Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

S-300 bude možná již brzy ohrožovat izraelské letectvo; větší foto / archiv autora

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.

Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.

 

 

Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.

 

V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.

 

Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.

 

Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.

 

Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.

 

Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států, řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.

 

S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.

 

V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví, domnívá se Murachovskij.

 

Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.

 

K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.

 

Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily, uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.

 

Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.

 

Přehled izraelsko-ruských vztahů

 

Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.

 

Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.

 

Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.

 

Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky, objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.

 

Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.

Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?

Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...

Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?

Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  12:47 24.09.2018

  Majú byť dodané do dvoch týždňov a potom už nebude treba teoretizovať kto z koho:
  https://svet.sme.sk/c/20921185...

  Majú byť dodané do dvoch týždňov a potom už nebude treba teoretizovať kto z koho:
  https://svet.sme.sk/c/20921185...

 • danny
  14:38 16.05.2018

  PavolR: dobrá konspirace, respekt. Taková konstrukce mě ještě nenapadla:-D No tohle kdyby se Donaldovi povedlo, tak má Nobelovku v kapse. Ano, přišel by k oběma věcem jako slepý k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: dobrá konspirace, respekt. Taková konstrukce mě ještě nenapadla:-D No tohle kdyby se Donaldovi povedlo, tak má Nobelovku v kapse. Ano, přišel by k oběma věcem jako slepý k houslím, ale na druhou stranu dost zaslouženěji, než např. Obama:-)
  Nicméně Bibi je pod hrozným tlakem, takže může ještě hodně věcí zkomplikovat
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:15 14.05.2018

  To se zeptej Clanka, mě ty jeho autohádky, kdy se hádá s vlastními dojmy nedávají smysl.

  To se zeptej Clanka, mě ty jeho autohádky, kdy se hádá s vlastními dojmy nedávají smysl.

 • PavolR
  22:25 13.05.2018

  Sorry, ale o čo sa tu vlastne sporíte, Clanek a Luky?
  Ak patrilo nejaké územie pred vojnou Sýrii a rezolúcia hovorí, že si ho okupujúci Izrael nemôže svojvoľne privlastniť, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorry, ale o čo sa tu vlastne sporíte, Clanek a Luky?
  Ak patrilo nejaké územie pred vojnou Sýrii a rezolúcia hovorí, že si ho okupujúci Izrael nemôže svojvoľne privlastniť, tak komu asi teraz patrí? Snáď Česku? Na druhej strane, kým trvá oficiálny vojnový stav, nemôže nikto tretí žiadnej z bojujúcich strán kecať do toho, či nejaké územie súpera okupuje alebo nie. Do ukončenia konfliktu je v platnosti línia prímeria, kontrolovaná vojenskou misiou OSN.

  O ďalšom osude Golan rozhodne text mierovej zmluvy, ktorú by Bibi potreboval mať vo vrecku do budúcoročných volieb (alebo tohtoročných predčasných ;-) ) a Trump do jesenného rozhodovania o nobelových cenách za mier na rok 2018 ... hneď vedľa mierovej zmluvy s KLDR (moja osobná konšpiračná teória :-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  21:40 13.05.2018

  Luky, uz se trochu ztrapnujete. Hodil jsem vam originalni text te rezoluce, kterou se furt ohanite, pokud nevladnete anglictinou poproste at vam to nekdo prelozi kdyz neverite memu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, uz se trochu ztrapnujete. Hodil jsem vam originalni text te rezoluce, kterou se furt ohanite, pokud nevladnete anglictinou poproste at vam to nekdo prelozi kdyz neverite memu prekladu. O tom "potvrzuje, že to území je stále syrské" tam neni ani carka. Carka je tam o tom, ze si jej nemuze Izrael jen tak jednostranne privlastnit (jeden extrem), ale nic o tom, ze jej ma jen tak odevzdat (druhej extrem, kterej z toho vysel vam). Tady jde z vasi strany zjevne o "prani otcem myslenky", bud, anebo od zacatku hazete spatnou rezoluci. Takze pokud si na zaklade tehle rezoluce chcete i nadale stavet sve vzdusne zamky, tak uz beze me.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:41 13.05.2018

  marthy:
  Ono to vážne môže vyzerať všelijako, ale nemôžeme vedieť, či im Rusy dodanie týchto systémov nepodmienili povedzme zdržaním sa incidentov, na ktoré by mohli Izraelci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marthy:
  Ono to vážne môže vyzerať všelijako, ale nemôžeme vedieť, či im Rusy dodanie týchto systémov nepodmienili povedzme zdržaním sa incidentov, na ktoré by mohli Izraelci reagovať masívnou odvetou.
  A tých dvadsať raketiek môže byť úplná malina voči tomu, čo môžu vyviesť zajtra v reakcii na presťahovanie US ambasády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  19:12 13.05.2018

  Kolt
  Jj,přesně to jsem myslel.Vím že integrace a zaučení obsluh na systém S-300 by nějakou dobu trvalo a zavedení toho systému by případným útokům IAF na Sýrii nezabránilo,nicméně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Jj,přesně to jsem myslel.Vím že integrace a zaučení obsluh na systém S-300 by nějakou dobu trvalo a zavedení toho systému by případným útokům IAF na Sýrii nezabránilo,nicméně Syrskou PVO by to docela posílilo.
  Ale hlavně-Rusové Sýrii něco slíbily a nedodrželi.A v Sýrii si mohou legce začít myslet že Rusko není až takový spojenec za jakého se vydává,spíš bere Sýrii jako svou kolonii která musí tančit jak bude Rus pískat.Např.nejen že jim nepomohou proti náletům USA a Izraele,ale taky jim odepřou prostředky na to aby se mohli bránit sami,čímž dál podporují závislost Sýrie na Rusku.
  Další dopad nedodrženého slibu může mít na budoucí prodeje zbraní do zahraničí,tímhle si Rus určitě uškodil.Zákazníci uvažující o koupi Ruské techniky se mohou začít obávat jestli Rusko dodrží podmínky smlouvy,např.Indové či Turecko nakoupí Ruskou techniku-a co když se ty státy dostanou do konfliktu se sousedy,dodá jim Rusko náhradní díly na jimi dodanou techniku,nebo podlehle tlaku státům se kterými budou v konfliktu (či jejich spojenců).
  Další věc kterou může potenciální zákazníky snadno napadnout bude-systémy S-300/400 nebyly nikdy nasazeny v boji,co když jde o "papírové draky"s mizernou bojovou hodnotou a Rusové dělají vše proto aby se na to nepřišlo,i to že Sýrii slíbený systém vůbec nedodali,aby se v boji nezjistilo jeho nízký bojový potenciál?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:51 11.05.2018

  clanek
  samozřejmě, že ta rezoluce má význam a potvrzuje, že to území je stále syrské...takže logicky se budou Syřani nadále snažit o jeho navrácení (pokud nerezignují).
  To bys ...
  Zobrazit celý příspěvek

  clanek
  samozřejmě, že ta rezoluce má význam a potvrzuje, že to území je stále syrské...takže logicky se budou Syřani nadále snažit o jeho navrácení (pokud nerezignují).
  To bys ale musel alespoň něco znát o jednotlivých kolech mírových rozhovorů. Pro Izrael nejsou syrské požadavky žádným nehorázným scifi nesmyslem (už se i přiblížili řešení, ale atentát na Rabina tomu dal ťafku), oni si drží dlouhodobě stabilní postoj. To spíš na Izraelské straně jsou různé politické výkyvy, předčasné volby a změny premiérů (případně atentát), které vytváří nepředvídatelné veletoče. To je ještě umocněno nutným referendem a pokračující kolonizací okupovaného území. Co jsem napsal stručně vystihovalo reálný stav. Je dost sprostý, že se mě na základě postnutí té rezoluce snažíš přimět k dokazování něčeho co jsem tam dle tebe vložil a v originálu není (ale dohaduješ se jen se svým konstruktem!). To právě ty se odkláníš od tématu, o kterém vlastně nic nevíš a ještě tomu dáváš korunu srovnáváním s Egyptem a Jordánskem. Tam je spousta dalších vazeb, který takto infantilně nerozčísneš. Mimochodem Asad svým logickým trváním na navrácení Golan držel vnitropoliticky pohromadě i ty milované sunnitské frakce, které byly vždycky mnohem radikálnější. Stejně tak na Izraelské straně je to voličsky citlivé téma, pravděpodobně by odsouvali několik desítek tisíc kolonistů (mnoho Arabů bylo dříve odsunuto, někteří nuceně přijmuli občanství, ale dostávají podstatně míň vody).

  A protože to tu je jak na dvorečku u víš koho, budu i nadále český Wiking:

  "Organizace spojených národů,[1] Spojené státy americké,[2] Evropská unie,[3] Spojené království,[4] Liga arabských států,[5] Mezinárodní výbor Červeného kříže,[6] Amnesty International,[7] a Human Rights Watch[8] považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem."

  Není snad normální okupované vracet? Proč by tohle někdo zahazoval a nároků se vzdal? Protože mu clanek nakecá, že jsou jeho požadavky nehorázný nebo co ...meh
  Tam jde o řadu věcí (území, voda, bezpečnost, přístupy, uprchlictví, vnitřní politika, globální vazby) ...situace v oblasti je ale v uplynulých letech spíš proti míru, Izraeli se spíš hodí vyčkávat, zbrojit a kolonizovat, případně změna režimu/zhroucení v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:22 11.05.2018

  KOLT
  Asi si ten VUML absolvoval,když víš co se tam řešilo
  Tak třeba J.Šamir člen Lechi.Dále M.Begin velitel Irgunu.
  Jistě je výhodné žádné smlouvy nepodepisovat a spoléhat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Asi si ten VUML absolvoval,když víš co se tam řešilo
  Tak třeba J.Šamir člen Lechi.Dále M.Begin velitel Irgunu.
  Jistě je výhodné žádné smlouvy nepodepisovat a spoléhat na pomoc USA.
  Během Suezské krize Izrael na nikoho neútočil?
  Mimo Cheradim jsou to i Arabové s izraelský občanstvím.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:11 11.05.2018

  Marthy:
  Všetko je to iba o symbolike a vzájomných mediálnych odkazoch. Reálne by tie systémy S-300 zrejme aj tak nedorazili včas a nestihli by byť začlenené do systému sýrskej PVO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Všetko je to iba o symbolike a vzájomných mediálnych odkazoch. Reálne by tie systémy S-300 zrejme aj tak nedorazili včas a nestihli by byť začlenené do systému sýrskej PVO skôr, než sa to celé premelie. Putin v rámci svojich možností urobil nátlakovú akciu a keď videl, že mu to adresáti nezhltli, ukončil ju. Toľko.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:59 11.05.2018

  papaHoth, Marthy to možná myslí tak, že spojenci Ruska si teď nemohou být jisti, že jim Rusko skutečně pomůže.

  papaHoth, Marthy to možná myslí tak, že spojenci Ruska si teď nemohou být jisti, že jim Rusko skutečně pomůže.

 • KOLT
  19:27 11.05.2018

  Tesil, nechte si to školení z VUMLu na jiné servery...

  Někteří Židé neuznávají Izrael, no to je mi argument. A co jako? Někteří Češi neuznávají českého prezidenta, kvůli tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil, nechte si to školení z VUMLu na jiné servery...

  Někteří Židé neuznávají Izrael, no to je mi argument. A co jako? Někteří Češi neuznávají českého prezidenta, kvůli tomu není legitimní hlavou ČR? A to radši nemluvím o tom, že Židé, kteří Izrael neuznávají jsou zpravidla náboženští fanatici, oproti kterým většina Charedim působí dojmem modernistů...

  Proč by někdo posílal inspektory IAEA do Izraele, když ten nepodepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní?

  On Izrael někomu vyhrožuje, že nažene jeho obyvatele do moře a obsadí jeho území? Jsem si nevšiml. Izrael útočí na ty, kteří ho chtějí zničit. Normální jednání někoho, kdo nechce být zničen. Mmchd, Sýrie, Irák i Írán Smlouvu podepsaly. A přesto se o získání jaderných zbraní téměř jistě snažily. Protože se tím nikdo nechtěl vážně zabývat, vyřešil to Izrael jediným pro něj přijatelným způsobem. A to nemluvím o tom, že je jedině štěstí, že Sýrie a Irák ty kapacity neměly, protože v tuhle chvíli by byly v rukou islamistů.

  Mezinárodní právo porušují i okolní státy. A navíc si s tím "začaly".

  Meziválečné Československo také vzniklo násilně. Obecně nic neobvyklého. Jde o to, zda vznik státu má alespoň nějakou legitimitu. V obou případech tomu tak bylo.

  Jací politici a jaké teroristické organizace? A jinak, někteří vrcholní představitelé EU či dalších Evropských států na tom nejsou zrovna nejlépe (Barroso, Mogherini, Corbyn), náš premiér byl členem StB, prezident Ruska zase KGB... zjevně je to rozšířený nešvar.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:59 11.05.2018

  Nikdo nemůže chtít aby okolní státy uznaly Izrael,když ani někteří Židé izraelskou státnost neuznávají.
  Posílá snad někdo inspektory IAEA do Izraele,provádí někdo preventivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo nemůže chtít aby okolní státy uznaly Izrael,když ani někteří Židé izraelskou státnost neuznávají.
  Posílá snad někdo inspektory IAEA do Izraele,provádí někdo preventivní údery na jeho území,uvaluje někdo sankce na Izrael,protože dlouhodobě porušuje mezinárodní právo?
  Izrael je násilně vytvořený stát, řada vrcholných politiků prošla v minulosti teroristickými organizacemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  18:35 11.05.2018

  Marthy: v čem je to špatná správa pro Syřany, nebo jejich spojence, tím asi myslíte Írán? Dalo by jim to jen falešný dojem relativní bezpečí a jen by dráždili kobru bosou nohou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: v čem je to špatná správa pro Syřany, nebo jejich spojence, tím asi myslíte Írán? Dalo by jim to jen falešný dojem relativní bezpečí a jen by dráždili kobru bosou nohou a podnikali nesmysli. Proti vnitřnímu nepříteli je nepotřebují Izrael/USA těch pár baterií stejně v ničem nezastaví a Syřany by to stálo prachy, což Rusko asi pochopilo a vyprdne se na to. Spíš tedy dobrá zpráva, že se nebude konflikt eskalovat zbytečně..
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:25 11.05.2018

  K článku-vypadá to že Rusko žádné S300 Sýrii nepošle,prohlásil to Putinův náměstek pro vojenskou a technickou spolupráci.Kreml to nepřímo potvrdil.
  Vzhledem k návštěvě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K článku-vypadá to že Rusko žádné S300 Sýrii nepošle,prohlásil to Putinův náměstek pro vojenskou a technickou spolupráci.Kreml to nepřímo potvrdil.
  Vzhledem k návštěvě Izraelského premiéra v Rusku je jasné že Rusáci podlehli tlaku Izraele.Pro Syřany (a jiné spojence Ruska) to není moc dobrá zpráva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:05 11.05.2018

  danny: o žádné tisíce džihadistů taky nešlo.
  Do 2013 se taky všichni smáli, když někdo mluvil o džihadistech a podobně...

  A kde je vzal? Režim jel v době okupace Iraku inport ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: o žádné tisíce džihadistů taky nešlo.
  Do 2013 se taky všichni smáli, když někdo mluvil o džihadistech a podobně...

  A kde je vzal? Režim jel v době okupace Iraku inport export džihadistů se snahou co nejvíc snížit jim jejich přítomnost a přitom na tom vydělat.

  Pár těch radikálů dle potřeby zavřel a tak probíhala indoktrinace dalších vězňů.

  Není vůbec náhoda, že ty nevetší hlavouni radikálů byli propuštěni z věznic režimu. A režim měl kontakty/vztahy s tím co se stalo později ISIS.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:11 11.05.2018

  danny: Koukni se na situaci na Ukrajině. Také se tam "revoluce" chytili hlavně extrémisti kolem pravého sektoru. A také to původně měl být zcela pokojný protest.
  To je zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: Koukni se na situaci na Ukrajině. Také se tam "revoluce" chytili hlavně extrémisti kolem pravého sektoru. A také to původně měl být zcela pokojný protest.
  To je zcela normální věc, že ozbrojený konflikt přitahuje extrémisty a psychopaty, to samo o sobě nijak nedokazuje, že to bylo nějak zahraničně řízené.

  A že nemalá část protestujících měla představu, že demokracie = bohatství? Na tom je něco divného? V ČR byla pro spoustu lidí sametová revoluce o tomtéž a také následující desiluse tomu odpovídá.
  U nemálo lidí je boj za vlastní lidská práva jen převlečená touha po penězích. To ale nic nemění na tom, že na ta svá práva mají právo....

  Luky: Chápu dobře, že článek sem dal originální původní text rezoluce - a ty proti tomu argumentuješ interpretací té rezoluce z české wiki?
  V tý rezoluci opravdu není ani slovo o tom, že by měl Izrael něco vracet. Pouze, že jednostranné připojení celých golan k Izraeli bez nějaké dohody se Sýrií není mezinárodně platné a že by to Izrael neměl dělat.
  Ani jediným slovem v té rezoluci není napsáno, že se např. Sýrie s Izraelem nemohou dohodnout na rozdělení Golan.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:31 11.05.2018

  Shania: prodávám, jak jsem nakoupil. Ti lidé, se kterými jsem mluvil, jako o zlomu mluvili o přelomu roku 2011/12 a další část zhruba o červnu 2012. O CIA nemluvil nikdo, směřovalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: prodávám, jak jsem nakoupil. Ti lidé, se kterými jsem mluvil, jako o zlomu mluvili o přelomu roku 2011/12 a další část zhruba o červnu 2012. O CIA nemluvil nikdo, směřovalo to na Saudy a Turky.
  Ale všichni pocházeli z městského prostředí, slušně situovaní. Neměli to hozené ani etnicky, ani nábožensky, motivaci jsem chápal jako směs upadající ekonomiky + volání po uvolnění, demokratizaci (což měli většinou spojené jako "vy se máte, máte demokracii=jste bohatí). S tím, že mi tvrdili, že jejich činnost byla hlavně o organizování demonstrací, blokáda úřadů, stavění barikád atd... Pak že se najednou objevili ozbrojenci, začali po policii a armádě střílet a je prakticky odstavili od iniciativy.

  To, co píšeš, jsem samozřejmě četl v řadě západních studií. Trochu ve mě hlodala otázka, kde režim ty kvanta džihádistů vzal (to by jich fakt musel mít plné věznice) a navíc mi ta popisovaná strategie nedává moc smysl. Pořád považuju za snazší spláchnout městskou inteligenci vodním dělem a rozehnat slzákem, než vypustit zvěř, která mě nenávidí a je schopná zfanatizovat naštvaný a nevzdělaný sunitský venkov. Ale to je jen ničím nepodložená úvaha.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:46 11.05.2018

  @Luky
  Vemu to nejdriv chronologicky, bo se nejak nemuzeme potkat:
  Luky:"... Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky
  Vemu to nejdriv chronologicky, bo se nejak nemuzeme potkat:
  Luky:"... Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat Golan..."
  Clanek: parafraze /Syrie si muze sama za to ze do dnes nema s izraelem mir a ze do dnes nema zpet Golany, Syrie si nema co diktovat podminky/
  Luky: nic nerikajici link o rezoluci OSN, ktera nemluvi o navraceni Golan Syrii, jen o Izraelskem zakonu, ktery dle mezinarodniho prava neplati, a o dodrzovani Zenevskych konvenci na okupovanem uzemi.
  Clanek: Zmaten tim, ze sem hazete neco co s danym tematem (vraceni Golan) ma fakticky pramalo spolecne se sam sebe pta, kde je chyba, resp. co konkretne z te rezoluce ma spolecne s mym predeslym komentem. Predpokladam totiz, ze reagujete k veci. A protoze to predpokladam, tak se nakonec znovu ptam, ktera pasaz z te rezoluce ma nejaky souvis s tim co jsem ja napsal, viz vrchni parafraze.
  Luky: znovu to same, a znovu ne k veci.

  Takze jeste jednou. Ta rezoluce nerika nic o tom ze ma Izrael Syrii cokoli vracet, nebo ze by to snad byla legitimni podminka ze strany Syrie, podminka miru. Ta rezoluce rika jen to, ze Izraelska snaha si to uzemi definitivne pripojit k sobe mezinarodne neprojde. Uz vubec se tam nerika nic o tom, ze by se snad Izrael nechtel domluvit na miru, nebo ze by snad mel jen tak akceptovat podminky Syrie. K tomu se RB nevyjadrila.

  A co uz se tam nepise, a k cemu jsem ja vyslovil svuj skromny nazor je, ze pokud by Asad vuli mel se s Izraelem domluvit stejne jako ji mel Egypt, tedy jako ten, kdo si za sve problemy sam muze napadanim souseda, tak by on sam jako prvni ukazal nejake ustupky. Treba by prisel za Izraelem s tim, ze jej jako stat uzna a nema vuci nemu spory, ze z Golan udela demilitarizovanou zonu pod dohledem obou stran (treba nejak casove ohranicenym, s tim ale, ze to je Syrske uzemi), nebo navrnul nejakej jinej kompromis. Potupne? Smula, prohravajici strana si tezko muze diktovat podminky, ktere vyhovuji hlavne ji, holt nejakou tu potupu prezit musi. K nicemu takovemu ale pokud vim nedoslo, Asad to neustale vede v duchu "my vas napadli, ale vratte nam Golany". Na takovy pokus diktovat si podminky muze reagovat jen hlupak, a izrael hloupy neni. Takze zatimco ostatni staty v regionu s Izraelem uz tak nejak vychazi (nazveme to "obezretny mir", obcas dokonce i spoluprace a oboustrany prospech), tak Syrie je s Izraelem ve valecnem stavu.
  A ja se musim znovu ptat, mate neco (protoze ta rezoluce neni neco, ta je nic) k tomu abyste potvrdil sve puvodni tvrzeni, ze Izrael nestoji o mir? A kdyz uz v tom budete, tak se rovnou podelte o sve vysvetleni Egypta a dalsich statu, ktere s Izraelem normalni vztahy dnes maji. S tema Izrael o mir stal, jen tu chudinku Syrii furt ne a ne nechat na pokoji?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:42 11.05.2018

  Shania:
  O tom zákone som síce nepočul, ale čítal som o praktikách provládnych milícií, kedy sa zneužívajú nekompletné záznamy o obyvateľstve k tomu, aby pripravili na niektorých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania:
  O tom zákone som síce nepočul, ale čítal som o praktikách provládnych milícií, kedy sa zneužívajú nekompletné záznamy o obyvateľstve k tomu, aby pripravili na niektorých častiach Sýrie sunnitov o trvalý pobyt a nahlasujú tam šítov. Ale to je iba jedna časť celkového obrazu. V Afríne to majú nahnuté Kurdi a Jezídovia sú dokonca vyhlasovaní za neveriacich, na severovýchode pre zmenu Kurdi skúšajú "čarovať" s etnickým zložením. Každý sa tak nejako snaží mať na sebou kontrolovaných územiach podľa možnosti "spoľahlivé" obyvateľstvo, čomu značne napomáha, koľko miliónov ľudí bolo nútených opustiť domovy. Ako keby sa všetci pripravovali na delenie územia. Len ako budú chcieť bez tých ľudí potom postaviť krajinu opäť na nohy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:32 11.05.2018

  jestli jsi ruštinář, tak si to dej do googlu nebo si to nech přeložit za peníze...nebo si přečti ten odkaz na českou wiki, který jsem ti dal (podle mě nelže)...v pdf to máš už v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jestli jsi ruštinář, tak si to dej do googlu nebo si to nech přeložit za peníze...nebo si přečti ten odkaz na českou wiki, který jsem ti dal (podle mě nelže)...v pdf to máš už v bodě jedna.

  Takže asi bude nejlepší - trapně dál wiki, ať mě můžeš ještě děkovat:

  "Izrael ovládá většinu Golanských výšin od šestidenní války v roce 1967, kdy toto území obsadil. V roce 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, který rozšířil izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto je tak anektoval.[9] Tento krok byl odsouzen Radou bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497, která zákon prohlásila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.[10]"

  "Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 497 (S/RES/497), kterou Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila 17. prosince 1981, vyzvala Izrael, aby zrušil svůj zákon o Golanských výšinách, schválený o tři dny dříve, kterým toto syrské území obsazené v šestidenní válce de facto anektoval. Zároveň zákon označila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.[1]"
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:02 11.05.2018

  @Luky
  Male bezvyznamne diky, a tady neco male naoplatku, a sice originalni text te ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky
  Male bezvyznamne diky, a tady neco male naoplatku, a sice originalni text te rezoluce:
  http://www.securitycouncilrepo...

  A ted uz jen poprosim o ocitovani te casti one rezoluce, ktera mluvi o tom, ze by mel Izrael vratit Golany Syrii. At se snazim sebevic, nic takove tam nectu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:59 11.05.2018

  Luky, pochopte už, že na celé OSN v takovýchle konfliktech se*e pes. A oprávněně.

  Jinak Clanek ma pravdu – Izrael si vyjednal mír s Egyptem a vrátil mu veliká a strategicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, pochopte už, že na celé OSN v takovýchle konfliktech se*e pes. A oprávněně.

