Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.

Odpalovací vozidlo 5P85S komplexu PVO S-300PS. Ukrajina 5P85S začlenila do systému PVO S-300V1; větší foto / archiv autora 

V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu protivzdušné obrany (PVO) S-300V1 Antej a na ukrajinské plány pro boj s ruskými raketovými systémy. Článek je pokračováním prvního dílu z minulého týdne.

Na začátku srpna byl na ruském serveru Topwar publikován článek Jevgenije Damanceva „S-300V1 v ukrajinských rukou jsou extrémně nebezpečné pro ruské letectvo i bez raket dlouhého doletu“.

V úvodu článku je prezentován běžný negativní postoj občana Ruska vůči Ukrajině, ale důvodem napsání článku panem Damancevem byly především posměšné reakce čtenářů na sociálních sítích po zveřejnění informace, že Ukrajina zavádí tento komplet opět do výzbroje. Z úvodní části článku lze převzít pouze informaci, že na mariupolském směru (Mariupol leží u Azovského moře) Ukrajina rozmístila již tři komplety.

V odbornější části dává autor do souvislosti tři události ‒ v listopadu 2017 zveřejněné fotografie střeleb odpalovacího zařízení 9A83 kompletu S-300V1 spolu s odpalovacím zařízením 5P85S (ze systému PVO S-300PS); v letošním roce v červenci poprvé zveřejněnou fotografii rakety 9M83 z ukrajinského závodu VIZAR; fotografie z nácviku na letošní vojenskou přehlídku tří odpalovacích zařízení 9A83.

Závěrem autor dovozuje, že pracovníci VIZARu „dokázali oživit jen aktiva krátkého dosahu systému S-300V1, zatímco hlavní kalibr [dálkový dosah – pozn. red.] zastoupeny rychlejšími a energetičtějšími raketami 9M82 se prozatím zprovoznit nepodařilo.“

„O čem to vypovídá?“ ptá se Damancev. „Dosah kompletu [S-300V1 – pozn. red.] nebude 100 km, ale jen 72 km. V nejhorším případě čas na zničení vysokorychlostních cílů (na odletu) se prodlouží o vzdálenost více jak 30 km letu cíle, protože maximální rychlost rakety 9M83 dosahuje pouze 4320 km/h oproti raketě 9M82 s hyperzvukovou rychlostí 6120 km/h. Také zásoba kinetické energie letového motoru 9M82 je podstatně větší a na překonání aerodynamického odporu i kritického snížení rychlosti připadá o 30 % více času. Za další, vlivem nízké rychlosti letu 9M83 se efektivnost aerodynamických kormidel ztrácí již ve výškách 25 000 m oproti účinku aerodynamických kormidel rakety 9M82, která je schopna si uchovat efektivnost aerodynamických kormidel při rychlost Mach 5,8 i ve výškách 35 000 m. Závěrem, bez raket 9M82 není komplet S-300V1 prakticky schopen ničit balistické rakety středního doletu, přestože byl původně určen proti raketám Pershing-1A/B.“


Raketa 9M83 / archív autora

V dalším odstavci se autor pozastavuje nad diskuzemi čtenářů ukrajinských serverů o možnosti zničit kompletem S-300V1 letící raketu 9М723-1 „Iskander-М“. Toto vyvrací, protože maximální konstrukční přetížení raket 9M83 během manévrování může dosáhnout až 20 G, zatímco Iskander pracuje s přetížením 30 G. Podle ruského autora raketa schopná zničit Iskander musí být schopna snést 60 až 70 násobek přetížení, tedy 1,6 až 1,7 násobek přetížení Iskanderu.

Damancev ale varuje před podceňováním kompletu S-300V1 s raketou „menšího“ dosahu (9M83). Při odkonzervování je docela možné, že u kompletu mohla být část uzlů modernizována, zejména radiolokační část.

Vede jej k tomu vysoká úroveň provedené modernizace kompletu S-125M Pečora, z které se některé řešení mohou objevit zejména u směrového radiolokátoru S-300V1 (9S19M2) a vysoce zvýšit odolnost kompletu proti rušení. Ostatně ukrajinská firma Radioniks se podílela jak na modernizaci S-125M, tak právě na S-300V1.

Rakety 9M82 a 9M83 kompletu S-300V1 / archív autora

Autor se dále zamýšlí nad možností spolupráce americké firmy Raytheon s ukrajinskou Radioniks z důvodu prodeje kompletu S-300V1 v 90. letech do Spojených států. Mohlo tak dojít k vylepšení vlastnosti kompletu S-300V1 s americkou pomocí.

„Známé výhody S-300V1 jsou stále zachovány,“ pokračuje Damancev. „Za prvé hovoříme o ničení cíle při maximální rychlosti 3000 m/sec = 10 800 km/hod (pro ukrajinské S-300PS to je pouze 1300 m/sec = 4700 km/hod). Samozřejmě, nebude schopen překvapit Iskander kvůli nízké manévrovosti rakety 9M83, ale je schopen se vyrovnávat s velmi rychlímí přesnými zbraněmi, jako je  víceúčelová 4,5 machováraketa Ch-32 vypuštěná z Tu-22M3, operačně taktická balistická raketa Točka-U nebo 300mm raketa Smerč (druhá možnost pouze za určitých podmínek).“

Velkou hrozbu, dle ruského autora, představuje S-300V1 v souvislosti se současnou vyhrocenou situací mezi Ruskem a Ukrajinou okolo Azovského moře. Prakticky bez leteckého krytí jsou bojové čluny ruského námořnictva. Dle jeho názoru pravděpodobně nepomůže ani nasazení podvěsných kontejnerů rušiček Chybiny na letounech Su-30SM a nebo Su-34. Důvodem je právě vysoká odolnost směrového radiolokátoru 9S19M2 proti rušení.

Komplet S-300V1 je také schopen zaměřit malorozměrné cíle o průřezu 0,05 m2, což mu umožňuje ničit strategické rakety různých typů (včetně 3M14K Kalibr) a všechny známé protiradarové rakety dostupné v arzenálu ruských leteckých sil.


Sestava S-300V1 (s odpalovacími vozidly 5P85S) při nácviku na vojenskou přehlídku v Kyjevě.

Pro vyřazení kompletu S-300V1 z boje, pokračuje autor, nestačí zničit jen jednu radiolokační vícekanálovou naváděcí stanici 9S32, ale všechny tři stanice sestavy, a to z důvodů možnosti navádění 12 raket jen jednou stanicí. Dále musí být vyřazen z provozu směrový radiolokátor 9S19M2. V průběhu boje mohou navíc vícekanálové stanice „chaoticky“ přerušovat provoz nebo měnit pozice, dodává autor.

A v samém závěru uvádí: „Proto, jak jste již uhodli, zničení jen jednoho kompletu S-300V1 bude vyžadovat několikrát více času, včetně více raket Iskander nebo Kinžal. Navíc pro průzkum změn polohy naváděcí stanice 9S32 bude vyžadován systémový přístup využívající radarové průzkumné letadlo Tu-214R.Taková je realita při nasazení Anteje ukrajinskými jednotkami.“

Ruská armáda má prozatím dvě letadla aktivního (optického a radiolokačního) průzkumů Tu-214R. Dosah aktivních senzorů letadla je 200 km, pasivních (radioelektronický průzkum) 400 km.

Pro ukrajinské raketové síly tedy zbývá vyřešit problém boje proti raketám Iskander a Kinžal. Je to řešitelné? Je.

Co mají Iskander a Kinžál společného? Kinžal je v principu stejná raketa jako Iskander, rozdíl je v „přeprogramování“ inerciální naváděcí soustavy na „plochou dráhu“ letu ve vyšší vrstvě atmosféry (50 km). Raketový motor mají stejný. Stejný bude i systém koncového navedení na cíl (radiolokační nebo optický).


Korekční motorky rakety Vilcha. Stejné korekční motorky lze použít u protiletadlových a protiraketových střel vzduch-země. / Defense Express

Jestliže ve střední fázi letu se rakety pohybují rychlostí okolo Mach 10, dle proklamací ruské strany mohou provádět úhybné manévry (otázkou je jaké, s ohledem na přetížení), na sestupné dráze letu je potřeba trajektorii letu stabilizovat pro správnou funkci koncového navedení a vlivem aerodynamického odporu také dojde ke snížení rychlosti (ruské odhady uvádí hodnotu Mach 2 až 3).

A právě na této fázi letu jsou rakety nejzranitelnější. Pro tento úsek vyhovují protiletecké rakety středního dosahu. Podmínkou však je, aby raketa měla plynová kormidla raketového motoru, jež umožní rychlou změnu směru. To je zřejmě i důvod, proč raketa 9M82 mající aerodynamické řízení letu, i přes svoji rychlost přes Mach 10, pravděpodobně nebude využita.

Řešení může přinést nová ukrajinská raketa země-vzduch:

V květnu letošního roku ukrajinské servery publikovaly informaci o nové raketě středního dosahu, na níž byl využit patent KB Južnoje nového systému řízení raket. Podstatou je umístění bloku s korekčními raketovými motorky na tuhé palivo do přední části rakety. Tento blok byl mimo jiné úspěšně aplikován u balistické rakety Vilcha, kde plní funkci stabilizátoru dráhy letu v počáteční fázi.


Raketa země-vzduch Dněpr s vyznačenými korekčními motorky v přední části. / archív autora


Letové testy střely Dněpr

V případě nové protiletecké rakety bude činnost bloku využita ve fázi koncového navedení, kde spolu s plynovými kormidly raketového motoru bude střela schopna provádět manévry s vysokým přetížením.

Nová raketa je prezentována pod názvem Dněpr a v prosinci roku 2016 byly uveřejněny první záběry letových zkoušek. Na videu je patrné, jak po vymetení rakety ze startovacího kontejneru dojde k zážehu startovacího motoru a následně k prudké změně směru letu rakety. Tuto funkci by aerodynamická kormidla v tomto okamžiku dráhy letu nedokázala.

Technické charakteristiky rakety Dněpr vychází z počátku projektu a odpovídají běžným základním charakteristikám rakety země-vzduch středního dosahu ‒ dolet 70 km, maximální výška 25 km při rychlosti Mach 3,6. Je předpoklad, že řada údajů se v průběhu realizace projektu může změnit.

Vraťme se krátce k systému S-200V. Jeho důležitost se ukazuje v nasazení nejen proti průzkumnému Tu-214R, ale i proti MiGu-31 jako nosiči rakety Kinžal, jež raketu odpaluje (dle ruských zdrojů) ve výšce okolo 12 km. V tomto případě MiG-31 doslova „září“ do dálky.

Foto: Radiolokátor Dněpr / archív autora

 

I proti těmto cílům může být využit právě modernizovaný statický radiolokátor 5H86 Dněpr, jež v dobách Sovětského svazu sloužil k vyhledávání a sledování balistických raket (provoz ukončen v roce 2008).

 

Jeho dosah na bodové objekty byl 1900 km, při efektivní odrazné ploše 1 m2 až 4000 km. Délka antény radiolokátoru je 250 m, výška 12 m. Radar je umístěn v prostoru Mukačevo. Spolu s optickým systémem Saže v prostoru Dunajevcie, a třemi speciálními astronomickými observatořemi (prostory v Oděse, Lvově a Užhorodu) tak vytváří Systém kontroly a analýzy kosmické situace se sídlem v Mukačevě.


 

Zde můžeme pouze spekulovat, nakolik by bylo přínosné zapojení tohoto systému do Jižního křídla NATO v Evropě.


 

Závěrem se dá říci, že Ukrajina za poslední čtyři roky výrazně rozšířila své vojenské schopnosti, především v oblasti pásmové i vojskové PVO. Tento pokrok usnadňuje nový, hluboce zakořeněný ukrajinský narativ ‒ postavit armádu schopnou adekvátně odpovědět na akce ruského letectva a raketového vojska.

Zdroj: TopwarCensor, Milnavigator, Ukrainan Military

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...

Armija-2018: Přehlídka schopností ruského vojenského průmyslu

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija-2018. I ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Slavoslav
  07:48 01.09.2018

  gangut

  to mas iste pravdu, ale tvrdit, ze v tomto e s400 ci s500 niekde inde ako zapadne systemy je pomerne pochybne. Ano, skusobne strelby zvladli na jednotku, ale to aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut

  to mas iste pravdu, ale tvrdit, ze v tomto e s400 ci s500 niekde inde ako zapadne systemy je pomerne pochybne. Ano, skusobne strelby zvladli na jednotku, ale to aj Patriot pred nasadenim v prvej vojne v zalive. Az ostre dlhodobe nasadenie ukazalo chyby ktore sa potom museli riesit a ktore testy jednoducho neodhalili.

