Zachrání Výmarský trojúhelník Evropskou unii?

Výmarský trojúhelník je pojem označující volný spolek  Polska , Německa a Francie . / David Liuzzo; CC BY-SA 3.0 

Před zářijovými parlamentními volbami v Německu kritizovala kancléřka Angela Merkelová polskou vládu za schválení několika ústavních reforem, jež údajně odporují základům EU. Během její březnové návštěvy Polska ovšem zvolila mnohem mírnější tón, který naznačuje snahu Berlína získat podporu Varšavy pro francouzsko-německé reformy evropské integrace. Základy EU stále patří k důležitým tématům mezinárodních rozhovorů, nicméně ne s důrazem na jejich narušování ze strany polské vlády, nýbrž s ohledem na jejich společnou obranu.

Přestože CDU Angely Merkelové parlamentní volby přesvědčivě nevyhrála, stále si na německé politické scéně udržela dominantní pozici. V rámci koaliční vlády se pokusí zastavit klesající význam EU, se kterou Německo, mnohem častěji než ostatní státy, spojuje svou budoucnost. Další členové organizace se ale ve srovnání s Berlínem nachází v odlišné situaci.

 

 

Spojené království unii opouští, Itálii čekají povolební koaliční vyjednávání a Francie by se chtěla vrátit zpět do doby, kdy evropskému spolku dominovala. Ve východní Evropě se začaly rozšiřovat protievropské nálady, jež posílila nedávná vlna přistěhovalců. V samotném Německu se do Bundestagu dostala strana Alternative für Deutschland (AfD; Alternativa pro Německo), která odmítá euro a prosazuje návrat k národnímu státu.     

 

Proevropské politice Merkelové nahrává výkon evropského hospodářství, jenž ve většině zemí společenství předčil očekávání. Vyšší růst byl zaznamenán jak ve východní Evropě, tak i v Německu. V obou případech překonal původní vládní odhady.

 

Přešlapy Berlína v průběhu jednání o řeckém státním dluhu a během přistěhovalecké krize poškodily jeho důvěryhodnost uvnitř EU, nadále ovšem představuje nejdůležitějšího aktéra. Německo představuje ekonomický motor, z něhož vychází prosperita a mír v celém bloku. Německá závislost na vývozu je zároveň velmi významným zdrojem příjmů, o které se dělí s řadou členů evropské integrace.

 

Dodavatelský řetězec pro německé společnosti dnes patří k neoddělitelným součástem hospodářství východoevropských států. Přinejmenším ve střednědobém výhledu zůstává ekonomický osud východní Evropy svázán s osudem Německa.

 

Ostatně podle údajů Ranking of Germany's trading partners in Foreign Trade 2017 bylo jen Polsko a ČR z hlediska obchodní výměny společně největším obchodním partnerem Německa vůbec, a to i nad Čínou, Francií nebo Nizozemskem. Samotná ČR pak měla s Německem větší obchodní výměnu než Belgie.
 

Hledání spojenců

Závažnou výzvu, jíž se vláda Merkelové musí zabývat, představuje nemožnost změnit EU čistě podle německých představ. Dokud bude Emmanuel Macron francouzským prezidentem, kancléřka může počítat s podobně smýšlejícím spojencem v Paříži. Macronova voličská základna ale staví na protestních hlasech, nikoliv na proevropském zápalu Francouzů, a navíc má klesající tendenci. Ve východní části EU se Merkelové podobného partnera dosud nepodařilo nalézt.   

 

Ideálním spojencem se zdá být dostatečně velké a významné Polsko. Francie, Německo a Polsko spolu již spolupracují v rámci uskupení tzv. Výmarského trojúhelníku, jež vzniklo krátce po rozdělení SSSR. Tyto tři státy se ovšem ve výmarském formátu od roku 2015, kdy se k moci dostala současná polská vláda, nesetkaly.

 

Berlín je dnes pravděpodobně ochotný ponechat dřívější kritiku v minulosti a znovu aktivovat Výmarský trojúhelník. Kancléřka Merkelová i německý ministr zahraničí Heiko Maas se během březnové návštěvy Polsky specificky o Výmarském trojúhelníku zmínili a označili jeho obnovu za nezbytnou k řešení evropských problémů.

 

Rozdělení možných (nebo již skutečných?) vlivových zón podle vedoucích členů Výmarského trojuhelníku; větší foto / Public Domain

 

Německý hospodářský kolonialismus

V krátkodobém výhledu pravděpodobně vyjde najevo, jestli Merkelová a Maas svá slova o připravenosti ke kompromisům mysleli vážně. Polsko není protievropské, většina Poláků o EU smýšlí pozitivně. Avšak Varšava uvažuje pragmaticky a k německým reformním návrhům zaujme otevřený postoj pouze tehdy, pokud budou doprovázeny skutečnými ústupky.

 

Polsko v současnosti čerpá hospodářské výhody, které plynou z napojení polských dodavatelů na německé koncerny a z využívání financí poskytovaných evropskými investičními fondy. Internetové stránky Geopolitical Futures uvádí, že Varšava roce 2016 z Bruselu získala prostředky ve výši 10,6 miliard eur, zatímco její příspěvek dosahoval jen 3,5 miliardy eur.

 

Polsko téměř jistě nebude mít zájem o prohlubování evropské integrace, jež by pouze maskovalo německý hospodářský kolonialismus. Taková podoba EU představuje Německo, které určuje pravidla a které hrozí odebráním finančních prostředků každému, kdo se těmito pravidly neřídí. Otázkou proto zůstává, jestli je Berlín ochoten dělit se o moc s Paříží a s Varšavou. Pokud ano, dokáže CDU a Merkelová politicky přežít?

