Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

-
3. 5. 2018
-
211 komentářů
-
Jan Buchar
Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.
Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.
Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.
V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.
Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.
Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.
Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.
Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států,“ řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.
S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.
V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví,“ domnívá se Murachovskij.
Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.
K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.
Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily,“ uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.
Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.
Přehled izraelsko-ruských vztahů
Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.
Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.
Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.
Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky,“ objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.“
Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.
Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown
Související články
KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?
Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...
-
15.04.2018
-
402 komentářů
-
Ondřej Krátký
Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?
Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...
-
27.04.2018
-
21 komentářů
-
Jan Buchar
Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa
Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...
-
02.05.2018
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?
V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...
-
03.05.2018
-
10 komentářů
-
Ondřej Krátký
Komentáře
Majú byť dodané do dvoch týždňov a potom už nebude treba teoretizovať kto z koho:
https://svet.sme.sk/c/20921185...Majú byť dodané do dvoch týždňov a potom už nebude treba teoretizovať kto z koho:
https://svet.sme.sk/c/20921185...PavolR: dobrá konspirace, respekt. Taková konstrukce mě ještě nenapadla:-D No tohle kdyby se Donaldovi povedlo, tak má Nobelovku v kapse. Ano, přišel by k oběma věcem jako slepý k ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: dobrá konspirace, respekt. Taková konstrukce mě ještě nenapadla:-D No tohle kdyby se Donaldovi povedlo, tak má Nobelovku v kapse. Ano, přišel by k oběma věcem jako slepý k houslím, ale na druhou stranu dost zaslouženěji, než např. Obama:-)
Nicméně Bibi je pod hrozným tlakem, takže může ještě hodně věcí zkomplikovatSkrýt celý příspěvekSorry, ale o čo sa tu vlastne sporíte, Clanek a Luky? Ak patrilo nejaké územie pred vojnou Sýrii a rezolúcia hovorí, že si ho okupujúci Izrael nemôže svojvoľne privlastniť, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Sorry, ale o čo sa tu vlastne sporíte, Clanek a Luky?
Ak patrilo nejaké územie pred vojnou Sýrii a rezolúcia hovorí, že si ho okupujúci Izrael nemôže svojvoľne privlastniť, tak komu asi teraz patrí? Snáď Česku? Na druhej strane, kým trvá oficiálny vojnový stav, nemôže nikto tretí žiadnej z bojujúcich strán kecať do toho, či nejaké územie súpera okupuje alebo nie. Do ukončenia konfliktu je v platnosti línia prímeria, kontrolovaná vojenskou misiou OSN.
O ďalšom osude Golan rozhodne text mierovej zmluvy, ktorú by Bibi potreboval mať vo vrecku do budúcoročných volieb (alebo tohtoročných predčasných ;-) ) a Trump do jesenného rozhodovania o nobelových cenách za mier na rok 2018 ... hneď vedľa mierovej zmluvy s KLDR (moja osobná konšpiračná teória :-) ).Skrýt celý příspěvekLuky, uz se trochu ztrapnujete. Hodil jsem vam originalni text te rezoluce, kterou se furt ohanite, pokud nevladnete anglictinou poproste at vam to nekdo prelozi kdyz neverite memu ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, uz se trochu ztrapnujete. Hodil jsem vam originalni text te rezoluce, kterou se furt ohanite, pokud nevladnete anglictinou poproste at vam to nekdo prelozi kdyz neverite memu prekladu. O tom "potvrzuje, že to území je stále syrské" tam neni ani carka. Carka je tam o tom, ze si jej nemuze Izrael jen tak jednostranne privlastnit (jeden extrem), ale nic o tom, ze jej ma jen tak odevzdat (druhej extrem, kterej z toho vysel vam). Tady jde z vasi strany zjevne o "prani otcem myslenky", bud, anebo od zacatku hazete spatnou rezoluci. Takze pokud si na zaklade tehle rezoluce chcete i nadale stavet sve vzdusne zamky, tak uz beze me.Skrýt celý příspěvek
marthy: Ono to vážne môže vyzerať všelijako, ale nemôžeme vedieť, či im Rusy dodanie týchto systémov nepodmienili povedzme zdržaním sa incidentov, na ktoré by mohli Izraelci ...Zobrazit celý příspěvek
marthy:
Ono to vážne môže vyzerať všelijako, ale nemôžeme vedieť, či im Rusy dodanie týchto systémov nepodmienili povedzme zdržaním sa incidentov, na ktoré by mohli Izraelci reagovať masívnou odvetou.
