Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

S-300 bude možná již brzy ohrožovat izraelské letectvo; větší foto / archiv autora

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na základny spojené s působením íránských jednotek, ale výjimkou nebyla ani syrská protivzdušná obrana (PVO). Podle oficiálních vyjádření zůstává Jeruzalém v sedm let trvající občanské válce neutrální. Izraelská armáda ovšem udržuje kontakt s Ruskem, se kterým koordinuje své operace na syrském území.

Dubnový americko-britsko-francouzský raketový útok na údajná syrská skladiště a výrobní zařízení chemických zbraní Moskva odsoudila. Sergej Rudskoj, náčelník operačního oddělení ruského generálního štábu, posléze oznámil, že Rusko plně obnoví zastaralou syrskou PVO a je připraveno ji posílit. Kreml podle něj dříve odmítl Sýrii prodat protivzdušné systémy S-300 na základě dohody se západními státy, ale po nedávném raketovém útoku může své dřívější rozhodnutí změnit.

 

 

Původní smlouva o dodání čtyř baterií S-300PMU-2 Damašku byla podepsána v roce 2010. Jak uvedl Pavel Felgenhauer ve svém článku pro The Jamestown, z obchodu nakonec sešlo zejména kvůli izraelským protestům. Systémy S-300PMU2 proto namísto do Sýrie putovaly do Íránu.

 

V současnosti navrhovaná dodávka S-300 počítá s vyvezením těchto zařízení přímo z ruských vojenských zásob, protože Rusové tyto systémy již nevyrábí. Jejich výrobní linky se dnes zabývají pouze výrobou nových S-400.

 

Současná syrská armáda má k dispozici několik starších systémů PVO. Patří k nim několik desetiletí staré sovětské komplety S-125, S-200, Buk-M1, Buk-M2, Kvadrat (vývozní varianta kompletu Kub), Osa a Strela. Z novějších zařízení disponuje několika desítkami systémů Pancir-S1E.

 

Pro Izrael představuje vyhlídka na efektivní obranný systém v rukou syrské armády nepřijatelnou situaci. Mohl by totiž krýt nasazení íránských balistických raket schopných zasáhnout izraelské cíle ze syrského území.

 

Jeruzalém s obavami sleduje činnost nepřátelského Íránu, jeho jednotek a spojenců, především libanonského Hizballáhu. Trvalou přítomnost íránských sil nedaleko izraelských hranic považuje za nepřekročitelnou červenou linii. Stejné bezpečnostní riziko přisuzuje výrobě a držení chemických zbraní syrskou armádou, z jejíchž rukou se mohou dostat k Hizballáhu.

 

Semen Bagdasarov, ředitel Centra pro výzkum zemí Blízkého Východu a střední Asie, předpovídá ochlazení rusko-izraelských vztahů v případě dodání kompletů S-300 Sýrii. „Dodávky naše vztahy s Izraelem samozřejmě zhorší. Koneckonců, tyto systémy Sýrii například umožní sestřelit izraelské letouny nad Libanonem i nad územím dalších sousedních států, řekl Bagdasarov pro noviny Vzgljad.

 

S-300PMU-2 ve výzbroji ruské armády.

 

V případě, že Damašek systémy S-300 získá, sníží se podle Viktora Murachovskije, člena ruské odborné rady při vládní vojensko-průmyslové komisi, izraelské možnosti beztrestně útočit na cíle v Sýrii. „V posledních letech Izrael tyto útoky prováděl z libanonského vzdušného prostoru, k čemuž využíval řízené střely s dlouhým doletem. Dodávka kompletů S-300 ho o tuto možnost připraví, domnívá se Murachovskij.

 

Ajtěč Bižev, bývalý sovětský a ruský letecký důstojník, zdůraznil, že teoretická dodávka systémů S-300 neumožní Sýrii pokrýt celý její vzdušný prostor. Komplety by se od sebe musely nacházet v rozestupech 50-60 km. Syrská PVO by se proto měla zaměřit na ochranu důležitých objektů, jako jsou elektrárny, letiště, průmyslové zóny, přístavy a velitelská stanoviště.