 

V případě, že Výmarský trojúhelník nedoprovodí mocenské a politické ústupky, může mít tato diplomatická iniciativa jepičí život. Pokud však Německo skutečně začne hovořit o sdílení moci, Varšava pravděpodobně využije své postavení nejvýznamnější země ve východní Evropě k zastavení kritiky Bruselu ze strany např. Maďarska.  

 

Výmarský trojúhelník a bezpečnostní spolupráce

K dosavadním úspěchům Výmarského trojúhelníku patří úloha prostředníka a vyjednavače na Ukrajině. Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska v únoru 2014 úspěšně zprostředkovali komunikaci mezi demonstranty na Majdanu a tehdejší kyjevskou vládou prezidenta Viktora Jankovyče. „Bylo vidět, že význam těchto tří zemí může při společném postupu přinést politické úspěchy,“ řekl v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung Martin Koopmann z nadace Genshagen.

 

Koopmann navrhuje, aby se Výmarský trojúhelník jako první začal zabývat evropskou bezpečnostní a obrannou politiku. Varšava nadále považuje za nejdůležitější bezpečnostní garanty NATO a USA. „Nicméně kvůli svým bezpečnostním obavám vůči Rusku je nucena spolupracovat s dalšími státy EU, zejména s ohledem na nejistý vývoj americké politiky v této oblasti,“ domnívá se Koopmann. První reálný výsledek trilaterální spolupráce představuje společná evropská bojová jednotka Weimar Battlegroup.

 

Koopmann ale nabádá, aby nedocházelo k nadhodnocování těchto prvních pokusů o spolupráci: „Od těchto jednotlivých opatření vede ještě dlouhá cesta k tvorbě společné politiky.“


Zdroje:Geopolitical FuturesFAZ

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Slovensko chce nakupovat evropské zbraně

Slovenský premiér Robert Fico a ministr obrany Peter Gajdoš na společné tiskové konferenci (10. ...

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Francouzsko-německý tank posílí evropskou obranu

Návrh nového francouzského vojenského rozpočtu na léta 2019-2025 počítá se zahájením programu ...

Revoluce se blíží: Americko-čínské závody ve vývoji umělé inteligence

USA několik desetiletí překonávaly své protivníky v oblasti výzkumu a vývoje téměř všech vojenských ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Beld
  18:01 11.04.2018

  Zatim si vase diskuze u piva muzete uzivat . Za 2-3 roky prijde ekonomicka krize a naprosta vetsina statu v EU pujde ekonomicky do kolen . Obrovske dluhy vysoka nezamestnanost a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatim si vase diskuze u piva muzete uzivat . Za 2-3 roky prijde ekonomicka krize a naprosta vetsina statu v EU pujde ekonomicky do kolen . Obrovske dluhy vysoka nezamestnanost a vyhled spatny . Pak si povime o budoucnosti EU . A problemy se neresi , ceka se na kolaps nebo na valku .
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:19 11.04.2018

  Snownomad:
  tak proč nejezdí stejně aktivně lobovat třeba do Jižní Ameriky, Afriky nebo Indie, tohle jsou ekonomiky které půjdou nahoru. Přeci jen svět není jen o tom, že můžeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snownomad:
  tak proč nejezdí stejně aktivně lobovat třeba do Jižní Ameriky, Afriky nebo Indie, tohle jsou ekonomiky které půjdou nahoru. Přeci jen svět není jen o tom, že můžeme buď obchodovat jen s USA+EU, nebo Rusko+Čína a žádná jiná alternativa. Čína už je dnes docela dost pasé - přeci jen tam už není ani šance, abysme se dostali na úroveň jejich vztahů s Maďary a podobně. Zrovna v Maďarsku žije i docela početná komunita číňanů, což vzájemným vztahům taky pomáhá. Čínská brána do EU je tedy spíš to Maďarsko než ČR, ať už jim polezeme do anusu sebevíc
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  12:10 10.04.2018

  Nazývat islámskou invazi a kolonizaci západní Evropy přistěhovaleckou krizí je trapné.
  Vystoupení z EU je otázka národní bezpečnosti a znovuobnovení suverénní České ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nazývat islámskou invazi a kolonizaci západní Evropy přistěhovaleckou krizí je trapné.
  Vystoupení z EU je otázka národní bezpečnosti a znovuobnovení suverénní České republiky.
  Zemanovy aktivity (otevírání jiných trhů než německého) jsou otázkou přežití a růstu české ekonomiky.

  Strachy některých zde dlouhodobě diskutujících individuí z Číny a ovládnutí českých firem Číňany jsou směšné, když si uvědomíme, že stejným lidem absolutně nevadí toátlní ovládnutí českých firem západními nadnárodními koncerny. Jen opravdový blbec si může myslet, že nadnárodním koncernům záleží na blahu našich občanů.

  Za pár let budou země jako Francie, Británie, Belgie, Švédsko a další oficiálně islámské. To nejsou spojenci. To jsou země, jejichž vlády zradily své občany, svobodu a pokrok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:50 08.04.2018

  Trener: Zeman zastupuje naše občany, a ti se v tomto topiku(článku) nerozčilují nad ekonomickou situací v Číně a okolí. Ale překvapivě nad zákony rozhodnutími EU. A ty se určitě na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trener: Zeman zastupuje naše občany, a ti se v tomto topiku(článku) nerozčilují nad ekonomickou situací v Číně a okolí. Ale překvapivě nad zákony rozhodnutími EU. A ty se určitě na forum neprobírali.

