Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

-
29. 4. 2015
-
157 komentářů
-
Jan Grohmann
Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři se zamyslel Michail Chondarenok, šéfredaktor ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr. Článek vnáší další vhled do ruského vojenského a strategického uvažování.
Války končí jen jedním způsobem
Michail Chondarenok je plukovník protivzdušné obrany ve výslužbě, absolvent Akademie Generálního štábu a bývalý člen Ředitelství hlavních operací Generálního štábu. Od roku 2003 Chondarenok působí ve Vojensko-průmyslovém kurýru, v současné době jako šéfredaktor. Chondarenok je znám jako konzervativní kritik ruského ministerstva obrany, až po nástup současného ministra obrany Sergeje Šojgu.
Vojensko-průmyslový kurýr je významné ruské vojenské periodikum, kde přispívají nejvýznamnější ruští odborníci. Objevil se zde i článek současného náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova o konceptu hybridních válek.
Chondarenok ve svém březnovém článku Skript třetí světové války popisuje teoretickou eskalaci vojenského konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Chondarenok na začátku sděluje nejzásadnější myšlenku svého článku – války končí pouze a jen drtivým vítězstvím jedné strany a drtivou porážkou druhé.
„Člověk se musí opakovat ještě jednou – prohlašování ruských ultraliberálních ruských politiků, jako „problém nemá vojenské řešení“ a „všechny války skončí v míru“ se nezakládají na realitě. Války skončí jen jedním způsobem – drtivou porážkou pro jedny, skvělým vítězstvím pro druhé. Objeví-li se výraz „konflikt nemá vojenské řešení“ znamená to, že jedna strana konfliktu nemá dostatek síly na vítězné ukončení války. A jestliže konflikt skončí nerozhodně, je to způsobeno úplným vyčerpáním vojenských kapacit na obou stranách. Samozřejmě jsou možné jiné alternativy, s drobnými odchylkami od této hlavní line,“ píše hned v úvodu Chondarenok.
Nevýhoda tahu
Skript třetí světové války se zaobírá nástinem situace v separatistických jihovýchodních provinciích Ukrajiny, především v okolí Doněcku a Lugansku. Cílem vnitřní a vnější politiky Ukrajiny bude obnovení uzemní celistvosti země jakýmikoliv prostředky. Poznámka redakce – tedy kromě Krymu, který Rusko již považuje za své území.
Podle Chondarenoka patří jednání o federalizaci separatistických oblastí do světa „domněnek a imaginárních her.“ Kijev nemá vojenské prostředky k ovládnutí jihovýchodních oblastí. Avšak to neznamená, že Kijev opustil myšlenku získání vojenské kontroly nad vzpurnými oblastmi.
Problém jsou však samotné separatistické oblasti. Není jasné, jaké jsou cíle vzbouřenců. Ve svém článku Chondarenok přemítá, jak je možné vytvořit na jihovýchodě Ukrajiny samostatný státní útvar, když je nemožné tomuto útvaru zajistit ekonomickou, finanční, energetickou i jinou nezávislost.
Teoreticky je možná federalizace. Avšak jak autor soudí, Kijev ji „nikdy za žádných okolností nepřipustí“. Bylo prolito již příliš krve, zničeno mnoho infrastruktury a propast mezi oběma stranami konfliktu je obrovská.
Jedná se o typický příklad „nevýhody tahu“ z kombinatorické teorie her. Žádná strana neví, jaký má udělat další krok, a každý další krok pravděpodobně jen zhorší situaci. Nejvhodnější taktikou je vést pouze verbální válku a vyčkávat.
Jakékoliv předvídaní budoucnosti je krajně obtížné. Chondarenok se odvolává na knihu The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable od Nassima Nicholase Taleba, odborníka v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky. „Teorie jen obtížně předvídá vzácné případy, které zahrnují významné důsledky,“ cituje Chondarenok úryvek z knihy.
Jinými slovy, od určitého bodu nelze předvídat následující chod událostí. Jakýkoliv podnět může spustit naprosto zásadní události, lišící se od předpovědí. V současné době panuje mezi bojujícími stranami příměří. Obě strany si však uvědomují, že jde pouze o přestávku před další válečnou kampaní.
Třetí světová válka
Jaká je současná vojenská situace? Na jihovýchodě Ukrajiny podle Chondarenoka proti sobě bojují dvě sovětské armády. Ukrajinská armáda je prakticky (výcvik, vybavení taktika, operační myšlení) na stejné úrovni, jako v roce 1991. Na druhé straně stojí „lépe trénované jednotky v operačně-taktickém smyslu slova, větší počet odborníků a lepší velitelé.“
V podstatě jde jen o pozemní válku. Už tak malé ukrajinské letectvo bylo potlačeno „rekreanty a dobrovolníky“ s protivzdušnými systémy a letadly působící na jihovýchodě Ukrajiny.
„Rekreanti na jihovýchodě Ukrajiny a jejich TO&E (tabulková organizace a vybavení – pozn. redakce) systémy protivzdušné obrany hodně napomohli této situaci. Někdy rekreanti ve svých letadlech jednali nepozorovaně a tiše za stejným účelem,“ píše Chondarenok.
