Zánik Republiky Arcach: Rusové viní arménského premiéra Pašinjana

-
21. 9. 2023
-
35 komentářů
-
Jan Buchar
Po pouhém dni války si Ázerbájdžán ve středu ráno vymohl od zástupců karabašských Arménů příměří. Jeho podmínky se rovnají konci politické autonomie Náhorního Karabachu, možná i konci arménského života v regionu. V dalších dnech budou zástupci místního arménského obyvatelstva jednat s ázerbájdžánskou vládou o „reintegraci“ a budoucím životě „v rámci ázerbájdžánské ústavy“.
Samozvaná Republika Arcach se 120 000 obyvateli trpí nedostatkem potravin, elektřiny, léků, plynu a pohonných hmot. V prosinci loňského roku totiž Baku zahájilo blokádu Lačinského koridoru, zásobovací trasy z Arménské republiky do Náhorního Karabachu. Od poloviny letošního června tudy nemohly projíždět ani dodávky pomoci ruských mírových sil a Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Ázerbájdžán nabídl jako alternativu pro zásobovací konvoje trasu pod svou výlučnou kontrolou přes Agdam. Karabašští Arméni to dlouho odmítali. Nakonec se však nedostatek surovin a zboží stal tak velkým, že s návrhem Baku souhlasili. Do regionu tak opět proudila humanitární pomoc.
Místní Arméni se posléze dohodli s Baku na souběžném otevření agdamské trasy a Lačinského koridoru. MVČK proto v pondělí mohl přepravit do Náhorního Karabachu další materiál. V Baku bylo podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) pravděpodobně již dávno rozhodnuto o v úterý zahájené „protiteroristické operaci“. Již několik týdnů se objevovaly zprávy o ázerbájdžánských jednotkách u náhorněkarabašské kontaktní linie.
Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev se při ofenzivě spoléhal na svého tradičního spojence, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten již na přehlídce vítězů po 44 dnů dlouhé válce roce 2020 naznačoval pokračování soupeření o politickou kontrolu nad Náhorním Karabachem. Zdrženlivé postoje arménské a ruské vlády, jež politickou suverenitu Republiky Arcach dosud aktivně podporovaly, zřejmě vedly k současnému rozuzlení. Mezinárodní výzvy z Kanady, Francie, Japonska, Německa a USA k zastavení Alijevovy vojenské operace proti karabašským Arménům měly spíše symbolický význam.
Na bojišti byl Stěpanakert ponechán spojeneckým Jerevanem i Moskvou sám sobě proti ázerbájdžánské mnohonásobné přesile. FAZ s odkazem na arménské zdroje informoval o 32 zabitých Arménech, z toho sedmi civilistech, a více než 200 raněných, z toho 35 civilistů. Samvel Šachramanjan, nejvyšší politický představitel karabašských Arménů, označil ve středu ráno mezinárodní reakci na útok za neadekvátní. Náhorní Karabach bude podle něj nucen přijmout opatření k zajištění bezpečnosti svého obyvatelstva, byť žádné konkrétní plány neuvedl.
Krátce poté ovšem následovala faktická karabašská kapitulace, jejíž podmínkou má být rozpuštění a úplné odzbrojení místních arménských ozbrojených sil. Politická reprezentace Republiky Arcach zůstala navzdory původním požadavkům Baku prozatím zachována. Je ale de facto bezbranná a bezmocná. Podle kapitulační dohody se zbývající jednotky jerevanských ozbrojených sil mají rovněž stáhnout z prostoru rozmístění ruského mírového kontingentu (tj. opustit ty části Náhorního Karabachu, které Ilham Alijev v roce 2020 ještě nezískal pod svou kontrolu). Arménská vláda v čele s premiérem Nikolem Pašinjanem v úterý opakovaně odmítla ázerbájdžánské nařčení z přítomnosti svých sil v Náhorním Karabachu.
Premiér Pašinjan ve středu označil bod dohody o stažení jednotek Arménie za ne příliš „srozumitelný“, neboť jeho země nemá od předloňského srpna v Náhorním Karabachu žádné jednotky. Jerevanská vláda se navíc necítí být účastníkem procesu, který vedl k uzavření příměří. Zmiňování Arménie podle Pašinjana potvrzuje hypotézu, že jedním z cílů ázerbájdžánského útoku na Náhorní Karabach bylo vtáhnout Arménii do bojů. Premiér v úterý ve svých vyjádřeních jasně odděloval popis situace v Náhorním Karabachu od popisu situace na hranicích Arménie, která po celou dobu zůstala poměrně stabilní.
