Západní tanky a víceúčelové stíhačky pro Ukrajinu

Západní tanky a víceúčelové stíhačky pro Ukrajinu
Mirage 2000C / depositphotos.com (Zvětšit)

Víceúčelové stíhačky pro Ukrajinu jsou již dlouho považovány za jeden z dalších logických kroků v řetězci dodávek těžkých zbraní ze Západu. Hlasy zesílily po příslibu západních zemí dodat Kyjevu bojové tanky Leopard, Challenger a Abrams. Ve hře jsou americké F-16, francouzské Rafale a Mirage 2000.

Vyřešení zdánlivě neřešitelné otázky transferu moderních hlavních bojových tanků Ukrajině stanovilo precedens, na jehož základě lze dojít k dodávkám stíhacích letounů. Nabízí se několik variant náhrady ukrajinských stíhaček ze sovětské éry. Jak uvedla britská zpravodajská společnost Janes, Ukrajina před ruskou invazí v únoru 2022 disponovala 50 MiGy-29, 33 Su-27, 12 Su-24, 25 Su-25 a 34 L-39.

Východoevropské země, jako Bulharsko, Polsko nebo Slovensko, stále provozují sovětské MiGy-29, se kterými mají ukrajinští piloti zkušenosti a o jejichž předání Kyjevu se již dříve vedly diskuze. Na stole jsou ovšem také další scénáře – nejotevřeněji se k možnosti transferu západních stíhaček Ukrajincům vyjadřují francouzští a američtí představitelé.

Thomas Gassilloud, předseda Výboru pro národní obranu a ozbrojené síly francouzského Národního shromáždění, minulý týden naznačil francouzský souhlas s dodávkou stíhacích letounů ukrajinskému letectvu. „Pokud jde o dodávky stíhaček na Ukrajinu, musíme žádosti studovat případ od případu a nechávat všechny možnosti otevřené,“ uvedl Gassilloud po jednání se svými britskými protějšky v Londýně.

Podle Gassillouda francouzská vláda si stanovila ohledně transferu stíhaček určité podmínky. Tu hlavní představuje vyhnutí se eskalaci vedoucí k přímému střetu mezi NATO a Ruskem. Darované francouzské letouny tedy nesmí nikterak ohrozit francouzskou nebo evropskou bezpečnost. Noviny Politico s odkazem na zdroje z Pentagonu pokládají dodávky stíhacích letounů čtvrté generace za „součást souboru nástrojů, které máme k dispozici v rámci konvenčních zbraní“ a „nelze je tak považovat za eskalaci.“ K ní by došlo pouze v případě velmi nepravděpodobné předávky stíhaček F-22 nebo F-35 páté generace.


Francouzské Mirage 2000-5F v Estonsku

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ignat v návaznosti na francouzská vyjádření zmínil „návrh Francie... ohledně víceúčelových letounů Rafale.“ Zda Rafale představuje zbožné přání ukrajinské strany, nebo skutečnou francouzskou nabídku, zůstává podle časopisu The Drive nejasné. Značnou výzvu představuje nejen počet dostupných strojů, ale pochopitelně i údržba a výcvik ukrajinského personálu. Na základě zkušeností předchozích zákazníků totiž zavedení letounu do vlastních ozbrojených sil trvá měsíce. K udržení provozuschopnosti každého letounu je zapotřebí průměrně deset zkušených techniků, potřebné zázemí, servisní vybavení a nepřerušený proud náhradních dílů.

Za pravděpodobnější a vhodnější letoun The Drive považuje Mirage 2000C, který francouzské vzdušné a kosmické síly oficiálně vyřadily v červnu loňského roku. Především stíhací letoun protivzdušné obrany (určený pro boj vzduch-vzduch) Mirage 2000C vstoupil poprvé do služby v roce 1983. Do loňského června Francouzi používali 11 jednomístných Mirage 2000C a sedm dvoumístných cvičných bojových Mirage 2000B.

Francie provozuje také značně vylepšené Mirage 2000-5F, rovněž hlavně pro potřeby národní protivzdušné obrany. Tyto letouny nicméně zůstávají ve službě pro obranu vlasti a mezinárodní mise, a jen velmi nepravděpodobně se jich francouzské vzdušné a kosmické síly vzdají. Namísto Paříže mohou své Mirage 2000 nabídnout Řekové. Ty se totiž stanou nadbytečnými, protože řecké letectvo pokračuje v zavádění nástupnických stíhaček Rafale. Atény mají ve svém inventáři 16 jednomístných Mirage 2000 a dvojici dvoumístných Mirage 2000BG.


Řecké Mirage 2000

Francouzská vyjádření ale mohu být také politickým manévrem než skutečně realistickým návrhem. Nabídka Paříže dodat své stíhací letouny Kyjevu vybízí ostatní spojence Ukrajiny k podobnému kroku. Nakonec dojde k vytvoření koalice spolupracující na dosažení stejného cíle nebo k dotlačení jedné země k plnému závazku. Něco podobného se stalo v případě západních tanků pro Ukrajinu – Spojené království i Francie nabídly své moderní tanky, načež Německo ustoupilo a schválilo vývoz tanků Leopard 2. Není těžké si představit podobný scénář u stíhaček – Francie otevřeně nabídne Kyjevu své stíhačky, ale ve skutečnosti bude usilovat o dobrozdání Bílého domu k dodávkám amerických F-16.

Zmíněné F-16 přitom nemusí pocházet přímo od amerického letectva. I jiné západní země mohou Ukrajině dodat své F-16. Ve hře je například dodávka nizozemských F-16 – to ostatně potvrdil nizozemský ministr zahraničních věcí Wopke Hoekstra. Jejich vývoz mimo Nizozemí však podléhá schválení Spojených států. V úvahu připadá také Dánsko. Obě země zavádějí letouny F-35 a mohou Ukrajině teoreticky dodat desítky F-16.

