Západ Ukrajinu neopustí, ale ani se kvůli ní „nepřetrhne“

Západ Ukrajinu neopustí, ale ani se kvůli ní „nepřetrhne“
Ukrajinský prezident Zelenskyj a německá kancléřka Merkelová / Foto: Presidential Administration of Ukraine, CC BY 4.0 (Zvětšit)

První písemná zmínka o Němcích na Ukrajině pochází již z 10. století. Během tohoto období začali němečtí obchodníci zakládat své kolonie v Kyjevské Rusi, a to především v Kyjevě, Lucku a ve Vladimirské Volyni. Ve druhé polovině 13. století se počet Němců (s povolením císařovny Alžběty) na Ukrajině dramaticky zvýšil. Němci se stěhovali na Ukrajinu, aby zde pomohli především s rozvojem pozemků a úrody.

Carevna Kateřina II., která vládla v letech 1762 až 1796, pak pokračovala v politice rozvoje ukrajinských zemí a povzbudila venkovské obyvatelstvo všech evropských států k přesunu do ruských neobsazených zemí. Většina cizinců se zpravidla zaměřila právě na Ukrajinu, tehdy nazývanou Malorusko. Ve své práci z roku 2015 Němci na Ukrajině (Hospodářská a kulturní studia, Provozně ekonomická fakulta ČZU v Praze) její autoři Jan Strouha, Keti Sepherteladze a Sára Dutá dále připomínají, že ještě před druhou světovou válkou žilo na sovětské Ukrajině přibližně 400 000 etnických Němců. Během války proběhla deportace do jiných oblastí SSSR, kde ve valné většině dřeli a umírali v pracovních táborech.

Po válce probíhal program denacionalizace a Stalinův režim vyvíjel tlak na asimilaci Němců, kteří byli nazýváni „pátou kolonou“, do ruské kultury. V 70. letech minulého století se některým etnickým Němcům podařilo vrátit na Ukrajinu. Mnozí se ale raději přestěhovali do Spolkové republiky Německo. V současné době žije na Ukrajině zhruba 33 tisíc Němců, z nichž přibližně tři tisíce se nacházejí na Rusy anektovaném Krymu. Velké množství Němců pobývá v Dněpropetrovsku, Oděse a v Zakarpatské oblasti. Kompaktní skupiny Němců žijí rovněž v Doněcku, Azovu, Mykolajivu a v Oděské oblasti.

Dodávky zbraní Ukrajině prý nejsou řešením       

Německý ministr zahraničí Heiko Maas odmítl nedávno žádost Ukrajiny o zbraně, poněvadž Kyjev již od roku 2014 bojuje proti separatistickým vzbouřencům, kteří mají ruskou podporu. „Jsem přesvědčen, že konflikt se dá vyřešit pouze politickou cestou, a to by mělo být všem zúčastněným jasné,“ řekl Maas na tiskové konferenci v Berlíně před setkáním online ministrů zahraničí zemí NATO. Jak uvádí turecká agentura Anadolu Agency, Maas dále prohlásil: „Zásadou našeho zapojení, jíž se budeme řídit a která zůstane neměnná, zůstává dodávky zbraní zde nepomohou“.

Tento Maasův komentář byl reakcí na rozhovor, který ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poskytl přednímu německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung a jehož součástí byla rovněž žádost o vojenskou pomoc. „Německo nám neposkytlo vojenskou pomoc, ale mohlo by. Německo má skvělé lodě: motorové čluny, raketové čluny a hlídkové čluny,“ konstatoval prezident Zelenskyj.

Berlín a Paříž jsou sice od počátku vůdčími silami diplomatické snahy Západu o ukončení táhnoucího se konfliktu ve východní části Ukrajiny, ale politické řešení se nedá v nejbližší době čekat. Boj mezi ukrajinskými vládnoucími silami a proruskými separatisty ve východní Ukrajině stál  podle odhadů Organizace spojených národů životy více než 13 tisíc lidí. Vlády západních států obvinily Rusko opakovaně z toho, že posílá vycvičené vojáky z povolání přes hranice na Ukrajinu, ale Moskva tvrdí, že tito ruští  bojovníci jsou pouze „dobrovolníci“. Kvůli své roli v ukrajinském ozbrojeném konfliktu bylo Rusko vystaveno ze strany západních zemí sankcím.  

Schwarzenberg se domnívá, že Západ má špatné svědomí

K situaci s váznoucí podporou či spíše nepodporou Ukrajiny se 5. května v rozhovoru pro Web My a Ukrajina vyjádřil také bývalý český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Vyslovil názor, že demokratický svět Ukrajinu neopustí, ale taky se kvůli ní „nepřetrhne“. Západní svět má podle jeho názoru trochu špatné svědomí.

„Do jisté míry to teď závisí víc než kdykoliv na Ukrajincích samých, poněvadž Putin může dále dělat nějaké menší války nebo něco, ale na dobývání Ukrajiny nemá. A Západ to taky nechce. Takže Ukrajina je poprvé po třech stech letech opravdu v situaci, že může o svém osudu rozhodnout sama. A to jenom v případě, když tu přestávku využije, aby svůj stát jako takový dala do pořádku. Aby nutné reformy byly provedeny tak, aby každý občan Ukrajiny se v této zemi cítil doma,“ uvedl Schwarzenberg.

Dodal, že je to strašně namáhavé, protože se zmeškalo třicet let a dohánět je to velmi obtížné. Možné to ale je. Exministr Schwarzenberg v prosinci 2013 absolvoval jednodenní návštěvu Kyjeva v době proevropské revoluce, kde podpořil demonstranty, kteří se tehdy v centru metropole na náměstí Nezávislosti hlásili k integraci s Evropou. „Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní,“ prohlásil tehdy po návratu z ukrajinské metropole Karel Schwarzenberg.

Koncem letošního dubna převzal bývalý český ministr zahraničí na velvyslanectví Ukrajiny v Praze z rukou velvyslance Jevhena Perebyjnyse Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy. Jedná se o jedno z nejvyšších ukrajinských vyznamenání. Toto ocenění někdejšímu šéfovi české diplomacie a současnému poslanci za TOP 09 udělil ukrajinský prezident Zelenskyj za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity.

Ukrajinci nahlížejí na německou menšinu spíše pozitivně

Situace etnických menšin je jedinečná a spočívá v tom, že emigranti mají dvě vlasti, z nichž jedna je podle původu a druhá podle pasu. Problematika emigrace a integrace u různých etnických skupin není jednoduchou záležitostí, je to složitý proces začleňování se do společnosti a v současné době je snad jedním z nejskloňovanějších termínů v souvislosti s přítomností migrantů v Evropě.

V již zmíněné studii Němci na Ukrajině autoři zdůrazňují, že německá menšina Ukrajiny je opravdu unikátní. Většina představitelů této menšiny dodržuje německé zvyky a obyčeje, chodí do luteránského kostela, studuje německý jazyk, je hrdá na svůj původ, zúčastňuje se veřejných shromáždění, a přesto nadále žije na území Ukrajiny. Etnické uvědomění Němců žijících na Ukrajině spočívá zejména ve spolkové činnosti, kterou se na území Ukrajiny zabývají. Napomáhá to k uvědomění si svého původu, navazování přátelství, získávání kontaktů a rovněž informací z Německa.

Spolu s kulturou rozvíjejí etničtí Němci aktivně i partnerské vztahy mezi ukrajinskými a německými městy. Realizují se společensky významné akce a projekty. K tomu slouží tzv. Widerstrahl, což je centrum německé kultury, které se stará nejen o její udržení, ale je i místem, kde se scházejí Němci za účelem studia německého jazyka. Ten se ale pomalu z rodin žijících na Ukrajině vytrácí. Dlouhá doba existence Němců na Ukrajině zanechala ovšem pochopitelně stopu nejen na jazyce, jímž hovoří, ale také na stylu života a jejich mentalitě. Ukrajinci německého původu si uvědomují nutnost posilovat etnické uvědomění. I to totiž pomáhá v procesu nelehkého začleňování jedince do společnosti. Podle výpovědí respondentů, citovaných ve studii z roku 2015, není Ukrajinci na německou minoritu špatně nahlíženo, spíše naopak.

Pokud jde o návrat příslušníků německé etnické menšiny do země svého původu, není situace úplně jednoduchá. Koncem října 2010 zpřísnila německá vláda požadavky, týkající se integrace cizinců ve svém státě. Bavorský premiér a současný ministr Spolkové republiky Německo Horst Seehofer, nejvyšší představitel bavorské CSU, byl hlavním iniciátorem zpřísnění. Angela Merkelová byla pod tlakem. Historicky zastává pohled na Německo jako tolerantní zemi, ale v roce 2010 otevřeně přiznala, že „integrace selhala“. Z bývalého Sovětského svazu přitom po roce 2000 přibývalo po Turcích nejvíce přistěhovalců. Jejich důvody se příliš nelišily od ostatních migrantů a převažovala ekonomická motivace. U Ukrajinců německého původu jde nezřídka o kombinaci obou – ekonomické důvody se snoubí s etnickými.

Nejen Berlín musí dělat vůči Ukrajině a Rusku vyváženou politiku       

Spolková republika Německo patří v rámci celého dnešního světa k nejrozvinutějším ekonomikám. Kvůli tradičně dobrým vztahům s Ukrajinou, kde po staletí žila a stále ještě žije velká německá menšina, existuje ze strany Německa logická snaha udržet si s touto významnou východoevropskou zemí ty nejlepší možné vztahy. Na druhé straně není možno ignorovat důležitého světového hráče a jadernou velmoc Rusko, s níž Berlín musí v současnosti kromě jiného také z politicko-ekonomických důvodů budovat vyváženou a přátelskou spolupráci.

Odtud pramení motivace Angely Merkelové. Kancléřka nemůže a nebude jednoznačně podporovat oprávněnou snahu Ukrajiny v  boji proti nevypočitatelnému ruskému „medvědovi“. Jak se dá usuzovat z výroků německého ministra zahraničí, dodávky moderních zbraní nynějšímu kyjevskému vedení tedy nepřicházejí v blízké budoucnosti nejspíše v úvahu. Ani německá menšina na Ukrajině tuto situaci neovlivní. Tento postoj přitom nezaujímá pouze Německo, ale pozorujeme ho i u dalších států západního světa, které jinak s Ukrajinou spíše sympatizují.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spolková republika Německo a Bundeswehr

Německá armáda Bundeswehr je úzce spojena se založením Spolkové republiky Německo, která vznikla ...

Rusko a Německo i přes animozity mají k sobě blízko

Vztahy mezi Sovětským svazem a nynějším Ruskem na jedné straně a Německem na straně druhé měly vždy ...

Ukrajina posiluje s Tureckem spolupráci ve vojenské oblasti

Vztahy mezi tureckou Ankarou a Moskvou jsou někdy jako na houpačce a za posledních dvacet let prošly ...

Setkání politických matadorů není zlomem, ale příslibem

Každé setkání nejvyšších představitelů Spojených států a Ruska bývá pod drobnohledem předních ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • danny
    23:10 03.07.2021

    Omlouvám se, ale Máša přestala šlapat na kole, co je na něj připojený generátor, takže spadla WiFi. A ještě máme podezření, že medvěd nachcal do klubka drátů ve sklepě. Hrozně to ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se, ale Máša přestala šlapat na kole, co je na něj připojený generátor, takže spadla WiFi. A ještě máme podezření, že medvěd nachcal do klubka drátů ve sklepě. Hrozně to tam smrdí a občas tajuplně jiskří. Má to ten následek, že se nám většina příspěvků tady z Petrohradu kopíruje třikrát, nebo vůbec. Pak je člověk protivnej, když to musí přepisovat podruhý. Tak jen abyste věděli, že porucha není na vašem přijímači.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      16:01 04.07.2021

      Mášu je potřeba zálohovat Natašou. S medvědy je ovšem problém. Nedávno tu někdo hlásil, že se přemnožili na Slovensku. Možná je to tedy problém i v Rusku. Poradil bych požádat o ...Zobrazit celý příspěvek

      Mášu je potřeba zálohovat Natašou. S medvědy je ovšem problém. Nedávno tu někdo hlásil, že se přemnožili na Slovensku. Možná je to tedy problém i v Rusku. Poradil bych požádat o pomoc přímo Putina. Ten má zkušenosti jak s lovem medvědů, tak s jízdou na nich...Skrýt celý příspěvek

  • danny
    23:02 03.07.2021

    Nemyslím si, že by silná německá menšina na Ukrajině měla jakýkoliv vliv na politiku EU nebo Německa vůči Ukrajině. Mnohem významnějšími faktory budou geopolitika a ekonomika. V ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím si, že by silná německá menšina na Ukrajině měla jakýkoliv vliv na politiku EU nebo Německa vůči Ukrajině. Mnohem významnějšími faktory budou geopolitika a ekonomika. V obou případech je možnost projektovat sílu, vliv a dosáhnout ekonomického přínosu jak pro Německo, tak Francii minimální. Ukrajina byla a bude spíše americký projekt a nemá smysl investovat a nést náklady v zemi, kde jsou možnosti přitáhnout otěže minimální. A kde se navíc intenzivně angažuje spřátelená velmoc. O rizicích plynoucích z americko-ruskych vztahů, vnitřní nestabilitě ukrajinské politiky atd... ani nemluvím.
    Jak je vidět na příkladu Rumunska, Moldávie a Slovenska, dokážou si Německo a Francie velmi rychle vykolikovat sféry vlivu s napr. na telekomunikačním trhu se velmi rychle dohodnout. Co by ale měly tyto země z dodávek zbraní na Ukrajinu, když by jejich vliv na využití by byl téměř nulový? Ano, mohly by dosáhnout jediného. Ještě vyhrotit vztahy s Ruskem, což asi ani jedna z jmenovaných zemi nemá za potřebí.
    Ukrajinská armáda se skutečně posunula. Už to není ta politováníhodná troska s nulovou morálkou, jako před sedmi lety. Ale trochu zapomínáme na jeden podstatný fakt. Získání kontroly nad východní Ukrajinou opravnu dění možné pomocí bojových operací. Jistě, lze dobit území, lze ho vyčistit od nepohodlného obyvatelstva. Asi by se s ním dalo provést něco jako s republikou Srbska krajina. Ale nemyslím si, že by to bylo řešení, které by pomohlo vnitřní stabilitě Ukrajiny. Přitom politická řešení vycházející z Minských dohod jsou léta na stole a těžko představit, že by Němci a Francouzi, kteří stáli u jejich zrodu, podpořili jinou řešení, které by bylo zdrojem dalších problémů.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    23:02 03.07.2021

