Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Foto: Proruský povstalec v Slovjansku, Jevgen Nasadjuk; CC BY-SA 3.0
Proruský povstalec v Slovjansku; ilustrační foto / Jevgen Nasadjuk; CC BY-SA 3.0 

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři se zamyslel Michail Chondarenok, šéfredaktor ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr. Článek vnáší další vhled do ruského vojenského a strategického uvažování.

Války končí jen jedním způsobem

Michail Chondarenok je plukovník protivzdušné obrany ve výslužbě, absolvent Akademie Generálního štábu a bývalý člen Ředitelství hlavních operací Generálního štábu. Od roku 2003 Chondarenok působí ve Vojensko-průmyslovém kurýru, v současné době jako šéfredaktor. Chondarenok je znám jako konzervativní kritik ruského ministerstva obrany, až po nástup současného ministra obrany Sergeje Šojgu.

Vojensko-průmyslový kurýr je významné ruské vojenské periodikum, kde přispívají nejvýznamnější ruští odborníci. Objevil se zde i článek současného náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova o konceptu hybridních válek.

Chondarenok ve svém březnovém článku Skript třetí světové války popisuje teoretickou eskalaci vojenského konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Chondarenok na začátku sděluje nejzásadnější myšlenku svého článku – války končí pouze a jen drtivým vítězstvím jedné strany a drtivou porážkou druhé.

Člověk se musí opakovat ještě jednou – prohlašování ruských ultraliberálních ruských politiků, jako „problém nemá vojenské řešení“ a „všechny války skončí v míru“ se nezakládají na realitě. Války skončí jen jedním způsobem – drtivou porážkou pro jedny, skvělým vítězstvím pro druhé. Objeví-li se výraz „konflikt nemá vojenské řešení“ znamená to, že jedna strana konfliktu nemá dostatek síly na vítězné ukončení války. A jestliže konflikt skončí nerozhodně, je to způsobeno úplným vyčerpáním vojenských kapacit na obou stranách. Samozřejmě jsou možné jiné alternativy, s drobnými odchylkami od této hlavní line,“ píše hned v úvodu Chondarenok.

Nevýhoda tahu

Skript třetí světové války se zaobírá nástinem situace v separatistických jihovýchodních provinciích Ukrajiny, především v okolí Doněcku a Lugansku. Cílem vnitřní a vnější politiky Ukrajiny bude obnovení uzemní celistvosti země jakýmikoliv prostředky. Poznámka redakce – tedy kromě Krymu, který Rusko již považuje za své území.

Podle Chondarenoka patří jednání o federalizaci separatistických oblastí do světa „domněnek a imaginárních her.“ Kijev nemá vojenské prostředky k ovládnutí jihovýchodních oblastí. Avšak to neznamená, že Kijev opustil myšlenku získání vojenské kontroly nad vzpurnými oblastmi.

Problém jsou však samotné separatistické oblasti. Není jasné, jaké jsou cíle vzbouřenců. Ve svém článku Chondarenok přemítá, jak je možné vytvořit na jihovýchodě Ukrajiny samostatný státní útvar, když je nemožné tomuto útvaru zajistit ekonomickou, finanční, energetickou i jinou nezávislost.

Teoreticky je možná federalizace. Avšak jak autor soudí, Kijev ji „nikdy za žádných okolností nepřipustí“. Bylo prolito již příliš krve, zničeno mnoho infrastruktury a propast mezi oběma stranami konfliktu je obrovská.

Jedná se o typický příklad „nevýhody tahu“ z kombinatorické teorie her. Žádná strana neví, jaký má udělat další krok, a každý další krok pravděpodobně jen zhorší situaci. Nejvhodnější taktikou je vést pouze verbální válku a vyčkávat.

Jakékoliv předvídaní budoucnosti je krajně obtížné. Chondarenok se odvolává na knihu The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable od Nassima Nicholase Taleba, odborníka v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky. „Teorie jen obtížně předvídá vzácné případy, které zahrnují významné důsledky,“ cituje Chondarenok úryvek z knihy.

Jinými slovy, od určitého bodu nelze předvídat následující chod událostí. Jakýkoliv podnět může spustit naprosto zásadní události, lišící se od předpovědí. V současné době panuje mezi bojujícími stranami příměří. Obě strany si však uvědomují, že jde pouze o přestávku před další válečnou kampaní.

Třetí světová válka

Jaká je současná vojenská situace? Na jihovýchodě Ukrajiny podle Chondarenoka proti sobě bojují dvě sovětské armády. Ukrajinská armáda je prakticky (výcvik, vybavení taktika, operační myšlení) na stejné úrovni, jako v roce 1991. Na druhé straně stojí „lépe trénované jednotky v operačně-taktickém smyslu slova, větší počet odborníků a lepší velitelé.“

V podstatě jde jen o pozemní válku. Už tak malé ukrajinské letectvo bylo potlačeno „rekreanty a dobrovolníky“ s protivzdušnými systémy a letadly působící na jihovýchodě Ukrajiny.

Rekreanti na jihovýchodě Ukrajiny a jejich TO&E (tabulková organizace a vybavení – pozn. redakce) systémy protivzdušné obrany hodně napomohli této situaci. Někdy rekreanti ve svých letadlech jednali nepozorovaně a tiše za stejným účelem,“ píše Chondarenok.

V podstatě jde o modernizovanou variantu druhé světové války. Ani jedna strana nepoužila nejmodernější zbraně, vybavení, taktiku nebo postupy.

Jak je dobře známo, doborvolníci-rekreanti bojují na jihovýchodní straně se svými TO&E. Teď předpokládejme takovou situaci (opět čistě hypoteticky, proč ne), že dobrovolníci a rekreanti z USA a západní Evropy se svými TO&E začnou posilovat řady ukrajinské armády,“ začíná Chondarenok rozepisovat teoretickou situaci.

Imaginárně - na ukrajinských letištích začnou přistávat nejmodernější západní bojová letadla, průzkumná letadla a také letadla elektronického boje. Do Černého moře se přesune trojice útočných skupin letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) v čele s letadlovými loděmi, raketovými křižníky, torpédoborci a ponorkami.

Dále posílí ukrajinskou armádu nejnovější západní tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné dělostřelectvo, jednotky elektronického boje a průzkumu. Vše budou podporovat jednotky technické a logistické podpory, bez kterých je vedení moderní války nemyslitelné. Ukrajinská armáda se přitom nově opře o nejmodernější přesné zbraně (pumy, střely) a o dokonalý průzkum a zpravodajství.

Chondarenok spekuluje, jak se proti takové síle udrží povstalci na jihovýchodní straně. „Jak dlouho se mohou ozbrojené formace na jihovýchodě udržet? Den? Dva? Nebo týden? Odpověď je bohužel: několik hodin bude úspěch,“ píše Chondarenok.

V tomto bodě masově podpoří proruské povstalce ruská armáda. Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“

Avšak zpět do imaginace - co se stane, když do bojů zasáhne ruská armáda? Pokud se boje povedou konvenčními silami, vítězství určitě skončí na straně západu. „Bohužel současná moderní ruská armáda je pouze málo kvalitativně odlišná od modelu sovětské armády z roku 1991. Není moc zbraní, které splňují nejvyšší nároky 21. století,“ uvádí Chondarenok.

Rusko nemá v tomto okamžiku jedinou operačně velkou formaci leteckých sil s moderními letadly, s dodatečným přísunem přesné munice, které dokáží vést bojové operace delší než 30 dnů. Černomořská flotila je podle autora spíše pobočkou Centrálního námořního muzea.

Kombinované armádní formace a jednotky z bývalého Severokavkazského vojenského okruhu (označení před rokem 2010, nyní Jižní vojenský okruh) mohou vytvořit jednotky o síle 1,5 armádní sboru (podle západních standardů). Podle Chondarenoka ruské jednotky by údajně nedokázaly vytvořit ukrajinský front z dostupných sil a prostředků.

Dostupné vojenské jednotky Ruska tak nejsou údajně schopné vést operačně strategické mise na jihozápadním strategickém směru (YuZSN).

Nevýhodou ruské armády je i nedostatečné vybavení pro vedení elektronického boje. „Na jedné americké letadlové lodi se nachází čtyři až šest speciálních letadel pro vedení elektronické války. V celé ruské armádě se však nenachází jediné podobné letadlo,“ uvádí Chondarenok.

Situací nenahrává ani špatná síť letišť, silnic a železnic. „Stručně řečeno, první železnice rovnoběžná s přední linii vede přes Ukrajinu a druhá až ve Volgogradu. Jak je známo, kde končí železnice, tam končí také války,“ píše Chondarenok.

Chondarenok ze současného stavu obviňuje politické vedení země, které bylo u moci za posledních 20 let. „Reformy a optimalizace“ ruské armády se negativně podepsaly na rozvoji všech složek ruské armády za posledních dvacet let, od nejnižších jednotek, přes velení, vědu a výzkum až po akademickou sféru. Změna k lepšímu nastala až po nástupu současného ministra obrany Sergeje Šojgu.

Pokud nebude chtít Ruska armáda ustoupit, co poté?“ ptá se Chondarenok. Nabízí se použití taktických jaderných zbraní nebo útok na ukrajinské jaderné elektrárny, chemické zařízené nebo vodní elektrárny na řece Dněpr s cílem vytvořit záplavové oblasti. „To jak je však dobře známo, je dvousečný meč. Navíc není zas tak mnoho dalekonosných prostředků pro doručování taktických jaderných zbraní. Koneckonců vlastními rukami jsme zničili třídu střel nejvíce důležitých pro obranu naší země – rakety krátkého s středního dosahu,“ uvádí Chondarenok.

Podle názoru autora se Rusko nesmí vtáhnout do přímého dlouhodobého střetu v jihovýchodní Ukrajině, protože na takovou válku není připraveno. „Je třeba si objektivně uvědomit, že naše země, armáda a námořnictvo, stále ještě nejsou připravené k vedení rozsáhle konvenční války za použití pouze konvenčních zbraní. Pokud vezmete všechna kritéria připravenosti státu na válku (výcvik ozbrojených sil, příprava ekonomiky země, příprava území k podpoře ruských ozbrojených sil, příprava obyvatelstva k obraně), pak většina z nich má závažné problémy,“ uzavírá Chondarenok.

Zdroj: Russian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo

Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Moderné dejiny žoldnierskeho remesla

Videli ste sériu Expandables a mysleli ste si – zábavné, ale Hollywood si zas niečo vymyslel. ...

Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků

Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Anton
  11:09 19.06.2015

  Podľa mňa sa na príčiny konfliktu na Ukrajiny a buducí vývoj konfliktu, treba viacej dívať s geopolitického hľadiska. Už dávno vyhlasili niektori strategický politilogovia v USA, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa mňa sa na príčiny konfliktu na Ukrajiny a buducí vývoj konfliktu, treba viacej dívať s geopolitického hľadiska. Už dávno vyhlasili niektori strategický politilogovia v USA, že ak dôjde k zblížovaniu Rusko-Čínskych vzťahov maju vyhlásiť vojnu. Vojny su rôzne, môžu ako studená, obchodná, cez embarga a podobne. K zblížovaniu Ruska s Čínou dochádzalo a bolo iba otázkou kedy sa budú výraznejšie prehlbovať. Ďalej tu šlo o takzvané sanitárne koridory okolo bývaleho ZSSR. Jedné realizovali s Juhu. Preto USA podporovali sadistického Šaha v Iráne a dodnes fatálne vzťahy s Iránom. No začali sa nebezpečne zbližovať s Ruskom aj Nemecko a EU. Rusko s Čínou začali s projektom stavať prieplav v Nikaragui. Čo znamená aj ohrozenie nadvlády USA nad oceánmi. Budúce problémy v Latinskej a Južnej Amerike.
  Čo mali USA robiť aby nestratili postavenie veľmoci č1 hospodarskej a vojenskej vo svete?
  Dosť o tom hovorí na linku :
  https://www.youtube.com/watch?... ďalší americký politoloog Georg Friedman
  Preto si v rámci objektívneho úsudku pozrite aj názory američkých stratégov a dúfam, že nebudú pre Vás príliš šokujúce.
  Ono sa postavili k tomu v štýle " ak my budeme mať problémy na Americkom kontinente tak prečo nie Rusi v Európe?" Vsunemie tam zo pár miliárd $ (5 miliárd oficiálne priznalo aj USA) na nepokoje.
  Potom stačí najať za pár miliónov nejakých najatých vrahov a občianska vojna na Ukrajine je na svete. Čo to prinesie USA?
  Nuž Rusko bude musieť reagovať a zaberie späť Krym. (Aj Český prezident sa vyjadril, že "Rusko urobilo čo urobiť muselo!" Šlo aj o to, že postavenie novej vojenskej základne v regióne by stálo Rusko okolo 200 miliárd a 10 rokov. Ak by bez neurobili, USA by dominovali v oblasti a na Blízkom Východe bez konkurencie o tom bol aj konflikt v Sýrii pripraviť tam Rusov o jedinú základňu v oblasti.).
  Krym takticky nepýtal Jelcin pri delení ZSSR kvôli jadrovemu odzbrojeniu Ukrajiny. Preto asi alergické vyjadrenia Putina, že Západ zradil a porušil zmluvy.
  Americký šéf CIA doslova v jednom Intervium prehlasil, že tajné služby USA rátali, že Rusko zaberie späť Krym a nebolo to pre nich prekvapením. USA vlastne pramálo urobili aby si po Janukovičovom úteku nezabralo Rusko Krym. Aby mohli poukazovať na Rusku agresiu a donútiť EU k sankciám a embargam. Takto sa podarilo vraziť klin k Rusko-EU vzťahom. Občianská vojna na Ukrajine slúži veľmi dobre ako klín na zabránenie zblížovaniu sa EU s Ruskom! Pridalo sa aj Japonsko s opačného priestoru aj kvôli ostrovným sporom. Ale aj kvôli Čínskej hrozbe. Podobne to bolo aj s Južnou Koreou, ktorá má tiež ostrovne spory a spolu s Japonskom obavy s narastajúcej Čínskej obchodnej, hospodárskej a vojenskej hrozby. Južná Korea ešte potrebuje USA kvôli demontáži Severnej Korey.
  Chondarenok sice správne naznačuje ...Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“
  Ale celkove nechápe geopolitiku.
  V odporučanom linku americký stratég G. Friedman
  ilustračne hovorí... USA mají zásadní zájem mít pod kontrolou všechny oceány světa. Díky tomu můžeme napadat lidi, zatímco oni nás napadnout nemohou. To je moc úžasná věc udržet si kontrolu. Udržet si kontrolu nad oceány a vesmírem, je základem naší moci. Nejlepší spůsob jak porazit nepřátelskou flotilu, je zabranit její výstavbě. Britové to zařidili tak, že žádná evropská síla nemohla vyvořit flotilu tím, že přiměli Evropany útočit na sebe navzájem. Doporučil bych vést takovou politiku, jakou vedl Reagan proti Iránu a Iráku. Sponzoroval obě strany a tak zajistil, že nepůjdou proti nám. (aféra Irangate)
  Je to cynické, určite ne morální, ale funguje to. Trik je v tom že USA nemohou okupovat Euroasii. Ve chvíli kdy vstoupíme na pevninu zjistíme, že jsme totálne demograficky přečísleni. Můžeme porazit armádu, nemůžeme okupovat Irák. Prědstava, že 130 000 vojáků okupuje zemi s 25 milióny lidí je nemyslitelná. Například poměr policistů a občanů New Yorku byl větší, než sme nasadili vojaků v Iráku. Takže nemáme tuto možnost, ale máme schopnosti v první řadě podporovat vícero soupeřících sil, tak aby koncentrovali politickou podporu na sebe. Umíme hospodářskou podporu, vojenskou podporu, poradce. A v krajním to, co jsme dělali v Japonsku, v severním Vietnamu, v Iráku a v Afghánistánu pomocí "preventívních" útoků, které nejsou určeny k porážce nepřítele, ale jeho vyvedení z rovnováhy. To se nám podařilo v každé z těchto válek v Afghánistánu napr. jsme narušili rovnováhu Al-Káidy...
  Británie neokupovala Indii, zabrala několik indických států, poštvala je proti sobě a dodala Britské důstojníky do indické armády. Řimané také neposílali obrovskou armádu, raději umístnili vlastního krále. Několik království bylo vytvořeno a zodpovídali se císaři...V podstatě je to "mezimoři", od Černého moře k Baltu, o kterém sníval Pilsudský. To je výhodné řešení pro USA. Otázka, na kterou nemáme odpovědi je: co uděla Německo? To je skutečná divoká karta v Evropě, přitom jak USA budují svůj "sanitární koridor", ne na Ukrajině, ale na západě a Rusové se snaží z toho vyvléknou. Pro USA, je pravěka obava z ruského kapitálu, ruské technologie, myslím Německý kapitál a technologii. Ruské přírodní zdroje a Ruská pracovní síla jako jediná kombinace, která po pekelně statetí straší USA...
  Teda ruský stratég nepochopil, že je v záujme USA dlhodoby konfikt na Ukrajine najmä kvôli tomu že sa bude tvoriť priepasť vo vzťahov EU a Ruskom a nie kvôli Ukrajine. Ide o stratégiu "rozoštvi-rozdeľ a panuj! Bude to aj dobrá zámienka na zbrojenie špehovanie a podobne strašenie a propagandu.
  Všimnite si že na mape naraznikovej zóny alebo sanitárneho koridoru Pilsudského je aj Poľsko ČR, SR Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko samozräjme Ukrajina.
  Buďte si istí že NSA dobre sníma aj mobily, PC v SR a v ČR a podobne, nielen Merkelovej mobil. Až viete o čo tu ide. Samozrejmä ani Rusi s Čínou či zoskupenie BRICS nie sú svätí. Špinavá politika naších veľmoci ma už tak deprimuje, že sa začínam prikláňať k prívržencom vystupenia s NATO a vyhlásenia neutrality Švajčiarského typu, alebo Rakuského, Finského, Švédského typu. Veď aj Gripeny zakúpila ČR pre svoju armádu od neutrálného Švédska a uvažuje o tom aj SR. Chybuje niečo občanom týchto neutrálnych krajín? Myslite, že nás znovu nezradia ako ČSR v roku 1938, alebo neprepadnú ako spojenci z Varšavskej zmluvy v roku 1968? Alebo inák nepritlačia ko v súčasnosti Grecko a Maďarsko ak budeme znovu hlásať neaku tretiu cestu, reformáciu? U neutrálnych krajín poväčšine už stráca zmysel robiť prevraty a farebné revolúcie. Ale to chce tužbu väčšiny národa nenechať sa odradiť nejakými prekážkami, manipuláciami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  14:09 05.05.2015

  Omlouvám se za off topic. Když se už bavíme o BRICS, tak si najděte článek z doby, kdy RF zakázala dovoz mimo jiné vepřového ze Západu. Hlavní producent vepřového je právě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se za off topic. Když se už bavíme o BRICS, tak si najděte článek z doby, kdy RF zakázala dovoz mimo jiné vepřového ze Západu. Hlavní producent vepřového je právě Brazílie, která , když byla požádána dodávat vepřové do Ruska, zvýšila pro RUSKO cenu vepřového ze 4$ na skoro dvojnásobek.- To je panečku, ekonomická spolupráce http://echo24.cz/a/wEMGg/brazi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Laubl
  13:17 05.05.2015

  Když tu někteří tak rádi mluví o dluhu USA říkají jen to A je tedy dobré říci i to B, vedle dluhu je potřeba zmínit i pohledávky USA u ostatních států a ty jsou prakticky na úrovni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když tu někteří tak rádi mluví o dluhu USA říkají jen to A je tedy dobré říci i to B, vedle dluhu je potřeba zmínit i pohledávky USA u ostatních států a ty jsou prakticky na úrovni onoho celkového dluhu USA (cca 16 bilionu, které zas zbytek světa dluží USA) Mimochodem, další federální aktiva US federální vlády jsou více než 8x vyšší než celkový dluh USA. Většina asi ani neví, že např. Čína dluží US ještě z dob války s Japonskem a z 20-30 let značné částky, a jde o Čínou uznaný dluh (v roce 1913 začala čínská vláda vydávat dluhopisy pro zahraniční investory) dnes se jedná o více než bilion v držení US federální vlády. Čína tyto dluhy uznala a jak USA tak dalším svým věřitelům, v roce 1987 je splatila Británii v rámci dohod o přechodu Hong Kongu z Británie zpět pod Čínu. A důvěra v dolar naopak roste, nebo co si myslíte, že nákup US federálních dluhopisů ve skutečnosti vlastně znamená bude někdo ukládat peníze do něčeho v co nevěří a v co nemáte důvěru? NE! Proč si myslíte, že i banka kterou zakládají země tzv. skupiny BRICS je vedena v dolarech a jednotlivé státy BRIC svůj vlkad vkládali v dolarech a ne ve svých měnách?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kolos
  23:16 04.05.2015

  Co se týče vyřešení dluhů USA, USA potřebují nové odbytište pro své zboží,.proto také přišli s TTIP, řekl bych, že o to šlo na Ukrajině od začátku vrazit klín mezi Rusko a EU. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče vyřešení dluhů USA, USA potřebují nové odbytište pro své zboží,.proto také přišli s TTIP, řekl bych, že o to šlo na Ukrajině od začátku vrazit klín mezi Rusko a EU. jako vedlejší cíl dostat Ukrajinu z Ruského vlivu a pomylsná třešnička na dortu by byla získat Ukrajinu celou a vyhnat Rusy s Krymu.

