Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

S-300 bude možná již brzy ohrožovat izraelské letectvo; větší foto / archiv autora

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.

Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.

 

 

Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.

 

V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.

 

Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.

 

Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.

 

Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.

 

Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států, řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.

 

S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.

 

V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví, domnívá se Murachovskij.

 

Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.

 

K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.

 

Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily, uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.

 

Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.

 

Přehled izraelsko-ruských vztahů

 

Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.

 

Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.

 

Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.

 

Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky, objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.

 

Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.

Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?

Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...

Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?

Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 5
 • PavolR
  12:47 24.09.2018

  Majú byť dodané do dvoch týždňov a potom už nebude treba teoretizovať kto z koho:
  https://svet.sme.sk/c/20921185...

 • danny
  14:38 16.05.2018

  PavolR: dobrá konspirace, respekt. Taková konstrukce mě ještě nenapadla:-D No tohle kdyby se Donaldovi povedlo, tak má Nobelovku v kapse. Ano, přišel by k oběma věcem jako slepý k houslím, ale na druhou stranu dost zaslouženěji, než např. Obama:-)
  Nicméně Bibi je pod hrozným tlakem, takže může ještě hodně věcí zkomplikovat

 • Luky
  08:15 14.05.2018

  To se zeptej Clanka, mě ty jeho autohádky, kdy se hádá s vlastními dojmy nedávají smysl.

 • PavolR
  22:25 13.05.2018

  Sorry, ale o čo sa tu vlastne sporíte, Clanek a Luky?
  Ak patrilo nejaké územie pred vojnou Sýrii a rezolúcia hovorí, že si ho okupujúci Izrael nemôže svojvoľne privlastniť, tak komu asi teraz patrí? Snáď Česku? Na druhej strane, kým trvá oficiálny vojnový stav, nemôže nikto tretí žiadnej z bojujúcich strán kecať do toho, či nejaké územie súpera okupuje alebo nie. Do ukončenia konfliktu je v platnosti línia prímeria, kontrolovaná vojenskou misiou OSN.

  O ďalšom osude Golan rozhodne text mierovej zmluvy, ktorú by Bibi potreboval mať vo vrecku do budúcoročných volieb (alebo tohtoročných predčasných ;-) ) a Trump do jesenného rozhodovania o nobelových cenách za mier na rok 2018 ... hneď vedľa mierovej zmluvy s KLDR (moja osobná konšpiračná teória :-) ).

 • Clanek
  21:40 13.05.2018

  Luky, uz se trochu ztrapnujete. Hodil jsem vam originalni text te rezoluce, kterou se furt ohanite, pokud nevladnete anglictinou poproste at vam to nekdo prelozi kdyz neverite memu prekladu. O tom "potvrzuje, že to území je stále syrské" tam neni ani carka. Carka je tam o tom, ze si jej nemuze Izrael jen tak jednostranne privlastnit (jeden extrem), ale nic o tom, ze jej ma jen tak odevzdat (druhej extrem, kterej z toho vysel vam). Tady jde z vasi strany zjevne o "prani otcem myslenky", bud, anebo od zacatku hazete spatnou rezoluci. Takze pokud si na zaklade tehle rezoluce chcete i nadale stavet sve vzdusne zamky, tak uz beze me.

 • PavolR
  19:41 13.05.2018

  marthy:
  Ono to vážne môže vyzerať všelijako, ale nemôžeme vedieť, či im Rusy dodanie týchto systémov nepodmienili povedzme zdržaním sa incidentov, na ktoré by mohli Izraelci reagovať masívnou odvetou.
  A tých dvadsať raketiek môže byť úplná malina voči tomu, čo môžu vyviesť zajtra v reakcii na presťahovanie US ambasády.

 • Marthy
  19:12 13.05.2018

  Kolt
  Jj,přesně to jsem myslel.Vím že integrace a zaučení obsluh na systém S-300 by nějakou dobu trvalo a zavedení toho systému by případným útokům IAF na Sýrii nezabránilo,nicméně Syrskou PVO by to docela posílilo.
  Ale hlavně-Rusové Sýrii něco slíbily a nedodrželi.A v Sýrii si mohou legce začít myslet že Rusko není až takový spojenec za jakého se vydává,spíš bere Sýrii jako svou kolonii která musí tančit jak bude Rus pískat.Např.nejen že jim nepomohou proti náletům USA a Izraele,ale taky jim odepřou prostředky na to aby se mohli bránit sami,čímž dál podporují závislost Sýrie na Rusku.
  Další dopad nedodrženého slibu může mít na budoucí prodeje zbraní do zahraničí,tímhle si Rus určitě uškodil.Zákazníci uvažující o koupi Ruské techniky se mohou začít obávat jestli Rusko dodrží podmínky smlouvy,např.Indové či Turecko nakoupí Ruskou techniku-a co když se ty státy dostanou do konfliktu se sousedy,dodá jim Rusko náhradní díly na jimi dodanou techniku,nebo podlehle tlaku státům se kterými budou v konfliktu (či jejich spojenců).
  Další věc kterou může potenciální zákazníky snadno napadnout bude-systémy S-300/400 nebyly nikdy nasazeny v boji,co když jde o "papírové draky"s mizernou bojovou hodnotou a Rusové dělají vše proto aby se na to nepřišlo,i to že Sýrii slíbený systém vůbec nedodali,aby se v boji nezjistilo jeho nízký bojový potenciál?