    Nemyslím si, že by silná německá menšina na Ukrajině měla jakýkoliv vliv na politiku EU nebo Německa vůči Ukrajině. Mnohem významnějšími faktory budou geopolitika a ekonomika. V ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím si, že by silná německá menšina na Ukrajině měla jakýkoliv vliv na politiku EU nebo Německa vůči Ukrajině. Mnohem významnějšími faktory budou geopolitika a ekonomika. V obou případech je možnost projektovat sílu, vliv a dosáhnout ekonomického přínosu jak pro Německo, tak Francii minimální. Ukrajina byla a bude spíše americký projekt a nemá smysl investovat a nést náklady v zemi, kde jsou možnosti přitáhnout otěže minimální. A kde se navíc intenzivně angažuje spřátelená velmoc. O rizicích plynoucích z americko-ruskych vztahů, vnitřní nestabilitě ukrajinské politiky atd... ani nemluvím.
    Jak je vidět na příkladu Rumunska, Moldávie a Slovenska, dokážou si Německo a Francie velmi rychle vykolikovat sféry vlivu s napr. na telekomunikačním trhu se velmi rychle dohodnout. Co by ale měly tyto země z dodávek zbraní na Ukrajinu, když by jejich vliv na využití by byl téměř nulový? Ano, mohly by dosáhnout jediného. Ještě vyhrotit vztahy s Ruskem, což asi ani jedna z jmenovaných zemi nemá za potřebí.
    Ukrajinská armáda se skutečně posunula. Už to není ta politováníhodná troska s nulovou morálkou, jako před sedmi lety. Ale trochu zapomínáme na jeden podstatný fakt. Získání kontroly nad východní Ukrajinou opravnu dění možné pomocí bojových operací. Jistě, lze dobit území, lze ho vyčistit od nepohodlného obyvatelstva. Asi by se s ním dalo provést něco jako s republikou Srbska krajina. Ale nemyslím si, že by to bylo řešení, které by pomohlo vnitřní stabilitě Ukrajiny. Přitom politická řešení vycházející z Minských dohod jsou léta na stole a těžko představit, že by Němci a Francouzi, kteří stáli u jejich zrodu, podpořili jinou řešení, které by bylo zdrojem dalších problémů.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    23:01 03.07.2021

    Nemyslím si, že by silná německá menšina na Ukrajině měla jakýkoliv vliv na politiku EU nebo Německa vůči Ukrajině. Mnohem významnějšími faktory budou geopolitika a ekonomika. V ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím si, že by silná německá menšina na Ukrajině měla jakýkoliv vliv na politiku EU nebo Německa vůči Ukrajině. Mnohem významnějšími faktory budou geopolitika a ekonomika. V obou případech je možnost projektovat sílu, vliv a dosáhnout ekonomického přínosu jak pro Německo, tak Francii minimální. Ukrajina byla a bude spíše americký projekt a nemá smysl investovat a nést náklady v zemi, kde jsou možnosti přitáhnout otěže minimální. A kde se navíc intenzivně angažuje spřátelená velmoc. O rizicích plynoucích z americko-ruskych vztahů, vnitřní nestabilitě ukrajinské politiky atd... ani nemluvím.
    Jak je vidět na příkladu Rumunska, Moldávie a Slovenska, dokážou si Německo a Francie velmi rychle vykolikovat sféry vlivu s napr. na telekomunikačním trhu se velmi rychle dohodnout. Co by ale měly tyto země z dodávek zbraní na Ukrajinu, když by jejich vliv na využití by byl téměř nulový? Ano, mohly by dosáhnout jediného. Ještě vyhrotit vztahy s Ruskem, což asi ani jedna z jmenovaných zemi nemá za potřebí.
    Ukrajinská armáda se skutečně posunula. Už to není ta politováníhodná troska s nulovou morálkou, jako před sedmi lety. Ale trochu zapomínáme na jeden podstatný fakt. Získání kontroly nad východní Ukrajinou opravnu dění možné pomocí bojových operací. Jistě, lze dobit území, lze ho vyčistit od nepohodlného obyvatelstva. Asi by se s ním dalo provést něco jako s republikou Srbska krajina. Ale nemyslím si, že by to bylo řešení, které by pomohlo vnitřní stabilitě Ukrajiny. Přitom politická řešení vycházející z Minských dohod jsou léta na stole a těžko představit, že by Němci a Francouzi, kteří stáli u jejich zrodu, podpořili jinou řešení, které by bylo zdrojem dalších problémů.Skrýt celý příspěvek

  • 3180
    17:55 01.07.2021

    Zajímalo by mne, co vlastně místní diskutující mají proti Rusku. Všechny světové velmoci se chovají více méně stejně. Co se týká vojenství, tak nejdravěji se chovají USA, co se ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mne, co vlastně místní diskutující mají proti Rusku. Všechny světové velmoci se chovají více méně stejně. Co se týká vojenství, tak nejdravěji se chovají USA, co se týká ekonomiky tak Čína, co se týká vývozu politiky a kultury do cizích zemí tak všechny západní země. Ohledně rozvracení funkčních cizích zemí víme kdo.. V čem vám tedy vlastně Rusové vadí? Prosím o odpovědi bez emocí...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      18:06 01.07.2021

      Lež. Ne všechny mocnosti se chovají stejně. Která mocnost během posledních 50 let napadla a anektovala svého souseda? Jenom Rusko. Která mocnost vyhrožuje svým sousedům, že její ...Zobrazit celý příspěvek

      Lež. Ne všechny mocnosti se chovají stejně. Která mocnost během posledních 50 let napadla a anektovala svého souseda? Jenom Rusko. Která mocnost vyhrožuje svým sousedům, že její tanky dobudou jejich hlavní město za X týdnů? Jenom Rusko. Která mocnost tvrdí, že jí patří moře až po severní pól? Rusko. Která mocnost tráví poloniem své politické odpůrce nebo prezidentské kandidáty sousedních zemí? Rusko. Která země vyhazuje do vzduchu muniční sklady v neutrálních zemích? Rusko.

      Rusové nám nevadí. Vadí nám ruská politika. Je to politika agresora.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      21:06 01.07.2021

      Zcela bez emocí říkám, že "všechny světové velmoci se chovají více méně stejně" je oblíbená floskule ruské propagandy. A není to pravda, jak už vysvětlil GE. Chování Putina je ...Zobrazit celý příspěvek

      Zcela bez emocí říkám, že "všechny světové velmoci se chovají více méně stejně" je oblíbená floskule ruské propagandy.

      A není to pravda, jak už vysvětlil GE. Chování Putina je extrém, a velmi připomíná chování Hitlera před 2. světovou válkou: anexe území slabších sousedů, militarismus, strašení obyvatel nepřáteli obkličující Německo/Rusko ze všech stran, kult vůdce, který využívá nacionalismus ...

      Dokonce i ta věta "Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ", kterou Putin vyslovil před pár dny, myšlenkově vychází z nacistické propagandy.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        07:02 02.07.2021

        Přesně tak.

        Jeden národ, jedna země, jeden vůdce.

        Proto je pro Putina Kyjev nepřítel - jako pro Hitlera Vídeň.

        Přesně tak.

        Jeden národ, jedna země, jeden vůdce.

        Proto je pro Putina Kyjev nepřítel - jako pro Hitlera Vídeň.

    • Ján Paliga
      23:17 01.07.2021

      To nie je vôbec o Rusku.... v skutočnosti je to o verchuške, ktorá je proti všetkým - vlastným občanom, susedným krajinám, atď.... Namiesto zvyšovania životnej úrovne vlastných ...Zobrazit celý příspěvek

      To nie je vôbec o Rusku.... v skutočnosti je to o verchuške, ktorá je proti všetkým - vlastným občanom, susedným krajinám, atď....

      Namiesto zvyšovania životnej úrovne vlastných občanov sa zaoberajú len honbou po moci a majetku.... Nie sú teda títo v skutočnosti proti Rusku? Podľa mňa - áno...

      Slovami klasika - "Jejich země nevzkvétá..."Skrýt celý příspěvek

  • 3180
    17:55 01.07.2021

    Zajímalo by mne, co vlastně místní diskutující mají proti Rusku. Všechny světové velmoci se chovají více méně stejně. Co se týká vojenství, tak nejdravěji se chovají USA, co se ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mne, co vlastně místní diskutující mají proti Rusku. Všechny světové velmoci se chovají více méně stejně. Co se týká vojenství, tak nejdravěji se chovají USA, co se týká ekonomiky tak Čína, co se týká vývozu politiky a kultury do cizích zemí tak všechny západní země. Ohledně rozvracení funkčních cizích zemí víme kdo.. V čem vám tedy vlastně Rusové vadí? Prosím o odpovědi bez emocí...Skrýt celý příspěvek

  • 3180
    17:54 01.07.2021

    Zajímalo by mne, co vlastně místní diskutující mají proti Rusku. Všechny světové velmoci se chovají více méně stejně. Co se týká vojenství, tak nejdravěji se chovají USA, co se ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mne, co vlastně místní diskutující mají proti Rusku. Všechny světové velmoci se chovají více méně stejně. Co se týká vojenství, tak nejdravěji se chovají USA, co se týká ekonomiky tak Čína, co se týká vývozu politiky a kultury do cizích zemí tak všechny západní země. Ohledně rozvracení funkčních cizích zemí víme kdo.. V čem vám tedy vlastně Rusové vadí? Prosím o odpovědi bez emocí...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      18:07 01.07.2021

      Ať ti Putin zaplatí lepší připojení k internetu, chápu, že do Petrohradu je to daleko a všechny ty boty a filtry to zpomalují, ale přece jenom, poslat příspěvek 3x?

      Ať ti Putin zaplatí lepší připojení k internetu, chápu, že do Petrohradu je to daleko a všechny ty boty a filtry to zpomalují, ale přece jenom, poslat příspěvek 3x?

      • Rase
        23:03 01.07.2021

        Tak je placený za každý příspěvek a hlavně psát z Ruska je už méně pohodlné, než psát přímo z Prahy... nemají to jednoduché .)))

        Tak je placený za každý příspěvek a hlavně psát z Ruska je už méně pohodlné, než psát přímo z Prahy... nemají to jednoduché .)))

      • Jan Padesátýpátý
        00:52 02.07.2021

        Já jsem spokojený, aspoň můžu dát palec dolů 3x

        Já jsem spokojený, aspoň můžu dát palec dolů 3x

  • Incre
    09:18 01.07.2021

    Jak to řekl generál Patton Eisenhowerovi: Dejte mi rozkaz a já je dokopu zpátky za hranice.... Hold, mohl být klid, ale nikdo nechtěl začínat další válku. Každopádně, jestli by ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak to řekl generál Patton Eisenhowerovi:
    Dejte mi rozkaz a já je dokopu zpátky za hranice....
    Hold, mohl být klid, ale nikdo nechtěl začínat další válku.
    Každopádně, jestli by to někdo dokázal, byl to právě Patton a US Army.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      21:54 03.07.2021

      Já vím, že je to hezký příspěvek na sbírání lajku, ale dovolím si připomenout nějaká fakta. V době podpisu bezpodmínečné německé kapitulace měly USA v Evropě 3 mio mužů, 61 divizí. ...Zobrazit celý příspěvek

      Já vím, že je to hezký příspěvek na sbírání lajku, ale dovolím si připomenout nějaká fakta. V době podpisu bezpodmínečné německé kapitulace měly USA v Evropě 3 mio mužů, 61 divizí. V té době už bojové ztráty činily 520 tis. + přes 400 tis. nebojové. K Pattonove kovbojské jízdě by se ochotně připojil max. Churchill, ostatně sám spřádal odvážnou vizi operace Unthinkable. O ostatních spojencích lze s úspěchem pochybovat a navíc jejich účast i tak byla minoritní.
      Eisenhower z obav z enormních ztrát raději přenechal dobití Berlína sovětům. Asi dobře věděl proč. Plně chápal, že domácí podpora je na hraně možností. Představa, že by se s nadšením vrhnul do akce proti silnějšímu nepříteli zocelemu peklem východní fronty a prohnal miliony mladých Američanů mlýnkem na maso, je trochu naivní. Ostatně úplně nerozumím, jak by měl vypadat případný úspěch takového dobrodružství a jaký jiný efekt na Ukrajinu, než její ještě větší devastaci by případný průchod fronty mohl mít.Skrýt celý příspěvek

    • stronger.p
      20:17 04.07.2021

      Jak správně napsal danny, je to jen, co by bylo, kdyby... Sověti měli na konci války již funkční a výkonnou válečnou výrobu, přicházeli první tanky IS-3.... Měli jednotky zocelené ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak správně napsal danny, je to jen, co by bylo, kdyby... Sověti měli na konci války již funkční a výkonnou válečnou výrobu, přicházeli první tanky IS-3.... Měli jednotky zocelené "vyhlazovacím" bojem, jakým se na západní frontě nebojovalo. Pokud by Sověti se Spojenci bojovali způsobem, jakým s Němci, mělo by to i dopad na bojovou morálku Spojenců. Raketomety Kaťuše by se spojeneckým vojákům líbily úplně stejně , jak německým.... Dálkově bombardovat něco v SSSR by nemělo smysl, vše měli za Uralem... Možná by mohli Spojenci hodit na sovětské jednotky tady v Evropě nějakou tu jadernou bombu, to je tak jediné, co by mohlo v tu danou dobu zafungovat....
      Jak ještě napsal danny, stačí jen připomenout, že dobytí Berlína se zúčastnilo na straně Sovětů 2mio "útočících" a na straně Říše 1mio obránců. Eisenhowerovi z obav z enormních ztrát byly na místě...Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        18:06 05.07.2021

        Ale no tak... Boje na západní frontě nebyly o nic méně tvrdé než na té východní. Akorát Američané používali na odminování ženisty a ne rojnice pěchoty jako Koněv. Výzbroj bych ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale no tak... Boje na západní frontě nebyly o nic méně tvrdé než na té východní. Akorát Američané používali na odminování ženisty a ne rojnice pěchoty jako Koněv. Výzbroj bych opravdu neporovnával. Zatímco Rusové "už měli rozjetou výrobu" Američané dokázali chrlit tisícikusové série všeho na co si voják vzpomněl. Sériově vyráběli M26 Pershing, v Pacifiku už bojově lítaly proudové Shootingstary atd. B29 byly v tu dobu pro Rusy prakticky nesestřelitelné a právě z té "už rozjeté výroby" za Uralem by dokázaly udělat hromadu trosek. Z Japonska nebo Aljašky to není tak daleko. B24 se zase výborně hodily na bombardování fronty. Krom toho měli v pacifiku celou námořní pěchotu, takže mohli postupovat ze dvou stran. Pokud by se přidali Britové z Finska... Tak jistý bych si Rusy opravdu nebyl. Nicméně proč by to Amíci dělali. Jednak byli v té době ještě trestuhodně naivní v představách o strýčkovi Joeovi a jednak co by tím získali? Obrovské území s nepřátelským obyvatelstvem?Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          08:32 06.07.2021

          To je otázka, jestli by obyvatelstvo bylo nepřátelské. Tak třeba Ukrajinci vítali nacisty jako osvoboditele, a teprve později zjistili, že se dostali z bláta do louže.

