Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

S-300 bude možná již brzy ohrožovat izraelské letectvo; větší foto / archiv autora

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.

Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.

 

 

Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.

 

V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.

 

Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.

 

Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.

 

Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.

 

Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států, řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.

 

S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.

 

V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví, domnívá se Murachovskij.

 

Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.

 

K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.

 

Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily, uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.

 

Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.

 

Přehled izraelsko-ruských vztahů

 

Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.

 

Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.

 

Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.

 

Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky, objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.

 

Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.

Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?

Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...

Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?

Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • KOLT
    15:14 10.05.2018

    "pedagogycký sbor" musel napsat nějaký troglodyt... ;-)

    "pedagogycký sbor" musel napsat nějaký troglodyt... ;-)

  • Luky
    15:14 10.05.2018

    A ještě poznámka - po Sýrii jsou muzea, v nich fragmenty památek, historické předměty s popisy....oni mají vlastní historiky, výzkum. Místní se identifikují s tamní kulturou a ...Zobrazit celý příspěvek

    A ještě poznámka - po Sýrii jsou muzea, v nich fragmenty památek, historické předměty s popisy....oni mají vlastní historiky, výzkum. Místní se identifikují s tamní kulturou a starověké říše na místním území pro ně nejsou "něco nepodstatné co bylo před Mohamedem". Kouzlo sekulárních států.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:57 10.05.2018

    jinak pedagogycký sbor zní celkem hustě :)

    jinak pedagogycký sbor zní celkem hustě :)

  • Luky
    14:56 10.05.2018

    PavolR Však jsem taky sám na kulturní památky SA upozornil. Sýrie fakt není Afganistán fungující na nějakém klanovém uspořádání, sry. Těch pár posledních desetiletí v podstatě ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR
    Však jsem taky sám na kulturní památky SA upozornil.

    Sýrie fakt není Afganistán fungující na nějakém klanovém uspořádání, sry.
    Těch pár posledních desetiletí v podstatě moderních států znamená několik generací lidí, kteří žijí v podstatě "liberálně". Určitě je stále rozdíl mezi venkovem a městem, ale to i v USA :)
    ------------
    K otázce "kdo vyhraje"....to je právě složité. Kdyby Hitler obsadil ropná pole Sojuzu, konsolidoval frontu, srazil SSSR na kolena, nemusela být invaze a "slovenští fašisti mohli mít pravdu".Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:48 10.05.2018

    V Sýrii nebyla genocida, takže se tam nic "nevyměnilo". Ty tři země, o kterých jsem psal jsou soběstačné ve smyslu pracovní síly (mají zemědělce, průmysl, vědu, pedagogycký ...Zobrazit celý příspěvek

    V Sýrii nebyla genocida, takže se tam nic "nevyměnilo".
    Ty tři země, o kterých jsem psal jsou soběstačné ve smyslu pracovní síly (mají zemědělce, průmysl, vědu, pedagogycký sbor...a měli to vždycky).

    Despocie perského zálivu jsou pokřivenými Dysneylandy, které jsou závislé na cizí pracovní síle.

    Vzhledem k tomu, že jakoukoli diskuzi s tebou chci vést co nejjednodušší formou (zkušenost), ukážu ti jeden jednoduchý aspekt, který určitě ovlivňuje současné obyvatelstvo.

    pravěk - středověk(a novověk) - moderní dějiny (tvrdý kapitalizmus, socializmus/sociální kapitalizmus)
    Vím, že je to takový zjednodušený, populární názor, že islám je středověk a nemám to rád...ale arabské země, které si prošly "socialismem", se dost přiblížily našim hodnotám. Ty které si tímto vývojem neprošly pouze roubují tendenční ideály(např umožní řidičák ženám), ale obyvatelstvo tyto hodnoty stejně nechápe. Smutná realita (platí pro SA, SAE, Katar, Kuwait..).Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    14:43 10.05.2018