 • Luky
  21:51 11.05.2018

  clanek
  samozřejmě, že ta rezoluce má význam a potvrzuje, že to území je stále syrské...takže logicky se budou Syřani nadále snažit o jeho navrácení (pokud nerezignují).
  To bys ale musel alespoň něco znát o jednotlivých kolech mírových rozhovorů. Pro Izrael nejsou syrské požadavky žádným nehorázným scifi nesmyslem (už se i přiblížili řešení, ale atentát na Rabina tomu dal ťafku), oni si drží dlouhodobě stabilní postoj. To spíš na Izraelské straně jsou různé politické výkyvy, předčasné volby a změny premiérů (případně atentát), které vytváří nepředvídatelné veletoče. To je ještě umocněno nutným referendem a pokračující kolonizací okupovaného území. Co jsem napsal stručně vystihovalo reálný stav. Je dost sprostý, že se mě na základě postnutí té rezoluce snažíš přimět k dokazování něčeho co jsem tam dle tebe vložil a v originálu není (ale dohaduješ se jen se svým konstruktem!). To právě ty se odkláníš od tématu, o kterém vlastně nic nevíš a ještě tomu dáváš korunu srovnáváním s Egyptem a Jordánskem. Tam je spousta dalších vazeb, který takto infantilně nerozčísneš. Mimochodem Asad svým logickým trváním na navrácení Golan držel vnitropoliticky pohromadě i ty milované sunnitské frakce, které byly vždycky mnohem radikálnější. Stejně tak na Izraelské straně je to voličsky citlivé téma, pravděpodobně by odsouvali několik desítek tisíc kolonistů (mnoho Arabů bylo dříve odsunuto, někteří nuceně přijmuli občanství, ale dostávají podstatně míň vody).

  A protože to tu je jak na dvorečku u víš koho, budu i nadále český Wiking:

  "Organizace spojených národů,[1] Spojené státy americké,[2] Evropská unie,[3] Spojené království,[4] Liga arabských států,[5] Mezinárodní výbor Červeného kříže,[6] Amnesty International,[7] a Human Rights Watch[8] považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem."

  Není snad normální okupované vracet? Proč by tohle někdo zahazoval a nároků se vzdal? Protože mu clanek nakecá, že jsou jeho požadavky nehorázný nebo co ...meh
  Tam jde o řadu věcí (území, voda, bezpečnost, přístupy, uprchlictví, vnitřní politika, globální vazby) ...situace v oblasti je ale v uplynulých letech spíš proti míru, Izraeli se spíš hodí vyčkávat, zbrojit a kolonizovat, případně změna režimu/zhroucení v Sýrii.

 • Tesil
  20:22 11.05.2018

  KOLT
  Asi si ten VUML absolvoval,když víš co se tam řešilo
  Tak třeba J.Šamir člen Lechi.Dále M.Begin velitel Irgunu.
  Jistě je výhodné žádné smlouvy nepodepisovat a spoléhat na pomoc USA.
  Během Suezské krize Izrael na nikoho neútočil?
  Mimo Cheradim jsou to i Arabové s izraelský občanstvím.

 • PavolR
  20:11 11.05.2018

  Marthy:
  Všetko je to iba o symbolike a vzájomných mediálnych odkazoch. Reálne by tie systémy S-300 zrejme aj tak nedorazili včas a nestihli by byť začlenené do systému sýrskej PVO skôr, než sa to celé premelie. Putin v rámci svojich možností urobil nátlakovú akciu a keď videl, že mu to adresáti nezhltli, ukončil ju. Toľko.

 • KOLT
  19:59 11.05.2018

  papaHoth, Marthy to možná myslí tak, že spojenci Ruska si teď nemohou být jisti, že jim Rusko skutečně pomůže.

 • KOLT
  19:27 11.05.2018

  Tesil, nechte si to školení z VUMLu na jiné servery...

  Někteří Židé neuznávají Izrael, no to je mi argument. A co jako? Někteří Češi neuznávají českého prezidenta, kvůli tomu není legitimní hlavou ČR? A to radši nemluvím o tom, že Židé, kteří Izrael neuznávají jsou zpravidla náboženští fanatici, oproti kterým většina Charedim působí dojmem modernistů...

  Proč by někdo posílal inspektory IAEA do Izraele, když ten nepodepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní?

  On Izrael někomu vyhrožuje, že nažene jeho obyvatele do moře a obsadí jeho území? Jsem si nevšiml. Izrael útočí na ty, kteří ho chtějí zničit. Normální jednání někoho, kdo nechce být zničen. Mmchd, Sýrie, Irák i Írán Smlouvu podepsaly. A přesto se o získání jaderných zbraní téměř jistě snažily. Protože se tím nikdo nechtěl vážně zabývat, vyřešil to Izrael jediným pro něj přijatelným způsobem. A to nemluvím o tom, že je jedině štěstí, že Sýrie a Irák ty kapacity neměly, protože v tuhle chvíli by byly v rukou islamistů.

  Mezinárodní právo porušují i okolní státy. A navíc si s tím "začaly".

  Meziválečné Československo také vzniklo násilně. Obecně nic neobvyklého. Jde o to, zda vznik státu má alespoň nějakou legitimitu. V obou případech tomu tak bylo.

  Jací politici a jaké teroristické organizace? A jinak, někteří vrcholní představitelé EU či dalších Evropských států na tom nejsou zrovna nejlépe (Barroso, Mogherini, Corbyn), náš premiér byl členem StB, prezident Ruska zase KGB... zjevně je to rozšířený nešvar.

 • Tesil
  18:59 11.05.2018

  Nikdo nemůže chtít aby okolní státy uznaly Izrael,když ani někteří Židé izraelskou státnost neuznávají.
  Posílá snad někdo inspektory IAEA do Izraele,provádí někdo preventivní údery na jeho území,uvaluje někdo sankce na Izrael,protože dlouhodobě porušuje mezinárodní právo?
  Izrael je násilně vytvořený stát, řada vrcholných politiků prošla v minulosti teroristickými organizacemi.

 • papaHoth
  18:35 11.05.2018

  Marthy: v čem je to špatná správa pro Syřany, nebo jejich spojence, tím asi myslíte Írán? Dalo by jim to jen falešný dojem relativní bezpečí a jen by dráždili kobru bosou nohou a podnikali nesmysli. Proti vnitřnímu nepříteli je nepotřebují Izrael/USA těch pár baterií stejně v ničem nezastaví a Syřany by to stálo prachy, což Rusko asi pochopilo a vyprdne se na to. Spíš tedy dobrá zpráva, že se nebude konflikt eskalovat zbytečně..