Z arménského pohledu jde o významnou a traumatickou změnu. Nikol Pašinjan se k moci dostal po revoluci v roce 2018 a jeho první vyjádření zněla bojovně. „Arcach je Arménie, tečka!“ prohlásil například v srpnu roku 2019 ve Stěpanakertu a přítomné publikum přiměl skandovat slovo „sjednocení“. Když Ilham Alijev před téměř třemi lety zahájil velký útok na Náhorní Karabach, arménský premiér ofenzivu označil za „vyhlášení války celému arménskému národu“. Jerevan vzápětí nastolil válečný stav a nařídil všeobecnou mobilizaci. Pašinjan pokládal své ozbrojené síly za připravené čelit ázerbájdžánskému vpádu.
Rychle se však ukázala převaha Baku, jejíž vojáci se opírali o pokročilé zbraně pořízené díky příjmům z ropy a o západní vojenské know-how zprostředkované spojeneckým Tureckem. Výsledkem války byly v roce 2020 tisíce mrtvých a ztráta suverenity nad oblastmi, které byly pod arménskou kontrolou od počátku 90. let minulého století. Nikol Pašinjan porážku a masové demonstrace politicky přežil, protože za špatný stav arménské armády nebyl obviňován on, ale mocenský kartel kolem jeho předchůdce Serže Sargsjana. Pro mnohé zůstával Pašinjan postavou naděje v časech nouze. „Řada vnitřních i vnějších sil si přeje, aby se Arménie zapojila do rozsáhlých bojů s Ázerbájdžánem,“ řekl Pašinjan v úterý. „Tyto pokusy jsou nepřípustné a my tento proces budeme kontrolovat.“ Podle něj je důležitá „stabilita“ státu a dodal, že v Arménii se objevují výzvy k převratu.
Pašinjanovi odpůrci z nacionalistického tábora ho dlouhodobě označují za „zrádce“. Arménský premiér totiž uznal územní celistvost Ázerbájdžánu včetně Náhorního Karabachu, a tím se vzdálil od dlouholeté jerevanské linie trvající na „národním sebeurčení“ karabašských Arménů. Zůstal z ní jen požadavek na zachování práv arménského obyvatelstva a bezpečnostních zárukách v rámci Ázerbájdžánu. Ilham Alijev však libovolnou formu „zvláštního statusu“ karabašských Arménů vždy odmítal. I kdyby se tento bod nyní mezi vládou z Baku a karabašskou reprezentací projednával, vojenská kapitulace Arcachu pravděpodobně nepovede k ochotě Alijeva ke kompromisu. Arméni a Ázerbájdžánci si k tomu z historických důvodů kategoricky nedůvěřují. Nenávist je na obou stranách hluboká a vyhánění obyvatelstva doprovázelo všechny minulé konflikty. Mnoho karabašských Arménů se proto téměř jistě rozhodne opustit svou vlast.
Premiér Pašinjan a Armen Grigorjan, tajemník arménské Rady bezpečnosti, s odkazem na příměří z roku 2020 vyzývají k ochraně obyvatel Náhorního Karabachu Rusko. Podle Grigorjana Rusové svůj závazek neplní. Vztahy mezi Jerevanem a Moskvou jsou dnes napjaté, mimo jiné kvůli arménskému plánu ratifikovat Římský statut Mezinárodního trestního soudu, který vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Další třenice mezi oběma zeměmi vyvolala přítomnost manželky arménského premiéra na zářijovém fóru prvních dam a pánů v Kyjevě. Podle místních médií Ukrajině předala též arménské dodávky humanitární pomoci.
Významnou roli rovněž sehrálo arménsko-americké vojenské cvičení nedaleko Jerevanu, které se odehrálo bezprostředně před nynější vojenskou akcí Ázerbájdžánu. Desetidenních manévrů „Eagle Partner“ se zúčastnilo 85 amerických a 175 arménských vojáků. Arménské ministerstvo obrany uspořádání cvičení vysvětlilo „snahou zvýšit úroveň interoperability jednotek účastnících se mezinárodních mírových misí v rámci mírových operací stejně jako vyměnit si osvědčené postupy v oblasti řízení a taktické komunikace“.