O F-16 dlouhodobě usilují jak ukrajinští politici, tak i příslušníci ukrajinského letectva, které podporují někteří američtí zákonodárci. Dodávka amerických letounů, jejich uvedení do provozu a údržba, je považována v porovnání s konkurenčními stroji za snazší, rychlejší a efektivnější.


Po 32 letech, 29. července 2022, skončil výcvik nizozemských pilotů F-16 v americkém Tucsonu. Nizozemsko kompletně vyřadí F-16 z provozu v roce 2024.

„V případě F-16 máte spoustu možností různých výcvikových programů, prostředků pro vedení elektronického boje, motorů, všeho možného – je to jako Lego!“ vyzdvihl přednosti amerických letounů ukrajinský pilot MiGu-29 známý pod krycím jménem Juice. Také však poznamenal, že ačkoli volbu F-16 pokládá za „nejrealističtější ... s ohledem na schopnosti, cenovou dostupnost a hlavně udržitelnost,“ není nutně lepším letounem než ostatní možnosti.

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby se minulý týden o jednáních s Kyjevem vyjádřil vyhýbavě. „Není překvapivé, že Ukrajinci žádají zejména letouny F-16,“ vysvětlil Kirby. „Není to z jejich strany nová žádost. A těžko jim to můžete mít za zlé. Očividně chtějí maximum schopností. S Ukrajinci téměř každý den diskutujeme a hovoříme o jejich potřebách, tato konverzace stále postupuje a děláme věci takovým způsobem, jakým jen můžeme. Ale nemám nic, co bych mohl oznámit, pokud jde o stíhací letouny.“

V pondělí ale americký prezident Joe Biden nečekaně dementoval dodávku F-16 Ukrajině. Na otázku novináře, zda Spojené státy poskytnout F-16 Ukrajině, Biden odpověděl prostě „Ne“.

Podle Politico měl jeden nejmenovaný americký představitel (pod podmínkou anonymity) v reakci uvést, že „o F-16 neproběhla žádná vážná diskuse na vysoké úrovni.“ Bidenův výrok tedy není výsledkem interní politické revize a místo toho je aktuálním postojem konečného rozhodovatele. Portál také spekuluje o tom, zda Biden uvedl „ne“, „ne teď“ nebo „nikdy“.


Stíhačka F-16C Block 52 americké Národní gardy určená k ochraně vzdušného prostoru Spojených států.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro MSNBC zástupce poradce pro národní bezpečnost Jon Finer uvedl, že USA budou s Kyjevem a jeho spojenci o stíhačkách jednat „velmi opatrně“. „Nevyloučili jsme žádné konkrétní systémy,“ dodal.

Variantně mohou Američané schválit reexport F-16 ze třetích zemí, tedy například Nizozemska, Dánska a dalších zemí. Podle Politico diskuse v Americe o dodávkách F-16 na Ukrajinu nabírají na intenzitě a Američané obecně nemají s dodávkami F-16 problém.

Ukrajinská důvěra ohledně dodávek nových západních stíhaček se zdá být vysoká. Podle Jurije Saka, poradce ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova, Kyjev usiluje o západní stíhačky čtvrté generace, ale ne nutně o F-16. „Nechtěli nám dát systémy HIMARS, pak nám je dali. Nechtěli nám dát tanky, teď nám je dávají. Kromě jaderných zbraní už není nic, co bychom nedostali,“ domnívá se Sak.

Britský think tank RUSI, stejně jako The Drive, pro ukrajinské potřeby namísto amerických F-16 a francouzských Rafale či Mirage 2000 doporučují švédské JAS 39 Gripen. Osvědčily se totiž v podmínkách méně udržovaných letištních ploch podobných těm ukrajinským, a navíc dokáží využívat širokou škálu výzbroje podle standardů NATO.

Ukrajina po úspěchu se západními tanky obnovuje své úsilí získat také západní stíhací letouny. K horkým favoritům velmi pravděpodobně patří americké a francouzské stíhačky. Oficiální příslib západních představitelů ovšem stále chybí a není vyloučené, že se jako v případě tanků Ukrajina nakonec dočká pokročilých letounů od dvou či více různých dodavatelů.

Zdroje: RUSI, Janes, The Drive, 2, Politico, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francouzská kolová bojová vozidla AMX-10RC pro Ukrajinu

Francouzský prezident Emanuel Macron přislíbil Ukrajině kolová bojová vozidla AMX-10RC (resp. ...

PREMIUM Důvěra Západu ve vítězství Ukrajiny roste

Spojené státy, Německo a Francie poskytnou Ukrajině velké množství moderních zbrojních systémů. ...

Britské bojové vrtulníky Apache pro Ukrajinu

Podle britských bulvárních novin Daily Mirror Británie zvažuje zaslání čtyř bojových vrtulníků ...

PREMIUM T-72EA pro Ukrajinu: Česká modernizace tanků T-72M

Ve šternberských závodech firmy Excalibur Army (EA) se modernizuje 90 tanků rodiny T-72 pro ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • SYN_
    17:16 16.02.2023

    Celkem prima povídání k tématu letadel pro UKR...

    https://www.youtube.com/watch?...

    Celkem prima povídání k tématu letadel pro UKR...

    https://www.youtube.com/watch?...

  • krllo
    16:47 07.02.2023

    Drahá Ukrajino , musíme si promluvit

    https://youtu.be/OVGfJyPCKQo...

    Uklrajina je bezedná díra na peníze.

    Drahá Ukrajino , musíme si promluvit

    https://youtu.be/OVGfJyPCKQo...

