Zbraně a bezpečnost 2021: Ukrajinské zbraně na podvozcích Tatra

Zbraně a bezpečnost 2021: Ukrajinské zbraně na podvozcích Tatra
Raketový systém středního dosahu od konstrukční kanceláře Luč / Foto: S výhradním svolením pro Armádní noviny od vojenského portálu MIL.IN.UA (Zvětšit)

V těchto dnech probíhá v Kyjevě vojenská výstava Zbraně a bezpečnost 2021. Výstava potvrdila zájem ukrajinských společností a armády o tatrovácké podvozky – zejména ukrajinská konstrukční kancelář Luč na výstavě ukázala zajímavé zbraňové systémy na české kolové platformě Tatra.

Ukrajina řeší značnou nepříjemnost – domácí výrobce nákladních automobilů AvtoKrAZ je v bankrotu a majetek firmy je nabízen k odprodeji. Velení ukrajinských ozbrojených sil proto preferuje přechod armády na tatrovácké podvozky.

Takový krok je na Ukrajině pochopitelně kontroverzní a vyvolává nevoli. Ukrajinci samozřejmě chtějí pro armádu především ukrajinské výrobky, situace v automobilce AvtoKrAZ ale takové řešení nedovoluje. Automobilka AvtoKrAZ byla sice na výstavě přítomna, ale současně z podniku přicházejí další špatné zprávy. V těchto dnech se například 250 bývalých zaměstnanců AvtoKrAZ obrátilo na policii ohledně úmyslného nevyplácení jejich platů. Na základě toho policie spustila trestní řízení. Celkově má jít o částku 100 milion hřiven (77 milionů Kč).

Současně Kyjev nemá moc na výběr – západní evropské země podle všeho nehodlají Ukrajině vojensky pomáhat ani dodávat vojenský materiál. Proto jedním z největších dodavatelů zbraní na Ukrajinu je Česká republika.


Zbraně a bezpečnost 2021

Výběr tatrováckých podvozků je pro Ukrajinu výhodný také kvůli geopolitické bezpečnosti – z české strany neexistuje politický problém s dodávkou vozidel, náhradních dílů a Praha vůči Kyjevu (ať už nyní, nebo v budoucnu) nemá žádné politické požadavky. Což u ostatních zemí nemusí být samozřejmostí.

Jak jsme psali v článku Ukrajinský radar Mineral-U na tatrováckém podvozku, ukrajinský průmysl využije tatrovácký podvozek mimo jiné i pro pobřežní radiolokátor Mineral-U. Současně se nabízí velmi zajímavé ukrajinsko-české obchodní možnosti v Indonésii (viz zmíněný článek). 

České společnosti TATRA TRUCKS a EXCALIBUR ARMY dodávají nákladní automobily Tatra na Ukrajinu ve spolupráci s firmou Ukrinnmaš. Dodávky prvních tatrovek na Ukrajinu již probíhají. Ostatně již dříve byl předveden raketový systém Burevij na podvozku Tatra.


Odpalovací vozidlo USPU-360; větší foto / Foto: S výhradním svolením pro Armádní noviny od vojenského portálu MIL.IN.UA

Kolové platformy Tatra ukrajinský průmysl a armáda hodlá využít i pro jiné zbraňové systémy. Konstrukční kancelář Luč na výstavě Zbraně a bezpečnost 2021 představila odpalovací vozidlo USPU-360 pobřežního raketového systému Neptun na podvozkové platformě Tatra Force 8×8. Ostatně první sériově vyrobený oddíl raketového kompletu Neptun (cca 13 vozidel) bude usazen na české podvozky.

Podle ukrajinských médií byl tak představen model raketometu Vilha na tatrováckém podvozku 8×8. Zveřejněný model ale je spíše usazen na podvozku AvtoKrAZ – v každém případě ukrajinská armáda pro raketomety Vilha počítá s českými podvozky.

Podle ukrajinského portálu Defense Express průmysl již začal s instalací zbraňových systémů na české podvozky, zřejmě s cílem ukázat nové systémy během kyjevské vojenské přehlídky na Den nezávislosti Ukrajiny.

Střela Koral využívá pole plynových korekčních motorků, stejně jako střela země-země raketometu Vilha.

Značnou pozornost vyvolal model raketového systému protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu (viz úvodní foto), rovněž od konstrukční kanceláře Luč.

Klíčovou technologií nového kompletu jsou nové střely země-vzduch Koral. Střela Koral využívá technologie střel země-země raketometu Vilha. Skutečně představený model střely Koral je vybaven unikátními plynovými korekčními motorky.

Koral se má stát unifikovanou střelou země-vzduch pro ukrajinskou pozemní a námořní PVO. Střela na délku měří 4330 mm a má průměr 230 mm / 260 mm. Koral váží 300 kg, bojová hlavice 25 kg. Maximální rychlost letu je 1000 m/s (někde se uvádí 1100 m/s). Střela dokáže ničit cíle na vzdálenost 100 km a do výšky 30 km.


Radiolokátor 1L300 Mangust; větší foto / Foto: PrintScreen z YouTube pořadu Apostrof TV

Díky plynovým korekčním motorkům má střela teoreticky skvělé manévrovací schopnosti. Střela dostane pasivní nebo aktivní naváděcí hlavici, stejného typu, jakou konstrukční kancelář Luč použila při modernizaci kompletů S-125 Pečora pro Angolu.

Odpalovací vozidlo nese čtyři transportní / odpalovací kontejnery. Celá nástavba zřejmě přímo vychází ze sovětského systému PVO S-300P.

Na změnu kolové podvozkové platformy ukrajinské armády reaguje také výrobní a vývojová společnosti Iskra. Společnost představila počítačové modely 3D multifunkčního vzdušného radiolokátoru 1L300 Mangust. Platformu Tatra využije také zavedený dělostřelecký radiolokátor 1L220UK a jeho exportní verze 1L220E. V tomto případě je radar umístěn na přívěsu a tažen Tatrou s pohonem 6×6. Současně Iskra představila vizualizaci velitelských stanovišť radiolokátorů na podvozku Tatra 6×6.


