Zaujetí ostré hotovosti českých stíhaček na Islandu

V průběhu certifikace vládlo velmi nepříznivé počasí. /  kapitán Marek Maxim Švancara

Dne 5. října 2016 v 17.00 hodin místního času (19.00 hodin v ČR) zaujmou 4 letouny JAS-39 Gripen Vzdušných sil Armády České republiky ostrou hotovost v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS) na Islandu.

Certifikace českých stíhaček na Islandu

Certifikační tým z CAOCu (Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu ve dnech 4. a 5. října 2016 prověřil český kontingent na Islandu. Tato certifikace je nutná k zaujetí ostré hotovosti (QRA – Quick Reaction Alert), kterou budou držet české letouny JAS-39 Gripen při ochraně vzdušného prostoru členského státu NATO.

Inspektoři se zaměřili především na dodržení časových norem při aktivaci hotovosti, tzv. Alfa Scramble a zachování správných postupů.

„Kontrola připravenosti vrcholí cvičným vzletem dvou letounů JAS-39 Gripen," popisuje velitel mise Air Policing podplukovník Jaroslav Tomaňa.

Zástupce velitele major Tomáš Merta upřesnil specifika nasazení pilotů: „Odlišné povětrnostní podmínky a plnění operačních úkolů nad mořem vyžadují, aby měli piloti speciální výstroj, ke které kromě výškového vybavení patří i neopren."

Účelem certifikace, která sestává z několika stupňů, je prověření stanovených standardních operačních postupů a to v daných časových normách v reálném prostředí. Jeden z českých Gripenů přitom simuluje narušitele vzdušného prostoru. Komise CAOCu sleduje vše do posledního detailu, především postupy pilotů při zásahu.

alt

Komplexní certifikace zahrnuje také kontrolu připravenosti týmu CRC (Control and Reporting Centre), správnost dokumentace, včetně bezpečnosti informací, ostrahy nebo EOD (Explosive Ordnance Disposal – zjednodušeně pyrotechnické zabezpečení). Certifikace se tedy nevztahuje pouze na piloty  a techniky, ale týká se celého úkolového uskupení.

Velitel letošního českého „Air Policingu" na Islandu na závěr dodává:  „Certifikace pro nás všechny znamená završení dlouhodobého procesu přípravy, přesunu, rozvinutí a zaujetí přidělených prostorů. Nyní nastává nejdůležitější fáze celé mise: samotné nasazení ve 24 hodinových směnách s úkolem ochrany vzdušného prostoru Islandské republiky. Všem patří poděkování za skvěle odvedenou práci a pevně doufám, že budeme pokračovat se stejným úsilím jako dosud."

Admirálka U.S. Navy navštívila český „Air Policing" na Islandu

Vrchní velitelka amerického námořnictva pro Evropu a Afriku, admirálka Michelle J. Howardová, zavítala při své návštěvě Islandu také k českému Úkolovému uskupení ASICIPPN 2016 na letecké základně v Keflavíku.

V úterý 4. října 2016 krátce po desáté hodině zavítala mezi české vojáky v prostorách ostré hotovosti admirálka U. S. Navy Michelle J. Howardová. Jednu z nejvýše postavených žen v celých amerických ozbrojených silách přivítal za celé české Úkolové uskupení ASICIPPN 2016 jeho velitel podplukovník Jaroslav Tomaňa.

Admirálka Michelle J. Howardová s doprovodem a českým týmem před JAS-39 Gripen. / kapitán Marek Maxim Švancara

Admirálka s desetičlenným doprovodem zavítala přímo do hangáru k letounu JAS-39 Gripen. Podplukovník Tomaňa seznámil návštěvu s hlavními úkoly českého kontingentu na Islandu. Poté admirálka Howardová usedla do kokpitu Gripenu, kdy ji opět velitel letošního „Air Policingu" seznámil s nejdůležitějším vybavením. Poté si celá návštěva se zájmem prohlédla letoun švédské výroby.

V případě admirálky to bylo poprvé, kdy se setkala s letounem JAS-39 Gripen. Pro český kontingent bylo ctí, že se mohl zhostit této čestné úlohy jako první z Gripen Users Group (Skupina uživatelů Gripenu - tzv. GUG).

Ihned po ukončení návštěvy admirálky český „Air Policing" přivítal mezinárodní certifikační komisi z nadřízeného stupně CAOC (Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu, která prověří připravenost kontingentu k zaujetí ostré hotovosti.