  A o detekcii plati to iste. Jedno je tvrdenie vyrobcu o schopnostiach, druhe realita. Ano su to spickove systemy, ale az ostre nasadenie by ukazalo realitu veci a vsetci co tu tvrdia nieco ine varia z vody
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  07:26 01.09.2018

  Czertik
  Ano, je pekne ze s500 ma velky vyskovy/dalkovy dostrel, ale to je tak VSE.

  Tak to teda rozhodne nie. Systémy S300, S400,S500 rozhodne nie sú len o veľkom dosahu. Ide ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik
  Ano, je pekne ze s500 ma velky vyskovy/dalkovy dostrel, ale to je tak VSE.

  Tak to teda rozhodne nie. Systémy S300, S400,S500 rozhodne nie sú len o veľkom dosahu. Ide hlavne o detekčné schopnosti a o algoritmy pre naveedenie. Systémy používajú rozne typy striel a sú súčasťou integrovaného systému.
  Alebo myslíte že majú zostrelovať vysokomanévrujúce ciele na vzdialenosť 500km?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:17 01.09.2018

  razieli - kdyby ses místo čertění podíval kus zpět do diskuse, tak s GFLOPSama sem přišel Cernakus, kterej se pokoušel (ale navíc chybně, neznal GFLOPSy moderních procesorů - a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  razieli - kdyby ses místo čertění podíval kus zpět do diskuse, tak s GFLOPSama sem přišel Cernakus, kterej se pokoušel (ale navíc chybně, neznal GFLOPSy moderních procesorů - a to i když se nezapočítá GPU) a více lidí mu to tu omlátilo o hlavu.

  Czertik poměrně dost neobratně, a jeho příspěvku by se dalo lecos vytknout, ale pravdě je daleko blíže, než to, na co reagoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  16:32 31.08.2018

  raziel
  co takhle se zamyslet se o cem byl puvodni komentar a na co a jak sem regoval ? Ano skutecne uznavam, ze vykon v GFLOPS je umely, co nema s realnym provozem moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel
  co takhle se zamyslet se o cem byl puvodni komentar a na co a jak sem regoval ? Ano skutecne uznavam, ze vykon v GFLOPS je umely, co nema s realnym provozem moc spolecneho...ale ja to nebyl kdo ho dal jako "praveho boha" na mereni vykonu. Jen sem pouzil onen vykon ke srovnani s jinymy procesory.

  A v cem se treba lisi XEON od ostatnich procesoru intel, ci jinehoi vyrobce, si skutecne muzu velmi jednoduse najit, dokonce i na te wiki. A skutecne co se tyka datove propustnosti apod...to je jen jedna cast co udava celkovy vykon.

  Pokud chces argumentovat, ok, napis me DRUHY vliw procesor - vyjma elbrusu - , co se pouziva na bezne aplikace (resp ho rusove chteji pouzivat, pres emulatory) ?

  Ano, jiste, ve vysoce speliazovanych aplikacich maji vliw procesory budoucnost, ale to je ten problem, ve specializovanych aplikacich, ne v beznem pouziti kde sou vyroby nasobne vyssi.

  A to tvoje srovnani s gtx 460 a 295.....tady jde videt ze absolutne nevis o co jde. Ano 460 se na vykonove nechytala...protoze 460 byla stavena jako ja mid-mainstream, narozdil od 295 coz byla stavena jako top-end.
  To je uplne stejne jako by ses rozciloval ze fabia v pozdejsi generaci neni rychlejsi nez ferrari starsi o 2 generace.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:16 31.08.2018

  asi tě ani nenapadlo, že přínos procesoru se fakt neměřil za pomoci stupidního benchmarku a algoritmu výpočtů pro klasické stolní procesory pro domácí použití....
  hlavně že sis ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asi tě ani nenapadlo, že přínos procesoru se fakt neměřil za pomoci stupidního benchmarku a algoritmu výpočtů pro klasické stolní procesory pro domácí použití....
  hlavně že sis někde přečetl nic neříkající propustnost...ve vztahu k čemu ty CAPSLOCKU?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:13 31.08.2018

  2 Czertik

  zajímavá úvaha, příště bych doporučil vysrat se na wiki a pochopit v čem se lišil třeba XEON, když je ti z ruských procesorů na blití.....S touhle připitomělou logikou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Czertik

  zajímavá úvaha, příště bych doporučil vysrat se na wiki a pochopit v čem se lišil třeba XEON, když je ti z ruských procesorů na blití.....S touhle připitomělou logikou můžeš totiž tvrdit, že GTX 460 byl též vyvíjen modernější technologií, s použitím knihoven pro
  novější pixel a vertex shadery a přitom se ABSOLUTNĚ nechytal na prasečí a o II. slovy , !DVĚ! generace starší GTX 295
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  21:23 29.08.2018

  @Czertik:

  RF nieje vo svete procesorom nikterak významný hráč a to ani napriek Elbrusom (VLIW) a Bajkalom (MIPS).
  Ale keď to otočím nič to nevypovedá o ich inžinieroch, ktorí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Czertik:

  RF nieje vo svete procesorom nikterak významný hráč a to ani napriek Elbrusom (VLIW) a Bajkalom (MIPS).
  Ale keď to otočím nič to nevypovedá o ich inžinieroch, ktorí sú na veľmi vysokej úrovni a z tohto pohľadu majú svoju cestu čo v princípe v čisto uzavretom armádnom (kozmickom) prípadne vládnom nemusí byť na škodu... A TAM TO KONČÍ ako aj celý rusofizmus okolo toho...


  Samotná Čína prešla celým týmto vývojom (doslova R&D) od Loongson (MIPS) cez nezpočetné licencie ARM (RISC) pre MT/tablety až po najvýkonnejšie superpočítače (HPC) na svete až pochopili resp. otvorili si cestu k CISC t.j. x86 vytvorením spoločného (join venture) podniku z taiwanskou VIA Technologies pod názvom Zhaoxin (Shanghai Zhaoxin Semiconductor Co., Ltd.).

  Čína sa však diverzifikovala aj vo svete CISC a aj s AMD vytvorili spoločný podnik (join venture) THATIC a to ako odnože najvýkonnejších AMD Epyc procesorov pod procesorovým názvom Hygon Dhyana pre najvýkonnejšie serverové stanice. (Už už len na okraj čína išla až tak ďaleko, že spoločne opäť s AMD a čínskou spoločnosťou Zhongshan odhalili pred mesiacom novú hernú x86 konzolu Subor Z+.)

  Primárne pre Číňanov je najdôležitejšia bezpečnosť a sebestačnosť v čisto uzavretom armádnom (kozmickom) prípadne vládnom sektore. Preto napr. Zhaoxin už vyrába 28nm SoC KX-5000 v HLMC (Shanghai Huali Microelectronics Corporation) a tohtoročné KX-6000 SoC v čínskej továrni TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.).

  Suma sumárum Čína je skutočným hráčom kdežto RF z pochopiteľných dôvodov len paběrkuje a to ešte len na svojom výsostnom piesočku...

  Takže naozaj netreba kŕmiť trolov !
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:35 29.08.2018

  cernakus
  Tak sem si dal maly domaci ukol, abys se mrkl kde vsude se vliw procesory pouzivaji. A mimo ruskeho elbrusu kde ho chteji cpat do pc aplikaci sem nikde zadny podobny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  Tak sem si dal maly domaci ukol, abys se mrkl kde vsude se vliw procesory pouzivaji. A mimo ruskeho elbrusu kde ho chteji cpat do pc aplikaci sem nikde zadny podobny procesor tam nenasel.
  Ano, transmeta vyrabi vliw procesory a nesustale je modernizuje, ale tam jde o procesory ktere se pouzivaji do modemu, GPS apod...cili zjednodusene, tak kde procesory nesutale chrosutaji to same dokola a dokola.
  Zadne nahodne zmeny vypoctu. A muzes me dat nazev jedineho ruskeho cisc procesoru co se dnes vyrabi ?
  A to, ze rusove sami musi elbrus vyrabet v cizine a sami ho nejsou schopni vyrobit, ukazuje ze i tady rusove nejsou samostatni, jinak by si ho vyrabeli doma.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:51 29.08.2018

  larry
  Ano, je pekne ze s500 ma velky vyskovy/dalkovy dostrel, ale to je tak VSE. Nic to nerika o jehoi schopnosti zamerit stealth letoun a setrelit ho, navic je znama vec, ze na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  larry
  Ano, je pekne ze s500 ma velky vyskovy/dalkovy dostrel, ale to je tak VSE. Nic to nerika o jehoi schopnosti zamerit stealth letoun a setrelit ho, navic je znama vec, ze na vetsi dostrel potrebujes vetsi raketu a vetsi raketa hure sestreluje vysoce manevrovatelne cile. Jo slo by to omezit kdby s 500 pouzival 2/3/4 stupnove rakety, ale sou vicestupnove ?
  A ano, sousta zdejsich dikuteru valku nezaiza, tak jen teoretizuje. Ty si ji zazil kdy a kde ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:34 29.08.2018

  cernakus
  ????
  Jak si prisel na to, ze ten rusky procesor jde vubec srovnavat s ryzeny ?????
  Myslim, ze nema zas az tak moc smysl porovnavat vtnitrni kostrukci, kdyz rozhodujici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  ????
  Jak si prisel na to, ze ten rusky procesor jde vubec srovnavat s ryzeny ?????
  Myslim, ze nema zas az tak moc smysl porovnavat vtnitrni kostrukci, kdyz rozhodujici je v konecnem souctu jen surovy vykon ne ?
  Tak si trochu porovnejme.
  Elbrus / AMD - vyrobni technologie pocet jader frekfence vykon(gflops) TDP (jak moc topi)
  28nm/12nm 8/2 1,5/3,4 boost 500/422 150/ 25!!!
  28 / 12 8/4 1.5/3.4 b 500/844 150/ 25.

  A to sem prosim provnaval s ryzeny 3 PRO MOBILY.
  Holt vykon pro stolni ryzeny sem nenasel. A to si vezmi ze ty elbrusy se prezentuji jako SERVEROVE procesory...takze jen beznym mkrnutim na tohle me rika ze rusove v elektronice co se tyky vykonu a vyrobni velikosti, resp malosti zaostavaji za usa min o 8 let.
  Jo ty udaje sou z wiki, takze nemusi byt uplne presne, eco muze chybet, ale myslim ze v jadru odpovidaji realite.
  Jinak nejvykonejsi ryzen mel 1760 GFLOPS, a to prosim "topi" jen 65W, cili polovinu co elbrusy...pri 1/3 vykonu.
  A to si prosim vezmi, ze se bavime o procesorech co sou pro civilni trch, ne o vojenskych kde se hledi vic na vykony nez na nakupni cenu.
  Jedine v cem elbrus konkuruje threadriperu co sem nasel, by byl prave TDP - jak moc hreje, ale tak nejak mam pocit, ze vykonove bude ryzen uplne nekde jinde, zvlast pri vysim poctu jader.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  17:51 29.08.2018

  cernakus
  " Ne u země, která je prakticky soběstačná, ne u země, s níž chce obchodovat většina světa a zejména ne u země, se kterou nezanedbatelná část amerických vazalů obchodovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  " Ne u země, která je prakticky soběstačná, ne u země, s níž chce obchodovat většina světa a zejména ne u země, se kterou nezanedbatelná část amerických vazalů obchodovat prostě musí minimálně v horizontu deseti let."

  No,pokud vezmu v potaz sibir...a ze by si ji vzali cinani ..tak prakticky pise o CINE a ne o Rusku :).
  A jake ze to staty chteji do ruska ? Ani takove diktatorske beloruska o tom, ze by se znovu pripojilo v novo-polo-sssr sem neslysel. Natoz o kazachstanu apod. A to nemluvim o mongolsku, ktere je na rusku velmi zavisle, co se tyka dopravy, elektriky apod.
  A sou jeste chudci nez rusaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  17:31 29.08.2018

  Arthur:

  logik na rozdíl od tebe začal problematiku číst a vstřebávat. Pouč se od svého kolegy a začni také.

  Arthur:

  logik na rozdíl od tebe začal problematiku číst a vstřebávat. Pouč se od svého kolegy a začni také.

 • cernakus
  17:29 29.08.2018

  logik:

  když to říkáš, přesto doporučuji další studium. Tvoje příspěvky jsou na toto téma čím dál lepší a s méně chybami. To myslím upřímně, žádný dvojsmysl.

