Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?
- 3. 5. 2018
- 211 komentářů
- Jan Buchar
Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.
Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.
Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.
V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.
Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.
Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.
Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.
Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států,“ řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.
S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.
V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví,“ domnívá se Murachovskij.
Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.
K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.
Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily,“ uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.
Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.
Přehled izraelsko-ruských vztahů
Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.
Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.
Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.
Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky,“ objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.“
Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.
Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown
Související články
KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?
Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...
- 15.04.2018
- 402 komentářů
- Ondřej Krátký
Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?
Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...
- 27.04.2018
- 21 komentářů
- Jan Buchar
Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa
Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...
- 02.05.2018
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?
V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...
- 03.05.2018
- 10 komentářů
- Ondřej Krátký
jestli jsi ruštinář, tak si to dej do googlu nebo si to nech přeložit za peníze...nebo si přečti ten odkaz na českou wiki, který jsem ti dal (podle mě nelže)...v pdf to máš už v ...Zobrazit celý příspěvek
jestli jsi ruštinář, tak si to dej do googlu nebo si to nech přeložit za peníze...nebo si přečti ten odkaz na českou wiki, který jsem ti dal (podle mě nelže)...v pdf to máš už v bodě jedna.
Takže asi bude nejlepší - trapně dál wiki, ať mě můžeš ještě děkovat:
"Izrael ovládá většinu Golanských výšin od šestidenní války v roce 1967, kdy toto území obsadil. V roce 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, který rozšířil izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto je tak anektoval.[9] Tento krok byl odsouzen Radou bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497, která zákon prohlásila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.[10]"
"Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 497 (S/RES/497), kterou Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila 17. prosince 1981, vyzvala Izrael, aby zrušil svůj zákon o Golanských výšinách, schválený o tři dny dříve, kterým toto syrské území obsazené v šestidenní válce de facto anektoval. Zároveň zákon označila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.[1]"Skrýt celý příspěvek@Luky Male bezvyznamne diky, a tady neco male naoplatku, a sice originalni text te ...Zobrazit celý příspěvek
@Luky
Male bezvyznamne diky, a tady neco male naoplatku, a sice originalni text te rezoluce:
http://www.securitycouncilrepo...
A ted uz jen poprosim o ocitovani te casti one rezoluce, ktera mluvi o tom, ze by mel Izrael vratit Golany Syrii. At se snazim sebevic, nic takove tam nectu.Skrýt celý příspěvekLuky, pochopte už, že na celé OSN v takovýchle konfliktech se*e pes. A oprávněně. Jinak Clanek ma pravdu – Izrael si vyjednal mír s Egyptem a vrátil mu veliká a strategicky ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, pochopte už, že na celé OSN v takovýchle konfliktech se*e pes. A oprávněně.
Jinak Clanek ma pravdu – Izrael si vyjednal mír s Egyptem a vrátil mu veliká a strategicky důležitá území. Vyjednal mír s Jordánskem a dnes s ním čile obchoduje (a dodává Jordánsku ohromné množství pitné vody získané odsolením mořské). V Egyptě mají relativní klid, byť na ně Arabské jaro také dolehlo, naštěstí armáda zmákla dobře převrat a Musulmanské bratrstvo bylo vykázáno (ano, není to demokratické, ale je to lepší než vláda islamistů). Jordánska se revoluce nedotkla téměř vůbec, protože má rozumnou vládnoucí vrstvu, která už desetiletí uskutečňuje reformy. Sýrie, tedy Asad, holt mír s Izraelem nechtěla, protože pro ni byla důležitější podpora Hizballáhu a od Íránu.
Což samozřejmě neznamená, že by v tom Izraelci byli úplně nevinně. Oni s Egyptem a Jordánskem mír vyjednali ve chvíli, kdy jejich vojenská převaha nebyla ani zdaleka tak veliká jako dneska. Takže jednat s nimi dnes by samozřejmě znamenalo přijmout mnohem větší ústupky Izraeli, než tomu bylo v době vrácení Sinaje atd. Mám podezření, že minimálně část o Golanských výšin by Sýrie přišla, protože jsou pro Izrael příliš strategicky důležité. Teď už je to každopádně jedno, protože Asadova pozice i v případě vyhrané války pravděpodobně nebude dost silná na to, aby Izraeli stálo za to se s ním dohodnout.Skrýt celý příspěvekdanny: jistě, nikdo nechtěl změnu režimu, to začalo až po brutálních zákrocích, na které měli shabiha velký vliv... Dnes (po 2013-14) se vede uplně jiná válka než v na začátku. ...Zobrazit celý příspěvek
danny: jistě, nikdo nechtěl změnu režimu, to začalo až po brutálních zákrocích, na které měli shabiha velký vliv...
