Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

-
3. 5. 2018
-
211 komentářů
-
Jan Buchar
Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.
Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.
Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.
V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.
Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.
Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.
Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.
Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států,“ řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.
S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.
V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví,“ domnívá se Murachovskij.
Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.
K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.
Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily,“ uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.
Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.
Přehled izraelsko-ruských vztahů
Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.
Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.
Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.
Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky,“ objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.“
Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.
Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown
Související články
KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?
Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...
-
15.04.2018
-
402 komentářů
-
Ondřej Krátký
Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?
Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...
-
27.04.2018
-
21 komentářů
-
Jan Buchar
Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa
Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...
-
02.05.2018
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?
V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...
-
03.05.2018
-
10 komentářů
-
Ondřej Krátký
Marthy: SyAF Mig-29SM mají i R-77 a samozřejmě Izraelci mají po celou dobu stíhací doprovod. Problém ale je, že jejich asi jediná šance něco udělat je zatočit na IAF první, mimo ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: SyAF Mig-29SM mají i R-77 a samozřejmě Izraelci mají po celou dobu stíhací doprovod.
Problém ale je, že jejich asi jediná šance něco udělat je zatočit na IAF první, mimo svůj vzdušný prostor. Proti přesile, daleko lepšímu situačnímu povědomí a výzbroji...
Jen se bránit jim nijak nepomůže, Mig-29 nemá palivo, aby vydržel dlouho ve vzduchu a i kdyby tam zrovna jeden/dva stroje měli. Byl by pro ně stejně velký problém dostat se včas do pozice kde by mohli Izraelcům zabránit v odhozu bomb.Skrýt celý příspěvekSyrské Mig-29 mají určitě ve výzbroji R-27,to je střela středního až dalekého dosahu-dosah má docela slušný (záleží ne verzi),na to aby ohrozila letouny F-16 letící v konfiguraci ...Zobrazit celý příspěvek
Syrské Mig-29 mají určitě ve výzbroji R-27,to je střela středního až dalekého dosahu-dosah má docela slušný (záleží ne verzi),na to aby ohrozila letouny F-16 letící v konfiguraci pro pozemní útok to docela stačí.Ale netuším jakou protileteckou výzbroj nesly útočící letouny IAF,pokud jen rakety krátkého dosahu na sebeobranu tak ty Migy měli slušnou šanci,mohli přinutit útočící letouny alespoň ustoupit.
Byl by to spíš propagační útok,ale pro IAF by znamenal že už by si nemohli dovolit akce jako když poslali do Libanonu 4 letouny,odpálily rakety na Sýrii a v klidu se vrátily domů.Museli by počítat s možných útokem Syrských stíhaček,takže každou akci by proti nim museli zabezpečovat vlastními stíhačkami.To by jejich útoky značně zkomplikovalo a prodražilo.Skrýt celý příspěveklogik, předpokládám, že jste měl na mysli "...tuhých diktatur..." ;-) Než přirovnávat k Evropě (jakkoli to nebylo špatné přirovnání), můžeme si vzít příklad přímo od jednoho ...Zobrazit celý příspěvek
