Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků

SEAL operátoři
Foto:  Portréty třiceti amerických vojáků, kteří zahynuli 6. srpna v troskách vrtulníku CH-47 Chinook

Šestý srpnový den letošního roku se zapsal černým písmem do historie americké armády. V tento den byl talibánskou střelou zasažen americký vrtulník Chinook CH-47. Stroj po zásahu ztratil stabilitu a zřítil se na zem. V důsledku nárazu, exploze munice a paliva zahynulo celkově 37 elitních spojeneckých vojáků a jeden civilista. Dnes po více než třech měsících byla zveřejněna závěrečná zpráva o srpnové tragédii. Vyšetřovatelé v ní zkoumali případné chyby v plánování a příčiny srpnové tragédie.

Vyšetřovací tým potvrdil, že vrtulník zasáhla střela RPG vypálená talibánským bojovníkem. Střela zasáhla vrtulník v momentě, kdy se blížil na přistání. V útrobách stroje zahynulo pět členů posádky, 17 operátorů SEAL, 5 členů speciálního podpůrného týmu námořnictva a tři specialisté z amerického letectva. Mezi mrtvými bylo rovněž sedm afghánských vojáků a afghánský tlumočník.

Vyšetřovatelé při pátraní po příčinách neštěstí detailně ohledali vrak vrtulníku, prostudovali desítky dokumentů, vyzpovídali 60 osob a provedli řadu simulací. Výsledkem je konstatování, že americké ani afghánské síly v plánování a samotné akci nepochybily.

 Brigádní Generál Jeffrey N. Colt, který tým vyšetřovatelů vedl, k tomu říká:

„Rozhodli jsme, že taktika a zdroje vynaložené na provedení mise byly v souladu s předchozími operacemi amerických speciálních sil. Použitá bojová síla byla k výkonu dané mise rovněž dostatečná“

Největší kritice byla podrobena skutečnost, že se v jediném vrtulníku nacházelo v jednom okamžiku velké množství elitních vojáků. Vyšetřovatelé však rozhodli, že se jednalo o „takticky opodstatněné“ rozhodnutí.

Nyní k popisu mise. Akce byla zahájena v noci 5. srpna s cílem dopadnout Qari Tahira, vůdce Talibanu v provincii Wardak. O Tahirovi se říká, že má přímé kontakty na nejvyšší vůdce Talibanu v Pákistánu.

Do akce byli vyčlenění jak muži z Navy SEAL, tak také jednotka amerických Rangerů. Dopravu obstaraly dva vrtulníky CH-47 Chinook. Krytí si vzaly na starosti dva bitevní vrtulníky AH-64 Apache a jeden bitevní letoun AC-130. Do akce velení vyčlenilo rovněž průzkumné letadlo a „robustní“ tým zpravodajců.

Plán počítal s přistáním dvou CH-47, s operátory, v cílové oblasti. Příslušníci speciálních sil pak měli celou oblast obklíčit a talibanského vůdce zajmout nebo zlikvidovat.

Zatímco mise byla v plném proudu, průzkumné letadlo zaregistrovalo malou skupinku talibánců, kteří prchali z místa akce. Velení nabylo přesvědčení, že ve skupině je také Qari Tahir. Začalo proto reagovat na novou situaci.

Velitelství rozhodlo o naložení 17 mužů z Navy SEALs a dalších operátorů do jediného vrtulníku CH-47. Pro posílení jednotky bylo do týmu rovněž začleněno sedm afghánských vojáků. Tím se jednotka rozrostla na celkově 32 bojovníků a jednoho tlumočníka.

„Velení přijalo taktické rozhodnutí naložit všechny členy týmu do jednoho vrtulníku, protože chtělo okamžitě přesunout síly do cílové oblasti a nechtělo zvyšovat riziko sestřelu druhého vrtulníku“

Vrtulník po přiblížení k místu přistání zpomalil pod rychlost 100 km/h. Ve stejnou chvíli, z nezjištěných příčin, byla na přibližující se vrtulník zahájena nepřátelská palba. Útok byl veden ze střechy dvoupodlažní cihlové budovy vzdálené přibližně 220 metrů.

