KOMENTÁŘ: Novela zákona o vojácích vzbuzuje pochybnosti

Voják Armády České republiky; ilustrační foto / Zdeněk Koza

Pokud by mělo být slovo, jež by nejvíce charakterizovalo přípravu a implementaci novely zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, bylo by to "očekávání".Vojáci očekávali, co jim přinesou změny, které ministerstvo obrany avizovalo nejméně dva roky dopředu. Označovalo je jako zásadní a přinášející vojákům takřka samá pozitiva.

Novela vzbuzující pochybnosti

První pochybnosti nad přínosem novely zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání se začaly objevovat takřka okamžitě po zveřejnění jejího návrhu. A pokračovaly po žádosti o jeho připomínkování v odborné veřejnosti. Mnozí velitelé a příslušníci armády připomínky měli a odeslali je dle pokynů v termínu k posouzení.

Výsledek tohoto snažení účastníci připomínkového řízení neznají. Nebyli nijak zpraveni o tom, zda byly jejich připomínky zapracovány či nikoli. Už tento přístup naznačoval, jakým způsobem bude novela patrně vypracována a zda ji budou mít vojáci šanci nějak ovlivnit.

Přesto zde stále bylo toužebné očekávání změn k lepšímu. Následovalo předložení návrhu novely do vlády a parlamentu a schvalovací proces. Pomiňme, že díky politické situaci trval rok a půl. Během té doby byl, i kvůli změnám na postech ministrů obrany, několikrát upravován: A před koncem loňského roku konečně schválen.

Vojáci realisté a skeptici tak měli čas jak na důkladné studium návrhu zákona, tak na poměrně značnou kritiku některých paragrafů. Naproti tomu ministerstvo obrany a optimisté v uniformách byli naladěni do růžova a přesvědčovali nás o přínosu navrhované normy.

Letos v červenci vstoupila novela zákona O vojácích z povolání v platnost a naplno se projevil její „přínos". Očekávání vzala zasvé a celkový výsledek je víc než tristní. Novinky se z většiny obrátily proti vojákům. Ve zkratce se zmíním například o těchto:

 • v §5 čl. 4 kdy již voják nebude mít žádný vliv na možnost zkrácení služebního poměru nebo na jeho délku. S jedinou výjimkou a tou je péče o osobu závislou na cizí pomoci;
 • v §29 čl. 3 kdy se zvyšuje služba konaná nad základní týdenní dobu služby ze 150 hodin na hodin 300;
 • v §61a čl. 1 úprava příspěvku na bydlení z daněných 10 000,- Kč na daněných 3 000,-
 • ve dvou kategoriích podle místa výkonu služby kde rozdíl je 100 Kč (??);
 • v §68 čl. 1 stanovení služebního tarifu podle hodnosti;
 • v §68a stanovení výkonnostního příplatku
 • v §68b změna příplatku za službu v zahraničí z cizí měny na CZK
 • v §70b vzniká stabilizační příplatek 7000,- Kč: Ten je jakýmsi pokryteckým dorovnáním úbytku na příspěvku na bydlení (protože jinak by vojáci přišli o mnoho tisíc ve výplatách). Je ovšem rovněž zdaněný a navíc odstupňovaný v různé výši pro některé speciální odbornosti. A bez přihlédnutí k odpovědnosti a náročnosti výkonu, ale podle schopnosti lobbistů té dané odbornosti či složky ozbrojených sil.
 • v § 145 čl. 5 kdy se řízení o změně doby trvání služebního poměru zahajuje výlučně z moci úřední;
 • nebo rovněž způsob vyhlašování personálního rozkazu, který byl právníky (nezávislými na ministerstvu obrany) kritizován již v předcházejících novelách.

Toto jsou jen namátkou některé změny, které novela přináší. Ani jedna není ve prospěch vojáka, a to včetně následných vnitřních předpisů které na přijatou normu navazují.

Demotivující změny

V tomto článku se zastavím jen u dvou, asi nejviditelnějších problémů. A to opuštění principu seniority (délka služby) a naprostá rezignace na motivaci vojáků k sebezdokonalování ve službě.