          To je otázka, jestli by obyvatelstvo bylo nepřátelské. Tak třeba Ukrajinci vítali nacisty jako osvoboditele, a teprve později zjistili, že se dostali z bláta do louže.

          • Ján Paliga
            21:53 06.07.2021

            No ono to bolo spôsobené aj tým, že Kremľom riadení "partizáni" a vyškolení NKVD mali ako prioritu všetkých priorít organizovať v ich žargóne "Akcia T", teda teror.... Napádanie ...Zobrazit celý příspěvek

            No ono to bolo spôsobené aj tým, že Kremľom riadení "partizáni" a vyškolení NKVD mali ako prioritu všetkých priorít organizovať v ich žargóne "Akcia T", teda teror.... Napádanie nemeckých jednotiek partizánmi malo vyvolať odvetu na civilnom obyvateľstve, ktoré sa prakticky dostalo medzi dva mlynské kamene - nemecké jednotky a jednotky organizované NKVD...

            Celú problematiku podrobnejšie rozpisuje vo svojej knihe Stalinova komanda ruský historik Gogun.Skrýt celý příspěvek

        • stronger.p
          09:01 06.07.2021

          Vůbec nezpochybňuji výkon vojenské výroby v USA v té době. A i přes tento extrémní výkon hodili dvě jaderné bomby na Japonsko, aby neměli extrémní ztráty na životech amerických ...Zobrazit celý příspěvek

          Vůbec nezpochybňuji výkon vojenské výroby v USA v té době. A i přes tento extrémní výkon hodili dvě jaderné bomby na Japonsko, aby neměli extrémní ztráty na životech amerických vojáků při dobývání japonských ostrovů. Říše byla také pod tlakem ze dvou stran a trvalo tři roky jí porazit. Dostat v té době SSSR z "dobytých i osvobozených" území by bylo na další , odhaduji tří až pětiletou válku.Skrýt celý příspěvek

  • ativok
    19:44 30.06.2021

    Hungary has no interest in a strong Ukraine . Only those stronger than them are considered negotiating partners. National minorities are treated worse than, say, in Romania or ...Zobrazit celý příspěvek

    Hungary has no interest in a strong Ukraine .
    Only those stronger than them are considered negotiating partners.
    National minorities are treated worse than, say, in Romania or Slovakia.
    A secret !! Romania also has an interest in a weak Ukraine.
    I hope you know
    Not only territorially, but also less important in the region if Ukraine is strong, so America would not support them so much either.
    There is a stronger Russian fear among Poles than, say, the issue of a national minority. but they even remember the terror of the Ukrainians.
    It is a much more complicated situation than to arm Ukraine and fight.
    But there is PavoR reading Hungarian forums , can tell .I prefer to read Romanians and their opinions.
    Here, the majority are wrong when they think they are jumping for Ukraine. America is also stepping back already, it needs the Russians against China or at least it shouldn’t be with themSkrýt celý příspěvek

  • krllo
    18:46 30.06.2021

    Ukrajinci si od cca 1990 volí pravidelně zkorumpované politiky, kteří mají zásluhu na tom, že Ukrajina se vylidňuje.

    Ukrajinci si od cca 1990 volí pravidelně zkorumpované politiky, kteří mají zásluhu na tom, že Ukrajina se vylidňuje.

    • Jan Padesátýpátý
      19:38 30.06.2021

      Na rozdíl od Ruska se Ukrajina snaží postsovětské korupce a oligarchizace společnosti zbavit. A přispívá k tomu i tlak EU. Ostatně, tak jako u nás. Český státní aparát se celkem ...Zobrazit celý příspěvek

      Na rozdíl od Ruska se Ukrajina snaží postsovětské korupce a oligarchizace společnosti zbavit.

      A přispívá k tomu i tlak EU.
      Ostatně, tak jako u nás. Český státní aparát se celkem bez problémů Babišovi podvolil, jedině díky EU jeho kauzy nevyšuměly.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      21:44 30.06.2021

      Čo sa za boľševika naučili, to proruskí a Kremľom podporovaní politici od vzniku Ukrajiny aj zodpovedne dodržiavali.... Väčšinu času boli pri moci proruskí politici, a že im tá ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo sa za boľševika naučili, to proruskí a Kremľom podporovaní politici od vzniku Ukrajiny aj zodpovedne dodržiavali.... Väčšinu času boli pri moci proruskí politici, a že im tá korupcia na Ukrajine nevadila, však? A zrazu vadí.... na Ukrajine..... ale doma, v Severnej Ázii majú podstatne horšiu.... A to nespomínam Kadyrova a ďalšie podplácané územia, ako je Krym atď.... Na tieto najviac dopláca bežný obyvateľ RF, napríklad zo Sibíri.....Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
    15:57 30.06.2021

    Klimesov (pro přehlednost odpovídám mimo vlákno) 1) Ruská politika není jen o Putinovi, on je de-facto jen čelní představitel. Ruská strategie a chápání jejich místa na světě není ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov (pro přehlednost odpovídám mimo vlákno)
    1) Ruská politika není jen o Putinovi, on je de-facto jen čelní představitel. Ruská strategie a chápání jejich místa na světě není jen o jednom člověku. Tak po Putinovi to nebude s Ruskem radikálně jiné. To by musela nastat nějaká celospolečenská změna, jako byl pád komunismu. A vzhledem k tomu, že Rusko již není totalitní zemí a je už stabilní, tak nějaká významná společenská změna jako byl pád komunismu je v nedohledu.

    2) Žádnou pomocnou ruku od západu nedostalo Rusko ani my. Vše co dělal západ bylo pro jeho prospěch. To, že byl prospěch oboustranný byl základ úspěchu. To rovnou můžete říct, že západ se rozhodl pomoci Číně. Velký kulový co. Pro západ bylo výhodný přenést výrobu do Číny a Čína z toho samozřejmě také těžila. Myslet si, že západ to dělá z filantropických pohnutek je silně naivní.

    4) Nord Stream (myšleno i jednička) vznikl jen a pouze proto, protože tranzitní země se stávali čím dál více nespolehlivé. Protože podléhali vlivu jedné velmoci, než aby v klidu si nechali plnit pokladnu za pouhý tranzit surovin. Nord Stream vznikl jen a pouze kvůli geopolitice a také proto je tolik znám.

    5) Ukrajina a její společenská situace je možná ještě horší než v Rusku. Ukrajina nyní jen slouží jako nástroj proti Rusku. Proto také se jí dostává tolik pomoci, jen kolik je potřeba a to jak od záp. Evropy, tak od USA. Nikomu nejde o blaho Ukrajiny, proč by vůbec mělo..... :(Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
      19:26 30.06.2021

      Jen bych si dovolil Vás doplnit, případně lehce oponovat: ad 1) Vnitřní politika Ruska , je o Putinovi, on je pro velkou část Rusů nositelem stability a Ruska jako velmoci. Po ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen bych si dovolil Vás doplnit, případně lehce oponovat:
      ad 1) Vnitřní politika Ruska , je o Putinovi, on je pro velkou část Rusů nositelem stability a Ruska jako velmoci. Po jelcinovském chaosu , to tak skutečně vypadá a z velké části i je , přesto jde stále o polodiktátorský režim.
      ad 2) V 90-tých letech skutečně bylo Rusko Eldorádem pro západní firmy a fondy. Putin pak využil k jejich vyhnání oligarchy, tím ,že jim dovolil je vyšachovat.
      ad 5) Máme ve firmě několik ukrajinských programátorů, pokud někdy přišla řeč na korupci v Rusku, tvrdili ,že Ukrajina je na tom mnohem hůře. Zrovna tak si stěžují ,že na Ukrajinu si svět vzpomene, jen když potřebují nějaký klacek na Rusko.Skrýt celý příspěvek

      • Pavel1
        18:48 01.07.2021

        Rusko bylo 90. letech jen a pouze "eldorádem" pro místní oligarchy. Západní firmy (které do ruska přinesly investice a moderní civilní technologie) čtyřicetimiliardový puťka ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusko bylo 90. letech jen a pouze "eldorádem" pro místní oligarchy. Západní firmy (které do ruska přinesly investice a moderní civilní technologie) čtyřicetimiliardový puťka vyhnal proto, že se by se tak snadno nedaly ovládat a zneužívat pro zlodějiny jako místní oligarchové.
        A rusko si na Ukrajinu vzpomene, když potřebuje odvést pozornost od vlastních problémů - pak nastanou zelení mužici, agrese a okupace.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      07:19 01.07.2021

      Ad 1 - ano, Putin je výsledkem ruského vnímání světa, ne jeho příčinou. Po Putinovi přijde nějaký podobný politik, možná méně vyhraněný, možná více, nevíme. Ad 2 - to není pravda. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad 1 - ano, Putin je výsledkem ruského vnímání světa, ne jeho příčinou. Po Putinovi přijde nějaký podobný politik, možná méně vyhraněný, možná více, nevíme.

      Ad 2 - to není pravda. Dostali jsme pomoc, například program PHARE, na budování infrastruktury, dostáváme pomoc i nadále, jak s ní zacházíme, to už je náš problém. Jistě, rozvinutá ČR (a další země) je v zájmu bohatých západních zemí, ale to neznamená, že vše, co dělají, je byznys.

      Ad 3 (4) - Nord Stream. Ten je motivován snahou mít páku na Ukrajinu a možná částečně Polsko. Rusko se snažilo zlomit Ukrajinu zvýšením ceny plynu a zastavením dodávek plynu, ale to v situaci, kdy tím samým potrubím proudí plyn pro Německo nelze. Nord Stream je tedy jasnou strategickou zbraní.

      Ad 4 (5) - EU žádný nástroj proti Rusku nepotřebuje a tedy ani Ukrajinu ne. K čemu? Copak má západ vůči Rusku nějaké nároky? Ukrajina není nástrojem proti Rusku, to tak možná chápe Putin, Ukrajina je země mezi Ruskem a EU a je to jen Rusko, kdo se ji pokouší škodit a ideálně ji anektovat.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      08:16 01.07.2021

      1) Tohle není dobré ani jako vtip. Rusko samozřejmě JE totalitní země. To, že o nepodstatných detailech rozhoduje duma, není důležité. To dělal nejvyšší sovět taky. Rusko má stále ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Tohle není dobré ani jako vtip. Rusko samozřejmě JE totalitní země. To, že o nepodstatných detailech rozhoduje duma, není důležité. To dělal nejvyšší sovět taky. Rusko má stále stejný systém vládnutí už od doby prvního cara. O všem ve státě rozhoduje car a bojaři. Takhle to fungovalo za cara, za bolševismu a funguje to stejně i teď. Akorát carovi se postupně říkalo car, předseda prezídia nejvyššího sovětu a prezident. No a bojaři byli nejvyšší šlechta, pak "vysocí straničtí představitelé" a teď oligarchové a gubernátoři. Ostatně jak jinak než jako totalitní praktiku jde popsat způsob jakým se Putin udržuje u moci? Nejdříve se vystřídal s Medveděvem a formálně držel post premiéra, ale fakticky vládl on. A teď už natvrdo změnil ústavu tak, aby mohl vládnout neomezeně dlouho.
      2) Částečný souhlas. Samozřejmě, že vše co západ dělal bylo v jeho zájmu. Ono totiž jaksi nestabilní rozpadlé Rusko s hromadou jaderných zbraní rozhodně nebylo v zájmu nikoho. A Rusko v roce 1990 bylo na hranici naprostého kolapsu, který mohl v nejhorším případě skončit i občanskou válkou a divokým rozpadem samotného Ruska. Takže západ skutečně pumpoval do Ruska poměrně velké sumy peněz. A že přitom i vydělal? To Američané na Marshallově plánu taky. Ale úplně stejně zbohatla i Evropa a v rekordním čase se dostala z následků války. To, že v Rusku místo obnovy země vznikla nová šlechta v podobě oligarchů, není chyba západu.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
      18:57 01.07.2021

      ad 1) totalitní režim je vždy o tom totalitním hajzlovi v čele, v tomto případě o puťkovi. ad 2) Západ tahal rusko z vlastních sraček mnohokrát, např. v r. 1998. ad 4) Nord ...Zobrazit celý příspěvek

      ad 1) totalitní režim je vždy o tom totalitním hajzlovi v čele, v tomto případě o puťkovi. ad 2) Západ tahal rusko z vlastních sraček mnohokrát, např. v r. 1998. ad 4) Nord Stream vznikl jen a pouze proto, aby se zvýšil ruský plynový vyděračský potenciál vůči zemím jako Ukrajina, Bělorusko a Polsko. Rusácká nespolehlivost v dodržování nasmlouvaných cen je příslovečná. ad 5) vlhký volksrusácký dojem.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    08:14 30.06.2021

    Velice zajímavý článek a za měn dobrý, který vystihuje situaci. V prvním bodě musím dát Německému ministru zahraničí Heiko Maas tak trochu za pravdu. Dodávka zbraní na Ukrajinu ...Zobrazit celý příspěvek

    Velice zajímavý článek a za měn dobrý, který vystihuje situaci.
    V prvním bodě musím dát Německému ministru zahraničí Heiko Maas tak trochu za pravdu.
    Dodávka zbraní na Ukrajinu není řešením. Ukrajina má svých zbraní víc než dost, problém je v tom, že ona je neumí použít. A to, že Ukrajinu dodáte Leopardy nebo PZ-2000 nic na tom nezmění. Oni nebudou schopni použít ani tohle.
    Ukrajinská armáda nepotřebuje ani tak zbraně jako spíše čas a klid na to reformovat svojí armádu, reorganizovat jí, jednoduše jí potřebují hlavně zefektivnit tak ať dokáží co nejlépe využít to co mají, popřípadě jí doplnit tou technologií, která by v tomto konfliktu mohla hrát rozhodující roly (drony) a těch Evropské armády moc nemají :-( nebo spíše nevyvíjí.
    Takže ne dodávka zbraní, ale paradoxně odpovídající diplomatická a pak poradní a ekonomická podpora, top je to co nyní Ukrajina od Evropských států potřebuje. A tady bohužel musím konstatovat, že v těchto otázkách je ta podpora nedostačující, ale ne jen ze strany Německa, ale všech zemí EU. Ona prostě ta diplomatická, ekonomická a hlavně poradní podpora formou nějakých vojenských poradců je nedostačující. A tohle si zaslouží kritiku, ne to, že na Ukrajině nestraší 7. těžká brigáda. Co by tam proboha měla dělat.

