Ked to takto pocitate tak to vychadza ze cena F16 a F35 je prakticky rovnaka, ale aj sam priznavate ze nevieme co vsetko je v cene F35 a ked pojdeme na ...Zobrazit celý příspěvek
pre Jura99 14:18 03.10.2020
Ked to takto pocitate tak to vychadza ze cena F16 a F35 je prakticky rovnaka, ale aj sam priznavate ze nevieme co vsetko je v cene F35 a ked pojdeme na to s druhej strany.
Nas nakup bez servisu 14x F16 komplet s radarom motormy... +vycvik +vyzbroj 28xaim120, 324mk82, 150Jdam, 212MAU-209, stoji 1 632 133 844 dolarov
Kde pre porovnanie Svajciary maju ponuknute 40x F35 komplet nie som si isty ci je tam aj vycvik + vyzbroj 40xaim9, 18xJdam, 12xGBU-53/B a vycvikova municia. Cize myslim ze sa da povedat ze si kupuju menej municie k poctu lietadiel ako my systemova cena na jedno lietadlo pre F16 je 116 580 989 a v pripade F35 je 164 500 000, a to pri vacsom pocte, co potom sposobuje rozdiel 47 919 000 milionov na jedno lietadlo?Skrýt celý příspěvekMartinM: dik za rozumny dotaz. CH v nabidce maji radu polozek, idealni se podivat primo na web dsca. Myslim ze neni dobre porovnavat presne castky ze smlouvy s nabidķu dsca. ...Zobrazit celý příspěvek
MartinM: dik za rozumny dotaz. CH v nabidce maji radu polozek, idealni se podivat primo na web dsca. Myslim ze neni dobre porovnavat presne castky ze smlouvy s nabidķu dsca. Slovenska dsca je v castce 2.9mld USD coz dokonce dava systemovou cenu na jedno letadlo F-16 207mil. USD.Skrýt celý příspěvek
pre Jura99 16:37 03.10.2020 Dakujem za navedenie na DSCA, pozrel som co maju CH v ponuke a naozaj je to co sa vyzbroje tyka to co je spomenute aj v calnku, my sme s ceny 2,9 ...Zobrazit celý příspěvek
pre Jura99 16:37 03.10.2020
Dakujem za navedenie na DSCA, pozrel som co maju CH v ponuke a naozaj je to co sa vyzbroje tyka to co je spomenute aj v calnku, my sme s ceny 2,9 miliardny zisli na 1,6 miliardy vdaka tomu ze vela vyzbroje co sme maly schvalenu v DSCA sme nakoniec nekupili + este sme nekupili AN/ALQ-213 a AN/ALQ-211, cize stale plati ze co sa tyka vyzbroje sme kupili viac, ale nie vyrazne, cize pre odhad mozme uvazovat ze sme kupili cca to iste co maju v ponuke CH, takze nam tam stale lieta niekde vo vzduchu 48mil na lietadlo.Skrýt celý příspěvekJura99 + janushinko Slovensko kupovalo f-16 block 70 keď bola cena F-35 okolo 100 mil kus a letová hodina bola cca 2.5 násobne drahšia.. Dnes je F-35 na cene F-16 a letová hodina ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 + janushinko
Slovensko kupovalo f-16 block 70 keď bola cena F-35 okolo 100 mil kus a letová hodina bola cca 2.5 násobne drahšia..
Dnes je F-35 na cene F-16 a letová hodina 1.8-1.9 násobok F-16..
Letovú hodinu ani samotné LM neplánuje vyrovnať v tom najvlhšom sne s F-16..
Slovensko kupuje prvý krát bojové lietadlo zo západu, takže sa máme čo ešte učiť..
Aj náklady na vybudovanie základne sú Ynde..
Podľa mňa budú za 30 rokov používania aj pri rovnakej cene nákupu tak o 50% vyššie náklady ako pri F-16..Skrýt celý příspěvekdarkstyle: O něco níže v diskuzi máte rozdíl v ceně letové hodiny. On ten rozdíl nebude až takový, hodně bude záležet jak se k tomu postaví místní vláda.
darkstyle: O něco níže v diskuzi máte rozdíl v ceně letové hodiny. On ten rozdíl nebude až takový, hodně bude záležet jak se k tomu postaví místní vláda.
Jirosi Ak sleduješ moje príspevky na AN, tak vieš, že som "fanúšikom" F-35.. Áno letová hodina F-16 v americkej armáde sa zvyšuje a F-35 klesá.. Je to logické, F-16 sa blížia ku ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Ak sleduješ moje príspevky na AN, tak vieš, že som "fanúšikom" F-35..
Áno letová hodina F-16 v americkej armáde sa zvyšuje a F-35 klesá..
Je to logické, F-16 sa blížia ku koncu svojho životného cyklu a F-35 vychytáva detské choroby..
Ale z pohľadu celého životného cyklu očisteného o infláciu za 30 rokov bude F-16 lacnejší ako F-35..
A je to tak správne lebo je to oveľa vyspelejšie lietadlo a aj historicky každá generácia stála viac ako tá predtým..Skrýt celý příspěvek"Ale z pohľadu celého životného cyklu očisteného o infláciu za 30 rokov bude F-16 lacnejší ako F-35.." SR má vyjednanou smlouvu bez inflace, tak proč ji nepočítat? Ona dnešní F-16 ...Zobrazit celý příspěvek
"Ale z pohľadu celého životného cyklu očisteného o infláciu za 30 rokov bude F-16 lacnejší ako F-35.."
SR má vyjednanou smlouvu bez inflace, tak proč ji nepočítat?
Ona dnešní F-16 má aplikované technologie z F-35. Důležitou roli z pohledu času bude hrát pokles létaných letadel. Ten vliv by právě zesilovala inflace.
Fakticky je to při časovém horizontu 30-40.let jen hádání.Skrýt celý příspěvekJirosi Zle si ma pochopil.. Ja porovnávam už minulých 30 rokov F-16, lebo ona nám tu lieta dokonca dlhšie.. s budúcimi 30 rokmi F-35.. Proste pri F-16 máme benchmarky ako sa ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Zle si ma pochopil..
Ja porovnávam už minulých 30 rokov F-16, lebo ona nám tu lieta dokonca dlhšie.. s budúcimi 30 rokmi F-35..
Proste pri F-16 máme benchmarky ako sa vyvýjala nákladovosť, pri F-35 len odhady..
Aj shania nižšie píše potom, že na dosiahnutie porovnateľných nákladov za celý životný cyklus (nepliesť s letovou hodinou)
F-35 Vs F-16 znížia nálet lietadiel..
Oni si to však môžu dovoliť, keďže lietajú asi najviac..
A zároveň F-35 zvládne zastať viac úloh ako F-16 vďaka doletu, senzorom a podobne..
Lenže OSSR lieta menej ako sa odporúča, u nás sa plánuje prakticky zvýšiť počet hodín oproti Migom. My nemáme ako znižovať, aby sme dosiahli rovnaký efekt..My potrebujeme navyšovať..Skrýt celý příspěvekTo porovnáváte ceny za F-16 (1990-2020) vs hypotetické ceny F-35 (2020-2050)? Pokud vám to bez započtení inflace vychází na 50ˇ% ve prospěch F-16 pak někde děláte dost zásadní ...Zobrazit celý příspěvek
To porovnáváte ceny za F-16 (1990-2020) vs hypotetické ceny F-35 (2020-2050)?
Pokud vám to bez započtení inflace vychází na 50ˇ% ve prospěch F-16 pak někde děláte dost zásadní matematickou chybu. (Cena F-16 v 1990 byla pod 1m UDS.)
Srovnávat lze jen srovnatelné, tedy letouny ve stavu vybavení k roku objednání (2020) do hypotetického roku provozu (2050-60). Jaký byl vývoj nákladů na provoz tisíců F-16 A/B vůbec nic neříká o ceně za provoz F-16 70/72.Skrýt celý příspěvekJirosi možno náklady F-16A/B nie sú to pravé orechové, ale lietajú nám v US army predsa len novšie stroje, nielen prvá generácia.. očistiť o infláciu nerovná sa odčítavať alebo ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
možno náklady F-16A/B nie sú to pravé orechové, ale lietajú nám v US army predsa len novšie stroje, nielen prvá generácia..
očistiť o infláciu nerovná sa odčítavať alebo pripočitávať, ale počítať s cenami v nejakom roku ako benchmark..
tu už, dovolím si povedať si mýlite pojmy s dojmami..
stane sa..
ešte raz US army, aby mala rovnakú cenu za životný cyklus musí lietať menej ako s F-16.. (lietať = počet stíhačiek * letové hodiny na nich)
Slovensko toto nemôže spraviť keďže kupuje nutné minimum kusov..
Napríklad Bulharsko páve poslalo LoI na nákup ďalších 8 ks stíhačiek predtým ako sa začalo vôbec s výrobou prvej zaplatenej stíhačky z ôsmich..
ešte zaujímavejšie je, že to spravili 4 mesiace pred voľbami..Skrýt celý příspěvekpre MartinM 17:22 03.10.2020 "este sme nekupili AN/ALQ-213 a AN/ALQ-211" To máš odkiaľ? V zmluve (súbor A1_LO-D-SAA strana 19 položka 38) na F-16 je uvedená kúpa ešte vyspelejšieho ...Zobrazit celý příspěvek
pre MartinM 17:22 03.10.2020
"este sme nekupili AN/ALQ-213 a AN/ALQ-211"
To máš odkiaľ? V zmluve (súbor A1_LO-D-SAA strana 19 položka 38) na F-16 je uvedená kúpa ešte vyspelejšieho systému AIDEWS AN/ALQ-211A. Jeho cena je trojnásobná oproti predchádzajúcej cene: z pôvodných 3,4mil.USD na 10,4mil.USD. Odkaz na AN/ALQ-211A: https://www.harris.com/sites/d... Skrýt celý příspěvekdarkstyle: Novější létají, ale těžko je použijete k získání vývoje cen 30.let zpětně. K čemu to je když koeficientem násobíte 30.let starou F-16 A/B z polovinou věcí na palubě? ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle: Novější létají, ale těžko je použijete k získání vývoje cen 30.let zpětně.
K čemu to je když koeficientem násobíte 30.let starou F-16 A/B z polovinou věcí na palubě? Pro výpočet musíte použít konfiguraci o které uvažujete ve výběru, ale tady žádné 30.let staré stroje prostě nejsou.
