Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

S-300 bude možná již brzy ohrožovat izraelské letectvo; větší foto / archiv autora

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.

Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.

 

 

Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.

 

V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.

 

Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.

 

Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.

 

Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.

 

Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států, řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.

 

S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.

 

V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví, domnívá se Murachovskij.

 

Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.

 

K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.

 

Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily, uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.

 

Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.

 

Přehled izraelsko-ruských vztahů

 

Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.

 

Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.

 

Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.

 

Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky, objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.

 

Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.

Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?

Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...

Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?

Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Nesher
    19:31 03.05.2018

    Jara
    Přesně, kombinace F 35 a řízených střel s charakteristikou stealth by pro přeci jen starší S 300 byla smrtící, dle mého názoru by to bylo moc i na podstatně mladší S 400.

    Jara
    Přesně, kombinace F 35 a řízených střel s charakteristikou stealth by pro přeci jen starší S 300 byla smrtící, dle mého názoru by to bylo moc i na podstatně mladší S 400.

  • Jara
    19:27 03.05.2018

    Madrabit
    Mate vlastně asi pravdu nejprověřenější PVO má asi Izrael a pak USA -patriot

    Madrabit
    Mate vlastně asi pravdu nejprověřenější PVO má asi Izrael a pak USA -patriot

  • Jara
    19:25 03.05.2018

    Madrabit, Nesher
    Rusové se PVO věnuji dlouho jsou si vědomi nadvlády NATO ve vzduchu, ale souhlasim vzdušná převaha nakonec rozseká sebelepší PVO

    Madrabit, Nesher
    Rusové se PVO věnuji dlouho jsou si vědomi nadvlády NATO ve vzduchu, ale souhlasim vzdušná převaha nakonec rozseká sebelepší PVO

  • Nesher
    19:10 03.05.2018

    Jara, alexa To už tady jednou bylo, v době tzv. Opotřebovací války podél Suezu působily na egyptské straně celé jednotky ruské PVO, a to nejenom obsluhy raketových systémů, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara, alexa
    To už tady jednou bylo, v době tzv. Opotřebovací války podél Suezu působily na egyptské straně celé jednotky ruské PVO, a to nejenom obsluhy raketových systémů, ale dokonce i stíhači. Je pravda, že to Izraelcům nějaké problémy způsobilo, ale nakonec to byli Rusové kdo výrazně "zvítězil" v počtu cínových rakví. Nedělám si iluze, že by to i dnes nedopadlo podobně. Ostatně tehdy poprvé výrazně utrpěla legenda o tom, že problémy arabských armád jsou způsobeny pouze a jenom "kvalitou" tamního personálu a nikoli i horší kvalitou ruských zbraní ve srovnání s jejich západními ekvivalenty.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    19:10 03.05.2018

    Jara:
    To že Rusko umí PVO víme vlastně odkud?

    Jara:
    To že Rusko umí PVO víme vlastně odkud?

  • Jara
    19:03 03.05.2018

    Jj Pavol taky jsem to postřehl Izraelci něco chystají a podle mého mají právo zasáhnout jestli se cítí být vývojem situace ohroženi

    Jj Pavol taky jsem to postřehl Izraelci něco chystají a podle mého mají právo zasáhnout jestli se cítí být vývojem situace ohroženi

  • Jara
    18:40 03.05.2018

    Alexa123 To máte pravdu, však si myslím že minimálně po dobu ruského angažmá budou mít komplety ruskou obsluhu, takové instruktory:)) jinak zavedení takového systému určitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Alexa123
    To máte pravdu, však si myslím že minimálně po dobu ruského angažmá budou mít komplety ruskou obsluhu, takové instruktory:)) jinak zavedení takového systému určitě Izraelcum a spojencům vrásky na čele přívodí... přeci jen Rusové PVO umějiSkrýt celý příspěvek

  • alexa123
    18:33 03.05.2018

    Dodať S-300 t.j. hardware hoci aj zajtra je jedná vec ale naučiť sa ho využívať je druhá vec. Dnes každá naozaj moderná zbraň si vyžaduje niekoľko ročný výcvik aby sa naplno ...Zobrazit celý příspěvek

    Dodať S-300 t.j. hardware hoci aj zajtra je jedná vec ale naučiť sa ho využívať je druhá vec. Dnes každá naozaj moderná zbraň si vyžaduje niekoľko ročný výcvik aby sa naplno využili jej vlastnosti. Len pripomeniem citát z článku "...k účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje..."
    Takže nebudem prekvapený, ak prvé roky budú S-300 obsluhovať ruskí "rakeťaci"".Skrýt celý příspěvek

  • Míša
    17:23 03.05.2018

    Krom toho, co psal Pavo níže to pokazí reputaci ruské PVO, když Fighter 35 jich pár vyškrtne ze seznamu bojeschopných bez vlastní ztráty. Mohu se ovšem mýlit.

    Krom toho, co psal Pavo níže to pokazí reputaci ruské PVO, když Fighter 35 jich pár vyškrtne ze seznamu bojeschopných bez vlastní ztráty. Mohu se ovšem mýlit.

  • PavolR
    16:53 03.05.2018

    Iba ruská PR akcia na zvýšenie reputácie. Reálne sa nič nezmení, čo obe strany vedia. Izraelci v lepšom prípade pozície S-300 obídu a v horšom prípade časť z nich zničia. Za ...Zobrazit celý příspěvek

    Iba ruská PR akcia na zvýšenie reputácie. Reálne sa nič nezmení, čo obe strany vedia.
    Izraelci v lepšom prípade pozície S-300 obídu a v horšom prípade časť z nich zničia. Za posledné roky sa situácia zmenila. V čase, keď Izraelci tak protestovali proti týmto systémov ešte nemali F-35 a Irán ešte nemal vlastné S-300. Teraz to už nevadí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 11 z 11