Víceúčelová stíhačka šesté generace NGAD není priorita. Budoucnosti jsou drony a jaderné střely

Víceúčelová stíhačka šesté generace NGAD není priorita. Budoucnosti jsou drony a jaderné střely
Vizualizace víceúčelové stíhačky šesté generace NGAD / Boeing (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) nemusí nutně zavést pilotovanou víceúčelovou stíhačku šesté generace v rámci rodiny leteckých bojových systémů nové generace NGAD (Next-Generation Air Dominance). Řekl to Náčelník štábu USAF generál David Allvin. Naopak USAF ve velkém sází na letecké operace člověk-stroj a program bojových dronů CCA (Collaborative Combat Aircraft).

Pilotované víceúčelové stíhačky mají řadu nevýhod. Zejména obrovské akviziční a provozní náklady – nejmodernější F-35 stojí zhruba dvě miliardy korun. Mnoho miliard stojí provozní zázemí. Nevýhodou je stíhací pilot, který je směsicí špičkového sportovce a akademika. Jeho výcvik trvá roky s stojí minimálně sto milionů korun. Pro záchranu pilota jsou proto vyčleňovány celé jednotky specialistů a pořizována drahá technika.

Drahé moderní bojové letouny jsou navíc zranitelné na zemi. Ruskou „superstíhačku“ Su-57 zničil na letišti Achtubinsk, 600 kilometrů od ukrajinské hranice, ukrajinský dron v hodně pár tisíc nebo desítek tisíc dolarů. Ano, lze posílit protivzdušnou obranu leteckých základen a vybudovat speciální kryty pro letouny. Norsko před pár dny, v reakci na zničení Su-57, ukázalo hangáry vytesané ve skalním masivu na základně Bardufoss v severním Norsku. Ale některé země nemají podmínky pro zhotovení takto odolných leteckých krytů.

Více o tématu jsme napsali v článku Odolné letecké základny pro budoucí české stíhačky. České letectvo získá 24 víceúčelových stíhaček F-35A. Ale je třeba se mít na pozoru, notabene ve světle ruských žhářských útoků v Evropě, aby celé české letectvo nezdecimoval útok na Alibabě koupených dronů za pár tisíc nebo desítek tisíc dolarů. Řešení existují… ale stojí samozřejmě peníze a další specialisty.

Proto se objevují oprávněné otázky o podobě vzdušných sil a zda jsou velmi drahé víceúčelové stíhačky nejlepší řešení pro všechny úkoly taktického bojového letectva, jako je vzdušná nadvláda, údery na pozemní a hladinové cíle, ochrana a podpora pozemních sil, elektronický boj, průzkum atd. Pilotované víceúčelové stíhačky jsou nepostradatelné. O tom není veden spor. Avšak vojenské rozpočty nejsou nafukovací, požadavků je mnoho a je nutná prioritizace. Spojené státy nevyjímaje.

Rozpočtové požadavky USAF na hlavní programy pro FY2025. / USAF

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

NGAD: Letecký boj budoucnosti podle amerického letectva

Americké letectvo (USAF) v rámci programu NGAD (Next Generation Air Dominance) posuzuje nejrůznější ...

NGAD: Američané testovali demonstrátor stíhačky 6. generace

Americké letectvo (USAF) údajně začalo s leteckými testy demonstrátoru nového víceúčelového ...

NGAD: Americká stíhačka šesté generace ohlídá Tichomoří i Evropu

Spojené státy pokračují ve vývoji nového taktického letadla šesté generace NGAD (Next-Generation Air ...

Výběr americké stíhačky šesté generace NGAD proběhne v roce 2024

Pentagon příští rok vybere vítězný návrh leteckého systému šesté generace NGAD (Next Generation Air ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.