logik, předpokládám, že jste měl na mysli "...tuhých diktatur..." ;-)
Než přirovnávat k Evropě (jakkoli to nebylo špatné přirovnání), můžeme si vzít příklad přímo od jednoho státu v oblasti – Jordánska. Je to tradiční arabská monarchie (mmchd, tamní královský rod, Hášimovci, pochází z příbuzenstva proroka Mohameda a je vysoce uznáván všemi Araby i většinou muslimů...), nicméně tamní monarchové postupně zaváděli reformy a v průběhu desetiletí posunuli společnost mnohem více směrem ke svobodě svých obyvatel, než co dokázaly okolní diktatury (sekulární v Sýrii i wahábistická v SA). Čili sekulární prostě neznamená nutně lepší. Ono zpřetrhání vazeb většinou fakt k ničemu pěknému nevede (VFR, Orwell, VŘSR...), postupný přerod je obecně lepší.Skrýt celý příspěveklogik: jediné, na co Sýrie doplatila je to, že na rozdíl od SA neutrácí miliardy dolarů ročně za nákup západní techniky a místo americké základny tam mají ruskou, zbytek si můžeš ...Zobrazit celý příspěvek
logik: jediné, na co Sýrie doplatila je to, že na rozdíl od SA neutrácí miliardy dolarů ročně za nákup západní techniky a místo americké základny tam mají ruskou, zbytek si můžeš domyslet.Skrýt celý příspěvek
Dokud PVO chrání sama sebe a své okolí, není to brané jako "agrese" (ještě aby). Kdyby poslali stíhačky do vzduchu bojovat, navíc do cizího vzdušného prostoru, bylo by to Izraelem ...Zobrazit celý příspěvek
Dokud PVO chrání sama sebe a své okolí, není to brané jako "agrese" (ještě aby). Kdyby poslali stíhačky do vzduchu bojovat, navíc do cizího vzdušného prostoru, bylo by to Izraelem vnímáno jako vyostření konfliktu. Stíhačky by buď ničeho rozumného nedosahly (pokud by se držely z dosahu), nebo by šly dolů (IAF je na úplně jiné technologické, technické a především personální úrovni... a Syřané nejsou blbí). Čili nestálo za to posílat Migy do vzduchu a zbytečně přijít o hodiny do resursu a kerosin. Aspoň tak se mi to jeví, můžu se mýlit.
Mmchd, také nechápu, o co Íránu šlo. I bych mu věřil, že to není jeho práce. Nicméně Íránci prý také tvrdí, že v Sýrii žádné vojáky nemají... kde jsem to už slyšel ;-)Skrýt celý příspěvekMarthy: rozdíl oproti PVO je ten, že PVO má reálnou šanci něco sestřelit. Syrský Mig-29 proti izraelským letadlům moc šancí nemá - jen znervóznit a být sestřelen. Danny: 1) ty ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: rozdíl oproti PVO je ten, že PVO má reálnou šanci něco sestřelit. Syrský Mig-29 proti izraelským letadlům moc šancí nemá - jen znervóznit a být sestřelen.
Danny:
1) ty bys fakt teď radši žil v Sýrii než v SA? Fakt?
2) Poměrně dobrej příměr té situace je srovnání Rakouska a Francie na konci 18. století. Jistě, ve Francii měli lidi větší svobodu (už před VFR tam měli národní shromáždění, co vydávalo zákony). Jenže zároveň tam měli právě s touto "pseudoobčanskou společností" ve výsledku větší teror. A to takovej teror, že po vlně krvavých revolucí skončili zpět v monarchii, protože ostatní varianty dopadly tak jak dopadly.
V Rakousku-Uhersku byl v tu dobu absolutismus, kdy se panovníci snažili o některé reformy. Daleko nesvobodnější a režim. Ale radši bych v té době žil v RU, než v refoluční Francii.
Jistě, přirovnání v mnoha ohledech nesedí, já bych ale vyzdvihl jeden aspekt: Francii do toho, co se v ní dělo, alespoň nikdo moc nekecal. Proto, ač ve výsledku skončila celá slavná VFR zas jen v monarchii, panovník tam byl tak slabý, že při pokusu "utáhnout režimu šrouby" neměl sílu režim udržet. Takže defakto VFR měla i pozitivní efekt, neboť tak otřásla pozicí diktátora, že se ve Francii nemohla totalita udržet dlouhodobě. Něco takového ovšem v Sýrii, dokud bude Asad podporován Iránem a Ruskem, nehrozí.
