Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

-
29. 4. 2015
-
157 komentářů
-
Jan Grohmann
Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři se zamyslel Michail Chondarenok, šéfredaktor ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr. Článek vnáší další vhled do ruského vojenského a strategického uvažování.
Války končí jen jedním způsobem
Michail Chondarenok je plukovník protivzdušné obrany ve výslužbě, absolvent Akademie Generálního štábu a bývalý člen Ředitelství hlavních operací Generálního štábu. Od roku 2003 Chondarenok působí ve Vojensko-průmyslovém kurýru, v současné době jako šéfredaktor. Chondarenok je znám jako konzervativní kritik ruského ministerstva obrany, až po nástup současného ministra obrany Sergeje Šojgu.
Vojensko-průmyslový kurýr je významné ruské vojenské periodikum, kde přispívají nejvýznamnější ruští odborníci. Objevil se zde i článek současného náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova o konceptu hybridních válek.
Chondarenok ve svém březnovém článku Skript třetí světové války popisuje teoretickou eskalaci vojenského konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Chondarenok na začátku sděluje nejzásadnější myšlenku svého článku – války končí pouze a jen drtivým vítězstvím jedné strany a drtivou porážkou druhé.
„Člověk se musí opakovat ještě jednou – prohlašování ruských ultraliberálních ruských politiků, jako „problém nemá vojenské řešení“ a „všechny války skončí v míru“ se nezakládají na realitě. Války skončí jen jedním způsobem – drtivou porážkou pro jedny, skvělým vítězstvím pro druhé. Objeví-li se výraz „konflikt nemá vojenské řešení“ znamená to, že jedna strana konfliktu nemá dostatek síly na vítězné ukončení války. A jestliže konflikt skončí nerozhodně, je to způsobeno úplným vyčerpáním vojenských kapacit na obou stranách. Samozřejmě jsou možné jiné alternativy, s drobnými odchylkami od této hlavní line,“ píše hned v úvodu Chondarenok.
Nevýhoda tahu
Skript třetí světové války se zaobírá nástinem situace v separatistických jihovýchodních provinciích Ukrajiny, především v okolí Doněcku a Lugansku. Cílem vnitřní a vnější politiky Ukrajiny bude obnovení uzemní celistvosti země jakýmikoliv prostředky. Poznámka redakce – tedy kromě Krymu, který Rusko již považuje za své území.
Podle Chondarenoka patří jednání o federalizaci separatistických oblastí do světa „domněnek a imaginárních her.“ Kijev nemá vojenské prostředky k ovládnutí jihovýchodních oblastí. Avšak to neznamená, že Kijev opustil myšlenku získání vojenské kontroly nad vzpurnými oblastmi.
Problém jsou však samotné separatistické oblasti. Není jasné, jaké jsou cíle vzbouřenců. Ve svém článku Chondarenok přemítá, jak je možné vytvořit na jihovýchodě Ukrajiny samostatný státní útvar, když je nemožné tomuto útvaru zajistit ekonomickou, finanční, energetickou i jinou nezávislost.
Teoreticky je možná federalizace. Avšak jak autor soudí, Kijev ji „nikdy za žádných okolností nepřipustí“. Bylo prolito již příliš krve, zničeno mnoho infrastruktury a propast mezi oběma stranami konfliktu je obrovská.
Jedná se o typický příklad „nevýhody tahu“ z kombinatorické teorie her. Žádná strana neví, jaký má udělat další krok, a každý další krok pravděpodobně jen zhorší situaci. Nejvhodnější taktikou je vést pouze verbální válku a vyčkávat.
Jakékoliv předvídaní budoucnosti je krajně obtížné. Chondarenok se odvolává na knihu The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable od Nassima Nicholase Taleba, odborníka v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky. „Teorie jen obtížně předvídá vzácné případy, které zahrnují významné důsledky,“ cituje Chondarenok úryvek z knihy.
