Žalostný stav britských mechanizovaných jednotek

Žalostný stav britských mechanizovaných jednotek
Britský tank Challenger 2 / Cpl Paul (Jabba) Jarvis RLC/MOD; OGL v1.0 (Zvětšit)

Výbor pro obranu (Defence Committee) britského parlamentu vydal silně kritickou zprávu Obsolescent and outgunned: the British Army’s armoured vehicle Capability o stavu britských obrněných sil. Výbor označil aktuální stav obrněných sil za „žalostný“.

Celý dokument je zdrcující kritikou kroků britského ministerstva obrany za posledních 25 let. „Nedávná historie v oblasti obrněných bojových vozidel (AFV) britské armády je žalostná. Od konce Studené války na konci 80. let 20. století se flotila armádních AFV neustále zmenšovala a zastarávala. V roce 1990 Velká Británie měla ve svém inventáři kolem 1200 hlavních bojových tanků, dnes jich má 227 a i tyto zbývající naléhavě potřebují modernizaci,“ píše se v úvodu.

Po konci Studené války Londýn vsadil na levnější střední mechanizované síly (Ajax, Boxer, modernizovaný Warrior) vhodnější pro expediční operace. „Nicméně nerozhodnost kolem požadavků, touha mít nejnovější (nevyzrále) technologie, [chybějící] provozní zkušenosti a nedostatek stabilního financování pro tyto programy znamenají, že současná britská flotila AFV čelí masovému zastarávání a vyžaduje značně nákladnou modernizaci,“ uvádí se dále ve zprávě.

Vydání zprávy o několik dní předešlo chystané zveřejnění klíčového vládního přezkumu o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice (Integrated Security, Defence and Foreign Policy Review). Podle očekávání přezkum vlády Borise Johnsona dále doporučí na jednu stranu zmenšit flotilu obrněných vozidel a jiných konvenčních zbraní, na druhou stranu více investovat do vesmírných, kybernetických, podvodních a bezpilotních technologií. Hlavní škrty se mají dotknout právě pozemních sil.


Zpráva názorně ukazuje zastaralost britských obrněných vozidel; větší foto / UK Defence Committee

Přezkum má zdůraznit opuštění „průmyslové éry“ a přechod do „digitálního věku“. „Je zde mnoho spekulací, co to znamená pro armádní AFV, zejména hlavní bitevní tank Challenger 2 a bojové vozidlo pěchoty Warrior. Obě vozidla jsou v provozu po celá desetiletí bez smysluplných vylepšení a obě čekají na rozhodnutí o modernizačních programech,“ uvádí zpráva. Stejně tristní je podle zprávy britská pozemní protivzdušná obrana (PVO) a dělostřelectvo.  

Autoři zprávy varují, že po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2014 hrozba útoku nepřátelských mechanizovaných jednotek přetrvává – Rusko na rozdíl od západních zemí obrněné síly značně posílilo a modernizovalo.

Současně pro obnovu britských obrněných sil je nutná odpovídající průmyslová základna. Programy nových bojových vozidel Ajax a Boxer sice tento „chátrající sektor“ oživily, ale pro udržení trendu je nutné získat větší jistotu o budoucích požadavcích britských pozemních sil a případných kontraktech.

Podle autorů zprávy ve výsledku britská armáda nebude jednoduše schopná nasadit „hrotovou“ 3. divizi, jak slíbila velení NATO. Podle stejného „slibu“ musí Armáda ČR poskytnout ve prospěch NATO 7. mechanizovanou brigádu. Kvůli nedostatku moderních obrněných vozidel 3. divize bude v cílovém roce 2025 oproti původním plánům menší a vybavená lehčí obrněnou technikou.

3. divize má nyní tři mechanizované brigády, v každé působí prapor tanků Challenger 2 a dva mechanizované prapory s bojovými vozidly pěchoty Warrior. Podle Strategického přezkumu obrany a bezpečnosti z roku 2015 dva prapory 3. divize se měly transformovat na úderné brigády (Strike Brigades) s vozidly Ajax a Boxer. Takto reorganizovaná divize měla mít 116 tanků, 370 středních bojových vozidel (Warrior, Ajax, Boxer) a 72 samohybných děl a raketometů.

Vzhledem k nedostatku financí a chyb v plánování ale divize bude mít jen dvě brigády – mechanizovanou a „brigádu prozatímní podpory manévrů“. Základ podpůrné brigády budou tvořit opět vozidla Boxer a Ajax.


Redukovaná britská 3. divize má oproti ruské tankové divizi pouze 30 % tanků, dvě třetiny BVP, 20 % protitankových naváděných zbraní a 15 % dělostřelectva ; větší foto / UK Defence Committee

Takto redukovaná 3. divize, hlavní útočná síla Velké Británie pro boj s rovnocenným protivníkem, má mít v roce 2025 pouze 59 tanků, 170 středních bojových vozidel a 24 samohybných děl a raketometů. Zdá získá i vlastní systémy PVO, jak bylo plánováno, není známo. Dle zprávy tak redukovaná britská mechanizovaná divize nebude schopna čelit svému ruskému protějšku.

„Tato zpráva odhaluje žalostný příběh byrokratické prokrastinace, vojenské nerozhodnosti, špatného finančního hospodaření a obecné nešikovnosti, které v posledních dvou desetiletích neustále bránily pokusům o řádné vybavení britské armády,“ píši autoři zprávy.

Předseda výboru Tobias Ellwood uvedl, že program obrněných bojových vozidel byl „sužován nejistotami, současně rozhodnutí investovat do bojových vozidel příliš často brzdí nejistoty ohledně toho, co armáda vlastně chce, a touha financovat další obranné priority. I když se obranná krajina rozhodně mění, tradiční válčení zůstává velmi skutečnou a děsivou možností, na kterou musíme být plně připraveni.“


Britská armáda začíná přebírat první průzkumně-bojová vozidla Ajax

„Kdyby britská armáda musela v příštích několika letech bojovat s protivníkem – eufemismus pro Rusko – ve východní Evropě, přičemž naši vojáci nepochybně zůstanou mezi těmi nejlepšími na světě, byli by ostudně nuceni jít do boje se zastarávajícími nebo dokonce zastaralými obrněnými vozidly, z nichž většina je nejméně 30 let stará, se špatnou mechanickou spolehlivostí, silně překonaná modernějšími raketovými a dělostřeleckými systémy a chronicky postrádající adekvátní protivzdušnou obranu,“ uvedl výbor.

V současně době britské pozemní síly řeší čtyři hlavní programy obrněných vozidel – Warrior, Ajax, Boxer a Challenger 2.

Modernizace BVP Warrior a tanků Challenger 2 byly předmětem značných spekulací o tom, zda přežijí škrty po zveřejnění vládního přezkumu. Podle britských médií modernizace Challengerů 2 proběhne, ale flotila se sníží z 227 na pouhopouhých 150 až 170 tanků. Naopak modernizace Warriorů (za použití nového bojového modulu se 40mm kanonem) má značné zpoždění a není vůbec jisté, zda skutečně proběhne, jak bylo původně plánováno.

