Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Foto: Proruský povstalec v Slovjansku, Jevgen Nasadjuk; CC BY-SA 3.0
Proruský povstalec v Slovjansku; ilustrační foto / Jevgen Nasadjuk; CC BY-SA 3.0 

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři se zamyslel Michail Chondarenok, šéfredaktor ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr. Článek vnáší další vhled do ruského vojenského a strategického uvažování.

Války končí jen jedním způsobem

Michail Chondarenok je plukovník protivzdušné obrany ve výslužbě, absolvent Akademie Generálního štábu a bývalý člen Ředitelství hlavních operací Generálního štábu. Od roku 2003 Chondarenok působí ve Vojensko-průmyslovém kurýru, v současné době jako šéfredaktor. Chondarenok je znám jako konzervativní kritik ruského ministerstva obrany, až po nástup současného ministra obrany Sergeje Šojgu.

Vojensko-průmyslový kurýr je významné ruské vojenské periodikum, kde přispívají nejvýznamnější ruští odborníci. Objevil se zde i článek současného náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova o konceptu hybridních válek.

Chondarenok ve svém březnovém článku Skript třetí světové války popisuje teoretickou eskalaci vojenského konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Chondarenok na začátku sděluje nejzásadnější myšlenku svého článku – války končí pouze a jen drtivým vítězstvím jedné strany a drtivou porážkou druhé.

Člověk se musí opakovat ještě jednou – prohlašování ruských ultraliberálních ruských politiků, jako „problém nemá vojenské řešení“ a „všechny války skončí v míru“ se nezakládají na realitě. Války skončí jen jedním způsobem – drtivou porážkou pro jedny, skvělým vítězstvím pro druhé. Objeví-li se výraz „konflikt nemá vojenské řešení“ znamená to, že jedna strana konfliktu nemá dostatek síly na vítězné ukončení války. A jestliže konflikt skončí nerozhodně, je to způsobeno úplným vyčerpáním vojenských kapacit na obou stranách. Samozřejmě jsou možné jiné alternativy, s drobnými odchylkami od této hlavní line,“ píše hned v úvodu Chondarenok.

Nevýhoda tahu

Skript třetí světové války se zaobírá nástinem situace v separatistických jihovýchodních provinciích Ukrajiny, především v okolí Doněcku a Lugansku. Cílem vnitřní a vnější politiky Ukrajiny bude obnovení uzemní celistvosti země jakýmikoliv prostředky. Poznámka redakce – tedy kromě Krymu, který Rusko již považuje za své území.

Podle Chondarenoka patří jednání o federalizaci separatistických oblastí do světa „domněnek a imaginárních her.“ Kijev nemá vojenské prostředky k ovládnutí jihovýchodních oblastí. Avšak to neznamená, že Kijev opustil myšlenku získání vojenské kontroly nad vzpurnými oblastmi.

Problém jsou však samotné separatistické oblasti. Není jasné, jaké jsou cíle vzbouřenců. Ve svém článku Chondarenok přemítá, jak je možné vytvořit na jihovýchodě Ukrajiny samostatný státní útvar, když je nemožné tomuto útvaru zajistit ekonomickou, finanční, energetickou i jinou nezávislost.

Teoreticky je možná federalizace. Avšak jak autor soudí, Kijev ji „nikdy za žádných okolností nepřipustí“. Bylo prolito již příliš krve, zničeno mnoho infrastruktury a propast mezi oběma stranami konfliktu je obrovská.

Jedná se o typický příklad „nevýhody tahu“ z kombinatorické teorie her. Žádná strana neví, jaký má udělat další krok, a každý další krok pravděpodobně jen zhorší situaci. Nejvhodnější taktikou je vést pouze verbální válku a vyčkávat.

Jakékoliv předvídaní budoucnosti je krajně obtížné. Chondarenok se odvolává na knihu The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable od Nassima Nicholase Taleba, odborníka v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky. „Teorie jen obtížně předvídá vzácné případy, které zahrnují významné důsledky,“ cituje Chondarenok úryvek z knihy.

Jinými slovy, od určitého bodu nelze předvídat následující chod událostí. Jakýkoliv podnět může spustit naprosto zásadní události, lišící se od předpovědí. V současné době panuje mezi bojujícími stranami příměří. Obě strany si však uvědomují, že jde pouze o přestávku před další válečnou kampaní.

Třetí světová válka

Jaká je současná vojenská situace? Na jihovýchodě Ukrajiny podle Chondarenoka proti sobě bojují dvě sovětské armády. Ukrajinská armáda je prakticky (výcvik, vybavení taktika, operační myšlení) na stejné úrovni, jako v roce 1991. Na druhé straně stojí „lépe trénované jednotky v operačně-taktickém smyslu slova, větší počet odborníků a lepší velitelé.“

V podstatě jde jen o pozemní válku. Už tak malé ukrajinské letectvo bylo potlačeno „rekreanty a dobrovolníky“ s protivzdušnými systémy a letadly působící na jihovýchodě Ukrajiny.

Rekreanti na jihovýchodě Ukrajiny a jejich TO&E (tabulková organizace a vybavení – pozn. redakce) systémy protivzdušné obrany hodně napomohli této situaci. Někdy rekreanti ve svých letadlech jednali nepozorovaně a tiše za stejným účelem,“ píše Chondarenok.

V podstatě jde o modernizovanou variantu druhé světové války. Ani jedna strana nepoužila nejmodernější zbraně, vybavení, taktiku nebo postupy.

Jak je dobře známo, doborvolníci-rekreanti bojují na jihovýchodní straně se svými TO&E. Teď předpokládejme takovou situaci (opět čistě hypoteticky, proč ne), že dobrovolníci a rekreanti z USA a západní Evropy se svými TO&E začnou posilovat řady ukrajinské armády,“ začíná Chondarenok rozepisovat teoretickou situaci.

Imaginárně - na ukrajinských letištích začnou přistávat nejmodernější západní bojová letadla, průzkumná letadla a také letadla elektronického boje. Do Černého moře se přesune trojice útočných skupin letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) v čele s letadlovými loděmi, raketovými křižníky, torpédoborci a ponorkami.

Dále posílí ukrajinskou armádu nejnovější západní tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné dělostřelectvo, jednotky elektronického boje a průzkumu. Vše budou podporovat jednotky technické a logistické podpory, bez kterých je vedení moderní války nemyslitelné. Ukrajinská armáda se přitom nově opře o nejmodernější přesné zbraně (pumy, střely) a o dokonalý průzkum a zpravodajství.

Chondarenok spekuluje, jak se proti takové síle udrží povstalci na jihovýchodní straně. „Jak dlouho se mohou ozbrojené formace na jihovýchodě udržet? Den? Dva? Nebo týden? Odpověď je bohužel: několik hodin bude úspěch,“ píše Chondarenok.

V tomto bodě masově podpoří proruské povstalce ruská armáda. Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“

Avšak zpět do imaginace - co se stane, když do bojů zasáhne ruská armáda? Pokud se boje povedou konvenčními silami, vítězství určitě skončí na straně západu. „Bohužel současná moderní ruská armáda je pouze málo kvalitativně odlišná od modelu sovětské armády z roku 1991. Není moc zbraní, které splňují nejvyšší nároky 21. století,“ uvádí Chondarenok.

Rusko nemá v tomto okamžiku jedinou operačně velkou formaci leteckých sil s moderními letadly, s dodatečným přísunem přesné munice, které dokáží vést bojové operace delší než 30 dnů. Černomořská flotila je podle autora spíše pobočkou Centrálního námořního muzea.

Kombinované armádní formace a jednotky z bývalého Severokavkazského vojenského okruhu (označení před rokem 2010, nyní Jižní vojenský okruh) mohou vytvořit jednotky o síle 1,5 armádní sboru (podle západních standardů). Podle Chondarenoka ruské jednotky by údajně nedokázaly vytvořit ukrajinský front z dostupných sil a prostředků.

Dostupné vojenské jednotky Ruska tak nejsou údajně schopné vést operačně strategické mise na jihozápadním strategickém směru (YuZSN).