Zdroj: 21. zTL 
Redakčně upraveno 

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Proč F-35 není pro Českou republiku nejlepší volbou

Má Česká republika uvažovat o stíhačkách F-35 Lightning II? Opravdu se vyplatí kupovat velmi drahé a ...

REPORTÁŽ: Průmysl jako nástroj k zajištění obrany ČR

V pátek se v Ostravě konala konference Český průmysl jako nástroj k zajištění obrany státu pořádaná ...

Protivzdušná obrana České republiky. Jak dál?

Ministerstvo obrany (MO) v následujících letech nakoupí celou škálu techniky pro pozemní ...

Mise ASICIPPN III: České Gripeny opět na Islandu

Ve čtvrtek 29. září 2016 krátce po půl dvanácté vzlétly z mateřské 21. základny taktického letectva ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Radovan
  00:21 12.10.2016

  JB - no přišlo mi to jako zajímavá souvislost o tom jak Rusko dnes dává velký důraz na své ozbrojené síly a asertivní až agresivní chování vůči okolí (Gripeny tam jsou hlavně kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

  JB - no přišlo mi to jako zajímavá souvislost o tom jak Rusko dnes dává velký důraz na své ozbrojené síly a asertivní až agresivní chování vůči okolí (Gripeny tam jsou hlavně kvůli nim) a na druhé straně jak kašlou na svoje zdravotnictví a svoje lidi..
  Tesil - jestli dobře počítám tak Rusů je víc 15 krát než nás, čili 15 x 3 tisíce je 45 tisíc. Jenže realita je 1,5 milionu, což je opravdu děsivé..Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  19:24 11.10.2016

  Co mají Gripeny nad Islandem společného s rozšířením viru HIV v Rusku a gaybarama kdekoliv? ...... znovu se ptám: proč to sem cpete? Aneb slovy admina :plevelíte diskuzi. Ve vší ...Zobrazit celý příspěvek

  Co mají Gripeny nad Islandem společného s rozšířením viru HIV v Rusku a gaybarama kdekoliv? ...... znovu se ptám: proč to sem cpete? Aneb slovy admina :plevelíte diskuzi. Ve vší úctě.. JBSkrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:50 11.10.2016

  Radovane Rusů je 150 mil.nás 10mil,takže logicky i šedým zákalem bude trpět více obyvatel RF než ČR.

  Radovane Rusů je 150 mil.nás 10mil,takže logicky i šedým zákalem bude trpět více obyvatel RF než ČR.

 • Luky
  16:45 11.10.2016

  a ty tři tisíce by měli vyhostit za to, že to dělaj s Rusákama, že jo Radovane....
  kdyby to Rusové nešířili, AIDS vymře a Pandy obydlí celou Asii (jak už tu někdo psal)

  a ty tři tisíce by měli vyhostit za to, že to dělaj s Rusákama, že jo Radovane....
  kdyby to Rusové nešířili, AIDS vymře a Pandy obydlí celou Asii (jak už tu někdo psal)

 • Radovan
  14:58 11.10.2016

  Tesile, jako národ se gaybary nechlubíme, ani sem buzeranty nelákáme. To že to snad nějaké soukromé subjekty dělají je jejich věc, to samé pořádání různých pochodů. Nemusím tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesile, jako národ se gaybary nechlubíme, ani sem buzeranty nelákáme. To že to snad nějaké soukromé subjekty dělají je jejich věc, to samé pořádání různých pochodů. Nemusím tomu fandit, ale ať se klidně projeví, patří to k demokracii.
  To v Rusku to rovnou zakážou, aby si asi nekazili mravnost a kdoví co ještě a ejhle mají tam nakaženo virem HIV za loňský rok 120 000 lidí. U nás 266.
  To jsou prostě Rusové. Navenek se tváří že jsou jediní ochránci té pravé křesťanské kultury proti zvrhlému Západu a mezitím mají doma epidemii HIV srovnatelnou pouze s některými africkými státy. Kde proboha zaspali?
  Pomatuji na 90. léta u nás a na všudypřítomné šprcky v reklamách se Stop AIDS, na osvětu ve školách, mezi narkomany.. I díky tomu je u nás nakažených cca 3 tisíce, v Rusku cca 1,5 miliónu..Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:06 10.10.2016

