WC v tancích aneb kam chodí posádky tanků na záchod?

WC v tancích aneb kam chodí posádky tanků na záchod?
Toaletu má nově také ruský tank T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

V minulém týdnu snad všemi ruskými medií proběhla informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Zkusme se napřed ale podívat, zda a jak je tento problém řešen u tankové a obrněné techniky u jiných armád světa.

Toalety v západních tancích

Na začátek se zeptejme, co je rozhodující pro zabudování toalety do techniky? Je to otázka pohodlí osádky, a nebo nutnost z pohledu její bojové činnosti? Předně tank je zbraň, nástroj, který musí plnit své úkoly ve válce, jež není nikdy pohodlná.

Ale co přirozené lidské fyziologické potřeby? Jak se můžete soustředit na to, co vás čeká, když zrovna potřebujete jít na toaletu? I z hlediska prostoru v tanku, kdy vývojáři bojují o každý kubický centimetr pro vybavení, je toaleta tím posledním, co techniky zajímá. Snad i proto musí být obsluhy tanků často kreativní. Obvykle se použijí lahve na vodu, prázdné nábojnice či různé „krabice“ (např. bedna od munice).

Navíc bizarně pak už možná může znít, v rámci uspokojení „fyziologických potřeb“, třebas i přítomnost varné konvice na čaj v tancích. Jednalo se o britské tanky, v nichž se konvice začaly objevovat od konce druhé světové války, a prvním s touto výbavou byl tank Centurion. Varná konvice se tak stala nezbytnou součástí standardního vybavení. Nádoba byla z nerezové oceli a měla spolehlivý elektrický systém. Postupně se pak začala objevovat i v dalších hlavních typech vozidel používaných britskou armádou. Nicméně vraťme se zpět.

Od 60. let 20. století se v důsledku sofistikovanějšího plánování použití jaderných zbraní na evropském válčišti začaly objevovat snahy o řešení dlouhodobého pobytu vojsk v zamořeném prostředí. Pro představu v rámci armádní útočné operace bylo plánováno provedení zhruba 600 až 800 jaderných úderů (z obou stran) do hloubky 300 km. Od nejmenších ráží 152 mm přes taktické a operačně-taktické rakety až po letecké údery.


MBT-70 / Public Domain

Vznikly tak pásy zamořeného území o hloubce řádově kolem 500 km, které bylo potřeba překonat přesunem. Zároveň ale vzniklo dilema, zda má smysl technicky řešit osobní potřebu osádek tanků za podmínek, kdy doba jejich životnosti byla v řádech několika hodin, maximálně několika dnů. Společný projekt mezi USA a Západním Německem při vývoji MBT-70 naznačoval, že ano.

Svými parametry a schopnostmi měl MBT-70 překonat budoucí sovětský tank T-64. U americké verze MBT-70 se počítalo s kanónem ráže 152 mm XM150 schopným odpalovat i protitankové řízené střely, zatímco u německé verze, tj. KPz 70, pouze s 120mm s hladkým vývrtem.

Ptáte se, jak to souvisí s osobní potřebou? Pod jednou ze sedaček mělo být umístěno zařízení s plechovými nádržkami opatřenými nábojkou. Po naplnění měla být „konzerva“ uzavřena a odpálena tankovým kanónem. Je proto evidentní, že americké obsluhy tanků měly jasnou výhodu oproti německým z důvodů vyšší ráže „konzervy“. Pro vysoké výrobní náklady tanku byl ale celý projekt nakonec v roce 1970 ukončen.


Lehký tank Scimitar / Graeme Main/MOD, OGL

Na sociální síti Quora byl zadán dotaz, zda je v tancích toaleta. Uveďme si tedy odpovědi lidí, kteří u této techniky sloužili. Například Brit Alex White potvrzuje u tanku Challenger 2 přítomnost nejen proslavené varné konvice, ale i pod sedačkou nabíječe umístění základní toalety. Ta se vyprazdňovala do malého, utěsněného oddělení, z kterého se pak obsah vytěsňoval pod korbu tanku. A jak ale dále uvedl, z důvodů náročnosti jejího vyčištění po upotřebení se tato toaleta používala velmi vzácně.