    Luky: Aj na Arabskom polostrove sú staré mestá, len sa treba pohnúť z pohodlia hotelových komplexov. :-D Každopádne mne udrelo do očí hlavne poukazovanie na pastiersky kmeňový ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Aj na Arabskom polostrove sú staré mestá, len sa treba pohnúť z pohodlia hotelových komplexov. :-D Každopádne mne udrelo do očí hlavne poukazovanie na pastiersky kmeňový charakter, ktorý je v Sýrii a Iraku podobný a od neho sa odvíja aj spoločnosť založená na kmeňových a klanových princípoch. Tým sa spoločenstvá v týchto pred 100 rokmi nalinajkovaných štátoch vo všeobecnosti líšia od spoločenstiev v susednom Turecku alebo Iráne a majú bližšie k povedzme Líbii. Samozrejme neplatí to pre všetky oblasti (sú to predsa len zlepence), ale je to dosť výrazný prvok.

    Následne som už ale mal dojem, že sa to zavrtáva k otázke, ako zistiť, ktorá strana je správna a zvíťazí, tak som to trocha rozviedol ...Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:33 10.05.2018

    Luky: jaké mají prosím kulturní vazby současní syrští arabové na sumerské (tedy z jiné jazykové skupiny) starověké říše? A naopak - pokud tam vazbu vidíš, proč nevidíš kulturní ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: jaké mají prosím kulturní vazby současní syrští arabové na sumerské (tedy z jiné jazykové skupiny) starověké říše?
    A naopak - pokud tam vazbu vidíš, proč nevidíš kulturní vazbu saudských arabů na předislámské kultury na Sinajském poloostrově, které tam prokazatelně sídlili a jejichž vliv na podobu Koránu je poměrně dobře doložen?

    Obávám se, že si z historie blízkého východu vytrháváš jen fakta, která se Ti hodí do krámu. Ve skutečnosti sociálně-kulturní historie Saudské arábie má daleko větší kontinuitu, než historie Sýrie, neboť zatímco v SA za posledních skoro 1500 let si pořád drží nějakou formu arabského státu s velkým vlivem sunitského islámu (byť nějakou dobu jako vazalský stát Osmanské říše), v Sýrii se stihli za tu dobu vyměnit Arabové, Kurdové, Turci a nakonec "socialistická" diktatura strany BAAS.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:05 10.05.2018

    Projeď si Irák a Sýrii a uvidíš spoustu starých měst. Že se tam střídaly nějaké útvary a docházelo k pohybům obyvatelstva (a mísení kultur) je samozřejmě pravda, ale kulturní ...Zobrazit celý příspěvek

    Projeď si Irák a Sýrii a uvidíš spoustu starých měst. Že se tam střídaly nějaké útvary a docházelo k pohybům obyvatelstva (a mísení kultur) je samozřejmě pravda, ale kulturní kontinuitu to mělo.
    To u kámošů v zálivu měli jen stany, které se nedochovaly a teď mají umělé sjezdovky, luxusní hotely a plné supermarkety, což je dost jiný příběh (SA zabírající většinu poloostrova v západní části něco samozřejmě má :).

    Dovol abych ti připomenul tvoje předchozí slova, která šla přímo k věci: "Správna strana = víťazná strana".
    Takže ten odstavec o ideové blízkosti, neživotaschopné podstatě atd. jsi si mohl odpustit.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:53 10.05.2018

    Luky: Pozor, z tých troch štátov má svoju kontinuálnu históriu iba Irán (Perzia), zvyšné dve sú umelé novotvary, v ktorých došlo v istom okamihu dejín k veľkej etnickej výmene - ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Pozor, z tých troch štátov má svoju kontinuálnu históriu iba Irán (Perzia), zvyšné dve sú umelé novotvary, v ktorých došlo v istom okamihu dejín k veľkej etnickej výmene - inak by tam asi nefungovali podobné princípy pastierskych kmeňov, že áno. :-)