    Co se týče druhé věci, to že západ Ukrajinu podporovat bude, ale nepředře se kvůli ní, tak to je bohužel taky pravda. Bohužel tak nějak tenhle postoj západu dává rozum.
    Ať se to někomu líbí nebo ne, Rusko je stále pro západní země větší partner než Ukrajina, i když se nyní Putinův režim chová nepřátelsky.
    Ale 1) Putin tu nebude věčně a Rusko dříve či později na jeho politiku doplatí a bude se chtít znovu přiklonit k západu. Dříve či později se tam takový politik najde, který pochopí, že nynější cesta Ruska není ta správná.
    2) Západ v 90. letech vynaložil značné úsilí přiblížit Rusko západu. Přizval ho do všemožných svých struktur a organizací a spíš se snažil spolupracovat s Ruskem než s Ukrajinou. To, že si toho Putinův režim neváží, jen proto aby se Putin udržel u moci, je sice smutné, ale to neznamená, že by měli západní země zahodit vše o co se v 90. letech snažili, viz. výše.
    Ale nenechme se mýlit. Ve Střední Evropě začínají vznikat podobné politické tendence jako v Rusku. I u nás začínají vystrkovat růžky a dostávat se k moci strany, které si stěžují na to, že západní země nás přijali k sobě, pomohli nám a na oplátku chtějí aby jsme tolerovali buzíky, což my ale nechceme a kritiku našich kroků považujeme za vměšování do naší suverenity a nazýváme to totalitou ze strany EU.
    3) Ať se nám to líbí nebo ne, tak je to Rusko, kdo je stálým členem Rady bezpečnosti OSA. Má v něm své právo veta, a je to Rusko, které by díky tomu dokázalo nějakým způsobem znepříjemnit jiným zemím jejich globální politiku. Bohužel Rusko má vyšší diplomatickou váhu ve světě než Ukrajina a proto se k tomu musí také tak přistupovat.
    4) Nord Stream II nemá na tuhle situaci a Německé chování takový vliv jak si mnozí myslí. Reálně to není nic jiného než trubka na dně moře. A nikde není dáno, že Němci skrze tuto trubku musí odebírat plyn. Jasně pro Německo má tato trubka nesporné ekonomické výhody, ale i tak. Je jen na jejich rozhodnutí, od koho nakonec budou odebírat a jak. Samozřejmě, je velká pravděpodobnost, že ten plyn skrze tuto trubku odebírat budou :-)
    5) A poslední věc.
    Jako upřímně, proč by se měli západní země nějakým obrovský způsobem angažovat na Ukrajině? Protože to je správné?
    Hmmm, jako je, ale správná je i mise ISAF a západ je za ní neustále kritizován a kdejaký stupidní populista toho využívá k svému prospěchu. Správný byl zásah západních vojsk v bývalé Jugoslávii. Dodnes je za to západ těžce kritizován. Operace v Mali, Iráku (ne invaze v roce 2003, ale následné operace na pomoc při stabilizaci Iráku), Libyi, Somálsku, operace proti pirátům atd. atd. Tu všude bylo správné, že tam nějakým způsobem západní země zasáhly nebo pomáhali. Přesto je za to těžce kritizován.
    Západní země, jsou už víc jak 20 - 30 let neustále kritizovány za své kroky a to i od svých spojenců a partnerů ve Střední Evropě.
    Jako upřímně, já se jim nedivím, že už toho mají plné zuby a laxní přístup k této problematice.Skrýt celý příspěvek

    • Radovan
      09:04 30.06.2021

      Ano, Putin tu nebude věčně a Rusko bude Západu jednou opět nakloněno. Ale to vůbec není v rozporu s tím aby Západ nyní Ukrajinu podporoval. Až bude jednou Rusko zase Západu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, Putin tu nebude věčně a Rusko bude Západu jednou opět nakloněno. Ale to vůbec není v rozporu s tím aby Západ nyní Ukrajinu podporoval. Až bude jednou Rusko zase Západu nakloněno, tak bude nakloněno i prozápadní Ukrajině. Například v roce 1991 byla v Moskvě demonstrace na podporu samostatné Litvy.
      Poradní podpora Ukrajině byla/je myslím celkem slušná. Instruktory na výcvik, co vím, poslala Kanada, USA, Británie. NATO mělo několik poradních programů na reformu armády, i od AČR tam byl nejméně jeden člověk na podporu logistiky.
      Ukrajina měla velké ztráty díky nezkušenosti a zastaralosti armádních struktur, ale rychle se, i díky poradenství Západu, zlepšuje. Ve válce s Ruskem obstála a velmi to pomohlo i Ukrajinské identitě.
      Třeba dodané Americké Javeliny jsou velikou pomocí pro jejich armádu, ve srovnatelné kvalitě neměli takovou protitankovou zbraň.
      Proč by měl Západ Ukrajinu podporovat? Pro Západ je daleko výhodnější, aby byla stabilním, přátelským státem, než aby byla něco jako teď Bělorusko, které bude s Ruskem už i společně dýchatSkrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        10:22 30.06.2021

        V podstatě ano. Ukrajina a její armáda už má za sebou hodně správných kroků a dnes je to jiná armáda, než ta v roce 2014, ale trvalo to při nejlepším 7 let a dalších minimálně 7 to ...Zobrazit celý příspěvek

        V podstatě ano.
        Ukrajina a její armáda už má za sebou hodně správných kroků a dnes je to jiná armáda, než ta v roce 2014, ale trvalo to při nejlepším 7 let a dalších minimálně 7 to ještě trvat bude než to bude dobré a další roky než to bude ideální. K pokroku došlo to je pravda, ale stále je tam co zlepšovat.
        Proto jsem psal, že to co Ukrajina potřebuje je čas a naši podporu v podobě diplomacie a poradců.
        A tady si stále myslím, že v těchto bodech je potřeba aby Evropské země více zabraly.
        Ano ta podpora tam je, a jak sám píšete přináší své ovoce, ale může být větší a bude mít větší přínos.
        To, že USA prodala Ukrajině střely Javelin je pěkné, a tohle je třeba ten prodej zbraní, který by dával smysl, podobně jako mnou zmiňované drony.
        Nicméně stále se jednalo o prodej, nikoli bezplatnou pomoc.
        A tady je ten kámen úrazu. Členské země EU, USA a jiné země můžou Ukrajině prodávat zbraně ve velkém, ale povede to jen k tomu, že se Ukrajina zbytečně ekonomicky vyčerpá.
        A stejně by ty zbraně nedokázala 100% využít. Nejsou to totiž zbraně co vyhrávají válku, ale schopnost armády ty zbraně umět využít, schopnost strategicky je správně použít atd. atd.
        Války a bitvy vyhrává strategie, taktika, správný výcvik a schopnost koordinovat jednotlivé složky armády. A tady prostě stále Ukrajina kulhá. Ano má za sebou velký kus práce, díky pomoci západních zemí, ale stále to není ono a je tam potřeba hodně co zlepšovat.
        Což ale jak vidno si uvědomujete i vy sám, a defakto tím co jste napsal mi dáváte za pravdu.
        Sám uznáváte, že ta poradní činnost západních zemí má na schopnosti Ukrajiny se bráni větší vliv než bezmyšlenkovité dovážení tuny vojenského materiálu.

        Co se týče toho aby byla Ukrajina stabilní. Naprostý souhlas, ale on na západě nikdo nechce aby se z Ukrajiny stalo Bělorusko.
        Jen prostě západní země musí své kroky hodně zvažovat. Západ si v jednání s Ruskem nemůže dovolit uvažovat zkratkovitě a emocionálně jak mnozí diskutující. A důvody proč tomu tak je jsem popsal docela dost a jak vidno většina lidí s nimi souhlasí, protože nikdo je nerozporuje. Rozporují jen ty body, u kterých to jde a kde jsem se nerozepsal podrobněji a více :-)
        Ale v podstatě s vámi ve všech bodech souhlasím. Jediné v čem se asi tak rozcházíme je řešení jednotlivých bodů :-)Skrýt celý příspěvek

        • Radovan
          11:28 30.06.2021

          Souhlasím že budování silné armády Ukrajinu velmi vyčerpává, je chudá a nemá prostředků nazbyt. Nejlepší by pro všechny bylo, pokud by USA Ukrajinu zařadili mezi státy, které ...Zobrazit celý příspěvek

          Souhlasím že budování silné armády Ukrajinu velmi vyčerpává, je chudá a nemá prostředků nazbyt.
          Nejlepší by pro všechny bylo, pokud by USA Ukrajinu zařadili mezi státy, které finančně dotují a oni pak za ty peníze kupují americké zbraně. Mám na mysli speciálně letectvo, protože to bude ukrajinské slabé místo. Stávající stíhačky technicky i morálně končí a nové budou stát pro Ukrajinu ohromné peníze. Kdyby jim USA pořídili pár desítek F16, tak je to výhra pro všechny (krom Ruska). Ukrajinu to ekonomicky nezruinuje a bude mít slušné a moderní letectvo. USA to ekonomicky taky nezruinuje a navíc získá pevného a silného spojence mezi Ruskem a střední Evropou. I pro nás jednoznačné plus.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            12:15 30.06.2021

            jako jo, proč ne. Pokud by se k takovému kroku USA, nebo kdokoli jiný nakonec uchýlil tak by to asi nebylo nic proti ničemu. Letectvo má Ukrajina opravdu v mizerném stavu a nové ...Zobrazit celý příspěvek

            jako jo, proč ne. Pokud by se k takovému kroku USA, nebo kdokoli jiný nakonec uchýlil tak by to asi nebylo nic proti ničemu. Letectvo má Ukrajina opravdu v mizerném stavu a nové letouny by se jim hodili. Mám dokonce pocit, že se něco takového i chystá. Ukrajina hledá nové letouny, takže se uvidí jak to dopadne, a já počítám, že mnoho i západních výrobců se budou předhánět :-)Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            18:50 30.06.2021

            On chce Ukrajinu někdo napadnout ?

            On chce Ukrajinu někdo napadnout ?

          • Jan Padesátýpátý
            19:55 30.06.2021

            @krllo

            Určitě nikoli. Chystali se snad Hitler a Stalin v roce 1940 napadnout Polsko?

            @krllo

            Určitě nikoli. Chystali se snad Hitler a Stalin v roce 1940 napadnout Polsko?

          • Incre
            08:51 01.07.2021

            Špatné by to nebylo, ale je otázka, zda by Biden dokázal obhájit Američanům, proč dávat peníze Ukrajině, když je Covid bude stát nemalé peníze.

            Špatné by to nebylo, ale je otázka, zda by Biden dokázal obhájit Američanům, proč dávat peníze Ukrajině, když je Covid bude stát nemalé peníze.

        • Radovan
          11:44 30.06.2021

          Jinak k té rychlosti změn v ukrajinské armádě. Představuji si jak by jsme na tom byli případně my, kdyby jsme čelili podobnému nebezpečí, jak rychle by jsme byli schopní měnit ...Zobrazit celý příspěvek

          Jinak k té rychlosti změn v ukrajinské armádě.
          Představuji si jak by jsme na tom byli případně my, kdyby jsme čelili podobnému nebezpečí, jak rychle by jsme byli schopní měnit strategii a postupy, povolávat a cvičit zálohy, zprovozňovat techniku, shánět novou.. A to vše v daleko černější ekonomické situaci, než je u nás a za velkých ztrát.
          Dám ruku do ohně za to, že většina evropských zemí by v podobné situaci přestala brzo válčit, protože veřejnost by smetla svojí vládu pod dojmem válečných ztrát.
          Stačí vzpomenout na bombové útoky ve Španělsku v roce 2004, po kterých se Španělé stáhli z Iráku. Dnešní průměrný Evropan je velice pohodný a zhýčkaný jedinec. Ukrajinci ne a to je jejich obrovská výhodaSkrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            12:20 30.06.2021

            Těžko soudit. Dokud něco takového nenastane, a doufejme, že nenastane, tak si člověk nemůže být ničím jistý. Každopádně taky se můžeme ptát zdalipak by nastala taková situace na ...Zobrazit celý příspěvek

            Těžko soudit.
            Dokud něco takového nenastane, a doufejme, že nenastane, tak si člověk nemůže být ničím jistý.
            Každopádně taky se můžeme ptát zdalipak by nastala taková situace na Ukrajině, pokud by Ukrajinci svou armádu roky netunelovali a nerozkrádali, a byla by na ekvivalentní úrovni dejme tomu AČR, ale v odpovídající velikosti pro Ukrajinu. Tedy prošla by už aspoň nějakými reformami a došlo by tam k nákupu aspoň nějakých zbraní. Možná spíše ekvivalent Polska.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            07:40 01.07.2021

            Ukrajina dlouho neměla důvod vůbec nějakou armádu platit. Její prezidenti byli vysloveně proruští, například Kučma, byl to takový komunistický skanzen. Rusko nemělo důvod Ukrajinu ...Zobrazit celý příspěvek

            Ukrajina dlouho neměla důvod vůbec nějakou armádu platit. Její prezidenti byli vysloveně proruští, například Kučma, byl to takový komunistický skanzen. Rusko nemělo důvod Ukrajinu ohrožovat a nikdo jiný agresivní na hranicích není.

            Prvním pokusem o změnu orientace byl Juščenko. Toho napřed otrávili a pak na Ukrajinu vtrhli ruští zelení mužíci.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        18:48 30.06.2021

        Hledá se nový Jelcin ?

        Hledá se nový Jelcin ?