A tých dvadsať raketiek môže byť úplná malina voči tomu, čo môžu vyviesť zajtra v reakcii na presťahovanie US ambasády.Skrýt celý příspěvekKolt Jj,přesně to jsem myslel.Vím že integrace a zaučení obsluh na systém S-300 by nějakou dobu trvalo a zavedení toho systému by případným útokům IAF na Sýrii nezabránilo,nicméně ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt
Jj,přesně to jsem myslel.Vím že integrace a zaučení obsluh na systém S-300 by nějakou dobu trvalo a zavedení toho systému by případným útokům IAF na Sýrii nezabránilo,nicméně Syrskou PVO by to docela posílilo.
Ale hlavně-Rusové Sýrii něco slíbily a nedodrželi.A v Sýrii si mohou legce začít myslet že Rusko není až takový spojenec za jakého se vydává,spíš bere Sýrii jako svou kolonii která musí tančit jak bude Rus pískat.Např.nejen že jim nepomohou proti náletům USA a Izraele,ale taky jim odepřou prostředky na to aby se mohli bránit sami,čímž dál podporují závislost Sýrie na Rusku.
Další dopad nedodrženého slibu může mít na budoucí prodeje zbraní do zahraničí,tímhle si Rus určitě uškodil.Zákazníci uvažující o koupi Ruské techniky se mohou začít obávat jestli Rusko dodrží podmínky smlouvy,např.Indové či Turecko nakoupí Ruskou techniku-a co když se ty státy dostanou do konfliktu se sousedy,dodá jim Rusko náhradní díly na jimi dodanou techniku,nebo podlehle tlaku státům se kterými budou v konfliktu (či jejich spojenců).
Další věc kterou může potenciální zákazníky snadno napadnout bude-systémy S-300/400 nebyly nikdy nasazeny v boji,co když jde o "papírové draky"s mizernou bojovou hodnotou a Rusové dělají vše proto aby se na to nepřišlo,i to že Sýrii slíbený systém vůbec nedodali,aby se v boji nezjistilo jeho nízký bojový potenciál?Skrýt celý příspěvekclanek samozřejmě, že ta rezoluce má význam a potvrzuje, že to území je stále syrské...takže logicky se budou Syřani nadále snažit o jeho navrácení (pokud nerezignují). To bys ...Zobrazit celý příspěvek
clanek
samozřejmě, že ta rezoluce má význam a potvrzuje, že to území je stále syrské...takže logicky se budou Syřani nadále snažit o jeho navrácení (pokud nerezignují).
To bys ale musel alespoň něco znát o jednotlivých kolech mírových rozhovorů. Pro Izrael nejsou syrské požadavky žádným nehorázným scifi nesmyslem (už se i přiblížili řešení, ale atentát na Rabina tomu dal ťafku), oni si drží dlouhodobě stabilní postoj. To spíš na Izraelské straně jsou různé politické výkyvy, předčasné volby a změny premiérů (případně atentát), které vytváří nepředvídatelné veletoče. To je ještě umocněno nutným referendem a pokračující kolonizací okupovaného území. Co jsem napsal stručně vystihovalo reálný stav. Je dost sprostý, že se mě na základě postnutí té rezoluce snažíš přimět k dokazování něčeho co jsem tam dle tebe vložil a v originálu není (ale dohaduješ se jen se svým konstruktem!). To právě ty se odkláníš od tématu, o kterém vlastně nic nevíš a ještě tomu dáváš korunu srovnáváním s Egyptem a Jordánskem. Tam je spousta dalších vazeb, který takto infantilně nerozčísneš. Mimochodem Asad svým logickým trváním na navrácení Golan držel vnitropoliticky pohromadě i ty milované sunnitské frakce, které byly vždycky mnohem radikálnější. Stejně tak na Izraelské straně je to voličsky citlivé téma, pravděpodobně by odsouvali několik desítek tisíc kolonistů (mnoho Arabů bylo dříve odsunuto, někteří nuceně přijmuli občanství, ale dostávají podstatně míň vody).