  Dej tomu další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:

  když to říkáš, přesto doporučuji další studium. Tvoje příspěvky jsou na toto téma čím dál lepší a s méně chybami. To myslím upřímně, žádný dvojsmysl.

  Dej tomu další čas a budeme moci kvalitně podebatovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  17:23 29.08.2018

  logik:

  Ja sa Vám čudujem, že máte vôbec chuť sa zaoberať ruskými Elbrus VLIW procesormi, pri ktorých sú ešte aj VIA / Zhaoxin x86/x86-64 procesory mainstreamom :-)

  logik:

  Ja sa Vám čudujem, že máte vôbec chuť sa zaoberať ruskými Elbrus VLIW procesormi, pri ktorých sú ešte aj VIA / Zhaoxin x86/x86-64 procesory mainstreamom :-)

 • logik
  17:17 29.08.2018

  cernakus:
  Vždy mě nejvíce potěší reakce, jakou jsi právě udělal. Ukazuje, že na to nemáš co říci a jen si vyléváš vztek, a tedy že se mi to podařilo napsat dobře. Díky.

  cernakus:
  Vždy mě nejvíce potěší reakce, jakou jsi právě udělal. Ukazuje, že na to nemáš co říci a jen si vyléváš vztek, a tedy že se mi to podařilo napsat dobře. Díky.

 • logik
  17:15 29.08.2018

  PS: a s tou x86 zátěží jsi také mimo. x86 32bitová instrukční sada už je v CPU okrajová věc. Sice ji umí, ale nijak rychle a nijak to návrh CPU nezatěžuje. Co má běžet rychle, je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: a s tou x86 zátěží jsi také mimo. x86 32bitová instrukční sada už je v CPU okrajová věc. Sice ji umí, ale nijak rychle a nijak to návrh CPU nezatěžuje. Co má běžet rychle, je dneska v 64bitech.

  64bitová instrukční sada pak není žádnej historickej relikt ale naopak hodně dobře navržená sada (AMD ji navrhlo tak dobře, že dokonce byl Intel nucen ji s pár minoritními úpravami převzít). Problematické staré instrukce se z ní pomalu vyřadili (MMX apod.) a potřebné vektorové operace se přidaly.

  To, že je to CISC instrukční sada pak není nevýhoda, ale naopak velká výhoda. Protože dnes již není problém dekódovat instrukce na microOps. Ano, zesložiťuje to návrh cpu a prodlouží pipeline, ale to není to, na čem dnes visí výkon procesorů. Největší bottleneck
  je dnes latence pamětí a cache. A pro tyto účely je CISC instrukční sada nejvhodnější, protože je oproti RISC instrukčním sadám daleko úspornější a tedy minimalizuje nutnost přenosů (oproti VLIW, která je naopak neobyčejně ukecaná - proto měli např. Itania vždy tak velké množství cache, aby tuto nevýhodu alespoň částečně eliminovali). Není to tedy instrukční sada vhodná např. do mobilu (kde jde o každý milivat), ale do výkonných počítačů to je pořád nejlepší možná volba.

  RISC instrukční sada se pak hodí do jednodušších "procesůrků", kde jde především o nízkou spotřebu, protože odpadá dekódování instrukcí.

  VLIW pro svůj široký paralelismus by teoreticky byla vhodná na numerické výpočty a superpočítače, ovšem její náročnost na paměťové přenosy (které dnes především zabíjejí výpočty) ji z této role diskvalifikuje, a do malých procesůrků pro mobily se zas nehodí, protože VLIW z principu znamená široké jádro a tedy preference výkonu nad spotřebou.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  17:09 29.08.2018

  logik:

  Slušný pokrok za 5 hodin studia. Dej tomu ještě pár dní a bude to už kvalitní názor.

  logik:

  Slušný pokrok za 5 hodin studia. Dej tomu ještě pár dní a bude to už kvalitní názor.

 • logik
  17:00 29.08.2018

  cernakus:
  x86 nejsou VLIW ani náhodou. Jsou to procesory CISC s instrukční sadou, která je v drtivé většině uvnitř intepretovaná superskalárním out of order RICS strojem.

  S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  x86 nejsou VLIW ani náhodou. Jsou to procesory CISC s instrukční sadou, která je v drtivé většině uvnitř intepretovaná superskalárním out of order RICS strojem.

  S VLIW typem procesoru nemá žádná z těch X x86 architektur, které od roku 95 tady byly, (teda kromě transmety) nic společného. x86 (ať 32bit či 64bit) nemá v jedné instrukci zapakované větší množství nezávislých instrukcí, ani se zde neprovádí reordering instrukcí pomocí kompilátoru, ani žádná z architektur nemá microOps v podobě VLIW instrukcí.

  Pravděpodobně si pleteš význam základních termínů: VLIW a superskalární. Každý VLIW je superskalární, ale ne každý superskalární procesor je VLIW. Superskalární procesory pak jsou hodně stará věc (nejstarší byl Cray) a rozhodně nemají původ v Rusku. (Ono ani VLIW nemá žádný původ v Rusku, jak jsi tvrdil, tato technologie pochází ze spojených států.)

  S těma GFLOPs máš částečně pravdu, ta metrika je dnes tak nesmyslná, že si ji nepamatuju z hlavy a opravdu jsem se blbě kouk. Nicméně, 1jádro ryzenu je schopno za takt provádět 24 SP instrukcí (16 sčítání + 8 násobení), tedy 3,5Ghz jádro Ryzenu má teoretický výkon 84Gflops. Takže jsem se o tolik nespletl, 500Gflops dosahuje tedy ne lowend, ale střední třída:6 jádrovej Ryzen. Rozhodně ne 16jádrovej Threadripper, ten má GFLOPS skoro trojnásobné (a to je to procesor nikoli z aktuální, ale z minulé generace, dnes jsou špička 32jádrové procesory).

  Pokud nebereme ovšem v úvahu výkon GPU, což není taková blbost, jak tvrdíš - protože algoritmy, které sedí VLIW procesorům a teda budou alespoň nějak rozumně běžet na Elbrusu, tak budou rozumně implementovatelný i na GPU....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:59 29.08.2018

  Ale to já vím, že to tam je (stejně nedělám nic nekalého)...a když máš open source, tak to je furt v hardwaru - můj CAD má ale port i na Linux, stejně tak další aplikace, o které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale to já vím, že to tam je (stejně nedělám nic nekalého)...a když máš open source, tak to je furt v hardwaru - můj CAD má ale port i na Linux, stejně tak další aplikace, o které mi běží...a dosbox je myslím JAVA, ten by běžel i v myčce. :)

  Za mě je moc dobře, že se postupně etabluje alternativní výrobce s jiným přístupem...konkurence je fajn, korporátní fůze blé.

  Nevíš jak budou řešit úřední HW v Německu (nad win 7 to maj zakázaný ?)? To poběží ouřady na nemicrosoftích systémech?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:54 29.08.2018

  Luky:

  a mimochodem NSA backdoory máš ve Windows, Google aplikacích, mailovém serveru tvého poskytovatele, CAD aplikace ...
  Musel by jsi přejít na všechno Ruské. Ovšem je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:

  a mimochodem NSA backdoory máš ve Windows, Google aplikacích, mailovém serveru tvého poskytovatele, CAD aplikace ...
  Musel by jsi přejít na všechno Ruské. Ovšem je to výhra, mít v počítači backdoory FSB?

  :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:38 29.08.2018

  luky:

  Elbrus je pro Windows těžce nevhodný. Je to čistokrevný VLIW a x86 umí emulovat pouze softwarově, nemá jako Intel, AMD a VIA HW emulaci x86. Výkon na Windows je tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky:

  Elbrus je pro Windows těžce nevhodný. Je to čistokrevný VLIW a x86 umí emulovat pouze softwarově, nemá jako Intel, AMD a VIA HW emulaci x86. Výkon na Windows je tak relativně nízký (ekvivalentní buldozerům od AMD).

  Je navíc samozřejmě velmi drahý, protože se vyrábí zejména pro potřeby armády a administrativy Ruské federace v nízkých (ve srovnání s procesory velké pětky) sériích na pronajatých linkách.

  Navíc je zakázán k volnému prodeji do států mimo SNS. Musí se na to získat povolení.

  Jeho odolnost proti EMP není nijak zásadní má sice od výroby radiační stínění, ale při 28nm ho nelze nějak efektivně uchránit ani proti radiaci ani proti EMP. To se chrání spíše celý počítač.

  Drž se Intelu, AMD nebo VIA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:24 29.08.2018

  Já se tedy o procesory nezajímám tak od dob Celeronů333 (nejvíc jsem popravdě prožíval upgrade 16MHz na 40 MHz a z toho počinu se vnitřně raduji doteď, páč matematický koprocesor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se tedy o procesory nezajímám tak od dob Celeronů333 (nejvíc jsem popravdě prožíval upgrade 16MHz na 40 MHz a z toho počinu se vnitřně raduji doteď, páč matematický koprocesor wow :)....neupgraduju dokud mi komp neodejde nebo neshoří bleskem - mému notebooku je už 7+ let, ale zase PDF s naším velkým územním plánem otevře za 2 vteřiny, starostce s novým laptopem to trvá pár minut....nicméně jsem přemýšlel, že bych něco koupil (spíš kvůli generování terénů, a že pant už drží silou vůle), ale nevím, jak to vypadá s těmi chybami v Intel procesorech (nějaký záplaty co žerou 30% výkonu?) - tyhle alternativní ruský mašiny jsou zatím asi pekelně drahý, nebo ne? Mě by se líbilo něco bytelnýho, co vydží EMP i NSA, i kdyby to mělo výkon pár let dozadu (bez kurvítek). CAD a Dosbox by na tom běžel že.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:19 29.08.2018

  Arthur:

  milý RAŽi, já jsem sem procesory tahat nezačal, to si jen jiný RAŽ myslel, že poukázáním na aktuálně architekturou nejzaostalejší procesory designované v USA (je to dáno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arthur:

  milý RAŽi, já jsem sem procesory tahat nezačal, to si jen jiný RAŽ myslel, že poukázáním na aktuálně architekturou nejzaostalejší procesory designované v USA (je to dáno nutností emulovat x86 z legacy a Microsoft důvodů, oba procesoroví leadeři by se x86 zátěže rádi zbavili) ukáže, jak jsou Rusové zaostalí mužici. Bylo možno poukázat na oblast DSP nebo RISC (či plně VLIW) procesorů, kde Rusové ekvivalent buď nemají, nebo jsou nějaký ten pátek pozadu. Ale ne, protože dotyčný RAŽ oblasti nerozumí a jediné co chápe je značka CPU v jeho "americké" mašině, tak vytáhl zrovna ten nejblbější případ.

  Pak sem nakluše jiný RAŽ a naprosto bezelstně srovná univerzální CPU s jednoúčelovým DSP, jen proto, že je to DSP náhodou součástí stejného pouzdra jako jiný univerzální CPU. On to však bohužel odlišit neumí, protože do oblasti pronikl asi tak kolem oběda dnešního dne a tudíž o ní ví pendrek :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  16:11 29.08.2018

  To je žrádlo, že sa tu už riešia aj ruské Elbrus VLIW procesory vs AMD Ryzen x86 procesory.

  Nejaké Lady Vesta tu nezačneme riešiť?

  P.S. ako naozaj NEKŔMME trolov !!!

  To je žrádlo, že sa tu už riešia aj ruské Elbrus VLIW procesory vs AMD Ryzen x86 procesory.

  Nejaké Lady Vesta tu nezačneme riešiť?

  P.S. ako naozaj NEKŔMME trolov !!!

 • cernakus
  16:01 29.08.2018

  logik:

  Tedy ryzenu 5, přehlédl jsem se v tabulce na wikině :-P

  logik:

  Tedy ryzenu 5, přehlédl jsem se v tabulce na wikině :-P

 • cernakus
  16:01 29.08.2018

  logik:

  za prvé, x86 procesory jsou dnes a vlastně už od roku 1995 VLIW.

  Za druhé, rád si počtu zdroj, kde čtyřjádrový ryzen má 1126 Gflops. Předem tě upozorňuji, že pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:

  za prvé, x86 procesory jsou dnes a vlastně už od roku 1995 VLIW.

  Za druhé, rád si počtu zdroj, kde čtyřjádrový ryzen má 1126 Gflops. Předem tě upozorňuji, že pokud hodláš vytáhnout výkon grafického jádra ryzenu 3 u APU, tak jsi naprostý hlupák a dtto platí kolta.