  Možná kdyby jezdil za premiéry(prezidenty, tam kde je prez. systém), tak by mohl něco vyjednat. Ježděním kamkoliv jinam vyjednává ze své pozice kulové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  12:31 08.04.2018

  Jirosi: Zeman to (nejspíš) přehání, ale měli by jsme komunikovat všude, aby na nás nezbývaly jen dropky. Ale když třeba Zeman navštíví ekonomické fórum v Číně, tak na tom nevidím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Zeman to (nejspíš) přehání, ale měli by jsme komunikovat všude, aby na nás nezbývaly jen dropky. Ale když třeba Zeman navštíví ekonomické fórum v Číně, tak na tom nevidím nic špatného. Hlavně, že jsem tam viděl švýcarskou prezidentku. Nevím, jak je to s naším vyjednáváním a kverulantstvím v EU, ale vyjednat něco asi nebude sranda. Tady má na populaci početnější západní Evropa navrch, ale aspoň má lehčí dotovat slabší východ, my jsme jim zase snadno otevřeli trhy. Minimálně u bank a supermarketů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:42 08.04.2018

  Cejkis: Ale klidně ať chodí i tam, ale výsledek je stále stejný. Nekomunikují tam kde mají!

  My jsme členové EU, ne Ruska, USA,... takže mi musíme komunikovat ze státy, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: Ale klidně ať chodí i tam, ale výsledek je stále stejný. Nekomunikují tam kde mají!

  My jsme členové EU, ne Ruska, USA,... takže mi musíme komunikovat ze státy, které mají na půdě EU hlasy. Ale to tady neděla nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:36 08.04.2018

  Bože Jirosi,

  půlka reprezentace chodí vše konzultovat na US ambasádu akorát se o tom nepíše, protože tam chodí na školení i novináři většiny msm.

  Píše se jen o těch, kteří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bože Jirosi,

  půlka reprezentace chodí vše konzultovat na US ambasádu akorát se o tom nepíše, protože tam chodí na školení i novináři většiny msm.

  Píše se jen o těch, kteří chodí na ruskou nebo čínskou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:59 07.04.2018

  Když se tu operuje rozpadem EU. Celkem by mne zajímalo kdo krom "nás" to tedy plánuje. I když u nás to plánují leda lidé po hospodách vláda o tom neuvažuje. A v tomhle případě to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se tu operuje rozpadem EU. Celkem by mne zajímalo kdo krom "nás" to tedy plánuje. I když u nás to plánují leda lidé po hospodách vláda o tom neuvažuje. A v tomhle případě to bohužel musí podat vláda(parlament).

  Protože to tu prezentujete je přesně ten východ. V EU je 27 států, z toho se 22 na něčem dohodne, a pak jsme tu "my" co stále máme jen připomínky, ale skutek utekl. Ale co bychom chtěli, když naši představitelé jezdí konzultovat s Putinem, místo hledaní podpory ve státech EU pro naše návrhy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  22:48 07.04.2018

  Vzhledem k k síle armád většiny států EU je natom Polsko ještě dobře.

  Vzhledem k k síle armád většiny států EU je natom Polsko ještě dobře.

 • cejkis
  22:48 07.04.2018

  Někteří žijí fakt v matrixu. Prý kvalitní školství :D nebo nezávislé soudy :D Tady opravdu nemá smysl cokoliv psát.

  Někteří žijí fakt v matrixu. Prý kvalitní školství :D nebo nezávislé soudy :D Tady opravdu nemá smysl cokoliv psát.

 • Lukas
  22:22 07.04.2018
  Oblíbený příspěvek

  Silne słowo w EU? I to z powodu "silnej armii"?
  Dobry żart...

  Silne słowo w EU? I to z powodu "silnej armii"?
  Dobry żart...

 • Petr M
  21:34 07.04.2018

  Bohužel současná EU již není ta, kterou byla v době, kdy jsme do ní vstupovali.
  Německo a Francie vedou EU do zkázy, prosazovaný Dublin IV situaci jen zhorší.
  Pokud v EU nedojde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel současná EU již není ta, kterou byla v době, kdy jsme do ní vstupovali.
  Německo a Francie vedou EU do zkázy, prosazovaný Dublin IV situaci jen zhorší.
  Pokud v EU nedojde k radikálním reformám, nenajde řešení finanční krize, migrační vlny, EU čeká nevyhnutelný konec. Bohužel vrcholní představietelé žijí zcela mimo realitu, nejsou schopni zoufalou situaci v EU jakkoli rozumě řešit a když už něco vymyslí, je to "z bláta do louže"

  Polsko má v Eu silné slovo, zejména kvůli silné armádě, naštestí pro nás Poláci jsou v opozici vůči Německu a Francii. Výmarský trojúhelník tedy mrtvá záležitost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:28 07.04.2018

  Ja już kiedyś o tym wspomniałem - bardzo lubię czytać Wasze opinie o PL i Polakach...

  Zaskakujących rzeczy można się o sobie powiedzieć- np. że mamy mentalność wschodnią...
  To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja już kiedyś o tym wspomniałem - bardzo lubię czytać Wasze opinie o PL i Polakach...

  Zaskakujących rzeczy można się o sobie powiedzieć- np. że mamy mentalność wschodnią...
  To zabawne bo jako Polak z Mazowsza (mieszkam na wschód od Wisły) dostrzegam co najmniej 3 odmiany "mentalności Polaka" i żadna nijak się ma do prawdziwej wschodniej mentalności "homo-sovietikus" jaką spotkać można na Ukrainie, Białorusi czy Rosji.

  Problem z Polakami jest taki że nie jesteśmy zachodem, a na pewno nie jesteśmy wschodem... Nas tyle samo dzieli ze "wschodnimi sąsiadami" co łączy z Niemcami...

