Zetor Engineering představil svůj vývoj v oblasti military a prototyp bojového vozidla

Vizualizace BVP Wolfdog a obrněných vozidel na kolovém podvozku 8×8; větší fotoZetor Engineering 

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering představila na veletrhu IDET svůj koncept platforem vysoce mobilních pásových a kolových vozidel. Pásové vozidlo s označení Wolfdog a kolové vozidlo 8×8 mají sloužit jako mobilní základny pro různé druhy vojenských nadstaveb. Návštěvníkům firma rovněž ukázala prototyp speciálního čtyřkolového vozidla s označením FOX.

Společnost se v oblasti vojenského průmyslu soustředí na vývoj platforem vysoce mobilních pásových a kolových terénních vozidel splňujících současné i budoucí požadavky armád. „Předpokladem pro dosažení úspěchu v této oblasti jsou dlouholeté zkušenosti v segmentu těžké off-road techniky," uvedla jednatelka společnosti Zetor Engineering Isabela Vršková.

Ukázky aktuálního vývoje a směřování společnosti představil Zetor Engineering na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který se na brněnském výstavišti koná ve dnech 31. 5. až 2. 6. 2017. V rámci stánku společnosti byl k vidění model vnitřního uspořádání aktuálně vyvíjeného pásového vojenského vozidla – platformy pro různé druhy nadstaveb – s pracovním názvem Wolfdog.

Jeho koncept v současné době počítá hned s několika modifikacemi: od stroje určeného pro přepravu až osmi vojáků na bojiště přes velitelské, ženijní a zdravotnické vozidlo až po variantu vybavenou bojovou věží. Výsledná podoba vozidla se samozřejmě bude odvíjet od konkrétních požadavků případného zákazníka. Demonstrátor vozidla firma plánuje postavit v druhé polovině roku 2018.

„Projekt cílí na trhy, kde probíhá či bude probíhat výměna BVP za vozidla, jež odpovídají moderním armádním požadavkům. V silně konkurenčním prostředí armádních zakázek nabídneme řešení určené nejen pro přezbrojení armád zemí, které stále disponují vozidly vyvinutými před 20 až 25 lety. Náš koncept má potenciál dalšího rozvoje v následujících minimálně třiceti letech," přiblížila Isabela Vršková.

Průřez prostoru výsadku vozidla Wolfdog v plné velikosti; větší foto / Zetor Engineering

Koncept vozidla 8×8 a prototyp čtyřkolového bojového vozidla FOX

Spolu s modelem společnost na veletrhu představila koncept druhého vozidla, na němž aktuálně pracuje. Konkrétně jde o vysoce mobilní kolové vozidlo 8×8 s velkým vnitřním prostorem pro posádku čítající 3+8 osob a s volitelnou úrovní výzbroje. Ta zahrnuje zbraňové systémy od robotických věží (RCWS) s těžkými kulomety ráže 12,7 mm, až po bezosádkové věže s automatickými kanóny ráže 30 až 40 mm.

Návštěvníci veletrhu mohli rovněž spatřit prototyp čtyřkolového bojového vozidla FOX. Lehké taktické vozidlo vyniká vysokou terénní průchodností a je určené pro potřeby speciálních sil, respektive sil rychlého nasazení. „Vozidlo přepravuje čtyřčlennou posádku a vybavení včetně výzbroje. Je projektované s důrazem na vysokou míru modularity konstrukce a dovoluje kombinovat výzbroj a výstroj podle konkrétních podmínek nasazení," sdělila jednatelka Zetor Engineering Isabela Vršková.

Základem vozidla FOX je podvozek z továren Mercedes s automatickou převodovkou a pohonem všech kol. Vozidlo je vybavené držáky osobních zbraní posádky, mechanickou střeleckou věží na střeše nadstavby a kloubovými rameny s lafetami pro čtyři kulomety. Konstrukce střelecké věže umožňuje montáž těžkého kulometu ráže 12,7 mm a odpalovacího zařízení PTŘS (protitanková řízená střela). Vozidlo je aktuálně ve fázi prototypu, jeho uvedení na trh závisí na vypsání případných tendrů.

