Zahájena stavba nové americké jaderné ponorky třídy Columbia

Zahájena stavba nové americké jaderné ponorky třídy Columbia
Vizualizace jaderné ponorky třídy Columbia / US Navy (Zvětšit)

V loděnicích General Dynamics Electric Boat ve státě Rhode Island byl položen kýl nové americké jaderné balistické ponorky USS District of Columbia (SSBN-826). Třída Columbia bude nejdůležitější a nejsilnější část americké jaderné triády po většinu 21. století.

Americké námořnictvo (US Navy) zavede 12 jaderných ponorek Columbia. Ty mezi roky 2031 a 2042 nahradí jaderné ponorky třídy Ohio. Vývoj a stavba 12 ponorek přijde americké daňové poplatníky na 110 miliard dolarů. Při zahrnutí provozních nákladů po celou dobu životnosti se cena programu Columbia vyšplhá k 350 miliardám dolarů (samozřejmě v dnešních cenách).

Uvedení první ponorky USS District of Columbia do provozu se očekává v roce 2027. Druhá objednaná ponorka USS Wisconsin (SSBN-827) vstoupí do služby v roce 2031. Stavba a testování prvních dvou ponorek přijde na 9,5 miliardy dolarů.

V roce 2031 pak USS District of Columbia vypluje na svou první jadernou hlídku. Ponorka zůstane ve službě až do 80. let 21. století. Jaderné palivo ji postačí na celou dobu jejího života – nebude nutné provádět složitou a drahou výměnu paliva.

„Ačkoli to není poprvé, co bylo plavidlo amerického námořnictva pojmenováno Columbia, je to poprvé, co toto jméno konkrétně připomíná District of Columbia. Třída Columbia bude největší, nejschopnější a nejpokročilejší ponorka vyrobená naším národem,“ uvedla Eleanor Holmes Norton, zástupkyně distriktu ve Sněmovně reprezentantů.


Loděnice General Dynamics Electric Boat

District of Columbia zahrnuje především hlavní město Washington. Nejčastěji je tento distrikt nazýván jako Washington nebo D.C. Nejedná se (zatím) o samostatný stát, ale nezávislou entitu pod přímou správou federální vlády. Washington se ale má brzy stát novým 51. americkým státem.

Norton zdůraznila, že ve Washingtonu žije 30 000 veteránů a 200 000 lidí od první světové války sloužilo v ozbrojených silách.

Ponorky třídy Columbia mají výtlak 21 140 metrických tun (ponořené), délku 171 metrů a ponor 13 metrů. Ponorky Columbia ponesou až 70 % amerického jaderného arzenálu, tak to aspoň při slavnostní ceremonii položení kýlu uvedl ministr námořnictva Carlos Del Toro.

Každé plavidlo získá 16 šachet pro balistické střely SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) Trident D5. Současné ponorky Ohio nesou 24 střel Trident D5. Ponorky Columbia jsou ale větší než Ohio (mají o 5000 tun větší výtlak).


General Dynamics Electric Boat je jednou ze dvou amerických loděnic schopných stavět jaderné ponorky.

Trident D5 má dolet 12 000 kilometrů a může nést nejrůznější počet a typ naváděných jaderných hlavic. Střela může doručit například až 12 jaderných hlavic W88 o síle 475 kt, nebo až 14 hlavic W-76-1 o síle 90 kt.

V každém případě loděnice Electric Boat mají spoustu práce – musí vyřešit zpoždění s dodávkou ponorek Vermont (SSN-792) a USS Oregon (SSN-793), což jsou útočné jaderné ponorky třídy Virginia Block IV. Viníkem zpoždění je pandemie Covid-19. Zároveň musí loděnice vyrábět prodloužené ponorky třídy Virginia Block V s modulem VPM (Virginia Payload Module). Ponorky Block V díky VPM ponesou 40 šachet pro střely s plochou dráhou letu, což je třikrát více, než u řady Block IV.

Loděnice na Rhode Islandu jsou nyní v centru pozornosti, přijímají nové zaměstnance, investují miliardy dolarů do modernizace výrobního zařízení, výrobních technologií a výstavby nových hal. Vše s cílem urychlit a zefektivnit stavbu ponorek. Ostatně Columbia je největší a nejsložitější kdy postavená americká ponorka.