Foto: Také radiolokátor 80K6KS1 má být tažen Tatrou 6×6; větší foto / Foto: Produktová fotka společnosti Ukroboronprom

Iskra také dokončila práce na radiolokátoru 80K6KS1 určeného získávání přesných souřadnic vzdušných cílů pro navádění přesných zbraní země-vzduch. Radar bude součástí baterie výše zmíněného systému PVO od konstrukční kanceláře Luč.

Na konec jedna poznámka – Ukrajina má jistě vědecké schopnosti potřebné k vývoji velmi pokročilých zbraní. Stejně tak má schopnosti postavit demonstrátory nebo prototypy těchto pokročilých zbraní. Opravdovou výzvou je ale tyto zbraně sériově vyrábět dostatečně rychle, podle časových plánů, kvalitně, s nízkou zmetkovitostí, za požadovanou cenu a s požadovaným ziskem. Stejně tak je nutné zajistit bezproblémovou dodávku náhradních dílů po celou dobu životnosti tohoto zbraňového systému (30 let).

To je skutečná výzva při výrobě zbraní, s kterou se potýká nejviditelněji Rusko. Projekty pásové platformy Armata nebo stíhačky Su-57 jsou toho zářným příkladem.

Zdroj: Defense Express, mil.in.ua

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinský raketomet Burevij ráže 220 mm na podvozku Tatra

Ukrajinský Šepetivský opravárenský závod, společně s domácím ministerstvem obrany, provedl ostré ...

Houfnice DANA M2: Nasazení na Ukrajině do deseti hodin

Ukrajinská média přinášejí další informace o nákupu českých samohybných kolových houfnic DANA M2. ...

Ukrajina: Úspěšná houfnice DANA M2 a česká 100mm dělostřelecká munice

Podle ukrajinského portálu Defence Express česká samohybná kolová houfnice DANA M2 ráže 152 mm ...

PREMIUM Ukrajinský radar Mineral-U na tatrováckém podvozku

Ukrajinský výzkumný ústav Kvant-Radiolokacija a výrobní podnik SKTB Korporacija „UkrInnMaš“ ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • The Pale Emperor
  09:55 11.08.2021

  Ukrajinské protilodní Neptuny na Tatrovkách

  https://defence-ua.com/news/pr...

  Ukrajinské protilodní Neptuny na Tatrovkách

  https://defence-ua.com/news/pr...

 • jozo
  03:56 21.06.2021

  Ako to tu už viacerí písali Ukrajine sa skôr či neskôr otvorí okno na dobytie stratených území. Buď keď zomrie Putin alebo, keď Rusko bude mať z nejakého dôvodu ďalšie obdobie ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako to tu už viacerí písali Ukrajine sa skôr či neskôr otvorí okno na dobytie stratených území. Buď keď zomrie Putin alebo, keď Rusko bude mať z nejakého dôvodu ďalšie obdobie chaosu a to sa proste stane len je ťažké povedať kedy presne to bude. Minimálne Vysegrádska štvorka by mala mať nejaký dlhodobý plán napr. 30 až 50 ročný plán ako dostať postupne Ukrajinu do EU a do Nato. To čo sa zdá byť aktuálne nereálne, môže byť o pár rokov alebo aj viac rokov veľká príležitosť podporiť našu stredoeurópsku bezpečnosť a ekonomický rozvoj. A keď bude raz Ukrajina integrovaná bude Rusko len veľký prívesok na šnúrke Únie a či bude mať 3000 jadrových hlavíc alebo 6000 tak to bude úplne jedno.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  16:51 17.06.2021

  Hlavně Ukrajina by Rusku vypálila rybník uznáním současného stavu na východě s vytýčením nové hranice a to samé ohledně Krymu. Ukrajina nemá a nebude mít prostředky pro dobití obou ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlavně Ukrajina by Rusku vypálila rybník uznáním současného stavu na východě s vytýčením nové hranice a to samé ohledně Krymu. Ukrajina nemá a nebude mít prostředky pro dobití obou ztracených území zpět, Rusko by ztratilo bič na Ukrajinu. Ukrajina by se zbavila problému, který jí bude dál brzdit, protože nikdo nebude investovat do země ve válečném stavu. A Ukrajina by se mohla přiblížit k NATO a NATO by s tím už nemělo takový problém, protože v tom okamžiku by byla Ukrajina bez konfliktu a v uznaných hranicích. Politicky asi neprůchozí, ale pro Ukrajinu by to mohl být obrovský impuls k rozvoji.Skrýt celý příspěvek

  • bubamara
   18:36 17.06.2021

   Otázkou je, co by v takovém případě Rusku bránilo vyslat zelené mužíky do jakékoliv další ukrajinské oblasti a organizovat tam nové ohnisko nestability. Ve všech zájmových ...Zobrazit celý příspěvek

   Otázkou je, co by v takovém případě Rusku bránilo vyslat zelené mužíky do jakékoliv další ukrajinské oblasti a organizovat tam nové ohnisko nestability. Ve všech zájmových oblastech si je udržují...Skrýt celý příspěvek