  Takže už se moc těším :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:37 29.08.2018

  Hmm, keď si Ukrajinci kupujú Američanov nákupom patriotov a Francúzov nákupom vrtuľníkov, tak som zvedavý, čím sa pokúsia kúpiť si Nemcov. Pozemná technika asi neprichádza do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, keď si Ukrajinci kupujú Američanov nákupom patriotov a Francúzov nákupom vrtuľníkov, tak som zvedavý, čím sa pokúsia kúpiť si Nemcov. Pozemná technika asi neprichádza do úvahy, takže ma napáda nákup Eurofighterov, prípadne nejakej ponorky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:13 29.08.2018

  logik, pěkné shrnutí. Nicméně mi uniká, proč na toho trolla ještě reagujete. A to neplatí jen pro vás, to je "do pléna"...

  logik, pěkné shrnutí. Nicméně mi uniká, proč na toho trolla ještě reagujete. A to neplatí jen pro vás, to je "do pléna"...

 • dusan
  12:57 29.08.2018

  Rase

  Zo strany Ukrajiny je to celkom šikovný krok. Predsa len veľký obchod bude nútiť USA podporiť Ukrajinu a vzhľadom na ekonomickú situáciu Ukrajiny možno očakávať, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Zo strany Ukrajiny je to celkom šikovný krok. Predsa len veľký obchod bude nútiť USA podporiť Ukrajinu a vzhľadom na ekonomickú situáciu Ukrajiny možno očakávať, že Ukrajinci skôr umožnia nejakej americkej firme výhodne podnikať, ako to cvakať v hotovosti.

  Vojenský aspekt je v tomto ohľade menej dôležitý. Pár Patriotov určite nezachráni Ukrajinu ...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:31 29.08.2018

  cernakus:
  "Elbrus-8SV, do výroby jde na podzim, 8 jader, 28nm, 1,5GHz, 1000GIPS, 500 SP GFLOPS při 150W TDP. Srovnatelný procesor výkonem od AMD je Ryzen Threadripper 1950X se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  "Elbrus-8SV, do výroby jde na podzim, 8 jader, 28nm, 1,5GHz, 1000GIPS, 500 SP GFLOPS při 150W TDP. Srovnatelný procesor výkonem od AMD je Ryzen Threadripper 1950X se 16ti jádry na 3,5 GHz. "

  Až na to, že
  - GFLOPS jako metrika se už dávno v seriozním porovnávání nepoužívá, protože je naprosto nic neříkající. Nic neříká o velikostech a efektivitě cache, o schopnosti naplnit výpočetní jednotky atd. atd... A toto je právě největší problém právě VLIW procesorů, protože mají dlouhé nekomprimované instrukce, které musí navíc s sebou nést explicitní informace o paralelismu, při velkém paralelizmu reálné kódy obsahují hodně NOOP instrukcí, a kde některé optimalizace jsou dělány při překladu a tak nejsou tak efektivní jako při běhu (např. nelze reagovat přerovnáním instrukcí na situace, kdy jednou data zůstanou v cache podruhé ne atd... atd...).
  Obzvláště v moderních výpočetních softech, které stojí na paměťové propustnosti, dosahují VLIW procesory velmi špatného výkonu vzhledem k svým teoretickým "možnostem".

  - I tak ovšem jaksi srovnáváš hrušky a jabka, u Elbrusu udáváš totiž teoretický single precision výkon, zatímco u threadripperu bereš reálný dual precision výkon. Pokud budeš porovnávat stejná čísla, tak teoretický single precision výkon 1126GFLOPs, tedy dvojnásobek Elbrusu, má čtyřjádrový Ryzen 3, tedy Ruský špičkový Elbrus s osmi jádry a 150W TDP má výkon cca jako dvoujádrové AMD s teoretickým TDP někde kolem 20W.... Ovšem takový procesor AMD ani nevyrábí - to je pro něj už přílišnej lowend.

  A to furt porovnáváme teoretický špičkový výkon. Přitom skutečný výkon mají spekulativní CISC/RICS procesory principiálně podstatně vyšší než VLIW procesory (viz první odstavec), takže v reálných aplikacích by i ten teoretický lowendový Ryzen Elbrusu utekl....


  "Argumentace VLIW procesory byla chyba, tam se totiž USA učila od SSSR ;-) "
  Ano, zkusila to s Itaniem, zjistila, že je to způsob jak jednoduše dosáhnout teoreticky vysokého výpočetního výkonu, ale že reálně tato architektura tak zatěžuje paměťový subsystém a cache, že je v praxi podstatně pomalejší, než na papíře a že to je slepá vývojová větev....

  VLIW procesory byly jednu dobu hit, protože se zdálo, že tímto způsobem bude možno velmi zjednodušit architekturu CPU, protože ve VLIW procesoru odpadá celý subsystém kolem reorderingu a přejmenování registrů. V současné době se tyto procesory používají max ve specializovaných HW na paralelní zpracování, kde nevýhody VLIW tak nevadí - ale i tam se v moderním designu počáítačových čipů od VLIW upouští (např. AMD přešlo od VLIW na RICS GCN). Je to taková "architektura pro chudé", kdy jde udělat čip s vysokým teoretickým výkonem, ale který se na reálné moderní výpočetní problémy nehodí a není vůči jiným architekturám konkurenceschopný.

  Tedy nejen že Elbrus není ani náhodou ekvivalent Threadriperu, je podstatně slabší než lowendové Ryzeny na trhu, ale navíc ani neobsahuje technologie, které by Rusku umožnily je vylepšovat a dohánět jiné výrobce čipů, jde o slepou vývojovou větev

  ===

  Dále pak to není až tak Ruský procesor, vyráběnej je u TMSC - rusové tedy nemají technologie na jeho samotnou výrobu. A i jeho návrh je evidentně velmi špatně udělaný, protože 4jádrovej elbrus má 380mm^2 při necelé 1miliardě transistorů. Podobnou densitu měla např. AMD K10.... vyrobená na 45mm procesu. Na 28mm procesu dosahovaly procesory více tranzistorů při podstatně menší ploše (např. Apple A7 měla 1,1miliardy na 102mm^2).
  To svědčí o mimořádně neúsporně a tedy špatně (nejen co se týče výtěžnosti, ale také výkonu, protože jsou v procesoru zbytečně dlouhé datové cesty znemožňující jít s frekvencí nahoru) udělaném návrhu CPU. A to jsou VLIW jádra podstatně jednoduší než CISC/RISC hybridy a většina plochy elbrusu tak zabírá cache (má méně tranzistorů, než intel šestijádro s 13MB cache, přitom má osm jader a 20MB cache), která se navrhuje podstatně snáž, než výpočetní jednotky.

  Srovnávat Elbrus s Threadripperem by byl dobrej vtip.... kdybys to nemyslel vážně....
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  12:02 29.08.2018

  @Rase:

  Tak to sú výborné správy, že sa Ukrajina snaží získať moderný systém protivzdušnej obrany z USA.

  @Rase:

  Tak to sú výborné správy, že sa Ukrajina snaží získať moderný systém protivzdušnej obrany z USA.

 • Slavoslav
  10:40 29.08.2018

  Dusanh

  Tak Cernakus je v prvom pripade ukazkovy troll ktory zasadne neodpoveda a ignoruje otazky kde by jeho odpoved ukazala, ze je obycajny hlupak, alebo ak by neklamal rozbila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusanh

  Tak Cernakus je v prvom pripade ukazkovy troll ktory zasadne neodpoveda a ignoruje otazky kde by jeho odpoved ukazala, ze je obycajny hlupak, alebo ak by neklamal rozbila jeho teoriu ako domcek z karat. Najlepsie co sa da robit je neragovat nanho a ignorovat ho ako zvysnych trolov fakta a spol.

  A s tym jeho technickym vzdelanim je to podobne. Mimochodom, pzorel som sa na ten slavny kompas ze mi to nieco hovori a nemylil som sa. Celkom slusny maly CAD porovnatelny s ceskym Varicadom. Vhodne pre jednoosobove firmicky a studentov pripadne tym zakryvaju konstrukcne firmy cracknuty soft kde hovoria vsak tu mame licencie ale v relaite pracuju na iecom inom
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:33 29.08.2018

  Ano, takže Ukrajinci žadoní o fin. Pomoc Evropy, aby mohly platit USA za zbraně.... nabízí se otázka komu se to takhle hodí? V zájmu Evropy je být s Ruskem za dobře a čile s ním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, takže Ukrajinci žadoní o fin. Pomoc Evropy, aby mohly platit USA za zbraně.... nabízí se otázka komu se to takhle hodí? V zájmu Evropy je být s Ruskem za dobře a čile s ním obchodovat..... co je zájmem USA? Silná Evropa nezávislá na surovinách zprostředkovanými USA, tak úplně ne ;) Nejsem proti NATO, ale USA předvádí úplnou histerii, která plyne z dlouhodobě upadajiciho vlivu jak politického tak hlavně ekonomického, už jim zbyl akorát ten zbtojní průmysl
  Skrýt celý příspěvek

 • Dusanh
  10:32 29.08.2018

  Cernakus je nejen asertivní a bez servítků, ale hlavně nic neví o ProE/Creo.
  Věta " A propó, víš jaká je kompatibilita v rámci generací u PTC? 10 let staré modely jsou mrtvé, jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus je nejen asertivní a bez servítků, ale hlavně nic neví o ProE/Creo.
  Věta " A propó, víš jaká je kompatibilita v rámci generací u PTC? 10 let staré modely jsou mrtvé, jako by jsi je importoval ze STEPu. No neber to za ty milióny ročně!!! " je naprosto nepravdivá.

  Dělám s tím 16 let a dnes bez problémů otevírám data vytvořená před 19 lety (schválně jsem si teď vytáhnul ze systému něco z r. 1999 - otevření i editace prvků ve stromu modelu bez problému)...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:57 29.08.2018

  zajímavá novinka k tématu:

  https://defence-blog.com/army/...

  zajímavá novinka k tématu:

  https://defence-blog.com/army/...

 • HonzaH
  17:42 28.08.2018

  cernakus: máš pravdu. Jsem blbej zaslepenej budižkničemu parazitující na tvůrčí společnosti a živím se tabulkami (čokolády). Ty buď rád, že Tě od podobného osudu uchránil nevídaný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: máš pravdu. Jsem blbej zaslepenej budižkničemu parazitující na tvůrčí společnosti a živím se tabulkami (čokolády). Ty buď rád, že Tě od podobného osudu uchránil nevídaný ruský Kompas 3D. Tak si ho užij a přeji Ti s ním hodně pracovních úspěchů (a to myslím kupodivu upřímně). A já si jdu zapnout Excel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:36 28.08.2018

  To civil
  samozřejmě stacionární má stálé místo na obloze a LEO je na nízké oběžné dráze.
  Na ten by měl stačit S-500 Prometheus.
  I tak by mě zajímal průběh války v kosmu. Zda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To civil
  samozřejmě stacionární má stálé místo na obloze a LEO je na nízké oběžné dráze.
  Na ten by měl stačit S-500 Prometheus.
  I tak by mě zajímal průběh války v kosmu. Zda jsou schopny USA i Rusko působit na
  geostacionární satelity laserem. Jinou možnost zatím nevidím krom "zahlušení " VHF/UHF- mikrovlnným systémem EW (REB)
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:30 28.08.2018

  O bojeschopnosti Iránské armády na rozdíl od Ukrajinské bych si nedovolil pochybovat.
  Jak píše danny, mohou ledacos koupit. Třeba firma Tara Mojkovac (Montenegro) vyrábí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O bojeschopnosti Iránské armády na rozdíl od Ukrajinské bych si nedovolil pochybovat.
  Jak píše danny, mohou ledacos koupit. Třeba firma Tara Mojkovac (Montenegro) vyrábí pyrotechniku pro kde-jaká letadla A co nevyrábí, vyvinou na zakázku. Třeba do F-14.Originály Irán nekoupí.
  +++++++++++
  V roce 1976 krátce před pádem iránského šáha Rezi Pahlávího byl s delegací na ukázce v Čáslavi LKCV.
  Potom co viděl, chtěl pro všechen personál smlouvu na 5 let a plat v USD.
  Materiál a vybavení včetně letadel Su-7 požadoval odkoupit. Platba ihned v USD.
  Papaláši mu tehdy museli vysvětlit, že "to nelze"
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  16:19 28.08.2018

  Larry: "Dnes existuje řada sw teré najdete na internetu pro pro sledování přeletů geostacionárních satelitů."
  :)
  Unika Vam zcela zasadni rozdil mezi satelitem na LEO a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry: "Dnes existuje řada sw teré najdete na internetu pro pro sledování přeletů geostacionárních satelitů."
  :)
  Unika Vam zcela zasadni rozdil mezi satelitem na LEO a geostacionarnim.
  Je samozrejme obrovsky rozdil, jestli strilite po satelitu, ktery je par set kilometru nebo par desitek tisic kilometru daleko.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:04 28.08.2018

  dusan: v případě íránských F-14A ale v převážné většině nejde o reverse engeneering. Spíš o čistý vlastní vývoj náhrad nebo implementace řešení třetích stran. Írán se nesnaží F-14 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: v případě íránských F-14A ale v převážné většině nejde o reverse engeneering. Spíš o čistý vlastní vývoj náhrad nebo implementace řešení třetích stran. Írán se nesnaží F-14 okopírovat a vyrábět, ale udržet bojeschopné a modernizovat. Takže např. pracuje na zástavbě skleněného kokpitu z Migu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:29 28.08.2018

  Larry

  Samozrejme v prípade Iránu išlo o americké zbrane, špeciálne F-14A. Dodnes udrživajú pri živote takmer celý arzenál zbraní americkej výroby.