  Jinak Rusko kvůli Ukrajině bojovat nebude, pokud nebude napadeno. EU o zbidačenou zadluženou, Ukrajinu taky nestojí, to by bylo 10x horší než Řecko.

  Shania: splácení starých dluhů vytvářením nových dluhů situaci zalužení neřeší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:16 04.05.2015

  Tady je ještě rozpis amerických nákladů na obranu:

  http://en.wikipedia.org/wiki/M...

  Tady je ještě rozpis amerických nákladů na obranu:

  http://en.wikipedia.org/wiki/M...

 • Shania
  14:52 04.05.2015

  Petr M: Čína rozhodně největší ekonomikou světa ještě nějakou dobu nebude a ty projekce jsou nastavené, pokud Čína zachová stávající růst, což se ani náhodou nestane. Ekonomika je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: Čína rozhodně největší ekonomikou světa ještě nějakou dobu nebude a ty projekce jsou nastavené, pokud Čína zachová stávající růst, což se ani náhodou nestane. Ekonomika je pořád ještě závislá na levné výrobě západních firem a vyvážení do EU/USA. Jakmile se začne zvyšovat životní úroveň, tyto výrobní kapacity půjdou jinam (což už se pomalu děje) a Čína bude muset najít náhradu, nejspíš ve formě vlastního obyvatelstva.
  Aktuální HDP Činý je hodně zkreslené a Čína podvádí co může, aby udržela papírový růst. To samozřejmě neznamená, že Čína neroste, jen se z ní přes noc nestala nejsilnější ekonomika světa.


  USA má dluh asi 100%DPH což je nic a není to žádný neřešitelný problém. Navíc vůbec nesouvisí se zbrojením, ale obrovské náklady na jejich zdravotnictví a sociální dotace. Protože USA z nějakého důvodu nereguluje cenu léků a zdravotnictví obecně jako všude jinde na světě. Jestli se budou chtít snížit dluh, tak reformy v téhle a jiných oblastech jsou na seznamu daleko před zbrojením.

  Američané nemají absolutně žádný problém splácet dluhopisy a půjčují si každý rok a víc a víc aby ty peníze nalili do ekonomiky. Taky americké dluhopisy mají nejlepší rating.

  S americkou ekonomikou si fakt nedělej starosti, narůst o 5% fakt nesvědčí o nějakých výrazných problémech.

  Válčení je rozhodně nejlepší způsob jak se dostat z dluhu, proto se Američané za 2 sw války nejvíc zadlužili, aby v podstatě mohli financovat sebe a své spojence včetně Ruska, kteří jim to nakonec ani nesplatili. A to už ani nepočítám, jaké investice pak musí nalít do obnovy těch zemí…
  Armádu nejvíc stojí personál, výcvik, palivo, údržba a pak RD a nákup nových zbraní. Proto se vše dnes automatizuje, snižuje nutnost údržby a počet personálu.

  Zbrojní firmy potřebují jediné a to mít v rohu strašáka a ten tu je i bez Ruska. Navíc tam je problém úplně jinde a posledních 15 let megaprojektu, které vysáli rozpočty na RD končí a konečně se začínají zadávat projekty s dosažitelnými požadavky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  13:57 04.05.2015

  Ekonomická a vojenská síla USA a EU jsou daleko větší, to je bez debat. Ovšem jak by EU fungovala za války, to je věc jiná..

  Žádná Válka Rusko sv. EU, USA nebude, kdyby Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ekonomická a vojenská síla USA a EU jsou daleko větší, to je bez debat. Ovšem jak by EU fungovala za války, to je věc jiná..

  Žádná Válka Rusko sv. EU, USA nebude, kdyby Rusko válku chtělo, tak by mejdanovce, banderovce, pravý sektor smázlo už dávno. I když "šílený Porošenko" má ambice obsadit Donbas a dobít Krym, to je docela úsměvné, v tom případě mu Rusko vypráší kožich, ale i tak žádná světová válka nebude, pokud do toho USA pod nějakou záminkou nevlítne...

  Co se týče spolupráce států BRICS Ruska, Indie, Číny Brazílie, Jižní Afriky, jeví se pevná, je to opravdu trn v patě pro USA, jelikož se snaží odříznout od Amerického dolaru, tím by USA přišlo spoustu peněz.

  Jak dopadl Sadám, když zavedl za ropu platbu v Eurech..., Jak dopadl Kadáfí, když chtěl zavést mezi Africkými státy měnu krytou zlatem a opustit dolar...Jak dopadla Sýrie, zavedla všechny obchodní transakce v eurech, to všichni vědí...

  Co se týče Číny, její HDP už překonalo USA, narozdíl od Američanů není zatížena nesplatitelnými dluhy. Čína Rusko padnout nenechá, protože ví, že je pak další na řadě..
  Jen pro info federální dluh USA je asi cca 18 000 miliard dolarů, a roste o cca 1000 miliard ročně, celková zadluženost podniků, domácností je cca 70 000 miliard dolarů, Jediné, co drží USA před bankrotem je kvantitativní uvolňování, tj. tištění dalších a dalších peněz...ECB po vzoru fedu, dělá to stejné.

  Řešení nesplatitelného zadlužení jsou válka, hyperinflace, bankrot...zatím to vypadá, že USA preferují první variantu, jinak by se netlačili na Ukrajinu a žádný mejdan by se ani neudál....

  Pěkný den
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  12:04 04.05.2015

  Rimr to prostě shrnul :D

  Rimr to prostě shrnul :D

 • RiMr71
  11:52 04.05.2015

  ...jojo... elektronici co něco znamenají se učí rusky, všichni to klepeme na ruských počítačích značky Pabjeda s procesory značky Elbrus, využíváme všichni navigaci GLonas, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...jojo... elektronici co něco znamenají se učí rusky, všichni to klepeme na ruských počítačích značky Pabjeda s procesory značky Elbrus, využíváme všichni navigaci GLonas, zasíťovaní jsme přes svobodnou síť Mežisit (v zákulisí zvanou Čeka), čeští zbohatlíci perou peníze a stěhují se do ruských lázeňských městeček a ti movitější zápaďáci z Londýna dávají na odiv své bohatství skupováním realit a fotbalových klubů v Moskvě. V ruských obchoďákách nepotkáte jiného uklízeče nebo prodavače než s anglickým přízvukem a na stavbách je to taky samý zarostlý zpustlý američan. Jako třeba tento:
  https://www.youtube.com/watch?...
  KHL je mnohem kvalitnější soutěž než NHL, což se pozná i podle toho, že na rozdíl od NHL nedluží hráčům peníze a nepotřebuje obrovské dotace, naopak velké balíky rublů vydělává.
  Čína v případě problémů zahodí svoje americké dluhopisy a zahraniční obchod se západem a bude s Ruskem tančit kozáčka na SIbiři.
  A ruská armáda převálcuje Evropu kdy bude chtít, protože Rusové jsou na rozdíl od zkažených římanů, teda zápaďáků, ochotni uhořet ve třicet let starém téčku za vlast.
  Zapomněl jsem na něco?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:10 04.05.2015

  Superme: a přesně tohle dělali Rusko a Čína skoro vždycky, uvědom si konečně, že to neznamená, že jeden kvůli druhému vstoupí do války. Krom toho, jestli tu někdo rozpoutá válku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: a přesně tohle dělali Rusko a Čína skoro vždycky, uvědom si konečně, že to neznamená, že jeden kvůli druhému vstoupí do války. Krom toho, jestli tu někdo rozpoutá válku, tak to bude Čína kvůli nějakému spornému území s nějakou sousední zemí, mají jich tam víc jak dost. To by znamenalo nejspíš válku s USA (záleží na aktuální vládě), proto se i Rusko do obranného paktu nežene.

  Rusko na nikoho utočit nebude, může ale dělat podobné divadlo jako na Ukrajině v okolních státech a to je ten důvod, proč má NATO proti tomu tvrdý postoj. Pokud by tu nějaká obava byla, tak tu už dávno bude mnohem víc amerických jednotek. To stejné platí i pro případ, že by NATO byl agresor.

  Posledních dvacet let Rusko žádná hrozba pro NATO nebyla, je to jasně vidět na rozmístění nejlepších US jednotek (Seawolf a F-22), které jsou všechny v Pacifiku a jedna letka F-22 na blízkém východě. A počty US vojáků v Evropě obecně.

  Úplně nejvíc mě ale fascinuje vaše vaše touha po tom, aby země jako je Čína, Rusko a Irán měli větší vliv. Co to přinese nám? Nic jen problémy a nestabilitu. Jestli má někdo získat větší vliv z našeho pohledu tak je to EU (aktuálně by to byla ale nejspíš také pěkná pohroma, kdyby měla EU vedoucí pozici)

  Pozor to neznamená držet hubu a krok, kritika a reformy aktuálního režimu jsou nutné a důležité. To ale neznamená chtít tento systém zničit a přivést k moci země jako Rusko nebo Čína.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  11:09 04.05.2015

  to "Superme Datum: 03.05.2015 Čas: 10:50":
  ".................Rusko je špička tam, kde je budoucnost (ačkoliv to tu mnoho lidí popírá) - tedy v elektronice. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to "Superme Datum: 03.05.2015 Čas: 10:50":
  ".................Rusko je špička tam, kde je budoucnost (ačkoliv to tu mnoho lidí popírá) - tedy v elektronice. ................"
  --------------------------
  Tahle informace mě opravdu zaujala. Mohl byste své tvrzení více rozvést? V jakých konkrétních oborech elektroniky je dle vašeho tvrzení Rusko na špici? O jaké konkrétní produkty se má jednat a jaké firmy/podniky/výzkumné ústavy je mají navrhovat a vyrábět a kde je možné se s nimi setkat?
  Opravdu by mě to zajímalo, protože já teda o ničem takovém nevím. Jsem schopen jmenovat řadu špičkových firem a vývojových center zabývajících se vývojem elektroniky v USA, Německu, Japonsku, Číně, Singapuru, Izraeli, ale Rusko, to vážně teda nevím. Takže bych se moc rád nechal poučit nějakými opravdu konkrétními údaji. Předem děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  10:20 04.05.2015

  Shania - Článek to shrnul pěkně, takže můj poslední příspěvek do diskuze, která stejně smysl moc nemá, jelikož nikdo z nás názor stejně nezmění :)

  "Tmelícím prvkem pro tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Článek to shrnul pěkně, takže můj poslední příspěvek do diskuze, která stejně smysl moc nemá, jelikož nikdo z nás názor stejně nezmění :)

  "Tmelícím prvkem pro tyto revizionistické mocnosti se stal odpor k politice Spojených států amerických a jejich přetrvávající roli světové velmoci zasahující do jejich sfér vlivu a omezující jejich regionální a globální ambice. Výsledkem je nebývalé zintenzívnění vojenské spolupráce Ruska, Číny a Íránu."

  "S cílem posílit interoperabilitu armád bylo dohodnuto podstatné navýšení počtu společných vojenských cvičení. Kromě pozemních cvičení, která obě země pořádají již od roku 2005, jsou plánovány také společné manévry námořních sil v Pacifiku a ve Středozemním moři. Dále se tak rozšíří již zavedená spolupráce v oblasti vzdělávání a výcviku, výměny informací a vzájemných konzultací na armádní úrovni."
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:22 04.05.2015

  To že Rusko s Činou vytvoří koalici se západ obává už 40 let, ale nikdy k tomu nedošlo. To že ji utvoří zrovna teď, kdy je Rusko nejslabší asi moc nehrozí, i ty jejich válečná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To že Rusko s Činou vytvoří koalici se západ obává už 40 let, ale nikdy k tomu nedošlo. To že ji utvoří zrovna teď, kdy je Rusko nejslabší asi moc nehrozí, i ty jejich válečná cvičení byli pouze tři a v malém rozsahu.

  Obchod čile kvete kde s kým a i za studené války se obchodovalo s Ruskem. Čína teoreticky změnu režimu neprodělala, ale všichni s ní vesele obchodují a investují.
  Embargo amerických těžebních technologii rozhodně zabolelo jak Rusko, tak americké investory.

  Čína rozhodně kouká po dalších zdrojích, z jedné strany ji omezuje Rusko, z druhé koalice států podporovaných USA . Čína má konflik s USA ne proto, že by Američané stáli o nějaké území poblíž Číny, ale protože podporuje okolní státy. Pokud US z oblasti odejde, tak dost reálně hrozí válka Thaiwanem, Vietnamem, Filipinami nebo Japonskem. To že by byla nějaká přímá konfrontace s Ruskem nehrozí, ale Čině se teď náramně hodí scenář, který provozuje Rusko v Úkrajině a můžou někdy v budoucnu, až Rusko oslabí ještě víc chránit svoje obyvatelstvo před agresorem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  09:14 04.05.2015

  O zvýšené spolupráci mezi Ruskem, Čínou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O zvýšené spolupráci mezi Ruskem, Čínou a Íránem:
  http://www.natoaktual.cz/prohl...
  Skrýt celý příspěvek

 • PlacKa
  01:15 04.05.2015

  Luky, o dětinskosti právě svědčí ta představa, že Čína zahodí svůj skoro 800 miliardový vývoz do EU/USA za pár "šušní" z Ruska, něco kolem 40 miliard. Čína by se musela zcela a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, o dětinskosti právě svědčí ta představa, že Čína zahodí svůj skoro 800 miliardový vývoz do EU/USA za pár "šušní" z Ruska, něco kolem 40 miliard. Čína by se musela zcela a totálně zbláznit, aby vyměnila Západní trhy za něco 20x menšího. I ten "málčik" většinou pozná jaký je rozdíl mezi 800 a 40, ale někomu ten rozdíl, a hlavně to, co z něho pramení, asi nedojde ani v dospělosti. Objem obchodu, je to, co určuje a ukazuje reálné vztahy, ne proklamace a vaše sny. Já vím někdy skutečnost neodpovídá přáním některých, ale co naděláte, nic. Na jedné straně jasný poměr čísel, která z Ruska pro Čínu dělají druhořadý vedlejší trh, to je prostý fakt, a na druhé rusofilní fantazie, sněte dál :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  01:05 04.05.2015

  Luky, odkial mate, ze obchod medzi USA a Ruskom vzrastol o 7%? Z oficialnych US dat https://www.census.gov/foreign... je jasne vidiet medizrocny pokles ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, odkial mate, ze obchod medzi USA a Ruskom vzrastol o 7%? Z oficialnych US dat https://www.census.gov/foreign... je jasne vidiet medizrocny pokles 2013/2014 ako vo vyvoze (z 11,136 mld $ na 10,767mld$) tak aj v dozoze (z 27,086mld $ na 23,691mld$) z Ruska.

  Svet nie je a nikdy nebude cierno-biely. Nikto neprestane zo dna na den obchodovat pokial nenastane realna vojna. Ale skusme si predstavit, co by sa stalo, ak by Rusko prestalo vyvazat uhlovodiky do krajin EU. Vacsina exportu Ruska (70%) tvori ropa a plyn, z coho do Europy exportuje ~60%, pricom federalny rozpocet Ruska tvori mierne cez polovicu prijem prave z predaja ropy a plynu. V dnesnej dobe je na trhu velky previs ponuky ropy a v pripade potreby je schopna len samotna Saudska Arabia zacat pumpovat viac ako 2mil. barelov ropy denne. Staty EU maju zasoby minimalne na 90 dni spotreby.
  Ohladom plynu, tak EU kryje priblizne 30% spotreby dovozom z Ruska. To znamena, ze v pripade vypadku bude viac elektriny vyrabat z uhlia a bude viac plynu dovazat pomocou LNG, plus taktisto ma zasabniky na niekolko mesacnu spotrebu. Rusko nema alternativu, pretoze plyn do EUvyvaza plynovodmi a nema skvapalnovacie kapacity. Vysledok: V pripade stopnutia exportu ropy a plynu do EU by Rusko stratilo minimalne 30% prijmov do rozpoctu a Europa by to pocitila len o nieco vyssimi cenami.
  Tak si skuste sami odpovedat na otazku: Europa je zavisla na Rusku, alebo Rusko je zavisle na Europe?
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  01:03 04.05.2015

  Ja se hrozne omlouvam za offtopic, ale tak nejak si nemuzu pomoct, kdyz tady ctu ty bozi veci o mocnem a ekonomicky rostoucim Rusku, ekonomicky zanedbatelnych USA a EU, pratelstvi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja se hrozne omlouvam za offtopic, ale tak nejak si nemuzu pomoct, kdyz tady ctu ty bozi veci o mocnem a ekonomicky rostoucim Rusku, ekonomicky zanedbatelnych USA a EU, pratelstvi Ciny a Ruska na zivot a na smrt, konci dolaru atd... tak mi tady chybi uz jen chemtrails, illuminati a Bratrstvo kocici pracky :-)

  Ja vim vim uz mlcim, ale tohle je uz proste legracni...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:23 03.05.2015

  Jste dětina. Myslíte si, že velikost trhu je jediným kritériem? Vy si vážně myslíte, že spoluprací na jednu stranu automaticky ztrácíte vše na druhé straně? Tak proč pak obchod USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jste dětina. Myslíte si, že velikost trhu je jediným kritériem? Vy si vážně myslíte, že spoluprací na jednu stranu automaticky ztrácíte vše na druhé straně? Tak proč pak obchod USA s nepřátelským Ruskem loni rostl o 7% navzdory rozkolu? Němci za války obchodovali se Švédy jako diví...a britské banky se angažovaly ještě po začátku války a to nemálo.
  O spojenectví svědčí zejména politicko-ekonomické vazby. To chcete popřít, že Rusové si našli spojence v BRICS? Že jsou velkým partnerem Číny v rozjetém projektu investiční banky? Proč by je proboha Čína napadala a parcelovala?
  Nalháváte si, jak jde Rusko do kopru a vůči dolaru šlo nahoru za poslední 3 měsíce o kolik procent? Čína nesní jako vy, ale postupně se investicemi zbavuje dolarů, stejně jako Rusové. Proberte se.
  Skrýt celý příspěvek

 • PlacKa
  20:49 03.05.2015

  Superme: Klidně si věřte v co chcete, vždyť lidé věří neuvěřitelným nesmyslům. U víry je to tak, že nijaká fakta nepotřebuje a nakonec ani to rácio. Od kdy je "víra v něco" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: Klidně si věřte v co chcete, vždyť lidé věří neuvěřitelným nesmyslům. U víry je to tak, že nijaká fakta nepotřebuje a nakonec ani to rácio. Od kdy je "víra v něco" relevantní argument? Objem obchodu je relevantní argument! To je to, co rozhoduje a objem obchodu Čína Rusko je jen marginální zlomeček v porovnání s objemem obchodu Čína Západ, tedy hlavně EU/USA. To je to, co v čínském myšlení nenahradíte, ekonomiku za nějaké absurdní ruské snění.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:38 03.05.2015

  Superme: to ze ti nekdo proda motor, tak to neznamena, ze dojde k trensferu technologii. To by bylo, kdyby je v licenci vyrabeli.

  Superme: to ze ti nekdo proda motor, tak to neznamena, ze dojde k trensferu technologii. To by bylo, kdyby je v licenci vyrabeli.

 • Blake
  19:27 03.05.2015

  Posledna stranka diskusie pripomina skor snar, nez realnu diskusiu. Naozaj to nedokazete bez tych osobnych narazok?

  Posledna stranka diskusie pripomina skor snar, nez realnu diskusiu. Naozaj to nedokazete bez tych osobnych narazok?

 • Adanedhel
  19:06 03.05.2015

  No, jsem zvědav jak se samostanté státy Evropy budou ohánět :-) A to že se EU rozpadne už brzy poslouchám asi tak dlouho jako tu zprávu že Čína je před ekonomickým krachem. :-) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, jsem zvědav jak se samostanté státy Evropy budou ohánět :-) A to že se EU rozpadne už brzy poslouchám asi tak dlouho jako tu zprávu že Čína je před ekonomickým krachem. :-) Supreme, mějte si své sny, ale nikou je necpěte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  18:48 03.05.2015

  PlacKa - No, ve skutečnosti Vy žijete sen Americký. Bohužel pro Vás se EU brzy ( a já v to opravdu věřím) rozpadne a s tím se vrátí i suverenita Evropským národům. USA už nebudou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PlacKa - No, ve skutečnosti Vy žijete sen Americký. Bohužel pro Vás se EU brzy ( a já v to opravdu věřím) rozpadne a s tím se vrátí i suverenita Evropským národům. USA už nebudou diktovat Evropským národům, co mají nebo nemají dělat!
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  18:24 03.05.2015

  Shania - "technologie co cina potrebuje nejvic jsou letecke motory a tyto
  jim rusove nedaji... " a následně "jiste ze jim dodavaji motory", tak jak to tedy podle Vás je? Dodávají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - "technologie co cina potrebuje nejvic jsou letecke motory a tyto
  jim rusove nedaji... " a následně "jiste ze jim dodavaji motory", tak jak to tedy podle Vás je? Dodávají jim to, nebo ne?

  Však jsem psal, že "údajně". Neověřoval jsem si to, jen jsem na to narazil na militaryboxu.