  Jinak Clanek ma pravdu – Izrael si vyjednal mír s Egyptem a vrátil mu veliká a strategicky důležitá území. Vyjednal mír s Jordánskem a dnes s ním čile obchoduje (a dodává Jordánsku ohromné množství pitné vody získané odsolením mořské). V Egyptě mají relativní klid, byť na ně Arabské jaro také dolehlo, naštěstí armáda zmákla dobře převrat a Musulmanské bratrstvo bylo vykázáno (ano, není to demokratické, ale je to lepší než vláda islamistů). Jordánska se revoluce nedotkla téměř vůbec, protože má rozumnou vládnoucí vrstvu, která už desetiletí uskutečňuje reformy. Sýrie, tedy Asad, holt mír s Izraelem nechtěla, protože pro ni byla důležitější podpora Hizballáhu a od Íránu.
  Což samozřejmě neznamená, že by v tom Izraelci byli úplně nevinně. Oni s Egyptem a Jordánskem mír vyjednali ve chvíli, kdy jejich vojenská převaha nebyla ani zdaleka tak veliká jako dneska. Takže jednat s nimi dnes by samozřejmě znamenalo přijmout mnohem větší ústupky Izraeli, než tomu bylo v době vrácení Sinaje atd. Mám podezření, že minimálně část o Golanských výšin by Sýrie přišla, protože jsou pro Izrael příliš strategicky důležité. Teď už je to každopádně jedno, protože Asadova pozice i v případě vyhrané války pravděpodobně nebude dost silná na to, aby Izraeli stálo za to se s ním dohodnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:54 11.05.2018

  danny: jistě, nikdo nechtěl změnu režimu, to začalo až po brutálních zákrocích, na které měli shabiha velký vliv...
  Dnes (po 2013-14) se vede uplně jiná válka než v na začátku.
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: jistě, nikdo nechtěl změnu režimu, to začalo až po brutálních zákrocích, na které měli shabiha velký vliv...
  Dnes (po 2013-14) se vede uplně jiná válka než v na začátku.

  Protesty začali už na začátku 2011, březen je označovaný jako začátek povstaní, i když byli i dřív..

  Obléhaní měst a dezerce vojáků, demonstrace dlouho do 2012 po celé zemi není dílo žádných zahraničních žoldáků... tam kde nenastal ozbrojený odpor, byli demostrace potlačeny. Konec 2012-13 mužeš začít označovat za dobu kdy se zahraniční elementy začali objevovat ve větších počtech. První džihadisti tam byli v podstatě vypuštěni režimem...

  Právě proto, že bylo povstání spontánní a nikdo nic neplánoval (a pokud tam byli skupiny, které konspirovali, žačalo to dřív než byli připraveni). Ty první roky to pak bylo o tom sesadit režim a až pak řešit politiku a to byla chyba.
  + chybělo silné centralizované velení, ie žádná frakce nebyla dost silná na podřízení těch ostatních a toho po 2013 využilo ISIS, JAN k pohlcení těch menších skupin.

  Pokud by to byl boj proti zahraničním žoldákům, nerozpadne se ti 300000 armáda jen tak a nepostaví proti tobě.

  K rozpadu stačilo natlačit vojaky do něčeho co bylo proti jejich hodnotám a sektářská nedůvěra ze strany režimu. Vzhledem k tomu jak jsou tam rodiny velké, brzy měl každý někoho z rodiny a (a nebo někoho znal) zraněného, zatčeného a nebo mrtvého. Tohle jinde problém nebyl, kde v armádě slouží vetšinou převážně vadnoucí sekta.

  A jen příklad: IRGC která nalila několikanasobek zdrojů do Syrie, trvalo dost dlouho s daleko lepší logistikou vybudovat síly čítající 80000 (celkově to bylo daleko víc, ztraty a rotace) zahraničních bojovníků a roky budovali milice které dnes mají také zhruba tolik a to vychazeli už z existujícíh organizací, jen je přetvořili.

  Šance, že i CIA s neomezeným rozpočtem by v 2011-12 měla v syrii jen zlomek toho je uplně mimo realitu.

  ---

  Mimochodem slyšel jsi něco o zákonu, který vstoupil před pár týdny v platnost, že pokud se do 4 týdnů lidi nepřihlásí místě bydliště o svůj majetek, bude znárodněn?

  Chtěl bych to mít potvrzené ještě z jiného zdroje, pokud je to pravda, tak v syrii budou velké demografické změny a šance na navrat milionu lidi bude dost malá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:32 11.05.2018

  Izrael nechce jednat o miru? Syrie si chce klast podminky miru? :D
  Syrie zacala valku, nekolik valek, a Syrie projela valku. No a tak uz to ve svete chodi, ze ten kdo projede ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael nechce jednat o miru? Syrie si chce klast podminky miru? :D
  Syrie zacala valku, nekolik valek, a Syrie projela valku. No a tak uz to ve svete chodi, ze ten kdo projede valku pak plati, a Syrie zaplatila ztratou uzemi. Asad (stary nebo mlady) je tak ten posledni co si ma pravo na co stezovat, jeste z toho vyvazl dobre a ze z toho nevyvazl jeste lip, inu, za to muze podekovat leda sobe.

  Je zvlastni ze ten Izrael, ktery nechce jednat o miru, nemel problem vratit Sinaj Egyptu, vratit strategicky a nekonecne cenny Suezky pruplav Egyptu, s Egyptem dnes existuji vedle sebe v miru, dokonce poradaji spolecne vojenske akce na eliminaci islamistu v pohranici atd.. Nekomu z toho vyjde ze Izrael nechce jednat o miru. Me z toho vychazi, ze jedina prekazka normalizace vztahu Izraele a Syrie zacina na 'A', konci na 'sad', a za to holt plati chudak obycejny syran. I tomu obycejnemu syranovi ale musi dojit, ze si ma v prvni rade stezovat na pricinu (Asad), az pak na nasledek (Izrael).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:42 11.05.2018

  No a nejvtipnější je, podívat se na politické zřízení/styl, které prosazují tyto opoziční skupiny v Sýrii (jakákoli z nich, o demokracii nebojuje žádná). To je pak absurdita na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a nejvtipnější je, podívat se na politické zřízení/styl, které prosazují tyto opoziční skupiny v Sýrii (jakákoli z nich, o demokracii nebojuje žádná). To je pak absurdita na druhou, co západ podporuje.

  Mě to ale nepřekvapuje, protože to dokonale zapadá do americké politiky na Balkáně a všude potom, nejsou to přešlapy a bezkoncepčnost, koncept to má a plán taky.
  Jak ale může být Evropa tak pitomá, že se na tom podílí už je DADA, ale opět když se podíváme na mechanizmus výběru elit, jejich vychovávání, selekci, napojení na think-tanky, transatlantské struktury, vazalství Německa....to už je pak celkem normální, že Saudi jsou kámoši.

  Co se týče provokatérů, onehdá se mi líbila Filipi v Hyde Parku, kde povídala, jak si z kraje protestů pustila Džazíru a Arabíju, tam povídali o hrozných demonstracích a bitkách v nedaleké čtvrti, která prý hoří...tak se tam zajela podívat, tam bylo prd (běžně se najalo 60 kolemjdoucích, zapálili dvě pneu, natočilo v těsné uličce a vydávalo za masovou demonstraci). S provokatéy má taky velkou zkušenost ta naše správná strana.
  No jo, sedm států v pěti letech...to ostatní je omáčka a škoda klávesnice.
  -------------
  Co se týče našeho tématu, Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat Golan. Takže když jednat, tak se zhrouceným státem nebo to oddalovat do aleluja.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:15 11.05.2018

  PavolR: doplnil bych ti ještě jeden rozměr významný pro arabské jaro, a to docela významný. Tím je stupeň ekonomického rozvoje a potravinová bezpečnost. V některých zemích měly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: doplnil bych ti ještě jeden rozměr významný pro arabské jaro, a to docela významný. Tím je stupeň ekonomického rozvoje a potravinová bezpečnost. V některých zemích měly protesty skutečně charakter politického hnutí a byly spojeny s voláním po reformách. V jiných se v podstatě jednalo o hladové bouře. Mizerná úroda v důsledku sucha se spojila s brutálním růstem cen potravinových komodit na burzách a vzhledem k tomu, že se značná část Afriky nechala v devadesátých letech od Clintona ukecat k liberalizaci trhu, byly dopady na chudé vrstvy obyvatelstva katastrofální. https://www.theguardian.com/li...
  http://www.slate.com/articles/...
  https://www.newsecuritybeat.or...

  Shania: v používání provokatérů máš pravdu, ale ti měli na současnou podobu konfliktu v Sýrii minimální vliv. Mluvil jsem s řadou Syřanů, kteří stáli u začátku revoluce, a všichni v průběhu 2012 emigrovali. Jejich výpovědi se poměrně přesně shodují. Cca do dvou měsíců od začátku nepokojů byli domácí organizátoři a vyjednavači odstaveni od vlivu a nahrazeni zahraničními specialisty. Kdo nepřistoupil na novou, eskalační linii, bylo s ním naloženo jako se zrádcem revoluce. A na bojišti se objevili tisíce profesionálních bojovníků ze zahraničí.
  Většina z nich mi tvrdila, že usilovali o reformy, nikoli o převrat. A že odešli, protože to už dávno není jejich válka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:39 11.05.2018

  džordž: ano, třetí strana může rozpoutat potičky mezi vládou a demonstranty... ale mnohem častější je, že totalitní vláda využívá agenty provokatery k diskreditaci demonstrantu, k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  džordž: ano, třetí strana může rozpoutat potičky mezi vládou a demonstranty... ale mnohem častější je, že totalitní vláda využívá agenty provokatery k diskreditaci demonstrantu, k záminkám pro jejich potlačení atd.

  V syrii jim říkají shabiha a jejich role je dobře zdokumentovaná... a z těhle lidi pak IRGC vytvořila základ NDF, ale i např. "elity" Tiger Forces atd..
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:21 11.05.2018

  Ukrajinu a Arabskú jar by som neporovnával. Ani s európskou mentalitou, veď u nás sú takmer všetky vlády legitímne, zvolené v riadnych voľbách. Ľudia sa tu spravidla nie sú nútení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinu a Arabskú jar by som neporovnával. Ani s európskou mentalitou, veď u nás sú takmer všetky vlády legitímne, zvolené v riadnych voľbách. Ľudia sa tu spravidla nie sú nútení dožadovať väčšej slobody a tak. Arabská jar sa rozpútala veľmi rýchlo a o tom, ako skončí v ktorom štáte, rozhodovala miera legitimity toho ktorého režimu a samotný charakter protestov (ktorý nebol všade úplne rovnaký). Napr. taký marocký kráľ sa nemusel báť o svoje postavenie, preto nemal problém splniť požiadavky protestujúcich a bol pokoj. Väčšinová šítska vláda v Iraku disponovala tiež vysokou mierou legitimity. V SA , Bahrajne a Katare to bolo drsnejšie pre to, lebo protestovali prakticky výlučne inoverci, čiže tam sa objavila, na rozdiel od Maroka, hrozba spochybnenia legitimity režimu v rovine náboženskej. To platí čiastočne aj pre Jemen, hoci tam sú korene konfliktu hlbšie.
  Zvyšné štáty zasiahnuté Arabskou jarou možno rozdeliť do dvoch skupín:
  1.- Štáty s vládou spochybniteľnej legitimity, kde boli protesty namierené priamo proti autoritatívnemu režimu a ten následne aj pri relatívne nízkom počte obetí padol (Tunisko, Egypt).
  2.- Štáty s vládou pochybnej legitimity, kde protesty neboli namierené priamo proti režimu, iba za reformy, no ten to tak vyhodnotil a zareagoval agresívne (Líbya, Sýria). Lebo spomeňte si, že protestujúci spočiatku mávali obrazmi Kaddáfiho a Asada - zmenu očakávali od nich, nie od ich zvrhnutia. A práve táto počiatočná nejednoznačnosť spôsobila, že to vyústilo v oboch prípadoch v naťahujúci sa konflikt, lebo nevznikol konsenzus absolútnej väčšiny spoločnosti proti spoločnému nepriateľovi, ako to bolo v Tunisku a Egypte.
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  00:51 11.05.2018

  logik: Nemusíš v tom hledat žádné záhady a konspirace. V každém státě jsou nespokojení lidé a za něco demontrují, a nemusíš chodit tak daleko. Spousta lidí nesouhlasí třeba se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Nemusíš v tom hledat žádné záhady a konspirace. V každém státě jsou nespokojení lidé a za něco demontrují, a nemusíš chodit tak daleko. Spousta lidí nesouhlasí třeba se Zemanem nebo Babišem a v Praze máš demonstraci každou chvíli, nedávno řezali policajti v katalánsku lidi obuškem po hlavě a všichni víme, že spousta lidí demonstrovalo proti assadovi v sýrii, protože nesouhlasili s jeho politikou, a přijde mi to naprosto normální. V čem se to liší je převážně mentalita lidí v evropě, kteří jsou zvyklí demonstrovat přecejenom více civilizovaně, kdežto na blízkém východě jsou více radikalizovaní. Recept je pak velmi jednoduchý, stačí pár provokatérů, kteří si seženou zbraně a začnou střílet, protistrana začne reagovat, rozjede se novinářská mašinérie, o jejíž nestranosti snad nikdo nepochybuje a konflikt je na světě. Podobně se to stalo na ukrajině a stále to jede jak přes kopírák, s tím rozdílem, že janukovič to zabalil, kdežto assad se rozhodl vytrvat do konce. Nikoho neobviňuju ale komu tento bordel všude po světě vyhovuje, na to ať si odpoví každý sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  00:46 11.05.2018

  Luky: to nemůžu udělat. Mohlo by mu to zamíchat s dosud pevným světonázorem. Setkání s holkama z Íránu, Sýrie a Libanonu na cloveku může zanechat trvalé následky. Ale o tom nemá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: to nemůžu udělat. Mohlo by mu to zamíchat s dosud pevným světonázorem. Setkání s holkama z Íránu, Sýrie a Libanonu na cloveku může zanechat trvalé následky. Ale o tom nemá cenu filozofovat, to se musí prožít.
  Logik: proti tomu, když SA rozjezdila svoje jaro tanky nikdo nic nenamítal. Ani tomu, že nasledne bleskově poskytla internacionální pomoc Bahrajnu a Kataru. Ale tam to aspoň zvládli relativně rychle, ne jako ten masakr, co předvádějí v Jemenu.
  Nemám nejmenší ambice tamní režim měnit, byt si o podpoře mezi dolními 80% populace necinim iluze. Ale proč bych měl Saúdy chválit za export wahabismu, kam se podívám, přímé intervence v zahraničí nebo neskrývaný sponzoring, vyzbrojování a najímání žoldáků pro islamistického bojůvky v Sýrii a dodávky pokročilých zbraňových systémů pochybným existencim.
  Pro mě je významným ukazatelem škodlivosti režimu stupeň pokřivení charakteru jeho poddaných. Schopnosti kritického myšlení, reflexe a případně formulace i kritického názoru. A to je, dle mě subjektivní zkušenosti, u porovnávaných zemí úplně někde jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  00:26 11.05.2018

  logik: CIA jsi tu vytáhl ty, ale když už se to tedy snažíš bagatelizovat tím že "umí vše zařídit", tak sám jistě víš, že zrovna CIA má co se týče různých barevných revolucí a změn ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: CIA jsi tu vytáhl ty, ale když už se to tedy snažíš bagatelizovat tím že "umí vše zařídit", tak sám jistě víš, že zrovna CIA má co se týče různých barevných revolucí a změn vlád v cizích státech docela bohatou historii. Nebo popřeš i toto?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:17 10.05.2018

  mimochodem pokud tě logiku zajímají mé osobní pocity, tak já nemám potřebu napravovat ani politické zřízení kmene kanibalů v jihoamerické džungli (a to mám ke konzumaci lidského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mimochodem pokud tě logiku zajímají mé osobní pocity, tak já nemám potřebu napravovat ani politické zřízení kmene kanibalů v jihoamerické džungli (a to mám ke konzumaci lidského masa určité výhrady )
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:12 10.05.2018

  nějak jsem si nevšiml, že bychom proti SA vedli kampaň

  nějak jsem si nevšiml, že bychom proti SA vedli kampaň

 • logik
  21:36 10.05.2018

  džordž: Kdyby bylo v SA tolik nespokojenců, jako bylo v Sýrii, tak by to tam také vypadalo jinak.
  (Vím, že budeš vymýšlet teorie o všemocné CIA, co umí zařídit vše.... ale proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  džordž: Kdyby bylo v SA tolik nespokojenců, jako bylo v Sýrii, tak by to tam také vypadalo jinak.
  (Vím, že budeš vymýšlet teorie o všemocné CIA, co umí zařídit vše.... ale proč teda ruské tajné služby nezařídí totéž v SA, že?)

  KOLT: Jasně.... diktatur. Jinak v podstatě plně souhlasím s tím, že proti některým režimům někdy nezbývá, než tu revoluci udělat. Ale s tím, že to zpravidla stejně nedopadne dobře.....

  Marthy: To si fakt myslíš, že tam IAF poslalo letadla bez dostatečného vzdušného krytí? Takoví amatéři to fakt nejsou.... Akorát to vzdušné krytí nemusí létat do horkých oblastí, stačí, že kontrolují vzdušný prostor z povzdálí.
  Navíc by bylo velmi naivní si myslet, že izraelci budou publikovat celou pravdu o tom, jak přesně probíhají jeho útoky a jaké mají zajištění. To si piš, že jestli řekli, že tam letěla čtyři letadla, tak jich tam bylo osm....

  Luky: Jako vždy redukuješ lidská práva na ta, která zrovna nejvíce porušuje SA. Zapomínáš ovšem na jedno. Stejně jako hájíš Putina, že má "podporu domácích", tak stejně i Saudský režim má zatím podporu domácích. I proto se např. Arabské jaro u nich projevilo tak slabě, že ho režim bez větších problémů zvládl.
  Pokud přiznáváš právo na ne zcela demokratický režim Rusku, proč ti vadí u SA?
  Jasně - míra nedemokracie u těchto režimů nelze zcela srovnávat. Ale princip sedí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:05 10.05.2018

  ...pokud byl Pancíř opravdu prázdný, tak k němu ale napotvoru těsně před zásahem alespoň jeden paňáček doběhl :-/

  Marthy
  vídal jsem devětadvacítky s raketnicemi i pumami, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...pokud byl Pancíř opravdu prázdný, tak k němu ale napotvoru těsně před zásahem alespoň jeden paňáček doběhl :-/

  Marthy
  vídal jsem devětadvacítky s raketnicemi i pumami, nemyslím, že by se flákaly
  ...ale tak není všem dnům konec, stíhači se jim ještě můžou hodit

  Každopádně bylo by fajn znát syrovou pravdu, jak se vyvíjejí všechna zákulisní jednání. Napodzim v Soči byly všichni včetně Izraele, bylo by fajn, kdyby to směřovalo jinam než k válce.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  20:53 10.05.2018

  Marthy > Na AK som zachytil, ze vraj ten Pancir bol mozno aj bez posadky. Vystrielali co mali a cakali na municiu. Ze vraj aj posadka bola mimo vozidla.

  Marthy > Na AK som zachytil, ze vraj ten Pancir bol mozno aj bez posadky. Vystrielali co mali a cakali na municiu. Ze vraj aj posadka bola mimo vozidla.

 • Marthy
  20:47 10.05.2018

  Jestli mají Izraelci vzdušné krytí je sporné,řada útoků byla provedena pouhými několika málo letadly,možná si jsou jistí že Syrské stíhačky se je neodváží napadnout.
  Je jasné že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli mají Izraelci vzdušné krytí je sporné,řada útoků byla provedena pouhými několika málo letadly,možná si jsou jistí že Syrské stíhačky se je neodváží napadnout.
  Je jasné že těch cca 30 Migů 29 se přímo IAF postavit nemůže,proto jsem měl na mysli spíš propagační útok,trochu Izraelcům připomenout že si nemůžou být tak jisti.
  Jinak nerozumím tomu k čemu je (migy 29) Syřané mají,když se je neodváží nasadit proti útočícím letounům Izraele,na pozemní útoky proti teroristům používají starší letouny,na co si ty Migy 29 šetří.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  P-s-na AK je zajímavé video ze zničení Syrského Pancire,v době útoku stál,asi byl bez munice a čekal na přebití raket,ale že by neměl ani munici do kanónů?Možná obsluha pancire situaci podcenila...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:05 10.05.2018

  Marthy
  Obávám se, že Izraelci nejsou hloupí a vzdušné krytí mají k dispozici i nyní...navíc také slušný přehled o situaci ve vzduchu na syrské straně.
  Čili jakýkoli syrský MiG by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy
  Obávám se, že Izraelci nejsou hloupí a vzdušné krytí mají k dispozici i nyní...navíc také slušný přehled o situaci ve vzduchu na syrské straně.
  Čili jakýkoli syrský MiG by čelil hradbě Amraamů....
  Alamo MiGy nosí pouze v krátké verzi a s tím by se Syřani nechytli ani proti podvěšené F-16 bez doprovodu. Nicméně jsem před pár měsíci viděl nafocenou devětadvacítku v úlu a měla pod křídly R-77. Takže s tím už by se dalo ublížit....ovšem odveta by byla zdrcující. Izrael je odpočatej, vybavenej, piloti nadržený...co by za takovou záminku dali...

  Danny, přibal logikovi ještě lístek na nějakou syrskou nebo libanonskou dyžinu, ať si může prohlídnout (sahnout), jak se místní holky v obteslejch riflích s rozpuštěnými vlasy hezky kroutí. V SA si tak může koupit pakistánskou pokojskou...
  V Sýrii se nic nepřetrhlo, všichni tam jsou věřící, to jste nějak nepochopili. Jde o to, že se tam nikdo nebude divit, když půjde máma do práce, a pak a tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:03 10.05.2018

  Marthy: SyAF Mig-29SM mají i R-77 a samozřejmě Izraelci mají po celou dobu stíhací doprovod.

  Problém ale je, že jejich asi jediná šance něco udělat je zatočit na IAF první, mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: SyAF Mig-29SM mají i R-77 a samozřejmě Izraelci mají po celou dobu stíhací doprovod.

  Problém ale je, že jejich asi jediná šance něco udělat je zatočit na IAF první, mimo svůj vzdušný prostor. Proti přesile, daleko lepšímu situačnímu povědomí a výzbroji...

  Jen se bránit jim nijak nepomůže, Mig-29 nemá palivo, aby vydržel dlouho ve vzduchu a i kdyby tam zrovna jeden/dva stroje měli. Byl by pro ně stejně velký problém dostat se včas do pozice kde by mohli Izraelcům zabránit v odhozu bomb.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:55 10.05.2018

  vybírat si mezi SA a Sýrií je jako mezi výběrem jestli si nechat uříznout levé nebo pravé varle.

  vybírat si mezi SA a Sýrií je jako mezi výběrem jestli si nechat uříznout levé nebo pravé varle.

 • džordž
  18:49 10.05.2018

  Marthy: snaha by to byla jistě sympatická, bohužel s pochybným výsledkem a ta případná odveta by určitě nestála za to.

  Marthy: snaha by to byla jistě sympatická, bohužel s pochybným výsledkem a ta případná odveta by určitě nestála za to.

 • Marthy
  18:43 10.05.2018

  Syrské Mig-29 mají určitě ve výzbroji R-27,to je střela středního až dalekého dosahu-dosah má docela slušný (záleží ne verzi),na to aby ohrozila letouny F-16 letící v konfiguraci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syrské Mig-29 mají určitě ve výzbroji R-27,to je střela středního až dalekého dosahu-dosah má docela slušný (záleží ne verzi),na to aby ohrozila letouny F-16 letící v konfiguraci pro pozemní útok to docela stačí.Ale netuším jakou protileteckou výzbroj nesly útočící letouny IAF,pokud jen rakety krátkého dosahu na sebeobranu tak ty Migy měli slušnou šanci,mohli přinutit útočící letouny alespoň ustoupit.
  Byl by to spíš propagační útok,ale pro IAF by znamenal že už by si nemohli dovolit akce jako když poslali do Libanonu 4 letouny,odpálily rakety na Sýrii a v klidu se vrátily domů.Museli by počítat s možných útokem Syrských stíhaček,takže každou akci by proti nim museli zabezpečovat vlastními stíhačkami.To by jejich útoky značně zkomplikovalo a prodražilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:34 10.05.2018

  logik, předpokládám, že jste měl na mysli "...tuhých diktatur..." ;-)

  Než přirovnávat k Evropě (jakkoli to nebylo špatné přirovnání), můžeme si vzít příklad přímo od jednoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik, předpokládám, že jste měl na mysli "...tuhých diktatur..." ;-)

  Než přirovnávat k Evropě (jakkoli to nebylo špatné přirovnání), můžeme si vzít příklad přímo od jednoho státu v oblasti – Jordánska. Je to tradiční arabská monarchie (mmchd, tamní královský rod, Hášimovci, pochází z příbuzenstva proroka Mohameda a je vysoce uznáván všemi Araby i většinou muslimů...), nicméně tamní monarchové postupně zaváděli reformy a v průběhu desetiletí posunuli společnost mnohem více směrem ke svobodě svých obyvatel, než co dokázaly okolní diktatury (sekulární v Sýrii i wahábistická v SA). Čili sekulární prostě neznamená nutně lepší. Ono zpřetrhání vazeb většinou fakt k ničemu pěknému nevede (VFR, Orwell, VŘSR...), postupný přerod je obecně lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  18:31 10.05.2018

  logik: jediné, na co Sýrie doplatila je to, že na rozdíl od SA neutrácí miliardy dolarů ročně za nákup západní techniky a místo americké základny tam mají ruskou, zbytek si můžeš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: jediné, na co Sýrie doplatila je to, že na rozdíl od SA neutrácí miliardy dolarů ročně za nákup západní techniky a místo americké základny tam mají ruskou, zbytek si můžeš domyslet.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:22 10.05.2018

  Dokud PVO chrání sama sebe a své okolí, není to brané jako "agrese" (ještě aby). Kdyby poslali stíhačky do vzduchu bojovat, navíc do cizího vzdušného prostoru, bylo by to Izraelem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokud PVO chrání sama sebe a své okolí, není to brané jako "agrese" (ještě aby). Kdyby poslali stíhačky do vzduchu bojovat, navíc do cizího vzdušného prostoru, bylo by to Izraelem vnímáno jako vyostření konfliktu. Stíhačky by buď ničeho rozumného nedosahly (pokud by se držely z dosahu), nebo by šly dolů (IAF je na úplně jiné technologické, technické a především personální úrovni... a Syřané nejsou blbí). Čili nestálo za to posílat Migy do vzduchu a zbytečně přijít o hodiny do resursu a kerosin. Aspoň tak se mi to jeví, můžu se mýlit.