Rovněž program průzkumně-bojových vozidel Ajax je opožděn, ale první vozidla již britští vojáci začali přebírat. Je také uzavřená smlouva o výrobě 260 vozidel Boxer (výhledově až 1500). Podle členů výborů je ale zvláštní, že se počítá s rychlostí výroby pouze jednoho vozidla týdně – tedy zhruba 50 vozidel ročně. V tomto ohledu jsou britské plány na získání 1500 vozidel kuriózní.

Pro střední a východní Evropu to znamená jediné – schopnosti našich západních spojenců vést klasickou mechanizovanou válku, jak se na ní připravuje Rusko, neustále degradují a nedá se očekávat rychlé zlepšení.

Zdroj: Obsolescent and outgunned: the British Army’s armoured vehicle Capability, Konflikty

Nahlásit chybu v článku


Související články

Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40

Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin ...

Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu

Britská armáda začala od minulého roku zařazovat do výzbroje rodinu nových obrněných pásových ...

Britský tank Challenger II s novou německou věží a 120mm kanonem

Na londýnské výstavě DSEI 2019 (Defence and Security Equipment International 2019) britsko-německá ...

Potvrzeno. Velká Británie nakoupí 500 německých obrněných transportérů Boxer

Ministerstvo obrany Velké Británie včera informovalo o podpisu smlouvy na dodávku více než 500 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Dovi
  13:01 20.03.2021

  Pokud je stav britských jednotek žalostný, tak jaké slovo použít pro ty české?

  Pokud je stav britských jednotek žalostný, tak jaké slovo použít pro ty české?

  • GlobeElement
   18:01 21.03.2021

   Virtuální.

   Virtuální.

 • Trener
  05:15 20.03.2021

  Čtu, jak se několik desetiletí "klidu" projeví na vybavení armád. Zajímalo by mě, jestli to nějak závisí životní úrovní v tom daném státě z hlediska sociálního zabezpečení a ...Zobrazit celý příspěvek

  Čtu, jak se několik desetiletí "klidu" projeví na vybavení armád. Zajímalo by mě, jestli to nějak závisí životní úrovní v tom daném státě z hlediska sociálního zabezpečení a výdajů státu do infrastruktury atd.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   18:08 21.03.2021

   Určitě ano. Když vláda uvažuje, kam dát peníze, voliči chtějí radši vyšší důchody, než tanky.

   Určitě ano. Když vláda uvažuje, kam dát peníze, voliči chtějí radši vyšší důchody, než tanky.

   • Ján Paliga
    23:32 21.03.2021

    ... presne tak.... u nás na Slovensku sa dokonca rozpadajú aj kasárenské infraštruktúry, do tých sa poriadne neinvestovalo veľmi dlho.... Tam kde sa investovalo, za krátko tie ...Zobrazit celý příspěvek

    ... presne tak.... u nás na Slovensku sa dokonca rozpadajú aj kasárenské infraštruktúry, do tých sa poriadne neinvestovalo veľmi dlho.... Tam kde sa investovalo, za krátko tie kasárne skončili....Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:07 18.03.2021

  Dle zprávy tak redukovaná britská mechanizovaná divize nebude schopna čelit svému ruskému protějšku.

  A kde by se tyto dvě jednotky asi tak měli utkat?

  Dle zprávy tak redukovaná britská mechanizovaná divize nebude schopna čelit svému ruskému protějšku.

  A kde by se tyto dvě jednotky asi tak měli utkat?

 • Silentstalker
  13:39 18.03.2021

  Tak tanky jim bude modernizovat Rheinmetall...

  https://twitter.com/FTusa284/s...

  Tak tanky jim bude modernizovat Rheinmetall...

  https://twitter.com/FTusa284/s...

 • Migi
  15:08 17.03.2021

  BTW ta infografika k tomu jak stará je technika v UK army je geniální. Takhle nějak si představuji komunikaci s veřejností....

  BTW ta infografika k tomu jak stará je technika v UK army je geniální. Takhle nějak si představuji komunikaci s veřejností....

  • Lukas
   21:17 17.03.2021

   No nie wiem - patrz przykład z PL 1973 - BWP-1 - most popular selling car - Fiat 126p 1978 - T-72 - most popular selling car - Fiat 126p 1994 - PT-91 - most popular selling car - ...Zobrazit celý příspěvek

   No nie wiem - patrz przykład z PL
   1973 - BWP-1 - most popular selling car - Fiat 126p
   1978 - T-72 - most popular selling car - Fiat 126p
   1994 - PT-91 - most popular selling car - Fiat 126p

   ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:47 17.03.2021

  Problem UK jest podobny do tego który mamy w PL czy w Czechach. Chodzi o brak konsekwencji w działaniu. W efekcie wydaje się dużo pieniędzy - bez efektu Przykładem jest ...Zobrazit celý příspěvek

  Problem UK jest podobny do tego który mamy w PL czy w Czechach.

  Chodzi o brak konsekwencji w działaniu.
  W efekcie wydaje się dużo pieniędzy - bez efektu

  Przykładem jest program Ajax oraz program modernizacji IFV Warrior.
  Od 2010 istnienie dwóch równoległych programów nie miało sensu.
  Wojsko powinno się zdecydować
  Albo moderniacja Warrior (nie tylko IFV ale też przebudowa pojazdów na pojazdy specjalistyczne - następców CVR(T) )
  Albo zakup nowej konstrukcji... (zakupiony ASCOD spokojnie mógłby zastąpić Warriory )

  Zamiast 245 zmodernizowanych Warrior i
  589 Scout SV (gdzie 245 wozów rozpoznawczych Ajax będzie lepiej opancerzonych niż IFV)
  byłoby 834 pojazdów na jednej platformie...

  To tylko przykład - bo to co BA robiła z CR2 to ogólnie skandalSkrýt celý příspěvek

 • xstandis
  21:30 16.03.2021

  Prakticky by to pro nás mělo znamenat výrazně posílit naši armádu a zároveň se snažit urovnat vztahy s Ruskem. Snažit se vyvažovat vliv západu a východu. Při vedení této politiky ...Zobrazit celý příspěvek

  Prakticky by to pro nás mělo znamenat výrazně posílit naši armádu a zároveň se snažit urovnat vztahy s Ruskem. Snažit se vyvažovat vliv západu a východu. Při vedení této politiky by měla být bezpečnost ČR největší. Namísto toho vidím jak je naše armáda podfinancovaná, bez rezerv a naši politici se předhánějí v tom jak více naštvat a urazit Rusy - sehrávají v tom spíše roli užitečného idiota.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   23:10 16.03.2021