Dva diskutující, kteří nesloužili u tanku vybaveného toaletou, zase v odpovědích uvedli, že při přesunu se užívaly lahve na vodu a v krajních případech i vlastní přilby. V případě přítomnosti nouzového poklopu v podlaze tanku se pak tento dal využít i jako bezpečná toaleta.


Plastová lahev poslouží vždy dobře... / Public Domain


... stejně jako krabice od munice. / Public Domain

Randall Casse, tankista M1 Abrams, který sloužil během války v Zálivu, uvedl, že: „celý svůj čas jsem strávil s M1IP a M1A1 a u těchto tanků toaleta není“. Jeho slova potvrzuje i Donovan Warenn, bývalý tankista u M1, a dodává: „Mohu s jistotou říci, že na tancích M1, IPM1, M1A1 nebo M1A1HA neexistuje žádný takový luxus jako je toaleta. Domnívám se, že toto platí ještě i pro M1A2 ve všech jeho různých variantách SEP“. Casse tak dodal, že pokud jednotka nemohla zastavit, posádka se prostě pomočila.

Matt Willie, který sloužily v bojových vozidel pěchoty M2 Bradley, zase uvedl, že se prostě posádka vymočila na podlahu. Vozidla jsou za jízdy velmi horká a moč na podlaze se tak hned odpaří. Pokud posádka nebo výsadek potřeboval na velkou stranu, použila se například prázdná krabice od bojové dávky potravin. Údajně nevadilo ani obecenstvo okolo.

Brandon Parrott, který sloužil v tancích Abrams, zase uvedl, že adrenalin a bojový stres během boje ve skutečnosti způsobí, že na velkou stranu posádka příliš nemusí. Takže vykonání velké potřeby v tanku není příliš velký problém.


Všechny britské obrněné bojové vozy mají vak (součást vybavení CES) pro „malou potřebu“ / autor neznámý

David Coleman uvedl, že tank Abrams skutečně žádnou toaletu nemá, ale určitě ji má izraelský tank Merkava. Jeho slova doplnil Geoffrey Berle, který potvrdil přítomnost toalety v tanku Merkava 4.

Dále následuje Rob Murray. „Byl jsem střelcem na lehkých tancích Scimitar a Scorpion v britské armádě a ano, měly toaletu, přestože byly malé a měly jen tříčlennou posádku. Takže to není hloupá otázka. V 80. letech byla armáda posedlá NBC [radiační, biologická a chemická ochrana], neboť studená válka byla na vrcholu a vozy měly vložky NBC k filtrování vzduchu. Strávili jsme mnoho času na taktických cvičeních s plně uzavřenými vozidly po dobu až dvou dnů v kuse, takže vše, co bylo potřebné k přežití, se odehrálo uvnitř věžičky. Sedadlo velitele mělo centrální sedák, který jste mohli vytáhnout a otočit jej do pozice toaletní sedačky. Svou osobní potřebu jste vykonali do nádoby nebo plastového odpadkového vaku pod sedačkou“.

Další zkušenost přináší Arnaud Dejaegher. Jemu se pro malou potřebu osvědčila plastová láhev s uzávěrem.

Jak dále uvádí: „U tankových osádek jsem viděl také jen vědro s nějakou obalovou fólií pro zabránění zápachu. Nesmělo se ale převrhnout… Takže improvizujete, přizpůsobujete se, abyste přežili“.

Diskutující Joe Connor poznamenal, že všechny britské obrněné bojové vozy mají tento vak jako součást kompletního vybavení CES (Complete Equipment Schedule). Vyprázdnění vaku se pak provádí přes uzavíratelný otvor v bojovém vozidle.