Arménské kontakty se Západem otevřeně kritizoval místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. „[Pašinjan roku 2020] prohrál válku, ale kupodivu zůstal na svém místě. Pak se rozhodl, že za svou porážku bude vinit Rusko. Pak se vzdal části území své země. Pak se rozhodl flirtovat s NATO a jeho žena vyzývavě vozí našim nepřátelům pomoc,“ uvedl Medveděv. „Hádejte, jaký osud ho čeká.“
Podobně vnímá příčinu eskalace v Náhorním Karabachu ruský politolog Alexej Muchin. Vedla k ní podle něj řada neuvážených politických rozhodnutí arménského premiéra, údajně pod vlivem západních zemí (Spojených států a Francie). Minulý rok Nikol Pašinjan a Ilham Alijev podepsali prohlášení, v němž uznali Alma-Atskou deklaraci z roku 1991 a tím Náhorní Karabach za součást ázerbájdžánského území. Toto prohlášení postavilo ruské mírové síly do obtížné pozice a zároveň poskytlo Baku další příležitosti k jednání.
„Arménská strana spontánně a z nám zatím neznámých důvodů uznala toto území za ázerbájdžánské, což Baku dalo možnost pokračovat ve svém snažení. Vinu v tomto případě nese výhradně arménský premiér, Nikol Pašinjan, který toto neuvážené politické rozhodnutí učinil,“ domnívá se Muchin. Západní země prý Arménii vnutily myšlenku, že svého jediného spojence v regionu - Rusko - již nepotřebuje. To se v posledních letech projevilo v neúčastí Jerevanu na aktivitách v rámci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti a uspořádání vojenského cvičení se Spojenými státy.
„Turecko a Ázerbájdžán to samozřejmě vnímaly jako slabost arménského politického vedení a odstartovaly operaci, jejíž výsledky nyní pozorujeme. Situace se bohužel vyvíjí eskalujícím způsobem,“ dodává Muchin.
Zdroje: Frankfurter Allgemeine Zeitung, TASS, 2, Izvestija, Reuters, EurAsia Daily
Související články
Na Kavkazu opět bojují Arméni s Ázerbájdžánci
V tradičně neklidné oblasti Kavkazu se opět tvrdě bojuje. Podle světových agentur boje v oblasti ...
-
29.09.2020
-
225 komentářů
-
Kristián Chalupa
Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie
Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...
-
29.09.2020
-
43 komentářů
-
Jan Grohmann
Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům
Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...
-
05.10.2020
-
82 komentářů
-
Jan Grohmann
Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie
Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...
-
26.10.2020
-
163 komentářů
-
Jan Grohmann
Ázerbajdžán oznámil své ztráty během 24-hodinového útoku na Karabach minulý týden. 192 KIA a 511 WIA. ...Zobrazit celý příspěvek
Ázerbajdžán oznámil své ztráty během 24-hodinového útoku na Karabach minulý týden. 192 KIA a 511 WIA.
https://twitter.com/cavidaga/s...
Vzhledem k tomu že z Arcašských sil po roce 2020 zbyla víceméně jen lehce ozbrojená milice a pár kusů obstarožní těžké techniky jsou to překvapivě vysoké ztráty. Navic totalitní režimy moc rády v těchle věcech pravdu neříkají, dá se tedy předpokládat že skutečná čísla jsou ještě o něco vyšší.
Co se týče ztrát Arménů - Udajne mezi 300 až 400 KIA a 600 WIA. Vzhledem k absolutní dominanci AZ armády na zemi i ve vzduchu nepřekvapivá čísla. Počty nejspíše dále narostou na zaklade toho jak AZ naloží s odzbrojenými POW.
https://twitter.com/NeilPHauer... Skrýt celý příspěvekKarabach už opustilo skoro 14 000 lidí. https://www.bbc.com/news/world... To je víc než 10%. Tímto tempem bude do týdne polovina Arménů z Karabachu ...Zobrazit celý příspěvek
Karabach už opustilo skoro 14 000 lidí.
https://www.bbc.com/news/world...
To je víc než 10%. Tímto tempem bude do týdne polovina Arménů z Karabachu pryč.
