Zdvojnásobí Japonsko vojenské výdaje?

-
15. 10. 2021
-
39 komentářů
-
Jan Grohmann
Poslední říjnový den proběhnou v Japonsku 49. parlamentní volby. Jednoznačně největší šanci na vítězství má vládnoucí Liberálně demokratická strana (LDP). Ta ve volební kampani mimo jiné slibuje zdvojnásobení vojenských výdajů a pokračující investice do jaderné energie.
Po druhé světové válce přijatá japonská pacifistická ústava zakazovala své zemi vlastnit útočné zbraně, jako jsou letadlové lodě, balistické rakety nebo jaderné zbraně. Stejně tak se Japonsko zavázalo neexportovat žádné své zbraňové systémy.
To vše jsou dobře známé věci. Japonsko ale stojí před vážným bezpečnostním rozhodnutím – Čína nad očekávání rychle ekonomicky a vojensky sílí. O schopnostech Číny, víc než cokoliv jiného, vypovídá následující údaj – Čína každý rok na vodu spustí vojenská plavidla o stejné tonáži, jako má polovina britského námořnictva. To říká o čínských politických, ekonomických, vědeckých, organizačních a vojenských schopnostech vše potřebné.
Podle průzkumu veřejného mínění z prosince 2020 86 % Japonců označuje Čínu jako hlavní hrozbu pro Japonsko. Na druhém místě byla Severní Korea (82 %). Svůj názor pro průzkum deníku Nikkei vyjádřilo 1696 respondentů.
Vládnoucí LDP se tak odhodlala k nebývalému kroku – jedním z předvolebních slibů je zvýšení obranných výdajů z 1 % na 2 % HDP, což odpovídá 100 miliardám dolarů (2,19 bilionu Kč) a požadavkům Spojených států kladených na země NATO.
Třetí nejsilnější ekonomika světa tak může mít třetí největší vojenský rozpočet na světě – minimálně o třetinu větší, než je ten ruský.
Prolomilo by se pravidlo premiéra Miki Takeo (LDP) z roku 1976, podle kterého Japonsko nemá vydávat na obranu více než 1 % HDP, aby se znovu nestalo vojenskou velmocí. Pravidlo oficiálně přestalo platit v roce 1986, ale k prolomení jednoprocentní hranice nikdy nedošlo.
Podle tiskové agentury Reuters ale v dohledné době nedojde k tak skokovému nárustu – ostatně japonské ozbrojené síly dvojnásobný rozpočet okamžitě nedokážou využít. Jde ale o jasné potvrzení vůle Tokia výrazně zvyšovat vojenské výdaje. Tímto krokem chce LDP rovněž získat veřejnou legitimitu k navyšování vojenských rozpočtů.
Japonci se nejvíce obávají čínského záboru sporného souostroví Senkaku, odkud mohou Číňané ohrožovat i Okinawu, kde mimo jiné leží americká vojenská základna. Čína to pochopitelně nedělá z nějaké „šílené nenávisti“ ale z čistě racionálních geopolitických důvodů. Po záboru může Peking na ostrovech postavit vojenské základny, letiště, rozmístit balistické rakety a prostředky protivzdušné obrany. Tím zásadně omezí případnou pomoc Tchaj-wanu ze strany Spojených států a Japonska, omezí schopnost Američanů operovat v oblasti, vyvine tlak na Okinawu, zvýší čínské národní sebevědomí, uštědří Japonsku významnou morální ránu atd.
Konečným cílem Číny je vyhnat Američany z Jihočínského moře a jednoduše řečeno začít v oblasti plně podle vlastní vůle a zájmů určovat, jak mají věci probíhat. Hlavním soustem je Tchaj-wan, který je mimo jiné největším výrobcem čipů na světě. Patří mu na světě 50% podíl. Dlouhodobou teoretickou hrozbou (zejména z amerického a japonského pohledu) je ztráta tzv. prvního řetězce ostrovů (First Island Chain), který přirozeně brání vstupu Číny do Tichého oceánu. Nyní je tento řetězec po kontrolou Spojených států a spojenců z Filipín, Tchaj-wanu a Japonska. Pokud Čína řetězec ostrovů získá, dostane nejen volný přístup do Tichého oceánu (čímž ohrozí další americké pozice) ale může také kontrolovat obchodní trasy mezi Evropou a východní Asii.