Celkově na vrtulník povstalci vypálili dvě až tři reaktivní střely RPG. První střela minula, ale druhá zasáhla prostor zadního rotoru a explodovala.

Zásah do zádního rotoru způsobil jeho utržení od trupu, čímž se vrtulník dostal do prudké rotace. V důsledku obrovských odstředivých sil a vibrací se utrhl také první rotor a vrtulník se nekontrolovatelně zřítil. Po dopadu zachvátily stroj plameny, které způsobily explozi paliva a munice.

Po pádu vrtulníku spěchal do místa zřícení tým Rangerů. Bohužel v troskách vrtulníku už nebylo nikomu pomoci…

 

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Spojenečtí vojáci brání ambasádu proti útoku povstalců

Velení ISAF zveřejnilo několik video záznamů, které zobrazují útok povstalců na americkou ambasádu v ...

Boj proti válečným traumatům

Vojenští lékaři testují nový nástroj k léčbě posttraumatické stresové poruchy (PTSP) pomocí tzv. ...

Shrike VTOL - bezpilotní mini letadlo s kolmým startem

Současné malé průzkumné bezpilotní letadla (např. Raven) mají jednu velkou nevýhodu. Nedokážou se ...

Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů

V misích jako je ta v Iráku nebo Afghánistánu musí spojenečtí vojáci často čelit nenadálým útokům ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • bavoracek
  20:42 22.12.2012

  Zdravím. Celý článek se mi zdá "nějaký" pofidérní. V té době jsem byl ve Wardaku a jsem si zcela jist, že tato akce neproběhla v srpnu!!! Rangers u vraku vrtulníku nebyli ihned. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím.
  Celý článek se mi zdá "nějaký" pofidérní. V té době jsem byl ve Wardaku a jsem si zcela jist, že tato akce neproběhla v srpnu!!! Rangers u vraku vrtulníku nebyli ihned. Vyzvednutí těl trvalo více jak 48 hodin. Zbytečně tento článek nahrává různým spekulacím.Skrýt celý příspěvek

 • Tomas1.7
  19:16 21.03.2012

  Samý sympaťák, žádný steroidový agresor.......

  Samý sympaťák, žádný steroidový agresor.......

 • Kaly
  08:18 22.12.2011

  R.I.P.

  R.I.P.

 • Jan Grohmann
  22:15 04.12.2011

  Tak je to napsáno v oficiální zprávě vyšetřovatelů. Je to myšleno tak, že na tom místě vůbec ti nepřátelé neměli být, nebo je tam nikdo nečekal. Asi chtějí zjistit, jak je možné, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak je to napsáno v oficiální zprávě vyšetřovatelů. Je to myšleno tak, že na tom místě vůbec ti nepřátelé neměli být, nebo je tam nikdo nečekal.
  Asi chtějí zjistit, jak je možné, že o nich nikdo nevěděl.Skrýt celý příspěvek

 • Bohous
  22:08 04.12.2011

  V č:lánku je uvedeno něco neuvěřitelného :po přibližení vrtulníku z nezjižtěných příčin zahájena nepřátelská palba. Na nepřítele se vždy přece střílí, tak nevím co by chtěli ...Zobrazit celý příspěvek

  V č:lánku je uvedeno něco neuvěřitelného :po přibližení vrtulníku z nezjižtěných příčin zahájena nepřátelská palba. Na nepřítele se vždy přece střílí, tak nevím co by chtěli zjišťovat.....Skrýt celý příspěvek

 • Jirka
  07:51 20.10.2011

  Identita těch, kteří zabili Usámu veřejně známá nebyla, takže pochybuju.

  Identita těch, kteří zabili Usámu veřejně známá nebyla, takže pochybuju.

 • Saša
  07:30 20.10.2011

  r.i.p.
  nedá mi to ale ke spekulaci. není to jen krytí pro nové identity těm, kteří zabili ládina? co si myslíte vy?

  r.i.p.
  nedá mi to ale ke spekulaci. není to jen krytí pro nové identity těm, kteří zabili ládina? co si myslíte vy?

Načítám diskuzi...