Bavíme se o systému, ne o letadle. SR mohla koupit jen F-16/ gripen, tady není co řešit ani potřeba to dál opakovat!
PS: SR koupila minimu pro systéme F-16!Skrýt celý příspěvekPre Martinos 11:50 05.10.2020 Moze byt, nebudem sa s Vami hadat. Ja som pozeral https://drive.google.com/file/... kde som nenasiel v danom ...Zobrazit celý příspěvek
Pre Martinos 11:50 05.10.2020
Moze byt, nebudem sa s Vami hadat.
Ja som pozeral https://drive.google.com/file/... kde som nenasiel v danom dokumente AN/ALQ-213 a AN/ALQ-211, to ma pomylilo, v kazdom pripade to nemeni nic na veci ze za cca rovnaky rozsah rozdiel medzi F16 a F35 je +- 50mil. Cize podla mna neobstoji tvrdenie ze F35 stoji skoro to co F16.Skrýt celý příspěvekpre MartinM 18:57 05.10.2020 To je staršia zmluva, a v nej sa píše na strane 8 položka 38 AIDEWS za 3,4mil. USD, pod tým je poznámka note 38, ktorá sa nachádza na strane 42 a tam ...Zobrazit celý příspěvek
pre MartinM 18:57 05.10.2020
To je staršia zmluva, a v nej sa píše na strane 8 položka 38
AIDEWS za 3,4mil. USD, pod tým je poznámka note 38, ktorá sa nachádza na strane 42 a tam už je uvedené:
AN/ALQ-211 (AIDEWS) systems.
Treba si pozrieť zmluvu po revízii. V nej sa nap. dojednala aj kúpa: MIDS-JTRS = link16, či nočné videnie. Tu si to môžeš stiahnuť: https://uloz.to/file/QHk5I1BBm...
Je to súbor A1Skrýt celý příspěvek
Dovolím si povedať, že pri rozhodovaní o prúdovom stroji u nás bola časová tieseň a F-35 by sa nestihli dodať pred ukončením a generálka i migov. Aj to bol jeden z dôvodov ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si povedať, že pri rozhodovaní o prúdovom stroji u nás bola časová tieseň a F-35 by sa nestihli dodať pred ukončením a generálka i migov. Aj to bol jeden z dôvodov rozhodnutia pre F-16.Skrýt celý příspěvek
Trochu sa čudujem že tak ľahko vyradili zo sútaže Gripen a v súťaží zostali 3 dvojmotorove typy a F-35. Všetko kvalitné stroje ale pri veľkosti Švajčiarska by podľa mňa kľudne ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu sa čudujem že tak ľahko vyradili zo sútaže Gripen a v súťaží zostali 3 dvojmotorove typy a F-35. Všetko kvalitné stroje ale pri veľkosti Švajčiarska by podľa mňa kľudne stačila jedna letka Gripen E+kvalitná PVO (PATRIOT, NASAMS a podobne)Skrýt celý příspěvek
Švýcarsko se rozhodovalo striktně pragmaticky. V jejich situaci logicky vyberete plně zavedený stroj s bohatými operačními zkušenostmi. Plně funkční řetězec výroby, dodávek ...Zobrazit celý příspěvek
Švýcarsko se rozhodovalo striktně pragmaticky. V jejich situaci logicky vyberete plně zavedený stroj s bohatými operačními zkušenostmi. Plně funkční řetězec výroby, dodávek náhradních dílů, servisních centr a výcviku lidských zdrojů. Se zavedeným strojem logicky odpadají počáteční problémy s utvářením a nastavováním celého soukolí. Tím se musí prokousat každý nově uvedený (nejen) letoun.
I kdyby byl Saab Jas-39 Gripen E/F tou nejlepší možnou volbou, stále jde o stroj ve vývoji, u kterého se budou řešit dětské nemoci, nastavovat a dotvářet celý řetězec.Skrýt celý příspěvekPokud to směřují k roku 2030, tak je vyřazení Gripenu E/F krátkozraké. Ještě je tu možnost, že jim Rakousko levně odprodají EFT Typhoon, s doporučením na spolehlivost a cenu ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud to směřují k roku 2030, tak je vyřazení Gripenu E/F krátkozraké.
Ještě je tu možnost, že jim Rakousko levně odprodají EFT Typhoon, s doporučením na spolehlivost a cenu provozu.Skrýt celý příspěvekbalme, toto je typický manažerský obrat. :-) Zažil jsem několik výběrek, kdy se podobnými slovy vyřazovala, nebo byla snaha vyřadit, nepohodlnou konkurenci. Podobnou větou (resp. ...Zobrazit celý příspěvek
balme, toto je typický manažerský obrat. :-) Zažil jsem několik výběrek, kdy se podobnými slovy vyřazovala, nebo byla snaha vyřadit, nepohodlnou konkurenci. Podobnou větou (resp. přísnými požadavky na provozní reference) vyřadíte nejen modernější zařízení, ale třeba i použití nových metod a také malé firmy. A to bez ohledu na cenu a kvalitu. Takovýto pokyn šel obvykle od vrcholového managementu. A zpravidla se jedná o firmu, kdy management není úzce spojen s majitelem. Tj. management nechce nést riziko, že šlápne vedle (zvláště, pokud problematice moc nerozumí). Na druhou stranu riziko nese majitel, protože firma není moc progresivní a konkurence ji pak utíká. Ale to jsem odbočil.
Když se vrátím ke Grippenu, pointa je v tom, jak velké náklady a jak velký problém může asi tak vzniknout při tom "nastavování soukolí". Nezapomeňme, že se podepisují smlouvy, jejichž cílem je ošetřit každý detail. Sedí na tom řada právníků. A také existuje něco jako reference.
Pokud by Švýcaři kupovali Grippeny, tak by je dostali asi až po Švédsku a Brazílii. Takže tato podmínka vypadá z tohoto pohledu poněkud neúčelně. :-)
Nemám moc přehled o kvalitě servisu jednotlivých letounů. Co jsem tak slyšel, tak Grippen právě v tomto není vůbec špatný (resp, neslyšel jsem nikoho si stěžovat). Nevíte o tom někdo něco více? Na netu jsem našel popisy třeba obtíží amerických letadel (a samozřejmě třeba ruská letadla mají vlastní kategorii) , ale nikoli u Grippenu. Což ale může prostě proto, že Grippenů létá méně.Skrýt celý příspěvekA kolikrát jste se podílel na vývoji bojového letounu? Problém je, že si neumíte ani představit, co všechno stojí za prvním vzletem a vidět výsledek několikaleté práce poprvé ...Zobrazit celý příspěvek
A kolikrát jste se podílel na vývoji bojového letounu?
Problém je, že si neumíte ani představit, co všechno stojí za prvním vzletem a vidět výsledek několikaleté práce poprvé vzlétnou, je sen a životní cíl. Poštěstilo se mi hned dvakrát, poprvé to by M346 Master (v AA jsem byl více než 17 let, od počátku společného projektu s Jakovlev) a nyní je to Boeing T-X. Mohl bych si připrat i podíl na křídle pro T2A a T3, včetně AMK. O obchodu nevím nic, ale se svou specializací na vztlakovou mechanizaci se celkem dobře orientuji ve vývoji a konstrukci.
Srovnávat vývoj bojového letounu s civilní sférou nejde, protože jde o zcela rozdílné světy. Vy si asi neuvědomujete, jak obrovský problém představuje "změna" např.: nový zbraňový závěsník pro střelu vzduch - vzduch. Zábava pro stovky lidí na dlouhé měsíce či roky, protože jen počítačové simulace nestačí. Vše se musí vyprojektovat, postavit zkušební model ověřit v aerodynamických tunelech, vyvinout režim letového digitálního letového řízení ... a potom to končí s letounem ověšeným servisními senzory, které sledují tisíce parametrů za sekundu od okamžiku, kdy plně připravený testovací pilot usedne do letounu (plus se to dnes zkouší před vzletem na simulátorech).
Budete-li chtít např.: Derby, máte celkem problém. Tedy když si odmyslím všechny možné zákazy, regulace a omezení států. I v dnešním digitálním světě s umělou inteligencí platí, že na problémy se přijde až ve vzduchu i když počítače tvrdí něco jiného. Na některé problémy se přijde až s odstupem několika let.Skrýt celý příspěvekbalm
v případě Gripenu E/F to přece není o tom, že by byl pouze na papíře. To co tu popisujete při vývoji aerodynamických prvků letadla má to letadlo za sebou.balm
v případě Gripenu E/F to přece není o tom, že by byl pouze na papíře. To co tu popisujete při vývoji aerodynamických prvků letadla má to letadlo za sebou.
"Když se vrátím ke Grippenu, pointa je v tom, jak velké náklady a jak velký problém může asi tak vzniknout při tom "nastavování soukolí". Koukni se na L-159. Kolik měla stát na ...Zobrazit celý příspěvek
"Když se vrátím ke Grippenu, pointa je v tom, jak velké náklady a jak velký problém může asi tak vzniknout při tom "nastavování soukolí".
Koukni se na L-159. Kolik měla stát na papíře a kolik pak stála v reálu.
" Co jsem tak slyšel, tak Grippen právě v tomto není vůbec špatný (resp, neslyšel jsem nikoho si stěžovat)....Což ale může prostě proto, že Grippenů létá méně. "
Právě: kdo by si vlastně měl stěžovat? Vždyť jich létá pár. Švédi budou těžko potápět vlastní zbrojovku. Pronajímané servisuje sám SAAB. V JAR radši polovinu zavřely do hangárů, když zjistili, kolik stojí provoz a servis. Zbejvá snad jen Thajsko....Skrýt celý příspěvekPokud se pamatuji, tak značný skok v ceně L 159 bylo i díky tomu, jak si vztáhli kurz mezi korunou a dolarem. ...kolik z toho zmizelo u politiků a lobbistů se asi nedozvíme. ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se pamatuji, tak značný skok v ceně L 159 bylo i díky tomu, jak si vztáhli kurz mezi korunou a dolarem.
...kolik z toho zmizelo u politiků a lobbistů se asi nedozvíme. Stačí se podívat na "stabilitu" výrobce Aero. Vlastníci a nápady se tam mění skoro častěji než roční období.