 

K účinnému odražení příštího raketového útoku je navíc potřeba zkombinovat PVO s letectvem a s prostředky pro vedení radioelektronického boje. Efektivní obrana musí podle Biževa mít k dispozici 1,3-1,7× více munice než útočící nepřítel.

 

Využití systémů S-300 výhradně proti řízeným střelám považuje Viktor Murachovskij za plýtvání. „S-300 je určen k ničení manévrujících obtížných cílů jako jsou taktické a strategické letouny, vzdušné systémy výstrahy a řízení či letecká rušící zařízení. Proti řízeným střelám skvěle pracují komplety krátkého dosahu jako Pancir-S a Buk, které se velmi osvědčily, uvedl pro noviny Vzgljad Murachovskij.

 

Rusko-izraelskou spolupráci usnadňuje společné bezpečnostní riziko v podobě militantního islámu. Obě země potlačují hnutí za nezávislost na územích pod svou kontrolou a k ospravedlnění svých akcí využívají narativ islámského terorismu.

 

Přehled izraelsko-ruských vztahů

 

Patrick Hilsman ve svém příspěvku pro internetové stránky Middle East Eye vyzdvihuje také součinnost ruských a izraelských zpravodajských služeb. S odkazem na Wikileaks uvedl, že si Moskva a Jeruzalém vyměnily citlivé informace o gruzínských a íránských technologiích. Izrael poskytl Rusku přístup k datům z gruzínských bezpilotních letounů Hermes 450 izraelské výroby. Na oplátku Kreml předal Jeruzalému informace o obranných systémech íránských jaderných zařízení.

 

Známá je též spolupráce v oblasti zbrojního průmyslu. Modernizace ruských ozbrojených sil po válce s Gruzií vedla v roce 2010 k uzavření smlouvy mezi ruskou společností Oboronprom a izraelskou Israel Aerospace Industries. Moskva tím získala několik moderních dronů a výcvik pro padesát důstojníků v Tel Avivu. Obě strany se následně dohodly na licencované výrobě bezpilotních letounů Forpost, tj. Searcher II, v Rusku.

 

Hospodářská spolupráce zahrnuje i obchod s energetickými surovinami. Rusko, společně s Ázerbájdžánem a Kazachstánem, patří k nejvýznamnějším dodavatelům ropy do Izraele.

 

Izraelský ministr obrany Avigdor Liberman během páteční návštěvy USA uvedl, že Jeruzalém není znepokojen ruskou vojenskou přítomností v Sýrii. „Je důležité pochopit, že Rusové uvažují pragmaticky, objasnil Liberman během diskuze o spojenectví mezi Ruskem, Sýrií a Íránem. „Oni jsou rozumní, je možné se s nimi dohodnout. Chápeme, co je jejich zájem, i když se velmi liší od našeho. My ale respektujeme jejich priority. Snažíme se vyhnout přímým neshodám a napětí.

 

Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho se Moskvě bude ještě dařit udržovat svůj neutrální postoj vůči Izraeli a Íránu zároveň.

Zdroje: FAZ, Vzgljad, Time of Israel, Middle East Eye, Jamestown

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Americký raketový útok na Sýrii mířil proti Íránu?

Slova Donalda Trumpa o vojenské odvetě za údajný chemický útok vládních sil vůči povstalcům a ...

Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?

Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  11:17 10.05.2018

  Luky:
  Myslel som primárne Hamas. Ten je podporovaný Iránom. Ale ani spomenutému Hisballahu neposielajú Iránci zbrane (napr. rakety) pre zaručenie ich bezpečnosti ....

  Luky:
  Myslel som primárne Hamas. Ten je podporovaný Iránom. Ale ani spomenutému Hisballahu neposielajú Iránci zbrane (napr. rakety) pre zaručenie ich bezpečnosti ....