Nevýhodou ruské armády je i nedostatečné vybavení pro vedení elektronického boje. „Na jedné americké letadlové lodi se nachází čtyři až šest speciálních letadel pro vedení elektronické války. V celé ruské armádě se však nenachází jediné podobné letadlo,“ uvádí Chondarenok.

Situací nenahrává ani špatná síť letišť, silnic a železnic. „Stručně řečeno, první železnice rovnoběžná s přední linii vede přes Ukrajinu a druhá až ve Volgogradu. Jak je známo, kde končí železnice, tam končí také války,“ píše Chondarenok.

Chondarenok ze současného stavu obviňuje politické vedení země, které bylo u moci za posledních 20 let. „Reformy a optimalizace“ ruské armády se negativně podepsaly na rozvoji všech složek ruské armády za posledních dvacet let, od nejnižších jednotek, přes velení, vědu a výzkum až po akademickou sféru. Změna k lepšímu nastala až po nástupu současného ministra obrany Sergeje Šojgu.

Pokud nebude chtít Ruska armáda ustoupit, co poté?“ ptá se Chondarenok. Nabízí se použití taktických jaderných zbraní nebo útok na ukrajinské jaderné elektrárny, chemické zařízené nebo vodní elektrárny na řece Dněpr s cílem vytvořit záplavové oblasti. „To jak je však dobře známo, je dvousečný meč. Navíc není zas tak mnoho dalekonosných prostředků pro doručování taktických jaderných zbraní. Koneckonců vlastními rukami jsme zničili třídu střel nejvíce důležitých pro obranu naší země – rakety krátkého s středního dosahu,“ uvádí Chondarenok.

Podle názoru autora se Rusko nesmí vtáhnout do přímého dlouhodobého střetu v jihovýchodní Ukrajině, protože na takovou válku není připraveno. „Je třeba si objektivně uvědomit, že naše země, armáda a námořnictvo, stále ještě nejsou připravené k vedení rozsáhle konvenční války za použití pouze konvenčních zbraní. Pokud vezmete všechna kritéria připravenosti státu na válku (výcvik ozbrojených sil, příprava ekonomiky země, příprava území k podpoře ruských ozbrojených sil, příprava obyvatelstva k obraně), pak většina z nich má závažné problémy,“ uzavírá Chondarenok.

Zdroj: Russian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo

Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Moderné dejiny žoldnierskeho remesla

Videli ste sériu Expandables a mysleli ste si – zábavné, ale Hollywood si zas niečo vymyslel. ...

Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků

Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • Anton
  11:09 19.06.2015

  Podľa mňa sa na príčiny konfliktu na Ukrajiny a buducí vývoj konfliktu, treba viacej dívať s geopolitického hľadiska. Už dávno vyhlasili niektori strategický politilogovia v USA, že ak dôjde k zblížovaniu Rusko-Čínskych vzťahov maju vyhlásiť vojnu. Vojny su rôzne, môžu ako studená, obchodná, cez embarga a podobne. K zblížovaniu Ruska s Čínou dochádzalo a bolo iba otázkou kedy sa budú výraznejšie prehlbovať. Ďalej tu šlo o takzvané sanitárne koridory okolo bývaleho ZSSR. Jedné realizovali s Juhu. Preto USA podporovali sadistického Šaha v Iráne a dodnes fatálne vzťahy s Iránom. No začali sa nebezpečne zbližovať s Ruskom aj Nemecko a EU. Rusko s Čínou začali s projektom stavať prieplav v Nikaragui. Čo znamená aj ohrozenie nadvlády USA nad oceánmi. Budúce problémy v Latinskej a Južnej Amerike.
  Čo mali USA robiť aby nestratili postavenie veľmoci č1 hospodarskej a vojenskej vo svete?
  Dosť o tom hovorí na linku :
  https://www.youtube.com/watch?... ďalší americký politoloog Georg Friedman
  Preto si v rámci objektívneho úsudku pozrite aj názory američkých stratégov a dúfam, že nebudú pre Vás príliš šokujúce.
  Ono sa postavili k tomu v štýle " ak my budeme mať problémy na Americkom kontinente tak prečo nie Rusi v Európe?" Vsunemie tam zo pár miliárd $ (5 miliárd oficiálne priznalo aj USA) na nepokoje.
  Potom stačí najať za pár miliónov nejakých najatých vrahov a občianska vojna na Ukrajine je na svete. Čo to prinesie USA?
  Nuž Rusko bude musieť reagovať a zaberie späť Krym. (Aj Český prezident sa vyjadril, že "Rusko urobilo čo urobiť muselo!" Šlo aj o to, že postavenie novej vojenskej základne v regióne by stálo Rusko okolo 200 miliárd a 10 rokov. Ak by bez neurobili, USA by dominovali v oblasti a na Blízkom Východe bez konkurencie o tom bol aj konflikt v Sýrii pripraviť tam Rusov o jedinú základňu v oblasti.).
  Krym takticky nepýtal Jelcin pri delení ZSSR kvôli jadrovemu odzbrojeniu Ukrajiny. Preto asi alergické vyjadrenia Putina, že Západ zradil a porušil zmluvy.
  Americký šéf CIA doslova v jednom Intervium prehlasil, že tajné služby USA rátali, že Rusko zaberie späť Krym a nebolo to pre nich prekvapením. USA vlastne pramálo urobili aby si po Janukovičovom úteku nezabralo Rusko Krym. Aby mohli poukazovať na Rusku agresiu a donútiť EU k sankciám a embargam. Takto sa podarilo vraziť klin k Rusko-EU vzťahom. Občianská vojna na Ukrajine slúži veľmi dobre ako klín na zabránenie zblížovaniu sa EU s Ruskom! Pridalo sa aj Japonsko s opačného priestoru aj kvôli ostrovným sporom. Ale aj kvôli Čínskej hrozbe. Podobne to bolo aj s Južnou Koreou, ktorá má tiež ostrovne spory a spolu s Japonskom obavy s narastajúcej Čínskej obchodnej, hospodárskej a vojenskej hrozby. Južná Korea ešte potrebuje USA kvôli demontáži Severnej Korey.
  Chondarenok sice správne naznačuje ...Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“
  Ale celkove nechápe geopolitiku.
  V odporučanom linku americký stratég G. Friedman
  ilustračne hovorí... USA mají zásadní zájem mít pod kontrolou všechny oceány světa. Díky tomu můžeme napadat lidi, zatímco oni nás napadnout nemohou. To je moc úžasná věc udržet si kontrolu. Udržet si kontrolu nad oceány a vesmírem, je základem naší moci. Nejlepší spůsob jak porazit nepřátelskou flotilu, je zabranit její výstavbě. Britové to zařidili tak, že žádná evropská síla nemohla vyvořit flotilu tím, že přiměli Evropany útočit na sebe navzájem. Doporučil bych vést takovou politiku, jakou vedl Reagan proti Iránu a Iráku. Sponzoroval obě strany a tak zajistil, že nepůjdou proti nám. (aféra Irangate)
  Je to cynické, určite ne morální, ale funguje to. Trik je v tom že USA nemohou okupovat Euroasii. Ve chvíli kdy vstoupíme na pevninu zjistíme, že jsme totálne demograficky přečísleni. Můžeme porazit armádu, nemůžeme okupovat Irák. Prědstava, že 130 000 vojáků okupuje zemi s 25 milióny lidí je nemyslitelná. Například poměr policistů a občanů New Yorku byl větší, než sme nasadili vojaků v Iráku. Takže nemáme tuto možnost, ale máme schopnosti v první řadě podporovat vícero soupeřících sil, tak aby koncentrovali politickou podporu na sebe. Umíme hospodářskou podporu, vojenskou podporu, poradce. A v krajním to, co jsme dělali v Japonsku, v severním Vietnamu, v Iráku a v Afghánistánu pomocí "preventívních" útoků, které nejsou určeny k porážce nepřítele, ale jeho vyvedení z rovnováhy. To se nám podařilo v každé z těchto válek v Afghánistánu napr. jsme narušili rovnováhu Al-Káidy...
  Británie neokupovala Indii, zabrala několik indických států, poštvala je proti sobě a dodala Britské důstojníky do indické armády. Řimané také neposílali obrovskou armádu, raději umístnili vlastního krále. Několik království bylo vytvořeno a zodpovídali se císaři...V podstatě je to "mezimoři", od Černého moře k Baltu, o kterém sníval Pilsudský. To je výhodné řešení pro USA. Otázka, na kterou nemáme odpovědi je: co uděla Německo? To je skutečná divoká karta v Evropě, přitom jak USA budují svůj "sanitární koridor", ne na Ukrajině, ale na západě a Rusové se snaží z toho vyvléknou. Pro USA, je pravěka obava z ruského kapitálu, ruské technologie, myslím Německý kapitál a technologii. Ruské přírodní zdroje a Ruská pracovní síla jako jediná kombinace, která po pekelně statetí straší USA...
  Teda ruský stratég nepochopil, že je v záujme USA dlhodoby konfikt na Ukrajine najmä kvôli tomu že sa bude tvoriť priepasť vo vzťahov EU a Ruskom a nie kvôli Ukrajine. Ide o stratégiu "rozoštvi-rozdeľ a panuj! Bude to aj dobrá zámienka na zbrojenie špehovanie a podobne strašenie a propagandu.
  Všimnite si že na mape naraznikovej zóny alebo sanitárneho koridoru Pilsudského je aj Poľsko ČR, SR Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko samozräjme Ukrajina.
  Buďte si istí že NSA dobre sníma aj mobily, PC v SR a v ČR a podobne, nielen Merkelovej mobil. Až viete o čo tu ide. Samozrejmä ani Rusi s Čínou či zoskupenie BRICS nie sú svätí. Špinavá politika naších veľmoci ma už tak deprimuje, že sa začínam prikláňať k prívržencom vystupenia s NATO a vyhlásenia neutrality Švajčiarského typu, alebo Rakuského, Finského, Švédského typu. Veď aj Gripeny zakúpila ČR pre svoju armádu od neutrálného Švédska a uvažuje o tom aj SR. Chybuje niečo občanom týchto neutrálnych krajín? Myslite, že nás znovu nezradia ako ČSR v roku 1938, alebo neprepadnú ako spojenci z Varšavskej zmluvy v roku 1968? Alebo inák nepritlačia ko v súčasnosti Grecko a Maďarsko ak budeme znovu hlásať neaku tretiu cestu, reformáciu? U neutrálnych krajín poväčšine už stráca zmysel robiť prevraty a farebné revolúcie. Ale to chce tužbu väčšiny národa nenechať sa odradiť nejakými prekážkami, manipuláciami.

