Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

-
29. 4. 2015
-
157 komentářů
-
Jan Grohmann
Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři se zamyslel Michail Chondarenok, šéfredaktor ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr. Článek vnáší další vhled do ruského vojenského a strategického uvažování.
Války končí jen jedním způsobem
Michail Chondarenok je plukovník protivzdušné obrany ve výslužbě, absolvent Akademie Generálního štábu a bývalý člen Ředitelství hlavních operací Generálního štábu. Od roku 2003 Chondarenok působí ve Vojensko-průmyslovém kurýru, v současné době jako šéfredaktor. Chondarenok je znám jako konzervativní kritik ruského ministerstva obrany, až po nástup současného ministra obrany Sergeje Šojgu.
Vojensko-průmyslový kurýr je významné ruské vojenské periodikum, kde přispívají nejvýznamnější ruští odborníci. Objevil se zde i článek současného náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova o konceptu hybridních válek.
Chondarenok ve svém březnovém článku Skript třetí světové války popisuje teoretickou eskalaci vojenského konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Chondarenok na začátku sděluje nejzásadnější myšlenku svého článku – války končí pouze a jen drtivým vítězstvím jedné strany a drtivou porážkou druhé.
„Člověk se musí opakovat ještě jednou – prohlašování ruských ultraliberálních ruských politiků, jako „problém nemá vojenské řešení“ a „všechny války skončí v míru“ se nezakládají na realitě. Války skončí jen jedním způsobem – drtivou porážkou pro jedny, skvělým vítězstvím pro druhé. Objeví-li se výraz „konflikt nemá vojenské řešení“ znamená to, že jedna strana konfliktu nemá dostatek síly na vítězné ukončení války. A jestliže konflikt skončí nerozhodně, je to způsobeno úplným vyčerpáním vojenských kapacit na obou stranách. Samozřejmě jsou možné jiné alternativy, s drobnými odchylkami od této hlavní line,“ píše hned v úvodu Chondarenok.
Nevýhoda tahu
Skript třetí světové války se zaobírá nástinem situace v separatistických jihovýchodních provinciích Ukrajiny, především v okolí Doněcku a Lugansku. Cílem vnitřní a vnější politiky Ukrajiny bude obnovení uzemní celistvosti země jakýmikoliv prostředky. Poznámka redakce – tedy kromě Krymu, který Rusko již považuje za své území.
Podle Chondarenoka patří jednání o federalizaci separatistických oblastí do světa „domněnek a imaginárních her.“ Kijev nemá vojenské prostředky k ovládnutí jihovýchodních oblastí. Avšak to neznamená, že Kijev opustil myšlenku získání vojenské kontroly nad vzpurnými oblastmi.
Problém jsou však samotné separatistické oblasti. Není jasné, jaké jsou cíle vzbouřenců. Ve svém článku Chondarenok přemítá, jak je možné vytvořit na jihovýchodě Ukrajiny samostatný státní útvar, když je nemožné tomuto útvaru zajistit ekonomickou, finanční, energetickou i jinou nezávislost.
Teoreticky je možná federalizace. Avšak jak autor soudí, Kijev ji „nikdy za žádných okolností nepřipustí“. Bylo prolito již příliš krve, zničeno mnoho infrastruktury a propast mezi oběma stranami konfliktu je obrovská.
Jedná se o typický příklad „nevýhody tahu“ z kombinatorické teorie her. Žádná strana neví, jaký má udělat další krok, a každý další krok pravděpodobně jen zhorší situaci. Nejvhodnější taktikou je vést pouze verbální válku a vyčkávat.
Jakékoliv předvídaní budoucnosti je krajně obtížné. Chondarenok se odvolává na knihu The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable od Nassima Nicholase Taleba, odborníka v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky. „Teorie jen obtížně předvídá vzácné případy, které zahrnují významné důsledky,“ cituje Chondarenok úryvek z knihy.
Jinými slovy, od určitého bodu nelze předvídat následující chod událostí. Jakýkoliv podnět může spustit naprosto zásadní události, lišící se od předpovědí. V současné době panuje mezi bojujícími stranami příměří. Obě strany si však uvědomují, že jde pouze o přestávku před další válečnou kampaní.