    Uklrajina je bezedná díra na peníze.

    • Maximus
      01:48 08.02.2023

      Krllo, ty tady trolíš za rubly nebo jsi také "bezedná díra"?

      Krllo, ty tady trolíš za rubly nebo jsi také "bezedná díra"?

    • Newman
      06:23 08.02.2023

      Zjisti si kdo je p. Šafařík ten je především zhrzen že s ním nikdo z UA nechce kšeftovat. pokud má někdo na svém webu psáno "selský rozum" tak je mě jasné co asi bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Zjisti si kdo je p. Šafařík
      ten je především zhrzen že s ním nikdo z UA nechce kšeftovat.
      pokud má někdo na svém webu psáno "selský rozum" tak je mě jasné co asi bude zač.
      zde:
      https://www.paladin-academy.cz...

      a k tvému videu zde:
      https://manipulatori.cz/jan-sa... Skrýt celý příspěvek

  • Newman
    10:24 06.02.2023

    Veškeré diskuze okolo druhu letadel jsou podle mě zbytečné, protože jediné co má smysl je F16. A úvahy nad JAS-39 / Mirage-2000 jsou jen politické tanečky se snahou to ...Zobrazit celý příspěvek

    Veškeré diskuze okolo druhu letadel jsou podle mě zbytečné, protože jediné co má smysl je F16.
    A úvahy nad JAS-39 / Mirage-2000 jsou jen politické tanečky se snahou to „odšpuntovat“.

    Když se koukneme na JAS-39C/D, tak kdo by je na UA poslal? Vždyť jich je jen hrstka.
    CZE – 12+2 , my je nedáme, a ani nejsou naše. Kdyby byly naše a měli by jsme jich cca 30, tak pak se o tom dá bavit.
    HU – Orbán jim je osobně předá….
    JAR – pohybuju, navíc sem někde nedávno zaznamenal že měli nějaké družné jednání s RF
    THAJ – trochu exotika , mají jich cca 10 a je to na dlouhé lokte..
    Brazílie – ta jich má cca 10 a to navíc E-čka, a Lula řekl že nedá ani munici…..

    Takže jedině SWE.
    Podle WIKI jich mají cca 70, kolik by jich dali ? A můžou si dovolit je dát ? a chtějí je dát ? v jakém jsou stavu ?
    Má cenu, aby UA investovala prostředky a čas do něčeho co nemá přesah až za válku ?
    JAS-39C se už nevyrábí , odkud by doplňovali případné ztráty, opět z letectva SWE ?
    Ohledně servisu, náhradních dílů a podpory obecně je strategické být závislí na jedné jediné vládě zatím ještě neutrální země ?
    Určitě by JAS-39 byl pro UA vhodný, ale prostě jich je málo a je to trošku rarita.

    Pokud jde o Mirage-2000 tam je ta situace podobná…
    Má je v EU jen FRA + GRE , nevyrábí se apd…

    F16:
    -vyrábí se
    -má je POL / BLG / NOR / NDL / DAN / GRE / USA ……. Prostě jich je hafo.
    -spousta zemí EU/NATO je bude nahrazovat F35 (např. NDL) takže jim nebudou chybět
    -tohle letadlo má i přesah za válku.
    -výcvik může být ve více zemích najednou.
    -prostě je to letadlo do kterého se UA vyplatí investovat.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
    20:37 05.02.2023

    Britský think tank RUSI, stejně jako The Drive, pro ukrajinské potřeby namísto amerických F-16 a francouzských Rafale či Mirage 2000 doporučují švédské JAS 39 Gripen. Osvědčily se ...Zobrazit celý příspěvek

    Britský think tank RUSI, stejně jako The Drive, pro ukrajinské potřeby namísto amerických F-16 a francouzských Rafale či Mirage 2000 doporučují švédské JAS 39 Gripen. Osvědčily se totiž v podmínkách méně udržovaných letištních ploch podobných těm ukrajinským...

    To je povedal by som dosť dôležitý argument na ukrajine.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      17:20 16.02.2023

      samozřejmě že je to vhodný typ a je to důležité, ale taky bude důležité jestli je někdo bude ochoten poskytnout... Jinak informovaně znějící odborníci tvrdí že Ukrajině pomůže ...Zobrazit celý příspěvek

      samozřejmě že je to vhodný typ a je to důležité, ale taky bude důležité jestli je někdo bude ochoten poskytnout...
      Jinak informovaně znějící odborníci tvrdí že Ukrajině pomůže nejlépe "low level fighter" především pro účely (ve spolupráci se SAMy) obrany vlastního vzdušného prostoru... AG mise jen omezeně/příležitostněSkrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        12:19 17.02.2023

        Zrovna Gripen není vhodný pro UA. Důvody jsou zcela jednoduché. Malí dolet, a po navýšení vyzbroji dále klesá. Tím pádem musí být umístěny blíže frontě, ve větším ohrožení. ...Zobrazit celý příspěvek

        Zrovna Gripen není vhodný pro UA.
        Důvody jsou zcela jednoduché.

        Malí dolet, a po navýšení vyzbroji dále klesá. Tím pádem musí být umístěny blíže frontě, ve větším ohrožení.
        Proti tomu je stav stata infrastruktury zcela zanedbatelny problém, ignorujeto i vznik nové.