        • padre
          23:30 30.06.2021

          Co máte proti prezidentu Jelcinovi? Nebýt Jelcina tak po Putinovi neštěkne ani pes….

          Co máte proti prezidentu Jelcinovi? Nebýt Jelcina tak po Putinovi neštěkne ani pes….

    • Jura99
      09:40 30.06.2021

      Ukrajinská armáda udělala velký skok dopředu ve výcviku, výstroji a výzbroji. To vše z nutnosti kvůli ruské agresi, jinak by jejich armáda jako nepotřebná spěla k redukci a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajinská armáda udělala velký skok dopředu ve výcviku, výstroji a výzbroji. To vše z nutnosti kvůli ruské agresi, jinak by jejich armáda jako nepotřebná spěla k redukci a živoření. Samozřejmě není pravda, že nic nepotřebují, potřebují obranné zbraně, protitankové a protiletadlové prostředky a také moderní houfnice, zrovna ty Pz2000 by se hodily a nebojte se, že by je neuměli použít.

      A proč by se měly západní země angažovat na Ukrajině ? Ze dvou důvodů, za prvé jsou Ukrajinci zcela nepostradatelní a bohužel u veřejnosti nedocenění jako kvalitní pracovníci po celé Evropě a jednak je nutné stavět Rusku do cesty překážky na cestě k ovládnutí území bývalého impéria, což stále mají za cíl. Vyzbrojit Ukrajinu je nejlevnější a nejefektivnější způsob, jak si Rusko držet od těla.Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        10:37 30.06.2021

        To stejné co Radovan výše. V podstatě máte pravdu. Ano Ukrajinská armáda udělala obrovský kus cesty, ale to jsem ve své původním příspěvku nerozporoval. Každopádně, jak už psal i ...Zobrazit celý příspěvek

        To stejné co Radovan výše.
        V podstatě máte pravdu. Ano Ukrajinská armáda udělala obrovský kus cesty, ale to jsem ve své původním příspěvku nerozporoval. Každopádně, jak už psal i Radovan a i já o něco výše, bylo to jednak díky podpoře západu a to hlavně formou poradců, a jednak trvalo to cca 7 let. To znamená chtělo to svůj čas, ergo to co jsem psal výše.
        Takže stále si myslí, že tento způsob podpory je daleko účinnější než dodávat Ukrajině kvanta vojenské techniky a tím jí nebezpečně tlačit do ekonomické nestability. Západní technika je drahá jak na pořízení tak na provoz. Pravda je daleko výkonnější a účinnější, ale opravdu Ukrajinská armáda nyní nedokáže využít plných vlastností PZ-2000, protože ono to není jen o PZ-2000. Aby tato těžká technika mohla adekvátně fungovat a byla maximálně účinná je potřeba jí dát adekvátní podporu v podobě adekvátních průzkumných prostředků, systémů REB, adekvátního výcviku, munice, adekvátních SŘP, dále pak adekvátní PVO ochranu v podobě letectva a jiných prostředků a tohle všechno umět ideálně zkoordinovat s čelními jednotkami. A tohle se buduje roky, desítky let. To není jen o nákupu. Takže i když chápu jak to co píšete myslíte, tak opravdu ne, Ukrajina by nyní nedokázala západní techniku maximálně využít, tak aby si s ní mohla dovolit jít do otevřeného střetu s Ruskou armádou. Nejdříve ať se naučí maximálně využívat zbraní co nyní mají, a pak se může pokračovat dál.

        Ano dobrá připouštím, že vámi uvedené důvody jsou ty správné. Ale ani tohle se nesmí dělat zbrkle. Prakticky zde by byla stejná odpověď jako u Radovana.
        Navíc té podpory se Ukrajině dostává, a jak vidno tak své ovoce ta podpora nese.Skrýt celý příspěvek

      • omacka
        19:06 30.06.2021

        Ukrajinská armáda může dělat skoky ve výzbroji jaké chce, k tomu žádné podstatné ani nejsou, jelikož na to nejsou finance.. Podstatnější ale je, že se tu mluví o ukrajinské ...Zobrazit celý příspěvek

        Ukrajinská armáda může dělat skoky ve výzbroji jaké chce, k tomu žádné podstatné ani nejsou, jelikož na to nejsou finance..

        Podstatnější ale je, že se tu mluví o ukrajinské armádě, jako o jednolitém celku, to je ten největší a fatální omyl v jakýchkoliv kalkulacích. Je ji třeba rozdělit dle bojeschopnosti minimálně na tři části: jednotky pocházející z jihovýchodních oblastí ji dělají z půlky nebojeschopnou v případném plnohodnotném střetu s ruskou armádou jen svojí existencí.

        Tedy pak jste s bojeschopností okamžitě na cca polovičním papírovém stavu ukrajinské armády (prostá geografie a dlouhodobé společenské nálady na Ukrajině), z toho většinu těchto jednotek můžete také odepsat jako nebojeschopné, zůstane vám jen torzo jednotek složených z elitních jednotek SSO a výsadkových jednotek - do 10 tisíc vojáků, opírající se reálně o cca max. 30 tisíc oficiálně překabátěných bývalých "batailonistů" do ukrajinské armády, co tvoří její reálné tvrdé jádro odhodlané bojovat až do konce.Skrýt celý příspěvek

        • padre
          23:37 30.06.2021

          Takže naznačujete ,že tu máme něco podobného jako byla Československá armáda v roce 1938? Zcela spolehliví a nadšení čeští a moravští odvedenci,částečně spolehliví slovenští a ...Zobrazit celý příspěvek

          Takže naznačujete ,že tu máme něco podobného jako byla Československá armáda v roce 1938? Zcela spolehliví a nadšení čeští a moravští odvedenci,částečně spolehliví slovenští a podkarpatorušti a navzdory čestným výjimkám nespolehliví sudetoněmečtí a maďarští branci…Skrýt celý příspěvek

          • omacka
            13:39 02.07.2021

            Tak není tajemstvím, že se Ukrajina dělí společensky a kulturně na dva cca početně vyrovnané civilizační okruhy a bylo by zvláštní, kdyby se to nepromítalo do reálné bojeschopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak není tajemstvím, že se Ukrajina dělí společensky a kulturně na dva cca početně vyrovnané civilizační okruhy a bylo by zvláštní, kdyby se to nepromítalo do reálné bojeschopnosti armády jako celku. K tomu v Kyjevě právě přijímají velice "prozíravý zákon" o původním obyvatelstvu, z kterých vyhodili cca polovinu obyvatel země, jelikož v něm nefigurují Rusové.

            Minimálně jihovýchodní oblasti a jejich vojenské posádky jsou v jakémkoliv plnohodnotném konfliktu dvou armád klíčové z hlediska logistiky pro vojenské operace ukrajinské armády, pokud tyto vojenské posádky nebudou odhodlané klást houževnatý odpor, tak jakýkoliv hypotetický plnohodnotný vojenský střet Kyjev prohrál dávno než vůbec začal.Skrýt celý příspěvek

    • Takeda
      09:53 30.06.2021

      Hezky jste to shrnul, palec nahoru. Já jen přidám, že jsme taky Západ a v našem zájmu je silná a nám nakloněná Ukrajina, takže se můžeme sami diplomaticky snažit. Poslat víc než ...Zobrazit celý příspěvek

      Hezky jste to shrnul, palec nahoru. Já jen přidám, že jsme taky Západ a v našem zájmu je silná a nám nakloněná Ukrajina, takže se můžeme sami diplomaticky snažit. Poslat víc než jednoho poradce. Pan Strnad se na tom ještě dobře napakuje. Ale proč ne.Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        10:43 30.06.2021

        Ano to je v podstatě taková skrytá myšlenka toho co píšu. Mnozí lidé v ČR, ale i v ostatních zemích V4 kritizují Německo, Francii, USA, prakticky ty západní mocnosti ze nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano to je v podstatě taková skrytá myšlenka toho co píšu. Mnozí lidé v ČR, ale i v ostatních zemích V4 kritizují Německo, Francii, USA, prakticky ty západní mocnosti ze nějakou nečinnost, ale přitom jak moc k řešení problémů přispěly samotné země V4? Představila ČR nějaký reálný plán na řešení krize na Ukrajině? Já myslím, že ne. naopak náš úžasný prezident se vyjádři v tom smyslu, že anexi Krymu nemá cenu řešit a všichni by se měli smířit s tím, že je to uzavřená věc.
        Takže přesně jak píšete.
        I my jako ČR popřípadě země V4 jsme součástí západních struktur a organizací. Tak pokud chceme nějak k řešení globální problematiky přispět a přispět víc tak je možná na čase se více snažit a nečekat jen co udělají Němci, Francouzi a nebo USA a pak se k nim přisrat.
        Už je možná načase vstoupit z toho stínu, přestat neustále řešit to co dělá nebo nedělá západ, ale začít řešit co pro vyřešení problematiky dělá nebo nedělá naše země, naše společnost a naši politici.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      09:56 30.06.2021

      "Dodávka zbraní na Ukrajinu není řešením." Samozřejmě, že je. Tady jde o gesto. pokud tam Němci něco dodají, tak skončí doba trapných sankcí a Německo ukáže, že udělá něco víc. . ...Zobrazit celý příspěvek

      "Dodávka zbraní na Ukrajinu není řešením."

      Samozřejmě, že je. Tady jde o gesto. pokud tam Němci něco dodají, tak skončí doba trapných sankcí a Německo ukáže, že udělá něco víc. . Armádu tam samozřejmě poslat nemůže, ale prodej zbraní v tak velkém měřítku dělá z Německa důležitého partnera. Putina by to postavilo do nepříjemné situace.
      Na druhou strnu, možná by to vyprovokovalo Ruskou invazi. To je zcela jasný důvod proč tam třeba USA nechce nic moc dodávat a naopak ideální příležitost pro státy jako Turecko, které získává spojence a buduje si tu svoji sultánskou novou říši. Tomu nic nehrozí. Oťuknul si to na Náhorním Karabachu, kdy Rusko neudělalo nic. Teď to rozjíždí ve větším měřítku.Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        11:02 30.06.2021

        Ano i ne. Jde vidět, že i vy sám nad tím přemýšlíte a uvažujete, a vidíte i ty možnosti, že by to mohlo naštvat Rusko a to by mohlo dělat problémy, třeba jak jsem psal o něco výše ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano i ne.
        Jde vidět, že i vy sám nad tím přemýšlíte a uvažujete, a vidíte i ty možnosti, že by to mohlo naštvat Rusko a to by mohlo dělat problémy, třeba jak jsem psal o něco výše v OSN. Rusku by nic nebránilo v tom vetovat jedno rozhodnutí za druhým, oni to sice dělají už teď takže nic by se nejspíš nezměnilo, ale jde vidět, že chápete, že takováto rozhodnutí by se neměla dělat zbrkle.
        Ale i zde, samotné dodávky zbraní nic neřeší. Aby uměla Ukrajina ty zbraně maximálně zužitkovat, musela by projít rozsáhlou reorganizací. Asi tak jako AČR, která prochází reorganizací už cca 21 let a výsledek je takový jaký je a ještě to není u konce. Stačí se jen podívat na české piloty. Jak dlouho trvalo než začali nacvičovat A-G schopnosti, 5 nebo deset let? Tak či tak, tak až nyní po cca 15. letech provozu Gripenů, můžeme s jistotou tvrdit, že AČR je schopna účinně provozovat západní nadzvukový letoun, jakýkoliv.
        Ano někdo by mohl zcela správně namítnout. Ale AČR to řeší v době míru, nic nás netlačí máme čas, kdež Ukrajina je ve válečném stavu a jistě by do toho investovala víc.
        Ano tohle by byla správná připomínka, ale o kolik by to Ukrajina byla schopná zkrátit? Na cca 7 let? Navíc s tím, že by jí po celou tuto dobu hrozilo riziko ekonomického vyčerpání. Ona ta západní technika je drahá.
        Takže i když s vámi částečně souhlasím, tak stále daleko více západ pomůže Ukrajině, když jí bude pomáhat tak jak dosud. Armádními poradci s co možná největší podporou při reorganizaci Ukrajinské armády, samozřejmě dále ekonomická výpomoc, a dále pak diplomatická výpomoc a politický tlak na Rusko, tak aby Ukrajina měla čas se sama postavit na nohy a ten problém nakonec vyřešit. A tady si stále myslím, že tato podpora by mohla být z naší strany vyšší :-)Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      12:25 04.07.2021

      Jj, pomáhat jo, ale vocaď pocaď, že? Jak v Slunce seno: "Nahatý jo, ale ženský vod koz po pupek a chlapi vod pytlíku dolů. To výborný předsedo..." A to je přesně ten zbabělý a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jj, pomáhat jo, ale vocaď pocaď, že? Jak v Slunce seno: "Nahatý jo, ale ženský vod koz po pupek a chlapi vod pytlíku dolů. To výborný předsedo..." A to je přesně ten zbabělý a pohodlný přístup západní části EU - pomáhat velkými řečmi a gesty, ale činy ne. To by se mohlo naštvat Rusko a pak by jsme museli možná vážně zvednout zadky a něco dělat. A přesně takhle by se západní část EU zachovala k té východní. Poláci i Maďaři už to pochopili. Je pravda, že jdou až do extrému, ale to svým progresivismem i ta západní část EU.

      "Jako upřímně, proč by se měli západní země nějakým obrovský způsobem angažovat na Ukrajině? Protože to je správné?"
      Správné bylo i zastavit Hitlera když militarizoval Porýní, anektoval Rakousko, vyřval si odstoupení Sudet, když obsadil zbytek Československa... Chování Putina je dnes naprosto stejné - Ruská menšina na Ukrajině trpí, musíme ji ochránit. Perfektní paralela se Sudety. Došlo už i na slova o jednom národě - opět paralela s Hitlerovými slovy o Rakousku. Pokud EU nebude dělat co je správné, ale jen to co je snadné a pohodlné, pak postupně upadne do bezvýznamnosti a rozpadne se.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaK
    20:22 29.06.2021

    Dobrý večer pánové, Ukrajina si prošla mnohými útrapami. Od kolektivizace, velký teror, hladomor, válku a další hladomor. Nejen kvůli zmíněnému, ale především z lidských pohnutek a ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý večer pánové,
    Ukrajina si prošla mnohými útrapami. Od kolektivizace, velký teror, hladomor, válku a další hladomor. Nejen kvůli zmíněnému, ale především z lidských pohnutek a lásky k člověku bychom měli ukrajinskému národů pomoci. Ať ekonomicky či vojensky.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:09 29.06.2021

      UA dostala za posledních 30 hodně peněz a moc jim to nepomohlo. EU si nyní hodně hlídá zda se finance použiji správně což bude na dlouho. Si vemte kolik tam mají "Babišů" a jiných ...Zobrazit celý příspěvek

      UA dostala za posledních 30 hodně peněz a moc jim to nepomohlo. EU si nyní hodně hlídá zda se finance použiji správně což bude na dlouho. Si vemte kolik tam mají "Babišů" a jiných podobných případů.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        21:28 29.06.2021

        Ale no tak...