  Tego subtelnego problemu jak widać nie dostrzegają nie tylko "na zachodzie". Którzy generalnie nic nie rozumieją - a są aroganccy i "zawsze wiedzą lepiej" (To tyczy się nie tylko PL - ale Czech i Słowacji również bo XIX i XX wiek generalnie mieliśmy podobne problemy i przez to patrzymy na świat i politykę tak a nie inaczej)

  Cały artykuł to niestety fantazje kogoś kto politykę zna z gazet...
  Ani nikt w Berlinie i Paryżu nie myśli poważanie o trójkącie weimarskim
  Ani PL na poważnie nie buduje "międzymorza"

  Odróżnijcie hasła - którymi rzuca się w dogodnej sytuacji, od faktycznych zamiarów...
  Które w przypadku PL są znacznie mniej ambitne - znalezienie alternatywy na niemiecką gospodarczą hegemonie, oraz wybicie Rosjanom planów akcji militarnych w Europie, poprzez instalacje wojsk NATO (sił które zmuszą zachodnich sojuszników do faktycznej walki a nie pozoracji jak w 1939 )

  ^ To są ogólnie cele polityki Warszawy,,,
  Wszystko inne to środki....
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  20:19 07.04.2018

  Z hlediska křesťanství jsou určité věci i na západě součást zákonů a obecně předpokládané morálky. Rozhodně na tom nejsme tak špatně jako Sharia, ale zákony řeší věci jen z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z hlediska křesťanství jsou určité věci i na západě součást zákonů a obecně předpokládané morálky. Rozhodně na tom nejsme tak špatně jako Sharia, ale zákony řeší věci jen z určitého pohledu a teprve postupně se mění. Monogamie, prostituce, sexualita, výchova dětí, tradiční rodina...

  Možná se nechávám svést přístupem „bežných“ lidí a ignorantství je lidský, ne jen český problém, ale situace „na papíře“ mi přijde o dost jiná než realita. Volební slogany by pak vypadaly jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:51 07.04.2018

  Superme:
  Chce to ešte video a trefné logo. ;-) Hoci záver by sa niekomu mohol zdať sexistický.

  Superme:
  Chce to ešte video a trefné logo. ;-) Hoci záver by sa niekomu mohol zdať sexistický.

 • Rase
  19:30 07.04.2018

  Proxy:
  tím že je česká mentalita spíš Východní, sem tě asi dost dobře nepochopil. Můžeš mi říct, čím se naše mentalita liší třeba od Sasů, Bavorů nebo Rakušáků ? Vztah k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proxy:
  tím že je česká mentalita spíš Východní, sem tě asi dost dobře nepochopil. Můžeš mi říct, čím se naše mentalita liší třeba od Sasů, Bavorů nebo Rakušáků ? Vztah k náboženství je spíš pozůstatkem protestantismu a reformace, tedy v tomhle sme spíš podobní seveřanům. On i ten Masaryk, byl členem evangelické (reformované) církve. Na východ od nás, totiž to náboženství berou úplně jinak než u nás - stačí se podívat do Polska, Ruska ale i na Slovensko. Pokud se vrátím k té kultuře, tak posedlost pivem a vepřovým, vidím spíš ve střední Evropě (kde je i Německo) než někde v Rusku...

  Superme:
  pěkně sepsáno
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  15:59 07.04.2018
  Oblíbený příspěvek

  Je tu bezpečno, ekonomika šlape, jsme na to dost možná nejlépe ze všech bývalích zemí bývalého SSSR. Máme levné a kvalitní zdravotnictví i školství, svobodu slova, ženy ani různé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je tu bezpečno, ekonomika šlape, jsme na to dost možná nejlépe ze všech bývalích zemí bývalého SSSR. Máme levné a kvalitní zdravotnictví i školství, svobodu slova, ženy ani různé menšiny tu diskriminovány nejsou, náš zbraňový zákon je jedním z nejlepších na světě, homosexuálové jsou bráni většinou normálně, soudy jsou nezávislé, naše životní prostředí je na tom dobře a podnikat zde není zakázáno. Ale přesto se najdou lidé, kteří si budou neustále stěžovat. Jo.. stále jsou zde problémy, viz. stav silnic, ale i to se pomalu mění. No prostě ta naše malá zemička je bych řekl skoro takovým nepoznaným rájem ke klidnému a bezpečnému životu. Co víc si přát když chce mít člověk rodinu. Každá země má problémy a já ty naše považuji ještě za dobré.

  Jo.... a máme tu pěkný ženský :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  15:13 07.04.2018

  @Clanek

  Podobně bych řekl, že ekonomicky jsme orientovaní na Německo, mentalitou jsme ale spíš na východ. Na to, jak jsme málo náboženský stát máme pořád dost společného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Clanek

  Podobně bych řekl, že ekonomicky jsme orientovaní na Německo, mentalitou jsme ale spíš na východ. Na to, jak jsme málo náboženský stát máme pořád dost společného Východní Evropou z hlediska pozůstatků zákonů z křesťanských tradic, xenofobie, sexismu a podobně. S Romy to žijeme od 15. století a pořád se chováme, jak se chováme.

  „Protipól“ Německu a Francii by nebyl v EU na škodu, ale rozhodně bych nechtěl, aby to bylo Polsko, minimálně ne mentalitou. To pak akorát zůstaneme ten „východ“.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  13:45 07.04.2018

  To Nesher: myslel jsem, že pokud spousta malých evropských států bude dávat přednost letecké (+ další) technice z USA, tak ta z dílny FR-D (případně dalšího státu) se hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher: myslel jsem, že pokud spousta malých evropských států bude dávat přednost letecké (+ další) technice z USA, tak ta z dílny FR-D (případně dalšího státu) se hodně prodraží. Takže, aby neztratily zákazníky z malých států, by měly dělat nějaké ústupky, protože každý kupec bude pro ně dobrý. Ale třeba najdou kupce jinde. Pak také USA by měly mít nějakou konkurenci. Zde vystává otázka, jak velkou úlohu by měly mít USA v Evropě pro potlačení vlivu velkých států.
  A pak taky si myslím, že USA kleplo D přes prsty prostřednictvím aféry Dieselgate, kdoví, jestli se nedějí ještě další akce. Teď zas zuří obchodní válka mezi USA a Čínou.
  Pokud jde o EU, tak chci být jejím členem s možností jí pozitivně ovlivňovat v náš prospěch a s možností ekonomického narovnání vůči ekonom. silnějším západoevr. státům. Naše ekonomická síla a stav právního prostředí u nás je asi to hlavní, co se musí zlepšit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:52 07.04.2018