Luxusní Toilettensitzmodul ve vozidle Boxer / ISAF Headquarters Public Affairs Office, CC BY 2.0

Dále ještě cituje z norem „NBC clean“ pro toalety v britských tancích, kde je stanoveno, jaké musí toaleta splňovat požadavky. Je zde i dopodrobna popsána likvidace biologického odpadu. Kapacita toalety je stanovena na 400 g hmotnosti a 300 ml objemu na osobu a den s vhodnou bezpečnostní rezervou.

A konečně si představíme špičku mezi toaletami. S převahou se jím stává Toilettensitzmodul německého bojového vozidla Boxer. Vše je zde s německou precizností propracováno do posledního detailu přesně ve stylu „náskok díky technice“. Fotografie je z července 2011 a byla pořízena v severním Afghánistánu v táboře Marmal.

Toalety v ruských tancích

Strany východního bloku řešili otázku toalety v prostředi NBC zamoření formou organizování případných malých zastávek. Součinností chemického vojska a týlového zabezpečení se v rámci doplnění pohonných hmot měl budovat i prostor, tj. stan s přetlakem vzduchu a filtroventilací, pro „oddech“ osádek tanků.

Po zadání do vyhledávačů názvů toaleta nebo sanuzel (sanitární uzel) se nejstarší informace o toaletě v tanku objevila z května 2013. Server Izvěstija publikoval článek pod názvem „Sergej Šojgu dostane pancéřovaný speciální tank“. Obsahem článku je informace, že pasažéři nemusí opouštět tank, jež je vybaven umývárnou, toaletou a místem pro oddych. Článek bohužel neobsahuje žádný obrazový materiál, včetně informace, o jaký typ tanku se jedná.

Druhá zmínka je z prosince loňského roku a týká se odminovacího zařízení BMR-3M.


BMR-3M / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Původní stroj je na podvozku SU-122, avšak nejnovější verze na podvozkové bázi tanku T-90A. Ve výbavě je filtrační jednotka pro práci v kontaminovaných oblastech, klimatizační zařízení, které umožňuje posádce pracovat při teplotě okolního vzduchu až do + 65 °C. A kromě toho je v bojovém prostoru biologická toaleta a ohřívač potravin. Celkově zařízení BMR-3M dokáže poskytnout až tři dny autonomního pobytu.

A nyní můžeme přejít k toaletě tanku Armata. Jako první informaci podala státní agentura TASS 7. března tohoto roku. Důvodem je totiž následující den, tj. 8. březen, kdy se v Rusku slaví Mezinárodní den žen, ale také více jak rok probíhají nábory děvčat k tankovému vojsku. Za tímto účelem pak vycházely i speciální články a propagační videa, jak děvčata „prohání“ T-72B3 po polygonech. A protože pro „něžné pohlaví“ není plastová lahev pro osobní potřebu v tanku ideální, dostaly alespoň naději v podobě toalety u tanku Armata. On totiž i další článek agentury TASS ze 7. března nesl název „Děvčata, máte pohodlí v Armatě?“


Umístění WC (uprostřed) v tanku T-14 Armata / autor neznámý

Informaci TASS pak přebírá mimo jiné server Top War, kde cituje Ilju Baranova, ředitele pro kvalitu a informační technologie Uralské konstrukční kanceláře dopravního strojírenství (součást korporace Uralvagonzavod): „V nových těžkých strojích vytvořených na platformě Armata jsou zabudovány toalety. Konstruktéři tak vyřešili problém dlouhodobého pobytu posádek v tanku“.

A dále potřebu toalet vysvětluje: „Hlavní problém je, že neexistuje možnost vypořádat se s přirozenou potřebou. To znamená, že v tanku je voda a suchá dávka potravin, ale všechno ostatní už, bohužel, není k dispozici“ a pokračuje: „V novém tanku je zařízení SŽO (sredstvo žízně obespečenija), tj. prostředek podpory života, nebo jednodušeji, toaleta,“ uzavírá Baranov.