Třetí světová válka
Jaká je současná vojenská situace? Na jihovýchodě Ukrajiny podle Chondarenoka proti sobě bojují dvě sovětské armády. Ukrajinská armáda je prakticky (výcvik, vybavení taktika, operační myšlení) na stejné úrovni, jako v roce 1991. Na druhé straně stojí „lépe trénované jednotky v operačně-taktickém smyslu slova, větší počet odborníků a lepší velitelé.“
V podstatě jde jen o pozemní válku. Už tak malé ukrajinské letectvo bylo potlačeno „rekreanty a dobrovolníky“ s protivzdušnými systémy a letadly působící na jihovýchodě Ukrajiny.
„Rekreanti na jihovýchodě Ukrajiny a jejich TO&E (tabulková organizace a vybavení – pozn. redakce) systémy protivzdušné obrany hodně napomohli této situaci. Někdy rekreanti ve svých letadlech jednali nepozorovaně a tiše za stejným účelem,“ píše Chondarenok.
V podstatě jde o modernizovanou variantu druhé světové války. Ani jedna strana nepoužila nejmodernější zbraně, vybavení, taktiku nebo postupy.
„Jak je dobře známo, doborvolníci-rekreanti bojují na jihovýchodní straně se svými TO&E. Teď předpokládejme takovou situaci (opět čistě hypoteticky, proč ne), že dobrovolníci a rekreanti z USA a západní Evropy se svými TO&E začnou posilovat řady ukrajinské armády,“ začíná Chondarenok rozepisovat teoretickou situaci.
Imaginárně - na ukrajinských letištích začnou přistávat nejmodernější západní bojová letadla, průzkumná letadla a také letadla elektronického boje. Do Černého moře se přesune trojice útočných skupin letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) v čele s letadlovými loděmi, raketovými křižníky, torpédoborci a ponorkami.
Dále posílí ukrajinskou armádu nejnovější západní tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné dělostřelectvo, jednotky elektronického boje a průzkumu. Vše budou podporovat jednotky technické a logistické podpory, bez kterých je vedení moderní války nemyslitelné. Ukrajinská armáda se přitom nově opře o nejmodernější přesné zbraně (pumy, střely) a o dokonalý průzkum a zpravodajství.
Chondarenok spekuluje, jak se proti takové síle udrží povstalci na jihovýchodní straně. „Jak dlouho se mohou ozbrojené formace na jihovýchodě udržet? Den? Dva? Nebo týden? Odpověď je bohužel: několik hodin bude úspěch,“ píše Chondarenok.
V tomto bodě masově podpoří proruské povstalce ruská armáda. Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“
Avšak zpět do imaginace - co se stane, když do bojů zasáhne ruská armáda? Pokud se boje povedou konvenčními silami, vítězství určitě skončí na straně západu. „Bohužel současná moderní ruská armáda je pouze málo kvalitativně odlišná od modelu sovětské armády z roku 1991. Není moc zbraní, které splňují nejvyšší nároky 21. století,“ uvádí Chondarenok.
Rusko nemá v tomto okamžiku jedinou operačně velkou formaci leteckých sil s moderními letadly, s dodatečným přísunem přesné munice, které dokáží vést bojové operace delší než 30 dnů. Černomořská flotila je podle autora spíše pobočkou Centrálního námořního muzea.
Kombinované armádní formace a jednotky z bývalého Severokavkazského vojenského okruhu (označení před rokem 2010, nyní Jižní vojenský okruh) mohou vytvořit jednotky o síle 1,5 armádní sboru (podle západních standardů). Podle Chondarenoka ruské jednotky by údajně nedokázaly vytvořit ukrajinský front z dostupných sil a prostředků.
Dostupné vojenské jednotky Ruska tak nejsou údajně schopné vést operačně strategické mise na jihozápadním strategickém směru (YuZSN).
Nevýhodou ruské armády je i nedostatečné vybavení pro vedení elektronického boje. „Na jedné americké letadlové lodi se nachází čtyři až šest speciálních letadel pro vedení elektronické války. V celé ruské armádě se však nenachází jediné podobné letadlo,“ uvádí Chondarenok.
Situací nenahrává ani špatná síť letišť, silnic a železnic. „Stručně řečeno, první železnice rovnoběžná s přední linii vede přes Ukrajinu a druhá až ve Volgogradu. Jak je známo, kde končí železnice, tam končí také války,“ píše Chondarenok.
Chondarenok ze současného stavu obviňuje politické vedení země, které bylo u moci za posledních 20 let. „Reformy a optimalizace“ ruské armády se negativně podepsaly na rozvoji všech složek ruské armády za posledních dvacet let, od nejnižších jednotek, přes velení, vědu a výzkum až po akademickou sféru. Změna k lepšímu nastala až po nástupu současného ministra obrany Sergeje Šojgu.
