Washington schválil prodej baterií Patriot do Polska

Komplety Patriot americké armády v Turecku (2013); větší foto / US Army 

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) v pátek schválila možný prodej dvou baterií protileteckého a protiraketového systému Patriot do Polska. Maximální cena kontraktu je 10,5 miliardy dolarů. 

DSCA souhlasí s prodejem dvou baterií systému protivzdušné obrany (PVO) Patriot v konfiguraci Patriot PAC-3+ (Patriot Configuration 3+). Konkretně jde o čtyři radary AN/MPQ-65, čtyři mobilní místa řízení palby, 16 mobilních odpalovacích prostředků M903 a 208 střel PAC-3 MSE

.

Washington rovněž dal souhlas s prodejem revolučního systému velení a řízení IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) od americké firmy Northrop Grumman. IBCS vytváří společný, všeobjímající obrázek vzdušného prostoru, který může být využíván nejrůznějšími prostředky a jednotkami.

IBCS v podstatě slučuje pod jediné místo velení a řízení celou plejádu různorodých námořních/pozemních/leteckých senzorů, zbraňových systémů a prostředků radioelektronického boje. IBCS zajistí, aby se informace z libovolného připojeného senzoru okamžitě a v kontextu zanesla do společného obrázku vzdušného prostoru.

IBCS tvoří řada hardwarových a softwarových systémů. Páteř polského IBCS bude tvořit šest současných mobilních míst velení a řízení EOC (Engagement Operations Centers) a později dvě nejnovější EOC, které jsou zatím ve vývoji. EOC umožňuje velet jedné baterii PVO.

Polsko samozřejmě dostane kompletní provozní zázemí, pomocné a logistické prostředky, výcvik, školení a technickou podporu. Součástí dodávky je i 11 cvičných střel. Se zprovozněním kompletů Patriot přímo v Polsku pomůže 42 amerických úředníků/vojáků a 55 zástupců amerického průmyslu.

Podle polského webu Defence24 jde však jen o první fázi a kontrakt obsahuje “pouze” počáteční dodávku kompletů Patriot. V druhé fázi chce Polsko získat osm baterií Patriotů. Ostatně pro cílový stav osm baterií již kontrakt počítá s dodávkou osmi míst velení a řízení EOC.


PAC-3 MSE

Varšava s komplety Patriot obdrží i nejnovější střely PAC-3 MSE, které kromě letadel dokáží ničit i střely s plochou dráhou letu a balistické rakety. PAC-3 MSE ničí balistické rakety až na vzdálenost 35 km. Maximální dosah proti letadlům není uváděn.

Střely PAC-2 mají dosah až 160 km proti aerodynamickým cílům (letadla, vrtulníky), ale nejsou vhodné k ničení balistických cílů. Raketa PAC-3 MSE má třikrát menší hmotnost než PAC-2, což se musí odrazit na nižším dosahu, avšak menší hmotnost a rozměry umožňují provádět mnohem agresivnější a rychlejší manévry. Varšava proto chce komplety Patriot používat především v rámci protiraketové obrany a boj s vrtulníky/letadly přenechat kompletům PVO programu Narew.

O přízeň polské armády v rámci programu Narew se uchází komplety NASAMS, MBDA Mica VL, SPYDER, Iron Dome nebo IRIS-T. V polské armádě komplety programu Narew nahradí 18 sestav PVO S-125 Neva, jednu sestavu S-200C Vega a pět baterií 2K12 M2 KUB  (20 odpalovacích vozidel).

Varšava v druhé fázi požaduje také integraci nových střel SkyCeptor založených na izraelských střelách Stunner (systém David´s Sling). Střely jsou určeny k boji pro balistickým raketám krátkého/středního doletu a střelám s plochou dráhou letu. Přesné parametry střely Stunner jsou tajné, ale objevují se informace o dostupu 50-75 km a doletu 300 km.


Engagement Operations Center (EOC) systému IBCS.

Dodejme, že DSCA v červenci schválilo prodej sedmi baterií Patriot PAC-3+ do Rumunska, a to “pouze” za  3,9 miliardy dolarů. Rumunsko získá mimo jiné sedm radiolokátorů AN/MPQ-65 a 28 odpalovacích vozidel, 56 střel Patriot MIM-104E GEM-T a 168 střel Patriot PAC-3 MSE. Rumunsko ale nezíská špičkový velitelský systém IBCS.  

Na druhou stranu, podle polského webu Altair, polské ministerstvo obrany ještě před několika měsíci deklarovalo, že za osm baterií kompletů Patriot se systémem IBCS, nejnovější střely PAC-3 MSE a SkyCeptor, včetně průmyslové spolupráce, vynaloží maximálně 8,4 miliardy dolarů (30 miliard zlotých).

V každém případě částka 10,5 miliardy dolarů představuje maximální strop a je pravděpodobné, že Polsko za případný nákup vynaloží mnohem menší finanční prostředky.

