Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Foto: Proruský povstalec v Slovjansku, Jevgen Nasadjuk; CC BY-SA 3.0
Proruský povstalec v Slovjansku; ilustrační foto / Jevgen Nasadjuk; CC BY-SA 3.0 

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři se zamyslel Michail Chondarenok, šéfredaktor ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr. Článek vnáší další vhled do ruského vojenského a strategického uvažování.

Války končí jen jedním způsobem

Michail Chondarenok je plukovník protivzdušné obrany ve výslužbě, absolvent Akademie Generálního štábu a bývalý člen Ředitelství hlavních operací Generálního štábu. Od roku 2003 Chondarenok působí ve Vojensko-průmyslovém kurýru, v současné době jako šéfredaktor. Chondarenok je znám jako konzervativní kritik ruského ministerstva obrany, až po nástup současného ministra obrany Sergeje Šojgu.

Vojensko-průmyslový kurýr je významné ruské vojenské periodikum, kde přispívají nejvýznamnější ruští odborníci. Objevil se zde i článek současného náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova o konceptu hybridních válek.

Chondarenok ve svém březnovém článku Skript třetí světové války popisuje teoretickou eskalaci vojenského konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Chondarenok na začátku sděluje nejzásadnější myšlenku svého článku – války končí pouze a jen drtivým vítězstvím jedné strany a drtivou porážkou druhé.

Člověk se musí opakovat ještě jednou – prohlašování ruských ultraliberálních ruských politiků, jako „problém nemá vojenské řešení“ a „všechny války skončí v míru“ se nezakládají na realitě. Války skončí jen jedním způsobem – drtivou porážkou pro jedny, skvělým vítězstvím pro druhé. Objeví-li se výraz „konflikt nemá vojenské řešení“ znamená to, že jedna strana konfliktu nemá dostatek síly na vítězné ukončení války. A jestliže konflikt skončí nerozhodně, je to způsobeno úplným vyčerpáním vojenských kapacit na obou stranách. Samozřejmě jsou možné jiné alternativy, s drobnými odchylkami od této hlavní line,“ píše hned v úvodu Chondarenok.

Nevýhoda tahu

Skript třetí světové války se zaobírá nástinem situace v separatistických jihovýchodních provinciích Ukrajiny, především v okolí Doněcku a Lugansku. Cílem vnitřní a vnější politiky Ukrajiny bude obnovení uzemní celistvosti země jakýmikoliv prostředky. Poznámka redakce – tedy kromě Krymu, který Rusko již považuje za své území.

Podle Chondarenoka patří jednání o federalizaci separatistických oblastí do světa „domněnek a imaginárních her.“ Kijev nemá vojenské prostředky k ovládnutí jihovýchodních oblastí. Avšak to neznamená, že Kijev opustil myšlenku získání vojenské kontroly nad vzpurnými oblastmi.

Problém jsou však samotné separatistické oblasti. Není jasné, jaké jsou cíle vzbouřenců. Ve svém článku Chondarenok přemítá, jak je možné vytvořit na jihovýchodě Ukrajiny samostatný státní útvar, když je nemožné tomuto útvaru zajistit ekonomickou, finanční, energetickou i jinou nezávislost.

Teoreticky je možná federalizace. Avšak jak autor soudí, Kijev ji „nikdy za žádných okolností nepřipustí“. Bylo prolito již příliš krve, zničeno mnoho infrastruktury a propast mezi oběma stranami konfliktu je obrovská.

Jedná se o typický příklad „nevýhody tahu“ z kombinatorické teorie her. Žádná strana neví, jaký má udělat další krok, a každý další krok pravděpodobně jen zhorší situaci. Nejvhodnější taktikou je vést pouze verbální válku a vyčkávat.

Jakékoliv předvídaní budoucnosti je krajně obtížné. Chondarenok se odvolává na knihu The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable od Nassima Nicholase Taleba, odborníka v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky. „Teorie jen obtížně předvídá vzácné případy, které zahrnují významné důsledky,“ cituje Chondarenok úryvek z knihy.

Jinými slovy, od určitého bodu nelze předvídat následující chod událostí. Jakýkoliv podnět může spustit naprosto zásadní události, lišící se od předpovědí. V současné době panuje mezi bojujícími stranami příměří. Obě strany si však uvědomují, že jde pouze o přestávku před další válečnou kampaní.