Azerbajdžán žádné čistky asi dělat nebude - nebude na kom.Skrýt celý příspěvekUpozornil bych na to že pojem "etnické čistky" není omezen jen na to že jsou lidi fyzicky pomocí bajonetů silou natlačeni do náklaďáků a odlifrováni za hranice. Aplikuje se i na ...Zobrazit celý příspěvek
Upozornil bych na to že pojem "etnické čistky" není omezen jen na to že jsou lidi fyzicky pomocí bajonetů silou natlačeni do náklaďáků a odlifrováni za hranice. Aplikuje se i na situace kdy lidé odejdou "z vlastní vůle" pomocí vlastních sil a dopravních prostředků, pokud tak činí v důsledku cíleného a systematického zastrašování - rabování, destrukce majetku, vraždy a znásilnění.... A vzhledem k tomu jak se armáda Ázerbajdžánu chovala a chová na "osvobozeném" území myslím není pochyb o tom že to v tomhle scénáři platí.
A prohlášení azerských činitelů na všech úrovních to že arménský exodus není vedlejší produkt znovudobytí Karabachu ale jasný a úmyslný cíl vlády v Baku jen potvrzují.
Ázerbajdžán čistky dělat nebude protože je už dělá.Skrýt celý příspěvekTak už 30 000. https://www.bbc.com/news/world... Azerbajdžán viditelně čeká, až Arméni odejdou. Nepochybuji, že vědí, proč utíkají, ale Azerbajdžán to bude ...Zobrazit celý příspěvek
Tak už 30 000.
https://www.bbc.com/news/world...
Azerbajdžán viditelně čeká, až Arméni odejdou. Nepochybuji, že vědí, proč utíkají, ale Azerbajdžán to bude prezentovat tak, že odešli z vlastní vůle a on je chtěl pokojně integrovat jako plnoprávné občany.Skrýt celý příspěvekNaprosto souhlasím, a spousta užitečných idiotů na západě jim v tom pomůže protože napříč faktům jim hlavě platí rovnitko Arménie=Rusko a Ázerbajdžán=Západ... stačí se podívat na ...Zobrazit celý příspěvek
Naprosto souhlasím, a spousta užitečných idiotů na západě jim v tom pomůže protože napříč faktům jim hlavě platí rovnitko Arménie=Rusko a Ázerbajdžán=Západ... stačí se podívat na Twitter.
Samozřejmě je to úplná volovina - vždyť "plnoprávní" občané nejsou v Ázerbajdžánu ani samotní azeři.
https://twitter.com/Avetissian...
Už téměř 50 tisíc.Skrýt celý příspěvek
https://youtu.be/IclurNHu1Gc?s... Firstpost News komentář k indické vojenské pomoci Arménii. Je to odplata Indie za tureckou podporu Pákistánu v indicko-pákistánské ...Zobrazit celý příspěvek
https://youtu.be/IclurNHu1Gc?s...
Firstpost News komentář k indické vojenské pomoci Arménii. Je to odplata Indie za tureckou podporu Pákistánu v indicko-pákistánské konfliktu v Kašmíru. Indie rovněž udržuje dobré vztahy s Íránem a Ruskem. Znamená to že Kaspické moře je pro Indii stejně důležité jako pro Rusko a Írán. Lze z toho usuzovat že další konflikt bude v oblasti Kaspické moře.Skrýt celý příspěvekDěkuji za informace. To jsem předtím opravdu nevěděl, že je Indie takto zainteresovaná v regionu.
Jaký kontrast oproti impotentní EU, potažmo evropským státům.Děkuji za informace. To jsem předtím opravdu nevěděl, že je Indie takto zainteresovaná v regionu.
Jaký kontrast oproti impotentní EU, potažmo evropským státům.