Jinými slovy, od určitého bodu nelze předvídat následující chod událostí. Jakýkoliv podnět může spustit naprosto zásadní události, lišící se od předpovědí. V současné době panuje mezi bojujícími stranami příměří. Obě strany si však uvědomují, že jde pouze o přestávku před další válečnou kampaní.
Třetí světová válka
Jaká je současná vojenská situace? Na jihovýchodě Ukrajiny podle Chondarenoka proti sobě bojují dvě sovětské armády. Ukrajinská armáda je prakticky (výcvik, vybavení taktika, operační myšlení) na stejné úrovni, jako v roce 1991. Na druhé straně stojí „lépe trénované jednotky v operačně-taktickém smyslu slova, větší počet odborníků a lepší velitelé.“
V podstatě jde jen o pozemní válku. Už tak malé ukrajinské letectvo bylo potlačeno „rekreanty a dobrovolníky“ s protivzdušnými systémy a letadly působící na jihovýchodě Ukrajiny.
„Rekreanti na jihovýchodě Ukrajiny a jejich TO&E (tabulková organizace a vybavení – pozn. redakce) systémy protivzdušné obrany hodně napomohli této situaci. Někdy rekreanti ve svých letadlech jednali nepozorovaně a tiše za stejným účelem,“ píše Chondarenok.
V podstatě jde o modernizovanou variantu druhé světové války. Ani jedna strana nepoužila nejmodernější zbraně, vybavení, taktiku nebo postupy.
„Jak je dobře známo, doborvolníci-rekreanti bojují na jihovýchodní straně se svými TO&E. Teď předpokládejme takovou situaci (opět čistě hypoteticky, proč ne), že dobrovolníci a rekreanti z USA a západní Evropy se svými TO&E začnou posilovat řady ukrajinské armády,“ začíná Chondarenok rozepisovat teoretickou situaci.
Imaginárně - na ukrajinských letištích začnou přistávat nejmodernější západní bojová letadla, průzkumná letadla a také letadla elektronického boje. Do Černého moře se přesune trojice útočných skupin letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) v čele s letadlovými loděmi, raketovými křižníky, torpédoborci a ponorkami.
Dále posílí ukrajinskou armádu nejnovější západní tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné dělostřelectvo, jednotky elektronického boje a průzkumu. Vše budou podporovat jednotky technické a logistické podpory, bez kterých je vedení moderní války nemyslitelné. Ukrajinská armáda se přitom nově opře o nejmodernější přesné zbraně (pumy, střely) a o dokonalý průzkum a zpravodajství.
Chondarenok spekuluje, jak se proti takové síle udrží povstalci na jihovýchodní straně. „Jak dlouho se mohou ozbrojené formace na jihovýchodě udržet? Den? Dva? Nebo týden? Odpověď je bohužel: několik hodin bude úspěch,“ píše Chondarenok.
V tomto bodě masově podpoří proruské povstalce ruská armáda. Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“
Avšak zpět do imaginace - co se stane, když do bojů zasáhne ruská armáda? Pokud se boje povedou konvenčními silami, vítězství určitě skončí na straně západu. „Bohužel současná moderní ruská armáda je pouze málo kvalitativně odlišná od modelu sovětské armády z roku 1991. Není moc zbraní, které splňují nejvyšší nároky 21. století,“ uvádí Chondarenok.
Rusko nemá v tomto okamžiku jedinou operačně velkou formaci leteckých sil s moderními letadly, s dodatečným přísunem přesné munice, které dokáží vést bojové operace delší než 30 dnů. Černomořská flotila je podle autora spíše pobočkou Centrálního námořního muzea.
Kombinované armádní formace a jednotky z bývalého Severokavkazského vojenského okruhu (označení před rokem 2010, nyní Jižní vojenský okruh) mohou vytvořit jednotky o síle 1,5 armádní sboru (podle západních standardů). Podle Chondarenoka ruské jednotky by údajně nedokázaly vytvořit ukrajinský front z dostupných sil a prostředků.