        Ale no tak...

        • flanker.jirka
          17:45 30.06.2021

          Ano, přesně "tak" :-) řídí to tam oligarchové. O demokracii se řadovým občanům může pouze zdát. Proto polovinu Ukrajiny živí pracovníci pracující v zahraničí, aby místní měli z ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano, přesně "tak" :-) řídí to tam oligarchové. O demokracii se řadovým občanům může pouze zdát. Proto polovinu Ukrajiny živí pracovníci pracující v zahraničí, aby místní měli z čeho platit úplatky. Bez korupce v té zemi neexistuje prakticky nic.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            18:58 30.06.2021

            A proto je dobře že EU se Babišům dokázala postavit, ať už u nás nebo na Ukrajině. EU tím přispívá k deoligarchizaci těchto zemí.

            A proto je dobře že EU se Babišům dokázala postavit, ať už u nás nebo na Ukrajině. EU tím přispívá k deoligarchizaci těchto zemí.

  • HonzaK
    20:21 29.06.2021

    Dobrý večer pánové, Ukrajina si prošla mnohými útrapami. Od kolektivizace, velký teror, hladomor, válku a další hladomor. Nejen kvůli zmíněnému, ale především z lidských pohnutek ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý večer pánové,
    Ukrajina si prošla mnohými útrapami. Od kolektivizace, velký teror, hladomor, válku a další hladomor. Nejen kvůli zmíněnému, ale především z lidských pohnutek a lásky k člověku bychom měli ukrajinskému národů pomocí. Ať ekonomicky či vojensky.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    19:00 29.06.2021

    Je to na jedné straně smutné, že Němci a jiné velké země na Západě Ukrajině zbraně dodávat nechtějí, na druhé straně je to ale velká šance pro nás. Měli by jsme se do vztahů s ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to na jedné straně smutné, že Němci a jiné velké země na Západě Ukrajině zbraně dodávat nechtějí, na druhé straně je to ale velká šance pro nás.
    Měli by jsme se do vztahů s Ukrajinou pořádně obout, jezdit na návštěvy, dodat jim o co si řeknou, udělat si u nich to nejlepší jméno.
    Od Ruska už ekonomicky nejde nic očekávat, budou se nám i dlouhodobě mstít za Vrbětice. Ostatně je to země, která půjde setrvale dolů ve všech směrech.
    Mít v Ukrajině velkého přítele by pro nás mělo jen samé velké výhody. Další silná země mezi Rusem a námi po Polsku - jednoznačné plus, odbyt pro naše výrobky a zbraně - jednoznačné plus. Pak je tu i čím dál větší provázanost lidí mezi ČR a Ukrajinou, ukrajinská menšina tu už má skoro 200 tisíc lidí. Jsou pracovití, dobře zapadnou, v dalších generacích už jsou jako my. Další důvod mít s Ukrajinou nadstandartní vztahy. Protože chybějící lidi budou v budoucnu ve vymírající Evropě největší problém. Že není dobré je hledat v africko-islámských kulturách postupně pochopí i na tom Západě.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      09:44 30.06.2021

      Moc si tu Ukrajinu nevybarvujte. Dost států tam aktuálně zbraně neprodává a nebo jen nějaké drbky. Dokonce i Čína dala před pár měsíci od Ukrajiny ruce pryč a přitom by se jim tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Moc si tu Ukrajinu nevybarvujte. Dost států tam aktuálně zbraně neprodává a nebo jen nějaké drbky. Dokonce i Čína dala před pár měsíci od Ukrajiny ruce pryč a přitom by se jim tam nějaký druh spojence více než hodil.
      Dokážu si představit prodej palných zbraní všeho druhu od CZUB, případně dál ty Tatry, ale nějaké větší akce bych s nimi nerozjížděl.
      V aktuální situaci je Ukrajina lákadlo na dodávky zbraní případně i na nějakou spolupráci, ale jen díky tomu, že je ve srabu protože Ivan. A i to jednoho dne skončí. A pak se může stát, že z případné spolupráce bude těžit především Ukrajina.
      A co je opravdu hodně důležité je fakt, že Ukrajina se nechová tržně, je nevypočitatelná a ani soukromý sektor tam nemá na růžích ustláno. Naše firma, tam dělala několik projektů a zpětně to hodnotíme, že to byl špatný tah.
      I Čína si tam nabila hubu a to hodně a to už je co říct.Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
    17:26 29.06.2021

    Když tak mě opravte, ale já měl za to, že Ukrajina vznikla až za bolševiků, do té doby že to byla součást Ruska, známá pod jménem Malorusko. Koneckonců Kyjevskou Rusi se datuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Když tak mě opravte, ale já měl za to, že Ukrajina vznikla až za bolševiků, do té doby že to byla součást Ruska, známá pod jménem Malorusko. Koneckonců Kyjevskou Rusi se datuje počátek Ruska jako takového. Tak mi tam nějakou neštymují ty tři století, co Schwarzenberg zmiňuje...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:34 29.06.2021

      Pojem Ukrajina je pritom ďaleko starší ako pojem Rusko.

      Pojem Ukrajina je pritom ďaleko starší ako pojem Rusko.

      • flanker.jirka
        21:11 29.06.2021

        Pojem starší ale co vyjadřuje?

        Pojem starší ale co vyjadřuje?

        • Torong
          21:29 29.06.2021

          Že je starší. Na reaativizaci jsou tu lepší šíbři než ty...

          Že je starší. Na reaativizaci jsou tu lepší šíbři než ty...

          • flanker.jirka
            17:46 30.06.2021

            Torong
            právě to, že je starší je v celku o ničem, touto logikou bychom si mohli nárokovat území celé Velké Moravy.

            Torong
            právě to, že je starší je v celku o ničem, touto logikou bychom si mohli nárokovat území celé Velké Moravy.

          • Miroslav
            18:12 30.06.2021

            To vážne? Kým sa Morava nestala okolo roku 1000 súčasťou Českého kráľovstva tak na území dnešnej ČR ani netušili, že taký štát existuje. Jadro Veľkej Moravy bolo na území dnešnej ...Zobrazit celý příspěvek

            To vážne? Kým sa Morava nestala okolo roku 1000 súčasťou Českého kráľovstva tak na území dnešnej ČR ani netušili, že taký štát existuje. Jadro Veľkej Moravy bolo na území dnešnej Moravy a Slovenska. V časoch expanzie bolo zabrané VM aj územie dnešnej ČR, Maďarska, časť PoľskaSkrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          23:20 29.06.2021

          Že prvá doložená zmienka o Ukrajine kde sa priamo spomína tento pojem je staršia ako prvé doložené zmienky o Rusku. Prvýkrát sa Ukrajina spomína v Ipatievskom letopise z konca 12. ...Zobrazit celý příspěvek

          Že prvá doložená zmienka o Ukrajine kde sa priamo spomína tento pojem je staršia ako prvé doložené zmienky o Rusku. Prvýkrát sa Ukrajina spomína v Ipatievskom letopise z konca 12. storočia. Pojem Rus resp Rusko sa objavuje až na prelome 16-17 storočia. A ešte aj to na území dnešnej Ukrajiny.

          Dnes to síce nemá výpovednú hodnotu ale je to istý druh prestíže mať určitú históriu.Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
      17:48 29.06.2021

      To je nepostatné .... Národy sú totiž moderný produkt ... starý cca 200 rokov. Pred tým skrátka neboli i keď si národovci každého štátu radi fabulujú svoje "národy" najlepšie ...Zobrazit celý příspěvek

      To je nepostatné ....

      Národy sú totiž moderný produkt ... starý cca 200 rokov. Pred tým skrátka neboli i keď
      si národovci každého štátu radi fabulujú svoje "národy" najlepšie tísíce rokov dozadu ... dôkazom je i genetický "bordel" vo väčšine národov ....

      Skrátka k národu sa človek hlási ... nie je to nič dané .... a k nárom sa začali ľudia hlásiť až vznikom nacionalizmu ... čo ja tak maximálne tých 300 rokov dozadu ....

      Ten "vznik národov" sa i tak daduje spätne .. lebo nebol žiadny jasný "začiatok" .... skrátka bol to postupný proces.

      Dnes to už veľa ľudí nedokáže pochopiť, ale skrátka pred 300 rokmi žiadni Rusi, Ukrajinci, Slováci, ani nik iný neexistoval v dnešnom chápaní slova.

      Najlepšie to ilustrujú Vikingovia či Kozáci .... ani jedno neboli národy, ale spoločenstvá ľudí, ktoré zdieľali spoločné hodnoty a nábožestvo .... národy to však neboli i keď určite veľa ľudí verí , že áno ...Skrýt celý příspěvek

    • sroub
      06:38 30.06.2021

      Je to přesně naopak. V roce 1156, kdy si nechal Jurij Dolgorukij na řece Moskvě vystavět stejnojmenou palisádovou tvrz, byla Kyjevská Rus už nějakou dobu velmocí světového řádu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to přesně naopak.
      V roce 1156, kdy si nechal Jurij Dolgorukij na řece Moskvě vystavět stejnojmenou palisádovou tvrz, byla Kyjevská Rus už nějakou dobu velmocí světového řádu.
      I samo slovo Rus se odvozuje od severského Ruotsi, veslaři.
      Jen kremelští to neradi slyší, podle nich nejspíš stvořil bůh Putina hned osmý den, nebo tak něco...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      06:55 30.06.2021

      Ukrajina jako stát je starší, než Rusko, ale tyhle prastaré dějiny samozřejmě politiku nedělají. Dlouhou dobu byla součástí Ruského impéria. Ale to bylo i Polsko. My zase byli ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajina jako stát je starší, než Rusko, ale tyhle prastaré dějiny samozřejmě politiku nedělají.
      Dlouhou dobu byla součástí Ruského impéria. Ale to bylo i Polsko. My zase byli součástí Rakouska. Snižuje to nějak naše právo na nezávislost?Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    16:33 29.06.2021

    Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. ...Zobrazit celý příspěvek

    Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní,“ prohlásil tehdy po návratu z ukrajinské metropole Karel Schwarzenberg.

    Milý Karle,to že v r.1989 dostali nakládačku studenti byl pochopitelně záměr.Co naštve rodiče více než to,že jim někdo mlátí děti?
    Kdyby zmlátili horníky z Ostravy nikoho by tím nedojali.
    Obdobně tomu bylo na Ukrajině v r.2013.Asi tak.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      17:10 29.06.2021

      svoboda slova a názoru je velmi cenné právo znovuzískané po roce 89, bohužel jsou pak nutným zlem přitroublé a nepravdivé dezinformace, jaké nejen ty předvádíš.

      svoboda slova a názoru je velmi cenné právo znovuzískané po roce 89, bohužel jsou pak nutným zlem přitroublé a nepravdivé dezinformace, jaké nejen ty předvádíš.

      • Tesil
        17:23 29.06.2021

        Co konkrétně je nepravdivého na mém tvrzení?

        Co konkrétně je nepravdivého na mém tvrzení?

        • Torong
          18:59 29.06.2021

          Třeba to, že na Majdanu těch studentů moc nebylo. Tam byl kompletní "vzorek společnosti". A to, že v listopadu režim padl skutečně nebylo tím, že byli zmláceni studenti a to ...Zobrazit celý příspěvek

          Třeba to, že na Majdanu těch studentů moc nebylo. Tam byl kompletní "vzorek společnosti".
          A to, že v listopadu režim padl skutečně nebylo tím, že byli zmláceni studenti a to naštvalo rodiče. (to tě napadlo takhle z hlavy když jsibpsal komentář, že jo?). To bylo skutečně tím, že do čela SSSR se dostal člověk, kterému došlo, že čím víc bude odkládat přiznání toho co bylo už nějakou dobu jasné - krach východního bloku - tím horší následky budou. Našim soudruhům by opravdu nedělalo problém demonstrace potlačit dostatečně tvrdě. O pouhých dvacet let dříve (1969) uvědomělí "tátové od rodin" lidové milice stříleli do demonstrantů ostrými...Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            19:14 29.06.2021

            Za prvopočátek Majdanu je považován moment, kdy především studenti vyšli v listopadu 2013 na náměstí, aby donutili Janukovyčův režim podepsat dohodu o asociovaném členství v EU, ...Zobrazit celý příspěvek

            Za prvopočátek Majdanu je považován moment, kdy především studenti vyšli v listopadu 2013 na náměstí, aby donutili Janukovyčův režim podepsat dohodu o asociovaném členství v EU, pozn.red.).
            Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kr...

            Ostatní hlouposti není třeba komentovat.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            21:23 29.06.2021

            Tesil: Prvopočátek možná. Jenže od prvopočátku je několik týdnů klidu. Násilnosti začaly až v době, kdy se demonstranti začali rozcházet... A ano, chtěli Janukoviče donutit... Ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Tesil:
            Prvopočátek možná. Jenže od prvopočátku je několik týdnů klidu. Násilnosti začaly až v době, kdy se demonstranti začali rozcházet... A ano, chtěli Janukoviče donutit... Ale k tomu, aby splnil to, co měl v programu...

            "Ostatní hlouposti netřeba komentovat"
            Pravda bolí, že?
            https://encyklopedie.praha2.cz...
            Rok po okupaci se střílelo do demonstrantů.
            A krach východního bloku? SSSR ekonomicky zkrachovalo. Polsko také. I NDR. ČSSR bylo od krachu vzdáleno dle mého názoru tak cca 3-4 roky...Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
      17:35 29.06.2021

      Bol som v roku 1989 na námestí ... ako stredoškolák v menšom meste .... nás bolo pár ... 99 % ľudí boli robotníci ... skrátka "dospeláci" ... Preto ma také úbohé konšpirácie dosť ...Zobrazit celý příspěvek

      Bol som v roku 1989 na námestí ... ako stredoškolák v menšom meste .... nás bolo pár ... 99 % ľudí boli robotníci ... skrátka "dospeláci" ...