 • Marthy
  18:25 11.05.2018

  K článku-vypadá to že Rusko žádné S300 Sýrii nepošle,prohlásil to Putinův náměstek pro vojenskou a technickou spolupráci.Kreml to nepřímo potvrdil.
  Vzhledem k návštěvě Izraelského premiéra v Rusku je jasné že Rusáci podlehli tlaku Izraele.Pro Syřany (a jiné spojence Ruska) to není moc dobrá zpráva.

 • Shania
  17:05 11.05.2018

  danny: o žádné tisíce džihadistů taky nešlo.
  Do 2013 se taky všichni smáli, když někdo mluvil o džihadistech a podobně...

  A kde je vzal? Režim jel v době okupace Iraku inport export džihadistů se snahou co nejvíc snížit jim jejich přítomnost a přitom na tom vydělat.

  Pár těch radikálů dle potřeby zavřel a tak probíhala indoktrinace dalších vězňů.

  Není vůbec náhoda, že ty nevetší hlavouni radikálů byli propuštěni z věznic režimu. A režim měl kontakty/vztahy s tím co se stalo později ISIS.

 • logik
  16:11 11.05.2018

  danny: Koukni se na situaci na Ukrajině. Také se tam "revoluce" chytili hlavně extrémisti kolem pravého sektoru. A také to původně měl být zcela pokojný protest.
  To je zcela normální věc, že ozbrojený konflikt přitahuje extrémisty a psychopaty, to samo o sobě nijak nedokazuje, že to bylo nějak zahraničně řízené.

  A že nemalá část protestujících měla představu, že demokracie = bohatství? Na tom je něco divného? V ČR byla pro spoustu lidí sametová revoluce o tomtéž a také následující desiluse tomu odpovídá.
  U nemálo lidí je boj za vlastní lidská práva jen převlečená touha po penězích. To ale nic nemění na tom, že na ta svá práva mají právo....

  Luky: Chápu dobře, že článek sem dal originální původní text rezoluce - a ty proti tomu argumentuješ interpretací té rezoluce z české wiki?
  V tý rezoluci opravdu není ani slovo o tom, že by měl Izrael něco vracet. Pouze, že jednostranné připojení celých golan k Izraeli bez nějaké dohody se Sýrií není mezinárodně platné a že by to Izrael neměl dělat.
  Ani jediným slovem v té rezoluci není napsáno, že se např. Sýrie s Izraelem nemohou dohodnout na rozdělení Golan.

 • danny
  15:31 11.05.2018

  Shania: prodávám, jak jsem nakoupil. Ti lidé, se kterými jsem mluvil, jako o zlomu mluvili o přelomu roku 2011/12 a další část zhruba o červnu 2012. O CIA nemluvil nikdo, směřovalo to na Saudy a Turky.
  Ale všichni pocházeli z městského prostředí, slušně situovaní. Neměli to hozené ani etnicky, ani nábožensky, motivaci jsem chápal jako směs upadající ekonomiky + volání po uvolnění, demokratizaci (což měli většinou spojené jako "vy se máte, máte demokracii=jste bohatí). S tím, že mi tvrdili, že jejich činnost byla hlavně o organizování demonstrací, blokáda úřadů, stavění barikád atd... Pak že se najednou objevili ozbrojenci, začali po policii a armádě střílet a je prakticky odstavili od iniciativy.

  To, co píšeš, jsem samozřejmě četl v řadě západních studií. Trochu ve mě hlodala otázka, kde režim ty kvanta džihádistů vzal (to by jich fakt musel mít plné věznice) a navíc mi ta popisovaná strategie nedává moc smysl. Pořád považuju za snazší spláchnout městskou inteligenci vodním dělem a rozehnat slzákem, než vypustit zvěř, která mě nenávidí a je schopná zfanatizovat naštvaný a nevzdělaný sunitský venkov. Ale to je jen ničím nepodložená úvaha.

 • Clanek
  13:46 11.05.2018

  @Luky
  Vemu to nejdriv chronologicky, bo se nejak nemuzeme potkat:
  Luky:"... Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat Golan..."
  Clanek: parafraze /Syrie si muze sama za to ze do dnes nema s izraelem mir a ze do dnes nema zpet Golany, Syrie si nema co diktovat podminky/
  Luky: nic nerikajici link o rezoluci OSN, ktera nemluvi o navraceni Golan Syrii, jen o Izraelskem zakonu, ktery dle mezinarodniho prava neplati, a o dodrzovani Zenevskych konvenci na okupovanem uzemi.
  Clanek: Zmaten tim, ze sem hazete neco co s danym tematem (vraceni Golan) ma fakticky pramalo spolecne se sam sebe pta, kde je chyba, resp. co konkretne z te rezoluce ma spolecne s mym predeslym komentem. Predpokladam totiz, ze reagujete k veci. A protoze to predpokladam, tak se nakonec znovu ptam, ktera pasaz z te rezoluce ma nejaky souvis s tim co jsem ja napsal, viz vrchni parafraze.
  Luky: znovu to same, a znovu ne k veci.

  Takze jeste jednou. Ta rezoluce nerika nic o tom ze ma Izrael Syrii cokoli vracet, nebo ze by to snad byla legitimni podminka ze strany Syrie, podminka miru. Ta rezoluce rika jen to, ze Izraelska snaha si to uzemi definitivne pripojit k sobe mezinarodne neprojde. Uz vubec se tam nerika nic o tom, ze by se snad Izrael nechtel domluvit na miru, nebo ze by snad mel jen tak akceptovat podminky Syrie. K tomu se RB nevyjadrila.