Třetí světová válka

Jaká je současná vojenská situace? Na jihovýchodě Ukrajiny podle Chondarenoka proti sobě bojují dvě sovětské armády. Ukrajinská armáda je prakticky (výcvik, vybavení taktika, operační myšlení) na stejné úrovni, jako v roce 1991. Na druhé straně stojí „lépe trénované jednotky v operačně-taktickém smyslu slova, větší počet odborníků a lepší velitelé.“

V podstatě jde jen o pozemní válku. Už tak malé ukrajinské letectvo bylo potlačeno „rekreanty a dobrovolníky“ s protivzdušnými systémy a letadly působící na jihovýchodě Ukrajiny.

Rekreanti na jihovýchodě Ukrajiny a jejich TO&E (tabulková organizace a vybavení – pozn. redakce) systémy protivzdušné obrany hodně napomohli této situaci. Někdy rekreanti ve svých letadlech jednali nepozorovaně a tiše za stejným účelem,“ píše Chondarenok.

V podstatě jde o modernizovanou variantu druhé světové války. Ani jedna strana nepoužila nejmodernější zbraně, vybavení, taktiku nebo postupy.

Jak je dobře známo, doborvolníci-rekreanti bojují na jihovýchodní straně se svými TO&E. Teď předpokládejme takovou situaci (opět čistě hypoteticky, proč ne), že dobrovolníci a rekreanti z USA a západní Evropy se svými TO&E začnou posilovat řady ukrajinské armády,“ začíná Chondarenok rozepisovat teoretickou situaci.

Imaginárně - na ukrajinských letištích začnou přistávat nejmodernější západní bojová letadla, průzkumná letadla a také letadla elektronického boje. Do Černého moře se přesune trojice útočných skupin letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) v čele s letadlovými loděmi, raketovými křižníky, torpédoborci a ponorkami.

Dále posílí ukrajinskou armádu nejnovější západní tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné dělostřelectvo, jednotky elektronického boje a průzkumu. Vše budou podporovat jednotky technické a logistické podpory, bez kterých je vedení moderní války nemyslitelné. Ukrajinská armáda se přitom nově opře o nejmodernější přesné zbraně (pumy, střely) a o dokonalý průzkum a zpravodajství.

Chondarenok spekuluje, jak se proti takové síle udrží povstalci na jihovýchodní straně. „Jak dlouho se mohou ozbrojené formace na jihovýchodě udržet? Den? Dva? Nebo týden? Odpověď je bohužel: několik hodin bude úspěch,“ píše Chondarenok.

V tomto bodě masově podpoří proruské povstalce ruská armáda. Autor však znovu připomíná nereálnost takové situace, už jen proto, že „anglo-saská krev je příliš dráha, než aby byla prolita za budoucí štěstí některých polovičních Ukrajinců.“

Avšak zpět do imaginace - co se stane, když do bojů zasáhne ruská armáda? Pokud se boje povedou konvenčními silami, vítězství určitě skončí na straně západu. „Bohužel současná moderní ruská armáda je pouze málo kvalitativně odlišná od modelu sovětské armády z roku 1991. Není moc zbraní, které splňují nejvyšší nároky 21. století,“ uvádí Chondarenok.

Rusko nemá v tomto okamžiku jedinou operačně velkou formaci leteckých sil s moderními letadly, s dodatečným přísunem přesné munice, které dokáží vést bojové operace delší než 30 dnů. Černomořská flotila je podle autora spíše pobočkou Centrálního námořního muzea.

Kombinované armádní formace a jednotky z bývalého Severokavkazského vojenského okruhu (označení před rokem 2010, nyní Jižní vojenský okruh) mohou vytvořit jednotky o síle 1,5 armádní sboru (podle západních standardů). Podle Chondarenoka ruské jednotky by údajně nedokázaly vytvořit ukrajinský front z dostupných sil a prostředků.

Dostupné vojenské jednotky Ruska tak nejsou údajně schopné vést operačně strategické mise na jihozápadním strategickém směru (YuZSN).

Nevýhodou ruské armády je i nedostatečné vybavení pro vedení elektronického boje. „Na jedné americké letadlové lodi se nachází čtyři až šest speciálních letadel pro vedení elektronické války. V celé ruské armádě se však nenachází jediné podobné letadlo,“ uvádí Chondarenok.