  @Horny
  Co je vychodni a co zapadni evropa? To neni o geografii, to je o ekonomicke sile, o vztahu k zivotnimu prostredi, o vztahu ke zdravi, k dalsi integraci a milionu dalsich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Horny
  Co je vychodni a co zapadni evropa? To neni o geografii, to je o ekonomicke sile, o vztahu k zivotnimu prostredi, o vztahu ke zdravi, k dalsi integraci a milionu dalsich veci. Netahejme do toho Rusko, to s tim nema nic spolecne. To je o nas, o tom ze v mnoha ohledech, vlastne, ve vetsine, na zapad jeste furt nepatrime (coz nas ale automaticky neradi k Rusku!). Nasi snahou nejspise je tam patrit, ale sam vidite, ze mame spoustu vyhrad. "Zapad" se na nas tak nediva optikou 30 let starou, zapad se na nas koukne dnes a jen hodnoti to co vidi dnes, a vidi ze "zapadne" neuvazujeme.
  Takze Rakousky predstavitel ma pravdu, Nemecky predstavitel ma pravdu atd.
  Na uplne jinou debatu by bylo co je lepsi, jestli to nase nebo to jejich videni budoucnosti evropy a sveta. To ale objektivne nerozsekneme, zkratka na to mame jiny nazor.
  Na cem bych ale trval ja je rozlisovat zapadni a jizni evropu. Jizni evropa totiz taky neni, zvlaste v ekonomickych vecech, "klasicky zapad". Maji jinou platebni moralku, maji jiny vztah k inflaci, k statnim financim atd. Spis nez oznaceni nas za vychod me irituje kdyz se nerozlisuje i ten zapad mezi sebou na zapad-jizni a zapad-stredo/severni.
  Pokud jde o to Rusko tak se da castecne souhlasit s tim co pise PavlR. Po nemecku nebehaji "slovenski branci", rakusani nemaji prezidenta co vtipkuje s Putinem o strileni novinaru a co za ruske zajmy lobuje v jejich parlamentu atd. Pokud nas v ocich zapadu neco tlaci k Rusku (znovu, nevidim to tak vazne jak o tom pisete), tak jsme to znovu jen a jen my.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  11:43 07.04.2018

  Polska sila je jen chimera. Ostatne cela vychodni Evropa je domecek z karet, ktery se muze ve velmi kratke dobe zmenit v nacionalisticky kotel. Jedine co Polsko ma - je potencial a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polska sila je jen chimera. Ostatne cela vychodni Evropa je domecek z karet, ktery se muze ve velmi kratke dobe zmenit v nacionalisticky kotel. Jedine co Polsko ma - je potencial a problem defacto s vetsinou svych sousedu- s Ruskem, Ukrajinou, Nemeckem, s EU. V4 z logiky veci nefunguje - nase zajmy se zajmy Polska se prekryvaji jenom v par vecech, ve zbytku budeme mit vice spolecneho s Belgii nez s Polskem.

  Pro budoucnost CR je dulezita EU, a paritu kterou tam budeme mit (zajem podobnych zemi jako je CR), spoluprace s USA. S Polskem ma smysl resit regionalni obranu proti Rusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:01 07.04.2018

  Horny:
  Ono tvrdiť, že sme rovnakí Európania je jedna vec a posielať cez našich vrcholových politikov na západ opačné signály druhá (ich postoj k Rusku, k verejným prostriedkom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Horny:
  Ono tvrdiť, že sme rovnakí Európania je jedna vec a posielať cez našich vrcholových politikov na západ opačné signály druhá (ich postoj k Rusku, k verejným prostriedkom, ...). Tam si potom zovšobecnujúco povedia na základe logiky zástupnej demokracie - akí politici, takí voliči. Na ich mieste by som si o nás myslel +- to isté.
  Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  02:33 07.04.2018

  OT: Pokládám za smutný, že Poláci informují o prodeji čtyř L-39NG do Senegalu a Armádní noviny nic. Ten jeden článek týdně není opravdu moc závratný tempo dámy a pánové...

  OT: Pokládám za smutný, že Poláci informují o prodeji čtyř L-39NG do Senegalu a Armádní noviny nic. Ten jeden článek týdně není opravdu moc závratný tempo dámy a pánové...

 • Horny
  01:56 07.04.2018

  Rase - s tím Okamurou to neříkej ani ve srandě. Ta ambice z něj přímo čiší a v přímé volbě se můlže stát cokoli. Lidi prostě mají sklon bezmyšlenkovitě volit nejznámější kxicht...

  Rase - s tím Okamurou to neříkej ani ve srandě. Ta ambice z něj přímo čiší a v přímé volbě se můlže stát cokoli. Lidi prostě mají sklon bezmyšlenkovitě volit nejznámější kxicht...

