Zdechovský: Západní Sahara je lakmusový papírek

-
23. 3. 2021
-
66 komentářů
-
Jan Grohmann
Tomáš Zdechovský, europoslanec a člen KDU-ČSL, spolu s dalšími europoslanci apeloval na vysokého představitele pro zahraniční věci Josepha Borella, aby podpořil Marocké království ve věci Západní Sahary. Pana Zdechovského jsme proto požádali o komentář k současné situaci, která může zásadně ovlivnit stabilitu Evropy.
Můžete českým čtenářům přiblížit situaci v Západní Sahaře. Skutečně hrozí vojenský střet mezi Marokem a Alžírskem?
Západní Sahara je poměrně velké území, které je málo osídlené. Z jedné strany sousedí s Mauretánií a Alžírskem, většina území je součástí Maroka. V Alžírsku jsou dlouhodobě tisíce uprchlíků z doby konfliktu mezi milicemi Polisaria a Marokem. A pokud by se rozhořel vojenský střet mezi Marokem a Polisariem, bude součástí tohoto střetu i Alžírsko a Mauretánie. To by mohlo mít pro tuto oblast a stabilitu regionu dalekosáhlé důsledky.
Proč se osobně zajímáte o situaci v Západní Sahaře?
Osobně se zajímám dlouhodobě o Afriku, především o státy Magrebu, protože při řešení migrace jsem zjistil, že bez klíčové spolupráce se státy severní Afriky ji nikdy nevyřešíme. Jejich destabilizace vždy měla a bude mít migrační vlny do Evropy. A Západní Sahara je lakmusový papírek, který může dva nejdůležitější státy s obrovskou populací žijící na území EU uvrhnout do války.
Jak případný střet ovlivní Severní Afriku, Evropu a Českou republiku? Ve Francii žije čtyři až pět milionů Alžířanů a asi jeden a půl milionu Maročanů.
Jakákoliv destabilizace Magrebu velmi ovlivňuje a bude ovlivňovat EU a její stabilitu. Bylo tomu opakovaně již v době konfliktu o Západní Saharu. Pokud by došlo ke konfliktu, začne masová migrace do EU, a to by určitě změnilo politickou mapu EU, ale i Českou republiku. Každý si pamatujeme, jaký měla migrace vliv na Brexit nebo na německou politiku.
Hrozí ze Severní Afriky „pouze“ další migrační vlna, či EU hrozí přímé vojenské či ekonomické ohrožení?
Jakékoliv vojenské střetnutí v severní Africe bude mít obrovský vliv na EU. Pokud by k němu došlo, vyrazily by do EU miliony lidí, a to by mělo za následek destabilizaci Evropy. Nezapomínejme na to, že na tomto území mnoho let operují různé povstalecké skupiny, které zde mají i základny. Takže tu hrozbu tu rozhodně cítím.
Proč má EU podporovat Maroko a nikoliv Alžírsko? Má šanci EU v tomto najít shodu? Vždyť Alžíru dodávají zbraně i některé evropské země, včetně Německa a Itálie.
EU podporuje stabilitu v celém regionu Magrebu. To je i důvod mise EU v Mali. Zbraně se dodávají do celého regionu. Například v Libyi najdete zbraně z celého světa včetně Ruska a Číny. Jinak k vysvětlení vaší otázky je potřeba se vrátit do času studené války. Dnes je Rusko největší dodavatel zbraní a vojenského vybavení do Alžírska, Francie a USA do Maroka.
Jak jsme uvedli v článku Severní Afrika se bortí: Maroko a Alžírsko masivně zbrojí a mluví o válce Alžírsko za deset let investovalo 100 miliard dolarů do nákupu zbraní. To nepůsobí příliš mírumilovně. Jaký je plán EU pro případ takto masivní válečné destabilizace v Severní Africe?
Systematicky podporovat dialog mezi státy v regionu a investice do infrastruktury a vzdělávání. V současné době zde běží několik desítek projektů za desítky miliard euro.
Jaký je současný přístup EU k řešení případné masové migrace v případě destabilizace Severní Afriky? Pořád se počítá s přerozdělováním migrantů do všech členských států EU?
Hlavně levice, kam patří i Piráti, ČSSD, ANO2011, KSČM a STAN s tím počítají. Strany středu a pravice ví, že přerozdělování lidí je slepá cesta. Důležité je najít ekonomické cesty stabilizace regionu
Hrozí ztráta politického vlivu EU v Severní Africe?
Vlivu ne. Ten tu má EU rozhodně velký. Spíše kontrola nad situací. Vzpomeňme si na to, jak to dopadlo v Libyi. Pořád ten konflikt není dořešen a je zdrojem migrace, a i možných teroristických útoků.
Není čas pro Evropu se v oblasti více a přímo vojensky angažovat, jak to dělá Turecko a Rusko? Připravují se, nebo mluví se alespoň, o nástrojích umožňujících takové aktivní vojenské nasazení?
Vojáci států NATO jsou v oblasti přítomní a operují zde. Možná o tom tolik nemluví jako Turecko a Rusko. Situace a možná destabilizace ve státech severní Afriky byla a je předmětem řady jednání a vojenských příprav od roku 2015. Možné vojenské nasazení je určitě možné, ale udělejme maximum proto, aby to nebylo potřeba.
Související články
Generál Feix: Otevřená komunikace je nejjednodušší krok k armádě 21. století
Armáda začala přímo a srozumitelně mluvit s veřejností. Proměnil se styl její komunikace na ...
-
02.06.2020
-
40 komentářů
-
Jana Poncarová
Klaus: Kdo nemá vlastní armádu, má zpravidla armádu cizí
V dnešním rozhovoru volně pokračujeme v dotazování politiků na základní bezpečnostní a geopolitické ...
-
07.07.2020
-
198 komentářů
-
Jan Grohmann
Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces
V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...
-
28.07.2020
-
63 komentářů
-
Jana Poncarová
Jan Zahradil: Evropa nesoutěží s Čínou o pozici geopolitického lídra jako USA
Koncem prosince Evropská unie uzavřela s Čínou přelomovou bilaterální investiční dohodu CAI ...
-
18.01.2021
-
136 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Tak EU, spolek, co má plná ústa míru, lásky, pochopení pro každé ze 4000 pohlaví, by se snad měla v prvé řadě diplomatickou cestou snažit o zabránění všech konfliktů, zejména těch ...Zobrazit celý příspěvek
Tak EU, spolek, co má plná ústa míru, lásky, pochopení pro každé ze 4000 pohlaví, by se snad měla v prvé řadě diplomatickou cestou snažit o zabránění všech konfliktů, zejména těch v jejím blízkém okolí, které jsou případně schopné přímo EU ovlivňovat, než si předem zvolit jednu stranu na základě toho, že druhou podporují Rusové/Číňané/Ufoni..