   Tak tohle jsme už jednou zkoušeli, vedli se tu řeči "o mostě mezí západem a východem" a výsledkem bylo, že jsem se na 40 let stali nesprávnou gubernií Severní Asie. Protože po ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak tohle jsme už jednou zkoušeli, vedli se tu řeči "o mostě mezí západem a východem" a výsledkem bylo, že jsem se na 40 let stali nesprávnou gubernií Severní Asie. Protože po mostě se chodí. A ochotných slouhů, kteří by rádi dělali gubernátora je tu i nadále víc než dost, viz ta banda z Hradu.Skrýt celý příspěvek

  • petres
   08:09 17.03.2021

   xstandis Již vám celkem trefně odpověděl Nesher, já ho doplním. Nějak nerozumím tomu vyvažování vlivu západu a východu. Chci stále věřit tomu, že naprostá většina našich ...Zobrazit celý příspěvek

   xstandis
   Již vám celkem trefně odpověděl Nesher, já ho doplním. Nějak nerozumím tomu vyvažování vlivu západu a východu. Chci stále věřit tomu, že naprostá většina našich spoluobčanů se cítí západem, byť si to naplno neuvědomují, (i přes tisíciletou příslušnost k západu je přeci jenom několik desetiletí zpřetrhaných vazeb znát) a ne nějakým mostem. Docela by mne zajímalo, co si slibujete pozitivního od toho východního vlivu, co nám v minulosti tak dobrého přinesl?Skrýt celý příspěvek

   • Robaiz
    09:45 17.03.2021

    Zdravím... O té Vaší důvěře si dovolím tedy lehce pochybovat... V první řadě ona "tisíciletá" příslušnost k Západu je jen vzletný a honosný výraz pro (až na krátké výjimky) ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravím...

    O té Vaší důvěře si dovolím tedy lehce pochybovat...
    V první řadě ona "tisíciletá" příslušnost k Západu je jen vzletný a honosný výraz pro (až na krátké výjimky) tisíciletou podřízenost vůči Svaté říši, popř. R-U, kde se v průběhu celé této historie bojovalo o zachování naší vlasti, našich tradic a kultury...

    Ale především, bolševik padl před 30 lety. Generace lidí, která zažila okupaci, normalizaci a má tak možnost porovnat kvalitu a úroveň života tehdy a dnes, se jich většina (minimálně z mého pracovního okolí) kupodivu přiklání ke dřívějšímu totalitnímu období. Větu, že "takovej bordel nebyl ani za nás/za bolševika" slýchávám pravidelně a v podstatě všude...
    Západ již dávno není, co býval a historie se opakuje... Tam, kde se dříve nacházeli zapřísáhlí komunisté, co se snažili prolízat do přízně Kremlu, existovala pro ně jen jedna strana a jedna možnost vlády, jsou dnes úplně stejně zapřísáhlí socialisté, co se úplně stejně snaží dostat do přízně Bruselu/D.C. a je pro ně zase možný jen jeden jediný režim, jediný způsob vlády (nad kterým skrze média drží pevně kontrolu) .

    Tím rozhodně nechci říci, že máme zase otáčet o 180 a snažit se zalézt tam, odkud jsme se před lety dostali na svobodu.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     11:15 17.03.2021

     ´To sú len také povinné jazdy sentimentu za mladosťou. To je aj u nás. Vtedy bol vraj aj med sladší, aj sneh belší, pesničky pochodové a mlieko mliečnejšie. A keď príde na voľby ...Zobrazit celý příspěvek

     ´To sú len také povinné jazdy sentimentu za mladosťou. To je aj u nás. Vtedy bol vraj aj med sladší, aj sneh belší, pesničky pochodové a mlieko mliečnejšie. A keď príde na voľby tak komunisti majú 0,6 %Skrýt celý příspěvek

     • Trener
      05:29 20.03.2021

      Ale stejně, zažil jsem několik lidí, že si pochvalovali bezúročné půjčky za socíku a další "vymoženosti" a to nebyli jen důchodci. Musím říct, že to byli většinou ti, co si ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale stejně, zažil jsem několik lidí, že si pochvalovali bezúročné půjčky za socíku a další "vymoženosti" a to nebyli jen důchodci. Musím říct, že to byli většinou ti, co si vydělávali rukama a nemyslím si, že to byli nějaké 0 s nějakým život. neúspěchem. Minimálně tam byl pocit jistoty, že neztratí práci a nemusí se v ní honit jak blbci a být tak závislý na něčí libovůli (Na druhou stranu v té době byla nižší produktivita práce a spousta flákačů, což určitě neplatilo pro všechny).Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     11:30 17.03.2021

     Na rovinu, to jsou bláboly. To, že si současní důchodci se slzou oku připomínají doby svého mládí za bolševika je jen a pouze záležitost jejich s věkem se zhoršující kondice a ...Zobrazit celý příspěvek

     Na rovinu, to jsou bláboly. To, že si současní důchodci se slzou oku připomínají doby svého mládí za bolševika je jen a pouze záležitost jejich s věkem se zhoršující kondice a schopnosti paměti vytěsňovat špatné vzpomínky a uchovávat ty dobré. O faktické realitě a životní úrovni průměrného obyvatele za dob vlády komunistických zločinců, diletantů a russovětských poskoků to nevypovídá naprosto nic. Stejným způsobem si čeští dělníci pracující za heydricha pro německých válečný průmysl mohli pochvalovat jako dobře byli placení a jak dobře se okupant staral o jejich kulturní vyžití. Opak je samozřejmě pravdou. Uvalená představa jak "nebyl bordel" je dána jen a pouze tím, že o tom bolševickém bordelu se nesmělo mluvit. To za prvé. A za druhé, doporučuji srovnat, jak například dopadly jednotlivé zábory při dělení Polska. Když srovnáme to jak dopadlo území obsazené ruskem s tím, jak se vedlo nám jako součást R-U, si opravdu ale opravdu nemáme nač stěžovat. Tedy ne že bychom si nemohli a neměli na rakouskou zkostnatělost a například na rekatolizaci stěžovat ale ve srovnání s Ruskem dopadá R-U jednoznačně lépe. Za třetí, tady přece nejde o to, že bychom se měli orientovat jen a pouze podle toho co bylo před třiceti a více lety. Jde tady o to, jak se rusko chová dnes - tedy katastrofálně a jediný způsob spolupráce, který kremelští bandité připouštějí je z pozice síly. Snahu recyklovat bolševické poměry tady vidíme pouze se strany současného ruska.
     Západ se chová naprosto stejně jako kdykoli předtím. To, že se místní rádobykonzervy s hrůzou dívají na to, jak si v EU nebo v USA dávají po hubě různé druhy levičáků a jak si populističtí žvanilové budují politický kapitál tím, že naskakují na různá nesmyslná témata, svědčí akorát o tom, jak neznají historii. To samé se na západě dělo mimo jiné v 60. a 70. letech a v mnohem drsnější podobě. A západ to přežil, jak ekonomicky tak společensky. Naopak russovětsko na hraní si na vojáčky a na odiv stavěnou povrchní jednotu a pořádek (a totální bordel pod povrchem) dojelo. A současné Rusko se tento russovětský model snaží zopakovat. Nedokázali se poučit z vlastní historie.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:00 17.03.2021

      Nedávno som stretol jedného pána, kovaného straníka takého rangu, že by aj Stalin bledol závisťou. Keďže ide o kamaráta môjho nebohého otca, s predstieraným záujmom som si teda ...Zobrazit celý příspěvek

      Nedávno som stretol jedného pána, kovaného straníka takého rangu, že by aj Stalin bledol závisťou. Keďže ide o kamaráta môjho nebohého otca, s predstieraným záujmom som si teda vypočul jeho trápenie.