  Mmchd, také nechápu, o co Íránu šlo. I bych mu věřil, že to není jeho práce. Nicméně Íránci prý také tvrdí, že v Sýrii žádné vojáky nemají... kde jsem to už slyšel ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:15 10.05.2018

  Marthy: rozdíl oproti PVO je ten, že PVO má reálnou šanci něco sestřelit. Syrský Mig-29 proti izraelským letadlům moc šancí nemá - jen znervóznit a být sestřelen.

  Danny:
  1) ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: rozdíl oproti PVO je ten, že PVO má reálnou šanci něco sestřelit. Syrský Mig-29 proti izraelským letadlům moc šancí nemá - jen znervóznit a být sestřelen.

  Danny:
  1) ty bys fakt teď radši žil v Sýrii než v SA? Fakt?

  2) Poměrně dobrej příměr té situace je srovnání Rakouska a Francie na konci 18. století. Jistě, ve Francii měli lidi větší svobodu (už před VFR tam měli národní shromáždění, co vydávalo zákony). Jenže zároveň tam měli právě s touto "pseudoobčanskou společností" ve výsledku větší teror. A to takovej teror, že po vlně krvavých revolucí skončili zpět v monarchii, protože ostatní varianty dopadly tak jak dopadly.
  V Rakousku-Uhersku byl v tu dobu absolutismus, kdy se panovníci snažili o některé reformy. Daleko nesvobodnější a režim. Ale radši bych v té době žil v RU, než v refoluční Francii.

  Jistě, přirovnání v mnoha ohledech nesedí, já bych ale vyzdvihl jeden aspekt: Francii do toho, co se v ní dělo, alespoň nikdo moc nekecal. Proto, ač ve výsledku skončila celá slavná VFR zas jen v monarchii, panovník tam byl tak slabý, že při pokusu "utáhnout režimu šrouby" neměl sílu režim udržet. Takže defakto VFR měla i pozitivní efekt, neboť tak otřásla pozicí diktátora, že se ve Francii nemohla totalita udržet dlouhodobě. Něco takového ovšem v Sýrii, dokud bude Asad podporován Iránem a Ruskem, nehrozí.

  PS: Nechci, aby to nějak vyznělo jako obhajoba SA. Ano, je to jedna z tuhých demokracií. Jen poukazuju na to, že Sýrie za tu implantaci evropské kultury bohužel v podobně sekulární diktatury nemálo zaplatila. A ještě bude platit. A že, narozdíl od SA, tam v současné době není příliš vidět reálná naděje na zlepšení.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  18:00 10.05.2018

  Marthy: menší dosah radaru, žádné rakety dlouhého dosahu... Posílat těch pár 29 proti 28 útočícím letadlům by byla fakt sebevražda. Navíc by museli narušit vzdušný prostor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: menší dosah radaru, žádné rakety dlouhého dosahu... Posílat těch pár 29 proti 28 útočícím letadlům by byla fakt sebevražda. Navíc by museli narušit vzdušný prostor Libanonu, případně Jordánska. A to asi fakt nechtějí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  17:46 10.05.2018

  Shania
  Dohady...
  Sestřelit Syrské Mig-29,pokud by bojovali chytře-v případě nebezpečí by se stahovali do oblastí chráněné vlastní PVO by zase tak snadné nebylo.
  Jasné,Syřané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  Dohady...
  Sestřelit Syrské Mig-29,pokud by bojovali chytře-v případě nebezpečí by se stahovali do oblastí chráněné vlastní PVO by zase tak snadné nebylo.
  Jasné,Syřané tahají za kratší konec,ale stíhačky jsou od toho aby bránily vzdušný prostor,ne aby rezavěli v krytech.To samé by jsi mohl napsat o Syrských PVS,nač je používat když je IAF může zničit?To mají jejich obsluhy od svých zbraní utéct a zahrabat se někam do země?No,jak jde vidět tohle nedělají,nejsou to Češi...
  Takže nerozumím tomu že když neváhají riskovat své PV systémy (a jejich obsluhy) proč nenasadí do boje i své stíhačky,přecijen by to PVO posílilo.Provozuschopné by být měli,viděl jsem nějaké foto kde v Sýrii jejich Mig-29 doprovázely Ruské Su-24.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:19 10.05.2018

  Marthy: pokus o nasazení Mig-29 by bud vedl přímo k sestřelení a nebo zničení zbývajících mig-29 na zemi.

  Marthy: pokus o nasazení Mig-29 by bud vedl přímo k sestřelení a nebo zničení zbývajících mig-29 na zemi.

 • Marthy
  17:09 10.05.2018

  asdf
  Díky.Takže se prostě letouny IAF drží z dostřelu Syrské PVO,a ta pálí jen po odpálených střelách.Opět se velice divím že nenasadily proti útočícím letounům své,nemám na mysli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf
  Díky.Takže se prostě letouny IAF drží z dostřelu Syrské PVO,a ta pálí jen po odpálených střelách.Opět se velice divím že nenasadily proti útočícím letounům své,nemám na mysli že by se měli pouštět do bezhlavých soubojů s letadly Izraele,ale mohli útočící letouny alespoň znervóznět,možná je odradit od útoku.IAF by určitě hned povolala vlastní stíhače,Syřané by se mohli stáhnout do oblasti postřelované vlastní PVO....nechápu to,Syrské PVS jsou v neustálém nasazení a Syrské stíhačky zahálejí na zemi.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Jinak ten útok je samá nejasnost,pokud byly použity jednotlivé grady tak to mohla být i provokace teroristů,aby jim (opět) Izrael pomohl-útoky pomocí jednotlivých střelách grad už teroristé provedli několikrát proti Ruské základně v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:39 10.05.2018

  RiMr71: na některém z izraelských fór jsem viděl info, že šlo o Grad. Hlásí čtyři rakety sestřelené, vše ostatní že spadlo samo ještě na syrském území. Ale vedle toho omezené škody ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: na některém z izraelských fór jsem viděl info, že šlo o Grad. Hlásí čtyři rakety sestřelené, vše ostatní že spadlo samo ještě na syrském území. Ale vedle toho omezené škody na základnách, což nějak nekoresponduje . Navíc co jsem se díval, tak jsem nenašel žádné stanoviště IRGC, ze kterého by grady doletěli na nejbližší stanoviště IDF. Takže jestli něco vypustili, dává mi verze o samostatné iniciativě smysl.
  Na druhou stranu poslední dva dny bylo izraelské letectvo velmi aktivní, nad Libanonem měli nonstop ve vzduchu až 12 letadel + tanker a shromažďování techniky na Golanech vypadá spíš jako příprava pozemní operace.

  asdf: dík za odkazy, taky mi to vrtalo hlavou
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:27 10.05.2018

  Marthy: Když Izraelci v minulosti útočili na Íránce, syrská PVO obvykle moc aktivní nebyla. Tentokrát odpovídala dost intenzivně. Také je zajímavý rozpor v tom, co Izraelci tvrdí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Když Izraelci v minulosti útočili na Íránce, syrská PVO obvykle moc aktivní nebyla. Tentokrát odpovídala dost intenzivně. Také je zajímavý rozpor v tom, co Izraelci tvrdí (výrazně jsme omezili perské kapacity v Sýrii) a tím, že jediné zdokumentované škody přiznává SAA. Podezřele mnoho cílů jsou právě stanoviště PVO. Tak mi to prohlášení nepřipadá úplně mimo.

  Luky: dobře, vetřít do přízně bylo možná příliš silné. Ale jeho zájem na spolupráci se Západem byl evidentní. Docela ochotně spolupracoval i v rámci boje proti terorizmu, včetně poskytnutí azylu specialistům z CIA při provádění nestandardního vytěžování zpravodajských informací z lidských zdrojů posbíraných po světě.

  Logik: ale teď už si děláš legraci, ne? Jako tak odvážné tvrzení, že je Saudská monarchie díky respektu k tradičním hodnotám vlastně " z pohledu lidských práv vlastně daleko méně "strašné"" , než např. Sýrie, která jaksi ztratila tu kulturní kontinuitu... ty jo, napsat něco takového, na to nemají koule ani kluci z Evropských hodnot. Pošli číslo účtu, přispěju ti na letenku. Ať se zajedeš podívat do světa a vidíš věci, ke kterým se vyjadřuješ, na vlastní oči.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  16:25 10.05.2018

  Marthy > Mohlo to byt napr. toto
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Dosah 250 km . CCD/IIR kamera a podla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy > Mohlo to byt napr. toto
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Dosah 250 km . CCD/IIR kamera a podla tohto
  https://missilethreat.csis.org...

  Delilah employs target auto-tracking technology and a two-way datalink that enables the missile to send and receive flight and targeting information to and from the operator, a key enabler for loitering munitions.

  tu je tiez aj s videom
  https://missilethreat.csis.org... a podla tohto linku datalink umoznuje
  "data link enables intervention and target validation"
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:15 10.05.2018

  ČTK:
  "Izraelská armáda ve svém prohlášení oznámila, že zasáhla přes 50 íránských cílů. Šlo o "jednu z největších operací izraelského letectva za poslední desetiletí," uvedla. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ČTK:
  "Izraelská armáda ve svém prohlášení oznámila, že zasáhla přes 50 íránských cílů. Šlo o "jednu z největších operací izraelského letectva za poslední desetiletí," uvedla. "Jednotky Kuds za to tvrdě zaplatily. Íráncům bude dlouho trvat, než vše obnoví," dodala. Jak upřesnil izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, armáda zasáhla "téměř všechny" íránské pozice v Sýrii. "Doufám, že tuto kapitolu jsme uzavřeli a všichni ten vzkaz pochopili," řekl ministr na bezpečnostní konferenci nedaleko Tel Avivu."

  ...nějak nechápu, co Íránci tak omezeným útokem (20 raket a kdo ví jakých, jesti nešlo "jen" o nějaké GRADy) sledovali... zmenšení počtu krků co musí živit? CO čekali, že Izrael udělá? Ten v podstatě jen čekal na záminku, aby jim (Íráncům) tam konečně pořádně pustil žilou, když je tam měl tak hezky pohromadě...
  ...to musel být zkrat nějakého místního velitele..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:53 10.05.2018

  Nevím, kdy se Asad snažil vetřít Amíkům do přízně.
  Já si to pamatuju takto:
  - 2000 mladý Bašar to bere po tátovi (referendum :), navazuje nějaké vztahy se západem a v západním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, kdy se Asad snažil vetřít Amíkům do přízně.
  Já si to pamatuju takto:
  - 2000 mladý Bašar to bere po tátovi (referendum :), navazuje nějaké vztahy se západem a v západním tisku se o něm a jeho Britské manželce z bankéřských kruhů píše velmi pěkně.
  - 2009 povečeří s Kerrym a hádám, že probírají směřování země, možná dostane návrh (v roce 2011 to údajně už Kerrymu Obama zatrhnul)
  https://www.telegraph.co.uk/ne...
  https://www.weeklystandard.com...
  Myslím, že on chtěl vždy trochu na západ, otázka je, co po něm západ vyžadoval.
  Možná spálit mosty....?
  Pak už bylo jaro a líknutý návod CIA, jak to v Sýrii zmenedžrovat. Můžeme porovnat s realitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:22 10.05.2018

  Írán vydal prohlášení že se na útoku proti Izraeli nepodílel.Prý to byl útok Syrských vládních sil,odveta za předchozí nálety.
  Syřané také přiznali ztrátu jednoho systému Pancir ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Írán vydal prohlášení že se na útoku proti Izraeli nepodílel.Prý to byl útok Syrských vládních sil,odveta za předchozí nálety.
  Syřané také přiznali ztrátu jednoho systému Pancir 1s,byl zasažen při přesunu k nabíjecímu vozidlu.To je dost zajímavé,takže ho zasáhli za pohybu-čím?Pokud klasickou PTŘS musel by být letoun-nosič řádově max.několik jednotek Km od Pancire,to by byl výsměch Syrské PVO (vzhledem k tomu že IAF neztratila žádný letoun).Nebo má IAF ve výzbroji ŘS proti mobilním cílům dalekého dosahu,tu která je odpálena do prostoru kde se vyskytují mobilní obrněné cíle a cíl si sama najde pomocí svého radaru?(název té střely mi vypadl s hlavy..)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:21 10.05.2018

  Luky: Svým způsobem máš pravdu, ale to, v čem se mýlíš je to, že tvrdíš, že moderní = lepší.

  Jedny z nejbrutálnějších režimů co kdy na zemi byly byly moderní komunistické a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Svým způsobem máš pravdu, ale to, v čem se mýlíš je to, že tvrdíš, že moderní = lepší.

  Jedny z nejbrutálnějších režimů co kdy na zemi byly byly moderní komunistické a nacistické režimy. Tedy to, že Sýrie se Evropě přiblížila více než SA ještě neznamená, že je na tom lépe.
  Paradoxně, tradiční "monarchie", kde má totalita tradici a podporu veřejnosti jsou z pohledu lidských práv vlastně daleko méně "strašné", než moderní totalitní režimy, kde se režim neopírá o nějaké zvykové a lidmi akceptované právo vládnoucí vrstvy či např. náboženství, ale čistě o brutální sílu.

  Právě proto, že Sýrie z velké části ztratila kulturní kontinuitu, a místo tradiční společnosti si tam nechala implantovat Baasistický socialistický režim je právě ten průšvih, kvůli kterému je to v Sýrii takové, jaké to je. Jo, můžeš to brát jako mezistupeň při konstituování moderní liberální demokracie - jenže to není. Protože mocnosti, které si ze Sýrie udělali "svůj píseček" o nic takového nestojí. Sýrie tak dostala z "moderní evropské kultury" jen tu horší část.....
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:14 10.05.2018

  Shania: přesně. Jestli si dobře pamatuju, dělal pár let zpátky Asad psí kusy, aby se Američanům vetřel do přízně. Neúspěšně. Myslím, že sám ze závislosti na IRGC není nadšený, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: přesně. Jestli si dobře pamatuju, dělal pár let zpátky Asad psí kusy, aby se Američanům vetřel do přízně. Neúspěšně. Myslím, že sám ze závislosti na IRGC není nadšený, ale byli jediní, kdo mu v kritickém období podali pomocnou ruku.
  Co za tím je, by mě hodně zajímalo. Celá ta bublina kolem Iránského jaderného programu a ohrožování Izraele je zinscenovaná dost teatrálně. Intenzita Izraelských útoků na Syrské cíle se poslední týdny rapidně zvyšuje, takže byla otázka času, kdy někomu bouchnou saze. Do toho zatím mlčí Saudi, kteří před měsícem dostali 6500 kompletů TOW... No, jsem zvědav, co z toho vyleze.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:14 10.05.2018

  "pedagogycký sbor" musel napsat nějaký troglodyt... ;-)

  "pedagogycký sbor" musel napsat nějaký troglodyt... ;-)

 • Luky
  15:14 10.05.2018

  A ještě poznámka - po Sýrii jsou muzea, v nich fragmenty památek, historické předměty s popisy....oni mají vlastní historiky, výzkum. Místní se identifikují s tamní kulturou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ještě poznámka - po Sýrii jsou muzea, v nich fragmenty památek, historické předměty s popisy....oni mají vlastní historiky, výzkum. Místní se identifikují s tamní kulturou a starověké říše na místním území pro ně nejsou "něco nepodstatné co bylo před Mohamedem". Kouzlo sekulárních států.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:57 10.05.2018

  jinak pedagogycký sbor zní celkem hustě :)

  jinak pedagogycký sbor zní celkem hustě :)

 • Luky
  14:56 10.05.2018

  PavolR
  Však jsem taky sám na kulturní památky SA upozornil.

  Sýrie fakt není Afganistán fungující na nějakém klanovém uspořádání, sry.
  Těch pár posledních desetiletí v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Však jsem taky sám na kulturní památky SA upozornil.

  Sýrie fakt není Afganistán fungující na nějakém klanovém uspořádání, sry.
  Těch pár posledních desetiletí v podstatě moderních států znamená několik generací lidí, kteří žijí v podstatě "liberálně". Určitě je stále rozdíl mezi venkovem a městem, ale to i v USA :)
  ------------
  K otázce "kdo vyhraje"....to je právě složité. Kdyby Hitler obsadil ropná pole Sojuzu, konsolidoval frontu, srazil SSSR na kolena, nemusela být invaze a "slovenští fašisti mohli mít pravdu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:48 10.05.2018

  V Sýrii nebyla genocida, takže se tam nic "nevyměnilo".
  Ty tři země, o kterých jsem psal jsou soběstačné ve smyslu pracovní síly (mají zemědělce, průmysl, vědu, pedagogycký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Sýrii nebyla genocida, takže se tam nic "nevyměnilo".
  Ty tři země, o kterých jsem psal jsou soběstačné ve smyslu pracovní síly (mají zemědělce, průmysl, vědu, pedagogycký sbor...a měli to vždycky).

  Despocie perského zálivu jsou pokřivenými Dysneylandy, které jsou závislé na cizí pracovní síle.

  Vzhledem k tomu, že jakoukoli diskuzi s tebou chci vést co nejjednodušší formou (zkušenost), ukážu ti jeden jednoduchý aspekt, který určitě ovlivňuje současné obyvatelstvo.

  pravěk - středověk(a novověk) - moderní dějiny (tvrdý kapitalizmus, socializmus/sociální kapitalizmus)
  Vím, že je to takový zjednodušený, populární názor, že islám je středověk a nemám to rád...ale arabské země, které si prošly "socialismem", se dost přiblížily našim hodnotám. Ty které si tímto vývojem neprošly pouze roubují tendenční ideály(např umožní řidičák ženám), ale obyvatelstvo tyto hodnoty stejně nechápe. Smutná realita (platí pro SA, SAE, Katar, Kuwait..).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:43 10.05.2018

  Luky:
  Aj na Arabskom polostrove sú staré mestá, len sa treba pohnúť z pohodlia hotelových komplexov. :-D Každopádne mne udrelo do očí hlavne poukazovanie na pastiersky kmeňový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Aj na Arabskom polostrove sú staré mestá, len sa treba pohnúť z pohodlia hotelových komplexov. :-D Každopádne mne udrelo do očí hlavne poukazovanie na pastiersky kmeňový charakter, ktorý je v Sýrii a Iraku podobný a od neho sa odvíja aj spoločnosť založená na kmeňových a klanových princípoch. Tým sa spoločenstvá v týchto pred 100 rokmi nalinajkovaných štátoch vo všeobecnosti líšia od spoločenstiev v susednom Turecku alebo Iráne a majú bližšie k povedzme Líbii. Samozrejme neplatí to pre všetky oblasti (sú to predsa len zlepence), ale je to dosť výrazný prvok.

  Následne som už ale mal dojem, že sa to zavrtáva k otázke, ako zistiť, ktorá strana je správna a zvíťazí, tak som to trocha rozviedol ...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:33 10.05.2018

  Luky: jaké mají prosím kulturní vazby současní syrští arabové na sumerské (tedy z jiné jazykové skupiny) starověké říše?
  A naopak - pokud tam vazbu vidíš, proč nevidíš kulturní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: jaké mají prosím kulturní vazby současní syrští arabové na sumerské (tedy z jiné jazykové skupiny) starověké říše?
  A naopak - pokud tam vazbu vidíš, proč nevidíš kulturní vazbu saudských arabů na předislámské kultury na Sinajském poloostrově, které tam prokazatelně sídlili a jejichž vliv na podobu Koránu je poměrně dobře doložen?

  Obávám se, že si z historie blízkého východu vytrháváš jen fakta, která se Ti hodí do krámu. Ve skutečnosti sociálně-kulturní historie Saudské arábie má daleko větší kontinuitu, než historie Sýrie, neboť zatímco v SA za posledních skoro 1500 let si pořád drží nějakou formu arabského státu s velkým vlivem sunitského islámu (byť nějakou dobu jako vazalský stát Osmanské říše), v Sýrii se stihli za tu dobu vyměnit Arabové, Kurdové, Turci a nakonec "socialistická" diktatura strany BAAS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:05 10.05.2018

  Projeď si Irák a Sýrii a uvidíš spoustu starých měst. Že se tam střídaly nějaké útvary a docházelo k pohybům obyvatelstva (a mísení kultur) je samozřejmě pravda, ale kulturní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Projeď si Irák a Sýrii a uvidíš spoustu starých měst. Že se tam střídaly nějaké útvary a docházelo k pohybům obyvatelstva (a mísení kultur) je samozřejmě pravda, ale kulturní kontinuitu to mělo.
  To u kámošů v zálivu měli jen stany, které se nedochovaly a teď mají umělé sjezdovky, luxusní hotely a plné supermarkety, což je dost jiný příběh (SA zabírající většinu poloostrova v západní části něco samozřejmě má :).

  Dovol abych ti připomenul tvoje předchozí slova, která šla přímo k věci: "Správna strana = víťazná strana".
  Takže ten odstavec o ideové blízkosti, neživotaschopné podstatě atd. jsi si mohl odpustit.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:53 10.05.2018

  Luky:
  Pozor, z tých troch štátov má svoju kontinuálnu históriu iba Irán (Perzia), zvyšné dve sú umelé novotvary, v ktorých došlo v istom okamihu dejín k veľkej etnickej výmene - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Pozor, z tých troch štátov má svoju kontinuálnu históriu iba Irán (Perzia), zvyšné dve sú umelé novotvary, v ktorých došlo v istom okamihu dejín k veľkej etnickej výmene - inak by tam asi nefungovali podobné princípy pastierskych kmeňov, že áno. :-)

  Prezliekanie kabátov je jedna vec, voviesť krajinu do vopred danej porážky druhá. Nejde tu ani tak o "ideologický oportunizmus" ako skôr "prirodzený výber". Kto je kritickom okamihu (a toto zdôrazňujem) príliš špecializovaný, zahynie. Slovenskí fašisti sa spriahli s Hitlerom, lebo im bol ideovo bližší, než liberálna demokracia. Zaslepení týmto faktom prehliadli neživotaschopnú podstatu nacistického režimu a jeho cieľov, lebo v spoločnosti, tak ako i v iných oblastiach platí, že "nemožno robiť to isté a očakávať rozdielne výsledky". S Asadom je to rovnako.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:24 10.05.2018

  V určitou chvíli jste si ale vybrali inú. A že se některým docela dařilo (třeba Rezný to s Messrem uměl na ajns).

  Jeden nikdy neví - kdoví jestli by to SNP vyžehlilo nebýt Jalty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V určitou chvíli jste si ale vybrali inú. A že se některým docela dařilo (třeba Rezný to s Messrem uměl na ajns).

  Jeden nikdy neví - kdoví jestli by to SNP vyžehlilo nebýt Jalty a teplého místečka pod křídly nyní nenáviděného "velkého rudého brata".

  Já mám pochopení pro jiný mechanizmus volby strany. Nikdy to není úplně jednoduchý, ale kulturně, historicky a životním stylem je Sýrii Irák i Irán blízký, Rusko tradiční spojenec. Oportunizmus se často zvrtne v převlíkání kabátů, kdy přijdeš o důvěru všech. A to je asi nejhorší.
  Tři zmíněné státy mají historii, jsou kolébkou civilizace. Ty "hodné" jsou spíš slepencem pasteveckých kmenů bez historie, které vzaly za vděk západnímu diktátu a kapitálu. Je to pohodlnější, ale národní hrdost se tím nevybuduje (nezaměňuj s nafoukaností a povýšeností).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:09 10.05.2018

  Luky:
  Áno, vybrali. A jej víťazstvo sa už 73 rokov oslavuje ako štátny sviatok niekde 8. inde zasa 9. mája. :-D Aj tí, čo sa s výberom nestotožnili a zotrvali na strane Hitlera, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Áno, vybrali. A jej víťazstvo sa už 73 rokov oslavuje ako štátny sviatok niekde 8. inde zasa 9. mája. :-D Aj tí, čo sa s výberom nestotožnili a zotrvali na strane Hitlera, buď odvisli, alebo dožili svoje životy v exile. A to isté urobili aj Taliansko alebo Rumunsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:49 10.05.2018

  Áno, tenkrát jste si taky vybrali správnů stranu, že....to se v tom tvým think-tanku učíte "ideologický oportunizmus"?

