Ženy v kokpitu jako příznak demografické krize ruské armády

Ženský oddíl na přehlídce na Rudém náměstí; ilustrační foto / Kremlin.ru

Poprvé od druhé světové války se ženy v ruských ozbrojených silách budou moci stát bojovými pilotkami. Zdánlivě pokroková iniciativa má původ především v kritickém nedostatku pilotů ve Vzdušně-kosmických silách Ruské federace (VKS RF) a demografickému vývoji v Rusku.

Chybí piloti

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že prvních 15 kadetek v říjnu nastoupí na leteckou výcvikovou školu v Krasnodaru a vzhledem k zájmu žen o pilotní výcvik pravděpodobně nepůjde o poslední skupinu.

Za tímto krokem nestojí prosebné dopisy ani touha Kremlu po větší rovnoprávnosti v ozbrojených silách, ale nedostatek pilotů.

V únoru tohoto roku Šojgu ve svém projevu ve Státní dumě uvedl, že VKS chybí 1300 pilotů. Jedním z řešeních tohoto masivního nedostatku bylo uvedení zrychleného 18 měsíčního pilotního výcviku (proti standardnímu pětiletému) pro důstojníky s vyšším technickým vzděláním. Dalším krokem bylo prodloužení „životnosti“ pilotů v ozbrojených silách o pět let.

Zajímavostí může být, že naposledy k zapojení žen do ruského letectva došlo během druhé světové války, kdy si pilotky čistě ženského 46. gardového nočního bombardovacího pluku od Němců vysloužily přezdívku „Noční čarodějnice“.

Vliv demografické krize na ruské ozbrojené síly

Nedostatek personálu však není žádnou novinkou, ale jde o dlouhodobý problém ruských ozbrojených sil. Důsledkem demografické krize panující v letech 1992 až 2013, kdy počet úmrtí významně převyšoval počet narození (ročně tehdy ubylo až 800 tisíc obyvatel Ruska), je všeobecný nedostatek kvalitních branců v žádaných ročnících (odvody se většinou týkají mužů ve věku 20-24).

Necelou polovinu příslušníků ozbrojených sil tvoří profesionální vojáci (tzv. kontraktniki), kterých by k letošnímu roku mělo být 425 tisíc, ale zbytek stále tvoří rok sloužící odvedenci.

Jejich deficit nastal v roce 2012. Zatímco na jaře 2011 bylo odvedeno 218 720 branců, o rok později šlo o 155 570 mužů. Není tedy příliš překvapivé, že papírově milionová ruská armáda měla v roce 2013 sotva 750 tisíc vojáků.

Zatímco v dalších letech se počet branců ustálil na 150-155 tisících během jarních odvodů, letos došlo k největšímu propadu od roku 2012 a odvedeno bylo jen 142 tisíc branců.

Tento vývoj jde v ruku v ruce s odhady zprávy Finské obrané výzkumné agentury , která předpokládala že kolem let 2018-2020 pocítí ruské pozemní síly (které „zaměstnávají“ největší podíl odvedenců) nejvýznamnější nedostatek lidských zdrojů, nicméně situace se postupně uvede do normálu s tím, jak dospělosti dosáhnou lidé narození ke konci období demografické krize.

Kvantita však není všechno. Ruské ozbrojené síly, obdobně jako jiné armády světa,  si dlouhodobě stěžují na špatný zdravotní kondici branců, kteří i přes nevyhovující stav často končí v uniformě. Za nedostačující kvalitu odvedenců může kromě alkoholu nebo drog i špatná úroveň ruského zdravotnictví - to se odráží na krátkém věku dožití. Například průměrná délka dožití u mužů v Rusku je 64,7 let, za což patří Rusku 110 místo mezi zeměmi světa.

Rostoucí počet muslimů v ruské armádě

Populační divize OSN odhaduje, že v roce 2030 bude mít Rusko jen 138 milionů obyvatel proti současným 144 milionům, primárně kvůli nízké porodnosti (1,7 dítěte na ženu, pro stabilní populaci je nutná alespoň hodnota 2,1).