Toaleta na ISS / NASA

K článku nebyl přiložen žádný fotografický materiál a ani další podrobnosti o toaletě. Samozřejmě, že se k článku na serveru Top War rozproudila diskuze (s nadsázkou a humorem). Lze ji rozdělit na několik částí.

Řešila se například otázka stupně pancéřové ochrany toalety, včetně odolnosti v případě najetí tanku na minu. Probírala se i otázka ceny toalety, bude-li z titanu, o kolik se tím zvedne cena samotného tanku apod.

Zájem vzbuzovalo i technické provedení. Diskutovalo se například, zda půjde o něco podobného jako je toaleta na kosmické stanici ISS.


V ruské armádě se osobní hygienické potřeby osádek tanků nikdy neřešily ‒ stačí seřvat osádku a „jede se.“

Část diskutujících daný problém viděla i z jiného úhlu pohledu. Například diskutující pod nickem loginovich, možná z vlastní zkušenosti, uvedl tento názor a podpořil jej i výše uvedeným videem.

„Je sice hezké, že Armata má toaletu, ale do výzbroje zavedena není. A navíc, armáda nemůže vítězit s takovými to veliteli.“ napsal loginovich.

Video představuje sovětský model velení podřízených na nejnižší úrovni, jež doposud v ruské armádě přetrvává. A platí to i ve vztahu, jakým způsobem se řeší otázka hygieny a osobních potřeb vojáka, a to nejen u tankového vojska.


„Sanbačok“ pro piloty ruských letadel  / autor neznámý

Diskutující poté přinášeli i vlastní poznatky z vojenské praxe. Osádky transportních vojenských letadel předávaly zkušenosti s 15l kbelíky na palubě. Stíhači jsou vybaveni údajně lépe. V kokpitu mají k dispozici nádržky, tzv. „sanbačok“ (sanitární nádobka), i když tvrdili, že je pokud možno nepoužívají. 

A nyní se můžeme vrátit na začátek článku a odpovědět na otázku, zda toalety mají své místo v obrněné technice. Mají, a asi nejlepším řešením může být střední cesta, tj. suchá přenosná biologická toaleta.  

Zdroje: TopWar, Censor.net, TASS, TASS, Wikipedia, Technology, Quora, Military

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kontejner: Nepostradatelný pomocník armády

V článku o nových dopravních letounech Armády ČR jsme okrajově nakousli téma kontejnerizace - ...

Vojenské kontejnery od firmy KARBOX

Česká společnost KARBOX je předním evropským výrobcem vojenských kontejnerů. V portfoliu firmy ...

První sériové tanky T-14 Armata míří do ruské armády

Do konce letošního roku ruská armáda převezme prvních 12 sériových tanků T-14 Armata a čtyři ...

Americký tank M1A2C Abrams s aktivní ochranou Trophy a přídavným pancířem

Na internetu se objevila fotografie nejnovější verze amerického tanku M1A2 Abrams. Modernizovaný ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • rasto123
  23:55 27.03.2019

  Bolo tu foto s BMP-3 ? https://encrypted-tbn0.gstatic...

  Bolo tu foto s BMP-3 ? https://encrypted-tbn0.gstatic...

 • dusan
  16:15 14.03.2019

  Pz. III mal malý "srací" otvor na dne tanku. Žiadny luxus, ale poslúžilo ...

  Nedá mi nespomenúť prípad 311. čs. bombardovacej perute, keď sa jednej posádke bombardéru Wellington ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pz. III mal malý "srací" otvor na dne tanku. Žiadny luxus, ale poslúžilo ...

  Nedá mi nespomenúť prípad 311. čs. bombardovacej perute, keď sa jednej posádke bombardéru Wellington stalo, že mala náhlu sračku z nejakého jedla. Nebolo to až taká tragédia, lebo pre tento prípad tam mali nejaký kovový kanister. A ten naplnili. Tá skutočná "tragédia" začala, keď museli unikať svetlometom protilietadlovej obrany sériou "divokých" manévrov, kde sa kanister uvolnil ..... vraj kúpili pozemnému persenálu dosť chlastu ako odškodné, že to museli
  čistiť : )
  Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   15:58 15.03.2019

   Pokud se nepletu je tato událost popsána v knize ,,Nebeští jezdci,, .