Fotogalerie IDET 2017

Nahlásit chybu v článku


Související články

IDET 2017: Zetor Engineering představí BVP Wolfdog

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering cílí na vojenský průmysl. Při vývoji ...

Brněnské výstaviště přivítá trojlístek Bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS, ISET

Ve středu 31. května se v Brně otevírají brány Bezpečnostních veletrhů, tedy 14. mezinárodního ...

IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...

IDET 2017: Taktická vozidla pro Armádu ČR

Armáda České republiky plánuje vyměnit flotilu terénních automobilů UAZ a Land Rover. Na výstavě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  20:06 10.05.2024

  Grécke ministerstvo národnej obrany oznámilo, že 24. apríla sa pre Generálny štáb gréckej armády za účasti zástupcov ZETOR Engineering uskutočnila prezentácia o obrnených ...Zobrazit celý příspěvek

  Grécke ministerstvo národnej obrany oznámilo, že 24. apríla sa pre Generálny štáb gréckej armády za účasti zástupcov ZETOR Engineering uskutočnila prezentácia o obrnených vojenských vozidlách navrhnutých a vyrobených spoločnosťou ZETOR Engineering.
  Spoločnosť predstavila vozidlo GERLACH 4x4, prieskumné vozidlo FOX 4x4 a pásové bojové obrnené vozidlo WOLFDOG.
  https://twitter.com/RyszardJon...
  https://twitter.com/RyszardJon...
  https://twitter.com/RyszardJon... Skrýt celý příspěvek

  • bently
   14:41 11.05.2024

   Ano. Nové pásové obrněné vozidlo od startapoidní firmy bez jakýchkoliv zkušeností. Přesně to teď Evropa potřebuje nejvíc.

   Ano. Nové pásové obrněné vozidlo od startapoidní firmy bez jakýchkoliv zkušeností. Přesně to teď Evropa potřebuje nejvíc.

   • PavolR
    15:24 11.05.2024

    Potom je tu ešte ponuka Rheinmetallu na Lynx, ktorý nateraz spadá do kategórie "ani Ukrajinci to nechcú". Gréci majú predsa len väčšie skúsenosti so zbrojnou výrobou, ako Maďari.

    Potom je tu ešte ponuka Rheinmetallu na Lynx, ktorý nateraz spadá do kategórie "ani Ukrajinci to nechcú". Gréci majú predsa len väčšie skúsenosti so zbrojnou výrobou, ako Maďari.

 • PavolR
  21:40 16.02.2022

  Zetor Engineering sa chystá v Rumunsku s BlueSpace Technology vyvíjať 9-tonové vozidlo 4x4 VLAH:
  https://www.defenseromania.ro/...

  Zetor Engineering sa chystá v Rumunsku s BlueSpace Technology vyvíjať 9-tonové vozidlo 4x4 VLAH:
  https://www.defenseromania.ro/...

 • Flader
  11:12 09.06.2017

  Polemik, príliš by som si ten vývoj Vlčiaka neidealizoval. Pokiaľ naozaj začínaju "na zelenej lúke" ako tvrdia tak to bude beh na veľmi veľmi dlhú dobu. S tým, že by tu bolo stále ...Zobrazit celý příspěvek

  Polemik, príliš by som si ten vývoj Vlčiaka neidealizoval. Pokiaľ naozaj začínaju "na zelenej lúke" ako tvrdia tak to bude beh na veľmi veľmi dlhú dobu. S tým, že by tu bolo stále riziko, že skončí tak isto ako projekt Šakal, do ktorého sa tiež svojho času dávali veľké nádeje. Ak by to bol len nejaký prekopaný zahraničný projekt, napríklad ten z Turecka, tak by to bolo už niečo trochu iné.
  V dnešnej dobe, ak by bola naozaj politická vôľa (peniaze sa dajú nájsť vždy) na nákup techniky aj pre 1.MB a tým vlastne na celkovú modernizáciu OSSR, tak by bolo asi najlepšie riešenie použiť už overený stroj. Kedy asi najidealnejší pre nás sa zdá CV90 ktorá sa uchádza aj v českom tendry.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  22:45 08.06.2017

