Západní Sahara a dilema EU: alžírský plyn nebo méně migrantů?

Západní Sahara a dilema EU: alžírský plyn nebo méně migrantů?
Evropa potřebuje alžírskou ropu a plyn / depositphotos.com (Zvětšit)

V posledních letech se řada západních a arabských zemí přiklonila v otázce budoucnosti Západní Sahary na stranu Maroka. Španělsko, k jehož koloniím území v minulosti náleželo, v březnu podpořilo marocký plán autonomie z roku 2007 a opustilo tak svou dosavadní neutrální pozici. Reakce Alžírska, které naopak usiluje o uspořádání referenda o nezávislosti Západní Sahary, vedla k pozastavení téměř veškeré obchodní výměny se Španělskem.

Západní Saharou, již OSN klasifikuje jako nesamosprávné území, desítky let zmítá konflikt mezi Marokem a Frontou Polisario, hnutím za nezávislost podporovaným Alžírskem. Spornou oblast v současné době z 80 % kontroluje Rabat. Tuto na fosfáty bohatou zemi s oceánskými vodami vhodnými pro rybolov považuje za nedílnou součást svého území. Západní Sahara je rozsáhlá, řídce osídlená pouštní oblast v severozápadní Africe s rozlohou 266 000 km2 a s přibližně půl milionem obyvatel. Na severu sousedí s Marokem, na severovýchodě s Alžírskem a na východě a jihu s Mauretánií.  

Marocké jednotky v 80. letech minulého století vybudovaly v Západní Sahaře obrovskou písečnou zeď zvanou „berma“. Tento val, který se táhne napříč zemí od atlantického pobřeží k hranicím s Marokem, odděluje území spravované Maročany od oblastí kontrolované Frontou Polisario. Bermu obklopují minová pole a vojenské základny vybavené radiotechnickým zařízením.

OSN opakovaně a neúspěšně vyzývala k uspořádání referenda o nezávislosti. V roce 2007 se jí podařilo dostat obě znepřátelené strany k jednacímu stolu. Maroko navrhlo plán na poskytnutí omezené autonomie Západní Sahaře, v rámci které obyvatelé země získají pod marockou svrchovaností vlastní politickou správu. Rabat bude podle podmínek plánu nadále kontrolovat fosfátové zásoby, rybolov, obranu a zahraniční záležitosti. Fronta Polisario tyto plány odmítla a nadále požaduje referendum o nezávislosti. Proti marockému návrhu se postavilo také Alžírsko.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Africká veľmoc: Modernizácia ozbrojených síl Alžírska

Alžírsko disponuje ozbrojenými silami, ktoré je možno považovať za najmodernejšie, prípadne aj za ...

PREMIUM Severní Afrika se bortí: Maroko a Alžírsko masivně zbrojí a mluví o válce

Již několik měsíců ožívá desítky let zamrzlý konflikt mezi Marokem a Alžírskem o území Západní ...

Zdechovský: Západní Sahara je lakmusový papírek

Tomáš Zdechovský, europoslanec a člen KDU-ČSL, spolu s dalšími europoslanci apeloval na vysokého ...

Problémová oblast Sahelu: Džihádisté upevňují pozice

Bezpečnostní situace v oblasti Sahelu se navzdory přítomnosti mnohonárodních koaličních sil stále ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.