  Larry

  Samozrejme v prípade Iránu išlo o americké zbrane, špeciálne F-14A. Dodnes udrživajú pri živote takmer celý arzenál zbraní americkej výroby.

 • Jirosi
  14:00 28.08.2018

  "A tu "sediacu kačicu" si nechte od cesty. "

  Celkem hezky rozepsané co se chápe pod výrazem "sedicí kačice". Nikoliv obraceně.

  "A tu "sediacu kačicu" si nechte od cesty. "

  Celkem hezky rozepsané co se chápe pod výrazem "sedicí kačice". Nikoliv obraceně.

 • Larry
  13:55 28.08.2018

  To dusan:
  Jste jedle jak ta jedle....
  Irán nemusel nic reverzovat z S-300.
  Měli podepsaný kontrak s Almazem na dodávku S-300, ale Putin vývoz zakázal na naléhání establishmentu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To dusan:
  Jste jedle jak ta jedle....
  Irán nemusel nic reverzovat z S-300.
  Měli podepsaný kontrak s Almazem na dodávku S-300, ale Putin vývoz zakázal na naléhání establishmentu USA, po zavedení sankcí.
  Iránská vláda zažalovala Rusko u mezinárodního soudu.
  Když padlo embargo, Rusko okamžitě dodalo poslední verze S-300 i s některými prvky S-400 a Irán žalobu stáhl .
  USA znovu uvalili embargo na Irán.

  A jinak jsem psal o Číně.... netvrdím, že Peršané jsou hloupí

  A tu "sediacu kačicu" si nechte od cesty.
  Dnes existuje řada sw teré najdete na internetu pro pro sledování přeletů geostacionárních satelitů.
  Refrešnete "kepleriánská data" jestli víte o co jde a zadáte svoji polohu z GPS třeba co máte v telefonu. A ono vám to vyplivne aktuálná časy přeletů.
  pokud něco víte o technice nainstalujete si příslušný SW a můžete měřit telemetrii.Když je jasná obloha, je hezký pohled i svítící satelity Iridium.
  Mimochodem takhle si amíci naběhli nad Kaliningradem. Byli zvědaví na Iskandery. Rusové jeden odplachtovali v čase přeletu. No a samozřejmě zvědavě zapnuli všechny opto-elektronické systémy. Na to Rusové jen čekali.
  Takto zjistíte uplink i downlink satelitů. (Spojení satelit - řídí centrum a zpět) Kmitočty a použité modulace a řadu dalších zajímavých parametrů.
  Pozdravujte sediaci kačicu.... :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:46 28.08.2018

  V tomhle článku (tedy v jeho první části pojednávající o komplech S-300) se dost míchají části dvou různých systémů - S-300V a S-300P, přičemž přes shodné číselné označení se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomhle článku (tedy v jeho první části pojednávající o komplech S-300) se dost míchají části dvou různých systémů - S-300V a S-300P, přičemž přes shodné číselné označení se nejedná o nějaké deriváty jednoho základu.

  Komplety řady S-300V (poznávací znamení "na pásech") byly vyvíjeny pro PVO pozemních vojsk na sborovém stupni a používají rakety řady 9M (kuželové tělo), požadavek byl na vysokou taktickou mobilitu (proto ty pásy). Komplety řady S-300P vznikaly jako prostředky PVOS, proto si vystačily s kolovými podvozky řady MAZ 543 nebo s umístěním na návěsech, jako střely používají rakety řad 5V a nověji 48N (klasické válcové tělo).

  Oba komplexy toho kupodivu moc nedědily, vývoj probíhal víceméně odděleně, proto by mě zajímalo, nakolik se tu pletly pojmy s dojmy a nebo jestli opravdu Ukrajinci integrovali rakety systému S-300V na podvozek S-300P, případně jestli nějak propojili systémy řízení palby S-300 s raketami řad 5V/48N. Jinak je totiž společné předvádění odpalovacích vozidel obou komplexů na přehlídkách jen propagandistická záležitost, protože bez příslušných podpůrných vozidel (veliteská, radarová) se jedná o bezcenné kusy výzbroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:16 28.08.2018

  Musím sa ospravedlniť Jirosimu, Myslel som, že to bol tvoj komentár na ktorý som reagoval.

  Cernakus: Platí to, čo som napísal Jirosimu. STEP neumožňuje export nativných dát a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím sa ospravedlniť Jirosimu, Myslel som, že to bol tvoj komentár na ktorý som reagoval.

  Cernakus: Platí to, čo som napísal Jirosimu. STEP neumožňuje export nativných dát a strácajú sa aj väzby. V konečnom dôsledku pri exporte zo STEP strácaš funkčnosť modelu. Neviem čo robíš ale pasovať sa za odborníka na CAD nemôžeš.

  Myslím, že ťa do toho nič nie je ale v mojej kancelárií v súčasnosti pracujú 4 konštruktéri a špecializujeme sa oceľové konštrukcie, jednoúčelové stroje, nástroje a prípravky a tiež predaj špeciálnej pohonnej techniky. To o tých mimozemšťanoch som nepochopil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:05 28.08.2018

  Jirosi: STEP neumožňuje export natívných dát resp. väzieb

  Jirosi: STEP neumožňuje export natívných dát resp. väzieb

 • Robaiz
  11:47 28.08.2018

  To Dusan

  Tak určitě...

  To Dusan

  Tak určitě...

 • dusan
  11:17 28.08.2018

  Larry

  Komická úvaha je, že Ukrajincom by nedošlo, že potrebujú vybalancované a zaistené jednotlivé zložky armády. Sú stále vo vojne a reálne sa tam bojuje, takže je snáď jasné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry

  Komická úvaha je, že Ukrajincom by nedošlo, že potrebujú vybalancované a zaistené jednotlivé zložky armády. Sú stále vo vojne a reálne sa tam bojuje, takže je snáď jasné, že armáda čo bojuje to MUSÍ vedieť.

  Irán síce dokázal reverzovať veľa, ale mnohé veci jednoducho nakúpil cez korupciu. Ak do dokázal Irán u štátov NATO, tak to musí vedieť Ukrajina v korupčnom Rusku tiež .... a to má samozrejme Ukrajine väčšie skúsenosti s produkciou výkonných raketových systémov a väčšie možnosti "reverzovať".

  Satelit je "sediaca kačica" .... s F-35 sa absolútne nedá zrovnávať. A konflikt to už ukázal. Pri poslednom "propagačnom" nálete na Sýriu nasadili Amíci stroje F-22 a Rusi sa to dozvedeli z novín : )

  Keby ich zistili, určite sa tým radi pochvália ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  11:00 28.08.2018

  O tom bych docela polemizoval. Americké Patrioty o kterých jsou známy TTD a jejich schopnosti rozhodně systém S400 případně S500 nepřekoná. A to Patrioty nejsou rozhodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O tom bych docela polemizoval. Americké Patrioty o kterých jsou známy TTD a jejich schopnosti rozhodně systém S400 případně S500 nepřekoná. A to Patrioty nejsou rozhodně nepoužitelné.
  V případě S 500 lze předpokládat, že bude schopen působit na satelity LEO (nízká oběžná dráha).. Nevidím důvod, proč by si neporadili s F-35. Rusové tak budou vyvažovat chybějící Su-57.Skutečnost by ukázal reálný konflikt. A protože nikdo ze zdejších diskutérů ani redaktorů válku zjevně nazažil na vlastní kůži, nepřeji vám ji a buďte rádi, že můžete "jen teoretizovat"
  Kdyby to s tím Ruskem bylo tak jednoduché, už by ho USA dávno "zlikvidovali"

  To dusan.
  Pokud uvažuje o bejeschopnosti ukrajinské armády podle jednoho Kyjevského paradenmarše, případně PR článků ukrajinského MOD nechtěl bych vás za svého velitele s vašimi analytickými schopnostmi ani náhodou.
  Nev ím, zda jste měl někdy co společného s armádou, ale intenzivní konflikt dnes nelze vidět jako "boj jednoho druhu vojska" . Představte si, že by zaútočilo "ruské železniční vojsko" samo o sobě nesmysl, ale.... jako laika vás musí napadnout, že potřebují minimálně spojaře, ženisty.... logistiku atd... Holdt také musí vojáci jíst i v 21. století. Nevím co jest úsměvného , možná Váš názor na armádu.
  Aby jste měl bojeschopné i složitější systémy, potřebujete nutně mít nasmlouvanou podporu výrobce např. na předpokládanou životnost 30 let. To je i případ nákupů AČR.
  Jenže politika je ošemetná věc a válka jenom pokračování politiky jinými prostředky.
  Viděl jsem pár věcí, ale bez některých speciálních součástí se žádný sofistikovaný zbraňový systém neobešel..Máte z toho jenom hromadu šrotu buď s nulovými nebo jen částečnými operačními schopnostmi.
  Některé věci jako obvody VLSI má Almaz docela dobře zajištěné proti "reversnímu engineeringu" Zkoušeli to i Číňané a raději nakoupili, když měli možnost.
  A to jsou fakt borci na reverse engineering .
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:19 28.08.2018

  danny

  Zrejme to bude tým, že Rusko nedisponuje technikou typu F-22 či F-35 a teda nemá také schopnosti prekonávať PVO ako USA ... jednoducho Rusko je v letectve o generáciu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Zrejme to bude tým, že Rusko nedisponuje technikou typu F-22 či F-35 a teda nemá také schopnosti prekonávať PVO ako USA ... jednoducho Rusko je v letectve o generáciu pozadu ....
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:57 28.08.2018

  Nemám kvalifikaci k tomu, abych se vyjadřoval k technickým detailům jednotlivých komponent ukrajinské PVO, Ale musím říct, že mě fascinuje, jak ti samí lidé, kteří prohlašovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemám kvalifikaci k tomu, abych se vyjadřoval k technickým detailům jednotlivých komponent ukrajinské PVO, Ale musím říct, že mě fascinuje, jak ti samí lidé, kteří prohlašovali ruské systémy nasazené v Sýrii za nefunkční vraky, jsou schopni oprášeným konstrukcím z dob SSSR přisoudit téměř mytické vlastnosti, když je vlastníkem a provozovatelem "náš".

  Každopádně nepopírám možnost, že by se v ruském velení někdo sjel koksem, pokusil se provést zcela nesmyslnou akci na vlastní pěst, a díky vysoké hladině drog v krvi prostě nezúročil technologickou převahu, zkušenosti nabyté např. v té Sýrii, lepší výcvik atd... Fantazii se meze nekladou.