Takhle je to jen trapná zbrojařská lobby...
...hlavně ať se perou co nejdéle, ať toho prodáme co nejvíc...Skrýt celý příspěvekHodnotíte takhle i USA, Rusko, Čínu a všechny ostatní velmoci nebo jenom EU, protože to je EU?
Hodnotíte takhle i USA, Rusko, Čínu a všechny ostatní velmoci nebo jenom EU, protože to je EU?
Zdravím. Z mého úhlu pohledu eviduji v současnosti za velmoci jen USA a Čínu, RF částečně též, ale do tohoto klubu je řadím jen díky schopnosti projekce extrémní síly pomocí JZ. ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím.
Z mého úhlu pohledu eviduji v současnosti za velmoci jen USA a Čínu, RF částečně též, ale do tohoto klubu je řadím jen díky schopnosti projekce extrémní síly pomocí JZ.
Přijde mi ale normální, že by se všechny státy měly snažit vyvarovat ozbrojeným střetnutím a raději se domluvit, je-li to možné.
Přístup EU, respektive p. Zdechovského ohledně přiklonění se v případném konfliktu automaticky k protější straně, než kterou podporuje RF, a to bez dalších objektivních zjištění (např. kdo si začne, kdo koho omezuje, kdo co porušuje atd.) je z mého úhlu pohledu absolutní úlet, a to nemluvě o tom, že povětšinou jsme zvyklí od představitelů EU či vrchních politiků členských států slýchávat řeči o tom, že aktuální konflikty (Sýrie, Jemen, Lybie... ) nemají vojenské řešení a je nutné zasednout k jednacímu stolu a vše řešit diplomaticky, zatímco ve stejný čas dodávají zbraně režimům, které je následně distribuují "povstalecké opozici".Skrýt celý příspěvekVzhledem ke skutečnosti že RF podporuje výhradně ty největší gaunery ,tak v těchto případech považuji nějaké zjišťování kdo koho omezuje za ztrátu času. Do jaké kategorie počítáte ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem ke skutečnosti že RF podporuje výhradně ty největší gaunery ,tak v těchto případech považuji nějaké zjišťování kdo koho omezuje za ztrátu času. Do jaké kategorie počítáte opolčence na Donbase? Je to konstruktivní nebo povstalecká opozice?Skrýt celý příspěvek
¨jsem vcelku zděšen, že členové místní rusofóbní úderky dokáží zajít až tak daleko, že je naprosto přestává zajímat jakákoliv objektivita či spravedlnost.. Cokoliv ruského působí ...Zobrazit celý příspěvek
¨jsem vcelku zděšen, že členové místní rusofóbní úderky dokáží zajít až tak daleko, že je naprosto přestává zajímat jakákoliv objektivita či spravedlnost..
Cokoliv ruského působí jako červený hadr a postačí tak absolutní demagogie, že RF vždy a všude podporuje gaunery.
Ohledně Arménie a konfliktu v Karabachu dosahuje dvojí metr Západu zcela nových dimenzí... Opět se ukazuje, že diktátoři všech zemí, barev, vyznání mohou beztrestně napadat, zabíjet a vraždit, hlavně když sypou správným směrem. Je jedno kolik civilů Azeři podřezali, žádných sankcí od EU ani USA se obávat nemusejí, pomáhají potlačovat vliv těch nenáviděných Rusů na Kavkaze...
A RF bohužel nemůže nic moc, jelikož kdyby jakkoliv zasáhla, byly by na stole opět sankce vůči nim, jelikož rep. Arcach není ofiko součástí AR.
Pro bližší info dopuručuji kontaktovat české žurnalistky Kutilovou či Klicperovou, které dlouhodobě situaci sledovaly z místa dění. Na jejich stránkách se dají nalézt i odkazy na rozkrývání masivní korupce Alijeva od USA, přes RF až po kdo ví kam...Skrýt celý příspěvekHlavně že Rusko drtí Azerbajdžán sankcemi, až to praští, že, Robaizi? A samozřejmě Turecko, dodavatel zbraní a zřejmě i vojáků pro Azerbajdžán je ruskými sankcemi postiženo ještě ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavně že Rusko drtí Azerbajdžán sankcemi, až to praští, že, Robaizi? A samozřejmě Turecko, dodavatel zbraní a zřejmě i vojáků pro Azerbajdžán je ruskými sankcemi postiženo ještě více.Skrýt celý příspěvek
Globe Nemá smysl s Vámi na toto téma diskutovat, když diskusi bojkotuje (minimálně absolutní neznalostí tamních vztahů a reál geopolitiky). Zajímá-li Vás situace v Karabachu, ...Zobrazit celý příspěvek
Globe
Nemá smysl s Vámi na toto téma diskutovat, když diskusi bojkotuje (minimálně absolutní neznalostí tamních vztahů a reál geopolitiky).
Zajímá-li Vás situace v Karabachu, průběh a důsledky konfliktu, ještě jednou doporučím kontaktovat, popřípadě alespoň sledovat na soc. sítích, výše zmíněné novinářky...
Na rozdíl od Vás ony, přestože nechovají žádné kladné vztahy k RF, nahlíží na situaci v Karabachu či v Sýrii objektivně...Skrýt celý příspěvekOK, Rusko mělo a má s Arménií spojeneckou smlouvu. NATO ne. Jaká je reakce Ruska vůči Azerbajdžánu a Turecku po dobytí náhorního Karabachu? Proč by měla EU uvalovat sankce a Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
OK, Rusko mělo a má s Arménií spojeneckou smlouvu. NATO ne.
Jaká je reakce Ruska vůči Azerbajdžánu a Turecku po dobytí náhorního Karabachu? Proč by měla EU uvalovat sankce a Rusko ne? Kdo v Rusku byl uplacen Alijevem, že Rusku obsazení náhorního Karabachu nevadí?Skrýt celý příspěvekGlobe Sorry, opravdu nechci být vulgární, ani Vás jakkoliv urazit, ale přijde mi, že jste buď natvrdlý, nebo váš inteligenční kvocient atakuje hranici debility... :D Berte to ...Zobrazit celý příspěvek
Globe
Sorry, opravdu nechci být vulgární, ani Vás jakkoliv urazit, ale přijde mi, že jste buď natvrdlý, nebo váš inteligenční kvocient atakuje hranici debility... :D
Berte to prosím jako poslední příspěvek z mé strany tohoto vlákna.