Situací nenahrává ani špatná síť letišť, silnic a železnic. „Stručně řečeno, první železnice rovnoběžná s přední linii vede přes Ukrajinu a druhá až ve Volgogradu. Jak je známo, kde končí železnice, tam končí také války,“ píše Chondarenok.

Chondarenok ze současného stavu obviňuje politické vedení země, které bylo u moci za posledních 20 let. „Reformy a optimalizace“ ruské armády se negativně podepsaly na rozvoji všech složek ruské armády za posledních dvacet let, od nejnižších jednotek, přes velení, vědu a výzkum až po akademickou sféru. Změna k lepšímu nastala až po nástupu současného ministra obrany Sergeje Šojgu.

Pokud nebude chtít Ruska armáda ustoupit, co poté?“ ptá se Chondarenok. Nabízí se použití taktických jaderných zbraní nebo útok na ukrajinské jaderné elektrárny, chemické zařízené nebo vodní elektrárny na řece Dněpr s cílem vytvořit záplavové oblasti. „To jak je však dobře známo, je dvousečný meč. Navíc není zas tak mnoho dalekonosných prostředků pro doručování taktických jaderných zbraní. Koneckonců vlastními rukami jsme zničili třídu střel nejvíce důležitých pro obranu naší země – rakety krátkého s středního dosahu,“ uvádí Chondarenok.

Podle názoru autora se Rusko nesmí vtáhnout do přímého dlouhodobého střetu v jihovýchodní Ukrajině, protože na takovou válku není připraveno. „Je třeba si objektivně uvědomit, že naše země, armáda a námořnictvo, stále ještě nejsou připravené k vedení rozsáhle konvenční války za použití pouze konvenčních zbraní. Pokud vezmete všechna kritéria připravenosti státu na válku (výcvik ozbrojených sil, příprava ekonomiky země, příprava území k podpoře ruských ozbrojených sil, příprava obyvatelstva k obraně), pak většina z nich má závažné problémy,“ uzavírá Chondarenok.

Zdroj: Russian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku


Související články

Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo

Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Moderné dejiny žoldnierskeho remesla

Videli ste sériu Expandables a mysleli ste si – zábavné, ale Hollywood si zas niečo vymyslel. ...

Německé Leopardy nedokáží probít pancíř ruských tanků

Pode německého deníku Die Welt, pro německé tanky Leopard nemusí střetnutí s ruskou tankovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • kazd
    13:01 29.04.2015

    Wenet01: no na mě ten článek spíš působí, že by se v první fázi setkali specialisté obou stran, to samé se dělo ve Vietnamu, nebo Koreji - Rusové jako načerno nebo přes číňáky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01: no na mě ten článek spíš působí, že by se v první fázi setkali specialisté obou stran, to samé se dělo ve Vietnamu, nebo Koreji - Rusové jako načerno nebo přes číňáky, amíci ofiko. Někdo by byl lepší a tím by to zhaslo, na nějaké invaze podle mého nedojde.

    Podle mého šlo Rusku o Krym, teď testuje jestli se podaří vytvořit koridor po zemi, Když jo OK, když ne bude Krym stát víc peněz.

    Nakonec skončí UK jako Kypr.
    Rusko odpustí UK nějaký dluh, EU bude lít peníze do UK a za deset let to nikdo nebude řešit.

    BTW. Chápu, že loňský rok byl specifický, ale roční zisk Gazpromu je prakticky stejný jako čtvrtletní zisk Volkswagenu !!!
    Jednak je podniků typu VW v německu několik a hlavně VW byl ještě v sedmdesátých letech prakticky nikdo i proti Fiatu. A za třicet let to může být zase jinak.
    Gazprom (resp.ropa, plyn) + zbraně jsou to jediné co Rusové za posledních 100 let byli schopni prodat resp. využít k získání prostředků a na změnu to nevypadá. Takže oni Rusové moc dobře vědí, že proti západu nemají šanci.
    Jde o to kde začíná západ.Skrýt celý příspěvek

  • sokol.vojtech@gmail.com
    12:34 29.04.2015

    Clanek zajimavy, nicmene by to chtelo davat vetsi pozor pri psani, tolik chyb jsem v jednom clanku uz dloho nevidel...