  Sice podceňujete Čínská letadla 5.generace, ale myslím, že je to moc netrápí :)

  Odkazy nemám, mám to od člověka, který ji studuje na univerzitě v Bordeaux, dále na ČVUT v Praze no a nakonec bude příští rok učit na Technické univerzitě v Liberci, kterou má už vystudovanou. Mimochodem, tento člověk si doma sám postavil 3D tiskárnu... jednoduše "magor" , který tomu neskutečně rozumí a měl také zakázku z AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • PlacKa
  17:02 03.05.2015

  Supreme: No jistě že je USA a EU ekonomika obří (i se všemi problémy, těch má Rusko dnes samo až had hlavu), ve srovnání s Ruskou ekonomikou a trhem jednoznačně. EU roční objem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme: No jistě že je USA a EU ekonomika obří (i se všemi problémy, těch má Rusko dnes samo až had hlavu), ve srovnání s Ruskou ekonomikou a trhem jednoznačně. EU roční objem něco kolem 16 bilionů, USA také, to máte nějakých 32 bilionů a tomu odpovídající velikost trhu (bez kterého se Čína neobejde, oproti ruské 2,8 bilionu (už jen samotná německá ekonomika o třetinu větší než celá ruská) to jsou dva největší trhy, jak by je mohlo Rusko Číně nahradit, když je to proti nim "trpaslík" nedosahující ani desetiny ekonomické velikosti. Jen si porovnejte objem obchodu mezi Čínou a USA/EU s objemem s Ruskem. Rusko je pro Čínu zcela marginální trh jehož výpadek by pro ni nebyl nijak citelný, zato ztráta trhů v EU a USA by pro ni byl fatální. Sněte dál svůj ruský sen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:58 03.05.2015

  superme: jiste ze jim dodavaji motory, ale cina je nedokaze okopirovat. na ruskych motorech jsou aktualne zavysli a snazi se to zmenit vyvojem vlastnich motoru, do kterych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  superme: jiste ze jim dodavaji motory, ale cina je nedokaze okopirovat. na ruskych motorech jsou aktualne zavysli a snazi se to zmenit vyvojem vlastnich motoru, do kterych investuji velke penize.

  zadny prodej/vyrobni linka tu 22 nebude

  http://theaviationist.com/2013...

  dokonce nedodaji ani radary ani pro nove v uvozovkach 5 gen cinska letadla.

  o ruske elektronice bohuzel nic nevim, tak prosim aspon o par odkazu, diky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:43 03.05.2015

  Shania - S tím já prostě nemohu souhlasit. Tam hlavně Rusko zaručuje stabilitu. Myslím, že jak to funguje jsme mohli vidět nedávno, když vznikl konflikt mezi Čínou a Vietnamem... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - S tím já prostě nemohu souhlasit. Tam hlavně Rusko zaručuje stabilitu. Myslím, že jak to funguje jsme mohli vidět nedávno, když vznikl konflikt mezi Čínou a Vietnamem... situace se uklidnila během týdne. Indii dodávají zbraně snad všichni, včetně USA nebo Francie, ale je pravda, že jsou to hlavně Rusové.

  Jsou minimální... S-400, Su-35, Čína dokonce koupila montážní linku na Tu-22M3 atd... mimochodem, rusové prý Číně dodají motory Saturn ;)

  Tak nevím co byste rád věděl, ale snad stačí, že všichni, kdo umí dobře s elektrikou se učí rusky :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:28 03.05.2015

  superme: rusko zarucuje bezpecnost indii pred cinou, tim ze indii dodava zbrane, letadla, protilodni rakety atd. tohle jsou dva nejvetsi rivalove v oblasti. i vietnam zacina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  superme: rusko zarucuje bezpecnost indii pred cinou, tim ze indii dodava zbrane, letadla, protilodni rakety atd. tohle jsou dva nejvetsi rivalove v oblasti. i vietnam zacina spolupcovat s usa kvuli cine. filipiny ktere vykopli us zakladny pred par lety uz je zase maji zpet, kvuli cine...

  transfer technologii mezi ruskem a cinou je minimalni, ty technologie cina ziskava kopirovanim. rusove jen prodavaji co nejvic muzou.

  technologie co cina potrebuje nejvic jsou letecke motory a tyto
  jim rusove nedaji...

  o te ruske elektronice bych rad vedel vic, muzes o tom napsat vic?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:58 03.05.2015

  luky: vis proc rusko porusilo dohodu o jadernych raketach stredniho dosahu? kvuli cine, ktera takovou dohodu nepodepsala a tyto zbrane mela ve vyzbroji. takze cina donutila rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: vis proc rusko porusilo dohodu o jadernych raketach stredniho dosahu? kvuli cine, ktera takovou dohodu nepodepsala a tyto zbrane mela ve vyzbroji. takze cina donutila rusko porusit nejdulezitejsi dohodu studene valky a ted na sebe vesele miri raketami. tohle samo osobe vypovida o vztazich techto dvou zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  10:50 03.05.2015

  PlacKa - Tak kromě surovin a technologií jim Rusko může nabídnout plnou podporu v zahraničních otázkách a hlavně zaručit bezpečnost v Čínském regionu, protože mají výborné vztahy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PlacKa - Tak kromě surovin a technologií jim Rusko může nabídnout plnou podporu v zahraničních otázkách a hlavně zaručit bezpečnost v Čínském regionu, protože mají výborné vztahy s Indií nebo Vietnamem. Krom toho, Rusko je špička tam, kde je budoucnost (ačkoliv to tu mnoho lidí popírá) - tedy v elektronice.

  "obří ekonomiky USA a EU" no hlavně u té EU jsem se musel zasmát. Myslíte tu super ekonomiku, kde krachuje Řecko, Španělsko, Portugalsko...?

  Každopádně souhlas s Lukym: "Si dál sněte o tom, jak chce Čína napadnout a parcelovat Rusko." :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:02 03.05.2015

  Do jakých vývodů mě to zas taháte ?..... si přečtěte co jsem doopravdy napsal (raději 5x) než z toho zase začnete konstruovat dalekosáhlé závěry - snění o spolupráci, výměna trhů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do jakých vývodů mě to zas taháte ?..... si přečtěte co jsem doopravdy napsal (raději 5x) než z toho zase začnete konstruovat dalekosáhlé závěry - snění o spolupráci, výměna trhů, glorifikace socializmu....se chováte jak svazáci.

  Potřebujete se za každou cenu vymezovat vůči minulosti a tím povyšovat přítomnost, kterou nejste schopni vidět se špetkou kritiky. Když má někdo jiný názor na nějakou byť dílčí věc, která nezapadá do vaší šablony, tak na něj vyblejete spoustu domýšlivých závěrů. Fakt ubohý.

  Si dál sněte o tom, jak chce Čína napadnout a parcelovat Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  23:41 02.05.2015

  Mne osobně zaráží jak politici, vojáci a všemožní analytici a komentátoři od východu na západ a od severu k jihu bečíja jak jsou jejich armady špatně vyzbrojené, vycvičené a vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne osobně zaráží jak politici, vojáci a všemožní analytici a komentátoři od východu na západ a od severu k jihu bečíja jak jsou jejich armady špatně vyzbrojené, vycvičené a vůbec je potřeba víc peněz a taky té potravy pro kanóny se prý nedostává.
  Si vis pacem, para bellum! Nebo snad: Si vic bellum, para pacem?
  Tento článek je o alternativách vyvoje občanské války na Ukrajině. Chondarenok jasně pojmenovává bezvýchodnost situace.
  Velmi zajímavé!!
  Proč do toho plancete porodnot a socialistickou pracovní morálku? A Čínu?

  PS. Na Ukrajině je občanská válka, ať už tomu říká kdo chce jak chce. A ať se dotoho vměšuje ten a nebo onen.
  Skrýt celý příspěvek

 • PlacKa
  22:27 02.05.2015

  Supreme a Luky: Představa, že Čína někam půjde s Ruskem je vtip? Číňan by byl naprostý blázen otočit se k Západu zády kvůli nějakému Rusku, od kterého má zájem jen o suroviny a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme a Luky: Představa, že Čína někam půjde s Ruskem je vtip? Číňan by byl naprostý blázen otočit se k Západu zády kvůli nějakému Rusku, od kterého má zájem jen o suroviny a některé zbraně. Rusko ani nemá co jiného nabídnout a to je dost málo na to, si kvůli tomu, podříznout větev na které sedíte, bez Západních trhů se Čína neobejde a ruský "mikrotrh" je o ničem. Dvě obří ekonomiky USA a EU vyměnit za mikroekonomiku Ruska? Vedle USA a EU je Rusko zcela "drobný trpaslík", který je velikostí ekonomiky někde na úrovni samotné Itálie nebo jen 2/3 Německa. Sněte dál.
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  21:57 02.05.2015

  Supreme a luky: mě bylo v 89 cca 14, ale pamatuju si zničenou přírodu, znečištěné vody od zemědělství, nedostatek všeho včetně papíru na záchod, polychlorovane bifenily v mléce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme a luky: mě bylo v 89 cca 14, ale pamatuju si zničenou přírodu, znečištěné vody od zemědělství, nedostatek všeho včetně papíru na záchod, polychlorovane bifenily v mléce, utajení Černobylu takže jsme se hezky mohli nadýchat plutónia, v Praze polovina domů lešení aby na lidi nepadala omítka...
  O čem to sakra mluvíte, bylo to hnusný a nefungovalo to. Teď se máme 100x lépe a nemáme tu hnus jménem komunismus...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:53 02.05.2015

  superme +luky: dokud nebudou mit podepsany obranny pakt, tak nepresvedci. vojanska cviceni se provadi kde s kym a treba NATO cvicilo treba s ruskem a jinymi staty.

  superme +luky: dokud nebudou mit podepsany obranny pakt, tak nepresvedci. vojanska cviceni se provadi kde s kym a treba NATO cvicilo treba s ruskem a jinymi staty.

 • Superme
  19:07 02.05.2015

  Luky - myslím, že některé ani toto nepřesvědčí :)

  Luky - myslím, že některé ani toto nepřesvědčí :)

 • Luky
  14:59 02.05.2015

  Omlouvám se, ale ty poslední dlouhé příspěvky jsem nečetl....nějak jsem je jen přelétl očima a opravdu nemám chuť se dohadovat o socialistické pracovní morálce a podobně....když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se, ale ty poslední dlouhé příspěvky jsem nečetl....nějak jsem je jen přelétl očima a opravdu nemám chuť se dohadovat o socialistické pracovní morálce a podobně....když začali po revoluci zase zemědělci soukromě hospodařit, tak jsem měl hroznou radost, jak se krajina zase bude lepšit...ale ta realita - spousta oře po spádnici, sejou kukuřici 10x po sobě, sypou ledek na pole, hlavně aby měly co žrát bioplynky...na polích se pěstuje plyn, benzín a elektrika...je mi z toho slabo.

  ale proč jsem tu (někdo tu říkal, že Čína je proti Rusku):
  http://www.reuters.com/article...
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  13:46 02.05.2015

  Ad. efektivita práce za doby socialismu - naprostý souhlas s "Shania" a pro "Sorge-227" mám nednu vzpomínku starého zbrojnoše :p. Mě bylo něco kolem dvaceti, když se východní blok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad. efektivita práce za doby socialismu - naprostý souhlas s "Shania" a pro "Sorge-227" mám nednu vzpomínku starého zbrojnoše :p. Mě bylo něco kolem dvaceti, když se východní blok rozpadnul. V té době jsem sice studoval, ale měl jsem za sebou několik prázninových brigád v rámci LAM (letní aktivita mládeže) - makal jsem ve fabrice jako pomocný dělník. Aniž bych se zbytečně rozepisoval - tehdy za socialismu přikrádání bylo bez nadsázky běžnou součástí života. Kradl snad uplně každý a kradl cokoliv mohl.... např. dělník ve fabrice pro svou domácí dílnu ukradl aspoň sadu vrtáků, např. dělníci v knihtisku kradli nedostatkové knihy, které následně prodávali do antikvariátu (divil jsem se, že tehdy nikomu nepřišlo divné, že knihy, které ještě nejsou oficiálně na trhu, jsou už k mání v antikvatiátu strategicky založeném v blízkém okolí tiskárny :p ) atd...atd... kradlo se sice poměrně v malém, ale zato všeobecně.....
  A efektivita práce - zjednodušeně, kde se dalo ulejt, tam se ulejvalo a co se dalo "vojebat", to se "vojebalo". Sám jsem byl v několika případech svědkem, kdy dělník celou šichtu prospal v kocovině.... Plán se v mnoha případech plnil (nebo i překračoval) pouze na papíře....

  Mimochodem, když se tak ve vzpomínkách vracím na tu dobu reálcosialismu. Víš jak v té době zemědělci šetřili naftou? Umělá hnojiva, která se měla na pole rozprášit v několika etapách v přesně daném časovém odstupu se na pole prostě vyplkla všechna naráz - pole pak nějakou dobu vypadala jakoby byla zasněžená. Že to první déšť všechno spláchnul, to nebylo podstatné, podstatné bylo, že nafta určená na další výjezdy byla ušetřená. :p

  Socialistická pracovní morálka prostě byla natolik tragická, že ten systém prostě musel dříve nebo později chcípnout. namlouvat si cokoliv jiného, to je jen projevem naivity a neznalosti tehdejších poměrů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  13:17 02.05.2015

  Jak tak koukám na tu diskuzi, vidím, že někteří zejména stoupenci Ruska považují za křivdu vůči Rusku, že se Německo sjednotilo a Gorbačov za to nic nedostal, že se NATO rozšířilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak tak koukám na tu diskuzi, vidím, že někteří zejména stoupenci Ruska považují za křivdu vůči Rusku, že se Německo sjednotilo a Gorbačov za to nic nedostal, že se NATO rozšířilo a že prostě západ před pětadvaceti lety posílil na úkor Ruska aniž by to Rusku nějak kompenzoval.

  Těmto diskutérům bych jen připomněl známou skutečnost, že Sovětský svaz byl několik desítek let ve válce s demokratickým západem sdruženým v NATO - byl ve studené válce a tuto válku prohrál. A za tuto svou prohru zaplatil svým vlastním rozpadem, rozpadem a zánikem struktur, které ovládal (Varšavská smlouva, RVHP) a také ztrátou vlivu na své satelity nad kterými měl protektorát (Polsko, Maďarsko, Československo, Rumunsko, NDR,...). A poražený si zpravidla nediktuje podmínky. Podmínky diktuje vítěz - tedy v tomto případě západní demokratické státy.

  Takže Gorbačov neměl žádné reálné možnosti jak si cokoliv diktovat. Mohl snad jedině vyhrožovat prodlužováním agonie východního bloku, který se ale v té době už rozpadal samovolně (NDR, Maďarsko). Gorbačov udělal to nejlepší co za dané situace udělat mohl - vyjednal klidnou a mírovou deinstalaci vlivu SSSR, čímž nepochybně zachránil možná i miliony životů. :)

  Nicméně rozšíření NATO, přeorientace bývalých sovětských satelitů na západ, rozpad SSSR a západní přeorientace některých bývalých okupovaných států SSSR, to je prostě jen důsledek prohry SSSR. Nic víc, nic méně.

  Zlobit se na to, že věci dopadly nepříznivě pro SSSR, to mě připadá stejně hloupé, jako se např. zlobit na to, že v roce 1945 kapitulující Německo nevyjednalo na spojencích pro sebe lepší podmínky.... :p

  Ad. pomoc Číny a Indie v případném vedení války Ruskem. Vy kdo tvrdíte, že Čína, nebo dokonce i Indie by Rusku přispěchaly vojensky na pomoc - můžete svou myšlenku trochu rozvést? Co konkrétně vás k tomuto přesvědčení vede? Omlouvám se, ale já v takovém konání z mnoha důvodů nenalézám sebemenší logiku. Spíš naopak nacházím logiku v tom, že zejména Číně by náramně vyhovovalo vojensky a ekonomicky vyčerpané Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:39 02.05.2015

  Sorge-227: nostalgický pohled přes růžové brýle dřív jsme se měli líp a vše bylo lepší je pravě ten váš největší problém....

  Naše ekonomika ani náhodou nebyla v dobrém stavu i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227: nostalgický pohled přes růžové brýle dřív jsme se měli líp a vše bylo lepší je pravě ten váš největší problém....

  Naše ekonomika ani náhodou nebyla v dobrém stavu i když se s tou ruskou nemohla vůbec srovnávat. Efektivita prace byla velmi nízka, přezaměstnané podniky plné zlodějů, korupce a nebyli konkurenceschopné.. Privatizace sice neproběhla vubec ideálně a a spousta lidí toho využila, ale nakonec cena za transformaci nebyla tak vysoká a vyplatila se.

  A i kdyby to bylo jak ty píšeš, tak si uvědom kde jsme mohli být, kdyby jsme zůstali v západní svěře vlivu, využili marshaluv plan, minimálně na úrovni Rakouska nebo Německa...A hlavně povaha a hrdost národa by byla úplně někde jinde (tohle je podle mě ta nejhorší věc co nám komunisti provedli).
  Skrýt celý příspěvek

 • PlacKa
  01:00 02.05.2015

  Sorge-227 O těch Slovanech bych to nebral tak vážně, dělat z východoevropského a západoevropského mixu skoro čisté Slovany je naprostá pitomost. A co probůh máme kulturně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227 O těch Slovanech bych to nebral tak vážně, dělat z východoevropského a západoevropského mixu skoro čisté Slovany je naprostá pitomost. A co probůh máme kulturně společného s Rusy? Nejblíže máme asi kulturně k Německu, 1000 let sousedství s Němci, ne s Rusy. To "slavjanofilství" některých, je jen nějaký relikt panslavismu, té hlouposti o Slovanství a nerozborném bratrství slovanských národů. Havlíček Borovský říkal: "K čemu je nám slovanství? Leda tak k hovnu" A to platí stále! Rusomilové mohli podobné zhovadilosti o Slovanství Čechů hlásat v minulém století, dnes už to jde těžko. Podle DNA analýzy mají dnešní Češi více společného s národy západní Evropy. Češi jsou například, podobně jako Rakušané, Bretaňci, Angličané, Skoti, Irové a Velšané, ve vysoké míře nositeli genu CFTR, konkrétně její mutace G551D, což je společné národům s keltským původem. Česko patřilo, patří a patřit bude k Západu (naštěstí). Pod západní civilizaci patříme historicky a kulturně a jsme její součástí prakticky po celý středověk. Byli jsme součástí Svaté říše římské, kam kromě nás spadala také území dnešního Německa, Lucemburska, Nizozemska, Švýcarska, Slovinska a dalších zemí. Toto tisícileté spojenectví nás předurčuje k tomu, že jsme nedílnou součástí západní civilizace. A s Ruskem, Ukrajinou a jimi podobnými zeměmi skutečně nemáme kulturně ani historicky vlastně nic společného. Tam jsme nikdy, vyjma 40iletého zlého snu jménem komunistická diktatura, nijak nepatřili. Takže milí obdivovatelé "slovanství" a Ruska, nedá se nic dělat, Češi jak kulturně tak historicky nepatří k Rusku a jemu podobným, ale k Západu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  00:13 02.05.2015

  Superme, s tym suhlasim, preto sa pytam...

  Superme, s tym suhlasim, preto sa pytam...

 • Superme
  23:55 01.05.2015

  Blake - Vůbec jste nepochopil, jak jsem to myslel...

  Blake - Vůbec jste nepochopil, jak jsem to myslel...

 • Blake
  23:41 01.05.2015

  Nemalo to byt take doslovne prirovnanie, skor som chcel povedat (a aj som to doplnil hned v dalsom prispevku), ze stat (slovensky, alebo cesky) by mal svoju naklonnost inym statom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemalo to byt take doslovne prirovnanie, skor som chcel povedat (a aj som to doplnil hned v dalsom prispevku), ze stat (slovensky, alebo cesky) by mal svoju naklonnost inym statom hodnotit cisto na zaklade toho, co moze od daneho statu dostat a co mu moze ponuknut (a tym myslim aj nejaku garanciu feroveho vztahu).

  Etnicka prislusnost (akakolvek prislusnots) je faktor, ktory zvycajne, ak nie vzdy, negativne ovplyvnuje rozhodovanie, ci uz jedinca, alebo masy.

  Slovania sme, ale zapadni, Rusi su vychodni. To delenie tam nie je zo srandy. Velmi blizko k zapadu sme mali nie len v 38, ale aj dlho predtym, boli sme predsa sucastou Rakusko-Uhorska. Hlasy volajuce po panslavizme sa objavovali vzdy, ked sa zacalo hovorit o "vymaneni sa spod madarskej nadvlady", aby bolo cim mavat, pretoze "My, sedliaci, co hovorime po Slovensky, chceme vlastnu zem" nebolo nieco, co by medzinarodna spolocnost povazovala za legitimny dovod rozbijat Uhorsko.

  "oslobodili" nas Sovieti, ale len preto, lebo sa potrebovali dostat do Berlina skor, nez ktokolvek iny (druha strana robila to iste). Kludne mohlo odohrat inak. Nemecka linia v Cesku sa rozpadala, jedna divizia sa vzdala cela, cez 9000 muzov a kopa techniky, ked Nemci uz utekali pred Sovietmi do americkeho zajatia (to tiez nieco hovori o sovietskych "osloboditeloch"). Americku tretiu armadu v CR zastavil rozkaz nepostupovat. Samozrejme, ak by ten rozkaz nepadol, Slovensko by uz Americania aj tak neoslobodili. Kedy by nas oslobodili zapadne sily, ak by sa Sovieti zastavili? Ktovie, ale stat sa to mohlo (ako sam vravis, "keby..."). Historiu nezmenime, len neprikladajme relevanciu nespravnym faktom. To oslobodenie nebola nejaka bratska slovanska pomoc, ale hon na Berlin. Navyse velke mnozstvo vojakov, ktori nas oslobodili, ani slovania neboli.