„Pokud nebude chtít Ruska armáda ustoupit, co poté?“ ptá se Chondarenok. Nabízí se použití taktických jaderných zbraní nebo útok na ukrajinské jaderné elektrárny, chemické zařízené nebo vodní elektrárny na řece Dněpr s cílem vytvořit záplavové oblasti. „To jak je však dobře známo, je dvousečný meč. Navíc není zas tak mnoho dalekonosných prostředků pro doručování taktických jaderných zbraní. Koneckonců vlastními rukami jsme zničili třídu střel nejvíce důležitých pro obranu naší země – rakety krátkého s středního dosahu,“ uvádí Chondarenok.
Podle názoru autora se Rusko nesmí vtáhnout do přímého dlouhodobého střetu v jihovýchodní Ukrajině, protože na takovou válku není připraveno. „Je třeba si objektivně uvědomit, že naše země, armáda a námořnictvo, stále ještě nejsou připravené k vedení rozsáhle konvenční války za použití pouze konvenčních zbraní. Pokud vezmete všechna kritéria připravenosti státu na válku (výcvik ozbrojených sil, příprava ekonomiky země, příprava území k podpoře ruských ozbrojených sil, příprava obyvatelstva k obraně), pak většina z nich má závažné problémy,“ uzavírá Chondarenok.
Zdroj: Russian Defense Policy
Související články
Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo
Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...
-
14.04.2015
-
129 komentářů
-
Jan Grohmann
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
-
22.04.2015
-
139 komentářů
-
Jan Grohmann
Moderné dejiny žoldnierskeho remesla
Videli ste sériu Expandables a mysleli ste si – zábavné, ale Hollywood si zas niečo vymyslel. ...
-
23.04.2015
-
3 komentářů
-
Pavol Kosnáč
Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků
Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...
-
27.04.2015
-
41 komentářů
-
Jan Grohmann
Sorge-227 O těch Slovanech bych to nebral tak vážně, dělat z východoevropského a západoevropského mixu skoro čisté Slovany je naprostá pitomost. A co probůh máme kulturně ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227 O těch Slovanech bych to nebral tak vážně, dělat z východoevropského a západoevropského mixu skoro čisté Slovany je naprostá pitomost. A co probůh máme kulturně společného s Rusy? Nejblíže máme asi kulturně k Německu, 1000 let sousedství s Němci, ne s Rusy. To "slavjanofilství" některých, je jen nějaký relikt panslavismu, té hlouposti o Slovanství a nerozborném bratrství slovanských národů. Havlíček Borovský říkal: "K čemu je nám slovanství? Leda tak k hovnu" A to platí stále! Rusomilové mohli podobné zhovadilosti o Slovanství Čechů hlásat v minulém století, dnes už to jde těžko. Podle DNA analýzy mají dnešní Češi více společného s národy západní Evropy. Češi jsou například, podobně jako Rakušané, Bretaňci, Angličané, Skoti, Irové a Velšané, ve vysoké míře nositeli genu CFTR, konkrétně její mutace G551D, což je společné národům s keltským původem. Česko patřilo, patří a patřit bude k Západu (naštěstí). Pod západní civilizaci patříme historicky a kulturně a jsme její součástí prakticky po celý středověk. Byli jsme součástí Svaté říše římské, kam kromě nás spadala také území dnešního Německa, Lucemburska, Nizozemska, Švýcarska, Slovinska a dalších zemí. Toto tisícileté spojenectví nás předurčuje k tomu, že jsme nedílnou součástí západní civilizace. A s Ruskem, Ukrajinou a jimi podobnými zeměmi skutečně nemáme kulturně ani historicky vlastně nic společného. Tam jsme nikdy, vyjma 40iletého zlého snu jménem komunistická diktatura, nijak nepatřili. Takže milí obdivovatelé "slovanství" a Ruska, nedá se nic dělat, Češi jak kulturně tak historicky nepatří k Rusku a jemu podobným, ale k Západu.Skrýt celý příspěvek
Nemalo to byt take doslovne prirovnanie, skor som chcel povedat (a aj som to doplnil hned v dalsom prispevku), ze stat (slovensky, alebo cesky) by mal svoju naklonnost inym statom ...Zobrazit celý příspěvek
Nemalo to byt take doslovne prirovnanie, skor som chcel povedat (a aj som to doplnil hned v dalsom prispevku), ze stat (slovensky, alebo cesky) by mal svoju naklonnost inym statom hodnotit cisto na zaklade toho, co moze od daneho statu dostat a co mu moze ponuknut (a tym myslim aj nejaku garanciu feroveho vztahu).