Dnes (po 2013-14) se vede uplně jiná válka než v na začátku.
Protesty začali už na začátku 2011, březen je označovaný jako začátek povstaní, i když byli i dřív..
Obléhaní měst a dezerce vojáků, demonstrace dlouho do 2012 po celé zemi není dílo žádných zahraničních žoldáků... tam kde nenastal ozbrojený odpor, byli demostrace potlačeny. Konec 2012-13 mužeš začít označovat za dobu kdy se zahraniční elementy začali objevovat ve větších počtech. První džihadisti tam byli v podstatě vypuštěni režimem...
Právě proto, že bylo povstání spontánní a nikdo nic neplánoval (a pokud tam byli skupiny, které konspirovali, žačalo to dřív než byli připraveni). Ty první roky to pak bylo o tom sesadit režim a až pak řešit politiku a to byla chyba.
+ chybělo silné centralizované velení, ie žádná frakce nebyla dost silná na podřízení těch ostatních a toho po 2013 využilo ISIS, JAN k pohlcení těch menších skupin.
Pokud by to byl boj proti zahraničním žoldákům, nerozpadne se ti 300000 armáda jen tak a nepostaví proti tobě.
K rozpadu stačilo natlačit vojaky do něčeho co bylo proti jejich hodnotám a sektářská nedůvěra ze strany režimu. Vzhledem k tomu jak jsou tam rodiny velké, brzy měl každý někoho z rodiny a (a nebo někoho znal) zraněného, zatčeného a nebo mrtvého. Tohle jinde problém nebyl, kde v armádě slouží vetšinou převážně vadnoucí sekta.
A jen příklad: IRGC která nalila několikanasobek zdrojů do Syrie, trvalo dost dlouho s daleko lepší logistikou vybudovat síly čítající 80000 (celkově to bylo daleko víc, ztraty a rotace) zahraničních bojovníků a roky budovali milice které dnes mají také zhruba tolik a to vychazeli už z existujícíh organizací, jen je přetvořili.
Šance, že i CIA s neomezeným rozpočtem by v 2011-12 měla v syrii jen zlomek toho je uplně mimo realitu.
---
Mimochodem slyšel jsi něco o zákonu, který vstoupil před pár týdny v platnost, že pokud se do 4 týdnů lidi nepřihlásí místě bydliště o svůj majetek, bude znárodněn?
Chtěl bych to mít potvrzené ještě z jiného zdroje, pokud je to pravda, tak v syrii budou velké demografické změny a šance na navrat milionu lidi bude dost malá.Skrýt celý příspěvekIzrael nechce jednat o miru? Syrie si chce klast podminky miru? :D Syrie zacala valku, nekolik valek, a Syrie projela valku. No a tak uz to ve svete chodi, ze ten kdo projede ...Zobrazit celý příspěvek
Izrael nechce jednat o miru? Syrie si chce klast podminky miru? :D
Syrie zacala valku, nekolik valek, a Syrie projela valku. No a tak uz to ve svete chodi, ze ten kdo projede valku pak plati, a Syrie zaplatila ztratou uzemi. Asad (stary nebo mlady) je tak ten posledni co si ma pravo na co stezovat, jeste z toho vyvazl dobre a ze z toho nevyvazl jeste lip, inu, za to muze podekovat leda sobe.