  Japonci zautocili na USA 4 roky pred oslobodenim, tiez to moc nesuvisi s tym, ci a kedy by nas zapadni spojenci oslobodili.

  Este k teme blizkosti k Rusku. Za dlhe roky okupacie si velka cast CS ludu vytvorila domnienku, ze na zapade je lepsie. Ci to tak realne bolo je otazka pohladu, ale uz len tym sa udrziavala naklonnost k zapadu. Uz vtedy sa konzumovala zapadna kultura a konzumuje sa dodnes, cim dalej, tym viac. Pozri sa uz len na to, kolko prebera nas jazyk slov z anglictiny. Pozri sa, kolko ich uz roky ma prebratych z nemciny, popripade z madarciny a porovnaj si to s rustinou. Ak nieco sme, tak Europania, aj ked sa na nas cast Europy pozera trochu zhora (ale uprimne, pozeras sa inak ty na povedzme Spanielov, alebo Grekov?). To je ale zas ten prehnane aplikovany koncept naroda - (snad nie) vecny udel Europy.

  Niekto nad tym preberanim zapadnej kultury a slov cudzieho jazyka pokruti hlavou, ale su to prirodzene procesy, ktore nie su tak celkom zle. Ich podstatou nie je likvidacia, ale premena. Ze je ta premena niekedy trochu nasilu presadzovana mediami a vplyvnymi osobnostami je nepekne, ale znova - keby to lud prebrat nechcel, nepreberie to. Ze hlupi ludia preberu cokolvek je druha vec - ale Rusko ma rovnaku moznost oblbovat hlupych, ako zapad, akurat na to prichadza az teraz a je oproti zapadu v nevyhode, prave kvoli kulturnym a jazykovym barieram, ktore som spomenul. Kym sa nevzdaju azbuky, nikto ma nepresvedci, ze su k nam blizsie, nez povedzme Rakusko.

  No a keby aj boli niektori politici financovani zapadom, ak by ludia chceli ostat pod vplyvom Ruska, ziadna revolucia by neprebehla. Po revolucii sa lud hodil do naruce zapadneho sveta a doteraz tam spokojne patri. Samozrejme, su vynimky, ktore s tym, ze patria do zapadneho sveta spokojne niesu, jednak ide o ludi, ktorym sa uprimne viac paci idea ruskeho sveta a myslenia (resp. obraz o ruskom svete), a jednak o ludi, ktori su frustrovani tym, ze si v zapadnom svete nevedia najst svoje miesto a tak snivaju o tom, ako to je inde lepsie (podobne ako niektori snivali pocas CSSR americky sen a ked potom emigrovali, tak v USA vyhoreli).


  Tvrdim, ze nemam rad koncept naroda a etnickej a kulturnej blizkosti v rozhodovani, ale kedze ho pouziva cely svet, musim predsa len uznat, ze spolupraca medzi posobnejsimi narodmi je jednoduchsia a osobne by som presadzoval spolupracu v ramci V4 prave preto, lebo sme si tu najblizsie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  22:12 01.05.2015

  Blake -
  Verim tomu ze politici (Havel...) boli financovani zapadom aby rozbili CSSR, armadu, vojensky priemysel, ekonomiku. Slovensko a Ceska republika uz nebude nikdy tak bohata ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake -
  Verim tomu ze politici (Havel...) boli financovani zapadom aby rozbili CSSR, armadu, vojensky priemysel, ekonomiku. Slovensko a Ceska republika uz nebude nikdy tak bohata ako bola CSSR. CSSR nebola zadlzena a pritom mala jednu z najsilnejsich armad v europe.
  Musim s tebou suhasit s konceptom naroda. Bolo by lepsie keby sa ludia spojili na celom svete. Sustredili sa na spolecne ciele (odstranit hlad, chudobu, choroby,..) Keby ludia celu historiu nevalcili tak uz by davno cele ludstvo pokrocilo velmi daleko.

  Tak podla vas je europa normalny krestan a rus je krestansky fanatik. Urcite mame blizsie k rusom ako k zapadu z kazdeho pohladu. Ja som si vzdy myslel ze sme slovania, tak neviem. Keby ste vedeli ako sa pozera zapad na nas. Mali sme velmi blizko k zapadu hlavne 1938. Kto nas oslobodil? A ze nas ovladali do 89? Ale keby nas neoslobodili tak kto by prisiel? A kedy? Keby Japonci nezautocili na USA tak USA ani nebojuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:11 01.05.2015

  Ako nam Rusko moze pomoct s imigracnou politikou EU? Je derava, to ano, ale co s tym ma Rusko? To, ze cesky momentalne znasilnuju cesi, slovenky slovaci, s tym nam tiez pomoze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako nam Rusko moze pomoct s imigracnou politikou EU? Je derava, to ano, ale co s tym ma Rusko? To, ze cesky momentalne znasilnuju cesi, slovenky slovaci, s tym nam tiez pomoze Rusko?
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:05 01.05.2015

  Stále se tu řeší Rusko, ale aby nám to zlé Rusko zase nezachránilo prd*l! Když se podívám, jaká je imigrační politika EU, tak si říkám, že zde máme mega průser! V kdysi hrdé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stále se tu řeší Rusko, ale aby nám to zlé Rusko zase nezachránilo prd*l! Když se podívám, jaká je imigrační politika EU, tak si říkám, že zde máme mega průser! V kdysi hrdé Británii znásilňují a sexuálně otročí mladé Britky a "policie" nedělá absolutně nic, aby náhodou nebyla obviněna z rasismu! Švédsko je na tom snad ještě hůř! V Itálii zabírají imigranti domovy Italů! Atd., atd. ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  18:24 01.05.2015

  KazdiceOpice - To co uvádíte 71 je průměrný věk mužů a žen dohromady (ženy cca 73 let). To co jsem uváděl já je věk dožití mužů, již chápete, nikoliv dožití populace jako takové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KazdiceOpice - To co uvádíte 71 je průměrný věk mužů a žen dohromady (ženy cca 73 let). To co jsem uváděl já je věk dožití mužů, již chápete, nikoliv dožití populace jako takové (tedy součet žen a mužů, kdy ženy zvedají průměrný věk dožití) když ale vezmete jen ty muže jsou Rusové hajzlu, tragičtější čísla než v Rusku budete u mužů hledat dlouho, v tomto jsou zcela na úrovni těch horších rozvojových států!!! Spotřebu alkoholu je v Rusko daleko vepředu, to co zmiňujete, je pouze alkohol který prošel distribucí, je zdaněn a podchycen statistikou, jde tedy o oficiální množství prodané v daném státě. To čem mluvím není jen alkohol prodaný oficiálně ale neoficiálně, pálený načerno atd. Rusové obří míru pálení "samohonky" odhadují např. na základě prodeje cukru a podle dalších nepřímých metod. Vedle alkoholismu (ta čísla uvádí samotní Rusové) je velký problém v Rusku heroin, Rusko je absolutně největší spotřebitel (jak v relativních, tak absolutních číslech) 140 milionová země Rusko spotřebuje 21% celkové světové produkce heroinu!!! (opět použité jen ruské zdroje viz. ZDROJ --- http://www.rg.ru/2009/10/22/ge... ---) Asi vám to kazí tu představu o vašem Rusku, ale to si stěžujte v Rusku :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  18:08 01.05.2015

  Vestly, presne tak to aj bolo. Ta spolupraca sice nebola nejak velmi signifikantna, ale Ficova vlada obchod vychodnym smerom podporovala.

  Inak ak sa nemylim, tak neobcania na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly, presne tak to aj bolo. Ta spolupraca sice nebola nejak velmi signifikantna, ale Ficova vlada obchod vychodnym smerom podporovala.

  Inak ak sa nemylim, tak neobcania na Balte su neobcanmi z vlastnej vole, resp. nevole sa prisposobit statu, v ktorom ziju. Ak s tym ma RF ako stat problem, vie im pomoct aj bez nejakeho roznecovania tohto konfliktu. (ale vie naozaj?)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  18:01 01.05.2015

  KazdiceOpice - Vy jste dobrý :-) To jsem vás nepobavil já ale ruský zdroj, který jsem citoval a odkaz na něj i přidal. Vy už nevěříte ani svým Rusům :-) ????

  KazdiceOpice - Vy jste dobrý :-) To jsem vás nepobavil já ale ruský zdroj, který jsem citoval a odkaz na něj i přidal. Vy už nevěříte ani svým Rusům :-) ????

 • Vestly
  17:53 01.05.2015

  pajo:
  Nebudem obhajovat obsadenie Krymu a je jasne, že porusili medzinarodne pravo, ale ak by sa na Ukrajine neodohral prozapadny prevrat, tak by Rusi ziadny Krym neobsadili. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pajo:
  Nebudem obhajovat obsadenie Krymu a je jasne, že porusili medzinarodne pravo, ale ak by sa na Ukrajine neodohral prozapadny prevrat, tak by Rusi ziadny Krym neobsadili.
  Europa Rusko vojensky neohrozuje, ale podla mna ani Rusko neohrozuje Europu. Nemaju dovod ist na zapad. Jediny konflikt co si viem predstavit je konflikt v Lotyssku. Maju tam velku Rusku mensinu, ktori su tzv "negros"(neobcania). Nemaju pravo volit ani zastavat vyssie funkcie. Na druhu stranu mozu navstevovat Rusko bez víz.

  blake:
  Ja mam pocit, ze s nami Rusi aj chceli spolupracovat, len to vsetko stroskotalo kvoli Ukrajine.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  17:33 01.05.2015

  k poslednemu odstavcu som zabudol dopisat jeho podstatu, a to tu, ze stat ma nedotknutelne pravo si vybrat, s akymi inymi statmi bude uzatvarat dohody a aliancie. Akakolvek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k poslednemu odstavcu som zabudol dopisat jeho podstatu, a to tu, ze stat ma nedotknutelne pravo si vybrat, s akymi inymi statmi bude uzatvarat dohody a aliancie. Akakolvek "blizkost" nehra a nesmie hrat ziadnu rolu pri takomto rozhodovani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  17:11 01.05.2015

  https://en.wikipedia.org/wiki/... - toto tu je vidiet snad castejsie, nez rozne variacie ad hominem

  Vestly:
  Raz som to uz napisal - hovorim o chutkach ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://en.wikipedia.org/wiki/... - toto tu je vidiet snad castejsie, nez rozne variacie ad hominem

  Vestly:
  Raz som to uz napisal - hovorim o chutkach a naladach, ktorymi sa ruske vedenie prezentuje, nie o tom, co robi (propaganda, ktora povysuje vsetko ruske nad vsetko zapadne tiez nieco naznacuje). Rusko nie je v pozicii, aby mohlo rozsirovat svoj vplyv, ale ze by nemalo zaujem mat nove satelitne staty, ktore by pre neho boli zarucenymi odberatelmi zbrani a nerastov, sa mi nezda. Keby sa necitilo ohrozene a neriesilo hranice, jeho vplyv by rastol minimalne v Juznej Amerike a podla mna aj na Slovensku (ak si dobre spominam, pred ukrajinskou krizou sa u nas rozbiehali niekolke nie najmensie obchodne dohody s ruskymi firmami).

  Mozno zle chapem pojem Imperializmus, ale chapem to tak, ze imperium nemusi byt, ako to naznacujes ty, nadobudnute nasilne.

  Inak nejde ani o to, co Rusko spravilo pred 200 rokmi, ale ze za tych 200 rokov vyrazne nezmenilo svoj postoj k okoliu k lepsiemu. Personifikacia statu, alebo naroda, je nebezpecna vec, to ano, ale je pochopitelne, ak stat nevie spolupracovat (prosim vyhnime sa reciam typu "Rusko nespolupracuje, lebo USA") tak dlho, ako Rusko (a jeho predchodcovia), ze k nemu budu ostatne staty skepticke.

  Sorge-227:
  Tvrdit, ze nas politici vtiahli do NATO, lebo boli plateni zapadom je dost smiesne, ale tvrdit, ze "At sa nam to paci alebo nie tak rusi su blyzsie [blizsie]" je uplny nezmysel. Nemam rad koncept naroda, lebo prave kvoli nemu sa dari udrziavat taketo konflikty, ale ak uz musi byt pouzity, tak Rusi su dalej, nez "zapad". Geograficky aj kulturne (rusinska mensina je vynimka). A pre CR to plati este viac.

  V kazdom pripade, keby aj bolo Rusko blizsie, ako argument je to nezmyselne. Vezmi si normalneho krestana, krestanskeho fanatika, normalneho moslima a moslimskeho fanatika. Normalny krestan bude mat k normalnemu moslimovi blizsie, nez k fanatickemu krestanovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  17:01 01.05.2015

  Pani, ako napr. Vestly, co obhajute Rusko, tak si uvedomte, ze Rusko zabralo Krym bez suhlasu Ukrajiny, cim porusilo medzinarodne pravo. Nema zmysel argumentovat napr. Kosovom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pani, ako napr. Vestly, co obhajute Rusko, tak si uvedomte, ze Rusko zabralo Krym bez suhlasu Ukrajiny, cim porusilo medzinarodne pravo. Nema zmysel argumentovat napr. Kosovom, pretoze jedno porusenie prava nedava ospravedlnenie na ine. Proste ked Jano bude kradnut v Bratislave, tak ja nemozem na zaklade toho zacnut kradnut v Prahe a tvrdit ved Jano. Rusko si robi co mu vyhovuje a pouziva mieru aka mu vyhovuje a pritom neberie ohlad na druhych. Napr. viedlo relativne nedavno dve vojny v Cecensku, kde nedovolilo sa otrhnut Cecensku za cenu velkych civilnych obeti, ale na druhu strahu prijatie Krymu je uplne v poriadku.
  Takisto zabratie Krymu nema zmysel obhajovat historicky ako sucast Ruska ani ruskou mensinou tam zijucou, pretoze potom by Madarsko mohlo chciet juznu cast Slovenska a pod., z coho by bol za chvilu bordel v celej Europe, kedze hranice krajin sa menili neprezite az na poslednych 70 rokov stability. Kam dozadu by ste chceli? Druhu svetova vojna, prva, ked barbari dotiahli do Europy a znicili Rimsku risu? Jeden z pilierov bezpecnosti a stability v Europe stoji na nemennosti hranic.
  Dalej o akom ohrozeni Ruska Europskymi krajinami hovorite? Ved Rusko je poprve jadrova velmoc, po druhe ziadnej krajine v Europe ani len nepadlo napadnut Rusko pricom na to vobec nemaju prostriedky a nebyt prave expanzie Ruska, tak by Europske krajiny dalej znizovali rozpocet na obranu ... Sam prezident Putin priznal, ze osobne dal rozkaz na obsadenie Krymu a len vyuzil slabost Ukrajiny.
  Ako ste si mohli vsimnut, nespomenul som ine krajiny ako Irak ci Libyu, pretoze to je ina kapitola a nema priamy suvis s Ruskom, jeho politikou a vyvjom v Europe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:18 01.05.2015

  shark:
  Pride mi hlupe hodnotit sucastne Rusko podla toho, co spravilo Carske Rusko 200 rokov do zadu. V tom pripade by sme mali pouzit rovnaky meter aj na UK, Nemecko, Francuzsko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shark:
  Pride mi hlupe hodnotit sucastne Rusko podla toho, co spravilo Carske Rusko 200 rokov do zadu. V tom pripade by sme mali pouzit rovnaky meter aj na UK, Nemecko, Francuzsko atd.

  Ved o tom presne hovorim, ropne embargo bola reakcia na expanziu Japonska do Ciny a celkovo do Azie.

  Blake:
  Mozes upresnit imperialisticke chutky Ruska? Prinasaju snad Rusi demokraciu do zemi, ktore o to nestoja, su na druhom konci planety a popritom z nich vytvaraju ich satelity?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  15:15 01.05.2015

  Imperialisticke chutky ma aj usa. Kazdy kdo ma moc tak ju vyuzije. Rusko je nasledonmik ZSSR, tak ako je Ceska republika nasledovnik CSSR. Ale myslim ze Rusko ma dnes uplne ine ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Imperialisticke chutky ma aj usa. Kazdy kdo ma moc tak ju vyuzije. Rusko je nasledonmik ZSSR, tak ako je Ceska republika nasledovnik CSSR. Ale myslim ze Rusko ma dnes uplne ine zaujmi ako ZSSR. ZSSR sa chcelo iba branit pred zapadom. A myslim ze v studenej vojne vyhral zdravy rozum. Kludne sa mohla cela ekonomika vychodneho bloku transformovat na trhovu ako v Cine. Rusove su dnes kapitalisti ako USA. A ich motivacia su peniaze. Podla mna ma kazdy tolko demokracie kolko ma penazi. V dnesnom svete je vela velkych hracov. Bude zaujimave sledovat ako sa to vsetko vyvinie. Staty ako Slovensko, Ceska republika, pobaltske staty... nemaju ziadnu sancu pri akomkolvek konflikte. V europe nie je ziadna armada ktora by sa mohla postavit ruskej armade. Verim tomu ze NATO sa vykasle na pobaltske staty keby ich obsadili rusi. Tak ako nas zradili v 1938. Neviem preco nas nasi politici vtiahlli do NATO. Asi preto lebo boli plateni zapadom aby nas dostali na zapad. Ako sa mozeme dostat na zapad ked sme v strednej europe. At sa nam to paci alebo nie tak rusi su blyzsie a mali by sme mat s nimi dobre vstahy v nasom zaujme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  14:17 01.05.2015

  Rusko se rozpíná už od Kulikova pole. Je to jejich jediný recept na to, aby je někdo nenapadl. Je jedno kdo je na Rusi u vesla...

  Rusko se rozpíná už od Kulikova pole. Je to jejich jediný recept na to, aby je někdo nenapadl. Je jedno kdo je na Rusi u vesla...

 • Blake
  12:45 01.05.2015

  Vestly, Rusko bolo dost velkou a vyznamnou sucastou ZSSR, to sa popriet neda. Iste, vo vedeni nie su ti isti ludia, ako za ZSSR, ale tie imperialisticke chutky malo carske Rusko, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly, Rusko bolo dost velkou a vyznamnou sucastou ZSSR, to sa popriet neda. Iste, vo vedeni nie su ti isti ludia, ako za ZSSR, ale tie imperialisticke chutky malo carske Rusko, ZSSR, aj dnesne Rusko, to nebude nahoda. Hovorim o chutkach a tendenciach, nie o prostriedkoch a moznostiach na realizaciu, tie mali rozdielne. Jednoducho uz dobrych sto rokov vladnu Rusku ludia, ktori tie imperialisticke chutky maju. Ak chces vediet, kedy ich malo dnesne Rusko, staci sa pozriet, ako sa vyjadruju jeho veduce osobnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:31 01.05.2015

  To Vestly : Nehodlám zde suplovat vaše nedokončené vzdělání a podléhat vaší manipulaci. Začít můžete třeba zde : http://cs.wikipedia.org/wiki/D...

  Bezprostřední ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Vestly : Nehodlám zde suplovat vaše nedokončené vzdělání a podléhat vaší manipulaci. Začít můžete třeba zde : http://cs.wikipedia.org/wiki/D...

  Bezprostřední příčinou japonského útoku na USA a západní kolonie bylo ropné embargo, uvalené F.D.R. jako reakce na japonské masakry v Číně. Důsledky hrozily položit japonské hospodářství během několika měsíců. Proto Japonci museli rychle dobýt ropná ložiska v Jihovýchodní Asii, což bez ochromení US Navy nebylo myslitelné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  12:05 01.05.2015

  shark: Co tak sa rozpisat, kedy presne malo RUSKO imperialisticke chutky. Netreba zabudat, ze Rusko uz nieje SSSR.

  Na Ukrajinu a Gruzinsko som svoj nazor uz napisal, opakovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shark: Co tak sa rozpisat, kedy presne malo RUSKO imperialisticke chutky. Netreba zabudat, ze Rusko uz nieje SSSR.

  Na Ukrajinu a Gruzinsko som svoj nazor uz napisal, opakovat sa nebudem.

  V Japonsku to vsetko so sebou suviselo, imperializmus, ropne embargo, vojna v Cine, ... Japonci chceli mat pod svojou kontrolou celu Aziu, v com im branili nielen Briti, ale aj USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:26 01.05.2015

  1) To Vestly : Rusové mají imperialistické choutky už od časů Petra I a také je realizují při každé příležitosti. To ovšem s mým příspěvkem nesouvisí. Důvod, proč Japonsko začalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) To Vestly : Rusové mají imperialistické choutky už od časů Petra I a také je realizují při každé příležitosti. To ovšem s mým příspěvkem nesouvisí. Důvod, proč Japonsko začalo válku nebyl primárně imperialismus, ale ropné embargo. Vaše replika je typickým argumentačním klamem.

  2) To admin : Navrhuji ban uživatele grants1 pro hrubé urážky ostatních diskutérů, obsažené v příspěvku ze 30.4.2015 20:24.
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  01:37 01.05.2015

  logik: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba.

  Jste normalni? Jakej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba.