Karabach, resp. rep.Arcach nebyla nikdy nikým uznána. RF v průběhu konfliktu deklarovala, že v případě napadení Arménie na jejím oficiálním území je připravena okamžitě zasáhnout proti komukoliv. Z právního hlediska však dotčené území patří Azerům, Arméni byli okupanti a přestože poslední konflikt zahájil Azb., vstup RF do konfliktu a boj na území Karabachu by byl považován za napadení suverénního státu Azerbajdžán. Západ uplatňuje sankční politiku velmi často a zpravidla bývá odůvodnění porušováním lidských práv, svobod, zločiny proti lidskosti a prostě konáním neplechy. Podřezávání civilistů příslušníky armády Az. a další zdokumentované válečné zločiny se ale očividně neřeší. Alijev platí asi dobře...
Naposledy Vás dále odkážu na výše zmíněné žurnalistky, na jejich knihy, rozhovory, besedy a rozhovory...
Hezký den.Skrýt celý příspěvekPřece nikoho nemůže překvapit, že proradný západ plný vrahů z volstrýtu, upacený Azerskými hrdlořezy nic nedělá. Ale otázka zní, proč vůči Azerbajdžánu a Turecku nezavedlo nějaké ...Zobrazit celý příspěvek
Přece nikoho nemůže překvapit, že proradný západ plný vrahů z volstrýtu, upacený Azerskými hrdlořezy nic nedělá.
Ale otázka zní, proč vůči Azerbajdžánu a Turecku nezavedlo nějaké sankce to mírumilovné a čestné Rusko, věrný to spojenec Arménie. Neptám se, proč nenasadilo armádu (Rusko nikdy nepoužívá sílu, to přece víme, ještě nikdy to neudělalo), ale proč nepoužije obchodní páky? Proč nezavedlo embargo na turecké zboží, jako po sestřelení SU-24? Teď jim sestřelili Mi-35 a nic.
Čím to je?Skrýt celý příspěvek
Zdechovský dle jeho vyjádření na mě působí, že neslouží zájmům ČR, ale dokonce ani Evropy. Proč? Podporu Maroka vysvětluje tím, že hlavní dodavatel je USA a umně zmiňuje též ...Zobrazit celý příspěvek
Zdechovský dle jeho vyjádření na mě působí, že neslouží zájmům ČR, ale dokonce ani Evropy.
Proč? Podporu Maroka vysvětluje tím, že hlavní dodavatel je USA a umně zmiňuje též Francii a u Alžírska je jím Rusko.
Je dobré zmínit, že Maroko nakupuje zbraně také v Číně a Rusku, obdobně jako Alžírsko.
V součtu je Alžírsko větší odběratel evropských zbraní než Maroko, alespoň co do četnosti dodavatelů. Pro ČR je tu šance v prodeji produktů z Aera, protože Alžírsko je dlouhodobým uživatelem L-39.
Z geopolitického hlediska je pro Evropu výhodnější stabilní Alžírsko před stabilním Marokem. Protože pobřeží Alžírska je dlouhé a nachází se celé v Středozemním moři a mohla by se z něho stát další významná migrační tepna do Evropy.
Oproti tomu Maroko má s Evropou mnohem kratší námořní hranici a tím i líp uhlídatelnou.
Z toho všeho plyne, že v případě horkého konfliktu, je rozumnější podpora Alžírska, teda z evropského pohledu, potažmo i českého. Naopak z amerického pohledu, jakožto hlavního dodavatele zbraní do Maroka je podpora Maroka jasná.Skrýt celý příspěvekRazem napsal: "Z geopolitického hlediska je pro Evropu výhodnější stabilní Alžírsko před stabilním Marokem. Protože pobřeží Alžírska je dlouhé a nachází se celé v Středozemním moři ...Zobrazit celý příspěvek
Razem napsal:
"Z geopolitického hlediska je pro Evropu výhodnější stabilní Alžírsko před stabilním Marokem. Protože pobřeží Alžírska je dlouhé a nachází se celé v Středozemním moři a mohla by se z něho stát další významná migrační tepna do Evropy. "
Nesouhlasím.
Reálnou námořní hranici s EU má jedině Maroko.
Z Alžírska do Marseille je to řádově stejně daleko jako z Maroka do Marseille, nebo z Egypta do Říma. Všechno je to velmi daleko.Skrýt celý příspěvekTy Vaše vzdálenosti teda moc nesedí. Námořní hranici má Alžírsko nejen s Francií, ale i se Španělskem a Itálií (Sardinie). A do Španělska nebo na Sardinii je to blíž než z Libye na ...Zobrazit celý příspěvek
Ty Vaše vzdálenosti teda moc nesedí. Námořní hranici má Alžírsko nejen s Francií, ale i se Španělskem a Itálií (Sardinie). A do Španělska nebo na Sardinii je to blíž než z Libye na Maltu, natož na Sicílii.
Podívejte se do té mapy ještě jednou prosím...Skrýt celý příspěvekHlavně Maroko má se Španělskem pozemní hranici, přes kterou se snaží migranti projít. Nemusí umět plavat ani se plavit, stačí když přelezou plot.
Hlavně Maroko má se Španělskem pozemní hranici, přes kterou se snaží migranti projít. Nemusí umět plavat ani se plavit, stačí když přelezou plot.
Doufám, že se EU probere a bude se snažit jednat právně čistěji. Pokud se dozvídáme, že i v Libyi operují vojáci NATO, tedy zcela bez mandátu, tak nás to právně staví na úroveň ...Zobrazit celý příspěvek
Doufám, že se EU probere a bude se snažit jednat právně čistěji. Pokud se dozvídáme, že i v Libyi operují vojáci NATO, tedy zcela bez mandátu, tak nás to právně staví na úroveň banditů z Ruska, Turecka a Číny.
Bez právního základu to odporuje tomu co EU a NATO hlásá. O to víc je absurdnější, pokud se toho, za těchto podmínek, účastní armády EU, tedy instituce, která dostala nobelovu cenu za mír.
Předpokládal bych, že se EU začne chovat trochu suvereněji a bude sledovat dění v celé severní Africe barevně a nejen černobíle, podle toho, kdo právě danému prevítovi dodává zbraně, to je krátkozraké. V Alžírsku je více autoritářský režim uznávající pouze dvě pohlaví a netolerující LGBT komunity, to ještě neznamená, že je to peklo na zemi proti kterému je třeba bojovat.
Jak může někoho překvapit zbrojení Ažírska, když na západě se trvale řeší spory o území západní Sahary, na jihu mají nestabilní Mali, na východě rozbitou Libyi zcela bez vedení a i ostatní státy zbrojí, musí minimálně držet paritu.