  Radovane jsme národ bezpříkladných konzumentů piva,pervitin a marihuana patří mezi oblíbené kratochvíle mládeže.Chlubíme se gaybary,na které lákáme buzeranty z celého ...Zobrazit celý příspěvek

  Radovane jsme národ bezpříkladných konzumentů piva,pervitin a marihuana patří mezi oblíbené kratochvíle mládeže.Chlubíme se gaybary,na které lákáme buzeranty z celého světa,pořádáme tkz.pochody hrdosti a potom se dočtu kolik nás stojí léčba HIV pozitivních.Tady vidíš,že je pravdivé přísloví o zametání před vlastním prahem.Skrýt celý příspěvek

 • Fluidum
  13:25 08.10.2016

  Hlasuji pro omezení přístupu pro JardaBrum
  Napadá diskutující a označuje je "to"

  Hlasuji pro omezení přístupu pro JardaBrum
  Napadá diskutující a označuje je "to"

 • JardaBrum
  15:40 07.10.2016

  Radovan: si blbé nebo najaté?
  Co to sem cpeš?

  Radovan: si blbé nebo najaté?
  Co to sem cpeš?

 • Radovan
  15:00 07.10.2016

  Tak trochu mimo téma, ale pro zajímavost, jaký je rozdíl mezi tím jak chtějí Rusové vypadat navenek (provokující letadla, zbrojení, silácké řeči a zastrašování, vojenské ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak trochu mimo téma, ale pro zajímavost, jaký je rozdíl mezi tím jak chtějí Rusové vypadat navenek (provokující letadla, zbrojení, silácké řeči a zastrašování, vojenské intervence) a jaké zásadní problémy mají doma. Člověka z toho až opravdu mrazí..
  V loňském roce se nakazilo virem HIV přes 120 000 Rusů a odborníci odhadují že je nakaženo už 1 % obyvatel Ruské federace. Virus tam už není jen problémem homosexuálů a narkomanů, ale obrovsky se šíří mezi normální heterosexuální populací. Na to léčit všechny nejsou peníze a ani vůle, protože je tento megaproblém brán asi za něco dekadentně Západního, nehodno ruské kultury. A proto i osvěta a prevence téměř nexistuje. Raketově roste i počet nakažených žloutenkou a syfilisem, tam je počet nakažených vyšší zhruba desetkrát než v Evropě a USA..
  To jsou čísla rozvojové země a ne světové velmoci, kterou by tato doslova nemocná země ráda byla..Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:45 07.10.2016

  ...oni prostě to FInsko chtějí nahnat do NATO a pak kvičet o tom jak je imperialista obkličuje...

  ...oni prostě to FInsko chtějí nahnat do NATO a pak kvičet o tom jak je imperialista obkličuje...

 • apache
  10:20 07.10.2016

  Mimochodem dnešní zprávička z Finska:

  http://ilmavoimat.fi/artikkeli...

  Mimochodem dnešní zprávička z Finska:

  http://ilmavoimat.fi/artikkeli...

 • apache
  10:03 07.10.2016

  Larry: A vám snad připadá, že lety ruských vojenských letounů s vypnutými odpovídači (nejen) kolem Pobaltí profesionální jsou? A to se děje již mnoho let. Je to přesně to, o čem ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry: A vám snad připadá, že lety ruských vojenských letounů s vypnutými odpovídači (nejen) kolem Pobaltí profesionální jsou? A to se děje již mnoho let.

  Je to přesně to, o čem jsem psal - jak se rusáci chovají k jiným, tak musí očekávat že se jiní budou chovat k nim. Takže si tu nehrajte laskavě na objektivního a znalého, když objektivní evidentně nejste a smysl toho o čem píšu zřejmě nechápete.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:28 07.10.2016

  No, kdyby na Islandu neexistoval air-policing, budou nad nim letat Ruska vojenska letadla. Podle nekterych zde pritomnych zrejme Island nema pravo na ochranu sveho vzdusneho ...Zobrazit celý příspěvek

  No, kdyby na Islandu neexistoval air-policing, budou nad nim letat Ruska vojenska letadla. Podle nekterych zde pritomnych zrejme Island nema pravo na ochranu sveho vzdusneho prostoru.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  06:25 07.10.2016

  To apache. Připadá vám, že lety P-8 Poseidon v mezinárodním vzdušném prostoru v těsné blízkosti hranic RF s vypnutými odpovídači jsou profesionální?? A nebyl to ojedinělý ...Zobrazit celý příspěvek

  To apache.
  Připadá vám, že lety P-8 Poseidon v mezinárodním vzdušném prostoru v těsné blízkosti hranic RF s vypnutými odpovídači jsou profesionální??
  A nebyl to ojedinělý případ. Zvýšená aktivita probíhala v termínu cvičení Kavkaz 2016.