      Vraj si kúpil nové kapitalistické auto a keď si ho bol prevziať na showroome, tak zistil, že je až priveľmi modré. Vzorkovník modrých farieb obsahoval priveľa odtieňov a nejak to neodhadol správne. Vraj za Rusa by sa mu to nestalo...

      A aké je morálne poučenie z tohto príbehu? Na vine nie je ten kupujúci lebo mal priveľa možností si vybrať ale kapitalizmus pretože za socializmu by musel zobrať takú farbu akú momentálne dostali a nemusel by si s tým lámať hlavu. Strana a poradovník by rozhodol za neho.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      12:10 17.03.2021

      Vidíte, sto lidí, sto chutí... Nemluvím o důchodcích, ale o pracujících lidech, kteří opravdový bolševismus u nás zažili...Současní třicátníci a čtyřicátníci to být přirozeně ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidíte, sto lidí, sto chutí...
      Nemluvím o důchodcích, ale o pracujících lidech, kteří opravdový bolševismus u nás zažili...Současní třicátníci a čtyřicátníci to být přirozeně nemohou...
      Pejorativní označení těchto lidí za senilní důchodce je zcestné.
      Můj příspěvek reagoval právě na to, že Západ si s RF nemá absolutně co vyčítat... ba naopak všemožné křivárny, levárny, podvody aj. za posledních 30 nebo i 50 let provádí ve větší míře a častěji, než RF.
      A přesně vůči tomu se ohrazuji, že současný režim, současný Západ a jeho nekritičtí podporovatelé se chovají a jednají velmi podobně, jako podporovatelé komunismu a SSSR za jejich vlády. Ta samá propaganda, ta samá rétorika, to samé obviňování...
      Stačí si přečíst nějaké dobové noviny, či mrknout na dobové pořady...

      Prostě v žádném případě nevidím současný západní svět jako nějakou modlu či vzor, ba naopak na něj pohlížím jako na cestu dekadence a úpadku. Jeďte se podívat do Paříže v těchto dnech... ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:38 17.03.2021

      Robaiz Lidé co si pamatují bolševika ještě z pracovního procesu jsou už buď v důchodu nebo už na ně důchodovým výměrem mávají, tedy platí to o stesku za mládím. Plus u těchto lidí ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz
      Lidé co si pamatují bolševika ještě z pracovního procesu jsou už buď v důchodu nebo už na ně důchodovým výměrem mávají, tedy platí to o stesku za mládím.
      Plus u těchto lidí hraje silnou roli vědomí životního neúspěchu, který potřebují na někoho hodit, oni by byli neúspěšní i za toho bolševika, ale tehdy měli všichni plus mínus stejné kulové, takže to nebylo tak vidět.
      A ty řeči o tom, že je Západ stejný, stejná propaganda, to jsou vážně jen nesmyslné řeči. Protože když se zeptáte na konkrétní příklady případ, odpovědí je buď je ticho, nebo bláboly o fašistech na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      13:47 17.03.2021

      Robaiz Kde konkrétně jsem použil slovo "senilní"? Pokud někdo zažil "okupaci", od které (té druhé) uteklo víc než 50 let, a to tak aby to vnímal, je dnes už v důchodovém věku. ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz
      Kde konkrétně jsem použil slovo "senilní"? Pokud někdo zažil "okupaci", od které (té druhé) uteklo víc než 50 let, a to tak aby to vnímal, je dnes už v důchodovém věku.
      To, že západ "nemá co vyčítat" rusku jeho levárny, a že jsou srovnatelné, je ideologie neslučující se s fakty. V západu jako celku dnes nikdo "modlu" opravdu ale opravdu nevidí - každý si vybírá co chce. A mimo jiné o tom je demokracie. Za to řada i místních lidí vidí modlu v rusku, přičemž tamnější režim usiluje o to, aby na rusko jako na celek bylo nahlíženo jako na modlu. Kritika se nepřipouští - a to je ten problém.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      14:50 17.03.2021

      Ono těch důchodců je čím dál míň. KSČ má poměrně solidní základnu mladých neúspěšných a závistivých....

      Ono těch důchodců je čím dál míň. KSČ má poměrně solidní základnu mladých neúspěšných a závistivých....

     • Miroslav
      15:06 17.03.2021

      To je ten paradox, že strana ktorá stojí na idei potláčania závisti je primárne tvorená závistlivcami :D

      To je ten paradox, že strana ktorá stojí na idei potláčania závisti je primárne tvorená závistlivcami :D

     • Robaiz
      15:44 17.03.2021

      Nesher.. No nemíním se zde pouštět do zapálených diskusí mimo tematiku článku, ale tenhle Váš "příspěvek" dost napovídá o vašem pohledu na svět. Pracuji ve stavebnictví, když ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher..
      No nemíním se zde pouštět do zapálených diskusí mimo tematiku článku, ale tenhle Váš "příspěvek" dost napovídá o vašem pohledu na svět.
      Pracuji ve stavebnictví, když tedy jednám s lidmi ve věku 50+, jsou to nejčastěji stavbyvedoucí - inženýři, technici, často majitelé stavebních/technologických/montážních firem, popřípadě ředitelé jiných společností, kam technologie dodáváme. V drtivé většině velmi slušně zajištění lidé s úspěšnou kariérou ve svém oboru.
      Dle Vás jsou to všichni neúspěšní senilové...

      Asi vidíte, že pro mne nemá pak smysl brát Vaše názory jakkoliv vážně..Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:13 18.03.2021

      Robaiz Nějak se mi nechce věřit, že by zajištěný inženýr, majitel konstrukční firmy vzpomínal se slzou v oku na bolševismus při vědomí, že by žádnou firmu neměl, na dovolenou by ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz
      Nějak se mi nechce věřit, že by zajištěný inženýr, majitel konstrukční firmy vzpomínal se slzou v oku na bolševismus při vědomí, že by žádnou firmu neměl, na dovolenou by jel jednou za 5 let do Sozopolu a ušetřit na nové auto znamenalo mnoholeté úsilí. O svobodě číst, psát, cestovat ani nemluvě.
      Tomu sám snad nemůžete věřit.
      Ti co tu hlásate spíš pasuje na stavebního dělníka před důchodem, který je frustrovaný, že se po něm chce práce a ještě ho hlídají zda nekrade. Jednoho takového jsem znal.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      10:46 18.03.2021

      Nesher.