Je zvlastni ze ten Izrael, ktery nechce jednat o miru, nemel problem vratit Sinaj Egyptu, vratit strategicky a nekonecne cenny Suezky pruplav Egyptu, s Egyptem dnes existuji vedle sebe v miru, dokonce poradaji spolecne vojenske akce na eliminaci islamistu v pohranici atd.. Nekomu z toho vyjde ze Izrael nechce jednat o miru. Me z toho vychazi, ze jedina prekazka normalizace vztahu Izraele a Syrie zacina na 'A', konci na 'sad', a za to holt plati chudak obycejny syran. I tomu obycejnemu syranovi ale musi dojit, ze si ma v prvni rade stezovat na pricinu (Asad), az pak na nasledek (Izrael).Skrýt celý příspěvekNo a nejvtipnější je, podívat se na politické zřízení/styl, které prosazují tyto opoziční skupiny v Sýrii (jakákoli z nich, o demokracii nebojuje žádná). To je pak absurdita na ...Zobrazit celý příspěvek
No a nejvtipnější je, podívat se na politické zřízení/styl, které prosazují tyto opoziční skupiny v Sýrii (jakákoli z nich, o demokracii nebojuje žádná). To je pak absurdita na druhou, co západ podporuje.
Mě to ale nepřekvapuje, protože to dokonale zapadá do americké politiky na Balkáně a všude potom, nejsou to přešlapy a bezkoncepčnost, koncept to má a plán taky.
Jak ale může být Evropa tak pitomá, že se na tom podílí už je DADA, ale opět když se podíváme na mechanizmus výběru elit, jejich vychovávání, selekci, napojení na think-tanky, transatlantské struktury, vazalství Německa....to už je pak celkem normální, že Saudi jsou kámoši.
Co se týče provokatérů, onehdá se mi líbila Filipi v Hyde Parku, kde povídala, jak si z kraje protestů pustila Džazíru a Arabíju, tam povídali o hrozných demonstracích a bitkách v nedaleké čtvrti, která prý hoří...tak se tam zajela podívat, tam bylo prd (běžně se najalo 60 kolemjdoucích, zapálili dvě pneu, natočilo v těsné uličce a vydávalo za masovou demonstraci). S provokatéy má taky velkou zkušenost ta naše správná strana.
No jo, sedm států v pěti letech...to ostatní je omáčka a škoda klávesnice.
-------------
Co se týče našeho tématu, Izraeli to vyhovuje, protože nechce jednat o míru. Oni vědí, že Syrskou podmínkou k míru je návrat Golan. Takže když jednat, tak se zhrouceným státem nebo to oddalovat do aleluja.Skrýt celý příspěvekPavolR: doplnil bych ti ještě jeden rozměr významný pro arabské jaro, a to docela významný. Tím je stupeň ekonomického rozvoje a potravinová bezpečnost. V některých zemích měly ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: doplnil bych ti ještě jeden rozměr významný pro arabské jaro, a to docela významný. Tím je stupeň ekonomického rozvoje a potravinová bezpečnost. V některých zemích měly protesty skutečně charakter politického hnutí a byly spojeny s voláním po reformách. V jiných se v podstatě jednalo o hladové bouře. Mizerná úroda v důsledku sucha se spojila s brutálním růstem cen potravinových komodit na burzách a vzhledem k tomu, že se značná část Afriky nechala v devadesátých letech od Clintona ukecat k liberalizaci trhu, byly dopady na chudé vrstvy obyvatelstva katastrofální. https://www.theguardian.com/li...
http://www.slate.com/articles/...
https://www.newsecuritybeat.or...
Shania: v používání provokatérů máš pravdu, ale ti měli na současnou podobu konfliktu v Sýrii minimální vliv. Mluvil jsem s řadou Syřanů, kteří stáli u začátku revoluce, a všichni v průběhu 2012 emigrovali. Jejich výpovědi se poměrně přesně shodují. Cca do dvou měsíců od začátku nepokojů byli domácí organizátoři a vyjednavači odstaveni od vlivu a nahrazeni zahraničními specialisty. Kdo nepřistoupil na novou, eskalační linii, bylo s ním naloženo jako se zrádcem revoluce. A na bojišti se objevili tisíce profesionálních bojovníků ze zahraničí.
Většina z nich mi tvrdila, že usilovali o reformy, nikoli o převrat. A že odešli, protože to už dávno není jejich válka.Skrýt celý příspěvekdžordž: ano, třetí strana může rozpoutat potičky mezi vládou a demonstranty... ale mnohem častější je, že totalitní vláda využívá agenty provokatery k diskreditaci demonstrantu, k ...Zobrazit celý příspěvek
džordž: ano, třetí strana může rozpoutat potičky mezi vládou a demonstranty... ale mnohem častější je, že totalitní vláda využívá agenty provokatery k diskreditaci demonstrantu, k záminkám pro jejich potlačení atd.
