Zachrání Výmarský trojúhelník Evropskou unii?

-
6. 4. 2018
-
40 komentářů
-
Jan Buchar
Před zářijovými parlamentními volbami v Německu kritizovala kancléřka Angela Merkelová polskou vládu za schválení několika ústavních reforem, jež údajně odporují základům EU. Během její březnové návštěvy Polska ovšem zvolila mnohem mírnější tón, který naznačuje snahu Berlína získat podporu Varšavy pro francouzsko-německé reformy evropské integrace. Základy EU stále patří k důležitým tématům mezinárodních rozhovorů, nicméně ne s důrazem na jejich narušování ze strany polské vlády, nýbrž s ohledem na jejich společnou obranu.
Přestože CDU Angely Merkelové parlamentní volby přesvědčivě nevyhrála, stále si na německé politické scéně udržela dominantní pozici. V rámci koaliční vlády se pokusí zastavit klesající význam EU, se kterou Německo, mnohem častěji než ostatní státy, spojuje svou budoucnost. Další členové organizace se ale ve srovnání s Berlínem nachází v odlišné situaci.
Spojené království unii opouští, Itálii čekají povolební koaliční vyjednávání a Francie by se chtěla vrátit zpět do doby, kdy evropskému spolku dominovala. Ve východní Evropě se začaly rozšiřovat protievropské nálady, jež posílila nedávná vlna přistěhovalců. V samotném Německu se do Bundestagu dostala strana Alternative für Deutschland (AfD; Alternativa pro Německo), která odmítá euro a prosazuje návrat k národnímu státu.
Proevropské politice Merkelové nahrává výkon evropského hospodářství, jenž ve většině zemí společenství předčil očekávání. Vyšší růst byl zaznamenán jak ve východní Evropě, tak i v Německu. V obou případech překonal původní vládní odhady.
Přešlapy Berlína v průběhu jednání o řeckém státním dluhu a během přistěhovalecké krize poškodily jeho důvěryhodnost uvnitř EU, nadále ovšem představuje nejdůležitějšího aktéra. Německo představuje ekonomický motor, z něhož vychází prosperita a mír v celém bloku. Německá závislost na vývozu je zároveň velmi významným zdrojem příjmů, o které se dělí s řadou členů evropské integrace.
Dodavatelský řetězec pro německé společnosti dnes patří k neoddělitelným součástem hospodářství východoevropských států. Přinejmenším ve střednědobém výhledu zůstává ekonomický osud východní Evropy svázán s osudem Německa.
Ostatně podle údajů Ranking of Germany's trading partners in Foreign Trade 2017 bylo jen Polsko a ČR z hlediska obchodní výměny společně největším obchodním partnerem Německa vůbec, a to i nad Čínou, Francií nebo Nizozemskem. Samotná ČR pak měla s Německem větší obchodní výměnu než Belgie.
Hledání spojenců
Závažnou výzvu, jíž se vláda Merkelové musí zabývat, představuje nemožnost změnit EU čistě podle německých představ. Dokud bude Emmanuel Macron francouzským prezidentem, kancléřka může počítat s podobně smýšlejícím spojencem v Paříži. Macronova voličská základna ale staví na protestních hlasech, nikoliv na proevropském zápalu Francouzů, a navíc má klesající tendenci. Ve východní části EU se Merkelové podobného partnera dosud nepodařilo nalézt.
Ideálním spojencem se zdá být dostatečně velké a významné Polsko. Francie, Německo a Polsko spolu již spolupracují v rámci uskupení tzv. Výmarského trojúhelníku, jež vzniklo krátce po rozdělení SSSR. Tyto tři státy se ovšem ve výmarském formátu od roku 2015, kdy se k moci dostala současná polská vláda, nesetkaly.
Berlín je dnes pravděpodobně ochotný ponechat dřívější kritiku v minulosti a znovu aktivovat Výmarský trojúhelník. Kancléřka Merkelová i německý ministr zahraničí Heiko Maas se během březnové návštěvy Polsky specificky o Výmarském trojúhelníku zmínili a označili jeho obnovu za nezbytnou k řešení evropských problémů.