  Uznávám, že je Cermakus poněkud asertivní a při vyjadřování si nebere servítky. Ale v jádru je těžko co jeho komentářům k situaci kolem SW a podpory vytknout. Pohádek na téma FTE savings, cost cutting v důsledku zavádění nových technologií, AI a nevím čeho jsem slyšel kvanta.
  A taky jsem u toho, když se pak reálně řeší, jak vykázat úspěšný projekt, ale zároveň zajistit, aby se naplněním deklarovaných cílů firma nezhroutila. Pak příjdou ke slovu další krásná slova, jako rotace, restrukturalilzace apod...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:48 28.08.2018

  Larry

  Amíci len ohlásili sankcie ... a rubel padol. Čiže, že ak Vy nechcete vidieť dopady sankcií na Rusko, na realite, že Rusko postihujú nič nemení.
  Ruské "protisankcie" nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry

  Amíci len ohlásili sankcie ... a rubel padol. Čiže, že ak Vy nechcete vidieť dopady sankcií na Rusko, na realite, že Rusko postihujú nič nemení.
  Ruské "protisankcie" nie sú ani tak o politike, ale sú ako ochranárskej opatrenie, kedy zaostalejšia ekonomika umelo bráni svojichzaostalejším producentov pred zahraničnou konkurenciou. Nie je to nič nové, Trump to tiež robí rád, aby "chránil pracovné miesta". Výsledok je vždy rovnaký, poškodzuje to svetovú i vlastnú ekonomiku.
  Na "sovietskom šrote" je postavená značná časť ruskej armády (T-72, T-80, BTR-80, BMP-1/2/3, 2S19).
  Kub zbytočne analyzujete, Ukrajina ho už nemá vo výzbroji.
  S125 je síce „muzeálny kúsok“, ale keďže jej modernizácie „fičia“ po celom svete, asi to bude mať logiku – i keď hlavne finančnú. Ale zostrel F16I „pravekým“ S-200 jasne dokazuje, že ani staré systémy PVO neradno podceňovať.
  “S čím ale ukrajinští generálové pravděpodobně vůbec nepočítají je, že dnes nelze nasadit jednotlivé druhy vojsk. K ovládnutí vzdušného prostoru je třeba souhry Letectva, PVO a systémů EW (REB)” – to je už naozaj komická úvaha ….
  Že v roku 2014 nebola ukrajinská armada prakticky bojaschopná je naozaj “objav”. Dnes prešli štyri roky a ukrajinská armada je niekde inde.
  Isto je problem udržiavať systémy PVO bez podpory výrobcu, ale nie je to neprekonateľný problém.

  Čo sa týka balistický rakiet, tie sú problémom pre všetky i najvýkonnejšie armády, čiže očakávať, že práve chudobná Ukrajine v tom urobí nejaký "zázrak" je mimo reality. Samozrejme, že proti koncetrovanému úderu Iskanderov šancu nemá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  07:36 28.08.2018

  Diskuze zde jsou plky na téma "Rusko musí zkrachovat pod sankcemi" Sankce jsou již kolik let a nic se neděje. Naopak např. farmáři v Itálii jsou naštvaní, že nemají kam vyvážet a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diskuze zde jsou plky na téma "Rusko musí zkrachovat pod sankcemi" Sankce jsou již kolik let a nic se neděje. Naopak např. farmáři v Itálii jsou naštvaní, že nemají kam vyvážet a produkci hází do moře.Rusové paradoxně zavedli protisankce na dovoz zboží z EU které jejich hospodářství pomáhají.

  Plány Ukrajinského MOD nejsou nic jiného než "reinkarnace sovětského šrotu"
  Jestliže postavili obrannou linii na ose Lvov, Dněpr, Oděsa, Vasilkyvo nic proti.
  Rusové mají dost zkušeností z konfliktu s Gruzií .
  Je tomu 10 let co byli ve stejné situaci a nuceni překonávat "vlastmí PVO", tedy přesněji L a PVO ex USSR.
  Gruzie měla dost kontraktorů a zkušených instruktorů - absolventů Kyjevského
  KVIRTU, z dob SSSR Ale to už jsou dnes pánové "v letech"
  Po skončení krátkého konfliktu Ruská armáda vše pečlivě analyzovala a vyhodnotila.
  Včetně provedení takticko-technických opatření.
  Pokud se podíváme blíže, Ukrajinské systémy PVO jsou evidentně bez nějakých zásadních modernizací od počátku 90tých let, starší 30ti let.
  Příslušníci LaPVO Ukrajiny nejen že od r.92 příliš necvičili, ale ani se neúčastnili bojových operací v konfliktech větších rozsahů.
  2K12KUB je za zenitem, nehledě na problémy s motory na TPH, které špatným systémem utěsnění nasávácích otvorů vzduchu rády navlhají.
  Pochybuji, že tento konstrukční problém kdokoliv řešil.
  Z OS RF systém vyřazen pro zastralost.
  S-125 Pechora je muzeální kousek, kerý Ukrajina "lafetovala"
  Příprava k odpálení je náročná a tudáž i časově zdlouhavá .
  Z OS RF systém řadu let vyřazen.
  Systémy BuK M1 a S 300PS / V1. z přelomu 70/80 let.
  V RF dnes firma Almaz -Antey vyrábí pokročilé systémy např. BuK M3, který již "nese kontejnery" a dobře vědí proč.
  Výrobce pro VVS RF kromě jiného nahradil v kompletech S-300 balistické počítače založené na architektuře Elbrus za mnohem výkonnější.
  Působení ukrajinských S-300V1 proti Iskanderům v poslední fázi letu, kkterou již lze dopočítat pomocí interpolací dráhu letu (ale také nemusíme. Mějme na paměti, že Iskander neletí po klasické balistické křivce) s "klackem" krátkého dosahu
  bude pro posádku takového kompletu fakticky psycho. Nic pro nováčky a nezkušené vojáky. Navíc je posádka v časovém stresu, minout cíl znamená jistou smrt.
  Podobnou situaci jsem zažil .Pro svá tvrzení mám řadu důvodů a zkušeností.

  Oba systémy S300/ BuK M1 obsahují vyráběné v RF zákaznické integrované obvody a další speciální díly, které Ukrajinci jistě nedostanou a chybějící servis a logistika je problém nazvaný nebojeschopnost. potom nastupuje jev tzv. "Kanibalizace" známé i z prostředí AČR.
  To je zřejmě důvod, proč nedokáží Ukrajinci plně zbojeschopnit S-300 jak píše pan Demancev.
  Systém S-200 bych ani nebral vážně.Práce s KPH a okysličovadlem je zdlouhavá což prodlužuje čas potřebný k přípravě k odpálení. Zjistit postavení stacionárního systému dnes není žádný problém.
  S čím ale ukrajinští generálové pravděpodobně vůbec nepočítají je, že dnes nelze nasadit jednotlivé druhy vojsk. K ovládnutí vzdušného prostoru je třeba souhry Letectva, PVO a systémů EW (REB)
  A zrovna systémy PVO Ukrajiny nejsou příliš odolné vůči masivnímu jammingu.
  Za posledních 30 let došlo v oblasti EW k výraznému posunu.
  Systémy EW pracují "naostro" i v dobách zdánlivého míru.

  Předpokládám, že např.systém REB Krasucha by ukrajinské PVO dost "zatápěl"
  Radar Malachit M zřejmě nebude nic jiného než "modernizovaná" P-18.
  Využívají známé zkušenosti z Jugoslávského konfliktu 99.
  "Metrové radary" svými vlastnostmi výrazně snižují výhody "stealth technologie " letadel.

  P.S. Obraz o bojeschopnosti Ukajinského letectva jsem si udělal krátce po kauze Krym.
  Kdesi na youtube byl dokument, se záběry inspekce techniků MaPo MiG
  a příslušníků VVS RF provedenou na air base Belbek. Cílem bylo zjistit stav zabavených Ukrajinských MiGů-29.
  Bylo zjištěno, že většina letadel byla neletuschopných s téměř nulovou údržbou a servisem. Lze snadno dovodit, že byl nízký roční nálet pilotů, jejich mizerná vycvičenost. PVO nebude jiné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  07:10 28.08.2018

  "Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem. "

  A teď něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem. "

  A teď něco seriozního?

  Cernakus:"Bylo by možné prozradit obor, ve kterém tvoje konstrukční kancelář jede a kolik máš licencovaných konstruktérů? Neboť buď děláš pro mimozemšťany nebo ... "

  Neměl by si se napřed představit sám?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:37 28.08.2018

  Cernakus

  Bránia im víza. Mimochodom, tých náckov v Petrohrade a na donbase si nejak prehliadol

  Cernakus

  Bránia im víza. Mimochodom, tých náckov v Petrohrade a na donbase si nejak prehliadol

 • omacka
  06:17 28.08.2018

  Je to vcelku úsměvné, tyhle pohádky.. S-300V1 je samozřejmě výkonný hlavně protiraketový systém. Ale jeho případné výkonný mohou odpovídat jen maximální efektivitě celé UA PVO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to vcelku úsměvné, tyhle pohádky.. S-300V1 je samozřejmě výkonný hlavně protiraketový systém. Ale jeho případné výkonný mohou odpovídat jen maximální efektivitě celé UA PVO sítě, tedy budou mizerné. Vystřelí se na něj maximálně pár balistických navnad - Toček-U bez bojových hlavic s prodlouženým dosahem, oblast jeho rozmístění stejně bude dopředu známé, moc možností není.. použije se kombinace úderů taktických kridlatých střel s protiradiolokačními odpolenými ve velké výšce za balistickými navnadami, a k vyřazení jeho přehledových radarů dojde velice rychle.. Celý problém není v neučinnosti S-300V1, ale v tom, že jeho výkony nemohou být větší, než je celková! kvalita, překrývaní se, a schopnost kooperace celé ukrajinské PVO od systémů krátkého dosahu, až po dlouhé dosáhy. Proto všechny S-300V1 budou eliminovány do 5-10 minut po vypuknutí konfliktu. Samostatně proti promyšlené taktice nic nezmůžou..
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:43 27.08.2018

  Miroslav:

  Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem.

  Pro/ENGINEER se v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem.

  Pro/ENGINEER se v té firmě zaváděl právě pro to tzv. sdílení se zákazníky. Nakonec se ukázalo, že to je jedna velká utopie. Nic takového se neděje a dít nebude. Ne v mezifiremních vztazích. A propó, víš jaká je kompatibilita v rámci generací u PTC? 10 let staré modely jsou mrtvé, jako by jsi je importoval ze STEPu. No neber to za ty milióny ročně!!!

  PS: Kompas-3D jsi nejspíše viděl jen z rychlíku. Jen tak pro zajímavost, je ta hlavní CAD/CAM v Sevmaši, takže na tom jednoduchém modeláři kreslí a simulují (jen základy) Jasany. Bylo by možné prozradit obor, ve kterém tvoje konstrukční kancelář jede a kolik máš licencovaných konstruktérů? Neboť buď děláš pro mimozemšťany nebo ...

  Gibon:
  nevím co je HP (výrobce PC a HW?) a co lajna (koksu, co jsi si šňupnul?), ale pokud tím myslíš nějakou výrobní linku HW v nějakém bratislavském závodě Hewlett&Packard, tak to by mně zajímalo, jak počítač vyrábí jiný počítač. Nespletl jsi si to Terminátorem 30? Protože tě musím upozornit na to, že to je jen film ;-)

  HonzaH:
  Ročním výpalným myslím situaci, kdy se hlavní CAD/CAM producenti rozhodli, že model kup&vlastni software přináší málo zisků a vyžaduje mnoho investicí (které donutí zákazníka přejít na novější verzi) a tak přešli na model plať nebo nepracuj. Samozřejmě roční cena je jen kosmeticky menší než byly ceny předchozího vlastnického modelu.

  To, že nevíš, že nelze Creo koupit jako trvalý balík (dtto Autocad, Invertor a další zde zmíněné programy), naznačuje, že vůbec nevíš o co jde. Dnes tyto programy lze koupit pouze jako službu. A aby tomu nebylo málo. Roční výpalné tě automaticky neopravňuje k získání novější generace. Na to musíš k výpalnému připlatit ještě jednorázový příplatek ve výši ceny výpalného.

  Mimochodem, citím, že jsem asi kopnul do hnízda tabulkářů pro tabulky, protože jsou jen dvě varianty vašich s realitou se rozcházejících a agresivních výplodů - buď jste součástí mnou kritizované kasty budižkničemů parazitující na tvůrčí společnosti a nebo jste zaslepení blbci. Nejspíše kombo obého ;-)

  Případně varianta, že do toho nevidíte, ale přesto o tom z ideologických důvodů melete, ale to se dá schovat pod variantu B)
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  23:14 27.08.2018

  Cernakus:
  Srovnávat Kompas-3D s produkty firem Autodesk, PTC apod. je opravdu velmi odvážné, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus:
  Srovnávat Kompas-3D s produkty firem Autodesk, PTC apod. je opravdu velmi odvážné, ale budiž.
  https://www.a4plus.co.uk/3-ste...

  A Vámi popisované výhody jako:
  dokumentace zdarma - hm, to se opravdu jen tak nevidí
  kompatibilita i s necertifikovaným hardwarem - tak to je vpravdě světový unikát. Jen jsem zvědavý, co Vám řeknou na podpoře, až jim budete volat, že Vám nefunguje nějaká low-end grafika. Vývojáři určitě začnou urychleně bastlit nějakou záplatu, aby Vám to rozchodili.


  Také by mne zajímalo, co myslíte tím výpalným? Myslíte roční údržbu software, za kterou máte přístup k novým verzím a aktualizacím? Kdy si platíte helpdesk? Tu ale přeci platit nemusíte, do toho Vás nikdo nenutí. Prostě si nechte aktuální verzi a je to. Ale protože do problému vidíte a jste počítačově zdatný, tak to jistě víte.