   • Standa
    23:15 17.06.2021

    Já jsem rozhodně proti narušování suverenity Ukrajiny. Ale realita je jiná a Ukrajina nemá prostředky k nastolení suverenity na východě. Ale paradoxně je realita jiná i v tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Já jsem rozhodně proti narušování suverenity Ukrajiny. Ale realita je jiná a Ukrajina nemá prostředky k nastolení suverenity na východě. Ale paradoxně je realita jiná i v tom, že UA armáda je odlišná od té z roku 2014 a výpad mužiků v dnešní době bez větších problémů odrazí. Aby Rusko zkusilo ukrojit další kus země, tak by musela povolat už velké síly a velké množství RUSKÉ techniky. To si ale Rusko nedovolí, zvlášť ne nyní. Co čeká Ukrajinu v dnešní situaci? Nekonečný konflikt. Zkuste se zeptat Ukrajinců, kdo žije na východě a zda stojí východ za válku? Většina řekne, ať si východ jde. To neznamená, že rezignují na vlastní obranu, ale ten východ je prostě ztracený. V roce 2014 když bylo dítěti 10 let, tak teď je mu 17 let. 7 let vymývání mozků proti Ukrajině. Co by Ukrajina získala na východě? Ekonomika? Loajální obyvatelstvo? Ani jedno. Když se toho zbaví a napnou síly na západ, tak se budou mít líp. Je to cynismus v čisté podobě, ale za mě nejrychlejší řešení, vedoucí k prosperitě zbytku Ukrajiny. Rusko bude stát samo a v rukou bude držet zničený kus země, do kterého bude muset jen investovat a ještě Rusko ztratí způsob, jak destabilizovat Ukrajinu v cestě na západ.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     08:38 18.06.2021

     Pro Ukrajinu pracuje čas. Není v jejím zájmu rozpoutat otevřený konflikt vysoké intenzity předčasně, protože by dopadla jako Saakašvilli. Navíc si myslím, že Ukrajina nemůže ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro Ukrajinu pracuje čas. Není v jejím zájmu rozpoutat otevřený konflikt vysoké intenzity předčasně, protože by dopadla jako Saakašvilli. Navíc si myslím, že Ukrajina nemůže postupovat v konfliktu s Ruskem symetricky. Nejlepší by bylo vymyslet nějakou asymetrickou odpověď, kde Rusko v nevýhodě. Třeba poslat žlutomodré mužíky do Podněstří a konsolidovat Moldávii, kde Putin uměle udržuje další otevřený bolák Evropy. Nebo tajně napadnout ruské produktovody a jiné zdroje peněz pro Putinův režim. Samozřejmě všechno pod falešnou vlajkou a popíratelným způsobem. Máme tu přeci miliardu muslimů a dostatek "Čečenců" :-).Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   19:06 17.06.2021

   To by bola strategická chyba. Hlavný problém je v samotných Minských dohodách. Tie síce zastavili hlavné bojové operácie ale fakticky sme sa dostali do stavu ničoho. Nikto sa ...Zobrazit celý příspěvek

   To by bola strategická chyba. Hlavný problém je v samotných Minských dohodách. Tie síce zastavili hlavné bojové operácie ale fakticky sme sa dostali do stavu ničoho. Nikto sa oficiálne nemôže pohnúť ani o milimeter a tým pádom tu máme dlhodobý a neriešiteľný problém. Hlavne, že sa všetci plácajú po ramenách ako to vyriešili.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:28 17.06.2021

    Nechať Rusku kosť v krku a nechať ich v tom samých podľa mňa strategická chyba nebude. A Ukrajine hlavne ostanú prostriedky tam, kde ich využije účelnejšie ako by ich vidlami mali ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechať Rusku kosť v krku a nechať ich v tom samých podľa mňa strategická chyba nebude. A Ukrajine hlavne ostanú prostriedky tam, kde ich využije účelnejšie ako by ich vidlami mali tak ako doteraz vyhadzovať oknom preč....Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:42 18.06.2021

    V tu dobu bylo v zájmu Ukrajiny zastavit konflikt vysoké intenzity, zabránit okupaci dalších ukrajinských území a získat čas na konsolidaci státu. Ukrajině pomáhal Donald, Polsko, ...Zobrazit celý příspěvek

    V tu dobu bylo v zájmu Ukrajiny zastavit konflikt vysoké intenzity, zabránit okupaci dalších ukrajinských území a získat čas na konsolidaci státu. Ukrajině pomáhal Donald, Polsko, Turecko, Čína a my, ale jen v omezené míře. Chce to čas a počkat na vhodnou historickou příležitost, až Rusko zase zkolabuje. Například po Vůdcově smrti :-).Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     09:02 18.06.2021

     To je pekné, že sa boje (čiastočne) zastavili a Ukrajina získala čas. Lenže Ukrajina akokoľvek silná v budúcnosti už bude len agresorom ak sa bude snažiť získať späť tieto územia. ...Zobrazit celý příspěvek

     To je pekné, že sa boje (čiastočne) zastavili a Ukrajina získala čas. Lenže Ukrajina akokoľvek silná v budúcnosti už bude len agresorom ak sa bude snažiť získať späť tieto územia. To je problém tej dohody. Fakticky sa z koristi stane predátor a naopak.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:28 17.06.2021

   Práve neuznaním tohoto stavu Ukrajina fakticky udržiava protiruské sankcie. ;-)

   Práve neuznaním tohoto stavu Ukrajina fakticky udržiava protiruské sankcie. ;-)

   • Miroslav
    21:57 17.06.2021

    Uznanie súčasného stavu Ukrajinou je ako likvidácia rukojemníkov aby únosca stratil výhodu

    Uznanie súčasného stavu Ukrajinou je ako likvidácia rukojemníkov aby únosca stratil výhodu

    • liberal shark
     08:43 18.06.2021

     Tento únosce klidně unese další rukojmí, jen aby zabránil vstupu Ukrajiny do NATO.

     Tento únosce klidně unese další rukojmí, jen aby zabránil vstupu Ukrajiny do NATO.

     • Miroslav
      09:03 18.06.2021

      Veď to... Nemá to logiku mu niečo dávať alebo ustupovať

      Veď to... Nemá to logiku mu niečo dávať alebo ustupovať

  • Jan Padesátýpátý
   23:04 17.06.2021

   Něco podobného zkusilo Československo v roce 1938, když uznalo Mnichovskou dohodu a přiznalo Německu nárok na Sudety. Neřekl bych, že se tenkrát Československo "zbavilo problému". ...Zobrazit celý příspěvek

   Něco podobného zkusilo Československo v roce 1938, když uznalo Mnichovskou dohodu a přiznalo Německu nárok na Sudety.
   Neřekl bych, že se tenkrát Československo "zbavilo problému".

