Začala montáž první sériové víceúčelové stíhačky Su-57

Začala montáž první sériové víceúčelové stíhačky Su-57
Záběry prvního sériového Su-57 na montážní lince / YouTube (Zvětšit)

Ruský náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko 29. května navštívil Komsomolský letecký závod (KnAAPO), výrobní pobočku firmy Suchoj, kde zhlédl stavbu první sériové víceúčelové stealth stíhačky Suchoj Su-57. Letadlo s trupovým označením T-50S-1 je první ze dvou v roce 2019 objednaných. Ruské vzdušně-kosmické síly (VKS) letoun převezmou na konci letošního roku.

„První letadlo dostaneme do konce letošního roku. Mluvíme o sériovém stroji,“ uvedl pro ruskou vojenskou televizi Zvezda Krivoručko s tím, že Su-57 představuje zcela novou platformu s obrovským potenciálem do budoucna.

„Dnes jsme se podívali na připravenost letadla a všeobecnou připravenost podniku na sériovou výrobu Su-57. Jsme zcela spokojeni s tím, co jsme viděli a doufáme, že všechny plány budou splněny. Myslím, že toto letadlo má nejméně 30 až 40 let aktivního života,“ dodal Krivoručko.

Připomeňme, že dne 22. srpna 2018 ruské ministerstvo obrany na vojenské výstavě Armija 2018 podepsalo se společností Suchoj smlouvu na dodávku prvních dvou sériových Su-57 (trupová čísla T-50S-1 a T-50S-2) s motory „první etapy“ Izdělije 117. První letadlo VKS převezme letos, druhé příští rok.

Původně se počítalo s objednávkou dalších 13 Su-57 v roce 2020 a s termínem dodání do roku 2025. Letouny vyrobené po roce 2023 přitom měly dostat motory „druhé etapy“ Izdělije 30. V polovině května však ruský prezident Vladimir Putin oznámil úpravu Státního vyzbrojovacího programu na roky 2018–2027. Podle této úpravy VKS do konce roku 2027 získá celkově 76 sériových Su-57, což stačí na vyzbrojení tří leteckých pluků (šest letek po 12 Su-57).

Původně (2010) se přitom počítalo s dodáním prvních dvou Su-57 v roce 2015 a s celkově 60 Su-57 do roku 2020. Ale jak vidíme v příkladech z jiných zemí, takové zpoždění není nic výjimečného. Podobná zpoždění trápí například projekt amerického těžkého vrtulníku CH-53K King Stallion.


Krivoručko při návštěvě závodu KnAAPO

Také americké letectvo ještě v roce 2007 počítalo s dosažením počáteční operační způsobilosti (IOC) s letouny F-35A Lightning II v roce 2011, ale ve skutečnosti IOC dosáhlo až v roce 2016. První prototyp F-35A přitom vzlétl v roce 2006. Prozatím (do dnešního dne) bylo vyrobeno 395 F-35 všech verzí. Americké letectvo prozatím provozuje 196 F-35A, tedy více, než kolik má letounů F-22A Raptor ve výzbroji. V následujícím fiskálním roce 2020 americké letectvo získá minimálně 48 nových F-35A (Kongres ale požaduje dodávku 60 letadel).

Zpět do Ruska. Pokud se tedy počítá s výrobou 76 letadel do roku 2027, znamená to, že během sedmi let musí KnAAPO vyrobit 74 Su-57, tj. více než 10 letadel ročně, což je řádové zvýšení oproti současné rozjezdové produkci. Problémem přitom není ani tak samotná montážní továrna KnAAPO, ale spíše ukočírování a zajištění dodavatelského řetězce.

Za pozornost stojí také cena celé zakázky ‒ podle deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany za 76 letadel zaplatí 170 miliard rublů. Pokud tomu tak je, cena Su-57 (34 milionů dolarů) bude jen o něco vyšší, než je cena Su-35S. Cena je podle webu The Drive dokonce nižší, než za kolik Rusko před 20 lety dodávalo letouny Su-30MKK do Číny.  Na druhou stranu vysvětlení může být velmi prosté ‒ Kommersant jednoduše špatně pochopil cenu zakázky nebo citovaný zdroj uvedl nepřesné informace (záměrně?).

Vladimir Putin navíc uvedl, že se podařilo srazit cenu letadel o 20 %. Podle Kommersantu je sleva možná díky velké sériovosti výroby, změny vnitřní konstrukce Su-57 a snížení marže KnAAPO na minimum. V každém případě tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov slova Putina dovysvětlil: „Nejedná se o jednoduchý matematický vzorec, je to ve skutečnosti o tom, že obecně akviziční rozpočet ministerstva [obrany] nevzroste, ale samozřejmě nějaké vnitřní přerozdělování je možné a přípustné.“

Zavádění každého komplexního zbrojního systému, jako je Su-57, vyžaduje obrovské investice do provozního a výcvikového zázemí. Mluvíme tedy o investicích do obslužné infrastruktury, nákupu nové servisní techniky, nákupu tisíce různých nástrojů, přístrojů, nářadí, přípravků, manipulační a obslužné techniky, ale také samozřejmě obrovské investice do výcvikových systémů pro piloty a techniky.

Lze tedy kvalifikovaně odhadnout, že vybudování celého provozního ekosystému Su-57 si vyžádá v průběhu let investice několik stovek miliard rublů. V opačném případě se nedá počítat s velkou provozní nasaditelností Su-57. Stačí se podívat do zámoří – po 17 letech vývoje je pouze 27 % F-35 plně bojeschopných, částečně bojeschopných je zhruba polovina.

V každém případě je nutné si uvědomit, že za nákupem Su-57 nestojí ani tak posílení VKS, ale především strategická podpora domácího leteckého průmyslu a vývozu ruských zbraní:


Su-57

V současné době Rusko provozuje tři programy taktických víceúčelových bojových letadel ‒ MiG-35, Su-30SM a Su-35S.

Su-30SM vyrábí Irkutský letecký závod, ale ten se má od roku 2022 přeorientovat na výrobu civilních dopravních letadel MS-21. Se vší úctou, „kusová“ výroba MiGů-35 je spíše snahou zachránit legendární, ale ztrátovou firmou MiG, a podpořit prodej MiGů-35 do Indie. Z dlouhodobého hlediska, bavíme se o dekádě nebo dvou, MiG-35 jednoduše nemůže konkurovat nastupujícím stealth letounům, jako je F-35, čínský FC-31 nebo chystaný evropský NGF (Next Generation Fighter) nebo britský FCAS IT (Future Combat Air System Technology Initiative).

Zdá se tedy, že jediným výrobcem víceúčelových taktických bojových letadel v Rusku zůstane firma Suchoj a továrna KnAAPO, která nyní vyrábí letouny Su-35S a exportní Su-30MK2, a která koncentruje nejlepší vývojové a technické pracovníky.

Ač je samozřejmě Su-35S velmi pokročilý letoun, ruský letecký průmysl musí uvažovat, co bude vyrábět za deset nebo dvacet let (dvacet let je ostatně průměrná doba vývoje špičkového bojového letadla). Jednoduše KnAAPO musí v následujících letech tak nebo tak opustit výrobu Su-35S a Su-30MK2 a přeorientovat se na výrobu Su-57. Jedině tak může v následujících dekádách konkurovat americkým, čínským, evropským, či dokonce jihokorejským nebo japonským bojovým letadlům. Nemluvě o bojových letadlech z dalších ambiciozních zemích, jako je Turecko, Brazílie nebo Indie.

Je třeba si také uvědomit, že dodávky špičkových zbraňových systémů jsou mimo jiné nedílnou součástí diplomacie, protože partneři z jiných zemí samozřejmě spíše spolupracují (přiklání se) k tomu „nejsilnějšímu“, tedy k tomu, kdo je jim schopen dodat nejlepší zbraně, které jim pomohou porazit potenciálního protivníka.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Startuje výroba motorů AL-41F-1 pro ruské stealth stíhačky Su-57

V listopadu minulého roku skončil výzkum, vývoj a testování proudového motoru „první etapy“ AL-41F-1 ...

Vladimir Putin: Ruské letectvo získá 76 stíhaček Su-57 do roku 2027

Ruské vzdušně-kosmické síly (VKS) měly do roku 2027 původně převzít pouze 16 víceúčelových (jiné ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pavel II
  12:08 07.06.2019

  Je tady obrovská diskuse na téma ,,je to výroní linka, není to výrobní linka", jistěže není, to je jasné, ALE! proč není, a mohou ji Rusáci vůbec mít? Když jsem si naposledy, někdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je tady obrovská diskuse na téma ,,je to výroní linka, není to výrobní linka", jistěže není, to je jasné, ALE! proč není, a mohou ji Rusáci vůbec mít? Když jsem si naposledy, někdy vloni, hledal podrobnější informace k Armatě než ty okamžitě dostupné, našel jsem, že výrobní linka na Armatu je v Německu, zabalená k odeslání do Ruska, ale olepená cedulkama ,,exekučně zabaveno". Ví někdo, jesti už to vyplatili a bylo jim dodáno? Vzhledem k tomu, že chtějí i Armat smontovat jakousi ,,sérii"..., no a v návaznosti na to, linku na ty ajroplány by si dokázali uplácat sami? Když i výrobní linku na tanky, nejvíc nejlepší a nejvlasteněčtější Armaty si museli pořídit v Germánii?
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:18 03.06.2019

  Ještě k těm komentářům k výše uvedenému videu ... jedná se o montáž PRVNÍHO SÉRIOVÉHO KUSU, který bude dodán VKS do konce letošního roku.... NIKOLIV SÉRIOVOU VÝROBU ... na tu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k těm komentářům k výše uvedenému videu ... jedná se o montáž PRVNÍHO SÉRIOVÉHO KUSU, který bude dodán VKS do konce letošního roku.... NIKOLIV SÉRIOVOU VÝROBU ... na tu je podnik připraven, kdy ke spuštění dojde po podpisu nové smlouvy na MAKS - 2019..

  Jinak :
  https://www.securitymagazin.cz...
  Ruské letectvo dostane 20 stíhačů Su-35S do konce roku 2020... Podle Krivoručka dostanou ruské vzdušně-kosmické několik letounů tento rok....

  Ještě pro zajímavost nějak se nám začíná ta výroba L 410 v Rusku rozjíždět... (zajímavý pohled do Jekatěrinburgského závodu Ural Civil Aviation (UZGA)
  https://bmpd.livejournal.com/3...
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   00:43 04.06.2019

   Aha, takže oni maj připravenou automatickou linku, ale vyráběj letadlo ručně. A teď tu o Karkůlce.

   A co znamená, že Rusko kupuje Su-35? Že se v poměru cena/výkon vyplatí více, než ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Aha, takže oni maj připravenou automatickou linku, ale vyráběj letadlo ručně. A teď tu o Karkůlce.

   A co znamená, že Rusko kupuje Su-35? Že se v poměru cena/výkon vyplatí více, než Su-57. Což při avizované ceně Su-57 znamená, že buďto Su-35 kupujou vyloženě za babku a holej Suchoje až na dřeň, anebo Su-57 není o tolik výkonnější, než Su-35....
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:46 04.06.2019

    logik: samozřejmě, že se SU-35, které je zavedené do výzbroje, jsou vytvořené školící a taktické postupy, jsou naimplementovány zbraňové systémy atd... a hlavně je k dispozici ...
    Zobrazit celý příspěvek

    logik: samozřejmě, že se SU-35, které je zavedené do výzbroje, jsou vytvořené školící a taktické postupy, jsou naimplementovány zbraňové systémy atd... a hlavně je k dispozici výrobní kapacita momentálně vyplatí víc, než možná se rozjíždějící sériová výroba s rychlostí pár kousků ročně. I pří přesměrování finančního toku by (při dodržení všech lhůt) měli těch 20 letadel, které potřebují teď, tak někdy v roce 2040.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     15:44 04.06.2019

     Vejmluvy.

     Výrobní kapacita pro Su-57 přeci je, vždyť se tím Givitz chlubí. A i jestli ve skutečnosti není, tak rok bez těch letadel Rusko přeci přežije. 20 stíhačů do roku 2020 - ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vejmluvy.

     Výrobní kapacita pro Su-57 přeci je, vždyť se tím Givitz chlubí. A i jestli ve skutečnosti není, tak rok bez těch letadel Rusko přeci přežije. 20 stíhačů do roku 2020 - to rozhodně není jen nutná obnova pro zachování schopností.

     A to, že jsou na Su-35 taktické a školící postupy? WTF? To jako jednou jsme cvičili s s píkama, tak budeme furt pochodovat ve španělské tercii? Letadlo je investice na třicet let dopředu, nikdo byť jen s kusem mozku v hlavě nekoupí podstatně horší letadlo jen proto, že ještě na tom novějším ještě všechno neumí.....
     Skrýt celý příspěvek

     • danny
      13:54 05.06.2019

      logik: to chce klid, zhluboka dýchat, a tak. Zkus se odpoutat od toho, že je to ruské letadlo, třeba ti to pomůže vrátit se k racionálnímu uvažování. Onehdá se tady objevil článek ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik: to chce klid, zhluboka dýchat, a tak. Zkus se odpoutat od toho, že je to ruské letadlo, třeba ti to pomůže vrátit se k racionálnímu uvažování. Onehdá se tady objevil článek o tom, že USA objednávají nějaké F-15, protože potřebují udržet dostatečný počet letadel v aktivní službě. Přestože mají F-35 zavedené do služby a výroba jede na plné obrátky. Pod tím článkem jsi neměl potřebu se ztrapňovat lacinými výkřiky.
      Buď si jistý, že i ti negramotní mužici mají nějaké racionální důvody, proč tu objednávku podepsali. Jestli je to zachování zaměstnanosti, udržení schopností, úspora nákladů na přeškolování, nevím. Ale buď si jistý, že to bude podstatně racionálnější, než tvá reakce.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:28 05.06.2019

      1) F-35 v USA neslouží k témuž jako F-15. Tedy perutě, které mají teď F-15, nemají dostat F-35. V Rusku mají Su-35 a Su-57 stejné zaměření, tedy není důvod, aby perutě nedostaly ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) F-35 v USA neslouží k témuž jako F-15. Tedy perutě, které mají teď F-15, nemají dostat F-35. V Rusku mají Su-35 a Su-57 stejné zaměření, tedy není důvod, aby perutě nedostaly novější.

      2) I tak porovnej, kolik F-15 chce USAF nakoupuit a kolik chce USAF nakoupit F-35 a srovnej to s tím, kolik Rusko nakoupí do roku 20 Su-57 a kolik Su-35. Trochu rozdílný poměr 4. a 5. generace, že?

      3) A za třetí porovnej kolik je nejstaršímu z flotily F-15 USAF, a kolik je nejstaršímu z flotily Su-27 v ruských vzdušně komických silách :-). Pokud nechceš tvrdit, že jsou ruská letadla křápy, co nevydrží, tak evidentně nejde o náhradu dosluhujících strojů u stávajících jednotek jako u Tvého protipříkladu s F-15, kde dává smysl zachovat typ.

      4) Výroba F-35 jede tak na plné obrátky, že Lockheed nemá kapacitu ani na výrobu potřebných náhradních dílů. Boeing má kapacity volné. Zatímco Suchoj kapacity na výrobu Su-35 by úplně stejně mohl použít na výrobu Su-57. Takže zatímco USAF by další F-35 teď koupit nemohlo, Rusko by Su-57 nakoupit klidně mohlo.

      Takže se prosím zkus zachovat podle své rady a hluboce dýchat a uklidnit se, když si přečteš něco, co se Ti nelíbí, než začneš lidi s jiným názorem urážet. Oni lidi občas vědí, proč něco tvrdí.

      "Buď si jistý, že i ti negramotní mužici mají nějaké racionální důvody, proč tu objednávku podepsali. "
      Ale jistě že mají. Copak tvrdím, že jsou blbí? To tvrdíš pouze implicitně Ty Tvým vysvětlením, když tvrdíš, že Rusové nejsou schopni vyrobit 20 letadel v rozumném termínu. V jakých že to sériích jede výroba F-35? Přes sto letadel ročně? A podle Tebe je problém vyrobit dalších dvacet letadel do roku 40????

      Já tvrdím, že ten nákup má hned dvě možná racionální vysvětlení, a ani jedno Rusy nijak neuráží zvlášť neuráží: že buďto byl Suchoj přinucen prodat Su-35 výrazně levněji než Su-57 - což ale znamená, že je prodává fakt pod cenou, anebo bojová hodnota Su-57 moc nepřevyšuje bojovou hodnotu Su-35.
      Skrýt celý příspěvek

   • stronger.p
    19:10 04.06.2019

    Já se domnívám, že letadla se dělají vždy ručně. Zatím jsem nikdy pásovku na letadlo neviděl, vždy to byla hala s mnoha lešeními...

    Já se domnívám, že letadla se dělají vždy ručně. Zatím jsem nikdy pásovku na letadlo neviděl, vždy to byla hala s mnoha lešeními...

   • gangut
    20:31 04.06.2019

    A vy už te videl nejakú automatickú linku na výrobu lietadiel? Podelte sa... :-D

    A vy už te videl nejakú automatickú linku na výrobu lietadiel? Podelte sa... :-D

    • logik
     10:32 05.06.2019

     Linka ve smyslu leteckého průmyslu je něco jiného než linka např. v automobilismu.
     To ale nic nemění na tom, že to je také i něco jiného, než prezentujou tady na videu.

     Linka ve smyslu leteckého průmyslu je něco jiného než linka např. v automobilismu.
     To ale nic nemění na tom, že to je také i něco jiného, než prezentujou tady na videu.

     • logik
      22:32 05.06.2019

      Tak nevím - Ti co dali mínus nesouhlasí s čím:
      1) chce tu snad někdo tvrdit, že automatická linka na výrobu letadel vypadá jako ta na auta?
      2) nebo chce tvrdit, že tom co je na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak nevím - Ti co dali mínus nesouhlasí s čím:
      1) chce tu snad někdo tvrdit, že automatická linka na výrobu letadel vypadá jako ta na auta?
      2) nebo chce tvrdit, že tom co je na videu - tedy utahování matek očkoplochým klíčem, dlouhé vlasy, které může chytit jakýkoli stroj atd. atd.... je to, jak vypadá reálná výroba letadel?

      Anebo vlastně není nic, s čím nesouhlasíte, ale mínusujete ze vzteku na pravdu?
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      08:39 06.06.2019

      1. Nevypadá, žiadna automatická linka na výrobu lietadiel neexistuje. Problém je len v tom, že neviete čo znamená slovo automatická.
      2. Neviem. čo máte proti utahovaniu matiek ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1. Nevypadá, žiadna automatická linka na výrobu lietadiel neexistuje. Problém je len v tom, že neviete čo znamená slovo automatická.
      2. Neviem. čo máte proti utahovaniu matiek očkoplochým kľúčom a proti dlhým vlasom. Výrobu lietadla ste evidentne nikdy nevidel.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:35 06.06.2019

      gagnut:
      1) Používáte postup jak vystřižený z učebnice propagandy. Abyste mohli protinázor vyvrátit, nejdřív si ho překroutíte..... Nikdo tu netvrdil, že na letadla existuje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      gagnut:
      1) Používáte postup jak vystřižený z učebnice propagandy. Abyste mohli protinázor vyvrátit, nejdřív si ho překroutíte..... Nikdo tu netvrdil, že na letadla existuje automatická linka jako na automobily. Ale že existuje "sériová linka" a že ta sériová výroba letadel vypadá jinak.
      Vy jste to překroutili na automatickou linku, abyste to mohli vyvrátit, ale to je z Vaší strany argumentační faul. Moderní sériová linka na letadla vypadá např. https://www.youtube.com/watch?...