Etnicka prislusnost (akakolvek prislusnots) je faktor, ktory zvycajne, ak nie vzdy, negativne ovplyvnuje rozhodovanie, ci uz jedinca, alebo masy.
Slovania sme, ale zapadni, Rusi su vychodni. To delenie tam nie je zo srandy. Velmi blizko k zapadu sme mali nie len v 38, ale aj dlho predtym, boli sme predsa sucastou Rakusko-Uhorska. Hlasy volajuce po panslavizme sa objavovali vzdy, ked sa zacalo hovorit o "vymaneni sa spod madarskej nadvlady", aby bolo cim mavat, pretoze "My, sedliaci, co hovorime po Slovensky, chceme vlastnu zem" nebolo nieco, co by medzinarodna spolocnost povazovala za legitimny dovod rozbijat Uhorsko.
"oslobodili" nas Sovieti, ale len preto, lebo sa potrebovali dostat do Berlina skor, nez ktokolvek iny (druha strana robila to iste). Kludne mohlo odohrat inak. Nemecka linia v Cesku sa rozpadala, jedna divizia sa vzdala cela, cez 9000 muzov a kopa techniky, ked Nemci uz utekali pred Sovietmi do americkeho zajatia (to tiez nieco hovori o sovietskych "osloboditeloch"). Americku tretiu armadu v CR zastavil rozkaz nepostupovat. Samozrejme, ak by ten rozkaz nepadol, Slovensko by uz Americania aj tak neoslobodili. Kedy by nas oslobodili zapadne sily, ak by sa Sovieti zastavili? Ktovie, ale stat sa to mohlo (ako sam vravis, "keby..."). Historiu nezmenime, len neprikladajme relevanciu nespravnym faktom. To oslobodenie nebola nejaka bratska slovanska pomoc, ale hon na Berlin. Navyse velke mnozstvo vojakov, ktori nas oslobodili, ani slovania neboli.
Japonci zautocili na USA 4 roky pred oslobodenim, tiez to moc nesuvisi s tym, ci a kedy by nas zapadni spojenci oslobodili.
Este k teme blizkosti k Rusku. Za dlhe roky okupacie si velka cast CS ludu vytvorila domnienku, ze na zapade je lepsie. Ci to tak realne bolo je otazka pohladu, ale uz len tym sa udrziavala naklonnost k zapadu. Uz vtedy sa konzumovala zapadna kultura a konzumuje sa dodnes, cim dalej, tym viac. Pozri sa uz len na to, kolko prebera nas jazyk slov z anglictiny. Pozri sa, kolko ich uz roky ma prebratych z nemciny, popripade z madarciny a porovnaj si to s rustinou. Ak nieco sme, tak Europania, aj ked sa na nas cast Europy pozera trochu zhora (ale uprimne, pozeras sa inak ty na povedzme Spanielov, alebo Grekov?). To je ale zas ten prehnane aplikovany koncept naroda - (snad nie) vecny udel Europy.
Niekto nad tym preberanim zapadnej kultury a slov cudzieho jazyka pokruti hlavou, ale su to prirodzene procesy, ktore nie su tak celkom zle. Ich podstatou nie je likvidacia, ale premena. Ze je ta premena niekedy trochu nasilu presadzovana mediami a vplyvnymi osobnostami je nepekne, ale znova - keby to lud prebrat nechcel, nepreberie to. Ze hlupi ludia preberu cokolvek je druha vec - ale Rusko ma rovnaku moznost oblbovat hlupych, ako zapad, akurat na to prichadza az teraz a je oproti zapadu v nevyhode, prave kvoli kulturnym a jazykovym barieram, ktore som spomenul. Kym sa nevzdaju azbuky, nikto ma nepresvedci, ze su k nam blizsie, nez povedzme Rakusko.
No a keby aj boli niektori politici financovani zapadom, ak by ludia chceli ostat pod vplyvom Ruska, ziadna revolucia by neprebehla. Po revolucii sa lud hodil do naruce zapadneho sveta a doteraz tam spokojne patri. Samozrejme, su vynimky, ktore s tym, ze patria do zapadneho sveta spokojne niesu, jednak ide o ludi, ktorym sa uprimne viac paci idea ruskeho sveta a myslenia (resp. obraz o ruskom svete), a jednak o ludi, ktori su frustrovani tym, ze si v zapadnom svete nevedia najst svoje miesto a tak snivaju o tom, ako to je inde lepsie (podobne ako niektori snivali pocas CSSR americky sen a ked potom emigrovali, tak v USA vyhoreli).