    Prezliekanie kabátov je jedna vec, voviesť krajinu do vopred danej porážky druhá. Nejde tu ani tak o "ideologický oportunizmus" ako skôr "prirodzený výber". Kto je kritickom okamihu (a toto zdôrazňujem) príliš špecializovaný, zahynie. Slovenskí fašisti sa spriahli s Hitlerom, lebo im bol ideovo bližší, než liberálna demokracia. Zaslepení týmto faktom prehliadli neživotaschopnú podstatu nacistického režimu a jeho cieľov, lebo v spoločnosti, tak ako i v iných oblastiach platí, že "nemožno robiť to isté a očakávať rozdielne výsledky". S Asadom je to rovnako.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:24 10.05.2018

    V určitou chvíli jste si ale vybrali inú. A že se některým docela dařilo (třeba Rezný to s Messrem uměl na ajns). Jeden nikdy neví - kdoví jestli by to SNP vyžehlilo nebýt Jalty ...Zobrazit celý příspěvek

    V určitou chvíli jste si ale vybrali inú. A že se některým docela dařilo (třeba Rezný to s Messrem uměl na ajns).

    Jeden nikdy neví - kdoví jestli by to SNP vyžehlilo nebýt Jalty a teplého místečka pod křídly nyní nenáviděného "velkého rudého brata".

    Já mám pochopení pro jiný mechanizmus volby strany. Nikdy to není úplně jednoduchý, ale kulturně, historicky a životním stylem je Sýrii Irák i Irán blízký, Rusko tradiční spojenec. Oportunizmus se často zvrtne v převlíkání kabátů, kdy přijdeš o důvěru všech. A to je asi nejhorší.
    Tři zmíněné státy mají historii, jsou kolébkou civilizace. Ty "hodné" jsou spíš slepencem pasteveckých kmenů bez historie, které vzaly za vděk západnímu diktátu a kapitálu. Je to pohodlnější, ale národní hrdost se tím nevybuduje (nezaměňuj s nafoukaností a povýšeností).Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:09 10.05.2018

    Luky: Áno, vybrali. A jej víťazstvo sa už 73 rokov oslavuje ako štátny sviatok niekde 8. inde zasa 9. mája. :-D Aj tí, čo sa s výberom nestotožnili a zotrvali na strane Hitlera, ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Áno, vybrali. A jej víťazstvo sa už 73 rokov oslavuje ako štátny sviatok niekde 8. inde zasa 9. mája. :-D Aj tí, čo sa s výberom nestotožnili a zotrvali na strane Hitlera, buď odvisli, alebo dožili svoje životy v exile. A to isté urobili aj Taliansko alebo Rumunsko.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:49 10.05.2018

    Áno, tenkrát jste si taky vybrali správnů stranu, že....to se v tom tvým think-tanku učíte "ideologický oportunizmus"?

    Áno, tenkrát jste si taky vybrali správnů stranu, že....to se v tom tvým think-tanku učíte "ideologický oportunizmus"?

  • PavolR
    12:46 10.05.2018

    džordž: Správna strana = víťazná strana ... obzvlášť pre štát, ktorý pred takýmto rozhodnutím stojí. Aj keď samozrejme z čisto ideologického hľadiska nemusí ten-ktorý režim ...Zobrazit celý příspěvek

    džordž:
    Správna strana = víťazná strana ... obzvlášť pre štát, ktorý pred takýmto rozhodnutím stojí. Aj keď samozrejme z čisto ideologického hľadiska nemusí ten-ktorý režim považovať za správnu stranu tú, ktorá by bola pre štát správna z hľadiska racionálneho a tvrdošijne zotrváva na strane porazených. Lídri takýchto režimov sa potom nakoniec spravidla pohupujú na povraze.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:32 10.05.2018

    Tak Asad/režim na výběr moc neměl. IRGC a jejich proxi udržují režim nad vodou od samého začátku občanské války, jen bez jejich finanční a materiální pomoci by nastal kolaps do ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Asad/režim na výběr moc neměl. IRGC a jejich proxi udržují režim nad vodou od samého začátku občanské války, jen bez jejich finanční a materiální pomoci by nastal kolaps do 2013.