PS: Nechci, aby to nějak vyznělo jako obhajoba SA. Ano, je to jedna z tuhých demokracií. Jen poukazuju na to, že Sýrie za tu implantaci evropské kultury bohužel v podobně sekulární diktatury nemálo zaplatila. A ještě bude platit. A že, narozdíl od SA, tam v současné době není příliš vidět reálná naděje na zlepšení.Skrýt celý příspěvekMarthy: menší dosah radaru, žádné rakety dlouhého dosahu... Posílat těch pár 29 proti 28 útočícím letadlům by byla fakt sebevražda. Navíc by museli narušit vzdušný prostor ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: menší dosah radaru, žádné rakety dlouhého dosahu... Posílat těch pár 29 proti 28 útočícím letadlům by byla fakt sebevražda. Navíc by museli narušit vzdušný prostor Libanonu, případně Jordánska. A to asi fakt nechtějí.Skrýt celý příspěvek
Shania Dohady... Sestřelit Syrské Mig-29,pokud by bojovali chytře-v případě nebezpečí by se stahovali do oblastí chráněné vlastní PVO by zase tak snadné nebylo. Jasné,Syřané ...Zobrazit celý příspěvek
Shania
Dohady...
Sestřelit Syrské Mig-29,pokud by bojovali chytře-v případě nebezpečí by se stahovali do oblastí chráněné vlastní PVO by zase tak snadné nebylo.
Jasné,Syřané tahají za kratší konec,ale stíhačky jsou od toho aby bránily vzdušný prostor,ne aby rezavěli v krytech.To samé by jsi mohl napsat o Syrských PVS,nač je používat když je IAF může zničit?To mají jejich obsluhy od svých zbraní utéct a zahrabat se někam do země?No,jak jde vidět tohle nedělají,nejsou to Češi...
Takže nerozumím tomu že když neváhají riskovat své PV systémy (a jejich obsluhy) proč nenasadí do boje i své stíhačky,přecijen by to PVO posílilo.Provozuschopné by být měli,viděl jsem nějaké foto kde v Sýrii jejich Mig-29 doprovázely Ruské Su-24.Skrýt celý příspěvekasdf Díky.Takže se prostě letouny IAF drží z dostřelu Syrské PVO,a ta pálí jen po odpálených střelách.Opět se velice divím že nenasadily proti útočícím letounům své,nemám na mysli ...Zobrazit celý příspěvek
asdf
Díky.Takže se prostě letouny IAF drží z dostřelu Syrské PVO,a ta pálí jen po odpálených střelách.Opět se velice divím že nenasadily proti útočícím letounům své,nemám na mysli že by se měli pouštět do bezhlavých soubojů s letadly Izraele,ale mohli útočící letouny alespoň znervóznět,možná je odradit od útoku.IAF by určitě hned povolala vlastní stíhače,Syřané by se mohli stáhnout do oblasti postřelované vlastní PVO....nechápu to,Syrské PVS jsou v neustálém nasazení a Syrské stíhačky zahálejí na zemi.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak ten útok je samá nejasnost,pokud byly použity jednotlivé grady tak to mohla být i provokace teroristů,aby jim (opět) Izrael pomohl-útoky pomocí jednotlivých střelách grad už teroristé provedli několikrát proti Ruské základně v Sýrii.Skrýt celý příspěvekRiMr71: na některém z izraelských fór jsem viděl info, že šlo o Grad. Hlásí čtyři rakety sestřelené, vše ostatní že spadlo samo ještě na syrském území. Ale vedle toho omezené škody ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71: na některém z izraelských fór jsem viděl info, že šlo o Grad. Hlásí čtyři rakety sestřelené, vše ostatní že spadlo samo ještě na syrském území. Ale vedle toho omezené škody na základnách, což nějak nekoresponduje . Navíc co jsem se díval, tak jsem nenašel žádné stanoviště IRGC, ze kterého by grady doletěli na nejbližší stanoviště IDF. Takže jestli něco vypustili, dává mi verze o samostatné iniciativě smysl.
Na druhou stranu poslední dva dny bylo izraelské letectvo velmi aktivní, nad Libanonem měli nonstop ve vzduchu až 12 letadel + tanker a shromažďování techniky na Golanech vypadá spíš jako příprava pozemní operace.
asdf: dík za odkazy, taky mi to vrtalo hlavouSkrýt celý příspěvekMarthy: Když Izraelci v minulosti útočili na Íránce, syrská PVO obvykle moc aktivní nebyla. Tentokrát odpovídala dost intenzivně. Také je zajímavý rozpor v tom, co Izraelci tvrdí ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: Když Izraelci v minulosti útočili na Íránce, syrská PVO obvykle moc aktivní nebyla. Tentokrát odpovídala dost intenzivně. Také je zajímavý rozpor v tom, co Izraelci tvrdí (výrazně jsme omezili perské kapacity v Sýrii) a tím, že jediné zdokumentované škody přiznává SAA. Podezřele mnoho cílů jsou právě stanoviště PVO. Tak mi to prohlášení nepřipadá úplně mimo.