Dostupné vojenské jednotky Ruska tak nejsou údajně schopné vést operačně strategické mise na jihozápadním strategickém směru (YuZSN).
Nevýhodou ruské armády je i nedostatečné vybavení pro vedení elektronického boje. „Na jedné americké letadlové lodi se nachází čtyři až šest speciálních letadel pro vedení elektronické války. V celé ruské armádě se však nenachází jediné podobné letadlo,“ uvádí Chondarenok.
Situací nenahrává ani špatná síť letišť, silnic a železnic. „Stručně řečeno, první železnice rovnoběžná s přední linii vede přes Ukrajinu a druhá až ve Volgogradu. Jak je známo, kde končí železnice, tam končí také války,“ píše Chondarenok.
Chondarenok ze současného stavu obviňuje politické vedení země, které bylo u moci za posledních 20 let. „Reformy a optimalizace“ ruské armády se negativně podepsaly na rozvoji všech složek ruské armády za posledních dvacet let, od nejnižších jednotek, přes velení, vědu a výzkum až po akademickou sféru. Změna k lepšímu nastala až po nástupu současného ministra obrany Sergeje Šojgu.
„Pokud nebude chtít Ruska armáda ustoupit, co poté?“ ptá se Chondarenok. Nabízí se použití taktických jaderných zbraní nebo útok na ukrajinské jaderné elektrárny, chemické zařízené nebo vodní elektrárny na řece Dněpr s cílem vytvořit záplavové oblasti. „To jak je však dobře známo, je dvousečný meč. Navíc není zas tak mnoho dalekonosných prostředků pro doručování taktických jaderných zbraní. Koneckonců vlastními rukami jsme zničili třídu střel nejvíce důležitých pro obranu naší země – rakety krátkého s středního dosahu,“ uvádí Chondarenok.
Podle názoru autora se Rusko nesmí vtáhnout do přímého dlouhodobého střetu v jihovýchodní Ukrajině, protože na takovou válku není připraveno. „Je třeba si objektivně uvědomit, že naše země, armáda a námořnictvo, stále ještě nejsou připravené k vedení rozsáhle konvenční války za použití pouze konvenčních zbraní. Pokud vezmete všechna kritéria připravenosti státu na válku (výcvik ozbrojených sil, příprava ekonomiky země, příprava území k podpoře ruských ozbrojených sil, příprava obyvatelstva k obraně), pak většina z nich má závažné problémy,“ uzavírá Chondarenok.
Zdroj: Russian Defense Policy
Související články
Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo
Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...
-
14.04.2015
-
129 komentářů
-
Jan Grohmann
První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...
-
22.04.2015
-
139 komentářů
-
Jan Grohmann
Moderné dejiny žoldnierskeho remesla
Videli ste sériu Expandables a mysleli ste si – zábavné, ale Hollywood si zas niečo vymyslel. ...
-
23.04.2015
-
3 komentářů
-
Pavol Kosnáč
Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků
Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...
-
27.04.2015
-
41 komentářů
-
Jan Grohmann
1) To Vestly : Rusové mají imperialistické choutky už od časů Petra I a také je realizují při každé příležitosti. To ovšem s mým příspěvkem nesouvisí. Důvod, proč Japonsko začalo ...Zobrazit celý příspěvek
1) To Vestly : Rusové mají imperialistické choutky už od časů Petra I a také je realizují při každé příležitosti. To ovšem s mým příspěvkem nesouvisí. Důvod, proč Japonsko začalo válku nebyl primárně imperialismus, ale ropné embargo. Vaše replika je typickým argumentačním klamem.
2) To admin : Navrhuji ban uživatele grants1 pro hrubé urážky ostatních diskutérů, obsažené v příspěvku ze 30.4.2015 20:24.Skrýt celý příspěveklogik: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba. Jste normalni? Jakej ...Zobrazit celý příspěvek
logik: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba.