A protože to tu je jak na dvorečku u víš koho, budu i nadále český Wiking:
"Organizace spojených národů,[1] Spojené státy americké,[2] Evropská unie,[3] Spojené království,[4] Liga arabských států,[5] Mezinárodní výbor Červeného kříže,[6] Amnesty International,[7] a Human Rights Watch[8] považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem."
Není snad normální okupované vracet? Proč by tohle někdo zahazoval a nároků se vzdal? Protože mu clanek nakecá, že jsou jeho požadavky nehorázný nebo co ...meh
Tam jde o řadu věcí (území, voda, bezpečnost, přístupy, uprchlictví, vnitřní politika, globální vazby) ...situace v oblasti je ale v uplynulých letech spíš proti míru, Izraeli se spíš hodí vyčkávat, zbrojit a kolonizovat, případně změna režimu/zhroucení v Sýrii.Skrýt celý příspěvekKOLT Asi si ten VUML absolvoval,když víš co se tam řešilo Tak třeba J.Šamir člen Lechi.Dále M.Begin velitel Irgunu. Jistě je výhodné žádné smlouvy nepodepisovat a spoléhat na ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Asi si ten VUML absolvoval,když víš co se tam řešilo
Tak třeba J.Šamir člen Lechi.Dále M.Begin velitel Irgunu.
Jistě je výhodné žádné smlouvy nepodepisovat a spoléhat na pomoc USA.
Během Suezské krize Izrael na nikoho neútočil?
Mimo Cheradim jsou to i Arabové s izraelský občanstvím.Skrýt celý příspěvekMarthy: Všetko je to iba o symbolike a vzájomných mediálnych odkazoch. Reálne by tie systémy S-300 zrejme aj tak nedorazili včas a nestihli by byť začlenené do systému sýrskej PVO ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy:
Všetko je to iba o symbolike a vzájomných mediálnych odkazoch. Reálne by tie systémy S-300 zrejme aj tak nedorazili včas a nestihli by byť začlenené do systému sýrskej PVO skôr, než sa to celé premelie. Putin v rámci svojich možností urobil nátlakovú akciu a keď videl, že mu to adresáti nezhltli, ukončil ju. Toľko.Skrýt celý příspěvekTesil, nechte si to školení z VUMLu na jiné servery... Někteří Židé neuznávají Izrael, no to je mi argument. A co jako? Někteří Češi neuznávají českého prezidenta, kvůli tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil, nechte si to školení z VUMLu na jiné servery...
Někteří Židé neuznávají Izrael, no to je mi argument. A co jako? Někteří Češi neuznávají českého prezidenta, kvůli tomu není legitimní hlavou ČR? A to radši nemluvím o tom, že Židé, kteří Izrael neuznávají jsou zpravidla náboženští fanatici, oproti kterým většina Charedim působí dojmem modernistů...
Proč by někdo posílal inspektory IAEA do Izraele, když ten nepodepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní?
On Izrael někomu vyhrožuje, že nažene jeho obyvatele do moře a obsadí jeho území? Jsem si nevšiml. Izrael útočí na ty, kteří ho chtějí zničit. Normální jednání někoho, kdo nechce být zničen. Mmchd, Sýrie, Irák i Írán Smlouvu podepsaly. A přesto se o získání jaderných zbraní téměř jistě snažily. Protože se tím nikdo nechtěl vážně zabývat, vyřešil to Izrael jediným pro něj přijatelným způsobem. A to nemluvím o tom, že je jedině štěstí, že Sýrie a Irák ty kapacity neměly, protože v tuhle chvíli by byly v rukou islamistů.
