Si Ťin-pching: Naším věčným snem je stát se kosmickou velmocí

-
25. 11. 2022
-
2 komentářů
-
Jan Buchar
Čína považuje rozvoj kosmického průmyslu za klíčový prvek své národní strategie. Úspěchy Pekingu, ať už loňské měkké přistání na Marsu nebo nedávná dostavba vesmírné stanice Tchien-kung (angl. Tiangong), přitáhly pozornost celého světa. Rostoucí počet čínských letů do vesmíru provází systematická podpora technických oborů, které na pracovní trh každoročně chrlí miliony absolventů.
„Naším věčným snem je zkoumat rozlehlý vesmír, rozvíjet kosmický průmysl a vybudovat z Číny kosmickou velmoc,“ toť vize čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (Xi Jinpinga). Vesmírnému výzkumu a letům do kosmického prostoru v minulosti dominovaly na jedné straně západní státy v čele s USA, na straně druhé SSSR spolu s následnickým Ruskem. Čína se v posledních letech rychle, samostatně a s určitými vylepšeními dostala na jejich úroveň. Resp. Čína již Rusko dávno předehnala.
Zatímco na konci minulého desetiletí čínské kosmodromy vysílaly do vesmíru méně než čtyřicet raket ročně, minulý rok se jejich počet zvýšil na 55 a letos se počítá již s 60 lety. Většina z nich využila rakety rodiny Dlouhý pochod (Long March, Chang Zheng) a to buď starší modely 2, 3 a 4, nebo novou generaci řady 5, 6, 7 a 8 vstupující do služby, jež starší modely v budoucnu nahradí.
Jedním z největších milníků čínských kosmických letů se loni stalo měkké přistání na Marsu. Po startu v roce 2020 dorazila mise Tchien-wen-1 (Tianwen-1) v únoru 2021 na oběžnou dráhu Marsu. Tam strávila tři měsíce hledáním vhodného místa a podmínek pro přistání. Cíle mise, které plní orbitální sonda, přistávací modul a vozidlo jménem Ču-žung (Zhurong), zahrnují geologický výzkum planety, hledání vody a studium atmosféry na Marsu.
Přistávací modul a vozidlo Ču-žung zdárně přistály 14. května loňského roku, přičemž orbitální sonda zůstala ve vesmíru. Tímto úspěchem se Čína stala po Spojených státech a Sovětském svazu teprve třetím státem, kterému se měkké přistání na Marsu podařilo. Měkké přistání si v roce 2003 vyzkoušela také Evropská kosmická agentura, ovšem její sondě Beagle 2 se přistávací manévr nezdařil a následně nebyla schopná navázat spojení se Zemí.
V roce 2021 na Marsu přistálo čínské vozítko Ču-žung
Související články
SpaceX vyvine pro Pentagon planetární dopravní systém
Americká firma SpaceX získala další příjemnou finanční injekci – tentokrát 102 milionů dolarů od ...
-
21.01.2022
-
37 komentářů
-
Jan Grohmann
Laserová komunikace mezi bojovými letadly a satelity
Americká společnost Space Micro získala od amerického letectva (USAF) grant na rozvoj laserové ...
-
28.01.2022
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Rusko přišlo o průzkumný satelit Kosmos-2555
Podle ruské tiskové agentury TASS před dvěma dny nedobrovolně shořel v atmosféře ruský průzkumný ...
-
20.05.2022
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Kdo ovládne vesmír, ovládne Zemi
Vedení moderního boje je absolutně nemyslitelné bez podpory satelitů obíhajících kolem Země. Stačí ...
-
08.07.2022
-
55 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.