      2) " a proti dlhým vlasom. "
      No tak v normálních státech se vlající vlasy na pracovišti, kde se zrovna používají rotační přistroje (např. momentové klíče) z principu prostě nenosí, protože je to z hlediska bezpečnosti práce blbina. Ani v letectví, ani jinde. Kdyby je měla aspoň všechny stažené vzadu do uzlu....

      3) No, někde se chlubí používáním očkoplochých klíčů, někde tímto
      https://www.youtube.com/watch?...
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      12:37 06.06.2019

      Vy ste idiot?
      1: O automatickej linke ste tu prvý začal snívať vy 4.6. o 00:43.
      2: V tomto bode od vás očakávam ďalšiu slohovú prácu na téma Rotačný prístroj -momentový kľúč. Viete ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vy ste idiot?
      1: O automatickej linke ste tu prvý začal snívať vy 4.6. o 00:43.
      2: V tomto bode od vás očakávam ďalšiu slohovú prácu na téma Rotačný prístroj -momentový kľúč. Viete vy, čo to je momentový kľ´úč?
      3: Neviem, kto sa kde chváli používaním vidlicových kľúčov ale ubezpečujem vás že je to úplne štandardne používané náradie.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:43 06.06.2019

      "Vy ste idiot?"
      Dochází argumenty, že saháš k agresi?

      "1: O automatickej linke ste tu prvý začal snívať vy 4.6. o 00:43."
      Jo, aha, takže se mi nepovedlo v noci použít úplně přesný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Vy ste idiot?"
      Dochází argumenty, že saháš k agresi?

      "1: O automatickej linke ste tu prvý začal snívať vy 4.6. o 00:43."
      Jo, aha, takže se mi nepovedlo v noci použít úplně přesný slovo, a místo, abys řešil podstatu sdělení, tak se vozíš po slovíčkách? Od toho postu jsem to vysvětlil - a na videu z linky F-35 je jasně vidět, že tam mají trochu jinou míru automatizace. Nebo to chceš popřít?

      2: V tomto bode od vás očakávam ďalšiu slohovú prácu na téma Rotačný prístroj -momentový kľúč. Viete vy, čo to je momentový kľ´úč?
      Jo vim. Přeneseně, i když nepřesně, se to používá aspoň v mém okolí i pro momentový akušroubovák. Jo, je to vlastně blbě, a? Nepochopil jsi jádro sdělení? Nebo jsi pochopil, ale na jádro sdělení nemáš co říct, tak se točíš na blbostech?

      3:"Neviem, kto sa kde chváli používaním vidlicových kľúčov"
      No, běžné je na propagačních videích ukázat tu nejvíce hightech techniku. Ruská montáž ukazuje stranové klíče....
      Tím nechci říct, že to je ta nejvíc hightech ruská technika. Ale ukazuje to, že to video je fušeřina. Kdyby opravdu měli sériovou linku jak tvrděj, tak by byli schopní natočit podstatně zajímavější věci, než "kompars se stranovým klíčem".

      "....ale ubezpečujem vás že je to úplne štandardne používané náradie."
      Stranový klíč je jeden z nejpomalejších nástrojů na utahování matic. Nevím, kde pracujete, ve spoustě profesí je to opravdu běžný postup, ale v průmyslu kde je vysoká cena práce (což letecký průmysl je), tak je snaha použít co nejrychlejší výrobní postup. Zároveň je snaha použít postup, který minimalizuje možnou chybu.

      Takže stranový klíč se použije pouze v případě, že není vhodné použít ani momentový šroubovák, ani ráčnový klíč, ani momentový klíč. Zdá se Ti, že to je ta situace?

      To je totiž jedna z podstat sériové výroby: že jsou stanoveny přesné pracovní postupy, které umožní rychlou a přitom bezchybnou práci. Na prototypu je možné, že by na daném místě to šel dotáhnout stranovým klíčem. V sérii je to nesmysl.

      Samozřejmě dosti záleží na tom, jak kvalifikovaní a tedy drazí lidé na daném místě pracují. Pokud jsou to levní mamlasové, co klidně provrtaj raketu a nechaj to bejt, pak asi není důvod jim kupovat drahé nářadí, které zrychlí jejich práci a plochý klíč stačí... :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      19:42 06.06.2019

      :-D
      1. Možete mi teda vysvetlit podstatu zdelení:" Aha, takže oni maj připravenou automatickou linku, ale vyráběj letadlo ručně. A teď tu o Karkůlce" kedže sa všetky lietadlá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      :-D
      1. Možete mi teda vysvetlit podstatu zdelení:" Aha, takže oni maj připravenou automatickou linku, ale vyráběj letadlo ručně. A teď tu o Karkůlce" kedže sa všetky lietadlá vyrábajú "ručne"?
      2. Ano, je to blbě. Aku alebo pneušrobovák rozhodne NIE JE momentový kľúč. To že si tam nastavíte nejaký moment je irelevantné. Skrutku alebo matku spravidla predbežne dotiahnete uťahovačkou, golou OČKOPLOCHÝM alebo iným kľúcom a potom dotiahuť momentovým kľúčom. A dlhé vlasy- to si nezaslúži komentár. To nie je ani mliekareň ani sústružnícka dielňa.
      3. Neviem, kde ste videl vy propagačné video ale pri článku je video z reportáže o návšteve námestníka ruského MO vo výrobnom závode.
      Prípadne mi skúste ešte napísať nejakú slohovú prácu na tému ako to funguje v letectve. Pracujem v ňom od roku 95
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:06 07.06.2019

      1. "Možete mi teda vysvetlit podstatu zdelení:" Aha, takže oni maj připravenou automatickou linku, ale vyráběj letadlo ručně. A teď tu o Karkůlce" kedže sa všetky lietadlá vyrábajú ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1. "Možete mi teda vysvetlit podstatu zdelení:" Aha, takže oni maj připravenou automatickou linku, ale vyráběj letadlo ručně. A teď tu o Karkůlce" kedže sa všetky lietadlá vyrábajú "ručne"?"
      Podstatu sdělení pochopíš, když se konečně koukneš na to video, jak vypadá linka na F35. Ano, pořád se tam dělají některé věci ručně, není to "automatická linka" ve smyslu automobilové linky, ale věcí je tam zautomatizovaných dost.

      2. "Ano, je to blbě....."
      Takže jen onanuješ nad termínama, ale vlastně i tak se mnou souhlasíš, protože ten člověk evidentně "dotahuje", ne předběžně utahuje, takže i ta tvoje citace nejspíš z nějakého manuálu, kde neřešej kterej nástroj je vhodnej kdy a proč (což by na tomto místě ten stranovej klíč vyloučilo), na to nesedí.

      "3. Neviem, kde ste videl vy propagačné video ale pri článku je video z reportáže o návšteve námestníka ruského MO vo výrobnom závode."
      Jestli Ti nedochází, že jde o propagační video, tak Ti to nevysvětlím. Proč si vůbec myslíš, že tam ten náměstek MO šel a někdo si dal tu práci, že to točil a dal na youtube? Z dlouhý chvíle?

      "Prípadne mi skúste ešte napísať nejakú slohovú prácu na tému ako to funguje v letectve. Pracujem v ňom od roku 95"
      Ono bohužel české letectví na tom není o nic lépe, než to Ruské, a se skutečnou sériovou výrobou se člověk v ČR může setkat tak u výroby ultralightů, což je spíše obor sám pro sebe a snese daleko více "garážové výrobu". Takže jestli to porovnáváš s českou realitou, tak se nedivím, že Ti to přijde ještě ucházející. Ale Rusko se prezentuje jako špička v oboru a ta je standard trochu jinde. Opět viz ono video.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      08:41 07.06.2019

      Debata s idiotom nemá zmysel. Tak len k tomu poslednému.
      Vy neviete, že "tá skutečná sériová výroba"dala v ZSSR a v Rusku niekolko desiatok tisíc lietadiel a v čechách cca 1200 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Debata s idiotom nemá zmysel. Tak len k tomu poslednému.
      Vy neviete, že "tá skutečná sériová výroba"dala v ZSSR a v Rusku niekolko desiatok tisíc lietadiel a v čechách cca 1200 L-410,4000 L-29, 3000 L-39 a cez 1000 Migov 19,19 a 22?
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:47 07.06.2019

      "Debata s idiotom nemá zmysel. "
      Děkuju, že urážkama ukazuješ, že argumenty nejsou.

      "Vy neviete, že "tá skutečná sériová výroba"dala v ZSSR a v Rusku niekolko desiatok tisíc ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Debata s idiotom nemá zmysel. "
      Děkuju, že urážkama ukazuješ, že argumenty nejsou.

      "Vy neviete, že "tá skutečná sériová výroba"dala v ZSSR a v Rusku niekolko desiatok tisíc lietadiel a v čechách cca 1200 L-410,4000 L-29, 3000 L-39 a cez 1000 Migov 19,19 a 22?"
      Kupodivu to vím (byť přesná čísla bych si asi hledal). Ale jak správně píšeš, VÝROBA DALA. Kde ty časy jsou....
      Já jsem jaksi nepsal o výrobních postupech z dob přes třicet let minulých, ale o současnosti. Pokud to Ruské video posuzuješ měřítky sériové výroby let osmdesátých, tak se nedivím, že Ti to přijde v cajku. Svět se ale za ty desítky let trochu posunul...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:50 07.06.2019

      "Vy neviete, že "tá skutečná sériová výroba"dala v ZSSR a v Rusku niekolko desiatok tisíc lietadiel a v čechách cca 1200 L-410,4000 L-29, 3000 L-39 a cez 1000 Migov 19,19 a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Vy neviete, že "tá skutečná sériová výroba"dala v ZSSR a v Rusku niekolko desiatok tisíc lietadiel a v čechách cca 1200 L-410,4000 L-29, 3000 L-39 a cez 1000 Migov 19,19 a 22?"

      Mohl bych jednu malou otázku?
      Jak sakra vypadá Mig-19,19 a ten Mig-22 :O
      Zatím sem slyšel jen o Migu-28....
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:05 07.06.2019

      Jirosi: zřejmě myslel 15,19 a 21 a upsal se :-) (nebudu ho podezřívat, že si myslel, že se tu vyráběl Su-22, ale splíst se zrovna v legendární 21čce, to chce mít něco vypito....) ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: zřejmě myslel 15,19 a 21 a upsal se :-) (nebudu ho podezřívat, že si myslel, že se tu vyráběl Su-22, ale splíst se zrovna v legendární 21čce, to chce mít něco vypito....) ... ale je to trapný, když celou dobu předtím nadává jiným do idiotů, že se nevyjadřujou exaktně přesně....

      Btw. to, že Ti někdo byl schopnej dát mínus ukazuje, že tu sou lidi, co jim vůbec nezáleží na tom, co je pravda....
      Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     11:15 05.06.2019

     Je jen velmi málo linek vyrábějících čistě automaticky. Nejčastěji se jedná o výrobu spotřebního zboží, průmyslových surovin.
     Cokoliv většího a složitějšího se plně automaticky ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Je jen velmi málo linek vyrábějících čistě automaticky. Nejčastěji se jedná o výrobu spotřebního zboží, průmyslových surovin.
     Cokoliv většího a složitějšího se plně automaticky vyrábět nevyplatí.
     Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:42 04.06.2019

   givicz: na videu se určitě nejedná o montáž sériového kusu. Hlavně se tam fakt vůbec neodehrává montáž. Dost pochybuju, že se vůbec jedná o ten sériový kus. Je dost možné, že v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   givicz: na videu se určitě nejedná o montáž sériového kusu. Hlavně se tam fakt vůbec neodehrává montáž. Dost pochybuju, že se vůbec jedná o ten sériový kus. Je dost možné, že v rámci utajení zinscenovali tohle divadlo a že ta reálná montáž probíhá ve vedlejší hale. Nebo je to tak, jak zde naznačuje řada diskutujících a video a tiskové zprávy má pouze podpořit vyjednávání se strategickým partnerem o finanční injekci, která by vybudování linky pro sériovou výrobu umožnila.
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    15:49 04.06.2019

    V rámci utajení? Spíš v rámci zesměšnění..... Když se někdo snaží dělat vola z druhého, tak dělá vola ze sebe...

    A jak má podpořit takovéto video úsilí o strategického partnera ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V rámci utajení? Spíš v rámci zesměšnění..... Když se někdo snaží dělat vola z druhého, tak dělá vola ze sebe...

    A jak má podpořit takovéto video úsilí o strategického partnera také nechápu? To hledaj hejla, kterej je úplně blbej a neprokoukne to? Nebo předem dávají strategickému partneru na vědomí, že o skutečném stavu projektu mu budou lhát?

    "by vybudování linky pro sériovou výrobu umožnila."
    Sériový kus je od toho, že se vyrábí na sériové lince. Jestli tedy opravdu ještě nemají sériovou linku, jak jsi teď připustil, tak to není "snaha o utajení," ale čistá lež.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     13:57 05.06.2019

     Logik: já tě svým komentářem vlastně podpořím, přikloním se k názoru, že video je všechno jiné, než záběr na sériovou výrobu, a ty si stejně najdeš něco, do čeho můžeš šít. Úplně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Logik: já tě svým komentářem vlastně podpořím, přikloním se k názoru, že video je všechno jiné, než záběr na sériovou výrobu, a ty si stejně najdeš něco, do čeho můžeš šít. Úplně tu potřebu pohádat se za každou cenu nechápu.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:46 06.06.2019

      Jestli Ti to přišlo ode mne agresivní, tak se omlouvám, ale mě opravdu rozesmálo, jak vymejšlíš "nesmyslný obezličky", abys nemusel připustit, že žádná sériová výroba existuje a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jestli Ti to přišlo ode mne agresivní, tak se omlouvám, ale mě opravdu rozesmálo, jak vymejšlíš "nesmyslný obezličky", abys nemusel připustit, že žádná sériová výroba existuje a Rusko v tom lže, a nemusel připustit, že Rusko lže především svým lidem. Pro "strategického partnera" to video je těžko, když to, že jde o fake, pozná i "poučená internetová veřejnost", jak je evidentní z komentářů zde.
      Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    20:34 04.06.2019

    A co podla vás znamená sériový kus? :-D Odpoviem za vás. Sériový kus znamená, že sa jedná o finálnu verziu - nič viac, nič menej.

    A co podla vás znamená sériový kus? :-D Odpoviem za vás. Sériový kus znamená, že sa jedná o finálnu verziu - nič viac, nič menej.

    • logik
     10:38 05.06.2019

     Sériový kus znamená finální verze, vyrobená v mnoha kusech stejným výrobním postupem. Koneckonců, co znamená to slovo série, že....

     Výrobní postup nejde od letadla oddělit, má ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sériový kus znamená finální verze, vyrobená v mnoha kusech stejným výrobním postupem. Koneckonců, co znamená to slovo série, že....

     Výrobní postup nejde od letadla oddělit, má nemalý vliv na kvalitu i výrobní cenu výsledného letadla.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     11:05 05.06.2019

     Sériový kus - jeden kus z výrobní řady určitého modelu, schodný z dalšími kusy vyrobenými ve stejné sérii.
     Sériová výroba - Výroba více kusů, stejné série v jedné chvíli, v různém ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sériový kus - jeden kus z výrobní řady určitého modelu, schodný z dalšími kusy vyrobenými ve stejné sérii.
     Sériová výroba - Výroba více kusů, stejné série v jedné chvíli, v různém stádiu rozpracování.

     Sériovost nic neříká o konečnosti verze, viz. výroba prvních F-35, jen o způsobu výroby. Dalším příkladem je právě plánovaná objednávka na Su-57, a její změny dispozice, a tím dosažení větší sériovosti. Tohle z těchto dvou kusů opět, dělá unikum. I když si myslím, že tyhle změny budou aplikovány i na tyto kusy.
     Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:53 03.06.2019

  Že by se testování motoru " druhé etapy " Izdělije 30 dařilo bez větších problémů a prohazování motorů není zase takový problém ??? tohoto si všiml uživatel puma na tomto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že by se testování motoru " druhé etapy " Izdělije 30 dařilo bez větších problémů a prohazování motorů není zase takový problém ??? tohoto si všiml uživatel puma na tomto foru..
  https://www.aktualnikonflikty....

  Dovolím si citovat:
  " Fotka z Achtubinsku. Motorová létající laboratoř izd. 30 - T-50-2 (dle maskovacího vzoru je to on - 051, 053 a 054 se stejným vzorem je už dávno přemalovaný) létá cca od nového roku s prohozenými motory, kdy izd. 30 má vpravo namísto jak dosud vlevo (2).

  K prohození testovaní motoru izd.30 došlo pravděpodobně někdy kolem listopadu 2018, dle datování tohoto tv pořadu, kde je v záběru T-50-2 se svěšeným pravým AL-41F1 (izd.30 tam má ještě pořád vlevo).

  Což naznačuje, že testování izd. 30 neprovází žádné větší trable po 2 letech, kdy s ním létali vlevo (jinak by ten izd.30 nebyl důvod prohazovat). Dávám tomu tak jeden rok a nějaké drobné a T-50-2 bude létat už s dvěma motory Izd.30, jak do něj namontují dva motory izd. 30 na letové testy, tak už motor bude konstrukčně defakto za vodou, jinak to neudělají, protože by to nemělo žádný smysl jej testovat ve dvojici. "
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:30 03.06.2019

   Oni snad někdy prezentovali, že mají z něčím problém?
   Když jim to tak půjde, tak snad konečně dosáhnou v 3. sérii(2, 76, x?) plánovaných motorů.

   Oni snad někdy prezentovali, že mají z něčím problém?
   Když jim to tak půjde, tak snad konečně dosáhnou v 3. sérii(2, 76, x?) plánovaných motorů.

  • logik
   00:40 04.06.2019

   "jinak by ten izd.30 nebyl důvod prohazovat"
   ???? A co třeba overhaul, který - jestli ten prototyp testují alespoň trochu intenzivně, tak ta 41 musela resurs. Obzvlášť když má ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "jinak by ten izd.30 nebyl důvod prohazovat"
   ???? A co třeba overhaul, který - jestli ten prototyp testují alespoň trochu intenzivně, tak ta 41 musela resurs. Obzvlášť když má nižší výkon, takže ji musej přetěžovat, jestli aspoň trochu chtěj dát zatopit tý 41.
   Testovaný motor pak sundavaj každou chvíli kvůli testům na případný materiálový vady. Takže to, že se motory vyměnili neříká vůbec nic - prostě jednou z x případů, kdy sundali oba motory, je pak namontovali opačně.
   Předvádíš naprosto úžasnej příklad přání otce myšlenky.