      Preto ma také úbohé konšpirácie dosť vytáčajú ....Skrýt celý příspěvek

      • Tesil
        18:30 29.06.2021

        Vše důležité se odehrálo v Praze,ne v nějakém Vidlákově.
        Moje konspirace tvoje naivita.

        Vše důležité se odehrálo v Praze,ne v nějakém Vidlákově.
        Moje konspirace tvoje naivita.

        • Jura99
          18:40 29.06.2021

          vse dulezite se odehralo r1985 volbou Gorbiho. A mimochodem, pad Berlinske zdi, 9.11.89, o tyden driv nez Praha. CSSR patrila k opozdenym.

          vse dulezite se odehralo r1985 volbou Gorbiho. A mimochodem, pad Berlinske zdi, 9.11.89, o tyden driv nez Praha. CSSR patrila k opozdenym.

          • dusan1
            18:54 29.06.2021

            To je zbytočné FB "expertom" vysvetľovať ... V roku 1989 to "vrelo" .... strana už prichádzala i z vlastnou kritikou ... komunisti objavili "samofinacovanie podnikov" ... a ...Zobrazit celý příspěvek

            To je zbytočné FB "expertom" vysvetľovať ...

            V roku 1989 to "vrelo" .... strana už prichádzala i z vlastnou kritikou ... komunisti objavili "samofinacovanie podnikov" ... a chceli "prestavbu" .... v Maďarsku zhodili červenú hviezdu z parlamentu .... naša revolúcia nebol žiadny ojedinelý krok, ale proces rozpadu krachujúceho sociku na čele so ZSSR..

            Ale načo študovať .... konšpirátori predsa všetky zložité spoločenské procesy "objasnia" veľmi rýchlo cez CIA, Sorosa, slobodomurárov ....Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            19:19 29.06.2021

            Přesně nač studovat,když tu bezmezně vládne naivita lidí,kteří nemají vlastní názor.

            Přesně nač studovat,když tu bezmezně vládne naivita lidí,kteří nemají vlastní názor.

          • Torong
            21:24 29.06.2021

            Copak Tesile? Jakože vlastní názor má jen ten, kdo chválí Rusko?

            Copak Tesile? Jakože vlastní názor má jen ten, kdo chválí Rusko?

          • GlobeElement
            07:02 30.06.2021

            Přesně, pamatuju si záběry na zaparkované Trabanty kolem ambasády NSR. Začalo to v Maďarsku, které otevřelo hranice, kudy začali houfně prchat lidi z NDR. Když jim to naše vláda ...Zobrazit celý příspěvek

            Přesně, pamatuju si záběry na zaparkované Trabanty kolem ambasády NSR. Začalo to v Maďarsku, které otevřelo hranice, kudy začali houfně prchat lidi z NDR. Když jim to naše vláda zakázala, nasáčkovali se na tu ambasádu.

            My přišli skoro k hotovému. Na rozdíl od Rumunů, ti to koupili natvrdo.Skrýt celý příspěvek

        • dusan1
          18:49 29.06.2021

          Tých "vidlákov" bol celý štát .... Ale samozrejme fakty, že rok 1989 "ťahali" dospelí a nie študenti je samozrejme pre úbohých konšpirátorov príliš nepríjemné fakt .. však "to ...Zobrazit celý příspěvek

          Tých "vidlákov" bol celý štát ....

          Ale samozrejme fakty, že rok 1989 "ťahali" dospelí a nie študenti je samozrejme pre úbohých konšpirátorov príliš nepríjemné fakt .. však "to bolo jasné" .... všetko niekto "riadil" .... ani tam síce neboli .. .ale dnes už všetko "vedia" ....Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            19:22 29.06.2021

            Tak vidím,že ty máš ve všem jasno,všude jsi byl,všechno víš,takový slovenský brouk Pytlík.

            Tak vidím,že ty máš ve všem jasno,všude jsi byl,všechno víš,takový slovenský brouk Pytlík.

          • GlobeElement
            07:04 30.06.2021

            Studenti dodali potřebnou pracovní sílu. Byli organizovaní, soustředění na kolejích a měli čas a neměli závazky, takže se nebáli riskovat. Sám jsem byl jedním z nich. Studenti ...Zobrazit celý příspěvek

            Studenti dodali potřebnou pracovní sílu. Byli organizovaní, soustředění na kolejích a měli čas a neměli závazky, takže se nebáli riskovat.

            Sám jsem byl jedním z nich. Studenti věděli, že nechtějí komunisty, ale bez dospělých, jako byl Havel a lidi kolem něj, by nebylo jednání s Adamcem a nebylo by know-how, jak převzít moc ve státě.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        07:00 30.06.2021

        V Ostravě byl poměr asi tak 1:2 ve prospěch StB. Na demonstraci bylo hodně studentů, ale pánů v kabátech bylo víc. Ale rychle se to změnilo a začali chodit úplně normální lidé. A ...Zobrazit celý příspěvek

        V Ostravě byl poměr asi tak 1:2 ve prospěch StB. Na demonstraci bylo hodně studentů, ale pánů v kabátech bylo víc.
        Ale rychle se to změnilo a začali chodit úplně normální lidé.

        A nás nikdo nezmlátil. Pohotovostní pluk, jehož příslušníkem byl i současný předseda parlamentu, byl nasazen jen v Praze. To určitě nadzvedlo lidi z Prahy, ale zbytek republiky byl celkem bez informací a bez emocí, dokud nezačalo OF, samozřejmě ve spolupráci se studenty, organizovat demonstrace a výjezdy po fabrikách.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          07:20 30.06.2021

          jen bych poopravil, ze predseda parlamentu Vondracek (ANO) nebyl clenem pohotovostniho pluku. Tim byl skoro jmenovec Ondracek (KSCM), radovy poslanec.

          jen bych poopravil, ze predseda parlamentu Vondracek (ANO) nebyl clenem pohotovostniho pluku. Tim byl skoro jmenovec Ondracek (KSCM), radovy poslanec.

          • GlobeElement
            07:32 30.06.2021

            Mea culpa.

            Mea culpa.

    • Smirnov
      18:42 29.06.2021

      Fuj Azore

      Fuj Azore

    • padre
      21:55 29.06.2021

      Majdan nemajdan situace na Ukrajině se tehdy zkrátka dostala do bodu ,kdy se ten systém musel posrat. A je jenom chybou Ruska, že si na západní hranici svou imperiální politikou ...Zobrazit celý příspěvek

      Majdan nemajdan situace na Ukrajině se tehdy zkrátka dostala do bodu ,kdy se ten systém musel posrat. A je jenom chybou Ruska, že si na západní hranici svou imperiální politikou vytvořilo nepřítele.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        07:06 30.06.2021

        Přesně tak. Vypadá to, že Rusko dokáže spolupracovat jenom s diktátorskými režimy. ve státech bývalého SSSR jsou různé typy vlád, ale Rusko si rozumí jen s těmi ...Zobrazit celý příspěvek

        Přesně tak. Vypadá to, že Rusko dokáže spolupracovat jenom s diktátorskými režimy. ve státech bývalého SSSR jsou různé typy vlád, ale Rusko si rozumí jen s těmi autoritářskými.

        Čím to bude?Skrýt celý příspěvek

    • Takeda
      10:00 30.06.2021

      Neblábol.

      Neblábol.

  • dusan1
    15:13 29.06.2021

    Radšej to minister nemal komentovať .... urobil zo seba iba vola. To "nedodanie" zbraní je jasná podpora Ruska .. Mimochodom ja až úsmevné aký vplyv má Rusko na Nemecko hoci ...Zobrazit celý příspěvek

    Radšej to minister nemal komentovať .... urobil zo seba iba vola. To "nedodanie" zbraní je jasná podpora Ruska ..

    Mimochodom ja až úsmevné aký vplyv má Rusko na Nemecko hoci ekonomicky je to v postate bezvýznamný štát.

    Podiel Ruska na nemeckom exporte je cca 2 %.... plyn dodá Nemcom hocikto .... ruský plyn životne nepotrebujú ....stačí zaplatiť a Nemci majú čím ...

    Ale dôležitejšie evidentne je to, že Putin si "prikrmuje" nemeckých biznismenov miliónmi dolárov a tí mu zobkajú z ruky. Keď ich človek počúva tak musí mať dojem, že bez Ruska Nemci neprežijú ....

    Inak je paradoxom, že krátky proces s ruským "povstaním" na Ukrajine urobili ukrajinskí oligarchovia, ktorých ohrozovali mocensky tí "povstalci" z Čečenska. Následne musela nastúpiť ruská armáda .... inak by "povstanie" skončilo rýchlo ...

    Je inak dosť absurdné, že ruská armáda okupovala Ukrajinu, Rusi sa tvárili, že tam ich armáda nie je .... a západní diplomati sa tvárili, že tomu veria ...

    Samozrejme, že Ukrajinu nezachránili "mierotvorcovia" z diplomatických radov, ale sila ukrajinských dobrovoľníkov a následne i armády, ktorá nemohla síce nemohla poraziť ruskú armádu, ale stačila na to aby Putina prešla chuť na "novorusko" ....

    Myslí, že ten "mierotvorný" prístup by mali Ukrajinci pripomenúť pri každej príležitosti pri investovaní na Ukrajine .... a uprednostniť tých čo im reálne pomáhali a pomáhajú ...Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      22:55 29.06.2021

      Dušan, a čo čakáš od červeného melóna, ktorého bývalý predseda je na výplatnej listine Kremľa? Ako sa to vravelo kedysi? "Přes den lhal a v noci krad. Sociální demokrat". V rámci ...Zobrazit celý příspěvek

      Dušan, a čo čakáš od červeného melóna, ktorého bývalý predseda je na výplatnej listine Kremľa?

      Ako sa to vravelo kedysi? "Přes den lhal a v noci krad. Sociální demokrat".

      V rámci mierotvorného prístupu, by som okupované územia Donbasu a Luhanska nechal zachvatčikom. Nech si to vypijú, čo si namiešali.... Tie škody čo tam napáchali, by len Ukrajinu zbytočne ožobračovalo.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    13:49 29.06.2021

    Ukrajině nabízel Izrael drony, ale z Ruska zazněla výhružka, že pokud tam něco pošlou, tak oni pošlou vybavení ˇÍránu a Sýrii. Izraelské drony by rozhodně přišly k duhu. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajině nabízel Izrael drony, ale z Ruska zazněla výhružka, že pokud tam něco pošlou, tak oni pošlou vybavení ˇÍránu a Sýrii. Izraelské drony by rozhodně přišly k duhu. Takže prozatím mají levnější řešení Bayraktar. Erdogan už musí Putina pořádně sr...tSkrýt celý příspěvek

    • Krabat
      14:42 29.06.2021

      Bezvýznamný, Ukrajina může nakoupit UAV v USA s cenou a schopnostmi podobné izraelským UAV. Nebo koupit čínské UAV s cenou a schopnostmi podobným tureckým UAV.

      Bezvýznamný, Ukrajina může nakoupit UAV v USA s cenou a schopnostmi podobné izraelským UAV. Nebo koupit čínské UAV s cenou a schopnostmi podobným tureckým UAV.

      • Poly
        20:27 29.06.2021

        Co je bezvýznamný? Jaké USA nebo Čína? Psal jsem o Izraeli a Rusku snad ne?

        Co je bezvýznamný? Jaké USA nebo Čína? Psal jsem o Izraeli a Rusku snad ne?

        • Krabat
          15:20 30.06.2021

          Váš komentář je bezvýznamný proto, že Ukrajina může nakoupit UAV prakticky kdekoliv ve světě. Proč Ukrajina nekoupila UAV v Izraeli může mít více důvodů než zlé Rusko, které podle ...Zobrazit celý příspěvek

          Váš komentář je bezvýznamný proto, že Ukrajina může nakoupit UAV prakticky kdekoliv ve světě.
          Proč Ukrajina nekoupila UAV v Izraeli může mít více důvodů než zlé Rusko, které podle vás tyto plány zhatilo. Nejčastější důvody jsou finančního rázu a Izrael také zajisté není nadšen s existencí a vlivem různých silně nacionalisticky zaměřených bojůvek, které kromě toho, že jsou protiruské jsou i antisemitské. AhaSkrýt celý příspěvek

          • Poly
            20:33 30.06.2021

            Takže ještě jednou. Napsal jsem čistý prostý fakt, že drony u Izraele nebudou. A kdyby se někdo ptal, proč že nebudou, tak jsem pro jistotu uvedl proč. Ukrajina izraelské drony ...Zobrazit celý příspěvek

            Takže ještě jednou. Napsal jsem čistý prostý fakt, že drony u Izraele nebudou. A kdyby se někdo ptal, proč že nebudou, tak jsem pro jistotu uvedl proč. Ukrajina izraelské drony poptávala.

            Ale když už jsem u toho, jak si budou lehce shánět ty drony, tak lehké to rozhodně nebude. Rozhodně neseženou drony od těch, kteří je umí nejlépe - USA, Izrael nebo Čína. USA jim žádné drony neprodá. To uvedl už Trump. Už si přesně nepamatuju jak zněl ten důvod, ale bylo to něco ve stylu, že je to citlivá technologie a to prostě Ukrajině dodávat nebudou. Čína jim v aktuální situaci neprodá vůbec nic. Leda pistolky na vodu.Skrýt celý příspěvek

          • Krabat
            22:31 30.06.2021

            A teď svoje tvrzení zkus opřít o něco racionálního. Jsem na to zvědavej. USA, nabízí Ukrajině F-16 tak proč ne UAV a proč ne Čína.

            A teď svoje tvrzení zkus opřít o něco racionálního. Jsem na to zvědavej. USA, nabízí Ukrajině F-16 tak proč ne UAV a proč ne Čína.

          • Poly
            12:00 01.07.2021

            Tvrzení jsem uváděl. Myslel jsem si, že aktuální vztahy mezi Ukrajinou a Čínou zná každý, ale asi ne. Nicméně ti, kteří nevědí, stejně mají potřebu se k tomu vyjadřovat a ...Zobrazit celý příspěvek

            Tvrzení jsem uváděl. Myslel jsem si, že aktuální vztahy mezi Ukrajinou a Čínou zná každý, ale asi ne. Nicméně ti, kteří nevědí, stejně mají potřebu se k tomu vyjadřovat a komentovat co je nebo není významné...