 • PavolR
  11:14 10.05.2018

  Luky: 1.- K žiadnej vojenskej podpore nedošlo. Punktum. 2.- To nemá nič s uhlom pohľadu, ale s tým ako Svet funguje a je v podstate jedno pre koho je to dobré alebo zlé, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  1.- K žiadnej vojenskej podpore nedošlo. Punktum.
  2.- To nemá nič s uhlom pohľadu, ale s tým ako Svet funguje a je v podstate jedno pre koho je to dobré alebo zlé, lebo vždy bude niekto ťahať za kratší koniec a vždy bude niekto obeťou. Optimisti si naopak vždy nájdu aj pozitíva - tak napríklad, že v tomto konflikte budú zlikvidované tisíce šítskych radikálov ;-) a dosť možné to urýchli procesy, ku ktorým by aj tak došlo, iba by sa to bolestivo naťahovalo.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:04 10.05.2018

  PavolR napísal: " lebo ich spojenci na Izrael strieľajú pri každej príležitosti... " Jestli myslíš Hizballáh, tak ten je z Libanonu (západ jim leze do prdele). Když tedy ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR napísal: " lebo ich spojenci na Izrael strieľajú pri každej príležitosti... "

  Jestli myslíš Hizballáh, tak ten je z Libanonu (západ jim leze do prdele).
  Když tedy odněkud Hizballáh vystřelí na Izrael, mají si to řešit tam.
  Nezdá se, že by na Izrael ze Sýrie stříleli, natož "pri každej príležitosti".Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:57 10.05.2018

  Ale oni mají pohraničí plné Islamistů, které podporují dost otevřeně. Takže tvoje první poznámka je bezpředmětná. Ta druhá je věcí úhlu pohledu. Vždycky můžeš napsat, že co je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale oni mají pohraničí plné Islamistů, které podporují dost otevřeně. Takže tvoje první poznámka je bezpředmětná.

  Ta druhá je věcí úhlu pohledu. Vždycky můžeš napsat, že co je dobré pro Izrael(*), je dobré pro Svět. Tak jednoduchý nejsem.

  Ale třeba útok na Irák v minulosti udělali Izraelci společně s Iránci -1)Osirak 2) Opera)
  A to bylo až po "duchovní revoluci".Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:50 10.05.2018

  Luky: Je naopak logické, že museli počkať, kým sa vyčistia zóny okolo Damasku, aby ich akcia nebola vykresľovaná ako vojenská podpora tamojších skupín. Na koho pozvanie tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Je naopak logické, že museli počkať, kým sa vyčistia zóny okolo Damasku, aby ich akcia nebola vykresľovaná ako vojenská podpora tamojších skupín.

  Na koho pozvanie tam Iránci sú a na koho oni priamo nestrieľali je absolútne irelevantné, lebo ich spojenci na Izrael strieľajú pri každej príležitosti a krajina, na ktorej sú spojencami a na ktorej území operujú je s Izraelom vo vojnovom stave. Ide o vyústenie šítsko-izraelského konfliktu, čo začal ešte pre vypuknutím vojny v Sýrii. Nuž a čo sa Sýrčanov týka - koho si vybrali za spojenca, toho osud budú zdieľať. Už aspoň rok, od Trumpovho zvolenia, bolo zrejmé, že Iránu sa pôjde tvrdo po krku a beda jeho spojencom.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:33 10.05.2018

  Takže ještě stručně Marthy: Rusko, Irán - legálně, pozvaní USA, Britové, Francouzi a Turci - nelegálně, napadli stát bez vyhlášení války a skandál se z toho nedělá (všichni ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže ještě stručně Marthy:

  Rusko, Irán - legálně, pozvaní

  USA, Britové, Francouzi a Turci - nelegálně, napadli stát bez vyhlášení války a skandál se z toho nedělá (všichni tam mají regulérní jednotky a netají to).

  Další věc je, že nevěřím, že všichni ti speciálové kempují někde v Kurdistánu a opékají si máršmelou. Jsou přetížení (dle zpráv), takže bojují za bůhvíjaké frakce v bůhvíjakých částech země.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:24 10.05.2018

  Jasně, že jsou Iránci v Sýrii se souhlasem vlády. Od začátku je podporují v boji proti terorizmu. Na Izrael nestříleli. Otázka je, jak to bude s jejich odchodem. Je to dost ...Zobrazit celý příspěvek

  Jasně, že jsou Iránci v Sýrii se souhlasem vlády. Od začátku je podporují v boji proti terorizmu. Na Izrael nestříleli. Otázka je, jak to bude s jejich odchodem.