  Polemik: Biela kniha o obrane SR z 28. septembra 2016 hovorí, že v II. etape budú v oblasti vyzbrojovania priority v pozemných silách na rozvoj mechanizovaných/tankových ...Zobrazit celý příspěvek

  Polemik:

  Biela kniha o obrane SR z 28. septembra 2016 hovorí, že v II. etape budú v oblasti vyzbrojovania priority v pozemných silách na rozvoj mechanizovaných/tankových spôsobilostí a dokončiť výmenu/modernizáciu bojových vozidiel pechoty mechanizovaných jednotiek.
  V II. etape (2021 až 2030) budú dokončené najmä projekty vyzbrojovania, ktoré začali v I. etape a budú realizované projekty podľa rozhodnutia vlády Slovenskej republiky o jednotlivých projektoch: modernizácia alebo výmena bojových vozidiel pechoty (v nadväznosti na rozhodnutie v I. etape).

  I. etapa (realizácia strategických projektov podľa uzavretých kontraktov, rozhodnutia a začatie realizácie ďalších strategických projektov) - modernizácia bojových vozidiel pechoty (podľa uzatvoreného kontraktu) na roky 2016, 2017 a to je tých 18 ks modernizovaných prieskumných bojových vozidiel BPsVI pre prešovský prápor ISTAR s termínom do 6/2017.

  http://www.mosr.sk/bielakniha/...
  https://forum.valka.cz/topic/v... Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  22:21 08.06.2017

  Jura99: preco si myslite ze len 20 ks ?? Bude treba nahradit desiatky a desiatky starych BVP-1/2 a to v podstate naraz resp. v krátkom case (vsetky su +- rovnako stare a budu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: preco si myslite ze len 20 ks ?? Bude treba nahradit desiatky a desiatky starych BVP-1/2 a to v podstate naraz resp. v krátkom case (vsetky su +- rovnako stare a budu odchadzat viacmenej naraz). Netvrdim ze sa nahradia 1:1. to asi nie, pretoze "Vlčiak" bude sofistikovanejšie a aj podstatne drahšie BVP, ale myslím že to bude určite viac nez 20 ks. 20 ks nie je ziadny zmysluplny, vyuzitelny pocet, musi to byt urcite viac. Pocet bude zalezat do akej miery sa GŠ OSSR uspokoji s teraz nakupovanymi kolesovymi OT, od politickej vole a samozrejme od fin.zdrojov.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:09 08.06.2017

  Ak by to kopírovalo nákup kolesových v súčasnej štruktúre OSSR asi cca 120 (81 kolesových má byť pre 2 prápory, z toho KBVP nejakých 60).

  Ak by to kopírovalo nákup kolesových v súčasnej štruktúre OSSR asi cca 120 (81 kolesových má byť pre 2 prápory, z toho KBVP nejakých 60).

 • Jura99
  20:14 08.06.2017

  Případná objednávka od OSSR by projekt Wolfdogu asi zdaleka neuživila. Vždyť kolových 8x8 je plánováno koupit během příštích 10let pouze ca 80ks, kolik by asi bylo koupeno ...Zobrazit celý příspěvek

  Případná objednávka od OSSR by projekt Wolfdogu asi zdaleka neuživila. Vždyť kolových 8x8 je plánováno koupit během příštích 10let pouze ca 80ks, kolik by asi bylo koupeno pásových? 20ks ?Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:22 08.06.2017

  To by museli mat odskúšaný prototyp hotový už pár mesiacov pred voľbami, to by sa potom krásne v predvolebných letákoch krásne vynímalo ako sme podporili domáci priemysel ... Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  To by museli mat odskúšaný prototyp hotový už pár mesiacov pred voľbami, to by sa potom krásne v predvolebných letákoch krásne vynímalo ako sme podporili domáci priemysel ...
  Ale teraz by sme sa mohli vrátiť späť do slovenskej reality :DSkrýt celý příspěvek