    Clanek zajimavy, nicmene by to chtelo davat vetsi pozor pri psani, tolik chyb jsem v jednom clanku uz dloho nevidel...

  • alexa123
    12:33 29.04.2015

    ... nevím co si o tom myslet. Každopádně jeden z těchto článků je silně zavádějící... Veď som písal, že ten chlapík podcenil úroveň svojej armády a zrejme to urobil úmyselne - ...Zobrazit celý příspěvek

    ... nevím co si o tom myslet. Každopádně jeden z těchto článků je silně zavádějící...

    Veď som písal, že ten chlapík podcenil úroveň svojej armády a zrejme to urobil úmyselne - aspoň čo sa týka technickej úrovne techniky. Ak by ruský vojenský priemysel produkoval "šrot", tak by nepatril medzi najväčších exportérov vo svete. Ak ruskú techniku kupujú aj štáty ktoré si môžu dovoliť drahšiu západnú techniku tak to o čomsi hovorí. Že Rusi finančne nemajú na to, aby touto technikou vybavili v dostatočnom počte vlastnú armádu tak to je už iná vec resp. je to otázka času.Skrýt celý příspěvek

  • wozimi
    12:03 29.04.2015

    Přijde mi velice divné, když jste v nedávném článku uvedli, že Rusko patří mezi světovou špičku v oblasti elektronického boje. ...Zobrazit celý příspěvek

    Přijde mi velice divné, když jste v nedávném článku uvedli, že Rusko patří mezi světovou špičku v oblasti elektronického boje. http://www.armadninoviny.cz/ru... A v tomto článku se dočítám, že Rusko vlastně nemá ani jeden takový prostředek? Nevím co si o tom myslet. Každopádně jeden z těchto článků je silně zavádějící...Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    11:23 29.04.2015

    Kazd: To si nemyslím, protože něco takového co je popsáno v článku by znamenalo přímý střet vojáků obou zemí a to není zástupná válka jako ve vietnamu. Nasazení jaderných zbraní je ...Zobrazit celý příspěvek

    Kazd: To si nemyslím, protože něco takového co je popsáno v článku by znamenalo přímý střet vojáků obou zemí a to není zástupná válka jako ve vietnamu. Nasazení jaderných zbraní je dle mého reálné až v případě hrozící naprosté porážky jedné ze stran. Souhlasím, že nový Berlín se konat už nebude, ale konveční válka s cílem donutit protivníka přijmout poníženě mír invazí na jeho území, proč neSkrýt celý příspěvek

  • kazd
    11:19 29.04.2015

    UK je pokračováním poměřování dvou zemí na území třetí země - Korea, Vietnam část. války Arabů s Izraelem atd.. Takové pomeřování prostě jedna země může "prohrát" (USA Vietnam) ...Zobrazit celý příspěvek

    UK je pokračováním poměřování dvou zemí na území třetí země - Korea, Vietnam část. války Arabů s Izraelem atd..
    Takové pomeřování prostě jedna země může "prohrát" (USA Vietnam) ale nevede to k invazi na její území.

    Představa invaze na územi USA nebo Ruska ve formě konvenčního střetu je příprava na minulou válku (jako to dělá naše MO s odvody). Jakékoli masivnější narušení území USA nebo RUSKA protistranou bude mít mnohem dříve za následek použití jaderných zbraní, než nějaké suboje odvedenců lopatkama.

    Naší snahou by mělo být abysme neměli povahu té třetí země.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    11:08 29.04.2015