Loděnice Electric Boat na stavbě ponorek Virginie a Columbia spolupracují s loděnicemi Newport News Shipbuilding (od společnosti Huntington Ingalls Industries) z Virginie. Jsou to jediné dvě americké loděnice schopné stavět jaderné ponorky.


Stavba ponorky třídy Virginia v Electric Boat; větší foto / General Dynamics Electric Boat

Washington ale tlačí čas a sázky nejsou rozhodně malé – první ponorka USS Henry M. Jackson (SSBN-730) třídy Ohio opustí službu již v roce 2027. Pokud bude mít program Columbia zpoždění, výrazně poklesne věrohodnost amerického jaderného odstrašení.

Jaderné útočné a balistické ponorky jsou nejdůležitějším americkým silovým nástrojem pro očekávaný střet s Čínou. V současné době má US Navy aktivních 50 útočných ponorek třídy Los Angeles, Virginia a Sea Wolf. Dalších 14 balistických ponorek třídy Ohio nese SLBM a čtyři ponorky Ohio byly přestavěny na nosiče střel Tomahawk.

27 ponorek Los Angeles odejde ze služby v 30. letech tohoto století. Už tak je jejich životnost oproti očekávání o několik let prodlužována.

Přitom US Navy chce zvýšit počet útočných ponorek v následujících dekádách na 66 až 72 plavidel a balistických ponorek na 12 plavidel. Obě jmenované loděnice tak musí ročně stavět minimálně dvě útočné ponorky Virginia. Jedna ponorka se dnes staví 70 měsíců a snaha je zkrátit výrobu na 67 až 68 měsíců.

Zdroj: USNI News, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Třída Columbia: Nová americká jaderná ponorka v roce 2031

Program nových raketonosných jaderných ponorek amerického námořnictva (US Navy) se pohnul kupředu ...

Námořnictvo USA nestíhá stavět útočné ponorky třídy Virginia

Výzkumná služba amerického Kongresu CRS (Congressional Research Service) vydala zprávu o programu ...

Desátá útočná jaderná ponorka třídy Virginia

Americké námořnictvo (US Navy) uzavřelo se společnosti GDEB (General Dynamics Electric Boat) dohodu ...

PREMIUM AUKUS: Strategický rozměr australského nákupu jaderných ponorek

Australské rozhodnutí odmítnout francouzské ponorky a otočit se k „nové“ alianci se Spojenými státy ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • alexa123
    15:17 07.06.2022

    Má niekto mail na Putina? Aby mu poslal tento článok - možno sa spamätá "ruský resp. sovietsky mužik resp. imperátor".

    Má niekto mail na Putina? Aby mu poslal tento článok - možno sa spamätá "ruský resp. sovietsky mužik resp. imperátor".

    • MeV6
      16:51 07.06.2022

      Puťka prý nepoužívá internet, takže je to zbytečné.

      Puťka prý nepoužívá internet, takže je to zbytečné.

      • Klimesov
        10:08 08.06.2022

        Nepoužívá, má strach aby nechytil nějaký ten virus :D :D

        Nepoužívá, má strach aby nechytil nějaký ten virus :D :D

  • memo
    15:03 07.06.2022

    Tak ještě kdyby alespoň 3 takové mělo i Norsko a Kanada. Ale ty jsou proti jádru i když jejich ruský soused s tím jádrem je neustále straší. Ty francouzské ponorky by se ale měly ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ještě kdyby alespoň 3 takové mělo i Norsko a Kanada. Ale ty jsou proti jádru i když jejich ruský soused s tím jádrem je neustále straší. Ty francouzské ponorky by se ale měly raději postavit ale teď již pro Rumunsko a Bulharsko a tak nějak utajeně i pro Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
      15:39 07.06.2022

      Jasně, velké oceánské ponorky jsou pro Černé moře to pravé.

      Jasně, velké oceánské ponorky jsou pro Černé moře to pravé.