 • Adanedhel
  14:09 05.05.2015

  Omlouvám se za off topic. Když se už bavíme o BRICS, tak si najděte článek z doby, kdy RF zakázala dovoz mimo jiné vepřového ze Západu. Hlavní producent vepřového je právě Brazílie, která , když byla požádána dodávat vepřové do Ruska, zvýšila pro RUSKO cenu vepřového ze 4$ na skoro dvojnásobek.- To je panečku, ekonomická spolupráce http://echo24.cz/a/wEMGg/brazi...

 • Laubl
  13:17 05.05.2015

  Když tu někteří tak rádi mluví o dluhu USA říkají jen to A je tedy dobré říci i to B, vedle dluhu je potřeba zmínit i pohledávky USA u ostatních států a ty jsou prakticky na úrovni onoho celkového dluhu USA (cca 16 bilionu, které zas zbytek světa dluží USA) Mimochodem, další federální aktiva US federální vlády jsou více než 8x vyšší než celkový dluh USA. Většina asi ani neví, že např. Čína dluží US ještě z dob války s Japonskem a z 20-30 let značné částky, a jde o Čínou uznaný dluh (v roce 1913 začala čínská vláda vydávat dluhopisy pro zahraniční investory) dnes se jedná o více než bilion v držení US federální vlády. Čína tyto dluhy uznala a jak USA tak dalším svým věřitelům, v roce 1987 je splatila Británii v rámci dohod o přechodu Hong Kongu z Británie zpět pod Čínu. A důvěra v dolar naopak roste, nebo co si myslíte, že nákup US federálních dluhopisů ve skutečnosti vlastně znamená bude někdo ukládat peníze do něčeho v co nevěří a v co nemáte důvěru? NE! Proč si myslíte, že i banka kterou zakládají země tzv. skupiny BRICS je vedena v dolarech a jednotlivé státy BRIC svůj vlkad vkládali v dolarech a ne ve svých měnách?

 • Kolos
  23:16 04.05.2015

  Co se týče vyřešení dluhů USA, USA potřebují nové odbytište pro své zboží,.proto také přišli s TTIP, řekl bych, že o to šlo na Ukrajině od začátku vrazit klín mezi Rusko a EU. jako vedlejší cíl dostat Ukrajinu z Ruského vlivu a pomylsná třešnička na dortu by byla získat Ukrajinu celou a vyhnat Rusy s Krymu.

  Jinak Rusko kvůli Ukrajině bojovat nebude, pokud nebude napadeno. EU o zbidačenou zadluženou, Ukrajinu taky nestojí, to by bylo 10x horší než Řecko.

  Shania: splácení starých dluhů vytvářením nových dluhů situaci zalužení neřeší.

 • Shania
  17:16 04.05.2015

  Tady je ještě rozpis amerických nákladů na obranu:

  http://en.wikipedia.org/wiki/M...

 • Shania
  14:52 04.05.2015

  Petr M: Čína rozhodně největší ekonomikou světa ještě nějakou dobu nebude a ty projekce jsou nastavené, pokud Čína zachová stávající růst, což se ani náhodou nestane. Ekonomika je pořád ještě závislá na levné výrobě západních firem a vyvážení do EU/USA. Jakmile se začne zvyšovat životní úroveň, tyto výrobní kapacity půjdou jinam (což už se pomalu děje) a Čína bude muset najít náhradu, nejspíš ve formě vlastního obyvatelstva.
  Aktuální HDP Činý je hodně zkreslené a Čína podvádí co může, aby udržela papírový růst. To samozřejmě neznamená, že Čína neroste, jen se z ní přes noc nestala nejsilnější ekonomika světa.


  USA má dluh asi 100%DPH což je nic a není to žádný neřešitelný problém. Navíc vůbec nesouvisí se zbrojením, ale obrovské náklady na jejich zdravotnictví a sociální dotace. Protože USA z nějakého důvodu nereguluje cenu léků a zdravotnictví obecně jako všude jinde na světě. Jestli se budou chtít snížit dluh, tak reformy v téhle a jiných oblastech jsou na seznamu daleko před zbrojením.

  Američané nemají absolutně žádný problém splácet dluhopisy a půjčují si každý rok a víc a víc aby ty peníze nalili do ekonomiky. Taky americké dluhopisy mají nejlepší rating.

  S americkou ekonomikou si fakt nedělej starosti, narůst o 5% fakt nesvědčí o nějakých výrazných problémech.

  Válčení je rozhodně nejlepší způsob jak se dostat z dluhu, proto se Američané za 2 sw války nejvíc zadlužili, aby v podstatě mohli financovat sebe a své spojence včetně Ruska, kteří jim to nakonec ani nesplatili. A to už ani nepočítám, jaké investice pak musí nalít do obnovy těch zemí…
  Armádu nejvíc stojí personál, výcvik, palivo, údržba a pak RD a nákup nových zbraní. Proto se vše dnes automatizuje, snižuje nutnost údržby a počet personálu.

  Zbrojní firmy potřebují jediné a to mít v rohu strašáka a ten tu je i bez Ruska. Navíc tam je problém úplně jinde a posledních 15 let megaprojektu, které vysáli rozpočty na RD končí a konečně se začínají zadávat projekty s dosažitelnými požadavky.

 • Petr M
  13:57 04.05.2015
  • (7)

  Ekonomická a vojenská síla USA a EU jsou daleko větší, to je bez debat. Ovšem jak by EU fungovala za války, to je věc jiná..

  Žádná Válka Rusko sv. EU, USA nebude, kdyby Rusko válku chtělo, tak by mejdanovce, banderovce, pravý sektor smázlo už dávno. I když "šílený Porošenko" má ambice obsadit Donbas a dobít Krym, to je docela úsměvné, v tom případě mu Rusko vypráší kožich, ale i tak žádná světová válka nebude, pokud do toho USA pod nějakou záminkou nevlítne...