  Áno, tenkrát jste si taky vybrali správnů stranu, že....to se v tom tvým think-tanku učíte "ideologický oportunizmus"?

 • PavolR
  12:46 10.05.2018

  džordž:
  Správna strana = víťazná strana ... obzvlášť pre štát, ktorý pred takýmto rozhodnutím stojí. Aj keď samozrejme z čisto ideologického hľadiska nemusí ten-ktorý režim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  džordž:
  Správna strana = víťazná strana ... obzvlášť pre štát, ktorý pred takýmto rozhodnutím stojí. Aj keď samozrejme z čisto ideologického hľadiska nemusí ten-ktorý režim považovať za správnu stranu tú, ktorá by bola pre štát správna z hľadiska racionálneho a tvrdošijne zotrváva na strane porazených. Lídri takýchto režimov sa potom nakoniec spravidla pohupujú na povraze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:32 10.05.2018

  Tak Asad/režim na výběr moc neměl. IRGC a jejich proxi udržují režim nad vodou od samého začátku občanské války, jen bez jejich finanční a materiální pomoci by nastal kolaps do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Asad/režim na výběr moc neměl. IRGC a jejich proxi udržují režim nad vodou od samého začátku občanské války, jen bez jejich finanční a materiální pomoci by nastal kolaps do 2013.

  To co je na současné situaci komické je to, že jak US, tak Izrael velkou Iránskou přítomnost v Syrii roky s radostí přehlíželi a to i za situace, kdy se přítomnost IRGC snažili prokázat v Jemenu, kde žádná není...

  Obzvláště po atomové dohodě dostalo IRGC doslova volnou ruku od západních mocností...a dost peněz...

  To, že tam jsou Íránci si začali na západě všímat tak před rokem a něco.... takže současní situace bude mít nějaké jiné důvody nez co nám říkají...
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  12:03 10.05.2018

  PavolR: o jakém výběru "správné strany" to hovoříš ? Co je podle tebe ta správná strana? usa ? To mluvíš z pozice pavla ze slovenska nebo assada ze sýrie ? tohle není situace jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: o jakém výběru "správné strany" to hovoříš ? Co je podle tebe ta správná strana? usa ? To mluvíš z pozice pavla ze slovenska nebo assada ze sýrie ? tohle není situace jak z dějepisu o druhé světové válce, kde stát napadne jiný stát, ale kdy máš na svém území tisíce řezačů hlav podporovaných přímo či nepřímo tou tvojí "správnou stranou". Zvolili si pomoc íránu a to, že izrael je preventivně bez důvodu bombí, pokud sleduješ události minulých dní, je druhá věc.

  KLDR je uplně jiná situace, samotného mě to dost překvapilo, ale že by to bylo zásluhou trumpa, o tom si můžeme nechat jenom zdát, ten tam neudělal nic a je to rozhodnutí Kima, ať už k tomu důvody měl jakékoliv, ale že by se bál zrovna trumpa je blbost, nejspíš sám pochopil výhody, jaké plynou ze sjednocení a můžeme být za to pouze rádi. Kdyby chtěl, tak si tam na toho poloboha jak říkáš bude hrát dalších 50 let a nikdo s tím nic nenadělá, pro nás je to jediné štěstí, že v něm zbylo kousek zdravého rozumu.

  Rusové jsou v dosti blbé situaci, protože mají hodně dobré vztahy s izraelem a íránem, takže se do toho plést vůbec nebudou a maximálně budou vyzívat k uklidnění situace, ale dělat s tím nic nemůžou a ani nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:50 10.05.2018

  kazd: No ono v podstatě Rusku Izraelská akce i vyhovuje. Čím bude Asad závislejší na Iránu, tím bude méně závislý na Rusku a naopak.

  kazd: No ono v podstatě Rusku Izraelská akce i vyhovuje. Čím bude Asad závislejší na Iránu, tím bude méně závislý na Rusku a naopak.

 • PavolR
  11:46 10.05.2018

  Žiadny alibizmus, ale realita, ktorú nevykecáte. Zoberte si takých Fínov za WW2. V konfliktoch má každý 3 možnosti - neutralita, výber správnej strany alebo "oslobodenie". Asad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Žiadny alibizmus, ale realita, ktorú nevykecáte. Zoberte si takých Fínov za WW2. V konfliktoch má každý 3 možnosti - neutralita, výber správnej strany alebo "oslobodenie". Asad prvú možnosť nemal, druhej sa včas nechopil (už aspoň rok tu predsa jeho priaznivci hlásajú víťazstvo), tak mu ostala ako čierny Peter v rukách tretia. Ráči sa niečo nepáčiť?
  Krátko po nástupe Trumpa som tu bez akejkoľvek zaujatosti v jednej diskusii (tuším so semtamom) napísal, že sa začína formovať protiránska koalícia a ak Asad neobráti kabát a neprebehne na stranu Trumpa, kým sa ten o ňom ešte vyjadroval pozitívne, tak skončí. Kim Čong-un to naproti tomu pochopil a bude sa môcť hrať v Severnej Kórei aj naďalej na poloboha.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:40 10.05.2018

  Nelze se na to dívat digitální optikou... jednička nebo nula.
  Kdyby byl Izreal padouch, který ničí to co tam Rusové pomohli vládě vybojovat, tak by asi težko byl izraelský PM den ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nelze se na to dívat digitální optikou... jednička nebo nula.
  Kdyby byl Izreal padouch, který ničí to co tam Rusové pomohli vládě vybojovat, tak by asi težko byl izraelský PM den předem na rudém náměstí a chechtal se tam s Putinem.
  Je to mnohem složitější...
  Mě spíš udivují zasažené cíle - je to dost hluboko.. PVO opět bez šance nebo i takhle, hodně přes 100 km a hodně cílů řeší odpalem z Libanonského prostoru ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:21 10.05.2018

  Izrael bombarduje vládní jednotky na dotykové linii s islamisty. Dřívě bombardoval vládní jednotky během ofenzív IS. K vojenské podpoře docházelo a dochází. Punktum.

  Bych tě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael bombarduje vládní jednotky na dotykové linii s islamisty. Dřívě bombardoval vládní jednotky během ofenzív IS. K vojenské podpoře docházelo a dochází. Punktum.

  Bych tě nechal chvíli žít poblíž těch "nositelů příznivých změn". Docela by mě zajímalo, jestli by řezání tvojí pokrokové hlavy "bolestivo naťahovali".
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  11:19 10.05.2018

  PavolR: Neplácej nesmysly, izraelcům nikdo nic nedělá, jestli sis nevšiml, tak je v sýrii válka a islamisti se tam řežou se syrskou armádou a íránskýma milicema. Problém je ten, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Neplácej nesmysly, izraelcům nikdo nic nedělá, jestli sis nevšiml, tak je v sýrii válka a islamisti se tam řežou se syrskou armádou a íránskýma milicema. Problém je ten, že každou prskavku, která spadne 10 metrů za hranice izraele do trávy, považují za neuvěřitelnou hrozbu a agresivní útok na jejich suverenitu a jak se říká, nebyl čas zjištovat kdo je kdo, diverzant s koženou brašnou nesmí projet, teda sry syrská armáda a írán musí být potrestán. Islamisti by tam přece nic nevystřelili, to jsou ti hodní hoši, co je izrael ošetřuje ve svých nemocnicích.

  "Nuž a čo sa Sýrčanov týka - koho si vybrali za spojenca, toho osud budú zdieľať" to je od tebe velice alibistické Pavlíku, syřanům teklo dost do bot a potřebovali každou pomoc od kohokoliv, kdo ji byl ochoten poskytnout a íránské síly jim pomohli dost, nebo máš pocit, že se měli spíše obrátit na izrael a požádat je, aby tam poslali svoji armádu v boji proti isisákům? Trochu nereálné že ?

  A k tomu dnešnímu útoku, od včerejška izraelci hromadí techniku a vybavení na golanech, najednou přijde útok 20 raketama, 4 sestřelí, zbytek spadne ještě v sýrii ( ha ha ) nikomu se nic nestane, nikde nejsou žádné škody, teda pardon, jsou, na izraelských vojenských základnách, kde určitě pustí reportéry nebo se něco dokáže a vyšetří a vůbec nic se neututlá, ale hlavně že se jde opět bombardovat polovina sýrie. Trochu mi to smrdí, jako záminka fakt dobrý, ale ono je to vlastně jedno, izrael si záminku vždycky vymyslí, protože se "brání" kdykoliv a kdekoliv ho napadne a nikdo s tím nic nenadělá.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:17 10.05.2018

  Luky:
  Myslel som primárne Hamas. Ten je podporovaný Iránom. Ale ani spomenutému Hisballahu neposielajú Iránci zbrane (napr. rakety) pre zaručenie ich bezpečnosti ....

  Luky:
  Myslel som primárne Hamas. Ten je podporovaný Iránom. Ale ani spomenutému Hisballahu neposielajú Iránci zbrane (napr. rakety) pre zaručenie ich bezpečnosti ....

 • PavolR
  11:14 10.05.2018

  Luky:
  1.- K žiadnej vojenskej podpore nedošlo. Punktum.
  2.- To nemá nič s uhlom pohľadu, ale s tým ako Svet funguje a je v podstate jedno pre koho je to dobré alebo zlé, lebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  1.- K žiadnej vojenskej podpore nedošlo. Punktum.
  2.- To nemá nič s uhlom pohľadu, ale s tým ako Svet funguje a je v podstate jedno pre koho je to dobré alebo zlé, lebo vždy bude niekto ťahať za kratší koniec a vždy bude niekto obeťou. Optimisti si naopak vždy nájdu aj pozitíva - tak napríklad, že v tomto konflikte budú zlikvidované tisíce šítskych radikálov ;-) a dosť možné to urýchli procesy, ku ktorým by aj tak došlo, iba by sa to bolestivo naťahovalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:04 10.05.2018

  PavolR napísal: " lebo ich spojenci na Izrael strieľajú pri každej príležitosti... "

  Jestli myslíš Hizballáh, tak ten je z Libanonu (západ jim leze do prdele).
  Když tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR napísal: " lebo ich spojenci na Izrael strieľajú pri každej príležitosti... "

  Jestli myslíš Hizballáh, tak ten je z Libanonu (západ jim leze do prdele).
  Když tedy odněkud Hizballáh vystřelí na Izrael, mají si to řešit tam.
  Nezdá se, že by na Izrael ze Sýrie stříleli, natož "pri každej príležitosti".
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:57 10.05.2018

  Ale oni mají pohraničí plné Islamistů, které podporují dost otevřeně. Takže tvoje první poznámka je bezpředmětná.

  Ta druhá je věcí úhlu pohledu. Vždycky můžeš napsat, že co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale oni mají pohraničí plné Islamistů, které podporují dost otevřeně. Takže tvoje první poznámka je bezpředmětná.

  Ta druhá je věcí úhlu pohledu. Vždycky můžeš napsat, že co je dobré pro Izrael(*), je dobré pro Svět. Tak jednoduchý nejsem.

  Ale třeba útok na Irák v minulosti udělali Izraelci společně s Iránci -1)Osirak 2) Opera)
  A to bylo až po "duchovní revoluci".
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:50 10.05.2018

  Luky:
  Je naopak logické, že museli počkať, kým sa vyčistia zóny okolo Damasku, aby ich akcia nebola vykresľovaná ako vojenská podpora tamojších skupín.

  Na koho pozvanie tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Je naopak logické, že museli počkať, kým sa vyčistia zóny okolo Damasku, aby ich akcia nebola vykresľovaná ako vojenská podpora tamojších skupín.

  Na koho pozvanie tam Iránci sú a na koho oni priamo nestrieľali je absolútne irelevantné, lebo ich spojenci na Izrael strieľajú pri každej príležitosti a krajina, na ktorej sú spojencami a na ktorej území operujú je s Izraelom vo vojnovom stave. Ide o vyústenie šítsko-izraelského konfliktu, čo začal ešte pre vypuknutím vojny v Sýrii. Nuž a čo sa Sýrčanov týka - koho si vybrali za spojenca, toho osud budú zdieľať. Už aspoň rok, od Trumpovho zvolenia, bolo zrejmé, že Iránu sa pôjde tvrdo po krku a beda jeho spojencom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:33 10.05.2018

  Takže ještě stručně Marthy:

  Rusko, Irán - legálně, pozvaní

  USA, Britové, Francouzi a Turci - nelegálně, napadli stát bez vyhlášení války a skandál se z toho nedělá (všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže ještě stručně Marthy:

  Rusko, Irán - legálně, pozvaní

  USA, Britové, Francouzi a Turci - nelegálně, napadli stát bez vyhlášení války a skandál se z toho nedělá (všichni tam mají regulérní jednotky a netají to).

  Další věc je, že nevěřím, že všichni ti speciálové kempují někde v Kurdistánu a opékají si máršmelou. Jsou přetížení (dle zpráv), takže bojují za bůhvíjaké frakce v bůhvíjakých částech země.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:24 10.05.2018

  Jasně, že jsou Iránci v Sýrii se souhlasem vlády. Od začátku je podporují v boji proti terorizmu. Na Izrael nestříleli. Otázka je, jak to bude s jejich odchodem.

  Je to dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasně, že jsou Iránci v Sýrii se souhlasem vlády. Od začátku je podporují v boji proti terorizmu. Na Izrael nestříleli. Otázka je, jak to bude s jejich odchodem.

  Je to dost trapný, jak ve chvíli, když se podaří vyčistit Damašek od teroristů, tak začnou Izraelci útočit jak šílení. Iránci si nemůžou nechat všechno líbit.
  My sice můžeme mít pro Izrael slabost a pochopení, ale současný stav si zapříčinili sami. To co po léta podporovali spolu s dalšími sousedy proti Sýrii je hrozný svinstvo. Že za druhý světový trpěli je nopravňuje k prasárnám na ostatních do konce světa.
  Skrýt celý příspěvek

 • bbeeddoo
  08:23 10.05.2018

  tu http://www.ceskenoviny.cz/zpra... sa pise okrem ineho:
  Íránské elitní jednotky Kuds, které spadají pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tu http://www.ceskenoviny.cz/zpra... sa pise okrem ineho:
  Íránské elitní jednotky Kuds, které spadají pod revoluční gardy, vyslaly v noci na dnešek na izraelské pozice v okupovaných Golanských výšinách 20 raket. Podle Conricuse izraelský systém protiraketové obrany čtyři střely zachytil, další nedoletěly do svých cílů a spadly ještě v Sýrii. Před útokem se oblasti ozvaly sirény a místní obyvatelé se schovali do krytů. Informace o zraněných na izraelské straně nebyly známy, armádní mluvčí informoval pouze o o tom, že došlo k "menšímu" poškození izraelských vojenských základen, napsal list The Times of Israel. By ma zaujimalo ze co pozkodilo izraelske zakladne? Ked pisu ze 4 strely zachytil protiraketovy system a ostatne nedoleteli na svoje ciele.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:20 10.05.2018

  P.s
  Vypadá to že na blízkém východě zešílely,podle aktuálních konfliktů se na Golanech přestřelují Syřané a Izraelci pomocí dělostřelectva a tanků,rakety na Izrael vypálily i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  P.s
  Vypadá to že na blízkém východě zešílely,podle aktuálních konfliktů se na Golanech přestřelují Syřané a Izraelci pomocí dělostřelectva a tanků,rakety na Izrael vypálily i Syřané,Izrael útočí desítkami letounů na Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:09 10.05.2018

  PavolR
  Nečekal jsem že se Írán odváží na útok,tam už přestává sranda.Stále doufám že se spolu nějak dohodnou a nevypukne další válka...
  Jsou Íránské jednotky v Sýrii legálně,t.j. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Nečekal jsem že se Írán odváží na útok,tam už přestává sranda.Stále doufám že se spolu nějak dohodnou a nevypukne další válka...
  Jsou Íránské jednotky v Sýrii legálně,t.j. na pozvání Syrské vlády nebo se tam prostě vetřely jako mnozí jiní?To by mohlo být podstatné,vzhledem k Izraelským útokům na Íránské jednotky v Sýrii a Íránské odvetě.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:30 10.05.2018

  Marthy:
  Iránci začali raketami ostreľovať pozície izraelskej armády na Golanoch: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Iránci začali raketami ostreľovať pozície izraelskej armády na Golanoch: https://svet.sme.sk/c/20822320...

  Skôr než o obsadenie ďalšieho územia môže ísť Bibimu o legalizáciu okupácie Golan - to by bol preňho veľký výsledok, no musela by sa do celého zamiešať aj Sýria a byť prinútená podpísať mier ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:44 09.05.2018

  PavolR
  Je pravda že Rusko vojensky na útok proti Izraeli nemá,možná ani na Irán,situace ke které může dojít-přímý konflikt Iránu a Izraele posouvá Putina do neřešitelné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Je pravda že Rusko vojensky na útok proti Izraeli nemá,možná ani na Irán,situace ke které může dojít-přímý konflikt Iránu a Izraele posouvá Putina do neřešitelné pasti.
  Nicméně stále doufám že k takové válce nedojde,přecijen-Írán vojensky Izrael přímo nikdy nenapadl-vlastně nenapadl ani žádný jiný stát.A pro Izrael by válka s Íránem nemusela být procházka růžovým sadem,tak k tomu snad nedojde.
  Mnohem víc se bojím že Izrael má zálusk uloupit kus území Sýrii-může to maskovat nutností vytvoření nárazníkového pásma či podobně.Na golanech se již připravuje pozemní technika Izraele(tanky a jiné),to nevěstí pro Sýrii nic dobrého-útok Izraele by neměl čím odrazit,vojensky je Sýrie oslabená mnohaletou válkou,kromě toho si nemůže dovolit poslat na golany větší množství techniky a vojáků.Takovou akcí by mohl Izraelský premiér odvrátit pozornost od své osoby...:(
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:55 09.05.2018

  Clanek:
  Obe strany môžu mať v podstate na háku, či si pohnevajú nejakého Putina, lebo jeho vojenská sila stačí tak na šikanovanie skupín handrákov. Jediné, čo môže byť zaujímavé, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Obe strany môžu mať v podstate na háku, či si pohnevajú nejakého Putina, lebo jeho vojenská sila stačí tak na šikanovanie skupín handrákov. Jediné, čo môže byť zaujímavé, je ruské právo veta v BR OSN, no tam je otázka nakoľko má vôbec Putin manévrovací priestor, keďže bez Iránu sám Asada vojensky neudrží a Irán to vie.
  To skôr pre neho bude výzva, ako z celej situácie vyjsť, ak aj nie bez istej straty prestíže, tak aspoň nie so zakrvavenou hlavou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:38 09.05.2018

  Ten konflikt je nevyhnutelny. Iran je posledni vyznamna sila v regionu se silnou protiizraelskou retorikou (a je docela jedno co si mysli prumerny iranec, kdyz je tam jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten konflikt je nevyhnutelny. Iran je posledni vyznamna sila v regionu se silnou protiizraelskou retorikou (a je docela jedno co si mysli prumerny iranec, kdyz je tam jejich vedeni nazene), ktera si zatim na Izraelu nenamlatila hubu. Jiste zkusenosti asi kazdy musi ziskat sam a ted bude na rade Iran. No a Izrael taky nebude jen cekat nez mu to tam zacne litat, takze ten tomu jde naproti uz nejakou dobu (uprimne, pri tom posilovani pozic Iranu v Syrii se mu nemuze nikdo divit).
  Zajimave na tom celem bude kdy a jak se Izrael rozhodne vyporadat s jadrem v Iranu, a taky kdo si ziska na svou stranu Putina, protoze toho si ze zucastnenych stran nebude chtit pohnevat nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:38 09.05.2018

  KOLT: není mi z toho dobře:-( Na podzim jsem měl v plánu se do Iránu zase podívat, tak mě vývoj netěší. Osobně si myslím, že si Donald s Bibim vaří tuhle polívčičku hlavně kvůli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: není mi z toho dobře:-( Na podzim jsem měl v plánu se do Iránu zase podívat, tak mě vývoj netěší. Osobně si myslím, že si Donald s Bibim vaří tuhle polívčičku hlavně kvůli upovídaným hérečkám a podivnému bohatnutí Bibiho příbuzenstva. A Mohamed bin Salmán přikládá polínka a fouká, aby si kluci nespálili hubu.
  Fakt netuším, kde by Iránci vzali rekruty na nějakou akci proti Izraeli. Dle nálad místních, co jsem napříč zemí zaznamenal, by mě nepřekvapilo, kdyby za takové nápady obyvatelstvo ajatoláhy hnalo sviňským krokem.
  Dovolím si tvrdit, že úroveň antisemitismu mezi obyvatelstvem v Iránu je podstatně nižší, než u nás. Však taky tamní židovská diaspora několik let odmítá opakované nabídky Izraele na vystěhování. A ač jsem usilovně pátral, našel jsem jen pár letáčků o tom, jak v USA bijou černochy. Proti Izraeli nic. Ale uznávám, je to jen subjektivní zkušenost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:30 09.05.2018

  Židé se rádi perou o prázdninách (můžou ale překvapit).

  Židé se rádi perou o prázdninách (můžou ale překvapit).

 • PavolR
  13:43 09.05.2018

  KOLT:
  Možno to boli práve tie dokumenty, ktorými sa oháňal Bibi posledne. :-) Každopádne, keby samotní Iránci v amoku niečo neurobili, tak im je stále možné ušľachtilo ponúknuť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  Možno to boli práve tie dokumenty, ktorými sa oháňal Bibi posledne. :-) Každopádne, keby samotní Iránci v amoku niečo neurobili, tak im je stále možné ušľachtilo ponúknuť dohodu za podmienok, ktoré odmietnu a bude dôvod na zásah. Lebo ak má niečo vypuknúť, tak to musí byť v takom časovom horizonte, aby bol do izraelských volieb (najneskôr november 2019, no pri rýchlom úspechu nemožno vylúčiť Bibiho taktiku predčasných) už jasný výsledok a zároveň, aby sa povolaní rezervisti nemuseli prepúšťať a nova povolávať (vyzerá to blbo a má to aj demoralizujúci vplyv). Taktiež Trump sľúbil skoré stiahnutie vojakov zo Sýrie, no zrejme tak neurobí, kým tam bude Irán.
  Putin dnes zrejme dostane od Bibiho ponuku, aby vo vlastnom záujme prispel v rámci svojich možností k vytlačeniu Iránu zo Sýrie, alebo upozornenie, aby sa do toho aspoň nemiešal.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:03 09.05.2018

  PavolR, jj, vypadá to skutečně vážně :-/ V Izraeli se prý teď všude řeší Írán... Jen mi není jasné, jestli skutečně ví něco kompromitujícího o jejich nukleárním programu, nebo to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, jj, vypadá to skutečně vážně :-/ V Izraeli se prý teď všude řeší Írán... Jen mi není jasné, jestli skutečně ví něco kompromitujícího o jejich nukleárním programu, nebo to bude jak v Iráku... Pokud se tedy skutečně Írán nechystá k nějaké blbosti, ale to by museli mít z toho horka fakt uvařený palice, aby zaútočili na Izrael. Už takhle je vyčerpává Sýrie, Irák a Jemen. A ještě do toho nejsilnější armáda v regionu? Navíc doma by jim to nikdo až tolik nežral (na rozdíl od sporu se sunity), běžní Íránci nejsou proti Izraeli naladění ani zdaleka tolik jak by se zdálo z rétoriky jejich vlády...
  Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  12:24 09.05.2018

  Domnívám se že S300 Izraelce nezastaví, oni jsou v uskutečňování svých záměrů dost urputní a těch pár samotných baterií jim to zřejmě ztíží ale neznemožní. Prostě jim přibude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Domnívám se že S300 Izraelce nezastaví, oni jsou v uskutečňování svých záměrů dost urputní a těch pár samotných baterií jim to zřejmě ztíží ale neznemožní. Prostě jim přibude několik dalších cílů.
  Nevím sice jak rychle může baterie po odpalu znovu nabít a vypálit ale věřím že lze PVO přečíslit a zničit ji.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:21 09.05.2018

  ... no, ak do toho ešte započítame:
  1.- že Trump práve včera vypovedal dohodu s Iránom a spustil sankcie;
  2.- že hrozbou colnej vojny môže vydierať Európu, aby zaujala voči ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... no, ak do toho ešte započítame:
  1.- že Trump práve včera vypovedal dohodu s Iránom a spustil sankcie;
  2.- že hrozbou colnej vojny môže vydierať Európu, aby zaujala voči Iránu obdobné stanovisko (a Čínu vlastne tiež) - každý si zráta, čo prinesie menšie finančné straty;
  3.- že je práve na spadnutie mierová zmluva s KĽDR, ktorá môže výmenou poskytnúť kompromitujúce materiály o Iránskom nukleárnom programe a zároveň môže byť pozornosť a potenciál USA plne presmerovaná na Blízky východ;
  4.- že došlo k zmene na poste ministra zahraničných vecí USA ...
  To všetko môžu byť dôsledné prípravy na vojnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:41 09.05.2018

  ...měli... ty jo, já mám teda dneska start...