  Dovolil bych si tvrdit, že na rozdíl vás a řady diskutujících zde, vím co je profesionální chování v letectví.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  03:09 07.10.2016

  Dobrý hoši, na létání je to krásná lokace, navíc jste na správném místě. Přeji krásnou službu.

  Dobrý hoši, na létání je to krásná lokace, navíc jste na správném místě. Přeji krásnou službu.

 • Luky
  22:05 06.10.2016

  ...já si pamatuju z nějakýho ročníku L+K konce 70tých let takovou reportáž ze služby hotovostního stíhače, která na začátku udělala průřez toho, co se děje ve státě zatímco ten ...Zobrazit celý příspěvek

  ...já si pamatuju z nějakýho ročníku L+K konce 70tých let takovou reportáž ze služby hotovostního stíhače, která na začátku udělala průřez toho, co se děje ve státě zatímco ten pilot drží hotovost (taková ta romantika, jakože dělník zrovna frézuje u soustruhu, zemědělec oře pole....a "další střádal nadávající na poměry si právě naspořil na pionýra" :D)Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:53 06.10.2016

  Me se tyhle tiskove zprav, fakt libi. Jeste by to chtelo nejaky pekny konec, jako byvalo: soudruzi setrvali v druznem hovoru.

  Me se tyhle tiskove zprav, fakt libi. Jeste by to chtelo nejaky pekny konec, jako byvalo: soudruzi setrvali v druznem hovoru.

 • fenri
  21:28 06.10.2016

  Já myslím, že ruským pilotům se taky neplní plínky při velmi těsných průletech jiných mašin. Na tyhle mise se za obě strany vybírají zpravidla ti zkušenější, co mají letadla v ...Zobrazit celý příspěvek

  Já myslím, že ruským pilotům se taky neplní plínky při velmi těsných průletech jiných mašin. Na tyhle mise se za obě strany vybírají zpravidla ti zkušenější, co mají letadla v ruce. Ostatně - pokud by šlo o tak nebezpečné a časté manévry, byly by nehody na denním pořádku. Pokud vím srazil se jen americký špionážní letoun (ale?) s čínskou stíhačkou.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  21:08 06.10.2016

  Aby bylo jasno. Já neříkám, že by to naši piloti měli dělat. Je to neprofesionální a zbytečné, v několika případech šlo o manévry nutící druhý letoun změnit směr, a to už je přes ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby bylo jasno. Já neříkám, že by to naši piloti měli dělat. Je to neprofesionální a zbytečné, v několika případech šlo o manévry nutící druhý letoun změnit směr, a to už je přes čáru "vzdušného kamarádství" a žádná kolegiálnost v tom není. Pointou je, že rusák by se měl chovat v mezinárodním vzdušném prostoru tak, jak chce, aby se jiní chovali k němu. Takže tyhle praktiky by si ruští stíhači měli odpustit, když jejich kolegové od bombardérů také létají podél hranic cizích států a určitě by nebyli rádi, když by tohle na ně někdo zkoušel.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:54 06.10.2016

  Pánové pánové, že to tak řešíte. Těmi manévry se ti piloti baví, znají svá éra i kolegy z druhé strany a je to prostě frajeřina. Ćasto si i mávají a myslím, že by to nejradší večer ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové pánové, že to tak řešíte. Těmi manévry se ti piloti baví, znají svá éra i kolegy z druhé strany a je to prostě frajeřina. Ćasto si i mávají a myslím, že by to nejradší večer probrali u piva.
  Pak z toho ovšem novináři na obou sranách udělají div ne začítek III. světové a napíší něco v Kojzarovském duchu. Že jim to ovšem žere čtenářstvo i na tomto webu mě zaráží.

  V podobných článcích by mě zajímaly údaje o spolehlivosti Gripenů, zda je třeba měnit údržbu kvůli klimatu apod.
  A velmi bych se připojil k přání článku o Alcách nad Daešem (je-li o čem psát), či obecně Alcách v Iráku. Přecijenom jsou to naše letadla, jsou pěkná a jsou tam v roli, která by jim mohla "sednout".Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2