 • Polemik
  22:47 07.06.2017

  Možno "Vlčiak" odzačiatku mieril na budúce výberko OSSR, ktoré je možno ešte teraz v nedohľadne, tzn. nebude v najbližších 3-4 rokoch, ale "raz" sa bude musieť vypísať. Tie BVP ...Zobrazit celý příspěvek

  Možno "Vlčiak" odzačiatku mieril na budúce výberko OSSR, ktoré je možno ešte teraz v nedohľadne, tzn. nebude v najbližších 3-4 rokoch, ale "raz" sa bude musieť vypísať. Tie BVP nemôžu slúžiť donekonečna a raz budú musieť byť nahradené. A nerátam s variantom, že by pásové IFV mohli v OSSR úplne skončiť, t.j. že by sa s nimi do budúcna už nerátalo a nahradili by ich kolesové OT. Určití ľudia z GŠ stále protežujú pásovú platformu pred kolovou.
  Takže, za 3-4 roky môže v pohode uzrieť svetlo sveta prototyp "Vlčiaka" a to už by bolo niečo hmatateľné, čo by mohlo urobiť určite väčší dojem na náš GŠ aj politikov ako len momentálne animácie či malé modely. Detto keby tam bola aj vidina výroby u nás, oživenia zbrojárskej výroby a zamestnanosti... Keby sa "Vlčiak" začal vyrábať v Dubnici alebo Detve, bol by to sen. Ja netvrdím že sa tak stane, ani "Vlčiaka" neuprednostňujem pred inými IFV, je to len taká malá úvaha o tom, že ak "Vlčiak" cieli na OSSR, tak má určite ešte čas na vývoj a realizáciu a netreba ho dnes zatracovať.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  23:08 06.06.2017

  Bolo by ale dobré, keby už pršalo, na kvapkanie bolo dosť času. Nezabúdajme, že to je len pôvodný podvozok s novou vežou, takže posun iba minimálny. Skôr mali začať lepiť diery ...Zobrazit celý příspěvek

  Bolo by ale dobré, keby už pršalo, na kvapkanie bolo dosť času.
  Nezabúdajme, že to je len pôvodný podvozok s novou vežou, takže posun iba minimálny. Skôr mali začať lepiť diery niečim, čo bude ako vízia do budúcnosti. Toto je také "slovenské" riešenie zanedbaných sľubov.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  21:45 06.06.2017

  Flader: To je síce pekné, ale pokiaľ nebudú KBOV 8x8 a 4x4 na útvaroch resp. ich dodajú tak pretečie ešte veľa a OS SR do roku 2018 musí zrealizovať certifikáciu mechanizovanej ...Zobrazit celý příspěvek

  Flader:

  To je síce pekné, ale pokiaľ nebudú KBOV 8x8 a 4x4 na útvaroch resp. ich dodajú tak pretečie ešte veľa a OS SR do roku 2018 musí zrealizovať certifikáciu mechanizovanej brigády a už jednoducho nedokážu za jeden rok zrealizovať nákup tejto techniky. Ak aj áno nie v dostatočnom množstve.
  Samozrejme tie BVP-čka nielen, že musia vedieť a budú vedieť spolu, a samozrejme nielen spolu, ale aj so štábom komunikovať utajene v šifrovanom režime kde velitelia musia online sledovať priestor bojiska a dávať rozkazy a v neposlednom rade nehovoriac o min 30-dňovom štandarde na vlastné skladové zásoby od jedla, cez náhradné diely až po muníciu.
  Takže sa tam naozaj budú musieť nejaký ten čas ohriať pričom pre ISTAR sú dôležité aj z hľadiska schopnosti vedenia obojživelnej priezkumnej alebo bojovej činnosti.