  ...měli... ty jo, já mám teda dneska start...

 • KOLT
  08:41 09.05.2018

  Navíc měly být povoláni rezervisté, minimálně od letectva a zpravodajství. Není mi jasné, o co tam komu jde. Buď Netanjahuovi fakt hodně teče do bot a vrtí psem, nebo někomu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Navíc měly být povoláni rezervisté, minimálně od letectva a zpravodajství. Není mi jasné, o co tam komu jde. Buď Netanjahuovi fakt hodně teče do bot a vrtí psem, nebo někomu v Íránu pořádně kape na karbid. Snad je to jen bouře ve sklenici vody a Izraelci jsou prostě jen nadmíru opatrní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:44 09.05.2018

  Izrael uviedol jednotky pri hraniciach so Síriou do pohotovosti a dal otvoriť kryty CO. Vraj registroval čudné správanie Iráncov na druhej strane

  Izrael uviedol jednotky pri hraniciach so Síriou do pohotovosti a dal otvoriť kryty CO. Vraj registroval čudné správanie Iráncov na druhej strane

 • KOLT
  06:08 09.05.2018

  Aby za chvíli o nudu nepřišla jen obsluha PVO. Skoro to začíná vypadat, jako by se tam schylovalo k něčemu horšímu než jen ke kočkování...

  Aby za chvíli o nudu nepřišla jen obsluha PVO. Skoro to začíná vypadat, jako by se tam schylovalo k něčemu horšímu než jen ke kočkování...

 • Marthy
  22:15 08.05.2018

  Obsluhy Syrské PVO se nijak nenudí,je hlášený další Izraelský vzdušný útok,zatím to vypadá na útok letadly z Libanonu a možná i útok balistickými raketami z Izraele.
  Flanker ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obsluhy Syrské PVO se nijak nenudí,je hlášený další Izraelský vzdušný útok,zatím to vypadá na útok letadly z Libanonu a možná i útok balistickými raketami z Izraele.
  Flanker jirka
  I starším systémům PVO lze přeposlat údaje z jiných zdrojů v reálném/nebo téměř reálném čase,není to výsada digitálního bojiště-to je jen dokonalejší a pro obsluhy PVO systémů jednodušší.No pokud máte na mysli že starší Ruské PVS nejsou kompatibilní s novými tak to jen zčásti,data např.s A-50 určitě prvně putuje do Ruského velitelského centra PVO v Sýrii,tam se zpracuje a pošlou ho na velen í Syrské PVO,odtamtud na jednotlivé systémy jejich PVO.
  Vždyť i Irák měl svoji PVO napojenou na centrální velení,a to bylo před 30-ti lety.To že se USA podařilo tuto síť (Kari)zničit znamenalo pro Irák jediné-jednotlivé prvky jejich PVO museli bojovat v podstatě na vlastní pěst,samostatně,a to jejich účinnost výrazně omezilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:54 08.05.2018

  https://www.rt.com/news/426076...

  V Sýrii prišlo Rusko o Ka-52 i s posádkou.

  https://www.rt.com/news/426076...

  V Sýrii prišlo Rusko o Ka-52 i s posádkou.

 • flanker.jirka
  11:36 07.05.2018

  Marthy: vyčlenění satelitů pro takový účel si spíše představte, tak že upravili dráhy satelitů, aby v častějším intervalu přelétaly nad Syrií. Pokud máte na mysli například ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: vyčlenění satelitů pro takový účel si spíše představte, tak že upravili dráhy satelitů, aby v častějším intervalu přelétaly nad Syrií. Pokud máte na mysli například geostacionární dráhy, tak pak musíte počítat se vzdáleností satelitu od Země jako je na tady na odkazu:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  K propojení PVO systémů Ruska, včetně A 50, by potřebovali mít vše v digitální podobě i na starých PVO systémech Sýrie, pochybuji, že v případě občanské války v Syrii někdo myslel na tyto věci, obvzláště víme-li, že dost PVO stanovišť bylo po určitou dobu i na území ovládaném ISIL.

  Ideálním prostředkem by byl UAV s obdobnými vlastnostmi, jako je Global hawk, ale o tom si mohou rusové a syřani nechat zdát, nebo si něco podobného objednat z Číny.

  Na OTH radary zapomeňte, ty má Rusko jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:55 07.05.2018

  @Marthy

  nesmíš věřit všemu, co píšou například na „Aktuálních konfliktech“. Co mohou Rusové sledovat v Sýrii a přilehlých i nepřilehlých územích? Zkus si sám najít odpovědi na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Marthy

  nesmíš věřit všemu, co píšou například na „Aktuálních konfliktech“. Co mohou Rusové sledovat v Sýrii a přilehlých i nepřilehlých územích? Zkus si sám najít odpovědi na následující otázky:

  1. Zahorizontální OTH radary – kde jsou ruské OTH radary umístěny? Co dokážou sledovat?

  2. Ruské průzkumné satelity pro sledování pohybů lodí? Jaké satelity to jsou? Jaké je jejich pokrytí?

  3. Ruské satelity včasné výstrahy pro sledování odpalu balistických raket? Jaké satelity to jsou? Jaké je jejich pokrytí? Co dokážou zachytit?

  4. Ruské námořní průzkumné letouny - Kolik jich působí v zájmové oblasti (Středozemí moře, Rudé moře, Perský záliv)? Kolik plavidel/svazů má ve stejných oblastech západní koalice?

  5. Ruská hladinová plavidla a ponorky pro stínování plavidel západní koalice – Kolik jich působí v zájmové oblasti (Středozemí moře, Rudé moře, Perský záliv)? Kolik plavidel má ve stejných oblastech západní koalice?

  6. Jak se informace získané těmito senzory dostanou do velitelských stanovišť PVO v Sýrii?

  Pro lepší představu přikládám jedno video, které sice není o ruských systémech, ale dává to určitou představu o technické náročnosti systému PVO, který musí působit na ohromeném území: https://www.youtube.com/watch?... (hlavně část od 3:20).
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:44 06.05.2018

  flanker jirka
  Zle jste mě pochopil-myslím tohle:Odpálené střely pravděpodobně sledovaly Rusové pomocí své techniky-pasívními radary,možná OTH radary,svými letouny (A-50?),údaje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker jirka
  Zle jste mě pochopil-myslím tohle:Odpálené střely pravděpodobně sledovaly Rusové pomocí své techniky-pasívními radary,možná OTH radary,svými letouny (A-50?),údaje předali Syrskému velitelství PVO-a těm se to velice hodilo,o tom žádná.To že by sami měli s detekcí a sledováním letu NLC velké problémy a mnoho střel by jim "uniklo"či by je zachytily až na poslední chvíli je mi jasné.
  Sýrie je v centru dění,přitahuje pozornost celého světa.Už před 3-mi lety se tady psalo že Rusko vyčlenilo cca 10 průzkumných satelitů různého určení pro sledování Sýrie a okolí.Lze lehce předpokládat že vzdušnou situaci nad Sýrii Rusové sledují i pomocí OTH radarů,u pobřeží bude slídit nějaká ta ponorka atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:11 06.05.2018

  Marthy: Sýrie má minimální možnosti vést průzkum proti NLC nad většinou svého území. Zapomeňte na OTH radary i na pasivní systémy. Jak psal Shania, kdoví kolik toho mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Sýrie má minimální možnosti vést průzkum proti NLC nad většinou svého území. Zapomeňte na OTH radary i na pasivní systémy. Jak psal Shania, kdoví kolik toho mají bojeschopného a jak mají vycvičené obsluhy.
  To nevykompenzuji ani dodávky S 300. I kdyby je obsluhovali vagnerovci, protože těch systémů moc nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:50 06.05.2018

  Marty: PVO jako relativne bezpecna sluzba se stala odlozistem pro syny ruznych VIP. Ohledne kompetence obecne, nemusim ti snad popisovat co se stane pokud politicka spolehlivost ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marty: PVO jako relativne bezpecna sluzba se stala odlozistem pro syny ruznych VIP. Ohledne kompetence obecne, nemusim ti snad popisovat co se stane pokud politicka spolehlivost ma prednost pred schopnostmi a k tomu si pridej obrovskou korupci.

  cimpak asi tak rusove sleduji lode v rudem mori a v zalivu?

  rusove v podstate nemeli siranum ani co poskytnout s tim minimem senzoru co tam maji, awac by byla jedina vyjimka.

  rusove syranum neprodali t90, syrie totiz nema penize od zacatku konfliktu.... t90 platilo irgc a slouzi u jejich proxi
  s300 by byla prvni vec co by tam rusove dodali zadara....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  19:32 06.05.2018

  Ze satelitů lze zjistit odpal střel-už tahle informace byla pro PVO Sýrie velmi cenná.Nemám tím na mysli že by snad dokázali přesunout své PVS jinam,to ani nebylo třeba.Systémy PVO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze satelitů lze zjistit odpal střel-už tahle informace byla pro PVO Sýrie velmi cenná.Nemám tím na mysli že by snad dokázali přesunout své PVS jinam,to ani nebylo třeba.Systémy PVO přece brání potenciální cíle náletů pořád,nebylo nijak těžké předem odhadnout na co se útok zaměří-budovy které mají něco společného s chem.průmyslem a letiště ze kterých se údajný chemický útok uskutečnil.
  Jinak,na Ruském MO nejsou nějací hurvínci,určitě sledovali pohyb všech lodí v oblasti,ne jen jednu.
  Teoreticky-po té co Rusové zaznamenaly odpal střel mohli je začít sledovat mnoha způsoby-pasivními radary,letouny,možná i zahorizontálním radarem (pokud ten dokáže sledovat NLC na pozadí moře) a informace přeposlat Syrskému velitelstí PVO.
  Co se týká osádek Syrských PVS tak jsem nikdy neslyšel že by šlo o pro ně podřadný post kde posílají nějaké hlupáky.Mám za to že svému řemeslu rozumí dobře,ostatně poslední roky jsou v neustálé permanenci.Oni také dobře vědí že jim jde o život-pokud nestačí zareagovat či něco zvořou budou mrtví.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  O tom že je Syrská PVO napojená na Ruskou mluvil jakýsi Ruský generál ve zprávě o vývoji války v Sýrii,jasné že nevím jaké info Rusové Syřanů, poskytují,z jakých zdrojů,nicméně propojená na nějaké úrovni je,to je fakt.No,pokud by Rusové Syřanům nevěřily,proč by se za ně stavěli?Proč by jim tedy poskytli moderní zbraně,jako T-90,a teď ten S-300?To je přeci nesmysl...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:25 06.05.2018

  Marthy, tak zrovna sledování NLC ze satelitů je, obávám se, z říše snů. Natož, aby byla data online posílána na poměrně obstarožní systémy syrské PVO.

  Jinak díky všem za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, tak zrovna sledování NLC ze satelitů je, obávám se, z říše snů. Natož, aby byla data online posílána na poměrně obstarožní systémy syrské PVO.

  Jinak díky všem za informace!
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:20 06.05.2018

  pokud vim, tak ruske systemy nejsou propojene se syrskymi ( rusove jim neveri) a syrani maji jen dve oblasti pokryte dvema separatnimi IADS - damasek a homs.

  syrska pvo navic ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud vim, tak ruske systemy nejsou propojene se syrskymi ( rusove jim neveri) a syrani maji jen dve oblasti pokryte dvema separatnimi IADS - damasek a homs.

  syrska pvo navic ma velky nedostatek lidi a i pres nekolik dobrych dustojniku a to ze to nejmin prestizni sluzba slouzi tam dosazene deti dustojniku.

  jako zbytek jejich ozbrojenych slozek tedy trpi dosazovanim lidi kvuli postaveni a ne schopnostem, minimem vycviku atd.

  dost systemu co maji papirove k dispozici jsou uz jen navnady (vetsina sa 2) a nebo jsou zakonzervovany.

  Marty: problem byl v tom ze zatimco rusove primo stinovali D. Cook a tak se snazili zaznamenat odpal. utok byl proveden jinymi lodmi z uplne jinych mori... az ny virginii a fr a gb vzdusny utok.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  07:51 06.05.2018

  Marthy: jaké čidla by podle Vás měl mít satelit na sledování nízkoletících cílů a kolik by jich bylo třeba ke spojitému sledování?
  Jakou dráhu by ten satelity nebo více satelitů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: jaké čidla by podle Vás měl mít satelit na sledování nízkoletících cílů a kolik by jich bylo třeba ke spojitému sledování?
  Jakou dráhu by ten satelity nebo více satelitů měl mít?
  Když jste popsal co Vám stačí ke sledování, tak si musíte uvědomit, že musíte hlídat minimálně okruh 1500 km okolo cílů. Strategické bombardery k takovému útoku mohou odstartovat klidně 8 hodin před provedením z druhé strany Země.
  Syrská PVO nejspíše věděla, že něco přiletí a nebudou na tom amíci šetřit, ale pochybuji, že by o konkrétních trasách střel věděl, mimo států, které je použily. Obecně se dá předpokládat, že si vyberou příletové trasy na základě známých postavení PVO a pošlou je nejčlenitější částí terénu na cestě k cílům. A nějaká reakce manévrem pak bude v řádu pár hodin proveditelná pouze s Pantsiry. U ostatních systémů, které Syrie má to za dvě hodiny ani nesbalíte, mám na mysli S 125 a S 75.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  00:17 06.05.2018

  Flanker jirka
  Info beru hlavně s portálu "aktuální konflikty",dávají tam sat.snímky z Ruské základny v Sýrii,obvykle tam bývá 1-2 A-50.
  Jinak satelity na odhalení NLC-proč by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker jirka
  Info beru hlavně s portálu "aktuální konflikty",dávají tam sat.snímky z Ruské základny v Sýrii,obvykle tam bývá 1-2 A-50.
  Jinak satelity na odhalení NLC-proč by to nešlo,když USA doslova nahrají Rusku a Sýrii na smeč,útok ohlásí předem...stačí sledovat pohyb lodí,tankerů a strategických bombardérů.Start střel tomahawk z lodí satelity určitě odhalit dokáží,když je sledují.To dalo Syrské PVO drahocený čas na přípravu.Pokud měli Rusové ve vzduchu A-50 (proč by neměli-věděli celkem přesně že útok bude během +- několika dní,a zatím USA vždy,pokud se pamatuju,útočily za tmy)tak Syrská PVO věděla o útočících střelách vše co potřebovala,podmínky jako při cvičných střelbách :)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:33 05.05.2018

  Starlight, KOLT: nevíte jak mají syrani organizačně zařazené systémy Buk M1 a Buk M2? Právě tyto systémy by při propojení s ostatními měli dobrou šanci na působení proti NLC. Každý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight, KOLT: nevíte jak mají syrani organizačně zařazené systémy Buk M1 a Buk M2? Právě tyto systémy by při propojení s ostatními měli dobrou šanci na působení proti NLC. Každý telar Buk M2 má schopnost vyhledávat cíle v sektoru 120° a působit současně na 4 cíle v sektoru 90° (používá na to stejný počítač jako Mig 31 u Zaslonu). Výrobce k systému nabízí i střelecký radar na rameni s výškou antény 21 metrů, u Syřanů jsem ale nic takového na netu nenašel.

  http://www.ausairpower.net/APA...

  ...nahradit na postavení obstarožní S 125 a S 75 těmi Buky, tak si hodně pomohou. Teda pokud jim nějaké fungují, po takové době války možná měli priority více v udržení bojeschopné pozemní techniky
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:05 05.05.2018

  KOLT, Marthy: využívat pro palebný prvek radar 90 km je relativní záležitost, na tuto vzdálenost radar uvidí cíle nad 350 metrů výšky, pokud nebude členitý terén, odhad pro výšku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, Marthy: využívat pro palebný prvek radar 90 km je relativní záležitost, na tuto vzdálenost radar uvidí cíle nad 350 metrů výšky, pokud nebude členitý terén, odhad pro výšku antény v 10 metrech. To je spíše teoretické využití.
  Rádiové spojení mezi odpalovaky, C2 a radary je lepší z důvodu mobility, nemusí se nikde tahat kabely a pevné limity vzdálenosti při rozvinutí.
  Marthy, máte nějaké info k tomu zda v Sýrii stále někde krouží A 50? Rusové tam moc systému nemají a dokáží z budou pokrýt něco co přilétne z moře. Na východ od Latakie a Tartusu jsou hory přes které neuvidí. Tak že zbytek závisí na tom co zbývá z průzkumných systémů Sýrie. Pokud bych měl něco plánovat, tak pak jednoduše lze poslat střely mimo horizont ruských radarů, ty střely mají dost dlouhý dolet na to, aby mohly kličkovat dle potřeby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  22:56 05.05.2018

  @KOLT

  1) Díky. Ano správně WDU-36/B. WD = explosive warhead , U = unit, /B = převážené v letadle nebo letecké munici, určeno ke spotřebě během mise (to jsem si nevymylsel, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT

  1) Díky. Ano správně WDU-36/B. WD = explosive warhead , U = unit, /B = převážené v letadle nebo letecké munici, určeno ke spotřebě během mise (to jsem si nevymylsel, ale je to podle normy MIL-STD-875).

  Kromě těla a hlavní trhaviny tam bude počinková nálož (hlavní trhavina je záměrně málo citlivá na iniciaci exploze) a pochopitelně dnový zapalovač (programovatelný, Block III měl dvě samotná zařízení, Block IV má oboje v jedné jednotce), který iniciuje počinkovou nálož. Ještě tam je bezpečnostní mechanismu ostrá-slepá (pyrotechnicky aktivovaný), který celou hlavici odjistí během letu po splnění nějakých podmínek.

  2) Použití AWACSů A-50 má v konkrétním syrském případě možná určitou slabinu. Pokud jsou veřejné zdroje pravdivé, tak Rusové mají v Sýrii dlouhodobě jen jeden a v současnosti krátkodobě dva letouny A-50U a pravděpodobně žádný vzácný tanker. Při výdrži 7-8 hodiny bez doplňování paliva za letu musí dobře rozvrhnout síly. 24 hodin ve vzduchu pokryjí se dvěma letouny jen po krátkou dobu, než se technika porouchá a lidé unaví.

  A filtrovat hustý civilní letecký provoz okolo Sýrie a provoz ve Středozemním moři také ubere nějakou detekční kapacitu.

  3) Nevím o žádném satelitu (natož Ruském), který by dokázal sledovat střely s plochou dráhou letu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:59 05.05.2018

  Flenker jirka
  Syrská PVO je propojená s Ruskou kterou tam Rusko má,pravděpodobně dostávají info v real čase i z Ruských A-50 a satelitů,takže je pravděpodobné že by měli na obranu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flenker jirka
  Syrská PVO je propojená s Ruskou kterou tam Rusko má,pravděpodobně dostávají info v real čase i z Ruských A-50 a satelitů,takže je pravděpodobné že by měli na obranu proti NLC relativně dost času,i na použití letounů hotovostní letky.
  Ale co je zajímavé že v případě IAF útoku na Íránské cíle v Sýrii Syrské PVO ani neštěkli...když k tomu přidám že Izraelský premiér se má údajně zúčastnit dne vítězství v Moskvě tak to celé je ještě zajímavější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  21:30 05.05.2018

  @KOLT

  1) Doplním Marthyho. Ty čísla, jsou platná právě pro systém S-300PMU-2 (SA-10d), který je hodně vylepšený právě ve vzdálenostech jednotlivých prvků systémů. Nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT

  1) Doplním Marthyho. Ty čísla, jsou platná právě pro systém S-300PMU-2 (SA-10d), který je hodně vylepšený právě ve vzdálenostech jednotlivých prvků systémů. Nejlepší článek o této verzi je zde: https://www.valka.cz/clanek_13... . Je tam i schéma včetně schématu vzdálenosti mezi PLRK (radiolokátor ozáření a navedení/přehledový a střelecký radiolokátor + přepravně-odpalovací vozidla) a prostředky řízení a velení (stanoviště vedení a řízení + vyhledávací/přehledový radiolokátor). Ale vzdálenost mezi přepravně odpalovacím vozidlem a střeleckým radiolokátorem tma není specifikovaná).

  2) Pro starší systém S-300PMU (SA-10b) slovenské letectvo pustilo ven toto schéma jejich baterie: http://www.ausairpower.net/XIM... . Vzdálenost je 120 metrů.

  3) Existují také stránky, které se zabývají podobnou postavení S-300 různých uživatelů:

  - Slovensko S-300PMU: http://geimint.blogspot.cz/200...

  - Kypr S-300PMU-1: http://geimint.blogspot.cz/200...

  - Rusko/Ćína S-300Px různé: http://geimint.blogspot.cz/200...

  - Azerbajdžán S-300PMU-2: http://geimint.blogspot.cz/201...

  - Rusko v Sýrii S-400: http://www.janes.com/article/7...

  Pro zlepšení dosahu radiolokátorů se používá zdvihací plošina řady 40V6 přímo v místě PRLK. Z uvedených uživatelů, ale nikdo není v postavení Sýrie, která pravidelně dostává ze všech směrů „přísun“ nejmodernější letecké munice od Izraele a západních mocností.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:28 05.05.2018

  Starlight, máte znalost, co všechno ta hlavice obsahuje krom obalu a výbušniny?
  Mmchd, není to WDU-36/B (nikoliv P)? Já se v těch označeních ovšem dost ztrácím, protože mnohde se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight, máte znalost, co všechno ta hlavice obsahuje krom obalu a výbušniny?
  Mmchd, není to WDU-36/B (nikoliv P)? Já se v těch označeních ovšem dost ztrácím, protože mnohde se tak označují i starší 450kg hlavice...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:25 05.05.2018

  flanker.jirka, Marthy, díky oběma! V podstatě mi šlo o to "...Ale mít dopředu informací, že mám očekávat cíle z určitého směru a znát případně i jejich počet pomůže k reakčním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, Marthy, díky oběma! V podstatě mi šlo o to "...Ale mít dopředu informací, že mám očekávat cíle z určitého směru a znát případně i jejich počet pomůže k reakčním časům systému...." Protože to je hodně zásadní hlavně ve chvíli, kdy mám horizont už dost blízko odpalovacímu stanovišti s naváděcím radarem něčím zastíněný. Třeba v podmínkách našich pahorkatin a vysočin by PVO u některých objektů (nebo shromaždišť atp.) měla na reakci sotva pár vteřin, protože radar umístěný vedle ní (i kdyby byl na stožáru) prostě nemá šanci přes ty kopce okolo vidět. Čili bude určitě nutné mít přehledový radar někde na kopci, jen mi šlo o to, jak daleko ho můžou dát. 90 km je slušné, byť při REB by se to asi snížilo. Zase na 1600 km se REB dělá dost špatně :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:09 05.05.2018

  KOLT: kombinace se stíhači je vždy dobrá, ale vyžadovalo by to lepší průzkum, například zmiňovaný A 50, nebo aerostat, aby měli informací o NLC dříve a získali čas pro vzlet. Bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: kombinace se stíhači je vždy dobrá, ale vyžadovalo by to lepší průzkum, například zmiňovaný A 50, nebo aerostat, aby měli informací o NLC dříve a získali čas pro vzlet. Bez něj by stíhači museli být nahoře nepřetržitě, protože cíle v 20 metrech v členitějším terénu uvidí radary tak možná poslední minutu nebo dvě jejich letu a za tu dobu se pilot ani neusadi v mašině. Nelze brát dosah pouze ve vzdalenostech, ale i časové okno, ve kterém ten cíl bude obrana schopna vidět, při rychlostech 950 km/h a dosahu na malé výšce je to relativně krátká doba.
  Vzdálenost odpalovaku od radaru dokáže prodloužit pouze maximální dosah systému, ale pochybuji, že proti nizkoleticich cílům, pokud radar je na jiném stanovišti, tak bude mít dosahy podle jeho vlastního stanoviště. U S 300 s TVM navedením to bude podobné jako u Patriotů. Jiné systémy, které používají střely s koncovým samonavedenim a datalinky mohou být odpalovaky dále.

  Marthy: tak jak mají systémy v současném stavu mohou pouze mezi různými systémy předávat přehledovou informaci. Pantsir má jiný systém navedení vyžadující jeho vlastní typ střeleckého radaru. Ale mít dopředu informací, že mám očekávat cíle z určitého směru a znát případně i jejich počet pomůže k reakčním časům systému.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  19:21 05.05.2018

  Kolt-odpalovací systémy + náváděcí radary můžou být vzdáleny od přehledového radaru (a v.stanoviště) údajně až 90Km,spojení rádiově.
  Jak daleko mohou být naváděcí radary od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt-odpalovací systémy + náváděcí radary můžou být vzdáleny od přehledového radaru (a v.stanoviště) údajně až 90Km,spojení rádiově.
  Jak daleko mohou být naváděcí radary od odpalovačů netuším.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  18:42 05.05.2018

  Ještě se vrátím k střelám Tomahawk a jejich bojovým hlavicím.

  S těmi čísly má očividně problém i ruské MO, kterému se také moc nedařilo. :-) Nejdříve mluvčí ruského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě se vrátím k střelám Tomahawk a jejich bojovým hlavicím.

  S těmi čísly má očividně problém i ruské MO, kterému se také moc nedařilo. :-) Nejdříve mluvčí ruského ministerstva obrany 16. dubna s vážnou tváří prohlašoval, že americké střely Tomahawk mají podle verze bojovou hlavici o síle až půl tuny v tritolovém ekvivalentu (od času 1:05, https://www.youtube.com/watch?...