V tomto konkrétním případě se opravdu nevyplatilo mít v letadle velké množství komponent s původem někde u firem z USA.Skrýt celý příspěvekJo, těch problémů tam bylo hodně, jak po stránce nastavení smluv, které nijak pro ČR neošetřili kurzové riziko (např. jeho pojištěním), tak i se vývoj prostě protáhnul a ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, těch problémů tam bylo hodně, jak po stránce nastavení smluv, které nijak pro ČR neošetřili kurzové riziko (např. jeho pojištěním), tak i se vývoj prostě protáhnul a prodražil.
Což není žádná ostuda Aera, spíš by byl zázrak, kdyby se to nestalo. Na to, v jakém byla firma stavu po komančích, to dopadlo ještě dobře: furt to letadlo byly schopní v rozumném termínu dokončit.Skrýt celý příspěveklogik zase tak špatně na tom nebyli, jeli v projektech L 39MS a L 59 super albatros. Za tragické beru to, že postaví jednomístný bitevník se zkratkou ALCA a pak se s tím hlásí ...Zobrazit celý příspěvek
logik
zase tak špatně na tom nebyli, jeli v projektech L 39MS a L 59 super albatros.
Za tragické beru to, že postaví jednomístný bitevník se zkratkou ALCA a pak se s tím hlásí všude tam, kde chtějí cvičné dvoumístné stroje. K tomu připočíst, že se díky lobbingu američanů vzdali možnosti zalétnout letadlo i s jiným motorem a evropskou avionikou, je to prostě odsoudilo k tomu, že polovina potenciálních zákazníků závislost na USA nechtěli.
Trochu jsem se v té době divil, že se nevyužilo více vztahů s Ruskem, paralelně s tím jel projekt Jaku 130, dnes vlastně po jiné linii vývoje M 346. Rozdíl mezi vzlety prototypů byl sotva jeden rok, ale pokročilost konstrukce Jaku úplně někde jinde.Skrýt celý příspěvekflanker: 1) Byli. Vůbec neměli nastavený procesy na moderní výrobu. Ale celý 39/59 byla postavená na ruské avionice, hodně problémovým slovenským motorům atd.... Svýho času to ...Zobrazit celý příspěvek
flanker:
1) Byli. Vůbec neměli nastavený procesy na moderní výrobu. Ale celý 39/59 byla postavená na ruské avionice, hodně problémovým slovenským motorům atd....
Svýho času to bylo hodně dobře postavený letadlo, ale prostě je to 30 let stará konstrukce a od tý doby se to nikam moc neposunulo.
A ještě navíc jestli něco Aero umělo, tak "linkovou výrobu", která byla nyní naprosto nereálná. Vždyť se koukni na naše automobilky, to bylo stejný - jediná škodovka se z toho nějak vyhrabala, ale to nejdřív musel přijít VW a naučit je to dělat "moderně". V tomdle jim hodně pomoh Boeing (kterej pak vláda pomlouvala, co mohla, protože politika.... respektive úplatky), ale ten přišel až do rozjetýho projektu - i škodovce trvalo po vstupu VW několik modelů, než postavil moderní auto.
2) To, že nejdřív vůbec nepostavili spárku není vina Aera, ale našeho MO, které ten projekt začalo sabotovat a "naschvál" ji neobjednalo, i když by se jim hodila.
3) "K tomu připočíst, že se díky lobbingu američanů vzdali možnosti zalétnout "
todle je trochu mýtus. Export L-159 zařval na úplně jiných faktorech, než americké avionice. To byla jen "pohádka", kterou vypouštěli politici, aby mohli na někoho ukázat: hele, ten za to může, a nikoho nenapadlo ukázat na ně.Skrýt celý příspěveklogik
... tak to je velmi smutné, ...
https://www.youtube.com/watch?...logik
... tak to je velmi smutné, ...
https://www.youtube.com/watch?...
Tak pánové děkuji za reakce a vysvětlení. Pohybuji se v civilním sektoru a skutečně jsem se nikdy nepodílel na vývoji bojového letounu. A podobné reakce mě vedou k zamyšlení a ...Zobrazit celý příspěvek
Tak pánové děkuji za reakce a vysvětlení. Pohybuji se v civilním sektoru a skutečně jsem se nikdy nepodílel na vývoji bojového letounu. A podobné reakce mě vedou k zamyšlení a změně pohledu.
Má reakce vycházela z některých mých zkušeností. I když přiznávám, že mi trochu pochybností stále zůstává. Rozumějte, přece jen se nejedná o výběr mezi zavedenou společností LM a nějakou noname. I Saab je zavedená společnost, která umí vyrábět letadla. Ale jak píše logik, létá jich celkem málo.Skrýt celý příspěvekZ větší části jde vždy o velké politické rozhodnutí. A pak záleží na tom, kdo, kde, koho dokáže uplatit. Gripeny pro v AČR v tomto ohledu nebyly vyjímkou a stejně jsou na tom ...Zobrazit celý příspěvek
Z větší části jde vždy o velké politické rozhodnutí. A pak záleží na tom, kdo, kde, koho dokáže uplatit. Gripeny pro v AČR v tomto ohledu nebyly vyjímkou a stejně jsou na tom typhoon a rafale jinde ve světě.Skrýt celý příspěvek
Stále nechápete, že nejde o výrobce, nýbrž o vlastní letoun. Nevím o žádném letounu, u kterého by provoz neodhalil nedostatky. Sledujeme všechny nehody a vyšetřování pro poučení, ...Zobrazit celý příspěvek
Stále nechápete, že nejde o výrobce, nýbrž o vlastní letoun.
Nevím o žádném letounu, u kterého by provoz neodhalil nedostatky. Sledujeme všechny nehody a vyšetřování pro poučení, snažíme se vybírat osvědčené materiály a postupy, přesto se nevyhneme problémům, které vystrčí zuby až ve vzduchu. Mnohdy s odstupem několika měsíců, či dokonce let, bez ohledu na tisíce hodin strávených výpočty, ověřováním, simulacemi, laboratorními zkouškami. Vždy se něco najde. I taková drobnost jako pryžové těsnění, nebo pryskyřice dokáže uzemnit letoun na dlouhou dobu.
Lockheed Martin může být špička, zaměstnávající absolutní špičky ve svých oborech, přesto ani jemu se problémy zkrátka nevyhýbají. F-22 Raptor představoval a stále představuje naprostou revoluci v konstrukci a materiálech, přesto dokázala "podusit" vlastního pilota a řada incidentů nebyla spolehlivě objasněna. Máme tu naprostou technologickou špičku v oblasti materiálů, ale kyslík a čistící systém tak nějak haproval a problémy OBOGS se odstraňovali řadu let.
I SuperHornet měl své problémy s hydraulickými systémy ovládající svislé a vodorovné ocasní plochy, přestože se konstruktéři poučili z mnoha incidentů, stalo se to znovu (naštěstí bez ztráty letounu a pilota). Systém se vyvíjel, testoval ve všech možných i nemožných kombinacích a přesto nebyl odhalen. To se stalo až plně naloženého letounu, kdy drobné krystaly ledu málem zničili celý letoun, protože i když systém letové stability a řízení letoun reagoval jak měl - v podstatě jde o omezovač, který udržuje letoun v mezích a nedovolí zalétat manévry s vysokým přetížením, protože by mohlo dojít k poškození konstrukce (náklad munice, výška, rychlost, ... to vše jsou parametry, se kterými musí letový systém pracovat). Díky nepatrným krystalkám ledu, které se utvořili a později uvolnili (i přes systémy ohřívačů a sít), nebyla hydraulika ovládacích ploch schopna reagovat "just in time" v kritickém okamžiku a došlo k silovým zatížením křídel a draku za hranicemi limitů s poškozením konstrukce. I taková "drobnost" dokáže odstartovat řetězec událostí, které vedou v lepším případě k dlouhému uzemnění, v horších případech ke ztrátám techniky a životů.
Tady nejde o to, kdo letoun vyrábí, nebo o politickou přízeň, ale o vlastní letoun a zkušenosti s ním. Druhá věc je ta, že Švýcarsko vypsalo své požadavky a datum, kdy se musí dodavatelé přihlásit. Chtějí prověřený a zavedený stroj.Skrýt celý příspěvekbalm ano, vše se vychytává časem, je to jejich volba. Jak jsem psal, z pohledu roku 2030 je to krátkozraké. Je to 9 let. Vyřadit je nyní je hodně předčasné. Zajímal by mně ...Zobrazit celý příspěvek
balm
ano, vše se vychytává časem, je to jejich volba. Jak jsem psal, z pohledu roku 2030 je to krátkozraké. Je to 9 let. Vyřadit je nyní je hodně předčasné. Zajímal by mně rozhodovací proces Brazílie, která do toho šla opravdu, jako do zajíce v pytli.
Možná více ukáže jak si povede Gripen při hodnocení s ostatní technikou ve Finsku.Skrýt celý příspěvekTakže Balm tu sugeruje, že řešení SAABu není dostatečně prověřené časem (přitom Gripen piloty nezabíjí) a k tomu dodává, že technologičtí giganti jako Lockheed a Boeing dosud ...Zobrazit celý příspěvek
Takže Balm tu sugeruje, že řešení SAABu není dostatečně prověřené časem (přitom Gripen piloty nezabíjí) a k tomu dodává, že technologičtí giganti jako Lockheed a Boeing dosud nevytrasovaly bugy na svých nejen "bugách".
Samozřejmě, že je ve Svýcarským tendru spousta politiky.
Má tam svý HQ i Rotšíld :)
Gripen se svojí otevřenou architekturou, která je u E generace ještě mnohem dál než u C generace, nemá problém s integrací nové výzbroje....dovolil bych si říci, že to bude snazší než integrace Python-Derby na F-5 a to žádný velký problém nebyl. Stejně jako integrace různých typů střel na historické MirageIII, MiG-21 atd....Skrýt celý příspěvekOn nepsal o nespolehlivosti Saabu, ale o obecných problémech letectví jako celku! Zkuste začít rozlišovat Gripeny C/D a E/F. Gripen E/F z pohledu ověřeného stroje podstatě ...Zobrazit celý příspěvek
On nepsal o nespolehlivosti Saabu, ale o obecných problémech letectví jako celku!
Zkuste začít rozlišovat Gripeny C/D a E/F. Gripen E/F z pohledu ověřeného stroje podstatě neexistuje ( existují prototypy, a pár vyrobených kusů). Pro zajímavost první sériové F-35A máte z roku 2008 ( operační 2016).