  Jste normalni? Jakej kus Gruzie? Jaky Moldavie? Proc lzete?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:24 01.05.2015

  1) Údajně slíbili… realita byla nejspíš někde jinde, ale o to nejde. O co jde je že všechny státy východního bloku co mohli vstoupili do NATO co nejrychleji mohli aby omezili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) Údajně slíbili… realita byla nejspíš někde jinde, ale o to nejde. O co jde je že všechny státy východního bloku co mohli vstoupili do NATO co nejrychleji mohli aby omezili ruskou sféru vlivu. Sami jsme do NATO chtěli a Rusko nám ani žádnému jinému státu nemá právo mluvit do toho, kam vstoupí (pokud nejsou hned vedle zeleni mužíčkové).

  2) Pro mě je velký rozdíl mezi válkou na středním východe a válkou v Evropě.
  Každopádně na války proti teroru mám podobný názor jako general Pavel.

  3) Zbrojní korporace mají dost zakázek i bez nějakých válek, všechny zdroje co šli do válek a obnovy těch zemi teď chybí v obnově techniky. Kvůli tem válkám ma armáda obrovské škrty a zrušilo se hodně projektu nových zbrani.
  Ani jedna z válek co USA vedly nejsou nijak náročné na dodávky vysokého poctu nových zbraní ani munice, par týdnu intenzivních bojů a pak roky patrolovaní .
  Čína s Ruskem nebyla velký kamarád ani za dob komunismu, teď je jen využívají a ve všech vztazích bude Rusko slabší partner.


  4) Čínská ekonomika je umělá, mají vysoký růst založený na stavbě prázdných měst a jiných megaprojektů, obchodně jsou ale plně závislí na obchodu s Evropou a USA, tohle se ještě hodně nezmění. Nemyslím že by se o něco v nejbližších letech pokusili rozšiřovat svůj vliv na jih. Vietnam, Filipiny, J. Korea, Japonsko u Číny nemají vůbec dobrý pocit.

  6) Bavíme se tu o konvenčních zbraních…. Tu -160 kolik jich je schopných lítat? Měli závažné problém s motory, ale třeba už to vyřešili. Každopádně Tu-160 nějaký velký problém sestřelit.

  7) Ano a o tom mluvím, je to velké číslo a ruská armáda se zlepšuje, ale pokud si myslíš, že 100 000 vojáku je dost na úder hlouběji do Evropy, natož něco vůbec okupovat… Rusové navíc nikdy nijak zvlášť nevynikali v logistice a to je ta nejdůležitější vlastnost pro vedení velkých operací.

  BTW já tu netvrdím, že Rusko je slabé a má špatnou techniku a armádu, Rusové jsou na tom teď velmi dobře s porovnáním skoro s jakoukoliv jinou armádou. Na druhou stranu si musíš uvědomit proti čemu stojí a měli by velké problémy. Kdyby stali jen proti Evropské části NATO. Porovnávat je s Američany je fakt už mimo. Mají daleko lepší ekonomiku, několikanásobně větší a lépe vycvičenou profesionální armádu, námořnictvo a letectvo + technologickou převahu.

  8) Opět pouze konvenční zbraně…
  9) To je realita, USA má prostředky pro útoky po celém území Ruska a dokonce i pro případnou invazi, a to hned z několika směru, za kterou by sice těžce zaplatili, ale prostředky a logistiku na to mají. Rusové nemají žádnou šanci něco takového provést a neměli ji ani za dob největší slávy.
  V době bezpilotních letounu a křižujících střel můžou pomalu zničit důležité cile bez vlastních ztrát. je to jen otázka aby jich vyrobili dost pro prolomení PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  23:18 30.04.2015

  Vychod/ZSSR/Rusko prehralo studenu vojnu a podla toho aj nasledoval vyvoj v Europe. Komuniszmus/socializmus uz v ziadnej krajine Europy nie je, vacsina krajin sa zaclenila do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vychod/ZSSR/Rusko prehralo studenu vojnu a podla toho aj nasledoval vyvoj v Europe. Komuniszmus/socializmus uz v ziadnej krajine Europy nie je, vacsina krajin sa zaclenila do zapadnych struktur. Pre tych, co popieraju tento fakt, t.j. ze vychod prehral studenu vojnu, ze ZSSR/Rusko len ustupilo z nejakych pozic, sa zmenilo a podobne, tak proste nie su v realite. Mozme sa bavit o dovodoch, mozme sa bavit o pricinach, ale realita je taka, ze vacsina krajin byvalej Varsavskej zmluvy su v NATO a vychod jednoducho prehral. Vojny sa nevyhravaju len vojensky. Napr. USA vo Vietname neprehralo ziadnu vyznamnejsiu bitku, ale predsa prahralo vojnu, pretoze obyvatelstvo doma v USA donutilo politokov k zmene.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  22:45 30.04.2015

  logik:
  Ved presne o tom hovorim, nerypme do nich a bude klud. Gruzinci zacali celu vojnu aj kvoli tomu, že verili v pomoc USA (kedze im trenovali vojakov a dodavali vojenske ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  Ved presne o tom hovorim, nerypme do nich a bude klud. Gruzinci zacali celu vojnu aj kvoli tomu, že verili v pomoc USA (kedze im trenovali vojakov a dodavali vojenske vybavenie).
  Ak by na Ukrajine nebol prozapadny prevrat, tak by tam ziadna obcianska vojna nebola. Nic by som nepovedal, ak by ten prevrat Ukrajincom pomohol, ale namiesto jednej krysi tam teraz maju druhu, mozno, ze aj vacsiu.

  Co tym chcem povedat je, ze ak by sme nechali tieto krajiny na pokoj, bol by klud. Nechapem, preco sa NATO zenie tak na vychod. Balticke staty viem pochopit, kedze sa mozu citit ohrozene kvoli velkej Ruskej mensine, ale zvysok...

  Japonsko prehralo vojnu, ak by do tej vojny neislo, tak by tam Cisar vladol kludne aj do teraz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:54 30.04.2015

  Shania - Dobře, vezmu to postupně podle odstavců.

  1) Vůdci nárdoů z NATO slíbily Gorbačovovi, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. Co se pak NATO diví, že Rusko tak reaguje? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Dobře, vezmu to postupně podle odstavců.

  1) Vůdci nárdoů z NATO slíbily Gorbačovovi, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. Co se pak NATO diví, že Rusko tak reaguje? Pro ně je to bezprostřední ohrožení státu a můžete si o tom myslet co chcete.

  2) No, už samo 11. září vyvolává dost pochybností. Na druhou stranu... ano v tu dobu dokázali politici přesvědčit občany USA o tzv. "vnějším nepříteli". Odsuzujete to na jedné straně, ale na druhé to podporujete?

  3) USA naopak potřebují konflikty, kvůli zbrojním lobbistům, kteří potřebují zakázky. Proto ty převraty v arabských zemích nebo Ukrajině, proto invaze do Iráku nebo Afghánistánu. USA jsou v současné době největší agresor. Každopádně trefil jste hlavní důvod velké spolupráce mezi Čínou a Ruskem - společná hrozba - USA.

  4) Čína nemá důvod válčit. Jejich ekonomika jede, vliv ve světě neustále roste. U USA je to naopak.

  5) Dovolit si ho může, ale nechce :)

  6) Schopnost Ruska zasáhnout cíle v západní Evropě je velmi malá.... slyšel jste o Bulavě, Tu-160 nebo Jars?

  7) Před pár měsíci dokázali na cvičení během chvilky zmobilizovat přes 100 000 vojáků. I generál Petr Pavel vyjádřil svůj obdiv a konstatoval, že NATO toho momentálně není schopné - v takovéto rychlosti.

  8) Viz. odpověď č. 6.

  9) To je vaše úvaha. Já si to nemyslím.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:37 30.04.2015

  vestly: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba.

  Jinak svrhnout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vestly: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba.

  Jinak svrhnout Císaře bylo pro japonce za IIWW daleko nesmyslnější myšlenka, než pro rusy teď svrhnout Putina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  20:32 30.04.2015

  Jan Grohmann: To nevyvraciam, ale za tych minimalne 20 rokov sa mozu postavit na nohy, tym myslim, že prestanu byt zavisli na vyvoze ropy atd.

  shark: Maju snad Rusi nejake ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann: To nevyvraciam, ale za tych minimalne 20 rokov sa mozu postavit na nohy, tym myslim, že prestanu byt zavisli na vyvoze ropy atd.

  shark: Maju snad Rusi nejake imperialisticke chutky ako Japonsko pocas 2 sv? Putin sa ziadneho zvrhnutia bat nemusi, Rusi ho maju radi.
  Skrýt celý příspěvek

 • grants1
  20:24 30.04.2015

  Nejsem chvalabohu sluha {rozum vojak} cizich mocnosti NATO a takove reci ze rusove dostanou pres drzku jsem uz nekde cetl a videl a nejeden si vylamal zuby,takze Vam preju chlapci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem chvalabohu sluha {rozum vojak} cizich mocnosti NATO a takove reci ze rusove dostanou pres drzku jsem uz nekde cetl a videl a nejeden si vylamal zuby,takze Vam preju chlapci sluhove cizich zajmu,aby jste dopadli jako nasi zapadni sousede.
  Nema smysl se vyjadrovat k tomu ''panovi'' ktere tyhle vyblitky splodil.

  Nerad se vyjadruju k clankum ,ale kdyz ctu vase komentare ,tak je my z Vas blyvno,ani jeden z Vas si neuvedomuje,kdo nas oslobodil od hnedeho moru a kdepak by jste asi dnes byli nebyt rusu v 1945.
  Je my Vas lito ze musite nasazovat sve zivoty za 30 stribrnych,podivejte se do zrcadla-Vy uz nejste Ceska Armada,jste jen zoldaci za 30 stribrnych.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:18 30.04.2015

  Obávám se jiného scénáře, založeného na analogii s císařským Japonskem. Asi tak v polovině příštího roku začnou Rusku docházet devizové rezervy. A pak by Putin mohl ze zoufalství ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se jiného scénáře, založeného na analogii s císařským Japonskem. Asi tak v polovině příštího roku začnou Rusku docházet devizové rezervy. A pak by Putin mohl ze zoufalství podniknout nějaký diverzní útok podobný útoku na Pearl Harbor, aby se (samozřejmě dočasně) zachránil před svržením.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  19:50 30.04.2015

  juhelak :
  Ja by som povedal ze je to presne opacne. Na zapade maju ludia pocit nadradenosti nad celym vychodom. Rusko obsadi pobaltie a NATO sa rozpadne.

  juhelak :
  Ja by som povedal ze je to presne opacne. Na zapade maju ludia pocit nadradenosti nad celym vychodom. Rusko obsadi pobaltie a NATO sa rozpadne.

 • juhelak
  19:31 30.04.2015

  Vy jste se tu upnuli na hrozné blbosti. jisté sou dvě věci a to že Rusko by proti NATO momentálně moc šančí nemělo, spíš žádné. a taky to že nikdo normálně smýšlející člověk mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vy jste se tu upnuli na hrozné blbosti. jisté sou dvě věci a to že Rusko by proti NATO momentálně moc šančí nemělo, spíš žádné. a taky to že nikdo normálně smýšlející člověk mimo tu zemi by v rusku bydlet nechtěl a každej kdo si tam aspon trochu nakradl se už odstěhoval na západ.
  A proč je většina lidi nemusí je zřejmé, ten pocit nadřazenosti, který do nich doma cpou společne s absencí alespon elementárního vychování z nich dela velmi neoblíbenou národnost po celem svete. Já se s nima bavim denně a obcas zůstává rozum stát..
  Skrýt celý příspěvek

 • Indigho
  18:44 30.04.2015

  http://www.rozhlas.cz/zpravy/d...

  Tohle by snad mohlo debatu ukoncit. Mimo jine proto ze data nejsou cucana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.rozhlas.cz/zpravy/d...

  Tohle by snad mohlo debatu ukoncit. Mimo jine proto ze data nejsou cucana z prstu a jsou dolozena v danych letech. A nakonec. Kazdy si tam najde svoji pravdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  18:29 30.04.2015

  Paneboze, tak pan Horten me hodne pobavil. Co veta to perla.

  "Rusko je doslova tragédie samo o sobě. Rusko má 142 – 143 milionu obyvatel (celkový počet osob pojištěných v rámci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Paneboze, tak pan Horten me hodne pobavil. Co veta to perla.

  "Rusko je doslova tragédie samo o sobě. Rusko má 142 – 143 milionu obyvatel (celkový počet osob pojištěných v rámci povinného zdravotního pojištění, k 1.1.2012 činil, podle Rosstatu, 141,2 milionu) a má v současné době (od roku 2012) opět mírný nárůst populace cca o 80 tisíc lidí"

  Rusko ma 146 milonu obyvatel. Takze jsou 9 nejpocetnejsim narodem na svete. Nez vymrou Rusove, tak Evropa bude uz pul stoleti mrtva. Dale nechapu proc uvadite udaje z roku 2012 v roce 2015. Koeficient porodnosti za rok 2014 maji 1,75. CR 1,45, Spanelsko 1,3, Italie 1,4, Nemecko 1,4 jedini Britove a Francouzi maj 2.

  "(úbytek Rusů je v Rusku ale nahrazen migrací nerusů a jejich vysokou porodností, hlavně muslimů, která činí tento nárůst)"

  Zase lzete. 65% imigrantu jsou Rusove, co se vraceji z byvalich republik SSSR zpatky do Ruska. Armeni 7,2%, Ukrajinci a Belorusove 6,6%, Tatari 5,4%, Azerbajdzanci 2,3%, ostatni "ruske" narody jako Baskirove, Mordva 4% ostatni narody 9,5%. Kdyz budu pocitat, ze vsichni z kategorie ostani narody jsou muslimove, tak to vychazi na 21% maximalne.

  "ale je na prvním místě ve světě v absolutních číslech poklesu obyvatel za posledních 10 let. Za posledních 10 let zde klesal počet obyvatel rychlostí více než půl milionu za rok a to se týkalo převážně etnických Rusů."

  To je sice hezky, ze jim pocet obyvatel klesal pul milionu rocne. Ale nechapu jeslti jste tak hloupej, nebo to jen delate. Je jasny, ze v zemi, kde zije pres 140 mil lidi budou cisla vysoka. Zkuste si to treba spocitat na procenta. Vychazi to na 0,35%.
  Deset let zpatky byl rok 2005 to Rusko melo 143,5 mil obyvatel. Ted maji pres 146 mil.

  Takovy Lotysko melo v roce 2001 2,37 mil obyvatel. Ted maji 2. Takze jim kazdy rok klesalo obyvatelstvo o 26 000. Podle vasi logiky. Na tom bylo Rusko mnohem hur. Prece 500 000 je vic nez 26 000 :D, ale chapete, treba ze jim pocet obyvatel rocne klesal o 1,1%? Chapete, ze neni dulezity celkovy pocet klesajicich obyvatel, ale pomer mezi vsemi obyvateli a klesajici skupinou?

  "V počtu úmrtí na 1000 obyvatel je Rusko na čele žebříčku (na 12 místě vedle afrických zemí jako je Nigerie, Čad, Somálsko, Zimbabwe)."

  Porodnost na 1000 obyvatel maji 13,3 umrtnost 13,1. Takze nevymiraji.
  Jinak nevim co to je za udaj, ze jsou na 12 miste za Africkymi zememi. Dulezita jsou cisla a ne nejake poradi. JAR na prvnim miste ma mortalitu 17,3; Rusko 13,1; Chorvatsko 12; Zimbabwe 11,4; Nemecko 11,3; CR 11.

  "Průměrný věk dožití je zde 66 let (to je smutné 162 místo ve světovém žebříčku a před Ruskem jsou i země jako Nová Guinea, Honduras a dokonce Irák)"

  Zase lzete. Prumerny vek je 71 let. Rozdil 5 let co jste si vymyslel je docela velky. Z toho muzi 65, zeny 76,5. 162 misto jste si taky vymyslel, jsou na 123. Jo a Irak ma 68,5, takze dalsi Vase lez. V CR je prumerna delka o 7 let vyssi nez v Rusku.

  "zvlášť otřesná jsou čísla v průměrné délce života mužů 61,4 roku (průměr v EU je 79)."

  Tay jste si to hezky zmensil o 4 roky.

  "Rusko má 3 miliony registrovaných alkoholiků, 2,5 milionu narkomanů (počet závislých zde za 10 let stoupl 10x, ročně zemře cca 30 000 drogově závislých, to je více než činily ztráty sovětské armády za 10 let války v Afghánistánu)"

  Tohle nevim, ale vim ze http://relax.lidovky.cz/cesi-j...
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  17:30 30.04.2015

  Vrata, Shania: US National Guard je v skutocnosti rezervna armada clenovia su rezervisti ako ich pozname v inych armadach.
  Jednotky su organizovane teritorialne podla statov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata, Shania: US National Guard je v skutocnosti rezervna armada clenovia su rezervisti ako ich pozname v inych armadach.
  Jednotky su organizovane teritorialne podla statov a plnia okrem funkcie rezervy federalnej armady aj fuknciu ozbrojenej zlozky daneho statu.
  Bezne rozsirene su pozemne a letecke zlozky.
  US Navy je ako vzdy extra, nema svoju cast organizovanu v US NG, no existuje namorna milicia ktoru je organizovana len v niekolkych statoch a zdruzuje takisto rezervistov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:51 30.04.2015

  wozimi: Ten článek je v pohodě, rusové mají dost rušicích systémů, ale nemají dedikovaný stroj pro EW stejně jako USAF (měli F-111) které si pronajíma F/A-18G od námořnictva. USN ...
  Zobrazit celý příspěvek

  wozimi: Ten článek je v pohodě, rusové mají dost rušicích systémů, ale nemají dedikovaný stroj pro EW stejně jako USAF (měli F-111) které si pronajíma F/A-18G od námořnictva. USN na tyto podpurna letadla hodně spoléhá a budou nasazovýny i jako podpora pro stealth F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:27 30.04.2015

  Superme: chapu ze se to neslucuje s tvojim videnim sveta. Ale klidne to rozeber, co jsem napsal spatne a muzem diskutovat treba dal:)

  Superme: chapu ze se to neslucuje s tvojim videnim sveta. Ale klidne to rozeber, co jsem napsal spatne a muzem diskutovat treba dal:)

 • Jan Grohmann
  15:13 30.04.2015

  Vestly, Rusové vytěží dostupné rezervy ropy tímhle tempem těžby za 22 let (údaje OPEC 2011). Důvod, proč se tlačí do Arktidy není ten, že chtějí těžit víc ropy, ale že chtějí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly, Rusové vytěží dostupné rezervy ropy tímhle tempem těžby za 22 let (údaje OPEC 2011). Důvod, proč se tlačí do Arktidy není ten, že chtějí těžit víc ropy, ale že chtějí udržet stávající úroveň těžby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:58 30.04.2015

  Shania - Tolik hloupostí, to se jen tak nevidí. Ale jo, zasmál jsem se. Vtip se Vám tedy velice podařil :)

  Shania - Tolik hloupostí, to se jen tak nevidí. Ale jo, zasmál jsem se. Vtip se Vám tedy velice podařil :)

 • Vestly
  14:57 30.04.2015

  Rusi vojnu nechcu, prave naopak, chcu vyuzit ich obrovske nerastne bohatsvo a pomaly sa rozvijat. Preto pre Europu nieje nebezpecne, staci ak ich nechame na pokoj a nebudeme do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusi vojnu nechcu, prave naopak, chcu vyuzit ich obrovske nerastne bohatsvo a pomaly sa rozvijat. Preto pre Europu nieje nebezpecne, staci ak ich nechame na pokoj a nebudeme do nich rypat. Tieto miliardy co sa davaju do obrany by nasli o moc lepsie uplatnenie aj v inych sektoroch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  14:46 30.04.2015

  madrabbit:
  A myslite ze v USA a EU sa nepije samohonka velmi pochybné kvality? Nedavno kolko ludi zomrelo a osleplo u nas? Vsetci piju alkohol. A to 11. zari vela ludi nezaujima v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit:
  A myslite ze v USA a EU sa nepije samohonka velmi pochybné kvality? Nedavno kolko ludi zomrelo a osleplo u nas? Vsetci piju alkohol. A to 11. zari vela ludi nezaujima v USA. Prve dva mesiace a potom opadava chut bojovat. Maju tam velke socialne problemi, vysoka kriminalita, chudoba.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  14:36 30.04.2015

  Wenet01:
  Nejvíce alkoholu na osobu se nevypije v Rusku...mrkněte na tabulky a budete se divit. A opět nepodstatné pro vedení války

  To sice ano, ale vzhledem k tomu, že velká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01:
  Nejvíce alkoholu na osobu se nevypije v Rusku...mrkněte na tabulky a budete se divit. A opět nepodstatné pro vedení války

  To sice ano, ale vzhledem k tomu, že velká část Rusů pije "samohonku" velmi pochybné kvality, tak absolutí čísla nejsou vypovídající - rozhoduje i kvalita!
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:01 30.04.2015

  To je snad už trochu moc. Historii se tu snaží neustále přepisovat někdo jiný, než Rusové. Na všechny ty dojmy snad ani nemá cenu reagovat.

  S tímhle ale souhlasím:
  "Ale stačí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je snad už trochu moc. Historii se tu snaží neustále přepisovat někdo jiný, než Rusové. Na všechny ty dojmy snad ani nemá cenu reagovat.