Mezinárodní právo porušují i okolní státy. A navíc si s tím "začaly".
Meziválečné Československo také vzniklo násilně. Obecně nic neobvyklého. Jde o to, zda vznik státu má alespoň nějakou legitimitu. V obou případech tomu tak bylo.
Jací politici a jaké teroristické organizace? A jinak, někteří vrcholní představitelé EU či dalších Evropských států na tom nejsou zrovna nejlépe (Barroso, Mogherini, Corbyn), náš premiér byl členem StB, prezident Ruska zase KGB... zjevně je to rozšířený nešvar.Skrýt celý příspěvekNikdo nemůže chtít aby okolní státy uznaly Izrael,když ani někteří Židé izraelskou státnost neuznávají. Posílá snad někdo inspektory IAEA do Izraele,provádí někdo preventivní ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdo nemůže chtít aby okolní státy uznaly Izrael,když ani někteří Židé izraelskou státnost neuznávají.
Posílá snad někdo inspektory IAEA do Izraele,provádí někdo preventivní údery na jeho území,uvaluje někdo sankce na Izrael,protože dlouhodobě porušuje mezinárodní právo?
Izrael je násilně vytvořený stát, řada vrcholných politiků prošla v minulosti teroristickými organizacemi.Skrýt celý příspěvekMarthy: v čem je to špatná správa pro Syřany, nebo jejich spojence, tím asi myslíte Írán? Dalo by jim to jen falešný dojem relativní bezpečí a jen by dráždili kobru bosou nohou a ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: v čem je to špatná správa pro Syřany, nebo jejich spojence, tím asi myslíte Írán? Dalo by jim to jen falešný dojem relativní bezpečí a jen by dráždili kobru bosou nohou a podnikali nesmysli. Proti vnitřnímu nepříteli je nepotřebují Izrael/USA těch pár baterií stejně v ničem nezastaví a Syřany by to stálo prachy, což Rusko asi pochopilo a vyprdne se na to. Spíš tedy dobrá zpráva, že se nebude konflikt eskalovat zbytečně..Skrýt celý příspěvek
K článku-vypadá to že Rusko žádné S300 Sýrii nepošle,prohlásil to Putinův náměstek pro vojenskou a technickou spolupráci.Kreml to nepřímo potvrdil. Vzhledem k návštěvě ...Zobrazit celý příspěvek
K článku-vypadá to že Rusko žádné S300 Sýrii nepošle,prohlásil to Putinův náměstek pro vojenskou a technickou spolupráci.Kreml to nepřímo potvrdil.
Vzhledem k návštěvě Izraelského premiéra v Rusku je jasné že Rusáci podlehli tlaku Izraele.Pro Syřany (a jiné spojence Ruska) to není moc dobrá zpráva.Skrýt celý příspěvekdanny: o žádné tisíce džihadistů taky nešlo. Do 2013 se taky všichni smáli, když někdo mluvil o džihadistech a podobně... A kde je vzal? Režim jel v době okupace Iraku inport ...Zobrazit celý příspěvek
danny: o žádné tisíce džihadistů taky nešlo.
Do 2013 se taky všichni smáli, když někdo mluvil o džihadistech a podobně...
A kde je vzal? Režim jel v době okupace Iraku inport export džihadistů se snahou co nejvíc snížit jim jejich přítomnost a přitom na tom vydělat.
Pár těch radikálů dle potřeby zavřel a tak probíhala indoktrinace dalších vězňů.