  Už další týden, 25. dubna, stejné ruské MO na další bombastické tiskové konferenci bez mrknutí oka tvrdí, že Tomahawk obsahuje už jen 150 až 200 kg trhavin (čas od 5:05, https://www.youtube.com/watch?... ). Takže, co si vybrat? Tolik k důvěryhodnosti prohlášení ruského MO.

  A přitom to nejsou žádné tajné údaje a střely Tomahawk jsou ve službě už téměř 35 let a bojové hlavice WDU-36/P pak vstoupily do operační služby už v roce 1993. 25 let je snad už dostatečně dlouhá doba na to, aby jim to neuniklo.

  Jak už zde bylo napsáno, tak bojová hlavice WDU-36/P v střelách Tomahawk Block III a Block IV má hmotnost cca 313 kg. Z toho je pouze 120 kg trhaviny PBXN-107 II. Pokud se vezmou standartní tabulky, tak 120 kg PBXN-107 odpovídá cca 170 kg TNT. Zbytek tvoří titanové tělo hlavice se zesíleným tvarovaným čelem, které slouží k probití cíle. Celkové rozměry jsou cca průměr 0,4 m x délka 1,2 metru. Takto vypadá titanový výkovek těla hlavice před obrobením: http://ellwoodcloseddiegroup.c... (foto č. 6).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  18:11 05.05.2018

  Na Slovensku poznáme parametre S 300.Ak je tu niekto z Nitry mohol by nieco k tejto téme napísať.

  Na Slovensku poznáme parametre S 300.Ak je tu niekto z Nitry mohol by nieco k tejto téme napísať.

 • KOLT
  17:47 05.05.2018

  flanker.jirka: Správná připomínka, díky :-)

  Účinnost S-300 bude záviset na parametrů, které neznáme – typ použitých radarů, jejich umístění v terénu, typ použitých střel, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: Správná připomínka, díky :-)

  Účinnost S-300 bude záviset na parametrů, které neznáme – typ použitých radarů, jejich umístění v terénu, typ použitých střel, spolupráce s letadly... jak píší f.j, Marthy a Kozlus. Hrozně bude záviset na propojení celého syrského systému PVO. V tomto směru by mě zajímaly tři věci, někdo znalejší by mi je určitě dokázal zodpovědět:

  1) V jaké vzdálenosti od střelecké části systému S-300 mohou být umístěné jeho radary. Tzn. je možné je dát třeba na kopec 20 km vzdálený? Tak nějak bych předpokládal, že ano, když dokáže přijímat informace i ze zcela odlišných prostředků, které také nesedí kousek od něj. Je jasné, že v případě REB by se použitelná vzdálenost zásadně snížila, ale dráty to asi v nejhorším jistí :-)

  2) Dokáží prostředky jako A-50 odhalit nízkoletící křižující střelu proti zemi, případně na jakou vzdálenost to tak zvládnou? Předpokládám, že Tomahawk by zvládnout měly, jen právě nevím, na jakou dálku. JSM, JASSM, Taurus a podobné už asi budou drobet oříšek...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:33 05.05.2018

  Marthy: pokud jsou do systemu zapojena i ruska vozidla veleni a rizeni palby, tak by melo jit vzit data z AWACSu A-50 (nebo jinych prehledovych radaru na zemi) a posilat je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: pokud jsou do systemu zapojena i ruska vozidla veleni a rizeni palby, tak by melo jit vzit data z AWACSu A-50 (nebo jinych prehledovych radaru na zemi) a posilat je podrizenym celkum, tedy nejspis posledni verze S-300/350/400, Buk, Pancir a nejspis i novy Tor. Dokonce na tohle snad jdou napojit i ty nove z ramene odpalovane Igly.
  Tedy, nejspis jde o prenos dat pri zamereni cile, ne o navadeni rakety po vystrelu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:07 05.05.2018

  P.s-flanker.jirka
  Dá se pro zaměřování raket s Panciře použít propojení s radary proti nízkoletícím cílům systému S-400?

  P.s-flanker.jirka
  Dá se pro zaměřování raket s Panciře použít propojení s radary proti nízkoletícím cílům systému S-400?

 • Marthy
  15:05 05.05.2018

  Pokud ty s-300 Syřané opravdu dostanou mám za to že by od nich bylo rozumné začít aktivně používat své Mig-29,mít nějaké pohotovostní letouny aby systému S-300 pomohli v případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud ty s-300 Syřané opravdu dostanou mám za to že by od nich bylo rozumné začít aktivně používat své Mig-29,mít nějaké pohotovostní letouny aby systému S-300 pomohli v případě útoku,-a naprosto nezbytně v případě že by se protivník pokusil systém zničit zahlcením např.pomocí SPDL.Pokud budou spoléhat že se S-300 ubrání sám tak o něj brzo přijdou.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:22 05.05.2018

  KOLT: díky za info, jen bych si dovolil tvrdit že dosah tomahawku je spíše už dolet než dostřel.
  Použití střel z S 300 nebo S 400 proti ŘSPDL může být výhodné při použití radaru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: díky za info, jen bych si dovolil tvrdit že dosah tomahawku je spíše už dolet než dostřel.
  Použití střel z S 300 nebo S 400 proti ŘSPDL může být výhodné při použití radaru na stožárech 40V6M nebo 40V6MD, kdy jsou antény radarů ve výšce cca 25 m a 42 m. To už posune horizont na cíle v 20 metrech dále než je dosah Pantsiru, který rusové u S 400 používají. Ekonomicky jsou výhodnější mnohem levnější střely Pantsiru.
  Každopádně pak už bude muset útočící strana hodně počítat kolik střel bude zapotřebí k zahlcení systému. Bude záležet na palebném průměru PVO s ohledem na to, že nebude čas na případné přebíjení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:15 05.05.2018

  Záleží na tom jaký systém S-300 Sýrii Rusové dodají,kolik bude mít odpalovacích vozů,kolik a jaké rakety.Taky těžko říct jaká to bude přesně verze,pokud půjde o modernější systém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Záleží na tom jaký systém S-300 Sýrii Rusové dodají,kolik bude mít odpalovacích vozů,kolik a jaké rakety.Taky těžko říct jaká to bude přesně verze,pokud půjde o modernější systém s-300 tak může mít dosah na letouny až 200Km.
  Tyhle systémy používané v Rusku mají taky k sobě standartně přiřazeny jednotky REB+klamné atrapy vozidel,těžko říct jestli tohle dostanou k dispozici i Syřané.
  Každopádně podobné prostředky PVO jsou dost složité na obsluhu a údržbu,hádám že aby tan systém byl Syřanům něco platný tak jej budou muset obsluhovat Ruští vojáci,a to nejméně 6-12 měsíců.Takže myslím že jej nasadí spíš na ochranu vládních budov,eventuelně na ochranu důležitého letiště.Prostě-Izraelci se mu budou vyhýbat a naopak systém nebude bránit Íránské jednotky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:06 05.05.2018

  flanker.jirka, náplň neredukovali na 1/4, nýbrž o 1/3 ;-) Stejně jako celou hlavici (+-). Původní hlavice měla cca 450 kg s trhavinou cca 180 kg, nová má cca 340/120 kg. Důvod je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, náplň neredukovali na 1/4, nýbrž o 1/3 ;-) Stejně jako celou hlavici (+-). Původní hlavice měla cca 450 kg s trhavinou cca 180 kg, nová má cca 340/120 kg. Důvod je prostý – nové střely jsou přesnější, čili není potřeba taková nálož. Díky tomu a úspornějšímu motoru se dostřel zvýšil z cca 1000 km na více než 1600 km. Což je do značné míry důležitější, protože to umožňuje útočit z většího dostupu, tedy se odpalovací platforma spíše vyhne moderním systémům protivníka.

  Co se počítání výbuchů týče, tak máte do jisté míry pravdu – ucho rozezná hodně. Nicméně nevím, nevím, jak bude jednoduché spočítat počet výbuchů, když k útoku dojde během několika vteřin (ty budovy jsou tři a docela rozlehlé, čili střely si rozhodně nemusí "překážet"), navíc spousta těch výbuchů se bude odehrávat uvnitř, dost možná i v podzemí těch budov. A samozřejmě některé hlavice mohly mít poruchu a prostě nevybuchnout :-)
  Pochybuji, že kdyby výzkumák naproti našim v několika vteřinách dopadlo 70 střel typu Tomahawk, bych byl schopen přesně spočítat počet výbuchů. Ale třeba ano, zatím tam naštěstí nedopadly ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:53 05.05.2018

  Marthy, souhlas. Ještě bych si tipnul, že rakety Pantsiru budou i na těch malých vzdálenostech i obratněji manévrovat než velké potvory z S-300, čili je to ideální systém na obranu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, souhlas. Ještě bych si tipnul, že rakety Pantsiru budou i na těch malých vzdálenostech i obratněji manévrovat než velké potvory z S-300, čili je to ideální systém na obranu proti křižujícím střelám. Jen jich prostě musíte mít docela hodně, ideálně ukryté tak, aby o nich protivník nevěděl (protože jinak se jim prostě vyhne) a nejlépe doplněné leteckými systémy, které dokáží detekovat letící střely z výšky (nevím, které systémy tohle dokáží, ale asi to nebude něco dostupného jak housky na krámě...). Každopádně kombinace S-300 a Pantsir v moderních versích není něco, co by měl protivník brát na lehkou váhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:48 05.05.2018

  petris, když si tolik ceníte svůj čas, že nechcete číst diskuse k tématu, do nichž přispívají lidé, kteří o problematice ví podstatně více než vy, mějte prosím podobný respekt k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris, když si tolik ceníte svůj čas, že nechcete číst diskuse k tématu, do nichž přispívají lidé, kteří o problematice ví podstatně více než vy, mějte prosím podobný respekt k našemu času, a prostě si ty neinformované plky příště odpustě, jo? :-) Diskutovat s někým, kdo si nečte disku, je fakt žůžo. Pár takových tu už je, jejich příspěvky pak podle toho vypadají... Rozšiřovat jejich řady už netřeba ;-)

  S podotknutím, že hlavice neobsahuje pouze plášť a výbušninu a že hlavice WDU-36/B váží jen 340 kg (díky čemuž se v kombinaci s úspornějším motorem dolet zvýšil na 1600+ km) se loučím. Shania vám koneckonců napsal už dost, abyste mohl začít přemýšlet i jinak než ideologicky.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:43 04.05.2018

  K samotné otázce systémů S 300, pokud je dobře zakomponují do toho co již mají a doplní je kvalitní průzkum, tak to bude problém i pro Izrael.
  Izraelské letectvo cvičilo proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K samotné otázce systémů S 300, pokud je dobře zakomponují do toho co již mají a doplní je kvalitní průzkum, tak to bude problém i pro Izrael.
  Izraelské letectvo cvičilo proti řeckým S 300 a i po těchto manevréch dosti apelovalo na to, aby se původní dodávky do Sýrie zrušili, asi vědí své. Mají i u sebe dost ruských odborníků, kteří emigrovali za lepším životem do Izraele.
  Zajímavější by bylo spíše vybavení syrských systémů novějšími střelami s SARH a ARH navedením, které jsou určeny jak pro S 400 nebo pro BUK M3.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:24 04.05.2018

  KOLT: možná Vás to překvapí, ale lidské ucho rozpozná i 12 výstřelů v sekundě od kulometu. Zapomeňte na to, že i při SWARM použití to vše naráz bouchne, na takové cíle jako jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: možná Vás to překvapí, ale lidské ucho rozpozná i 12 výstřelů v sekundě od kulometu. Zapomeňte na to, že i při SWARM použití to vše naráz bouchne, na takové cíle jako jsou budovy provádí křižující střely i výskok a útočí shora, aby prorazily stropy a explodovaly níže.
  Nemyslím si, že by v tomahawku redukovali náplň sotva na čtvrtinu a používali pak mnohem více raket. To by byli sami proti sobě
  Každopádně, ať si rusové říkají co chtějí, tak objekty, které amíci prezentovali jako cíle, byly zničeny. Je spíše otázkou, zda u těchto cílů byla vůbec nějaká PVO, tipnul bych si něco málo pouze v Damašku a zbytek co mají bude spíše chránit samotnou armádu a její objekty a ne sklady s něčím co tam možná ani už neměli. Pak se dá úder pomocí ŘSPDL naplánovat, tak že se hlavním postavením jednoduše vyhnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:24 04.05.2018

  Beran
  S-300 je významný kvalitativní skok proti S-200,jiná liga.S-200 byl určen primárně na sestřelování bombardérů,průzkumných letounů a podobně ve středních a velkých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beran
  S-300 je významný kvalitativní skok proti S-200,jiná liga.S-200 byl určen primárně na sestřelování bombardérů,průzkumných letounů a podobně ve středních a velkých výškách,S-300 je schopen postřelovat všechny vzdušné cíle.Včetně nízkoletících,tedy i ty SPDL.Ten systém má několik palebných vozidel které můžou používat několik druhů raket.Je jasné že střelba na nízkoletící cíle je limitována terénem,horizontem-účinný dostřel na ně bude u S-300 podobný jako má Pancir,a ten používá mnohem levnější rakety.Na Ruské letiště v Sýrii už bylo podniknuto několik vzdušných útoků a S-300/400 ještě nevypálil-proč taky,na malé drony je to škoda drahé rakety.
  Teoreticky,pokud by měl s-300 bránit nějaké letiště před útokem střel Tomahawk tak to dokáže (do určitého počtu vypálených raket),kdežto s-200 si s nimi neporadí,ostatně i sami Rusové ve zprávě o údajných sestřelech SPDL Syrskou PVO uvedli že systém S-200 nesundal ani jedinou,a to vypálil asi 8 střel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:34 04.05.2018

  petris: sortie rate pred a po https://mobile.twitter.com/Qal...

  rusove v te dobe kompenzovali sorties SyAF.
  Ten narust ke konci je surge, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris: sortie rate pred a po https://mobile.twitter.com/Qal...

  rusove v te dobe kompenzovali sorties SyAF.
  Ten narust ke konci je surge, kdy zbyvajici stroje litali max. sories.
  To pak znamenalo propad v nasledujicich dnech.

  pokud si to spravne pamatuji SyAF prislo o 20% provozuschopnych stroju ktere pouzivali pro bombardovani...

  ---

  https://youtu.be/Mz5pe2C3DDs...

  efekt 4x 1000lb bomby

  mimochodem utok na sest zakladen byl vypusten v prvni ruske verzi...
  v te druhe uz mluvili jen o trech cilech ktere oznamili amici...

  pri lonskem uderu byla otazka par hodin kdy nasli a vyfotili tomahawk co selhal a pristal v latakii.

  ted trvalo dny vyprodukovat par ulomku, bez fotek z terenu, zadna videa aktivni pvo, nic... pokud by je sestrelili, prostor kde trosky hledat by byl dost zuzen. vedeli by presny smer a pribliznou vzdalenost.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  19:29 04.05.2018

  KOLT:

  Príliš si cením svoj čas na to aby som čítal diskusie ktoré ma nezaujímajú. K tomu trepaniu nezmyslov... Trochu som pátral a zistil som že konvenčná hlavica tomahawku má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  Príliš si cením svoj čas na to aby som čítal diskusie ktoré ma nezaujímajú. K tomu trepaniu nezmyslov... Trochu som pátral a zistil som že konvenčná hlavica tomahawku má mať rozmery 0,5 m x 1,20 m, má hmotnosť 450 kg a je mierne kónická. Ak tvrdíš že výbušná náplň tvorí len 120 kg a zvyšok je titánový obal (330 kg), potom mi pre objem ktorý zaberá ten tebou udávaný titánový obal, pri jeho hustote (pre výbušninu som rátal s hustotou hexogénu) vychádza hmotnosť okolo 860 kg. Kónický tvar hlavice uberie tak 20% čo robí vo výsledku hmotnosť obalu cca 680 kg. Teda ak má 450 kilogramová hlavica tomahawku len 120 kg výbušniny a dané rozmery, ten údajný titánový obal by vážil okolo 680 kg a nie 330.
  Čo sa týka typu hlavice, americké zdroje ktoré som našiel udávajú tzv. 1000 pound unitary warhead, čo obvykle býva chápané ako klasická trieštivo-trhavá hlavica, nie priebojná ako naznačuješ.

  Žiadny výbuch 10 tomahawkov naraz v jednej sekunde nikto nikdy nevidel. Technicky by bolo zrejme mimoriadne náročné zabezpečiť aby výbuch jednej hlavice v takej blízkosti súčastne nezničil ostatné prilietajúce strely, obzvlášť pri tvojej vízii tomahawkov prenikajúcich do podzemných priestorov je to už na hranici sci fi. Jediné čo som v tomto smere videl je záznam tomahawkov z Iraku letiacich v tesnej formácii, ale žiadny dopad. Zatiaľ si túto tvoju teóriu zaradím do rovnakej kolonky ako reči pána McKenzieho o útoku 70 tomahawkov na tri budovy.

  Čo sa týka tej doby od prezentácie zbytkov tomahawkov a ďalších striel, ťažko sa to hodnotí. Treba si uvedomiť že ak sa naozaj útočilo na 6 sýrskych základní, jedná sa o územie o veľkosti cca polovice až 3/4 Slovenska s nepriechodným horským terénom, púšťami, ľudoprázdnymi oblasťami, na ktorom je rozprsknutých 70 vrakov po zásahoch pomerne veľkými hlavicami (napr. Buk 70 kg) + možnom vlastnom výbuchu, takže je možné že z mnohých toho veľa neostalo a nie je jednoduché pozbierať aspoň pár kúskov ktoré stoja za prezentáciu.

  To či to boli JASSM alebo JASSM-ER je opäť podložené len rečami predstaviteľov amerického MO o ktorých pravdovravnosti sa dá úspešne pochybovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:46 04.05.2018

  Když už zase řešíte ty sekyrky - zdá se mi divných pár věcí. Onehdá tu Shania postnul video Tomahoků ve formaci s tím, že to je nějaký ofiko záběr z roku 2003 (myslím).

  Dost mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už zase řešíte ty sekyrky - zdá se mi divných pár věcí. Onehdá tu Shania postnul video Tomahoků ve formaci s tím, že to je nějaký ofiko záběr z roku 2003 (myslím).

  Dost mě to zaujalo, protože mi přišlo překvapivé, že by létaly v takto těsných a dokonalých formacích, navíc ještě tenkrát.

  Když pominu technický problém, jak u takto hrubě (ve smyslu orientace v prostoru) naváděné střely zabránit kolizi (musely by mít senzory ala roj dronů), tak mi to nepřijde vůbec praktické.
  Jednak když budu mít hejno LO objektů, udělám z toho dobře detekovatelný útvar. Kromě toho, že Tomahóky mají doutníkovitý tvar (ideální pro putující vlny), očekával bych ještě interference mezi jednotlivými střelami spolu s mnohonásobnými odrazy v místech, kde z trupu vylézají křídla.

  Další věc je útok na cíl. Vemte si, jak funguje ERA - chrání protivýbuchem.
  Když mi vlétne formace Tomahóků do stejného místa, nemám přeci vůbec jistotu, že se podpoří v ničivém účinku. Samozřejmě, při nějakém úžasném načasování na zlomky milisekund by se mohly probíjet někam, ale nezdá se mi to (to je lepší do stejného místa navézt něco s malými odstupy).

  Čili já chápu, že od bloku IV (myslím od roku 2006) je možné sladit načasování, aby se setkaly na nějakým waypointu a zaútočily v přibližně stejnou dobu, ale moc nechápu, jak to synchronizovat na "Blue Angels"...a vlastně ani proč to dělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:37 04.05.2018

  Dodání systému S-300 Sírii Izraelské nálety nezastaví,to si nedělám iluze.Zkomplikuje je,plánovači útoků i samotní piloti si budou muset dávat větší pozor,ale to je asi vše.
  Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dodání systému S-300 Sírii Izraelské nálety nezastaví,to si nedělám iluze.Zkomplikuje je,plánovači útoků i samotní piloti si budou muset dávat větší pozor,ale to je asi vše.
  Pokud by se Izrael rozhodl zničit Syrskou PVO tak se mu to taky podaří,jeden moderní systém to jen o něco ztíží.Hlavní problém pro Izrael ale představuje propojení Syrské PVO s Ruským-za předpokladu že by Syrské PVO (a letectvo)dostávalo přesné údaje o jejich letounech a vypálených střelách z Ruských radarů,pasivních prostředků a letounech včasné výstrahy které by operovaly zcela beztrestně.To by byla pro IAF velká komplikace a znamenalo by to jediné-než by dokázali přemoci celou Syrskou PVO utrpěly by sami těžké ztráty-a myslím že by jim to jednoduše nestálo za to.Zisk by neměli vlastně žádný,jen ohromné ztráty.Tedy za předpokladu že Izrael neplánuje invazi do Sýrie s cílem kus s ní uzmout pro sebe,ale tomu nevěřím.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:02 04.05.2018

  petris, přečtěte si prosím diskusi (byly nejméně dvě) na toto téma tady na AN, abyste přestal plácat takové nesmysly. Žádných 32 t výbušnin, hlavice moderních tomahavků mají cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris, přečtěte si prosím diskusi (byly nejméně dvě) na toto téma tady na AN, abyste přestal plácat takové nesmysly. Žádných 32 t výbušnin, hlavice moderních tomahavků mají cca 120 kg výbušniny, zbytek je titanový obal... hlavici tomahawku či JASSM těžko můžete srovnávat s klasickými bombami, protože ty jsou určené povětšinou k plošné likvidaci. Naproti tomu hlavice křižujících střel jsou určené k bodovým útokům, penetracím železobetonových konstrukcí atd.

  Pokud do železobetonové budovy vlétlo téměř v jednom okamžiku třeba dvacet střel, prostě ji srovnaly se zemí. Víc už z toho udělat nejde. Na nějaké rozmetání trosek *železobetonu* široko daleko po okolí by bylo potřeba o hodně víc trhaviny. A železobetonové konstrukce jsou z pohledu ničení pomocí uvnitř vybuchujících výbušnin navíc poměrně odolné potvory.
  Některé střely navíc mohly být určené k penetraci do podzemních prostor, takže jejich účinek se navenek neprojeví téměř vůbec.

  Kolik kdo v Damašku napočítal útoků je irelevantní, nebo mi chcete tvrdit, že dokážete rozeznat výbuch dvou hlavic od deseti, když všechny explodují v jedné sekundě?

  Je zajímavé, že nějaké ty hlavice "sestřelených" tomahawků se objevily až za relativně dlouhou dobu – že by je vyhrabali z trosek? Kdyby je sestřelili, jsou druhý den na netu.

  A takhle bychom mohli pokračovat dále a dále. Jediné, v čem Amíci 100% kecali, je druh použitých JASSM – nebyly to ER.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  17:00 04.05.2018

  Shania:
  No neviem na základe čoho to hodnotíš ako PR. Pokiaľ viem tak Shayrat je normálne v prevádzke. Zničených bolo niekoľko Su-22 u ktorých sa presne nevie či boli letuschopné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania:
  No neviem na základe čoho to hodnotíš ako PR. Pokiaľ viem tak Shayrat je normálne v prevádzke. Zničených bolo niekoľko Su-22 u ktorých sa presne nevie či boli letuschopné alebo len kanibalizované a nejaké Mig-23 mimo prevádzky. Určite to malo dopad na schopnosti SyAF, ale nejak tragicky by som to nevidel.

  Spálenie nebezpečného materiálu je síce krásne, ale proste stav na mieste tomu nezodpovedá. Pozri si zábery z izraelského bombardovania toho autoservisu pri Aleppe na ktorý dopadlo niekoľko SDB s náložou o rád menšou ako má tomahawk. Celá tá pomerne veľká budova je preč. V prípade Barzehu ti americký pán generál tlačí kaleráby o tom že na 3 budovy dopadlo vyše 70 tomahawkov to je cca 32 ton výbušnín, pričom rozsah poškodenia je menší, miestni hovoria o dopadoch cca 12 až 16 striel, neexistuje videozáznam ktorý by dokumentoval tak masívny úder ako popisuje USA a naopak existujú videozáznamy pracujúcej PVO + trosky (mimochodom aj scalpov). Ako som už napísal, môžeš to interpretovať podľa osobných preferencií, kedže nemáme dostatok dôkazov ukazujúcich čo presne sa v tú noc stalo. Mne to vychádza tak že USA a spol. skúsili vyradiť najmä sýrsku PVO aby nebola schopná pokrývať strednú Sýriu a okolie Eufratu, kde si USA zriadili ilegálnu okupačnú zónu, ale nevyšlo im to, sýrska PVO zjavne už nie je úplne sýrska ale aj tak trochu ruská a dokázala ochrániť letecké základne a seba samú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  15:30 04.05.2018

  Takze resume.. ruske pvo stoji za staru belu, ruske era stoja za staru belu, ruske ptrs stoja za staru belu, ruska ochrana pobreznych vod.stoji za staru belu, a preto po je syria i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takze resume.. ruske pvo stoji za staru belu, ruske era stoja za staru belu, ruske ptrs stoja za staru belu, ruska ochrana pobreznych vod.stoji za staru belu, a preto po je syria i po.7 rokoch valcenia proti tym ktorych podporuju ti a s tym co.za staru belu nestoji viacmenej (zatial) vitaz..co je zrejme zo strany tych co za staru belu nestoja len prejavom altruismu, dokazov a medzinarodneho prava
  Achjo..az som sa do toho zamotal :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:00 04.05.2018

  petris: utok na shayrat mel velky dopad na sories a z toho se SyAF dodnes nevylizala.

  zprovozneni letiste je otazka par hodin ( uklidit a zasypat ranvejb a dovezeni paliva). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris: utok na shayrat mel velky dopad na sories a z toho se SyAF dodnes nevylizala.

  zprovozneni letiste je otazka par hodin ( uklidit a zasypat ranvejb a dovezeni paliva). takze ano bylo provedeno par pristani a vzletu pro PR ucely, letiste ale melo znicenou infrastrukturu a prisli o cenna letadla.