Luky: dobře, vetřít do přízně bylo možná příliš silné. Ale jeho zájem na spolupráci se Západem byl evidentní. Docela ochotně spolupracoval i v rámci boje proti terorizmu, včetně poskytnutí azylu specialistům z CIA při provádění nestandardního vytěžování zpravodajských informací z lidských zdrojů posbíraných po světě.
Logik: ale teď už si děláš legraci, ne? Jako tak odvážné tvrzení, že je Saudská monarchie díky respektu k tradičním hodnotám vlastně " z pohledu lidských práv vlastně daleko méně "strašné"" , než např. Sýrie, která jaksi ztratila tu kulturní kontinuitu... ty jo, napsat něco takového, na to nemají koule ani kluci z Evropských hodnot. Pošli číslo účtu, přispěju ti na letenku. Ať se zajedeš podívat do světa a vidíš věci, ke kterým se vyjadřuješ, na vlastní oči.Skrýt celý příspěvekMarthy > Mohlo to byt napr. toto https://en.wikipedia.org/wiki/... Dosah 250 km . CCD/IIR kamera a podla ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy > Mohlo to byt napr. toto
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Dosah 250 km . CCD/IIR kamera a podla tohto
https://missilethreat.csis.org...
Delilah employs target auto-tracking technology and a two-way datalink that enables the missile to send and receive flight and targeting information to and from the operator, a key enabler for loitering munitions.
tu je tiez aj s videom
https://missilethreat.csis.org... a podla tohto linku datalink umoznuje
"data link enables intervention and target validation"Skrýt celý příspěvekČTK: "Izraelská armáda ve svém prohlášení oznámila, že zasáhla přes 50 íránských cílů. Šlo o "jednu z největších operací izraelského letectva za poslední desetiletí," uvedla. ...Zobrazit celý příspěvek
ČTK:
"Izraelská armáda ve svém prohlášení oznámila, že zasáhla přes 50 íránských cílů. Šlo o "jednu z největších operací izraelského letectva za poslední desetiletí," uvedla. "Jednotky Kuds za to tvrdě zaplatily. Íráncům bude dlouho trvat, než vše obnoví," dodala. Jak upřesnil izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, armáda zasáhla "téměř všechny" íránské pozice v Sýrii. "Doufám, že tuto kapitolu jsme uzavřeli a všichni ten vzkaz pochopili," řekl ministr na bezpečnostní konferenci nedaleko Tel Avivu."
...nějak nechápu, co Íránci tak omezeným útokem (20 raket a kdo ví jakých, jesti nešlo "jen" o nějaké GRADy) sledovali... zmenšení počtu krků co musí živit? CO čekali, že Izrael udělá? Ten v podstatě jen čekal na záminku, aby jim (Íráncům) tam konečně pořádně pustil žilou, když je tam měl tak hezky pohromadě...
...to musel být zkrat nějakého místního velitele..Skrýt celý příspěvekNevím, kdy se Asad snažil vetřít Amíkům do přízně. Já si to pamatuju takto: - 2000 mladý Bašar to bere po tátovi (referendum :), navazuje nějaké vztahy se západem a v západním ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, kdy se Asad snažil vetřít Amíkům do přízně.
Já si to pamatuju takto:
- 2000 mladý Bašar to bere po tátovi (referendum :), navazuje nějaké vztahy se západem a v západním tisku se o něm a jeho Britské manželce z bankéřských kruhů píše velmi pěkně.