Není vůbec náhoda, že ty nevetší hlavouni radikálů byli propuštěni z věznic režimu. A režim měl kontakty/vztahy s tím co se stalo později ISIS.Skrýt celý příspěvekdanny: Koukni se na situaci na Ukrajině. Také se tam "revoluce" chytili hlavně extrémisti kolem pravého sektoru. A také to původně měl být zcela pokojný protest. To je zcela ...Zobrazit celý příspěvek
danny: Koukni se na situaci na Ukrajině. Také se tam "revoluce" chytili hlavně extrémisti kolem pravého sektoru. A také to původně měl být zcela pokojný protest.
To je zcela normální věc, že ozbrojený konflikt přitahuje extrémisty a psychopaty, to samo o sobě nijak nedokazuje, že to bylo nějak zahraničně řízené.
A že nemalá část protestujících měla představu, že demokracie = bohatství? Na tom je něco divného? V ČR byla pro spoustu lidí sametová revoluce o tomtéž a také následující desiluse tomu odpovídá.
U nemálo lidí je boj za vlastní lidská práva jen převlečená touha po penězích. To ale nic nemění na tom, že na ta svá práva mají právo....
Luky: Chápu dobře, že článek sem dal originální původní text rezoluce - a ty proti tomu argumentuješ interpretací té rezoluce z české wiki?
V tý rezoluci opravdu není ani slovo o tom, že by měl Izrael něco vracet. Pouze, že jednostranné připojení celých golan k Izraeli bez nějaké dohody se Sýrií není mezinárodně platné a že by to Izrael neměl dělat.
Ani jediným slovem v té rezoluci není napsáno, že se např. Sýrie s Izraelem nemohou dohodnout na rozdělení Golan.Skrýt celý příspěvekShania: prodávám, jak jsem nakoupil. Ti lidé, se kterými jsem mluvil, jako o zlomu mluvili o přelomu roku 2011/12 a další část zhruba o červnu 2012. O CIA nemluvil nikdo, směřovalo ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: prodávám, jak jsem nakoupil. Ti lidé, se kterými jsem mluvil, jako o zlomu mluvili o přelomu roku 2011/12 a další část zhruba o červnu 2012. O CIA nemluvil nikdo, směřovalo to na Saudy a Turky.
Ale všichni pocházeli z městského prostředí, slušně situovaní. Neměli to hozené ani etnicky, ani nábožensky, motivaci jsem chápal jako směs upadající ekonomiky + volání po uvolnění, demokratizaci (což měli většinou spojené jako "vy se máte, máte demokracii=jste bohatí). S tím, že mi tvrdili, že jejich činnost byla hlavně o organizování demonstrací, blokáda úřadů, stavění barikád atd... Pak že se najednou objevili ozbrojenci, začali po policii a armádě střílet a je prakticky odstavili od iniciativy.
To, co píšeš, jsem samozřejmě četl v řadě západních studií. Trochu ve mě hlodala otázka, kde režim ty kvanta džihádistů vzal (to by jich fakt musel mít plné věznice) a navíc mi ta popisovaná strategie nedává moc smysl. Pořád považuju za snazší spláchnout městskou inteligenci vodním dělem a rozehnat slzákem, než vypustit zvěř, která mě nenávidí a je schopná zfanatizovat naštvaný a nevzdělaný sunitský venkov. Ale to je jen ničím nepodložená úvaha.Skrýt celý příspěvek@Luky Vemu to nejdriv chronologicky, bo se nejak nemuzeme potkat: Luky:"... Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat ...Zobrazit celý příspěvek
@Luky
Vemu to nejdriv chronologicky, bo se nejak nemuzeme potkat:
Luky:"... Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat Golan..."
Clanek: parafraze /Syrie si muze sama za to ze do dnes nema s izraelem mir a ze do dnes nema zpet Golany, Syrie si nema co diktovat podminky/
Luky: nic nerikajici link o rezoluci OSN, ktera nemluvi o navraceni Golan Syrii, jen o Izraelskem zakonu, ktery dle mezinarodniho prava neplati, a o dodrzovani Zenevskych konvenci na okupovanem uzemi.