Že nejde o plané hrozby dokazují nedávné manévry čínského letectva kolem Tchaj-wanu. Čína také podle posledních zpráv modernizuje tři vojenská letiště ležící 150 až 300 kilometrů od Tchaj-wanu.
Japonsko má tedy více než dostatek důvodů začít mohutně investovat do svých ozbrojených sil. V opačném případě bude Japonsku hrozit (a samotná „hrozba“ je skvělý nástroj k vyjednávání) ztráta uzemní celistvosti, postupné počínšťování nejjižnějších japonských ostrovů nebo zdražení exportu japonského zboží do Jihovýchodní Asie, Indie a Evropy.
Prudký nárůst vojenského rozpočtu jistě významně mocensky posílí japonský vojenský průmysl (a tedy i vliv „armády“ na japonskou politiku) a urychlí budování klíčových vojenských schopností – obojživelné operace, vesmír, letectvo a námořnictvo.
Sanae Takaichi, šéfka LDP a kandidátka na premiérské křeslo, kterou média s oblibou přezdívají „Železná lady“ po vzoru Margaret Thatcherové, uvedla, že zvýšení rozpočtu na 2 % HDP umožní zejména zavedení zbraní dlouhého dosahu. Cílem je možnost zasáhnout na velkou vzdálenost čínské vojenské základny. Nemusí jít však nutně o kinetických útok a o balistické střely.
„Demonstrujeme své odhodlání bránit životy, majetek, území, teritoriální vody, vzdušný prostor, suverenitu a národní čest Japonců,“ řekla na nedávné tiskové konferenci Takaichi. „Nabízíme politiku, jejíž výsledkem bude pevná diplomacie a silnější obranné kapacity.“
Zdroj: Japan Today, Reuters, Opex360
Související články
Japonsko převzalo první konvertoplány V-22B Osprey
Minulý týden na mariňáckou základnu Iwakuni (Marine Corps Air Station Iwakuni) v Japonsku dorazily ...
-
11.05.2020
-
22 komentářů
-
Jan Grohmann
Tanky, houfnice a stíhače tanků pro japonskou armádu
Japonské ministerstvo obrany letos nakoupí nové tanky Typ 10, kolové stíhače tanků Typ 16 a ...
-
15.05.2020
-
73 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Rusko a Japonsko se stále přou o Kurilské ostrovy
Na pozadí „viditelných“ konfliktů v Africe nebo na Středním a Blízkém východě probíhá spíše ...
-
10.09.2021
-
3 komentářů
-
Jan Feryna
Americké F-35B Lightning II přistály na japonské letadlové lodi JS Izumo
Dvě víceúčelové stealth stíhačky F-35B Lightning II americké námořní pěchoty (USMC) přistály na ...
-
06.10.2021
-
19 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Hlavne by mohli uvolnit zbrojni produkci exportu, verim ze by tezce vydelavali.
Hlavne by mohli uvolnit zbrojni produkci exportu, verim ze by tezce vydelavali.
Mimo peněz by to mohlo mít přínos k vlastním bezpečnostním zájmům, když by se dokázali dostat na trh do zemí, které s Čínou sousedí. Prakticky všechny sousedící země mají z Číny ...Zobrazit celý příspěvek
Mimo peněz by to mohlo mít přínos k vlastním bezpečnostním zájmům, když by se dokázali dostat na trh do zemí, které s Čínou sousedí. Prakticky všechny sousedící země mají z Číny strach, jen některé to dokáží veřejně přiznat. Toho by se dalo využít.Skrýt celý příspěvek
Mám pocit, že už to upravili a mohou zbraně dodávat státům, které jsou schopny bránit japonské obchodní trasy. Nebo tak nějak to tam bylo :)
Mám pocit, že už to upravili a mohou zbraně dodávat státům, které jsou schopny bránit japonské obchodní trasy. Nebo tak nějak to tam bylo :)
S Vietnamem podepsaly v létě dohodu o výměně vojenských technologií a spolupráci, takže minimálně jeden stát tu je + Japonsko neoficiálně dodávalo nějaké vojenské technologie i ...Zobrazit celý příspěvek
S Vietnamem podepsaly v létě dohodu o výměně vojenských technologií a spolupráci, takže minimálně jeden stát tu je + Japonsko neoficiálně dodávalo nějaké vojenské technologie i TaiwanuSkrýt celý příspěvek
zatial jediny realny obchod "defence" by mal byt predaj namornych lietadiel US-2 Indii, za hm dotovanu cenu s ohladom na spolocne zaujmy proti Cine. otazka exportu zbranovych ...Zobrazit celý příspěvek
zatial jediny realny obchod "defence" by mal byt predaj namornych lietadiel US-2 Indii, za hm dotovanu cenu s ohladom na spolocne zaujmy proti Cine. otazka exportu zbranovych systemov je v japonsku stale velmi citliva, na strane druhej je patrna snaha nadviazat blizsiu vojensku spolupracu s krajinymi ako India, Indonezia, Filipiny, Vietnam a Juzna Korea ako protivahu proti coraz agresivnejsej Cine.Skrýt celý příspěvek
Jako rezidentní japanista a jako někdo, kdo v Tokiu momentálně bydlí, se k tomuto celkově vyjádřím. I když, jelikož mám hodně starostí s příspěvkem na konferenci, jsem si říkal, že ...Zobrazit celý příspěvek
Jako rezidentní japanista a jako někdo, kdo v Tokiu momentálně bydlí, se k tomuto celkově vyjádřím. I když, jelikož mám hodně starostí s příspěvkem na konferenci, jsem si říkal, že to vynechám.