      :D :D :D

      Aha... Jste jednoho znal.. tím se vše vysvětluje..

      Vám se očividně nechce více věcí... :D

      Sorry, ale tohle nemá cenu... :D

      Nesher.

      :D :D :D

      Aha... Jste jednoho znal.. tím se vše vysvětluje..

      Vám se očividně nechce více věcí... :D

      Sorry, ale tohle nemá cenu... :D

     • GlobeElement
      12:12 18.03.2021

      Robaiz, zajištěný stavbyvedoucí na bolševika kladně vzpomínat nebude. To je blbost, za bolševika by neměl ani banány ne to bože AUDI v garáži, bydlel by v paneláku a rodinu by na ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz, zajištěný stavbyvedoucí na bolševika kladně vzpomínat nebude. To je blbost, za bolševika by neměl ani banány ne to bože AUDI v garáži, bydlel by v paneláku a rodinu by na dovolenou namísto Thajska vozil k Baltu.
      Jeho syn by nesměl psát příspěvky na facebook jinak by ho vyhodili ze školy a tatíka z práce a dcera by i s dítětem a manželem bydlela u rodičů v jednom pokoji.

      EU má mnoho chyb, ale není zakázáno ji kritizovat a na ty chyby poukazovat a klidně je možno podat i trestní oznámení.
      Co by se asi tak stalo člověku, který by se pokusil podat trestní oznámení na krajského tajemníka KSȨ?Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      12:48 18.03.2021

      GE Aha. Takže tyhle věci se mi nestaly, žádní takoví lidé prostě neexistují. Vykládám si na stavbách s iluzemi. Žiju v matrixu. Pravdu máte vy. Máte ještě nějaké informace o ...Zobrazit celý příspěvek

      GE

      Aha.

      Takže tyhle věci se mi nestaly, žádní takoví lidé prostě neexistují. Vykládám si na stavbách s iluzemi. Žiju v matrixu.

      Pravdu máte vy.

      Máte ještě nějaké informace o mém životě, o kterých bych měl vědět? :DSkrýt celý příspěvek

     • Poly
      13:40 18.03.2021

      Robaiz Lhát se nemá. Už úplně vidím ty podnikatele jak moc moc milují komouše :-D Byť Kateřiny Konečná, dost možná budoucí předsedkyně KSČM, veřejně prohlašuje že jejím životním ...Zobrazit celý příspěvek

      Robaiz
      Lhát se nemá. Už úplně vidím ty podnikatele jak moc moc milují komouše :-D Byť Kateřiny Konečná, dost možná budoucí předsedkyně KSČM, veřejně prohlašuje že jejím životním cílem je zničit kapitalismus, tak holt z nějakého důvodu s tím nemaj problém. :-D

      Běž věšet bulíky na nos někomu jinému. Já znám komunistů až moc a žádný podnikatel mezi nimi není. Možná tak leda nějaký, jehož firma šla do krachu.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      14:54 18.03.2021

      Poly Dovolím si v krátkosti shrnout dosavadní průběh diskuse tohoto vlákna. Na jeho počátku jsem se snažil naznačit, že mocnosti tzv. Západu si v prosazování svých zájmů, resp. ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly

      Dovolím si v krátkosti shrnout dosavadní průběh diskuse tohoto vlákna.
      Na jeho počátku jsem se snažil naznačit, že mocnosti tzv. Západu si v prosazování svých zájmů, resp. své politiky počínají i hůře, než to démonizované Rusko. Asi nemá smysl zaobírat se jednotlivými detaily, stačí si třeba spočítat porušené rezoluce OSN od Jugoslávie po Libyi...

      Dále jsem poukazoval na to, že v době komunismu a vlády jedné strany byli mnozí lidé zarytými přívrženci strany s takovým ideologickým zápalem, že ztratili schopnost rozlišovat to správné od toho špatného. V samotném důsledku pak u nich objektivita naprosto ztratila na významu, neboť postačilo pouze to, co řekla Strana. Narážel jsem výše na to, a všechny příspěvky Vašich kolegů i Vás mne v tomto nadále utvrzují, že v dnešní době jsou mezi námi rovněž lidé s podobnými povahovými rysy, jen se stejným zápalem a nenávistí prosazují ideologii aktuálního politického kurzu. Opět ani stopy po nějakém objektivním uvažování.

      Dále jsem si dovolil přihodit i vlastní zkušenost ohledně názorů mnohých, vzdělaných a finančně zajištěných lidí, které potkávám při výkonu své pracovní činnosti, kteří jsou dostatečně staří na to, aby mohli porovnat život a systém za komunismu a ten současný. Dal jsem poté najevo, že mnozí z nich se přikláněli spíše k tomu prvnímu. Nicméně nikde neuvádím, že tito lidé jsou zarytí komunisté a v každých volbách to tam hážou Filipovi a té jeho partaji...
      Ne, prostě jen v otevřené diskusi porovnávají na základě svých zkušeností.

      Divadlo, které jste následně spustili, vypovídá za vše...
      Dejte mi raději ještě pár mínusů a úchlácholte se pocitem "vyhrané" diskuse... :DSkrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      10:00 19.03.2021

      Ještě jsi robaiz zapomněl zmínit pár dalších věcí. Mimo jiné to, že o "senilech" jsi tady vykládal jen a pouze ty, všichni ostatní tě upozorňovali pouze na to, že si neumíš ...Zobrazit celý příspěvek

      Ještě jsi robaiz zapomněl zmínit pár dalších věcí. Mimo jiné to, že o "senilech" jsi tady vykládal jen a pouze ty, všichni ostatní tě upozorňovali pouze na to, že si neumíš spočítat, že když někdo byť jako teenager zažil okupaci, tak prostě dnes JE v důchodu a že existuje přirozená vlastnost paměti vytěsňovat špatné vzpomínky a uchovávat ty dobré. A že se tedy nedá po 40 až 50 letech spoléhat na lidskou paměť jako na nějaký efektivní zdroj dat, vhodný pro analýzu a srovnávání. Nemluvě samozřejmě o tom, že o komunistickém bordelu se mluvit samozřejmě nesmělo, za to dnes se v médiích řeší každý prd. Je to sice smutné ale je to prostě tak, že propaganda a lži komunistického režimu mají na lidskou paměť vliv i po 30 letech. Bláboly o Jugoslávii a Libyi jsou vyloženě srandovní. Stačí si uvědomit, že právě až zásah západu znamenal uklidnění situace nebo srovnat jak dopadla Libye, kde západ zabránil nejhoršímu a Sýrie statisíci mrtvých a miliony na pochodu do Evropy, kde se k tomu neodhodlal.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      06:51 21.03.2021

      Robaiz
      Vzhledem k tomu, že ve stavebnictví pracuji nějakých 12 let jako mistr a stavbyvedoucí tak můžu říct, že lžeš.

      Robaiz
      Vzhledem k tomu, že ve stavebnictví pracuji nějakých 12 let jako mistr a stavbyvedoucí tak můžu říct, že lžeš.