   "jak do něj namontují dva motory izd. 30 na letové testy, tak už motor bude konstrukčně defakto za vodou"
   Jsi mimo. Alfa a omega "povedeného motoru" není to, že lítá, ale jak dlouho vydrží. Problém není udělat výkonný motor, problém je udělat výkonný motor, který se nemusí často "overhaulovat". A o tom, jak se to povedlo, Ti to, že se lítá se dvěma motorama, řekne takové krásné české drnčivé slovo na tři.
   Viz např. motory u superjetu - lítalo se s nima i v sériové výrobě, a stejně stáli za víš co.

   Z toho, že dosud létají s motorem jen na jedné straně, lze vyvodit jediné - dosud v provozu příliš nezkoušejí let na plný tah, protože lítat delší dobu s asymetrickym tahem motoru je nic moc.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:20 03.06.2019

  Jaké budou náklady na přechod na konečnou motorizaci?
  152 motorů nespadne nikde z nebe.

  Jaké budou náklady na přechod na konečnou motorizaci?
  152 motorů nespadne nikde z nebe.

  • satai
   17:31 03.06.2019

   No mohlo by, pokud tam mají nějakou skrytou výrobní chybu ;-)

   No mohlo by, pokud tam mají nějakou skrytou výrobní chybu ;-)

 • Pilot
  16:07 03.06.2019

  Taky si myslím, že je to jen zinscenovaná reportáž. Nevím, jestli to je jen můj dojem, ale při výrobě F35 apod. tam lidé pracují s igelitem i na hlavě. Tu dlouhovlasou děvušku by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky si myslím, že je to jen zinscenovaná reportáž. Nevím, jestli to je jen můj dojem, ale při výrobě F35 apod. tam lidé pracují s igelitem i na hlavě. Tu dlouhovlasou děvušku by ke skutečnému stroji nepustily. Vlasy všude na draku a v kabeláži asi nebudou součástí výkresů. No a ten panáček u kokpitu.... takhle jak dřepí, tak by se jim výroba 1 ks zřejme protáhla. Asi tak o 150 let.
  Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
   19:05 04.06.2019

   Já myslel, že staví bojový-válečný stroj. To jako vlas (i dlouhý od brunety, zrzky nebo blondýny) dokáže vyzkratovat izolované dráty pro vojenské použití? To jsou draky F-22 a F-35 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já myslel, že staví bojový-válečný stroj. To jako vlas (i dlouhý od brunety, zrzky nebo blondýny) dokáže vyzkratovat izolované dráty pro vojenské použití? To jsou draky F-22 a F-35 prachotěsné? Jak tedy provádějí u útvarů údržbu. To mají hangáry ala ET mimozemšťan a jsou navlečení do "atombordelu"? To snad ne...
   Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  07:51 02.06.2019

  Tyhle komedie a Potěmkinovi vesnice to bylo v AČR za mne téměř každý den. Neustálé vykazování fiktivních událostí, aby se "jako něco řešilo" na cvičeních tisíce virtuálních vojáků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle komedie a Potěmkinovi vesnice to bylo v AČR za mne téměř každý den. Neustálé vykazování fiktivních událostí, aby se "jako něco řešilo" na cvičeních tisíce virtuálních vojáků , v poli ve skutečnosti 20 chlapů.
  Vykazování neustále se opakujících závady techniky, všichni věděli, že nejsou ND.
  Kariérní hodnocení, každý rok, které bylo odvezeno do Prahy kamsi, nikdo to ani nečetl a možná to skončilo i v kotelně GŠ. Závěr či výsledek velká nula.
  Prostě východní Evropa, stejně jako to Rusko. Jenom ty Rusy podezírám, že to dnes dělají úmyslně, aby jsme nic nevěděli a neviděli. Bu´dte rádi, že tam není černá obrazovka monitoru.
  Včera jsem se v noci zrovna jednoho Rusa zeptal, jestli si ten Altium Designer, target3000 a vše další koupil. Prý to, co je dostupné na webu je zdarma, že kolega z Číny mě to vysvětlí.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:33 01.06.2019

  Dále - video 360 linek? To tomu kameramanovi nemohl někdo pučit mobil za dva litry?
  To je prostě matla vedle matly.

  Dále - video 360 linek? To tomu kameramanovi nemohl někdo pučit mobil za dva litry?
  To je prostě matla vedle matly.

 • RiMr71
  17:26 01.06.2019

  ...tohle jim točili Íránci... jinak to není možný, taková komedie..
  Ale pro vemena co mají tričko se Stalinem evidentně dobrý.

  ...tohle jim točili Íránci... jinak to není možný, taková komedie..
  Ale pro vemena co mají tričko se Stalinem evidentně dobrý.

 • Falko
  10:55 01.06.2019

  Nezvyknem sa vyjadrovať.Ale na odlahčenie situácie chlap,ktorý dotahuje v kokpite 10tkou kľúčom ,,niečo"(vobec netuším ,čo sa tam da takým kľúčom doťahovať), sa môže stať rovnako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezvyknem sa vyjadrovať.Ale na odlahčenie situácie chlap,ktorý dotahuje v kokpite 10tkou kľúčom ,,niečo"(vobec netuším ,čo sa tam da takým kľúčom doťahovať), sa môže stať rovnako viralny ,ako ďalší ruský týpek ,ktorý dotahoval na lokomotíve 17 maticu 22-kou kľúčom.....asi tolko k seriovosti.....chodím spúšťat a skladať stroje do RF,takže presne viem ,ako vzniká takéto video.
  Balm ma absolútnu pravdu s tými chýbajúcimi pripravkami ,šablonami,dielenskymi rozvodmi ,no pridám kvalitu ľudí , ešte horšie to je z nastavenim mysle pri práci,riadením práce a aj úplne bežnými vecami(napr.kvalitné ručné nástroje)
  Skrýt celý příspěvek

  • Falko
   10:57 01.06.2019

   Kvalitné ručné nástroje chýbajú.

   Kvalitné ručné nástroje chýbajú.

  • achi67
   13:05 01.06.2019

   Ten největší problém je, že ani ti, co taková videa natáčí, stejně tak ti co v nich hrají, komu jsou určena a už vůbec ti co je obhajují netuší, jak strašně moc jsou mimo... Tohle ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ten největší problém je, že ani ti, co taková videa natáčí, stejně tak ti co v nich hrají, komu jsou určena a už vůbec ti co je obhajují netuší, jak strašně moc jsou mimo... Tohle není ani parodie na sériovou výrobu, tohle je, odlehčeně řečeno, sen cukrářského mistra o kosmonautice... Vždyť na tohle ti, co kdy nějakou sériovou výrobu viděli, musí koukat v rozpacích, zda si autoři dělají legraci nebo to myslí vážně... Dokonce i předstírat se musí umět.
   Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    07:00 02.06.2019

    Tohle...je ukázka toho, kam by to dovedli lidé, kteří v životopise mají VŠŽ a volí SPD...

    Tohle...je ukázka toho, kam by to dovedli lidé, kteří v životopise mají VŠŽ a volí SPD...

    • Larry
     08:08 02.06.2019

     Nevím, co má společného montáž letadel v Rusku s SPD nebo Vysokou Školou Života.
     Ale vím, že spousta mladých profesionálů v AČR volila svého času Věci veřejné. Když jsem si jich ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nevím, co má společného montáž letadel v Rusku s SPD nebo Vysokou Školou Života.
     Ale vím, že spousta mladých profesionálů v AČR volila svého času Věci veřejné. Když jsem si jich zeptal, jestli si přečetli jejich program v kapitole Obrana a MO tak krčili rameny. Pokud by to četli, měli pud sebezáchovy, tak by to nikdy nemohli volit a dopustit, aby na MO úřadovalo takové jelito jako byl Džon. Nejenom SPD, ale padni, komu padni....
     Nejvíce leží VŠ "v žaludku" těm co ji nevystudovali nebo jen a pouze jakýsi obskurní humanitní švindlkurz.
     Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     10:48 03.06.2019

     Jé a co volí TF_HU?

     Hvězdy z KDU nebo TOP, které se na MO už proslavily? Anebo nádheru Černochovou z ODS, která spasí armádu i veterány, či snad arcizlo Babiše?
     Pak už zbývá jen ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jé a co volí TF_HU?

     Hvězdy z KDU nebo TOP, které se na MO už proslavily? Anebo nádheru Černochovou z ODS, která spasí armádu i veterány, či snad arcizlo Babiše?
     Pak už zbývá jen feťák pirát nebo komunista?
     :-D

     Generálmajor Hynek Blaško je podle tebe taky špatný?
     Všichni jsou špatní, jenom ty jsi vrtulník.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:24 03.06.2019

      Blažko? Myslíš toho převlékače kabátů, co je schopen během pár měsíců ze strašlivé SPD - o Okamurovi:
      "tak by s tím souhlasil, protože oni jsou demokratická strana. Ten pán LŽE ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Blažko? Myslíš toho převlékače kabátů, co je schopen během pár měsíců ze strašlivé SPD - o Okamurovi:
      "tak by s tím souhlasil, protože oni jsou demokratická strana. Ten pán LŽE jako když tiskne, my všichni totiž víme, že SPD je stranou jednoho muže..."
      udělat stranu, za kterou kandiduje, protože jeho SPO zmizela v propadlišti dějin?

      Člověka, který podporuje Ruské Noční vlky? Tedy člověka přímo podporujícího neonacisty, který tím mj. i vyjadřuje podporu okupaci Donbasu? Tedy člověka, který schvaluje bezdůvodné napadení jedné země jinou?
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      16:20 03.06.2019

      A kohopak jsi volil ty logiku?

      Víš, tady jde o to, že se sice můžou přetrhnout v očerňování toho či onoho, ale naštěstí máme demokracii a rozhoduje výsledek voleb.
      Jsme součástí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A kohopak jsi volil ty logiku?

      Víš, tady jde o to, že se sice můžou přetrhnout v očerňování toho či onoho, ale naštěstí máme demokracii a rozhoduje výsledek voleb.
      Jsme součástí paktu NATO, ve kterém Spojené státy prokazatelně na vylhaných důvodech napadly jinou zem. Proběhly kvůli tomu i soudy, přesto je největší zločinec každý, kdo není z toho členství uvařený nadšením....
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:50 03.06.2019

      ", že se sice můžou přetrhnout v očerňování toho či onoho"
      Já někoho očerňuji? Chceš tvrdit, že to, že pan Blaško podporoval Noční Vlky není pravda? Nebo chceš tvrdit, že ten citát ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ", že se sice můžou přetrhnout v očerňování toho či onoho"
      Já někoho očerňuji? Chceš tvrdit, že to, že pan Blaško podporoval Noční Vlky není pravda? Nebo chceš tvrdit, že ten citát o Okamurovi pan Blaško neřekl?
      To není očerňování, to je realita. To, že to označuješ za očerňování jen ukazuje, že je to těžko zkousnutelné i pro Tebe....

      "Jsme součástí paktu NATO, ve kterém Spojené státy prokazatelně na vylhaných důvodech napadly jinou zem. "
      To myslíš tzn. druhou válku v Iráku? Pak se dosti mýlíš: žádná "druhá" válka v zálivu z hlediska mezinárodního práva neexistuje. První válka v Iráku totiž neskončila. Bylo pouze uzavřené příměří. A to jak známo končí, pokud kterákoli strana podmínky příměří poruší.

      To, že Irák porušil podmínky příměří ohledně kontroly chemických zbraní konstatuje několik rezolucí OSN, tedy USA měli z mezinárodního práva OSN potvrzený důvod k zásahu.

      ===

      Navíc, i kdyby - pro bezpečnost mojí země mi stačí, když státy nebudou napadat jiné demokratické státy. Dokud bude USA používat sílu pouze proti diktátorům, tak mě to nijak neohrožuje. Zatímco pokud Rusko útočí na demokratické země, tak je riziko, že zaútočí i proti ČR.
      Proto podpora USA přinejmenším škodí řádově méně (jestli vůbec), než podpora Ruska. Takže Jestli si mám vybrat mezi tzn. "mainstreamovými" stranami s vazbami na západ a SPD, které podporuje Rusko, je z hlediska bezpečnosti ČR volba jasná.

      "každý, kdo není z toho členství uvařený nadšením...."
      Já nekritizoval Blaška proto, že netleská NATO. Já ho ho kritizoval proto, že podporuje neonacisty a útoky na jiný demokratický stát. Je vidět, že abys vůbec mohl proti mne oponovat, vkládáš mi do úst něco, co jsem neřekl.
      Skrýt celý příspěvek

     • vantom
      10:56 04.06.2019

      to logik
      chápu, že tě znervozňují noční vlci a jejich neonacisticke sklony. Co potom s tebou dělá oficiální politika Ukrajiny asi nespíš co?

      to logik
      chápu, že tě znervozňují noční vlci a jejich neonacisticke sklony. Co potom s tebou dělá oficiální politika Ukrajiny asi nespíš co?

     • Jirosi
      11:25 04.06.2019

      Vantom: Kdyby se na nás z Polska valilo tolik propagandy jako z Ruska na Ukrajinu, také bychom velice rychle sklouzli k nacionalismu. A to by nám nemuseli ani zabrat Těšínsko, jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vantom: Kdyby se na nás z Polska valilo tolik propagandy jako z Ruska na Ukrajinu, také bychom velice rychle sklouzli k nacionalismu. A to by nám nemuseli ani zabrat Těšínsko, jako Rusko ukouslo části Ukrajiny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      11:41 04.06.2019

      vantom
      vzhladom na to, ze v parlamente maju menej nackov ako u nas na Slovensku a za prezidenta si zvolili Rusa by som sa o Ukrajinu nebal. Vybicovanie nacioanalizmu v case ...
      Zobrazit celý příspěvek

      vantom
      vzhladom na to, ze v parlamente maju menej nackov ako u nas na Slovensku a za prezidenta si zvolili Rusa by som sa o Ukrajinu nebal. Vybicovanie nacioanalizmu v case konflitku je pomerne prirodzeny jav a na Ukrajine to neprekrocilo unosnu medz
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:54 04.06.2019

      vantom:
      "oficiální politika Ukrajiny asi nespíš co?"
      Nevšiml jsem si, že by se v Ukrajinském parlamentu někdo bratříčkoval s neonáckama. Naopak, neonacistické strany tam ve volbách ...
      Zobrazit celý příspěvek

      vantom:
      "oficiální politika Ukrajiny asi nespíš co?"
      Nevšiml jsem si, že by se v Ukrajinském parlamentu někdo bratříčkoval s neonáckama. Naopak, neonacistické strany tam ve volbách dosti krutě propadly.

      V každém případě - jak to souvisí s SPD? Nepředvedl jsi tady náhodou ukázkové "mlácení černochů" - že když už nejde vyvrátit nějaký nezvratný fakt, tak se snaží převést řeč jinam.

      Strany, které Luky kritizoval, narozdíl od SPD žádné neonacistické a stalinistické (Ukrajinské "lidové republiky" v stalinismu dosti jednou) úlety nemají. Takže když si mám vybrat mezi nimi a SPD, je volba jasná. To, že na Ukrajině je mezi politiky horší výběr na tom mění jak?
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      17:16 04.06.2019

      Já ti tvoje právo na výběr neupírám. Je ale zjevně tajný - což je taky tvoje právo, než z toho uděláš kauzu. A mimochodem nemám potřebu ti cokoli kamkoli vkládat.

      Máme ale taky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já ti tvoje právo na výběr neupírám. Je ale zjevně tajný - což je taky tvoje právo, než z toho uděláš kauzu. A mimochodem nemám potřebu ti cokoli kamkoli vkládat.

      Máme ale taky právo na respektování výsledků voleb. To by si občas mohli někteří spoluobčané připomínat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:41 04.06.2019

      Volby už dávno nejsou o politických stranách, ale o osobnostech. Proto vykroužkování gemjr.v.v. ing. Hynka Blaško.
      Lidi ani tak nevolili SPD jako osobnost. To by byl konečně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Volby už dávno nejsou o politických stranách, ale o osobnostech. Proto vykroužkování gemjr.v.v. ing. Hynka Blaško.
      Lidi ani tak nevolili SPD jako osobnost. To by byl konečně ministr MO , po plejádě komediantů.
      A Ukrajina? Dodnes okupuje Čs. území. Zakarpatskou Rus, už je na čase ho vrátit nástupnickým státům. (ČR+Sk)
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel II
      12:33 05.06.2019

      Pro Larry...
      ,,A Ukrajina? Dodnes okupuje Čs. území. Zakarpatskou Rus, už je na čase ho vrátit nástupnickým státům. (ČR+Sk)"

      Obávám se, že my jsme při vzniku samostatné Ukrajiny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro Larry...
      ,,A Ukrajina? Dodnes okupuje Čs. území. Zakarpatskou Rus, už je na čase ho vrátit nástupnickým státům. (ČR+Sk)"

      Obávám se, že my jsme při vzniku samostatné Ukrajiny akceptovali a uznali její hranice. Stejně jako Rusácko. To je uznalo (a slíbilo bděle střežit a hrdinně bránit) ještě jednou, když si spolu dělili jaderné zb. a nosiče. Takže my nemáme nárok na Zakarpatslou (škoda, krásná země i holky), a rusák nemá nárok na Krym.
      Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   17:30 01.06.2019

   ...s tím klíčem 13*17 - na co momenťák, Voloďa to má v ruce - moloděc!

   ...s tím klíčem 13*17 - na co momenťák, Voloďa to má v ruce - moloděc!

  • petris
   18:55 01.06.2019

   No to je naozaj primitívnosť doťahovať niečo v kokpite pri montáži desiatkou vidličákom...

   No to je naozaj primitívnosť doťahovať niečo v kokpite pri montáži desiatkou vidličákom...

   • Robo
    20:29 01.06.2019

    No jo Rusové , to byli a sou vždy mistři improvizace ale spíš fabulace . Ta úvodní fotka a video mi připomněly nedávné fotky montáže nové Ruské kosmické lodi Federace :-) ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No jo Rusové , to byli a sou vždy mistři improvizace ale spíš fabulace . Ta úvodní fotka a video mi připomněly nedávné fotky montáže nové Ruské kosmické lodi Federace :-)
    https://www.kosmonautix.cz/201...
    Všude jinde ve světě to montují v halách s jeřáby , ale Rusům postačí kancelář s pěti centimetrovou rezervou u stropu :-)
    Skrýt celý příspěvek

   • stronger.p
    07:12 05.06.2019

    A čím byste chtěl např. utahovat holendr na hydraulické trubičce nebo kapiláře? Hadici do spojky atp.? Ne vše jde zašroubovat nástavcem se vzduchovou pistolí...