Otevřená architektura je super, ale při odhalování a řešení problému z provozem nového typu je vám spíše k prdu (E/F je nový typ). Ono i to rychlé řešení se záměnou za jiné vybavení nese náklady, které nechce Swi řešit.Skrýt celý příspěvekLuky: Sorry, ale tys to celý nepochopil. Vůbec to není o tom, jestli to zabíjí piloty nebo ne, ale kolik bude stát dochytání případných much, které prostě u nové konstrukce ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Sorry, ale tys to celý nepochopil. Vůbec to není o tom, jestli to zabíjí piloty nebo ne, ale kolik bude stát dochytání případných much, které prostě u nové konstrukce budou.
"Gripen se svojí otevřenou architekturou, která je u E generace ještě mnohem dál"
Tady jen opakuješ ničím nepotvrzené reklamní buzzwordy. Samozřejmě, že to problém nebude, jako u každého jiného modeního letadla. Ale stojí to čas a stojí to peníze.Skrýt celý příspěvekTak už si konečně něco o tom letadle přečti nepodložený buzzworde a podlož si :) Mě jen baví, když Balm tou "chytrou omáčkou z první ruky" často podkope/oddělá smysl vlastního ...Zobrazit celý příspěvek
Tak už si konečně něco o tom letadle přečti nepodložený buzzworde a podlož si :)
Mě jen baví, když Balm tou "chytrou omáčkou z první ruky" často podkope/oddělá smysl vlastního postu.
Pokud lancknechti koupí F-35, je to porušení neutrality. Leda by je totálně vykastrovali a hárdwarově odstřihli - ale proč je pak kupovat? Amíci se je sem budou snažit nasadit i kdyby je dotovali a moc rádi by to tu špehovali na základě vlastní platformy, kdyby jim náhodou někdo nechtěl poslat data z Ramštainu (až se třeba jednou začnou chovat otevřeně nepřátelsky).Skrýt celý příspěvekJirosi Pro Kanadu je Gripen nevhodný, jde o stát s velkou rozlohou, tam by to bylo špatné řešení. Pro Švýcarsko by to mohlo být zajímavější jednomotorový stroj schopný činnosti ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Pro Kanadu je Gripen nevhodný, jde o stát s velkou rozlohou, tam by to bylo špatné řešení.
Pro Švýcarsko by to mohlo být zajímavější jednomotorový stroj schopný činnosti z dálnic nebo silnic. A senzorově na špici s konkurencí. Vždyť britové se rozhodli pro Typhoony jako základ využít právě AESA radar, který má být Gripen EF a ne ten, který se testuje na Typhoonu pro ostatní uživatele.Skrýt celý příspěvekGripen E je jedním ze třech, kteří mají šanci vyhrát a ze kterých se v následujících měsících bude vybírat (politicky to má ale v sousedství USA těžké). Gripen E je pro Kanadu ...Zobrazit celý příspěvek
Gripen E je jedním ze třech, kteří mají šanci vyhrát a ze kterých se v následujících měsících bude vybírat (politicky to má ale v sousedství USA těžké).
Gripen E je pro Kanadu velmi vhodný typ.Skrýt celý příspěvekLuky: Jasně, Gripen je nejlepší výběr všude. Jak u nás, kdy chceme levnej lehkej typ, tak v Kanadě, která staví letectvo na podstatně těžších Hornetech. Jasně, on totiž lehkej 8 ...Zobrazit celý příspěvek
Luky:
Jasně, Gripen je nejlepší výběr všude. Jak u nás, kdy chceme levnej lehkej typ, tak v Kanadě, která staví letectvo na podstatně těžších Hornetech.
Jasně, on totiž lehkej 8 tunový letadlo zastane práci 15 tunovýho. Jen to bohužel nikdo neřek USAF, nikdo to neřek Rusku, kde už letadla pod 10 tun ani nestavěj, Evropa se svým Tajfunem je také out, a o Číně ani nemluvím.... SAAB na to geniálně přišel a teď už nikdo jinej jiný letadla nekupuje. Todle už je fakt na úrovni "všichni jsou blbí, jen já jsem beruška".
Prosazovat Gripen jako levnou alternativu pro ty, co používaj F-16 má určitej smysl. Tady to je ale už dost out....Skrýt celý příspěvekCo blouzníš beruško? Kde říkám, že ostatní letadla jsou špatný - to ty pořád šiješ nesmyslně do Gripce a víš o něm přitom kulový. Pochop už konečně, že číst proami diskuzní fóra ...Zobrazit celý příspěvek
Co blouzníš beruško? Kde říkám, že ostatní letadla jsou špatný - to ty pořád šiješ nesmyslně do Gripce a víš o něm přitom kulový. Pochop už konečně, že číst proami diskuzní fóra může každej debílek, najít obhajobu jejich produkce je to nejjednodušší na světě (stejně jako překládat jejich směšně idiotský "debunky").
Tady Jiroši mlel něco o tom, jak špatně dopadl Gripen v Kanadě. Přitom je to volovina.
Ze třech posledních, tedy F-35, Superhornetu a Gripenu E je Gripec nejčistší stíhač. Má slušnou rychlost, dolet a může toho nosit jak starší Hornety, na který byli Kanaďani zvyklí. Při nižších nákladech zvládne podobnou práci a v AA a elektronice je to slušný pokrok. Arktický počasí má v genomu.
Takže jediný, kdo tu dělá z Kanaďanů blbce jsi ty. Mimochodem z těch tří se bude na velkých rozlohách pohybovat nejrychleji (Typhoon a Rafale je myslím out).
Já samo respektuju i Švýcarský výběr....ale původně tam vyhrálo Céčko a napodruhý Éčko vyloučili na vstupní podmínce. Byla to jejich volba, ale nemá smysl kvůli tomu shazovat ten stroj. Vždycky můžu na novým hledat nejistotu, ale to i u F-35. Britové teď budou do poloviny desetiletí třeba integrovat Meteory....mám z toho dělat hroznou vědu a problém, proč xsakru? Důležitý je mít support a ten u Gripce taky bude, byl u Švédů po dekády, teď expandovali na jiný kontinenty. Nemusím to demagogicky srovnávat s nejpočetnějšíma typama světa...menší výrobce - obvykle míň letadel, ale kolikrát větší vstříctnost a třeba i flexibila při "customizaci".Skrýt celý příspěvekLuky: Ulevilo se Ti? To jsem rád. A teď k faktům. Zkus si prosím přečíst, co jsem napsal, znovu. Prostě pokud tvrdíš, že Kanadě zajistí 8t letadlo totéž, co 15 tunové, tak prostě ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Ulevilo se Ti? To jsem rád. A teď k faktům.
Zkus si prosím přečíst, co jsem napsal, znovu. Prostě pokud tvrdíš, že Kanadě zajistí 8t letadlo totéž, co 15 tunové, tak prostě tvrdíš, že to 15t je špatné. Váží dvojnásobek a nic za to.
"Má slušnou rychlost, dolet a může toho nosit jak starší Hornety,"
Právě. Gripen dosahuje výkonů desítky let starého nic moc výkonného dvoumotoráku. Tedy by to byl pro Kanadu podstatný krok zpět - relativně by síla jejího letectva proti okolním armádám, která nejdou o kategorii níž a 10t+ letadla nahrazují moderními 10t+ letadly, prostě poklesla.
"Ze třech posledních, tedy F-35, Superhornetu a Gripenu E je Gripec nejčistší stíhač."
1) Všechny tři to jsou úplně stejně multipurpose letadla. Nejčistší stíhač je pouze buzzword. Navíc je to nesmysl, v AtA souboji by měla podstatně navrch F-35, protože Gripen uvidí podstatně dříve, než ten ji.
2) A i kdyby. Kanada nepotřebuje nejčistšího stíhače. Kanada provozuje multipurpose letadla pro všechny druhy ofenzivní i defenzivní činnosti a taková letadla poptává.
"Při nižších nákladech"
Zas stejná pohádka. Náklady na Gripen E Nikdo nezná, takže to, že bude mít nižší náklady je čistá fabulace.
"ale původně tam vyhrálo Céčko"
Jo, vyhrálo. Akorát pak se zjistilo, že nejenže není schopné plnit požadavky na nové letadlo, ale že dokonce nedosahuje ani schopností původních F/A-18
https://www.scribd.com/doc/813...
"Důležitý je mít support a ten u Gripce taky bude,"
Ne, důležitý je mít support za rozumný peníze. A vzhledem k tomu, že Gripenů létá míň, tak náklady na integraci zbraní rozpočtené na jedno letadlo budou prostě vyšší. Tedy reálně hrozí, že i částka účtovaná zákazníkovi bude vyšší.
"obvykle míň letadel, ale kolikrát větší vstříctnost a třeba i flexibila při customizaci".
Každej výrobce letadel zatím customizuje, takže Tvoje tvrzení, že malej výrobce customizuje lépe je nesmysl. Opak je pravdou: protože při hodně vyrobených kusech je velká šance, že to, co chceš, už si zaplatil někdo jiný a tedy to výrobce umí dodat levně. Malý výrobce může být nakrásně "ochotný", ale každou modifikaci zacvakáš, a ještě si pořádně počkáš, než to bude hotové a ozkoušené.
Btw. právě todle byl problém toho Gripenu ve Švajcu, což zmiňuje ten report. Že v testované konfiguraci chyběla hromada věcí, který jen Švédové slibovali, že je snad stihnou zaintegrovat.Skrýt celý příspěvekLuky: Psal sem o Kanadském problému z přesluhujícími F-18, aby vykryli časový rozdíl daný novým tendrem. Což, je to kam vy právě výběr nejistého koně mohl poslat Swi tendr. Když už ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Psal sem o Kanadském problému z přesluhujícími F-18, aby vykryli časový rozdíl daný novým tendrem. Což, je to kam vy právě výběr nejistého koně mohl poslat Swi tendr. Když už k jednomu odloženi u nich došlo.Skrýt celý příspěvek
"Faktem je, že Švýcarsko již několik staletí nevede žádné války. Díky unikátní poloze a geografii Švýcarsku nehrozí žádný ozbrojený útok. Všechna případná vojenská rizika Švýcarska ...Zobrazit celý příspěvek
"Faktem je, že Švýcarsko již několik staletí nevede žádné války. Díky unikátní poloze a geografii Švýcarsku nehrozí žádný ozbrojený útok. Všechna případná vojenská rizika Švýcarska totiž „vstřebávají“ okolní země". Tak tohle by se dalo říci i o Švédsku za II. světové, nebo ne? A nebo taky, že pro Němce to bylo výhodnější je nechat být (i z ekonomická hlediska atd.).