        Pro vzdušný boj proti letounu co odhalují streli mimo dosah samotných letadel a jejich zbraní?Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:43 05.02.2023

    Už aj pri súčasných zákonoch by bolo možné švajčiarske tanky "ringtauchovať" cez Rheinmetal, len čo ich vyradia: https://twitter.com/PascalHeym... Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Už aj pri súčasných zákonoch by bolo možné švajčiarske tanky "ringtauchovať" cez Rheinmetal, len čo ich vyradia:
    https://twitter.com/PascalHeym...
    Ale mohlo by sa to aj priamo:
    https://twitter.com/PascalHeym... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:16 04.02.2023

    Zdá sa, že Portugalci odstupujú od zámeru poslať tanky na Ukrajinu: https://twitter.com/AZgeopolit... Dôvodom bude zrejme, že sami majú iba málo ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdá sa, že Portugalci odstupujú od zámeru poslať tanky na Ukrajinu:
    https://twitter.com/AZgeopolit...
    Dôvodom bude zrejme, že sami majú iba málo funkčných.Skrýt celý příspěvek

  • Desertfremen
    14:38 01.02.2023

    Američania mali v Iraku celkom rešpekt z Irackých Mirage - F1 (Čo bol predchodca Mirage 2000) . Niesli totiž francúzske REB kontejnery, ktoré boli svetová špička. Ako sa v testoch ...Zobrazit celý příspěvek

    Američania mali v Iraku celkom rešpekt z Irackých Mirage - F1 (Čo bol predchodca Mirage 2000) . Niesli totiž francúzske REB kontejnery, ktoré boli svetová špička. Ako sa v testoch ukázalo, dokázali v pohode zarušiť americké rakety AIM-7 Sparrow.

    Toto je faktor na ktorý sa zabúda. Mirage 2000 určite bude vybavený REB kontejnerom. Protivníkovi je k ničomu že má rakety s dlhším dosahom keď ich dokážeš zarušiť že v konečnom dôsledku minú cieľ.Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
      12:24 02.02.2023

      A preto si ich od FR pozicali, resp presvedcili FR aby s nimi lietala po polygone, aby zistili ake protiopatrenia maju spravit. Aj zssr malo takyto komtajner - SPS-141. Velmi ...Zobrazit celý příspěvek

      A preto si ich od FR pozicali, resp presvedcili FR aby s nimi lietala po polygone, aby zistili ake protiopatrenia maju spravit.
      Aj zssr malo takyto komtajner - SPS-141. Velmi ucinny proti vtedajsim systemom Hawk, IHawk, AIM-54….Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        11:09 05.02.2023

        SPS 141 iráčanům "ladili" odborníci z tehdejší NDR a verze kontejnerů SPS 141 MVG byly úspěšně nasazovány. Kontejner se pak používal pro cvičení a testy i pod ...Zobrazit celý příspěvek

        SPS 141 iráčanům "ladili" odborníci z tehdejší NDR a verze kontejnerů SPS 141 MVG byly úspěšně nasazovány.
        Kontejner se pak používal pro cvičení a testy i pod Phantomy.
        https://www.flickr.com/photos/... Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      16:38 07.02.2023

      To by jistě věcěl generál Pavel, který se podílel na útoku na Irák ?!

      To by jistě věcěl generál Pavel, který se podílel na útoku na Irák ?!

  • CerVus
    12:58 01.02.2023

    Tchajwan má také Mirrage 2000. A vzhledem k tomu, že s nimi nejsou po technické stránce spokojeni, tak je už před válkou plánovali vyřadit ještě před koncem jejich životnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

    Tchajwan má také Mirrage 2000. A vzhledem k tomu, že s nimi nejsou po technické stránce spokojeni, tak je už před válkou plánovali vyřadit ještě před koncem jejich životnosti. Pokud by jim Amíci slíbili další F-16, tak by určitě byli ochotní předání.Skrýt celý příspěvek

    • tombo
      14:05 01.02.2023

      Taiwanske letectvo musi celit strojom ako J-20, na to treba nieco co ma lepsi radar a schopnost boja BVR. Aspon F16 B70/72.

      Taiwanske letectvo musi celit strojom ako J-20, na to treba nieco co ma lepsi radar a schopnost boja BVR. Aspon F16 B70/72.

      • CerVus
        15:21 01.02.2023

        On ten Mirrage není špatný. Lepší jak jejich domácí letadlo. Jen jim tam krapet rezne což je u palubního letadla překvapující. Teď mají objednaných několik desítek nových F-16 a ...Zobrazit celý příspěvek

        On ten Mirrage není špatný. Lepší jak jejich domácí letadlo. Jen jim tam krapet rezne což je u palubního letadla překvapující. Teď mají objednaných několik desítek nových F-16 a modernizační sady na více než sto současných A/B. Pro ostrov bude zjednodušení logistiky přínosem. Jejich problém je, že z USA očividně nic lepšího nedostanou. Nechápu proč se nepřipojí k JK v jejich projektu. I kdyby KF-21 v block 2 nedosahovala F-35, tak to stále bude lepší než F-16.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          15:43 01.02.2023

          Mirage není palubní letadlo ;)
          Ke KF-21 se nepřipojí prostě kvůli vztahům s ČLR. Málokdo si je chce zatím rozházet. Takže dříve nebo později vznikne nové Ching Kuo.

          Mirage není palubní letadlo ;)
          Ke KF-21 se nepřipojí prostě kvůli vztahům s ČLR. Málokdo si je chce zatím rozházet. Takže dříve nebo později vznikne nové Ching Kuo.

          • CerVus
            15:53 01.02.2023

            No jo sakra :) Předchůdce Rafele byl Crusader?

            No jo sakra :) Předchůdce Rafele byl Crusader?

          • skelet
            16:03 01.02.2023

            LTV F-8E(FN) Crusader.
            Oproti americkým verzím měla změny v konstrukci s důrazem na posílení už tak dobré obratnosti.

            LTV F-8E(FN) Crusader.
            Oproti americkým verzím měla změny v konstrukci s důrazem na posílení už tak dobré obratnosti.