V podstatě jde o modernizovanou variantu druhé světové války. Ani jedna strana nepoužila nejmodernější zbraně, vybavení, taktiku nebo postupy.
„Jak je dobře známo, doborvolníci-rekreanti bojují na jihovýchodní straně se svými TO&E. Teď předpokládejme takovou situaci (opět čistě hypoteticky, proč ne), že dobrovolníci a rekreanti z USA a západní Evropy se svými TO&E začnou posilovat řady ukrajinské armády,“ začíná Chondarenok rozepisovat teoretickou situaci.
Imaginárně - na ukrajinských letištích začnou přistávat nejmodernější západní bojová letadla, průzkumná letadla a také letadla elektronického boje. Do Černého moře se přesune trojice útočných skupin letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) v čele s letadlovými loděmi, raketovými křižníky, torpédoborci a ponorkami.
Dále posílí ukrajinskou armádu nejnovější západní tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné dělostřelectvo, jednotky elektronického boje a průzkumu. Vše budou podporovat jednotky technické a logistické podpory, bez kterých je vedení moderní války nemyslitelné. Ukrajinská armáda se přitom nově opře o nejmodernější přesné zbraně (pumy, střely) a o dokonalý průzkum a zpravodajství.
Chondarenok spekuluje, jak se proti takové síle udrží povstalci na jihovýchodní straně. „Jak dlouho se mohou ozbrojené formace na jihovýchodě udržet? Den? Dva? Nebo týden? Odpověď je bohužel: několik hodin bude úspěch,“ píše Chondarenok.
V tomto bodě masově podpoří proruské povstalce ruská armáda. Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“
Avšak zpět do imaginace - co se stane, když do bojů zasáhne ruská armáda? Pokud se boje povedou konvenčními silami, vítězství určitě skončí na straně západu. „Bohužel současná moderní ruská armáda je pouze málo kvalitativně odlišná od modelu sovětské armády z roku 1991. Není moc zbraní, které splňují nejvyšší nároky 21. století,“ uvádí Chondarenok.
Rusko nemá v tomto okamžiku jedinou operačně velkou formaci leteckých sil s moderními letadly, s dodatečným přísunem přesné munice, které dokáží vést bojové operace delší než 30 dnů. Černomořská flotila je podle autora spíše pobočkou Centrálního námořního muzea.
Kombinované armádní formace a jednotky z bývalého Severokavkazského vojenského okruhu (označení před rokem 2010, nyní Jižní vojenský okruh) mohou vytvořit jednotky o síle 1,5 armádní sboru (podle západních standardů). Podle Chondarenoka ruské jednotky by údajně nedokázaly vytvořit ukrajinský front z dostupných sil a prostředků.
Dostupné vojenské jednotky Ruska tak nejsou údajně schopné vést operačně strategické mise na jihozápadním strategickém směru (YuZSN).
Nevýhodou ruské armády je i nedostatečné vybavení pro vedení elektronického boje. „Na jedné americké letadlové lodi se nachází čtyři až šest speciálních letadel pro vedení elektronické války. V celé ruské armádě se však nenachází jediné podobné letadlo,“ uvádí Chondarenok.
Situací nenahrává ani špatná síť letišť, silnic a železnic. „Stručně řečeno, první železnice rovnoběžná s přední linii vede přes Ukrajinu a druhá až ve Volgogradu. Jak je známo, kde končí železnice, tam končí také války,“ píše Chondarenok.
Chondarenok ze současného stavu obviňuje politické vedení země, které bylo u moci za posledních 20 let. „Reformy a optimalizace“ ruské armády se negativně podepsaly na rozvoji všech složek ruské armády za posledních dvacet let, od nejnižších jednotek, přes velení, vědu a výzkum až po akademickou sféru. Změna k lepšímu nastala až po nástupu současného ministra obrany Sergeje Šojgu.
„Pokud nebude chtít Ruska armáda ustoupit, co poté?“ ptá se Chondarenok. Nabízí se použití taktických jaderných zbraní nebo útok na ukrajinské jaderné elektrárny, chemické zařízené nebo vodní elektrárny na řece Dněpr s cílem vytvořit záplavové oblasti. „To jak je však dobře známo, je dvousečný meč. Navíc není zas tak mnoho dalekonosných prostředků pro doručování taktických jaderných zbraní. Koneckonců vlastními rukami jsme zničili třídu střel nejvíce důležitých pro obranu naší země – rakety krátkého s středního dosahu,“ uvádí Chondarenok.
Podle názoru autora se Rusko nesmí vtáhnout do přímého dlouhodobého střetu v jihovýchodní Ukrajině, protože na takovou válku není připraveno. „Je třeba si objektivně uvědomit, že naše země, armáda a námořnictvo, stále ještě nejsou připravené k vedení rozsáhle konvenční války za použití pouze konvenčních zbraní. Pokud vezmete všechna kritéria připravenosti státu na válku (výcvik ozbrojených sil, příprava ekonomiky země, příprava území k podpoře ruských ozbrojených sil, příprava obyvatelstva k obraně), pak většina z nich má závažné problémy,“ uzavírá Chondarenok.
Zdroj: Russian Defense Policy
Související články
Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo
Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...