Jaká jsou ta švýcarská výběrka letecké techniky? Velmi náročná? Teď mají americkou techniku, tuším kdysi to byla i francouzská (Mirage).
Tak jestli bude F-35 časem pořád a pořád výhodnější, tak si říkám, že je to pro ně skvělý, i když jsou ve vatě. Mají v tom Švýcaři i třeba nějaký politický aspekt, jako třeba Poláci? Napadlo mě ještě, že se třeba ještě můžou ospravedlňovat za to, že jejich banky napakovaly za a po II. světové.Skrýt celý příspěvekPred rokom 2014 by sa tiež všetci Ukrajinci váľali o smiechu pri predstave tankových bitiek na Ukrajine .... Silná armáda je na to aby krajinu žiadnu armádu použiť nepotrebovala ...Zobrazit celý příspěvek
Pred rokom 2014 by sa tiež všetci Ukrajinci váľali o smiechu pri predstave tankových bitiek na Ukrajine ....
Silná armáda je na to aby krajinu žiadnu armádu použiť nepotrebovala ..... evidentne to veľa hlupákom stále nedochádza.Skrýt celý příspěvekTihleti odpůrci armády jsou fakt kokoti. jediný, co Švajcary chrání proti libovolnýmu sousedovi, je jejich pověst disciplinovanejch hrdlořezů na jedný straně a dobře připravená ...Zobrazit celý příspěvek
Tihleti odpůrci armády jsou fakt kokoti. jediný, co Švajcary chrání proti libovolnýmu sousedovi, je jejich pověst disciplinovanejch hrdlořezů na jedný straně a dobře připravená armáda a obranný pozice na straně druhý. Adolfek si na ně brousil zuby a odradil ho hlavně očekávanej masakr v řadách Wehrmachtu, kterej byl naprosto neúměrnej zisku, spolu s výhodou mít v zádech neutrální stát, přes kterej se nechaj umejt prachy.
V okažiku, kdy si švajcaři zrušej armádu, jim zbydou jen milice a ty možná Švajc nakonec ubráněj, ale za cenu velkejch ztrát. A Švýcarsko chce doslova každej.Skrýt celý příspěvekNeutrální země jako Švýcarsko nebo Rakousko reálně používají letadla pouze na airpolicing. Potřebují je, aby zajistily suverenitu svého vzdušného prostoru. Něco kategorie F-16 nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Neutrální země jako Švýcarsko nebo Rakousko reálně používají letadla pouze na airpolicing. Potřebují je, aby zajistily suverenitu svého vzdušného prostoru. Něco kategorie F-16 nebo Gripen. Cokoliv jiného je vyhazování peněz. To koketování s Typhoony (Rakousko) nebo F-35 nechápu.Skrýt celý příspěvek
Neviem čo majú niektorí aktivisti proti obrane. Faktom je, že Švajčiarsko nepotrebujete početné ťažké obrnené jednotky. Ak niekto niekedy na Švajčiarsko zaútočí, tak to bude zo ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem čo majú niektorí aktivisti proti obrane. Faktom je, že Švajčiarsko nepotrebujete početné ťažké obrnené jednotky. Ak niekto niekedy na Švajčiarsko zaútočí, tak to bude zo vzduchu, čiže primárne by mali mať kvalitné letectvo a PVO. Čo sa týka pozemných síl, ráz krajiny im umožňuje mať vyslovene ľahšie vyzbrojené bojové uskupenia v štýle zaútoč a uteč.Skrýt celý příspěvek
Ďakujem, že okrem švajčiarskej a českej meny ste napísali aj prepočet na USD =plus mínus EUR. Ocenil by som tento prepočet aj pri článkoch, kde sú písané ruble ale prepočet je ...Zobrazit celý příspěvek
Ďakujem, že okrem švajčiarskej a českej meny ste napísali aj prepočet na USD =plus mínus EUR. Ocenil by som tento prepočet aj pri článkoch, kde sú písané ruble ale prepočet je písaný len na CZKSkrýt celý příspěvek
Většinou se uvádějí měny zúčastněných stran, tj. zde např. CHF, USD a k tomu CZK jako domácí měna čtenářů webu. Nicméně stačí vzít do ruky kalkulačku a mimochodem USD se aktuálně ...Zobrazit celý příspěvek
Většinou se uvádějí měny zúčastněných stran, tj. zde např. CHF, USD a k tomu CZK jako domácí měna čtenářů webu. Nicméně stačí vzít do ruky kalkulačku a mimochodem USD se aktuálně nerovná EUR, rozdíl je poměrně znatelný asi 18%.Skrýt celý příspěvek
Možno nie si ten pravý komu by s mal adresovať tento komentár ale ja to predsa skúsim. ČR je členom EÚ a skôr alebo neskôr Euro prijmete. Nevidím na tom nič čudné aby reakcia AN ...Zobrazit celý příspěvek
Možno nie si ten pravý komu by s mal adresovať tento komentár ale ja to predsa skúsim.
ČR je členom EÚ a skôr alebo neskôr Euro prijmete. Nevidím na tom nič čudné aby reakcia AN nemohla v článkoch uvádzať aj prepočet na Euro. Okrem toho, odhadom tretina čitateľov AN sú SlováciSkrýt celý příspěvekMě by přepočet na CZK vůbec nechyběl a stačily by mi měny zúčastněných stran, případně jenom USD, protože CHF mě nezajímají. Nicméně je to celé hloupost, s kalkulačkou si to za ...Zobrazit celý příspěvek
Mě by přepočet na CZK vůbec nechyběl a stačily by mi měny zúčastněných stran, případně jenom USD, protože CHF mě nezajímají. Nicméně je to celé hloupost, s kalkulačkou si to za vteřinu přepočítám třeba do čínských juanů.Skrýt celý příspěvek
Chápem čo chceš povedať. Ale ten redaktor ktorý to píše, je to jeho práca s nemal by s tým byť problém. U nás rok pred zavedením eura a rok po zavedení boli všetky ceny v eurách ...Zobrazit celý příspěvek
Chápem čo chceš povedať. Ale ten redaktor ktorý to píše, je to jeho práca s nemal by s tým byť problém.
U nás rok pred zavedením eura a rok po zavedení boli všetky ceny v eurách aj korunách. Človek si na to zvykol a pri prechode s tým neboli problémy. Proste to dostaneš do palice ani o tom nevieš a ani kalkulačku nepotrebuješ.Skrýt celý příspěvek
Teda ty si múdry.. netušil som že sa to s kalkulačkou dá.. Prepočítavať menu, najmä v článkoch kde je výrazne viac čísel je pre mňa robota navyše, ktorú keď autor robí pri prepočte ...Zobrazit celý příspěvek
Teda ty si múdry.. netušil som že sa to s kalkulačkou dá..
Prepočítavať menu, najmä v článkoch kde je výrazne viac čísel je pre mňa robota navyše, ktorú keď autor robí pri prepočte na CZK môže spraviť aj na medzinárodnejšiu menu ako je USD alebo EUR.
Skutočne to nepíšem len kvôli sebe, lebo aj z komentárov vidno, že sem chodí aj viacero Slovákov.
Rozdiel 18% mi nevadí, je to pre mňa stále bližsie ako ruble alebo franky... Vaše CZK tiež prepočítavam deleno 25 a nechodím pozerať aktuálne kurzy. Ide mi aspoň o približnú hodnotu.
Prečo teda rovnako nenapíšete aby sa nepísala ani CZK mena, predsa aj vy máte kalkulačky, či nie ? Prepočet autor robí práve preto aby, aby nemuseli čitatelia
BTW neviem ako vy, ale ja si čítám často práve na miestach kde po ruke kalkulačku nemám a prepínať sa na kalkulačku v mobile je minimálne otravnéSkrýt celý příspěvek
Ta cena F-35A by měla úspěšně válcovat konkurenci. Tupou matematikou by 12ks F-35A vyšlo na 1,9mld. USD a tím směrem by měla uvažovat i AČR.
Ta cena F-35A by měla úspěšně válcovat konkurenci. Tupou matematikou by 12ks F-35A vyšlo na 1,9mld. USD a tím směrem by měla uvažovat i AČR.
Jenže 12 je málo, minimální počet jen 18.
Jenže 12 je málo, minimální počet jen 18.
Nedivil bych se ale, že se v dlouhodobém časovém horizontu řekněme třech desítek let se díky provozním nákladům cena F-35 vyhoupne citelně nad FA-18 i když teď je nabídka o ...Zobrazit celý příspěvek
Nedivil bych se ale, že se v dlouhodobém časovém horizontu řekněme třech desítek let se díky provozním nákladům cena F-35 vyhoupne citelně nad FA-18 i když teď je nabídka o miliardu nižší.
Pořád se musí počítat s tím, že letová hodina FA-18F vychází na nějakých 10k USD, ale ta u F-35 se stále drží nad 28k USD. Oba stroje jsou ve stavu Amerického letectva, které uvádí i ta čísla, takže tady žádné rozpory s náklady na platy obsluhy tu nehrozí. Navíc u drtivé většiny letadel náklady na letovou hodinu v druhé polovině životnosti rostou. To, že se podaří snížit cenu pod 20k USD je utopie.Skrýt celý příspěvek28k je ekvivalent 25k za F16. takze to nemuzes porovnavat s 10k u SH, zcela jasne se tam porovnavaji odlisne veci.
28k je ekvivalent 25k za F16. takze to nemuzes porovnavat s 10k u SH, zcela jasne se tam porovnavaji odlisne veci.
Mohli by ste mi poslat aj zdroje na zaklade ktorych je letova hodina F-16, 25k?
Mohli by ste mi poslat aj zdroje na zaklade ktorych je letova hodina F-16, 25k?
Tuším, že náklady k 20k vykazovali u nejstarších F-16. Jenže do toho se započítávala i modernizace a rozšířená údržba. Ono až kolem roku 2028 přijde řada na rozšířenou údržbu u ...Zobrazit celý příspěvek
Tuším, že náklady k 20k vykazovali u nejstarších F-16. Jenže do toho se započítávala i modernizace a rozšířená údržba.
Ono až kolem roku 2028 přijde řada na rozšířenou údržbu u L-159 a Gripenů tak také začnou lítat čísla.