  Je to dost trapný, jak ve chvíli, když se podaří vyčistit Damašek od teroristů, tak začnou Izraelci útočit jak šílení. Iránci si nemůžou nechat všechno líbit.
  My sice můžeme mít pro Izrael slabost a pochopení, ale současný stav si zapříčinili sami. To co po léta podporovali spolu s dalšími sousedy proti Sýrii je hrozný svinstvo. Že za druhý světový trpěli je nopravňuje k prasárnám na ostatních do konce světa.Skrýt celý příspěvek

 • bbeeddoo
  08:23 10.05.2018

  tu http://www.ceskenoviny.cz/zpra... sa pise okrem ineho: Íránské elitní jednotky Kuds, které spadají pod ...Zobrazit celý příspěvek

  tu http://www.ceskenoviny.cz/zpra... sa pise okrem ineho:
  Íránské elitní jednotky Kuds, které spadají pod revoluční gardy, vyslaly v noci na dnešek na izraelské pozice v okupovaných Golanských výšinách 20 raket. Podle Conricuse izraelský systém protiraketové obrany čtyři střely zachytil, další nedoletěly do svých cílů a spadly ještě v Sýrii. Před útokem se oblasti ozvaly sirény a místní obyvatelé se schovali do krytů. Informace o zraněných na izraelské straně nebyly známy, armádní mluvčí informoval pouze o o tom, že došlo k "menšímu" poškození izraelských vojenských základen, napsal list The Times of Israel. By ma zaujimalo ze co pozkodilo izraelske zakladne? Ked pisu ze 4 strely zachytil protiraketovy system a ostatne nedoleteli na svoje ciele.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:20 10.05.2018

  P.s Vypadá to že na blízkém východě zešílely,podle aktuálních konfliktů se na Golanech přestřelují Syřané a Izraelci pomocí dělostřelectva a tanků,rakety na Izrael vypálily i ...Zobrazit celý příspěvek

  P.s
  Vypadá to že na blízkém východě zešílely,podle aktuálních konfliktů se na Golanech přestřelují Syřané a Izraelci pomocí dělostřelectva a tanků,rakety na Izrael vypálily i Syřané,Izrael útočí desítkami letounů na Sýrii.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:09 10.05.2018

  PavolR Nečekal jsem že se Írán odváží na útok,tam už přestává sranda.Stále doufám že se spolu nějak dohodnou a nevypukne další válka... Jsou Íránské jednotky v Sýrii legálně,t.j. ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Nečekal jsem že se Írán odváží na útok,tam už přestává sranda.Stále doufám že se spolu nějak dohodnou a nevypukne další válka...
  Jsou Íránské jednotky v Sýrii legálně,t.j. na pozvání Syrské vlády nebo se tam prostě vetřely jako mnozí jiní?To by mohlo být podstatné,vzhledem k Izraelským útokům na Íránské jednotky v Sýrii a Íránské odvetě.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:30 10.05.2018

  Marthy: Iránci začali raketami ostreľovať pozície izraelskej armády na Golanoch: ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Iránci začali raketami ostreľovať pozície izraelskej armády na Golanoch: https://svet.sme.sk/c/20822320...

  Skôr než o obsadenie ďalšieho územia môže ísť Bibimu o legalizáciu okupácie Golan - to by bol preňho veľký výsledok, no musela by sa do celého zamiešať aj Sýria a byť prinútená podpísať mier ...Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:44 09.05.2018