  A co uz se tam nepise, a k cemu jsem ja vyslovil svuj skromny nazor je, ze pokud by Asad vuli mel se s Izraelem domluvit stejne jako ji mel Egypt, tedy jako ten, kdo si za sve problemy sam muze napadanim souseda, tak by on sam jako prvni ukazal nejake ustupky. Treba by prisel za Izraelem s tim, ze jej jako stat uzna a nema vuci nemu spory, ze z Golan udela demilitarizovanou zonu pod dohledem obou stran (treba nejak casove ohranicenym, s tim ale, ze to je Syrske uzemi), nebo navrnul nejakej jinej kompromis. Potupne? Smula, prohravajici strana si tezko muze diktovat podminky, ktere vyhovuji hlavne ji, holt nejakou tu potupu prezit musi. K nicemu takovemu ale pokud vim nedoslo, Asad to neustale vede v duchu "my vas napadli, ale vratte nam Golany". Na takovy pokus diktovat si podminky muze reagovat jen hlupak, a izrael hloupy neni. Takze zatimco ostatni staty v regionu s Izraelem uz tak nejak vychazi (nazveme to "obezretny mir", obcas dokonce i spoluprace a oboustrany prospech), tak Syrie je s Izraelem ve valecnem stavu.
  A ja se musim znovu ptat, mate neco (protoze ta rezoluce neni neco, ta je nic) k tomu abyste potvrdil sve puvodni tvrzeni, ze Izrael nestoji o mir? A kdyz uz v tom budete, tak se rovnou podelte o sve vysvetleni Egypta a dalsich statu, ktere s Izraelem normalni vztahy dnes maji. S tema Izrael o mir stal, jen tu chudinku Syrii furt ne a ne nechat na pokoji?

 • PavolR
  12:42 11.05.2018

  Shania:
  O tom zákone som síce nepočul, ale čítal som o praktikách provládnych milícií, kedy sa zneužívajú nekompletné záznamy o obyvateľstve k tomu, aby pripravili na niektorých častiach Sýrie sunnitov o trvalý pobyt a nahlasujú tam šítov. Ale to je iba jedna časť celkového obrazu. V Afríne to majú nahnuté Kurdi a Jezídovia sú dokonca vyhlasovaní za neveriacich, na severovýchode pre zmenu Kurdi skúšajú "čarovať" s etnickým zložením. Každý sa tak nejako snaží mať na sebou kontrolovaných územiach podľa možnosti "spoľahlivé" obyvateľstvo, čomu značne napomáha, koľko miliónov ľudí bolo nútených opustiť domovy. Ako keby sa všetci pripravovali na delenie územia. Len ako budú chcieť bez tých ľudí potom postaviť krajinu opäť na nohy.

 • Luky
  12:32 11.05.2018

  jestli jsi ruštinář, tak si to dej do googlu nebo si to nech přeložit za peníze...nebo si přečti ten odkaz na českou wiki, který jsem ti dal (podle mě nelže)...v pdf to máš už v bodě jedna.

  Takže asi bude nejlepší - trapně dál wiki, ať mě můžeš ještě děkovat:

  "Izrael ovládá většinu Golanských výšin od šestidenní války v roce 1967, kdy toto území obsadil. V roce 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, který rozšířil izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto je tak anektoval.[9] Tento krok byl odsouzen Radou bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497, která zákon prohlásila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.[10]"

  "Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 497 (S/RES/497), kterou Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila 17. prosince 1981, vyzvala Izrael, aby zrušil svůj zákon o Golanských výšinách, schválený o tři dny dříve, kterým toto syrské území obsazené v šestidenní válce de facto anektoval. Zároveň zákon označila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.[1]"

 • Clanek
  12:02 11.05.2018

  @Luky
  Male bezvyznamne diky, a tady neco male naoplatku, a sice originalni text te rezoluce:
  http://www.securitycouncilrepo...

  A ted uz jen poprosim o ocitovani te casti one rezoluce, ktera mluvi o tom, ze by mel Izrael vratit Golany Syrii. At se snazim sebevic, nic takove tam nectu.

 • KOLT
  11:59 11.05.2018

  Luky, pochopte už, že na celé OSN v takovýchle konfliktech se*e pes. A oprávněně.

  Jinak Clanek ma pravdu – Izrael si vyjednal mír s Egyptem a vrátil mu veliká a strategicky důležitá území. Vyjednal mír s Jordánskem a dnes s ním čile obchoduje (a dodává Jordánsku ohromné množství pitné vody získané odsolením mořské). V Egyptě mají relativní klid, byť na ně Arabské jaro také dolehlo, naštěstí armáda zmákla dobře převrat a Musulmanské bratrstvo bylo vykázáno (ano, není to demokratické, ale je to lepší než vláda islamistů). Jordánska se revoluce nedotkla téměř vůbec, protože má rozumnou vládnoucí vrstvu, která už desetiletí uskutečňuje reformy. Sýrie, tedy Asad, holt mír s Izraelem nechtěla, protože pro ni byla důležitější podpora Hizballáhu a od Íránu.
  Což samozřejmě neznamená, že by v tom Izraelci byli úplně nevinně. Oni s Egyptem a Jordánskem mír vyjednali ve chvíli, kdy jejich vojenská převaha nebyla ani zdaleka tak veliká jako dneska. Takže jednat s nimi dnes by samozřejmě znamenalo přijmout mnohem větší ústupky Izraeli, než tomu bylo v době vrácení Sinaje atd. Mám podezření, že minimálně část o Golanských výšin by Sýrie přišla, protože jsou pro Izrael příliš strategicky důležité. Teď už je to každopádně jedno, protože Asadova pozice i v případě vyhrané války pravděpodobně nebude dost silná na to, aby Izraeli stálo za to se s ním dohodnout.

 • Shania
  11:54 11.05.2018

  danny: jistě, nikdo nechtěl změnu režimu, to začalo až po brutálních zákrocích, na které měli shabiha velký vliv...
  Dnes (po 2013-14) se vede uplně jiná válka než v na začátku.

  Protesty začali už na začátku 2011, březen je označovaný jako začátek povstaní, i když byli i dřív..

  Obléhaní měst a dezerce vojáků, demonstrace dlouho do 2012 po celé zemi není dílo žádných zahraničních žoldáků... tam kde nenastal ozbrojený odpor, byli demostrace potlačeny. Konec 2012-13 mužeš začít označovat za dobu kdy se zahraniční elementy začali objevovat ve větších počtech. První džihadisti tam byli v podstatě vypuštěni režimem...

  Právě proto, že bylo povstání spontánní a nikdo nic neplánoval (a pokud tam byli skupiny, které konspirovali, žačalo to dřív než byli připraveni). Ty první roky to pak bylo o tom sesadit režim a až pak řešit politiku a to byla chyba.
  + chybělo silné centralizované velení, ie žádná frakce nebyla dost silná na podřízení těch ostatních a toho po 2013 využilo ISIS, JAN k pohlcení těch menších skupin.