   Ano, s jídlem roste chuť.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   07:48 18.06.2021

   Jen to ne. Je potreba pochopit ze Rusku na vychodni ukrajine nejde o vychodni ukrajinu, Rusku jde o celou ukrajinu. Stabilni Ukrajina, ikdyz oklestena o ukradena uzemi vyhovuje ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen to ne. Je potreba pochopit ze Rusku na vychodni ukrajine nejde o vychodni ukrajinu, Rusku jde o celou ukrajinu. Stabilni Ukrajina, ikdyz oklestena o ukradena uzemi vyhovuje zapadu, ale rozhodne ne Rusku, takze kdyby se nedejboze Ukrajina rozhodla vydat touhle cestou bude zakonite nasledovat co tu jiz zminuji jini. Rozhodne by Ukrajine ze strany Ruska nebylo dopran klid, pokoj a starani se samo o sebe, naopak.Skrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
   12:14 18.06.2021

   To je hodně špatná premisa...Rusko je situaci, kdy dobyté území není dostatečně velké na to, aby fungovalo. Krym je spojený jen mostem a lodní dopravou a trpí příšerným nedostatkem ...Zobrazit celý příspěvek

   To je hodně špatná premisa...Rusko je situaci, kdy dobyté území není dostatečně velké na to, aby fungovalo. Krym je spojený jen mostem a lodní dopravou a trpí příšerným nedostatkem vody a pokud to nějak nevyřeší tak polostrov vyschne a bude neobyvatelný tak jak teď. Luhansko a Doňetsk je obsažen jen částečně, fronta nekopíruje území těchto dvou regionů, ale je na jejich území a rozdělila je ... Z vojenského hlediska se nabízí "nějak" dobýt ještě jižní část Zaparorozi , Luhansku , hl. Mariupol a spojit separasticke území s Krymem a hlavně se dostat ke kanálu z Dněpru.... Toto by však byla obří invaze na kterou by potřebovali tak 300tis. Vojáků ....politický a ekonomický je současná situace hodně špatně udržitelná a bude generovat hodně problémů... Ukrajinou uznání současného stavu je proto pro Rusko úplně zbytečné, na tom stavu se musí ještě něco změnit, otázkou je jak a ve hře je více možností....Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  12:49 17.06.2021

  Bude zajímavé sledovat budoucí směřování Ukrajiny. Největší otázka je, jestli jí bude umožněno vstoupit do NATO, to je věc, od které se bude odvíjet víceméně vše. Pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

  Bude zajímavé sledovat budoucí směřování Ukrajiny. Největší otázka je, jestli jí bude umožněno vstoupit do NATO, to je věc, od které se bude odvíjet víceméně vše. Pokud by vstoupila do NATO a vyřešila by kompatibilitu tohoto vybavení v rámci zbytku aliance, otevírá se jí částečně trh. To, jestli bude i poptávka, toť jest otázka, ale to už bude záležet jen a jen na jejich marketingu. Každopádně opět můžeme vidět zdrženlivý postup západních zemí (podobně -ne stejně- jako tomu bylo před 2.sv.v.). Nechtějí ztratit obchodní styky kvůli nějaké "chudé zemičce". Tohle ale Česku otevřelo obrovskou možnost zaplnit díry tím, že budou jedni z mála, co budou dodávat vybavení.Skrýt celý příspěvek

  • Sholva
   13:01 17.06.2021

   Osobně si myslím že pro Ukrajinu by bylo nejvýhodnější jít spíše neutrální cestou. Pokud si trochu zkonsoliduji obranný průmysl, mohli by být zajímavou alternativou ve spoustě ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně si myslím že pro Ukrajinu by bylo nejvýhodnější jít spíše neutrální cestou. Pokud si trochu zkonsoliduji obranný průmysl, mohli by být zajímavou alternativou ve spoustě systémů - na rozdíl od Ruska, Číny, USA by nákup od nich neznamenal příklon k jedné nebo druhé straně. Samozřejmě, tak nebo onak, čeká je dlouhá cesta...Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    13:23 17.06.2021

    Neutrální byli dosud a všichni víme jak to dopadlo. Problém s neutralitu je to, že ji musí ostatní respektovat, v opačném případě je spíše přítěží. Za posledních 100 let máme ...Zobrazit celý příspěvek

    Neutrální byli dosud a všichni víme jak to dopadlo. Problém s neutralitu je to, že ji musí ostatní respektovat, v opačném případě je spíše přítěží. Za posledních 100 let máme takových případů dost a dost, namátkou Dánsko, Norsko, Benelux, Finsko, Baltské země a naposledy právě Ukrajina. A o tom jak Severní Asie ctí smlouvy též netřeba pochybovat.Skrýt celý příspěvek

    • bubamara
     18:37 17.06.2021

     Proti Rusku by to nejspíš bohužel musela být neutralita + jaderné zbraně...

     Proti Rusku by to nejspíš bohužel musela být neutralita + jaderné zbraně...

     • liberal shark
      08:46 18.06.2021

      Upřímně řečeno, jaderné zbraně v rukou střední Evropy by asi nebyly od věci. Otázkou zůstává, jak je legalizovat a zabránit přerušení jaderných dodávek pro energetiku.

      Upřímně řečeno, jaderné zbraně v rukou střední Evropy by asi nebyly od věci. Otázkou zůstává, jak je legalizovat a zabránit přerušení jaderných dodávek pro energetiku.

  • Jan Grohmann
   13:32 17.06.2021

   Ukrajina do NATO nevstoupí - tohle je naprosto nereálné. Z jednoho důvodu, západní země to kvůli dobrým vztahům s Ruskem nikdy nedovolí. Pro západní země bude vždy důležitější ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina do NATO nevstoupí - tohle je naprosto nereálné. Z jednoho důvodu, západní země to kvůli dobrým vztahům s Ruskem nikdy nedovolí. Pro západní země bude vždy důležitější Rusko než Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    14:03 17.06.2021

    Jednoduše řečeno, každý má svou cenu a Ukrajina ji má menší než Rusko.