      • memo
        13:06 10.06.2022

        A kolik Tridentů mohou nést ty neoceánské ponorky v Černém moři? Aha ani jeden! Max torpédo a možná nějaké ty protilodní střely opět přes torpédomety. To tedy nejsou žádné plovoucí ...Zobrazit celý příspěvek

        A kolik Tridentů mohou nést ty neoceánské ponorky v Černém moři? Aha ani jeden! Max torpédo a možná nějaké ty protilodní střely opět přes torpédomety. To tedy nejsou žádné plovoucí raketové základny. Rusko má v Černém moři ale také v Kaspickém plovoucí hladinové a jako neplovoucí má Krym. Nějaká ta dieselelektrická ponorka tam také je ale žádná vyloženě balistická. Pro Rumunsko a Bulharsko by mohlo být lepší mít rakety mimo pevninu pod hladinou. Tichá dieselelelektrika ale dost velká na to aby nesla něco víc než jen torpéda.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          14:21 10.06.2022

          Trochu mi uniká, k čemu by vlastně měly být v Černém moři jaderné ponorky se střelami Trident... A kdyby už teda takový nesmysl někdo chtěl podniknout, tak kdo by prodal Kanadě ...Zobrazit celý příspěvek

          Trochu mi uniká, k čemu by vlastně měly být v Černém moři jaderné ponorky se střelami Trident... A kdyby už teda takový nesmysl někdo chtěl podniknout, tak kdo by prodal Kanadě nebo Norsku z nějakého důvodu střely Trident. To jich jako nemá NATO dost?

          Když už by moc chtěli ponorky s VLS, tak si Norsko může objednané 212CD v prodloužené variantě s VLS.

          Nicméně fašouni v Černém moři používají Improved Kilo bez VLS. Kalibry jdou přes torpédomety a mohou případně nést i jadernou hlavici. To stačí na odstrašení víc než dost a nepotřebují ani balistické střely a ani velké balistické ponorky s jaderným pohonem.

          Co víc, Kanada i Norsko požadují resp mají objednané ponorky útočné.Skrýt celý příspěvek

          • memo
            04:31 11.06.2022

            Trident dolet 12000km, možnost nést MIRV. KalibrM ve stádiu vývoje s doletem 4500km, 500kg HE nebo single Nuclear warhead( MIRV k tomu není). JV Černomoří, ponorka s Tridenty odpal ...Zobrazit celý příspěvek

            Trident dolet 12000km, možnost nést MIRV.
            KalibrM ve stádiu vývoje s doletem 4500km, 500kg HE nebo single Nuclear warhead( MIRV k tomu není).
            JV Černomoří, ponorka s Tridenty odpal ve směru Gruzie, Ázerbájdžán, Kaspické moře, Turkmenistán, Uzbekistán, Kazachstán a cíl východní okraje Moskvy na kterou současně přilétají další Tridenty z ponorek v Severním ledovém oceánu,Baltu a Atlantiku. S hypersoniky by pravděpodobně stačila jedna ponorka a ruská PVO je bez šance něco sestřelit. Ale ty hypersoniky zatím nejsou dispozici.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            14:48 11.06.2022

            Memo Jediný kdo má ICBM ponorky v NATO je USA, UK a FR. A dále pak jen Čína a Rusko. Vzhledem k doletu se dají odpálit ze Středomoří s ne se s nimi tahat do Černého moře. Navíc si ...Zobrazit celý příspěvek

            Memo
            Jediný kdo má ICBM ponorky v NATO je USA, UK a FR. A dále pak jen Čína a Rusko. Vzhledem k doletu se dají odpálit ze Středomoří s ne se s nimi tahat do Černého moře.
            Navíc si nejsem jistý zda lodě s atomovým pohonem vůbec do Černého moře mohou.
            Sorry, ale plácáš nesmysly.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            22:56 11.06.2022

            Aha, aha, takže z ČM povede Norsko jadernou válku. To jsou mi teda věci... Takže aby ses dostal zpátky na zem: USA má dostatek JZ ke zničení Ruska i Číny a dopraví je tam rychle. ...Zobrazit celý příspěvek

            Aha, aha, takže z ČM povede Norsko jadernou válku. To jsou mi teda věci... Takže aby ses dostal zpátky na zem:

            USA má dostatek JZ ke zničení Ruska i Číny a dopraví je tam rychle. Nepotřebuje další nosiče.
            USA rozhodně nedá Tridenty nikomu kromě UK.
            USA ani UK rozhodně neprodají balistickou ponorku Norsku.
            Norsko nemá prachy na zakoupení balistických ponorek.
            Norsko nemá prachy na provoz balistických ponorek.
            Norsko nechce balistické ale útočné ponorky.
            Norsko není praštěné po kebuli, aby vůbec jaderné zbraně drželo v repertoáru.