Zaprvé bych autorovi článku doporučil dva typy: zaprvé, kontrolujte si, které jméno je jméno a které příjmení: Japonština uvádí výhradně příjmení jako první, ale angličtina opačně, takže může dojít k zaměně: máte sice Sanae Takaichi (jméno-příjmení), ale máte Miki Takeo (příjmení-jméno). Doporučuju kontrolovat. Další je otázka transkripce: já osobně preferuju českou, protože pak lidi ví, jak se to čte, Tedy Takaiči, ale chápu, že přejímáte anglický zápis, v tom případě se toho držte.
Ok, takže nejdřív začnu malým exkurzem do japonské politiky. Japonsko je země, kde fakticky vládne jenom jedna strana: pravicová LDP (japonsky Džimintó, v posledních desetiletích v koalici s "buddhistickými demokraty" ze strany Kómeitó). Zatímco amerika má systém dvou stran, v japonsku mají systém 1,5 strany (výraz doc. Sýkory) - LDP a zbytek. V tomhle bylo historicky pár výjimek (socialisté okolo roku 90, demokraté okolo roku 2011), ale většinou je to tak. Zároveň díky převážně anglo-americkému volebnímu systému, vlastně lidi nevolí stranu, ale volí jednotlivé lidi, což vede k tomu, že existují mezistranické frakce, které jsou si navzájem bližší než jiné frakce v rámci LDP.
Já jsem ty volby v LDP sledoval v televizi, a mám pocit, že tu Takaiči jsem slyšel v projevu - mluvila hlavně o sociálních otázkách (jsem si říkal "ah, takhle hezky japonsky bych chtěl umět taky). Každopádně, ona je členka pravicové frakce, stejně jako Nihon keizai šinbun (Japonské hospodářské noviny), onen denník Nikkei. Tyto informace bych tedy interpretoval z tohoto úhlu.
Co se týče toho, do jaké míry Čína je vnímána jako hrozba - z mého okolí bych řekl, že docela jo. Zároveň je ale nová Kišidova vláda vnímána jako někdo, kdo vlastně jenom pojede furt to samé bez toho, aby změnili něco "pro obyčejné lidi". No, uvidíme, jak Kišida zachrání vládu pro LDP po (překvapivě) nepopulární "covidové" Sugově vládě.
Co se rozšíření rozpočtu pro obranu týče, myslím, že jsem už jinde říkal, že i v minulosti se schovávaly peníze na obranu do jiných kapitol, jde tedy z části o legitimizaci už fungující praxe. Co se číny týče, tak v médiích je tady myslím docela cítit neklid, takže se tomu ani nedivím. Japonci jsou více méně pacifisti (nebo aspoň chtějí být vnímáni jako pacifisti), ale to neznamená, že by takový krok vyvolal velkou nevoli - i když by to asi posílilo ten pocit, že "na obyčejné lidi se nemyslí" a přihrálo to nějaké hlasy japonským komunistům, ale to je spíš okrajová záležitost. Ale musím říct, že komunisti mají hezké plakáty.