          • CerVus
            16:06 01.02.2023

            Já popravdě čekal, že mezitím byla námořní verze 2000. Ta doba služby Crusaderu byla s ohledem na zdržení při vývoji Rafale obdivuhodná.

            Já popravdě čekal, že mezitím byla námořní verze 2000. Ta doba služby Crusaderu byla s ohledem na zdržení při vývoji Rafale obdivuhodná.

          • tombo
            18:52 01.02.2023

            @Cervus Rafale M nahradil nielen F-8 Crusader, ale aj Super Etendard

            @Cervus Rafale M nahradil nielen F-8 Crusader, ale aj Super Etendard

  • PavolR
    08:03 01.02.2023

    Španielsko tera pošle 4-6 tankov a neskôr ďalšie podľa toho, ako rýchlo sa ich podarí dať do poriadku:
    https://twitter.com/NOELreport...

    Španielsko tera pošle 4-6 tankov a neskôr ďalšie podľa toho, ako rýchlo sa ich podarí dať do poriadku:
    https://twitter.com/NOELreport...

  • Matesaax
    21:25 31.01.2023

    Já se jen bojím,aby to zas nedopadlo tak,že několik států pošle po deseti letadlech a každý úplně jiného typu.

    Já se jen bojím,aby to zas nedopadlo tak,že několik států pošle po deseti letadlech a každý úplně jiného typu.

  • Lukas123
    18:12 31.01.2023

    Odhodlanie západu je síce pekne ale trochu pochybujem o nasaditénosti a efektivite. Po prvé odkiaľ budú tie lietadlá operovať, pretože ak to rus zistí, hneď príde raketový útok. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Odhodlanie západu je síce pekne ale trochu pochybujem o nasaditénosti a efektivite. Po prvé odkiaľ budú tie lietadlá operovať, pretože ak to rus zistí, hneď príde raketový útok. A ak teda vzlietnu, aké úlohy a kde budú plniť a akú budú mať životnosť na bojisku pri ruskej PVO a letectve.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      20:36 31.01.2023

      Nedokázaly zničit UA letectvo po roce války, a najednou jo?

      Nedokázaly zničit UA letectvo po roce války, a najednou jo?

      • Lukas123
        12:04 01.02.2023

        Ja netvrdím že hneď ich zničia, skôr som narážal na to či ich budú aj vedieť zmysluplne využiť tie lietadlá a či nehrozí riziko rýchlej straty.

        Ja netvrdím že hneď ich zničia, skôr som narážal na to či ich budú aj vedieť zmysluplne využiť tie lietadlá a či nehrozí riziko rýchlej straty.

        • SYN_
          04:58 03.02.2023

          Riziko hrozí ve válce vždycky. Nasadit darované letadla by mohli hlavně podle toho jaké se s nimi dodají zbraně... mohlo by s "tím" klidně dojít něco stand-off munice což by se ...Zobrazit celý příspěvek

          Riziko hrozí ve válce vždycky. Nasadit darované letadla by mohli hlavně podle toho jaké se s nimi dodají zbraně... mohlo by s "tím" klidně dojít něco stand-off munice což by se jistě použít (bez přehnaného rizika) dalo, anebo pokud s tím dojde jen AA výzbroj (AMRAAM, Sidewinder) mohli by je použít jako obranu vlastního prostoru/stíhací pohotovost a uvolnit si tím nějaké vlastní stroje do protizemních/protiradarových útoků...Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
    17:20 31.01.2023

    Myslím, že prebieha "testovanie" ruskej reakcie.

    Trochu sa mi to zdá zbytočné ... ale zrejme sú to také "rituálne" tančeky rovnaké ako pred dodávkami delostrelectva i tankov.

    Myslím, že prebieha "testovanie" ruskej reakcie.

    Trochu sa mi to zdá zbytočné ... ale zrejme sú to také "rituálne" tančeky rovnaké ako pred dodávkami delostrelectva i tankov.

    • JerzyŔ
      19:46 31.01.2023

      no nevím, nějak se mi to něpozdáva. Zarazilo mě to Bidenovo "ne", protože v podstatě to znamená buď opravdu zaracha, nebo si Biden, až to povolí, koleduje oprávněně o nařčení ze ...Zobrazit celý příspěvek

      no nevím, nějak se mi to něpozdáva. Zarazilo mě to Bidenovo "ne", protože v podstatě to znamená buď opravdu zaracha, nebo si Biden, až to povolí, koleduje oprávněně o nařčení ze lhaní. Že neřekl například "momentálně to není na pořadu dne" nebo "v tuto chvíli ještě nejsme rozhodnutí, má to hodně pro a proti" nebo tak něco. I když politici napříč světem a napříč politickým spektrem celkem běžně něco plácnou a za pár dní řeknou přesný opak. A možná to tak nebylo, novináři na Bidena tlačili, už byl nervózní, tak reagoval ostře jednoslabičně. A možná se ho i novinář ptal ve smyslu ne, zda dodají, ale zda jsou již rozhodnuti dodat, pak ne je správně. Kdovíjak to přesně bylo, my jsme u toho nebyli, informace máme od autora tohoto článku, který má informace od ... , který má informace od .... . Dobrá tak věřme, že Američané, případně další ty letadla poskytnou. Nebo že aspoň povolej dodání F16 jinými státy.