Tvrdim, ze nemam rad koncept naroda a etnickej a kulturnej blizkosti v rozhodovani, ale kedze ho pouziva cely svet, musim predsa len uznat, ze spolupraca medzi posobnejsimi narodmi je jednoduchsia a osobne by som presadzoval spolupracu v ramci V4 prave preto, lebo sme si tu najblizsie.Skrýt celý příspěvekBlake - Verim tomu ze politici (Havel...) boli financovani zapadom aby rozbili CSSR, armadu, vojensky priemysel, ekonomiku. Slovensko a Ceska republika uz nebude nikdy tak bohata ...Zobrazit celý příspěvek
Blake -
Verim tomu ze politici (Havel...) boli financovani zapadom aby rozbili CSSR, armadu, vojensky priemysel, ekonomiku. Slovensko a Ceska republika uz nebude nikdy tak bohata ako bola CSSR. CSSR nebola zadlzena a pritom mala jednu z najsilnejsich armad v europe.
Musim s tebou suhasit s konceptom naroda. Bolo by lepsie keby sa ludia spojili na celom svete. Sustredili sa na spolecne ciele (odstranit hlad, chudobu, choroby,..) Keby ludia celu historiu nevalcili tak uz by davno cele ludstvo pokrocilo velmi daleko.
Tak podla vas je europa normalny krestan a rus je krestansky fanatik. Urcite mame blizsie k rusom ako k zapadu z kazdeho pohladu. Ja som si vzdy myslel ze sme slovania, tak neviem. Keby ste vedeli ako sa pozera zapad na nas. Mali sme velmi blizko k zapadu hlavne 1938. Kto nas oslobodil? A ze nas ovladali do 89? Ale keby nas neoslobodili tak kto by prisiel? A kedy? Keby Japonci nezautocili na USA tak USA ani nebojuje.Skrýt celý příspěvekAko nam Rusko moze pomoct s imigracnou politikou EU? Je derava, to ano, ale co s tym ma Rusko? To, ze cesky momentalne znasilnuju cesi, slovenky slovaci, s tym nam tiez pomoze ...Zobrazit celý příspěvek
Ako nam Rusko moze pomoct s imigracnou politikou EU? Je derava, to ano, ale co s tym ma Rusko? To, ze cesky momentalne znasilnuju cesi, slovenky slovaci, s tym nam tiez pomoze Rusko?Skrýt celý příspěvek
Stále se tu řeší Rusko, ale aby nám to zlé Rusko zase nezachránilo prd*l! Když se podívám, jaká je imigrační politika EU, tak si říkám, že zde máme mega průser! V kdysi hrdé ...Zobrazit celý příspěvek
Stále se tu řeší Rusko, ale aby nám to zlé Rusko zase nezachránilo prd*l! Když se podívám, jaká je imigrační politika EU, tak si říkám, že zde máme mega průser! V kdysi hrdé Británii znásilňují a sexuálně otročí mladé Britky a "policie" nedělá absolutně nic, aby náhodou nebyla obviněna z rasismu! Švédsko je na tom snad ještě hůř! V Itálii zabírají imigranti domovy Italů! Atd., atd. ...Skrýt celý příspěvek
KazdiceOpice - To co uvádíte 71 je průměrný věk mužů a žen dohromady (ženy cca 73 let). To co jsem uváděl já je věk dožití mužů, již chápete, nikoliv dožití populace jako takové ...Zobrazit celý příspěvek
KazdiceOpice - To co uvádíte 71 je průměrný věk mužů a žen dohromady (ženy cca 73 let). To co jsem uváděl já je věk dožití mužů, již chápete, nikoliv dožití populace jako takové (tedy součet žen a mužů, kdy ženy zvedají průměrný věk dožití) když ale vezmete jen ty muže jsou Rusové hajzlu, tragičtější čísla než v Rusku budete u mužů hledat dlouho, v tomto jsou zcela na úrovni těch horších rozvojových států!!! Spotřebu alkoholu je v Rusko daleko vepředu, to co zmiňujete, je pouze alkohol který prošel distribucí, je zdaněn a podchycen statistikou, jde tedy o oficiální množství prodané v daném státě. To čem mluvím není jen alkohol prodaný oficiálně ale neoficiálně, pálený načerno atd. Rusové obří míru pálení "samohonky" odhadují např. na základě prodeje cukru a podle dalších nepřímých metod. Vedle alkoholismu (ta čísla uvádí samotní Rusové) je velký problém v Rusku heroin, Rusko je absolutně největší spotřebitel (jak v relativních, tak absolutních číslech) 140 milionová země Rusko spotřebuje 21% celkové světové produkce heroinu!!! (opět použité jen ruské zdroje viz. ZDROJ --- http://www.rg.ru/2009/10/22/ge... ---) Asi vám to kazí tu představu o vašem Rusku, ale to si stěžujte v Rusku :-)Skrýt celý příspěvek
Vestly, presne tak to aj bolo. Ta spolupraca sice nebola nejak velmi signifikantna, ale Ficova vlada obchod vychodnym smerom podporovala. Inak ak sa nemylim, tak neobcania na ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly, presne tak to aj bolo. Ta spolupraca sice nebola nejak velmi signifikantna, ale Ficova vlada obchod vychodnym smerom podporovala.