  Co se týče spolupráce států BRICS Ruska, Indie, Číny Brazílie, Jižní Afriky, jeví se pevná, je to opravdu trn v patě pro USA, jelikož se snaží odříznout od Amerického dolaru, tím by USA přišlo spoustu peněz.

  Jak dopadl Sadám, když zavedl za ropu platbu v Eurech..., Jak dopadl Kadáfí, když chtěl zavést mezi Africkými státy měnu krytou zlatem a opustit dolar...Jak dopadla Sýrie, zavedla všechny obchodní transakce v eurech, to všichni vědí...

  Co se týče Číny, její HDP už překonalo USA, narozdíl od Američanů není zatížena nesplatitelnými dluhy. Čína Rusko padnout nenechá, protože ví, že je pak další na řadě..
  Jen pro info federální dluh USA je asi cca 18 000 miliard dolarů, a roste o cca 1000 miliard ročně, celková zadluženost podniků, domácností je cca 70 000 miliard dolarů, Jediné, co drží USA před bankrotem je kvantitativní uvolňování, tj. tištění dalších a dalších peněz...ECB po vzoru fedu, dělá to stejné.

  Řešení nesplatitelného zadlužení jsou válka, hyperinflace, bankrot...zatím to vypadá, že USA preferují první variantu, jinak by se netlačili na Ukrajinu a žádný mejdan by se ani neudál....

  Pěkný den

 • Adanedhel
  12:04 04.05.2015

  Rimr to prostě shrnul :D

 • RiMr71
  11:52 04.05.2015

  ...jojo... elektronici co něco znamenají se učí rusky, všichni to klepeme na ruských počítačích značky Pabjeda s procesory značky Elbrus, využíváme všichni navigaci GLonas, zasíťovaní jsme přes svobodnou síť Mežisit (v zákulisí zvanou Čeka), čeští zbohatlíci perou peníze a stěhují se do ruských lázeňských městeček a ti movitější zápaďáci z Londýna dávají na odiv své bohatství skupováním realit a fotbalových klubů v Moskvě. V ruských obchoďákách nepotkáte jiného uklízeče nebo prodavače než s anglickým přízvukem a na stavbách je to taky samý zarostlý zpustlý američan. Jako třeba tento:
  https://www.youtube.com/watch?...
  KHL je mnohem kvalitnější soutěž než NHL, což se pozná i podle toho, že na rozdíl od NHL nedluží hráčům peníze a nepotřebuje obrovské dotace, naopak velké balíky rublů vydělává.
  Čína v případě problémů zahodí svoje americké dluhopisy a zahraniční obchod se západem a bude s Ruskem tančit kozáčka na SIbiři.
  A ruská armáda převálcuje Evropu kdy bude chtít, protože Rusové jsou na rozdíl od zkažených římanů, teda zápaďáků, ochotni uhořet ve třicet let starém téčku za vlast.
  Zapomněl jsem na něco?

 • Shania
  11:10 04.05.2015

  Superme: a přesně tohle dělali Rusko a Čína skoro vždycky, uvědom si konečně, že to neznamená, že jeden kvůli druhému vstoupí do války. Krom toho, jestli tu někdo rozpoutá válku, tak to bude Čína kvůli nějakému spornému území s nějakou sousední zemí, mají jich tam víc jak dost. To by znamenalo nejspíš válku s USA (záleží na aktuální vládě), proto se i Rusko do obranného paktu nežene.

  Rusko na nikoho utočit nebude, může ale dělat podobné divadlo jako na Ukrajině v okolních státech a to je ten důvod, proč má NATO proti tomu tvrdý postoj. Pokud by tu nějaká obava byla, tak tu už dávno bude mnohem víc amerických jednotek. To stejné platí i pro případ, že by NATO byl agresor.

  Posledních dvacet let Rusko žádná hrozba pro NATO nebyla, je to jasně vidět na rozmístění nejlepších US jednotek (Seawolf a F-22), které jsou všechny v Pacifiku a jedna letka F-22 na blízkém východě. A počty US vojáků v Evropě obecně.

  Úplně nejvíc mě ale fascinuje vaše vaše touha po tom, aby země jako je Čína, Rusko a Irán měli větší vliv. Co to přinese nám? Nic jen problémy a nestabilitu. Jestli má někdo získat větší vliv z našeho pohledu tak je to EU (aktuálně by to byla ale nejspíš také pěkná pohroma, kdyby měla EU vedoucí pozici)

  Pozor to neznamená držet hubu a krok, kritika a reformy aktuálního režimu jsou nutné a důležité. To ale neznamená chtít tento systém zničit a přivést k moci země jako Rusko nebo Čína.

 • Deortc
  11:09 04.05.2015

  to "Superme Datum: 03.05.2015 Čas: 10:50":
  ".................Rusko je špička tam, kde je budoucnost (ačkoliv to tu mnoho lidí popírá) - tedy v elektronice. ................"
  --------------------------
  Tahle informace mě opravdu zaujala. Mohl byste své tvrzení více rozvést? V jakých konkrétních oborech elektroniky je dle vašeho tvrzení Rusko na špici? O jaké konkrétní produkty se má jednat a jaké firmy/podniky/výzkumné ústavy je mají navrhovat a vyrábět a kde je možné se s nimi setkat?
  Opravdu by mě to zajímalo, protože já teda o ničem takovém nevím. Jsem schopen jmenovat řadu špičkových firem a vývojových center zabývajících se vývojem elektroniky v USA, Německu, Japonsku, Číně, Singapuru, Izraeli, ale Rusko, to vážně teda nevím. Takže bych se moc rád nechal poučit nějakými opravdu konkrétními údaji. Předem děkuji.

 • Superme
  10:20 04.05.2015

  Shania - Článek to shrnul pěkně, takže můj poslední příspěvek do diskuze, která stejně smysl moc nemá, jelikož nikdo z nás názor stejně nezmění :)

  "Tmelícím prvkem pro tyto revizionistické mocnosti se stal odpor k politice Spojených států amerických a jejich přetrvávající roli světové velmoci zasahující do jejich sfér vlivu a omezující jejich regionální a globální ambice. Výsledkem je nebývalé zintenzívnění vojenské spolupráce Ruska, Číny a Íránu."

  "S cílem posílit interoperabilitu armád bylo dohodnuto podstatné navýšení počtu společných vojenských cvičení. Kromě pozemních cvičení, která obě země pořádají již od roku 2005, jsou plánovány také společné manévry námořních sil v Pacifiku a ve Středozemním moři. Dále se tak rozšíří již zavedená spolupráce v oblasti vzdělávání a výcviku, výměny informací a vzájemných konzultací na armádní úrovni."

 • Shania
  09:22 04.05.2015

  To že Rusko s Činou vytvoří koalici se západ obává už 40 let, ale nikdy k tomu nedošlo. To že ji utvoří zrovna teď, kdy je Rusko nejslabší asi moc nehrozí, i ty jejich válečná cvičení byli pouze tři a v malém rozsahu.

  Obchod čile kvete kde s kým a i za studené války se obchodovalo s Ruskem. Čína teoreticky změnu režimu neprodělala, ale všichni s ní vesele obchodují a investují.
  Embargo amerických těžebních technologii rozhodně zabolelo jak Rusko, tak americké investory.

  Čína rozhodně kouká po dalších zdrojích, z jedné strany ji omezuje Rusko, z druhé koalice států podporovaných USA . Čína má konflik s USA ne proto, že by Američané stáli o nějaké území poblíž Číny, ale protože podporuje okolní státy. Pokud US z oblasti odejde, tak dost reálně hrozí válka Thaiwanem, Vietnamem, Filipinami nebo Japonskem. To že by byla nějaká přímá konfrontace s Ruskem nehrozí, ale Čině se teď náramně hodí scenář, který provozuje Rusko v Úkrajině a můžou někdy v budoucnu, až Rusko oslabí ještě víc chránit svoje obyvatelstvo před agresorem.