Považuji za zjevné, že tento návrh zákona byl na politickou objednávku. Objednávku ohraničenou rozpočtovým rámcem starým nejméně 3 roky. Reaguje na to, co bylo aktuální před lety a nereflektuje, kam se doba mezitím posunula. Nicméně tak či onak je to rezignace na princip seniority a rezignace na veškerou motivaci ke službě. Což znamená popření samotného základu armády.

Zajímalo by mě, jestli někdy napadlo někoho z výboru pro obranu poslanecké sněmovny zeptat se na názor k novele zákona těch, kterých se bytostně týká. Stejně tak by bylo zajímavé zjistit, proč se vyhlášky připravené s návrhem novely na podzim a okamžitě po schválení celkem zásadně měnily.

Proč se najednou doplňovaly do vyhlášky další skupiny osob ohledně stabilizačního příplatku, proč se začaly snižovat hodnosti u mnoha skupin vojáků atd. atd. Inu vojákovi u útvaru to přinese jen problémy a šance, že se mu zvýší plat je jen tehdy pokud neměl velkou část svého platu tvořenou z příplatků za pohotovost, přesčasy a jiných příplatků, které se novým zákonem z podstatné části ruší.

Opravdu si někdo soudný může myslet, že je v pořádku když bude mít rotmistr po dvou dnech služby stejný plat jako rotmistr po 10 letech? Nikoli, více než systémově to působí až zvráceně rovnostářsky.

Ani desátník řidič po roce není desátník řidič po 10 letech. Natož specialista nebo odborník v hodnostech vyšších. O odpovědnosti a náplni práce nemluvě. Takto to prostě fungovat nebude. Stejně jako kariérní řád, který je stále spíše karikaturou řádu a lze ho aplikovat jen na velmi omezenou část naší armády.

Vynikající voják vs. ulejvák a budižkničemu: plat stejný

Systém rovnostářství tady už byl a nefungoval. Představa, že dva lidé ve stejné hodnosti, vykonávají stejnou práci, mají stejnou odpovědnost a zkušenost je utopie. Kromě toho máme vojáky, kteří vykonávají několik přidružených funkcí a velitel je nebude moci za to nijak ohodnotit čí zvýhodnit protože i tento motivační faktor byl zrušen.

Řeč je o osobním hodnocení, kterým velitel vyjadřoval svoji spokojenost s odvedenou prací hodnoceného. Bohužel osobní přestalo být osobním ve chvíli, kdy na toto ohodnocení velitelé přestali dostávat peníze.

Začalo se jednomu brát, druhému přidávat: A naopak: Na vyšších velitelstvích šlo na osobním vyplatit 50 %, na MO dokonce až 200 % základního tarifu. Pokud to na útvarech a zařízeních armády bylo běžně maximálně 15 %, tak to zjevně diskreditovalo celý nástroj.

Jenže proč napravovat konkrétní chyby, když můžeme celý systém zrušit a vymyslet něco úplně nového. Tím má být patrně tzv. výkonnostní příplatek. Jenže ten je od samého začátku nastaven tak, že mají zase všichni stejně. Výteční, průměrní, podprůměrní... prostě všichni. A tak to bude několik let. Jak se to změní? Tím, že nejméně 4 roky bude i ten sebelepší voják brát plat takřka stejný jako ulejvák a budižkničemu? No to je tedy motivační nástroj jako hrom.

Navíc bude voják hodnocen způsobem, který nijak nezohledňuje jeho snahu o zvyšování fyzické kondice či jazykové připravenosti. V armádě opět věc nevídaná.

Neměli bychom lidi oceňovat za aktivitu, za kvalitu odvedené práce, za získané zkušenosti, za ochotu se zdokonalovat? AČR se zřejmě vydala opačným směrem. Motivace není tak proč nesplynout s davem. Jak lze někoho motivovat, když podle MO odvádějí všichni všude stejnou práci ve stejné kvalitě?

Výčet těchto několika „výhod" které přináší novela zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, dává tušit, že zpracovatelům z toho systému někam zmizel ten na kom to celé stojí - VOJÁK.

Co bylo motivem k předložení takového návrhu novely? Kdo a proč ji takto vypracoval? Kde bral fungující příklad a měl vůbec snahu implementovat nějaký stávající funkční systém? Nebo jen plnil nějaké zadání, které mělo za úkol ochránit hlavně organizaci proti lidem a byl za to náležitě odměněn?