  __

  dalsi teorie proc byl utok proveden 70 raketami je z duvodu spaleni nebezpecneho materialu. celkova tonaz nalozi je irelevantni pokud simultalne dopadly na 6-12 mist uvnitr komplexu, ktery se nasledne zbortil

  ---

  rusove zvladli zatim ukaz v jejich druhe verzi ( kde ponizili pocty cilu a sestrelu) par trosek strel a hlavici z tomahawku (ktedy ovsem muzou mit z lonskeho utoku, kte jedna selhla na pobrezi), ktere ale nejspis vyhrabali z trosek. A ukazali zony kde k sestrelum melo dojit, ty ale nedavaji moc smysl.

  skoda ze se amici nenechali nachytat a neukazou nam podobnu prezentaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:37 04.05.2018

  Páni, vy si vážne myslíte, že by pred vyhlásením bezletovej zóny v okolí Hmeimimu, neboli Bastiony primárnym cieľom? A po vyradení sýrskeho faktoru, by ostali iba Rusi, ktorí by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Páni, vy si vážne myslíte, že by pred vyhlásením bezletovej zóny v okolí Hmeimimu, neboli Bastiony primárnym cieľom? A po vyradení sýrskeho faktoru, by ostali iba Rusi, ktorí by mali bez priameho ohrozenia svojich základní zviazané ruky, ak o ne nebudú chcieť prísť.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  13:49 04.05.2018

  Mne teda ako presvedčivejší nepripadá. Už ten minuloročný útok bol skutočne overkill a taktiež sa v súvislosti s ním písalo o chýbajúcich/nedoletených strelách. Ďalšie otázniky o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne teda ako presvedčivejší nepripadá. Už ten minuloročný útok bol skutočne overkill a taktiež sa v súvislosti s ním písalo o chýbajúcich/nedoletených strelách. Ďalšie otázniky o skutočnom počte striel ktoré vtedy doleteli vznikli v dôsledku toho že už nasledujúci deň bola základňa v prevádzke a robili z nej bojové lety a to 60 tomahawkoch... Okrem toho letisko je plošný cieľ v prípade Barzehu sa jedná o 3 niekoľkoposchodové budovy v bezprostrednej blízkosti. Myšlienka že na to niekto použije 73 či 74 striel s poltonovou hlavicou mi príde celkom vtipná.

  Sýrske letectvo nebolo celé nasáčkované na Hmeimime, resp. deň po útoku už operovalo zo svojich základní.
  Tak určite že aj to by Donald Cook mohol skúsiť, ale pri pokuse zostrelovať lietadlá z Hmeimimu by bol asi expresne preparkovaný na dno Stredozemného mora.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:24 04.05.2018

  PavolR > Na k tomu zaparkovaniu pri pobrezi USS Donald Cooka.
  Minimalne toto https://en.wikipedia.org/wiki/... by k tomu mohlo nieco povedat. V Syrii by to malo byt a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR > Na k tomu zaparkovaniu pri pobrezi USS Donald Cooka.
  Minimalne toto https://en.wikipedia.org/wiki/... by k tomu mohlo nieco povedat. V Syrii by to malo byt a v roku 2015 preverena funkcnost toho systemu proti pozemnym cielom.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  13:13 04.05.2018

  PavolR.... "takže na jeho vyradenie by stačilo pri pobreží zaparkovať USS Donalda Cooka a vyhlásiť "odteraz zostrelíme všetko, čo odtiaľ bez nášho dovolenia vzlietne" ..."

  Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR.... "takže na jeho vyradenie by stačilo pri pobreží zaparkovať USS Donalda Cooka a vyhlásiť "odteraz zostrelíme všetko, čo odtiaľ bez nášho dovolenia vzlietne" ..."

  Na jakém právním základě vyjma Aktu vojenské agrese mimo rámec mezinárodního práva by jste si předtavoval, že by se tak mohlo stát?? Nebo platí, že pro mocnosti Západu mezinárodní právo je jen na vytření zadku?( občas to tak vypadá)
  KOLT- já si nemyslím, že by takto ve střední Evropě mohl konflikt fungovat, jak popisujete, protože by obě strany byly tlačeny k jednání u stolu. To je právě to, co v Izraeli nefunguje.
  Dle Rezoluce č.181 stát Izrael dostal do vínku 51% mandatorního území pod britskou správou Palestiny a Arabové 49%... nyní, po 70 letech má Izrael v držení 77% původního palestínskeho území. Myslete si co uznáte za vhodné, ale já mám zato, že právě toto je ten zásadní problém. Jasně že si Arabové za první války mohou sami, ale ani Izrael není jen oběť. Jak se říká, není vše jen černé a bílé. Do budoucna se ten konflikt stejně musí u jednacího stolu vyřešit, protože jiná varianta je jen zabíjení. V Libanonu, Gaze, Jordánsku už v uprchlických táborech vyrustá další generace plná emocí a křivdy, je to spirála hněvu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:44 04.05.2018

  pertris:
  Ak si zoberieme, koľko rakiet letelo minulý rok na jedno jediné letisko, tak vážne pokladáte tvrdenie, že dvojnásobným počtom rakiet zaútočili až na 6 letísk a ešte im ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pertris:
  Ak si zoberieme, koľko rakiet letelo minulý rok na jedno jediné letisko, tak vážne pokladáte tvrdenie, že dvojnásobným počtom rakiet zaútočili až na 6 letísk a ešte im nejaké vystali aj na tie zvyšné budovy, za pravdepodobné. :-D Overkill je presvedčivejší.
  celé sýrske letectvo bolo už niekoľko dní pred útokom nasáčkované u Rusov v Hmeimime, takže na jeho vyradenie by stačilo pri pobreží zaparkovať USS Donalda Cooka a vyhlásiť "odteraz zostrelíme všetko, čo odtiaľ bez nášho dovolenia vzlietne" ...
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  12:25 04.05.2018

  madrabbit:
  To záleží od tvojich ideologických preferencií :D Určite nejaké zostrelili kedže ukázali zvyšky tomahawkov aj scalpov a pár zostrelov je aj na videách, čiže to čo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit:
  To záleží od tvojich ideologických preferencií :D Určite nejaké zostrelili kedže ukázali zvyšky tomahawkov aj scalpov a pár zostrelov je aj na videách, čiže to čo hovoril gen. MacKenzie (či ako sa to píše) o tom že sýrska PVO nezostrelila žiadnu, je s vysokou pravdepodobnosťou lož. Koľko ich bolo je otázne, ale kedže pán generál zrejme klamal o nezostrelení útočiacich striel, je dosť možné že klamal aj o počte cieľov na ktoré útočili resp. o tom že na 3 jednoduché budovy v bezprostrednej blízkosti použili, ak si dobre spomínam, vyše 70 striel. To by bol overkill na tretiu, okrem toho nezodpovedá tomu ani vzhľad "zbúraniska", ani žiadne video z tej noci neukazuje také masívne bombardovanie. Ak je pravdou že tú noc USA/GB/FR útočili na 6 sýrskych leteckých základní a útok na "Assadov chemický program" bol len zásterka na zničenie PVO Sýrie pred príchodom leteckého krídla z Trumana, čo sa mne osobne javí ako pravdepodobné, tak zjavne úspešní neboli, pretože tie základne ďalej fungujú a ich PVO tiež, takže ak to zhrniem, klamú obe strany a podľa tvojich preferencií si môžeš vybrať ktorá viac.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beran
  12:22 04.05.2018

  raziel87
  Nepletu si pojmy.
  U S-200 jsem sloužil a byli jsme označeni jako útvar PLŘS
  PVO je jiná koncepce.
  Typické PVO je Iron Dome nebo popřípadě Arrow.

  raziel87
  Nepletu si pojmy.
  U S-200 jsem sloužil a byli jsme označeni jako útvar PLŘS
  PVO je jiná koncepce.
  Typické PVO je Iron Dome nebo popřípadě Arrow.

 • madrabbit
  11:54 04.05.2018

  Mimochodem (je to k tématu) - není někde nějaké info k sestřelům ŘSPDL? Kolik jich aselpoň odhadem opravdu trefili?

  Mimochodem (je to k tématu) - není někde nějaké info k sestřelům ŘSPDL? Kolik jich aselpoň odhadem opravdu trefili?

 • madrabbit
  11:53 04.05.2018

  Ok - 18 raket na jedno letadlo - nic moc oslnivého. A ano chápu, sestřelit manévrující cíl v podmínkách ECM s S-75 je jiná situace než s S-300.

  Někde zaznělo, že systém bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok - 18 raket na jedno letadlo - nic moc oslnivého. A ano chápu, sestřelit manévrující cíl v podmínkách ECM s S-75 je jiná situace než s S-300.

  Někde zaznělo, že systém bude S-300 Vitjaz (pokaždé je to značené jinak) - tedy max. dosah střel je 120km.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:52 04.05.2018

  2 beran

  napsal "eště bych rád poukázal na velký rozdíl mezi zde hodně zmiňovanou PVO a PLŘS.
  S-200 a S-300 jsou systémy PLŘS nikoliv PVO.
  PVO v pravém slova pojmu je sytém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 beran

  napsal "eště bych rád poukázal na velký rozdíl mezi zde hodně zmiňovanou PVO a PLŘS.
  S-200 a S-300 jsou systémy PLŘS nikoliv PVO.
  PVO v pravém slova pojmu je sytém komplexní ochrany proti letícím cílům.
  PLŘS (kam právě spadá S-200 a S-300) je v překladu Proti Letadlová Řízená Střela a tento komplex má naprosto jiné specifika."

  nepletete si tak trochu ty zkratky? :-D asi jste chtě napsat, že S-200 a S-300 jsou systémy PVOS - protivzdušná obrana států. Nepleťte do toho PLŘS ))
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  10:37 04.05.2018

  madrabbit > No a napriklad v tom spominanom clanku je spominany S. J. Zaloga, ktory tvrdi, ze raketami bolo zostrelenych 197 lietadiel. Dalsie su tam cifry 110 a 150 zostrelenych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit > No a napriklad v tom spominanom clanku je spominany S. J. Zaloga, ktory tvrdi, ze raketami bolo zostrelenych 197 lietadiel. Dalsie su tam cifry 110 a 150 zostrelenych lietadiel pri 8878 vystrelenych raketach podla americanov.

  Podla rusov ale tych rakiet bolo vystrelenych len 5804.
  Takze sa mozeme dostat na 30 rakiet na jeden zostrel.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  10:30 04.05.2018

  madrabbit > Podla tohto je napr. ucinnost systemu S-75 podstatne vetsia.
  https://www.valka.cz/15500-Boj...

  Operacia Linebacker II. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit > Podla tohto je napr. ucinnost systemu S-75 podstatne vetsia.
  https://www.valka.cz/15500-Boj...

  Operacia Linebacker II. Americania hlasili 1063 vystrelenych rakiet. Vietnamci tvrdia, ze rakiet bolo 266. Rakety zostrelili podla americanov 15 B-52. Takze ten pomer vychadza jeden zostrel na 18 rakiet.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:14 04.05.2018

  mudry.udrzbar:
  Absolútna väčšina zostrelov vo Vietname išla na vrub hlavňovej PVO.
  Vo vzdušných súbojoch a prostredníctvom SAM dohromady utrpeli Amíci menšie straty než pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar:
  Absolútna väčšina zostrelov vo Vietname išla na vrub hlavňovej PVO.
  Vo vzdušných súbojoch a prostredníctvom SAM dohromady utrpeli Amíci menšie straty než pri nehodách.
  Tu je zoznam zostrelov pomocou SA-2 a SA-7: https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Beran
  10:08 04.05.2018

  Ještě bych rád poukázal na velký rozdíl mezi zde hodně zmiňovanou PVO a PLŘS.
  S-200 a S-300 jsou systémy PLŘS nikoliv PVO.
  PVO v pravém slova pojmu je sytém komplexní ochrany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě bych rád poukázal na velký rozdíl mezi zde hodně zmiňovanou PVO a PLŘS.
  S-200 a S-300 jsou systémy PLŘS nikoliv PVO.
  PVO v pravém slova pojmu je sytém komplexní ochrany proti letícím cílům.
  PLŘS (kam právě spadá S-200 a S-300) je v překladu Proti Letadlová Řízená Střela a tento komplex má naprosto jiné specifika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beran
  09:48 04.05.2018

  Samozřejmě si musíme uvědomit že pokut by byl proveden útok na cíle překryté PLŘS, tak v první fázi úderu se ničí radarová část těchto systémů a to na opravdu velkou vzdálenost. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě si musíme uvědomit že pokut by byl proveden útok na cíle překryté PLŘS, tak v první fázi úderu se ničí radarová část těchto systémů a to na opravdu velkou vzdálenost. Samotný raketový nosič je pak již jen drahou prskavkou, která nevzlétne.
  Stejně se to provedlo například v Libyi.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  09:44 04.05.2018

  madrabbit

  To su trochu divne cisla nie? Straty lietadiel USA vo Vietname sli do tisicov, a to aj podla americkych udajov.

  madrabbit

  To su trochu divne cisla nie? Straty lietadiel USA vo Vietname sli do tisicov, a to aj podla americkych udajov.

 • Beran
  09:44 04.05.2018

  Nějak nedokážu ocenit rozdíl S-300 oproti S200.
  Jestliže systém S-200 kontroluje 800km vzdušného prostoru a účinný dolet rakety je 300km, tak u systému S-300 kde kontrola ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak nedokážu ocenit rozdíl S-300 oproti S200.
  Jestliže systém S-200 kontroluje 800km vzdušného prostoru a účinný dolet rakety je 300km, tak u systému S-300 kde kontrola vzdušného prostoru činí 300km a účinný dolet 200km je zarážející nevýhodou.
  Jestliže si uvědomíme že obě varianty jsou určeny k likvidaci letadel a balistických raket dlouhého dosahu a neschopnost použitelnosti proti nízko letícím, nebo křižujícím střelám, tak v tom ohrožení opravdu nevidím a jediné co z toho vyplývá je to že se Rusko potřebuje zbavit staršího systému a nasypat peníze do státní kasy...
  Letouny IDF to není schopné ohrozit, pokut budou pokračovat ve stejné taktice jako doposud. Tedy pokut budou vypouštět střely mimo dosah oněch PLŘS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:35 04.05.2018

  KOLT

  Ak budú po izraelcoch strieľať z S-300 neochráni ich ani Ruská obsluha. Aj naposledy keď dali dole F16 Izrael obratom zničil všetky stanovištia ktoré sa na tom podieľali.

  KOLT

  Ak budú po izraelcoch strieľať z S-300 neochráni ich ani Ruská obsluha. Aj naposledy keď dali dole F16 Izrael obratom zničil všetky stanovištia ktoré sa na tom podieľali.

 • KOLT
  09:31 04.05.2018

  Slavoslav, jo na to jsem taky zvědavý. Protože pokud by Syřané po Izraelcích z S-300 začali pálit, izraelské letectvo by se rychle postaralo o poslání dost možná celého syrského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav, jo na to jsem taky zvědavý. Protože pokud by Syřané po Izraelcích z S-300 začali pálit, izraelské letectvo by se rychle postaralo o poslání dost možná celého syrského PVO do šrotu. Ačkoliv se to proruským nebude líbit, tak síla IAF je tak velká, že by si se Syrskou PVO poradila, ani několik S-400 by s tím nic nenadělalo. Největší hrozbou pro IAF tedy bude ruská obsluha. Ne proto, že by byla jistě lepší než syrská (o tom žádná), nýbrž protože by byl útok na ni velké politicko-strategické riziko.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:27 04.05.2018

  Refael, zajímavý postřeh. Vůbec mám dojem, že Rusko v poslední době zcela úmyslně potlačuje informace o izraelských akcích, tedy ve srovnáním s údery USA a jeho spojenců. Ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Refael, zajímavý postřeh. Vůbec mám dojem, že Rusko v poslední době zcela úmyslně potlačuje informace o izraelských akcích, tedy ve srovnáním s údery USA a jeho spojenců. Ani Syřané tolik neřvou. Že by se Netanjahu s Putinem fakt na něčem dohodli...? Z toho mě drobet jímá hrůza.

  O tom, že Netanjahu má problémy se zákonem ani slovo, je jasné že kvůli tomu je víc než ochoten vrtěti psem. Nicméně pro jistotu zopakuji ještě jednou – Sýrie opakovaně útočila na Izrael, po poslední válce nepodepsaly tyto státy mírovou dohodu, oficiální rétorika syrské vlády je neuznávání Izraele, Sýrie trvale hostí teroristické hnutí jehož cílem je zničení Izraele. Takže Izraelské útoky pravděpodobně nejsou porušením mezinárodního práva (minimálně útoky na Hizballáh), byť tohle by museli posoudit nezaujatí právníci, na to nemám kapacity. Každopádně z hlediska přirozeného práva má Izrael jednoznačně právo se bránit. Z hlediska jeho občanů pak přímo povinnost. Neomlouvám tím tedy kdejaké prasárny, kterých se Izrael v konfliktu se svými sousedy dopustil. Nicméně i ty jsou o řád menší než prasárny těch sousedů...

  A ještě jednou se zeptám – představte si situaci, kdy by kupříkladu Polsko nemělo podepsanou mírovou smlouvu s Německem, oficiální politikou Německa by byla likvidace Polska, z Německa by na území Polska létaly rakety Slezské separatistické strany a Německo by sloužilo jakožto základna této strany. Fakt si myslíte, že by si to Polsko nechalo líbit?
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  09:19 04.05.2018

  mě teda překvapuje, jak je rus v klidu, když má S-300 na skladě a nedrží je v pohotovosti :D

  mě teda překvapuje, jak je rus v klidu, když má S-300 na skladě a nedrží je v pohotovosti :D

 • Refael
  09:05 04.05.2018

  Ohledne S-300 hodne zalezi na verze raket, ktere pripadne Rusove privezou. Coz je dost podstatny fakt. Maxim.dosah radaru je jedna vec a druha maxim.dosah strel.
  Jenze Rusove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledne S-300 hodne zalezi na verze raket, ktere pripadne Rusove privezou. Coz je dost podstatny fakt. Maxim.dosah radaru je jedna vec a druha maxim.dosah strel.
  Jenze Rusove samozrejme nereknou, jake typy raket jsou v sachtach. Proto nase vedeni(Izrael) musi vzdy pocitat s tou horsi variantou.

  Theo:
  Pokud dopadaji delostr.granaty na izr.strane Golan a vi, ze delostrelectvem disponuji pouze Asadovy jednotky, pak je nejspis jasne, z jake strany konfliktu priletely.
  A co se tyce pomoci, je pravdou, ze i nas stat prihral polivcicku, ovsem za rok 2006 behem 2.liban.valky Syrie plne vyzbrojovala Hizballah pres sve uzemi. Mnoho zdejsich vojen.expertu dava vinu tehdejsimu PM E.Olmertovi, ze tenkrat nezautocil i na zakladny v Syrii, kde se prepravovali kontejnery z Iranu do Libanonu pro Hizballah a Amal. Mozna konec konfliktu by vypadal jinak.
  Ale B.Netanyahu neni E.Olmert a poucil se.

  "Proste permanentný konflikt je cestou
  k veľkému Izraelu"..."že prostredníctvom AIPAC riadi svetového žandára.
  Ale ak význam a moc USA klesne a možno časom zanikne". To ani nestoji za komentar.
  Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  08:43 04.05.2018

  Me u posledniho uderu IAF zarazi jedna vec :
  U posledniho amer.britsko-franc.uderu se syrska PVO i Rusove holedbali vysokymi cisly sestrelu protizemnich rizenych strel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me u posledniho uderu IAF zarazi jedna vec :
  U posledniho amer.britsko-franc.uderu se syrska PVO i Rusove holedbali vysokymi cisly sestrelu protizemnich rizenych strel spojencu.
  Ovsem v pripade masivnejsiho posl.uderu IAF na 3 zakladny s Iranci ani slovo, coz me dost zarazi. Mlci Syrane, Iranci i Rusove. Absolutne zadna cisla vystrelenych raket, sestrelenych rizenych strel. Vypada to, ze syrska PVO ani nevystrelila.
  Odpoved na to muze prinest tento clanek :

  https://www.debka.com/by-strik...

  co si o tom myslite vy?
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  08:40 04.05.2018

  Izrael stoji v konflikte nestranne. To vás ako mohla napadnúť . Izrael od prvých dní
  podporoval rebelov v okolí svojich hraníc . Zbrane , zdravotná starostlivosť - na
  golanách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael stoji v konflikte nestranne. To vás ako mohla napadnúť . Izrael od prvých dní
  podporoval rebelov v okolí svojich hraníc . Zbrane , zdravotná starostlivosť - na
  golanách bola polná nemocnica a fotky izraelského vybavenia zabaveného sýrskymi vojskami je na nete plno. Izrael je ako aj ine strany RF , USA, Irán , Turecko atd. stranou konfliktu. Ako si vysvetľujete situácie , keď z golán útočia
  povstalci na syrsku armádu a ak náhodou dopadnú výstrely na Izraelskú stranu
  zničia delostreleckú batériu sýrskej armády. Ako inak sa to dá vysvetliť , len ako
  priama podpora teroristických síl . A ako mi zdôvodníte prítomnosť a liečenie
  povstalcov v samotnom Izraeli . No jednoducho dobrý samaritán.
  S300 môže v syrii ochrániť dočasne len prítomnosť ruskej obsluhy, nakoľko
  Izrael nikdy nerešpektoval medzinárodné právo a ako správny bandita si to
  vždy nejako zdôvodní vlastnou obranou . Proste permanentný konflikt je cestou
  k veľkému Izraelu , a pochybujem , že aj potom môže nastať mier , nakoľko
  si vyvolený nájde nejaký božský dôvod pokračovať.
  Izraelu ako cudzorodému prvku v moslimskom svete nie je čo závidieť , ale
  neviem či práve permanentný konflikt je práve cesta k mieru.
  Zatiaľ môže ťažiť , že prostredníctvom AIPAC riadi svetového žandára.
  Ale ak význam a moc USA klesne a možno časom zanikne , môže to byť
  pre Izrael smrteľné a keď spomenieme jadrové zbrane , ktoré Izrael nikdy
  nepriznal - každé použitie jadrových zbraní je ohrozenie aj pre nás v EU.
  Len dúfajme že kvôli prekrytiu svojich korupčných káuz nevyvolá BIBI veľký
  konflikt s IRANOM a ostatnými .
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:37 04.05.2018

  Mňa by skôr zaujímalo či Rusko potom dovolí použiť tieto systémy proti izraelským lietadlám. Izrael má totiž taký milý zvyk a to dôsledne likvidovať stanovištia z ktorých na nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mňa by skôr zaujímalo či Rusko potom dovolí použiť tieto systémy proti izraelským lietadlám. Izrael má totiž taký milý zvyk a to dôsledne likvidovať stanovištia z ktorých na nich bola vedená paľba.

  To by mohlo pekne nabúrať tú auru okolo ruských kompletov s300 a vyšši.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:34 04.05.2018

  otecko:
  Izrael nemôže napadnúť kohokoľvek - to by ani jeho vlastné obyvateľstvo netolerovalo - útočí na území krajiny, s ktorou je vo vojne. Ale v tom jednom mate úplnú pravdu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko:
  Izrael nemôže napadnúť kohokoľvek - to by ani jeho vlastné obyvateľstvo netolerovalo - útočí na území krajiny, s ktorou je vo vojne. Ale v tom jednom mate úplnú pravdu, že eskalácia je načasovaná tak, aby bolo vo voľbách možné predložiť čerstvé výsledky.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  08:15 04.05.2018

  Takže znovu se ptám na výrok "přeci jen Rusové PVO uměji".
  Čísla:
  Vietnam - 5684SAM versus 141 sestřelů - 40 raket na jeden

  Další čísla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže znovu se ptám na výrok "přeci jen Rusové PVO uměji".
  Čísla:
  Vietnam - 5684SAM versus 141 sestřelů - 40 raket na jeden

  Další čísla tady:
  https://forum.keypublishing.co...