 • Horny
  01:49 07.04.2018

  On ten článek vůbec působí jako nějaký překlad nebo výcuc od nějakého "západního" autora, který o reálném světě nemá ponětí. Už jen ta mapa na konci, kdy má Polsko větší "vlivovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  On ten článek vůbec působí jako nějaký překlad nebo výcuc od nějakého "západního" autora, který o reálném světě nemá ponětí. Už jen ta mapa na konci, kdy má Polsko větší "vlivovou zónu" než Německo je dost absurdní...
  Představa že takové Rumunsko kde je prezidentem etnický němec a jazyk velice příbuzný francouzštině spadá pod vliv Polska je prostě divná.
  Představa, že pod vliv poláků spadá Moldávie (vč. Podněsteří) nebo dokonce Bělorusko je přímo šílená.
  Doufám, že politika EU, v posledních letech už tak dost pošahaná, bude přece jen o pár světelných let realističtější.  Clanek píše:
  "... Pritom je chyba uz v tom uvazovani, uvazovani My vs. EU. Pritom my jsme EU, ale to chce cas aby to lidem doslo."

  1) Pokud začneme sami o sobě uvažovat jako o východní Evropě, je to sám o sobě důkaz, že do EU nepatříme.

  2) ČR (+ minimálně země V4) o sobě zatím uvažují jako o střední Evropě s tím, že chceme patřit na západ (kam minimálně české země ještě před druhou světovou válkou skutečně patřily).

  3) Problémem je skutečnost, že tkzv. "západní" Evropa nás stále vnímá optikou studené války (čili 30 let zastaralou) jako zaostalý východ (čili vlivovou zónu Ruska), a veškeré naše námitky jsou většionu shazovány ze stolu s tím, že máme být vděční že jsme byli milostivě přijati do klubu vyspělých, z čehož nám plynou nemalé finanční výhody a držet hubu a krok.

  Vrcholem absurdity je, když současný rakouský kancléř mluví o ČR jako o východu a své zemi jako západu. Můžeme si milionkrát říkat, že patříme na západ, ale dokud si to o nás nezačnou myslet i na tom západě (po téměř třiceti letech už by přitom bylo načase, že), budeme pořád jen jednou ze západních gubernií Ruského impéria, která se dočasně vymkla kontrole Moskvy; tj. "východní Evropa".
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  00:25 07.04.2018

  cejkis:
  Německo, německo... myslis ze nekoho zajima text prelozeny z webu AfD ?! ..pojdme vsichni za klauzem a okamura prezidentem :D

  cejkis:
  Německo, německo... myslis ze nekoho zajima text prelozeny z webu AfD ?! ..pojdme vsichni za klauzem a okamura prezidentem :D

 • Clanek
  00:03 07.04.2018

  Cejkis nechte me hadat a za vsim je... Soros, Rockefeller, zidi z volstreetu, nebo jina oblibena konspiratorska postava? Pripadne vsichni najednou? :)

  Cejkis nechte me hadat a za vsim je... Soros, Rockefeller, zidi z volstreetu, nebo jina oblibena konspiratorska postava? Pripadne vsichni najednou? :)

 • cejkis
  22:40 06.04.2018

  Pro zamyšlení..

  Evropská unie je dle mého soudu ve stádiu převtělení na světového četníka řízeného globalisty. Jelikož zahraniční politiku EU tvoří Německo a v jejím čele sedí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro zamyšlení..

  Evropská unie je dle mého soudu ve stádiu převtělení na světového četníka řízeného globalisty. Jelikož zahraniční politiku EU tvoří Německo a v jejím čele sedí globalisty řízená loutka, která prokazatelně nepracuje v souladu se zájmy své země, níže uvádím v bodech aktuální stav.


  1) organizovaná vlna migrantů - cíl zatížit rozpočet Německa
  2) snaha zamezit stahování dividend největší německé banky - cíl, snížit příjem neměckého rozpočtu
  3) pokuty pro největší německou banku - cíl, snížit příjem neměckého rozpočtu
  4) špionážní útok na jedny z největších firem Německa, diesel gate - cíl, snížit příjem neměckého rozpočtu
  5) dlouhodobé odposlouchávání německých představitelů, cíl - řídit německou politiku skrze vydírání či přímé ovlivňování, aktuálně dosaženo maximální historické úrovně
  6) vyrábění záminek pro ruské sankce - cíl, zamezit německoruskému obchodu a nahradit ruský zemní plyn
  7) vyrábění napětí v Evropě - cíl, zatížit německý rozpočet obrannými výdaji
  Cílový stav: zadlužené, vydíratelné, ale ekonomicky výkonné Německo a EU vykonávající funkci světového četníka pro nadnárodní korporace.
  Maskot projektu: původní agentka Stasi, bezdětná, chladkokrevně kalkulující Angela Merkel
  PS: Kdo by měl zájem, můžete si přečíst o stahování německého zlata. V rámci udržení vlivu na Německo, měla tato země drtivnou většinu svých zlatých zásob mimo Německo. Oficiálním důvodem byla ochrana před nenadálým vrthnutím vojsk Varšavské smlouvy. Německo před pár lety stáhlo po velkých peripetiích cca 50%. Více se nepodařilo a Angela Merkel oznámila, že už netřeba. Když někoho chcete držet pod krkem, přece mu nevrátíte všechno..
  PS2: Chcete-li změnit osud Evropy, podporujte změnu německé vlády. Václav Klaus to prozíravě pochopil a veřejně podporuje AfD.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:23 06.04.2018

  Slovensko nema na Polsko vazby temer zadne. Nejvetsi obchodni vymena Slovenska je s Nemeckem (donedavna byla s CR) a pak s CR, polsko je az nekde vzaaaadu. PL a SR nespolupracuji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko nema na Polsko vazby temer zadne. Nejvetsi obchodni vymena Slovenska je s Nemeckem (donedavna byla s CR) a pak s CR, polsko je az nekde vzaaaadu. PL a SR nespolupracuji fakticky na nicem, tak mi nedava ta mapka vubec smysl na zaklade ceho by melo Slovensko spadat k PL. Podobne mapky se rado malovalo kdysi, kdyz byl svet jednoduchy a primocary, jenze dnes tu mame EU a fyzicka blizkost dvou statu jeste neznamena ze patri nejak k sobe. Slovensko se jasne orientuje na Nemecko a pri sve orientaci nikdy necitilo potrebu brat ohled na PL. CR se orientuje zase trochu jinak, a znovu k tomu nepotrebuje znat nazory ostatnich, atd.
  V podstate se ta mapka da prekreslit na staty co jdou za Nemeckem a na staty co vahaji. Tech prvnich je vyrazne vic, a Francie je hned v cele.