Dá se najít i jejich analýza v průběhu životního cyklu. Při zavedení jsou náklady zvýšené z důvodu vychytání much, potom ve střední době jsou náklady nízké (to teď pomůže snížit náklady na F-35 k té nedosažitelné metě) a poté ve třetí fázi dojde k citelnému nárůstu.Skrýt celý příspěvekDakujem za vysvetlenie, zdroj som chcel preto lebo som sa to snazil dohladat a jedine co som nasiel napr pre rok 2020 je toto ...Zobrazit celý příspěvek
Dakujem za vysvetlenie, zdroj som chcel preto lebo som sa to snazil dohladat a jedine co som nasiel napr pre rok 2020 je toto https://comptroller.defense.go...
ale nie som si isty ci je to vobec ono, tak sa rad necham naviest na dalsie zdroje.Skrýt celý příspěvekTak ono porovnávat náklady nového letadla s náklady 30 let starého je hodně velký úlet. Když už porovnávat F-35 tak s F-16V nebo F/A-18E.
Tak ono porovnávat náklady nového letadla s náklady 30 let starého je hodně velký úlet. Když už porovnávat F-35 tak s F-16V nebo F/A-18E.
kazdorocni SAR report pro F-35 a je to jeste v 2012 dolarech vsimni si ze jen 14-15 je pro unit level manpower a operations.. tohle v tech 10k nemas pro SH, max pokud USN personal ...Zobrazit celý příspěvek
kazdorocni SAR report pro F-35 a je to jeste v 2012 dolarech
vsimni si ze jen 14-15 je pro unit level manpower a operations..
tohle v tech 10k nemas pro SH, max pokud USN personal uctuje v jine skatulce...
Average Annual O&S Costs BY 2012 $K
December 2018 SAR
Cost Element F-35A (JPO ACE) F-16C/D (Antecedent)
Unit-Level Manpower 9.182 10.042
Unit Operations 4.813 5.632
Maintenance 9.617 5.501
Sustaining Support 3.489 2.075
Continuing System Improvements 2.152 2.291
Indirect Support 0.000 0.000
Other 0.000 0.000
Total 29.307 25.541Skrýt celý příspěvektady je porovnani stejnych parametru (porad je tam rozdil v ramci organizaci) https://pbs.twimg.com/media/EI... tady mas rozepsano co ty kategorie ...Zobrazit celý příspěvek
tady je porovnani stejnych parametru (porad je tam rozdil v ramci organizaci)
https://pbs.twimg.com/media/EI...
tady mas rozepsano co ty kategorie zahrnuji
1. Unit-Level Manpower 8,47k/10,04k
○ Operations Manpower
○ Unit
○ Level Maintenance Manpower
○ Other Unit
○ Level Manpower
2. Unit Operations 4,9k/5,6k
○ Operating Materiel
○ Energy (Fuel, Electricity, etc.)
○ Training Munitions and Expendable Stores
○ Other Operational Materiel
○ Support Services
○ Temporary Duty
○ Transportation
3. Maintenance 11,12k/5,5k
○ Consumable Materials and Repair Parts
○ Depot Level Reparables
○ Intermediate Maintenance (External to Unit-Level)
○ Depot Maintenance
○ Other Maintenance
4. Sustaining Support 3,17k/2k
○ System-Specific Training
○ Support Equipment Replacement and Repair
○ Sustaining/Systems Engineering
○ Program Management
○ Information Systems
○ Data and Technical Publications
○ Simulator Operations and Repair
○ Other Sustaining Support
5. Continuing System Improvement 2,1k/2,3k
○ Hardware Modifications
○ Software Maintenance
6. Indirect Support
○ Installation Support 0/0
○ Personnel Support
○ General Training and EducationSkrýt celý příspěvekpre Shania 19:53 03.10.2020 Dakujem za zaujimave citanie, ale ak to spravne chapem tak porovnanie nakladov je myslene ako priemerny naklad na letovu hodinu pre roky 2011 a 2077, ...Zobrazit celý příspěvek
pre Shania 19:53 03.10.2020
Dakujem za zaujimave citanie, ale ak to spravne chapem tak porovnanie nakladov je myslene ako priemerny naklad na letovu hodinu pre roky 2011 a 2077, kde je zohladnena aj inflacia, nezanmena to ze letova hodina F-16 dnes/priemer za posledny rok je 25k, teraz sa pohybuje nieco nad podla podkladov co som uviedol v predchadzajucom prispevku 9k. Inak v SAR reporte z 2019 sa im tento odhad pre F35 trochu "zhorsil" na 32k, co je myslim na take lietadlo stale pekne cislo. https://www.esd.whs.mil/Portal... Skrýt celý příspěvekShania
...jsem zvědav, kdy s takovým reálným a úplným přehledem nákladů přijdou švédové, aby prokázali, že jim to oproti jiným érům lítá "zadarmo" :-DShania
...jsem zvědav, kdy s takovým reálným a úplným přehledem nákladů přijdou švédové, aby prokázali, že jim to oproti jiným érům lítá "zadarmo" :-Dporovnavas hrusky s jabkama, 9k je RCPFH(Reimbursable Cost Per Flight Hour), 25k je CAPE CPFH, tech 25k jsou data z 2008-10 https://i.imgur.com/j3Wsxrh.pn... Kdyz se podivas na ...Zobrazit celý příspěvek
porovnavas hrusky s jabkama, 9k je RCPFH(Reimbursable Cost Per Flight Hour), 25k je CAPE CPFH, tech 25k jsou data z 2008-10
https://i.imgur.com/j3Wsxrh.pn...
Kdyz se podivas na RCPFH, tak uvidis, ze USN ma nizsi naklady nez USAF, rozdilne uctovani a maji o dost min starsich strojum, ktere to usaf znacne prodrazuji. F-35C tam ma stejne RCPFH jako SH.
cena letove hodiny je u F-35 irelevantni, rozhodujici jsou celkove naklady na rocni provoz, nakonec vezmou celkove naklady a vydeli to planovanym poctem letovych hodin, vzhledem k tomu, ze F35 bude litat min nez F16 a velka cast tech nakladu je fixnich - platy atd, tak je letova hodina je i diky tomu pro F35 drazsi. Rocni naklady na oba stroje maji byt stejne.
The F-16C/D CPFH figures were developed in a joint effort between OSD CAPE and the Air Force Cost Analysis Agency
(AFCAA). The figures have been normalized for comparison to the F-35A CPFH forecast.
F-16C/D CPFH is an average of actual cost incurred for this fleet during FY 2008 through FY 2010. In order to enable the
direct comparison of the CPFH figures, the actual F-16C/D CPFH is adjusted to reflect the cost of fuel, the number of
flight hours forecast for the F-35A, and FY 2013 inflation indices. The F-16C/D figures include costs that F-16 shares
with other Air Force platforms: Systems Engineering/Program Management (SEPM), maintenance training costs, certain
software development efforts, and information systems. Costs for mission planning are included in the F-35A CPFH
figure, but equivalent costs for the F-16C/D are not available, and no adjustment was made for this element of cost.
Finally, the F-16C/D figures assume full funding of requirements consistent with the F-35A CPFH figuresSkrýt celý příspěvekpre Shania 22:23 03.10.2020 Super dakujem za vysvetlenie, tusil som ze v tom nemam celkom poriadok :-), zmiatlo ma ze ked som zobral RCPFH F-16 z roku 2008 a prepocital inflacne ...Zobrazit celý příspěvek
pre Shania 22:23 03.10.2020
Super dakujem za vysvetlenie, tusil som ze v tom nemam celkom poriadok :-), zmiatlo ma ze ked som zobral RCPFH F-16 z roku 2008 a prepocital inflacne na priemer za roky 2011 az 2077 tak mi to celkom sedelo. Nahodov mi neviete poradit kde sa daju zohnat CAPE ceny pre jednotlive lietadla?Skrýt celý příspěvekKaždý uživatel to počítá jinak, nejlepší je na to USA při jejich počtu typů to dává představu nákladů. Ostatní stroje které USA neprovozuje se do toho nehrnout, ono je jednoduší ...Zobrazit celý příspěvek
Každý uživatel to počítá jinak, nejlepší je na to USA při jejich počtu typů to dává představu nákladů. Ostatní stroje které USA neprovozuje se do toho nehrnout, ono je jednoduší říkat "létáme levněji" než to dokazovat.Skrýt celý příspěvek
Jako vím, že ty ceny jsou jen takové "odhady", ale tváří se to, že F-35 vyjde dokonce levnějc než superhornet. Na druhou stranu, u SH bych možná čekal levnější náklady na ...Zobrazit celý příspěvek
Jako vím, že ty ceny jsou jen takové "odhady", ale tváří se to, že F-35 vyjde dokonce levnějc než superhornet.
Na druhou stranu, u SH bych možná čekal levnější náklady na provoz, SH jsa konstruovanej na letadlové lodě toho vydrží opravdu hodně.Skrýt celý příspěvekHmatateľný rozdiel je hlavne v počte motorov - 40 VS 90.. Ja by som však uprednostnil radšej menej motor a F-35.. predsa len je to perspektívnejšia stíhačka a bude mať v blízkej ...Zobrazit celý příspěvek
Hmatateľný rozdiel je hlavne v počte motorov - 40 VS 90..
Ja by som však uprednostnil radšej menej motor a F-35..
predsa len je to perspektívnejšia stíhačka a bude mať v blízkej budúcnosti nové motory, ktoré ju spravia ešte agilnejšou..Skrýt celý příspěvekNo aby tam ten rozdíl v motorech nebyl, když jich Hornety oproti F-35 potřebují dvakrát tolik. Víc motorů v nabídce není žádná výhoda, ale nutnost. Nabídka F-35 se opravdu zdá ...Zobrazit celý příspěvek
No aby tam ten rozdíl v motorech nebyl, když jich Hornety oproti F-35 potřebují dvakrát tolik. Víc motorů v nabídce není žádná výhoda, ale nutnost. Nabídka F-35 se opravdu zdá cenově výhodnější.Skrýt celý příspěvek
motory jsou vždy rozepsané zvlášť, neznamená to, že se kupuje na sklad 40 nebo 90 rezervních motorů. To jsou prostě motory, které budou v dodaných letadlech zastavěny.
motory jsou vždy rozepsané zvlášť, neznamená to, že se kupuje na sklad 40 nebo 90 rezervních motorů. To jsou prostě motory, které budou v dodaných letadlech zastavěny.