Rozdělení možných (nebo již skutečných?) vlivových zón podle vedoucích členů Výmarského trojuhelníku; větší foto / Public Domain
Německý hospodářský kolonialismus
V krátkodobém výhledu pravděpodobně vyjde najevo, jestli Merkelová a Maas svá slova o připravenosti ke kompromisům mysleli vážně. Polsko není protievropské, většina Poláků o EU smýšlí pozitivně. Avšak Varšava uvažuje pragmaticky a k německým reformním návrhům zaujme otevřený postoj pouze tehdy, pokud budou doprovázeny skutečnými ústupky.
Polsko v současnosti čerpá hospodářské výhody, které plynou z napojení polských dodavatelů na německé koncerny a z využívání financí poskytovaných evropskými investičními fondy. Internetové stránky Geopolitical Futures uvádí, že Varšava roce 2016 z Bruselu získala prostředky ve výši 10,6 miliard eur, zatímco její příspěvek dosahoval jen 3,5 miliardy eur.
Polsko téměř jistě nebude mít zájem o prohlubování evropské integrace, jež by pouze maskovalo německý hospodářský kolonialismus. Taková podoba EU představuje Německo, které určuje pravidla a které hrozí odebráním finančních prostředků každému, kdo se těmito pravidly neřídí. Otázkou proto zůstává, jestli je Berlín ochoten dělit se o moc s Paříží a s Varšavou. Pokud ano, dokáže CDU a Merkelová politicky přežít?
V případě, že Výmarský trojúhelník nedoprovodí mocenské a politické ústupky, může mít tato diplomatická iniciativa jepičí život. Pokud však Německo skutečně začne hovořit o sdílení moci, Varšava pravděpodobně využije své postavení nejvýznamnější země ve východní Evropě k zastavení kritiky Bruselu ze strany např. Maďarska.
Výmarský trojúhelník a bezpečnostní spolupráce
K dosavadním úspěchům Výmarského trojúhelníku patří úloha prostředníka a vyjednavače na Ukrajině. Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska v únoru 2014 úspěšně zprostředkovali komunikaci mezi demonstranty na Majdanu a tehdejší kyjevskou vládou prezidenta Viktora Jankovyče. „Bylo vidět, že význam těchto tří zemí může při společném postupu přinést politické úspěchy,“ řekl v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung Martin Koopmann z nadace Genshagen.
Koopmann navrhuje, aby se Výmarský trojúhelník jako první začal zabývat evropskou bezpečnostní a obrannou politiku. Varšava nadále považuje za nejdůležitější bezpečnostní garanty NATO a USA. „Nicméně kvůli svým bezpečnostním obavám vůči Rusku je nucena spolupracovat s dalšími státy EU, zejména s ohledem na nejistý vývoj americké politiky v této oblasti,“ domnívá se Koopmann. První reálný výsledek trilaterální spolupráce představuje společná evropská bojová jednotka Weimar Battlegroup.
Koopmann ale nabádá, aby nedocházelo k nadhodnocování těchto prvních pokusů o spolupráci: „Od těchto jednotlivých opatření vede ještě dlouhá cesta k tvorbě společné politiky.“
Zdroje:Geopolitical Futures, FAZ
Související články
Slovensko chce nakupovat evropské zbraně
Slovenský premiér Robert Fico a ministr obrany Peter Gajdoš na společné tiskové konferenci (10. ...
-
18.08.2017
-
148 komentářů
-
Jan Grohmann
Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2
Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...
-
07.02.2018
-
352 komentářů
-
Jan Grohmann
Francouzsko-německý tank posílí evropskou obranu
Návrh nového francouzského vojenského rozpočtu na léta 2019-2025 počítá se zahájením programu ...
-
13.03.2018
-
44 komentářů
-
Jan Buchar
Revoluce se blíží: Americko-čínské závody ve vývoji umělé inteligence
USA několik desetiletí překonávaly své protivníky v oblasti výzkumu a vývoje téměř všech vojenských ...