Inak ak sa nemylim, tak neobcania na Balte su neobcanmi z vlastnej vole, resp. nevole sa prisposobit statu, v ktorom ziju. Ak s tym ma RF ako stat problem, vie im pomoct aj bez nejakeho roznecovania tohto konfliktu. (ale vie naozaj?)Skrýt celý příspěvekKazdiceOpice - Vy jste dobrý :-) To jsem vás nepobavil já ale ruský zdroj, který jsem citoval a odkaz na něj i přidal. Vy už nevěříte ani svým Rusům :-) ????
KazdiceOpice - Vy jste dobrý :-) To jsem vás nepobavil já ale ruský zdroj, který jsem citoval a odkaz na něj i přidal. Vy už nevěříte ani svým Rusům :-) ????
pajo: Nebudem obhajovat obsadenie Krymu a je jasne, že porusili medzinarodne pravo, ale ak by sa na Ukrajine neodohral prozapadny prevrat, tak by Rusi ziadny Krym neobsadili. ...Zobrazit celý příspěvek
pajo:
Nebudem obhajovat obsadenie Krymu a je jasne, že porusili medzinarodne pravo, ale ak by sa na Ukrajine neodohral prozapadny prevrat, tak by Rusi ziadny Krym neobsadili.
Europa Rusko vojensky neohrozuje, ale podla mna ani Rusko neohrozuje Europu. Nemaju dovod ist na zapad. Jediny konflikt co si viem predstavit je konflikt v Lotyssku. Maju tam velku Rusku mensinu, ktori su tzv "negros"(neobcania). Nemaju pravo volit ani zastavat vyssie funkcie. Na druhu stranu mozu navstevovat Rusko bez víz.
blake:
Ja mam pocit, ze s nami Rusi aj chceli spolupracovat, len to vsetko stroskotalo kvoli Ukrajine.Skrýt celý příspěvekk poslednemu odstavcu som zabudol dopisat jeho podstatu, a to tu, ze stat ma nedotknutelne pravo si vybrat, s akymi inymi statmi bude uzatvarat dohody a aliancie. Akakolvek ...Zobrazit celý příspěvek
k poslednemu odstavcu som zabudol dopisat jeho podstatu, a to tu, ze stat ma nedotknutelne pravo si vybrat, s akymi inymi statmi bude uzatvarat dohody a aliancie. Akakolvek "blizkost" nehra a nesmie hrat ziadnu rolu pri takomto rozhodovani.Skrýt celý příspěvek
https://en.wikipedia.org/wiki/... - toto tu je vidiet snad castejsie, nez rozne variacie ad hominem Vestly: Raz som to uz napisal - hovorim o chutkach ...Zobrazit celý příspěvek
https://en.wikipedia.org/wiki/... - toto tu je vidiet snad castejsie, nez rozne variacie ad hominem
Vestly:
Raz som to uz napisal - hovorim o chutkach a naladach, ktorymi sa ruske vedenie prezentuje, nie o tom, co robi (propaganda, ktora povysuje vsetko ruske nad vsetko zapadne tiez nieco naznacuje). Rusko nie je v pozicii, aby mohlo rozsirovat svoj vplyv, ale ze by nemalo zaujem mat nove satelitne staty, ktore by pre neho boli zarucenymi odberatelmi zbrani a nerastov, sa mi nezda. Keby sa necitilo ohrozene a neriesilo hranice, jeho vplyv by rastol minimalne v Juznej Amerike a podla mna aj na Slovensku (ak si dobre spominam, pred ukrajinskou krizou sa u nas rozbiehali niekolke nie najmensie obchodne dohody s ruskymi firmami).
Mozno zle chapem pojem Imperializmus, ale chapem to tak, ze imperium nemusi byt, ako to naznacujes ty, nadobudnute nasilne.