Co se základen týče, co tady někdo zmiňoval - to je šíleně hutné téma, kterého se dotýká má nedávná publikace, takže si kdyžtak kupte Nový Orient :D, mám tam článek o Okinawě (ono to není tak, že "na Okinawě je americká základna", 25% plochy ostrova jsou americké základny!!! což má dost silný vliv na místní kulturu). Jinak celkově si myslím, že přes deklarovaný pacifismus, kdyby se opravdu s Taiwanem něco semlelo, tak Číně válku vyhlásí USA a Japonsko následně na základě spojenecké smlouvy taky. Že jak v japonském námořnictvu, tak v armádě na takový scénář existují přípravy je taky pravda - vím, že dochází k rozšiřování obojživelných schopností například. Jinak japonské obrněné síly jsou soustředěné na Hokkaidu jako obrana proti Rusku.
Celkově, jestli taková změna nastane závisí na výsledku příštích voleb a ne v tom, kolik LDP dostane hlasů (ono to bude jako vždycky), ale kteří konkrétní lidé v kterých konkrétních okrscích uspějí a jak. V japonské politice jsou docela časté veletoče založené na tom, která frakce si co prosadí, je to výrazně větší bordel než u nás, ale zase je to takové hezky civilizované a nikdo si moc nenadává.Skrýt celý příspěvekS tim poradim jmena a prijmeni je to poucna zprava, diky. Doufam, ze Milos Hubacek ve svych valecnych knihach psal poradi spravne a ze treba Čuiči Nagumo, ktery vyhorel u Midwaie, ...Zobrazit celý příspěvek
S tim poradim jmena a prijmeni je to poucna zprava, diky. Doufam, ze Milos Hubacek ve svych valecnych knihach psal poradi spravne a ze treba Čuiči Nagumo, ktery vyhorel u Midwaie, nebyl Nagumo Čuiči.Skrýt celý příspěvek
On je to dokonce Čúiči, s dlouhým ú, to je právě hlavní problém anglické (Hepburnovské) transkripce, oni jsou hrozně nedůslední v zapisování dlouhých samohlásek a pak to lidi čtou ...Zobrazit celý příspěvek
On je to dokonce Čúiči, s dlouhým ú, to je právě hlavní problém anglické (Hepburnovské) transkripce, oni jsou hrozně nedůslední v zapisování dlouhých samohlásek a pak to lidi čtou úplně blbě. Já rád říkám, že to je Ósaka a ne Osaka :D Pro čechy je japonština výslovnostně dost přívětivá, nejsou tam pro nás žádné hodně divné zvuky, takže proto ta česká transkripce je pro nás dobrá. Jinak já píšu typicky příjmení jako první a to proto, že se to pak líp hledá v japonštině, ale já taky píšu odborné práce o literatuře, takže to je trochu pro jiné čtenáře :DSkrýt celý příspěvek
pan Hubáček psal dlouhé ú, to akorát mě se to nechtělo na zařízení bez diakritiky psát, už mi stačila ta Č č. :-)
pan Hubáček psal dlouhé ú, to akorát mě se to nechtělo na zařízení bez diakritiky psát, už mi stačila ta Č č. :-)
Jo, to je přesně ten důvod, proč je nepíšou v tý anglický. Ona existuje i verze kde to píšou jako uu, ale ta je nějak nepopulární. (Já ale takhle píšu japonštinu na počítači)
Jo, to je přesně ten důvod, proč je nepíšou v tý anglický. Ona existuje i verze kde to píšou jako uu, ale ta je nějak nepopulární. (Já ale takhle píšu japonštinu na počítači)
A nechtějí Japonci přejít na psaní abecedou?
A nechtějí Japonci přejít na psaní abecedou?
To byly plány v padesátých letech, přejít na latinku, ale místo toho radši udělali skvělou reformu pravopisu. On by tím ten jazyk neuvěřitelně utrpěl a ani bychom tím nevyřešili ...Zobrazit celý příspěvek
To byly plány v padesátých letech, přejít na latinku, ale místo toho radši udělali skvělou reformu pravopisu. On by tím ten jazyk neuvěřitelně utrpěl a ani bychom tím nevyřešili náš problém tady: to nás Američani čtou nějak správněji díky tomu, že používáme latinku?Skrýt celý příspěvek
Pokud jim to vyhovuje, tak proč ne, ale v latince se by jejich jazyk lépe studoval. Stále mi to připadá, že k čtení jejich znaků potřebují každý svou QR čtečku.