-
04.04.2018
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Zatim si vase diskuze u piva muzete uzivat . Za 2-3 roky prijde ekonomicka krize a naprosta vetsina statu v EU pujde ekonomicky do kolen . Obrovske dluhy vysoka nezamestnanost a ...Zobrazit celý příspěvek
Zatim si vase diskuze u piva muzete uzivat . Za 2-3 roky prijde ekonomicka krize a naprosta vetsina statu v EU pujde ekonomicky do kolen . Obrovske dluhy vysoka nezamestnanost a vyhled spatny . Pak si povime o budoucnosti EU . A problemy se neresi , ceka se na kolaps nebo na valku .Skrýt celý příspěvek
Snownomad: tak proč nejezdí stejně aktivně lobovat třeba do Jižní Ameriky, Afriky nebo Indie, tohle jsou ekonomiky které půjdou nahoru. Přeci jen svět není jen o tom, že můžeme ...Zobrazit celý příspěvek
Snownomad:
tak proč nejezdí stejně aktivně lobovat třeba do Jižní Ameriky, Afriky nebo Indie, tohle jsou ekonomiky které půjdou nahoru. Přeci jen svět není jen o tom, že můžeme buď obchodovat jen s USA+EU, nebo Rusko+Čína a žádná jiná alternativa. Čína už je dnes docela dost pasé - přeci jen tam už není ani šance, abysme se dostali na úroveň jejich vztahů s Maďary a podobně. Zrovna v Maďarsku žije i docela početná komunita číňanů, což vzájemným vztahům taky pomáhá. Čínská brána do EU je tedy spíš to Maďarsko než ČR, ať už jim polezeme do anusu sebevícSkrýt celý příspěvekNazývat islámskou invazi a kolonizaci západní Evropy přistěhovaleckou krizí je trapné. Vystoupení z EU je otázka národní bezpečnosti a znovuobnovení suverénní České ...Zobrazit celý příspěvek
Nazývat islámskou invazi a kolonizaci západní Evropy přistěhovaleckou krizí je trapné.
Vystoupení z EU je otázka národní bezpečnosti a znovuobnovení suverénní České republiky.
Zemanovy aktivity (otevírání jiných trhů než německého) jsou otázkou přežití a růstu české ekonomiky.
Strachy některých zde dlouhodobě diskutujících individuí z Číny a ovládnutí českých firem Číňany jsou směšné, když si uvědomíme, že stejným lidem absolutně nevadí toátlní ovládnutí českých firem západními nadnárodními koncerny. Jen opravdový blbec si může myslet, že nadnárodním koncernům záleží na blahu našich občanů.
Za pár let budou země jako Francie, Británie, Belgie, Švédsko a další oficiálně islámské. To nejsou spojenci. To jsou země, jejichž vlády zradily své občany, svobodu a pokrok.Skrýt celý příspěvekTrener: Zeman zastupuje naše občany, a ti se v tomto topiku(článku) nerozčilují nad ekonomickou situací v Číně a okolí. Ale překvapivě nad zákony rozhodnutími EU. A ty se určitě na ...Zobrazit celý příspěvek
Trener: Zeman zastupuje naše občany, a ti se v tomto topiku(článku) nerozčilují nad ekonomickou situací v Číně a okolí. Ale překvapivě nad zákony rozhodnutími EU. A ty se určitě na forum neprobírali.
Možná kdyby jezdil za premiéry(prezidenty, tam kde je prez. systém), tak by mohl něco vyjednat. Ježděním kamkoliv jinam vyjednává ze své pozice kulové.Skrýt celý příspěvekJirosi: Zeman to (nejspíš) přehání, ale měli by jsme komunikovat všude, aby na nás nezbývaly jen dropky. Ale když třeba Zeman navštíví ekonomické fórum v Číně, tak na tom nevidím ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Zeman to (nejspíš) přehání, ale měli by jsme komunikovat všude, aby na nás nezbývaly jen dropky. Ale když třeba Zeman navštíví ekonomické fórum v Číně, tak na tom nevidím nic špatného. Hlavně, že jsem tam viděl švýcarskou prezidentku. Nevím, jak je to s naším vyjednáváním a kverulantstvím v EU, ale vyjednat něco asi nebude sranda. Tady má na populaci početnější západní Evropa navrch, ale aspoň má lehčí dotovat slabší východ, my jsme jim zase snadno otevřeli trhy. Minimálně u bank a supermarketů.Skrýt celý příspěvek
Cejkis: Ale klidně ať chodí i tam, ale výsledek je stále stejný. Nekomunikují tam kde mají! My jsme členové EU, ne Ruska, USA,... takže mi musíme komunikovat ze státy, které ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis: Ale klidně ať chodí i tam, ale výsledek je stále stejný. Nekomunikují tam kde mají!