V syrii jim říkají shabiha a jejich role je dobře zdokumentovaná... a z těhle lidi pak IRGC vytvořila základ NDF, ale i např. "elity" Tiger Forces atd..Skrýt celý příspěvekUkrajinu a Arabskú jar by som neporovnával. Ani s európskou mentalitou, veď u nás sú takmer všetky vlády legitímne, zvolené v riadnych voľbách. Ľudia sa tu spravidla nie sú nútení ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajinu a Arabskú jar by som neporovnával. Ani s európskou mentalitou, veď u nás sú takmer všetky vlády legitímne, zvolené v riadnych voľbách. Ľudia sa tu spravidla nie sú nútení dožadovať väčšej slobody a tak. Arabská jar sa rozpútala veľmi rýchlo a o tom, ako skončí v ktorom štáte, rozhodovala miera legitimity toho ktorého režimu a samotný charakter protestov (ktorý nebol všade úplne rovnaký). Napr. taký marocký kráľ sa nemusel báť o svoje postavenie, preto nemal problém splniť požiadavky protestujúcich a bol pokoj. Väčšinová šítska vláda v Iraku disponovala tiež vysokou mierou legitimity. V SA , Bahrajne a Katare to bolo drsnejšie pre to, lebo protestovali prakticky výlučne inoverci, čiže tam sa objavila, na rozdiel od Maroka, hrozba spochybnenia legitimity režimu v rovine náboženskej. To platí čiastočne aj pre Jemen, hoci tam sú korene konfliktu hlbšie.
Zvyšné štáty zasiahnuté Arabskou jarou možno rozdeliť do dvoch skupín:
1.- Štáty s vládou spochybniteľnej legitimity, kde boli protesty namierené priamo proti autoritatívnemu režimu a ten následne aj pri relatívne nízkom počte obetí padol (Tunisko, Egypt).
2.- Štáty s vládou pochybnej legitimity, kde protesty neboli namierené priamo proti režimu, iba za reformy, no ten to tak vyhodnotil a zareagoval agresívne (Líbya, Sýria). Lebo spomeňte si, že protestujúci spočiatku mávali obrazmi Kaddáfiho a Asada - zmenu očakávali od nich, nie od ich zvrhnutia. A práve táto počiatočná nejednoznačnosť spôsobila, že to vyústilo v oboch prípadoch v naťahujúci sa konflikt, lebo nevznikol konsenzus absolútnej väčšiny spoločnosti proti spoločnému nepriateľovi, ako to bolo v Tunisku a Egypte.Skrýt celý příspěveklogik: Nemusíš v tom hledat žádné záhady a konspirace. V každém státě jsou nespokojení lidé a za něco demontrují, a nemusíš chodit tak daleko. Spousta lidí nesouhlasí třeba se ...Zobrazit celý příspěvek
logik: Nemusíš v tom hledat žádné záhady a konspirace. V každém státě jsou nespokojení lidé a za něco demontrují, a nemusíš chodit tak daleko. Spousta lidí nesouhlasí třeba se Zemanem nebo Babišem a v Praze máš demonstraci každou chvíli, nedávno řezali policajti v katalánsku lidi obuškem po hlavě a všichni víme, že spousta lidí demonstrovalo proti assadovi v sýrii, protože nesouhlasili s jeho politikou, a přijde mi to naprosto normální. V čem se to liší je převážně mentalita lidí v evropě, kteří jsou zvyklí demonstrovat přecejenom více civilizovaně, kdežto na blízkém východě jsou více radikalizovaní. Recept je pak velmi jednoduchý, stačí pár provokatérů, kteří si seženou zbraně a začnou střílet, protistrana začne reagovat, rozjede se novinářská mašinérie, o jejíž nestranosti snad nikdo nepochybuje a konflikt je na světě. Podobně se to stalo na ukrajině a stále to jede jak přes kopírák, s tím rozdílem, že janukovič to zabalil, kdežto assad se rozhodl vytrvat do konce. Nikoho neobviňuju ale komu tento bordel všude po světě vyhovuje, na to ať si odpoví každý sám.Skrýt celý příspěvek
Luky: to nemůžu udělat. Mohlo by mu to zamíchat s dosud pevným světonázorem. Setkání s holkama z Íránu, Sýrie a Libanonu na cloveku může zanechat trvalé následky. Ale o tom nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: to nemůžu udělat. Mohlo by mu to zamíchat s dosud pevným světonázorem. Setkání s holkama z Íránu, Sýrie a Libanonu na cloveku může zanechat trvalé následky. Ale o tom nemá cenu filozofovat, to se musí prožít.