      Pak mě zaráží další věc . Halasně vyjadřovaná podmínka, že jakákoli DODÁVKA LETADEL NESMÍ VÉST KE KONFLIKTU Ruska s NATO-em. Co to má znamenat? Proč to tak říkají? Jako jasně nikdo nechce třetí světovou, ale jak teda se zjistí, že když dodají řekněme dvacítku F-16 nebo Miráží, že to "vyvolá" nebo "nevyvolá" ? Nebo je to taky jen takové nicneříkající běžné blábolení politiků, a mezitím už se tajně na dodávkách pracuje?
      Ono samozřejmě to vlastní "dodání" je už to nejmenší. I když by válka nebyla, normálně takový transfer znamená předtím spoustu rozhodnutí a práce organizační, logistická, zabezpečit výcvik, finance, ubytování, náhradní díly, náboje, nářadí, dopravu, svačinu, praní prádla, a mnoho dalšího, v místě dodavatele, pak nebo souběžně na vytipovaných místech na Ukrajině- tam včetně případných stavebně-technických úprav, maskování, krytů, klamných letišť atd.atd.atd...... nejprv nějak koncepčně, pak detailně rozpracovat, pak udělat ... Na tom se na pozadí politických tanečků může pracovat, že jo. No ale nemusí - nevíme. Nebo někdo jo?Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        20:38 31.01.2023

        Valka se nehraje na pravdu, ale kdo zbyde.

        Valka se nehraje na pravdu, ale kdo zbyde.

    • Jan Padesátýpátý
      20:08 31.01.2023

      Použití jaderných zbraní Ruskem připadá v úvahu jedině v případě, že Západ projeví dostatek zbabělosti. Řekl bych, že Západ si koleduje. A to má Rusko jenom zlomek síly co má ...Zobrazit celý příspěvek

      Použití jaderných zbraní Ruskem připadá v úvahu jedině v případě, že Západ projeví dostatek zbabělosti. Řekl bych, že Západ si koleduje.

      A to má Rusko jenom zlomek síly co má Čína, která se pozorně dívá, a zjišťuje že Západ nemá zuby.Skrýt celý příspěvek

      • JerzyŔ
        20:42 31.01.2023

        hm... Trochu odlehčení: ty Miráže jsou krásné letadla !!! Tak nějak by se mi více zamlouvaly než třeba F16 - kromě té krásy, že mi připadají takové robustnější, širší podvozek, ...Zobrazit celý příspěvek

        hm...

        Trochu odlehčení: ty Miráže jsou krásné letadla !!!
        Tak nějak by se mi více zamlouvaly než třeba F16 - kromě té krásy, že mi připadají takové robustnější, širší podvozek, mám pocit, že když s nima někde tvrději práskne nebo třeba ne tvrději, ale na nějakou horší plochu, že to lépe ustojí. Ty F16 mi připadají takové křehoučké a jak se na tom podvozku s malým rozchodem a rozvorem při pojíždění celé chvějí drncají... Prosím vás je to jen můj subjektivní estetický vjem , který sem vkládám pro odlehčení, vůbec nechci zde tvrdit, který je objektivně lepší, a že nejlepší je F35 a nejhorší SU 57 nebo naopak.

        Dále mě zaujalo k těm Mirážím - zase, no mám pro ně asi nějakou slabost, že jsou to poměrně malinká letadla. V tom záběru z Řecka jsou za nimi nějaké dvoumotoráky asi - co to je? F15? - které jsou podstatně větší (že jsou větší, je jasné), ale o tolik, a to jsou vzadu.

        Pak mě pobavil ten Lieutenant generaal commandant Luchtstrijdkrachten s tou holandskou američtinou. No ale ta holandština je strašný jazyk - Luchtstrijdkrachten , vysloveno ne že chraptivě, ale chroptivě jako v posledním tažení :).
        A ještě Colonel Luisterburg a ten druhý pilot, jak se tam dojemně loučili s těmi krasavicemi a dětičkami - to mělo být co? Že tam zanechávají trochu toho holandského genofondu?

        A poslední věc - momentka z těch videjek u článku - ten z pozemního personálu Národní Gardy, jak navádí F16-ku na start - jak kroutí zadkem a vůbec ty pohyby - to je tanečník par excellence a na letišti si jenom přivydělává ...Skrýt celý příspěvek

        • Cheddar
          08:39 01.02.2023

          Ja som skôr fanúšik F-16 oproti Mirage. F-16 je o niečo málo univerzálnejšia s širšou paletou výzbroje, o niečo málo v¨äčšia nosnosť a tak. Ale inak sú veľmi podobné. F-16 mám ...Zobrazit celý příspěvek

          Ja som skôr fanúšik F-16 oproti Mirage. F-16 je o niečo málo univerzálnejšia s širšou paletou výzbroje, o niečo málo v¨äčšia nosnosť a tak. Ale inak sú veľmi podobné. F-16 mám hlavne radšej kvôli subjektívnym veciam, lebo má výkonnejší motor a nemá klasické velké delta-krídlo. V klasickom "dogfighte" (viem, tie dnes už veľa neznamenajú) je podla mňa lepšia. Mirage je lepšia v "jednokružnicovom súboji" (neviem ako to správne nazvať slovensky), lebo pri manévrovaní stráca strašne veľa energie a dostáva sa tak za súpera, ale pokiaľ na to súper nepristúpi, tak nemá veľa možností. V dvojkruhu nemá nikdy šancu, má slabší motor a hlavne to velké deltakrídlo, takže zvládne väčší úhol (AoA) ale hrozne brzdí, v kruhu ju F-16 doženie. F-16 zase potrebuje určitú ideálnu rýchlosť (myslím že okolo 350 uzlov), ale pokiaľ si ju udrží tak umanévruje čokoľvek.Skrýt celý příspěvek

          • Matesaax
            09:58 01.02.2023

            Co pamatuju z leteckých dnů,tak Mirage -2000 vždy vynikala manévrovacími schopnostmi,ale třeba podle řeckých pilotů,kteří provozují jak Mirage tak F-16 se nedá říci,že by Mirage ...Zobrazit celý příspěvek