-
14.04.2015
-
129 komentářů
-
Jan Grohmann
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
-
22.04.2015
-
139 komentářů
-
Jan Grohmann
Moderné dejiny žoldnierskeho remesla
Videli ste sériu Expandables a mysleli ste si – zábavné, ale Hollywood si zas niečo vymyslel. ...
-
23.04.2015
-
3 komentářů
-
Pavol Kosnáč
Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků
Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...
-
27.04.2015
-
41 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Podľa mňa sa na príčiny konfliktu na Ukrajiny a buducí vývoj konfliktu, treba viacej dívať s geopolitického hľadiska. Už dávno vyhlasili niektori strategický politilogovia v USA, ...Zobrazit celý příspěvek
Podľa mňa sa na príčiny konfliktu na Ukrajiny a buducí vývoj konfliktu, treba viacej dívať s geopolitického hľadiska. Už dávno vyhlasili niektori strategický politilogovia v USA, že ak dôjde k zblížovaniu Rusko-Čínskych vzťahov maju vyhlásiť vojnu. Vojny su rôzne, môžu ako studená, obchodná, cez embarga a podobne. K zblížovaniu Ruska s Čínou dochádzalo a bolo iba otázkou kedy sa budú výraznejšie prehlbovať. Ďalej tu šlo o takzvané sanitárne koridory okolo bývaleho ZSSR. Jedné realizovali s Juhu. Preto USA podporovali sadistického Šaha v Iráne a dodnes fatálne vzťahy s Iránom. No začali sa nebezpečne zbližovať s Ruskom aj Nemecko a EU. Rusko s Čínou začali s projektom stavať prieplav v Nikaragui. Čo znamená aj ohrozenie nadvlády USA nad oceánmi. Budúce problémy v Latinskej a Južnej Amerike.
Čo mali USA robiť aby nestratili postavenie veľmoci č1 hospodarskej a vojenskej vo svete?
Dosť o tom hovorí na linku :
https://www.youtube.com/watch?... ďalší americký politoloog Georg Friedman
Preto si v rámci objektívneho úsudku pozrite aj názory američkých stratégov a dúfam, že nebudú pre Vás príliš šokujúce.
Ono sa postavili k tomu v štýle " ak my budeme mať problémy na Americkom kontinente tak prečo nie Rusi v Európe?" Vsunemie tam zo pár miliárd $ (5 miliárd oficiálne priznalo aj USA) na nepokoje.
Potom stačí najať za pár miliónov nejakých najatých vrahov a občianska vojna na Ukrajine je na svete. Čo to prinesie USA?
Nuž Rusko bude musieť reagovať a zaberie späť Krym. (Aj Český prezident sa vyjadril, že "Rusko urobilo čo urobiť muselo!" Šlo aj o to, že postavenie novej vojenskej základne v regióne by stálo Rusko okolo 200 miliárd a 10 rokov. Ak by bez neurobili, USA by dominovali v oblasti a na Blízkom Východe bez konkurencie o tom bol aj konflikt v Sýrii pripraviť tam Rusov o jedinú základňu v oblasti.).
Krym takticky nepýtal Jelcin pri delení ZSSR kvôli jadrovemu odzbrojeniu Ukrajiny. Preto asi alergické vyjadrenia Putina, že Západ zradil a porušil zmluvy.
Americký šéf CIA doslova v jednom Intervium prehlasil, že tajné služby USA rátali, že Rusko zaberie späť Krym a nebolo to pre nich prekvapením. USA vlastne pramálo urobili aby si po Janukovičovom úteku nezabralo Rusko Krym. Aby mohli poukazovať na Rusku agresiu a donútiť EU k sankciám a embargam. Takto sa podarilo vraziť klin k Rusko-EU vzťahom. Občianská vojna na Ukrajine slúži veľmi dobre ako klín na zabránenie zblížovaniu sa EU s Ruskom! Pridalo sa aj Japonsko s opačného priestoru aj kvôli ostrovným sporom. Ale aj kvôli Čínskej hrozbe. Podobne to bolo aj s Južnou Koreou, ktorá má tiež ostrovne spory a spolu s Japonskom obavy s narastajúcej Čínskej obchodnej, hospodárskej a vojenskej hrozby. Južná Korea ešte potrebuje USA kvôli demontáži Severnej Korey.
Chondarenok sice správne naznačuje ...Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“
Ale celkove nechápe geopolitiku.