Logik: proti tomu, když SA rozjezdila svoje jaro tanky nikdo nic nenamítal. Ani tomu, že nasledne bleskově poskytla internacionální pomoc Bahrajnu a Kataru. Ale tam to aspoň zvládli relativně rychle, ne jako ten masakr, co předvádějí v Jemenu.
Nemám nejmenší ambice tamní režim měnit, byt si o podpoře mezi dolními 80% populace necinim iluze. Ale proč bych měl Saúdy chválit za export wahabismu, kam se podívám, přímé intervence v zahraničí nebo neskrývaný sponzoring, vyzbrojování a najímání žoldáků pro islamistického bojůvky v Sýrii a dodávky pokročilých zbraňových systémů pochybným existencim.
Pro mě je významným ukazatelem škodlivosti režimu stupeň pokřivení charakteru jeho poddaných. Schopnosti kritického myšlení, reflexe a případně formulace i kritického názoru. A to je, dle mě subjektivní zkušenosti, u porovnávaných zemí úplně někde jinde.Skrýt celý příspěveklogik: CIA jsi tu vytáhl ty, ale když už se to tedy snažíš bagatelizovat tím že "umí vše zařídit", tak sám jistě víš, že zrovna CIA má co se týče různých barevných revolucí a změn ...Zobrazit celý příspěvek
logik: CIA jsi tu vytáhl ty, ale když už se to tedy snažíš bagatelizovat tím že "umí vše zařídit", tak sám jistě víš, že zrovna CIA má co se týče různých barevných revolucí a změn vlád v cizích státech docela bohatou historii. Nebo popřeš i toto?Skrýt celý příspěvek
mimochodem pokud tě logiku zajímají mé osobní pocity, tak já nemám potřebu napravovat ani politické zřízení kmene kanibalů v jihoamerické džungli (a to mám ke konzumaci lidského ...Zobrazit celý příspěvek
mimochodem pokud tě logiku zajímají mé osobní pocity, tak já nemám potřebu napravovat ani politické zřízení kmene kanibalů v jihoamerické džungli (a to mám ke konzumaci lidského masa určité výhrady )Skrýt celý příspěvek
džordž: Kdyby bylo v SA tolik nespokojenců, jako bylo v Sýrii, tak by to tam také vypadalo jinak. (Vím, že budeš vymýšlet teorie o všemocné CIA, co umí zařídit vše.... ale proč ...Zobrazit celý příspěvek
džordž: Kdyby bylo v SA tolik nespokojenců, jako bylo v Sýrii, tak by to tam také vypadalo jinak.
(Vím, že budeš vymýšlet teorie o všemocné CIA, co umí zařídit vše.... ale proč teda ruské tajné služby nezařídí totéž v SA, že?)
KOLT: Jasně.... diktatur. Jinak v podstatě plně souhlasím s tím, že proti některým režimům někdy nezbývá, než tu revoluci udělat. Ale s tím, že to zpravidla stejně nedopadne dobře.....
Marthy: To si fakt myslíš, že tam IAF poslalo letadla bez dostatečného vzdušného krytí? Takoví amatéři to fakt nejsou.... Akorát to vzdušné krytí nemusí létat do horkých oblastí, stačí, že kontrolují vzdušný prostor z povzdálí.
Navíc by bylo velmi naivní si myslet, že izraelci budou publikovat celou pravdu o tom, jak přesně probíhají jeho útoky a jaké mají zajištění. To si piš, že jestli řekli, že tam letěla čtyři letadla, tak jich tam bylo osm....