 • Superme
  09:14 04.05.2015

  O zvýšené spolupráci mezi Ruskem, Čínou a Íránem:
  http://www.natoaktual.cz/prohl...

 • PlacKa
  01:15 04.05.2015

  Luky, o dětinskosti právě svědčí ta představa, že Čína zahodí svůj skoro 800 miliardový vývoz do EU/USA za pár "šušní" z Ruska, něco kolem 40 miliard. Čína by se musela zcela a totálně zbláznit, aby vyměnila Západní trhy za něco 20x menšího. I ten "málčik" většinou pozná jaký je rozdíl mezi 800 a 40, ale někomu ten rozdíl, a hlavně to, co z něho pramení, asi nedojde ani v dospělosti. Objem obchodu, je to, co určuje a ukazuje reálné vztahy, ne proklamace a vaše sny. Já vím někdy skutečnost neodpovídá přáním některých, ale co naděláte, nic. Na jedné straně jasný poměr čísel, která z Ruska pro Čínu dělají druhořadý vedlejší trh, to je prostý fakt, a na druhé rusofilní fantazie, sněte dál :-)

 • pajo
  01:05 04.05.2015

  Luky, odkial mate, ze obchod medzi USA a Ruskom vzrastol o 7%? Z oficialnych US dat https://www.census.gov/foreign... je jasne vidiet medizrocny pokles 2013/2014 ako vo vyvoze (z 11,136 mld $ na 10,767mld$) tak aj v dozoze (z 27,086mld $ na 23,691mld$) z Ruska.

  Svet nie je a nikdy nebude cierno-biely. Nikto neprestane zo dna na den obchodovat pokial nenastane realna vojna. Ale skusme si predstavit, co by sa stalo, ak by Rusko prestalo vyvazat uhlovodiky do krajin EU. Vacsina exportu Ruska (70%) tvori ropa a plyn, z coho do Europy exportuje ~60%, pricom federalny rozpocet Ruska tvori mierne cez polovicu prijem prave z predaja ropy a plynu. V dnesnej dobe je na trhu velky previs ponuky ropy a v pripade potreby je schopna len samotna Saudska Arabia zacat pumpovat viac ako 2mil. barelov ropy denne. Staty EU maju zasoby minimalne na 90 dni spotreby.
  Ohladom plynu, tak EU kryje priblizne 30% spotreby dovozom z Ruska. To znamena, ze v pripade vypadku bude viac elektriny vyrabat z uhlia a bude viac plynu dovazat pomocou LNG, plus taktisto ma zasabniky na niekolko mesacnu spotrebu. Rusko nema alternativu, pretoze plyn do EUvyvaza plynovodmi a nema skvapalnovacie kapacity. Vysledok: V pripade stopnutia exportu ropy a plynu do EU by Rusko stratilo minimalne 30% prijmov do rozpoctu a Europa by to pocitila len o nieco vyssimi cenami.
  Tak si skuste sami odpovedat na otazku: Europa je zavisla na Rusku, alebo Rusko je zavisle na Europe?

 • misanex
  01:03 04.05.2015

  Ja se hrozne omlouvam za offtopic, ale tak nejak si nemuzu pomoct, kdyz tady ctu ty bozi veci o mocnem a ekonomicky rostoucim Rusku, ekonomicky zanedbatelnych USA a EU, pratelstvi Ciny a Ruska na zivot a na smrt, konci dolaru atd... tak mi tady chybi uz jen chemtrails, illuminati a Bratrstvo kocici pracky :-)

  Ja vim vim uz mlcim, ale tohle je uz proste legracni...

 • Luky
  22:23 03.05.2015

  Jste dětina. Myslíte si, že velikost trhu je jediným kritériem? Vy si vážně myslíte, že spoluprací na jednu stranu automaticky ztrácíte vše na druhé straně? Tak proč pak obchod USA s nepřátelským Ruskem loni rostl o 7% navzdory rozkolu? Němci za války obchodovali se Švédy jako diví...a britské banky se angažovaly ještě po začátku války a to nemálo.
  O spojenectví svědčí zejména politicko-ekonomické vazby. To chcete popřít, že Rusové si našli spojence v BRICS? Že jsou velkým partnerem Číny v rozjetém projektu investiční banky? Proč by je proboha Čína napadala a parcelovala?
  Nalháváte si, jak jde Rusko do kopru a vůči dolaru šlo nahoru za poslední 3 měsíce o kolik procent? Čína nesní jako vy, ale postupně se investicemi zbavuje dolarů, stejně jako Rusové. Proberte se.

 • PlacKa
  20:49 03.05.2015

  Superme: Klidně si věřte v co chcete, vždyť lidé věří neuvěřitelným nesmyslům. U víry je to tak, že nijaká fakta nepotřebuje a nakonec ani to rácio. Od kdy je "víra v něco" relevantní argument? Objem obchodu je relevantní argument! To je to, co rozhoduje a objem obchodu Čína Rusko je jen marginální zlomeček v porovnání s objemem obchodu Čína Západ, tedy hlavně EU/USA. To je to, co v čínském myšlení nenahradíte, ekonomiku za nějaké absurdní ruské snění.

 • Shania
  19:38 03.05.2015

  Superme: to ze ti nekdo proda motor, tak to neznamena, ze dojde k trensferu technologii. To by bylo, kdyby je v licenci vyrabeli.

 • Blake
  19:27 03.05.2015

  Posledna stranka diskusie pripomina skor snar, nez realnu diskusiu. Naozaj to nedokazete bez tych osobnych narazok?

 • Adanedhel
  19:06 03.05.2015

  No, jsem zvědav jak se samostanté státy Evropy budou ohánět :-) A to že se EU rozpadne už brzy poslouchám asi tak dlouho jako tu zprávu že Čína je před ekonomickým krachem. :-) Supreme, mějte si své sny, ale nikou je necpěte.

 • Superme
  18:48 03.05.2015

  PlacKa - No, ve skutečnosti Vy žijete sen Americký. Bohužel pro Vás se EU brzy ( a já v to opravdu věřím) rozpadne a s tím se vrátí i suverenita Evropským národům. USA už nebudou diktovat Evropským národům, co mají nebo nemají dělat!

 • Superme
  18:24 03.05.2015

  Shania - "technologie co cina potrebuje nejvic jsou letecke motory a tyto
  jim rusove nedaji... " a následně "jiste ze jim dodavaji motory", tak jak to tedy podle Vás je? Dodávají jim to, nebo ne?

  Však jsem psal, že "údajně". Neověřoval jsem si to, jen jsem na to narazil na militaryboxu.

  Sice podceňujete Čínská letadla 5.generace, ale myslím, že je to moc netrápí :)

  Odkazy nemám, mám to od člověka, který ji studuje na univerzitě v Bordeaux, dále na ČVUT v Praze no a nakonec bude příští rok učit na Technické univerzitě v Liberci, kterou má už vystudovanou. Mimochodem, tento člověk si doma sám postavil 3D tiskárnu... jednoduše "magor" , který tomu neskutečně rozumí a měl také zakázku z AČR.

 • PlacKa
  17:02 03.05.2015

  Supreme: No jistě že je USA a EU ekonomika obří (i se všemi problémy, těch má Rusko dnes samo až had hlavu), ve srovnání s Ruskou ekonomikou a trhem jednoznačně. EU roční objem něco kolem 16 bilionů, USA také, to máte nějakých 32 bilionů a tomu odpovídající velikost trhu (bez kterého se Čína neobejde, oproti ruské 2,8 bilionu (už jen samotná německá ekonomika o třetinu větší než celá ruská) to jsou dva největší trhy, jak by je mohlo Rusko Číně nahradit, když je to proti nim "trpaslík" nedosahující ani desetiny ekonomické velikosti. Jen si porovnejte objem obchodu mezi Čínou a USA/EU s objemem s Ruskem. Rusko je pro Čínu zcela marginální trh jehož výpadek by pro ni nebyl nijak citelný, zato ztráta trhů v EU a USA by pro ni byl fatální. Sněte dál svůj ruský sen.