Jste normalni? Jakej kus Gruzie? Jaky Moldavie? Proc lzete?Skrýt celý příspěvek1) Údajně slíbili… realita byla nejspíš někde jinde, ale o to nejde. O co jde je že všechny státy východního bloku co mohli vstoupili do NATO co nejrychleji mohli aby omezili ...Zobrazit celý příspěvek
1) Údajně slíbili… realita byla nejspíš někde jinde, ale o to nejde. O co jde je že všechny státy východního bloku co mohli vstoupili do NATO co nejrychleji mohli aby omezili ruskou sféru vlivu. Sami jsme do NATO chtěli a Rusko nám ani žádnému jinému státu nemá právo mluvit do toho, kam vstoupí (pokud nejsou hned vedle zeleni mužíčkové).
2) Pro mě je velký rozdíl mezi válkou na středním východe a válkou v Evropě.
Každopádně na války proti teroru mám podobný názor jako general Pavel.
3) Zbrojní korporace mají dost zakázek i bez nějakých válek, všechny zdroje co šli do válek a obnovy těch zemi teď chybí v obnově techniky. Kvůli tem válkám ma armáda obrovské škrty a zrušilo se hodně projektu nových zbrani.
Ani jedna z válek co USA vedly nejsou nijak náročné na dodávky vysokého poctu nových zbraní ani munice, par týdnu intenzivních bojů a pak roky patrolovaní .
Čína s Ruskem nebyla velký kamarád ani za dob komunismu, teď je jen využívají a ve všech vztazích bude Rusko slabší partner.
4) Čínská ekonomika je umělá, mají vysoký růst založený na stavbě prázdných měst a jiných megaprojektů, obchodně jsou ale plně závislí na obchodu s Evropou a USA, tohle se ještě hodně nezmění. Nemyslím že by se o něco v nejbližších letech pokusili rozšiřovat svůj vliv na jih. Vietnam, Filipiny, J. Korea, Japonsko u Číny nemají vůbec dobrý pocit.
6) Bavíme se tu o konvenčních zbraních…. Tu -160 kolik jich je schopných lítat? Měli závažné problém s motory, ale třeba už to vyřešili. Každopádně Tu-160 nějaký velký problém sestřelit.
7) Ano a o tom mluvím, je to velké číslo a ruská armáda se zlepšuje, ale pokud si myslíš, že 100 000 vojáku je dost na úder hlouběji do Evropy, natož něco vůbec okupovat… Rusové navíc nikdy nijak zvlášť nevynikali v logistice a to je ta nejdůležitější vlastnost pro vedení velkých operací.
BTW já tu netvrdím, že Rusko je slabé a má špatnou techniku a armádu, Rusové jsou na tom teď velmi dobře s porovnáním skoro s jakoukoliv jinou armádou. Na druhou stranu si musíš uvědomit proti čemu stojí a měli by velké problémy. Kdyby stali jen proti Evropské části NATO. Porovnávat je s Američany je fakt už mimo. Mají daleko lepší ekonomiku, několikanásobně větší a lépe vycvičenou profesionální armádu, námořnictvo a letectvo + technologickou převahu.
8) Opět pouze konvenční zbraně…
9) To je realita, USA má prostředky pro útoky po celém území Ruska a dokonce i pro případnou invazi, a to hned z několika směru, za kterou by sice těžce zaplatili, ale prostředky a logistiku na to mají. Rusové nemají žádnou šanci něco takového provést a neměli ji ani za dob největší slávy.