     • Torong
      06:56 21.03.2021

      Robaiz
      Vzhledem k tomu, že ve stavebnictví pracuji nějakých 12 let jako mistr a stavbyvedoucí tak můžu říct, že lžeš.

      Robaiz
      Vzhledem k tomu, že ve stavebnictví pracuji nějakých 12 let jako mistr a stavbyvedoucí tak můžu říct, že lžeš.

    • Ján Paliga
     01:12 18.03.2021

     "Větu, že "takovej bordel nebyl ani za nás/za bolševika" slýchávám pravidelně a v podstatě všude... " Paradoxne, sú to práve boľševici, ktorí sú dlhodobo pri moci a na Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

     "Větu, že "takovej bordel nebyl ani za nás/za bolševika" slýchávám pravidelně a v podstatě všude... "

     Paradoxne, sú to práve boľševici, ktorí sú dlhodobo pri moci a na Slovensku boli pri moci tiež.... Je to len a len ich výsledok....Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     12:03 18.03.2021

     To je nesmysl a to jak historický, tak kulturní. České království bylo důležitou součástí římskoněmecké říše a český král byl jedním ze sedmi kurfiřtů, kteří volili německého ...Zobrazit celý příspěvek

     To je nesmysl a to jak historický, tak kulturní.

     České království bylo důležitou součástí římskoněmecké říše a český král byl jedním ze sedmi kurfiřtů, kteří volili německého krále (a tím de facto i císaře). A co se týče té naší kultury a těch našich tradic - kromě hradů, které jsou někdy starší je obtížné najít jakoukoliv kulturní památku, kterou se tak hrdě chlubíme, a která nebyla postavena během vlády Habsburků (což je logické, vhledem k faktu, že u nás vládli od 15. století).

     Že stará generace nostalgicky vzpomíná na dobu, kdy meze byly teplejší, holky přítulnější, opasky delší, schodiště méně strmá a kondomy se neohýbaly je sice lidsky pochopitelné, ale s realitou to nemá nic společného. Pokud je dnes ve strakovce bordel, je to způsobeno tím, že zde sedí pohrobci bolševického režimu, zvolení sem našimi dědy a otci, kteří se nedokázali přizpůsobit svobodné zemi, ve které jsou lidé odpovědní za svá rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      13:06 18.03.2021

      Aha... zase máme jasno... :D Kultura jsou totiž jen a pouze hmotné statky. A ty nám tady postavili jen Němci a Rakušané, takže jsme vlastně nikdy žádnou kulturu neměli... :D ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha... zase máme jasno... :D

      Kultura jsou totiž jen a pouze hmotné statky. A ty nám tady postavili jen Němci a Rakušané, takže jsme vlastně nikdy žádnou kulturu neměli... :D Logika.

      České království bylo důležitou součástí..... ano, to bylo, ovšem podřízeno vždy německé či rakouské moci. Nikdy svobodné. Zde není žádný rozpor v tom, co jsem psal...

      Starší generaci by asi tedy měli zakázat volit, ne? Co si to dovolují jako, volit někoho, koho my, mladí prozápadní "demokraté" nechceme !!! :D

      Sice vlákno absolutně OT, ale začíná to mít grády...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:54 18.03.2021

      Kulturní památky jsou samozřejmě hmotné povahy, těžko někde najdeme žijícího pěvce starého 500 let. A tyto kulturní památky (architektura, výtvarné umění, knihy) jsou především z ...Zobrazit celý příspěvek

      Kulturní památky jsou samozřejmě hmotné povahy, těžko někde najdeme žijícího pěvce starého 500 let. A tyto kulturní památky (architektura, výtvarné umění, knihy) jsou především z doby, kdy zde vládli Habsburkové. Z čehož logicky vyplývá, že kulturu nepotlačovali, naopak ji podporovali, jinak by zde ty památky nebyly.

      Demagogické výkřiky od Němcích a Rakušanech si nech od cesty, lidé se na národy nedělili, tím méně šlechta, navíc Habsburkové jsou Švýcaři, takže to máš špatně komplet.

      České království nebylo podřízeno německé ani rakouské moci, bylo podřízeno králi a ten měl smíšený původ. Král měl různé državy, podle toho, co vybojoval, koupil, vyženil anebo dostal v léno, Čechy, Korutany, Uhry, jak se komu podařilo. Docela dost českých panovníků vládlo i v dalších zemích, které jsou dnes součástí Německa, Rakouska, Itálie, Francie nebo Polska.

      Pokud se ti nelíbí, že v Českém království vládli Habsburkové, stěžuj si u Karla IV., který jim právo na toto území dal smlouvou s Albrechtem Habsburským. A tvé tvrzení, že české království nebylo svobodné, je ve světle faktu, že český král byl římským kurfiřtem, naprosto směšné. Navíc čtyři čeští vladaři byli německými králi a to Karel, Václav, Zikmund a Jošt (všechno Lucemburkové), O titul německého krále se ucházel i Přemysl Otakar II., ale prohrál volbu (vyhrál Rudolf Habsburský - takto se Habsburkové dostali do Rakous).

      Jsem rád, že nezpochybňuješ fakt, že Babiše a jeho postkomunistickou vládu volili starší lidé. Zničili tím budoucnost svých dětí a vnuků.

      A nesnaž se tvrdit, že jsi mladý demokrat. nejsi ani jedno. Tvé nejedlovské pojetí národních dějin tě usvědčuje dost jasně.Skrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      09:57 19.03.2021

      Knockout.....

      Knockout.....

  • Poly
   14:47 17.03.2021

   Až budeme Švýcarsko tak o tom můžeme uvažovat. Prober se z padesátek do reality...

   Až budeme Švýcarsko tak o tom můžeme uvažovat. Prober se z padesátek do reality...

  • bubamara
   16:24 17.03.2021

   Nic ve zlém, ale kdo si chce udobřovat Rusko, dosáhne jen toho, že jím je považován za slabocha a podle toho s ním je Ruskem také naloženo. Sami s tím už máme dost zkušeností.

   Nic ve zlém, ale kdo si chce udobřovat Rusko, dosáhne jen toho, že jím je považován za slabocha a podle toho s ním je Ruskem také naloženo. Sami s tím už máme dost zkušeností.

   • tctx
    14:33 21.03.2021

    Amen.

    Amen.