   Pokud se nepletu je tato událost popsána v knize ,,Nebeští jezdci,, .

 • alexa123
  15:23 14.03.2019

  Keď už je to téma na pobavenie a tiež o tankoch tak aj toto asi pobaví

  https://www.youtube.com/watch?...

  Keď už je to téma na pobavenie a tiež o tankoch tak aj toto asi pobaví

  https://www.youtube.com/watch?...

  • dusan
   16:18 14.03.2019

   Zobrať amatéra do tanku pri streľbe je skôr návod na tragédiu ....

   Zobrať amatéra do tanku pri streľbe je skôr návod na tragédiu ....

  • Czertik
   16:40 14.03.2019

   Z vide slo poznat ze se holcina asi moc zrovna nebavi.

   Z vide slo poznat ze se holcina asi moc zrovna nebavi.

 • DanCZer
  14:48 14.03.2019

  Líbí se mi představa z MBT-70 letících exkrementů. Na takových 300 metrů by se tím dal hezky nahodit rodinný domek (za předpokladu snížené pohonné slože)... :D

  Líbí se mi představa z MBT-70 letících exkrementů. Na takových 300 metrů by se tím dal hezky nahodit rodinný domek (za předpokladu snížené pohonné slože)... :D

  • balm
   20:53 15.03.2019

   Více obsahu se ještě více redukovanou explozivní složkou a byla by munice na rozhánění davů.

   Více obsahu se ještě více redukovanou explozivní složkou a byla by munice na rozhánění davů.

 • Slavoslav
  13:46 14.03.2019

  hlavne nezabudnut na toaletak. Sovieti takto prislio vela vojenských tajomstiev ked jednotky improvizovali :)

  vid operacia Tamarisk

  hlavne nezabudnut na toaletak. Sovieti takto prislio vela vojenských tajomstiev ked jednotky improvizovali :)

  vid operacia Tamarisk

  • Czertik
   16:50 14.03.2019

   Myslim ze nic prihodnejsiho nez "to si teda pos**l" ani nejde najit.

   Myslim ze nic prihodnejsiho nez "to si teda pos**l" ani nejde najit.

   • Slavoslav
    08:19 15.03.2019

    nj, inak tu je pekne vidiet kam to vedie ked zanedbas aj taku prkotinu a nedodas tolaetny papier jednotkam v poli

    vojaci pouziju vsetko co je po ruke od TTD k zbraniam cez stale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nj, inak tu je pekne vidiet kam to vedie ked zanedbas aj taku prkotinu a nedodas tolaetny papier jednotkam v poli

    vojaci pouziju vsetko co je po ruke od TTD k zbraniam cez stale platne rozkazy, ci plany a radista nevaha pouzit aj aktualne sifrovacie kluce vojenskeho okruhu. A nepriatelska rozviedka tento smradlavy "poklad" vyuzije
    Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:38 15.03.2019

   Slavoslav: Díky, o operaci Tamarisk jsem nikdy neslyšel. Masakr:-D

   Slavoslav: Díky, o operaci Tamarisk jsem nikdy neslyšel. Masakr:-D

 • Jirosi
  13:36 14.03.2019

  Jen by mně zajímalo pro jak velké jednotky bude "WC" Armata sdílena, aby nedocházelo o frontám na frontě. xD

  Jen by mně zajímalo pro jak velké jednotky bude "WC" Armata sdílena, aby nedocházelo o frontám na frontě. xD

  • Czertik
   16:56 14.03.2019

   Pro t-90 a jine tankove jednotky je planovana toyoto landcruiser s toy toy na korbe.

   Pro t-90 a jine tankove jednotky je planovana toyoto landcruiser s toy toy na korbe.

 • Gibon
  13:13 14.03.2019

  Tak teraz mozme s cistym srdcom povedat, ze je tato debata o hovne.