            Co pamatuju z leteckých dnů,tak Mirage -2000 vždy vynikala manévrovacími schopnostmi,ale třeba podle řeckých pilotů,kteří provozují jak Mirage tak F-16 se nedá říci,že by Mirage byla lepší,jsou tak nějak srovnatelné obě letadla.Skrýt celý příspěvek

          • Desertfremen
            10:42 01.02.2023

            Mirage 2000 vďaka Delta krídlu zvláda ostrejšie manévre ako F-16 a dokáže ju vymanévrovať v dog-fighte. Vo vyšších výškach kde je redší vzduch sa prevaha v manévrovateľnosti ešte ...Zobrazit celý příspěvek

            Mirage 2000 vďaka Delta krídlu zvláda ostrejšie manévre ako F-16 a dokáže ju vymanévrovať v dog-fighte. Vo vyšších výškach kde je redší vzduch sa prevaha v manévrovateľnosti ešte zvýrazní. Mirage 2000 utiahne otočku o 180% s menším polomerom, to je najpodstatnejší faktor v dog-fighte. Mirage 2000 má vyššiu max. rýcholsť, vyššiu stúpavosť, a vyšší dostup. To sú všetko podstatné parametre pre dog-fight. (teraz sa nebavíme o BVR boji, tam sú postatné uplne íné parametre).Skrýt celý příspěvek

          • Desertfremen
            10:52 01.02.2023

            Pár parametrov Mirage 2000C vs F-16 block 50: Maximálna rýchlosť: Mirage - 2340 km/hod, F16 - 2120 km/hod Stúpavosť: Mirage - 284 m/s , F16 - 254 m/s Dostup: Mirage - 16 470 m, ...Zobrazit celý příspěvek

            Pár parametrov Mirage 2000C vs F-16 block 50:

            Maximálna rýchlosť: Mirage - 2340 km/hod, F16 - 2120 km/hod
            Stúpavosť: Mirage - 284 m/s , F16 - 254 m/s
            Dostup: Mirage - 16 470 m, F-16 - 15 240 mSkrýt celý příspěvek

          • Cheddar
            11:11 01.02.2023

            Desertfremen Maximálna rýchlosť, stúpavosť a dostup sú dôležité, ale iba v rovnom lete. "Mirage 2000 utiahne otočku o 180% s menším polomerom, to je najpodstatnejší faktor v ...Zobrazit celý příspěvek

            Desertfremen
            Maximálna rýchlosť, stúpavosť a dostup sú dôležité, ale iba v rovnom lete.
            "Mirage 2000 utiahne otočku o 180% s menším polomerom, to je najpodstatnejší faktor v dog-fighte."
            To nie je tak úplne pravda, je to veľmi dôležitý faktor, ale rovnako dôležité je zachovanie rýchlosti, a tam je Mirage hrozne ďaleko za F-16. Hypotetická situácia: Mirage a F-16 sa točia v kruhu v neutrálnej pozícií (ani jeden nemá momentálnu výhodu). Mirage sa otočí rýchlejšie, ale zároveň pri tom hrozne spomalí a F-16 robí väčší polomer otáčky, ale v podstatne väčšej rýchlosti a súperovi "uletí" a doženie ho v kruhu zozadu. Mirage má proti F-16 vyrovnané šance kým má dostatok výšky, ktorú môže premeniť na rýchlosť. Delta krídlo je super, dáva velký vztlak a obratnosť aj v pomerne nízkych rýchlostiach, ale má aj obrovskú nevýhodu a to že pri manévrovaní lietadlo strašne brzdí.Skrýt celý příspěvek

          • Desertfremen
            11:42 01.02.2023

            Cheddar: - Ak sa dokážeš vďaka ostrejšie zátačke dostať súperovi za chrbáť behom prvej kružnice, nepotrebuješ opisovať viac kružníc. -Ak by ťa F16 chcel prenasledovať a dobehnúť ...Zobrazit celý příspěvek

            Cheddar:

            - Ak sa dokážeš vďaka ostrejšie zátačke dostať súperovi za chrbáť behom prvej kružnice, nepotrebuješ opisovať viac kružníc.

            -Ak by ťa F16 chcel prenasledovať a dobehnúť po kružnici, najskôr by tak ostrú kružnicu musel vedieť opísať.

            - F16 sa pri týchto manévroch môže dostať do pádovej rýchlosti ak ho do nej skúsený pilot Mirage dotlačí. Dobrý pilot pozná prednosti a slabiny svojho stroja, aj toho čo má protivník, a taktiku boja prispôsobuje tomu.Skrýt celý příspěvek

          • Cheddar
            12:22 01.02.2023

            Mirage sa nedostane za F-16 v prvej kružnici, ten rozdiel v obratnosti nie je zas tak veľký. Nikdy to nie je jedna kružnica, ktorú opisujú dve lietadlá, ale každé opisuje svoju ...Zobrazit celý příspěvek

            Mirage sa nedostane za F-16 v prvej kružnici, ten rozdiel v obratnosti nie je zas tak veľký.

            Nikdy to nie je jedna kružnica, ktorú opisujú dve lietadlá, ale každé opisuje svoju kružnicu, preto je to súboj dvojkruhový. Obidve lietadlá vymieňajú uhol za rýchlosť a F-16 vďaka svojej aerodynamike a výkonu motora drží pri horizontálnom točení omnoho väčšiu rýchlosť. Takže Mirage pri prvej až druhej otočke získava lepší uhol proti protivníkovi ale stráca rýchlosť a čím pomalšie letí, tým menej stupňov v kružnici spraví, takže sa dostane skoro za F-16 a vtedy začne F-16 získavať obrovskú výhodu a uletí po v¨ačšej kružnici a za chvílu sa z defenzívy dostane do ofenzívy objaví sa za pomaly letiacim Mirage.