My jsme členové EU, ne Ruska, USA,... takže mi musíme komunikovat ze státy, které mají na půdě EU hlasy. Ale to tady neděla nikdo.Skrýt celý příspěvekBože Jirosi, půlka reprezentace chodí vše konzultovat na US ambasádu akorát se o tom nepíše, protože tam chodí na školení i novináři většiny msm. Píše se jen o těch, kteří ...Zobrazit celý příspěvek
Bože Jirosi,
půlka reprezentace chodí vše konzultovat na US ambasádu akorát se o tom nepíše, protože tam chodí na školení i novináři většiny msm.
Píše se jen o těch, kteří chodí na ruskou nebo čínskou.Skrýt celý příspěvekKdyž se tu operuje rozpadem EU. Celkem by mne zajímalo kdo krom "nás" to tedy plánuje. I když u nás to plánují leda lidé po hospodách vláda o tom neuvažuje. A v tomhle případě to ...Zobrazit celý příspěvek
Když se tu operuje rozpadem EU. Celkem by mne zajímalo kdo krom "nás" to tedy plánuje. I když u nás to plánují leda lidé po hospodách vláda o tom neuvažuje. A v tomhle případě to bohužel musí podat vláda(parlament).
Protože to tu prezentujete je přesně ten východ. V EU je 27 států, z toho se 22 na něčem dohodne, a pak jsme tu "my" co stále máme jen připomínky, ale skutek utekl. Ale co bychom chtěli, když naši představitelé jezdí konzultovat s Putinem, místo hledaní podpory ve státech EU pro naše návrhy.Skrýt celý příspěvekBohužel současná EU již není ta, kterou byla v době, kdy jsme do ní vstupovali. Německo a Francie vedou EU do zkázy, prosazovaný Dublin IV situaci jen zhorší. Pokud v EU nedojde ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel současná EU již není ta, kterou byla v době, kdy jsme do ní vstupovali.
Německo a Francie vedou EU do zkázy, prosazovaný Dublin IV situaci jen zhorší.
Pokud v EU nedojde k radikálním reformám, nenajde řešení finanční krize, migrační vlny, EU čeká nevyhnutelný konec. Bohužel vrcholní představietelé žijí zcela mimo realitu, nejsou schopni zoufalou situaci v EU jakkoli rozumě řešit a když už něco vymyslí, je to "z bláta do louže"
Polsko má v Eu silné slovo, zejména kvůli silné armádě, naštestí pro nás Poláci jsou v opozici vůči Německu a Francii. Výmarský trojúhelník tedy mrtvá záležitost.Skrýt celý příspěvekJa już kiedyś o tym wspomniałem - bardzo lubię czytać Wasze opinie o PL i Polakach... Zaskakujących rzeczy można się o sobie powiedzieć- np. że mamy mentalność wschodnią... To ...Zobrazit celý příspěvek
Ja już kiedyś o tym wspomniałem - bardzo lubię czytać Wasze opinie o PL i Polakach...
Zaskakujących rzeczy można się o sobie powiedzieć- np. że mamy mentalność wschodnią...
To zabawne bo jako Polak z Mazowsza (mieszkam na wschód od Wisły) dostrzegam co najmniej 3 odmiany "mentalności Polaka" i żadna nijak się ma do prawdziwej wschodniej mentalności "homo-sovietikus" jaką spotkać można na Ukrainie, Białorusi czy Rosji.
Problem z Polakami jest taki że nie jesteśmy zachodem, a na pewno nie jesteśmy wschodem... Nas tyle samo dzieli ze "wschodnimi sąsiadami" co łączy z Niemcami...
Tego subtelnego problemu jak widać nie dostrzegają nie tylko "na zachodzie". Którzy generalnie nic nie rozumieją - a są aroganccy i "zawsze wiedzą lepiej" (To tyczy się nie tylko PL - ale Czech i Słowacji również bo XIX i XX wiek generalnie mieliśmy podobne problemy i przez to patrzymy na świat i politykę tak a nie inaczej)
Cały artykuł to niestety fantazje kogoś kto politykę zna z gazet...