Pokud jim to vyhovuje, tak proč ne, ale v latince se by jejich jazyk lépe studoval. Stále mi to připadá, že k čtení jejich znaků potřebují každý svou QR čtečku.
Jo, no, kana je jednoduchá, to jsem učil desetiletý děti během dvou lekcí, ale čínský znaky to je něco, co se člověk musí učit roky a roky. Navíc to není vůbec straightforward - ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, no, kana je jednoduchá, to jsem učil desetiletý děti během dvou lekcí, ale čínský znaky to je něco, co se člověk musí učit roky a roky. Navíc to není vůbec straightforward - typicky má každá poučka svoji výjimku a pak je z ní ještě výjimka. A ne že bych i já jako všechno uměl i po x letech. Ale takhle to dopadá, když váš systém psaní vymyslí banda šlechticů, kteří nemají na práci nic jiného než od rána do večera psát básničky...Skrýt celý příspěvek
Latinka je počítačové písmo a v době internetu a programování je výhoda používat univerzální písmo. Oni Japonci používají tuším tři různé typy písma, to mi nepřijde jako ...Zobrazit celý příspěvek
Latinka je počítačové písmo a v době internetu a programování je výhoda používat univerzální písmo.
Oni Japonci používají tuším tři různé typy písma, to mi nepřijde jako zjednodušení:)Skrýt celý příspěvek
Mortles napsal: "Zatímco amerika má systém dvou stran, v japonsku mají systém 1,5 strany"
To je zřejmě v japonsku oblíbený systém, připomíná mi to Nihon Ki-in a Kansai Ki-in :)Mortles napsal: "Zatímco amerika má systém dvou stran, v japonsku mají systém 1,5 strany"
To je zřejmě v japonsku oblíbený systém, připomíná mi to Nihon Ki-in a Kansai Ki-in :)Mimochodem ad LDP, pokud si dobře pamatuji, tak doc. Sýkora také říkal: "Liberálně demokratická strana není ani liberální ani demokratická a už vůbec to není strana". :)
Mimochodem ad LDP, pokud si dobře pamatuji, tak doc. Sýkora také říkal: "Liberálně demokratická strana není ani liberální ani demokratická a už vůbec to není strana". :)
Bylo by na čase. Amíci Čínu sami nedají.
Bylo by na čase. Amíci Čínu sami nedají.
Tu ani nejde o to či to USA dajú alebo nedajú bez podpory. Tu ide o to, že spoliehať sa na externú pomoc nikdy nie je zadarmo. Nikto nechce po vojne skončiť ako korisť alebo dlžník Zobrazit celý příspěvek
Tu ani nejde o to či to USA dajú alebo nedajú bez podpory. Tu ide o to, že spoliehať sa na externú pomoc nikdy nie je zadarmo. Nikto nechce po vojne skončiť ako korisť alebo dlžníkSkrýt celý příspěvek
Jenže v tomhle případě není jiná cesta. Celý svět si nechal Čínu přerůst přes hlavu. Teď už se budou jen snažit, aby se tenhle požár nerozhořel víc. A na neutralitu si v tého ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže v tomhle případě není jiná cesta. Celý svět si nechal Čínu přerůst přes hlavu. Teď už se budou jen snažit, aby se tenhle požár nerozhořel víc. A na neutralitu si v tého oblasti určitě nikdo hrát nebude. Potřebují se vzájemně.Skrýt celý příspěvek
Veď ja s tým súhlasím. Nemá zmysel sa hrať na pacifizmus a pritom mať 2 lietadlovky. To už je také smiešne, až trápne. A Japonsko si to zrejme uvedomuje. V prípade ostrého ...Zobrazit celý příspěvek
Veď ja s tým súhlasím. Nemá zmysel sa hrať na pacifizmus a pritom mať 2 lietadlovky. To už je také smiešne, až trápne. A Japonsko si to zrejme uvedomuje. V prípade ostrého konfliktu tiež nemôžu čakať čo s nimi bude. Majú na to právo sa brániť, nevidím problémSkrýt celý příspěvek
S tou "trapností" to chápete dost špatně. Naopak, veřejně přiznat odklon od článku 9 ústavy by byla ta nejtrapnější věc, co by se dala udělat. Dokud lze předstírat, že je všechno v ...Zobrazit celý příspěvek