V době bezpilotních letounu a křižujících střel můžou pomalu zničit důležité cile bez vlastních ztrát. je to jen otázka aby jich vyrobili dost pro prolomení PVO.Skrýt celý příspěvekVychod/ZSSR/Rusko prehralo studenu vojnu a podla toho aj nasledoval vyvoj v Europe. Komuniszmus/socializmus uz v ziadnej krajine Europy nie je, vacsina krajin sa zaclenila do ...Zobrazit celý příspěvek
Vychod/ZSSR/Rusko prehralo studenu vojnu a podla toho aj nasledoval vyvoj v Europe. Komuniszmus/socializmus uz v ziadnej krajine Europy nie je, vacsina krajin sa zaclenila do zapadnych struktur. Pre tych, co popieraju tento fakt, t.j. ze vychod prehral studenu vojnu, ze ZSSR/Rusko len ustupilo z nejakych pozic, sa zmenilo a podobne, tak proste nie su v realite. Mozme sa bavit o dovodoch, mozme sa bavit o pricinach, ale realita je taka, ze vacsina krajin byvalej Varsavskej zmluvy su v NATO a vychod jednoducho prehral. Vojny sa nevyhravaju len vojensky. Napr. USA vo Vietname neprehralo ziadnu vyznamnejsiu bitku, ale predsa prahralo vojnu, pretoze obyvatelstvo doma v USA donutilo politokov k zmene.Skrýt celý příspěvek
logik: Ved presne o tom hovorim, nerypme do nich a bude klud. Gruzinci zacali celu vojnu aj kvoli tomu, že verili v pomoc USA (kedze im trenovali vojakov a dodavali vojenske ...Zobrazit celý příspěvek
logik:
Ved presne o tom hovorim, nerypme do nich a bude klud. Gruzinci zacali celu vojnu aj kvoli tomu, že verili v pomoc USA (kedze im trenovali vojakov a dodavali vojenske vybavenie).
Ak by na Ukrajine nebol prozapadny prevrat, tak by tam ziadna obcianska vojna nebola. Nic by som nepovedal, ak by ten prevrat Ukrajincom pomohol, ale namiesto jednej krysi tam teraz maju druhu, mozno, ze aj vacsiu.
Co tym chcem povedat je, ze ak by sme nechali tieto krajiny na pokoj, bol by klud. Nechapem, preco sa NATO zenie tak na vychod. Balticke staty viem pochopit, kedze sa mozu citit ohrozene kvoli velkej Ruskej mensine, ale zvysok...
Japonsko prehralo vojnu, ak by do tej vojny neislo, tak by tam Cisar vladol kludne aj do teraz.Skrýt celý příspěvekShania - Dobře, vezmu to postupně podle odstavců. 1) Vůdci nárdoů z NATO slíbily Gorbačovovi, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. Co se pak NATO diví, že Rusko tak reaguje? ...Zobrazit celý příspěvek
Shania - Dobře, vezmu to postupně podle odstavců.
1) Vůdci nárdoů z NATO slíbily Gorbačovovi, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. Co se pak NATO diví, že Rusko tak reaguje? Pro ně je to bezprostřední ohrožení státu a můžete si o tom myslet co chcete.
2) No, už samo 11. září vyvolává dost pochybností. Na druhou stranu... ano v tu dobu dokázali politici přesvědčit občany USA o tzv. "vnějším nepříteli". Odsuzujete to na jedné straně, ale na druhé to podporujete?
3) USA naopak potřebují konflikty, kvůli zbrojním lobbistům, kteří potřebují zakázky. Proto ty převraty v arabských zemích nebo Ukrajině, proto invaze do Iráku nebo Afghánistánu. USA jsou v současné době největší agresor. Každopádně trefil jste hlavní důvod velké spolupráce mezi Čínou a Ruskem - společná hrozba - USA.
4) Čína nemá důvod válčit. Jejich ekonomika jede, vliv ve světě neustále roste. U USA je to naopak.
5) Dovolit si ho může, ale nechce :)
6) Schopnost Ruska zasáhnout cíle v západní Evropě je velmi malá.... slyšel jste o Bulavě, Tu-160 nebo Jars?
7) Před pár měsíci dokázali na cvičení během chvilky zmobilizovat přes 100 000 vojáků. I generál Petr Pavel vyjádřil svůj obdiv a konstatoval, že NATO toho momentálně není schopné - v takovéto rychlosti.
8) Viz. odpověď č. 6.