V odporučanom linku americký stratég G. Friedman
ilustračne hovorí... USA mají zásadní zájem mít pod kontrolou všechny oceány světa. Díky tomu můžeme napadat lidi, zatímco oni nás napadnout nemohou. To je moc úžasná věc udržet si kontrolu. Udržet si kontrolu nad oceány a vesmírem, je základem naší moci. Nejlepší spůsob jak porazit nepřátelskou flotilu, je zabranit její výstavbě. Britové to zařidili tak, že žádná evropská síla nemohla vyvořit flotilu tím, že přiměli Evropany útočit na sebe navzájem. Doporučil bych vést takovou politiku, jakou vedl Reagan proti Iránu a Iráku. Sponzoroval obě strany a tak zajistil, že nepůjdou proti nám. (aféra Irangate)
Je to cynické, určite ne morální, ale funguje to. Trik je v tom že USA nemohou okupovat Euroasii. Ve chvíli kdy vstoupíme na pevninu zjistíme, že jsme totálne demograficky přečísleni. Můžeme porazit armádu, nemůžeme okupovat Irák. Prědstava, že 130 000 vojáků okupuje zemi s 25 milióny lidí je nemyslitelná. Například poměr policistů a občanů New Yorku byl větší, než sme nasadili vojaků v Iráku. Takže nemáme tuto možnost, ale máme schopnosti v první řadě podporovat vícero soupeřících sil, tak aby koncentrovali politickou podporu na sebe. Umíme hospodářskou podporu, vojenskou podporu, poradce. A v krajním to, co jsme dělali v Japonsku, v severním Vietnamu, v Iráku a v Afghánistánu pomocí "preventívních" útoků, které nejsou určeny k porážce nepřítele, ale jeho vyvedení z rovnováhy. To se nám podařilo v každé z těchto válek v Afghánistánu napr. jsme narušili rovnováhu Al-Káidy...
Británie neokupovala Indii, zabrala několik indických států, poštvala je proti sobě a dodala Britské důstojníky do indické armády. Řimané také neposílali obrovskou armádu, raději umístnili vlastního krále. Několik království bylo vytvořeno a zodpovídali se císaři...V podstatě je to "mezimoři", od Černého moře k Baltu, o kterém sníval Pilsudský. To je výhodné řešení pro USA. Otázka, na kterou nemáme odpovědi je: co uděla Německo? To je skutečná divoká karta v Evropě, přitom jak USA budují svůj "sanitární koridor", ne na Ukrajině, ale na západě a Rusové se snaží z toho vyvléknou. Pro USA, je pravěka obava z ruského kapitálu, ruské technologie, myslím Německý kapitál a technologii. Ruské přírodní zdroje a Ruská pracovní síla jako jediná kombinace, která po pekelně statetí straší USA...
Teda ruský stratég nepochopil, že je v záujme USA dlhodoby konfikt na Ukrajine najmä kvôli tomu že sa bude tvoriť priepasť vo vzťahov EU a Ruskom a nie kvôli Ukrajine. Ide o stratégiu "rozoštvi-rozdeľ a panuj! Bude to aj dobrá zámienka na zbrojenie špehovanie a podobne strašenie a propagandu.
Všimnite si že na mape naraznikovej zóny alebo sanitárneho koridoru Pilsudského je aj Poľsko ČR, SR Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko samozräjme Ukrajina.
Buďte si istí že NSA dobre sníma aj mobily, PC v SR a v ČR a podobne, nielen Merkelovej mobil. Až viete o čo tu ide. Samozrejmä ani Rusi s Čínou či zoskupenie BRICS nie sú svätí. Špinavá politika naších veľmoci ma už tak deprimuje, že sa začínam prikláňať k prívržencom vystupenia s NATO a vyhlásenia neutrality Švajčiarského typu, alebo Rakuského, Finského, Švédského typu. Veď aj Gripeny zakúpila ČR pre svoju armádu od neutrálného Švédska a uvažuje o tom aj SR. Chybuje niečo občanom týchto neutrálnych krajín? Myslite, že nás znovu nezradia ako ČSR v roku 1938, alebo neprepadnú ako spojenci z Varšavskej zmluvy v roku 1968? Alebo inák nepritlačia ko v súčasnosti Grecko a Maďarsko ak budeme znovu hlásať neaku tretiu cestu, reformáciu? U neutrálnych krajín poväčšine už stráca zmysel robiť prevraty a farebné revolúcie. Ale to chce tužbu väčšiny národa nenechať sa odradiť nejakými prekážkami, manipuláciami.Skrýt celý příspěvekOmlouvám se za off topic. Když se už bavíme o BRICS, tak si najděte článek z doby, kdy RF zakázala dovoz mimo jiné vepřového ze Západu. Hlavní producent vepřového je právě ...Zobrazit celý příspěvek
Omlouvám se za off topic. Když se už bavíme o BRICS, tak si najděte článek z doby, kdy RF zakázala dovoz mimo jiné vepřového ze Západu. Hlavní producent vepřového je právě Brazílie, která , když byla požádána dodávat vepřové do Ruska, zvýšila pro RUSKO cenu vepřového ze 4$ na skoro dvojnásobek.- To je panečku, ekonomická spolupráce http://echo24.cz/a/wEMGg/brazi... Skrýt celý příspěvek
Když tu někteří tak rádi mluví o dluhu USA říkají jen to A je tedy dobré říci i to B, vedle dluhu je potřeba zmínit i pohledávky USA u ostatních států a ty jsou prakticky na úrovni ...Zobrazit celý příspěvek