Bohužel ten Arcach se prostě udržet nedá! Dokud ázerbájdžánské území mezi Arménii a Arcachem držela vojska Arcachu tak ještě jaká si možnost na existenci po omezenou dobu byla. ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel ten Arcach se prostě udržet nedá! Dokud ázerbájdžánské území mezi Arménii a Arcachem držela vojska Arcachu tak ještě jaká si možnost na existenci po omezenou dobu byla. Nyní když je Arcach v podstatě v obležení to znamená konec Arcachu. Snad rozumnější by mohlo být zříci se Náhorní Karabachu výměnou za ta ázerbájdžánská území které právě leží mezi Arménii a tím Arcachem. Ovšem Armény byl pravděpodobně nějaký takový kompromis neakceptovatelný a možná i pro Azery. Nyní bude asi mnoho obyvatel Arcachu volit raději exodus než riskovat něco horšího. Na druhou stranu prázdný Karabach je ideální místo pro ruskou vojenskou základnu na ázerbájdžánském území. Samozřejmě Arménie asi bude v blízké budoucnosti zřejmě napadena Ázerbájdžánem a je pravděpodobné že i Turecko se přidá. Jestli má Arménie nějakou šanci na přežití je otázka zda by tu ruskou základnu arménská vláda neměla přesměrovat do Karabachu. Místo Rusů by tam měla mít vojenskou přítomnost EU, tedy zvláště Francie a Německo případně Itálie, Bulharsko nebo i Česká Republika včetně.Skrýt celý příspěvek
Je pravděpodobné že během příštího roku začne Ázerbájdžán útočit přímo na Arménii a to zejména na jižní polovině. Naopak tu severní by mohlo napadnout Turecko. Pro Rusko by to v ...Zobrazit celý příspěvek
Je pravděpodobné že během příštího roku začne Ázerbájdžán útočit přímo na Arménii a to zejména na jižní polovině. Naopak tu severní by mohlo napadnout Turecko. Pro Rusko by to v budoucnu mohlo znamenat ohrožení v Kaspickém moři a podobně by mělo důsledky i pro Írán.Za takové situace Rusko a Írán zaútočí na Ázerbájdžán ve prospěch Arménie, která by mohla získat pomoc od nečekaného spojence a tím je Indie. To vše za předpokladu že Západ nebude chtít nebo nebude mít možnost jednat. Bohužel Arcach je pro Armény v tuto chvíli ztracen.Skrýt celý příspěvek
Opinion piece ve Washington Post od prvního vrchního žalobce mezinárodního trestního soudu v Haagu: "Nazývejme dění v Náhorním Karabachu pravým ...Zobrazit celý příspěvek
Opinion piece ve Washington Post od prvního vrchního žalobce mezinárodního trestního soudu v Haagu: "Nazývejme dění v Náhorním Karabachu pravým jménem"
https://www.washingtonpost.com...
"... V dubnu 1994 většina členů Rady bezpečnosti OSN odmítla označit masové vraždění ve Rwandě za genocidu. Za posledních 30 let se toho příliš nezměnilo.
Když Rada bezpečnosti OSN naposledy jednala o situaci v Náhorním Karabachu, byla Alijevova blokáda opakovaně označena za "humanitární situaci" a bylo navrženo pokračování jednání. Člověk si vzpomene na hrdinský zásah českého velvyslance Karla Kovandy během debat v OSN o Rwandě: Když většina vedoucích představitelů podpořila vyjednávání o příměří, přirovnal tuto myšlenku k "přesvědčování Hitlera, aby se dohodl na příměří se Židy".
Dnes, stejně jako vždy, vysvětluje zdrženlivost světa geopolitika. Ázerbájdžán je spojencem Západu proti Íránu, dodává energii Evropě a utrácí miliony za sofistikované izraelské zbraně. Tyto naléhavé okolnosti však nesmí stát v cestě odpovědnosti světa zastavit to, co se děje před jeho očima: Arménskou genocida v roku 2023."Skrýt celý příspěvekMaďarsko vetovalo spoločné vyhlásenie EU:
https://m.haber7.com/dunya/hab...Maďarsko vetovalo spoločné vyhlásenie EU:
https://m.haber7.com/dunya/hab...
Zase kousek území v Evropě pod muslimskou správou. :-(
Zase kousek území v Evropě pod muslimskou správou. :-(
Z ciste geografickeho hlediska neni Armenie ani vetsina Azerbajzanu v Evrope. Evropa konci hrebenem Kavkazu mezi Gruzii, Azerbajzanem a ruskem.
Z ciste geografickeho hlediska neni Armenie ani vetsina Azerbajzanu v Evrope. Evropa konci hrebenem Kavkazu mezi Gruzii, Azerbajzanem a ruskem.
Zjevně netušíte, že tzv. Arcach (Náhorní Karabach) neleží v Evropě.
Rozhodující je, že jde o mezinárodně uznávanou součást ´Ázerbajdžánu.Zjevně netušíte, že tzv. Arcach (Náhorní Karabach) neleží v Evropě.