Ani nikt w Berlinie i Paryżu nie myśli poważanie o trójkącie weimarskim
Ani PL na poważnie nie buduje "międzymorza"
Odróżnijcie hasła - którymi rzuca się w dogodnej sytuacji, od faktycznych zamiarów...
Które w przypadku PL są znacznie mniej ambitne - znalezienie alternatywy na niemiecką gospodarczą hegemonie, oraz wybicie Rosjanom planów akcji militarnych w Europie, poprzez instalacje wojsk NATO (sił które zmuszą zachodnich sojuszników do faktycznej walki a nie pozoracji jak w 1939 )
^ To są ogólnie cele polityki Warszawy,,,
Wszystko inne to środki....Skrýt celý příspěvekZ hlediska křesťanství jsou určité věci i na západě součást zákonů a obecně předpokládané morálky. Rozhodně na tom nejsme tak špatně jako Sharia, ale zákony řeší věci jen z ...Zobrazit celý příspěvek
Z hlediska křesťanství jsou určité věci i na západě součást zákonů a obecně předpokládané morálky. Rozhodně na tom nejsme tak špatně jako Sharia, ale zákony řeší věci jen z určitého pohledu a teprve postupně se mění. Monogamie, prostituce, sexualita, výchova dětí, tradiční rodina...
Možná se nechávám svést přístupem „bežných“ lidí a ignorantství je lidský, ne jen český problém, ale situace „na papíře“ mi přijde o dost jiná než realita. Volební slogany by pak vypadaly jinak.Skrýt celý příspěvekProxy: tím že je česká mentalita spíš Východní, sem tě asi dost dobře nepochopil. Můžeš mi říct, čím se naše mentalita liší třeba od Sasů, Bavorů nebo Rakušáků ? Vztah k ...Zobrazit celý příspěvek
Proxy:
tím že je česká mentalita spíš Východní, sem tě asi dost dobře nepochopil. Můžeš mi říct, čím se naše mentalita liší třeba od Sasů, Bavorů nebo Rakušáků ? Vztah k náboženství je spíš pozůstatkem protestantismu a reformace, tedy v tomhle sme spíš podobní seveřanům. On i ten Masaryk, byl členem evangelické (reformované) církve. Na východ od nás, totiž to náboženství berou úplně jinak než u nás - stačí se podívat do Polska, Ruska ale i na Slovensko. Pokud se vrátím k té kultuře, tak posedlost pivem a vepřovým, vidím spíš ve střední Evropě (kde je i Německo) než někde v Rusku...
Superme:
pěkně sepsánoSkrýt celý příspěvekJe tu bezpečno, ekonomika šlape, jsme na to dost možná nejlépe ze všech bývalích zemí bývalého SSSR. Máme levné a kvalitní zdravotnictví i školství, svobodu slova, ženy ani různé ...Zobrazit celý příspěvek
Je tu bezpečno, ekonomika šlape, jsme na to dost možná nejlépe ze všech bývalích zemí bývalého SSSR. Máme levné a kvalitní zdravotnictví i školství, svobodu slova, ženy ani různé menšiny tu diskriminovány nejsou, náš zbraňový zákon je jedním z nejlepších na světě, homosexuálové jsou bráni většinou normálně, soudy jsou nezávislé, naše životní prostředí je na tom dobře a podnikat zde není zakázáno. Ale přesto se najdou lidé, kteří si budou neustále stěžovat. Jo.. stále jsou zde problémy, viz. stav silnic, ale i to se pomalu mění. No prostě ta naše malá zemička je bych řekl skoro takovým nepoznaným rájem ke klidnému a bezpečnému životu. Co víc si přát když chce mít člověk rodinu. Každá země má problémy a já ty naše považuji ještě za dobré.