Luky: Jako vždy redukuješ lidská práva na ta, která zrovna nejvíce porušuje SA. Zapomínáš ovšem na jedno. Stejně jako hájíš Putina, že má "podporu domácích", tak stejně i Saudský režim má zatím podporu domácích. I proto se např. Arabské jaro u nich projevilo tak slabě, že ho režim bez větších problémů zvládl.
Pokud přiznáváš právo na ne zcela demokratický režim Rusku, proč ti vadí u SA?
Jasně - míra nedemokracie u těchto režimů nelze zcela srovnávat. Ale princip sedí.Skrýt celý příspěvek...pokud byl Pancíř opravdu prázdný, tak k němu ale napotvoru těsně před zásahem alespoň jeden paňáček doběhl :-/ Marthy vídal jsem devětadvacítky s raketnicemi i pumami, ...Zobrazit celý příspěvek
...pokud byl Pancíř opravdu prázdný, tak k němu ale napotvoru těsně před zásahem alespoň jeden paňáček doběhl :-/
Marthy
vídal jsem devětadvacítky s raketnicemi i pumami, nemyslím, že by se flákaly
...ale tak není všem dnům konec, stíhači se jim ještě můžou hodit
Každopádně bylo by fajn znát syrovou pravdu, jak se vyvíjejí všechna zákulisní jednání. Napodzim v Soči byly všichni včetně Izraele, bylo by fajn, kdyby to směřovalo jinam než k válce.Skrýt celý příspěvekMarthy > Na AK som zachytil, ze vraj ten Pancir bol mozno aj bez posadky. Vystrielali co mali a cakali na municiu. Ze vraj aj posadka bola mimo vozidla.
Marthy > Na AK som zachytil, ze vraj ten Pancir bol mozno aj bez posadky. Vystrielali co mali a cakali na municiu. Ze vraj aj posadka bola mimo vozidla.
Jestli mají Izraelci vzdušné krytí je sporné,řada útoků byla provedena pouhými několika málo letadly,možná si jsou jistí že Syrské stíhačky se je neodváží napadnout. Je jasné že ...Zobrazit celý příspěvek
Jestli mají Izraelci vzdušné krytí je sporné,řada útoků byla provedena pouhými několika málo letadly,možná si jsou jistí že Syrské stíhačky se je neodváží napadnout.
Je jasné že těch cca 30 Migů 29 se přímo IAF postavit nemůže,proto jsem měl na mysli spíš propagační útok,trochu Izraelcům připomenout že si nemůžou být tak jisti.
Jinak nerozumím tomu k čemu je (migy 29) Syřané mají,když se je neodváží nasadit proti útočícím letounům Izraele,na pozemní útoky proti teroristům používají starší letouny,na co si ty Migy 29 šetří.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P-s-na AK je zajímavé video ze zničení Syrského Pancire,v době útoku stál,asi byl bez munice a čekal na přebití raket,ale že by neměl ani munici do kanónů?Možná obsluha pancire situaci podcenila...Skrýt celý příspěvekMarthy Obávám se, že Izraelci nejsou hloupí a vzdušné krytí mají k dispozici i nyní...navíc také slušný přehled o situaci ve vzduchu na syrské straně. Čili jakýkoli syrský MiG by ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy
Obávám se, že Izraelci nejsou hloupí a vzdušné krytí mají k dispozici i nyní...navíc také slušný přehled o situaci ve vzduchu na syrské straně.
Čili jakýkoli syrský MiG by čelil hradbě Amraamů....
Alamo MiGy nosí pouze v krátké verzi a s tím by se Syřani nechytli ani proti podvěšené F-16 bez doprovodu. Nicméně jsem před pár měsíci viděl nafocenou devětadvacítku v úlu a měla pod křídly R-77. Takže s tím už by se dalo ublížit....ovšem odveta by byla zdrcující. Izrael je odpočatej, vybavenej, piloti nadržený...co by za takovou záminku dali...
Danny, přibal logikovi ještě lístek na nějakou syrskou nebo libanonskou dyžinu, ať si může prohlídnout (sahnout), jak se místní holky v obteslejch riflích s rozpuštěnými vlasy hezky kroutí. V SA si tak může koupit pakistánskou pokojskou...
V Sýrii se nic nepřetrhlo, všichni tam jsou věřící, to jste nějak nepochopili. Jde o to, že se tam nikdo nebude divit, když půjde máma do práce, a pak a tak.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...