            "F16 sa pri týchto manévroch môže dostať do pádovej rýchlosti ak ho do nej skúsený pilot Mirage dotlačí. Dobrý pilot pozná prednosti a slabiny svojho stroja, aj toho čo má protivník, a taktiku boja prispôsobuje tomu."

            Prečo by skúsený pilot F-16 išiel do pádovej rýchlosti, nedokážem si takú situáciu predstaviť.
            Aby som to zhrnul, Mirage má určité výhody a nevýhody ako aj F-16, sú to rovnocenné stroje. Pokiaľ F-16 prežije prvých pár otočiek tak má Mirage ako na dlani. Ak dostane Mirage F-16 pred seba počas prvých pár otočiek, tak sú to prelety vo veľmi ostrom uhle velmi náročné na mierenie, takže má veľmi krátke okno na zásah a potom už je iba v defenzíve.

            Samozrejme to nič nehovorí o tom, ktoré lietadlo by bolo lepšie pre UA, alebo kohokoľvek iného. Bavíme sa tu len o hypotetickom dogfighte. A aj v tom by sme mali skôr porovnávať F-16 vs SU27/30/35 a Mirage vs SU27/30/35.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            14:11 01.02.2023

            možná by to chtělo projít staré ročníky LK z let 92-94, kde byly popisovány naše cvičné souboje mezi MiG-29 a Mirage 2000, respektive MiG-23ML a Mirage F1. Mám takový pocit, že za ...Zobrazit celý příspěvek

            možná by to chtělo projít staré ročníky LK z let 92-94, kde byly popisovány naše cvičné souboje mezi MiG-29 a Mirage 2000, respektive MiG-23ML a Mirage F1.
            Mám takový pocit, že za "29" nijak nezaostávali a naši piloti je hodnotili dost vysoko.Skrýt celý příspěvek

          • Cheddar
            14:41 01.02.2023

            Tak Mig-29 je v doghfighte veľmi schopné lietadlo, má veľký pomer výkon/hmotnosť a zvláda slušný AOA, teda uhol nábehu. Inak som čítal hlavne o výhode IR AA striel u Mig-29 (R-73) ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak Mig-29 je v doghfighte veľmi schopné lietadlo, má veľký pomer výkon/hmotnosť a zvláda slušný AOA, teda uhol nábehu. Inak som čítal hlavne o výhode IR AA striel u Mig-29 (R-73) v kombinácií s prilbovým zameriavačom, ktoré mohli odpalovať pod vysokým úhlom oproti F-16, ktoré túto schopnosť vtedy nemali.Skrýt celý příspěvek

          • Silver
            16:28 01.02.2023

            Chlapci, oceňujem veľmi zaujímavú diskusiu ale pre UA a predpokladané nasadenie lietadiel na UA je schopnosť dogfight absolútne nepodstatná schopnosť.

            Chlapci, oceňujem veľmi zaujímavú diskusiu ale pre UA a predpokladané nasadenie lietadiel na UA je schopnosť dogfight absolútne nepodstatná schopnosť.

          • Cheddar
            17:29 01.02.2023

            Silver Ano, preto som to aj písal: "Samozrejme to nič nehovorí o tom, ktoré lietadlo by bolo lepšie pre UA, alebo kohokoľvek iného. Bavíme sa tu len o hypotetickom dogfighte. A aj ...Zobrazit celý příspěvek

            Silver
            Ano, preto som to aj písal:

            "Samozrejme to nič nehovorí o tom, ktoré lietadlo by bolo lepšie pre UA, alebo kohokoľvek iného. Bavíme sa tu len o hypotetickom dogfighte. A aj v tom by sme mali skôr porovnávať F-16 vs SU27/30/35 a Mirage vs SU27/30/35."Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            21:59 01.02.2023

            @ Skelet

            L+K č. 1 / 1996
            Hlava, Josef: MIRAGE kontra MiG (14-17)

            @ Skelet

            L+K č. 1 / 1996
            Hlava, Josef: MIRAGE kontra MiG (14-17)

        • Maximus
          22:02 01.02.2023

          Pokud dodají Francouzi Mirage 2000C , tak ty spoléhají na RM 550 Magic 2 s IČ naváděním a Super 530D s aktivním radiolokačním naváděním a dosahem cca 40 km. Bohužel ta první raketa ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud dodají Francouzi Mirage 2000C , tak ty spoléhají na RM 550 Magic 2 s IČ naváděním a Super 530D s aktivním radiolokačním naváděním a dosahem cca 40 km.
          Bohužel ta první raketa má datum vzniku 1986 a druhá 1988.
          Obě rakety v době vzniku patřily mezi světovou špičku, ale píšeme rok 2023 a to se podepíše nejen na celkových výkonech proti rusáckým letadlům, ale i na odolnosti proti nepřátelským protiopatřením a spolehlivosti.

          Určitě ale lepší "než drátem do oka" a hlavní význam by měly tato letadle v určitém mentálním "odšpuntování" dodávek západních letadel, které dávají mnohem větší smysl - F-16AM či F-16 Block 50/52.

          Efektivní dodávky západních strojů aspoň průměrné kvality, které by pomocí HARMů a AMRAAMů vyčistily nebe nad Krymem by byly nejlepším způsobem, jak russáky donutit vyjednávat o podmínkách stažení z ukrajinského území.

          Rovněž by byly demonstrací letecké dominance NATO, která by mohlo v případě vnucení konfliktu russáckem, nasadit ještě modernější stroje.

          To je vyjednávání, kterému rusák rozumí - diplomatické vyjednávání " v rukavičkách" rusák chápe jen jako slabost a svoji šanci něco urvat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...