  Pokud by to byl boj proti zahraničním žoldákům, nerozpadne se ti 300000 armáda jen tak a nepostaví proti tobě.

  K rozpadu stačilo natlačit vojaky do něčeho co bylo proti jejich hodnotám a sektářská nedůvěra ze strany režimu. Vzhledem k tomu jak jsou tam rodiny velké, brzy měl každý někoho z rodiny a (a nebo někoho znal) zraněného, zatčeného a nebo mrtvého. Tohle jinde problém nebyl, kde v armádě slouží vetšinou převážně vadnoucí sekta.

  A jen příklad: IRGC která nalila několikanasobek zdrojů do Syrie, trvalo dost dlouho s daleko lepší logistikou vybudovat síly čítající 80000 (celkově to bylo daleko víc, ztraty a rotace) zahraničních bojovníků a roky budovali milice které dnes mají také zhruba tolik a to vychazeli už z existujícíh organizací, jen je přetvořili.

  Šance, že i CIA s neomezeným rozpočtem by v 2011-12 měla v syrii jen zlomek toho je uplně mimo realitu.

  ---

  Mimochodem slyšel jsi něco o zákonu, který vstoupil před pár týdny v platnost, že pokud se do 4 týdnů lidi nepřihlásí místě bydliště o svůj majetek, bude znárodněn?

  Chtěl bych to mít potvrzené ještě z jiného zdroje, pokud je to pravda, tak v syrii budou velké demografické změny a šance na navrat milionu lidi bude dost malá.

 • Luky
  11:43 11.05.2018
 • Clanek
  11:32 11.05.2018

  Izrael nechce jednat o miru? Syrie si chce klast podminky miru? :D
  Syrie zacala valku, nekolik valek, a Syrie projela valku. No a tak uz to ve svete chodi, ze ten kdo projede valku pak plati, a Syrie zaplatila ztratou uzemi. Asad (stary nebo mlady) je tak ten posledni co si ma pravo na co stezovat, jeste z toho vyvazl dobre a ze z toho nevyvazl jeste lip, inu, za to muze podekovat leda sobe.

  Je zvlastni ze ten Izrael, ktery nechce jednat o miru, nemel problem vratit Sinaj Egyptu, vratit strategicky a nekonecne cenny Suezky pruplav Egyptu, s Egyptem dnes existuji vedle sebe v miru, dokonce poradaji spolecne vojenske akce na eliminaci islamistu v pohranici atd.. Nekomu z toho vyjde ze Izrael nechce jednat o miru. Me z toho vychazi, ze jedina prekazka normalizace vztahu Izraele a Syrie zacina na 'A', konci na 'sad', a za to holt plati chudak obycejny syran. I tomu obycejnemu syranovi ale musi dojit, ze si ma v prvni rade stezovat na pricinu (Asad), az pak na nasledek (Izrael).

 • Luky
  10:42 11.05.2018

  No a nejvtipnější je, podívat se na politické zřízení/styl, které prosazují tyto opoziční skupiny v Sýrii (jakákoli z nich, o demokracii nebojuje žádná). To je pak absurdita na druhou, co západ podporuje.

  Mě to ale nepřekvapuje, protože to dokonale zapadá do americké politiky na Balkáně a všude potom, nejsou to přešlapy a bezkoncepčnost, koncept to má a plán taky.
  Jak ale může být Evropa tak pitomá, že se na tom podílí už je DADA, ale opět když se podíváme na mechanizmus výběru elit, jejich vychovávání, selekci, napojení na think-tanky, transatlantské struktury, vazalství Německa....to už je pak celkem normální, že Saudi jsou kámoši.

  Co se týče provokatérů, onehdá se mi líbila Filipi v Hyde Parku, kde povídala, jak si z kraje protestů pustila Džazíru a Arabíju, tam povídali o hrozných demonstracích a bitkách v nedaleké čtvrti, která prý hoří...tak se tam zajela podívat, tam bylo prd (běžně se najalo 60 kolemjdoucích, zapálili dvě pneu, natočilo v těsné uličce a vydávalo za masovou demonstraci). S provokatéy má taky velkou zkušenost ta naše správná strana.
  No jo, sedm států v pěti letech...to ostatní je omáčka a škoda klávesnice.
  -------------
  Co se týče našeho tématu, Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat Golan. Takže když jednat, tak se zhrouceným státem nebo to oddalovat do aleluja.

 • danny
  10:15 11.05.2018

  PavolR: doplnil bych ti ještě jeden rozměr významný pro arabské jaro, a to docela významný. Tím je stupeň ekonomického rozvoje a potravinová bezpečnost. V některých zemích měly protesty skutečně charakter politického hnutí a byly spojeny s voláním po reformách. V jiných se v podstatě jednalo o hladové bouře. Mizerná úroda v důsledku sucha se spojila s brutálním růstem cen potravinových komodit na burzách a vzhledem k tomu, že se značná část Afriky nechala v devadesátých letech od Clintona ukecat k liberalizaci trhu, byly dopady na chudé vrstvy obyvatelstva katastrofální. https://www.theguardian.com/li...
  http://www.slate.com/articles/...
  https://www.newsecuritybeat.or...

  Shania: v používání provokatérů máš pravdu, ale ti měli na současnou podobu konfliktu v Sýrii minimální vliv. Mluvil jsem s řadou Syřanů, kteří stáli u začátku revoluce, a všichni v průběhu 2012 emigrovali. Jejich výpovědi se poměrně přesně shodují. Cca do dvou měsíců od začátku nepokojů byli domácí organizátoři a vyjednavači odstaveni od vlivu a nahrazeni zahraničními specialisty. Kdo nepřistoupil na novou, eskalační linii, bylo s ním naloženo jako se zrádcem revoluce. A na bojišti se objevili tisíce profesionálních bojovníků ze zahraničí.
  Většina z nich mi tvrdila, že usilovali o reformy, nikoli o převrat. A že odešli, protože to už dávno není jejich válka.