Jo.... a máme tu pěkný ženský :)Skrýt celý příspěvek@Clanek Podobně bych řekl, že ekonomicky jsme orientovaní na Německo, mentalitou jsme ale spíš na východ. Na to, jak jsme málo náboženský stát máme pořád dost společného ...Zobrazit celý příspěvek
@Clanek
Podobně bych řekl, že ekonomicky jsme orientovaní na Německo, mentalitou jsme ale spíš na východ. Na to, jak jsme málo náboženský stát máme pořád dost společného Východní Evropou z hlediska pozůstatků zákonů z křesťanských tradic, xenofobie, sexismu a podobně. S Romy to žijeme od 15. století a pořád se chováme, jak se chováme.
„Protipól“ Německu a Francii by nebyl v EU na škodu, ale rozhodně bych nechtěl, aby to bylo Polsko, minimálně ne mentalitou. To pak akorát zůstaneme ten „východ“.Skrýt celý příspěvekTo Nesher: myslel jsem, že pokud spousta malých evropských států bude dávat přednost letecké (+ další) technice z USA, tak ta z dílny FR-D (případně dalšího státu) se hodně ...Zobrazit celý příspěvek
To Nesher: myslel jsem, že pokud spousta malých evropských států bude dávat přednost letecké (+ další) technice z USA, tak ta z dílny FR-D (případně dalšího státu) se hodně prodraží. Takže, aby neztratily zákazníky z malých států, by měly dělat nějaké ústupky, protože každý kupec bude pro ně dobrý. Ale třeba najdou kupce jinde. Pak také USA by měly mít nějakou konkurenci. Zde vystává otázka, jak velkou úlohu by měly mít USA v Evropě pro potlačení vlivu velkých států.
A pak taky si myslím, že USA kleplo D přes prsty prostřednictvím aféry Dieselgate, kdoví, jestli se nedějí ještě další akce. Teď zas zuří obchodní válka mezi USA a Čínou.
Pokud jde o EU, tak chci být jejím členem s možností jí pozitivně ovlivňovat v náš prospěch a s možností ekonomického narovnání vůči ekonom. silnějším západoevr. státům. Naše ekonomická síla a stav právního prostředí u nás je asi to hlavní, co se musí zlepšit.Skrýt celý příspěvek@Horny Co je vychodni a co zapadni evropa? To neni o geografii, to je o ekonomicke sile, o vztahu k zivotnimu prostredi, o vztahu ke zdravi, k dalsi integraci a milionu dalsich ...Zobrazit celý příspěvek
@Horny
Co je vychodni a co zapadni evropa? To neni o geografii, to je o ekonomicke sile, o vztahu k zivotnimu prostredi, o vztahu ke zdravi, k dalsi integraci a milionu dalsich veci. Netahejme do toho Rusko, to s tim nema nic spolecne. To je o nas, o tom ze v mnoha ohledech, vlastne, ve vetsine, na zapad jeste furt nepatrime (coz nas ale automaticky neradi k Rusku!). Nasi snahou nejspise je tam patrit, ale sam vidite, ze mame spoustu vyhrad. "Zapad" se na nas tak nediva optikou 30 let starou, zapad se na nas koukne dnes a jen hodnoti to co vidi dnes, a vidi ze "zapadne" neuvazujeme.
Takze Rakousky predstavitel ma pravdu, Nemecky predstavitel ma pravdu atd.
Na uplne jinou debatu by bylo co je lepsi, jestli to nase nebo to jejich videni budoucnosti evropy a sveta. To ale objektivne nerozsekneme, zkratka na to mame jiny nazor.
Na cem bych ale trval ja je rozlisovat zapadni a jizni evropu. Jizni evropa totiz taky neni, zvlaste v ekonomickych vecech, "klasicky zapad". Maji jinou platebni moralku, maji jiny vztah k inflaci, k statnim financim atd. Spis nez oznaceni nas za vychod me irituje kdyz se nerozlisuje i ten zapad mezi sebou na zapad-jizni a zapad-stredo/severni.
Pokud jde o to Rusko tak se da castecne souhlasit s tim co pise PavlR. Po nemecku nebehaji "slovenski branci", rakusani nemaji prezidenta co vtipkuje s Putinem o strileni novinaru a co za ruske zajmy lobuje v jejich parlamentu atd. Pokud nas v ocich zapadu neco tlaci k Rusku (znovu, nevidim to tak vazne jak o tom pisete), tak jsme to znovu jen a jen my.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...