    A čím byste chtěl např. utahovat holendr na hydraulické trubičce nebo kapiláře? Hadici do spojky atp.? Ne vše jde zašroubovat nástavcem se vzduchovou pistolí...

    • Slavoslav
     11:59 05.06.2019

     momentovym klucom, aby nebol rozdiel ked to dotahuje Sergej vs Natasa

     momentovym klucom, aby nebol rozdiel ked to dotahuje Sergej vs Natasa

     • stronger.p
      12:24 05.06.2019

      Viděl jste, jaké "monstrum" je plochý momenťák? Ne vždy je na to místo a správnou dálkou té "primitivní" ploché desítky zajistíte, že spoj nebude přetažený. Nedohaduji se, že to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Viděl jste, jaké "monstrum" je plochý momenťák? Ne vždy je na to místo a správnou dálkou té "primitivní" ploché desítky zajistíte, že spoj nebude přetažený. Nedohaduji se, že to video je namarkýrovaný, ale posměšná přezíravost a neznalost používání nářadí mě trochu vadí. Měl jsem tu čest opravovat Lamborghini Murcielago, k mnoha dílům se bez plochého klíč nedostanete. A také existuje něco jako minimalizace množství speciálního servisního nářadí, ale to je až pro následnou možnou polní údržbu např. u útvarů v době boj.poh.....
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:08 05.06.2019

      mame ich v robote na testingu a nejake extra monstra to nie su

      "správnou dálkou té "primitivní" ploché desítky zajistíte, že spoj nebude přetažený"

      btw, tomuto aj veris? ked sme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mame ich v robote na testingu a nejake extra monstra to nie su

      "správnou dálkou té "primitivní" ploché desítky zajistíte, že spoj nebude přetažený"

      btw, tomuto aj veris? ked sme minule testovali aky moment teoreticky moze rukou dosiahnut neskor monter v servise so standardnym nastrojom pri vymene tak nam pri roznych osobach hadzalo rozdiel peknych par Nm
      Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  22:31 31.05.2019

  Pokiaľ si chcú Rusi zachovať nejaký letecký priemysel,najlepším riešením je Su57 nevyrábať...nevyrobené lietadlo= ušetrené peniaze.

  Pokiaľ si chcú Rusi zachovať nejaký letecký priemysel,najlepším riešením je Su57 nevyrábať...nevyrobené lietadlo= ušetrené peniaze.

  • Poly
   09:32 01.06.2019

   Možná to není až tak hloupej názor. Vyrobí prakticky jen pár desítek kusů i v případě, že se jim podaří něco udat venku. Za mě pořád chybí ruský levný stroj, které potáhne výrobu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Možná to není až tak hloupej názor. Vyrobí prakticky jen pár desítek kusů i v případě, že se jim podaří něco udat venku. Za mě pořád chybí ruský levný stroj, které potáhne výrobu počtem vyrobených kusů. Rostoucí konkurence CAC vyrábí JF-17, Státy stále jedou výrobu F-16, v Evropě se dá koupit Gripen a nějaký levný jednomotorový Mig prostě není. Ne, že by byl Mig-35 drahý, ale na provoz drahý z principu bude.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:29 01.06.2019

    To nie je žiadne tajomstvo, že Rusku naozaj v portfóliu chýba lacný (na vstupné náklady aj prevádzku) stroj ktorý by mohol osloviť hlavne krajiny tretieho sveta kde západ svoje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To nie je žiadne tajomstvo, že Rusku naozaj v portfóliu chýba lacný (na vstupné náklady aj prevádzku) stroj ktorý by mohol osloviť hlavne krajiny tretieho sveta kde západ svoje lietadlá neumiestni z ekonomických alebo politických dôvodov. Taký Bangladéš bude onedlho hľadať náhradu za svoju mini flotilu MiG-29. Svoje ponuky už zaslali USA s F-16 aj Rusko ktoré ponúklo SU-30. Netreba sa nad tým ani tak dlho zamýšľať, že chudobný Bangladéš bude hľadať najlacnejšie riešenie. Teda F-16 prípadne Gripen alebo nejakú čínsku zlátaninu.

    Rusko by takou Low cost ponukou mohlo osloviť množstvo chudobných krajín v Afrike, Ázii či južnej Amerike. A pokiaľ fantasmagórie typu ,,Koniec dolára alebo kapitalizmu" ostanú v rovine sci-fi, tak dovtedy sa ani Rusko na iných trhoch nepresadí.
    Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   08:10 02.06.2019

   Nevyrábět letadla, znamená ztrátu schopností. To je v každém průmyslovém oboru. I v automobilovém.

   Nevyrábět letadla, znamená ztrátu schopností. To je v každém průmyslovém oboru. I v automobilovém.

   • UnionPacific
    10:05 02.06.2019

    A k čomu je dobré vyrábať lietadlo,ktoré nie je hotové a aj keby bolo hotové,je 20 rokov staré ? Su57 by malo zmysel v roku 1995,dnes už je to haraburda. Každý vyrobený kus znamená ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A k čomu je dobré vyrábať lietadlo,ktoré nie je hotové a aj keby bolo hotové,je 20 rokov staré ? Su57 by malo zmysel v roku 1995,dnes už je to haraburda. Každý vyrobený kus znamená peniaze,ktoré by sa dali použiť v zdravotníctve alebo v elektrifikácii,ktorá v Rusku stále nie je hotová.
    Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:20 31.05.2019

  Takže na MAKS - 2019 nebude jenom podepsána nová smlouva na bezmála 80 ks nových Su - 57 ale bude tam i letadlo vystaveno pro domácí, zahraniční odborníky a širokou veřejnost... a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže na MAKS - 2019 nebude jenom podepsána nová smlouva na bezmála 80 ks nových Su - 57 ale bude tam i letadlo vystaveno pro domácí, zahraniční odborníky a širokou veřejnost... a nebude tam údajně jenom vystaveno Su - 57 ale i donedávna tajné UAV Ochotnik-B, který se již v testovacím režimu odlepil od země..

  http://tass.com/defense/106061...
  MOSKVA, 29. května / TASS /. Rusko předvede svůj nejvyspělejší stíhací letoun Su-57 na páté generaci na leteckém veletrhu MAKS-2019 ve městě Zhukovsky mimo Moskvu.
  "Delegace z letectva a všichni hosté mezinárodní letecké show MAKS ve městě Zhukovsky u Moskvy budou moci vidět nejnovější stíhací letouny Su-57 od 5. srpna do 1. září." .


  Ruský drone drone "Hunter" bude představen během fóra "Army-2019". To je uvedeno ve zprávě Ministerstva obrany Ruské federace.
  https://tvzvezda.ru/news/opk/c...

  Ruský stealth drone "Hunter" poprvé se vznesl do vzduchu do výšky několika metrů, kdy po provedení tzv. skoku opět přistál...
  https://tass.ru/armiya-i-opk/6...
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   07:43 01.06.2019

   Ochotnik B kategórie si tu akurát tak ty sám. Fotky toho dronu sa zatiaľ objavili len na ruskej obdobe Facebooku a to je asi tak dôveryhodný zdroj ako JPP

   Ochotnik B kategórie si tu akurát tak ty sám. Fotky toho dronu sa zatiaľ objavili len na ruskej obdobe Facebooku a to je asi tak dôveryhodný zdroj ako JPP

  • RiMr71
   17:23 01.06.2019

   ...ten revoluční ochotnik to je ten jak ho tahá ten starý traktor? Tak to sme v klidu...

   ...ten revoluční ochotnik to je ten jak ho tahá ten starý traktor? Tak to sme v klidu...

 • givicz
  21:19 31.05.2019

  Заслуженный летчик-испытатель перечислил основные достоинства Су-57 ( zasloužilý zkušební pilot uvedl hlavní výhody Su - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Заслуженный летчик-испытатель перечислил основные достоинства Су-57 ( zasloužilý zkušební pilot uvedl hlavní výhody Su - 57)
  https://tvzvezda.ru/news/force...

  Hrdina Ruska, plukovník v záloze Sergej Bogdan, který létal na 57 různých typech letadel, uvedl, že Su-57 je nejlepším strojem za jeho praxi.

  „Podle mě, je letoun vynikající. Ve srovnání s těmi stroji, které jsem dříve létat a zažil. Mnoha vlastnostmi samozřejmě překonává stávající stroje 4. generace, dokonce i generaci 4+, “ uvedl Bogdan "

  " To je nízká zjistitelnost. Letadlo má také obrovskou škálu moderních zbraní. A zároveň neztratilo své klíčové vlastnosti a přednosti, v některých ohledech je dokonce překonává - z hlediska manévrovatelnosti, letového výkonu, - uvedl Sergej Bogdan"

  Комсомольский-на-Амуре авиационный завод (КнААЗ) je plně připravený na sériovou výrobu letadla páté generace Su - 57
  https://ria.ru/20190529/155504...
  Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   13:34 03.06.2019

   Líbí se mi jak to mají rusové ošéfované. O Su-57 hovoří pilot s praxí na 57 různých typech :-) Akorát nevím, jestli Su-57 je jeho 57. typ nebo to bude jeho 58. :-( Může to někdo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Líbí se mi jak to mají rusové ošéfované. O Su-57 hovoří pilot s praxí na 57 různých typech :-) Akorát nevím, jestli Su-57 je jeho 57. typ nebo to bude jeho 58. :-( Může to někdo zjistit prosím?
   Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  20:55 31.05.2019

  Ja si porad nemuzu pomoct, ale cim je jako lepsi nez Su-35?
  1)Aerodynamicky nebude cistsi, jelikoz se snazi aplikovat vlastnosti stealth.
  2)STEALTH - Efektivni odrazna plocha na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja si porad nemuzu pomoct, ale cim je jako lepsi nez Su-35?
  1)Aerodynamicky nebude cistsi, jelikoz se snazi aplikovat vlastnosti stealth.
  2)STEALTH - Efektivni odrazna plocha na urovni Typhoonu-ze predu jsou videt lopatky kompresoru...To postrada logiku. Jeden z duvodu, proc ho Indie nechce.
  3)Stale nejsou k dispozici nove motory.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   22:15 31.05.2019

   A je to tu zas... Skutečný stealth charakter letadla je neveřejné tajemství, a Indie se cukla, protože chtěla veškeré know-how. To samozřejmě Rusové odmítli. Podobně to dopadlo s ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A je to tu zas... Skutečný stealth charakter letadla je neveřejné tajemství, a Indie se cukla, protože chtěla veškeré know-how. To samozřejmě Rusové odmítli. Podobně to dopadlo s výrobou rafalů v Indii, jestli si toho místní znalci všimli ;)
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    01:13 01.06.2019

    Nikoli - skutečný stealth charakter letadla je veřejné tajemství. Tj. oficiálně to nikdo neřekl, ale štěbetají si to i vrabci na střeše. Protože lidé nejsou blbí a vědí, co je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nikoli - skutečný stealth charakter letadla je veřejné tajemství. Tj. oficiálně to nikdo neřekl, ale štěbetají si to i vrabci na střeše. Protože lidé nejsou blbí a vědí, co je nutnou podmínkou pro to, by letadlo bylo stealth.
    Skrýt celý příspěvek

   • logik
    01:15 01.06.2019

    A k výrobě rafalů v indii - jaksi tam
    1) Indie nenalila miliardy do vývoje Rafale, takže nemá důvod čekat, že ji dají Frantíci něco zadarmo
    2) I tak nějaké rafale za poměrně mastné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A k výrobě rafalů v indii - jaksi tam
    1) Indie nenalila miliardy do vývoje Rafale, takže nemá důvod čekat, že ji dají Frantíci něco zadarmo
    2) I tak nějaké rafale za poměrně mastné peníze koupila, což se o su-57 říct jaksi nedá...
    Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   22:22 31.05.2019

   Jinak i lajk pochopí, že oproti 35 může 57 nosit zbraně vně letadla, nejnovější avionika včetně radiolikátoru N050 na pásmo X a další pracující v pásmu L atd.... Materiálů k ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jinak i lajk pochopí, že oproti 35 může 57 nosit zbraně vně letadla, nejnovější avionika včetně radiolikátoru N050 na pásmo X a další pracující v pásmu L atd.... Materiálů k nastudování je na netu dost
   Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    23:13 31.05.2019

    jo a ještě k tomu motoru tzv. " první etapy" AL-41F-1, který budou mít první sériové kusy... i s tímto motorem to bude velmi dobré ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jo a ještě k tomu motoru tzv. " první etapy" AL-41F-1, který budou mít první sériové kusy... i s tímto motorem to bude velmi dobré letadlo:
    https://www.armadninoviny.cz/z...

    Vzhledem k tomu, že se již testuje motor „druhé etapy“ Izdělije 30 (provádějí se letové testy) tak veškerá kabeláž, hadičky, trubičky jsou zřejmě na stejném místě jako u motoru " první etapy " tak nebude až zas takový problém motory prohodit...

    Tady má Su 57 Iždělije 30 v levém motorovém prostoru :
    https://russianplanes.net/id22...
    Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
     13:36 03.06.2019

     Úplně nový motor a bude mít veškeré vývody a instalace na stejném místě jako ten starý? POkud by to byla evoluce současného typu (jak u US vrtulníků, pak ano). Ale vyvíjet zcela ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Úplně nový motor a bude mít veškeré vývody a instalace na stejném místě jako ten starý? POkud by to byla evoluce současného typu (jak u US vrtulníků, pak ano). Ale vyvíjet zcela nový motor s tím, že trubičky musí být na stejném místě? Těžko.
     Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:22 31.05.2019

  БЦВМ ИМА БК informační a řídicí systém Su-57
  https://bmpd.livejournal.com/3...

  "Palubní digitální počítač založený na principech integrované modulární avioniky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  БЦВМ ИМА БК informační a řídicí systém Su-57
  https://bmpd.livejournal.com/3...

  "Palubní digitální počítač založený na principech integrované modulární avioniky bojových komplexů pro informační a řídicí systém letounů Su-57", předložených odborníky ze závodu Ryazan State Instrument Plant JSC (GRPZ) do soutěže Aircraft Builder roku 2017 provedené Unií výrobců letadel v Rusku.

  https://ic.pics.livejournal.co...

  Stará bageta „Bageta“ (vlevo) a nová BTsVM IMA BK

  V současné době se výrobci letadel aktivně rozvíjejí a vytvářejí pokročilé letecké systémy pro různé aplikace. Nejdůležitějším rozdílem mezi slibnými a stávajícími komplexy letectví je výrazné rozšíření rozsahu a kvality úkolů, které plní. Řešení tohoto řešení je zase poskytováno prostřednictvím nových počítačových systémů, které nejen splňují moderní požadavky na efektivitu a spolehlivost, ale jsou také speciálně navrženy s ohledem na možnosti škálování a modernizace systému bez nutnosti radikální revize architektury a zpracování softwaru.

  V současné době je nejaktivněji se vyvíjející technologií pro systémy výpočetní techniky tohoto typu koncept integrované modulární avioniky bojových komplexů (IMA BK), která je paralelním odvětvím vývoje civilní technologie integrované modulární avioniky (IMA), kterou výrobci civilních letadel široce používají více než 10 let. To bylo používáno vytvořit palubní digitální počítač založený na principech integrované modulární avioniky bojových komplexů (BTVM IMA BK), navržený stavět informační a kontrolní systém nadějného front-line letecký komplex - Su-57 (T-50) letadla.

  Základní postulát konceptu IMA BC z hlediska hardwaru je opuštění koncepce palubního počítače jako samostatného celku výpočetního komplexu ve prospěch sady standardizovaných sjednocených modulů kombinovaných do jediného deterministického redundantního síťového prostředí.

  Z hlediska software IMA BC deklaruje princip abstrakce softwaru (softwaru) nejen ze specifik svého procesoru pomocí standardizovaného rozhraní s operačním systémem v reálném čase (PB OS), ale také ze specifik systémového hardwaru (regulátory, koprocesory apod.) Zavedením koncepty abstraktních ovladačů a standardizace rozhraní s nimi. Tyto dva základní principy IMA BC, doplněné řadou dalších, méně významných, poskytují schopnost vytvářet efektivní, spolehlivé a zároveň dobře škálovatelné výpočetní systémy nové generace.

  Testování IMA BK ve vědeckém a technickém centru informačních a řídicích systémů společnosti "Sukhoi"
  V současné době je společnost BC Sukhoi Company založena na technologii IMA, která vyvinula systém pro správu informací (ICS) pro slibný letecký letecký systém v oblasti letecké dopravy - letoun Su-57. Základem pro výstavbu tohoto IMS je palubní digitální počítač založený na principech IMA BK (BTsVM IMA BK), vytvořený společností JSC GRPZ podle technické specifikace společnosti PJSC „Sukhoi“.

  Systém SU-57 I & C se skládá ze dvou palubních počítačů IMA BC připojených k jediné vysokorychlostní redundantní síti založené na sériovém rozhraní Fibre Channel se speciálně navrženým deterministickým profilem.

  Každý palubní počítač IMA BC obsahuje následující moduly:

  - 2 moduly datového procesoru založené na vícejádrovém procesoru;
  - modul grafického řadiče založený na vícejádrovém procesoru a grafickém koprocesoru;
  - vícejádrový procesor I / O modul;
  - Modul s přepínačem Fibre Channel;
  - 2 napájecí moduly;
  - případ s backplane (KP).

  Pro interakci palubního počítače IMA BC s externími systémy palubního elektronického zařízení (avioniky) letadla jsou podporována následující rozhraní: \ t

  - Fibre Channel multikanálové optické duplexní rozhraní (24 kanálů, 1 Gbd);
  - Grafické informační výstupy Fibre Channel (2 kanály, 1 Gbaud);
  - Optické kanály (3 kanály, 1 Gbaud) pro optické grafické vstupy .
  - RCFR podle GOST 18977 - 79 (ARINC - 429, 8 PRD / 16 PRM);
  - PK podle GOST 18977 - 79 (16 PRD / 24 PFP);
  - MKIO podle GOST P 52070-2003 (MIL-STD 1553B, 4 kanály s rezervou);
  - servisní sběrnice založená na rozhraní ARINC 825.

  Přítomnost vyvinutého systému externích rozhraní (včetně optických) umožňuje efektivní integraci jednotlivých prvků avioniky do jediného systému, který se liší, včetně zvýšené spolehlivosti, díky implementaci různých metod hardwarové a softwarové zálohy prvků ILE.

  BTsVM IMA BK se vyrábí v malém uzavřeném prostoru s nuceným chlazením vzduchu a je určen pro provoz v drsných mechanických a klimatických podmínkách v souladu s požadavky vojenského leteckého vybavení. Napájení palubního počítače je prováděno ze sítě stejnosměrného proudu (palubní síť) +27 V v souladu s požadavky na přijímače kategorie I.

  V současné době palubní počítač ICA BC složil předběžné a meziresortní testy s pozitivními výsledky, úspěšně absolvoval letové zkoušky jako součást systému I & C letadla Su-57.

  Vývoj tohoto palubního počítače založeného na koncepci IMA BK umožnil na jeho základě vytvořit informační a výpočetní systém Su-57 se širokou škálou úkolů, zvýšenou spolehlivostí a možností další hloubkové modernizace. technické a bojové vlastnosti letadla jako celku.