  Tak teraz mozme s cistym srdcom povedat, ze je tato debata o hovne.

 • syncro
  13:02 14.03.2019

  ohledně těch plínek ,jak píše Kusa-tak ty hlavně používají piloti Us.Navy. Tankisté to mají přece jen jednoduší, použijí nouzový výstup nebo tu krabici od nábojů.

  ohledně těch plínek ,jak píše Kusa-tak ty hlavně používají piloti Us.Navy. Tankisté to mají přece jen jednoduší, použijí nouzový výstup nebo tu krabici od nábojů.

  • Slavoslav
   14:49 14.03.2019

   myslim, ze niektore Su-cka maju aj toalety. Btw napr P-39 ich mala tiez (asi ale len na malu potrebu) a Rusi ich potom v rmaci odstranovania zbytocnosti odstranovali kvôli nizsej ...
   Zobrazit celý příspěvek

   myslim, ze niektore Su-cka maju aj toalety. Btw napr P-39 ich mala tiez (asi ale len na malu potrebu) a Rusi ich potom v rmaci odstranovania zbytocnosti odstranovali kvôli nizsej vahe
   Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:55 14.03.2019

  ...to video je boží :)

  ...to video je boží :)

 • Kusa
  11:24 14.03.2019

  Pokud vím tak hodně vojáků používá v bojových situacích, které trvají do 48h pleny pro dospělé(na malou potřebu) a velkou řeší jak to jde :-). No a dost tento problém řeší, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím tak hodně vojáků používá v bojových situacích, které trvají do 48h pleny pro dospělé(na malou potřebu) a velkou řeší jak to jde :-). No a dost tento problém řeší, když tank dostane zásah, který osádka přežije. V tu chvíli vykoná celá posádka velkou potřebu jaksi spontálně a kolektivně do textilu. :-D
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:02 14.03.2019

   Zdá se, že současné designy bojových kalhot v tomto ohledu fatálně zaostávají za fremenskými obleky z Planety Duna :-).

   Zdá se, že současné designy bojových kalhot v tomto ohledu fatálně zaostávají za fremenskými obleky z Planety Duna :-).

   • PavolR
    12:18 14.03.2019

    Literárnu verziu som síce v rukách nemal, ale neriešili tie obleky čisto (no, teda "čisto") iba udržanie a recykláciu tekutín? A aj dehydrované hovienko je stále hovienko.

    Literárnu verziu som síce v rukách nemal, ale neriešili tie obleky čisto (no, teda "čisto") iba udržanie a recykláciu tekutín? A aj dehydrované hovienko je stále hovienko.

    • Slavoslav
     13:39 14.03.2019

     kazdopadne si to mohol pustit do nohavic a susene uz nejak vyhodis pripadne si nim zakuris

     kazdopadne si to mohol pustit do nohavic a susene uz nejak vyhodis pripadne si nim zakuris

     • Roland
      20:45 14.03.2019

      zakuris - hele, v češtině tohle slovo znamená něco trochu jinýho - jako já a další starší to dáme, ale někteří mladší čtenáři by Vás v tomhle případě mohli mít za o dost větší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      zakuris - hele, v češtině tohle slovo znamená něco trochu jinýho - jako já a další starší to dáme, ale někteří mladší čtenáři by Vás v tomhle případě mohli mít za o dost větší drsňáky...
      Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:56 14.03.2019

  Docela si říkám, jestli v Rusku budou učit vojáky si při vykonávání potřeby sednout. Přeci jen u nich a okolních zemích, jsou zvyklí spíš na turecký záchod a klasický kolikrát dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela si říkám, jestli v Rusku budou učit vojáky si při vykonávání potřeby sednout. Přeci jen u nich a okolních zemích, jsou zvyklí spíš na turecký záchod a klasický kolikrát dost hnusně zneuctí (uklízečky tam mají fakt "radost"). Tak by možná bylo lepší udělat jen díru v podlaze se záklopkou.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   11:20 14.03.2019