9) To je vaše úvaha. Já si to nemyslím.Skrýt celý příspěvekvestly: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba. Jinak svrhnout ...Zobrazit celý příspěvek
vestly: Maji - za poslednich dvacet let obsadili kus Gruzie, kus Ukrajiny a kus Moldávie a nechávají se slyšet, že rozpad jejich impéria byla největší chyba.
Jinak svrhnout Císaře bylo pro japonce za IIWW daleko nesmyslnější myšlenka, než pro rusy teď svrhnout Putina.Skrýt celý příspěvekJan Grohmann: To nevyvraciam, ale za tych minimalne 20 rokov sa mozu postavit na nohy, tym myslim, že prestanu byt zavisli na vyvoze ropy atd. shark: Maju snad Rusi nejake ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann: To nevyvraciam, ale za tych minimalne 20 rokov sa mozu postavit na nohy, tym myslim, že prestanu byt zavisli na vyvoze ropy atd.
shark: Maju snad Rusi nejake imperialisticke chutky ako Japonsko pocas 2 sv? Putin sa ziadneho zvrhnutia bat nemusi, Rusi ho maju radi.Skrýt celý příspěvekNejsem chvalabohu sluha {rozum vojak} cizich mocnosti NATO a takove reci ze rusove dostanou pres drzku jsem uz nekde cetl a videl a nejeden si vylamal zuby,takze Vam preju chlapci ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsem chvalabohu sluha {rozum vojak} cizich mocnosti NATO a takove reci ze rusove dostanou pres drzku jsem uz nekde cetl a videl a nejeden si vylamal zuby,takze Vam preju chlapci sluhove cizich zajmu,aby jste dopadli jako nasi zapadni sousede.
Nema smysl se vyjadrovat k tomu ''panovi'' ktere tyhle vyblitky splodil.
Nerad se vyjadruju k clankum ,ale kdyz ctu vase komentare ,tak je my z Vas blyvno,ani jeden z Vas si neuvedomuje,kdo nas oslobodil od hnedeho moru a kdepak by jste asi dnes byli nebyt rusu v 1945.
Je my Vas lito ze musite nasazovat sve zivoty za 30 stribrnych,podivejte se do zrcadla-Vy uz nejste Ceska Armada,jste jen zoldaci za 30 stribrnych.Skrýt celý příspěvekObávám se jiného scénáře, založeného na analogii s císařským Japonskem. Asi tak v polovině příštího roku začnou Rusku docházet devizové rezervy. A pak by Putin mohl ze zoufalství ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se jiného scénáře, založeného na analogii s císařským Japonskem. Asi tak v polovině příštího roku začnou Rusku docházet devizové rezervy. A pak by Putin mohl ze zoufalství podniknout nějaký diverzní útok podobný útoku na Pearl Harbor, aby se (samozřejmě dočasně) zachránil před svržením.Skrýt celý příspěvek
juhelak :
Ja by som povedal ze je to presne opacne. Na zapade maju ludia pocit nadradenosti nad celym vychodom. Rusko obsadi pobaltie a NATO sa rozpadne.juhelak :
Ja by som povedal ze je to presne opacne. Na zapade maju ludia pocit nadradenosti nad celym vychodom. Rusko obsadi pobaltie a NATO sa rozpadne.Vy jste se tu upnuli na hrozné blbosti. jisté sou dvě věci a to že Rusko by proti NATO momentálně moc šančí nemělo, spíš žádné. a taky to že nikdo normálně smýšlející člověk mimo ...Zobrazit celý příspěvek
Vy jste se tu upnuli na hrozné blbosti. jisté sou dvě věci a to že Rusko by proti NATO momentálně moc šančí nemělo, spíš žádné. a taky to že nikdo normálně smýšlející člověk mimo tu zemi by v rusku bydlet nechtěl a každej kdo si tam aspon trochu nakradl se už odstěhoval na západ.