 • Shania
  09:39 11.05.2018

  džordž: ano, třetí strana může rozpoutat potičky mezi vládou a demonstranty... ale mnohem častější je, že totalitní vláda využívá agenty provokatery k diskreditaci demonstrantu, k záminkám pro jejich potlačení atd.

  V syrii jim říkají shabiha a jejich role je dobře zdokumentovaná... a z těhle lidi pak IRGC vytvořila základ NDF, ale i např. "elity" Tiger Forces atd..

 • PavolR
  08:21 11.05.2018

  Ukrajinu a Arabskú jar by som neporovnával. Ani s európskou mentalitou, veď u nás sú takmer všetky vlády legitímne, zvolené v riadnych voľbách. Ľudia sa tu spravidla nie sú nútení dožadovať väčšej slobody a tak. Arabská jar sa rozpútala veľmi rýchlo a o tom, ako skončí v ktorom štáte, rozhodovala miera legitimity toho ktorého režimu a samotný charakter protestov (ktorý nebol všade úplne rovnaký). Napr. taký marocký kráľ sa nemusel báť o svoje postavenie, preto nemal problém splniť požiadavky protestujúcich a bol pokoj. Väčšinová šítska vláda v Iraku disponovala tiež vysokou mierou legitimity. V SA , Bahrajne a Katare to bolo drsnejšie pre to, lebo protestovali prakticky výlučne inoverci, čiže tam sa objavila, na rozdiel od Maroka, hrozba spochybnenia legitimity režimu v rovine náboženskej. To platí čiastočne aj pre Jemen, hoci tam sú korene konfliktu hlbšie.
  Zvyšné štáty zasiahnuté Arabskou jarou možno rozdeliť do dvoch skupín:
  1.- Štáty s vládou spochybniteľnej legitimity, kde boli protesty namierené priamo proti autoritatívnemu režimu a ten následne aj pri relatívne nízkom počte obetí padol (Tunisko, Egypt).
  2.- Štáty s vládou pochybnej legitimity, kde protesty neboli namierené priamo proti režimu, iba za reformy, no ten to tak vyhodnotil a zareagoval agresívne (Líbya, Sýria). Lebo spomeňte si, že protestujúci spočiatku mávali obrazmi Kaddáfiho a Asada - zmenu očakávali od nich, nie od ich zvrhnutia. A práve táto počiatočná nejednoznačnosť spôsobila, že to vyústilo v oboch prípadoch v naťahujúci sa konflikt, lebo nevznikol konsenzus absolútnej väčšiny spoločnosti proti spoločnému nepriateľovi, ako to bolo v Tunisku a Egypte.

 • džordž
  00:51 11.05.2018

  logik: Nemusíš v tom hledat žádné záhady a konspirace. V každém státě jsou nespokojení lidé a za něco demontrují, a nemusíš chodit tak daleko. Spousta lidí nesouhlasí třeba se Zemanem nebo Babišem a v Praze máš demonstraci každou chvíli, nedávno řezali policajti v katalánsku lidi obuškem po hlavě a všichni víme, že spousta lidí demonstrovalo proti assadovi v sýrii, protože nesouhlasili s jeho politikou, a přijde mi to naprosto normální. V čem se to liší je převážně mentalita lidí v evropě, kteří jsou zvyklí demonstrovat přecejenom více civilizovaně, kdežto na blízkém východě jsou více radikalizovaní. Recept je pak velmi jednoduchý, stačí pár provokatérů, kteří si seženou zbraně a začnou střílet, protistrana začne reagovat, rozjede se novinářská mašinérie, o jejíž nestranosti snad nikdo nepochybuje a konflikt je na světě. Podobně se to stalo na ukrajině a stále to jede jak přes kopírák, s tím rozdílem, že janukovič to zabalil, kdežto assad se rozhodl vytrvat do konce. Nikoho neobviňuju ale komu tento bordel všude po světě vyhovuje, na to ať si odpoví každý sám.

 • danny
  00:46 11.05.2018

  Luky: to nemůžu udělat. Mohlo by mu to zamíchat s dosud pevným světonázorem. Setkání s holkama z Íránu, Sýrie a Libanonu na cloveku může zanechat trvalé následky. Ale o tom nemá cenu filozofovat, to se musí prožít.
  Logik: proti tomu, když SA rozjezdila svoje jaro tanky nikdo nic nenamítal. Ani tomu, že nasledne bleskově poskytla internacionální pomoc Bahrajnu a Kataru. Ale tam to aspoň zvládli relativně rychle, ne jako ten masakr, co předvádějí v Jemenu.
  Nemám nejmenší ambice tamní režim měnit, byt si o podpoře mezi dolními 80% populace necinim iluze. Ale proč bych měl Saúdy chválit za export wahabismu, kam se podívám, přímé intervence v zahraničí nebo neskrývaný sponzoring, vyzbrojování a najímání žoldáků pro islamistického bojůvky v Sýrii a dodávky pokročilých zbraňových systémů pochybným existencim.
  Pro mě je významným ukazatelem škodlivosti režimu stupeň pokřivení charakteru jeho poddaných. Schopnosti kritického myšlení, reflexe a případně formulace i kritického názoru. A to je, dle mě subjektivní zkušenosti, u porovnávaných zemí úplně někde jinde.

 • džordž
  00:26 11.05.2018

  logik: CIA jsi tu vytáhl ty, ale když už se to tedy snažíš bagatelizovat tím že "umí vše zařídit", tak sám jistě víš, že zrovna CIA má co se týče různých barevných revolucí a změn vlád v cizích státech docela bohatou historii. Nebo popřeš i toto?

 • Luky
  22:17 10.05.2018

  mimochodem pokud tě logiku zajímají mé osobní pocity, tak já nemám potřebu napravovat ani politické zřízení kmene kanibalů v jihoamerické džungli (a to mám ke konzumaci lidského masa určité výhrady )

 • Luky
  22:12 10.05.2018

  nějak jsem si nevšiml, že bychom proti SA vedli kampaň

 • logik
  21:36 10.05.2018

  džordž: Kdyby bylo v SA tolik nespokojenců, jako bylo v Sýrii, tak by to tam také vypadalo jinak.
  (Vím, že budeš vymýšlet teorie o všemocné CIA, co umí zařídit vše.... ale proč teda ruské tajné služby nezařídí totéž v SA, že?)

