Zdeňka Kovaříková

     
Stránka 1 z 3

Jiří Padevět: V historii se ustupování zlu nikdy dlouhodobě nevyplatilo

„Rusko nevede válku proti Ukrajině, ale proti Západu. Rusko chce euroamerickou civilizaci rozvrátit a zničit. Nejde mu o územní nebo surovinové zisky, jde mu prostě o prosazení ruského světa. Světa, ve kterém na rozdíl od euroamerické civilizace jedinec neznamená vůbec nic, ve kterém rozhoduje právo silnějšího, ve kterém se lež tváří jako pravda a ve kterém je jedinou hodnotou moc. Na Ukrajině hraje Putin o čas, protože lidské i materiální zdroje Ukrajiny jsou omezenější než ty ruské. I proto je tak nesmírně důležitá pomoc Západu. V historii se ustupování zlu nikdy dlouhodobě nevyplatilo, byť samozřejmě boj se zlem přináší oběti. Když poslouchám ty, co „chtějí mír“, vždycky si vzpomenu na Jana Zelenku Hajského, jednoho z hlavních podporovatelů operace Anthropoid. Když odboj zjistil, co Jan Kubiš s Jozefem Gabčíkem mají za úkol, část odbojářů s provedením útoku na Reinharda Heydricha ostře nesouhlasila. Jedním z reprezentantů této skupiny byl Ladislav Vaněk (po válce spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti). Jan Zelenka Hajský mu řekl: „Můžeš nesouhlasit, ale kliď se z cesty.“ Takže pokud někdo „chce mír“ tím způsobem, že odmítá dodávky válečného materiálu zemi napadené agresorem, ať si myslí, co chce, ale ať se klidí z cesty těm, kteří pro skutečný mír opravdu něco dělají,“ říká v rozhovoru pro Armádní noviny historický badatel a spisovatel Jiří Padevět.

Ondřej Kundra: Válka probíhá nejen vůči Ukrajině, ale vůči celé Evropě, je nutno maximálně investovat do obrany

„Putinovy útoky na Evropu již překročily intenzitu hybridní války. Je nutno si uvědomit, že Rusko nechce skončit Ukrajinou, ale chce obnovit své hranice minimálně v hranicích bývalého Sovětského svazu. Rusko chce prostě zpět své dřívější impérium, a pokud by se mu tohoto cíle podařilo dosáhnout, tak by to pro nás znamenalo ztrátu nejen svobody, ale mnohdy i životů našich blízkých, které milujeme“, říká v rozhovoru pro Armádní noviny investigativní novinář Ondřej Kundra.

Jakub Szántó: Izrael proti vedení Hamásu aktivoval legendární jednotku „odplaty“ Kidon

„Po Hamásu, a to včetně jeho zahraničního vedení, které je v exilu v Libanonu, v Turecku a Kataru, Izrael nekompromisně půjde. Hovoří se o tom, že byla aktivovaná legendární jednotka Kidon, což je jednotka, která vznikla v roce 1972 po teroristických útocích proti izraelským sportovcům na olympiádě v Mnichově, a je to jednotka, která existuje s cílem likvidovat špičky teroristů i mimo, tedy řekněme i v oblastech, které nejsou na dosah izraelské armádě. Hamás se přepočítal. Očekával, že se do boje proti Izraeli aktivně masivně zapojí i jeho další spojenci z islamistické protiizraelské internacionály, což se nestalo, a Hamás nyní bojuje o svou vlastní existenci, což je pro něj velice problematická věc. Bude proto kopat na všechny strany a jeho největší zbraní je a bude počet civilních obětí v Gaze, ať už to bude odpovídat realitě nebo bude Hamás tyto počty přehánět“, říká v exkluzivním rozhovoru pro Armádní noviny novinář a válečný reportér Jakub Szántó.

Lukáš Visingr: Izraelci neodpouštějí a nezapomínají. Nikdy.

„Mentalita celého Středního východu je o tom, že se tam respektuje jedině síla. Izrael se říjnovým brutálním útokem Hamásu nezhroutil, naopak se dokonale sjednotil a s drtivou odvetou nepřestane, dokud ji kompletně nedokončí. Mnoha Izraelcům se v hlavě sepnul spínač, který se nesepnul od holokaustu. Nikdy od holokaustu totiž nezemřelo tolik Židů za jediný den jako 7. října 2023. Toto bude mít velké následky a tyto následky ve finále ponese i íránské vedení, protože to je kořen toho všeho zla. Írán dlouhodobě podporuje síly, které stojí proti Izraeli, a to včetně Hamásu. Izraelci neodpouštějí a nezapomínají. Nikdy“, říká v exkluzivním rozhovoru pro Armádní noviny vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech

Letošní ukázka na Tankovém dni byla velmi dynamická, nad pozemní technikou létala jak historická letadla, tak i armádní vrtulník Mi-24/35, ukázka střídala ukázku, vše v plynulém sledu. Toto vše ...