 • Shania
  13:58 03.05.2015

  superme: jiste ze jim dodavaji motory, ale cina je nedokaze okopirovat. na ruskych motorech jsou aktualne zavysli a snazi se to zmenit vyvojem vlastnich motoru, do kterych investuji velke penize.

  zadny prodej/vyrobni linka tu 22 nebude

  http://theaviationist.com/2013...

  dokonce nedodaji ani radary ani pro nove v uvozovkach 5 gen cinska letadla.

  o ruske elektronice bohuzel nic nevim, tak prosim aspon o par odkazu, diky.

 • Superme
  12:43 03.05.2015

  Shania - S tím já prostě nemohu souhlasit. Tam hlavně Rusko zaručuje stabilitu. Myslím, že jak to funguje jsme mohli vidět nedávno, když vznikl konflikt mezi Čínou a Vietnamem... situace se uklidnila během týdne. Indii dodávají zbraně snad všichni, včetně USA nebo Francie, ale je pravda, že jsou to hlavně Rusové.

  Jsou minimální... S-400, Su-35, Čína dokonce koupila montážní linku na Tu-22M3 atd... mimochodem, rusové prý Číně dodají motory Saturn ;)

  Tak nevím co byste rád věděl, ale snad stačí, že všichni, kdo umí dobře s elektrikou se učí rusky :)

 • Shania
  11:28 03.05.2015

  superme: rusko zarucuje bezpecnost indii pred cinou, tim ze indii dodava zbrane, letadla, protilodni rakety atd. tohle jsou dva nejvetsi rivalove v oblasti. i vietnam zacina spolupcovat s usa kvuli cine. filipiny ktere vykopli us zakladny pred par lety uz je zase maji zpet, kvuli cine...

  transfer technologii mezi ruskem a cinou je minimalni, ty technologie cina ziskava kopirovanim. rusove jen prodavaji co nejvic muzou.

  technologie co cina potrebuje nejvic jsou letecke motory a tyto
  jim rusove nedaji...

  o te ruske elektronice bych rad vedel vic, muzes o tom napsat vic?

 • Shania
  10:58 03.05.2015

  luky: vis proc rusko porusilo dohodu o jadernych raketach stredniho dosahu? kvuli cine, ktera takovou dohodu nepodepsala a tyto zbrane mela ve vyzbroji. takze cina donutila rusko porusit nejdulezitejsi dohodu studene valky a ted na sebe vesele miri raketami. tohle samo osobe vypovida o vztazich techto dvou zemi.

 • Superme
  10:50 03.05.2015

  PlacKa - Tak kromě surovin a technologií jim Rusko může nabídnout plnou podporu v zahraničních otázkách a hlavně zaručit bezpečnost v Čínském regionu, protože mají výborné vztahy s Indií nebo Vietnamem. Krom toho, Rusko je špička tam, kde je budoucnost (ačkoliv to tu mnoho lidí popírá) - tedy v elektronice.

  "obří ekonomiky USA a EU" no hlavně u té EU jsem se musel zasmát. Myslíte tu super ekonomiku, kde krachuje Řecko, Španělsko, Portugalsko...?

  Každopádně souhlas s Lukym: "Si dál sněte o tom, jak chce Čína napadnout a parcelovat Rusko." :)

 • Luky
  10:02 03.05.2015

  Do jakých vývodů mě to zas taháte ?..... si přečtěte co jsem doopravdy napsal (raději 5x) než z toho zase začnete konstruovat dalekosáhlé závěry - snění o spolupráci, výměna trhů, glorifikace socializmu....se chováte jak svazáci.

  Potřebujete se za každou cenu vymezovat vůči minulosti a tím povyšovat přítomnost, kterou nejste schopni vidět se špetkou kritiky. Když má někdo jiný názor na nějakou byť dílčí věc, která nezapadá do vaší šablony, tak na něj vyblejete spoustu domýšlivých závěrů. Fakt ubohý.

  Si dál sněte o tom, jak chce Čína napadnout a parcelovat Rusko.

 • JardaBrum
  23:41 02.05.2015

  Mne osobně zaráží jak politici, vojáci a všemožní analytici a komentátoři od východu na západ a od severu k jihu bečíja jak jsou jejich armady špatně vyzbrojené, vycvičené a vůbec je potřeba víc peněz a taky té potravy pro kanóny se prý nedostává.
  Si vis pacem, para bellum! Nebo snad: Si vic bellum, para pacem?
  Tento článek je o alternativách vyvoje občanské války na Ukrajině. Chondarenok jasně pojmenovává bezvýchodnost situace.
  Velmi zajímavé!!
  Proč do toho plancete porodnot a socialistickou pracovní morálku? A Čínu?

  PS. Na Ukrajině je občanská válka, ať už tomu říká kdo chce jak chce. A ať se dotoho vměšuje ten a nebo onen.

 • PlacKa
  22:27 02.05.2015

  Supreme a Luky: Představa, že Čína někam půjde s Ruskem je vtip? Číňan by byl naprostý blázen otočit se k Západu zády kvůli nějakému Rusku, od kterého má zájem jen o suroviny a některé zbraně. Rusko ani nemá co jiného nabídnout a to je dost málo na to, si kvůli tomu, podříznout větev na které sedíte, bez Západních trhů se Čína neobejde a ruský "mikrotrh" je o ničem. Dvě obří ekonomiky USA a EU vyměnit za mikroekonomiku Ruska? Vedle USA a EU je Rusko zcela "drobný trpaslík", který je velikostí ekonomiky někde na úrovni samotné Itálie nebo jen 2/3 Německa. Sněte dál.

 • misanex
  21:57 02.05.2015

  Supreme a luky: mě bylo v 89 cca 14, ale pamatuju si zničenou přírodu, znečištěné vody od zemědělství, nedostatek všeho včetně papíru na záchod, polychlorovane bifenily v mléce, utajení Černobylu takže jsme se hezky mohli nadýchat plutónia, v Praze polovina domů lešení aby na lidi nepadala omítka...
  O čem to sakra mluvíte, bylo to hnusný a nefungovalo to. Teď se máme 100x lépe a nemáme tu hnus jménem komunismus...

 • Shania
  19:53 02.05.2015

  superme +luky: dokud nebudou mit podepsany obranny pakt, tak nepresvedci. vojanska cviceni se provadi kde s kym a treba NATO cvicilo treba s ruskem a jinymi staty.

 • Superme
  19:07 02.05.2015

  Luky - myslím, že některé ani toto nepřesvědčí :)

 • Luky
  14:59 02.05.2015

  Omlouvám se, ale ty poslední dlouhé příspěvky jsem nečetl....nějak jsem je jen přelétl očima a opravdu nemám chuť se dohadovat o socialistické pracovní morálce a podobně....když začali po revoluci zase zemědělci soukromě hospodařit, tak jsem měl hroznou radost, jak se krajina zase bude lepšit...ale ta realita - spousta oře po spádnici, sejou kukuřici 10x po sobě, sypou ledek na pole, hlavně aby měly co žrát bioplynky...na polích se pěstuje plyn, benzín a elektrika...je mi z toho slabo.

  ale proč jsem tu (někdo tu říkal, že Čína je proti Rusku):
  http://www.reuters.com/article...

 • Deortc
  13:46 02.05.2015

  Ad. efektivita práce za doby socialismu - naprostý souhlas s "Shania" a pro "Sorge-227" mám nednu vzpomínku starého zbrojnoše :p. Mě bylo něco kolem dvaceti, když se východní blok rozpadnul. V té době jsem sice studoval, ale měl jsem za sebou několik prázninových brigád v rámci LAM (letní aktivita mládeže) - makal jsem ve fabrice jako pomocný dělník. Aniž bych se zbytečně rozepisoval - tehdy za socialismu přikrádání bylo bez nadsázky běžnou součástí života. Kradl snad uplně každý a kradl cokoliv mohl.... např. dělník ve fabrice pro svou domácí dílnu ukradl aspoň sadu vrtáků, např. dělníci v knihtisku kradli nedostatkové knihy, které následně prodávali do antikvariátu (divil jsem se, že tehdy nikomu nepřišlo divné, že knihy, které ještě nejsou oficiálně na trhu, jsou už k mání v antikvatiátu strategicky založeném v blízkém okolí tiskárny :p ) atd...atd... kradlo se sice poměrně v malém, ale zato všeobecně.....
  A efektivita práce - zjednodušeně, kde se dalo ulejt, tam se ulejvalo a co se dalo "vojebat", to se "vojebalo". Sám jsem byl v několika případech svědkem, kdy dělník celou šichtu prospal v kocovině.... Plán se v mnoha případech plnil (nebo i překračoval) pouze na papíře....