Clanek: Zmaten tim, ze sem hazete neco co s danym tematem (vraceni Golan) ma fakticky pramalo spolecne se sam sebe pta, kde je chyba, resp. co konkretne z te rezoluce ma spolecne s mym predeslym komentem. Predpokladam totiz, ze reagujete k veci. A protoze to predpokladam, tak se nakonec znovu ptam, ktera pasaz z te rezoluce ma nejaky souvis s tim co jsem ja napsal, viz vrchni parafraze.
Luky: znovu to same, a znovu ne k veci.
Takze jeste jednou. Ta rezoluce nerika nic o tom ze ma Izrael Syrii cokoli vracet, nebo ze by to snad byla legitimni podminka ze strany Syrie, podminka miru. Ta rezoluce rika jen to, ze Izraelska snaha si to uzemi definitivne pripojit k sobe mezinarodne neprojde. Uz vubec se tam nerika nic o tom, ze by se snad Izrael nechtel domluvit na miru, nebo ze by snad mel jen tak akceptovat podminky Syrie. K tomu se RB nevyjadrila.
A co uz se tam nepise, a k cemu jsem ja vyslovil svuj skromny nazor je, ze pokud by Asad vuli mel se s Izraelem domluvit stejne jako ji mel Egypt, tedy jako ten, kdo si za sve problemy sam muze napadanim souseda, tak by on sam jako prvni ukazal nejake ustupky. Treba by prisel za Izraelem s tim, ze jej jako stat uzna a nema vuci nemu spory, ze z Golan udela demilitarizovanou zonu pod dohledem obou stran (treba nejak casove ohranicenym, s tim ale, ze to je Syrske uzemi), nebo navrnul nejakej jinej kompromis. Potupne? Smula, prohravajici strana si tezko muze diktovat podminky, ktere vyhovuji hlavne ji, holt nejakou tu potupu prezit musi. K nicemu takovemu ale pokud vim nedoslo, Asad to neustale vede v duchu "my vas napadli, ale vratte nam Golany". Na takovy pokus diktovat si podminky muze reagovat jen hlupak, a izrael hloupy neni. Takze zatimco ostatni staty v regionu s Izraelem uz tak nejak vychazi (nazveme to "obezretny mir", obcas dokonce i spoluprace a oboustrany prospech), tak Syrie je s Izraelem ve valecnem stavu.
A ja se musim znovu ptat, mate neco (protoze ta rezoluce neni neco, ta je nic) k tomu abyste potvrdil sve puvodni tvrzeni, ze Izrael nestoji o mir? A kdyz uz v tom budete, tak se rovnou podelte o sve vysvetleni Egypta a dalsich statu, ktere s Izraelem normalni vztahy dnes maji. S tema Izrael o mir stal, jen tu chudinku Syrii furt ne a ne nechat na pokoji?Skrýt celý příspěvekShania: O tom zákone som síce nepočul, ale čítal som o praktikách provládnych milícií, kedy sa zneužívajú nekompletné záznamy o obyvateľstve k tomu, aby pripravili na niektorých ...Zobrazit celý příspěvek
Shania:
O tom zákone som síce nepočul, ale čítal som o praktikách provládnych milícií, kedy sa zneužívajú nekompletné záznamy o obyvateľstve k tomu, aby pripravili na niektorých častiach Sýrie sunnitov o trvalý pobyt a nahlasujú tam šítov. Ale to je iba jedna časť celkového obrazu. V Afríne to majú nahnuté Kurdi a Jezídovia sú dokonca vyhlasovaní za neveriacich, na severovýchode pre zmenu Kurdi skúšajú "čarovať" s etnickým zložením. Každý sa tak nejako snaží mať na sebou kontrolovaných územiach podľa možnosti "spoľahlivé" obyvateľstvo, čomu značne napomáha, koľko miliónov ľudí bolo nútených opustiť domovy. Ako keby sa všetci pripravovali na delenie územia. Len ako budú chcieť bez tých ľudí potom postaviť krajinu opäť na nohy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...