Když tu někteří tak rádi mluví o dluhu USA říkají jen to A je tedy dobré říci i to B, vedle dluhu je potřeba zmínit i pohledávky USA u ostatních států a ty jsou prakticky na úrovni onoho celkového dluhu USA (cca 16 bilionu, které zas zbytek světa dluží USA) Mimochodem, další federální aktiva US federální vlády jsou více než 8x vyšší než celkový dluh USA. Většina asi ani neví, že např. Čína dluží US ještě z dob války s Japonskem a z 20-30 let značné částky, a jde o Čínou uznaný dluh (v roce 1913 začala čínská vláda vydávat dluhopisy pro zahraniční investory) dnes se jedná o více než bilion v držení US federální vlády. Čína tyto dluhy uznala a jak USA tak dalším svým věřitelům, v roce 1987 je splatila Británii v rámci dohod o přechodu Hong Kongu z Británie zpět pod Čínu. A důvěra v dolar naopak roste, nebo co si myslíte, že nákup US federálních dluhopisů ve skutečnosti vlastně znamená bude někdo ukládat peníze do něčeho v co nevěří a v co nemáte důvěru? NE! Proč si myslíte, že i banka kterou zakládají země tzv. skupiny BRICS je vedena v dolarech a jednotlivé státy BRIC svůj vlkad vkládali v dolarech a ne ve svých měnách?Skrýt celý příspěvek
Co se týče vyřešení dluhů USA, USA potřebují nové odbytište pro své zboží,.proto také přišli s TTIP, řekl bych, že o to šlo na Ukrajině od začátku vrazit klín mezi Rusko a EU. ...Zobrazit celý příspěvek
Co se týče vyřešení dluhů USA, USA potřebují nové odbytište pro své zboží,.proto také přišli s TTIP, řekl bych, že o to šlo na Ukrajině od začátku vrazit klín mezi Rusko a EU. jako vedlejší cíl dostat Ukrajinu z Ruského vlivu a pomylsná třešnička na dortu by byla získat Ukrajinu celou a vyhnat Rusy s Krymu.
Jinak Rusko kvůli Ukrajině bojovat nebude, pokud nebude napadeno. EU o zbidačenou zadluženou, Ukrajinu taky nestojí, to by bylo 10x horší než Řecko.
Shania: splácení starých dluhů vytvářením nových dluhů situaci zalužení neřeší.Skrýt celý příspěvekTady je ještě rozpis amerických nákladů na obranu:
http://en.wikipedia.org/wiki/M...Tady je ještě rozpis amerických nákladů na obranu:
http://en.wikipedia.org/wiki/M...Petr M: Čína rozhodně největší ekonomikou světa ještě nějakou dobu nebude a ty projekce jsou nastavené, pokud Čína zachová stávající růst, což se ani náhodou nestane. Ekonomika je ...Zobrazit celý příspěvek
Petr M: Čína rozhodně největší ekonomikou světa ještě nějakou dobu nebude a ty projekce jsou nastavené, pokud Čína zachová stávající růst, což se ani náhodou nestane. Ekonomika je pořád ještě závislá na levné výrobě západních firem a vyvážení do EU/USA. Jakmile se začne zvyšovat životní úroveň, tyto výrobní kapacity půjdou jinam (což už se pomalu děje) a Čína bude muset najít náhradu, nejspíš ve formě vlastního obyvatelstva.
Aktuální HDP Činý je hodně zkreslené a Čína podvádí co může, aby udržela papírový růst. To samozřejmě neznamená, že Čína neroste, jen se z ní přes noc nestala nejsilnější ekonomika světa.
USA má dluh asi 100%DPH což je nic a není to žádný neřešitelný problém. Navíc vůbec nesouvisí se zbrojením, ale obrovské náklady na jejich zdravotnictví a sociální dotace. Protože USA z nějakého důvodu nereguluje cenu léků a zdravotnictví obecně jako všude jinde na světě. Jestli se budou chtít snížit dluh, tak reformy v téhle a jiných oblastech jsou na seznamu daleko před zbrojením.
Američané nemají absolutně žádný problém splácet dluhopisy a půjčují si každý rok a víc a víc aby ty peníze nalili do ekonomiky. Taky americké dluhopisy mají nejlepší rating.
S americkou ekonomikou si fakt nedělej starosti, narůst o 5% fakt nesvědčí o nějakých výrazných problémech.
Válčení je rozhodně nejlepší způsob jak se dostat z dluhu, proto se Američané za 2 sw války nejvíc zadlužili, aby v podstatě mohli financovat sebe a své spojence včetně Ruska, kteří jim to nakonec ani nesplatili. A to už ani nepočítám, jaké investice pak musí nalít do obnovy těch zemí…
Armádu nejvíc stojí personál, výcvik, palivo, údržba a pak RD a nákup nových zbraní. Proto se vše dnes automatizuje, snižuje nutnost údržby a počet personálu.
Zbrojní firmy potřebují jediné a to mít v rohu strašáka a ten tu je i bez Ruska. Navíc tam je problém úplně jinde a posledních 15 let megaprojektu, které vysáli rozpočty na RD končí a konečně se začínají zadávat projekty s dosažitelnými požadavky.Skrýt celý příspěvekEkonomická a vojenská síla USA a EU jsou daleko větší, to je bez debat. Ovšem jak by EU fungovala za války, to je věc jiná.. Žádná Válka Rusko sv. EU, USA nebude, kdyby Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Ekonomická a vojenská síla USA a EU jsou daleko větší, to je bez debat. Ovšem jak by EU fungovala za války, to je věc jiná..