  A přínos počítačů pro zvyšování efektivity? Máte pravdu:"kybernetika je kapitalistická pavěda a automatizace na západě bere lidem práci, zatímco v socialistickém táboře ulehčuje práci pracujícím." A tohle není můj výmysl, ale citace úvodního slova jedněch starých skript z Automatizace výrobních procesů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  23:04 27.08.2018

  "PS: Jako počítačově velmi zdatný, ale zároveň empatický člověk začínám zpochybňovat přínos počítačů na zvyšování efektivity. Počítač jednoho člověka nahradí, aby dva lidi úrovně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "PS: Jako počítačově velmi zdatný, ale zároveň empatický člověk začínám zpochybňovat přínos počítačů na zvyšování efektivity. Počítač jednoho člověka nahradí, aby dva lidi úrovně BFU zaměstnal. V korporátech začíná být běžné, že počty pracovníků administrativní části a podpory výroby, tedy takzvaní tabulkáři pro tabulky, značně přečíslují tvůrčí a výrobní pracovníky. "

  Presne tak. A preto HP v Bratislave zrusilo celu prvu lajnu a nahradili ich pocitace. Nie premiestnili do lacnejsej krajiny. Z R U S I L I
  Ale ty nas polyhistor, rozumies vsetkemu a vsetko dobre vies. Debata s tebou je zbytocna a rad by som vyzval aj ostatnych aby od nej upustili, lebo:
  1) bud za to dostava prachy a tak mu reakciami iba pomahate zarabat
  2) to proste nema zmysel, lebo ak na tom aj nezaraba, tento pan nie je schopny sebareflexie a na argumenty nepocuva. kedze vsetko vie sam najlepsie.


  Samozrejme Rusko je schopne vyrobit cokolvek. Skor ci neskor urcite, minimalne spatnym vyvojom. Vedelo to aj ZSSR. Samozrejme bavit sa o dostatku tovaru na pultoch predajni to uz je malichernost. O tom pomlcime. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  22:57 27.08.2018

  Cernakus: Ja mám k CAD tiež blízko lebo sám vlastním konštrukčnú kanceláriu. Kompas 3D je jednoduchý modelár akých je na trhu množstvo od ceny cca 2000 korún. Kancelárie tieto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Ja mám k CAD tiež blízko lebo sám vlastním konštrukčnú kanceláriu. Kompas 3D je jednoduchý modelár akých je na trhu množstvo od ceny cca 2000 korún. Kancelárie tieto lacné CAD nakupujú hlavne ako zásteru aby mali na sklade licencovaný CAD. By ma zaujímalo ako s Kompasom zdieľajú natívne dáta s partnermi :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  22:22 27.08.2018

  Miroslav:

  zde už pluješ do mých vod. O těch miliard investovaných (fakt nee) si myslím svoje, když musím ty jejich programy používat. Mimochodem, v bývalé firmě se mi podařilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  zde už pluješ do mých vod. O těch miliard investovaných (fakt nee) si myslím svoje, když musím ty jejich programy používat. Mimochodem, v bývalé firmě se mi podařilo prosadit ozkoušení Kompas-3D oproti tehdejšímu Creo. Minulý měsíc jsem se bavil s bývalým kolegou, že už na to přešli kompletně. Protože se ukázalo, že Rusáci mají nesrovnatelně kvalitnější a uživatelsky příznivější produkt za konečnou cenu rovnou jednoročnímu výpalnému firmě PTC. O dodatečných nákladech (školení pro zaměstnance při nákupu zdarma, dokumentace zdarma, kompatibilita i s necertifikovaným hardwarem...) ani nemluvě.

  Zkus něco jiného, protože CAD/CAM je nafouknutá bublina a ty údajné miliardy (které to spíše vydělává, ale budiž) nežli jejich vývoj, stojí jachty a zámky manažerů těch firem. Jo a taky obrovského právního zastoupení, kdy brutálně buzerují kohokoliv, kdo by byť nevědomě, porušil jejich licenční podmínky (v EU navíc neplatné).

  Zkus najít něco jiného. Ideálně něco, do čeho nevidím ;-)

  PS: Jako počítačově velmi zdatný, ale zároveň empatický člověk začínám zpochybňovat přínos počítačů na zvyšování efektivity. Počítač jednoho člověka nahradí, aby dva lidi úrovně BFU zaměstnal. V korporátech začíná být běžné, že počty pracovníků administrativní části a podpory výroby, tedy takzvaní tabulkáři pro tabulky, značně přečíslují tvůrčí a výrobní pracovníky.

  Docela mně to děsí.
  Skrýt celý příspěvek

 • moky
  22:15 27.08.2018

  Cernakus ty seš slušně chorej komoušskej mozek.Ještě že nám to tady všechno objasníš ty chytrej demente.Utratit,nic jinýho nepomůže.

  Cernakus ty seš slušně chorej komoušskej mozek.Ještě že nám to tady všechno objasníš ty chytrej demente.Utratit,nic jinýho nepomůže.

 • Miroslav
  22:01 27.08.2018

  Cernakus: To bol len jeden z mnohých príkladov. Čo tak CAD/CAM? Autodesk či Siemens roky investujú miliardy do týchto systémov aby efektivita práce rástla geometrickým radom.

  Cernakus: To bol len jeden z mnohých príkladov. Čo tak CAD/CAM? Autodesk či Siemens roky investujú miliardy do týchto systémov aby efektivita práce rástla geometrickým radom.

 • cernakus
  21:47 27.08.2018

  Miroslav:

  Opět, proč pod pojmem soběstačnost rozumíte "to nejlepší na světě"?

  Jinak
  Elbrus-8SV, do výroby jde na podzim, 8 jader, 28nm, 1,5GHz, 1000GIPS, 500 SP GFLOPS při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  Opět, proč pod pojmem soběstačnost rozumíte "to nejlepší na světě"?

  Jinak
  Elbrus-8SV, do výroby jde na podzim, 8 jader, 28nm, 1,5GHz, 1000GIPS, 500 SP GFLOPS při 150W TDP. Srovnatelný procesor výkonem od AMD je Ryzen Threadripper 1950X se 16ti jádry na 3,5 GHz.
  Argumentace VLIW procesory byla chyba, tam se totiž USA učila od SSSR ;-)

  HonzaH:
  tak se podívej na složení ekonomiky USA, doby, kdy USA taky něco vyrábělo je už dávno pryč. A dnes si to už nejenže nechává od levných krajin vyrobit, ale dokonce i navrhnout. Na tom, že USA jsou, jako vyspělá průymslová země, už vlastně jen skořápka plná právníků, akcionářů a markeťáků, si založil Donald Trump kampaň. Aktuální obchodní válka s celým světem je Donaldův pokus vrátit průmysl do USA.

  DUsan:
  Ukrajinská armáda byla na začátku roku 2014 sakra bojeschopnější než dnešní náckovská. Jenže ty narážíš na fakt, že se desetitisícové vojenské sbory vysláné k postřílení ruských teroristů rozplynuly, nežli dorazily na frontovou linii. To je o něčem jiném. Aktuální Ukrajinská armáda je pro okolní státy nejsnadnější čajíček za těch 25 let samostatné existence. A junťáci to ví, ale jim nejde o válku s Ruskem, Polskem nebo Běloruskem, pro svých "vojácích" potřebují ideologickou zapálenost k vraždění taky ukrajinských civilů a to nyní ta ukrajinská fraška na armádu bezezbytku splňuje (po začlenění azovů a podobných praporů).

  Ale je mi jasné, že RAŽ toto nikdy nepřizná ani nepochopí, takže si mel to svoje.

  Slavoslav:
  Kdo jim brání?
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:24 27.08.2018

  Umím si představit, jak Ukrajinci ty Sovětské zbraně modernizují. Z té trochy peněz co mají se tam dá půlka na úplatky a druhá půlka se rozkrade.

  On to ten Porošenko s Ukrajinci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Umím si představit, jak Ukrajinci ty Sovětské zbraně modernizují. Z té trochy peněz co mají se tam dá půlka na úplatky a druhá půlka se rozkrade.

  On to ten Porošenko s Ukrajinci určitě myslí dobře i když ví, že to byli jedni z nejkrutějších antisemitů v historii. Odpustil jim to, na svoje lidi se vykašle a bude nezištně pracovat pro potomky lidí co ve velkém páchali pogromy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:10 27.08.2018

  cernkus

  uz si stravil, to ze tretina mladych rusov by emigrovala keby mohla?

  A k tym nackom. Donbasu sefoval isty cas neonacek a ruska policia chranila v Petrohrade zrad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernkus

  uz si stravil, to ze tretina mladych rusov by emigrovala keby mohla?

  A k tym nackom. Donbasu sefoval isty cas neonacek a ruska policia chranila v Petrohrade zrad europskych neonackov velebiacich adolfa organizovany Rogozinovou materskou stranou. Ked uz ti tak lezi na srdci nackovska Ukrajina
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:59 27.08.2018

  Ukrajina síce v kadečom urobila malé pokroky (napr. korupcia), ale armádu postavila na nohy. V roku 2014 ukrajinská armáda existovala v podstate len na virtuálne. Síce mala veľké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina síce v kadečom urobila malé pokroky (napr. korupcia), ale armádu postavila na nohy. V roku 2014 ukrajinská armáda existovala v podstate len na virtuálne. Síce mala veľké množstvo techniky, ale reálne bola bojaschopná len mizivá časť i to so slabo vycvičenými posádkami. Jediné čo trochu fungovalo boli misie – čo bola skôr zárobková činnosť a tak to i vyzeralo.
  Od roku 2014 prešla ukrajinská armáda tvrdou školou nie len na cvičisku, ale hlavne na bojisku. Málo sa to spomína, ale ruská strana bola pripravená nasadiť na podporu „opolčencov“ i stroje Su-25. K tomu boli vyfabulované už i články o tom, ako „opolčenci ukoristili Su-25“ – príbeh bol síce komický detsky naivný – vraj poškodený stroj núdzovo pristál na ruskej strane a tá ho opravila a „úspešne nasadila proti ukrajinskej armáde“. To všetko podložený akurát nefunkčným muzeálnym strojom Su-25 a pár zábermi Su-25 vo vzduchu na neurčitom mieste a čase (z Ruska). Celá táto maškaráda mala evidentne len jeden cieľ. Pripravovala pôdu pre reálne nasedenie strojov Su-25 nad územím Ukrajiny. Dnes už len Rusi vedia prečo od toho Rusi opustili. Jedna z možností je to, že ukrajinská PVO bola stále pre tieto stroje neprekonateľnou prekážkou, pretože Ukrajinci stále počítali s možnosťou útoku ruského letectva a vojsková PVO sprevádzala ukrajinskú armádu a utrpela preto i nejaké straty. Je možné, že len Rusi vyhodnotili, že by to bolo dosť drahé či ťažko kamuflovateľné pred zahraničným, ale faktom je, že o tom ruská strana vážne uvažovala.
  Dnes už je ukrajinská armáda niekde inde. Samozrejme, že stále sa nemôže porovnávať s ruskou armádou, ale napriek všetkým problémom je to už dnes bojaschopná sila, kde rýchlo rastie i sila PVO.
  Je to dané i tým, že v postate len „oprašuje“ svoje značné skladové zásoby. Môžeme len špekulovať ako sa na tom podieľajú i západné firmy, ale určite bez diskusie, že budú mať záujem spoznať pôvodné sovietske systémy a je reálne možné, že možno nie hneď, ale zrejme v krátkom čase budú vedieť Ukrajincom ponúknuť zaujímavú spoluprácu s radikálnym zvýšením učinnosti ukrajinského arzenálu PVO.


  cernakus

  Nebudem analyzovať Vaše "objavy" ... ale aspoň si naštudujte čo je "nacionalista" a čo "neonacista" .... nie je to totiž to isté.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  20:44 27.08.2018

  Tak, tak. Dříve to byly váleční štváči z Wašingtónu a vrazi z Wall Streetu, dnes jsou to náckové z Ukrajiny a vazalové USA. Doba se mění, tak se slovník musí také přizpůsobit.

  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak, tak. Dříve to byly váleční štváči z Wašingtónu a vrazi z Wall Streetu, dnes jsou to náckové z Ukrajiny a vazalové USA. Doba se mění, tak se slovník musí také přizpůsobit.