- 2009 povečeří s Kerrym a hádám, že probírají směřování země, možná dostane návrh (v roce 2011 to údajně už Kerrymu Obama zatrhnul)
https://www.telegraph.co.uk/ne...
https://www.weeklystandard.com...
Myslím, že on chtěl vždy trochu na západ, otázka je, co po něm západ vyžadoval.
Možná spálit mosty....?
Pak už bylo jaro a líknutý návod CIA, jak to v Sýrii zmenedžrovat. Můžeme porovnat s realitou.Skrýt celý příspěvekÍrán vydal prohlášení že se na útoku proti Izraeli nepodílel.Prý to byl útok Syrských vládních sil,odveta za předchozí nálety. Syřané také přiznali ztrátu jednoho systému Pancir ...Zobrazit celý příspěvek
Írán vydal prohlášení že se na útoku proti Izraeli nepodílel.Prý to byl útok Syrských vládních sil,odveta za předchozí nálety.
Syřané také přiznali ztrátu jednoho systému Pancir 1s,byl zasažen při přesunu k nabíjecímu vozidlu.To je dost zajímavé,takže ho zasáhli za pohybu-čím?Pokud klasickou PTŘS musel by být letoun-nosič řádově max.několik jednotek Km od Pancire,to by byl výsměch Syrské PVO (vzhledem k tomu že IAF neztratila žádný letoun).Nebo má IAF ve výzbroji ŘS proti mobilním cílům dalekého dosahu,tu která je odpálena do prostoru kde se vyskytují mobilní obrněné cíle a cíl si sama najde pomocí svého radaru?(název té střely mi vypadl s hlavy..)Skrýt celý příspěvekLuky: Svým způsobem máš pravdu, ale to, v čem se mýlíš je to, že tvrdíš, že moderní = lepší. Jedny z nejbrutálnějších režimů co kdy na zemi byly byly moderní komunistické a ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Svým způsobem máš pravdu, ale to, v čem se mýlíš je to, že tvrdíš, že moderní = lepší.
Jedny z nejbrutálnějších režimů co kdy na zemi byly byly moderní komunistické a nacistické režimy. Tedy to, že Sýrie se Evropě přiblížila více než SA ještě neznamená, že je na tom lépe.
Paradoxně, tradiční "monarchie", kde má totalita tradici a podporu veřejnosti jsou z pohledu lidských práv vlastně daleko méně "strašné", než moderní totalitní režimy, kde se režim neopírá o nějaké zvykové a lidmi akceptované právo vládnoucí vrstvy či např. náboženství, ale čistě o brutální sílu.
Právě proto, že Sýrie z velké části ztratila kulturní kontinuitu, a místo tradiční společnosti si tam nechala implantovat Baasistický socialistický režim je právě ten průšvih, kvůli kterému je to v Sýrii takové, jaké to je. Jo, můžeš to brát jako mezistupeň při konstituování moderní liberální demokracie - jenže to není. Protože mocnosti, které si ze Sýrie udělali "svůj píseček" o nic takového nestojí. Sýrie tak dostala z "moderní evropské kultury" jen tu horší část.....Skrýt celý příspěvekShania: přesně. Jestli si dobře pamatuju, dělal pár let zpátky Asad psí kusy, aby se Američanům vetřel do přízně. Neúspěšně. Myslím, že sám ze závislosti na IRGC není nadšený, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: přesně. Jestli si dobře pamatuju, dělal pár let zpátky Asad psí kusy, aby se Američanům vetřel do přízně. Neúspěšně. Myslím, že sám ze závislosti na IRGC není nadšený, ale byli jediní, kdo mu v kritickém období podali pomocnou ruku.
Co za tím je, by mě hodně zajímalo. Celá ta bublina kolem Iránského jaderného programu a ohrožování Izraele je zinscenovaná dost teatrálně. Intenzita Izraelských útoků na Syrské cíle se poslední týdny rapidně zvyšuje, takže byla otázka času, kdy někomu bouchnou saze. Do toho zatím mlčí Saudi, kteří před měsícem dostali 6500 kompletů TOW... No, jsem zvědav, co z toho vyleze.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...