Rozhodující je, že jde o mezinárodně uznávanou součást ´Ázerbajdžánu.Náhodný kolemjdoucí 2 Záleží na tom, které linie vyznačení hranice Evropy se budeme držet (viz odkaz). Když to vezmu měřítkem UEFA, tak jsou v Evropě jak Arménie, tak Azerbajdžán ...Zobrazit celý příspěvek
Náhodný kolemjdoucí 2
Záleží na tom, které linie vyznačení hranice Evropy se budeme držet (viz odkaz). Když to vezmu měřítkem UEFA, tak jsou v Evropě jak Arménie, tak Azerbajdžán (do konce i Izrael).
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek
tak toto je další ukázka dvojího metru a trvání Západu na bolševiky narýsovaných hranicích. V případě Albánci kolonizované Kosovské provincie nebyl problém tvrdě zasáhnout proti ...Zobrazit celý příspěvek
tak toto je další ukázka dvojího metru a trvání Západu na bolševiky narýsovaných hranicích. V případě Albánci kolonizované Kosovské provincie nebyl problém tvrdě zasáhnout proti agresorovi, byť také jednal v rámci mezinárodně uznaných hranic a jen potlačoval rebelii. Kdepak je úderné letectvo NATO? Jenže by muselo startovat z Turecka... A když bude potřeba tak budou Arméni využiti a poté obětováni jako Kurdové s jejichž tužbou po alespoň autonomii, lépe nezávislosti hrají mocnosti šachy.
Fakta už byla mnohokrát probrána, ale tato oblast Karabachu je v celé velikosti významnou části teritoria Ázerů kterým byla tato území přiřknuta aby se cítili ve Svazu důležitější než kolik jich bylo a nedělali tak zbytečné problémy. Ostatně jako v případě pořádně zvětšené Ukrajinské republiky nikdo nepředpokládal že jednou budou fungovat samostatně a hlavně že v těch republikách převládne silný nacionalismus. Pak vyvažování druhým etnikem nemohlo dlouho fungovat.
Tady je ale důležité vypíchnout důležitou věc, opravdu hodně Ázerů žije i v Íránu a když se k tomu přičte silná vojenská dlouhodobá spolupráce s Izraelem tak tak kavkazká šachovnice má najednou jiný rozměr a Arméni jsou víceméně druhořadí.Skrýt celý příspěvekZaujímavosť - vozidlo, v ktorom včera rozstrieľali vojaci Azerbajdžanu osem ruských vojakov:
https://twitter.com/clashrepor...Zaujímavosť - vozidlo, v ktorom včera rozstrieľali vojaci Azerbajdžanu osem ruských vojakov:
https://twitter.com/clashrepor...Proc mam ten pocit ze Azeri moc dobre vedeli na koho strili a udelali to proto aby ukazali rusakum kdo je v tehle oblasti panem.
Proc mam ten pocit ze Azeri moc dobre vedeli na koho strili a udelali to proto aby ukazali rusakum kdo je v tehle oblasti panem.
Nemyslím si, Aljev se okamžitě Putinovi osobně omluvil, slíbil vyplatit pozůstalým odškodné a ještě i bylo zahájeno trestní vyšetřování.
Nemyslím si, Aljev se okamžitě Putinovi osobně omluvil, slíbil vyplatit pozůstalým odškodné a ještě i bylo zahájeno trestní vyšetřování.
Karin Javalyan so svojimi vojakmi odmietol zložiť zbrane:
https://twitter.com/eha_medya/...Karin Javalyan so svojimi vojakmi odmietol zložiť zbrane:
https://twitter.com/eha_medya/...Nepřekvapivé. Karabach není ekvivalent Sudet pro Němce, je to fakt historické jádro Arménského národa a poslední bašta Arménské státnosti co přetrvala století poté co byl zbytek ...Zobrazit celý příspěvek
Nepřekvapivé. Karabach není ekvivalent Sudet pro Němce, je to fakt historické jádro Arménského národa a poslední bašta Arménské státnosti co přetrvala století poté co byl zbytek národa podroben.
To že někteří raději budou bojovat do posledního náboje se dalo očekávat.Skrýt celý příspěvekPodle tonu toho popisku videa to vypada ze i v pripade slozeni zbrani ho neceka nic hezkeho. Lepsi zemrit se zbrani v boji nez ubitej ve sklepe se svazanyma rukama.
Podle tonu toho popisku videa to vypada ze i v pripade slozeni zbrani ho neceka nic hezkeho. Lepsi zemrit se zbrani v boji nez ubitej ve sklepe se svazanyma rukama.