  A ten vtip o tom, že USA je industriálně pouze 2x silnější než Rusko už jste slyšeli?
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  20:44 27.08.2018

  Cernakus: Myslím, že si silne optimistický čo sa týka toho, čo je kto schopný vyrobiť. Dnešná úroveň techniky absolútne vylučuje možnosť, že by niektorý štát samostatne dokázal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Myslím, že si silne optimistický čo sa týka toho, čo je kto schopný vyrobiť. Dnešná úroveň techniky absolútne vylučuje možnosť, že by niektorý štát samostatne dokázal pokryť celú škálu technologických potrieb. Nedokáže to ani USA a Rusko tobôž nie. Neviem si napríklad dosť dobre predstaviť ako by Rusko dokázalo dohnať náskok AMD alebo Intelu. Ako končia snahy o "sebestačnosť" nám už roky predvádza Severná Kórea. A tento náskok špičkových technológických firiem sa pred konkurenciou bude len a len prehlbovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:30 27.08.2018

  Dusan:

  nemel blbosti. Jak Rusko tak USA soběstačné jsou. Mají dostatek zdrojů a umí si vše, naprosto vše vyrobit. Možná ne v top-světové kvalitě, ale soběstačnost znamená, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan:

  nemel blbosti. Jak Rusko tak USA soběstačné jsou. Mají dostatek zdrojů a umí si vše, naprosto vše vyrobit. Možná ne v top-světové kvalitě, ale soběstačnost znamená, že umím vyrobit vše, ne že vše vyrábím v nejlepší možné kvalitě. USA jsou ekonomicky silnější jen 4-5x, industriálně 2x. Na tom se spálil už Jiroši, nebuď další.

  Ukrajinci, ti Západní se dělí na nacionalisty a ultranacionalisty. Prostě náckové. To, že tam oficiálně vládnou mafiáni nic neznamená, to je námi dosazená loutkovláda, která v podstatě ani nevládne, jen konstantně krade v rozkradeistánu (což samo o osobě je něco jako osmý div světa).

  PavolIR:

  Pokud tam začne USA zítra stavět základnu na území rusů a ruskojazyčných ukrošů, tak je zítra večer třetí světová. Samozřejmě, že povolení by od svých vlastních loutek dostali, o tom žádná, ale i Americký government občas svá vlastní pravidla poslouchá a pravidlo, je, že do svého vojenského paktu si USA přidávají pouze stabilizované země. Pokud by jej chtěli porušit, tak určitě ne u takového sudu s prachem, jako je stávající Ukrajina.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:12 27.08.2018

  cernakus

  Rusko nie je vôbec sebestačné .... nemôže byť ani teoreticky (mimochodom to nie sú ani 10 x ekonomicky silnejšie a vyspelejšie USA).

  Vo voľbách dosiahli náskovské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  Rusko nie je vôbec sebestačné .... nemôže byť ani teoreticky (mimochodom to nie sú ani 10 x ekonomicky silnejšie a vyspelejšie USA).

  Vo voľbách dosiahli náskovské strany na Ukrajine zanedbateľné % (na rozdiel od napr. Slovenska), takže nám tu nefabulujte hlúposti na úrovni aeronetu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:08 27.08.2018

  Pardon, malo byť "nakupujú" :-D

  Pardon, malo byť "nakupujú" :-D

 • PavolR
  20:06 27.08.2018

  Grull: Má to svoju logiku. Tí, čo by chceli strieľať na Su-35, nekupujú Patrioty a na druhej strane "zostreliť" americké lietadlo je proste drsné. :-D

  Grull: Má to svoju logiku. Tí, čo by chceli strieľať na Su-35, nekupujú Patrioty a na druhej strane "zostreliť" americké lietadlo je proste drsné. :-D

 • Grull
  19:53 27.08.2018

  Jilex: Animace fajn, hlavně že tam střílí po americký F-18 :-) Zajímavá volba cíle k prezentaci.

  Jilex: Animace fajn, hlavně že tam střílí po americký F-18 :-) Zajímavá volba cíle k prezentaci.

 • PavolR
  19:52 27.08.2018

  cernakus:
  S poslednou časťou možno bez všetkého súhlasiť. Najskôr si toho času mysleli, že keď budú postupovať opatrne s pomalými krokmi, ľahšie to celé svetu naservírujú. Ukázalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  S poslednou časťou možno bez všetkého súhlasiť. Najskôr si toho času mysleli, že keď budú postupovať opatrne s pomalými krokmi, ľahšie to celé svetu naservírujú. Ukázalo sa to ako zásadná chyba, sankcionovaní sú porovnateľne, ako keby na to išli razantnejšie ... ale po bitke je každý generál.
  A áno, pokus o čokoľvek by už bol skutočne iracionálny, ale história ľudstva je tvorená iracionálnymi rozhodnutiami.

  Novorusko nikdy nebolo plánované začleniť do RF. Malo plniť pôvodnú úlohu Ukrajiny, aspoň ako nárazníkového štátu. Stratou Ukrajiny má Rusko svoj podbrušok úplne odhalený a no-go zóny vytvorené okolo Donecka a Luhanska nie sú vôbec žiadnou záštitou, len zdrojom neustálych problémov, lebo ich nedarí zmraziť. Inak povedane, keby Američania dnes požiadali o možnosť vytvoriť základňu pri Charkove, zajtra by už mali povolenie, že môžu začať stavať.

  Západ toho teraz Rusku robí iba zlomok toho, čo by mohol. A v prvom rade, čo mu urobia trhy, ktoré by na konflikt zareagovali rýchlejšie ako medzinárodné spoločenstvo. Prepadol by sa rubeľ aj akcie ruských firiem, okamžite by nastalo zdražovanie potravín a prejavil by sa ich nedostatok, spôsobený čiastočne panickou reakciou obyvateľstva, ktoré by sa snažilo zbaviť znehodnotených rubľov aj nakupovaním potravín (toto sa deje nezávislo na miere schopnosti krajiny potraviny produkovať). A až do tejto situácie by prišli ďalšie sankcie.
  Hrozba tohoto všetkého, vrátane problémov, ktoré priniesli sankcie a pád cien ropy doteraz, obmedzila schopnosť Ruska viesť vojnu takého rozsahu, aká by sa rozpútala jeho útokom na Ukrajinu..
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  18:36 27.08.2018

  PavolIR:

  Otázkou je, co ještě více může Západ Rusku ekonomicky více udělat. Metodu, kdy se bezhlavě zintenzivňuje obchodní válka z politických důvodů (RAŽové tomu říkají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR:

  Otázkou je, co ještě více může Západ Rusku ekonomicky více udělat. Metodu, kdy se bezhlavě zintenzivňuje obchodní válka z politických důvodů (RAŽové tomu říkají sankce), nelze aplikovat do nekonečna. Ne u země, která je prakticky soběstačná, ne u země, s níž chce obchodovat většina světa a zejména ne u země, se kterou nezanedbatelná část amerických vazalů obchodovat prostě musí minimálně v horizontu deseti let.

  Na druhou stranu, Rusko zásadně odmítá přijímat do RF země, kde obyvatelstvo není z drtivé většiny ztotožněno být součástí RF. Což je případ Ukrajiny. Ano, levobřežní a nejspíše i jižní, s vysokou penetrací RUsů a ruskojazyčných Ukrajinců by tyto podmínky splňovala, ale problém by byl s náckovskou západní částí.Tu nelze řpipojit, ale pouze okupovat. Pokud by Ukrajinu roztrhli, pak by byl problém, že očišťená náckovská Ukrajina by okamžitě skočila do područí USA a vojenské základny USA by se přiblížily od dalších 500 km blíže k Moskvě. To není výsledek který by stál za takové vojenské dobrodružství.

  Navíc pokud by do toho šli teď, bylo by to iracionálně pozdě. Do toho měli jít ihned po majdanu, kdy by zachovali provázání vojenského průmyslu levobřežní Ukrajiny s Ruskem. Dnes, už je to všechno v hajzlu a Rusko má nebo buduje draze zaplacené náhrady.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  18:23 27.08.2018

  Video s animací perspektivního ukrajinského systému PVO středního dosahu "Dněpr":
  https://www.youtube.com/watch?...

  Video s animací perspektivního ukrajinského systému PVO středního dosahu "Dněpr":
  https://www.youtube.com/watch?...

 • astor
  17:41 27.08.2018

  PavolR
  Fascinuje mě, jak údajnou ruskou agresivitu berete jako jako jasnou věc. Teď jsem třeba četl, že ruský letadla provokovaly dvě britské stíhačky v Černém moři. To si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Fascinuje mě, jak údajnou ruskou agresivitu berete jako jako jasnou věc. Teď jsem třeba četl, že ruský letadla provokovaly dvě britské stíhačky v Černém moři. To si dovolujou, co? Chudáci angličaní si jen tak poletují nad mořem a najednou je atakuje Antonov 26...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:08 27.08.2018

  Míša:
  Technika samotná na vojnu nestačí, prinajmenšom rovnako dôležité sú peniaze. Nehovoriac, že začiatok otvoreného konfliktu by mal okamžitý negatívny dopad na ruskú menu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša:
  Technika samotná na vojnu nestačí, prinajmenšom rovnako dôležité sú peniaze. Nehovoriac, že začiatok otvoreného konfliktu by mal okamžitý negatívny dopad na ruskú menu a hospodárstvo. Celú Ukrajinu by Rusi neboli schopní obsadiť ani keby boli náklady iba polovičné oproti invázii do Iraku, ba povedal by som, že priamo úmerne so zvyšovaním schopností Ukrajinskej armády, klesá i šanca Ruska na úspešné obsadenie a udržanie toho, z čoho by radi videli nárazníkový útvar menom Novorusko. Najskôr by to nakoniec dopadlo podobne, ako turecké ťaženie na Viedeň.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:30 27.08.2018

  Šance S 300V1 pouze s menší střelou pořád jsou proti balistickým cílům slušné, jde pouze o to, že s nižším efektivním výškovým dosahem se sníží i bráněné PÚP. I tak je dosah s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Šance S 300V1 pouze s menší střelou pořád jsou proti balistickým cílům slušné, jde pouze o to, že s nižším efektivním výškovým dosahem se sníží i bráněné PÚP. I tak je dosah s větší raketou pouze 100 km málo na porkytí větších území.
  Použití takovýchto střel proti kalibrům s plochou dráhou letu by mohlo být spíše plýtváním drahých střel, na to postačují Buky a Tory, stejně se vlivem zakřivení Země dosah nezvýší a bude reálně na hranici 30 km od radiolokační stanice.
  Zajímalo by mně kterým směrem má radar u Mukačeva postavené antény? Zdali to není na západ nebo jih?

  Je pěkné, že se uvažují všechny verze "hvězdných válek" ale snad nezapomenou i na to, že pro rusy asi nebude problém najít partu chlapíků s RPG a dron a zničit radar jinak než běžnou taktikou SEAD.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  16:22 27.08.2018

  Kolik že to Ukrajinci mají OZ S-300V? 3-6ks? Jak že se to zahajuje takový útok na cizí zemi? My, jako členové Severoatlantického paktu, zahajujeme útok vždy útokem na komunikační a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolik že to Ukrajinci mají OZ S-300V? 3-6ks? Jak že se to zahajuje takový útok na cizí zemi? My, jako členové Severoatlantického paktu, zahajujeme útok vždy útokem na komunikační a radiolokační uzly našeho nešťastného odpůrce a na palebná postavení PVO téhož. Dokážu si představit, že by Rusové mohli přesně tak zaútočit, kdybych teda byl věděl, proč by to dělali. Stejně tak salva deseti Iskanderů zpochybní účinnost jedné modernizované střely. Vzhledem k umístění těchto střel na mariupolském směru předpokládám, že jejich hlavním úkolem bude především ještě větší destabilizace a napětí v oblasti a provokace Rusáků zcela v intencích Paktu vyprovokovat horký konflikt s Ruskem. K ničemu jinému ty raketky nejsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  16:19 27.08.2018

  Škoda, že Dněpr je ve fázi testů, jelikož monstr akce ruska si nemyslím, že je pouhé strašení západu, ale vzhledem k zprovoznění záložní (muzejní) techniky, jde o cvičení na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Škoda, že Dněpr je ve fázi testů, jelikož monstr akce ruska si nemyslím, že je pouhé strašení západu, ale vzhledem k zprovoznění záložní (muzejní) techniky, jde o cvičení na útočnou operaci(proti nepříteli se starší výzbrojí), Kaliningrad a jiné lokální provokace mají za cíl dráždit a ovdést pozornost od hlavního cíle. NATO a jeho členské státy jsou sebevražedný sousto, myslím, že Ukrajina bude pohlcena obludou. Snad ale nemám pravdu. Ale možná Janukovyč už čeká...
  Skrýt celý příspěvek