 • Lukas123
  20:55 16.03.2021

  Ja docela cápem orientáciu Británie skôr na ľahšie expedičné sily nakoľko sú ostrovná krajina, avšak očakával by som od pomerne vyspelej (politicky/vojensky) krajiny že si dá jasné ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja docela cápem orientáciu Británie skôr na ľahšie expedičné sily nakoľko sú ostrovná krajina, avšak očakával by som od pomerne vyspelej (politicky/vojensky) krajiny že si dá jasné priority, najmä námorníctvo a letectvo a bude sa toho držať. Tu to skôr vyzerá na také špekulatívne rozhodovanie ktoré stojí čas aj peniaze.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:31 16.03.2021

   Námorníctvo a letectvo by mali byť vo VB prioritou. Taktiež delostrelectvo. Po rokoch sa (bývalá) námorná veľmoc dočkala dvoch konvenčných paralietadloviek bez katapultov. Dočkať ...Zobrazit celý příspěvek

   Námorníctvo a letectvo by mali byť vo VB prioritou. Taktiež delostrelectvo. Po rokoch sa (bývalá) námorná veľmoc dočkala dvoch konvenčných paralietadloviek bez katapultov. Dočkať by sa mali aj nových jadrových ponoriek kus za kus. Čiže situácia v námorníctve sa zlepšuje, resp sa nezhoršuje. Čo ma však prekvapuje je, že Británia úplne rezignovala na výrobu vlastných lietadiel.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas123
    21:46 16.03.2021

    Áno, to námorníctvo ako tak posiluje, mali by prichádzať aj fregaty Type 26. A v letectve by som to nevidel tak zle, veď technologicky sa podieľajú na Typhoon, F-35 a pod. A začali ...Zobrazit celý příspěvek

    Áno, to námorníctvo ako tak posiluje, mali by prichádzať aj fregaty Type 26. A v letectve by som to nevidel tak zle, veď technologicky sa podieľajú na Typhoon, F-35 a pod. A začali vyvíjať stíhačky Tempest čiže nepovedal by som že rezignovali, ale finančné náklady su hlavné a tie asi žiadnej krajine podobnej veľkosti a ekonomickej sile neumožňujú vyvíjať viacero druhov leteckej techniky bez spolupráce s inými krajinami.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     22:08 16.03.2021

     Keby som mal vybrať jedinú vec ktorá zachránila Britániu pred Nemeckom tak nepoviem, že tanky, delostrelectvo alebo námorníctvo. Poviem, že to bolo letectvo. Keby dnes Británia ...Zobrazit celý příspěvek

     Keby som mal vybrať jedinú vec ktorá zachránila Britániu pred Nemeckom tak nepoviem, že tanky, delostrelectvo alebo námorníctvo. Poviem, že to bolo letectvo. Keby dnes Británia zažila takú blokádu ako v prvej polovici 40-tych rokov, tak by mala vážne problémy. Bez výroby na domácej pôde by sa nemali šancu ubrániť.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas123
      22:31 16.03.2021

      Súhlas ale tak povedzme si že ktorá krajina dnes vyrába všetku leteckú techniku bez podpory výrobcov v iných krajinách-Rusku, USA? Do istej miery Čína.

      Súhlas ale tak povedzme si že ktorá krajina dnes vyrába všetku leteckú techniku bez podpory výrobcov v iných krajinách-Rusku, USA? Do istej miery Čína.

     • Jura99
      08:03 17.03.2021

      Před Německem zachránil Británii kanál La Manche a Hitlerova nedočkavost jít na SSSR. Jinak samozřejmě britská letadla byla pro Němce nepříjemný oříšek, ale první opravdové ...Zobrazit celý příspěvek

      Před Německem zachránil Británii kanál La Manche a Hitlerova nedočkavost jít na SSSR. Jinak samozřejmě britská letadla byla pro Němce nepříjemný oříšek, ale první opravdové zastavení iniciativy Němců na západní frontě přivodila britská pozemní armáda a zejména právě obrněná technika včetně tanků u El Alameinu. Takže tradici mají Britové v obrněných jednotkách určitě.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:22 17.03.2021

      Nemecko sa nepochybne pripravovalo na inváziu na ostrovy. Samozrejme, nikdy k tomu došlo. Jedným z dôvodov bolo aj to, že nedokázali eliminovať RAF natoľko, že by bolo možné kryť ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemecko sa nepochybne pripravovalo na inváziu na ostrovy. Samozrejme, nikdy k tomu došlo. Jedným z dôvodov bolo aj to, že nedokázali eliminovať RAF natoľko, že by bolo možné kryť vylodenie. Samotný La Manche bol len súčasťou problému. Nie samotný problém.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:40 17.03.2021

      La Manche byl jedinou překážkou, která Němcům bránila obsadit Británii, která přišla o většinu výzbroje předtím ve Francii a neměla by se čím bránit. La Manche byl přírodní ...Zobrazit celý příspěvek

      La Manche byl jedinou překážkou, která Němcům bránila obsadit Británii, která přišla o většinu výzbroje předtím ve Francii a neměla by se čím bránit. La Manche byl přírodní překážkou německého vítězství, stejně jako mráz pod Moskvou. Británie by určitě padla, stejně jako by padla Moskva, kdyby tam Němci dorazili v létě.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:13 17.03.2021

      Dňa 16. júla 1940 bola vydaná Smernica OKW (Oberkommando der Wehrmacht - Vrchné veliteľstvo brannej moci) č. 16 o príprave vyloďovacej akcie proti Anglicku pod krycím názvom ...Zobrazit celý příspěvek

      Dňa 16. júla 1940 bola vydaná Smernica OKW (Oberkommando der Wehrmacht - Vrchné veliteľstvo brannej moci) č. 16 o príprave vyloďovacej akcie proti Anglicku pod krycím názvom „Seelöwe“ (Morský lev), ktorá mala byť pripravená na 15. augusta. Invázie sa malo zúčastniť 38 divízií (z toho 6 tankových a 3 motorizované) a vylodenie mala podporovať 2. a 3. letecká armáda (2600 lietadiel).

      Nový termín operácie bol stanovený na 15. septembra a v štyroch sledoch sa malo vylodiť 24 divízií (nie pôvodných 38) a sústavne sa začalo nacvičovať naloďovanie a vyloďovanie. Uskutočnenie operácie záviselo od získania nemeckej nadvlády vo vzduchu, neutralizácie britského loďstva, dostatočného množstva plavidiel, prekonania pobrežnej obrany Anglicka a odporu britských vojsk v hĺbke územia.