    Jednoduše řečeno, každý má svou cenu a Ukrajina ji má menší než Rusko.

    • Klimesov
     07:39 18.06.2021

     Ono to není o tom, jestli má každý svou cenu. Tady jde o to jaké ty dané země mají postavení ve světě a Rusko ho má prostě stále vyšší než Ukrajina, a podle toho se také s Ruskem ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono to není o tom, jestli má každý svou cenu.
     Tady jde o to jaké ty dané země mají postavení ve světě a Rusko ho má prostě stále vyšší než Ukrajina, a podle toho se také s Ruskem musí jednat.
     Ať se to někomu líbí nebo ne, tak Rusko je stále stálým členem Rady bezpečnosti OSN a má tam právo veta. Když se budou řešit nějaké problémy na globální úrovní jako třeba Sýrie a jiné, hold Rusko tam má své slovo. Navíc západ se velkou část 90. let a na přelomu 20. a 21. století všemožně snažil Rusko začlenit do svých struktur. Přizvali Rusko do svých G spolků a podobně. Jednoduše jde říci, že západ se více snažil západu přiblížit Rusko než Ukrajinu. A to všechno jsou věci, které prostě při rozhodování jaké kroky západ povede mají velkou váhu + ekonomika a mnohdy pak i samotné ambice jednotlivých politiků.Skrýt celý příspěvek

   • dusan1
    14:55 17.06.2021

    To by som netvrdil .... Dnes to samozrejme nie je téma ... Rusko nie je pre EÚ v podstate len dodávateľ surovín .... a ako vieme, či s tým súhlasíme, ale bo nie, tak trend je ...Zobrazit celý příspěvek

    To by som netvrdil ....

    Dnes to samozrejme nie je téma ...

    Rusko nie je pre EÚ v podstate len dodávateľ surovín .... a ako vieme, či s tým súhlasíme, ale bo nie, tak trend je jasný a do budúcnosti bude "odstrihnutie" od fosílnych palív pre Rusko katastrofa a koho bude zaujímať zaostalé Rusko ak nebude potrebovať od neho suroviny ?

    I také Nemecko, kde proruskí biznismeni silno kričia má na Rusko napriek veľkým rečiam len slabú ekonomickú naviazanosť. Rusko má podiel cca 2,5 % na nemeckom exporte .... čiže veľmi málo.

    A precedens je .... Cyprus .... samozrejme je to dosť odlišný prípad, ale v mnohom podobní ...

    Samozrejme podmienkou je aby Ukrajina zbohatla ... chudobného problémového žobráka nebude chcieť nik.

    NIe som expert na Ukrajinu, ale vraj už v digitalizácii verejnej správy predbehla Slovensko .... a pritom sa väčšina Slovákov zatiaľ nad perspektívou Ukrajiny len smeje ....

    Ale aby sme neboli prekvapení keď nás za pár rokov Ukrajina ekonomicky predbehne .... v armáde je už dávno pred nami ....Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     15:17 17.06.2021

     HDP Ukrajiny je 160 miliard dolarů. HDP Slovenska je 120 miliard dolarů. Ukrajina má 41 milionů obyvatel. Slovensko 5,5 milionu obyvatel. Teď se mi to nechce přesně počítat, ale ...Zobrazit celý příspěvek

     HDP Ukrajiny je 160 miliard dolarů.
     HDP Slovenska je 120 miliard dolarů.

     Ukrajina má 41 milionů obyvatel.
     Slovensko 5,5 milionu obyvatel.

     Teď se mi to nechce přesně počítat, ale i kdyby Slovensko ročně rostlo o 0 % HDP a Ukrajina ročně o 10 % HDP, potrvá 20 let, než Ukrajina dožene Slovensko, v přepočtu HDP na obyvatele.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:59 17.06.2021

      je potreba pocitat, ze v UA je znacne popularni seda ekonomika a mnoho poptavky uspokojuji v zahranici, typicky jezdi auty s cizi registraci. V oficialnich cislech se neobjevi ...Zobrazit celý příspěvek

      je potreba pocitat, ze v UA je znacne popularni seda ekonomika a mnoho poptavky uspokojuji v zahranici, typicky jezdi auty s cizi registraci. V oficialnich cislech se neobjevi klidne polovina jejich ekonomiky. Jisto jiste nejsou 20let za SK.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:54 17.06.2021

      Jura: Ty taký čestný človek (narozdiel od nás skorumpovaných Slovákov) a nevidíš problém v šedej ekonomike na Ukrajine?

      Jura: Ty taký čestný človek (narozdiel od nás skorumpovaných Slovákov) a nevidíš problém v šedej ekonomike na Ukrajine?

     • dusan1
      17:04 17.06.2021

      Pozor .... matematika je sviňa : ) Tak som to prepočítal na ekonomický výkon priemerného Ukrajinca cca 13 tis. USD a priemerného Slováka cca 34 tis. USD a pri raste 10 % by nás ...Zobrazit celý příspěvek

      Pozor .... matematika je sviňa : )

      Tak som to prepočítal na ekonomický výkon priemerného Ukrajinca cca 13 tis. USD a priemerného Slováka cca 34 tis. USD a pri raste 10 % by nás Ukrajina dobehla za 11 rokov !!!

      A môže to byť kľudne i skôr. UA má značný podiel "šedej" ekonomiky a sú tam miliardové transfery od stoviek tisícov Ukrajincov po celom svete ....

      Samozrejme, že to má kopu podmienok, ale určite to nie je také sci-fi ako sa môže zdať .... hlavne ak Mikloš, náš bývalý minister finnancií, ktorí pôsobí na Ukrajine tvrdí, že v digitalizácii verejnej správy nás už dnes Ukrajina predbehla !!!!Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:29 17.06.2021

      Miro: seda neni nutne zkorumpovana a dokonce nemusi byt vzdy nelegalni (

      napr. ta cizi auta). Ale jinak ji nechvalim, pouze ji pripominam, ma velky vliv na deformaci cisel.

