Západ potřebuje Rusko proti Číně: Začne sbližování v Arktidě?

-
11. 11. 2022
-
14 komentářů
-
Jan Buchar
Ačkoli Čína není arktickým státem, v posledních desetiletích se aktivně zapojila do regionálních diplomatických, hospodářských a vědeckých aktivit. Arktidu považuje v rámci iniciativy Pásu a stezky za cíl své strategie rozšiřování globální přítomnosti a vlivu. Místní spolupráci dosud koordinovala mezinárodní organizace Arktická rada, v důsledku ukrajinsko-ruské války a ostrakizaci Moskvy ovšem došlo k ochromení její činnosti.
Čínská diplomacie zaujímá dvojí přístup k Arktidě, kterým vysvětluje potřebu zvýšení své regionální přítomnosti. Na jedné straně ji označuje za zvláštní oblast, kde dochází k rychlému vývoji klimatických změn s dopady na všechny země světa. Na jejím volném moři může navíc kdokoliv rozvíjet hospodářskou činnost, pro kterou chce Peking s ostatními státy spoluvytvářet pravidla. Na druhé straně se Čína pokládá za „stát v blízkosti Arktidy“, čímž si nárokuje výsadní práva na vědecký výzkum, plavbu, přelety, rybolov, instalaci podmořských kabelů či potrubí stejně jako na průzkum a využívání zdrojů na volném moři.
Čína v roce 2013 získala status pozorovatele v Arktické radě. V rámci této organizace se Peking zdržuje otevřeného zpochybňování statusu quo a uznává svrchovaná práva a jurisdikci arktických zemí. Skrze svou pozici a členství v šesti pracovních skupinách ale získal přístup k některým interním informacím, možnost ovlivňovat členské státy ve svůj prospěch a podílet se, byť nepřímo, na rozhodování organizace.
Jak uvedl americký think tank RAND, čínské aktivity v Arktidě zůstávají omezené, protože zejména Dánsko a USA blokují nebo jinak omezují investice Pekingu do strategických odvětví. Čínské vnímání sebe sama jako „státu v blízkosti Arktidy“ američtí představitelé otevřeně odmítají. „Existují pouze arktické a nearktické státy. Žádná třetí kategorie neexistuje a tvrzení o opaku Čínu neopravňuje vůbec k ničemu,“ uvedl na zasedání Arktické rady v květnu 2019 Mike Pompeo, tehdejší americký ministr zahraničí.
Konkrétní kroky proti čínskému pronikání v minulých letech opakovaně podnikla dánská vláda. Čínští těžaři ze společnosti GNG (General Nice Group) například v roce 2016 nabídli grónské vládě odkoupení opuštěné dánské námořní základny v Grønnedalu (Kanilinnguitu). Kodaň ovšem zasáhla, údajně kvůli obavám o bezpečnost, a rozhodla se základnu znovu aktivovat pro logistickou podporu a výcvik vojáků.
Později v roce 2018 se čínský podnik CCCC (China Communications Construction Company) stal finalistou výběrového řízení grónské vlády na výstavbu několika civilních letišť v hodnotě 560 milionů amerických dolarů. Dánská vláda opět zakročila a místní samosprávě poskytla na projekt značné finanční prostředky, které Grónsko přijalo. Podmínky financování téměř jistě vytvořily nepřekonatelné překážky pro CCCC, která po dánské iniciativě stáhla svou nabídku.
Související články
Nové americké ledoborce a boj o Arktidu
Americká pobřežní stráž (USCG) se po více než dvaceti letech dočká nových ledoborců, pokud plán ...
-
25.09.2017
-
17 komentářů
-
Michael Myklín
Ruská severní cesta: Nové spojení mezi Evropou a Asii
Tání severní polární čepičky by mohlo zkrátit cestu mezi Evropou a Asií o deset až dvanáct dní. ...
-
21.01.2019
-
66 komentářů
-
Radek John
Ruská vojenská přítomnost v Arktidě je na historickém maximu
Dodávky zboží na ruské vojenské základny za polárním kruhem se ztrojnásobily. Ruské válečné lodě ...
-
15.10.2019
-
52 komentářů
-
Radek John
Čína chce "chránit" Arktidu
Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je dnes již stará zpráva, teď přitahují ...
-
11.11.2019
-
10 komentářů
-
Debalina Ghoshal
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.