  Mimochodem, když se tak ve vzpomínkách vracím na tu dobu reálcosialismu. Víš jak v té době zemědělci šetřili naftou? Umělá hnojiva, která se měla na pole rozprášit v několika etapách v přesně daném časovém odstupu se na pole prostě vyplkla všechna naráz - pole pak nějakou dobu vypadala jakoby byla zasněžená. Že to první déšť všechno spláchnul, to nebylo podstatné, podstatné bylo, že nafta určená na další výjezdy byla ušetřená. :p

  Socialistická pracovní morálka prostě byla natolik tragická, že ten systém prostě musel dříve nebo později chcípnout. namlouvat si cokoliv jiného, to je jen projevem naivity a neznalosti tehdejších poměrů.

 • Deortc
  13:17 02.05.2015

  Jak tak koukám na tu diskuzi, vidím, že někteří zejména stoupenci Ruska považují za křivdu vůči Rusku, že se Německo sjednotilo a Gorbačov za to nic nedostal, že se NATO rozšířilo a že prostě západ před pětadvaceti lety posílil na úkor Ruska aniž by to Rusku nějak kompenzoval.

  Těmto diskutérům bych jen připomněl známou skutečnost, že Sovětský svaz byl několik desítek let ve válce s demokratickým západem sdruženým v NATO - byl ve studené válce a tuto válku prohrál. A za tuto svou prohru zaplatil svým vlastním rozpadem, rozpadem a zánikem struktur, které ovládal (Varšavská smlouva, RVHP) a také ztrátou vlivu na své satelity nad kterými měl protektorát (Polsko, Maďarsko, Československo, Rumunsko, NDR,...). A poražený si zpravidla nediktuje podmínky. Podmínky diktuje vítěz - tedy v tomto případě západní demokratické státy.

  Takže Gorbačov neměl žádné reálné možnosti jak si cokoliv diktovat. Mohl snad jedině vyhrožovat prodlužováním agonie východního bloku, který se ale v té době už rozpadal samovolně (NDR, Maďarsko). Gorbačov udělal to nejlepší co za dané situace udělat mohl - vyjednal klidnou a mírovou deinstalaci vlivu SSSR, čímž nepochybně zachránil možná i miliony životů. :)

  Nicméně rozšíření NATO, přeorientace bývalých sovětských satelitů na západ, rozpad SSSR a západní přeorientace některých bývalých okupovaných států SSSR, to je prostě jen důsledek prohry SSSR. Nic víc, nic méně.

  Zlobit se na to, že věci dopadly nepříznivě pro SSSR, to mě připadá stejně hloupé, jako se např. zlobit na to, že v roce 1945 kapitulující Německo nevyjednalo na spojencích pro sebe lepší podmínky.... :p

  Ad. pomoc Číny a Indie v případném vedení války Ruskem. Vy kdo tvrdíte, že Čína, nebo dokonce i Indie by Rusku přispěchaly vojensky na pomoc - můžete svou myšlenku trochu rozvést? Co konkrétně vás k tomuto přesvědčení vede? Omlouvám se, ale já v takovém konání z mnoha důvodů nenalézám sebemenší logiku. Spíš naopak nacházím logiku v tom, že zejména Číně by náramně vyhovovalo vojensky a ekonomicky vyčerpané Rusko.

 • Shania
  09:39 02.05.2015

  Sorge-227: nostalgický pohled přes růžové brýle dřív jsme se měli líp a vše bylo lepší je pravě ten váš největší problém....

  Naše ekonomika ani náhodou nebyla v dobrém stavu i když se s tou ruskou nemohla vůbec srovnávat. Efektivita prace byla velmi nízka, přezaměstnané podniky plné zlodějů, korupce a nebyli konkurenceschopné.. Privatizace sice neproběhla vubec ideálně a a spousta lidí toho využila, ale nakonec cena za transformaci nebyla tak vysoká a vyplatila se.

  A i kdyby to bylo jak ty píšeš, tak si uvědom kde jsme mohli být, kdyby jsme zůstali v západní svěře vlivu, využili marshaluv plan, minimálně na úrovni Rakouska nebo Německa...A hlavně povaha a hrdost národa by byla úplně někde jinde (tohle je podle mě ta nejhorší věc co nám komunisti provedli).

 • PlacKa
  01:00 02.05.2015

  Sorge-227 O těch Slovanech bych to nebral tak vážně, dělat z východoevropského a západoevropského mixu skoro čisté Slovany je naprostá pitomost. A co probůh máme kulturně společného s Rusy? Nejblíže máme asi kulturně k Německu, 1000 let sousedství s Němci, ne s Rusy. To "slavjanofilství" některých, je jen nějaký relikt panslavismu, té hlouposti o Slovanství a nerozborném bratrství slovanských národů. Havlíček Borovský říkal: "K čemu je nám slovanství? Leda tak k hovnu" A to platí stále! Rusomilové mohli podobné zhovadilosti o Slovanství Čechů hlásat v minulém století, dnes už to jde těžko. Podle DNA analýzy mají dnešní Češi více společného s národy západní Evropy. Češi jsou například, podobně jako Rakušané, Bretaňci, Angličané, Skoti, Irové a Velšané, ve vysoké míře nositeli genu CFTR, konkrétně její mutace G551D, což je společné národům s keltským původem. Česko patřilo, patří a patřit bude k Západu (naštěstí). Pod západní civilizaci patříme historicky a kulturně a jsme její součástí prakticky po celý středověk. Byli jsme součástí Svaté říše římské, kam kromě nás spadala také území dnešního Německa, Lucemburska, Nizozemska, Švýcarska, Slovinska a dalších zemí. Toto tisícileté spojenectví nás předurčuje k tomu, že jsme nedílnou součástí západní civilizace. A s Ruskem, Ukrajinou a jimi podobnými zeměmi skutečně nemáme kulturně ani historicky vlastně nic společného. Tam jsme nikdy, vyjma 40iletého zlého snu jménem komunistická diktatura, nijak nepatřili. Takže milí obdivovatelé "slovanství" a Ruska, nedá se nic dělat, Češi jak kulturně tak historicky nepatří k Rusku a jemu podobným, ale k Západu.

 • Blake
  00:13 02.05.2015

  Superme, s tym suhlasim, preto sa pytam...

 • Superme
  23:55 01.05.2015

  Blake - Vůbec jste nepochopil, jak jsem to myslel...

 • Blake
  23:41 01.05.2015

  Nemalo to byt take doslovne prirovnanie, skor som chcel povedat (a aj som to doplnil hned v dalsom prispevku), ze stat (slovensky, alebo cesky) by mal svoju naklonnost inym statom hodnotit cisto na zaklade toho, co moze od daneho statu dostat a co mu moze ponuknut (a tym myslim aj nejaku garanciu feroveho vztahu).

  Etnicka prislusnost (akakolvek prislusnots) je faktor, ktory zvycajne, ak nie vzdy, negativne ovplyvnuje rozhodovanie, ci uz jedinca, alebo masy.

  Slovania sme, ale zapadni, Rusi su vychodni. To delenie tam nie je zo srandy. Velmi blizko k zapadu sme mali nie len v 38, ale aj dlho predtym, boli sme predsa sucastou Rakusko-Uhorska. Hlasy volajuce po panslavizme sa objavovali vzdy, ked sa zacalo hovorit o "vymaneni sa spod madarskej nadvlady", aby bolo cim mavat, pretoze "My, sedliaci, co hovorime po Slovensky, chceme vlastnu zem" nebolo nieco, co by medzinarodna spolocnost povazovala za legitimny dovod rozbijat Uhorsko.