  S tímhle ale souhlasím:
  "Ale stačí se podívat na 11. září a co to udělalo s odhodláním bojovat. Takže bych západ a zejména USA nepodceňoval. "

  No právě, taky je proto nepodceňuji......stejně jako Rusy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:44 30.04.2015

  Projekce síly: Rusko sice může ohrozit východní Evropu, ale jejich schopnosti zasáhnout západní Evropu je velmi malá. NATO má miliony min ve skladech, které leze shodit z letadel, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Projekce síly: Rusko sice může ohrozit východní Evropu, ale jejich schopnosti zasáhnout západní Evropu je velmi malá. NATO má miliony min ve skladech, které leze shodit z letadel, takto můžou spolehlivě zastavit přesun ruské těžké techniky.

  Ruská armáda má pár jednotek, které jsou schopné rychlé reakce, ale to na jakýkoliv elektivní uder a notož pak udržení tak rozsáhlého území nestačí.

  Rusko nemá absolutně žádné prostředky jak efektivně zasáhnout území USA a vůbec nějak ochromit jejich válečnou výrobu.

  Na druhé straně je situace úplně odlišná, USA má schopnosti a logistické zázemí zasáhnout cíle kdekoliv na zemi. Rusko by bylo nuceno být v defenzivě a to není udržitelný stav. Postupně by přišli o všechny letiště, výrobní závody....
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:31 30.04.2015

  Rozšíření NATO po revoluci: Zapomíná se na to, že SSSR prohrálo brutálním způsobem studenou valku, nebylo tenkrát v pozici a doufám že už nikdy nebude, aby diktovali podmínky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozšíření NATO po revoluci: Zapomíná se na to, že SSSR prohrálo brutálním způsobem studenou valku, nebylo tenkrát v pozici a doufám že už nikdy nebude, aby diktovali podmínky státům východní a střední Evropy. Dnešní situace a snaha o přepsaní historie mi přijde jako snaha udržet současný režim u kormidla co nejdéle snahou ukázat na vnějšího nepřítele, místo aby si udělali pořádek doma.

  Ochota bojovat: v Evropě a u nás obecně může být chuť bojovat malá a snaha vyhnout se konfliktu velká, což je dobře. Ale stačí se podívat na 11. září a co to udělalo s odhodláním bojovat. Takže bych západ a zejména USA nepodceňoval.

  Ekonomika: USA potřebují stabilní situaci ve světe, jejich a naše globální ekonomika je na tom závyslá, snaží se sice každým způsobem omezovat vliv Číny a Ruska, ale ot je i v našem zájmu.

  Ozbrojené složky USA si rozhodně nepřejí další velkou valku a nemůžou si dovolit ani další menší valku. Technika kterou US používá už těžce přesluhuje a díky válkám proti teroru se přeskočili důležité nákupy nové techniky. To co teď potřebují je deset let v klidu, kdy budou mít čas se přezbrojit pro možný konflikt s Činou.

  Čína si aktuálně nemůže dovolit žádný konflikt se západem, celá jejich ekonomika je na nás závislá. To že by vojensky pomohli Rusku je minimální. Budou čekat až se protivníci oslabí a vytěží z toho pak maximum pro rozšíření svého vlivu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:07 30.04.2015

  Vrata: národní garda je oddělena od ostatních ozbrojených složek, tzv USAF, US ARMY, USMC, US NAVY. Většina člunu je tam na částečný úvazek.

  Vrata: národní garda je oddělena od ostatních ozbrojených složek, tzv USAF, US ARMY, USMC, US NAVY. Většina člunu je tam na částečný úvazek.

 • Vrata
  09:28 30.04.2015

  K Narodni garde v USA (US National Guard):
  Struktura US ozbrojenych sil je pomerne komplikovana. Krome deleni podle druhu vojsk (pozemni sily, letectvo, namornictvo, namorni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K Narodni garde v USA (US National Guard):
  Struktura US ozbrojenych sil je pomerne komplikovana. Krome deleni podle druhu vojsk (pozemni sily, letectvo, namornictvo, namorni pechota a pobrezni straz) maji vsechny tyto druhy vojsk krome "hlavnich sil" jeste Narodni gardu (treba US Army National Guard, ale take US Airforce National Guard atd) a krome toho rezervy (tusim US Reserve - treba US Army Reserve). Pouze pobrezni straz (US Coast Guard) nema jednu z techto "pomocnych" slozek (pravdepodobne Narodni gardu).

  Slozky "US Reserve" tusim nemaji moc vlatni vyzbroje, pravdepodobne se jedna hlavne o vycvikova a organizacni centra pro osoby v civilu, naproti tomu US National Guard jsou vetsinou pomerne silne vyzbrojene - napr US Airforce National Guard mela krome stihacek sveho casu dokonce k dispozici jeden bombarder B2 (celkem je jich asi 20 ks) a tusim i par dalsich strategickych bombarderu. Stejne tak jednotky US Army National Guard maji k dispozici Abramsy a pochopitelne i vsechno ostatni. Je ale mozne, ze maji spise starsi techniku. Mam dojem, ze jednotky National Guard se dokonce ucastni zahranicnich bojovych akci a to nejen od US Airforce ale i od US Army. Ted nevim, jestli jsou prislusnici National Guards placeni profesionalove na plny uvazek nebo dobrovolnici kteri obcas cvici, ale vzhledem k vyse zminenemu predpokladam profesionaly. Po pravde receno, ve stavajici situaci mi neni prilis jasny rozdil mezi "hlavnimi" ozbrojenymi silami a mezi National Guard. Je mozne, ze existence Narodnich gard je odrazem federalniho usporadani USA.
  Na zaver mne jeste napadlo, ze Narodni garda zasahujici v Baltimoru je mozna nejaka jina slozka, nez ta, co zde popisuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  08:33 30.04.2015

  Jojo, divize s bananem ve znaku budou. http://medzicas.sk/brusel-odhl...

  Jojo, divize s bananem ve znaku budou. http://medzicas.sk/brusel-odhl...

 • juhelak
  07:32 30.04.2015

  Ze řešíte zrovna populaci. Osobně mam dojem že lidí je pořád strašně moc. I kdyby v Evropě klesla populace na polovinu, tak je to pořád hodně. A za pár let nebude problém si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze řešíte zrovna populaci. Osobně mam dojem že lidí je pořád strašně moc. I kdyby v Evropě klesla populace na polovinu, tak je to pořád hodně. A za pár let nebude problém si postavit pár divizí z dovezených lidí z Afriky, tam bude zásobárna za pár korun. Nebudou o nic horší než tankisti z Ulan Ude :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  06:41 30.04.2015

  Aktuálně je Národní garda použita v USA v Baltimoru proti pouličním demonstracím.

  Aktuálně je Národní garda použita v USA v Baltimoru proti pouličním demonstracím.

 • Petr M
  00:40 30.04.2015

  Nevím, proč zde někteří řeší zdravotní pojištění.

  Například v USA oproti Rusku má zdravotní pojištění jen 83% obyvatel.

  Nevím, proč zde někteří řeší zdravotní pojištění.

  Například v USA oproti Rusku má zdravotní pojištění jen 83% obyvatel.

 • Jan Horten
  22:25 29.04.2015

  Supreme - K 01.01.1992 činil 148500000, k 01.01.2000 - 146.9 milionů lidí, rok 2012 celkový počet osob pojištěných v rámci povinného zdravotního pojištění, k 1.1.2012 činil, podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme - K 01.01.1992 činil 148500000, k 01.01.2000 - 146.9 milionů lidí, rok 2012 celkový počet osob pojištěných v rámci povinného zdravotního pojištění, k 1.1.2012 činil, podle Rosstatu, 141,2 milionu. Tady máte ten pokles!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  22:09 29.04.2015

  Magister_Peditum : Ano mate pravdu, moje chyba.

  Magister_Peditum : Ano mate pravdu, moje chyba.

 • Magister_Peditum
  21:52 29.04.2015

  Sorge-227: Prohibice v USA začala v roce 1919 a právě v době velké hospodářské krize skončila.

  Sorge-227: Prohibice v USA začala v roce 1919 a právě v době velké hospodářské krize skončila.

 • Sorge-227
  21:47 29.04.2015

  Adanedhel:
  Votom to je. To su fikcie. Chlastaji vsetci. Nejake statistiky su hole nesmysli. Ono to zacalo v USA predstavou ako su rusaci vygumovani( su stale ozrali, jedia male ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel:
  Votom to je. To su fikcie. Chlastaji vsetci. Nejake statistiky su hole nesmysli. Ono to zacalo v USA predstavou ako su rusaci vygumovani( su stale ozrali, jedia male deti, atd). Prohibicia bola zavedena z dovodu velkej nezamestnanosti muzov pocas velkej ekonomickej krizy. Vela muzov z nic nerobenia iba pila. Co prispievalo k degradacii spolocnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  21:46 29.04.2015

  Wenet01: Zdraví obyvatelstva, že je nepodstatné pro vedení války? Inu dobrá. :-)

  Wenet01: Zdraví obyvatelstva, že je nepodstatné pro vedení války? Inu dobrá. :-)

 • Wenet01
  21:43 29.04.2015

  Nejvíce alkoholu na osobu se nevypije v Rusku...mrkněte na tabulky a budete se divit. A opět nepodstatné pro vedení války

  Nejvíce alkoholu na osobu se nevypije v Rusku...mrkněte na tabulky a budete se divit. A opět nepodstatné pro vedení války

 • Sorge-227
  21:41 29.04.2015

  J.Vraja:
  Narodni garda je zaloha armady USA. Ma vyzbroj ako usa army. Iba ze patri pod guvernera konkretneho statu. Sluzia tam dobrovolnici, byvali vojaci atd. Ked to nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja:
  Narodni garda je zaloha armady USA. Ma vyzbroj ako usa army. Iba ze patri pod guvernera konkretneho statu. Sluzia tam dobrovolnici, byvali vojaci atd. Ked to nie je armada, tak potom co to je? - airsoft team? Keby sa niekto vylodil v USA tak maju zaukol robyt poslednu obranu. V histori USA bola tolkokrat pouzita proti svojim vlastnym ludom. strielala do ludi. Asi som vas urazil ze som sa opavazil nieco proti usa. Ja sa ospravedlnujem. To co pisete povstanie namornikov v rusku, tak to je ina kapitola. Tam bola obcianska vojna. A to je na dlho. Zabijanie a potlacovanie svojho obyvatelstva neuznavam. A ten Vas zoznam je ubohy. Mne ide iba o hole fakty. Koho zaujimaju statne utvari. To su vsetko hole nesmysli. V celej historii bolo tolko statnych zriadeni a vsetky zanikly. Za 500 rokov tu bude napriklad spojene africke staty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  21:28 29.04.2015

  Hmm, co tedy vím, tak v USA byla prohibice zavedena kvůli mocné lobby jedné křesťanské skupiny. Nikdo nikde netvrdí, že Alkoholismus je problém JENOM v Rusku. Ale je fakt, že Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, co tedy vím, tak v USA byla prohibice zavedena kvůli mocné lobby jedné křesťanské skupiny. Nikdo nikde netvrdí, že Alkoholismus je problém JENOM v Rusku. Ale je fakt, že Rusko máý s alkoholismem poněkud větší problémy, než je globálně "normální".
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  21:21 29.04.2015

  Stale sa hovori o alkoholisme v rusku. Iba tak na okraj, viete preco bola v USA zavedena prohibicia? To su take fikcie. V kazdej spolocnosti su alkoholici, vrahovia, atd.

  Stale sa hovori o alkoholisme v rusku. Iba tak na okraj, viete preco bola v USA zavedena prohibicia? To su take fikcie. V kazdej spolocnosti su alkoholici, vrahovia, atd.

 • Magister_Peditum
  21:14 29.04.2015

  Wenet01: To bych neřekl, že za to může jenom tragická zdravotní péče o staré. To by pak stačilo mít vynikající zdravotní péči pro staré a alkoholismus a jiné zdravotně škodlivé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: To bych neřekl, že za to může jenom tragická zdravotní péče o staré. To by pak stačilo mít vynikající zdravotní péči pro staré a alkoholismus a jiné zdravotně škodlivé návyky nás nemusí zajímat.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  21:12 29.04.2015

  Sorge-2274,měl by jste vědět,že velitelem každé místní jednotky Národní gardy je guvernér. Jednotky Národní gardy mohou být povolány do aktivní služby pouze guvernérem nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-2274,měl by jste vědět,že velitelem každé místní jednotky Národní gardy je guvernér. Jednotky Národní gardy mohou být povolány do aktivní služby pouze guvernérem nebo prezidentem, za účelem reagování na mimořádné události či katastrofy, jako jsou hurikány, záplavy, zemětřesení, nebo místní nepokoje.USA army,nesmí být použita na na území USA jen v případě napadení.A teď si nastudujte kolikrát byla použita Rudá armáda proti vlastnímu lidu na území SSSR.Vše začíná Kromštatským povstáním rudých námořníků v roce1921.Viz kniha A.Jakovlev:Rusko plné křížů.Ještě mi u Vás chybí t nevyvratitelné ARGUMENTY!
  1 V USA bijou černochy!
  2 Němci jsou ZOOFILOVE!
  3 Dansko haraší radarem!
  4 Finsko si děla co chce!
  5 Švedsko honi ruské ponorky
  6 EU chce drze levnější plyn!
  7 Polaci jsou fašisti!
  8 Anglie hleda ropu jinde!
  9 Slovaci mají špatnyho presidenta!
  10 Jedine snad ty Češi, že masove protestuji proti US konvoji!
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:11 29.04.2015

  Jan Horten - Zde máte údaje z roku 2013.
  http://bignews2day.com/en/news...

  Počet obyvatel Ruska v roce 2004 (pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten - Zde máte údaje z roku 2013.
  http://bignews2day.com/en/news...

  Počet obyvatel Ruska v roce 2004 (pokud budeme tedy brát údaje za posledních 10 let) byl 143,8 milionu a v roce 2014 (nepočítám Krym) to bylo 143,957 milionu. V roce 2015 to bude něco málo přes 144 milionu obyvatel a s Krymem přes 146 milionu. Takže se ptám, kde je ten pokles?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  21:11 29.04.2015

  Jan Horten:
  Demograficka katastrofa nastane az NATO zautoci na Rusko. Valky vzdy rozhodovali mladi chalani vo veku 16 az 30 rokov. A myslim si ze sa vasa statistika nevstahuje na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten:
  Demograficka katastrofa nastane az NATO zautoci na Rusko. Valky vzdy rozhodovali mladi chalani vo veku 16 az 30 rokov. A myslim si ze sa vasa statistika nevstahuje na tuto skupinu ludi. Statistika je matematicka disiplina ktora sa da upravovat tak ako kto potrebuje. Kazda spolocnost ma civilizacne choroby. V usa je to extremna obezita. Pravda je taka ze ludia ktori ziju v extremnych podmienkach maju vacsiu sancu na prezitie v extremnom prostredi. Starsi ludia sa uz nepovolavaju do sluzby. To by uz bol extrem ako hitlerovske nemecko na konci vojny. Myslim ze ludia su hlavne v europe tak geneticky prepleteny ze statistiky priemerneho dozitia muzov su nezmysli. Najvacsie civilzacne choroby na svete ako srdcocievne, rakoviny a geneticke poruchy (zrak, alergie, ...) sa vyskytuju v kazdej krajine.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  20:40 29.04.2015

  Pokud je to pravda tak to vypovídá jedině o trgaické zdravotní péči o staré jedince...průměrná doba dožití nemá nic společného s možností státu vést válku, krom konečné fáze při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud je to pravda tak to vypovídá jedině o trgaické zdravotní péči o staré jedince...průměrná doba dožití nemá nic společného s možností státu vést válku, krom konečné fáze při nasazení Vlokssturmu je to celkem nepodstatný údaj. Ohledně poklesu populace snese Rusko srovnání s Evropskou unií - jakožto součást naší civilizace pouze následuje Evropské státy, tedy opět nic zásadního
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  20:16 29.04.2015

  Supreme - Započítejte k té zcela tragické mužské úmrtnosti v Rusku i ženy a průměr se vám změní (dožití žen v Rusku je nějakých 71 let). Ženy vás ale pro vedení případného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme - Započítejte k té zcela tragické mužské úmrtnosti v Rusku i ženy a průměr se vám změní (dožití žen v Rusku je nějakých 71 let). Ženy vás ale pro vedení případného konfliktu nemusí zajímat, podstatní jsou muži, tedy nebudeme hloupě spojovat mužskou a ženskou úmrtnost :-) Pokud je průměrná doba dožití v Rusku u mužů někde kolem 60 let (o 15-17 let méně než v EU) tak to hlavně vypovídá o dost tragickém zdravotním stavu mužů v Rusku!!! A ten pokles obyvatel není mé "údajné" je to stav, který uvádí Rosstat, pokles za 10 let o cca 8 mil obyvatel. Hádejte se s Rosstatem :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  19:58 29.04.2015

  Supreme: Na propagandu jste určitě odborník. Mimochodem, přání otcem myšlenky opravdu ale opravdu nemá nic společného s návratem do reality.

  Supreme: Na propagandu jste určitě odborník. Mimochodem, přání otcem myšlenky opravdu ale opravdu nemá nic společného s návratem do reality.

 • Superme
  18:49 29.04.2015

  Jan Horten - Píšete nám tu krásnou propagandu, ale zpět do reality.

  1) V Rusku roste počet dětí jak mezi muslimským obyvatelstvem, tak ale také mezi křesťanským. Rozhodně to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten - Píšete nám tu krásnou propagandu, ale zpět do reality.

  1) V Rusku roste počet dětí jak mezi muslimským obyvatelstvem, tak ale také mezi křesťanským. Rozhodně to není tak, jak třeba ve Francii, kde mají arabové a černoši 2x vyšší porodnost než Francouzové.

  2) Co se týče Vašeho údajného poklesu obyvatel... prognóza OSN z roku 2000 ohledně počtu obyvatel RF v roce 2014: 136 milionů. Realita: 144 milionů (bez započtení Krymu, s Krymem 146 milionů)

  3) Průměrná délka života v Rusku není 66 let, ale 71,2 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  18:10 29.04.2015

  A hlavne kazdy podcenuje rusko. Vzdycky to tak bolo. Jak to vidim u USA tak to bolo u nemcov a francuzov

  A hlavne kazdy podcenuje rusko. Vzdycky to tak bolo. Jak to vidim u USA tak to bolo u nemcov a francuzov

 • Sorge-227
  18:09 29.04.2015

  Jan Horten - tento problem je v celej eu aj usa. Az na slovensko. U nas je populacna eplozia hlavne na vychode slovenska

  Jan Horten - tento problem je v celej eu aj usa. Az na slovensko. U nas je populacna eplozia hlavne na vychode slovenska

 • Jan Horten
  17:52 29.04.2015

  Luky - Omluva za zkomolení jména

  Luky - Omluva za zkomolení jména

 • Jan Horten
  17:51 29.04.2015

  Kuky - Jo Bývalý ministr pro místní rozvoj Ruska V. Jakovlev bude také 13 letý pražský Pepík :-) ten k tomu demografickému průseru v Rusku řekl: „Tady nebude už brzy nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kuky - Jo Bývalý ministr pro místní rozvoj Ruska V. Jakovlev bude také 13 letý pražský Pepík :-) ten k tomu demografickému průseru v Rusku řekl: „Tady nebude už brzy nikdo pracovat. Asi 60% Rusů – je starších, dětí a zdravotně postižených, 24% tvoří důchodci. Z 20 milionů lidí v produktivním věku okolo 1 milionu vykonává tresty za různé zločiny. Dalších 4,500.000 (registrovaní 3 miliony) jsou chroničtí alkoholici a přes 2 miliony narkomanů. Teď jsou ztráty mužů skoro podobné jako ztráty SSSR za Velké vlastenecké války“. Rus si na to stačí sám :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:45 29.04.2015

  Bohužel je ale pro stát je výhodné, pokud muži umírají v 66 letech.
  A že by Rusové v produktivním věku byli méně odolní než zápaďáci, tak to si může myslet jen 13tiletý pražský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel je ale pro stát je výhodné, pokud muži umírají v 66 letech.
  A že by Rusové v produktivním věku byli méně odolní než zápaďáci, tak to si může myslet jen 13tiletý pražský Pepík, kterého do školy vozí maminka a nikdy Rusáka nepotkal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  17:40 29.04.2015

  Sorge-227 - Co to má společného? Tak pokud si myslíte, že skoro demografická katastrofa (délka dožití u mužů a zdravotní stav) nemá vliv na případnou schopnost Ruska vést konflikt, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227 - Co to má společného? Tak pokud si myslíte, že skoro demografická katastrofa (délka dožití u mužů a zdravotní stav) nemá vliv na případnou schopnost Ruska vést konflikt, tak pak fajn.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:12 29.04.2015

  Jan Horten - a co to ma spolecneho s pripadnym konfliktom. Mozeme pozriet co maju v USA. Teraz v USA su velke protesty kvoli zabitemu cernochovi. A usa nasadila narodnu gardu proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten - a co to ma spolecneho s pripadnym konfliktom. Mozeme pozriet co maju v USA. Teraz v USA su velke protesty kvoli zabitemu cernochovi. A usa nasadila narodnu gardu proti svojim ludom. Keby v rusku nasadily armadu proti ludom tak sa v bielom dome postavia na hlavu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  16:57 29.04.2015