  Pokud jde o EU bude spis vyhledove zajimave sledovat jake dalsi politiky bude chtit EU prevzit (socialni? danova?), a jestli bude pokracovat trend zprimovani demokracie v ramci EU (prechod vic pravomoci z evropske rady a z evropske komise na parlament), co je podle me treba. Co naopak neni treba je to prvni, k integraci nakonec stejne dojde, ale tohle chvatani... to tomu jen skodi. Chce to zafixovat status quo na nejakou dobu a to o co se snazi politici dnes behem sveho volebniho obdobi, tomu dat dekadu nebo dve, aby to lidi stravili. Takhe se zvlast my ve vychodni evrope proste budeme cukat, bo sotva jsme ke slobode prisli, uz se nam zda, ze nam ji berou. Pritom je chyba uz v tom uvazovani, uvazovani My vs. EU. Pritom my jsme EU, ale to chce cas aby to lidem doslo.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:40 06.04.2018

  Clanek

  S tvymi argumenty se dá do jiste míry souhlasit ovšem úloha Francie je v EU naprosto nenahraditelna a to i pro samotné Němce, kteří jsou ochotni Francouze do urcite míry ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek

  S tvymi argumenty se dá do jiste míry souhlasit ovšem úloha Francie je v EU naprosto nenahraditelna a to i pro samotné Němce, kteří jsou ochotni Francouze do urcite míry ekonomicky sanovat aby udrželi alespoň jakous takous rovnováhu.

  Bez Francie není EU ale Německy spolek s naprostou hospodářskou a politickou dominanci Německa. To sebou nese značná rizika udržení stability a udržení EU jako celku, protože tento model proste není pro značnou část Evropanů stravitelné.

  Možná ze se v budoucnu do EU vrátí UK což by přineslo kyzenou rovnováhu ale prozatím je zřejmě nutné vytvořit částečně umělý východní blok pod vedením Polska.

  Mapka je samozřejmě k Polsku velmi velkorysa. Není pochyb o vazbách na Slovensko, Maďarsko a Baltické státy. Problém vidím s Rumunskem a Bulharskem, které toho s Polskem moc nespojuje a Řecko je už úplně mimo okruh.
  Slovinsko a Chorvatsko a možná i Holandsko bych zařadil do Německé sféry. Ukrajina a Bělorusko bych do Polského vlivoveho okruhu také nedával
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  20:54 06.04.2018

  Nejak mi ten clanek nedava smysl. Zadne vlivove zony ve forme Polska nehrozi, a Nemecka snaha dostat Polsko na svou stranu o tom ani neni. Nemci "chcou Polsko" pro Polsko samotne. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejak mi ten clanek nedava smysl. Zadne vlivove zony ve forme Polska nehrozi, a Nemecka snaha dostat Polsko na svou stranu o tom ani neni. Nemci "chcou Polsko" pro Polsko samotne. Polsko samotne vyda za vic nez zbytek nefunkcni V4, kde navic Slovensko je spis proevropske nez protievropske. Skepticka je jen CR, ktera poradne nevi proc, a HU, ktere vi moc dobre proc a ty "za to nestoji".
  Neni ani uplne pravda, ze by Nemci byli hnaci motor integrace, tim jsou naopak Francouzi. Tem tece do bot a dalsi integrace by jim a jejimu rozhazovani koupila cas, cas kteri by zaplatili nemci. Navic na to francie politicky nema, nemnel na to Sarkozy, nema na to ani Macron aby delali Nemecku nejakou smysluplnou oponenturu.
  Vtipne je, ze EU vznikla jako projekt Francie se snahou oslabit vliv Nemecka a kam to hrdi francouzi dopracovali vidime vsichni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:10 06.04.2018

  Trenér
  Obávám se, že jsem nepochopil co chcete říct, zkuste to prosím trochu rozvést

  Trenér
  Obávám se, že jsem nepochopil co chcete říct, zkuste to prosím trochu rozvést

 • Nesher
  20:08 06.04.2018

  Trenér

  Trenér

 • Lukas
  19:27 06.04.2018

  Wybaczcie, ale wiedze o Polsce to czerpiecie z niemieckich gazet.

  Nie odróżniacie "teatralnych gestów", "wielkich haseł" którymi karmią nas politycy, od tego co faktycznie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wybaczcie, ale wiedze o Polsce to czerpiecie z niemieckich gazet.

  Nie odróżniacie "teatralnych gestów", "wielkich haseł" którymi karmią nas politycy, od tego co faktycznie planują i chcą...

  Reparacje? A może odpowiedź na kreowanie się przez Niemców wizji jacy do sob dobroduszni i rozdają pieniądze....

  Nawet niemiecki minister Sigmar Gabriel przyznał że UE i cały program funduszy europejskich "służy niemieckiej gospodarce" i nie ma nic wspólnego z działalnością charytatywną... Bez PL, bez Czech czy Słowacji niemiecka gospodarka już by zdechła...