    Tak v základu je třeba říci, že není důvod nazývat takový střet třetí světovou válkou. Rusko nemá spojence, kteří by ho v takovém konfliktu přímo podpořili a soudržnost západu by ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak v základu je třeba říci, že není důvod nazývat takový střet třetí světovou válkou. Rusko nemá spojence, kteří by ho v takovém konfliktu přímo podpořili a soudržnost západu by něčím takovýmrovněž odhalila pravý stav věcí. Smlouva NATO neukládá povinnost svým členům pomoci ani při napadení jiného člena (útok proti všem je novinářské zjednodušení) tím méně pak nutí členské státy jít do války na území nečlenského státu, která se dá v případě potřeby vyložit jako soukromá akce zaangažovaných. Jinými slovy ze strany západu by se i v takovém případě jednalo o koalici ochotných stejně jako v Iráku. Pak tu máme realitu - ve válce neplatí jen možnosti, ale i odhodlání. Rusko má na své straně mnoho nevýhod, ale jeho výhodou je celková připravenost obyvatelstva krvácet pro vlast, jednotné efektivní velení (což je vždy při válce jednoho proti koalici) a geografická blízkost ohnisku konfliktu. Nikdo nemáme křišťálovou kouli, ale v situaci kdy obě strany do toho vlétnou svým myšlením tak pro Rusko půjde o vlasteneckou válku, které podřící celý stát a pro západní koalici ochotných, alespoň zprvu o trochu těžší "policejní akci" či nějaký další námi tolik oblíbený eufemismus. Osobně jsem velmi skeptický k tomu, že by se Rusko dalo srazit na kolena konvenčními silami profesionálních armád pár západních států, protože ono nebude utíkat při pohledu na počty padlých po pár týdnech. Drtivá porážka Ruska by se neobešla bez invaze na jeho území a to bez masivního nasazení vojsk vzniklých z odvodů není reálné a dobývat rus dům od domu...zvykli jsme si na tvrzení, že profesionální armáda je nutná neb odvedenec nemá možnsot zvládnout všechny dnešní sofistikované systémy...to je jistě pravda, ale v případě masové konvenční války spolu budou soutěžit odvedenci obou stran v ovládání útočné puškym ručního granátu a polní lopatky a to je další výhoda Ruska při obraně. Na straně západu tak vidím i nevýhody. Autor však chtěl nepochybně kritikou do vlastních řad poukázat na nutnosti dalších a dalších investic do armády - z toho bych závěry o bezubosti ruska rozhodně nedělal.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    10:40 29.04.2015

    Superme: ano souhlas čína by rusko podpořila na venek, ale okamžitě by vyslala své jednotky ochránit čínské obyvatele na území ruska.:) K tomu kdo by šel bojovat za usa je další ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme:
    ano souhlas čína by rusko podpořila na venek, ale okamžitě by vyslala své jednotky ochránit čínské obyvatele na území ruska.:)
    K tomu kdo by šel bojovat za usa je další nesmysl, usa je nejsilnější armádou světa a pokud ho někdo napadne tak to bude konec pro naši planetu i bez řecka či turecka... usa nic takového nepotřebuje. Já se spíše ptám zda takové turecko přijde na pomoc nám a v tom se přiznávám mám také menší obavu. Proto by se naše politika měla soustředit na utužení vztahů s polskem, usa a gb.Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
    10:24 29.04.2015

    Válka nemá vítěze,jen poražené. To je dle mého pouhý canc který nemá za korunu cenu. Je třeba si všimnout, že podobné řeči vedou podobní lidé když mají pocit že tahají za kratší ...Zobrazit celý příspěvek

    Válka nemá vítěze,jen poražené. To je dle mého pouhý canc který nemá za korunu cenu. Je třeba si všimnout, že podobné řeči vedou podobní lidé když mají pocit že tahají za kratší provaz. Jinak je jejich rétorika diametrálně odlišná. Na věc je ale třeba dívat i z jiné perspektivy. Tento článek podle mně možná slouží k tomu, aby jaksi ukolébal jisté kruhy. Nicméně, kolik má Rusko v současné době akceschopných a perfektně vycvičených vojáků a kolik mají bojeschopné a osvědčené techniky? Myslím, že tento počet koreluje kolem počtů, které se účastní prvotřídních a velmi dobře zvládnutých cvičení. Nicméně, porovnejte to s fyzickými proporcemi Ruska. Proto se Rusové tak hystericky škubou když zaslechnou cokoliv o protiraketové obraně. Protože ta dělá Rusko Ruskem. Bez raketových a jaderných vojsk je Rusko odsouzeno k rozpadu. Rusko má třetinu obyvatel než EU, cca polovinu obyvatel USA, v porovnání s Čínou je to desetina atd.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    10:23 29.04.2015

    stirling - To je Váš názor. Můj je ten, že by v tom Rusy Číňani nenechali. Vždyť je podpořily i právě v souvislosti s Ukrajinou. Aneb... "nepřítel mého nepřítele je můj ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling - To je Váš názor. Můj je ten, že by v tom Rusy Číňani nenechali. Vždyť je podpořily i právě v souvislosti s Ukrajinou. Aneb... "nepřítel mého nepřítele je můj přítel".