      Miro: seda neni nutne zkorumpovana a dokonce nemusi byt vzdy nelegalni (

      napr. ta cizi auta). Ale jinak ji nechvalim, pouze ji pripominam, ma velky vliv na deformaci cisel.

     • flanker.jirka
      20:49 17.06.2021

      Jura99 Proč se tomu asi říká "šedá ekonomika?" ...protože státu ve skutečnosti nic valného nepřináší a spíše stát okrádá na všech nezaplacených daní z šedé ekonomiky a korupcí ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Proč se tomu asi říká "šedá ekonomika?" ...protože státu ve skutečnosti nic valného nepřináší a spíše stát okrádá na všech nezaplacených daní z šedé ekonomiky a korupcí takový systém jen kvete.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      07:44 18.06.2021

      Nemyslim, ze ten nastrel o byti 20let za Slovenskem je nejak zvlast mimo, a pokud bych si to nedejboze zacal myslet tak mi staci ukrajinu znovu navstivit a clovek prozre jak se i v ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemyslim, ze ten nastrel o byti 20let za Slovenskem je nejak zvlast mimo, a pokud bych si to nedejboze zacal myslet tak mi staci ukrajinu znovu navstivit a clovek prozre jak se i v te vychodni casti EU vlastne mame dobre. Za me nam toho vic rekne prumerna ocekavana delka doziti spis nez ruzne ukazatele tocici se kolem HDP, a tam je ukrajina na "krasnych" 73 letech. 73(!), vedle 78 slovenska, 79 CR a 81 coby prumeru EU (nebo treba taky Nemecka) je to hodnota doslova rozvojova. Konkretne na tehle hodnote bylo Slovensko naposled na konci devadesatek, takze tech 20-25let to bude. A ze to bude 20-25let spise minimalne tkvi pro zmenu v tom, ze zatimco SR tezi ze struktur jichz je soucasti a jeste dlouho tezit bude, pak Ukrajina "jede za sve", resp. ve srovnani s tim jake penize natlaci EU do nas si Ukrajina musi poradit s drobky co jim tu a tam posleme.Skrýt celý příspěvek

   • DanCZer
    15:24 17.06.2021

    Tak hlavně i NATO vyhovuje Ukrajina mimo EU. Může ho relativně levně podporovat a tím vytvářet tlak na Rusko a v případě problémů si nemusí "pálit prsty"... Prostě nárazníkové ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak hlavně i NATO vyhovuje Ukrajina mimo EU. Může ho relativně levně podporovat a tím vytvářet tlak na Rusko a v případě problémů si nemusí "pálit prsty"... Prostě nárazníkové pásmo.Skrýt celý příspěvek

    • DanCZer
     15:24 17.06.2021

     Pardon - "Ukrajina mimo NATO" - s "EU" jsme se upsal...

     Pardon - "Ukrajina mimo NATO" - s "EU" jsme se upsal...

   • Radovan
    15:49 17.06.2021

    Vstup Ukrajiny do NATO je reálný až dojde k dalšímu ekonomicko-politickému kolapsu Ruska. V těch chvílích totiž Rusko (1917, 1991) ztrácí schopnost a i zájem se starat o svoje ...Zobrazit celý příspěvek

    Vstup Ukrajiny do NATO je reálný až dojde k dalšímu ekonomicko-politickému kolapsu Ruska. V těch chvílích totiž Rusko (1917, 1991) ztrácí schopnost a i zájem se starat o svoje okolí a věnuje se jenom svým problémům. A v těch chvílích mají státy okolo šanci uniknout z ruského vlivu - viz. Pobaltí.
    Jde jen o to kdy k dalšímu kolapsu Ruska dojde (můžou to být jen roky a nebo i desetiletí) a v jaké kondici v té chvíli bude i Ukrajina. Pokud v dobré a bude do NATO chtít, tak Západ nebude mít důvod ji odmítnoutSkrýt celý příspěvek

    • toustr
     18:28 17.06.2021

     Teď budu jen spekulovat, berte to s rezervou. Při úvaze, že EU chce elektroauta do roku cca 2030-40 + se snaží o co nejvíc obnovitelných zdrojů elektrické energie, tak tento kolaps ...Zobrazit celý příspěvek

     Teď budu jen spekulovat, berte to s rezervou. Při úvaze, že EU chce elektroauta do roku cca 2030-40 + se snaží o co nejvíc obnovitelných zdrojů elektrické energie, tak tento kolaps lze očekávat velmi brzo. Rusko žije jen díky ropě a plynu, což jsou komodity, na kterých chce EU přestat být závislá. Sice Rusko dodává i do Číny a států na jeho jižní hranici, jenže Čína si asi těžko na sebe uplete bič v podobě závislosti jen na Rusku. Suma sumárum, Rusko musí najít jiný způsob příjmu financí, jinak ho maximálně do půlky století doběhnou finanční problémy.Skrýt celý příspěvek

     • Radovan
      20:34 17.06.2021

      Asi opravdu dojde v blízké budoucnosti k významnému poklesu poptávky po ropě. V případě plynu ale může nastat opačný trend. Protože pokud v příštích 10 - 20 letech Evropa vypne ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi opravdu dojde v blízké budoucnosti k významnému poklesu poptávky po ropě. V případě plynu ale může nastat opačný trend. Protože pokud v příštích 10 - 20 letech Evropa vypne uhelné elektrárny a teplárny, tak jediná alternativa k tomu, která bude fungovat za jakéhokoliv počasí a roční/denní doby, budou plynové elektrárny. JE se během 20 let postavit a zprovoznit nestihnou.
      V Rusku k něčemu určitě dojde až zemře Putin. Uvidíme jestli ta změna bude pro nás k lepšímu (něco jako Jelcin po SSSR) a nebo k horšímu (Stalin po Leninovi). To že nyní v Rusku neprobíhá normální politický boj, že je opozice šikanována a nemá šanci si osahat výkonné funkce a získat zkušenosti a na druhé straně že vládnoucí garnitura nemá politické konkurenty je hlavně ke škodě Rusku samotnému. Ta situace po smrti Putina bude pak daleko dramatičtější a s větším revolučním potenciálem.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      20:46 17.06.2021