  Palubní ICM IMA BC pro systém I & C systému Su-57 je v podstatě vedoucím projektem pro vytváření výpočetního systému v souladu se zásadami IMA BC, jehož úspěšná implementace otevírá široké možnosti pro uplatnění v perspektivních leteckých komplexech, včetně komplexního leteckého komplexu pro dálkové lety. letectví (PAK YES) a letadel šesté generace.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   20:32 31.05.2019

   1) co je to "komicita situace"???
   2) co je "případ s backplane (KP)"???

   1) co je to "komicita situace"???
   2) co je "případ s backplane (KP)"???

  • darkstyle
   21:09 31.05.2019

   Nevidel som nikoho ako balma a shaniu ti tu rozporovat 35-45 mil za kus lietadla..

   Vsetci vieme, ze cena materialu a prace je v rusku x nasobne lacnejsia.. takze polovicna cena je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevidel som nikoho ako balma a shaniu ti tu rozporovat 35-45 mil za kus lietadla..

   Vsetci vieme, ze cena materialu a prace je v rusku x nasobne lacnejsia.. takze polovicna cena je dokonca este malo oproti f-35..

   Ale su-57 nie je stealth, ma ovela horsi radar, ma stary motor, nevieme aka bude cena s tym novym, nema odskusany fusion dat, nema das, a radu serepeticiek, ktore f-35 ma.. nema namornu verziu atd atd atd..

   A aj tak sa bude predavat za viac ako f-35 ostatnym zaujemcom.. ci ju daju za 50?

   Tak naco nam ta informacia je?
   Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   23:31 31.05.2019

   V principu dobrý nástřel, ale stará data.
   vytvoření dokumentu r.2012 : http://soyuzmash.ru/docs/prez/...

   Su-57
   Domácí real-time operační systém OS RV ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V principu dobrý nástřel, ale stará data.
   vytvoření dokumentu r.2012 : http://soyuzmash.ru/docs/prez/...

   Su-57
   Domácí real-time operační systém OS RV "Baguette 4000"
   Architektura jádra CPU: Elbrus s rozšířenou sadou instrukcí
   Celkový počet jader procesoru počítače: 24 jader
   Frekvence jader (ne méně než): 600 MHz
   Celkový výkon: až 20 000 DMIPS (při testu Dhrystone), až 150 GFLOPS pro čísla s dvojitou přesností, až 300 GFLOPS pro čísla s jednoduchou přesností (pro srovnání, Intel Core2 Quad Q8300 2,5 GHz, 4 jádra - 40 GFLOPS)
   Plně redundantní systém napájení

   Co tím chce básník říci?
   Tyto data platí pro procesor Elbrus-4 na 600Mhz z r. 2012-2013, současné 8 jádro Elbrus-8SV je na 1500MHz s výkonem 576 GFlops pro čísla s jednoduchou přesností, 16 jádro na +2000MHz Elbrus-16S (výroba začne 2021) s výkonem 1.6 TFlops Pro porovnání výkon dnešního běžného "nebušeného lidového" 8 jádrového Intelu Core i9-9900K je 638 GFlops pro čísla s jednoduchou přesností. A básník tím chtěl říct, že nečeká, že rusové začnou zásobovat svět Elbrusy, ale je dobré si uvědomit, že to jsou v první řadě CPU pro vojenskou sféru a kritickou infrastrukturu, které se už nemusí nijak dále upravovat..


   Když vyhodíme z BTsVM IMA BK Su-57 staré čtyřjádro Elbrus-4, co s 24 jádry (6 CPU dává 300 GFlops) a použijeme dnešní osmijádro Elbrus-8SV, tak lehce se dopočítáme, že dnes už 6 hlavních CPU s 48 jádry v BTsVM IMA BK je schopné Su-57 poskytnout výpočetní výkon 3.828 TFlops s čísly s jednoduchou přesností. No a s Elbrusem-16S (to "nejhorší", co může obdržet většina prvních sériových strojů Su-57) to už bude 96 jader o celkovém výpočetní výkonu 9.6 TFlops. 9.6TFlops vs 300 MFlops je nebe a dudy, a je to na zamyšlení hlavně v implementaci AI v roli druhého pilota ovládajícího Ochotníka. ;)
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    01:09 01.06.2019

    S odpuštěním, rozplýváš se nad tím jen proto, že o tom víš s odpuštěním prd.

    TFlops je teoretická metrika, kterou VLIW procesory sice mají teoreticky vysokou, ale prakticky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S odpuštěním, rozplýváš se nad tím jen proto, že o tom víš s odpuštěním prd.

    TFlops je teoretická metrika, kterou VLIW procesory sice mají teoreticky vysokou, ale prakticky nedosažitelnou. Je to zastaralá koncepce, kterou už moderní výrobci mikroprocesorů dávno opustili nejen u mikroprocesorů (Intelův EPIC byl tak nanejvýš epic fail, transmeta je v propadlišti dějin), ale i výrobci grafických karet (svého času VLIW architektura radeonů) - kde je zátež daleko lépe a snáze paralelizovatelná a tedy vhodná pro tento typ procesorů.
    Pro dnešní mikroprocesory má tato architektura v podstatě jen jednu výhodu: odpadá spousta jednotek a schopností, co by jinak superskalární procesor musel mít, jako např. branch prediction, reorder unit, register renaming atd.... a tak je architektura procesoru oproti moderním procesorům velmi primitivní.
    Za to se platí mizerným paralelním výkonem (ne vše jde naplánovat v překladači), ještě horší prací s pamětí (VLIW instrukce zabírají oproti CISC podstatně více místa) a z ní plynoucí potřebou velkých cache pamětí, které pak jsou pomalé a reálný výkon CPU podstatně srážejí.
    Skrýt celý příspěvek

    • omacka
     21:06 01.06.2019

     S odpuštěním o tom logiku evidentně nic nevíš, tady si to můžeš nastudovat a pak upravit své nesmyslné technické předsudky. Každá procesorová architektura CPU má své velké ...
     Zobrazit celý příspěvek

     S odpuštěním o tom logiku evidentně nic nevíš, tady si to můžeš nastudovat a pak upravit své nesmyslné technické předsudky. Každá procesorová architektura CPU má své velké přednosti i nedostatky, to nikdo nepopírá, ale VLIW umožňuje instrukční paralelismus (a ještě využít procesor na jeho teoretické výpočetní maximum) narozdíl CISC. A například v oborech strojového učení (na čemž je postavená dnešní A.I.), kde se simuluje chování neuronů v mozku, je ten velký paralelismus hodně velká výhoda a zde už můžeš použít pro komparaci výkonu benchmark v číslech s dvojitou přesností - jelikož to jsou ony umělé neurony, tedy přesněji řečeno jejich váhy. Hlavně ve vojenských a důležitých aplikacích mají VLIW velkou výhodu, pokud je dobrý programátor, dokáže z toho vymačkat násobně větší výkon než může dostat z architektury CISS. Mluvíš o tom, že TFlops nic neznamená, jasně jsem uvedl k čemu je to vázané, k výpočtům čísel s jednoduchou a dvojitou přesností, takže už je to dostatečně komparativní metrika pro speciální aplikace, a to jistě uznáš, že software v dnešních letounech jistě je.

     Ve snaze o zvýšení celkového výpočetního výkonu se společnost Texas Instruments uchýlila k řešení, které dnes může vypadat poněkud exoticky, i když bylo velmi úspěšné. Jedná se o použití architektury VLIW neboli Very Long Instruction Word.
     https://www.root.cz/clanky/arc...
     Skrýt celý příspěvek

     • omacka
      21:21 01.06.2019

      Dokonce se už připravuje i 32 jádrový Elbrus-32 s výkonem 4TFlops.

      To už bude časem 192 jader o výkonu 24 TFlops v hlavním počítači Su-57 (a to není jediný), takové honění za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dokonce se už připravuje i 32 jádrový Elbrus-32 s výkonem 4TFlops.

      To už bude časem 192 jader o výkonu 24 TFlops v hlavním počítači Su-57 (a to není jediný), takové honění za výpočetním výkonem nemá v podstatě žádný rozumný smysl, když Su-57 začínal na 300MFlops, ale kde to má sakra velký smysl, jsou právě aplikace vyživující AI a zde právě VLIW poskytuje dost velkou výhodu při dobře napsaném kodu. Softwar Su-57 měl minulý rok 4 mil řádků. Já tu nechci odorovat za ruská CPU Elbrus jen se na to snažím dívat čistě technicky, a jelikož něco jsem ohledně AI už naprogramoval, tak si dokáží představit jak využít ten obrovský výkonnostní skok z 300MFlops na 32 jádrech u prvního prototypu Su-57 a u sériových strojů, kde už jsme s Elbrusem-16S na 96 jádrech a 9.6TFlops a s Elbrusem-32S už dokonce na 192 jádrech a 24TFlops, a teď si představte, že to narvete i do Ochotnika-B a ještě ty stroje propojíte datalinky...
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:53 01.06.2019

      "S odpuštěním o tom logiku evidentně nic nevíš"
      V kontextu těch blbin, co píšeš dál, je to hodně úsměvné...

      "VLIW umožňuje instrukční paralelismus (a ještě využít procesor na jeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "S odpuštěním o tom logiku evidentně nic nevíš"
      V kontextu těch blbin, co píšeš dál, je to hodně úsměvné...

      "VLIW umožňuje instrukční paralelismus (a ještě využít procesor na jeho teoretické výpočetní maximum) narozdíl CISC."
      Jednak tvrdíš blbinu, i v CISC procesorech se používá instrukční paralelismus. A jednak jsi totálně mimo, protože právě explicitní instrukční paralelismus WLIV procesorů je jejich slabina, nikoli síla.
      Kompaktní CISC instrukce zatěžují podstatně méně paměťový a cache subsystém, než velké VLIW instrukce, které zpravidla nejdou využít 100%.

      A právě absence reorderingu ve VLIW procesorech je to, co ZNEMOŽŇUJE využít jeho teoretické výpočetní možnosti. Protože zatímco v RICS jádrech CISC procesorů se mohou využívat jednotky tak, aby jejich využití bylo optimální, ve VLIW instrukcích musí být paralelismus předem zakódovaný.
      To jednak znemožňuje paralelismus na místě, kde se větví kód (protože nemáš spekulativní provádění instrukcí), jednak to znemožňuje optimalizovat využití jednotek, protože kompilátorem předepsaný paralelismus se zpravidla hodí jen na určitý typ vstupních dat, zatímco superskalární out of order procesory umí optimalizovat provádění programu tak, aby byly jednotky využité optimálně nezávisle na tom, jaké zrovna zpracovávají data. Výsledek je ten, že v reálných aplikacích umí superskalární procesory využít nemalou část svých teoretických FLOPSů, zatímco u VLIW procesorů se zpravidla nemalá část výpočetních jednotek fláká, protože prostě nejdou využít.

      Tady máš reálný benchmark Elbrusu:
      https://www.7-cpu.com/...
      výkon má +- podobnej, jako core quad, teda procesor vyrobený o deset let dříve, na podstatně starším výrobním procesu a s podstatně méně tranzistory, než má Elbrus. Praktický příklad, že VLIW architektura prostě z křemíku neumí vytáhnout to, co moderní superskalární designy.

      "pokud je dobrý programátor, dokáže z toho vymačkat násobně"
      Ty jsi v životě nic neprogramoval, co. Takže jen opakuješ dávno neplatné mýty, co?
      Realita je taková, že dnešní kompilátory jsou v ladění kódu na míru dané architektury podstatně lepší než lidi. Co ještě je trochu lidská doména je ladění velikostí zpracovávaných bloků tak, aby se akorát vešly do cache apod., ale představa, že u dnešních algoritmů někdo manuálně ladí instrukce a rovná je do WLIV asm insrukcí - tu může mít je člověk, co reálně k programování ani nečich.
      Ne, že by něco takovýho nebylo možný. Bylo - ale prodraží a zdrží Ti to vývoj tak, že budeš totálně nekonkurenceschopnej.

      " s jednoduchou a dvojitou přesností, takže už je to dostatečně komparativní "
      Ne, to je furt nesmyslná metrika. Dosažitelnej paralelismus, schopnosti branch prediction a spekulativního provádění instrukcí a design pipeline, rychlost paměťového subsystému a cache atd... jsou pro reálný výkon procesoru natolik podstatné, že teoretické FLOPs počítané stylem počet jednotek krát takt mají smysl tak max pro propagandu nebo marketing. Reálně o schopnostech procesoru nevypovídají nic - není řídkým jevem, že dva procesory se stejným FLOPs jsou reálným výkonem někde úplně jinde.

      Na to, že tvrdíš totální blbiny, stačí jediné - ukaž jediný neruský superpočítač postavený z Elbrusů..... Proč všichni staví superpočítače z těch podle Tebe blbejch neparalelizovatelnejch Xeonů a Opteronů, a Elbrusy ani Itania nikdo nechtěl a neche?
      Skrýt celý příspěvek

     • omacka
      21:56 01.06.2019

      Pro porovnání v roce 2014 měl software F-35 24 milionů řádků kódu. Jinak je podstatný rozdíl mezi softwarovou architekturou letounu Su-57 a F-35.

      Su-57 využívá síťovou centrickou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro porovnání v roce 2014 měl software F-35 24 milionů řádků kódu. Jinak je podstatný rozdíl mezi softwarovou architekturou letounu Su-57 a F-35.

      Su-57 využívá síťovou centrickou architekturu s jedinečným přístupem k vestavěnému počítačovému zpracování a přenosu dat. "Avionika na stíhači Su-57 je založena na zcela nové architektuře, která se dosud nikdy nepoužívala v ruském vojenském letectví. Pracuje na síťové centristické koncepci, která umožňuje efektivní modernizaci palubních systémů a provozních komplexů letadla. Modulová koncepce komplexu poskytuje téměř neomezené možnosti, " uvedl Gribov zástupce generálního ředitele KRET pro výzkum a vývoj palubních zařízení.

      "Pracovali jsme v podobném směru jako američtí konstruktéři v počáteční fázi. Na rozdíl od nich jsme se rozhodli, že nebudeme používat hlavní palubní počítač Su-57 pro zpracování celého objemu primárních dat. V současné době je letecký komplex Su-57 navržen tak, aby zpracovával pouze "horní část" datového objemu. To umožňuje pracovat rychleji, spolehlivěji a efektivněji, " uvedl Gribov.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:02 01.06.2019

      " Já tu nechci odorovat za ruská CPU Elbrus jen se na to snažím dívat čistě technicky"
      Čistě technicky nevíš evidentně o problému nic a děláš "onanii nad papírem", aniž bys tušil ...
      Zobrazit celý příspěvek

      " Já tu nechci odorovat za ruská CPU Elbrus jen se na to snažím dívat čistě technicky"
      Čistě technicky nevíš evidentně o problému nic a děláš "onanii nad papírem", aniž bys tušil souvislosti.

      Jediný typ algoritmů, kde VLIW jakžtakž drží krok jsou masivně paralelizovatelné výpočty - jako např. v té AI. Jenže to je typ výpočtů, který lze snadno počítat na grafických kartách. A ty se svýma TFLOPsama jsou už teď o řád jinde, než Tvůj úžasnej budoucí 4TFlopsove Elbrus.
      Takže prostě srovnáváš nesrovnatelné. Pro algoritmy vhodné na CPU je FLOPS naprosto nesmyslná metrika. A pro algoritmy, kde má smysl se bavit o FLOPSech, tak ty zas dnes nikdo rozumnej nepočítá na CPU, protože GPU poskytujou řádově větší výkon.

      A i ty GPU už dávno od VLIW architektury utekly, protože i v nich se ukázalo, že nevýhody VLIW architektury má za výsledek příliš velký rozdíl mezi teoretickým a reálným výkonem těch GPU.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:07 01.06.2019

      "V současné době je letecký komplex Su-57 navržen tak, aby zpracovával pouze "horní část" datového objemu. To umožňuje pracovat rychleji, spolehlivěji a efektivněji, "
      Uff, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "V současné době je letecký komplex Su-57 navržen tak, aby zpracovával pouze "horní část" datového objemu. To umožňuje pracovat rychleji, spolehlivěji a efektivněji, "
      Uff, pominu-li překlad, tak to ve výsledku znamená:

      Počítač Su-57, přestože má evidentně podstatně méně funkcionality než F-35 (pochopitelně, je v mnohem ranější části vývoje), tak už přestal stíhat, takže jsme museli část funkcionality převést jinam...

      Je to samozřejmě spolehlivější (protože se nestane, že se něco nestihne dopočítat), ale kdyby to mohli nechat na jednom CPU, tak mají jen jeden, ne dvě single point of failure - a ještě nemusí řešit ne zrovna jednoduché problémy synchronizace.
      Pro laika to zní možná dobře, ale pro člověka, kterej se někdy třeba jen letmo setkal s tím, jaké jsou problémy u distribuovaných systémů, se těmto "marketingovým lžím" jen směje.
      Skrýt celý příspěvek

     • omacka
      22:51 01.06.2019

      https://www.aviationtoday.com/...

      Logiku s tebou to nemá prostě smysl, "je tam Elbrus" a už jedeš.. Který Elbrus?, je tam ...
      Zobrazit celý příspěvek

      https://www.aviationtoday.com/...

      Logiku s tebou to nemá prostě smysl, "je tam Elbrus" a už jedeš.. Který Elbrus?, je tam starý Elbrus-S2+ a Elbrus-8S (co dává 250 GFlops), Elbrus-8SV už dává 2x tolik (576GFlops) a má stejné TDP. Další věc, ten benchmark komprimačního algoritmu 7zip byl spuštěn na jakém operačním systému? to je dost podstatná informace, no zcela určitě nebyl spuštěn na "Bagetě" 4000 - vojenský OS, pak byl spuštěn na Linuxu nebo při binárním překladu procesoru ve Windows, kdy výkon klesá na 80%, ale to je vcelku jedno. Protože 7zip není! zcela jistě optimalizován pro běh na VLIW procesorech z logických důvodů - to je toho celá pointa. Architektura VLIW prostě poskytuje velkou výkonnostní výhodu jelikož má z podstaty více hardwarového paralelismu, než dynamické procesory (CISC). Podstatně více paralelismu ve výpočtech je přesně to, co dobře využijete v architektuře umělých neuronových sítí a projeví se to tam dost markantně. Další výhodou, kterou oceníte hlavně ve vojenství je násobně menší TDP CPU oproti CISC. Podceňovat hlavně ty 16 a 32 jádrové nové Elbrusy by se nemuselo vyplatit, protože budou mít velice nízké TDP a hlavně výhoda násobně většího paralelismu oproti CISC architektuře v kombinaci s pevnou délkou slova, poskytující podstatně větší rychlost zpracování slova (oproti CISC architektuře) , což je při implementaci neuronových sítí velká výhoda. A jestli v něčem dnes ve vojenství potřebujete velký výpočetní výkon (s velice malým TDP oproti CISC) a jeho neustálý růst a jednoduchý upgrade, tak je to při implementaci umělých neuronových sítí, které ho spotřebují vždy nejvíce.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:13 02.06.2019

      "Který Elbrus?, je tam starý Elbrus-S2+ a Elbrus-8S (co dává 250 GFlops),"
      Ano, právě. 250GFlops podává výkon cca jako deset let starej procesor, kterej má GFLOPsy v řádu desítek. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Který Elbrus?, je tam starý Elbrus-S2+ a Elbrus-8S (co dává 250 GFlops),"
      Ano, právě. 250GFlops podává výkon cca jako deset let starej procesor, kterej má GFLOPsy v řádu desítek. To přesně ukazuje, jakej je rozdíl mezi teoretickým a reálným výkonem architektury.
      Řeči ohledně toho, jak je určitě puštěnej na neoptimálním OS pak jsou hloupé výmluvy, není důvod, proč by neměl Elbrus běžet na linuxu se stejným "overheadem", jako jiné procesory.