  Rusko je doslova tragédie samo o sobě. Rusko má 142 – 143 milionu obyvatel (celkový počet osob pojištěných v rámci povinného zdravotního pojištění, k 1.1.2012 činil, podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko je doslova tragédie samo o sobě. Rusko má 142 – 143 milionu obyvatel (celkový počet osob pojištěných v rámci povinného zdravotního pojištění, k 1.1.2012 činil, podle Rosstatu, 141,2 milionu) a má v současné době (od roku 2012) opět mírný nárůst populace cca o 80 tisíc lidí (úbytek Rusů je v Rusku ale nahrazen migrací nerusů a jejich vysokou porodností, hlavně muslimů, která činí tento nárůst), ale je na prvním místě ve světě v absolutních číslech poklesu obyvatel za posledních 10 let. Za posledních 10 let zde klesal počet obyvatel rychlostí více než půl milionu za rok a to se týkalo převážně etnických Rusů. V počtu úmrtí na 1000 obyvatel je Rusko na čele žebříčku (na 12 místě vedle afrických zemí jako je Nigerie, Čad, Somálsko, Zimbabwe). Průměrný věk dožití je zde 66 let (to je smutné 162 místo ve světovém žebříčku a před Ruskem jsou i země jako Nová Guinea, Honduras a dokonce Irák), zvlášť otřesná jsou čísla v průměrné délce života mužů 61,4 roku (průměr v EU je 79). Rusko má 3 miliony registrovaných alkoholiků, 2,5 milionu narkomanů (počet závislých zde za 10 let stoupl 10x, ročně zemře cca 30 000 drogově závislých, to je více než činily ztráty sovětské armády za 10 let války v Afghánistánu) (zdroj -- http://itogi-2012.ru/?page_id=... --)
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:50 29.04.2015

  Čína má zájmy v jihovýchodní asii, které se kříží s USA. Kdo si představuje jak půjde válkou připravit o polovinu území (navíc mizerně obyvatelného) jadernou mocnost, když ta jí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čína má zájmy v jihovýchodní asii, které se kříží s USA. Kdo si představuje jak půjde válkou připravit o polovinu území (navíc mizerně obyvatelného) jadernou mocnost, když ta jí dodá vše co potřebuje a z pozice slabšího...zkrátka z RF může být v budoucnu politický vazal Číny, ale těžko se Čína k radosti USA pustí do souboje s Ruskem, když bude potřebovat všechny páky k tomu, aby odstavila američany z jihovýchodní asie a pacifiku. Zájem Číny je krom této oblasti trvale soustředěn do Afriky, kde proměňuje dolary za reálné hodnoty. Medvěděv mohl říci cokoliv, strašení vlastního obyvatelstva není doménou západních politiků - kdo byl na sibiři ať nastraží uši a poslouchá čínštinu - upozorním, že ti šikoocí co tam jsou vážně nejsou chanové
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:43 29.04.2015

  EU si konflikt populačně možná dovolit může, ale politicky těžko. Navíc zkuste si reálně představit kolik států NATO by bylo ochotno poslat své armády na Ukrajinu k válce s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  EU si konflikt populačně možná dovolit může, ale politicky těžko. Navíc zkuste si reálně představit kolik států NATO by bylo ochotno poslat své armády na Ukrajinu k válce s Ruskem...krom USA a Polska mne nikdo nenapadá, dost možná by do toho nešla ani GB o pobaltí se nemá cenu bavit, ti by byli rádi pokud by se jim to vyhnulo
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  16:43 29.04.2015

  Obrovská pomoc západu rusku se nehodí do koncepce neohroženého a všemocného státu, který vše zvládl a zvládne sám.
  K číně a rusku tu byl zajímavý článek a není to tak dlouho, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obrovská pomoc západu rusku se nehodí do koncepce neohroženého a všemocného státu, který vše zvládl a zvládne sám.
  K číně a rusku tu byl zajímavý článek a není to tak dlouho, tak těm kdo dumají proč by to kdo dělal (třeba další vliv a peníze - ty vlastně čína nepotřebuje.:) Mimochodem byl tam i citát Medvěděva, že za chvilku se bude mluvit na Sibiři čínsky... Čína bude kupovat zbraně od ruska do té doby než si vybuduje silnější pozici (výzkum) pak se samozřejmě na ně vykašle a proto mě přijde trošku naivní od rusů, že jim ty zbraně prodávají.
  Celé je to komické, urajinec či polák určitě rusko obsazovat nepůjde, ale ten jejich velký "spojenec"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:42 29.04.2015

  Srovnejte velikost ekonomik a kolik peněz šlo třeba do pobaltí a kolik do Ruska. A fakt, že to nebylo Rusko komu byla poskytnuta největší pomoc při transformaci z komunismu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Srovnejte velikost ekonomik a kolik peněz šlo třeba do pobaltí a kolik do Ruska. A fakt, že to nebylo Rusko komu byla poskytnuta největší pomoc při transformaci z komunismu je zřejmý jen při pohledu do Německa...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:41 29.04.2015

  Mozna lepe formuluji uvahu, zda si EU vubec muze nejaky rozsahlejsi konflikt vubec populacne dovolit. Navic klasicky konflikt by se opet odehral mimo uzemi USA, na uzemi Euroasie. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mozna lepe formuluji uvahu, zda si EU vubec muze nejaky rozsahlejsi konflikt vubec populacne dovolit. Navic klasicky konflikt by se opet odehral mimo uzemi USA, na uzemi Euroasie. A obe svetove valky katapultovaly zejmena USA do role svetoveho hegemona.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:35 29.04.2015

  Pokud budou boje pokračovat, otevře se podle mě znovu otázka rozdělení Ukrajiny. Nacionalisticky západ by ale ani v EU neměl na růžích ustláno díky Polsku a jeho ambicím. Myslím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud budou boje pokračovat, otevře se podle mě znovu otázka rozdělení Ukrajiny. Nacionalisticky západ by ale ani v EU neměl na růžích ustláno díky Polsku a jeho ambicím. Myslím, že USA současná podoba vázání ruských sil vyhovuje. Nicméně víc než další rok dva obyvatelstvo na UA situaci nevydrží a bude další, ale již velmi krvavá, revoluce. Potom pro část obyvatel může být vysvobozeni připojení k Rusku, protože je poměrně čitelné. To politika EU rozhodně není. Navic kolikrat si rikam, co vlastně drží EU pohromadě a za jak dlouho se stávající eurokracie změní.

  Jinak souhlasim s názorem, že rusove jsou ochotni bojovat za svou vlast vice, bez Evropane.

  Docela by me zajimalo, jak maji odvody, mobilizaci a valecny stav resene evropske staty se silnou pristehovaleckou komunitou. Tedy ekonomickych bezencu, dost casto muslimskeho vyznani.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  16:20 29.04.2015

  nezlobte se ale jste trošku mimo ohledně pomoci Rusku - nemůžete srovnávat čerpání fondů EU, fiskální transfer uvnitř jednoho státu a bila resp. multilaterální pomoc ve formě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nezlobte se ale jste trošku mimo ohledně pomoci Rusku - nemůžete srovnávat čerpání fondů EU, fiskální transfer uvnitř jednoho státu a bila resp. multilaterální pomoc ve formě odpouštění dluhů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:16 29.04.2015

  Rozšiřování NATO nemohlo Rusko v devadesátých letech nijak bránit. Dnes je situace jiná. Ono když se člověk podívá na mapu z Ruského pohledu, tak Gorbačov dokázal v rámci ukončení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozšiřování NATO nemohlo Rusko v devadesátých letech nijak bránit. Dnes je situace jiná. Ono když se člověk podívá na mapu z Ruského pohledu, tak Gorbačov dokázal v rámci ukončení studené války vzdát naprosto všechny Ruské zájmy v Evropě bez jakékoliv kompenzace. Nedívím se rusům, že ho mají tak rádi - vždyť kupříkladu za souhlas se sjednocením Německa mohl klidně požadovat jeho vystoupení z aliance což by hodně zahýbalo poměry v budoucí Evropě, nebo minimálně požadovat nerozšiřování NATO na východ...každopádně postsovětský či postruský imperiální prostor berou za vlastní sféru zájmů - to je evidentní a dělá to každá velmoc. O finanční pomoci Rusku vím, o východním Německu se nemá ani cenu bavit a ostatní státy berou v rámci unie podporu dosud...že by tak Rusku bylo pomoženo nejvíce o tom dost pochybuji. Jinak se připojuji k tvrzení, že Čína sibiř nepotřebuje - vše co z ní je zajímavé jí Rus dopraví až pod nos. Navíc, doporučuji cestu - těch číňanů je tam minimálně, se státy na jih od Číny se to nedá srovnat ani náhodou a představa jak se Čína vykašle na jihovýchodní asii a nechá jí pod vlivem USA zatímco se bude s Ruskem přetahovat o sibiř jsou mimo realitu. Sibiř navíc není region, ale stovky oblastí s vlastním obyvatelstvem a historií, vše už pevně svázané s Ruskem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:09 29.04.2015

  Omlouvám se, mělo by to být tak, že pokud máte v Rusku 3 a více dětí, dostanete dotaci půl milionu rublu např. na nový barák nebo na pozemek :)

  Omlouvám se, mělo by to být tak, že pokud máte v Rusku 3 a více dětí, dostanete dotaci půl milionu rublu např. na nový barák nebo na pozemek :)

 • Superme
  16:02 29.04.2015

  daxik - Jste mimo snad ve všem, co jste napsal.

  1) Proč by měla Čína zájem o Sibiř? Rusové jim dodávají ropu, plyn, vojenské technologie, spolupracují spolu v mnoha spolcích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  daxik - Jste mimo snad ve všem, co jste napsal.

  1) Proč by měla Čína zájem o Sibiř? Rusové jim dodávají ropu, plyn, vojenské technologie, spolupracují spolu v mnoha spolcích (BRICS, SCO, AIIB, apod.), rusové posilují význam juanu a Čína naopak pomáhá stabilizovat rubl atd.! Ostatně, nevidím v dnešním světě událost, kde by se Rusko s Čínou neshodlo... Sýrie, Ukrajina atd.!

  2) Rusové jsou jeden z mála evropských národů, kde porodnost roste a roste tedy přirozeně počet obyvatel.
  http://www.planet-kob.ru/artic...
  "Možná" to bude tím (pokud mám dobré informace), že Rusko každé rodině, která bude mít alespoň 3 děti dá půl milionu rublu.
  Čína má naopak problémy, kvůli její politice jednoho dítěte, který ale nedávno zrušila, takže předpokládám zlepšení situace i tam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:21 29.04.2015

  Wenet01 napsal:
  "Tak Rusko primárně nikoho obsazovat nepotřebuje...to je myslím každému kdo nepodléhá mainstreamové zálibě v katastrofách zřejmé. Primárním zájmem RF je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01 napsal:
  "Tak Rusko primárně nikoho obsazovat nepotřebuje...to je myslím každému kdo nepodléhá mainstreamové zálibě v katastrofách zřejmé. Primárním zájmem RF je nesousedit s NATO a mít vliv na na své sousedy. "

  Jak chcete zajistit 2 vetu bez obsazeni celeho NATO vcetne Anglie? Nebo si myslite, ze Rusko presvedci Polaky aby vystoupili z NATO (a soucasne obsadi Pobaltske staty)? Proste vase 1. veta popira druhou pri dane Evropske geografii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Indigho
  15:10 29.04.2015

  Daxik: protoze to hlasa dlouhodobe Kreml aby podporil sve chovani a akce na mezinarodni politicke scene. Rusko v soucasne dobe nema zadneho vyznamneho spojence. Indie neni ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Daxik: protoze to hlasa dlouhodobe Kreml aby podporil sve chovani a akce na mezinarodni politicke scene. Rusko v soucasne dobe nema zadneho vyznamneho spojence. Indie neni ani pro-ruska ani pro-zapadni ta je proti-cinska. A Cina ma vlastni zajmy a spickovani slabsiho Ruska se Zapadem ji nezajima. Upadek vztahu Ciny a Ruska je snadno dohledatelny viz ruzna hlasovani OSN a potazmo jejich prubeh kdy Cina uz pro Rusko nepredstavuje automaticky hlas na vic.

  Ps: nekde na zacatku tu kdosi v diskusi zminil ze Cina stala co se tyce Ukrajiny za Ruskem. To se mozna dozvedel leda tak na Sputniku nebo v Pravde protoze realita byla presne opacna. Putin se to pak snazil zakryt ruznymi prohlasenimi neb nevedeli co s tim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  15:05 29.04.2015

  juhelak - nechcem sa hadat ale vasa predstava by bola mozna, keby sa rusko nebranilo. EU nema na to vojensky. Ked by usa zacala premiestnovat armadu tak by sa rusko pripravilo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak - nechcem sa hadat ale vasa predstava by bola mozna, keby sa rusko nebranilo. EU nema na to vojensky. Ked by usa zacala premiestnovat armadu tak by sa rusko pripravilo. Take konflikty nenastanu z jedneho dna na druhy. Na to sa vsetci pomalu musia prichystat. Mozeme sa hadat kto komu by znicil lode a lietadla. Vyslo by to NATO velmi draho. Tady maju vsetci väčši hrači ekonomicke zaujmi. Dnes svet nieje o ziskavania uzemia. Ale vplyvu a moznost obchodovat, tazit suroviny.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  15:01 29.04.2015

  Wenet01: nechci vás opravovat ale Rusko z toho srabu vyšlo zadlužené a zaostalé a následně zkrachovalo načež mu západ odpustil dluhy (roku 1998 mu západ poskytl téměř 30 mld USD ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: nechci vás opravovat ale Rusko z toho srabu vyšlo zadlužené a zaostalé a následně zkrachovalo načež mu západ odpustil dluhy (roku 1998 mu západ poskytl téměř 30 mld USD během několika měsíců, ani to nepomohlo, takže devalvace 50% a odpuštění a následně nové půjčky - můžete si najít na netu).

  Takže Rusku bylo pomoženo ze všech ex komunistických zemí nejvíce.
  Stejný scénář by se opakoval po 15-20 letech znova nebýt toho, že v r. 2014 stál barel USD 110 USD a v r. 1998 14 USD, což poskytlo rusku více než 10 let hormadění hotovosti. Protože vrty byly ještě od "komunistů" "zadarmo" a prodejní ceny ropy západní.

  Je to to samé co prováděl ČEZ - elektrárna Dukovany, vltavská kaskáda atd.. postavená za komančů v ceně miliard, vyrobený proud prodaný za tržní kapitalistické ceny v řádu stamiliard. Výsledek je zisk jako hrom.
  Skrýt celý příspěvek

 • daxik
  14:53 29.04.2015

  Vysvetlí mi niekto, kde sa u niektorých ľudí berie tá viera, že Čína by išla s Ruskom ako spojenec do akejkoľvek vojny proti Západu?
  Veď je to úplne mimo ich záujmu. Jednak Čína ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vysvetlí mi niekto, kde sa u niektorých ľudí berie tá viera, že Čína by išla s Ruskom ako spojenec do akejkoľvek vojny proti Západu?
  Veď je to úplne mimo ich záujmu. Jednak Čína potrebuje Západ ako obchodného partnera, ale je tu ešte iná vec.
  Dlhodobou čínskou politikou je slabé Rusko. Sibír nie tak dávno patril Číne, a ona ho bude chcieť v budúcnosti späť. Navyše na to bude mať predpoklady ekonomické aj vojenské. Čínske firmy sa rozširujú na Sibír, a nerobia to z dobroty a lásky k svojmu susedovi. Na celom obrovskom Sibíri žije cca 15 miliónov Rusov. Na čínsko ruských hraniciach, na čínskej strane sa tlačia ako sardinky v oleji 170 miliónov Číňanov. Rusi demograficky vymierajú. Číňanov je stále viac a viac. Myslím, že aj vysokí ruskí politici si uvedomujú, že Západ nie je problém, problém predstavuje Čína, a nevedia ako z toho von.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:38 29.04.2015

  Nechci si hrát na vojenského stratéga, ale myslím že na jádro by nedošlo. Pokud by se Nato a Ruská federace střetlo, tak by se to odehrálo na území napadeného státu, Ukrajina, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci si hrát na vojenského stratéga, ale myslím že na jádro by nedošlo. Pokud by se Nato a Ruská federace střetlo, tak by se to odehrálo na území napadeného státu, Ukrajina, Pobaltské státy. Západ by zautočil na jednotky a techniku na území toho státu, žničil by jim lodě letadla, tanky a vše a zahnal je zpět na uzemí Ruské federace. Vpád na ruské uzemí a nějaké tažení na Moskvu..to už je přežitek. Západ by zustal v obraném postavení na hranicich, zavedl by bezletovou zonu pro ruské stihačky a pak už by přisli na zadu jen ekonomické sankce a totální zákaz vyvozu a dovozu než by rusko dotlačili k jednání o míru a nejakým ústupkům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  14:35 29.04.2015

  Tak Rusko primárně nikoho obsazovat nepotřebuje...to je myslím každému kdo nepodléhá mainstreamové zálibě v katastrofách zřejmé. Primárním zájmem RF je nesousedit s NATO a mít vliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Rusko primárně nikoho obsazovat nepotřebuje...to je myslím každému kdo nepodléhá mainstreamové zálibě v katastrofách zřejmé. Primárním zájmem RF je nesousedit s NATO a mít vliv na na své sousedy. To první vychází už z Bismarcka, neb každý vojenský pakt, který se přibližuje k Vašemu území a ve kterém nejste členem je namířený proti Vám a to druhé je klasický přístup každé velmoci. Umělý stát Ukrajina neměl ideu na které státy obvykle drží pohromadě, ani národní, ani historickou a bohužel ani ideologickou. Kdyby dostala ta země čas užít si zvou nezávislost mohlo to být jiné, ale bohužel ten čas nedostala. Osobně jsem kdysi doufal, že postupnými kroky se obrousí rozdíly mezi západem, jihem a východem země a investice západních a ruských firem ten stát postupně kultivuje. Nakonec došlo k neuvážené akci vtáhnout zemi do EU a, že s tím nebudou souhlasit ti jejichž denní chleba je vázán na obchod s Ruskem bylo nabíledni a, že RF z výše uvedených důvodů nebude přihlížet pak rovněž. Můžeme samozřejmě debatovat jak je morálně ospravedlnitelný oprávněný je požadavek silného souseda ovlivňovat Vaši zahraniční politiku, ale prakticky jde o dějinný stadard. Co se týká případné války, tak se uklidňuji tím, že RF hodlá dál růst a NATO jen potřebuje "nepřítele" pro vlastní soudržnost. KAZD: Chápu, ale v tomto případě by tam byli obě strany časem ofiko...jinak příjmy RF z nerostných surovin tvoří cca 20% HDP. Tady je dobré si uvědomit, že RF je největší stát světa s relativně malým počtem obyvatel a je jasné, že z toho bude vždy těžit a to doslova. Nicméně pozůstatek z dob SSSR je kladný vztah k armádě a schopnost výzkumu z dob kdy se stát snažil být světovou jedničkou v oboru. Komunisté pochopitelně svým systémem nemohli držet krok ekonomicky, ale nyní tu máme RF, což je ryzí kapitalismus a poprvé v dějinách Ruska se tak objevuje ekonomický model zbytu vyspělého světa. RF tak bude jen silnější sankce nesankce. Když vezmu v potaz, že všem ostatním postkomunistickým státům někdo z toho srabu pomáhal, zatímco RF se z toho po 70 letech vyhrabala sama na dnešní úroveň - nedá se to hodnotit jinak než jako úspěch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:20 29.04.2015

  stirling - Čína si nepotřebuje vytvářet nové nepřátele. Čína si hlavně potřebuje udělat nějaké silné přátele (a dělá to velmi úspěšně). Je tady přeci možnost - oni to moc dobře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling - Čína si nepotřebuje vytvářet nové nepřátele. Čína si hlavně potřebuje udělat nějaké silné přátele (a dělá to velmi úspěšně). Je tady přeci možnost - oni to moc dobře vědí a ostatně i vidí - že se pánům v Bílém domě přestane líbit, co bude Čína dělat.