Nízká porodnost se však týká především etnických Rusů - těch nyní žije v Rusku 111 milionů. V Severokavkazském federálním okruhu (Čečensko, Dagestán) s muslimskou většinou je porodnost vyšší, což by se během následujících desetiletí mělo projevit i v ruských ozbrojených silách. Marlene Laruelle z think tanku Jamestown Foundation proto předpokládá, že do 20 let bude většina ruských branců islámské víry.

I když jde o relativně vzdálenou budoucnost, faktem je, že v minulých letech došlo k několika incidentům, kdy např. v roce 2010 zhruba stovka severokavkazských branců umístěných v Permu odmítla poslechnout rozkazy a došlo k nepokojům. V reakci na tuto i další události vznikly etnicky homogenní útvary, aby se předešlo napětí mezi jednotlivými etniky.

Nedávno se například 60 odvedenců z turkmenického etnika Tuvinců porvalo “na nože” ze stovkou ruských profesionálních vojáků z posádky Jelen. Podle blogu Russia Defence Blog to ukazuje na zvýšenou snahu Kremlu získávat odvedence i z řada neruských etnik. 

Odliv mozků

Kromě problémů vyplývajících z nepříznivého demografického vývoje má Rusko i zásadní problém s „odlivem mozků“ na Západ. To se dotýká především ruského zbrojního průmyslu, který kvůli nízkým platům nepředstavuje příliš atraktivního zaměstnavatele.

Firmy se budoucí zaměstnance snaží získávat ještě na školách, se kterými také úzce spolupracují. Odchod technicky vzdělaných Rusů ze země se vláda od letoška pokoušejí vyřešit také obnovením odkladu povinné vojenské služby pro studenty univerzitních technických oborů.

Například podle think-tanku Stratofor, který se odvolává na ruské statistické údaje, z Ruska odešlo v roce 2015 350 000 lidí - 10x více, než před pěti lety. Například řada Rusů židovského původu směřuje do Izraele.

Řešení v nedohlednu

Zamezit populačnímu úpadku etnických Rusů se Kreml snaží dlouhodobě, ale bez dostatku dat je těžké odhadnout, zda jednotlivá opatření (zejména finanční podpora rodin) skutečně pomáhají.

Navíc vzhledem k sankcím, nízkým cenám energetických surovin a velkým zbrojním ambicím si ruská vláda nemůže dovolit investovat příliš mnoho peněz do sociálních oblastí. Vzhledem k obnovenému důrazu na pravoslavnou církev by v extrémním případě mohlo dojít až k omezení dostupnosti antikoncepce a zákazu potratů, přičemž tyto návrhy se již ve Státní dumě objevily.

S nízkou kvalitou branců se může ruská vláda vypořádat zvýšením poměru profesionálních vojáků zvýšením mezd a životní úrovně. Jejichž nábor v posledních letech sice trhal rekordy (podle ruských údajů se ročně upisovalo více než 50 tisíc vojáků), ale stále je třeba předcházet jejich odchodům, které znamenají i ztrátu několika let cenných zkušeností.

Zdroj: Finnish Defence Research Agency, Jamestown Foundation, Stratofor, The Russia Defence Blog

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko vs. americká třetí kompenzační strategie

Spojené státy v rámci Třetí kompenzační strategie TOS (Third Offset Strategy) plánují revolučním způsobem změnit myšlení a schopnosti svých ozbrojených sil, aby si udržely vojenskou nadřazenost nad všemi potenciálními protivníky. Autoři Vasilij Kašin a Michael Raška v analýze Countering The U.S. Third Offset Strategy: Russian Perspectives, Responses and Challenges se zamýšlejí nad tím, jaké kroky proti TOS příjme Ruská federace.