      Išlo o prvý významný konflikt v dejinách vojen vybojovaný výhradne prostredníctvom leteckých síl (žiadne pozemné vojská sa nezapojili). Cieľom tejto bitky, ktorú po skončení bitky o Francúzsko rozpútala nemecká strana, bolo zničiť alebo výrazne oslabiť britské Royal Air Force (Kráľovské vzdušné sily/letectvo) a získať úplnú vzdušnú prevahu nad Lamanšským prielivom a Britániou, čo bolo pre nemecké velenie nutnou podmienkou na uskutočnenie invázie do Anglicka (plánovaná operácia Seelöwe). Bez vzdušnej prevahy by táto akcia bola príliš riskantná až neuskutočniteľná.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      12:54 17.03.2021

      Trochu plete příčinu a následek. Jen díky kanálu La Manche se mohla vést letecká bitva o Británii. A i v té bylo RAF téměř na lopatkách, kdyby Hitler nezměnil strategii. Místo ...Zobrazit celý příspěvek

      Trochu plete příčinu a následek. Jen díky kanálu La Manche se mohla vést letecká bitva o Británii. A i v té bylo RAF téměř na lopatkách, kdyby Hitler nezměnil strategii. Místo letišť se soustředil na Londýn. On ten malíř pokojů, udělal chybných taktických i strategických rozhodnutí daleko víc, takže se říká , že to byl nejúspěšnější spojenecký generál.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:07 17.03.2021

      Miroslav: to přeci každý ví, že plánovali námořní invazi do Británie, na kterou si nakonec netroufli. Ovšem nebýt kanálu La Manche, tak by po porážce Francie ani nevypínali motory ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: to přeci každý ví, že plánovali námořní invazi do Británie, na kterou si nakonec netroufli. Ovšem nebýt kanálu La Manche, tak by po porážce Francie ani nevypínali motory u tanků a zastavili by se na čaj až v Londýně.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:12 17.03.2021

      Keby pes nesral tak ho roztrhne... Na ,,keby" sa nehrá. Ten kanál tam je a reálne sa uvažovalo s inváziou za predpokladu, že Luftwaffe získa prevahu nad RAF. Ostatne to bola jasná ...Zobrazit celý příspěvek

      Keby pes nesral tak ho roztrhne...

      Na ,,keby" sa nehrá. Ten kanál tam je a reálne sa uvažovalo s inváziou za predpokladu, že Luftwaffe získa prevahu nad RAF. Ostatne to bola jasná požiadavka Wehrmachtu, že bez vzdušnej nadvlády nad kanálom je to nesplniteľná úloha. To sa nestalo. RAF za cenu ťažkých strát udržala kontrolu vzdušného priestoru nad kanálom čo vylučovalo uskutočniť inváziu. A dostávame sa teda na začiatok debaty, že bitku o Britániu vyhralo britské letectvo.Skrýt celý příspěvek

     • Garry
      19:59 17.03.2021

      Miroslav Ono to bolo tak ako to Kichot písal ,RAF bolo hotové nemali pilotov a aj Lietadlá im dochádzali a zrazu sa nemci stiahli.Sami angláni priznali že boli v koncoch mleli z ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Ono to bolo tak ako to Kichot písal ,RAF bolo hotové nemali pilotov a aj Lietadlá im dochádzali a zrazu sa nemci stiahli.Sami angláni priznali že boli v koncoch mleli z posledného. Nemci to neodhadli správne boli defakto víťazmi ale nevedeli o tom. A história hovorí že RAF ubránilo ostrovy....Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      01:17 18.03.2021

      ".... Hitlerova nedočkavost jít na SSSR..." Skôr z núdze cnosť.... Tie armády RKKA v bialystockom a ľvovskom výbežku a na hranici s Rumunskom v júni 1941 vravia viac ako dosť.... Zobrazit celý příspěvek

      ".... Hitlerova nedočkavost jít na SSSR..."

      Skôr z núdze cnosť....

      Tie armády RKKA v bialystockom a ľvovskom výbežku a na hranici s Rumunskom v júni 1941 vravia viac ako dosť....Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:20 18.03.2021

      Miroslav, to je zjednodušené. Británie by padla bez zásobování z USA a to mělo na starosti námořnictvo. Invaze do Británie by se také musela vypořádat nejen s britským letectvem, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav, to je zjednodušené. Británie by padla bez zásobování z USA a to mělo na starosti námořnictvo. Invaze do Británie by se také musela vypořádat nejen s britským letectvem, ale i s námořnictvem. Ale německé námořnictvo bylo mnohem slabší, nemohlo tedy spoléhat na to, že se britským lodím postaví samo, musela by je chránit luftwaffe, proto ta letecká bitva o Británii.

      Pro ostrovní stát je důležité, aby v případě konfliktu zabránil invazi nepřítele. Ten nutně musí připlout na lodích. Je tedy nutné zastavit ty lodě. A k tomu se dá použít více prostředků, každý má výhody i nevýhody a tedy je nutné mít k dispozici všechny.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    15:26 17.03.2021

    Námořnictvo prachy dostává, jenže jen díky tomu, že například odkládají likvidaci starých ponorek. Likvidace všech vyřazených jaderných ponorek stojí to samé, co 2 Astute. Pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

    Námořnictvo prachy dostává, jenže jen díky tomu, že například odkládají likvidaci starých ponorek. Likvidace všech vyřazených jaderných ponorek stojí to samé, co 2 Astute. Pokud by se měly zlikvidovat a jako že budou muset resp už dávno měly být, tak o ten samej bakšiš ořežou Royal Navy.
    Dalším problémem je posádka. Došlo k silné redukci z 39 000 na 29 000 od roku 2000. To je zcela šílené. Aktuálně nemůže některé lodě ani nasadit. Logicky, posádka je drahá a tam se dá hřešit.Skrýt celý příspěvek

   • bubamara
    16:22 17.03.2021

    Přiznám se, že situace u námořnictva zas tak skvělá nepřijde. Minimálně početně šlo dost dolů, zůstalo všeho všudy šest torpédoborců a snad 13 fregat. A torpédoborce Daring mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Přiznám se, že situace u námořnictva zas tak skvělá nepřijde. Minimálně početně šlo dost dolů, zůstalo všeho všudy šest torpédoborců a snad 13 fregat. A torpédoborce Daring mají velké probléy s pohonem, což se silně odráží na jejich bojeschopnosti. Hodně se řízlo i do pomocných sil, skončily Harriery a problém jsou i protilodní střely (ale běží vývoj nových, jen to trvá). Samozřejmě astronomické částky sežraly jaderné ponorky, zvláště ty raketonosné. Ne nadarmo je Trident takové téma v seriálu Jistě, pane premiére.:)Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  19:18 16.03.2021

  Takže británie z ohledu těžké výzbroje nic moc, francie se svým programem Scorpion jasně potvrdila svou orientaci na lehčí a mobilní síly, z velkých hráčů v Evropě zůstává Německo, ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže británie z ohledu těžké výzbroje nic moc, francie se svým programem Scorpion jasně potvrdila svou orientaci na lehčí a mobilní síly, z velkých hráčů v Evropě zůstává Německo, které má ale armádu docela v rozkladu po působení jejich bývalé ministryně obrany a Polsko, které bere klasický teritoriální způsob boje vážně. No uvidíme, co budoucí léta přinesou, ale s post covidovou ekonomikou to na velké utrácení nevidím ani v jedné z těchto zemí.
  Ale speciálně v té Británii se jím nedaří už dlouhodobě, Royal Navy až letadlovky katastrofa, pozemní síly taky nic moc dle článku, alespoň to letectvo a speciální síly, když už nic jiného.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   20:46 16.03.2021

   .... my si tiež nemáme čo namýšľať, je to u nás podobné, ak nie horšie...

   .... my si tiež nemáme čo namýšľať, je to u nás podobné, ak nie horšie...

Načítám diskuzi...