A není to jen o tom, že nyní kupují zbraně z Ruska. Jak Maroko, tak Alžírsko, mají zbraně jak ze západu, tak východu. Na seznamu výzbroje Maroka také najdete ruskou techniku.
Pokud se do sebe pustí silou , tak bude nejlepší vyprášit kožich všem zapojeným stranám a nenadržovat jednomu prevítovi, jen protože nám jde na ruku.Skrýt celý příspěvekBullshit. NATO a EU je vojensky přítomná v Mali a to zcela legálně. Alžír si zjevně vybral podporu Ruska. Není tedy absolutně žádný důvod aby je Evropa v případném konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek
Bullshit. NATO a EU je vojensky přítomná v Mali a to zcela legálně.
Alžír si zjevně vybral podporu Ruska. Není tedy absolutně žádný důvod aby je Evropa v případném konfliktu jakkoli podporovala. Jestli se do toho pustí bude to další proxy válka mezi Ruskem a Západem. V takovém případě by Evropa neměla váhat na čí stranu se přidat...Skrýt celý příspěvekScotty
Mali a Libye jsou dva rozdílné státy...Scotty
Mali a Libye jsou dva rozdílné státy...Jo fakt mluví o Libyi omg. Protože v Mali jsou vojáci EU/NATO již dávno trvale nasazeni. A redaktor se ptá, zda se přímo vojensky angažovat jako Turecko či Rusko. Tím pádem se ptá ...Zobrazit celý příspěvek
Jo fakt mluví o Libyi omg.
Protože v Mali jsou vojáci EU/NATO již dávno trvale nasazeni. A redaktor se ptá, zda se přímo vojensky angažovat jako Turecko či Rusko. Tím pádem se ptá na Libyii a Zdechovský odpovídá na Libyi.Skrýt celý příspěvekNe. /Není čas pro Evropu se v OBLASTI více a přímo vojensky angažovat..... .....Vojáci států NATO jsou v OBLASTI přítomní a operují zde./ Možná se tedy Libye přejmenovala na Oblast ...Zobrazit celý příspěvek
Ne.
/Není čas pro Evropu se v OBLASTI více a přímo vojensky angažovat.....
.....Vojáci států NATO jsou v OBLASTI přítomní a operují zde./
Možná se tedy Libye přejmenovala na Oblast a ke mě se to ještě nedostalo.Skrýt celý příspěvekDobře, tak ještě jednou, ale už naposled. Zdechovský mluví o Maghrebu. Maghreb tvoří státy tyto: Maroko, Západní Sahara, Alžírsko, Tunisko, Libye a plus mínus Mauritánie. Mali ...Zobrazit celý příspěvek
Dobře, tak ještě jednou, ale už naposled.
Zdechovský mluví o Maghrebu. Maghreb tvoří státy tyto: Maroko, Západní Sahara, Alžírsko, Tunisko, Libye a plus mínus Mauritánie. Mali součástí není.
Dále, vojenský redaktor Grohmann (autor), se ptá, zda se vůbec mluví o tom, zda aktivně má EU působit v oblasti jako Turecko či Rusko. Vzhledem k tomu, že v Mali je angažmá států NATO/EU dost známé a navíc není (Mali) součástí Maghrebu a Rusko ani Turecko v něm aktivně neoperují, tak jediným možným státem je Libye, protože Libye jako jediná má horkou půdu ze států Maghrebu o kterých mluví Zdechovský. Proto také odpovídá, že aktivity států NATO jsou v oblasti méně známé a tou oblastí je myšlena Libye, protože nikde není aktivní válka.
Ale klidně mě můžete iracionálně přesvědčovat, že mluví o Afghánistánu...Skrýt celý příspěvekRazem
Jedno se vám nedá upřít. Máte talent na vkládání do úst něčeho co Zdechovský rozhodně neřekl a s největší pravděpodobností ani nemyslel. Nejste taky politik?Razem
Jedno se vám nedá upřít. Máte talent na vkládání do úst něčeho co Zdechovský rozhodně neřekl a s největší pravděpodobností ani nemyslel. Nejste taky politik?Scotty A vy děláte co? Řekl jste, že myslí Mali. Já říkám, že myslí Libyi. Protože se zmiňuje Maghreb, zmiňuje se migraci, zmiňuje se Turecko a Rusko a také neznámá aktivita NATO ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
A vy děláte co? Řekl jste, že myslí Mali.
Já říkám, že myslí Libyi. Protože se zmiňuje Maghreb, zmiňuje se migraci, zmiňuje se Turecko a Rusko a také neznámá aktivita NATO na horké půdě. Vše o čem se v článku mluví nemá spojitost s Mali.
Bohužel Jan Grohmann mi dosud neodpověděl o kterou zemi tedy jde, když teda nejde o Libyi.
Opravdu by se vysvětlení sem už hodilo.Skrýt celý příspěvekRazem Mali jsem logicky zmiňoval jako oblast kde působí vojáci EU/NATO. Celkově vojenské akce v Mali rozhodně nejsou ve světlech reflektorů. Třeba kdo ve světě ví o Takuba Task ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Mali jsem logicky zmiňoval jako oblast kde působí vojáci EU/NATO. Celkově vojenské akce v Mali rozhodně nejsou ve světlech reflektorů. Třeba kdo ve světě ví o Takuba Task Force.
Celé je to jako by nějaký politik řek že v oblasti Střední Evropy je umístěná US Army a někdo řekne že je tím pádem potvrzené že máme ČR tajnou americkou základnu.... Přitom od začátku myslel Polsko.Skrýt celý příspěvekVe světlech reflektorů nejsou žádné vojenské operace. Ovšem nasazení v Mali je známo díky účasti AČR a určitě mnohem víc lidí slyšelo, že AČR v Mali operuje, než to, že Rusko a ...Zobrazit celý příspěvek
Ve světlech reflektorů nejsou žádné vojenské operace. Ovšem nasazení v Mali je známo díky účasti AČR a určitě mnohem víc lidí slyšelo, že AČR v Mali operuje, než to, že Rusko a Turecko se aktivně účastní konfliktu v Libyi.
Všechny ostatní spojitosti jsem již vypsal, nikdo jiný to nesplňuje.Skrýt celý příspěvek
Scotty
Mali neni členem svazu Maghrebu. A nezapomínejte na Turecko, to je stále ještě v NATO.Scotty
Mali neni členem svazu Maghrebu. A nezapomínejte na Turecko, to je stále ještě v NATO.Ovšem je v širší oblasti severní Afriky. Mohl samozřejmě myslet také to že v oblasti působí američtí vojenští poradci a to jak v Tunisku a Maroku tak pravděpodobně i v Alžírsku.