  Polityka to nie artykuły w gazecie - choć akurat FAZ w kontekście PL prowadzi bardzo "specyficzną" politykę.
  Polityka to nie buńczuczne groźby Junckera w Brukseli czy Kaczyńskiego w Warszawie...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:13 06.04.2018

  Rase:
  Na porovnateľne významnom mieste je aj Rumunsko alebo pre budúcnosť Ukrajina. Čo sú obe veľké krajiny s neporovnateľne lepším vzťahom k Nemecku alebo aj Francúzku, než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Na porovnateľne významnom mieste je aj Rumunsko alebo pre budúcnosť Ukrajina. Čo sú obe veľké krajiny s neporovnateľne lepším vzťahom k Nemecku alebo aj Francúzku, než Poľsko, ktoré by po Nemecku chcelo gigantické reparácie, ale, na to, aké ohromné pôvodne Nemecku patriace územia už sedem desaťročí užíva, ho samozrejme nenapadne. To je absolútne protieurópske správanie sa - veď kam by sme došli, keby sa zažalo operovať takýmito vecami v Európe, kde už prakticky každý každému niečo urobil.
  Merkelová môže mať nostalgiu k weimaskému systému z čias, kedy mohol vyzerať reálny, ale to už je preč a treba sa prispôsobiť realite. Je myslím dostatočne rozumná, aby to pochopila a keby nie, tak toto je už aj tak jej posledné funkčné obdobie ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  17:35 06.04.2018

  To Nesher: Váš poslední odstavec: potom se zazdí, nebo podstatně prodraží vývoj a cena Evropského stíhače z dílny FR-D (GB atd.). Pro opak tyto 2 (3) dominantní státy musí dělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher: Váš poslední odstavec: potom se zazdí, nebo podstatně prodraží vývoj a cena Evropského stíhače z dílny FR-D (GB atd.). Pro opak tyto 2 (3) dominantní státy musí dělat nějaké ústupky k menším sousedům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:13 06.04.2018

  To ano, ale v tom případě jsou tu jiní adepti Španělsko, Itálie (ano, mají ekonomické problémy, ale i tak jsou o dost bohatší než Polsko a hlavně podstatně více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ano, ale v tom případě jsou tu jiní adepti Španělsko, Itálie (ano, mají ekonomické problémy, ale i tak jsou o dost bohatší než Polsko a hlavně podstatně více realističtí).
  Nicméně se obávám, že ten třetí už prostě nebude. Prostě tandem FR-GE a ten zbytek se prosadí jen tehdy pokud se dokáže dohodnout. Prostě se vracíme ke koncertu velmocí z 19. století, ale v podstatě menším složení. Rusko je z Evropy pryč (doufejme na vždy), Británie odešla sama, tedy zbývá slábnoucí Francie a silné Německo.
  Proto je potřeba (namísto snění o nějakém polské bloku) posilovat transatlantickou vazbu v rámci NATO. Protože by mělo stále platit, že NATO existuje proto, aby udrželo Rusy venku, Američany uvnitř a Němce dole.
  A to bychom měli podporovat mimo jiné i třeba i nákupem US zbraní (místo abychom je kupovali v neutrálních zemích). Takže např. v případě vrtulníků je podle mě zahraničně-politické hledisko stejně tak důležité jako to technické. Prostě malá země, pokud chce, aby velmoc stála na její straně, musí být aktivní a pro tu velmoc zajímavá. Ale to už moc odbíhám od tématu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:58 06.04.2018

  Nesher:
  Jiste, utopie to je, ale kdyz odchazi britanie, tak se mi libi koncept zachovani tri vyznamnych hracu v EU. Polsko je zkratka pomerne velke a hlavne je na vyznamnem miste. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Jiste, utopie to je, ale kdyz odchazi britanie, tak se mi libi koncept zachovani tri vyznamnych hracu v EU. Polsko je zkratka pomerne velke a hlavne je na vyznamnem miste. Pouze tandem Francie a Nemecka mi prijde malo. Uznavam ale, ze polsko by takto bylo vyzvednuto pomerne umele - tedy takove symbolicke gesto. ps. Nejsem fanda V4 .)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:34 06.04.2018

  Rase
  Nezlobte se, ale to co píšete je prostě utopie.
  Polsko má na svoje okolí vliv minimální, skoro se všemi sousedy má nějaký problém, reálně nemá co nabídnout. Naposledy se to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Nezlobte se, ale to co píšete je prostě utopie.
  Polsko má na svoje okolí vliv minimální, skoro se všemi sousedy má nějaký problém, reálně nemá co nabídnout. Naposledy se to projevilo při té polské iniciativě Trojmoří, všichni Poláky poplácali po zádech "dobrý nápad kluci", ale tím to skončilo. V Polsku z toho bylo dost zklamání, oni se opravdu (naprosto nekriticky) vidí jako velmoc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:13 06.04.2018

  Celá ta myšlenka je zajímavá a vlastně i logická. Polsko cice není ekonomicky významné, aby mělo zásadní vliv v EU, dokonce není ani zrovna velké (Španělsko a Itálie byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celá ta myšlenka je zajímavá a vlastně i logická. Polsko cice není ekonomicky významné, aby mělo zásadní vliv v EU, dokonce není ani zrovna velké (Španělsko a Itálie byly významnější), ale má velice zajímavé politické páky. Přeci jen Polsko má jednu z největších armád (byť ne zrovna moderní), ale z mého pohledu je jejich vliv na menší státy. Přeci jen pokud se poláci naštvou na němce a Francouze, tak kolem sebe můžou nabalit V4 a posílit u těchto států separatismus. Přeci jen i u nás kolikrát lidi mluví o tom, že utečeme pryč z EU a budeme si žít v samostatné V4 - což je blbost...
  Pokud tedy němci a Francouzi přenechají kousek moci v EU polákům, dost tím posíli východní část EU. Polská hrdost bude ukojená a separatisti přijdou o hlavní oporu / výmluvu. Z našeho pohledu by i ta Evropa s víc "polska" byla lepší (asi)

  ps. u té mapky s vlivem, by mělo být slovinsko taky v "central"
  Skrýt celý příspěvek