Žádná Válka Rusko sv. EU, USA nebude, kdyby Rusko válku chtělo, tak by mejdanovce, banderovce, pravý sektor smázlo už dávno. I když "šílený Porošenko" má ambice obsadit Donbas a dobít Krym, to je docela úsměvné, v tom případě mu Rusko vypráší kožich, ale i tak žádná světová válka nebude, pokud do toho USA pod nějakou záminkou nevlítne...
Co se týče spolupráce států BRICS Ruska, Indie, Číny Brazílie, Jižní Afriky, jeví se pevná, je to opravdu trn v patě pro USA, jelikož se snaží odříznout od Amerického dolaru, tím by USA přišlo spoustu peněz.
Jak dopadl Sadám, když zavedl za ropu platbu v Eurech..., Jak dopadl Kadáfí, když chtěl zavést mezi Africkými státy měnu krytou zlatem a opustit dolar...Jak dopadla Sýrie, zavedla všechny obchodní transakce v eurech, to všichni vědí...
Co se týče Číny, její HDP už překonalo USA, narozdíl od Američanů není zatížena nesplatitelnými dluhy. Čína Rusko padnout nenechá, protože ví, že je pak další na řadě..
Jen pro info federální dluh USA je asi cca 18 000 miliard dolarů, a roste o cca 1000 miliard ročně, celková zadluženost podniků, domácností je cca 70 000 miliard dolarů, Jediné, co drží USA před bankrotem je kvantitativní uvolňování, tj. tištění dalších a dalších peněz...ECB po vzoru fedu, dělá to stejné.
Řešení nesplatitelného zadlužení jsou válka, hyperinflace, bankrot...zatím to vypadá, že USA preferují první variantu, jinak by se netlačili na Ukrajinu a žádný mejdan by se ani neudál....
Pěkný denSkrýt celý příspěvek...jojo... elektronici co něco znamenají se učí rusky, všichni to klepeme na ruských počítačích značky Pabjeda s procesory značky Elbrus, využíváme všichni navigaci GLonas, ...Zobrazit celý příspěvek
...jojo... elektronici co něco znamenají se učí rusky, všichni to klepeme na ruských počítačích značky Pabjeda s procesory značky Elbrus, využíváme všichni navigaci GLonas, zasíťovaní jsme přes svobodnou síť Mežisit (v zákulisí zvanou Čeka), čeští zbohatlíci perou peníze a stěhují se do ruských lázeňských městeček a ti movitější zápaďáci z Londýna dávají na odiv své bohatství skupováním realit a fotbalových klubů v Moskvě. V ruských obchoďákách nepotkáte jiného uklízeče nebo prodavače než s anglickým přízvukem a na stavbách je to taky samý zarostlý zpustlý američan. Jako třeba tento:
https://www.youtube.com/watch?...
KHL je mnohem kvalitnější soutěž než NHL, což se pozná i podle toho, že na rozdíl od NHL nedluží hráčům peníze a nepotřebuje obrovské dotace, naopak velké balíky rublů vydělává.
Čína v případě problémů zahodí svoje americké dluhopisy a zahraniční obchod se západem a bude s Ruskem tančit kozáčka na SIbiři.
A ruská armáda převálcuje Evropu kdy bude chtít, protože Rusové jsou na rozdíl od zkažených římanů, teda zápaďáků, ochotni uhořet ve třicet let starém téčku za vlast.
Zapomněl jsem na něco?Skrýt celý příspěvekSuperme: a přesně tohle dělali Rusko a Čína skoro vždycky, uvědom si konečně, že to neznamená, že jeden kvůli druhému vstoupí do války. Krom toho, jestli tu někdo rozpoutá válku, ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: a přesně tohle dělali Rusko a Čína skoro vždycky, uvědom si konečně, že to neznamená, že jeden kvůli druhému vstoupí do války. Krom toho, jestli tu někdo rozpoutá válku, tak to bude Čína kvůli nějakému spornému území s nějakou sousední zemí, mají jich tam víc jak dost. To by znamenalo nejspíš válku s USA (záleží na aktuální vládě), proto se i Rusko do obranného paktu nežene.
Rusko na nikoho utočit nebude, může ale dělat podobné divadlo jako na Ukrajině v okolních státech a to je ten důvod, proč má NATO proti tomu tvrdý postoj. Pokud by tu nějaká obava byla, tak tu už dávno bude mnohem víc amerických jednotek. To stejné platí i pro případ, že by NATO byl agresor.
Posledních dvacet let Rusko žádná hrozba pro NATO nebyla, je to jasně vidět na rozmístění nejlepších US jednotek (Seawolf a F-22), které jsou všechny v Pacifiku a jedna letka F-22 na blízkém východě. A počty US vojáků v Evropě obecně.
Úplně nejvíc mě ale fascinuje vaše vaše touha po tom, aby země jako je Čína, Rusko a Irán měli větší vliv. Co to přinese nám? Nic jen problémy a nestabilitu. Jestli má někdo získat větší vliv z našeho pohledu tak je to EU (aktuálně by to byla ale nejspíš také pěkná pohroma, kdyby měla EU vedoucí pozici)
Pozor to neznamená držet hubu a krok, kritika a reformy aktuálního režimu jsou nutné a důležité. To ale neznamená chtít tento systém zničit a přivést k moci země jako Rusko nebo Čína.Skrýt celý příspěvekto "Superme Datum: 03.05.2015 Čas: 10:50": ".................Rusko je špička tam, kde je budoucnost (ačkoliv to tu mnoho lidí popírá) - tedy v elektronice. ...Zobrazit celý příspěvek
to "Superme Datum: 03.05.2015 Čas: 10:50":
".................Rusko je špička tam, kde je budoucnost (ačkoliv to tu mnoho lidí popírá) - tedy v elektronice. ................"