      Radovan Já se upřímně bojím, co přijde po odstupu (čtěte úmrtí) Putina. Rusko v ekonomice stagnuje, po rozpadu SSSR krom zkušeností nemá ani moc co nabídnout. Dle mého je čeká ...Zobrazit celý příspěvek

      Radovan
      Já se upřímně bojím, co přijde po odstupu (čtěte úmrtí) Putina. Rusko v ekonomice stagnuje, po rozpadu SSSR krom zkušeností nemá ani moc co nabídnout. Dle mého je čeká ještě další odlučování území, stejně jako kdysi se Svazem. Toho bude chtít využít Čína, která bude obrovskou ekonomikou, kterou však tíží nedostatek zdrojů a prostoru, Rusko je ideální volbou. Formou "odbojů" a radikálních skupin bude následovat něco podobného jako v r. 2014 na Krymu. Jediná cesta, jak tomu předejít, jsou výhrůžky jaderným arzenálem. Rusko má nejvíc hlavic na světě (myslím že okolo 3000). Spousta z nich je ale ještě z dávných dob a bez obměny jich moc ve výzbroji k danému roku asi zřejmě nezbyde.Skrýt celý příspěvek

     • perunBB
      21:02 20.06.2021

      toustr neviem z kade máte informáciu že upgrade jadrového potenciálu Ruska je zastaralý.Skôr naopak, Rusko a Čína modernizujú svoje arzenály jadrových zbraní rýchlejšie ako Spojené ...Zobrazit celý příspěvek

      toustr neviem z kade máte informáciu že upgrade jadrového potenciálu Ruska je zastaralý.Skôr naopak, Rusko a Čína modernizujú svoje arzenály jadrových zbraní rýchlejšie ako Spojené štáty, povedal podľa serveru televízie CNN pri utorkovom vypočutí v Kongrese šéf strategického veliteľstva amerických ozbrojených síl Stratcom Charles Richard.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      22:32 20.06.2021

      perunBB Neřekl jsem, že nahrazování novými neprobíhá. Řekl jsem víceméně, že Rusko na obměnu 1:1 rozhodně nebude mít prostředky. Pro Rusko je to jediná budoucí páka na ostatní ...Zobrazit celý příspěvek

      perunBB
      Neřekl jsem, že nahrazování novými neprobíhá. Řekl jsem víceméně, že Rusko na obměnu 1:1 rozhodně nebude mít prostředky. Pro Rusko je to jediná budoucí páka na ostatní státy, jinak by se z něho stal jen řadový stát. Představte si, jak by taková Itálie chtěla mít "bojeschopných" všech 3000 hlavic. Ano, taky si to nedokážu představit.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    21:27 17.06.2021

    Páčiť sa to síce mnohým členom NATO nemusí, no svoje dôvody verejne formulovať nemôžu, takže to viazne iba na postoji Maďarska, na ktoré však USA iste niečo nájdu (odpočúvanie).

    Páčiť sa to síce mnohým členom NATO nemusí, no svoje dôvody verejne formulovať nemôžu, takže to viazne iba na postoji Maďarska, na ktoré však USA iste niečo nájdu (odpočúvanie).

  • Miroslav
   13:42 17.06.2021

   Nevidím reálne aby Ukrajina vstúpila do NATO. NATO (ako európska tak aj americká časť) ticho ale vcelku otvorene rešpektuje, že Ukrajina je vo sfére vplyvu Ruska. Prečo si myslíš, ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevidím reálne aby Ukrajina vstúpila do NATO. NATO (ako európska tak aj americká časť) ticho ale vcelku otvorene rešpektuje, že Ukrajina je vo sfére vplyvu Ruska. Prečo si myslíš, že tam nikto nechce dodávať zbrane? Nejde len o peniaze. Ukrajina je nechcené dieťa ktoré hľadá lásku mimo rodiny ale nikto ho nechce. Je to síce smutné konštatovanie, ale tak to je.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   15:02 17.06.2021

   Do NATO nemůže vstoupit země, která má nevyřešené územní spory se svými sousedy. Přesně z tohoto důvodu Rusko okupovalo Krym a Donbas. Jedná se o úplně stejný scénář jako v případě ...Zobrazit celý příspěvek

   Do NATO nemůže vstoupit země, která má nevyřešené územní spory se svými sousedy. Přesně z tohoto důvodu Rusko okupovalo Krym a Donbas. Jedná se o úplně stejný scénář jako v případě Gruzie, kde Rusko okupovalo Jižní Osetii a Abcházii. NATO by muselo změnit svoje pravidla a přijmout oba státy i tak. To by pak asi Rusům sklaplo a minimálně by přestali v noci posouvat hranice Jižní Osetie směrem k Tbilisi :-).Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  12:39 17.06.2021

  Tak ať Tatra AvtoKraz koupí a je to, ne? Tatry se budou vyrábět většinově na Ukrajině, krom některých agregátů, ale jinak to může klidně probíhat tam. Vzhledem k množství náklaďáků ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ať Tatra AvtoKraz koupí a je to, ne? Tatry se budou vyrábět většinově na Ukrajině, krom některých agregátů, ale jinak to může klidně probíhat tam. Vzhledem k množství náklaďáků pro armádu velikosti ukrajinské může tamní závod vykrývat ukrajinské požadavky a závod u nás se soustředit na zbytek světa.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   12:54 17.06.2021