  "oslobodili" nas Sovieti, ale len preto, lebo sa potrebovali dostat do Berlina skor, nez ktokolvek iny (druha strana robila to iste). Kludne mohlo odohrat inak. Nemecka linia v Cesku sa rozpadala, jedna divizia sa vzdala cela, cez 9000 muzov a kopa techniky, ked Nemci uz utekali pred Sovietmi do americkeho zajatia (to tiez nieco hovori o sovietskych "osloboditeloch"). Americku tretiu armadu v CR zastavil rozkaz nepostupovat. Samozrejme, ak by ten rozkaz nepadol, Slovensko by uz Americania aj tak neoslobodili. Kedy by nas oslobodili zapadne sily, ak by sa Sovieti zastavili? Ktovie, ale stat sa to mohlo (ako sam vravis, "keby..."). Historiu nezmenime, len neprikladajme relevanciu nespravnym faktom. To oslobodenie nebola nejaka bratska slovanska pomoc, ale hon na Berlin. Navyse velke mnozstvo vojakov, ktori nas oslobodili, ani slovania neboli.

  Japonci zautocili na USA 4 roky pred oslobodenim, tiez to moc nesuvisi s tym, ci a kedy by nas zapadni spojenci oslobodili.

  Este k teme blizkosti k Rusku. Za dlhe roky okupacie si velka cast CS ludu vytvorila domnienku, ze na zapade je lepsie. Ci to tak realne bolo je otazka pohladu, ale uz len tym sa udrziavala naklonnost k zapadu. Uz vtedy sa konzumovala zapadna kultura a konzumuje sa dodnes, cim dalej, tym viac. Pozri sa uz len na to, kolko prebera nas jazyk slov z anglictiny. Pozri sa, kolko ich uz roky ma prebratych z nemciny, popripade z madarciny a porovnaj si to s rustinou. Ak nieco sme, tak Europania, aj ked sa na nas cast Europy pozera trochu zhora (ale uprimne, pozeras sa inak ty na povedzme Spanielov, alebo Grekov?). To je ale zas ten prehnane aplikovany koncept naroda - (snad nie) vecny udel Europy.

  Niekto nad tym preberanim zapadnej kultury a slov cudzieho jazyka pokruti hlavou, ale su to prirodzene procesy, ktore nie su tak celkom zle. Ich podstatou nie je likvidacia, ale premena. Ze je ta premena niekedy trochu nasilu presadzovana mediami a vplyvnymi osobnostami je nepekne, ale znova - keby to lud prebrat nechcel, nepreberie to. Ze hlupi ludia preberu cokolvek je druha vec - ale Rusko ma rovnaku moznost oblbovat hlupych, ako zapad, akurat na to prichadza az teraz a je oproti zapadu v nevyhode, prave kvoli kulturnym a jazykovym barieram, ktore som spomenul. Kym sa nevzdaju azbuky, nikto ma nepresvedci, ze su k nam blizsie, nez povedzme Rakusko.

  No a keby aj boli niektori politici financovani zapadom, ak by ludia chceli ostat pod vplyvom Ruska, ziadna revolucia by neprebehla. Po revolucii sa lud hodil do naruce zapadneho sveta a doteraz tam spokojne patri. Samozrejme, su vynimky, ktore s tym, ze patria do zapadneho sveta spokojne niesu, jednak ide o ludi, ktorym sa uprimne viac paci idea ruskeho sveta a myslenia (resp. obraz o ruskom svete), a jednak o ludi, ktori su frustrovani tym, ze si v zapadnom svete nevedia najst svoje miesto a tak snivaju o tom, ako to je inde lepsie (podobne ako niektori snivali pocas CSSR americky sen a ked potom emigrovali, tak v USA vyhoreli).


  Tvrdim, ze nemam rad koncept naroda a etnickej a kulturnej blizkosti v rozhodovani, ale kedze ho pouziva cely svet, musim predsa len uznat, ze spolupraca medzi posobnejsimi narodmi je jednoduchsia a osobne by som presadzoval spolupracu v ramci V4 prave preto, lebo sme si tu najblizsie.

 • Sorge-227
  22:12 01.05.2015

  Blake -
  Verim tomu ze politici (Havel...) boli financovani zapadom aby rozbili CSSR, armadu, vojensky priemysel, ekonomiku. Slovensko a Ceska republika uz nebude nikdy tak bohata ako bola CSSR. CSSR nebola zadlzena a pritom mala jednu z najsilnejsich armad v europe.
  Musim s tebou suhasit s konceptom naroda. Bolo by lepsie keby sa ludia spojili na celom svete. Sustredili sa na spolecne ciele (odstranit hlad, chudobu, choroby,..) Keby ludia celu historiu nevalcili tak uz by davno cele ludstvo pokrocilo velmi daleko.

  Tak podla vas je europa normalny krestan a rus je krestansky fanatik. Urcite mame blizsie k rusom ako k zapadu z kazdeho pohladu. Ja som si vzdy myslel ze sme slovania, tak neviem. Keby ste vedeli ako sa pozera zapad na nas. Mali sme velmi blizko k zapadu hlavne 1938. Kto nas oslobodil? A ze nas ovladali do 89? Ale keby nas neoslobodili tak kto by prisiel? A kedy? Keby Japonci nezautocili na USA tak USA ani nebojuje.

 • Blake
  21:11 01.05.2015

  Ako nam Rusko moze pomoct s imigracnou politikou EU? Je derava, to ano, ale co s tym ma Rusko? To, ze cesky momentalne znasilnuju cesi, slovenky slovaci, s tym nam tiez pomoze Rusko?

 • Superme
  19:05 01.05.2015

  Stále se tu řeší Rusko, ale aby nám to zlé Rusko zase nezachránilo prd*l! Když se podívám, jaká je imigrační politika EU, tak si říkám, že zde máme mega průser! V kdysi hrdé Británii znásilňují a sexuálně otročí mladé Britky a "policie" nedělá absolutně nic, aby náhodou nebyla obviněna z rasismu! Švédsko je na tom snad ještě hůř! V Itálii zabírají imigranti domovy Italů! Atd., atd. ...

 • Jan Horten
  18:24 01.05.2015

  KazdiceOpice - To co uvádíte 71 je průměrný věk mužů a žen dohromady (ženy cca 73 let). To co jsem uváděl já je věk dožití mužů, již chápete, nikoliv dožití populace jako takové (tedy součet žen a mužů, kdy ženy zvedají průměrný věk dožití) když ale vezmete jen ty muže jsou Rusové hajzlu, tragičtější čísla než v Rusku budete u mužů hledat dlouho, v tomto jsou zcela na úrovni těch horších rozvojových států!!! Spotřebu alkoholu je v Rusko daleko vepředu, to co zmiňujete, je pouze alkohol který prošel distribucí, je zdaněn a podchycen statistikou, jde tedy o oficiální množství prodané v daném státě. To čem mluvím není jen alkohol prodaný oficiálně ale neoficiálně, pálený načerno atd. Rusové obří míru pálení "samohonky" odhadují např. na základě prodeje cukru a podle dalších nepřímých metod. Vedle alkoholismu (ta čísla uvádí samotní Rusové) je velký problém v Rusku heroin, Rusko je absolutně největší spotřebitel (jak v relativních, tak absolutních číslech) 140 milionová země Rusko spotřebuje 21% celkové světové produkce heroinu!!! (opět použité jen ruské zdroje viz. ZDROJ --- http://www.rg.ru/2009/10/22/ge... ---) Asi vám to kazí tu představu o vašem Rusku, ale to si stěžujte v Rusku :-)

 • Blake
  18:08 01.05.2015

  Vestly, presne tak to aj bolo. Ta spolupraca sice nebola nejak velmi signifikantna, ale Ficova vlada obchod vychodnym smerom podporovala.

  Inak ak sa nemylim, tak neobcania na Balte su neobcanmi z vlastnej vole, resp. nevole sa prisposobit statu, v ktorom ziju. Ak s tym ma RF ako stat problem, vie im pomoct aj bez nejakeho roznecovania tohto konfliktu. (ale vie naozaj?)

 • Jan Horten
  18:01 01.05.2015

  KazdiceOpice - Vy jste dobrý :-) To jsem vás nepobavil já ale ruský zdroj, který jsem citoval a odkaz na něj i přidal. Vy už nevěříte ani svým Rusům :-) ????

Stránka 1 z 4