Ano, ale taky dodejme ze zatimco v F-18 nabidce je 16 nahradnich motoru (osadi 8 letadel) tak v F-35 nabidce je jen 6 nahradnich motoru, do 6 F-35. Na celkove cene to udela ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, ale taky dodejme ze zatimco v F-18 nabidce je 16 nahradnich motoru (osadi 8 letadel) tak v F-35 nabidce je jen 6 nahradnich motoru, do 6 F-35.
Na celkove cene to udela vicemene nic, ale tech motoru pro F-18 je tam vazne trosicku vic.Skrýt celý příspěvekAno i ne, motor do F-35 má prakticky stejný tah jako dvojice motorů do F-18. Netuším o kolik je dražší, jestli také dvojnásobně, ale můžeme se bavit o tom, že nabídka F-18 obsahuje ...Zobrazit celý příspěvek
Ano i ne, motor do F-35 má prakticky stejný tah jako dvojice motorů do F-18. Netuším o kolik je dražší, jestli také dvojnásobně, ale můžeme se bavit o tom, že nabídka F-18 obsahuje pouze o dvě sady motorů navíc, proti nabídce F-35.Skrýt celý příspěvek
Tak sice jo, ale zas 414 jsou levný "ekonomický" motory, zatímco F-135 je highend. I oproti F-100/110 stály vždy F-404/414 podstatně méně. Tuším, že než přišla konkurence (F-100 ...Zobrazit celý příspěvek
Tak sice jo, ale zas 414 jsou levný "ekonomický" motory, zatímco F-135 je highend. I oproti F-100/110 stály vždy F-404/414 podstatně méně. Tuším, že než přišla konkurence (F-100 versus F-110) tak snad dokonce půlku, takže motorizace Horneta byla za podobné peníze, jako F-16.
Druhá věc je, že F-135 je vytuněnej i na životnost: k SH i dávaj proporciálně víc "rezervních motorů".
===
Další, co je zajímavý a co staví cenu "holé" F-35 do trochu jiného světla je standardní výbava: F/A-18, aby měli podobné výkony, tak musí dostat AN/ASQ-228 ATFLIR a AN/ALR-67(V)3. Možná to je trochu důvod, proč bychom měli vidět rádi F-35 i u nás: my určitě žádné nadstandardní vybavení kupovat nebudeme, a co nebude v ceně, na to můžem na další desítky let zapomenout.
A ještě mě napadá, za kolik že byly ty F-16 pro Slovensko? 1,8 miliardy euro, za 14, tedy 5,4 miliard za 42 F-16. Z tohodle pohledu se F-35 nezdá drahá ani proti jiným nabídkám. Ale ono to takhle lineárně asi bohužel nefunguje....Skrýt celý příspěvekŽe OSSR koupily draho výběhový model jsem tu tvrdil už když to podepsali. Cena pořízení F-16C/D bude +/- stejná nebo dokonce vyšší než F-35A. Co se alespoň prozatím lišit může, ...Zobrazit celý příspěvek
Že OSSR koupily draho výběhový model jsem tu tvrdil už když to podepsali. Cena pořízení F-16C/D bude +/- stejná nebo dokonce vyšší než F-35A. Co se alespoň prozatím lišit může, jsou provozní náklady. Když se ale vezme v úvahu perspektiva toho stroje, tak není o čem, protože předpokládám, že kolem 2035 bude F-16 něco jako mít dnes Mig-21.Skrýt celý příspěvek
janusinko: ta smlouva v podstatě potvrzuje, že za stroj bez munice platíte okolo 70mil. USD. Mě to tedy přijde dost, pokud F-35A má stát 77mil. USD.
janusinko: ta smlouva v podstatě potvrzuje, že za stroj bez munice platíte okolo 70mil. USD. Mě to tedy přijde dost, pokud F-35A má stát 77mil. USD.
mikojan29: kdybys místo spekulací "co by Jura99 kdyby" zjistil skutečnou cenu F-16C vs. F-35A. Politikové vám něco koupí, ale vy jako voliči ani nevíte za kolik a jaké to má ...Zobrazit celý příspěvek
mikojan29: kdybys místo spekulací "co by Jura99 kdyby" zjistil skutečnou cenu F-16C vs. F-35A. Politikové vám něco koupí, ale vy jako voliči ani nevíte za kolik a jaké to má výhody/nevýhody proti jiné volbě. Pro politiky jste snadná kořist, ti se musí za břicho popadat. Předpokládám, že číst umíme všichni a že už nikdo nebude tvrdit, že letuschopná slovenská F-16C stojí cenu vzešlou ze součtu draku a motoru. Co naopak jisté není, zda je cenovka F-35A v částce 77mil. za letuschopný stroj nebo jen za drak.Skrýt celý příspěvek
Milý Jura99, pre mňa je dôležité, že z dvoch ponúk, slovom dvoch (2), ktoré sme dostali, sa vybral kvalitatívne lepší zbraňový systém so všetkým, čo moderné lietadlo má mať a ...Zobrazit celý příspěvek
Milý Jura99,
pre mňa je dôležité, že z dvoch ponúk, slovom dvoch (2), ktoré sme dostali, sa vybral kvalitatívne lepší zbraňový systém so všetkým, čo moderné lietadlo má mať a netreba už nič dokupovať ako je to pri vašom prenájme.
Porovnávať cenu F16 C/D Block 70/72 z roku 2018 a terajšiu cenu F35A je scestné. Nakoniec F35A nám ponúknuté nebolo, asi sme si boli vedomí, že je nad naše možnosti vtedy aj dnes. Cena systému je dôležitá a nie kusová cena!
Ak máš nejaký komplex z našich armádnych nákupov, skús zavolať do Prahy-Bohníc, tam by ti mohli pomôcť. :-)Skrýt celý příspěvekmikojan29: díky za info, fakticky jsme nevěděl, že to na Slovensku chodí tak, že se pasivně čeká na nabídku od dodavatele a když přijde (či přijdou), jedna z nich se prostě musí ...Zobrazit celý příspěvek
mikojan29: díky za info, fakticky jsme nevěděl, že to na Slovensku chodí tak, že se pasivně čeká na nabídku od dodavatele a když přijde (či přijdou), jedna z nich se prostě musí vybrat a podepsat. U nás je postup trochu víc interaktivní, když AČR nevyhovovala nabídka pouze na UH-1Y, nabídka se nechala ležet a poptala se změna, načež přišly nabídky dvě na systém H1 a na UH-60M. Vaše armádní nákupy žádné nejsou, těžko z nich můžu mít komplex.Skrýt celý příspěvek
Jura99 Už dlhšiu dobu na základe tvojich príspevkov premýšľam, či si len rodený provokatér, ktorý sa pri tom odbavuje, alebo mentálne nie si úplne príčetný... pretože čo ty ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Už dlhšiu dobu na základe tvojich príspevkov premýšľam, či si len rodený provokatér, ktorý sa pri tom odbavuje, alebo mentálne nie si úplne príčetný... pretože čo ty dokážeš vypotiť za nezmysly, a snažíš sa vyvrátiť aj holý fakt nemá obdobu.Skrýt celý příspěvekJura99 Neviem ako u Vás, ale u nás sa snažia aspoň o nejaké výberové konanie a vedia čo chcú, čo sa o niektorých Vašich nákupoch povedať nedá. Nateraz môj posledný príspevok, ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Neviem ako u Vás, ale u nás sa snažia aspoň o nejaké výberové konanie a vedia čo chcú, čo sa o niektorých Vašich nákupoch povedať nedá.
Nateraz môj posledný príspevok, vidím, že rada trolíš. :-)Skrýt celý příspěvek
Logik - Tých 14 ks (12x Block70 a 2xBlock72) nás stálo 1,59 mld euro zo všetkým, komplet, s výzbrojou, s výcvikom, zbraňami, náhradnými dielmi a dvojročnou zárukou a servisom. ...Zobrazit celý příspěvek
Logik - Tých 14 ks (12x Block70 a 2xBlock72) nás stálo 1,59 mld euro zo všetkým, komplet, s výzbrojou, s výcvikom, zbraňami, náhradnými dielmi a dvojročnou zárukou a servisom. Nemusíme si to lietadlo lepiť niekoľko rokov a financovať ako vy vaše Gripen aby malo niektoré spôsobilosti (MS20)...
Jura99 k tvojmu výbehovému modelu je naozaj zbytočne už niečo písať, s pokazeným gramofónom je ťažká diskusia... :)
Prosím vás kúpte si tie F-35A, nie že si ponecháte Gripen C/D MS20, inak tu viacerí z vás prepadnú enuréze. Taký štát ako vy aj dve letky.Skrýt celý příspěvekváš ministr obrany Naď už si to nemyslí, že bude stačit 1,6mld. a ten by to asi měl vědět. V létě v nějakém rozhovoru připustil částku "ďaleko cez dve miliardy eur"
váš ministr obrany Naď už si to nemyslí, že bude stačit 1,6mld. a ten by to asi měl vědět. V létě v nějakém rozhovoru připustil částku "ďaleko cez dve miliardy eur"
Jura99 to Naď tvrdil keď bol v opozícii, keď bolo politicky výhodné napadnúť a obviniť vládu zo zlého výberu. Teraz to už netvrdí, MO SR uverejnilo komplet zmluvu k nákupu 14x F-16 ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 to Naď tvrdil keď bol v opozícii, keď bolo politicky výhodné napadnúť a obviniť vládu zo zlého výberu. Teraz to už netvrdí, MO SR uverejnilo komplet zmluvu k nákupu 14x F-16 Block70/72. https://drive.google.com/file/... Nájdeš to v odkaze v článku čo sem dal janusinko vyššie. https://www.aktuality.sk/clano...
Nákup a servis sa dejú cez dve samostatné dohody v objemoch 1 632 133 844 dolárov (1,48 miliardy eur) a 145 523 484 dolárov (132 miliónov eur).
Jedna stíhačka bez motorov nás bude stáť 53,3 milióna dolárov, motor 5,8 milióna dolárov.
Štrnásť stíhačiek s motormi – teda bez príslušenstva – stojí 850 miliónov dolárov, teda približne polovicu zmluvného objemu. ...... vid. článok a zmluvaSkrýt celý příspěvekTakže jedna holá F-16 Block70s motorom, bez výzbroje nás vyjde na 59,1 milion US dollarov / 50,4 milion euro. Koľko dnes stojí holá F-35A s motorom, bez výzbroje? 80 milon US ...Zobrazit celý příspěvek
Takže jedna holá F-16 Block70s motorom, bez výzbroje nás vyjde na 59,1 milion US dollarov / 50,4 milion euro.