   Čím sa dostávame k problematike toaliet v Altayi, kde by potom ale museli byť aj podmienky na vykonanie nábožensky predpísanej kompletnej očisty po vykonaní veľkej potreby (ak to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Čím sa dostávame k problematike toaliet v Altayi, kde by potom ale museli byť aj podmienky na vykonanie nábožensky predpísanej kompletnej očisty po vykonaní veľkej potreby (ak to teda Erdogan so svojim islámizmom myslí vážne). :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    14:05 15.03.2019

    mohol by to riesit ekvivalentne ako Bibi Netanjahu - pokial hrozi, ze je treba branit jediny oxymoron blizkeho vychodu s Merkavami aj v sobotu, kazda za sebou taha drevenu vanu na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    mohol by to riesit ekvivalentne ako Bibi Netanjahu - pokial hrozi, ze je treba branit jediny oxymoron blizkeho vychodu s Merkavami aj v sobotu, kazda za sebou taha drevenu vanu na mikve vybavenu s APS Trophy a aktivnym IR maskovanim od BAE Systems. Lebo ked pan chce, aj motyka vystreli...
    Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:24 14.03.2019

   Myslíš také niečo ako je vo vlakoch? V podstate diera v podlahe a nad ňou nerezový hrniec. To by bolo asi najjednoduchšie riešenie. Otázne je ako by sa riešila bezpečnosť. Čo by tá ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslíš také niečo ako je vo vlakoch? V podstate diera v podlahe a nad ňou nerezový hrniec. To by bolo asi najjednoduchšie riešenie. Otázne je ako by sa riešila bezpečnosť. Čo by tá zaklopka vydržala. V prípade výbuchu míny ten tlak pôjde spätne cez ten komín až do priestoru posádky.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    13:12 14.03.2019

    Ak bude diera v podlahe viac v zadnej casti tanku, tak energia z vybuch miny bude smerovana v druhej polovici tanku tak, ze poklop neohrozi. :-D proste Turecky zachod...

    Ak bude diera v podlahe viac v zadnej casti tanku, tak energia z vybuch miny bude smerovana v druhej polovici tanku tak, ze poklop neohrozi. :-D proste Turecky zachod...

    • Zvonik
     14:52 14.03.2019

     Gibone, v zadní části tanků bývá povětšinou motor, protože tank není osobák s motorem vpředu pod kapotou. Jak bys chtěl kálet od motoru, když motorová část není spojena s kabinou s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibone, v zadní části tanků bývá povětšinou motor, protože tank není osobák s motorem vpředu pod kapotou. Jak bys chtěl kálet od motoru, když motorová část není spojena s kabinou s dvířky kvůli bezpečnosti?
     Byls někdy na vojně?
     Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      15:22 14.03.2019

      Uznavam, ze to mohlo byt zle pochopene, ale myslel som, ze netreba vysvetlovat kazdy detail.
      Ak si vezmem, ze mina sa aktivuje tlakom pasu ihned po najazde....
      Tak toaletu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Uznavam, ze to mohlo byt zle pochopene, ale myslel som, ze netreba vysvetlovat kazdy detail.
      Ak si vezmem, ze mina sa aktivuje tlakom pasu ihned po najazde....
      Tak toaletu umiestnim pod vezou a dalej, podla toho ako sa to technicky bude dat, znizim tym mnozstvo energie z vybuchu posobiacu na prekryt.

      A len poznamka. Nie kazdy tank ma motor vzadu. Ale to v casoch ked T72 boli funglace este nebolo zname...
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      17:30 14.03.2019

      mina pod pasom nie je problem. Tym su miny ktore vybuchuju na zaklade inej detekcie priamo pod korbou

      btw viem kde narazas, ale jedna lastovicka leto nerobi a tanky (vseobecne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mina pod pasom nie je problem. Tym su miny ktore vybuchuju na zaklade inej detekcie priamo pod korbou

      btw viem kde narazas, ale jedna lastovicka leto nerobi a tanky (vseobecne vzate) maju ten motor vzadu
      Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     16:00 14.03.2019