    To co je na současné situaci komické je to, že jak US, tak Izrael velkou Iránskou přítomnost v Syrii roky s radostí přehlíželi a to i za situace, kdy se přítomnost IRGC snažili prokázat v Jemenu, kde žádná není...

    Obzvláště po atomové dohodě dostalo IRGC doslova volnou ruku od západních mocností...a dost peněz...

    To, že tam jsou Íránci si začali na západě všímat tak před rokem a něco.... takže současní situace bude mít nějaké jiné důvody nez co nám říkají...Skrýt celý příspěvek

  • džordž
    12:03 10.05.2018

    PavolR: o jakém výběru "správné strany" to hovoříš ? Co je podle tebe ta správná strana? usa ? To mluvíš z pozice pavla ze slovenska nebo assada ze sýrie ? tohle není situace jak ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: o jakém výběru "správné strany" to hovoříš ? Co je podle tebe ta správná strana? usa ? To mluvíš z pozice pavla ze slovenska nebo assada ze sýrie ? tohle není situace jak z dějepisu o druhé světové válce, kde stát napadne jiný stát, ale kdy máš na svém území tisíce řezačů hlav podporovaných přímo či nepřímo tou tvojí "správnou stranou". Zvolili si pomoc íránu a to, že izrael je preventivně bez důvodu bombí, pokud sleduješ události minulých dní, je druhá věc.

    KLDR je uplně jiná situace, samotného mě to dost překvapilo, ale že by to bylo zásluhou trumpa, o tom si můžeme nechat jenom zdát, ten tam neudělal nic a je to rozhodnutí Kima, ať už k tomu důvody měl jakékoliv, ale že by se bál zrovna trumpa je blbost, nejspíš sám pochopil výhody, jaké plynou ze sjednocení a můžeme být za to pouze rádi. Kdyby chtěl, tak si tam na toho poloboha jak říkáš bude hrát dalších 50 let a nikdo s tím nic nenadělá, pro nás je to jediné štěstí, že v něm zbylo kousek zdravého rozumu.

    Rusové jsou v dosti blbé situaci, protože mají hodně dobré vztahy s izraelem a íránem, takže se do toho plést vůbec nebudou a maximálně budou vyzívat k uklidnění situace, ale dělat s tím nic nemůžou a ani nebudou.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    11:50 10.05.2018

    kazd: No ono v podstatě Rusku Izraelská akce i vyhovuje. Čím bude Asad závislejší na Iránu, tím bude méně závislý na Rusku a naopak.

    kazd: No ono v podstatě Rusku Izraelská akce i vyhovuje. Čím bude Asad závislejší na Iránu, tím bude méně závislý na Rusku a naopak.

  • PavolR
    11:46 10.05.2018

    Žiadny alibizmus, ale realita, ktorú nevykecáte. Zoberte si takých Fínov za WW2. V konfliktoch má každý 3 možnosti - neutralita, výber správnej strany alebo "oslobodenie". Asad ...Zobrazit celý příspěvek

    Žiadny alibizmus, ale realita, ktorú nevykecáte. Zoberte si takých Fínov za WW2. V konfliktoch má každý 3 možnosti - neutralita, výber správnej strany alebo "oslobodenie". Asad prvú možnosť nemal, druhej sa včas nechopil (už aspoň rok tu predsa jeho priaznivci hlásajú víťazstvo), tak mu ostala ako čierny Peter v rukách tretia. Ráči sa niečo nepáčiť?
    Krátko po nástupe Trumpa som tu bez akejkoľvek zaujatosti v jednej diskusii (tuším so semtamom) napísal, že sa začína formovať protiránska koalícia a ak Asad neobráti kabát a neprebehne na stranu Trumpa, kým sa ten o ňom ešte vyjadroval pozitívne, tak skončí. Kim Čong-un to naproti tomu pochopil a bude sa môcť hrať v Severnej Kórei aj naďalej na poloboha.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    11:40 10.05.2018