Koľko dnes stojí holá F-35A s motorom, bez výzbroje? 80 milon US dolarov (tranža 14 má stáť 78 milion US dolar) , čo je 66,5 milon euro. Rozdiel na jednom holom lietadle je 16,1 milion euro! Ak na to máte, kúpte si to.Skrýt celý příspěvekKarlos 73: Naď to tvrdil v létě 2020, tedy už ve funkci. Myslím, že mu vadila krátká logistika v ceně, že poukazoval na to, že konkurence měla logistiku na 10let a z toho dovodil, ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos 73: Naď to tvrdil v létě 2020, tedy už ve funkci. Myslím, že mu vadila krátká logistika v ceně, že poukazoval na to, že konkurence měla logistiku na 10let a z toho dovodil, že za F-16 se vysolí "daleko přes 2mld.". POkud jde o tu smlouvu, tak do ceny stroje ovšem bohužel patří sečíst mnohem víc položek, než jen stroj+motor. Zběžným pohledem do té smlouvy je to např. kanon á300tis, radar á3,4mil., mission computer á2,1mil. , helma á130tis, radio á320tis, vlastní-cizí á470tis., Internal RWR/JMR System á3,4mil., a kdoví co dalšího. Pak jsme na ceně stroje bezmála 70mil. USD. Když se vrátíme k F-35A, tak víme, že ten má stát asi 77mil. USD. Předpokládám, že to je cena vč. kanonu, radaru a těch zvlášť rozepsaných hraček.Skrýt celý příspěvek
Nevím, proč sem hned taháte nacionalismus. Vůbec jsem to nemyslel jako kritiku Slovenska. Vám především nikdo F-35 za daný peníze nenabídl, v tý době byly F-35 dražší. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, proč sem hned taháte nacionalismus. Vůbec jsem to nemyslel jako kritiku Slovenska. Vám především nikdo F-35 za daný peníze nenabídl, v tý době byly F-35 dražší. Navíc opravdu v takhle malém počtu letadel se projeví to, že některé položky jsou fixní.
S tím, jak jde cena F-35 dolů, ale prostě cena F-16 přestává být výhodná.
V tomto jste prostě "obětí" toho, že jste kupovali letadla v nevhodnou dobu.
Ale co jste měli dělat jinak? Živit dál drahé Mig-29 byla blbost.
Jura:
A to jsi vynechal např. 2 melouny za sniper pod.Skrýt celý příspěveklogik: plus dva melouny dělají cenovku za letoun nejméně 72mil. USD a to je fakt hodně. Ale když neumí sečíst pár čísel ve smlouvě, aby si dali dohromady cenu za letuschopný stroj, ...Zobrazit celý příspěvek
logik: plus dva melouny dělají cenovku za letoun nejméně 72mil. USD a to je fakt hodně. Ale když neumí sečíst pár čísel ve smlouvě, aby si dali dohromady cenu za letuschopný stroj, není se co divit, že jim to nedocvaklo. Kupovali v blbou dobu o rok o dva a to není nic, co by se nedalo řešit, vzhledem k tomu, že nakupované letadlo jim bude muset sloužit 30-40let, stálo za to si s tím dát víc práce. Jenže odpovědná osoba si pravidelně jezdila pro rozumy do Moskvy.Skrýt celý příspěvek
Karlos73/Jura99 Keďže sa o tému najnovších F-16 zaujímam veľmi podrobne od jej počiatku, tak niektoré vaše mylné domnienky dám na pravú mieru. Block 70 neznamená jednosedadlová ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73/Jura99
Keďže sa o tému najnovších F-16 zaujímam veľmi podrobne od jej počiatku, tak niektoré vaše mylné domnienky dám na pravú mieru.
Block 70 neznamená jednosedadlová varianta a Block 72 dvojsedadlová, na to sú označenia A/C/E (jednosedadlové) a B/D/F (dvojsedadlové). Označenie Block 70 je určené pre stroje používajúce motory od spoločnosti General Electric a Block 72 je vyhradené zase pre stroje s motormi od Pratt&Whitney. Motory nie je možné zamieňať, pretože pre každý motor bol inak namodelovaný inlet. GE má širší a ostrejšie dizajnovaný vstupný otvor pre prívod vzduchu, P&W užší a viac zaoblený.
Naď (už vo funkcii MO) sa po preštudovaní zmluvy vyjadril, že nás stíhačky budú stáť viac ako 2mld €, pretože logistika bude zabezpečená len na 2 roky a nie na 10 ako ponúkala konkurencia.
V rozhovore pri príležitosti SIAF 2020 minister obrany povedal, že F-35 sú cenovo niekde úplne inde ako najnovšie F-16-ky a naša ekonomika si taký luxus nemôže dovoliť (zrejme do toho započítaval už aj prevádzkové náklady).Skrýt celý příspěvekJura: zas když si uvědomíš, kolik musí lít rusům za servis těch pár Mig-29. To musíš připočíst k tý ceně F-35. Navíc v době, kdy to kupovali, tak nebylo jasný, že budou za dva roky ...Zobrazit celý příspěvek
Jura: zas když si uvědomíš, kolik musí lít rusům za servis těch pár Mig-29. To musíš připočíst k tý ceně F-35.
Navíc v době, kdy to kupovali, tak nebylo jasný, že budou za dva roky volný kapacity a že jim to někdo za takovoudle dobrou cenu nabídne. Ono to není jasný ani teď.
Zadalší pak je třeba zohlednit, kolik strojů kupuje "Šwajc", tu cenu nejde odvozovat úplně lineárně.
Takže to není tak jednoznačný, jak to tvrdíš - a po bitvě je každej generál.Skrýt celý příspěvekjanusinko, ďakujem za opravu. Áno, Slovensko získa F-16 Block70 C/D (vo viacerých článkoch sa preberá verzia tak ako si vytkol) ...Zobrazit celý příspěvek
janusinko, ďakujem za opravu. Áno, Slovensko získa F-16 Block70 C/D (vo viacerých článkoch sa preberá verzia tak ako si vytkol)
https://www.lockheedmartin.com... Čo sa týka ceny pri životnosti lietadla, tak samozrejme že musíme počítať s nákladmi na servis a prevádzku, a rovnako časom aj na modernizáciu - upgrade systémov. Ja som ceny uvádzal a porovnával pri kúpe lietadla. Jura99 tu začal miešať hrušky s jablkami. Rovnako Jura99 tu navodzuje dojem, že kúpi novú F-35A za 78 miolónov US dolárov a ostatné zbrojné systémy a vybavenie dostane k lietadlu za hubičku. Jura99 , pozri si prosím ťa nákup Belgických F-35A, koľko ich vyšli . Za 34 lietadiel dali 4,14 mld US dolárov! A to majú vybudované zázemie, prechádzajú z F-16 na F-35 a majú s Holandskom podpísané dohody o spoločne zdielanom letectve. Uvidíme akú skutočnú cenu zaplatia Poliaci za svoje F-35...Skrýt celý příspěvekKarlos73: jedine co sd snazim je dojit k cene za letuschopnou F-16 bez munice a tvrdim, ze to neni soucet ceny draku a motoru, ze tam patri rada polozek a dohromida to dela asi ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73: jedine co sd snazim je dojit k cene za letuschopnou F-16 bez munice a tvrdim, ze to neni soucet ceny draku a motoru, ze tam patri rada polozek a dohromida to dela asi 72mil. USD. Tuto sumu porovnavam s vseobecne uvadenou cenou za F-35A.Skrýt celý příspěvek
Jura99, za plne vybavenú F-35A s radarom, datalinkom, kanónom, helmou, ... plus x položiek, pod 100 miliónov US dolárov sa nedostaneš. To čo je uvádzaná cena za tranžu je za holú ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99, za plne vybavenú F-35A s radarom, datalinkom, kanónom, helmou, ... plus x položiek, pod 100 miliónov US dolárov sa nedostaneš. To čo je uvádzaná cena za tranžu je za holú F-35A s motorom. A kde si prišiel k cene 72 milionov US dolárov za holú F-35A, ke´d cena za tranžu 14 v roku 2022 má byť 78 milionov US dolárov. A tá cena nebude klesať donekonečna. Jednoducho, pri kúpe F-35A musíš rátať s oveľa vyššou cenou ako len za holý stroj, ak si ofšem nechcete kupovať lietadlo na letecké šou :)Skrýt celý příspěvek
Karlos73: 72mil. je cena slovenske F-16 podle smlouvy. Takze tvrdis, ze vsude uvadena cena 78mil. za F-35A je cena pouzs za drak bez motoru a avioniky a ze letuschopny stroj stoji ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73: 72mil. je cena slovenske F-16 podle smlouvy.
Takze tvrdis, ze vsude uvadena cena 78mil. za F-35A je cena pouzs za drak bez motoru a avioniky a ze letuschopny stroj stoji nejmene 100mil.? To by byl pozoruhodny reklamni trik.Skrýt celý příspěvek
Faktem je, že Švýcarsko absolvovalo občanskou válku mezi katolíky a protestanty v roce 1847, hrozbu nacistické invaze v roce 1939 odvrátila jen masivní výstavba opevnění a hrozba ...Zobrazit celý příspěvek
Faktem je, že Švýcarsko absolvovalo občanskou válku mezi katolíky a protestanty v roce 1847, hrozbu nacistické invaze v roce 1939 odvrátila jen masivní výstavba opevnění a hrozba zničení alpských tunelů a po celou válku švýcarské letectvo vedlo souboje s Němci.
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekJo a taky je treba dodat jak se Svycarsko chovalo k nemeckym vs. spojeneckym pilotum, kteri na jeho uzemi havarovali nebo byli nuceni pristat. Kterou stranu konfliktu pomahalo ...Zobrazit celý příspěvek
Jo a taky je treba dodat jak se Svycarsko chovalo k nemeckym vs. spojeneckym pilotum, kteri na jeho uzemi havarovali nebo byli nuceni pristat. Kterou stranu konfliktu pomahalo financovat, komu dodavaly svycarske zbrojovky zbrane a munici, jakym zpusobem se chovalo k vydani ulozeneho zidovskeho majetku prezivsim potomkum, atp.
https://www.swissinfo.ch/eng/s... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...