  PavolR Je pravda že Rusko vojensky na útok proti Izraeli nemá,možná ani na Irán,situace ke které může dojít-přímý konflikt Iránu a Izraele posouvá Putina do neřešitelné ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Je pravda že Rusko vojensky na útok proti Izraeli nemá,možná ani na Irán,situace ke které může dojít-přímý konflikt Iránu a Izraele posouvá Putina do neřešitelné pasti.
  Nicméně stále doufám že k takové válce nedojde,přecijen-Írán vojensky Izrael přímo nikdy nenapadl-vlastně nenapadl ani žádný jiný stát.A pro Izrael by válka s Íránem nemusela být procházka růžovým sadem,tak k tomu snad nedojde.
  Mnohem víc se bojím že Izrael má zálusk uloupit kus území Sýrii-může to maskovat nutností vytvoření nárazníkového pásma či podobně.Na golanech se již připravuje pozemní technika Izraele(tanky a jiné),to nevěstí pro Sýrii nic dobrého-útok Izraele by neměl čím odrazit,vojensky je Sýrie oslabená mnohaletou válkou,kromě toho si nemůže dovolit poslat na golany větší množství techniky a vojáků.Takovou akcí by mohl Izraelský premiér odvrátit pozornost od své osoby...:(Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:55 09.05.2018

  Clanek: Obe strany môžu mať v podstate na háku, či si pohnevajú nejakého Putina, lebo jeho vojenská sila stačí tak na šikanovanie skupín handrákov. Jediné, čo môže byť zaujímavé, ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Obe strany môžu mať v podstate na háku, či si pohnevajú nejakého Putina, lebo jeho vojenská sila stačí tak na šikanovanie skupín handrákov. Jediné, čo môže byť zaujímavé, je ruské právo veta v BR OSN, no tam je otázka nakoľko má vôbec Putin manévrovací priestor, keďže bez Iránu sám Asada vojensky neudrží a Irán to vie.
  To skôr pre neho bude výzva, ako z celej situácie vyjsť, ak aj nie bez istej straty prestíže, tak aspoň nie so zakrvavenou hlavou.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:38 09.05.2018

  Ten konflikt je nevyhnutelny. Iran je posledni vyznamna sila v regionu se silnou protiizraelskou retorikou (a je docela jedno co si mysli prumerny iranec, kdyz je tam jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten konflikt je nevyhnutelny. Iran je posledni vyznamna sila v regionu se silnou protiizraelskou retorikou (a je docela jedno co si mysli prumerny iranec, kdyz je tam jejich vedeni nazene), ktera si zatim na Izraelu nenamlatila hubu. Jiste zkusenosti asi kazdy musi ziskat sam a ted bude na rade Iran. No a Izrael taky nebude jen cekat nez mu to tam zacne litat, takze ten tomu jde naproti uz nejakou dobu (uprimne, pri tom posilovani pozic Iranu v Syrii se mu nemuze nikdo divit).
  Zajimave na tom celem bude kdy a jak se Izrael rozhodne vyporadat s jadrem v Iranu, a taky kdo si ziska na svou stranu Putina, protoze toho si ze zucastnenych stran nebude chtit pohnevat nikdo.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:38 09.05.2018

  KOLT: není mi z toho dobře:-( Na podzim jsem měl v plánu se do Iránu zase podívat, tak mě vývoj netěší. Osobně si myslím, že si Donald s Bibim vaří tuhle polívčičku hlavně kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: není mi z toho dobře:-( Na podzim jsem měl v plánu se do Iránu zase podívat, tak mě vývoj netěší. Osobně si myslím, že si Donald s Bibim vaří tuhle polívčičku hlavně kvůli upovídaným hérečkám a podivnému bohatnutí Bibiho příbuzenstva. A Mohamed bin Salmán přikládá polínka a fouká, aby si kluci nespálili hubu.
  Fakt netuším, kde by Iránci vzali rekruty na nějakou akci proti Izraeli. Dle nálad místních, co jsem napříč zemí zaznamenal, by mě nepřekvapilo, kdyby za takové nápady obyvatelstvo ajatoláhy hnalo sviňským krokem.
  Dovolím si tvrdit, že úroveň antisemitismu mezi obyvatelstvem v Iránu je podstatně nižší, než u nás. Však taky tamní židovská diaspora několik let odmítá opakované nabídky Izraele na vystěhování. A ač jsem usilovně pátral, našel jsem jen pár letáčků o tom, jak v USA bijou černochy. Proti Izraeli nic. Ale uznávám, je to jen subjektivní zkušenost.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:30 09.05.2018

  Židé se rádi perou o prázdninách (můžou ale překvapit).

  Židé se rádi perou o prázdninách (můžou ale překvapit).