Richard Stojar: Wagnerova skupina je i na ruské poměry velmi specifická

„Vznik Wagnerovy skupiny není detailně znám, nejčastěji je kladen do souvislosti s konfliktem na Ukrajině v roce 2014 a spojován s osobou Dimitrije Utkina. Je to však velmi pravděpodobné, neboť Wagnerova skupina byla od počátku svého vzniku evidentně řízena ruskou GRU a jak na východní Ukrajině, tak později na africkém kontinentu realizovala své aktivity v souladu se zájmy ruského vedení, a Dimitrij Utkin je v tomto směru spojovacím článkem, neboť k organizaci přešel právě od speciálních sil GRU. Jevgenij Prigožin se s velkou pravděpodobností ke skupině připojil až později, resp. ji fakticky převzal a díky svým dalším aktivitám jí mohl poskytnout image obchodního projektu a poskytnou „lepší krytí“ jejích externích aktivit. I nadále však lze patrně mluvit o dominantní roli GRU v jejím působení“, říká v rozhovoru pro Armádní noviny vojenský analytik Richard Stojar.

Kudrna Ladislav: Bagatelizaci komunistického režimu považuji za velmi nebezpečný precedens

„Odpověď na otázku, kde končí věda a začíná ideologie, potažmo demagogie, je odpověď za milion. Zásadní roli v tomto ohledu představuje školský systém, vlastní rodina a v neposlední řadě historická obec, která by měla veřejnosti předkládat nezdeformovaný pohled na minulost, a to nikoliv na základě ideologie, ale poctivého archivního výzkumu. Výklad dějin nesmí být černobílý, protože ideologizace dějin vždy vede k ohrožení svobody a demokracie. Proto považuji za zcela skandální, aby byl komunistický režim předkládán dětem očima komunistů. Projevy takovéhoto revizionismu považuji za nebezpečné pro demokratický vývoj naší společnosti“, říká v rozhovoru pro Armádní noviny historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů doc. Ladislav Kudrna.

REPORTÁŽ: Protiatomový kryt s kódovým označením 10 – Z

Kryt se nachází v centru Brna na Husově ulici vytesaný do skály pod hradem Špilberk. Prohlídka chladného podzemního krytu, jehož celoroční teplota je ustálena na 14 ̊C, a v něm vystavených ...

DAVID SVOBODA: Strategickým cílem Západu má být nestabilní Rusko

„Rusko nastoupilo cestu ke změně mezinárodního řádu a klimatu. Podle mě třetí světová válka začala, ale je jedno, jak tomu chceme říkat. Bezprostředně ji pocítíme až za dvou podmínek: pokud Západ Ukrajinu opustí, půjdeme do pěti let válčit o Pobaltí a z toho už se NATO nevyvlékne. A také pokud se Čína vrhne na Taiwan. O obojím se rozhoduje na ukrajinských bojištích a rovnou řeknu: pokud naše indolence zaviní, že agresor získá druhý dech, bude to pro nás spravedlivý trest,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Armádní noviny ukrajinista a historik David Svoboda.

Petr Pelikán: Loajalita Súdánců je vždy vůči pokrevní třídě, nikoli vůči státu

„Súdán je obrovský stát. Před odtržením Jižního Súdánu to byl největší stát Afriky. V jeho hranicích žije mnoho etnik, která nemají vzájemně mnoho společného. Jsou tam stovky různých kmenů, kdy jeden kmen může čítat až milion osob. A mentalita Súdánců uznává pouze jedinou loajalitu, a to vůči svému rodu, klanu a kmenu“, říká v rozhovoru pro Armádní noviny orientalista Petr Pelikán.

Petr Pelikán: Vztahy Íránu a Ruska nejsou vynikající, jedná se o pragmatičnost bez vzájemných sympatií

„Na Blízkém východě nepřevládají jednoznačně protiruské názory. Jsou zde rozšířené antipatie vůči USA a masivní americká podpora Ukrajině se vykládá jako jejich vměšování, což je něco, s čím mají na Blízkém východě dost přímých zkušeností. Ruská argumentace se jim pak přijímá snadněji. Na rozdíl od nás také na Blízkém východě nemají pocit, že by se jich konflikt bezprostředně týkal, takže ho sledují a komentují daleko méně. Pro mnoho zemí je válka na Ukrajině jen jednou z mnoha dalších, které ve světě neustále probíhají. Máme utkvělou představu, že každý, kdo aktivně nevstupuje do konfliktu na naší straně, je proruský, a stavíme se k němu nepřátelsky. Ale například vztahy Íránu a Ruska nejsou nijak vynikající, jen se momentálně vzájemně potřebují z nedostatku jiných možností“, říká v rozhovoru pro Armádní noviny orientalista Petr Pelikán.

DAVID SVOBODA: Putin rozpoutal válku vůči Ukrajině kvůli svému svéráznému chápání historie

„Příklon Ukrajiny k Západu v Moskvě vyhodnotili jako historické kacířství: Ukrajinu si totiž Rusko privatizuje coby „kolébku ruské státnosti“. Když Rusové vtrhli na Ukrajinu, napřed se snažili světu prodat příběh o neexistujícím národu a neexistující zemi, pak se vrátili k osvědčenému tvrzení, že Ukrajinci nejsou žádní svatoušci, že za války zabíjeli Poláky a měli přeci „toho Banderu“. Tomuto se říká weaponizace historie. Weaponizace historie se dá shrnout do poučky, že děláte-li svinstvo, odveďte pozornost poukazem na dávno nepodstatné minulé děje. Bandera byl terorista a bojovník za svobodnou Ukrajinu v jednom, žádný demokrat, avšak ke konci soupeř toho nejhoršího, co 20. století přineslo – nacismu a komunismu. Banderu nelze pochopit, pokud nechápeme dobu, v níž působil“, říká v exkluzivním rozhovoru pro Armádní noviny ukrajinista a historik David Svoboda.

Stránka 1 z 3