Inak nejde ani o to, co Rusko spravilo pred 200 rokmi, ale ze za tych 200 rokov vyrazne nezmenilo svoj postoj k okoliu k lepsiemu. Personifikacia statu, alebo naroda, je nebezpecna vec, to ano, ale je pochopitelne, ak stat nevie spolupracovat (prosim vyhnime sa reciam typu "Rusko nespolupracuje, lebo USA") tak dlho, ako Rusko (a jeho predchodcovia), ze k nemu budu ostatne staty skepticke.
Sorge-227:
Tvrdit, ze nas politici vtiahli do NATO, lebo boli plateni zapadom je dost smiesne, ale tvrdit, ze "At sa nam to paci alebo nie tak rusi su blyzsie [blizsie]" je uplny nezmysel. Nemam rad koncept naroda, lebo prave kvoli nemu sa dari udrziavat taketo konflikty, ale ak uz musi byt pouzity, tak Rusi su dalej, nez "zapad". Geograficky aj kulturne (rusinska mensina je vynimka). A pre CR to plati este viac.
V kazdom pripade, keby aj bolo Rusko blizsie, ako argument je to nezmyselne. Vezmi si normalneho krestana, krestanskeho fanatika, normalneho moslima a moslimskeho fanatika. Normalny krestan bude mat k normalnemu moslimovi blizsie, nez k fanatickemu krestanovi.Skrýt celý příspěvekPani, ako napr. Vestly, co obhajute Rusko, tak si uvedomte, ze Rusko zabralo Krym bez suhlasu Ukrajiny, cim porusilo medzinarodne pravo. Nema zmysel argumentovat napr. Kosovom, ...Zobrazit celý příspěvek
Pani, ako napr. Vestly, co obhajute Rusko, tak si uvedomte, ze Rusko zabralo Krym bez suhlasu Ukrajiny, cim porusilo medzinarodne pravo. Nema zmysel argumentovat napr. Kosovom, pretoze jedno porusenie prava nedava ospravedlnenie na ine. Proste ked Jano bude kradnut v Bratislave, tak ja nemozem na zaklade toho zacnut kradnut v Prahe a tvrdit ved Jano. Rusko si robi co mu vyhovuje a pouziva mieru aka mu vyhovuje a pritom neberie ohlad na druhych. Napr. viedlo relativne nedavno dve vojny v Cecensku, kde nedovolilo sa otrhnut Cecensku za cenu velkych civilnych obeti, ale na druhu strahu prijatie Krymu je uplne v poriadku.
Takisto zabratie Krymu nema zmysel obhajovat historicky ako sucast Ruska ani ruskou mensinou tam zijucou, pretoze potom by Madarsko mohlo chciet juznu cast Slovenska a pod., z coho by bol za chvilu bordel v celej Europe, kedze hranice krajin sa menili neprezite az na poslednych 70 rokov stability. Kam dozadu by ste chceli? Druhu svetova vojna, prva, ked barbari dotiahli do Europy a znicili Rimsku risu? Jeden z pilierov bezpecnosti a stability v Europe stoji na nemennosti hranic.
Dalej o akom ohrozeni Ruska Europskymi krajinami hovorite? Ved Rusko je poprve jadrova velmoc, po druhe ziadnej krajine v Europe ani len nepadlo napadnut Rusko pricom na to vobec nemaju prostriedky a nebyt prave expanzie Ruska, tak by Europske krajiny dalej znizovali rozpocet na obranu ... Sam prezident Putin priznal, ze osobne dal rozkaz na obsadenie Krymu a len vyuzil slabost Ukrajiny.
Ako ste si mohli vsimnut, nespomenul som ine krajiny ako Irak ci Libyu, pretoze to je ina kapitola a nema priamy suvis s Ruskom, jeho politikou a vyvjom v Europe.Skrýt celý příspěvekshark: Pride mi hlupe hodnotit sucastne Rusko podla toho, co spravilo Carske Rusko 200 rokov do zadu. V tom pripade by sme mali pouzit rovnaky meter aj na UK, Nemecko, Francuzsko ...Zobrazit celý příspěvek
shark:
Pride mi hlupe hodnotit sucastne Rusko podla toho, co spravilo Carske Rusko 200 rokov do zadu. V tom pripade by sme mali pouzit rovnaky meter aj na UK, Nemecko, Francuzsko atd.
Ved o tom presne hovorim, ropne embargo bola reakcia na expanziu Japonska do Ciny a celkovo do Azie.