A proč je většina lidi nemusí je zřejmé, ten pocit nadřazenosti, který do nich doma cpou společne s absencí alespon elementárního vychování z nich dela velmi neoblíbenou národnost po celem svete. Já se s nima bavim denně a obcas zůstává rozum stát..Skrýt celý příspěvekhttp://www.rozhlas.cz/zpravy/d... Tohle by snad mohlo debatu ukoncit. Mimo jine proto ze data nejsou cucana ...Zobrazit celý příspěvek
http://www.rozhlas.cz/zpravy/d...
Tohle by snad mohlo debatu ukoncit. Mimo jine proto ze data nejsou cucana z prstu a jsou dolozena v danych letech. A nakonec. Kazdy si tam najde svoji pravdu.Skrýt celý příspěvekPaneboze, tak pan Horten me hodne pobavil. Co veta to perla. "Rusko je doslova tragédie samo o sobě. Rusko má 142 – 143 milionu obyvatel (celkový počet osob pojištěných v rámci ...Zobrazit celý příspěvek
Paneboze, tak pan Horten me hodne pobavil. Co veta to perla.
"Rusko je doslova tragédie samo o sobě. Rusko má 142 – 143 milionu obyvatel (celkový počet osob pojištěných v rámci povinného zdravotního pojištění, k 1.1.2012 činil, podle Rosstatu, 141,2 milionu) a má v současné době (od roku 2012) opět mírný nárůst populace cca o 80 tisíc lidí"
Rusko ma 146 milonu obyvatel. Takze jsou 9 nejpocetnejsim narodem na svete. Nez vymrou Rusove, tak Evropa bude uz pul stoleti mrtva. Dale nechapu proc uvadite udaje z roku 2012 v roce 2015. Koeficient porodnosti za rok 2014 maji 1,75. CR 1,45, Spanelsko 1,3, Italie 1,4, Nemecko 1,4 jedini Britove a Francouzi maj 2.
"(úbytek Rusů je v Rusku ale nahrazen migrací nerusů a jejich vysokou porodností, hlavně muslimů, která činí tento nárůst)"
Zase lzete. 65% imigrantu jsou Rusove, co se vraceji z byvalich republik SSSR zpatky do Ruska. Armeni 7,2%, Ukrajinci a Belorusove 6,6%, Tatari 5,4%, Azerbajdzanci 2,3%, ostatni "ruske" narody jako Baskirove, Mordva 4% ostatni narody 9,5%. Kdyz budu pocitat, ze vsichni z kategorie ostani narody jsou muslimove, tak to vychazi na 21% maximalne.
"ale je na prvním místě ve světě v absolutních číslech poklesu obyvatel za posledních 10 let. Za posledních 10 let zde klesal počet obyvatel rychlostí více než půl milionu za rok a to se týkalo převážně etnických Rusů."
To je sice hezky, ze jim pocet obyvatel klesal pul milionu rocne. Ale nechapu jeslti jste tak hloupej, nebo to jen delate. Je jasny, ze v zemi, kde zije pres 140 mil lidi budou cisla vysoka. Zkuste si to treba spocitat na procenta. Vychazi to na 0,35%.
Deset let zpatky byl rok 2005 to Rusko melo 143,5 mil obyvatel. Ted maji pres 146 mil.
Takovy Lotysko melo v roce 2001 2,37 mil obyvatel. Ted maji 2. Takze jim kazdy rok klesalo obyvatelstvo o 26 000. Podle vasi logiky. Na tom bylo Rusko mnohem hur. Prece 500 000 je vic nez 26 000 :D, ale chapete, treba ze jim pocet obyvatel rocne klesal o 1,1%? Chapete, ze neni dulezity celkovy pocet klesajicich obyvatel, ale pomer mezi vsemi obyvateli a klesajici skupinou?
"V počtu úmrtí na 1000 obyvatel je Rusko na čele žebříčku (na 12 místě vedle afrických zemí jako je Nigerie, Čad, Somálsko, Zimbabwe)."
Porodnost na 1000 obyvatel maji 13,3 umrtnost 13,1. Takze nevymiraji.