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky

Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...

Bezpečnostní manažer AČR: Udržujeme pouze nastavený chod

Praporčík Petr Švaňa ( starší pracovník štábu Oddělení řízení a podpory Krajského vojenského ...

NÁZOR: Dohady o vrtulnících odhalují hlubší chaos

Způsob, jakým probíhá obměna vrtulníkového letectva u Armády České republiky, sleduji s obavami a ...

Alexandr Vondra o BKO: Na krizi jsme museli reagovat koncepčně

V srpnu 2010 byly zahájeny práce na Bílé knize o obraně, o jejímž vypracování rozhodl tehdejší ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • J.Vraja
  21:27 09.09.2015

  Jirka Flanker,sloužil jsem jako VZP většinu své služby před rokem 1989.Ministr je funkce plitická.Své místo zde neplní generální štáb,kdy většina panů generálu (některé znám ještě jako mladé poručíky) je neprůrazná,nedůrazná a není schopna říci svůj názor a většinou se klepou o to aby nepřišli o své místo.
  Pokud tito lidé se nebudou bít za své podřízené,tak se nic v armádě nezmění.Za mé služby (u bojového útvaru) se o volných víkendech vůbec nedalo bavit.Každý rok jsem strávil ve VVP kolem šesti měsíců.Dále to byly různé kontroly,řízení PHD -jen proto,že vetšina vyšších velitelů se bála se zastat svých podřízených.To byl také důvod mého odchodu s armády.Takže nic nového pod sluncem

 • Pišta58
  20:59 09.09.2015

  Vážení přátelé, dřívější kolegové,
  NIC, ALE OPRAVDU NIC SE NEZMĚNILO!!!!!!!!!!!!!!

  Byl jsem VZP bez 3 měsíců 30 let a blahořečím okamžiku, kdy velitel-ředitel "otálel" s prodloužením závazku se mnou tak dlouho, až jsem si to rozmyslel JÁ. Dodnes je mi ho líto (ale už taky není mezi vámi), jak byl překvapený, když na stole ležící smlouva na další 4 roky zůstala jen cárem papíru a mě začalo posledních 9 měsíců...
  Protože co dne čtu, vidím, slyším a v neposlední řadě i je sdíleno dřívějšími kolegy-kamarády, tak zůstávají jen velmi mladí vojáci, kteří o nic nepřicházejí, nebo opravdu zodpovědní, kteří z boje neutíkají.
  Promiňte, někdy se vám říká BLBCI, ale fakt SORRY.

 • CerVus
  19:43 09.09.2015

  Mě dost vadí i fakt, že jednu hodnost nosím, ale placený jsem za jinou. Ještě se nám to nikdo neuráčil vysvětlit.

 • copy
  19:28 09.09.2015

  Dobrý den, asi nejhorší na tom je, to zrušení seniority. To mohl vymyslit jen totální ignorant :-(

 • flanker.jirka
  16:45 09.09.2015

  tu se ukazuje odbornost lidí střídajících se na MO, je to tam samý národní umělec, režisér, zkrachovalý geolog a podobná individua a nakonec zjistíte, že v nepřetržitých provozech dojde k tomu, že služba o víkendech a ve státních svátcích bude za trest, protože příplatky za práci v noci a dny klidu jsou pryč, přitom je to ve srovnání s civilní sférou jediná doba, kdy se mohou vojáci věnovat rodinám a dětem - de facto budoucnosti našeho národa.

 • Charlie
  15:40 09.09.2015

  By mě zajímalo, jestli by nám na tento článek mohla reagovat paní poslankyně, co tu tak moudře "hovořila" před časem a šlo jí tak moc o armádu a efektivitu...

  Ale není se čemu divit. Armáda se postupně zruší, závazek obrany a zahraniční politiky se převede na Německo (nebo Rakousko, s tím už jsou zkušenosti), postupně se staneme provincií a Germáni budou mít alespoň kam vystěhovat čmoudy, kteří jim v Rajchu začnou dělat bordel...

 • otecko
  12:33 09.09.2015

  no, je to paskvil, a neznám vojáka, kterému se to líbí, bohužel politici na armádu i přes proklamace stále kašlou.