Železná opona kolem obrněných vozidel

Iron Curtain
Foto: Iron Curtain na vozidle Cougar Ridgback 4×4 MRAP / Artis

Americká firma Artis dokončila testování svého nejnovějšího aktivního obranného systému pro pozemní vozidla. Iron Curtain (Železná opona) je všesměrový kinetický systém, schopný ochránit vozidlo před raketovými a granátovými útoky. Hlavním nepřítelem jsou především reaktivní granáty vypálené z RPG-7.

Nejběžnější současnou ochranou proti RPG-7 jsou kovové mříže, tzv. „Slat armour“. Mříž dokáže vyzkratovat zapalovač granátu a zabránit tak vytvoření kumulativního paprsku, který je schopen propálit až 300 milimetrů pancíře. Bohužel kovové mříže jsou účinné jen z 60 % - skoro každý druhý granát mříži projde.

Zbrojařské firmy se proto v současné době zaměřují spíše na vývoj aktivních systémů obrany, schopné aktivně ničit přilétávající hrozby – od reaktivních granátů až po sofistikované řízené střely. Jedním z mnohá podobných obranných prostředků je i „železná opona“ Iron Curtain od firmy Artis. Systém se má vyznačovat nejen 100% úspěšností, ale také velkou bezpečností pro nezúčastněné osoby.

Iron Curtain Foto: Iron Curtain na vozidle M-ATV / ArtisPoslední testování Iron Curtain proběhlo 29. dubna za přítomnosti významných představitelů americké armády. "Po tomto posledním kole, kdy systém zasáhl a zničil 100 % střel ve velmi náročné sérii zkoušek, existuje jen jeden racionální závěr, že systém prostě funguje dobře,“ řekl pro agenturu Reuters Keith Brendley, generální ředitel společnosti Artis. „Dokázali jsme, že Iron Curtain nejen likviduje hrozby a chrání životy, ale navíc riziko vedlejších škod (smrt nezúčastněných osob – pozn. redakce) je minimální, zejména při porovnání s jinými alternativami.“Iron Curtain je speciálně navržen pro asymetrické konflikty, především pro boj v zastavěných oblastech, kde jsou vozidla napadaná z bezprostřední blízkosti.

Oči systému tvoří všesměrový radar a optický zaměřovací systém. Radar (pracující v pásmu C) zjišťuje hrozící nebezpečí a případně aktivuje obranu. V bezprostřední blízkostí se na granát či střelu zaměří optický senzor, který provede identifikací objektu, provede zaměření a určí nejlepší způsob provedení protiakce.

Video: Názorná ukázka fungování systému Iron Curtain (2011)  / YouTubeK ničení granátu nebo střely, pomocí směrového výbuchu, dochází doslova jen pár centimetrů od korby vozidla. Omezuje se tak na minimum zasažení osob stojící v bezprostřední blízkosti vozidla. Na druhou stranu, nutná je určitá úroveň pancéřování vozidla, protože zničený granát či střela má stále dostatečnou kinetickou energii.

Systém Iron Curtain je plně modulární. Lze ho umístit na malá terénní vozidla nebo na velká bojová vozidla pěchoty. V současné době je odzkoušen na vozidlech HMMWV a M-ATV.

Zdroj: Reuters, Altair

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

HELLADS - 150kW vzdušný laser již v roce 2014

Americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS vyvíjí kompaktní 150kW laser použitelný na bojových ...

DAGR - laserem naváděné rakety Hydra 70

Firma Lockheed Martin před několika dny v rámci programu DAGR provedla sérií testů svého nového ...

Český ochránce před IED-LMV STAR V

Přibližně v polovině roku 2010 zavedla Armáda ČR zcela v tichosti do výzbroje dvě vozidla IVECO LMV, ...

Německý obrněný transportér PMMC G5

Obrněné multifunkční vozidlo PMMC G5 je soukromou iniciativou německé firmy FFG. Prvně jsme mohli ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Nicolaj
  16:05 03.05.2013

  Tento systém je velmi rozdílný od toho ruského, který je možno montovat jen na tanky, 1)protože ochranné exploze se opírá přímo o vozidlo, 2) vyžaduje mnohem větší nálož jelikož ničí cíl střepinamy ( samozřejmě má i své výhody - funguje např i proti dělostřelecké či tankové munici ) . A co se týká návnadné hlavice, ta pravděpodobně působý jen na reaktivní pancíř, ne na aktivní ochranu.

 • hovorka11
  15:33 03.05.2013

  Jsem zvědav, jak se to osvědčí proti RPG 30, který zavádí do výzbroje ruská armáda. Funguje na vystřelení návnadné hlavice, za kterou jsde ve zlomcích vteřiny kumulativní. Na tu už obrana zřejmě nedokáže zareagovat.
  Zajímavý je i systém z pardubického Semtínu, založený na odpálení plastické trhaviny , která zlikviduje hlavici RPG 7 na kousky (popis funkce myslím že v dubnovém časopise ATM). Při testech byla úspěšná i po opakovaných výstřelech. Chtějí to prosadit do standardu NATO, protože je to zřejmě levnější a účinnější než tento americký systém.

 • Ultramarinus
  13:07 03.05.2013

  Myslim, ze nejake prvni vlastovky takoveho systemu proletly v Izraeli, nez to zavedli v Rusku.

 • Longsword
  02:32 03.05.2013

  ... koukam, ze Amici "zrecyklovali" system ARENA z T-90tek ... pekne, moc pekne. Otazka je jestli to bude fungovat i na vicenasobny utok a jak to bude reagovat na klasicky nastrel nereaktivnimi strelami malych razi ...
  Kazdopadne lepsi nez "mrizka" ...

 • mart
  22:26 02.05.2013

  palo:
  Ono to není tak jednoduchý. Povstalecká taktika byla/je taková, že na projíždějící konvoj vystřelili z nevelké vzdálenosti z nějaké boční uličky (a poté zmizeli mezi civilním obyvatelstvem). TopGunner neměl šanci to zaregistrovat. A pokud se střelec z RPG trefil, následky byly většinou tragické. MRAP má sice dokonalou ochranu proti IED, ale proti RPG z boku nevydrží. Proto se urychleně začaly montovat mříže, později sítě.

  Pokud by povstalci chtěli nejdříve zničit Iron Curtain, museli by změnit taktiku. A .50cal by je pravděpodobně vyřešil...

 • palo
  16:57 02.05.2013

  aha, takze najskor gulometna palba na iron curtain a az potom rpg :)