  Aj keby ich postupne časom dislokovali z ISTAR-u určite ich pridelia inej mechanizovanej posádke vybavenej pôvodnými BVP-2, ktoré nebúdú v dostatočných počtoch nahradené KBOV 8x8 a 4x4.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:50 06.06.2017

  ISTAR by mal podla Plánu byť jedným z najväčších "odberateľov" novonakupovaných vozidiel 4x4, tak tie modernizované BPsVI asi dlho v užívaní nebudú, teda pochybujem, že by sa v ...Zobrazit celý příspěvek

  ISTAR by mal podla Plánu byť jedným z najväčších "odberateľov" novonakupovaných vozidiel 4x4, tak tie modernizované BPsVI asi dlho v užívaní nebudú, teda pochybujem, že by sa v rámci ISTAR držala súčasne kolesová aj pásová platforma.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  20:38 06.06.2017

  Polemic, Flader: V tomto roku (najneskôr do 6/2017) bude dodaných prešovskému práporu ISTAR OS SR 18 ks modernizovaných prieskumných bojových vozidiel ...Zobrazit celý příspěvek

  Polemic, Flader:

  V tomto roku (najneskôr do 6/2017) bude dodaných prešovskému práporu ISTAR OS SR 18 ks modernizovaných prieskumných bojových vozidiel BPsVI.

  https://forum.valka.cz/topic/v...

  Keď neprší, aspoň kvapká.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  13:52 06.06.2017

  Začínajú na nepopísanom liste papiera, možno je to dobre, možno zle. Bude trvať veľmi dlho, kým sa dostaví nejaký ýsledok a ten nemusí byť zaručený úspechom. Ak chceli do niečoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Začínajú na nepopísanom liste papiera, možno je to dobre, možno zle. Bude trvať veľmi dlho, kým sa dostaví nejaký ýsledok a ten nemusí byť zaručený úspechom. Ak chceli do niečoho takéhoto ísť, mali začať min. 2-3 roky dopredu, možno by mali aj nejakú maketu podvozku. Takto je to len dizajnérske cvičenie. V reáli sa pri vývoji naráža na veľmi veľa prekážok, niektoré sa dajú vyriešiť, iné sa musia prekonštruovať odznova. Je to beh na dlhú trať a musíš mať poriadne tučné konto, aby si to ustál. Nakoniec môže prísť neúspech (nikoho tým neoslovíš) a celé to skončí v prepadlisku dejín.
  Sám som zvedavý, čo z toho bude, ale ako som už písal, bol by som nerád, keby to bola nejaká lacná nahrážka za poriadne IFV typu CV90, Puma a chceli by to kúpiť OSSR. My nemôžeme ísť do kompromisov, ľudských zdrojov je málo, mali by sme si ich vážiť!Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:11 06.06.2017

  Ja sa bojím, že vlčiak skonćí tak ako mnoho ďaších projektov v prepadlisku dejín. (buď ho nedokončia, alebo nebude ani zďaleka dosahovať požadované parametre, prípadne bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja sa bojím, že vlčiak skonćí tak ako mnoho ďaších projektov v prepadlisku dejín. (buď ho nedokončia, alebo nebude ani zďaleka dosahovať požadované parametre, prípadne bude extrémne drahý...) Ale dúfam, že sa mýlim a dotiahnu ho do úspešného konca, potom by mohlo z neho byť aj pre nás celkom zaujímavé a hlavne priechodné riešenie.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  09:04 06.06.2017

  A ešte na margo "Vlčáka", Zetor vlastnia vo väčšine Slováci. Koncept je spravený, ale určite za tým stojí niekto iný, možno Turci. Bude zaujímavé, čo a či vôbec bude ten ...Zobrazit celý příspěvek

  A ešte na margo "Vlčáka", Zetor vlastnia vo väčšine Slováci. Koncept je spravený, ale určite za tým stojí niekto iný, možno Turci. Bude zaujímavé, čo a či vôbec bude ten demonštrátor podvozku na budúci rok. Ak by sa to niekde vyrábalo, možno to bude napr. v Detve, určité skúsenosti ešte s takouto výrobou majú. Všetko je to robené pod veľkým rúškom tajomstva...Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  08:57 06.06.2017