   Tatře se třeba do toho tolik nemusí chtít. Nedělám si iluze, že Kraz je celý naprosto v perfektním stavu a nevyžaduje obrovské investice. Na druhé straně ale tuto úvahu chápu. ...Zobrazit celý příspěvek

   Tatře se třeba do toho tolik nemusí chtít. Nedělám si iluze, že Kraz je celý naprosto v perfektním stavu a nevyžaduje obrovské investice. Na druhé straně ale tuto úvahu chápu. Ukrajina je vhodná k výrobě, protože je tam levnější pracovní síla. Navíc, pokud by platy nastavili na ukrajinské poměry výš, určitě by se jim sešla kvalitní pracovní síla.Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    13:45 17.06.2021

    Ak tak, tak Tatra/CSG si radsej pocka na rozpredaj Kraz-u. Zoberie len to, co sa jej hodi a znacku. O dlhy sa postara stat :-) Predpokladm, ze fabrika je v stave "zadarmo draha", ...Zobrazit celý příspěvek

    Ak tak, tak Tatra/CSG si radsej pocka na rozpredaj Kraz-u. Zoberie len to, co sa jej hodi a znacku. O dlhy sa postara stat :-) Predpokladm, ze fabrika je v stave "zadarmo draha", pokial stat do nej nebude ochotny naliat nejake prostriedky, pripadne na seba prevziat zavazky.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:46 17.06.2021

     Záväzky na seba prevezmú priamo veritelia :-)

     Záväzky na seba prevezmú priamo veritelia :-)

    • Scotty
     15:19 17.06.2021

     Kraz dostal, minimálně na jejich poměry, velkou zakázku od americké armády. Takže brzký krach se určitě konat nebude.

     Kraz dostal, minimálně na jejich poměry, velkou zakázku od americké armády. Takže brzký krach se určitě konat nebude.

     • Dual
      20:20 17.06.2021

      Američané koupí dosud neznámý počet KraZů pro potřeby svých spojenců ze zemí třetího světa. Jedná se o vozidla vyrobená v minulém roce na sklad. Aby byla výroba rentabilní ...Zobrazit celý příspěvek

      Američané koupí dosud neznámý počet KraZů pro potřeby svých spojenců ze zemí třetího světa. Jedná se o vozidla vyrobená v minulém roce na sklad. Aby byla výroba rentabilní potřebují prodat min. 1000 vozidel ročně.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:45 17.06.2021

   Nie som si istý, že Kraz padol úplne na hubu ako sa to prezentuje a ani sa mi nezdá, že by bol reálne na predaj. Skôr v tom vidím špekuláciu - prevedenie značky na nový právny ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie som si istý, že Kraz padol úplne na hubu ako sa to prezentuje a ani sa mi nezdá, že by bol reálne na predaj. Skôr v tom vidím špekuláciu - prevedenie značky na nový právny subjekt a zbavenie sa tak záväzkov voči veriteľom.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    16:38 17.06.2021

    V Kyjeve sa predviedli nové a modernizované KRAZy a predstavil aj nové armádne podvozky na inštaláciu zbraní. zdroj: https://www.youtube.com/watch?... zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

    V Kyjeve sa predviedli nové a modernizované KRAZy a predstavil aj nové armádne podvozky na inštaláciu zbraní.
    zdroj: https://www.youtube.com/watch?...
    zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

    Sám som zvedavý ako to dopadne s AvtoKrAZ-om po tom čo minulý mesiac podpísali trojročný kontrakt na dodávku ťažkých úžitkových vozidiel a náhradných dielov KrAZ pre potreby armádneho kontraktačného velenia (ACC) USA.

    zdroj: https://specmachinery.com.ua/e... Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     16:55 17.06.2021

     Veď ja od začiatku tvrdím, že ten "bankrot" je umelo vyvolaný na očistenie sa od dlhov. Najstarší trik na svete. Založiť novú eseročku a všetko previesť na ňu

     Veď ja od začiatku tvrdím, že ten "bankrot" je umelo vyvolaný na očistenie sa od dlhov. Najstarší trik na svete. Založiť novú eseročku a všetko previesť na ňu

    • Dual
     20:25 17.06.2021

     Nové prototypy vozidel KraZ mají kabiny a motory vyrobené v Číně. Ukrajinská vláda nemá v současné době nejlepší vztahy s Čínou.

     Nové prototypy vozidel KraZ mají kabiny a motory vyrobené v Číně. Ukrajinská vláda nemá v současné době nejlepší vztahy s Čínou.

     • Miroslav
      21:06 17.06.2021

      Nekupovali náhodou kabíny u MANu a Renaultu? Aspoň tak mi to príde podľa fotiek na ich webe

      Nekupovali náhodou kabíny u MANu a Renaultu? Aspoň tak mi to príde podľa fotiek na ich webe

     • Dual
      21:45 17.06.2021

      To Miroslav 21:06 : Kabina je kopie MAN v Číně vyráběna na základě licence společností Shaanxi. Kabiny Renault se používaly pro kamiony. Motory dováželi napřed z Ruska potom z ...Zobrazit celý příspěvek

      To Miroslav 21:06 :
      Kabina je kopie MAN
      v Číně vyráběna na základě licence společností Shaanxi. Kabiny Renault se používaly pro kamiony. Motory dováželi napřed z Ruska potom z Číny od f. Weichai.Skrýt celý příspěvek

   • Dual
    20:12 17.06.2021

    Kraz zkrachoval protože nedokázal vozidla exportovat. Před rokem 2014 vyvážel 71 % vozidel do zemí SNS a 9% do jiných zemí. Kapacita závodu je asi 4000 ks vozidel ročně, v roce ...Zobrazit celý příspěvek

    Kraz zkrachoval protože nedokázal vozidla exportovat. Před rokem 2014 vyvážel 71 % vozidel do zemí SNS a 9% do jiných zemí. Kapacita závodu je asi 4000 ks vozidel ročně, v roce 2019 prodal 193 vozidel, v roce 2020 jen 29 ks vozidel. Letos se výroba úplně zastavila.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...