--------------------------
Tahle informace mě opravdu zaujala. Mohl byste své tvrzení více rozvést? V jakých konkrétních oborech elektroniky je dle vašeho tvrzení Rusko na špici? O jaké konkrétní produkty se má jednat a jaké firmy/podniky/výzkumné ústavy je mají navrhovat a vyrábět a kde je možné se s nimi setkat?
Opravdu by mě to zajímalo, protože já teda o ničem takovém nevím. Jsem schopen jmenovat řadu špičkových firem a vývojových center zabývajících se vývojem elektroniky v USA, Německu, Japonsku, Číně, Singapuru, Izraeli, ale Rusko, to vážně teda nevím. Takže bych se moc rád nechal poučit nějakými opravdu konkrétními údaji. Předem děkuji.Skrýt celý příspěvekShania - Článek to shrnul pěkně, takže můj poslední příspěvek do diskuze, která stejně smysl moc nemá, jelikož nikdo z nás názor stejně nezmění :) "Tmelícím prvkem pro tyto ...Zobrazit celý příspěvek
Shania - Článek to shrnul pěkně, takže můj poslední příspěvek do diskuze, která stejně smysl moc nemá, jelikož nikdo z nás názor stejně nezmění :)
"Tmelícím prvkem pro tyto revizionistické mocnosti se stal odpor k politice Spojených států amerických a jejich přetrvávající roli světové velmoci zasahující do jejich sfér vlivu a omezující jejich regionální a globální ambice. Výsledkem je nebývalé zintenzívnění vojenské spolupráce Ruska, Číny a Íránu."
"S cílem posílit interoperabilitu armád bylo dohodnuto podstatné navýšení počtu společných vojenských cvičení. Kromě pozemních cvičení, která obě země pořádají již od roku 2005, jsou plánovány také společné manévry námořních sil v Pacifiku a ve Středozemním moři. Dále se tak rozšíří již zavedená spolupráce v oblasti vzdělávání a výcviku, výměny informací a vzájemných konzultací na armádní úrovni."Skrýt celý příspěvekTo že Rusko s Činou vytvoří koalici se západ obává už 40 let, ale nikdy k tomu nedošlo. To že ji utvoří zrovna teď, kdy je Rusko nejslabší asi moc nehrozí, i ty jejich válečná ...Zobrazit celý příspěvek
To že Rusko s Činou vytvoří koalici se západ obává už 40 let, ale nikdy k tomu nedošlo. To že ji utvoří zrovna teď, kdy je Rusko nejslabší asi moc nehrozí, i ty jejich válečná cvičení byli pouze tři a v malém rozsahu.
Obchod čile kvete kde s kým a i za studené války se obchodovalo s Ruskem. Čína teoreticky změnu režimu neprodělala, ale všichni s ní vesele obchodují a investují.
Embargo amerických těžebních technologii rozhodně zabolelo jak Rusko, tak americké investory.
Čína rozhodně kouká po dalších zdrojích, z jedné strany ji omezuje Rusko, z druhé koalice států podporovaných USA . Čína má konflik s USA ne proto, že by Američané stáli o nějaké území poblíž Číny, ale protože podporuje okolní státy. Pokud US z oblasti odejde, tak dost reálně hrozí válka Thaiwanem, Vietnamem, Filipinami nebo Japonskem. To že by byla nějaká přímá konfrontace s Ruskem nehrozí, ale Čině se teď náramně hodí scenář, který provozuje Rusko v Úkrajině a můžou někdy v budoucnu, až Rusko oslabí ještě víc chránit svoje obyvatelstvo před agresorem.Skrýt celý příspěvekO zvýšené spolupráci mezi Ruskem, Čínou a ...Zobrazit celý příspěvek
O zvýšené spolupráci mezi Ruskem, Čínou a Íránem:
http://www.natoaktual.cz/prohl... Skrýt celý příspěvekLuky, o dětinskosti právě svědčí ta představa, že Čína zahodí svůj skoro 800 miliardový vývoz do EU/USA za pár "šušní" z Ruska, něco kolem 40 miliard. Čína by se musela zcela a ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, o dětinskosti právě svědčí ta představa, že Čína zahodí svůj skoro 800 miliardový vývoz do EU/USA za pár "šušní" z Ruska, něco kolem 40 miliard. Čína by se musela zcela a totálně zbláznit, aby vyměnila Západní trhy za něco 20x menšího. I ten "málčik" většinou pozná jaký je rozdíl mezi 800 a 40, ale někomu ten rozdíl, a hlavně to, co z něho pramení, asi nedojde ani v dospělosti. Objem obchodu, je to, co určuje a ukazuje reálné vztahy, ne proklamace a vaše sny. Já vím někdy skutečnost neodpovídá přáním některých, ale co naděláte, nic. Na jedné straně jasný poměr čísel, která z Ruska pro Čínu dělají druhořadý vedlejší trh, to je prostý fakt, a na druhé rusofilní fantazie, sněte dál :-)Skrýt celý příspěvek
Luky, odkial mate, ze obchod medzi USA a Ruskom vzrastol o 7%? Z oficialnych US dat https://www.census.gov/foreign... je jasne vidiet medizrocny pokles ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, odkial mate, ze obchod medzi USA a Ruskom vzrastol o 7%? Z oficialnych US dat https://www.census.gov/foreign... je jasne vidiet medizrocny pokles 2013/2014 ako vo vyvoze (z 11,136 mld $ na 10,767mld$) tak aj v dozoze (z 27,086mld $ na 23,691mld$) z Ruska.