Ovšem je v širší oblasti severní Afriky. Mohl samozřejmě myslet také to že v oblasti působí američtí vojenští poradci a to jak v Tunisku a Maroku tak pravděpodobně i v Alžírsku.
Já teda nemám zatím takovej vhled do této problematiky, ale rozhovor mi přišel OK. Dozvěděl jsem se celkem podstatné info, abych si udělal nějakou představu. Teď bych chtěl víc. :D ...Zobrazit celý příspěvek
Já teda nemám zatím takovej vhled do této problematiky, ale rozhovor mi přišel OK. Dozvěděl jsem se celkem podstatné info, abych si udělal nějakou představu. Teď bych chtěl víc. :D
Ale jak pročítám komentáře, tak vám "zkušenějším" trochu rozumím. Nicméně je tady potřeba si uvědomit, že je to i určitá diplomacie a zásadnější info nemůže pouštět.
Někde jsem četl, teď fakt nevím kde, že toho o této oblasti Zdechovský ví hodně. Ale kdybyste mě mučili, tak si nevzpomenu.Skrýt celý příspěvekMě to přišlo relativně OK, ale trochu mne znejisťuje pozice "jo, vybereme si v tom konfliktu Maroko ne Alžírsko, protože tam máme větší vojensko-industriální zájmy". Ne zcela na ...Zobrazit celý příspěvek
Mě to přišlo relativně OK, ale trochu mne znejisťuje pozice "jo, vybereme si v tom konfliktu Maroko ne Alžírsko, protože tam máme větší vojensko-industriální zájmy". Ne zcela na morálním základu nebo ignorance myšlenky spravedlivé války a podobně, ale spíš otázky, do jaké míry je taková sázka moudrá a hlavně jakou šanci máme, že ji vyhrajeme :DSkrýt celý příspěvek
Maroko je dlouholetý partner Západu a v celém tomto regionu se s přehledem nejvíce blíží naší představě o "normální" zemi. Na rozdíl od Alžírska. Navíc státy nemají přátele a ani ...Zobrazit celý příspěvek
Maroko je dlouholetý partner Západu a v celém tomto regionu se s přehledem nejvíce blíží naší představě o "normální" zemi. Na rozdíl od Alžírska.
Navíc státy nemají přátele a ani nepřátele, státy mají pouze zájmy. A zájmem Západu rozhodně není posílení Alžírska na úkor Maroka.Skrýt celý příspěvekZájem Evropy je především stabilita v regionu, takže by Evropa měla preferovat mír a nikoliv podporovat případný konflikt ať už být na straně Maroka, nebo Alžírska
Zájem Evropy je především stabilita v regionu, takže by Evropa měla preferovat mír a nikoliv podporovat případný konflikt ať už být na straně Maroka, nebo Alžírska
Je lidské zapomínat ,ale musím vás upozornit ,že Maroko bylo působištěm našeho slunce jasného, dobrodince našeho pana premiera ,jehož jméno vyslovuje s úctou celý širý svět.A to ...Zobrazit celý příspěvek
Je lidské zapomínat ,ale musím vás upozornit ,že Maroko bylo působištěm našeho slunce jasného, dobrodince našeho pana premiera ,jehož jméno vyslovuje s úctou celý širý svět.A to má zajisté také velkou váhu.V případě prudkého zhoršení vztahů na Západní Sahaře není problém použit jeho mikromanagement protože jak známo čím větší krize,tím je lepší.Skrýt celý příspěvek
Je hezké jak nám pan europoslanec vysvětlil, že ten jejich trojspolek je jediný proti přerozdělování migrantů. Jen se mohl ještě zmínit proč jeho stranická kolegyně z ...Zobrazit celý příspěvek
Je hezké jak nám pan europoslanec vysvětlil, že ten jejich trojspolek je jediný proti přerozdělování migrantů. Jen se mohl ještě zmínit proč jeho stranická kolegyně z europarlamentu tak zoufale hledá syrské sirotky, které by k nám chtěla přivézt.
A vysvětlení, že musíme podpořit Maroko, protože tam západ prodává víc zbraní je taky dobrý. Co na tom, že Maroko Západní Saharu okupuje.
Jinak souhlasím s ostatními, že takovéhle články sem nepatří.Skrýt celý příspěvekOn tam popravdě vůbec není upřímný. Například vím, že Piráti už nějakou dobu jsou proti jakýmkoli kvótám, protože je nenachází vůbec funkční. Je to v jejich oficiálních ...Zobrazit celý příspěvek
On tam popravdě vůbec není upřímný. Například vím, že Piráti už nějakou dobu jsou proti jakýmkoli kvótám, protože je nenachází vůbec funkční. Je to v jejich oficiálních stanoviskách zde:
https://wiki.pirati.cz/program...
Co se ale konkrétních problémů uprchlíků týče - samozřejmě že křesťan je zcela jasně povinen ochránit uprchlíka, politického vězně, bezdomovce. Jinak to není velmi dobrý křesťan, ale farizeus, klasická ukázka pan kardinál Duka. Dokonce křesťan, který nepomůže v takovém případě jde direkt do pekla viz: Matouš 25:31-46, Žalmy 68:6-7, Lukáš 16:19-31 nebo Deuteronomium 10 celé. To je samozřejmě morální závazek jednotlivce, jak se to promění v nějakou konkrétní společenskou politiku je úplně jiná diskuse.Skrýt celý příspěvekJe docela vtipné když se podporovatel Pirátů (tedy kulturně progresivistické levicové strany) pouští do hodnocení teologických otázek. Nutně pak dochází ke zkresleným závěrům
Je docela vtipné když se podporovatel Pirátů (tedy kulturně progresivistické levicové strany) pouští do hodnocení teologických otázek. Nutně pak dochází ke zkresleným závěrům
Prosímvás, všiml jste si, že třeba předseda Pirátů je studovaný teolog? První místopředsedkyně je praktikující evangelička a ostatně její bratr taky? Senátorka Adéla Šípová je ...Zobrazit celý příspěvek
Prosímvás, všiml jste si, že třeba předseda Pirátů je studovaný teolog? První místopředsedkyně je praktikující evangelička a ostatně její bratr taky? Senátorka Adéla Šípová je praktikující katolička. A já jsem taky praktikující katolík. Jakákoli snaha vykreslit Piráty jako stranu "bezbožných levičáků" je úplně mimo.