  Myslím, že z USA děláte to, co nejsou a Rusko - případně Čínu - velice podceňujete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  14:11 29.04.2015

  Podla mna rusove maju plan na ziskanie ukrajiny. Ich cielom je destabilizovat celu ukrajinsku ekonomiku. Im vyhovuje ze UA zbroja. Aspon sa ekonomicky vycerpaju. Som cital ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna rusove maju plan na ziskanie ukrajiny. Ich cielom je destabilizovat celu ukrajinsku ekonomiku. Im vyhovuje ze UA zbroja. Aspon sa ekonomicky vycerpaju. Som cital ze ukrajinci vo velkom predavaju zasoby zlata. Pomalu im dochadzaju financne zdroje. Nastane dalsia socialna revolcia. Bude nastolena proruska vlada. Rusko sa poucilo od USA v taktike ziskania krajin na svoju stranu.
  Pacil sa mi jeden vtip:
  Viete preco v USA nikdy nenastane statny prevrat?
  Pretoze tam nieje velvyslanectvo USA
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  14:02 29.04.2015

  UA je na tom zle. Hlavnym ukolom vlady by mala byt ekonomicka stabilita a budovanie ekonomiky. A nie valcenie s ruskom. Bez penazi sa armada nepostavy. A kto vlastne bojuje proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UA je na tom zle. Hlavnym ukolom vlady by mala byt ekonomicka stabilita a budovanie ekonomiky. A nie valcenie s ruskom. Bez penazi sa armada nepostavy. A kto vlastne bojuje proti separatistom? Urcite nie ukrajinska armada. Pretoze nechcu umierat za nesmysli. Maju rodiny. Oni dobre vedia ze vo vedeni krajiny su zaprodanci. Vsetci politici rozkradali celu ukrajinu co vyvrcholilo obcianskou vojnou. Zas doplatili na to obycajni ludia ako vzdy. Tie ich takz. prapory vygumovancov platia ukrainski miliardari, ktori maju peniaze schovane na zapade. A vychodnich vygumovancov platia ukrainski miliardari ktori maju peniaze schovane na vychode. Idetu iba o prachy. Na slovensku to je podobne s rozkradanim krajiny. Zatial sme ale mali stastie, pretoze nie je u nas obcianska vojna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:42 29.04.2015

  Taky nechapu, proc se furt strasi tim, ze RF bude nekoho obsazovat. Volne pudy a zdroju maji doma tolik, ze nevi, co driv tezit. Rusko s nama potrebuje obchodovat a potrebuje nase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky nechapu, proc se furt strasi tim, ze RF bude nekoho obsazovat. Volne pudy a zdroju maji doma tolik, ze nevi, co driv tezit. Rusko s nama potrebuje obchodovat a potrebuje nase penize. Udrzovat poradek na obsazenem uzemi a cpat penize do jeho obnovy, je to posledni, co ted potrebujou. Soucasna situace neni ve prospech RF ani EU. To jen za oceanem se nekdo smeje, jaci jsme blbci. Drobna otazka: komu vzrostl o 7% obchod s RF, i pres vsechny ty sankce?
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:41 29.04.2015

  K možnému zapojení Číny do takového konfliktu - nu, beru to jako nadsázku. Ale pokud by k něčemu takovému - čistě hypoteticky - došlo, je docela pravděpodobné, že Čína by pomáhala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K možnému zapojení Číny do takového konfliktu - nu, beru to jako nadsázku. Ale pokud by k něčemu takovému - čistě hypoteticky - došlo, je docela pravděpodobné, že Čína by pomáhala spíše Ukrajině. Během posledního desetiletí Čína na Ukrajině rozsáhle investovala, např. nakoupila velké množství půdy. Hovořilo se i o vojenské spolupráci - často byla zmiňována možnost nákupu čínských letounů L-15 a jejich osazení ukrajinským motorem, hovořilo se i o dodávkách JF-17. Takže případné čínské angažmá by bylo velice problematické - je ostatně typické, že čínská diplomacie se k celému konfliktu vyjadřuje velice rezervovaně
  Co se týče ruské armády- souhlasím s tím, že je zde podceňována. Ano, stále zaostává za západními armádami. Ale tento stav se velice rychle mění - samozřejmě díky vysokým výdajům na obranu. Již jen třeba příchod tanků Armata, nových BVP Kurganec a kolových Bomerang, resp. děl Koalicija představuje komplexní přezbrojení. K tomu navíc Rusko bude disponovat výzbrojí, která je relativně starší, ale stále ještě dostačující - tanky T-T0, BMP-3, BTR-82 atd. Postupně se lepší i úroveň výcviku, vybavení, technické zázemí atd.
  Oproti tomu ukrajinská armáda je ve zcela jiné situaci. Ano, Ukrajinci navýšili početní stavy, byly zvýšeny i vojenské výdaje. Ale Ukrajina nebude disponovat "nejmodernějšími západními zbraněmi" - jednoduše proto, že si je nebude moci dovolit. Její ekonomika je slabá, zemi trápí vysoký deficit rozpočtu, zadlužení atd. Nepředpokládám, že by se to v brzké budoucnosti nějak zásadně změnilo, což se pochopitelně projeví i na ozbrojených silách. Již jen třeba přezbrojení letectva, které stále používá techniku z dob SSSR ( Su-24/25/27, Mig-29) bude nesmírně náročné a jsem hodně zvědav, jak to Ukrajinci zvládnou
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:34 29.04.2015

  jen trošku zapomínáte, že pro obsazení býv. SSSR chybí Rusku ideologie držící následně tuto sestavu pohromadě a zdroje, kterýma by obsazené území drželi nad vodou.
  Západní Evropa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jen trošku zapomínáte, že pro obsazení býv. SSSR chybí Rusku ideologie držící následně tuto sestavu pohromadě a zdroje, kterýma by obsazené území drželi nad vodou.
  Západní Evropa není zničena jako po II válce a Estonsko se vylidní za 48 hodin. Co s tím územím pak budou Rusvé dělat? Mají málo území ?
  Obsazením západní Evropy by všichni finanční podporovatelé Putina přišli o víkendové sídla a peníze.
  K tomu nikdy nedoje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  13:20 29.04.2015

  Podla mna su taketo uvahy o nicom. Nemame vsetky informacie. Ake maju plany USA a Rusko. Jedno je iste ze kazdy mysli na seba. At je ruska armada v akemkolvek stavu tak cela europa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna su taketo uvahy o nicom. Nemame vsetky informacie. Ake maju plany USA a Rusko. Jedno je iste ze kazdy mysli na seba. At je ruska armada v akemkolvek stavu tak cela europa nema vojensky na rusko. Zatial sa nikomu nepodarilo nad ruskom vojensky vyhrat. V 1. svetovej vojne bolo rusko v obcianskej vojne a preto nastal mier medzi nemeckom a ruskom. Rusom vazne staci vypnut plyn a ropu. Pockaju niaky cas a nastanu socialne nepokoje v statoch eu. Obcania statov ako je napr. Spanielsko nemaju zaujem ani pochopenie pre valku s Ruskom. Rusko ma najviac tankov v europe. A je jedno ze zapadne stroje su lepsie. Hlavnym ukolom tankoveho vojska su rychle vpady a obklucovacie akcie. Ono sa to ukazalo v Gruzinsku ze proti mechanizovaným jednotkam kotré postupuju frontálne sú bezpilotné lietadla k nicomu. Usa je za morom a rusko je zahranicami. Ono by usa toho velmi nezmohlo. Neviem kolko maju bojovych jednotiek v europe, ale urcite by boli cielom dalkovych bombarderov rakiet iskander, jednotiek vdv. Nakoniec by mozno usa vyhrala, ale za aku cenu. Je pravda ze sa hovorilo za studenej vojny ze hod kamenom do varsavskej zmluvy a rozpadne sa. Teraz by som povedal ze je na tom rovnako nato. Keby rusove obsadili staty byvalej ZSSR tak hluboce pochybujem ze staty Francuzko, Velka Britania, Spanielso, USA atd. chceli odpovedat vojensky na rusko. A tym by sa rozpadlo cele nato. Nezabudajte ze valka by nebola iba v europe. Rusaci by posielali konvencne rakety, bombarderi do USA. Prve co by rusaci znicili by boli vsetky lietadlove lode, satelity. Neboli by ziadne GPS. USA by bola zamestnana ruskom, tak cinania by vyuzili sytuaciu na obsadenie spornych uzemi. A myslim ze by to bol zaciatok konca. Rusko je dnes demokraticky stat, ktory chce hlavne obchodovat. Cina je tak ekonomicky prepletena s usa ze pochybujem o niakom konflikte. Rusko je krajina nad ktoru sa neda zautocit. Rusko je druha najvacsia namorna velmoc, raketova velmoc, tankova velmoc. USA nikdy nepochopili ze sa rusko alebo byvale zssr citi ohrozene. By ma zaujimalo co by usa robylo keby rusko cvicilo v Mexiku. Mali by lode v mexickom zalive. Ale musim uznat ze USA to ma perfektne rozehrane. Robi to ako Rimska risa. Ma profesionalnu armadu, vojaci su dobre ziveni, vycviceni. Ako rimania vzdy ked bojovali s nepriatelom tak strkali pred seba svojich spojencov az potom nastupili oni. Alebo ked nemozu vojensky zasiahnut tak to skusia z nutra(atentaty na veducich cinitelov, prevraty, robenie chaosu). Vysledok je rozvratit protivnika. Aby bol zamestnany niecim inym, aby USA z toho financne profitovala. Mozeme sa pozriet cela stedna a juzna amerika, blyzky vychod, zssr, cssr.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:01 29.04.2015

  Wenet01: no na mě ten článek spíš působí, že by se v první fázi setkali specialisté obou stran, to samé se dělo ve Vietnamu, nebo Koreji - Rusové jako načerno nebo přes číňáky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: no na mě ten článek spíš působí, že by se v první fázi setkali specialisté obou stran, to samé se dělo ve Vietnamu, nebo Koreji - Rusové jako načerno nebo přes číňáky, amíci ofiko. Někdo by byl lepší a tím by to zhaslo, na nějaké invaze podle mého nedojde.

  Podle mého šlo Rusku o Krym, teď testuje jestli se podaří vytvořit koridor po zemi, Když jo OK, když ne bude Krym stát víc peněz.

  Nakonec skončí UK jako Kypr.
  Rusko odpustí UK nějaký dluh, EU bude lít peníze do UK a za deset let to nikdo nebude řešit.

  BTW. Chápu, že loňský rok byl specifický, ale roční zisk Gazpromu je prakticky stejný jako čtvrtletní zisk Volkswagenu !!!
  Jednak je podniků typu VW v německu několik a hlavně VW byl ještě v sedmdesátých letech prakticky nikdo i proti Fiatu. A za třicet let to může být zase jinak.
  Gazprom (resp.ropa, plyn) + zbraně jsou to jediné co Rusové za posledních 100 let byli schopni prodat resp. využít k získání prostředků a na změnu to nevypadá. Takže oni Rusové moc dobře vědí, že proti západu nemají šanci.
  Jde o to kde začíná západ.
  Skrýt celý příspěvek

 • sokol.vojtech@gmail.com
  12:34 29.04.2015

  Clanek zajimavy, nicmene by to chtelo davat vetsi pozor pri psani, tolik chyb jsem v jednom clanku uz dloho nevidel...

  Clanek zajimavy, nicmene by to chtelo davat vetsi pozor pri psani, tolik chyb jsem v jednom clanku uz dloho nevidel...

 • alexa123
  12:33 29.04.2015

  ... nevím co si o tom myslet. Každopádně jeden z těchto článků je silně zavádějící...

  Veď som písal, že ten chlapík podcenil úroveň svojej armády a zrejme to urobil úmyselne - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... nevím co si o tom myslet. Každopádně jeden z těchto článků je silně zavádějící...

  Veď som písal, že ten chlapík podcenil úroveň svojej armády a zrejme to urobil úmyselne - aspoň čo sa týka technickej úrovne techniky. Ak by ruský vojenský priemysel produkoval "šrot", tak by nepatril medzi najväčších exportérov vo svete. Ak ruskú techniku kupujú aj štáty ktoré si môžu dovoliť drahšiu západnú techniku tak to o čomsi hovorí. Že Rusi finančne nemajú na to, aby touto technikou vybavili v dostatočnom počte vlastnú armádu tak to je už iná vec resp. je to otázka času.
  Skrýt celý příspěvek

 • wozimi
  12:03 29.04.2015

  Přijde mi velice divné, když jste v nedávném článku uvedli, že Rusko patří mezi světovou špičku v oblasti elektronického boje. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi velice divné, když jste v nedávném článku uvedli, že Rusko patří mezi světovou špičku v oblasti elektronického boje. http://www.armadninoviny.cz/ru... A v tomto článku se dočítám, že Rusko vlastně nemá ani jeden takový prostředek? Nevím co si o tom myslet. Každopádně jeden z těchto článků je silně zavádějící...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  11:23 29.04.2015

  Kazd: To si nemyslím, protože něco takového co je popsáno v článku by znamenalo přímý střet vojáků obou zemí a to není zástupná válka jako ve vietnamu. Nasazení jaderných zbraní je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd: To si nemyslím, protože něco takového co je popsáno v článku by znamenalo přímý střet vojáků obou zemí a to není zástupná válka jako ve vietnamu. Nasazení jaderných zbraní je dle mého reálné až v případě hrozící naprosté porážky jedné ze stran. Souhlasím, že nový Berlín se konat už nebude, ale konveční válka s cílem donutit protivníka přijmout poníženě mír invazí na jeho území, proč ne
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:19 29.04.2015

  UK je pokračováním poměřování dvou zemí na území třetí země - Korea, Vietnam část. války Arabů s Izraelem atd..
  Takové pomeřování prostě jedna země může "prohrát" (USA Vietnam) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UK je pokračováním poměřování dvou zemí na území třetí země - Korea, Vietnam část. války Arabů s Izraelem atd..
  Takové pomeřování prostě jedna země může "prohrát" (USA Vietnam) ale nevede to k invazi na její území.

  Představa invaze na územi USA nebo Ruska ve formě konvenčního střetu je příprava na minulou válku (jako to dělá naše MO s odvody). Jakékoli masivnější narušení území USA nebo RUSKA protistranou bude mít mnohem dříve za následek použití jaderných zbraní, než nějaké suboje odvedenců lopatkama.

  Naší snahou by mělo být abysme neměli povahu té třetí země.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  11:08 29.04.2015

  Tak v základu je třeba říci, že není důvod nazývat takový střet třetí světovou válkou. Rusko nemá spojence, kteří by ho v takovém konfliktu přímo podpořili a soudržnost západu by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak v základu je třeba říci, že není důvod nazývat takový střet třetí světovou válkou. Rusko nemá spojence, kteří by ho v takovém konfliktu přímo podpořili a soudržnost západu by něčím takovýmrovněž odhalila pravý stav věcí. Smlouva NATO neukládá povinnost svým členům pomoci ani při napadení jiného člena (útok proti všem je novinářské zjednodušení) tím méně pak nutí členské státy jít do války na území nečlenského státu, která se dá v případě potřeby vyložit jako soukromá akce zaangažovaných. Jinými slovy ze strany západu by se i v takovém případě jednalo o koalici ochotných stejně jako v Iráku. Pak tu máme realitu - ve válce neplatí jen možnosti, ale i odhodlání. Rusko má na své straně mnoho nevýhod, ale jeho výhodou je celková připravenost obyvatelstva krvácet pro vlast, jednotné efektivní velení (což je vždy při válce jednoho proti koalici) a geografická blízkost ohnisku konfliktu. Nikdo nemáme křišťálovou kouli, ale v situaci kdy obě strany do toho vlétnou svým myšlením tak pro Rusko půjde o vlasteneckou válku, které podřící celý stát a pro západní koalici ochotných, alespoň zprvu o trochu těžší "policejní akci" či nějaký další námi tolik oblíbený eufemismus. Osobně jsem velmi skeptický k tomu, že by se Rusko dalo srazit na kolena konvenčními silami profesionálních armád pár západních států, protože ono nebude utíkat při pohledu na počty padlých po pár týdnech. Drtivá porážka Ruska by se neobešla bez invaze na jeho území a to bez masivního nasazení vojsk vzniklých z odvodů není reálné a dobývat rus dům od domu...zvykli jsme si na tvrzení, že profesionální armáda je nutná neb odvedenec nemá možnsot zvládnout všechny dnešní sofistikované systémy...to je jistě pravda, ale v případě masové konvenční války spolu budou soutěžit odvedenci obou stran v ovládání útočné puškym ručního granátu a polní lopatky a to je další výhoda Ruska při obraně. Na straně západu tak vidím i nevýhody. Autor však chtěl nepochybně kritikou do vlastních řad poukázat na nutnosti dalších a dalších investic do armády - z toho bych závěry o bezubosti ruska rozhodně nedělal.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:40 29.04.2015

  Superme:
  ano souhlas čína by rusko podpořila na venek, ale okamžitě by vyslala své jednotky ochránit čínské obyvatele na území ruska.:)
  K tomu kdo by šel bojovat za usa je další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme:
  ano souhlas čína by rusko podpořila na venek, ale okamžitě by vyslala své jednotky ochránit čínské obyvatele na území ruska.:)
  K tomu kdo by šel bojovat za usa je další nesmysl, usa je nejsilnější armádou světa a pokud ho někdo napadne tak to bude konec pro naši planetu i bez řecka či turecka... usa nic takového nepotřebuje. Já se spíše ptám zda takové turecko přijde na pomoc nám a v tom se přiznávám mám také menší obavu. Proto by se naše politika měla soustředit na utužení vztahů s polskem, usa a gb.
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  10:24 29.04.2015

  Válka nemá vítěze,jen poražené. To je dle mého pouhý canc který nemá za korunu cenu. Je třeba si všimnout, že podobné řeči vedou podobní lidé když mají pocit že tahají za kratší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Válka nemá vítěze,jen poražené. To je dle mého pouhý canc který nemá za korunu cenu. Je třeba si všimnout, že podobné řeči vedou podobní lidé když mají pocit že tahají za kratší provaz. Jinak je jejich rétorika diametrálně odlišná. Na věc je ale třeba dívat i z jiné perspektivy. Tento článek podle mně možná slouží k tomu, aby jaksi ukolébal jisté kruhy. Nicméně, kolik má Rusko v současné době akceschopných a perfektně vycvičených vojáků a kolik mají bojeschopné a osvědčené techniky? Myslím, že tento počet koreluje kolem počtů, které se účastní prvotřídních a velmi dobře zvládnutých cvičení. Nicméně, porovnejte to s fyzickými proporcemi Ruska. Proto se Rusové tak hystericky škubou když zaslechnou cokoliv o protiraketové obraně. Protože ta dělá Rusko Ruskem. Bez raketových a jaderných vojsk je Rusko odsouzeno k rozpadu. Rusko má třetinu obyvatel než EU, cca polovinu obyvatel USA, v porovnání s Čínou je to desetina atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  10:23 29.04.2015

  stirling - To je Váš názor. Můj je ten, že by v tom Rusy Číňani nenechali. Vždyť je podpořily i právě v souvislosti s Ukrajinou. Aneb... "nepřítel mého nepřítele je můj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling - To je Váš názor. Můj je ten, že by v tom Rusy Číňani nenechali. Vždyť je podpořily i právě v souvislosti s Ukrajinou. Aneb... "nepřítel mého nepřítele je můj přítel".

  Já si také nemyslím, že by takové Maďarsko, Řecko nebo Turecko v současné chvíli šli bojovat za USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:08 29.04.2015

  Superme:
  Ty si opravdu myslíš, že Čína nebo Indie by šla bojovat na Ukrajinu či dokonce si myslíš, že tyto země opravdu drží nějaký vojenský pakt? To je naprostý nesmysl Indie by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme:
  Ty si opravdu myslíš, že Čína nebo Indie by šla bojovat na Ukrajinu či dokonce si myslíš, že tyto země opravdu drží nějaký vojenský pakt? To je naprostý nesmysl Indie by za rusa nešla bojovat ani náhodou je to demokratická země, která i díky svému náboženství bude vždy bojovat sama za sebe. A Čína? to je podobný nesmysl, Číně by se porážka Ruska moc líbila a byl by to idální okamžit si zabrat trošku z Ruska.
  K článku si myslím, že to velice realistický pohled na věc.
  S tím souvisí i směřování naší obrany, která by se v první řadě díky poloze měla soustředit na vybudování svého malého dešníčku proti zbloudilým raketám (je jasné, že samostatně nezastavíme nikdy přímý raketový útok z ruska), ale pár raket by jsme měli zvládnout a pokud to udělají všechny země takhle jako polsko tak bude mít rusko najednou velký problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  10:08 29.04.2015

  ... krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na jejich stranu...

  Prečo by to robili a týka sa to hlavne Číny? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na jejich stranu...

  Prečo by to robili a týka sa to hlavne Číny? Takáto vojna by iba vyčerpala obe bojujúce strany Rusko - USA+Európa (NATO). Kde sa dvaja bijú, tam tretí t.j. víťazom by bola Čína.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  10:04 29.04.2015

  Myslím, že autor podcenil úroveň dnešnej ruskej armády (technický stav, výcvik, morálka, veliteľský zbor, ...). Samozrejme po rozpade ZSSR bola táto armáda cca 20 rokov "obrovský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že autor podcenil úroveň dnešnej ruskej armády (technický stav, výcvik, morálka, veliteľský zbor, ...). Samozrejme po rozpade ZSSR bola táto armáda cca 20 rokov "obrovský moloch na hlinených nohách" ale v posledných rokoch pomaly ale isto "vstáva z mŕtvych ako bájny vták Fénix". Ak by teraz Rusko nemalo ekonomické problémy (cena ropy prípadne sankcie), o ďalších 5 rokov by táto armáda bola medzi absolútnou svetovou špičkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jezevec
  10:02 29.04.2015

  Já si nemůžu pomoct a musím citovat pana Pattona "Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou." Takže můžeme být jenom rádi, že jim to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si nemůžu pomoct a musím citovat pana Pattona "Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou." Takže můžeme být jenom rádi, že jim to nedělá problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  09:56 29.04.2015

  Pokud by válka vypukla, tak by vítěz nebyl. Byli by pouze poražení.

  Krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by válka vypukla, tak by vítěz nebyl. Byli by pouze poražení.

  Krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na jejich stranu.

  Každopádně největší výhoda Rusů oproti západu je, že jim nedělá problém zemřít za svou vlast. Znám pár Rusů a každý do jednoho by v případě konfliktu šel bojovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:31 29.04.2015

  kazdopadne je dobre vediet ze na Ruskej strane su aj ludia ktori uvazuju triezvo...

  kazdopadne je dobre vediet ze na Ruskej strane su aj ludia ktori uvazuju triezvo...

 • Adanedhel
  08:51 29.04.2015

  Doufám že se to nikdy nestane. Ale pokud ano, tak doufám že zvítězíme.

  Doufám že se to nikdy nestane. Ale pokud ano, tak doufám že zvítězíme.