  KOLT: Jasně.... diktatur. Jinak v podstatě plně souhlasím s tím, že proti některým režimům někdy nezbývá, než tu revoluci udělat. Ale s tím, že to zpravidla stejně nedopadne dobře.....

  Marthy: To si fakt myslíš, že tam IAF poslalo letadla bez dostatečného vzdušného krytí? Takoví amatéři to fakt nejsou.... Akorát to vzdušné krytí nemusí létat do horkých oblastí, stačí, že kontrolují vzdušný prostor z povzdálí.
  Navíc by bylo velmi naivní si myslet, že izraelci budou publikovat celou pravdu o tom, jak přesně probíhají jeho útoky a jaké mají zajištění. To si piš, že jestli řekli, že tam letěla čtyři letadla, tak jich tam bylo osm....

  Luky: Jako vždy redukuješ lidská práva na ta, která zrovna nejvíce porušuje SA. Zapomínáš ovšem na jedno. Stejně jako hájíš Putina, že má "podporu domácích", tak stejně i Saudský režim má zatím podporu domácích. I proto se např. Arabské jaro u nich projevilo tak slabě, že ho režim bez větších problémů zvládl.
  Pokud přiznáváš právo na ne zcela demokratický režim Rusku, proč ti vadí u SA?
  Jasně - míra nedemokracie u těchto režimů nelze zcela srovnávat. Ale princip sedí.

 • Luky
  21:05 10.05.2018

  ...pokud byl Pancíř opravdu prázdný, tak k němu ale napotvoru těsně před zásahem alespoň jeden paňáček doběhl :-/

  Marthy
  vídal jsem devětadvacítky s raketnicemi i pumami, nemyslím, že by se flákaly
  ...ale tak není všem dnům konec, stíhači se jim ještě můžou hodit

  Každopádně bylo by fajn znát syrovou pravdu, jak se vyvíjejí všechna zákulisní jednání. Napodzim v Soči byly všichni včetně Izraele, bylo by fajn, kdyby to směřovalo jinam než k válce.

 • asdf
  20:53 10.05.2018

  Marthy > Na AK som zachytil, ze vraj ten Pancir bol mozno aj bez posadky. Vystrielali co mali a cakali na municiu. Ze vraj aj posadka bola mimo vozidla.

 • Marthy
  20:47 10.05.2018

  Jestli mají Izraelci vzdušné krytí je sporné,řada útoků byla provedena pouhými několika málo letadly,možná si jsou jistí že Syrské stíhačky se je neodváží napadnout.
  Je jasné že těch cca 30 Migů 29 se přímo IAF postavit nemůže,proto jsem měl na mysli spíš propagační útok,trochu Izraelcům připomenout že si nemůžou být tak jisti.
  Jinak nerozumím tomu k čemu je (migy 29) Syřané mají,když se je neodváží nasadit proti útočícím letounům Izraele,na pozemní útoky proti teroristům používají starší letouny,na co si ty Migy 29 šetří.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  P-s-na AK je zajímavé video ze zničení Syrského Pancire,v době útoku stál,asi byl bez munice a čekal na přebití raket,ale že by neměl ani munici do kanónů?Možná obsluha pancire situaci podcenila...

 • Luky
  19:05 10.05.2018

  Marthy
  Obávám se, že Izraelci nejsou hloupí a vzdušné krytí mají k dispozici i nyní...navíc také slušný přehled o situaci ve vzduchu na syrské straně.
  Čili jakýkoli syrský MiG by čelil hradbě Amraamů....
  Alamo MiGy nosí pouze v krátké verzi a s tím by se Syřani nechytli ani proti podvěšené F-16 bez doprovodu. Nicméně jsem před pár měsíci viděl nafocenou devětadvacítku v úlu a měla pod křídly R-77. Takže s tím už by se dalo ublížit....ovšem odveta by byla zdrcující. Izrael je odpočatej, vybavenej, piloti nadržený...co by za takovou záminku dali...

  Danny, přibal logikovi ještě lístek na nějakou syrskou nebo libanonskou dyžinu, ať si může prohlídnout (sahnout), jak se místní holky v obteslejch riflích s rozpuštěnými vlasy hezky kroutí. V SA si tak může koupit pakistánskou pokojskou...
  V Sýrii se nic nepřetrhlo, všichni tam jsou věřící, to jste nějak nepochopili. Jde o to, že se tam nikdo nebude divit, když půjde máma do práce, a pak a tak.

 • Shania
  19:03 10.05.2018

  Marthy: SyAF Mig-29SM mají i R-77 a samozřejmě Izraelci mají po celou dobu stíhací doprovod.

  Problém ale je, že jejich asi jediná šance něco udělat je zatočit na IAF první, mimo svůj vzdušný prostor. Proti přesile, daleko lepšímu situačnímu povědomí a výzbroji...

  Jen se bránit jim nijak nepomůže, Mig-29 nemá palivo, aby vydržel dlouho ve vzduchu a i kdyby tam zrovna jeden/dva stroje měli. Byl by pro ně stejně velký problém dostat se včas do pozice kde by mohli Izraelcům zabránit v odhozu bomb.

 • skelet
  18:55 10.05.2018

  vybírat si mezi SA a Sýrií je jako mezi výběrem jestli si nechat uříznout levé nebo pravé varle.

 • džordž
  18:49 10.05.2018

  Marthy: snaha by to byla jistě sympatická, bohužel s pochybným výsledkem a ta případná odveta by určitě nestála za to.