Blake:
Mozes upresnit imperialisticke chutky Ruska? Prinasaju snad Rusi demokraciu do zemi, ktore o to nestoja, su na druhom konci planety a popritom z nich vytvaraju ich satelity?Skrýt celý příspěvekImperialisticke chutky ma aj usa. Kazdy kdo ma moc tak ju vyuzije. Rusko je nasledonmik ZSSR, tak ako je Ceska republika nasledovnik CSSR. Ale myslim ze Rusko ma dnes uplne ine ...Zobrazit celý příspěvek
Imperialisticke chutky ma aj usa. Kazdy kdo ma moc tak ju vyuzije. Rusko je nasledonmik ZSSR, tak ako je Ceska republika nasledovnik CSSR. Ale myslim ze Rusko ma dnes uplne ine zaujmi ako ZSSR. ZSSR sa chcelo iba branit pred zapadom. A myslim ze v studenej vojne vyhral zdravy rozum. Kludne sa mohla cela ekonomika vychodneho bloku transformovat na trhovu ako v Cine. Rusove su dnes kapitalisti ako USA. A ich motivacia su peniaze. Podla mna ma kazdy tolko demokracie kolko ma penazi. V dnesnom svete je vela velkych hracov. Bude zaujimave sledovat ako sa to vsetko vyvinie. Staty ako Slovensko, Ceska republika, pobaltske staty... nemaju ziadnu sancu pri akomkolvek konflikte. V europe nie je ziadna armada ktora by sa mohla postavit ruskej armade. Verim tomu ze NATO sa vykasle na pobaltske staty keby ich obsadili rusi. Tak ako nas zradili v 1938. Neviem preco nas nasi politici vtiahlli do NATO. Asi preto lebo boli plateni zapadom aby nas dostali na zapad. Ako sa mozeme dostat na zapad ked sme v strednej europe. At sa nam to paci alebo nie tak rusi su blyzsie a mali by sme mat s nimi dobre vstahy v nasom zaujme.Skrýt celý příspěvek
Vestly, Rusko bolo dost velkou a vyznamnou sucastou ZSSR, to sa popriet neda. Iste, vo vedeni nie su ti isti ludia, ako za ZSSR, ale tie imperialisticke chutky malo carske Rusko, ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly, Rusko bolo dost velkou a vyznamnou sucastou ZSSR, to sa popriet neda. Iste, vo vedeni nie su ti isti ludia, ako za ZSSR, ale tie imperialisticke chutky malo carske Rusko, ZSSR, aj dnesne Rusko, to nebude nahoda. Hovorim o chutkach a tendenciach, nie o prostriedkoch a moznostiach na realizaciu, tie mali rozdielne. Jednoducho uz dobrych sto rokov vladnu Rusku ludia, ktori tie imperialisticke chutky maju. Ak chces vediet, kedy ich malo dnesne Rusko, staci sa pozriet, ako sa vyjadruju jeho veduce osobnosti.Skrýt celý příspěvek
To Vestly : Nehodlám zde suplovat vaše nedokončené vzdělání a podléhat vaší manipulaci. Začít můžete třeba zde : http://cs.wikipedia.org/wiki/D... Bezprostřední ...Zobrazit celý příspěvek
To Vestly : Nehodlám zde suplovat vaše nedokončené vzdělání a podléhat vaší manipulaci. Začít můžete třeba zde : http://cs.wikipedia.org/wiki/D...
Bezprostřední příčinou japonského útoku na USA a západní kolonie bylo ropné embargo, uvalené F.D.R. jako reakce na japonské masakry v Číně. Důsledky hrozily položit japonské hospodářství během několika měsíců. Proto Japonci museli rychle dobýt ropná ložiska v Jihovýchodní Asii, což bez ochromení US Navy nebylo myslitelné.Skrýt celý příspěvekshark: Co tak sa rozpisat, kedy presne malo RUSKO imperialisticke chutky. Netreba zabudat, ze Rusko uz nieje SSSR. Na Ukrajinu a Gruzinsko som svoj nazor uz napisal, opakovat ...Zobrazit celý příspěvek
shark: Co tak sa rozpisat, kedy presne malo RUSKO imperialisticke chutky. Netreba zabudat, ze Rusko uz nieje SSSR.
Na Ukrajinu a Gruzinsko som svoj nazor uz napisal, opakovat sa nebudem.
V Japonsku to vsetko so sebou suviselo, imperializmus, ropne embargo, vojna v Cine, ... Japonci chceli mat pod svojou kontrolou celu Aziu, v com im branili nielen Briti, ale aj USA.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...