Zbraň, proti které není úniku – XM25 CDTE

-
1. 10. 2012
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká armáda opět po čase uvolnila informace o probíhajícím vývojovém programu revolučního granátometu XM25 CDTE (Counter Defilade Target Engagement). V současné době je zbraň XM25 rozsáhle modifikována podle připomínek vojáků, z prvního ostrého nasazení v Afghánistánu.
Granátomet X25 CDTE je zbraň schopná střílet programovatelné, ve vzduchu vybuchující granáty ráže 25×40 mm. K preciznímu určení místa výbuchu slouží laserový dálkoměr umístěný v optice zbraně. Ten vyšle k cíli krátký laserový puls a změří čas, za jaký se odrazí zpět.
Jelikož je rychlost světla dobře známa, dokáže elektronika zbraně přesně vypočítat vzdálenost cíle. Navíc je samozřejmě známa i rychlost letícího 25mm granátu (210 m/s), takže lze přesně nastavit vzdálenost, kdy dojde k explozi granátu. Samotný granát se naprogramuje pomocí indukční cívky v hlavni zbraně, kterou při výstřelu putuje.
Voják má pak práci velmi snadnou. Pomocí záměrného kříže označí překážky, za kterými (nebo před kterými) se skrývá nepřítel. Poté zvolí vzdálenost od překážky v rozmezí až ± 3 metry, kdy má dojit k explozi granátu. Poté stačí jen zmačknout spoušť. Otázka několika vteřin.
Jaké jsou tedy zkušenosti vojáků s XM25? Před nedávnem ukončily první prototypy 14 měsíční ostré testování v Afghánistánu u elitní 10. Horské divize. „Armáda získala mnoho cenných zkušeností z toho, jak má být zbraň používána, ale i o nejlepší taktice“, říká projektový manažer projektu XM25 plukovník Scott Amstrong. „Na základě zpětné vazby od vojáků jsme provedli více než sto změn v ergonomii, nastavení a v systému palby“, dodává plukovník Amstrong.
Video: 25mm granátomet XM25 v akci / YouTube
Během prvního nasazení muži z 3. brigády 10. Horské divize získali v bojích s nepřítelem díky XM25 rozhodující převahu. Podle jejich slov porazili díky XM25 každou nepřátelskou jednotku, na kterou v boji narazili. Ne nadarmo si získala zbraň mezi vojáky přezdívku „Punisher“ (Vykonavatel trestu).
Součástí každé patroly při prvním testování byli i zbraňoví specialisté, kteří v bojových podmínkách analyzovali výkon systému s ohledem na pozdější vylepšení. Ti získávali nejen názory od vojáků, ale zkoumali také taktiku a techniku boje s XM25. Vše bylo následně zapracováno do poslední modernizované verze XM25.
Pokud půjde druhé testování notně vylepšeného granátometu XM25 dobře, dojde na podzim roku 2014 (po 14 měsíčním testování v Afghánistánu) k zahájení sériové výroby. Od té doby musí být protivníci Spojenců na pozoru, neboť nebude úkrytu, kam by se mohli skrýt.
Zdroj: Army.mil
Související články
První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25
O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...
-
11.10.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Těžká odstřelovací puška XM109
Na bitevním poli se často stane, že síla klasických ručních palných zbraní je nedostatečná. Důvod je ...
-
08.02.2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
VIDEO: Úspěchy robotického vozidla SMSS v Afghánistánu
Před necelým rokem byly do Afghánistánu odeslaný čtyři prototypy robotického vozidla SMSS od firmy ...
-
16.06.2012
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Bezpilotní dopravní vrtulník K-MAX v Afghánistánu
Pamatujete si náš článek „Revoluce v zásobování vojáků na bojišti“, kde jsme představili bezpilotní ...
-
28.07.2012
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Díky za odpovědi.
Palo: Granátomety ráže 40mm se používají už dlouho. Viz třeba M 79 a nebo podvěšený M 203. O účincích granátů této ráže se píše na anglické wikipedii. Tak z toho zhruba můžeš odhadnout účinek ráže 25mm. Jen zhruba. A navíc typů je celá řada. Tento je stále ve fázi testů a nějaké přesné informace jsou víceméně utajeny.4 David: Nedavno jsem takovy domaci projekt jednoducheho dalkomeru resil a v podstate to je jednodussi, nez to vypada: rychlost svetla je cca 300.000.000 m/s a tuto vzdalenost musi uletet 2x (tam a zpatky) takze staci vyslat pulz (laserovy, nejlepe v neviditelnem spektru) v delce, rekneme 10ms (1/100 s) a v temze okamziku spustit citac, ktery bude pocitat casove impulzy z generatoru o frekvenci 150MHz (150.000.000Hz). Jakmile je zachycen odraz, pocitani je ukonceno a je zobrazen vysledek, v metrech. Generator 150MHz je v dnesni dobe naprosto beznou veci, dokonce neni problem i 1,5GHz (pak by byl vysledek v po10cm), a jsem si jist, ze i s 15GHz by se "dalo neco udelat", pak by presnost byla v centimetrech a teoreticky dosah by pak byl omezen jen vykonem laseru a kvalitou prijimaci optiky.
XM25 je velmi slibny projekt, me osobne by zajimalo jak rychle a intuitivni je ovladani nastaveni tehle zbrane a taky napriklad cena kazdeho vystrelu (jestli by nebylo jednodussi resit komplikovanejsi zbran a jednodussi = levnejsi strelivo)).