Co se církve svaté samotné týče, různé názorové proudy i v katolické církvi se dají vysledovat nejen v konfliktech v okolí papeže samotného, ale i u nás, jako je otázka Lefebvristů (znám i osobně) a střetu kardinála Duky s monsignorem Halíkem. A v označení Duky jako farizeje nejsem úplně sám.
Já se sice za teologa ani za biblistu označit nemůžu, ale myslím, že mám docela komplexní znalost písma svatého. A to co jsem tady psal je něco, co třeba v devadesátých letech, kdy byl kult Matky Terezy opravdu silný, člověk slyšel při každém kázání, které se týkalo zmíněných úryvků a opakuje se to dokolečka i dnes. Prostě když vám deset let na náboženství neustále opakují, že "náš bližní je každý člověk na světě" "křesťan musí nastavit druhou tvář, ne bojovat se zlem dalším zlem" "jediná šance jak zlepšit svět je skrze bezpodmínečnou lásku" (to, že se druhým dechem třeba říká, že "supermarkety jsou pekelné chrámy konzumu" to je další věc) tak to možná zformuje nějak vaše vidění světa a v té bibli to prostě přesně takhle je, takže to jako křesťané nějak musíme reflektovat. Přečtěte si ty úryvky a přidejte si k tomu třeba podobenství o Samaritánovi a list korintským.Skrýt celý příspěvekNemohu se rozhodnout, co je horší, jestli farizej nebo fundamentalista. Ač mám úctu k víře, v politice ji nechci, protože věřící se nerozhoduje pragmaticky a účelně, ale jak si to ...Zobrazit celý příspěvek
Nemohu se rozhodnout, co je horší, jestli farizej nebo fundamentalista.
Ač mám úctu k víře, v politice ji nechci, protože věřící se nerozhoduje pragmaticky a účelně, ale jak si to Bůh žádáSkrýt celý příspěvekJe to Off Topic, ale ta historka o Samaritánovi vůbec neříká, že bližním je každý. 1. Kdo to byli Samaritáni. Byli to ŽIdé, ale nikoli z Judeje, ale z odtrženého a Judeji ...Zobrazit celý příspěvek
Je to Off Topic, ale ta historka o Samaritánovi vůbec neříká, že bližním je každý.
1. Kdo to byli Samaritáni. Byli to ŽIdé, ale nikoli z Judeje, ale z odtrženého a Judeji nepřátelského království Samara (dnes se na tomto místě nalézá tzv. západní břeh Jordánu). Samaritán byl tedy Žid, souvěrec, ale zároveň z politického hlediska nepřítel.
2. V bibli ošetří Samaritán okradeného zbitého cestujícího, opět Žida, ale z Judeje a proto je označen za bližního.
Závěr: bližní je z pohledu bible Žid, který se postará o jiného Žida, přestože není z Judey.
Vím, že to křesťané vykládají jinak, ale to dělají s celou biblí.Skrýt celý příspěvekCož na věci nic nemění (i vystudovaný teolog může být radikální levičák), ostatně Vaše filipika byla namířena proti Zdechovskému, který je katolík. A co je v souladu s katolickou ...Zobrazit celý příspěvek
Což na věci nic nemění (i vystudovaný teolog může být radikální levičák), ostatně Vaše filipika byla namířena proti Zdechovskému, který je katolík. A co je v souladu s katolickou věroukou neurčuje ani údajná katolička pí. Šípová (v každém stádu najdete černou ovci), ani poněkud farizejský páter Halík, ani arcibiskup Duka, ale papež prostřednictvím Kongregace pro nauku víry. A ta otázka kdo je pro katolického křesťana bližní je o dost složitější než si vůbec dovedete představit. Tak se prosím nepouštějte do hodnocení věcí kterých máte velmi malý pojem.Skrýt celý příspěvek
Ad stronger.p: chápu váš zájem, v současnosti máme v parlamentu myslím jenom jedinou nábožensky motivovanou stranu a tou je KDU-ČSL. Co se výrazu "fundamentalista" týče, tak to je ...Zobrazit celý příspěvek
Ad stronger.p: chápu váš zájem, v současnosti máme v parlamentu myslím jenom jedinou nábožensky motivovanou stranu a tou je KDU-ČSL. Co se výrazu "fundamentalista" týče, tak to je někdo, kdo se chce "vrátit ke kořenům", což může získávat mnoho podob viz. wahhabismus, textový fundamentalismus v japonské tradici neokonfucianismu, Lefebvristé, Luter, adventisté, aškenázský chasidismus. Výraz farizej jsem použil kvůli tomu jak je používán v novém zákonu.
Ad GlobeElement: Status Samaritánů je velmi složitý, měli vlastní chrám, vlastní náboženskou organizaci, vlastní věrouku a pokud se nemýlím, zbytek židů považovali za heretiky a naopak. V dnešním Izraeli například jeruzalémský rabín vyžaduje formální konverzi k Judaismu, pokud mají být uznáni jako židé dle halachy. Z pohledu Písma je myslím ale prostě důležité, že to byl cizinec, který se zachoval správně, zatímco společenské elity, levita a kněz, jeho neštěstí ignorují, tudíž se k němu "nezachovali jako k bližnímu". Co se "z pohledu bible" týče, no, Nový zákon nikoho než křesťany vlastně ani nemusí zajímat. Otázku exegeze samozřejmě respektuji, na to můžou mít různí lidé různý názor.
Ad Nesher: nemyslím si, že jsem tady říkal něco v nesouladu s katolickým katechismem, ale rád se nechám poučit. Co se týče toho, jestli jsou všichni lidé naši bližní, no tak papež Benedikt XVI. si třeba myslel že ano viz například: "Všichni lidé jsou stvořeni jedním Bohem, tudíž mají stejnou důstojnost, všichni jsou navzájem bratři, jsou za sebe vzájemně odpovědni a vyzváni milovat bližního, ať je to kdokoliv."Skrýt celý příspěvekNa každý pád je fakt, že křesťan úplně klidně může být extrémní levičák, skoro by se dalo říct, že by jím být i měl, pokud bere změní nového zákona doslova. Mortles: nový zákon ...Zobrazit celý příspěvek
Na každý pád je fakt, že křesťan úplně klidně může být extrémní levičák, skoro by se dalo říct, že by jím být i měl, pokud bere změní nového zákona doslova.
Mortles: nový zákon původně byl jen pro Židy. Křesťané vznikli jako židovská sekta a proto je velká část nového zákona (stejně jako celý starý zákon) určena Židům, vůbec nebyla zamýšlena jako nástroj k šíření víry mimo židovskou komunistu. A proto je křesťanský výklad těchto textů nelogický a mnohdy úmyslně nesprávný .