Polsko plánuje do IBCS postupně přidávat další systémy, jako jsou komplety PVO programu Narew, raketomety Homar a samozřejmě prostředky vojenského letectva. Při ostrém nasazení tak polské IBCS dokáže zachytit start balistické rakety, zajistit zničení rakety ve vzduchu pomocí prostředků PVO a poté na místo odpalu navést palbu vlastních raketometů Homar nebo letecké střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER.

Zdroj: DSCAAltair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko-české vozidlo Husar 4×4 na tatrováckem podvozku

Na právě skončené výstavě MSPO 2017 v polských Kielcích česká firma TATRA DEFENSE VEHICLE (TDV) ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Polské ponorky Orka a střely Tomahawk

Polské ministerstvo obrany v rámci programu Orka nakoupí tři nebo čtyři nové dieselelektrické útočné ...

Protivzdušná obrana Armády ČR: Učme se z minulosti

Z hlediska pojetí protivzdušné obrany (PVO) se za posledních několik dekád nic zásadního nezměnilo. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tecka
  22:32 28.11.2017

  Ruszyło do przodu,pośrednio powiązane z tematem programu Wisła : http://www.dsca.mil/major-arms...

  Ruszyło do przodu,pośrednio powiązane z tematem programu Wisła : http://www.dsca.mil/major-arms...

 • Nesher
  12:09 24.11.2017

  Vypadá to na menšinovou vládu ANO, která bude mít (otevřenou či skrytou) podporu extremistických stran SPD a KSČM.

  Vypadá to na menšinovou vládu ANO, která bude mít (otevřenou či skrytou) podporu extremistických stran SPD a KSČM.

 • Tecka
  11:12 24.11.2017

  Dzięki Nesher,od polityki się nie ucieknie...a jak teraz wyglada sytuacja ,Babis ma koalicje ?

  Dzięki Nesher,od polityki się nie ucieknie...a jak teraz wyglada sytuacja ,Babis ma koalicje ?

 • Nesher
  11:04 24.11.2017

  Tecka To je otázka, zatím je jasné (byť smlouvy dosud nebyly podepsány), že se koupí další systémy RBS 70 (tentokrát ve verzi NG). Přičemž se uvažuje, že by se v budoucnu osadily ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  To je otázka, zatím je jasné (byť smlouvy dosud nebyly podepsány), že se koupí další systémy RBS 70 (tentokrát ve verzi NG). Přičemž se uvažuje, že by se v budoucnu osadily na nějaké vozidlo (Titus, Pandur, nové BVP, bůh suď).
  Kanónové systémy (nejen proti letadlům, ale i dronům a dělostřelecké munici) jsou zatím jen v plánech a nejdříve se začne něco dít tak v roce 2025.
  Ohledně systému středního dosahu (náhrada Kub) zatím probíhá průzkum trhu, MO oslovilo výrobce z několika zemi (Izrael, USA, Německo, Norsko, Francie), teď zřejmě probíhá vyhodnocování získaných údajů a někdy koncem 2018 či začátkem 2019 by mohl být vyhlášen tendr. Ale závisí to na spoustě věcí (jaký bude rozpočet, jak bude vypadat vláda), takže nic není jisté.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:32 24.11.2017

  Ciekawostka, program NAREW przyśpiesza: http://dziennikzbrojny.pl/aktu... Oczywiście,to co wygaduje Pan ...Zobrazit celý příspěvek

  Ciekawostka, program NAREW przyśpiesza: http://dziennikzbrojny.pl/aktu...
  Oczywiście,to co wygaduje Pan minister to polityczne bzdury ,realnie to 5-7 lat
  Druga ciekawostka: https://mobile.twitter.com/PGZ...
  Na jednym ze zdjęć , AESA „BYSTRA” za nim stoi wóz kierowania ogniem WG-35 dla plutonu 35 mm.
  Mam pytanie, co z czeskim programem pozyskania systemów krótkiego zasięgu ???Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  15:53 20.11.2017

  Plany są większe ! Napadniemy na Niemcy i zdobędziemy Berlin , w międzyczasie Rosja sama się rozpadnie ale tym zajmą się Chińczycy . My wracając z Berlina zajmiemy Pragę i zrobimy ...Zobrazit celý příspěvek