  Áno, Spartany už mohli lietať, prvé vrtuľníky by mali doraziť v dohľadnej dobe. Uvidíme aké budú 8x8 a 4x4 vozidlá. RL sú tiež na programe dňa, nakoľko P37 už idú len ...Zobrazit celý příspěvek

  Áno, Spartany už mohli lietať, prvé vrtuľníky by mali doraziť v dohľadnej dobe. Uvidíme aké budú 8x8 a 4x4 vozidlá. RL sú tiež na programe dňa, nakoľko P37 už idú len zotrvačnosťou, to isté stíhačky, to isté IFV, to isté všetko ostatné :-D. Podporu domáceho priemyslu beriem, ale mali by sa sústrediť na nové technológie, ktoré sú kompatibilné s NATO ako na výrobu licenčných sovietskych zbraní. Pri veľkých akvizíciách je šanca, že prinútime dodávateľa tieto techológie presunúť na SK a tým pôjdu zbrojárske fy kvalitatívne a konštrukčne hore.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:44 06.06.2017

  Tak s tým, že to chce "mať gule" plne súhlasím. Krásny príklad Spartany, ktoré už tu mohli niekoľko rokov lietať keby sa vtedajśí pán minister nezlakol podpísať zmluvu. Aj tak sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak s tým, že to chce "mať gule" plne súhlasím. Krásny príklad Spartany, ktoré už tu mohli niekoľko rokov lietať keby sa vtedajśí pán minister nezlakol podpísať zmluvu. Aj tak sa nakoneic kupovali vysúťažené lietadla len s pekným oneskorením. Mne napríklad tá "podpora priemyyslu" až toľko nevadí, s tým ale, že tie výrobky sú na dobrej úrovni a s prijatelnou cenou.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  08:25 06.06.2017

  MV je iná kategória a vieme prečo to tak je, snáď to nemusím vysvetľovať. Áno chcú podporovať domáci priemysel, súhlasím, ale to by najprv musel mať nejaké konkurenciaschopné ...Zobrazit celý příspěvek

  MV je iná kategória a vieme prečo to tak je, snáď to nemusím vysvetľovať.
  Áno chcú podporovať domáci priemysel, súhlasím, ale to by najprv musel mať nejaké konkurenciaschopné výrobky. To že teraz niečo vymysleli, čo už inde je 10-15 rokov dokazuje našu zaostalosť za svetom. Áno, chce to mať "gule" na presadenie nákupov špičkových zbraní a technológií a tieto veci zužitkovať do prenosu technológií k nám pri nákupe, ako to robia povedzme Poliaci. Tým by sa posunul zbrojársky priemysel o veľký krok dopredu a konečne by sa odstrihol od koncepcií starých 40 a viac rokov, ktoré boli vyvinuté pre Varšavskú zmluvu.
  Ako malá krajina si nemôžeme dovoliť plytvať ľudskými zdrojmi, preto by to chcelo obstarávať kvalitnu, možno v menších počtoch, ale kvalitu.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  07:59 06.06.2017

  Práve to je to, na Slovensku sa sa inak nové BVP nekúpia, iba v prípade ak sa na ne bude dať nalepiť nálepka, že to vlastne nieje nákup pre armádu, ale podpora domáceho priemyslu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Práve to je to, na Slovensku sa sa inak nové BVP nekúpia, iba v prípade ak sa na ne bude dať nalepiť nálepka, že to vlastne nieje nákup pre armádu, ale podpora domáceho priemyslu, vývoja a bla, bla, bla... Nieje tu politická vôľa naliať do armády na nákupy takého rozssahu ďalších niekoľko stoviek miliónov. Peniaze by sa v rozpočte naśli, stačí sa pozrieť na nákupy MV v posledných rokoch, len treba chcieť.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2