S tou "trapností" to chápete dost špatně. Naopak, veřejně přiznat odklon od článku 9 ústavy by byla ta nejtrapnější věc, co by se dala udělat. Dokud lze předstírat, že je všechno v pořádku, japonci to tak budou dělat. Rádi o sobě přemýšlí jako o pacifistech (protože válka v jejich historické paměti z velké části neexistuje), jenomže pak je otázka, co přesně si pod tím představují. Zdá se, že dneska si většina lidí pod tím představuje, že nebudou hrozit vojenskou intervencí ve svých (mnohých) mezinárodních sporech, nikoli, jestli jí budou schopni. Prostě, dokud se to bude jmenovat "Sebeobranné jednotky" a ne "Armáda", tak je všechno v pořádku, naopak, kdyby se to přejmenovalo, tak by začal világoš.Skrýt celý příspěvek
Miroslav
Je nutné si uvědomit rozdíl mezi slovy pacifismus a pud sebezáchovy. Za projev pacifismu lze vnímat už jen to, že své zbraně neexportují.Miroslav
Je nutné si uvědomit rozdíl mezi slovy pacifismus a pud sebezáchovy. Za projev pacifismu lze vnímat už jen to, že své zbraně neexportují.Je pravda, že pozdější japonský premiér Nakasone a člen LDP již na začátku 50.let při svém pobytu na Harvardu podporoval při svých přednáškách rovnoprávnější vztahy s USA v oblasti ...Zobrazit celý příspěvek
Je pravda, že pozdější japonský premiér Nakasone a člen LDP již na začátku 50.let při svém pobytu na Harvardu podporoval při svých přednáškách rovnoprávnější vztahy s USA v oblasti obranných kapacit.
O třicet let později tyto cíle prosazoval v součinnosti s Reaganem.
Takže je patrné, že článek 9 zatím berou Japonci vážně.
Nebo to úspěšně předstírají.Skrýt celý příspěvek
Japonci nejsou neutrální, naopak, japonci (a především japonská pravice) rádi mluví o tom, že mají nejdéle trvající spojenectví na světě s USA. Jestli někdo pochybuje, že by ...Zobrazit celý příspěvek
Japonci nejsou neutrální, naopak, japonci (a především japonská pravice) rádi mluví o tom, že mají nejdéle trvající spojenectví na světě s USA. Jestli někdo pochybuje, že by japonci nevstoupili do války o Taiwan, tak to opravdu nemusí, ty jsou tam úplně jasní a všichni to ví, jenom se o tom nahlas nemusí moc mluvit...Skrýt celý příspěvek
Ze by Japonci sli branit Taiwan, ktery oficialne za samostatny neuznali, to se mi moc nezda. Stejne tak verim, ze Cinu si vykreslujeme agresivnejsi, nez ve skutecnosti je. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Ze by Japonci sli branit Taiwan, ktery oficialne za samostatny neuznali, to se mi moc nezda. Stejne tak verim, ze Cinu si vykreslujeme agresivnejsi, nez ve skutecnosti je. Ale pokuseni poroucet je urcite velke kdyz roste ekonomicke sebevedomi.Skrýt celý příspěvek
Navíc Japonsko má i nějaké formální spojenecké svazky s Taiwanem. Ale co se týká exportování vojenských technologií, tak zhruba před 2 měsíci došlo ke změně. Japonsko totiž ...Zobrazit celý příspěvek
Navíc Japonsko má i nějaké formální spojenecké svazky s Taiwanem. Ale co se týká exportování vojenských technologií, tak zhruba před 2 měsíci došlo ke změně. Japonsko totiž podepsalo dohodu o bezpečnostní spolupráci a výměně technologií s Vietnamem, který také cítí jak nebezpečná může ČLR býtSkrýt celý příspěvek
Tady nejde o to, jestli chtějí bránit samostatnost Taiwanu, pro ně je zásadní to, že Taiwan je sto kilometrů od Jonaguni a představuje hlavní "bránu" do oblasti jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Tady nejde o to, jestli chtějí bránit samostatnost Taiwanu, pro ně je zásadní to, že Taiwan je sto kilometrů od Jonaguni a představuje hlavní "bránu" do oblasti jejich strategického zájmu. Prostě nemohou přijmout fakt, že by číňani mohli lehce vyhrožovat jejich oceánskému prostoru (tedy, blokovat jejich obchod). Je to pro ně prostě zásadní oblast bez ohledu na historické reminiscence.
