Záložníky na letecké základně v Čáslavi přijel pozdravit velitel vzdušných sil

Záložníky, kteří se účastní cvičení Hradba 2018 na čáslavské základně, přijel pozdravit velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Jaromír Šebesta (vlevo); / autor

V termínu od 3. do 30. dubna 2018 probíhá největší cvičení aktivní zálohy v historii Armády České republiky. Téměř 1400 záložníků plní úkoly operačního nasazení ve spolupráci s Policií ČR nebo úkoly ochrany objektů důležitých pro obranu státu. Od středy 18. dubna do soboty 21. dubna probíhá výcvik také u 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

Celkem 79 záložníků útvarů Vzdušných sil Armády České republiky přijelo ve středu 18. dubna na čáslavskou leteckou základnu. Hned v prvním dnu je čekalo nejen nezbytné seznámení se základnou, ale také vybudování ochranných prvků kolem simulovaného objektu důležitého pro obranu státu. 

 

 

„Zaujetí pozic proběhne ve 22.00 hod.,“ vydává pokyn řídící cvičení podplukovník Martin Janatka v rámci úvodního briefingu, kterého se účastnil také velitel Vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Jaromír Šebesta.

 

„Cvičili jste ve vojenském výcvikovém prostoru, nyní budete cvičit společně s vojáky vzdušných sil v prostorách, ve kterých byste působili v rámci skutečného nasazení,“ uvedl v úvodu svého projevu generálmajor Šebesta. „Výcviku na letecké základně jste se účastnili už v loňském roce během mezinárodního cvičení Ample Strike. Nyní máte možnost poznat leteckou základnu v Čáslavi. Jsem rád, že máme prvek, který dokáže posílit naši strukturu v případě potřeby,“ pokračoval generálmajor Šebesta.

 

V řadách aktivních záloh by mohli sloužit technici i piloti

Generálmajor Šebesta přiblížil také možné budoucí zaměření struktury jednotek aktivní zálohy: „Rádi bychom v našich řadách viděli také bývalé vojáky z povolání, specialisty na leteckou techniku nebo piloty. Máme společnosti, které se zabývají letectvím nebo dokonce školí mladé budoucí armádní piloty. Vnímáme, že spousta z těchto odborníků by se ráda stala součástí Aktivní zálohy ozbrojených sil ČR,“ doplnil Šebesta.

 

Došlo také na volnou diskuzi

Po svém vystoupení ponechal generálmajor Šebesta prostor pro diskuzi. Z řad aktivních záložníků zněla chvála a ocenění přístupu armády. „Aktivním záložníkem jsem již 17 let, 21. základna je již mou třetí jednotkou, takže mohu porovnávat. Úroveň výcviku se neustále zvyšuje,“ chválil si velitel hospodářské čety aktivní zálohy poručík Zdeněk Kvasnička.

 

V závěru vystoupení poděkoval generálmajor Jaromír Šebesta všem vojákům aktivní zálohy za jejich přístup a za to, že jim není lhostejná bezpečnost České republiky. V dalších letech by tak skutečně mohli být řady záložníků na cvičeních doplněny o o pilotní a technický personál, který by se v rámci výcviku přeškoloval pro potřeby armády.

 

Poručík Zdeněk Kvasnička (uprostřed) během diskuze s generálmajorem Jaromírem Šebestou / autor
 

Nábor aktivní zálohy stále pokračuje

Jednotky aktivní zálohy útvarů vzdušných sil vznikly teprve v polovině roku 2016. V současnosti jsou stále volné pozice kuchařů, řidičů, strážných nebo chemiků. „U 21. základny máme celkem 98 tabulkových míst pro vojáky aktivní zálohy. Momentálně je 46 míst obsazených a s dalšími zájemci máme dojednané pohovory,“ přibližuje velitel roty aktivní zálohy 21. základny taktického letectva Čáslav kapitán Gustav Stehlík.

 

Jednotka AZ u 21. základny taktického letectva Čáslav:

- Rota bojového zabezpečení (73 vojáků AZ, 3 VZP)

   - 1. strážní četa roty bojového zabezpečení

   - 2. strážní četa roty bojového zabezpečení

   - Četa chemické ochrany roty bojového zabezpečení

 

- Hospodářská četa (25 vojáků AZ)
   - 1. hospodářské družstvo hospodářské čety
   - 2. hospodářské družstvo hospodářské čety

 

Ve struktuře jednotky AZ u 21. základny jsou volné pozice:

- aktivní záložníky v hodnosti desátník až poručík ;
- vojáky AZ do funkcí velitelů družstev a velitelů čet ;
- odbornosti střážný, řidič, chemik, odmořovač, skladník nebo kuchař .
 

Zdroj: 21. zTL Čáslav

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda začala provozovat unikátní dílenské vozidlo z VTÚ

Vojenský technický ústav, s. p. předal na konci loňského roku Armádě České republiky pět kusů ...

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. Schopnost přesunout vojska měla nejednou významný ...

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

České JAS-39 Gripen zlepšují své operační schopnosti díky softwarovému upgradu

České letectvo úspěšně dokončilo upgrade své flotily stíhacích letounů Gripen na operační systém ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jura99
    17:55 21.04.2018

    To je lepší zpráva než by byl nákup 100 tanků. Armáda jsou především lidé a je velice dobré, že v tomto státě nevymřeli schopní organizátoři, kteří tu vždycky byli.

    To je lepší zpráva než by byl nákup 100 tanků. Armáda jsou především lidé a je velice dobré, že v tomto státě nevymřeli schopní organizátoři, kteří tu vždycky byli.