Západ potřebuje Rusko proti Číně: Začne sbližování v Arktidě?

Západ potřebuje Rusko proti Číně: Začne sbližování v Arktidě?
Ledoborec v Arktidě / depositphotos.com (Zvětšit)

Ačkoli Čína není arktickým státem, v posledních desetiletích se aktivně zapojila do regionálních diplomatických, hospodářských a vědeckých aktivit. Arktidu považuje v rámci iniciativy Pásu a stezky za cíl své strategie rozšiřování globální přítomnosti a vlivu. Místní spolupráci dosud koordinovala mezinárodní organizace Arktická rada, v důsledku ukrajinsko-ruské války a ostrakizaci Moskvy ovšem došlo k ochromení její činnosti.

Čínská diplomacie zaujímá dvojí přístup k Arktidě, kterým vysvětluje potřebu zvýšení své regionální přítomnosti. Na jedné straně ji označuje za zvláštní oblast, kde dochází k rychlému vývoji klimatických změn s dopady na všechny země světa. Na jejím volném moři může navíc kdokoliv rozvíjet hospodářskou činnost, pro kterou chce Peking s ostatními státy spoluvytvářet pravidla. Na druhé straně se Čína pokládá za „stát v blízkosti Arktidy“, čímž si nárokuje výsadní práva na vědecký výzkum, plavbu, přelety, rybolov, instalaci podmořských kabelů či potrubí stejně jako na průzkum a využívání zdrojů na volném moři.

Čína v roce 2013 získala status pozorovatele v Arktické radě. V rámci této organizace se Peking zdržuje otevřeného zpochybňování statusu quo a uznává svrchovaná práva a jurisdikci arktických zemí. Skrze svou pozici a členství v šesti pracovních skupinách ale získal přístup k některým interním informacím, možnost ovlivňovat členské státy ve svůj prospěch a podílet se, byť nepřímo, na rozhodování organizace.

Jak uvedl americký think tank RAND, čínské aktivity v Arktidě zůstávají omezené, protože zejména Dánsko a USA blokují nebo jinak omezují investice Pekingu do strategických odvětví. Čínské vnímání sebe sama jako „státu v blízkosti Arktidy“ američtí představitelé otevřeně odmítají. „Existují pouze arktické a nearktické státy. Žádná třetí kategorie neexistuje a tvrzení o opaku Čínu neopravňuje vůbec k ničemu,“ uvedl na zasedání Arktické rady v květnu 2019 Mike Pompeo, tehdejší americký ministr zahraničí.  

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Nové americké ledoborce a boj o Arktidu

Americká pobřežní stráž (USCG) se po více než dvaceti letech dočká nových ledoborců, pokud plán ...

Ruská severní cesta: Nové spojení mezi Evropou a Asii

Tání severní polární čepičky by mohlo zkrátit cestu mezi Evropou a Asií o deset až dvanáct dní. ...

Ruská vojenská přítomnost v Arktidě je na historickém maximu

Dodávky zboží na ruské vojenské základny za polárním kruhem se ztrojnásobily. Ruské válečné lodě ...

Čína chce "chránit" Arktidu

Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je dnes již stará zpráva, teď přitahují ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.