      "Podstatně více paralelismu ve výpočtech je přesně to, co dobře využijete v architektuře umělých neuronových sítí a projeví se to tam dost markantně. "
      Ano, je pár druhů algoritmů, které jsou vyjímkou a paralelizovat jdou. Ty se počítají na zařízení na to určeném - na GPU, jejichž výkony dosahujou o řád až dva vyšších výkonů, než Tvůj milovaný Elbrus.

      Takže - jako univerzální CPU - to dokazuje ten benchmark - je Elbrus šunt. A jako specializované zařízení na AI je Elbrus také šunt., protože opět kulhá daleko za výkonnostní špičkou v tomto oboru. Má výkon cca srovnatelnej s Intel® Neural Compute Stick 2, což je blbina za sedmdesát dolarů do USBčka s TDP 1W - výkony GPU, nebo velkých specializovaných procesorů jsou řádově jinde.

      "Další výhodou, kterou oceníte hlavně ve vojenství je násobně menší TDP CPU oproti CISC."
      WTF???? Čtyčjádrovej elbrus na nějakejch 1.3Ghz má TDP 45W. Kolik, že to maj konkureční procesory na podstatně vyšších frekvencích (např. U verze i-5)? 15W? A v kterym mobilním přístroji najdeš VLIW procesor, když tvrdíš, že je to energeticky úspornější architektura? Ukaž mi nějakej mobil s VLIW procesorem.
      To jsou všichni tak blbí, že ignorujou tak geniální architekturu?
      Anebo je blbej někdo jinej, kdo skočil rusům na propagandu, jak je jejich architektura úsporná?

      "Architektura VLIW prostě poskytuje velkou výkonnostní výhodu jelikož má z podstaty více hardwarového paralelismu, než dynamické procesory (CISC). "
      Kravina. CISC procesor může bejt úplně stejně paralelní jako VLIW. Dělá se s míň výkonnejma jednotkama z jednoho prostýho důvodu. Ty další jednotky už nepřidávaj výkon, protože to nejde rozumně paralelizovat. Výsledek je, že je ve VLIW širokym kódu tolik NOOP, že jde paměťovej subsystém do kytek. Proto měli Itania tak obrovské cache - a stejně jim to nepomohhlo.

      A když nedokáže rozumně paralelizovat kód procesor ani v okamžiku, kdy má přesná data a informace o předchozích průbězích kódu, o to hůře to udělá kompilátor, kterej musí vygenerovat jeden univerzální kód. Pravda, má na to více času, ale praxe s Itanii to ukázala naprosto jasně.

      Proto se všude ve světě od VLIW procesorů uteklo. Jejich jediná výhoda: relativně jednoduchý design, už prostě není konkurenceschopná.
      Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   13:37 03.06.2019

   Takže konečně přešli na modulární architekturu, jednotnou sběrnici, škálování? Gratuluji.

   Takže konečně přešli na modulární architekturu, jednotnou sběrnici, škálování? Gratuluji.

 • givicz
  20:02 31.05.2019

  Реальная стоимость Су-57. Правы ли американцы? (reálná cena Su-57. Mají američané pravdu ?)
  https://topwar.ru/158047-realn...

  Zprávy o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Реальная стоимость Су-57. Правы ли американцы? (reálná cena Su-57. Mají američané pravdu ?)
  https://topwar.ru/158047-realn...

  Zprávy o plánovaném kontraktu na dodávku 76 letounů Su-57 jasně nepotěšily mnoho amerických vojenských pozorovatelů. Faktem je, že noviny „Kommersant“, citující zdroje, zveřejnily informace, že náklady na smlouvu plánovanou k podpisu na MAKS-2019 budou „asi 170 miliard rublů“. Jinými slovy, jeden Su-57 bude stát náš VKS o něco více než 2,23 miliardy rublů, neboli 34,5 milionu dolarů v současném kurzu.

  Podstata problému
  To je v době, kdy americký vojenský průmysl, tvrdohlavě bojuje o snížení nákladů na program F-35 a slibuje, že sníží cenu jen některých objednávek ve velkém měřítku - oh-wei! - 85 milionů dolarů, Rusové budou kupovat letadla 5. generace za 34,5 milionu dolarů ?! A ve skutečnosti, pokud se nad tím zamyslíte, čísla 34,5 milionu dolarů pro ruské a 85 milionů amerických dolarů pro americká letadla neznamenají komicitu situace.

  Faktem je, že ruský Su-57 je těžký víceúčelový bojovník vzdušné převahy, který může také pracovat na pozemních a mořských cílech. A F-35, ve všech třech podobách, na to nikdy nezamával, ve skutečnosti se zaměřuje na funkčnost lehčího bojovníka jako F-16. To je, Su-57 a F-35, samozřejmě, 5. generace letadel (ačkoli tam jsou vážné problémy pro F-35), ale oni jsou zástupci různých tříd víceúčelových bojovníků, a jiné věci jsou stejné, F-35 je lehčí, samozřejmě, nicméně, Su-57 by měl být levnější - a mnohem levnější. Ne občas, ale ne desítky procent. Mezitím vidíme zcela opačný obraz - F-35 je dražší

  A tak se s ohledem na výše uvedené ukazuje, že cena amerického stíhače překonává ruského téměř 2,5 krát.... To je nepříjemné i urážlivé a daňoví poplatníci se mohou nakonec začít ptát na různé nepříjemné otázky.

  A jaká je odpověď?

  Americké vydání The Drive se rozhodlo odepsat všechno za chybu. Letadlo 5. generace za 34,5 milionu dolarů je nemožné, protože to nikdy nemůže být. Koneckonců, to je "méně než odhadovaná cena Su-30MKK, které Rusko prodalo do Číny téměř před dvěma desítkami let"! A to znamená, že zdroje jsou mylné, něco pokazily nebo nebyly tak srozumitelné. A ve skutečnosti, 170 miliard rublů. - Tato cena není pro celou šarži 76 letadel, ale pouze pro prvních 16 let, ale zbytek VKS bude muset být zaplacen dodatečně.

  Po vyjádření takové hypotézy, The Drive vzal výpočty - pokud 170 miliard rublů. stojí pouze 16 letadel, jeden Su-57 bude stát 10,6 miliardy rublů, nebo více než 164 milionů dolarů. To je podle amerických analytiků poměrně spolehlivá částka - ruské letadlo se ukázalo být téměř dvakrát tak drahé jako F-35. Není důvod k panice!

  Zkusme odhadnout, jak realistická je cena 170 miliard rublů. pro stranu 76 Su-57.

  Trochu si počteme

  V našich výpočtech vezmeme pětiletou smlouvu na dodávku 50 Su-35, na kterou se naše ministerstvo obrany dohodlo v lednu 2016.

  Současně, podle velmi závažných zdrojů ("Vesti", bmpd blog, atd.), Hodnota zakázky činila "více než 60 miliard rublů." "Více než 60 miliard rublů." Je to velmi vágní číslo, protože bilion je ve skutečnosti také více než 60 miliard rublů. Termín „více než 60 miliard rublů“ však obvykle znamená 60 až 70 miliard rublů. A tak, pokud budeme předpokládat, že 50 Su-35s na konci nás stálo 70 miliard rublů, ukazuje se, že náklady jednoho bojovníka tohoto typu v lednu 2016 ceny činily 1,4 miliardy rublů. Jak je tato cena správná?

  Na jedné straně první smlouva uzavřená v roce 2009 stanovila dodávku 48 mašin za 66 miliard rublů, tj. 1,375 miliardy rublů. pro letadlo. Od té doby uplynulo mnoho času a jedna ekonomická krize, takže odborníci očekávali nárůst nákladů na dávku 50 letadel na 100 miliard rublů. Nicméně cena Su-35 téměř nerostla - proč? Pro to existuje několik důvodů.

  Za prvé, podle některých údajů, doba návratnosti projektu Su-35 nastala během výroby 72 stíhaček, takže s dalším nárůstem série se spustily notoricky známé „úspory z rozsahu“, což snížilo náklady na výrobek.

  Za druhé, v roce 2015 jsme podepsali smlouvu o exportu na dodávku Su-35 do Číny - určitě si na tom výrobce něco vydělal, ale je možné, že armáda rozhodla, že jsou příliš „dobročinní“ se svolením k exportním dodávkám továrna, rozhodla se dotáhnout matice na další šarži.

  Kolik zaplatilo Su-35, pokud dnes uzavřela smlouva na 50 mašin? S ohledem na inflaci - asi 1,6 miliardy rublů.

  Je zajímavé, že cena Su-30SM stála zhruba stejné peníze - v roce 2015 bylo zjištěno, že její průměrná cena je 1,5 miliardy rublů. Pravda, tam byly pověsti, že v nové smlouvě o dodávce Su-30SM, která může být uzavřena na konci roku 2018, by letadlo mohlo růst ceny na zhruba 1,9 miliardy rublů. Ale není zde žádné potvrzení těchto údajů, a pokud si vzpomínáme, že cena za druhou dávku Su-35 po dlouhou dobu byla také předpovídána na úrovni 2 miliard rublů. za kus. Opět se ozývaly pověsti o velmi hluboké úpravě Su-30SM s instalací nové avioniky atd., A kdo ví, možná za cenu asi 2 miliardy, bylo to o vylepšené verzi?

  Teď zpátky do Su-57. Jeho odhadovaná hodnota na základě smlouvy je 2,23 miliardy rublů, což je o 39,8% dražší než Su-35 podle poslední smlouvy převedené na běžné ceny. A nezapomeňte, že výrobce zpočátku bránil o 20% vyšší cenu.

  To je, u počáteční nabídky UAC, Su-57 měl stát přibližně 2.68 miliard rublů, nebo o 68% dražší než Su-35. Vzhledem k tomu, že tato letadla mají hodně společného, ​​tento nárůst nákladů vypadá logicky a rozumně.

  Připomeňme si, že Američané vyvinuli letadlo v logice Su-35 - to znamená, že vzali starou platformu F-15 nebo F-18 a modernizovali ji s některými z nejnovějších technologií vyvinutých pro stíhací letouny 5. generace, které by na nich mohly být použity. Výsledkem bylo, že F-15SE Silent Eagle nebo F / A-18F Advanced Super Hornet, který byl vytažen až do generace 4 ++, se ukázaly být mnohem impozantnějšími bojovníky než jejich „předci“, ale jejich cena byla velmi blízká ceně 5-6. th generace. Například cena "Silent Eagle" byla stanovena na 100 milionů dolarů. Ano, a "Advance Hornet", ačkoli jeho cena není známa autorovi, je nepravděpodobné, že bude levná, protože cenovka pro nejnovější verze "Super Hornet" je již téměř 60 milionů dolarů ., a "Advance Hornet" by samozřejmě měly být výrazně dražší.

  Jinými slovy, cenový rozdíl mezi americkými 4 + a F-35 letadly není příliš velký. Pokud jde o náš letecký průmysl, situace je přibližně taková.

  S největší pravděpodobností je "Wishlist" výrobce cenovkou asi 1,9 miliardy rublů. pro Su-35 a 2,68 miliardy rublů. pro Su-57, ale v procesu „obchodu“ z ministerstva obrany, se ukázalo, že je „stlačený“ na 1,6 (1,4 miliardy cen začínajících v roce 2016) a 2,23 miliardy rublů. resp. Pravděpodobně, KLA byla nadměrně stlačena za cenu, a naši výrobci letadel, podle zákona zisku, pro tyto vozy nedostanou.

  A jaký je závěr?

  S největší pravděpodobností, spravedlivá cena za Su-35, kdy ministerstvo obrany nepřeplácí a závod získá svůj zisk, kolísá někde v intervalu 1,6-1,9 miliard rublů a spravedlivá cena za Su-57 - v intervalu 2,23-2,68 miliard rublů. To znamená, že reálná cena Su-57 může být v rozmezí 34,5-41,5 milionu dolarů, podepsaná smlouva samozřejmě dá poslední body na „i“, ale zatím neexistuje jediný důvod se domnívat, že cenovka na Su-57 pro naše VKS bude vyšší než tato čísla.

  A co exportní smlouvy?

  Je to všechno velmi jednoduché. Vývozní cena Su-35 může dosáhnout 100 milionů dolarů, ale musíte pochopit, že smlouva o vývozu obsahuje spoustu věcí, které při dodávce na naše videokonference a americké letectvo projdou jinými položkami. To znamená, že tam bude jak servis, tak výcvik pilotů, munice a možná něco jiného. A - nejdůležitější věc.

  Cena za naše letadlo pro VKS určuje cenu těchto letadel. To je, jak dochází k tvorbě cen - výrobce souhlasí s vojenskými představiteli částku nákladů na výrobu šarže „produktů“ v množství, podle smlouvy, a poté ukončí zákonnou míru zisku.

  Cena našich letadel na zahraničním trhu je však dána poptávkou a nabídkou vojenského vybavení. A pokud je poměr "cena / kvalita" Su-35 takový, že se dá dobře koupit za 80-100 milionů dolarů, tak proč bychom ho měli prodávat levněji?

  Ale co řekl prezident?

  Mnohá ​​legrace na internetu způsobila, že Vladimir Vladimirovič Putin řekl, že díky 20% snížení ceny Su-57 bylo možné koupit ne 16, ale 76 takových bojových vozidel bez zvýšení hodnoty zakázky. To není překvapující - koneckonců je to aritmeticky nemožné. Nicméně, pojďme citovat frázi VV Putin doslova:

  „Program vyzbrojování do roku 2027 plánoval koupit 16 takových letadel. Situace byla analyzována včera, ministr obrany (Sergej Šojgu) uvedl, že v důsledku provedené práce, v důsledku skutečnosti, že jsme se s průmyslem shodli, průmysl ve skutečnosti snížil náklady na letadla i zbraně o 20% a měli jsme možnost nakoupit mnohem více bojových vozidel nové generace. “

  Vezměte prosím na vědomí, že cena není snížena o Su-57, ale o „letadlo“, které lze ve skutečnosti chápat nejen jako Su-57, ale i jiné bojové a nebojové letouny, které jsou zakoupeny VKS. A přesto - nemluvíme jen o letadlech, ale také o výzbroji. To znamená, že se skutečně stalo: SK Shoigu se podařilo snížit nákupní ceny za množství vojenského vybavení a zbraní (a to nejen pro Su-57), v důsledku čehož se Su-57 podařilo koupit více, než bylo plánováno. To je vše. Jen V.V. Putin to dal tak, že umožňuje dvojí výklad, a to se ve skutečnosti může stát komukoliv.
  Skrýt celý příspěvek

  • MeV6
   22:20 31.05.2019

   "Komicita situace"? "Těžký bojovník vzdušné nadvlády"?

   Co takhle si po sobě ty Google překlady občas přečíst?

   "Komicita situace"? "Těžký bojovník vzdušné nadvlády"?

   Co takhle si po sobě ty Google překlady občas přečíst?

  • RiMr71
   17:20 01.06.2019

   ...ani to nečtu.. to raději budu dělat něco smyslupnějšího, třeba koukat ve zprávách na Babiše jak lže. Bolševik jak bolševik...

   ...ani to nečtu.. to raději budu dělat něco smyslupnějšího, třeba koukat ve zprávách na Babiše jak lže. Bolševik jak bolševik...

  • Starlight
   12:52 02.06.2019

   @givicz

   Rusové a ty jejich články prostě nemají chybu.

   1)

   Celému světu hrdě oznámí, že jejich letectvo kupuje Su-35 za 1,6-1,9 miliardy rublu (v dnešním kurzu 24-29 mil USD), ...
   Zobrazit celý příspěvek

   @givicz

   Rusové a ty jejich články prostě nemají chybu.

   1)

   Celému světu hrdě oznámí, že jejich letectvo kupuje Su-35 za 1,6-1,9 miliardy rublu (v dnešním kurzu 24-29 mil USD), a že na export ho rádi prodávají za 85-100 mil USD. Nevím, jestli toto chlubení, jak natáhli Číňany nebo Indonésany, je nejlepší strategií pro budoucí exporty.

   2)

   Rádi se domácímu ruskému čtenáři pochlubí, jak je jejich stíhačka 5. generace Su-57 v dolarech (34,5 mil USD) levnější než plánovaná cena F-35A (85 mil USD).

   Tak se na ty jejich čísla, které jsi tu tak komicky přeložil, podívám. To je malá nápověda, na správný překlad komicity. A zkusím trochu porovnat čísla podle toho, kolik si obranné rozpočty, respektive ekonomika příslušné velmoci může dovolit teoreticky stíhaček. Pro přehlednost ponechám cenu F-35A na 85 mil USD uvedených v článku. Definice ceny F-35A v čase by byla trochu složitější.

   Článek tvrdí, že jeden Su-57 bude stát po slevě 2,23 miliardy rublů. V roce 2018 Rusko dalo na obranu podle dat SIPRI celkem 3 850 miliard rublů, tj. 3,9% svého HDP (103 876 miliard rublů) a 11,4% vládních výdajů. Jinými slovy ze svého vojenského rozpočtu v roce 2018 si Rusko mohlo koupit 1 726 letounů Su-57. Z celého HDP pak 46 581 letounů Su-57.

   A jak jsou na tom USA? V roce 2018 daly USA na obranu podle dat SIPRI celkem 649 miliard USD, tj. 3,2% svého HDP (20 494 miliard USD) a 9,0% vládních výdajů. Ze svého vojenského rozpočtu v roce 2018 si USA mohly koupit 7 632 letounů F-35A. Z celého HDP pak 241 107 letounů F-35. To znamená, že USA mají tak výkonnou ekonomiku, že si ze svého obraného rozpočtu mohou koupit 4,4 více F-35A než Rusko Su-57.

   A protože byl americký obranný rozpočet v procentech HDP o 18% menší než ten ruský, tak ze svého HDP (ale třeba každého procentního bodu HDP) si mohou USA pořídit téměř 5,2 více letounů F-35A než Rusko Su-57.

   Tyto čísla mimochodem znamenají, že ruský Su-57 by musel být ještě cca pětkrát levnější než je dnes (34,5/5,2 = 6,6 mil USD), aby byl pro Ruské rozpočtové možnosti cenově srovnatelný s F-35A.