Někdy je nesprávný omylem, protože pozdější kazatelé neznali historický kontext oněch textů a nevěděli, na co autor ve skutečnosti naráží.Skrýt celý příspěvek
A v jakém případě křesťan povinen pomoci? Že někdo přijde bez pozvání do cizí a kulturně odlišné země kvůli vyšší životní úrovni přes řadu bezpečných a kulturně bližších zemí, má ...Zobrazit celý příspěvek
A v jakém případě křesťan povinen pomoci? Že někdo přijde bez pozvání do cizí a kulturně odlišné země kvůli vyšší životní úrovni přes řadu bezpečných a kulturně bližších zemí, má přitom na zaplacení vysoké sumy pro pašeráky (asi 3 tisíce Euro) a ohrožuje kvůli tomu sebe i rodinu? To je přinejmenším dost diskutabilní, jestli pomáhat někomu, kdo se chová zištně, není v přímém ohrožení života a pomocí mu vlastně spíš uškodíš, rovněž i celé společnosti (vybudíš nereálná očekávání, ohrozíš další kteří budou zbytečně riskovat, snížíš jejich odpovědnost za sebe, snížíš bezpečnost a pocit sounáležitosti ostatním, podpoříš mafii a nelegální chování atd. - vždyť na masové migraci skončila nejedna civilizace).
Velkou část našich daní sežere sociální záchytná síť, ze které si většina z nás ukousne leda při nemocenské nebo v důchodu a je tak těžce v mínusu a pomáhá tím všem okolo. Stát z našich daní (každý Čech odevzdá státu asi 44 % platu), zaplatil v letech 2015-2019 jen v rámci projektu MV "Pomoc na místě" 779 milionů Kč a podpořil skoro 600 tisíc lidí. Jenom v tom krizovém roce 2015 dala ČR na rozvojovou pomoc 5 miliard Kč. V jednom jordánském uprchlickém táboře máme dokonce děkovnou ceduli. Na různé projekty tekly i další desítky a desítky milionů korun. Pomoc je tedy do značné míry institucionalizovaná (je za tím dlouhý vývoj), což Češi včetně věřících pravidelně potvrzují svým hlasováním při volbách. Komu to nestačí, tak další miliardy tečou přes různé charitativní organizace, kde i já už pěkných pár korun poslal na osla do Afriky, za nákup misijních kalendářů nebo fair trade výrobky (o dalších charitách pro tuzemské občany nemluvě).
A hlavně - každá pomoc nemusí a ani nemůže končit tím, že si křesťan vezme domů někoho, kdo jde právě kolem, aby měl vyšší životní úroveň nebo udělal smutné oči do médií, to je přímo nebezpečný nesmysl. Ani Samaritán nepomohl poutníkovi tak, že se o něj staral do konce života, ale pomohl mu z nejhoršího, aby se postavil na vlastní nohy. Kupodivu z křesťanského hlediska je ve věci uprchlíků logičtější pomáhat těm největším chudákům, co ani nejsou schopni opustit oblast bojů či okolí, což kupodivu děláme (konkrétně programově právě v Jordánsku, částečně v Libanonu). Takže nesuď a nebudeš souzen. Navíc kdo jde do pekla a kdo ne je jaksi na Bohu, který život každého jednotlivce dobře zváží a ne na tobě a tvém výkladu několika částí písma vytržených z kontextu a otrocké aplikaci na realitu. Trochu pokory.
PS: Z katolického hlediska za hříchy druhých odpovědnost neneseme. Máme ale odpovědnost za to, zda jsme něčemu mohli zabránit či nemohli. A pokud jednáte tak naivně a totálně bez rozmyslu tak, že způsobíte více škody než užitku, tak vězte, že křesťan má používat nejen srdce, ale i hlavu.Skrýt celý příspěvekPodobné je to s tím nastavením druhé tváře. kdo to udělá, dostane po hubě opakovaně. Možná mu to dělá jakousi masochistickou radost, ale jinak to žádný užitek nemá.
Podobné je to s tím nastavením druhé tváře. kdo to udělá, dostane po hubě opakovaně. Možná mu to dělá jakousi masochistickou radost, ale jinak to žádný užitek nemá.
Je hezké jak nám pan europoslanec vysvětlil, že ten jejich trojspolek je jediný proti přerozdělování migrantů. Jen se mohl ještě zmínit proč jeho stranická kolegyně z ...Zobrazit celý příspěvek
Je hezké jak nám pan europoslanec vysvětlil, že ten jejich trojspolek je jediný proti přerozdělování migrantů. Jen se mohl ještě zmínit proč jeho stranická kolegyně z europarlamentu tak zoufale hledá syrské sirotky, které by k nám chtěla přivézt.
A vysvětlení, že musíme podpořit Maroko, protože tam západ prodává víc zbraní je taky dobrý. Co na tom, že Maroko Západní Saharu okupuje.
Jinak souhlasím s ostatními, že takovéhle články sem nepatří.Skrýt celý příspěvekPolitické reakce jsou sice důležité, ale většinou je jejich sdělovací hodnota rovná nule. Já bych zde radši uvítal článek o výzbroji Marocké a Alžírské armády, která ve většině ...Zobrazit celý příspěvek
Politické reakce jsou sice důležité, ale většinou je jejich sdělovací hodnota rovná nule. Já bych zde radši uvítal článek o výzbroji Marocké a Alžírské armády, která ve většině případů ukáže politické směřování jednotlivých států. Např. Maroko disponuje nejmodernější Západní technikou jako jsou vrtulníky Apache Guardian a Alžírsko má zas velké množství Ruských T-90SA, Pantsir-S1, S-400, rakety Iskander-E či Rudočínský raketový systém SR-5 a PVO HQ-9.