 • PavolR
  13:43 09.05.2018

  KOLT: Možno to boli práve tie dokumenty, ktorými sa oháňal Bibi posledne. :-) Každopádne, keby samotní Iránci v amoku niečo neurobili, tak im je stále možné ušľachtilo ponúknuť ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  Možno to boli práve tie dokumenty, ktorými sa oháňal Bibi posledne. :-) Každopádne, keby samotní Iránci v amoku niečo neurobili, tak im je stále možné ušľachtilo ponúknuť dohodu za podmienok, ktoré odmietnu a bude dôvod na zásah. Lebo ak má niečo vypuknúť, tak to musí byť v takom časovom horizonte, aby bol do izraelských volieb (najneskôr november 2019, no pri rýchlom úspechu nemožno vylúčiť Bibiho taktiku predčasných) už jasný výsledok a zároveň, aby sa povolaní rezervisti nemuseli prepúšťať a nova povolávať (vyzerá to blbo a má to aj demoralizujúci vplyv). Taktiež Trump sľúbil skoré stiahnutie vojakov zo Sýrie, no zrejme tak neurobí, kým tam bude Irán.
  Putin dnes zrejme dostane od Bibiho ponuku, aby vo vlastnom záujme prispel v rámci svojich možností k vytlačeniu Iránu zo Sýrie, alebo upozornenie, aby sa do toho aspoň nemiešal.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:03 09.05.2018

  PavolR, jj, vypadá to skutečně vážně :-/ V Izraeli se prý teď všude řeší Írán... Jen mi není jasné, jestli skutečně ví něco kompromitujícího o jejich nukleárním programu, nebo to ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, jj, vypadá to skutečně vážně :-/ V Izraeli se prý teď všude řeší Írán... Jen mi není jasné, jestli skutečně ví něco kompromitujícího o jejich nukleárním programu, nebo to bude jak v Iráku... Pokud se tedy skutečně Írán nechystá k nějaké blbosti, ale to by museli mít z toho horka fakt uvařený palice, aby zaútočili na Izrael. Už takhle je vyčerpává Sýrie, Irák a Jemen. A ještě do toho nejsilnější armáda v regionu? Navíc doma by jim to nikdo až tolik nežral (na rozdíl od sporu se sunity), běžní Íránci nejsou proti Izraeli naladění ani zdaleka tolik jak by se zdálo z rétoriky jejich vlády...Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  12:24 09.05.2018

  Domnívám se že S300 Izraelce nezastaví, oni jsou v uskutečňování svých záměrů dost urputní a těch pár samotných baterií jim to zřejmě ztíží ale neznemožní. Prostě jim přibude ...Zobrazit celý příspěvek

  Domnívám se že S300 Izraelce nezastaví, oni jsou v uskutečňování svých záměrů dost urputní a těch pár samotných baterií jim to zřejmě ztíží ale neznemožní. Prostě jim přibude několik dalších cílů.
  Nevím sice jak rychle může baterie po odpalu znovu nabít a vypálit ale věřím že lze PVO přečíslit a zničit ji.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:21 09.05.2018

  ... no, ak do toho ešte započítame: 1.- že Trump práve včera vypovedal dohodu s Iránom a spustil sankcie; 2.- že hrozbou colnej vojny môže vydierať Európu, aby zaujala voči ...Zobrazit celý příspěvek

  ... no, ak do toho ešte započítame:
  1.- že Trump práve včera vypovedal dohodu s Iránom a spustil sankcie;
  2.- že hrozbou colnej vojny môže vydierať Európu, aby zaujala voči Iránu obdobné stanovisko (a Čínu vlastne tiež) - každý si zráta, čo prinesie menšie finančné straty;
  3.- že je práve na spadnutie mierová zmluva s KĽDR, ktorá môže výmenou poskytnúť kompromitujúce materiály o Iránskom nukleárnom programe a zároveň môže byť pozornosť a potenciál USA plne presmerovaná na Blízky východ;
  4.- že došlo k zmene na poste ministra zahraničných vecí USA ...
  To všetko môžu byť dôsledné prípravy na vojnu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 11