   Zopakuji proto větu z ruského článku, kterou strojově přeložil givicz: „To je nepříjemné i urážlivé a daňoví poplatníci se mohou nakonec začít ptát na různé nepříjemné otázky.“ Ano, ruští daňoví poplatníci by mohli začít ptát na různé nepříjemné otázky. To se pochopitelně nestane, ale rád se podívám na další čísla, která v tom ruském článku nejsou.
   Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
   12:54 02.06.2019

   3)

   Protože podobné cenové poměry, lze očekávat u dalších druhů zbrojních systémů, je vysoce pravděpodobné, že Rusko nemůže držet v příslušných zbrojních systémech množstevní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   3)

   Protože podobné cenové poměry, lze očekávat u dalších druhů zbrojních systémů, je vysoce pravděpodobné, že Rusko nemůže držet v příslušných zbrojních systémech množstevní paritu s násobně bohatšími USA. Rusko ale udržuje množstevní paritu s USA u strategické jaderné triády a doprovodných strategických systémů. To pochopitelně odklání obrovské finance od konvenčních systému. Poměrově mnohem více než v USA. A například v počtech stíhacích letounů 5. generace to pak může dopadnout takto:

   Rusko do roku 2027 získá možná svých 76 nově naplánovaných letounů Su-57. USA ale v uvedeném období (jen objednávky v letech 2019-2025) získají cca 590 letounů F-35 všech verzí. Tedy zhruba osmkrát více. Jinými slovy USA budou do stíhacích letounů 5. generace budou dávat větší procentní podíl svého rozpočtu než Rusko.

   Navíc Rusko je na to v podstatě samo. USA mají naopak velmi bohaté spojence. V příštím desetiletí by tedy každý ze spojenců USA jako Velká Británie, Japonsko, evropští kontinentální členové NATO (jako jedna skupina zemí) a Turecko (v tomto případě bude záviset na dalším vývoji vztahů Turecko-USA) mohl mít podle současných plánů více stíhacích letounů 5. generace než dosud oznámilo Rusko. Izrael by měl mít zhruba početní paritu. Vše samozřejmě letouny F-35. A k tomu ještě Čína, přestože jejich plánované počty letounů 5. generace nejsou známé.
   Skrýt celý příspěvek

   • madrabbit
    13:42 03.06.2019

    Musíš to zjednodušit :-) Moc složité a přemýšlíš u toho :-D Cílová skupina to není schopna pochopit.

    Musíš to zjednodušit :-) Moc složité a přemýšlíš u toho :-D Cílová skupina to není schopna pochopit.

    • Starlight
     01:00 06.06.2019

     To máš pravdu, mohl jsem to napsat jednoduše. Například v době vydání článku stál jeden Su-57 2,23 miliard rublů. To je dnes cca 34,5 mil dolarů. Ale ještě v roce 2014 by stál 65,5 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To máš pravdu, mohl jsem to napsat jednoduše. Například v době vydání článku stál jeden Su-57 2,23 miliard rublů. To je dnes cca 34,5 mil dolarů. Ale ještě v roce 2014 by stál 65,5 mil USD. Rusko dokázalo řadou mimořádných opatření srazit dolarovou cenu Su-57 téměř na polovinu! To je naprosto neuvěřitelný výkon.

     Tento proces začal přesně 27. února 2014 a dodnes ho v Rusku oslavují jako Den speciálních sil. Během tohoto procesu 2016 dokonce dokázali srazit cenu dolarovou cenu letounu na 27,9 mil USD, ale to dlouhodobě neudrželi. I tak je to zcela ojedinělý výkon, a tak není divu, že se s ním mediálně chlubí.

     P.S.: Jenom v Rusku dokážou důsledky pádu ruského Rublu na cca poloviční hodnotu využít jako prostředek v domácí propagandě.
     Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   13:40 03.06.2019

   1. Kurz USD versus Rubl nejde přepočítávat.
   2. Rusko potřebuje levnější stroj - jednomotorový.

   1. Kurz USD versus Rubl nejde přepočítávat.
   2. Rusko potřebuje levnější stroj - jednomotorový.

 • Pepin Nešpor
  16:46 31.05.2019

  Letadlo 5 generace za 34milionu to snad ani není možné jaké vůbec použili technologie?!
  Silně pochybuji že toto bude letoun opravdu 5generace. Létající superpočítač který je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letadlo 5 generace za 34milionu to snad ani není možné jaké vůbec použili technologie?!
  Silně pochybuji že toto bude letoun opravdu 5generace. Létající superpočítač který je kompletně spojený z bojištěm atd tak jak F-35.
  Skrýt celý příspěvek

  • Barlow
   03:35 03.06.2019

   Ale ruští piloti se nespojuji přez počítač ti mají situační povedomi jako vcely ... A tím vlastně mají zase navrch před imperialisty....

   Ale ruští piloti se nespojuji přez počítač ti mají situační povedomi jako vcely ... A tím vlastně mají zase navrch před imperialisty....

 • infi
  15:32 31.05.2019

  Kompozitní materiál si samozřejmě může vyrobit naprosto každý. My jsme se známým vyráběli několik kusů karbonových dílů, vlákna se koupila z Číny, pryskyřice v ČR. Kompozit je i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kompozitní materiál si samozřejmě může vyrobit naprosto každý. My jsme se známým vyráběli několik kusů karbonových dílů, vlákna se koupila z Číny, pryskyřice v ČR. Kompozit je i laminát (který si koupíte v každém lepším železářství) a vlastně i ta OSB deska jak tady někdo napsal :-)

  Takže si troufnu říct, že kompozitní (např. karbonové díly, či kevlarové ) si dokáže vyrobit každý v garáži, ale málokdo už pak dokáže vyrobit kompozit s vlastnostmi, které jsou vhodné pro 5G fighter. V tomhle Rusko poměrně ztrácí. Docela by mne i zajímalo více detailu na toto téma, jestli někdo má...
  Na druhou stranu je fajn, že i přes sankce, dokážou soběstačně pokryt svou výrobu aspoň tak jako teď. (SU35S/SU57).

  Tak stejně dnes není problém koupit např. i titan (různých tříd) v kulatinách, či deskách. Pořídit si to může každá fyzická osoba a nemusíte přitom mít rozpočet SR-71.
  Skrýt celý příspěvek

  • balm
   17:48 31.05.2019

   Titan si klidně koupit můžete, ale nebude k ničemu. Navíc hrozí bezprostřední riziko při zpracování a reakce s kyslíkem ... což je bezva věc, když se díky kyslíku roztrhne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Titan si klidně koupit můžete, ale nebude k ničemu. Navíc hrozí bezprostřední riziko při zpracování a reakce s kyslíkem ... což je bezva věc, když se díky kyslíku roztrhne například lopatka kompresoru, nebo praskne vlepená nosná výztuha. Navíc Titan se prakticky nepoužívá, ale používají se jeho slitiny, což je ještě vrtošivější legrace, u které se ladí výrobní technologie i zpracování během vlastního vývoje finální komponenty. O komplikacích a zpracování titanových slitin jsem několikrát psal a opakovat se nebudu (kdo chce, vyhledá si).

   Troufnete si říci, kolik států je schopno vyrobit vrstvené kompozitní kovové struktury při použití 75nm (dnes už 50nm) kovových přízí, elastických vrstev ... a následně je zpracovat? Stačí jedna ruka a Rusko a Čína na seznamu nejsou. Vyrobit nestačí, musíte zvládnout i zpracování a takové vrtání skrze 10, 12, 24, 36, xy vrstev znamená technologickou výzvu.

   Mluvíte-li o skelných kompozitech, tak s nimi mají v Rusku dlouhodobě pozitivní zkušenosti, ale jsou ve srovnání s moderními vrstvenými kompozity příliš těžké a hodí se například na překryty podvozku. Ovšem na náběžné hrany je prostě nedáte. Sáhnou pravděpodobně po slitinách titanu (běžným materiálem bývá α+β Ti6Al4V a Ti13V11Cr3Al tvářená difúzními metodami). Své si zastanou, ale když můžete mít o 1/3 lehčí materiál s ještě lepšími vlastnostmi (např.: nosníky motoru u EFT se sice prezentují jako "titanové", ale jde o slitiny obsahující Kobalt a Nikl). Kobalt a Nikl se používá i pro náběžné hrany, respektive jeho podíl ve slitinách používaných ve vrstvách a výsledkem jsou žáruvzdorné, ale současně i velice elastické a nosné materiály, které ušetří spoustu hmotnosti.

   Už jsem to vysvětloval a zase se dostávám k opakovanému ... raději toho nechám, kdo chce dohledá. Není to ani měsíc - dva, co jsem popisoval slitiny i peklo jménem vrtání.
   Skrýt celý příspěvek

   • petris
    19:04 01.06.2019

    Myslíš niečo takéto: https://misis.ru/university/ne... ?

    Myslíš niečo takéto: https://misis.ru/university/ne... ?

    • logik
     00:24 02.06.2019

     Třeba. Až na to, že zatímco v Rusku to maj jako velkou novinku v laboratoři, jinde už se z podobnejch slitin dávno letadla stavěj... :-)

     Třeba. Až na to, že zatímco v Rusku to maj jako velkou novinku v laboratoři, jinde už se z podobnejch slitin dávno letadla stavěj... :-)

     • petris
      08:51 02.06.2019

      Je to možné, nehádam sa.

      Je to možné, nehádam sa.

   • madrabbit
    13:44 03.06.2019

    Vaše příspěvky by to chtělo nějak sumarizovat do samostatného článku. Na Vaše komentáře se vždy těším.

    Vaše příspěvky by to chtělo nějak sumarizovat do samostatného článku. Na Vaše komentáře se vždy těším.

 • dusan
  14:52 31.05.2019

  Zasa Potenkonova dedina ...

  Sériová výroba tak zložitého stroja sa nedá urobiť z mesiaca na mesiac, ani z roka na rok ...

  Rusi jednoducho robia PR pre možných zahraničných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zasa Potenkonova dedina ...

  Sériová výroba tak zložitého stroja sa nedá urobiť z mesiaca na mesiac, ani z roka na rok ...

  Rusi jednoducho robia PR pre možných zahraničných záujemcov, ktorý sa isto opýtali: "No ten Su-57 vyzerá síce fajn, ale prečo ho nechcete vy sami zaviesť do výzbroje ak je taký dobrý ....".

  Reálne nejde o žiadnu sériovú výrobu, ale momentálne o kusovú s tým, že Rusi budú chcieť vybudovať linku za pochodu s tým, že už by bola i pre zahraničných zákazníkov. Na a tí samozrejme potrebujú počuť, že už ide o sériový stroj.

  Ideálne scenár je ten, že Rusi získajú solventného kupca, ktorý "napumpuje" peniaze tak aby sa linka naozaj rozbehla a zároveň sa pokračovalo vo vývoji. To mi príde ako dosť divoká predstava..... s veľkým rizikom, že tie "sériové" stroje nakoniec nebude chcieť ani vlastné letectvo ......
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:25 31.05.2019

  Vy tady básníte o nějakých kompozitech (jasně že je v tom Rusko na špici, takový Prokofjev byl vynikající kompozitor), ale všimli jste si, že z pěti montérů na snímku jsou nejméně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vy tady básníte o nějakých kompozitech (jasně že je v tom Rusko na špici, takový Prokofjev byl vynikající kompozitor), ale všimli jste si, že z pěti montérů na snímku jsou nejméně dvě ženy (možná tři, u postavy vpravo, se sluchátky, to není zřejmé)? Rusko naplnilo kvóty stanovené EU gender direktoriátem dříve, než prohnilý západ.
  A ten děda uprostřed svědčí o úctě ke stáří a o rovných příležitostech pro ruské seniory.

  Tak si ty hloupé kritiky nechte.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   13:33 31.05.2019

   to oni naplnaju uz od druhej svetovej, teda pardon vlasteneckej vojny. Inak na toto sa stazoval rodinny znamy, Bielorus ktory tu bol s CA pred 89tym. Rus robit nebude, kazdy je len ...
   Zobrazit celý příspěvek

   to oni naplnaju uz od druhej svetovej, teda pardon vlasteneckej vojny. Inak na toto sa stazoval rodinny znamy, Bielorus ktory tu bol s CA pred 89tym. Rus robit nebude, kazdy je len vojak, alebo milicionar
   Skrýt celý příspěvek

  • petris
   17:33 31.05.2019

   Kedysi v LOTN mi to vysvetlili tak, že ženy majú výrazne menšiu chybovosť pri výrobe a osádzaní kabeláže.

   Kedysi v LOTN mi to vysvetlili tak, že ženy majú výrazne menšiu chybovosť pri výrobe a osádzaní kabeláže.

  • balm
   18:31 31.05.2019

   Upřímně jsem si nemohl nevšimnout absence základních (klíčových) prvků vybavení montážní linky. Tak například na celém videu neuvidíte jedinou "šablonu", upínací trny, montážní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Upřímně jsem si nemohl nevšimnout absence základních (klíčových) prvků vybavení montážní linky. Tak například na celém videu neuvidíte jedinou "šablonu", upínací trny, montážní ochrany, stejně tak chybí přesné nástroje pro utahování, vrtání, ... a to včetně rozvodů stlačeného vzduchu, který slouží k pohonu nástrojů. Nemluvě o detailech např.: nosník s částí potahu postrádá těsnění, které musí být po celém nosníku (včetně tlakových spojů) a mimochodem, napočítal jsem 86 montážních otvorů, ale upevněn je pouze jedním tlakovým spojem (navíc pod ním není vidět těsnění a vyrovnání), které by mělo býti viditelně před kompletací. O trnech a sondě pro měření (obvykle laserové) ani nemluvím. To jim jako nevadí, že poškozují potah? Standardně se svazky vyvazují a tvarují v šabloně předem, včetně ukončení a defektoskopie ... tady to tam prostě jen tak visí a fiká to od oka (stejně jako ten s čepičkou a klíčem v ruce). Ne, takhle se to opravdu nedělá.

   Nevím co si o tom mám myslet, ale výrobní linka vypadá zcela odlišně. Nemluvě o logice uspořádání v hale ... nedává to smysl.
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    20:41 31.05.2019

    Asi preto, že ten "sériový" Su-57 sa vyrába tak isto ako tie "nesériové" ..... a ešte to tak dlho bude ....

    Samozrejme, že cena takýchto "sériových" strojov bude astronomická ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Asi preto, že ten "sériový" Su-57 sa vyrába tak isto ako tie "nesériové" ..... a ešte to tak dlho bude ....

    Samozrejme, že cena takýchto "sériových" strojov bude astronomická .... ale po čase bude nejaká tá letka "sériových" strojov a Rusi budú vytešený : )
    Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    21:01 31.05.2019

    To o akom videu hovoríte? To aké šablóny a montážne trny by ste chcel vidieť pri inštalácii kabeláže? Aké uťahovačky a vrtačky? Aké tesnenia vám tam chýbajú? Ako vyvazujete zvazky, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To o akom videu hovoríte? To aké šablóny a montážne trny by ste chcel vidieť pri inštalácii kabeláže? Aké uťahovačky a vrtačky? Aké tesnenia vám tam chýbajú? Ako vyvazujete zvazky, ktoré sa rozne vetvia a prechádzajú cez x montážnych otvorov na stole?
    Tuším ste toho v živote ešte vela nevidel...
    Skrýt celý příspěvek

    • janusinko
     23:23 31.05.2019

     Pre predstavu https://youtu.be/LvD2-_Tl7j4?t... čo mal balm na mysli.
     Ale pri tvojich chválospevoch na všetko ruské by som sa vôbec nedivil, keby si nevidel žiaden rozdiel :)

     Pre predstavu https://youtu.be/LvD2-_Tl7j4?t... čo mal balm na mysli.
     Ale pri tvojich chválospevoch na všetko ruské by som sa vôbec nedivil, keby si nevidel žiaden rozdiel :)

     • gangut
      07:24 01.06.2019

      Vidím, že festival idiocie na AN pokračuje. Postrehol ste nejaké chválospevy na niečo ruské? Neviete pochopiť že inštalácia kabeláže je iná etapa výroby ako zvŕtavanie a nitovanie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vidím, že festival idiocie na AN pokračuje. Postrehol ste nejaké chválospevy na niečo ruské? Neviete pochopiť že inštalácia kabeláže je iná etapa výroby ako zvŕtavanie a nitovanie konštrukcie? Videl ste vobec niekedy lietadlo?
      Na videu pri článku je jedno lietadlo v nejakej fáze výroby ja som tam nevidel nič iné. Možno odborník balm videl, alebo pozeral úplne iné video. Niekto sem postnul celkový záber na linku F-22. Vidíte tam nejaké " základní (klíčové) prvky vybavení montážní linky. Tak například na celém videu neuvidíte jedinou "šablonu", upínací trny, montážní ochrany, stejně tak chybí přesné nástroje pro utahování, vrtání, ... a to včetně rozvodů stlačeného vzduchu, který slouží k pohonu nástrojů."
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:36 03.06.2019

      Gangut: "Na videu pri článku je jedno lietadlo v nejakej fáze výroby ja som tam nevidel nič iné. "

      Vzhledem k tomu, že se jedná o sérii dvou kusů. Tak tam prostě další letouny v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gangut: "Na videu pri článku je jedno lietadlo v nejakej fáze výroby ja som tam nevidel nič iné. "

      Vzhledem k tomu, že se jedná o sérii dvou kusů. Tak tam prostě další letouny v jiné fázi nejsou. Další bude, až tenhle jediné pracoviště opustí.
      Všude jinde se to jmenuje kusová výrova prototypu.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      15:32 03.06.2019

      Jirosi
      Vidím že na intelektuálnej úrovni komentujúcich sa tu veľa nezmenilo. Takže len pre Vás.
      Na videu sú zábery na jedno lietadlo, prakticky z jedného uhla v nejakej fáze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Vidím že na intelektuálnej úrovni komentujúcich sa tu veľa nezmenilo. Takže len pre Vás.
      Na videu sú zábery na jedno lietadlo, prakticky z jedného uhla v nejakej fáze montáže. Vo fáze montáže kabeláže. Vidíte tam niečo iné? Nejaký celkový záber na linku?
      Balm bol prekvapený, že tam nevidí zvrtavacie prípravky, rozvody vzduchu a iné propriety montáže draku. Ako napríklad na siedmom obrázku tu http://www.bestchinanews.com/M... To je záber na štrukturálny cech.
      Ďalej vo svojom rozhorčení nevidel žiadnu ochranu proti poškodeniu poťahu. To ja tam vidím modrú fóliu, ktorou je potiahnutý celý drak lietadla. Nevidím tam žiadne pochodzie rohože na draku, ale tie sa tam dávajú, len keď tam niekto potrebuje chodiť. Ďalej kvázi odborne píše o nejakých tlakových spojoch? a tesneniach prístupových panelov. Neviem, pravdepodobne u nich zrovnávajú spoje v konštrukcii nejakými filermi a potom tam inštalujú nejaké spešl tesnenia minimálne za 1000E. Normálne sa to robí tak, že sa na panel nanesie separátor a na dosadaciu plochu sealant, panel sa namontuje, prebytočný tmel sa zotrie a po vytvrdnutí máte vyformované tesnenie. Cena tuby sealantu je by oko 80E a máte lacný, hermeticky tesný a aerodynamicky čistý demontovatelný pristupový panel. BTW na videu je pod kabínou viditelný quick access panel s nejakým bielym tesnením.
      Asi tak k balmovi. A k Vám vlastne nič...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:34 04.06.2019

      Gangut: "Na videu sú zábery na jedno lietadlo, prakticky z jedného uhla v nejakej fáze montáže. Vo fáze montáže kabeláže. Vidíte tam niečo iné? Nejaký celkový záber na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gangut: "Na videu sú zábery na jedno lietadlo, prakticky z jedného uhla v nejakej fáze montáže. Vo fáze montáže kabeláže. Vidíte tam niečo iné? Nejaký celkový záber na linku?"