     Podľa by bolo oveľa jednoduchšie a hlavne bezpečnejšie ak by sa potreba vykonávala len keď tank stojí. Jednak môžeš bezpečne otvoriť spodný dekel (ako by povedal Borat: ,,Srací ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Podľa by bolo oveľa jednoduchšie a hlavne bezpečnejšie ak by sa potreba vykonávala len keď tank stojí. Jednak môžeš bezpečne otvoriť spodný dekel (ako by povedal Borat: ,,Srací díru") a tiež nemusíš riešiť kde umiestníš ten samotný záchod. Vykonávať potrebu za jazdy myslím nie je dobrý nápad. Aj keby si mal ten záchod v zadnej časti tak sú míny s oneskorením lebo predná časť tanku je nepomerne lepšie chránená. Si to predstav, že zrazu máš spolubojovníka vo forme granulátu po celom tanku... Alebo ťa proste zabije nejaký úlomok lebo tá energie sa niekde vyšantiť musí.
     Skrýt celý příspěvek

 • Kopy
  10:49 14.03.2019

  Mě napadá, proč nemají obyčejný poklop pod tankem. Popřípadě pro spláchnutí místo vody použít tlakový vzduch.

  Mě napadá, proč nemají obyčejný poklop pod tankem. Popřípadě pro spláchnutí místo vody použít tlakový vzduch.

  • Packal
   11:22 14.03.2019

   Možná protože torzní tyče?

   Možná protože torzní tyče?

   • Kopy
    11:38 14.03.2019

    A mezi torzni tyče by se nevešla roura?

    A mezi torzni tyče by se nevešla roura?

    • Czertik
     12:37 14.03.2019

     Hehehehe, no uz te vidim jak by si pak cistil okoli ci vymenoval torzni tyce v takhle postizenem miste.

     Hehehehe, no uz te vidim jak by si pak cistil okoli ci vymenoval torzni tyce v takhle postizenem miste.

     • Slavoslav
      14:46 14.03.2019

      opravte ma ak sa mylim, ale tie torzky nie su zvnutra viditelne a zasuvaju sa zboku. Takze pri vymene torzky by si do styku s odpadom neprisiel. A tie torzky maju dost velky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      opravte ma ak sa mylim, ale tie torzky nie su zvnutra viditelne a zasuvaju sa zboku. Takze pri vymene torzky by si do styku s odpadom neprisiel. A tie torzky maju dost velky rozostup aby sa tam odpadova rura zmestila keby na to prislo
      Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   12:35 14.03.2019

   protoze takovy poklop nejen ze snizuje minovou odolnost (byt na nouzove opusteni je idealni) , tak hlavne pokud chces mit tank nbc ready, tak by to hodne komplikovalo provoz.

   A ...
   Zobrazit celý příspěvek

   protoze takovy poklop nejen ze snizuje minovou odolnost (byt na nouzove opusteni je idealni) , tak hlavne pokud chces mit tank nbc ready, tak by to hodne komplikovalo provoz.

   A ten nemecky naskok diyk technice...zajimalo by me jak sou na tom leo a jine vozidla. Byt takovy luxus by jim zavidel kde kdo.
   Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:44 14.03.2019

  Super článek :-). V BVP, VPV, T-72, OT-62, OT-810, OT-90 a OT-64 určitě žádný záchod nebyl. Vždycky jsem se bál toho, jak bychom za války z opravovaných vozidel odstraňovali zbytky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Super článek :-). V BVP, VPV, T-72, OT-62, OT-810, OT-90 a OT-64 určitě žádný záchod nebyl. Vždycky jsem se bál toho, jak bychom za války z opravovaných vozidel odstraňovali zbytky předchozí osádky, ale teď vidím, že skutečný problém leží někde úplně jinde :-).
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:26 14.03.2019

   V nejhorším případě by tě mohla potkat kombinace:-D

   V nejhorším případě by tě mohla potkat kombinace:-D