XM109: Odstřelovači proti bezpilotním letadlům

XM109
Foto: Barrett XM109 / Barrett

Na proběhlé výstavě Modern Day Marine americká firma Barrett vyvolala nemalý rozruch. Na svém stánku představila velkorážní odstřelovací pušku Barrett XM109, určenou pro boj s bezpilotními letadly a vrtulníky.

Těžká odstřelovací puška XM109 pro boj s bezpilotními letadly ukazuje na trend z několika posledních let. Pomalu se mluví o skutečnosti, že jedním z budoucích úkolů odstřelovačů bude rovněž i boj s taktickými bezpilotními letouny.

 

Důkaz můžeme hledat už v roce 2010, kdy se v indickém Dillí konaly Hry Commonwealthu ( Commonwealth Games ). Indičtí odstřelovači kromě jiného dostali za úkol zničit jakýkoliv bezpilotní stroj, který se mohl dostat k VIP-zóně.

 

Zpět k "premiéře" zbraně XM109. Přestože média zbraň prezentují jako M107A1, věříme, že jde o omyl. Ostatně zveřejněné parametry odpovídají prototypu těžké odstřelovací pušky XM109, která je firmou Barrett vyvíjena již téměř deset let .M107A1 je odstřelovací poloautomatická puška ráže 12,7 mm, již používají v řadě zemí světa. Jde o další evoluci odstřelovací pušky Barrett M82.XM109 Foto: Barrett XM109 / Barrett

Nová zbraň je očividným následovníkem konceptu XM109, je komorována na náboj (granát) ráže 25 x 59 mm a může střílet jak průbojné, tak třištivo-trhav é granáty. Dostatečný arzenál k ničení i těch největších bezpilotních strojů. Průbojný granát 25 x 59 mm dokáže probít 50 mm tlustý pancíř až na vzdálenost 1000 metrů.

 

Zbraň může využívat také ve vzduchu explodující granáty 25 x 59 mm, vyvinuté pro granátomet XM307 Advanced Crew Served Weapon ( zrušen v roce 2007 ) . K tomu však potřebuje speciální příslušenství. Před několika lety se firmě Barrett nepodařilo se zbraní XM109 i přes počáteční zájem prosadit v americké armádě. Původní požadavky americké armády na 20- až 25mm odstřelovací pušku vycházely ze zkušeností z války v Perském zálivu. Tehdy potřebovaly americké speciální jednotky zbraň, která by dokázala levně a účinně ničit nepřátelskou lehce obrněnou techniku, případně raketové systémy SCUD.

 

Avšak v novém miléniu se priority změnily a americké speciální jednotky ztratily o těžkou odstřelovací pušku zájem. Firma Barrett se tak nyní hodlá očividně své z t na vlně "boomu" bezpilotních letadel a nabídnout XM109 americké armádě jako nástroj k boji s bezpilotními letadly či vrtulníky. Sama firma řadí novou zbraň do kategorie anti-UAV, tedy zbraní určených k boji s bezpilotními prostředky.

 

Hmotnost zbraně je 14,1 kg a efektivní dostřel se pohybuje na hranici 2000 metrů, maximální pak na 3600 metrech. Otázkou však je rychlost náboje 25 x 59 mm a nutné předsazení záměrného bodu před cílem. Rychlost 25mm granátu je pouze 425 m/s, takže při střelbě na maximální efektivní vzdálenost letí k cíli téměř pět sekund.

 

Zdroj: KITUp!

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

TrackingPoint – odstřelovač v každém z nás

Na konci minulého roku jsme si na stránkách Armádních novin představili zaměřovací technologii ...

Íránská antimateriálová puška Arash

Jednou z posledních novinek íránského zbrojního průmyslu je antimateriálová puška Arash. Jedná se o ...

Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače

Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. ...

Remington Defense PSR: Nová odstřelovačka pro americké speciální jednotky

Program PSR (Precision Sniper Rifle) několik let hledal nejvhodnější odstřelovací pušku pro americké ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  15:09 01.11.2013

  Přijde mi trochu pokrytecké prezentovat těžkou odstřelovačku ("antimateriálovku", chcete-li), jako "anti-UAV". Jistěže s ní jde sestřelit UAV (za předpokladu, že letí co ...Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi trochu pokrytecké prezentovat těžkou odstřelovačku ("antimateriálovku", chcete-li), jako "anti-UAV". Jistěže s ní jde sestřelit UAV (za předpokladu, že letí co nejvhodnějším způsobem vzhledem ke střelci, nejraději však UAV "parkující" na stojánce u vzletové plochy). Taky s ní ale jde zničit osobák, nebo vrtulník a spousta jiné techniky.

  Ta hláška s anti-uav je nejspíš skutečně marketingová křeč frmy, v průběhu snahy zalíbit se US ozbrojeným složkám.Skrýt celý příspěvek

 • JiriTintera
  11:21 29.10.2013

  Zdravím pane Grohmanne,
  narazil jsem na toto tvrzení: "Nová zbraň je očividným následovníkem konceptu XM109...". Předpokládám, že se jedná o překlep.

  Zdravím pane Grohmanne,
  narazil jsem na toto tvrzení: "Nová zbraň je očividným následovníkem konceptu XM109...". Předpokládám, že se jedná o překlep.

 • Rorij
  13:50 28.10.2013

  Ta firma se jmenuje Barrett ne Barretta to je zase italská Beretta.

  Ta firma se jmenuje Barrett ne Barretta to je zase italská Beretta.

Načítám diskuzi...