            Pokud by chtěli univerzální ponorku s možností útočit na pozemní cíle, tak si objednané 212CD mohli pořídit s šachtami a vyzbrojit je například TLAM, těch by tam nacpali asi 6 ks. A nebo KSS-III, což by byla lepší varianta než Němci, a tam se vleze Hyunmoo 4-4 a nebo Hyunmoo 3C.Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          14:43 11.06.2022

          ??? Co by v Černém moři dělaly ponorky s ICBM? A ještě k tomu rumunské nebo bulharské? Nebyl si delší dobu na slunci? Navíc ty francouzské jsou útočné (nikoliv strategické), jen ...Zobrazit celý příspěvek

          ???
          Co by v Černém moři dělaly ponorky s ICBM? A ještě k tomu rumunské nebo bulharské? Nebyl si delší dobu na slunci?
          Navíc ty francouzské jsou útočné (nikoliv strategické), jen jsou na v podstatě vnitrozemské "jezero", kterým Černé moře je moc velké.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      16:16 07.06.2022

      Pro UA by byly ideální korejské midget ponorky. Dosah akurátní, malé, levné, dostatečně vyzbrojené na potopení čehokoli.

      Pro UA by byly ideální korejské midget ponorky. Dosah akurátní, malé, levné, dostatečně vyzbrojené na potopení čehokoli.

      • SYN_
        22:58 08.06.2022

        V podstatě Německé/Švédské/Norské by též měly být OK, prostě jen zapomenout na oceánské typy a ohlížet se převážně po příbřežních typech, tedy rozhodně co se Ukrajiny týká. Tam by ...Zobrazit celý příspěvek

        V podstatě Německé/Švédské/Norské by též měly být OK, prostě jen zapomenout na oceánské typy a ohlížet se převážně po příbřežních typech, tedy rozhodně co se Ukrajiny týká. Tam by jaderný pohon byl jen zbytečnou komplikací...Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          00:42 09.06.2022

          V Evropě nikdo midget ponorky nevyrábí. Na velké a drahé nemá UA prachy ani personál a ani zázemí. Taková HDS-400 je zásadně levnější, s malým dosahem (dostatečným) a vyžaduje ...Zobrazit celý příspěvek

          V Evropě nikdo midget ponorky nevyrábí. Na velké a drahé nemá UA prachy ani personál a ani zázemí. Taková HDS-400 je zásadně levnější, s malým dosahem (dostatečným) a vyžaduje nepočetnou posádku. HHI je pro někoho vyrábí, zákazník neznámý.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    12:59 07.06.2022

    A to ještě mají stavět útočné jaderné SSN pro Austrálii !

    A to ještě mají stavět útočné jaderné SSN pro Austrálii !

    • markus223
      13:31 07.06.2022

      A nedají jim spíš nějaké svoje vyřazené?

      A nedají jim spíš nějaké svoje vyřazené?

      • GlobeElement007
        13:39 07.06.2022

        Podmínkou smlouvy je výroba části ponorek v Austrálii, takže by mělo jít logicky o nové - i když kdo ví, samozřejmě.

        Podmínkou smlouvy je výroba části ponorek v Austrálii, takže by mělo jít logicky o nové - i když kdo ví, samozřejmě.

      • liberal shark
        13:59 07.06.2022

        Řekl bych, že jak tlakový trup, tak především jaderná část ponorky má přesně stanovenou životnost a její prodloužení není žádná legrace. Stačí se podívat na legislativu kolem ...Zobrazit celý příspěvek

        Řekl bych, že jak tlakový trup, tak především jaderná část ponorky má přesně stanovenou životnost a její prodloužení není žádná legrace. Stačí se podívat na legislativu kolem vybraných jaderných a vyhrazených tlakových zařízení. Bude levnější a bezpečnější postavit nové.Skrýt celý příspěvek