Jinak nevim co to je za udaj, ze jsou na 12 miste za Africkymi zememi. Dulezita jsou cisla a ne nejake poradi. JAR na prvnim miste ma mortalitu 17,3; Rusko 13,1; Chorvatsko 12; Zimbabwe 11,4; Nemecko 11,3; CR 11.
"Průměrný věk dožití je zde 66 let (to je smutné 162 místo ve světovém žebříčku a před Ruskem jsou i země jako Nová Guinea, Honduras a dokonce Irák)"
Zase lzete. Prumerny vek je 71 let. Rozdil 5 let co jste si vymyslel je docela velky. Z toho muzi 65, zeny 76,5. 162 misto jste si taky vymyslel, jsou na 123. Jo a Irak ma 68,5, takze dalsi Vase lez. V CR je prumerna delka o 7 let vyssi nez v Rusku.
"zvlášť otřesná jsou čísla v průměrné délce života mužů 61,4 roku (průměr v EU je 79)."
Tay jste si to hezky zmensil o 4 roky.
"Rusko má 3 miliony registrovaných alkoholiků, 2,5 milionu narkomanů (počet závislých zde za 10 let stoupl 10x, ročně zemře cca 30 000 drogově závislých, to je více než činily ztráty sovětské armády za 10 let války v Afghánistánu)"
Tohle nevim, ale vim ze http://relax.lidovky.cz/cesi-j... Skrýt celý příspěvekVrata, Shania: US National Guard je v skutocnosti rezervna armada clenovia su rezervisti ako ich pozname v inych armadach. Jednotky su organizovane teritorialne podla statov a ...Zobrazit celý příspěvek
Vrata, Shania: US National Guard je v skutocnosti rezervna armada clenovia su rezervisti ako ich pozname v inych armadach.
Jednotky su organizovane teritorialne podla statov a plnia okrem funkcie rezervy federalnej armady aj fuknciu ozbrojenej zlozky daneho statu.
Bezne rozsirene su pozemne a letecke zlozky.
US Navy je ako vzdy extra, nema svoju cast organizovanu v US NG, no existuje namorna milicia ktoru je organizovana len v niekolkych statoch a zdruzuje takisto rezervistov.Skrýt celý příspěvekwozimi: Ten článek je v pohodě, rusové mají dost rušicích systémů, ale nemají dedikovaný stroj pro EW stejně jako USAF (měli F-111) které si pronajíma F/A-18G od námořnictva. USN ...Zobrazit celý příspěvek
wozimi: Ten článek je v pohodě, rusové mají dost rušicích systémů, ale nemají dedikovaný stroj pro EW stejně jako USAF (měli F-111) které si pronajíma F/A-18G od námořnictva. USN na tyto podpurna letadla hodně spoléhá a budou nasazovýny i jako podpora pro stealth F-35.Skrýt celý příspěvek
Vestly, Rusové vytěží dostupné rezervy ropy tímhle tempem těžby za 22 let (údaje OPEC 2011). Důvod, proč se tlačí do Arktidy není ten, že chtějí těžit víc ropy, ale že chtějí ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly, Rusové vytěží dostupné rezervy ropy tímhle tempem těžby za 22 let (údaje OPEC 2011). Důvod, proč se tlačí do Arktidy není ten, že chtějí těžit víc ropy, ale že chtějí udržet stávající úroveň těžby.Skrýt celý příspěvek
Rusi vojnu nechcu, prave naopak, chcu vyuzit ich obrovske nerastne bohatsvo a pomaly sa rozvijat. Preto pre Europu nieje nebezpecne, staci ak ich nechame na pokoj a nebudeme do ...Zobrazit celý příspěvek
Rusi vojnu nechcu, prave naopak, chcu vyuzit ich obrovske nerastne bohatsvo a pomaly sa rozvijat. Preto pre Europu nieje nebezpecne, staci ak ich nechame na pokoj a nebudeme do nich rypat. Tieto miliardy co sa davaju do obrany by nasli o moc lepsie uplatnenie aj v inych sektoroch.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...