Západní stíhačky pro Ukrajinu: Američané mají tři scénáře

Západní stíhačky pro Ukrajinu: Američané mají tři scénáře
Polská F-16 (2019) / U.S. Air Force, Airman 1st Class Duncan C. Beva (Zvětšit)

Ve Spojených státech se usilovně debatuje o poskytnutí západních stíhacích letounů Ukrajině. Rusko údajně nahrazuje na frontě své stárnoucí stíhačky modernizovanými Su-35, čímž umocňuje svou převahu ve vzduchu. Ruská neschopnost dosáhnout úplné letecké dominance, jejímuž prosazení zabránila ukrajinská protiletecká obrana, představuje klíč k ukrajinským úspěchům na bojišti. Ukrajinci se nyní úpěnlivě snaží získat západní stíhací letouny, jež považují za jediný myslitelný prostředek, který ruské vzdušné nadvládě může zabránit.

K výbavě ruských stíhacích letounů Su-35 patří účinný radar a zbraně dlouhého doletu. Rusko je používá k útokům na ukrajinské stíhačky i pozemní cíle. Americká zpravodajská společnost ABC News s odkazem na zdroje z kyjevské vlády uvedla, že Ukrajině proti této hrozbě chybí kapacity. „Ruská vzdušná převaha je reálným rizikem,” uvedl v březnu nejmenovaný ukrajinský představitel. Více systémů protivzdušné obrany (PVO) od Spojených států a dalších západních zemí označil za současnou „prioritu číslo jedna”. Stejně tak dva další ukrajinští představitelé vnímají ruskou nadvládu na obloze jako hlavní problém. Rusové mají podle jednoho z nich „dvanáctkrát více letadel” než Ukrajina. „Američanům stále říkáme, že nakonec nezbude jiné řešení než nám západní stíhačky dodat.”

Americký prezident Joe Biden zatím výzvám k předání letounů F-16 Ukrajině odolává. Na otázku, zda je této myšlence otevřený, odpověděl v lednu stručně a jasně „ne”. Mezi Ukrajinou a zeměmi NATO přesto diskuse o dodávkách moderních stíhacích letounů pokračují. Dva ukrajinští piloti se v Arizoně účastnili hodnocení na leteckých simulátorech. Zjišťovali, jak dlouhý výcvik je potřeba pro přeškolení na západní stíhačky.

Steve Ganyard, americký plukovník ve výslužbě a spolupracovník ABC News, přičítá ruskou vzdušnou převahu početní převaze. „Někdy může být kvantita lepší než kvalita,” řekl Ganyard. „Nedostatek letadel a protiletadlových systémů staví Ukrajinu do stále větší nevýhody.” Minulý měsíc Slovensko potvrdilo předání prvních MiGů-29 Ukrajině, Polsko tak učinilo v posledních dnech.

Americká vojenská pomoc se zaměřuje na jiné priority, zejména PVO a dodávky dělostřelecké / raketové munice. O dodávkách stíhaček se v současné době vede jen obecná diskuze. Březnová zpráva pro Kongres zmiňuje čtyři hlavní výzvy pro dodávky západních stíhaček na Ukrajinu - výcvik pilotů, údržbu, munici a financování.

Ukrajinské letectvo nyní provozuje letouny ze 70. a 80. let minulého století (Su-24, Su-25, Su-27 a MiG-29). Tyto již notně zastaralé letouny používají výrazně méně sofistikovanou munici než západní letouny. Otázkou tedy je, jak dlouhý a náročný výcvik ukrajinští piloti potřebují k přechodu nejen na západní typy letounů, ale také v používání sofistikované munice vzduch-vzduch a vzduch-země. Výcvik nového pilota stíhacího letounu trvá v americkém letectvu několik let, přeškolení zkušeného pilota na nový letoun ale zabere jen několik měsíců.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Budoucnost F-16 v americkém letectvu

Americké letectvo (USAF) stále hledá ideální mix taktických bojových letadel. V každém případě ...

PREMIUM Stíhačka F-16: nové radary, systémy elektronického boje a stealth nátěr

Víceúčelová taktická nadzvuková letadla F-16 Fighting Falcon zůstanou ve výzbroji amerického ...

PREMIUM Nizozemské stíhačky F-16 pro slovenské a bulharské letectvo?

Nizozemsko zvažuje předání vyřazovaných víceúčelových stíhaček F-16 východním zemím NATO. Informoval ...

První let americké víceúčelové stíhačky F-16 Block 70

Z letiště u výrobního závodu Greenville v Jižní Karolině poprvé vzlétl nejnovější model víceúčelové ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.