        • drohh
          15:40 07.06.2022

          Oni se zas tyhle věci stavěli často s takovou bezpečností (naddimenzováním), že vydrží i déle. Když si na konci životnosti provedeš kontrolu mikrotrhlin apod. tak pak můžeš vesele ...Zobrazit celý příspěvek

          Oni se zas tyhle věci stavěli často s takovou bezpečností (naddimenzováním), že vydrží i déle. Když si na konci životnosti provedeš kontrolu mikrotrhlin apod. tak pak můžeš vesele jet dál (viz. právě jaderky, zejména potrubí) a bude to určitě levnější než stavět znova. Papírování u toho bude sice dost, ale jak jde o vojenskou technologii, tak to budou vesměs papíry armády samotné, ne externí.Skrýt celý příspěvek

    • Desertfremen
      13:59 07.06.2022

      Austrália mala dostať Francúzske ponorky (nové).
      Ale obchod sa neuskutočnil.

      Austrália mala dostať Francúzske ponorky (nové).
      Ale obchod sa neuskutočnil.

      • alexa123
        15:14 07.06.2022

        "Austrália mala dostať Francúzske ponorky (nové)"

        Ak mi pamäť slúži, tak Austrália mala dostať od Frantikov "NIE" jadrové ponorky.

        "Austrália mala dostať Francúzske ponorky (nové)"

        Ak mi pamäť slúži, tak Austrália mala dostať od Frantikov "NIE" jadrové ponorky.

        • Nesher
          15:41 07.06.2022

          Měli dostat přesně to co původně chtěli, velké nejaderné oceánské ponorky. Mimochodem, byly odvozeny od nového typu francouzských jaderných útočných ponorek.

          Měli dostat přesně to co původně chtěli, velké nejaderné oceánské ponorky. Mimochodem, byly odvozeny od nového typu francouzských jaderných útočných ponorek.

        • Sprite
          10:42 08.06.2022

          Původní Francouzská konstrukce je jaderná. Austálie si nejdřív vymyslela, že chce konvenční pohon a pak se na to vybodla. Tohle je jen politika, Francie definitivně mohla dodat i ...Zobrazit celý příspěvek

          Původní Francouzská konstrukce je jaderná. Austálie si nejdřív vymyslela, že chce konvenční pohon a pak se na to vybodla. Tohle je jen politika, Francie definitivně mohla dodat i jaderné ponorky, nejspíš by to pro ni bylo i jednodušší. Size Francouzské jaderné ponorky fungují trochu jinak, než Americké, ale stejně...Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      16:19 07.06.2022

      Není ani jisté, že to budou US. Může to být i GB, kterým se co nevidět uvolní kapacity z Astute.

      Není ani jisté, že to budou US. Může to být i GB, kterým se co nevidět uvolní kapacity z Astute.

      • The88
        16:45 07.06.2022

        To spis ne - kapacity zaplni Dreadnoughtama

        To spis ne - kapacity zaplni Dreadnoughtama

        • Poly
          17:05 07.06.2022

          Aktuálně není potvrzeno nic. Budou to buď Astute a nebo Virginia. S tím, že US zoufale nestíhají je šance, že by první ponorku dostali v tomto desetiletí nulová. V případě Astute ...Zobrazit celý příspěvek

          Aktuálně není potvrzeno nic. Budou to buď Astute a nebo Virginia. S tím, že US zoufale nestíhají je šance, že by první ponorku dostali v tomto desetiletí nulová. V případě Astute je dodání v nějakém normálním termínu pravděpodobnější.
          Dreadnought staví jiný tým.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            14:56 11.06.2022

            Už je to venku, má jít o přímý nákup dvou kusů třídy Virginia a následně dalších postavených už v Austrálii. Austute neprošla kvůli problémům a velkým nákladům na údržbu. Jako cenu ...Zobrazit celý příspěvek

            Už je to venku, má jít o přímý nákup dvou kusů třídy Virginia a následně dalších postavených už v Austrálii.
            Austute neprošla kvůli problémům a velkým nákladům na údržbu. Jako cenu útěchy navýší AUS objednávku britských fregat Type 26.
            Nicméně se to ještě může zhatit, nová vláda se obává astronomických nákladů (cca 100 mld. AUD) a začala mluvit opět o velkých konvenčních ponorkách , nazývají to "Son od Collins". Takže uvidíme.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...