Ruská letecká výstava MAKS 2017

V těchto dnech nedaleko Moskvy probíhá největší ruská letecká výstava MAKS 2017. Ve vzduchu i na zemi se představuje více než 200 letadel a své produkty předvádí 790 firem. Výstava je klíčovou události pro prezentaci ruské letecké i kosmické techniky mezinárodnímu publiku.

RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat. Střela v ruské armádě nahradí starší střely R-36M2 Vejvoda (SS-18 Satan) a/nebo UR-100N (SS-19 Siletto). Vývoj ICBM RS-28 potvrzuje důležitost jaderného odstrašení pro ruskou bezpečnostní strategii.

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska přesune po železnici velký počet vojáků a vozidel. Země NATO se obávají, že může jít až o desítky tisíc vojáků. Pavel Kovalev z Vojensko-politického Revue se ve svém článku snažil odhadnout skutečný počet vojáků a vozidel mířící do Běloruska.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • gangut
  18:55 22.08.2017

  PavolR
  Nadpis žena v kokpite ako priznak demografickej krízy je samozrejme propagandistický nezmysel. Že dnes v Rusku umožňujú ženám stať sa pilotom nie je sposobené nedostatkom záujemcov ale veľkým záujmom zo strany žien. To, že v ruskom letectve chýba xy pilotov nie je sposobené nedostatkom záujemcov, ale rozpočtom. Čo sa týka vášho tvrdenia o vzdelanostných predpokladoch - tie nie sú pre funkciu pilota až také doležité. To že dnes majú spravidla vysokoškolské vzdelanie nie je dané skutočnou potrebou. Za minulého režimu napr piloti vrtulníkov absolvovali strednú školu v Prešove a stačilo to. A to modernejšia technika kladie na pilota logicky oveľa menšie požiadavky.
  A že ženy budú horšie znášať záťaž - piloti neriadia len stíhačky. Aj na západe sú oveľa bežnejšie pilotky transporných lietadiel a vrtuľníkov. Aj slávna ukrajinská "pilotka" Savčenková bola vlastne "len" operátorka na vrtuľníku Mi-24.

 • PavolR
  09:37 20.08.2017

  Iný uhol pohľadu:
  Sú dnešné personálne problémy ruského letectva dané len a výlučne demografiou? Vychádzajme z toho aké vzdelanostné predpoklady musí spĺňať človek, ktorý sa chce dostať na vojenskú leteckú školu a čo všetko sa na tej škole musí zvládnuť naučiť. Odhliadnuc od svetlých výnimiek sa deti zo sociálne znevýhodneného prostredia majú iba veľmi, ale skutočne veľmi malú šancu niekam dopracovať. Chcem tým povedať, že keby aj malo Rusko o 100M obyvateľov viac, ale tí by boli z nižších spoločenských vrstiev, tak by čelilo +- podobným problémom (čiže akákoľvek podpora mnohopočetných rodín - pochádzajúcich prevažne z nižších vrstiev - s týmto problémom nepomôže). A naopak, keby malo ešte aj pri dnešnom demografickom stave výrazne početnejšiu strednú vrstvu, nemuseli by byť žiadne problémy. Nebude asi tak úplne náhoda, že kríza v letectve nastala práve vtedy, keď nastupuje generácia, ktorá sa už narodila po rozpade ZSSR, kedy prechod k tvrdému kapitalizmu prehĺbil sociálne rozdiely v ruskej spoločnosti.
  Ďalším aspektom je, do akej miery považuje tá časť mládež, ktorá by bola schopná splniť podmienky pre kariéru bojového letca, za perspektívnu službu v armáde.