Co se Číny týče, tak co nám říkala třeba prof. Lomová, co ráda mluví o těchhle věcech do novin, tak Číňané mají pocit velmi podobný Výmarskému Německu, tedy že jim byla "vnucena" historicky nespravedlivá role. Rádi mluví o "století hanby", které má současná politika ukončit a napravit. To samozřejmě neznamená, že by zítra chtěli jít do války o Taiwan, ale je to reálná možnost, na kterou musí všichni hráči v regionu nějak reagovat. Prostě ať to znamená cokoli, Čína chce získat vůdčí roli na světové scéně, která by jí (dle čínské propagandy) měla právoplatně náležet. A není to nic nového, ta myšlenka "století hanby" myslím se datuje někam do období Maoismu, jenom teďka mají pocit, že s tím mohou něco dělat.Skrýt celý příspěvekrozumím, ale jak chcete válčit o ostrov, který neuznáváte za samostatný stát, ba naopak oficiálně připouštíte jeho přináležitost do pevninské Číny.
rozumím, ale jak chcete válčit o ostrov, který neuznáváte za samostatný stát, ba naopak oficiálně připouštíte jeho přináležitost do pevninské Číny.
Jura99: rozumím, ale jak chcete válčit o ostrov, který neuznáváte za samostatný stát, ba naopak oficiálně připouštíte jeho přináležitost do pevninské Číny. Jednoduše. Vůbec nejde ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: rozumím, ale jak chcete válčit o ostrov, který neuznáváte za samostatný stát, ba naopak oficiálně připouštíte jeho přináležitost do pevninské Číny.
Jednoduše. Vůbec nejde o stát (nebo jakekoliv zřízení) jménem Taiwan. Jde o kus skály v moři, které je příliš blízko vašemu území a které by v případě obsazení Čínou zásadně narušilo vaše ekonomické zájmy v oblasti - především obchodní trasy. Oni prostě nemůžou dovolit Číně vystoupit z toho malého prostoru u pobřeží dál. V případě Taiwanu by to odnesli především Taiwanci. Otázka je, zda-li by čínská odveta zasáhla i Guam, hlavní ostrovy Japonska by zůstaly mimo.Skrýt celý příspěvek@Jura99 "Politika jedné Číny" neznamená, že Taiwan patří Číně. Může to být třeba i naopak. Podle mezinárodních dohod uznávajících "politiku jedné Číny" si ten termín může každý ...Zobrazit celý příspěvek
@Jura99
"Politika jedné Číny" neznamená, že Taiwan patří Číně. Může to být třeba i naopak. Podle mezinárodních dohod uznávajících "politiku jedné Číny" si ten termín může každý interpretovat po svém.Skrýt celý příspěvekVynimocne musim suhlasit s Jurom, mysliet si, ze cinska invazia na Taiwan by automaticky znamenala vojnu proti USA a Japonsku je velmi velmi naivne. Ako by taka vojna vyzerala? ...Zobrazit celý příspěvek
Vynimocne musim suhlasit s Jurom, mysliet si, ze cinska invazia na Taiwan by automaticky znamenala vojnu proti USA a Japonsku je velmi velmi naivne. Ako by taka vojna vyzerala? Obvam sa, ze reakcia by bola podobna anexii Krymu.
A nejake ochranne pasma ostrovov, vstupy do Tichého oceanu a pod. uz pri dnesnej urovni vojenskej techniky zdaleka nehraju taku rolu ako v 2.sv. vojne. Takže koli tomu tazko pojde Japonsko do vojny.
Na druhej strane su medzinarodne vztahy a obchod pre Cinu stale daleko dolezitejsie nez anexia Taiwanu. Odstrihnutie Ciny od medzinarodneho obchodu, platobnych systemov a pod. by podla mna znamenalo okamzity kolaps.Skrýt celý příspěvek
" Celý svět si nechal Čínu přerůst přes hlavu. " - no predtým svet prerástli usa a možno ich raz nahradí čína...doba sa mení a impéria/ríše vznikajú a zanikajú...
" Celý svět si nechal Čínu přerůst přes hlavu. " - no predtým svet prerástli usa a možno ich raz nahradí čína...doba sa mení a impéria/ríše vznikajú a zanikajú...
Načítám diskuzi...