    Nelze se na to dívat digitální optikou... jednička nebo nula. Kdyby byl Izreal padouch, který ničí to co tam Rusové pomohli vládě vybojovat, tak by asi težko byl izraelský PM den ...Zobrazit celý příspěvek

    Nelze se na to dívat digitální optikou... jednička nebo nula.
    Kdyby byl Izreal padouch, který ničí to co tam Rusové pomohli vládě vybojovat, tak by asi težko byl izraelský PM den předem na rudém náměstí a chechtal se tam s Putinem.
    Je to mnohem složitější...
    Mě spíš udivují zasažené cíle - je to dost hluboko.. PVO opět bez šance nebo i takhle, hodně přes 100 km a hodně cílů řeší odpalem z Libanonského prostoru ?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:21 10.05.2018

    Izrael bombarduje vládní jednotky na dotykové linii s islamisty. Dřívě bombardoval vládní jednotky během ofenzív IS. K vojenské podpoře docházelo a dochází. Punktum. Bych tě ...Zobrazit celý příspěvek

    Izrael bombarduje vládní jednotky na dotykové linii s islamisty. Dřívě bombardoval vládní jednotky během ofenzív IS. K vojenské podpoře docházelo a dochází. Punktum.

    Bych tě nechal chvíli žít poblíž těch "nositelů příznivých změn". Docela by mě zajímalo, jestli by řezání tvojí pokrokové hlavy "bolestivo naťahovali".Skrýt celý příspěvek

  • džordž
    11:19 10.05.2018

    PavolR: Neplácej nesmysly, izraelcům nikdo nic nedělá, jestli sis nevšiml, tak je v sýrii válka a islamisti se tam řežou se syrskou armádou a íránskýma milicema. Problém je ten, že ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Neplácej nesmysly, izraelcům nikdo nic nedělá, jestli sis nevšiml, tak je v sýrii válka a islamisti se tam řežou se syrskou armádou a íránskýma milicema. Problém je ten, že každou prskavku, která spadne 10 metrů za hranice izraele do trávy, považují za neuvěřitelnou hrozbu a agresivní útok na jejich suverenitu a jak se říká, nebyl čas zjištovat kdo je kdo, diverzant s koženou brašnou nesmí projet, teda sry syrská armáda a írán musí být potrestán. Islamisti by tam přece nic nevystřelili, to jsou ti hodní hoši, co je izrael ošetřuje ve svých nemocnicích.

    "Nuž a čo sa Sýrčanov týka - koho si vybrali za spojenca, toho osud budú zdieľať" to je od tebe velice alibistické Pavlíku, syřanům teklo dost do bot a potřebovali každou pomoc od kohokoliv, kdo ji byl ochoten poskytnout a íránské síly jim pomohli dost, nebo máš pocit, že se měli spíše obrátit na izrael a požádat je, aby tam poslali svoji armádu v boji proti isisákům? Trochu nereálné že ?

    A k tomu dnešnímu útoku, od včerejška izraelci hromadí techniku a vybavení na golanech, najednou přijde útok 20 raketama, 4 sestřelí, zbytek spadne ještě v sýrii ( ha ha ) nikomu se nic nestane, nikde nejsou žádné škody, teda pardon, jsou, na izraelských vojenských základnách, kde určitě pustí reportéry nebo se něco dokáže a vyšetří a vůbec nic se neututlá, ale hlavně že se jde opět bombardovat polovina sýrie. Trochu mi to smrdí, jako záminka fakt dobrý, ale ono je to vlastně jedno, izrael si záminku vždycky vymyslí, protože se "brání" kdykoliv a kdekoliv ho napadne a nikdo s tím nic nenadělá.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 11