 • Radovan
  23:10 19.08.2017

  No chlapi, ono to s tou robotizací a ztrátou pracovních míst nebude tak horké. Asi jako s datumem, kdy dojde ropa, posouvaným desítky let. Určitě to třeba u nás sebere práci desetitisícům lidem na výrobních linkách, ale ty lidi půjdou jinam, zase bude jiná práce. Těhle obav už bylo v minulosti mraky, třeba když lidi rozbíjeli v prvních textilkách stroje co jim vzali práci, nebo z nedávné minulosti jak možná statisíce lidí na našich vesnicích změnilo povolání, v zemědělství dělá už minimum lidí, ty lidi dělají prostě něco jinýho.
  Samozdřejmě že v našich evropských podmínkách je mírný růst populace možný na stovky let dopředu. Vemte si jen kolik zemědělské půdy u nás leží ladem, nebo se na ní pěstují přísady do paliv. Města už z principu jsou připravena se rozvíjet a růst, třeba jen v Praze jsou plochy, kde by mohlo žít navíc statisíce lidí.
  Populační pokles a dlouhodobě nízká porodnost je obrovský problém pro budoucnost, protože se v každé generaci narodí méně matek, které mají méně dětí a to pak jednou nabere takovou dynamiku, že je to téměř nemožné zastavit. Nejde jen o méně lidí celkově, ale o věkové rozložení, kdy pak hlavní starostí a snahou společnosti bude to, jak se postarat o stárnoucí, nemocné a neproduktivní, kterých bude víc než mladých, zdravých a pracujících.
  To že pak takovýhle národ bude snadným cílem jiných vitálnějších etnik a kultur je snad jasné. Roboti to nezachrání.

  Talvi - odkazy nemám, zmiňoval to v jedné diskuzi Jan Holovský, který se problému demografie dlouhodobě věnuje. Viz třeba - http://www.demokratickystred.cz/skryta-hrozba-aneb-vymirani-byvaleho-vychodniho-bloku/

 • Pavel81
  21:10 19.08.2017

  Ta T-90 patřila Herakat Hezbollah al Nujaba. Stalo se to 23. Ledna.

 • PavolR
  17:23 19.08.2017

  Lukyi:
  Sýrčania dajú najmodernejší tank aký majú k dispozícii do rúk teroristov, ktorí ho dokážu použiť maximálne ako mobilný kanón? Nad tým ostáva rozum stáť.

 • Lukyi
  16:46 19.08.2017

  Sorge-227:
  Někde se o tom rojilo víc článků...občas si protiřečících
  Ale ta T-90 patřila nějaké skupině Hizballáhu...taky je na videu vidět jeho žlutá vlajka nad poklopem na věži.
  Tank se snad údajně dostal moc hluboko na území nepřítele a z nějakého důvodu byl imobilní...udajně ho posádka opustila a nechala vyhořet zevnitř...jinak zkuste google T90 khanasser ( místo incidentu )

 • Talvi
  14:46 19.08.2017

  Radovane, byly by prosím nějaké odkazy k těm tureckým diskusím ohledně znovuobsazení Balkánu?

 • Sorge-227
  11:10 19.08.2017

  Zniceny rusky T 90 v Syrii, neviete niekto nieco o tom?

  https://www.youtube.com/watch?v=enOXVPdA8nM

 • PavolR
  21:40 18.08.2017

  Ellesmerys:
  To mi pripomenulo, že v Čechách máte vlastne podľa sčítanie cez 15000 Jediov. Keď im Strnad vyrobí svetelné meče, máte obranu v suchu. :-p
  Inak myslím, že skutočne efektívni bojoví droidi ešte dlho nebudú k dispozícii. Možno dôjde skôr ku cyborgizácii niektorých bojových jednotiek, čím sa predĺži čas ich služby.

 • Ellesmerys
  21:20 18.08.2017

  Když se tu bavíte o robotizaci, ztrátě pracovních míst a možným demografickým úbytkem, tak logicky robotizace vyřeší i nedostatek lidí v armádě - zejména do první linie pujdou drony a bojový droidi, který se neunavý, nebudou potřebovat vodu a nebudou si stěžovat, že nedostali už měsíce dovolenou. Samozřejmost jsou rychlejší reakce a možnost perfektní kooperace mezi sebou. Lidi zůstanou u vyšších pozic.

Stránka 1 z 5