  Oproti západním systémům za války o Faklandy mají dost nízkou úspěšnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  08:11 04.05.2018

  Alexa123, PVO není jenom o technice, ale i o taktických postupech a výcviku posádek - tedy využít maximálně schopností systému. Když si vezmu poslední konflikty mezi západními ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alexa123, PVO není jenom o technice, ale i o taktických postupech a výcviku posádek - tedy využít maximálně schopností systému. Když si vezmu poslední konflikty mezi západními letadly a Ruskou PVO: Vietnam, Blízký východ (izrael), Irák, Lybie, Sýrie.
  Vietnam a Izrael - PVO způsobila ztráty, ale nedokázala zabránit akcím soupeře, byť je hodně zkomplikovala. Irák, Lybie a Sýrie - ztěžuje plánování, ale nevšiml jsem si něčeho, co by se dalo nazvat Area Denial.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  07:51 04.05.2018

  KOLT- to jako když se to Izraeli zlíbí, může napadnout ve jménu svého pohledu na Svět kteroukoliv sousední zemi? Tak jo, ale pak se není co divit, že to na Blízkém východě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT- to jako když se to Izraeli zlíbí, může napadnout ve jménu svého pohledu na Svět kteroukoliv sousední zemi? Tak jo, ale pak se není co divit, že to na Blízkém východě vypadá, jak to vypadá.
  Izrael byť náš spojenec je masivně porušuje mezinárodní právo i Chartu OSN jen díky tromu, že má velkého kamaráda USA. Bez něj by musel Izrael sednout za stůl a jednat, za těch 70 let existence státu ho díky tomuto nikdo pořádně nedonutil.
  Připomenu těch x rezolucí OSN. K jednání chtěl Izrael dotlačit Obama, nyní je ovšem vše při starém.
  Nedovedu si představit, že by se to dělo v Evropě.
  Je to stejně pokrytecké myšlení, jako přehlížení toho, že Turecko .člen NATO válčí v Syrii, zabíjí Kurdy a jejich domy dává členům ISIL....
  http://www.reflex.cz/clanek/li...
  ....z takové dvojí morálky a zásadám Západu je člověku na blití! (doporučuji si vygooglit kdo je Lenka Klicperová,)

  A navíc se nyní ukazuje, problém nemá Izrael s Iránem, ale samotný Netanjahu s policejním vyšetřváním za korupci, dokonce se ukazuje, že obviněná je už i jeho žena a ministr Liebermann. Takže to svádí k domněnce, že pánové chtějí vrtěti psem...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  05:56 04.05.2018

  Dohoda není mírová smlouva, o tom jsem psal. Izrael okupoval Sinaj, protože několikrát předtím se ho Egypt snažil vymazat z mapy. Klidně mohl okupovat celý Egypt, kdyby mu to za to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dohoda není mírová smlouva, o tom jsem psal. Izrael okupoval Sinaj, protože několikrát předtím se ho Egypt snažil vymazat z mapy. Klidně mohl okupovat celý Egypt, kdyby mu to za to stálo.
  Skrýt celý příspěvek

 • korbendalas
  23:54 03.05.2018

  KOLT 31. května 1974, kdy obě strany podepsaly dohodu, Izrael se vzdal správního střediska Kunejtry a ponechal si golanský výšiny , to bylo formální ukonční války takže kecáš že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT 31. května 1974, kdy obě strany podepsaly dohodu, Izrael se vzdal správního střediska Kunejtry a ponechal si golanský výšiny , to bylo formální ukonční války takže kecáš že jsou spolu ve válečném stavu, nejsou, a neni žádná opora v mezinárodním právu která by umožnovala izraeli utočit na jakýkoli cíle jak syrské tak iránské, podle mezinárodního práva je to akt agrese což je válečný zločin. Mimochodem koukni se do historii proč egypt vyvolal válku proti izraely, protože izrael okupoval sinajský poloostrov z dob šestidení války, která mimochodem je podle práva chápána jako preventivní válka což je taky válečný zločin. Izrelský a i USA útoky na jakékoli cíle na území syrie nemaj oporu v humanitárním ani válečném právu a jsou čistě aktem agrese. Dokud máme OSN a platné zákony a úmluvy měli by se jimi státy držet a bez rezoluce OSN je to vždy válečný zločin.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:05 03.05.2018

  JirkaM, sestřelování raket už jsme tu několikrát řešili :-) Pravdou je, že Syřané zatím žádné jejich trosky neukázali, což je víc než podezřelé...

  JirkaM, sestřelování raket už jsme tu několikrát řešili :-) Pravdou je, že Syřané zatím žádné jejich trosky neukázali, což je víc než podezřelé...

 • KOLT
  23:03 03.05.2018

  Izrael má právo na takové akce, protože a) je oficiálně se Sýrií ve válečném stavu (nepodepsali po Jomkipurské válce mírovou smlouvu, pouze dohodu o stáhnutí se z linie dotyku); b) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael má právo na takové akce, protože a) je oficiálně se Sýrií ve válečném stavu (nepodepsali po Jomkipurské válce mírovou smlouvu, pouze dohodu o stáhnutí se z linie dotyku); b) syrská vláda oficiálně spolupracuje a hostí zástupce a jednotky hnutí Hizballáh, které s Izraelem aktivně bojuje. Jak dlouho by tak Rusko tolerovalo, kdyby na něj z Ukrajiny létaly rakety Pravého sektoru? A kdyby pak tento pomáhal Lukašenkovi udržet se u vlády, určitě by to nechalo jen tak... Dtto v případě třeba Kuba+Mexico vs USA, aby to nebylo někomu líto. Izrael se v podstatě chová ještě korektně, mohl by Sýrii klidně okupovat, to ona proti němu začala s Egyptem válku.

  Ve vztahu s Íránem je to právně trochu složitější, ve válečném stavu nejsou. Nicméně jednak íránská oficiální politika je "Židi do moře", jednak Izrael prostě ví, že mírumilovnými řečičkami si svobodu nevybojuje. Takže dělá to, co je v tamních podmínkách jediné rozumné a dlouhodobě udržitelné řešení – bojuje proti každému, kdo ho chce zničit. Dělal bych na jeho místě to samé.
  Jen u toho Íránu je to v podstatě škoda, protože mám dojem, že samotní Íránci nejsou vůči Židům zdaleka tak negativně naladěni jako jsou většinově Arabové...


  Mmdch, nechcete si ty řeči na téma Rusko vs Západ schovat pod jiný článek?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:58 03.05.2018

  Tesil
  Omluvám se, ale teď jste se projevil jako Rus. Nikdo tu neřekl nic z toho co nám tu podsouváte, včetně mě. Mezi izolovaným a rozpadlým Ruskem je celkem podstatný rozdíl. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil
  Omluvám se, ale teď jste se projevil jako Rus. Nikdo tu neřekl nic z toho co nám tu podsouváte, včetně mě. Mezi izolovaným a rozpadlým Ruskem je celkem podstatný rozdíl. A také by to chtělo trochu konzistence v názorech, proč Vám jako zastánci bipolarity vadí velmocenské postavení Číny, která na to na rozdíl od Ruska má? Z pohledu ČR je to celkem jedno, Severní nebo Východní Asie, prašť jako uhoď.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  22:49 03.05.2018

  Lalco, mě zase fascinuje, jak to připomíná pionýrský tábor za komančů. Vždycky tam byl nějaký přerostlý tlusťoch co měl potřebu někoho šikanovat a ti největší chcípaci mu ze všech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lalco, mě zase fascinuje, jak to připomíná pionýrský tábor za komančů. Vždycky tam byl nějaký přerostlý tlusťoch co měl potřebu někoho šikanovat a ti největší chcípaci mu ze všech sil pomáhali, aby náhodou někdo nešikanoval je. Ta zoufalá potřeba podlézat přerostlému tlusťochovi, ať už je to nacistické Německo, Sovětský Svaz, nebo USA mě docela dost odpuzuje, ale chápu, že starých zvyků se někteří zbavují těžko.

  Kolik raket agresora Sýrie sestřelila se nikdy nedozvíme, protože nezávislý tisk už bohužel pár desítek let neexistuje. Že je teď několik z těch "nesestřelencých" raket pečlivě studováno v Rusku docela věřím.

  Su 30 možná sundal pták, možná něco jiného. Uvidíme jak dopadne vyšetřování.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:40 03.05.2018

  Takže nejlepší bude totální rozpad Ruska,miliony dalších migrantů,neklid v celém regionu,JZ v rukách teroristů atd.Jasně.
  Nejde o to po čem toužím já,ale o klid v Evropě.
  Opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže nejlepší bude totální rozpad Ruska,miliony dalších migrantů,neklid v celém regionu,JZ v rukách teroristů atd.Jasně.
  Nejde o to po čem toužím já,ale o klid v Evropě.
  Opravdu byla bezpečnostní situace ve světě během bipolárního rozdělení horší než nyní?
  Ano Číně se zatím daří.Po dlouhodobém růstu přichází zákonitě recese.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lalco
  22:28 03.05.2018

  Mňa fascinuje to permanentná ruská lož. Iné im asi neostáva, ale aj tak. Načo dodávajú až teraz po rokoch bojov S300 ked udatná "sýrska" armáda "zostrelila" naposledy 4/5 všetkých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mňa fascinuje to permanentná ruská lož. Iné im asi neostáva, ale aj tak. Načo dodávajú až teraz po rokoch bojov S300 ked udatná "sýrska" armáda "zostrelila" naposledy 4/5 všetkých tomahawkov so starými systémami, kt. na to nie sú ani určené. Tých pár pancírov by taký úspech nezaznamenal ako deklaruje MO RF. Sami sa podľa mna usvedčujú týmto spôsobom z klamstva. A ten dnešný Su30, že sundal vták? To bol ako veľký ako pštros? Dá sa to vôbec pri dvojmotoráku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Lalco
  22:28 03.05.2018

  Mňa fascinuje to permanentná ruská lož. Iné im asi neostáva, ale aj tak. Načo dodávajú až teraz po rokoch bojov S300 ked udatná "sýrska" armáda "zostrelila" naposledy 4/5 všetkých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mňa fascinuje to permanentná ruská lož. Iné im asi neostáva, ale aj tak. Načo dodávajú až teraz po rokoch bojov S300 ked udatná "sýrska" armáda "zostrelila" naposledy 4/5 všetkých tomahawkov so starými systémami, kt. na to nie sú ani určené. Tých pár pancírov by taký úspech nezaznamenal ako deklaruje MO RF. Sami sa podľa mna usvedčujú týmto spôsobom z klamstva. A ten dnešný Su30, že sundal vták? To bol ako veľký ako pštros? Dá sa to vôbec pri dvojmotoráku?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:20 03.05.2018

  Tesil:
  Rusko nikdy nebude také silné, aby bolo možné hovoriť v jeho súvislosti o akejkoľvek rovnováhe. Ani teraz, kým je ešte v celku, a už vonkoncom nie potom, keď sa znova ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  Rusko nikdy nebude také silné, aby bolo možné hovoriť v jeho súvislosti o akejkoľvek rovnováhe. Ani teraz, kým je ešte v celku, a už vonkoncom nie potom, keď sa znova rozpadne na ešte menšie časti (ako po každej veľkej porážke vo svojich moderných dejinách). Ak túžite po rovnováhe, obráťte svoj zrak k Číne ... Rusko je o ligu nižšie.

  Behom "mocenskej rovnováhy" boli konflikty všade, kde to bolo čo len trocha možné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:16 03.05.2018

  Tesil
  To je omyl, pokud se konflikty odehrávají mimo EU, tak nám to může být fuk. Ale silné Rusko znamená Rusko, které se snaží obnovit svoje postavení a vliv mimo jiné i v ČR, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil
  To je omyl, pokud se konflikty odehrávají mimo EU, tak nám to může být fuk. Ale silné Rusko znamená Rusko, které se snaží obnovit svoje postavení a vliv mimo jiné i v ČR, a to je proti našim základním zájmům. Naopak základním zájmem naší země je Rusko co možná nejslabší, nejchudší, zatlačené co nejdál na východ a pokud možno co nejvíce izolované.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:15 03.05.2018

  Tesil
  To je omyl, pokud se konflikty odehrávají mimo EU, tak nám to může být fuk. Ale silné Rusko znamená Rusko, které se snaží obnovit svoje postavení a vliv mimo jiné i v ČR, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil
  To je omyl, pokud se konflikty odehrávají mimo EU, tak nám to může být fuk. Ale silné Rusko znamená Rusko, které se snaží obnovit svoje postavení a vliv mimo jiné i v ČR, a to je proti našim základním zájmům. Naopak základním zájmem naší země je Rusko co možná nejslabší, nejchudší, zatlačené co nejdál na východ a pokud možno co nejvíce izolované.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:03 03.05.2018

  Pro nás stejně jako pro celý svět je naopak důležité silné Rusko.
  Během mocenské rovnováhy bylo přece jen méně konfliktů.

  Pro nás stejně jako pro celý svět je naopak důležité silné Rusko.
  Během mocenské rovnováhy bylo přece jen méně konfliktů.

 • dusan
  21:52 03.05.2018

  Izrael nemá problém s Asadom či vôbec s domácimi v Sýrii. Pokým neútočia, tak nerieši žiadnu stranu konfliktu. Ale ako červené súkno je pre neho Hizbaláh, resp. Irán. A Irán ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael nemá problém s Asadom či vôbec s domácimi v Sýrii. Pokým neútočia, tak nerieši žiadnu stranu konfliktu. Ale ako červené súkno je pre neho Hizbaláh, resp. Irán. A Irán nepomáha Asadovi pre pekné oči, ale pre posilnenie vplyvu. A verím tomu, že i Asad z toho nie je nadšený, ale jednoducho bez svojich šítskych spojencov by už dávno nebol ....
  A Irán svoje ťažko nadobudnuté pozície neopustí ľahko. A ak Irán pomáha Asadovi s domácou opozíciou, tak ho musí Asad chrániť, čo znamená, že musí sa zapojiť do ochrany svojho najdôležitejšieho spojenca. No a keď ho bude chrániť, tak sa "automaticky" stáva cieľom, minimálne jeho PVO a dodávky moderných zbraní pre iránskeho spojenca. Izrael ponikol už desiatky, zrejme však skôr stovky akcií proti Iránu či Hizbaláhu a S-300 ho rozhodne nezastaví. Mimochodom je tu vykreslovaná trošku naivná predstava, že S-300 je nejaká spása. Asadov režim disponuje početnou a modernou PVO - zo občianskej vojny sa straty sústredili na protilietadlové kanóny, ktoré sa aktívne nasadzovali do konfliktu. Bolo zničených pár základní PVO zväčša so zastaranou výzbrojou a nejaké protilietadlové systémy Osa a Kub, ktoré povstalci zničili a nejaké Osy i ukoristili. Naposledy jedna Osa v Dume dosť citeľne zasiahla sýrsku PVO, lebo zlikvidovala jeden MiG-29, čo je jediná strata najvýkonnejšej sýrskej stíhačky počas konfliktu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:39 03.05.2018

  TESIL
  To je celkem jednoduché, Izrael má právo se bránit protože je to i v našem zájmu, aby byl co nejsilnější, silné Rusko či silný Irán nikoliv, prostě co je dobré pro ČR, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TESIL
  To je celkem jednoduché, Izrael má právo se bránit protože je to i v našem zájmu, aby byl co nejsilnější, silné Rusko či silný Irán nikoliv, prostě co je dobré pro ČR, potažmo pro Západní svět je více než dobré pro zbytek planety.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:34 03.05.2018

  "Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu" - no jestli spíš Jeruzalém s nadějí nesleduje činnost přátelského Íránu. Když jsem tam byl, nebylo to zatím zdaleka tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu" - no jestli spíš Jeruzalém s nadějí nesleduje činnost přátelského Íránu. Když jsem tam byl, nebylo to zatím zdaleka tak jednoznačné. Ne že bych byl proti Izraeli, jen na mě s tou propagandou nemusíte tak zhurta ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:10 03.05.2018

  Neměl jsem na mysli pouze Sýrii,Izrael si dělá prakticky co se mu zlíbí.
  Ale samozřejmě se Rusové musí rozhodnout koho podpoří.Zatím jim za to ten Asad stál.

  Neměl jsem na mysli pouze Sýrii,Izrael si dělá prakticky co se mu zlíbí.
  Ale samozřejmě se Rusové musí rozhodnout koho podpoří.Zatím jim za to ten Asad stál.

 • Miroslav
  20:39 03.05.2018

  Tesil: Právo brániť sa má každý. Druhá vec je, že do akej miery budú Rusi ochotní pomáhať Sýrii proti Izraelu. Myslím, že Rusko má v Izraeli dosť široké záujmy na to, aby si s nimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: Právo brániť sa má každý. Druhá vec je, že do akej miery budú Rusi ochotní pomáhať Sýrii proti Izraelu. Myslím, že Rusko má v Izraeli dosť široké záujmy na to, aby si s nimi nenaštrbili vzťahy. Asad im proste za to nestojí. A vôbec, toto nie je žiadna pomoc ale obyčajné PR zo strany Ruska. Rusko dá S-300 Sýrii aj zadarmo. Teda zadarmo ti celkom nebude. Asad za to zaplatí tým, že Sýria sa stane oficiálnou ruskou kolóniou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  20:33 03.05.2018

  ,,Dodať S-300 t.j. hardware hoci aj zajtra je jedná vec ale naučiť sa ho využívať je druhá vec".

  Vidíš, a sme zas u otázky či je reálne, že na Ukrajine sa regulárnej armáde s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ,,Dodať S-300 t.j. hardware hoci aj zajtra je jedná vec ale naučiť sa ho využívať je druhá vec".

  Vidíš, a sme zas u otázky či je reálne, že na Ukrajine sa regulárnej armáde s tankami, stíhačkami, raketami a BVP dokáže brániť partia nasraných baníkov. Odpovedať zrejme nemusím. Som už dosť starý na rozprávky O udatných bojaroch ktorí sa bránia fašistom s tankom ktorý vyše 70 rokov stál na podstavci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:29 03.05.2018

  Pokud mají Izraelci právo nějak reagovat,proč by to samé právo nemohli mít i ti ostatní
  cítí-li se ohroženi.

  Pokud mají Izraelci právo nějak reagovat,proč by to samé právo nemohli mít i ti ostatní
  cítí-li se ohroženi.

 • Jara
  20:01 03.05.2018

  Alexa
  Troch klidu ....
  Dvě věci:první .... porovnávat technologie z vietnamské války je nesmysl
  Druhá ... moderní PVO není jen o letadlech jde i o rakety a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alexa
  Troch klidu ....
  Dvě věci:první .... porovnávat technologie z vietnamské války je nesmysl
  Druhá ... moderní PVO není jen o letadlech jde i o rakety a dělostřelecké projektily o tom Izrael něco ví
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  19:57 03.05.2018

  Jara
  Mate vlastně asi pravdu nejprověřenější PVO má asi Izrael a pak USA -patriot

  A to si k tomu nezmyslu ako prišiel? Koľko lietadiel zostrelil Izrael, Saudska Arábia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Mate vlastně asi pravdu nejprověřenější PVO má asi Izrael a pak USA -patriot

  A to si k tomu nezmyslu ako prišiel? Koľko lietadiel zostrelil Izrael, Saudska Arábia prípadne USA svojim Patriotom prípadne inou zo zeme odpaľovanou PVO raketou? Dvadsať--tridsať-päťdesiat prípadne maximálne sto? Pretože Rusi od vojny vo Vietname až po dnešok zostrelili tisícky lietadiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  19:45 03.05.2018

  madrabbit
  To že Rusko umí PVO víme vlastně odkud?

  Odkiaľ ? Predsa z vojny vo Vietname, z nekonečného konfliktu Izrael - Arabské štáty, z z konfliktu Lýbia-USA v r.1986 prípadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit
  To že Rusko umí PVO víme vlastně odkud?

  Odkiaľ ? Predsa z vojny vo Vietname, z nekonečného konfliktu Izrael - Arabské štáty, z z konfliktu Lýbia-USA v r.1986 prípadne z iných menších konfliktov. V týchto vojnách resp. konfliktoch boli použité tisícky odpálených sovietských resp. ruských PVO rakiet. To je podľa teba málo na to, aby sa Rusi poučili, ako má fungovať PVO? Koľko Patriotov bolo odpálených od prvej vojny v Iraku až po dnešok? Smiešnych päťdesiat-sto? Ak by som si ja mal vybrať poradcu na vybudovanie mojej PVO tak by som si vybral Rusov, potom dlho nič a potom možno Amikov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:40 03.05.2018

  Nesher
  O tom nemá cenu diskutovat převaha ve vzduchu je rozhodující

  Nesher
  O tom nemá cenu diskutovat převaha ve vzduchu je rozhodující

 • Nesher
  19:31 03.05.2018

  Jara
  Přesně, kombinace F 35 a řízených střel s charakteristikou stealth by pro přeci jen starší S 300 byla smrtící, dle mého názoru by to bylo moc i na podstatně mladší S 400.

  Jara
  Přesně, kombinace F 35 a řízených střel s charakteristikou stealth by pro přeci jen starší S 300 byla smrtící, dle mého názoru by to bylo moc i na podstatně mladší S 400.

 • Jara
  19:27 03.05.2018

  Madrabit
  Mate vlastně asi pravdu nejprověřenější PVO má asi Izrael a pak USA -patriot

  Madrabit
  Mate vlastně asi pravdu nejprověřenější PVO má asi Izrael a pak USA -patriot

 • Jara
  19:25 03.05.2018

  Madrabit, Nesher
  Rusové se PVO věnuji dlouho jsou si vědomi nadvlády NATO ve vzduchu, ale souhlasim vzdušná převaha nakonec rozseká sebelepší PVO

  Madrabit, Nesher
  Rusové se PVO věnuji dlouho jsou si vědomi nadvlády NATO ve vzduchu, ale souhlasim vzdušná převaha nakonec rozseká sebelepší PVO

 • Nesher
  19:10 03.05.2018

  Jara, alexa
  To už tady jednou bylo, v době tzv. Opotřebovací války podél Suezu působily na egyptské straně celé jednotky ruské PVO, a to nejenom obsluhy raketových systémů, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, alexa
  To už tady jednou bylo, v době tzv. Opotřebovací války podél Suezu působily na egyptské straně celé jednotky ruské PVO, a to nejenom obsluhy raketových systémů, ale dokonce i stíhači. Je pravda, že to Izraelcům nějaké problémy způsobilo, ale nakonec to byli Rusové kdo výrazně "zvítězil" v počtu cínových rakví. Nedělám si iluze, že by to i dnes nedopadlo podobně. Ostatně tehdy poprvé výrazně utrpěla legenda o tom, že problémy arabských armád jsou způsobeny pouze a jenom "kvalitou" tamního personálu a nikoli i horší kvalitou ruských zbraní ve srovnání s jejich západními ekvivalenty.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  19:10 03.05.2018

  Jara:
  To že Rusko umí PVO víme vlastně odkud?

  Jara:
  To že Rusko umí PVO víme vlastně odkud?

 • Jara
  19:03 03.05.2018

  Jj Pavol taky jsem to postřehl Izraelci něco chystají a podle mého mají právo zasáhnout jestli se cítí být vývojem situace ohroženi

  Jj Pavol taky jsem to postřehl Izraelci něco chystají a podle mého mají právo zasáhnout jestli se cítí být vývojem situace ohroženi

 • Jara
  18:40 03.05.2018

  Alexa123
  To máte pravdu, však si myslím že minimálně po dobu ruského angažmá budou mít komplety ruskou obsluhu, takové instruktory:)) jinak zavedení takového systému určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alexa123
  To máte pravdu, však si myslím že minimálně po dobu ruského angažmá budou mít komplety ruskou obsluhu, takové instruktory:)) jinak zavedení takového systému určitě Izraelcum a spojencům vrásky na čele přívodí... přeci jen Rusové PVO uměji
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:33 03.05.2018

  Dodať S-300 t.j. hardware hoci aj zajtra je jedná vec ale naučiť sa ho využívať je druhá vec. Dnes každá naozaj moderná zbraň si vyžaduje niekoľko ročný výcvik aby sa naplno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dodať S-300 t.j. hardware hoci aj zajtra je jedná vec ale naučiť sa ho využívať je druhá vec. Dnes každá naozaj moderná zbraň si vyžaduje niekoľko ročný výcvik aby sa naplno využili jej vlastnosti. Len pripomeniem citát z článku "...k účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje..."
  Takže nebudem prekvapený, ak prvé roky budú S-300 obsluhovať ruskí "rakeťaci"".
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:23 03.05.2018

  Krom toho, co psal Pavo níže to pokazí reputaci ruské PVO, když Fighter 35 jich pár vyškrtne ze seznamu bojeschopných bez vlastní ztráty. Mohu se ovšem mýlit.

  Krom toho, co psal Pavo níže to pokazí reputaci ruské PVO, když Fighter 35 jich pár vyškrtne ze seznamu bojeschopných bez vlastní ztráty. Mohu se ovšem mýlit.

 • PavolR
  16:53 03.05.2018

  Iba ruská PR akcia na zvýšenie reputácie. Reálne sa nič nezmení, čo obe strany vedia.
  Izraelci v lepšom prípade pozície S-300 obídu a v horšom prípade časť z nich zničia. Za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba ruská PR akcia na zvýšenie reputácie. Reálne sa nič nezmení, čo obe strany vedia.
  Izraelci v lepšom prípade pozície S-300 obídu a v horšom prípade časť z nich zničia. Za posledné roky sa situácia zmenila. V čase, keď Izraelci tak protestovali proti týmto systémov ešte nemali F-35 a Irán ešte nemal vlastné S-300. Teraz to už nevadí.
  Skrýt celý příspěvek