            Ale budiž, vysvětlím to zase. Za vším je společnost Motor Sich. Tato firma má špičkové know how ve výrobě turbodmychadlových motorů. Se zájmem je už dlouho sleduje Čína. Čína takové know-how nemá a nemá jej od koho koupit a kopírování nestačí. Dopadlo to tak, že postupně nakupovali podíly v M-S a v plánu bylo koupit to celý.
            To se evidentně nelíbilo ukrajinské vládě (a i USA) a tak oznámili, že firmu znárodní a "vrátí ukrajinskému lidu". Už předtím se snažila vláda zmrazit nákupy dalších podílů v M-S. Čína už tehdy jako odpověď vyhlásila arbitráž za 3,5 mld dolarů. Co navrhla jako odpověď nyní, to nevím, je to stále čerstvá událost.
            Pro Čínu je Motor Sich extrémně důležitý. Stále nemá motory takové kvality a nemůže soupeřit s výrobci jako Boeing nebo Airbus. Z dlouhodobého hlediska může Čína tratit desítky mld dolarů, protože se nedostanou přes konkurenci na zajímavých trzích. Takový 737 Max stojí přes 100 milionů dolarů. A za 5 let ani Čína nestihne vyvinout a zavést něco, co se podobá CFM International LEAP-1B /xyz a nebo PW1000G. Krom peněžní ztráty tratí i na prestiži a v jistém ohledu i vlivu.
            Kvůli tomu je Čína pěkně naštvaná a i pokud se to nakonec nějak vyžehlí, tak se vztahy do původních kolejí jen tak lehce nevrátí. Vyhrožovaní znárodněním, nebo dokonce ale představením plánu znárodnění, to je rozcupování jakékoli důvěry a obchodních vztahů.Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
    13:27 29.06.2021

    Tak jasné, že Německo nebude posílat zbraně na Ukrajinu, to by bylo samo proti sobě. Německo a Rusko dlouhodobě chtějí spolupracovat, krásným "monumentem" je Nord Stream, který je ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jasné, že Německo nebude posílat zbraně na Ukrajinu, to by bylo samo proti sobě. Německo a Rusko dlouhodobě chtějí spolupracovat, krásným "monumentem" je Nord Stream, který je nic jiným, než obchvatem, který míjí potencionálně problémové tranzitní země. Nejen Německo, ale i Francie, Itálie, atd. chápou, že Rusko je nikterak vojensky neohrožuje. Neexistuje motiv, nemá rozpínavou ideologii a poměr zisků a ztrát je více než jasný.
    Proto také Německo a řada dalších evropských států již nemají zájem nadále zvyšovat napětí s Ruskem (stejně tak i RF). Naopak kdo o zvyšování napětí stojí je zaoceánská velmoc, která s pomocí slabších států napětí vyvolává. Důvody jsou zřejmé, pokud země kontinentů budou více spolupracovat, tak by mohli zaoceánskou velmoc posunout na druhou kolej nebo ji minimálně zmenšit vliv.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      13:44 29.06.2021

      Zkusil jsi tu pohádku o nerozpínavosti Ruska vyprávět v Moldávii, Gruzii nebo na Ukrajině?

      Zkusil jsi tu pohádku o nerozpínavosti Ruska vyprávět v Moldávii, Gruzii nebo na Ukrajině?

      • krllo
        18:58 30.06.2021

        Gruzínec zaútočil na Rusko a dostal po čuni.

        Gruzínec zaútočil na Rusko a dostal po čuni.

        • GlobeElement
          07:48 01.07.2021

          Gruzínec zaútočil na Rusko? Na kterou část Ruska přesně, soudruhu?

          Gruzínec zaútočil na Rusko? Na kterou část Ruska přesně, soudruhu?

        • Torong
          08:40 01.07.2021

          Kdy prosím pěkně Gruzie zaútočila na Rusko?

          Kdy prosím pěkně Gruzie zaútočila na Rusko?

    • Marw
      13:51 29.06.2021

      Tá nerozpínavá ideológia sa prejavuje tak, že tu si uhryzneme kus Moldavska, tam kus Gruzínska, potom zmlsneme celý Krym a ako dezert kus pevninskej Ukrajiny... Pobaltie je ako tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Tá nerozpínavá ideológia sa prejavuje tak, že tu si uhryzneme kus Moldavska, tam kus Gruzínska, potom zmlsneme celý Krym a ako dezert kus pevninskej Ukrajiny... Pobaltie je ako tak v suchu len vďaka tomu, že sa stihli včas dostať do NATO a ako dlho bude ešte existovať ako tak samostatné Bielorusko je tiež dobrá otázka.

      Pravda, ak sa na to dívame optikou bývalého sovietskeho aparátčika tak to samozrejme nie je rozpínanie, lebo podľa sovietskej logiky im patrí všetko od Vladivostoku minimálne po kanál La Manche, akurát tie blbé štáty čo ležia cestou to nejak nechcú pochopiť a hudú si svoje - svine nevďačné.Skrýt celý příspěvek

      • Krabat
        14:34 29.06.2021

        Pánové, nevím proč jmenujete Moldavsko. Ruská armáda zde nehraje roli okupanta, ani neuznala Podněstří jako samostatný stát. Na začátku 90. let jen a pouze ukončila krveprolití ...Zobrazit celý příspěvek

        Pánové, nevím proč jmenujete Moldavsko. Ruská armáda zde nehraje roli okupanta, ani neuznala Podněstří jako samostatný stát. Na začátku 90. let jen a pouze ukončila krveprolití mezi Moldávií a Podněstřím. Jak trestuhodné, že ano.
        Gruzie vyvolala válku v Jižní Osetii (i podle EU). Co by se mohlo vyčítat Rusku v případě Gruzie je Abcházie. Což je další gruzínská separatistická republika. Rusko využilo gruzínského útoku a vstoupilo do této separatistické republiky. Majdan a destabilizace Ukrajiny způsobili reakci Ruska na Krymu plus Donbas, který Rusko podporuje.

        Jak vidíte, ve všech případech RF zasahuje tam, kde je již dlouhodobě nějaký problém, často územního charakteru vzniklý v dobách SSSR nebo i před. Dalším ukazatel je ten, že RF se v těchto oblastech neangažuje ad-hoc, ale vždy to má jistý důvod, většinou násilné povahy.

        Německo, ale i další silné evropské země nejsou hloupé a situaci ohledně Ruska a jeho kroků analizují a proto také jejich kroky vypadají jak popisuji výše.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          15:02 29.06.2021

          1. Nebýt ruského vměšování, ruského uznání podněsterského referenda o zachování SSSR a ruské 14 armády, žádné krveprolití by nebylo. Je dojemné, jak moc se Rusko snažilo zabránit ...Zobrazit celý příspěvek

          1. Nebýt ruského vměšování, ruského uznání podněsterského referenda o zachování SSSR a ruské 14 armády, žádné krveprolití by nebylo. Je dojemné, jak moc se Rusko snažilo zabránit krveprolití, že tu samou snahu nemělo v Čečně?

          2. o Ukrajině a Gruzii mlčíš. No bodejť.

          3. Jakou legitimitu mělo Rusko k de facto odtržení podněstří od Moldávie, kromě toho, že je to Rusko?Skrýt celý příspěvek

          • Krabat
            15:49 29.06.2021

            Měl by jste se naučit používat funkci “Zobrazit celý příspěvek”

            Měl by jste se naučit používat funkci “Zobrazit celý příspěvek”

          • GlobeElement
            16:00 29.06.2021

            Krabat - uznávám, nerozbalil jsem celý příspěvek. Občanská válka v Gruzii byla živena ruským vměšováním a přítomností ruských sil. Válu nevyvolala Gruzie, ale proruští separatisté ...Zobrazit celý příspěvek

            Krabat - uznávám, nerozbalil jsem celý příspěvek.

            Občanská válka v Gruzii byla živena ruským vměšováním a přítomností ruských sil. Válu nevyvolala Gruzie, ale proruští separatisté ještě v dobách Ševarnadzeho. A s přihlédnutím k tomu, jak národnostní spory a snahy o separaci řeší Rusko na svém území, je omlouvání ruských intervencí naprosté chucpe.

            Politické změny na Ukrajině jsou čistě ukrajinský problém. Ruský vpád byl podobný tomu do Maďarska nebo do ČSSR.Skrýt celý příspěvek

          • Krabat
            15:31 30.06.2021

            GlobeElement V Abcházii a Osetii, ale i Adžárii nebyli žádní proruští separatisté. Tyto republiky jednoduše nechtěli být součástí samostatné Gruzie. Do Gruzie byli tyto republiky ...Zobrazit celý příspěvek

            GlobeElement

            V Abcházii a Osetii, ale i Adžárii nebyli žádní proruští separatisté. Tyto republiky jednoduše nechtěli být součástí samostatné Gruzie. Do Gruzie byli tyto republiky včleněny za dobu existence SSSR.
            Bohužel není fakticky známa situace, kdy by RF (po rozpadu SSSR) přímo vyvolala ozbrojený konflikt na území bývalého SSSR či mimo něj.

            Srovnávat potlačení maďarského povstání s rokem 1968 je úplně mimo a vůči Maďarsku docela neúctivé.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:07 01.07.2021

            Historie Abcházie a Osetie v Gruziii je dlouhá, předlouhá a součástí Gruzie se stala celá staletí před vznikem SSSR. Pravda, ne navždy, vliv Osmanů, Peršanů a Rusů celou oblastí ...Zobrazit celý příspěvek

            Historie Abcházie a Osetie v Gruziii je dlouhá, předlouhá a součástí Gruzie se stala celá staletí před vznikem SSSR. Pravda, ne navždy, vliv Osmanů, Peršanů a Rusů celou oblastí hýbal.

            V 90. letech podpořilo Rusko separatismus Osetie politicky i vojensky, kdy v místě nastoupila ruská armáda, v té době ještě existoval SSSR a jednalo se tedy o sovětskou armádu, s vrchním velitelem Michailem Gorbačovem. Snahou bylo vyvoláním vnitřního konfliktu zabránit vyhlášení nezávislosti Gruzie. Osetští separatisté pak požadovali připojení k Rusku formou další federální republiky.

            Osetských milicionářů byly řádově stovky. Bez ruské pomoci by neměli šanci ani proti mizerně vyzbrojené gruzínské armádě.

            Závěr: situace v Gruzii není černobílá. Nicméně celý konflikt se odehrál na území Gruzie a výsledkem ruské intervence je de facto pohlcení Osetie a Abcházie Ruskem, lidé tam mají ruské pasy, platí rublem, samotnou existenci těmto pseudostátů uznává jen Rusko a dva jihoamerické ostrovy.

            A douška na závěr - vzhledem k tomu, že neumíš shodu podmětu s přísudkem, vypadá to, že tvůj rodný jazyk toto gramatické pravidlo nemá.Skrýt celý příspěvek

        • Marw
          15:23 29.06.2021

          "Jak vidíte, ve všech případech RF zasahuje tam, kde je již dlouhodobě nějaký problém, často územního charakteru vzniklý v dobách SSSR nebo i před. Dalším ukazatel je ten, že RF se ...Zobrazit celý příspěvek

          "Jak vidíte, ve všech případech RF zasahuje tam, kde je již dlouhodobě nějaký problém, často územního charakteru vzniklý v dobách SSSR nebo i před. Dalším ukazatel je ten, že RF se v těchto oblastech neangažuje ad-hoc, ale vždy to má jistý důvod, většinou násilné povahy."

          Cloveku by aj slzicka ukapla, este tak nevediet ze tie problemy najskor Rusko aktivne pomahalo vyrabat, aby tam nasledne naklusalo v roli "mierotvorcov".Skrýt celý příspěvek

        • TomasR
          15:19 30.06.2021

          Tomu snad nevěříš ani ty ne. Je to klasická ruská metoda. Nenápadně rozeštvat a pak si hrát na zachránce (povětšinou i pomocí diaspory dlouhá léta exportované). Tvojí teorii Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

          Tomu snad nevěříš ani ty ne. Je to klasická ruská metoda. Nenápadně rozeštvat a pak si hrát na zachránce (povětšinou i pomocí diaspory dlouhá léta exportované). Tvojí teorii Rusku už dnes žerou jen hlupáci a zaprodanci.

          Otázkou je jak se nám může jednou vymstít ruská diaspora v Česku, která se stále zvětšuje. Ač nyní na krásně múže z velké části jít o liberálněji smýšlející Rusy.Skrýt celý příspěvek

          • Krabat
            16:04 30.06.2021

            Vzhledem k tomu, že rozpad SSSR přinesl do mnoho nástupnických zemí válku, tak za to nemůže Rusko jako takové. Důvod byl pád SSSR a na problémy s územím bylo na mnoha místech ...Zobrazit celý příspěvek

            Vzhledem k tomu, že rozpad SSSR přinesl do mnoho nástupnických zemí válku, tak za to nemůže Rusko jako takové. Důvod byl pád SSSR a na problémy s územím bylo na mnoha místech zaděláno a vnikly prakticky okamžitě. Je nemožné aby to Rusko vše poštvalo proti sobě a dokonce i na území RF. To je blbost co píšeš.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:21 01.07.2021

            Vliv Ruska byl dvojí. Jeden historický, způsobený přesuny obyvatel, což následně zapříčinilo národnostní spory a druhý pak aktivní vložení se do konfliktu. V podněstří by bez ...Zobrazit celý příspěvek

            Vliv Ruska byl dvojí. Jeden historický, způsobený přesuny obyvatel, což následně zapříčinilo národnostní spory a druhý pak aktivní vložení se do konfliktu.

            V podněstří by bez zásahu ruské 14. armády Moldávie separatisty porazila. Ruský zásah vyústil v zamrzlý konflikt. V Azerbajdžánu (Náhorní Karabach) by byla válka i bez Ruska, možná by Arménie prohrála dřív. V Gruzii by bez ruské pomoci separatisti prohráli, asi by dnes OSN řešila práva národů na sebeurčení v rámci Gruzie. Na Ukrajině by žádná válka bez ruského vlivu nebyla.

            Ovšem když se bavíme o ruském podílu na současných konfliktech, nelze to omezovat na současné Rusko. Spousta konfliktů vychází ze situace, kterou v oblasti nastolilo Rusko ještě v 19. či 20. století, aniž by samozřejmě tehdejší vládci věděli, co způsobí. Rusko se tradičně snažilo rusifikovat ovládané oblasti pomocí ruských kolonistů, kteří se dnes ocitli v jiných státech a to vyvolává etnické spory a dává Rusku možnosti a záminky v okolních zemích zasahovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2