V širší míře kontextu by pak měla být pro EU a USA podpora Maroko stěžejní záležitostí, protože porážka Alžírska je dobrý způsob jak vyhnat RF a ČLR s velké části S Afriky. Vzhledem k vzdálenosti obou zemí od Evropského prostoru by pak mělo cenu přemýšlet o přímé intervenci, jakožto pojistce dosažení výše zmíněných cílůSkrýt celý příspěvekPrůnik evropských armád a nedej bože Francie do Alžíru, by měl za následek růst džihádistických skupin a dopadlo by to snad ještě hůř, než v Afghánistánu. V okamžiku by se ...Zobrazit celý příspěvek
Průnik evropských armád a nedej bože Francie do Alžíru, by měl za následek růst džihádistických skupin a dopadlo by to snad ještě hůř, než v Afghánistánu. V okamžiku by se zapomnělo na Maroko a prvotní cíl by bylo opětovné vyhnání Francie z Alžíru a rozpad státu....tzn., další migrační vlny do Evropy. Lepší je dodávat zbraně tak, aby se uchoval status quo a žádná válka nenastala.Skrýt celý příspěvek
A k tomu připočtěte 5 mil. obyvatel Francie s alžírským původem a 1,5 milionu marockým tamtéž! To by se také mohla v popel proměnit celá Francie, nebo alespoň její jižní část! V ...Zobrazit celý příspěvek
A k tomu připočtěte 5 mil. obyvatel Francie s alžírským původem a 1,5 milionu marockým tamtéž! To by se také mohla v popel proměnit celá Francie, nebo alespoň její jižní část! V tomto případě ať je to našlapování lehké, jako v minovém poli!Skrýt celý příspěvek
No ale pozor ,ti jak říkáte obyvatelé Francie s alžirskym původem jsou ,,pied noirs,, tedy většinou jejich potomci.Tedy ne Arabové ,francouzští obyvatelé Alžírska kteří odešli do ...Zobrazit celý příspěvek
No ale pozor ,ti jak říkáte obyvatelé Francie s alžirskym původem jsou ,,pied noirs,, tedy většinou jejich potomci.Tedy ne Arabové ,francouzští obyvatelé Alžírska kteří odešli do Francie po rozhodnutí De Gaulla opustit Alžírsko.Jenom do Provence jich během půl roku tehdy přišlo milion.Skrýt celý příspěvek
Informační hodnota uvedeného článku se limitně blíží nule. Je nutné je zde na toto fórum dávat? Více informací člověk nalezne v pokládaných otázkách. Chápu autorovou snahu se ...Zobrazit celý příspěvek
Informační hodnota uvedeného článku se limitně blíží nule. Je nutné je zde na toto fórum dávat? Více informací člověk nalezne v pokládaných otázkách. Chápu autorovou snahu se dobrat informací, kam asi směřuje jednání EU, ale nechce se mi věřit, že tito lidé rozhodují o jejím směřování.Skrýt celý příspěvek
Souhlasím, je to naprosto bez nějaké informační hodnoty. Měl jsem možnost se osobně setkat se Zdechovským a jsem si na 90% jistý, že tyhle řeči sepslo nějaké PR oddělení KDU-ČSL. ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím, je to naprosto bez nějaké informační hodnoty. Měl jsem možnost se osobně setkat se Zdechovským a jsem si na 90% jistý, že tyhle řeči sepslo nějaké PR oddělení KDU-ČSL. Např. důvod proč podporovat Moroko a ne Alžírsko je, protože Alžírsko nakupuje zbraně od Číny a Ruska. Nemyslím si, že by měla být podpora v případě konfliktu postavená na takovém argumentu.Skrýt celý příspěvek
Maroko bolo vždy viac vnímané ako relatívne civilizovaná krajina blížiaca sa štandardom európskeho typu. Alžírsko bolo skor zanedbanou kolóniou kde si Francúzi spravili atómovú ...Zobrazit celý příspěvek
Maroko bolo vždy viac vnímané ako relatívne civilizovaná krajina blížiaca sa štandardom európskeho typu. Alžírsko bolo skor zanedbanou kolóniou kde si Francúzi spravili atómovú strelnicu. Ale hlavne sa treba pozrieť na mapu a zistíš, že Maroko je pre Európu strategickým partnerom kvôli prieplavu.Skrýt celý příspěvek
Alžírsko bylo až do odchodu Francouzů jedním z departamentů Francie a tedy žádná kolonie, ale rovnocenná součást Francouzské republiky. O nějakém zanedbávání se vůbec nedá ...Zobrazit celý příspěvek
Alžírsko bylo až do odchodu Francouzů jedním z departamentů Francie a tedy žádná kolonie, ale rovnocenná součást Francouzské republiky. O nějakém zanedbávání se vůbec nedá mluvit.Zaostávání začalo po převzetí vlády levicovou vládou Lidové fronty za širokého přispění krvavých útoků levicových teroristů.Dnes se situace opakuje,jen se cílem muslimských teroristů stala vládnoucí ona levicová Lidová fronta ,která teď zažívá to ,co alžíršti Francouzi před 60 lety..Skrýt celý příspěvek
Tak jednoduché to není. Plán v 50. letech byl, že Alžírsko zůstane součástí Francie i poté, co Maroko a Tunisko dostaly samostatnost. (I díky tomu připadla Alžírsku francouzská ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jednoduché to není.
Plán v 50. letech byl, že Alžírsko zůstane součástí Francie i poté, co Maroko a Tunisko dostaly samostatnost. (I díky tomu připadla Alžírsku francouzská Sahara s ropou a plynem.)
No a z Alžírska se do EU tahá ropa a plyn. Takže strategické je Alžírsko asi víc než Maroko.
Jiná věc je, že Alžírsko už od doby svého vzniku mělo dobré vztahy se SSSR, budovalo jistou formu socialismu a pak mělo stejně dobré vztahy s Ruskem.Skrýt celý příspěvek
Nevím, jestli nepřeceňujete PR oddělení KDU :D ... myslím, že ti mají celkem dost starostí s domácí scénou, natož aby se vyznali v této problematice. Jak jsem psal výše, někde jsem ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, jestli nepřeceňujete PR oddělení KDU :D ... myslím, že ti mají celkem dost starostí s domácí scénou, natož aby se vyznali v této problematice. Jak jsem psal výše, někde jsem četl, že Zdechovský o této oblasti má hodně znalostí, ale nevím, kde jsem to už viděl. :/Skrýt celý příspěvek
/Nemyslím si, že by měla být podpora v případě konfliktu postavená na takovém argumentu./
Naopak. Případná podpora by měla být založena přesně na takových věcech./Nemyslím si, že by měla být podpora v případě konfliktu postavená na takovém argumentu./
Naopak. Případná podpora by měla být založena přesně na takových věcech.
No a co po těch politicích teda vlastně jako chcete? Je to europoslanec, takže nějakej vliv má. Úměrnej počtu europoslanců a síly frakcí (pan Zdechlovský je v tý nejsilnější ...Zobrazit celý příspěvek
No a co po těch politicích teda vlastně jako chcete? Je to europoslanec, takže nějakej vliv má. Úměrnej počtu europoslanců a síly frakcí (pan Zdechlovský je v tý nejsilnější myslim), takže má smysl se ptát... Nevim jestli by AN dostali rozhovor od komisařů :-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...