Svet nie je a nikdy nebude cierno-biely. Nikto neprestane zo dna na den obchodovat pokial nenastane realna vojna. Ale skusme si predstavit, co by sa stalo, ak by Rusko prestalo vyvazat uhlovodiky do krajin EU. Vacsina exportu Ruska (70%) tvori ropa a plyn, z coho do Europy exportuje ~60%, pricom federalny rozpocet Ruska tvori mierne cez polovicu prijem prave z predaja ropy a plynu. V dnesnej dobe je na trhu velky previs ponuky ropy a v pripade potreby je schopna len samotna Saudska Arabia zacat pumpovat viac ako 2mil. barelov ropy denne. Staty EU maju zasoby minimalne na 90 dni spotreby.
Ohladom plynu, tak EU kryje priblizne 30% spotreby dovozom z Ruska. To znamena, ze v pripade vypadku bude viac elektriny vyrabat z uhlia a bude viac plynu dovazat pomocou LNG, plus taktisto ma zasabniky na niekolko mesacnu spotrebu. Rusko nema alternativu, pretoze plyn do EUvyvaza plynovodmi a nema skvapalnovacie kapacity. Vysledok: V pripade stopnutia exportu ropy a plynu do EU by Rusko stratilo minimalne 30% prijmov do rozpoctu a Europa by to pocitila len o nieco vyssimi cenami.
Tak si skuste sami odpovedat na otazku: Europa je zavisla na Rusku, alebo Rusko je zavisle na Europe?Skrýt celý příspěvekJa se hrozne omlouvam za offtopic, ale tak nejak si nemuzu pomoct, kdyz tady ctu ty bozi veci o mocnem a ekonomicky rostoucim Rusku, ekonomicky zanedbatelnych USA a EU, pratelstvi ...Zobrazit celý příspěvek
Ja se hrozne omlouvam za offtopic, ale tak nejak si nemuzu pomoct, kdyz tady ctu ty bozi veci o mocnem a ekonomicky rostoucim Rusku, ekonomicky zanedbatelnych USA a EU, pratelstvi Ciny a Ruska na zivot a na smrt, konci dolaru atd... tak mi tady chybi uz jen chemtrails, illuminati a Bratrstvo kocici pracky :-)
Ja vim vim uz mlcim, ale tohle je uz proste legracni...Skrýt celý příspěvekJste dětina. Myslíte si, že velikost trhu je jediným kritériem? Vy si vážně myslíte, že spoluprací na jednu stranu automaticky ztrácíte vše na druhé straně? Tak proč pak obchod USA ...Zobrazit celý příspěvek
Jste dětina. Myslíte si, že velikost trhu je jediným kritériem? Vy si vážně myslíte, že spoluprací na jednu stranu automaticky ztrácíte vše na druhé straně? Tak proč pak obchod USA s nepřátelským Ruskem loni rostl o 7% navzdory rozkolu? Němci za války obchodovali se Švédy jako diví...a britské banky se angažovaly ještě po začátku války a to nemálo.
O spojenectví svědčí zejména politicko-ekonomické vazby. To chcete popřít, že Rusové si našli spojence v BRICS? Že jsou velkým partnerem Číny v rozjetém projektu investiční banky? Proč by je proboha Čína napadala a parcelovala?
Nalháváte si, jak jde Rusko do kopru a vůči dolaru šlo nahoru za poslední 3 měsíce o kolik procent? Čína nesní jako vy, ale postupně se investicemi zbavuje dolarů, stejně jako Rusové. Proberte se.Skrýt celý příspěvekSuperme: Klidně si věřte v co chcete, vždyť lidé věří neuvěřitelným nesmyslům. U víry je to tak, že nijaká fakta nepotřebuje a nakonec ani to rácio. Od kdy je "víra v něco" ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: Klidně si věřte v co chcete, vždyť lidé věří neuvěřitelným nesmyslům. U víry je to tak, že nijaká fakta nepotřebuje a nakonec ani to rácio. Od kdy je "víra v něco" relevantní argument? Objem obchodu je relevantní argument! To je to, co rozhoduje a objem obchodu Čína Rusko je jen marginální zlomeček v porovnání s objemem obchodu Čína Západ, tedy hlavně EU/USA. To je to, co v čínském myšlení nenahradíte, ekonomiku za nějaké absurdní ruské snění.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...