  Plany są większe ! Napadniemy na Niemcy i zdobędziemy Berlin , w międzyczasie Rosja sama się rozpadnie ale tym zajmą się Chińczycy . My wracając z Berlina zajmiemy Pragę i zrobimy z niej stolice Polski ,jak to już było przez chwile w historii...który to król zajął Pragę ,zagadka ;))
  Wracając do tematu, mówiąc o kosztach bo rozgorzała dyskusja na polskich forach interenetowych. Kontrakt i warunki już są przyklepane i pewnie na początku 2018 dowiemy się o detalach. Co do negocjacji to margines mamy bardzo mały. Możemy ograniczyć offset a dokładnie zrezygnować z części lub całości tego co nam jenkesi zaoferowali . Ale myśle,ze raczej tutaj będziemy płacić , do tego cześć wydatków wyrzuci się poza główny kontrak (Np: efektory ) i będzie mniej bolało opinie publiczną. Radary tez można przepuścić przez lokalna firmę w oddzielnym kontrakcie i tak finalnie koszt się rozmyje a cała kwota będzie mniej widoczna . Co nie zmienia, że opowieści o 30 miliardach złotych to bajki pod publiczkęSkrýt celý příspěvek

 • Marw
  15:30 20.11.2017

  palo satko: Brilantna uvaha, Polsko napadne Cesko, a PAC3 pouzije na zastavenie odvetneho utoku balistickymi strelami z CR. CR je totiz znama vlastnictvom velkeho mnozstva ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: Brilantna uvaha, Polsko napadne Cesko, a PAC3 pouzije na zastavenie odvetneho utoku balistickymi strelami z CR. CR je totiz znama vlastnictvom velkeho mnozstva balistickych striel, ktore su tym jedinym co odstrasuje Polsko od okamzitej anexie CR...panenko sedembolestna, n-krat diferencovatelna....Skrýt celý příspěvek

 • Aldus
  15:17 20.11.2017

  Stihli jsme podepsat ty nové radary MADR s Izraelci nakonec nebo i to čeká na novou vládu? Nějak jsem tuto informaci v tisku minul, je ticho po pěšině.

  Stihli jsme podepsat ty nové radary MADR s Izraelci nakonec nebo i to čeká na novou vládu? Nějak jsem tuto informaci v tisku minul, je ticho po pěšině.

 • palo satko
  15:14 20.11.2017

  RiMr71,

  Nie, o Nemecko nemam strach, ale o Česko. Ved v minulom storoči vas Poliaci napadli viackrat než Nemci.

  RiMr71,

  Nie, o Nemecko nemam strach, ale o Česko. Ved v minulom storoči vas Poliaci napadli viackrat než Nemci.

 • lorgarius
  13:58 20.11.2017

  na jednej strane poliakom zavidim, ich armada na rozdiel od tej nasej pidiarmady vyzera ze postupuje pri vyzbrojovani na zaklade ramcoveho planu modernizacie a prezbrojenia, nie ...Zobrazit celý příspěvek

  na jednej strane poliakom zavidim, ich armada na rozdiel od tej nasej pidiarmady vyzera ze postupuje pri vyzbrojovani na zaklade ramcoveho planu modernizacie a prezbrojenia, nie nahodnych vnuknuti ministrovy obrany. na druhej strane maju pocit ze su nedotknutelnym americkym spojencom v europe, ktory drzi na uzde ruske hordy a zaroven dava europanom najavo, ze aka je teraz reczpospolita panom.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:51 20.11.2017

  Je to tak Palo jak píšeš. Šance, že Polsko OPĚT a zase zaútočí na Německo a hlavně na mírové Rusko, jak tak už v minulosti i opakovaně učinilo, je značná. Není proto divu, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to tak Palo jak píšeš. Šance, že Polsko OPĚT a zase zaútočí na Německo a hlavně na mírové Rusko, jak tak už v minulosti i opakovaně učinilo, je značná.
  Není proto divu, že akcelerující zbrojení historicky agresivního Polska a jeho jestřábů znepokojuje nejen mírumilovné Rusko které chce jen klid na práci a netouží než po přátelském soužití se svými sousedy, ale i příznivce téhož v okolních zemích.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:28 20.11.2017

  Ináč strašne sa mi pači tato podvedoma manipulacia: "Při ostrém nasazení tak polské IBCS dokáže zachytit start balistické rakety, zajistit zničení rakety ve vzduchu pomocí ...Zobrazit celý příspěvek

  Ináč strašne sa mi pači tato podvedoma manipulacia: "Při ostrém nasazení tak polské IBCS dokáže zachytit start balistické rakety, zajistit zničení rakety ve vzduchu pomocí prostředků PVO a poté na místo odpalu navést palbu vlastních raketometů Homar nebo letecké střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER."

  Ale povedzme si pravdu. V sučasnej situacii je pravdepodobny aj iny scenar: " Po odpalu vlastních raketometů Homar nebo uderu letecké střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER. IBCS dokáže zachytit start odvetne balistické rakety protivnika a zajistit zničení rakety ve vzduchu pomocí prostředků PVO".

  Poliaci nekupuju "mierove holubice". Treba sa len modlit, aby neprimerany pocit beztrestnosti Poliakov neviedol k hlupostiam.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:33 20.11.2017

  ...ti snad nakonec koupí i ty F-35...

  ...ti snad nakonec koupí i ty F-35...

Načítám diskuzi...