    Já si také nemyslím, že by takové Maďarsko, Řecko nebo Turecko v současné chvíli šli bojovat za USA.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    10:08 29.04.2015

    Superme: Ty si opravdu myslíš, že Čína nebo Indie by šla bojovat na Ukrajinu či dokonce si myslíš, že tyto země opravdu drží nějaký vojenský pakt? To je naprostý nesmysl Indie by ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme:
    Ty si opravdu myslíš, že Čína nebo Indie by šla bojovat na Ukrajinu či dokonce si myslíš, že tyto země opravdu drží nějaký vojenský pakt? To je naprostý nesmysl Indie by za rusa nešla bojovat ani náhodou je to demokratická země, která i díky svému náboženství bude vždy bojovat sama za sebe. A Čína? to je podobný nesmysl, Číně by se porážka Ruska moc líbila a byl by to idální okamžit si zabrat trošku z Ruska.
    K článku si myslím, že to velice realistický pohled na věc.
    S tím souvisí i směřování naší obrany, která by se v první řadě díky poloze měla soustředit na vybudování svého malého dešníčku proti zbloudilým raketám (je jasné, že samostatně nezastavíme nikdy přímý raketový útok z ruska), ale pár raket by jsme měli zvládnout a pokud to udělají všechny země takhle jako polsko tak bude mít rusko najednou velký problém.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    10:08 29.04.2015

    ... krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na jejich stranu... Prečo by to robili a týka sa to hlavne Číny? ...Zobrazit celý příspěvek

    ... krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na jejich stranu...

    Prečo by to robili a týka sa to hlavne Číny? Takáto vojna by iba vyčerpala obe bojujúce strany Rusko - USA+Európa (NATO). Kde sa dvaja bijú, tam tretí t.j. víťazom by bola Čína.Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    10:04 29.04.2015

    Myslím, že autor podcenil úroveň dnešnej ruskej armády (technický stav, výcvik, morálka, veliteľský zbor, ...). Samozrejme po rozpade ZSSR bola táto armáda cca 20 rokov "obrovský ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že autor podcenil úroveň dnešnej ruskej armády (technický stav, výcvik, morálka, veliteľský zbor, ...). Samozrejme po rozpade ZSSR bola táto armáda cca 20 rokov "obrovský moloch na hlinených nohách" ale v posledných rokoch pomaly ale isto "vstáva z mŕtvych ako bájny vták Fénix". Ak by teraz Rusko nemalo ekonomické problémy (cena ropy prípadne sankcie), o ďalších 5 rokov by táto armáda bola medzi absolútnou svetovou špičkou.Skrýt celý příspěvek

  • Jezevec
    10:02 29.04.2015

    Já si nemůžu pomoct a musím citovat pana Pattona "Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou." Takže můžeme být jenom rádi, že jim to ...Zobrazit celý příspěvek

    Já si nemůžu pomoct a musím citovat pana Pattona "Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou." Takže můžeme být jenom rádi, že jim to nedělá problém.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    09:56 29.04.2015

    Pokud by válka vypukla, tak by vítěz nebyl. Byli by pouze poražení. Krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by válka vypukla, tak by vítěz nebyl. Byli by pouze poražení.

    Krom toho, je hloupost si myslet, že by v tom Rusové byli sami. Čína, Indie, Írán a další by se přidali na jejich stranu.

    Každopádně největší výhoda Rusů oproti západu je, že jim nedělá problém zemřít za svou vlast. Znám pár Rusů a každý do jednoho by v případě konfliktu šel bojovat.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    09:31 29.04.2015

    kazdopadne je dobre vediet ze na Ruskej strane su aj ludia ktori uvazuju triezvo...

    kazdopadne je dobre vediet ze na Ruskej strane su aj ludia ktori uvazuju triezvo...

  • Adanedhel
    08:51 29.04.2015

    Doufám že se to nikdy nestane. Ale pokud ano, tak doufám že zvítězíme.

    Doufám že se to nikdy nestane. Ale pokud ano, tak doufám že zvítězíme.

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 8