Tak ono více Arcašských představitelů asi nečeká nic pěkného. Baku už má připravené kill ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono více Arcašských představitelů asi nečeká nic pěkného. Baku už má připravené kill listy.
https://twitter.com/nexta_tv/s... Skrýt celý příspěvek
Zjednodušující, ale dobrý a vyvážený článek nabízející základní přehled nedávného vývoje v regionu, díky. Jen by možná nebyl na škodu větší důraz na to že teď reálně 120 tisícům ...Zobrazit celý příspěvek
Zjednodušující, ale dobrý a vyvážený článek nabízející základní přehled nedávného vývoje v regionu, díky.
Jen by možná nebyl na škodu větší důraz na to že teď reálně 120 tisícům lidí akutně hrozí etnické čistky a genocida. Rozumím snaze o neutralitu a oceňuji ji, ale ve chvíli kdy před tímhle varují i jinak ve vztahu k Ázerbajdžánu velmi umírnění představitelé západu včetně předsedy Evropské rady tak to asi nebude jen planá arménská hysterie nebo propaganda.Skrýt celý příspěvekV řiti je nejen Arcach, ale i celá Arménie. Ten stát má opravdu špatné vyhlídky.
V řiti je nejen Arcach, ale i celá Arménie. Ten stát má opravdu špatné vyhlídky.
Pokud bych chtěl být cynik tak řeknu že "konečné řešení arcačské otázky" může znamenat pro Arménii i příležitost. Tohle ruské selhání byl poslední hřebíček do rakve jakékoliv ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud bych chtěl být cynik tak řeknu že "konečné řešení arcačské otázky" může znamenat pro Arménii i příležitost. Tohle ruské selhání byl poslední hřebíček do rakve jakékoliv možnosti že by se Arménie někdy (dobrovolně) vrátila do Ruské sféry vlivu. Jerevan se přibližoval miniaturními krůčky Evropě i před Pašinjanovou revolucí (stejně jako Ukrajina před r. 2014), ale tahle tragédie by ten proces mohla uspíšit.Skrýt celý příspěvek
Pokud má Arménie přežít, musí mít alespoň s jedním sousedem dobré vztahy. Malá země obklopená nepřáteli, izolovaná od kohokoliv (nemá ani moře, aby mohla přijít pomoc zvenčí) bude ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud má Arménie přežít, musí mít alespoň s jedním sousedem dobré vztahy. Malá země obklopená nepřáteli, izolovaná od kohokoliv (nemá ani moře, aby mohla přijít pomoc zvenčí) bude skomírat až úplně zanikne.
Kavkazani mají vzácný talent navzájem se sežrat a kdo je nejslabší, na toho se vrhnou ti silnější.Skrýt celý příspěvek
Karabašský konflikt bol zámienkou pre stálu ruskú vojenskú prítomnosť v regióne, tak nečudo, že sú Moskalovia frustrovaní z uznania územnej celistvosti Azerbajdžanu. Vojenský zásah ...Zobrazit celý příspěvek
Karabašský konflikt bol zámienkou pre stálu ruskú vojenskú prítomnosť v regióne, tak nečudo, že sú Moskalovia frustrovaní z uznania územnej celistvosti Azerbajdžanu. Vojenský zásah Arménska (de jure nazákonný) by viedol k udržiavaniu konfliktu bez nutnosti aktivovania CSTO, keďže Arméni by vystupovali ako agresor. To by Moskve vyhovovalo. Pašinjan zrejme urobil maximum, čo mohol pre prežitie svojho národa a štátu, ale tým, čo ostali v Karabachu, reálne hrozí vyvraždenie, prinajlepšom vyhnanie.Skrýt celý příspěvek
Ještě mne napadá jedna věc. Arméni v Karabachu byli v podobné situaci, jako Rusové třeba na Krymu. Arménie nyní de facto řekla, že národnost není důvodem neuznat územní celistvost ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě mne napadá jedna věc. Arméni v Karabachu byli v podobné situaci, jako Rusové třeba na Krymu. Arménie nyní de facto řekla, že národnost není důvodem neuznat územní celistvost země, ve které ta jiná národnost žije.
A Rusko se v této věci taky neangažovalo.
Takže ano, Rusku by arménská intervence vyhovovala, Arménie by dělala to samé, co Rusko na Ukrajině. Akorát, že se to nestalo.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...