      Opět ještě jednou pro tebe. Mají ve výrobě jediný kus současně, ne 10, ne 12, jeden! To co vidíš je prostě vše, až se dokončí vznikne místo na další, druhý kus. Tím bude tato série uzavřena. To vše je otázka dalšího roku..
      Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
     13:48 03.06.2019

     K tomuhle a k Vašemu dalšímu příspšvku ladí vzpomínky mechaniků našich Migů-23 - když zkoušeli kanibalizaci panelů potahu, tak zjistili, že nejsou dva stejné - právě proto, že ...
     Zobrazit celý příspěvek

     K tomuhle a k Vašemu dalšímu příspšvku ladí vzpomínky mechaniků našich Migů-23 - když zkoušeli kanibalizaci panelů potahu, tak zjistili, že nejsou dva stejné - právě proto, že neexistovala standardizace a vše se dělalo ručně. Evidentně se moc nezměnilo.

     A kvalita propagačního videa opravdu úžasná.
     Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:08 01.06.2019

    Asi se je na to potřeba podívat jejich pohledem, oni spoustu věcí řeší "ručně" i ve výrobě starších suchojů. Je to Rusko :-D

    Asi se je na to potřeba podívat jejich pohledem, oni spoustu věcí řeší "ručně" i ve výrobě starších suchojů. Je to Rusko :-D

  • Jakub2
   20:36 31.05.2019

   Dlužíte mi 3 vlhčené papírové kapesníčky, kterými jsem musel utřít monitor od vyprsknutého kafe. Véééélká komicita situace éto býla.

   Dlužíte mi 3 vlhčené papírové kapesníčky, kterými jsem musel utřít monitor od vyprsknutého kafe. Véééélká komicita situace éto býla.

 • Miroslav
  13:21 31.05.2019

  A takto nejak vyzerala linka na F-22. Neviem sa vynadívať vždy keď vidím tú fotografiu

  https://www.lockheedmartin.com...

  A takto nejak vyzerala linka na F-22. Neviem sa vynadívať vždy keď vidím tú fotografiu

  https://www.lockheedmartin.com...

  • Pepin Nešpor
   16:47 31.05.2019

   Opravdu brutální foto jak ze Star treku. Krása

   Opravdu brutální foto jak ze Star treku. Krása

  • Barlow
   03:43 03.06.2019

   To je přežitek...rusové jsou o světelné roky dál...

   To je přežitek...rusové jsou o světelné roky dál...

   • madrabbit
    13:49 03.06.2019

    Ano dál - tedy mají kus cesty před sebou.

    Ano dál - tedy mají kus cesty před sebou.

  • Jirosi
   14:22 03.06.2019

   Takových peněz v pohybu.

   Takových peněz v pohybu.

 • Pauli
  10:50 31.05.2019

  Jaká ambiciózní letadla chystá Indie?? Letadla, nebo tanky... Všechno se jim tam vleče a nedovleče

  Jaká ambiciózní letadla chystá Indie?? Letadla, nebo tanky... Všechno se jim tam vleče a nedovleče

 • Rase
  10:20 31.05.2019

  Z čeho je ten letoun vlastně postavený (ty výstupky vypadají jako nýty)? Pro představu z čeho je postavený Rafale (byť starší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z čeho je ten letoun vlastně postavený (ty výstupky vypadají jako nýty)? Pro představu z čeho je postavený Rafale (byť starší generace):

  https://upload.wikimedia.org/w...
  Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   11:13 31.05.2019

   Tak zatím nic lepšího než nýtování neexistuje
   F-35 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak zatím nic lepšího než nýtování neexistuje
   F-35 https://youtu.be/LvD2-_Tl7j4?t...
   https://a855196877272cb14560-2...

   Rafale-M https://youtu.be/TVah8EeJezI?t...
   Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
   11:17 31.05.2019

   Ruské médiá údajne špekulujú, že Su-57 budú celokovové. Je to vraj dôsledok amerického embarga na kompozitné materiály: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ruské médiá údajne špekulujú, že Su-57 budú celokovové. Je to vraj dôsledok amerického embarga na kompozitné materiály:
   https://www.leteckymagazin.sk/...
   Otázne je, čo je na tom pravdy. Myslím, že Rusi si kompozitné materiály vedia vyrobiť sami.
   Skrýt celý příspěvek

   • janusinko
    11:28 31.05.2019

    Práveže nevedia, už tu bolo o tom písané a využitie čínskych kompozitných materiál taktiež neprichádza príliš do úvahy, pretože majú dvojnásobnú hmotnosť pri rovnakých ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Práveže nevedia, už tu bolo o tom písané a využitie čínskych kompozitných materiál taktiež neprichádza príliš do úvahy, pretože majú dvojnásobnú hmotnosť pri rovnakých vlastnostiach kompozitov z USA alebo JPN.
    Skrýt celý příspěvek

    • petris
     12:15 31.05.2019

     Nevedia, iba že by vedeli :D AN sú proste kvalitka...
     https://ria.ru/20190522/155363...
     https://rostec.ru/news/kompozi...
     Ale to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nevedia, iba že by vedeli :D AN sú proste kvalitka...
     https://ria.ru/20190522/155363...
     https://rostec.ru/news/kompozi...
     Ale to je určite všetko iba kartón, kancelárske spinky a lepidlo a ešte aj to majú určite z Číny.
     Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      12:56 31.05.2019

      dostal si trosku chybne info. Vyrobit si kompozitne materialy vedia (o ich vyspelosti mozeme len spekulovat) problémom je, ze ich rocna produkcia je mala a uz teraz nestaci pre ...
      Zobrazit celý příspěvek

      dostal si trosku chybne info. Vyrobit si kompozitne materialy vedia (o ich vyspelosti mozeme len spekulovat) problémom je, ze ich rocna produkcia je mala a uz teraz nestaci pre rusky letecky priemysel pricom navysenie sa nedari zrealizovat. Samozrejme Su57 moze dostat prednost, ale tym utrpia ine projekty.
      Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      13:07 31.05.2019

      Keďže nerozumiem azbuke, tak sa neviem vyjadriť k daným odkazom, môže ísť kľudne o nakúpený materiál zo zahraničia. Inak zmienka o nedostatočných znalostiach pri výrobe ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Keďže nerozumiem azbuke, tak sa neviem vyjadriť k daným odkazom, môže ísť kľudne o nakúpený materiál zo zahraničia. Inak zmienka o nedostatočných znalostiach pri výrobe kompozitných materiálov bola spomenutá pri spoločnom projekte s talianským Leonardom, ktorý nakoniec z projektu odstúpil a dokončil projekt vo vlastnej réžii.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:11 31.05.2019

      @janusinko nejedna sa o nakupene materialy, ale o vlastny rusky vyvoj. Lenze su na zaciatku cesty a k lietadlam sa tak skoro nedostanu. Klikol som len na druhy link, ale hovori ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @janusinko nejedna sa o nakupene materialy, ale o vlastny rusky vyvoj. Lenze su na zaciatku cesty a k lietadlam sa tak skoro nedostanu. Klikol som len na druhy link, ale hovori vlastne o tomto probleme ktory mas popisany tu v slovenskom clanku

      https://ekonomika.sme.sk/c/220...
      Skrýt celý příspěvek

     • petris
      18:00 31.05.2019

      Slavoslav na základe čoho tvrdíš, že ich produkcia nestačí pre ruský letecký priemysel? ONPP "Technologia" je momentálne schopná ročne dodávať do 15 kitov pre MS-21, bez obmedzenia ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav na základe čoho tvrdíš, že ich produkcia nestačí pre ruský letecký priemysel? ONPP "Technologia" je momentálne schopná ročne dodávať do 15 kitov pre MS-21, bez obmedzenia ich produkcie pre Roskosmos, Suchoj, Mig a x menších odberateľov. Podľa toho článku pre nich navýšenie výroby nie je technický problém, pokiaľ bude dopyt.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      20:25 01.06.2019

      tvrdim to na zaklade toho linku co som sem dal

      lebo ked si pozriem tvoje tak 5. marca usilovne pracovali na nahrade a testovani novych komponentov aby 22 maja uz lisovali 15 kitov ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tvrdim to na zaklade toho linku co som sem dal

      lebo ked si pozriem tvoje tak 5. marca usilovne pracovali na nahrade a testovani novych komponentov aby 22 maja uz lisovali 15 kitov rocne. Ak ti to pride realne fajn. Lebo podla mna je tam napisane "budeme schopny dodavat do 10-15 kitov rocne" s chybajucou poznamkou po zvladnuti technologie a uspesnom certifikovani

      to je pre mna na urovni 2000 armat atd
      Skrýt celý příspěvek

     • petris
      22:52 01.06.2019

      Škoda že si ten link nemôžem otvoriť (ani po vypnutí adblocku na tej stránke ma tam nepustí).
      Nie, Chmelnický tam hovorí, že sú za rok schopní dodať 10-15 kitov. Ak sa dokúpi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Škoda že si ten link nemôžem otvoriť (ani po vypnutí adblocku na tej stránke ma tam nepustí).
      Nie, Chmelnický tam hovorí, že sú za rok schopní dodať 10-15 kitov. Ak sa dokúpi technológia, výrobu nie je zložité rozšíriť (nie je to technologicky až tak náročná výroba).
      To čo testujú a ladia je výroba technológiou vákuového infúzneho formovania (touto cestou si aj Irkut robí časti krídiel pre MS-21), ktorá je podstatne zložitejšia ako klasická výroba kompozitov ručne a autoklávom, no na druhej strane umožňuje naraz vyrobiť veľké diely.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      06:50 02.06.2019

      to mas blbe, je to najcitannejsi dennk na slovensku tak chyba zrejme nebude na ich stranke

      kazdpadne sa tam spominaju aj cisla co v tvojich linkoch, Akurat 6ks je zostavajuca ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to mas blbe, je to najcitannejsi dennk na slovensku tak chyba zrejme nebude na ich stranke

      kazdpadne sa tam spominaju aj cisla co v tvojich linkoch, Akurat 6ks je zostavajuca zasoba a nie ich vyroba a tych 10-15 ks je akurat tak slub. Aku vahu mu prikladam som ti uz napisal.

      https://russiabusinesstoday.co...

      Ale tak rok 2020 nie je daleko, uvidime ako bude vyzerat ta produkcia MS21 a to to rozluskne
      Skrýt celý příspěvek

     • petris
      09:13 02.06.2019

      Chyba bude asi v tom, že ho nemám predplatený :)
      Čo sa týka toho článku na russiabusinesstoday, prečítal som si ho, prečítal som si aj originál na komersante a zas je to článok ala ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Chyba bude asi v tom, že ho nemám predplatený :)
      Čo sa týka toho článku na russiabusinesstoday, prečítal som si ho, prečítal som si aj originál na komersante a zas je to článok ala slovenský denníkN alebo Nový čas. Celý je postavený na vyhlásení doslova "dvoch topmenežérov z priemyslu a potvrdil to vysokopostavený činovník štátneho aparátu". Pre mňa je presne toto žurnalistika na úrovni 2000 armát. Mám sklon oveľa viac veriť riaditeľovi výroby v ONPP Technologia, keď povie že sú schopní dodávať 10-15 kitov pre MS-21 ročne a nie je pre nich veľký problém rozšíriť výrobu, než článku novinárika z ruskej obdoby SMEtí založený na akomsi vyhlásení dvoch nikde nemenovaných "topmenežérov a činovníka".
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      17:42 02.06.2019

      nie, ten clanok nie je zamknuty, sam tam nemam predplatne

      no to je prave ten problem. V rusku sa zle spravy oficialne nedozvies. Z oficialnych zdrooch pocuvas len 200 armat, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      nie, ten clanok nie je zamknuty, sam tam nemam predplatne

      no to je prave ten problem. V rusku sa zle spravy oficialne nedozvies. Z oficialnych zdrooch pocuvas len 200 armat, zakladne na mesiaci a podobne potemkiniady zatial co realita byva ina.

      Ale k veci. Dam ti priklad z automotive. Cca 3 roky dozadu vyrobca zakladneho granulatu pre vyrobu gumennych dielov oznamil, ze planuje ukoncit vyrobu a stahuje sa. Nasledne trvalo dva roky kde si nik nedovolil stracat cas kym sa certifikoval novy zakladny granulat. A nehovorim o jeho vyvoji, ale o certifikovani dalsieho vhodneho materialu.

      Ak veris, ze v Rusku kupia linku a zacnu s pre nich novou anezvladnutou technologiou sekat seriove diely tak si na omyle. Par mesiacov zaberie dodanie a zostavenie a odladenie specializovanej linky ak sa to nebude ratat na roky. Nasledne vyrobis prve off tool / off process diely a stymi nasledne mozes zacat certifikovat to lietadlo. A to sa este nebavime o kvalite nimi vyrabaneho kompozitu ktory moze daleko zasotavat za tym povodnym.

      I ked iste. V rusko je mozne vsetko a sflinkuju to na kolene vratane certifikacie. Len to potom zas dopadne ako z ich sperjetom. Zahranicne zakazky nebudu, nakupia to len statne aerolinky lebo to dostanu prikazom a ked budu moct budu ich drzat na zemi a lietat budu zapadnymi strojmi
      Skrýt celý příspěvek

     • petris
      20:19 02.06.2019

      Ja mám pocit, že ty silou mocou hľadáš problém aj tam kde nie je. Ruské médiá, aj tie štátom dotované, denne píšu o x problémoch. Ak berieš ako jediné médium sputnik, tak to áno, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja mám pocit, že ty silou mocou hľadáš problém aj tam kde nie je. Ruské médiá, aj tie štátom dotované, denne píšu o x problémoch. Ak berieš ako jediné médium sputnik, tak to áno, ale sputnik je špecificky určený ako propaganda pre zahraničie, tak tam samozrejme nebudú písať o infraštruktúrnych dlhoch v ruských regiónoch, alebo nekompetencii niektorých ľudí, ale v normálnych ruských médiách máš desiatky článkov k týmto témam denne.
      Čo sa týka tých kompozitov, ešte raz - to čo vyrábajú v ONPP Technologia klasickou cestou (manuálne/autoklávom), tam sú schopní ročne produkovať diely na max 15 kusov MS-21, s tým, že ak bude dopyt, nie je veľký problém dokúpiť technológiu a navýšiť výrobu. Nie je to pre nich žiadna nová technológia, takto vyrábajú uhlíkové kompozity už od sedemdesiatych rokov a tá technológia samotná nie je nič ultimátne zložité. Čo sa týka kvality takto vyrobených dielov, podľa tých linkov dosahujú 130% požadovaných pevnostných hodnôt.
      To kde momentálne "bádajú" to je technológia vákuového formovania. Táto technológia je výhodná v tom, že v jednom výrobnom cykle dokáže vyrobiť veľkorozmerný celistvý kompozitný diel, čo násobne urýchľuje výrobu, zlepšuje kvalitu vyrobeného dielu atď. Rusi na túto technológiu majú niekoľko patentov a Rostech ju aktívne rozvíja práve skrz Umatex, Technologiu a iné spoločnosti. Nevýhodou je to, že je podstatne zložitejšia ako na výrobné zariadenia, tak na výrobné postupy. Pri klasickej výrobe si "plátno" z uhlíkových vlákien môžeš naprávať dovtedy kým presne nesadne do formy. Pri tejto technológii takú možnosť nemáš, chyba sa nedá v procese výroby napraviť a keď takto vyrábaš nejaký 20 metrový diel krídla a popsuješ ho kvôli malej 2cm vlnke, tak je to ťažký prúser. Preto je ladenie výroby touto technológiou zložité a proste trvá nejaký čas kým sú schopní dosiahnuť požadovanú kvalitu a to je presne to čo tam teraz robia.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      20:31 02.06.2019

      ale kdeze, tieto bludy siria ministry a podobne

      no takto, o dva roky si povieme ako to je s vyrobou a kolko strojov budu rocne produkovat. A rad by som ta upozornil. Nikde ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ale kdeze, tieto bludy siria ministry a podobne

      no takto, o dva roky si povieme ako to je s vyrobou a kolko strojov budu rocne produkovat. A rad by som ta upozornil. Nikde netvrdim, ze Rusko kompozity nedokaze produkovat. Akurat nie v pozadovanych mnozstvach pre ich letecky priemysel kde este rok dva dozadu dovazali cca 60% spotreby. Skoda, ze teraz neviem najst ten clanok kde sa to rozoberalo v presnych mnozstvach
      Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:18 31.05.2019

    Otázne je čo pod pojmom kompozit rozumieš ty. Kompozitom je aj OSB doska. Či dokážu robiť kompozity vhodné pre stealth lietadlá, to je však otázne. Možno Givicz bude mať info :-)

    Otázne je čo pod pojmom kompozit rozumieš ty. Kompozitom je aj OSB doska. Či dokážu robiť kompozity vhodné pre stealth lietadlá, to je však otázne. Možno Givicz bude mať info :-)

    • GlobeElement
     13:46 31.05.2019

     Letadlo z OSB desek by mělo malý odraz na radarech a tedy by bylo STEALTH.

     Letadlo z OSB desek by mělo malý odraz na radarech a tedy by bylo STEALTH.

     • Riiiederner
      22:47 04.06.2019

      No když nic jiného vysvětlovalo by to tu cenu letadla a na 360p kvalitě videa těžko poznáte jestli se jedná o kov/kompozit nebo je to jen barva

      No když nic jiného vysvětlovalo by to tu cenu letadla a na 360p kvalitě videa těžko poznáte jestli se jedná o kov/kompozit nebo je to jen barva

  • Slavoslav
   13:12 31.05.2019

   Blm by to mohol doplnit, ale ak sa bavime o kompozitoch kevlare atd tak ti ine ako lepenie anitovanie neostava s tym, ze na vnutornej konstrukcii tie nity nevadia

   Blm by to mohol doplnit, ale ak sa bavime o kompozitoch kevlare atd tak ti ine ako lepenie anitovanie neostava s tym, ze na vnutornej konstrukcii tie nity nevadia