Západní Balkán k členství v EU: Ztrácíme drahocenný čas

Západní Balkán k členství v EU: Ztrácíme drahocenný čas
Na Balkánu se nachází území 11 států / depositphotos.com (Zvětšit)

Evropská rada se 23. června rozhodla udělit status kandidátské země Ukrajině a Moldavské republice. „Má to velký symbolický význam pro Ukrajinu. Je to morální povzbuzení Ukrajinců v jejich těžkém boji. Dali jsme tím jasně najevo, že stojíme s nimi, že chápeme, že bojují za nás, sdílejí stejné hodnoty,“ poznamenal český premiér Petr Fiala. Jak ovšem ukazují zkušenosti západního Balkánu, faktické přijetí obou zemí do EU může trvat i několik desetiletí.

Evropská rada spojuje členství v unii s plněním kodaňských kritérií. Pokud jde o stávající kandidátské země západního Balkánu, Brusel připomněl nutnost pokračovat v zavadění reforem v oblasti právního státu, nezávislosti a fungování soudnictví a boje proti korupci. Pro vstup Ukrajiny a Moldavska nebyly stanoveny žádné zvláštní podmínky.

Vedoucí představitelé šesti balkánských zemí si 23. června stěžovali na nedostatečný pokrok v souvislosti s jejich žádostmi o vstup do Evropské unie. Albánský premiér Edi Rama uvítal udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavské republice. Neměly by si ale podle něj dělat  iluze o brzkém vstupu do organizace. Mnohé balkánské země mají status kandidátské země již několik let, Severní Makedonie dokonce již od roku 2005.

Premiér Albánie a vedoucí představitelé dalších pěti balkánských zemí usilujících o členství v EU (Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko) se před oznámením o udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku sešli na čtyřhodinovém jednání s vedoucími představiteli EU. V jeho průběhu se shodli na naléhavosti unijního rozšíření v souvislosti s válkou na Ukrajině. Proces přístupových jednání s Albánií a se Severní Makedonií stejně jako pokrok v bilaterálních a regionálních sporech musí podle nich získat zvýšenou prioritu pro místní i evropské diplomaty.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Stíhačky, korvety, rakety: Rumunská armáda mohutně posiluje

Rumunské ministerstvo obrany v dalších letech na modernizaci armády vynaloží téměř 10 miliard euro. ...

PREMIUM Srbsko vyjednává o nákupu francouzských stíhaček Rafale

Srbsko začíná přemýšlet o nástupci stíhačky MiG-29. Překvapivě, což otevřeně naznačují slova ...

PREMIUM Příliš vysoká cena za geopolitické vakuum na západním Balkáně

Válka na Ukrajině vyostřuje napětí mezi proruskými a prozápadními zeměmi západního Balkánu. Téměř ...

Dalším cílem Putinových choutek by se mohlo stát Moldavsko

Již třetí měsíc probíhá na Ukrajině krvavý konflikt, který si vyžádal tisíce mrtvých a zraněných a ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.