 • Marthy
  18:43 10.05.2018

  Syrské Mig-29 mají určitě ve výzbroji R-27,to je střela středního až dalekého dosahu-dosah má docela slušný (záleží ne verzi),na to aby ohrozila letouny F-16 letící v konfiguraci pro pozemní útok to docela stačí.Ale netuším jakou protileteckou výzbroj nesly útočící letouny IAF,pokud jen rakety krátkého dosahu na sebeobranu tak ty Migy měli slušnou šanci,mohli přinutit útočící letouny alespoň ustoupit.
  Byl by to spíš propagační útok,ale pro IAF by znamenal že už by si nemohli dovolit akce jako když poslali do Libanonu 4 letouny,odpálily rakety na Sýrii a v klidu se vrátily domů.Museli by počítat s možných útokem Syrských stíhaček,takže každou akci by proti nim museli zabezpečovat vlastními stíhačkami.To by jejich útoky značně zkomplikovalo a prodražilo.

 • KOLT
  18:34 10.05.2018

  logik, předpokládám, že jste měl na mysli "...tuhých diktatur..." ;-)

  Než přirovnávat k Evropě (jakkoli to nebylo špatné přirovnání), můžeme si vzít příklad přímo od jednoho státu v oblasti – Jordánska. Je to tradiční arabská monarchie (mmchd, tamní královský rod, Hášimovci, pochází z příbuzenstva proroka Mohameda a je vysoce uznáván všemi Araby i většinou muslimů...), nicméně tamní monarchové postupně zaváděli reformy a v průběhu desetiletí posunuli společnost mnohem více směrem ke svobodě svých obyvatel, než co dokázaly okolní diktatury (sekulární v Sýrii i wahábistická v SA). Čili sekulární prostě neznamená nutně lepší. Ono zpřetrhání vazeb většinou fakt k ničemu pěknému nevede (VFR, Orwell, VŘSR...), postupný přerod je obecně lepší.

 • džordž
  18:31 10.05.2018

  logik: jediné, na co Sýrie doplatila je to, že na rozdíl od SA neutrácí miliardy dolarů ročně za nákup západní techniky a místo americké základny tam mají ruskou, zbytek si můžeš domyslet.

 • KOLT
  18:22 10.05.2018

  Dokud PVO chrání sama sebe a své okolí, není to brané jako "agrese" (ještě aby). Kdyby poslali stíhačky do vzduchu bojovat, navíc do cizího vzdušného prostoru, bylo by to Izraelem vnímáno jako vyostření konfliktu. Stíhačky by buď ničeho rozumného nedosahly (pokud by se držely z dosahu), nebo by šly dolů (IAF je na úplně jiné technologické, technické a především personální úrovni... a Syřané nejsou blbí). Čili nestálo za to posílat Migy do vzduchu a zbytečně přijít o hodiny do resursu a kerosin. Aspoň tak se mi to jeví, můžu se mýlit.

  Mmchd, také nechápu, o co Íránu šlo. I bych mu věřil, že to není jeho práce. Nicméně Íránci prý také tvrdí, že v Sýrii žádné vojáky nemají... kde jsem to už slyšel ;-)

 • logik
  18:15 10.05.2018

  Marthy: rozdíl oproti PVO je ten, že PVO má reálnou šanci něco sestřelit. Syrský Mig-29 proti izraelským letadlům moc šancí nemá - jen znervóznit a být sestřelen.

  Danny:
  1) ty bys fakt teď radši žil v Sýrii než v SA? Fakt?

  2) Poměrně dobrej příměr té situace je srovnání Rakouska a Francie na konci 18. století. Jistě, ve Francii měli lidi větší svobodu (už před VFR tam měli národní shromáždění, co vydávalo zákony). Jenže zároveň tam měli právě s touto "pseudoobčanskou společností" ve výsledku větší teror. A to takovej teror, že po vlně krvavých revolucí skončili zpět v monarchii, protože ostatní varianty dopadly tak jak dopadly.
  V Rakousku-Uhersku byl v tu dobu absolutismus, kdy se panovníci snažili o některé reformy. Daleko nesvobodnější a režim. Ale radši bych v té době žil v RU, než v refoluční Francii.

  Jistě, přirovnání v mnoha ohledech nesedí, já bych ale vyzdvihl jeden aspekt: Francii do toho, co se v ní dělo, alespoň nikdo moc nekecal. Proto, ač ve výsledku skončila celá slavná VFR zas jen v monarchii, panovník tam byl tak slabý, že při pokusu "utáhnout režimu šrouby" neměl sílu režim udržet. Takže defakto VFR měla i pozitivní efekt, neboť tak otřásla pozicí diktátora, že se ve Francii nemohla totalita udržet dlouhodobě. Něco takového ovšem v Sýrii, dokud bude Asad podporován Iránem a Ruskem, nehrozí.

  PS: Nechci, aby to nějak vyznělo jako obhajoba SA. Ano, je to jedna z tuhých demokracií. Jen poukazuju na to, že Sýrie za tu implantaci evropské kultury bohužel v podobně sekulární diktatury nemálo zaplatila. A ještě bude platit. A že, narozdíl od SA, tam v současné době není příliš vidět reálná naděje na zlepšení.

 • danny
  18:00 10.05.2018

  Marthy: menší dosah radaru, žádné rakety dlouhého dosahu... Posílat těch pár 29 proti 28 útočícím letadlům by byla fakt sebevražda. Navíc by museli narušit vzdušný prostor Libanonu, případně Jordánska. A to asi fakt nechtějí.

 • Marthy
  17:46 10.05.2018

  Shania
  Dohady...
  Sestřelit Syrské Mig-29,pokud by bojovali chytře-v případě nebezpečí by se stahovali do oblastí chráněné vlastní PVO by zase tak snadné nebylo.
  Jasné,Syřané tahají za kratší konec,ale stíhačky jsou od toho aby bránily vzdušný prostor,ne aby rezavěli v krytech.To samé by jsi mohl napsat o Syrských PVS,nač je používat když je IAF může zničit?To mají jejich obsluhy od svých zbraní utéct a zahrabat se někam do země?No,jak jde vidět tohle nedělají,nejsou to Češi...
  Takže nerozumím tomu že když neváhají riskovat své PV systémy (a jejich obsluhy) proč nenasadí do boje i své stíhačky,přecijen by to PVO posílilo.Provozuschopné by být měli,viděl jsem nějaké foto kde v Sýrii jejich Mig-29 doprovázely Ruské Su-24.

Stránka 1 z 5